HET PAASCHFEEST Vrouwen in de klauwen der G.P.OE. Dierrêt in den Duitschen Dom. N.V.B. PAASCHPROGRAMMA. VELERLEI GEZICHTSPUNT. Hei groote wonder. Eén in afschuw. Sportrevue van de week. DE WEDSTRIJDEN VOOR MAANDAG A.S. UIT Faasch in de kunst. Mn wii zoo'n late Paschen beleven Me vroegste valt op 21 Maart, de laat ste ao 25 April) en de natuur ons, on- Hanks oorlog, evacuatie, bombardemen ten en dlstrlbutlezorgen, al 'n berinne ring aan de heerlijke, groene lente bracht, denken wü naast de viering van de verrijzenis van Christus ook aan het bü de oudere volken gevierde voor- jaarsjfeest, waarbij de eerste lammeren der ltudde werden geofferd. jjefc de hardnekkigheid van overle veringen is ook iets van het natuur- feeat tijdens de 20 eeuwen christen dom blijven voortleven. Men aan- schoiïwe het schilderij van Pieter Aert- sen .IDe Eierdanser" in het Rijksmu seum maar eens. Op dit in prachtige kleuren uitgebeelde genrest-k ziet men een jongeling in grooten ernst met den eierdams bezig en het geheele tafreel wijst erop, dat het de menschen aan spijs noch drank ontbrak en dat het voor hen een lust was om te leven. Ook BotticÖIH's „Allegorie della Primavera" is een allegorische natuurschildering, waarin de menseh zün vreugde over het licht tDt uiting brengt. Met dè'bekende houtsnede van onzen Bergenschen kun stenaas B. Essers, die in zijn fantasie de lente als een riddergroep met sche pen laat landen en te paard verder trekt, en den tocht door de ontlui kende natuur begroet, is dit eveneens het geval, Faasch in het huishouden. Be Jnensch is blij, wanneer die grimmige en barre winter overwon nen is. Met vreugde begroet hij als het ware het nieuwe. De huizen krijgen een goede beurt, al wat ge mist kan worden, wordt opgeruimd en in het Paasehvuur, dat door velen in den lande nog als oud gebruik in eere wordt gehouden, geofferd. Bet is alsof de mensch wil symbolisee- ren, dad. hij van smetten gezuiverd, het nieuwe tegemoet treden gaat. Voor de huisvrouwen wordt he/t pro bleem van de vernieuwing en het reinigen van den boedel met het voortduren der oorlogsjaren een steeds moeilijker probleem. De vreugde, die het beëindigen van de schoonmaakperiode haar gaf, door dat ze haar huisgenooten op het heerlijke Paaschbrood, de Paasch- haa§ of de Paascheieren kon trac- teerfen, kan nu niet worden ge smaakt. De tijd, waarin de kruide nier met Paschen/ adverteerde: 40 eieren voor l.<—, ligt achter ons. Thans belevep. wil met Pasehen de vreugde van één eitje; en van ge bak of 'gebraadiis al evenmin spra ke als van het ontsteken der zoo fantastische Paaschvuren. Wie zijn oogen den kost heeft ge geven, heeft kunnen eonstateeren, dat ondanks 't gemis aan dit alles en van de voor de schoonmaak benoo- digde ingrediënten' de Hollandsche huismoeder zich niet heeft laten weerhouden, haar boeltje buiten in de Maartsche lucht een flinke beurt te geven. Evenzeer als de natuur den gezwollen boom of heesterknop in het voorjaar doet openbarsten, even zeer wordt de HoÜandsche huis vrouw in het voorjaar door de schoonmaakneiging bevangen. Bij slecht weer loopt ze zelf en haar huisgenooten een «griepje op, maar ze zet door en als de verfrissching tot stand is gébracht, moet toch ook telkens weer de mopperend^ z.g. heer der- schepping erkennen, dat wat gebeurde gebeuren móést en hij kan het alleen maar betreuren, dat de vernieuwing niet zoover doorge voerd kon worden als wenschelijk was, Faasch in de gemeenschap. De worsteling van Europa naar de "vernieuwing leidt tot steeds bloediger offers, Wie iets verstaan heeft van het licht, dat van Gallilea uitstraalde, zal moeten begrijpen, dat haat nim mer de bevrijding zal brengen, die Europa behoeft._ Nu is haat geen verschijnsel van den huidigen tijd. Reeds de filosofen der oudheid waren verbaasd over den haat, die de menschen .soms van el kander scheidt en volgens hen is er geen ander middel ter bestrijding van deze kwaal der maatschappij dan de onderdrukking van de begeerte- gevoelens. Volgens Aristoteles maakt de ar moede den mensch kleingeestig en hartstochtelijk en geeft bezit de mid delen om zich aan het schoone te wijden. De kunstschilder toch belichaamt iets van zijn geest in den stoffelijken A Als alle jaren kwam ihet Groot? Wonder Dgt uit den schoot der aarde bloemen schiep En al watrflood scheen weer ten leven riep Uit langen winterslaap. Het Groote Wonder, dat met zün kleurpalet De bongerds maakte tot één bruidsbouquet VSan stralend wit en van onzegb're pracht. Het Wonder kwam en heel de wereld lacht En vogels zingen klaat'rend in de boomen Hun lentelied. En wü, wü wachten stil Of in ons kille hart «ook 't Wonder komen wil. Wij zijn nog niet ontwaakt; er was geen nieuw getüde. Dat warmte bracht en licht, dat knoppen bersten deed; De wereld wankelt nog en wentelt zich in 't leed Van volk'ren, die, ten kamp besloten, In feilen strijd Kun bloed vergoten En bffers brachten, naamloos groot - Over de wereld waart de Dood. In 't Oude Boek staat het beschreven: Er is geen dood, die 't Nieuwe Leven Niet in zich draagt en 't niet ontsluit, Waarpan geen kleine kiem ontspruit Zooals het blad van doode boomen. Nog waart de Dood, nog is hef nacht, Maar 't zü gezegd aan al wat wacht; Eens zal het Groote Wonder komen. Jac. Broersen. vorm vati zijn schilderij, de dichter staat open voor dc wijze van leven, waardoor het gedicht ontstaat. Wanneer wij thans echter onze menschen gadeslaan, valt er bij velen een gemis aan levenslust waar te nemen. De angst voor bestaans zekerheid en de vrees, dat waarde loos wordt waf na een leven van har den arbeid voor de zekerheid van den ouden dag werd verkregen, heeft veel vreugde gedoofd. Ons volk is een vrede- en vrij heidlievend volk, maar de tragiek is, dat de bevolking van ons land in een halve eeuw verdubbelde en dat dit noodwendig vrijheidsbeper king tengevolge moet hebben. liet fs in dezen tijd van oplaaiende hartstochten moeilijk, de menschen voor te houden, dat haat gemakke lijker door liefde dan door haat over wonnen kan worden, aangezien haat gevoed wordt door het gevoel dat bet wederkeerig is. Slechts hij, die door liefde overwonnen wordt, geeft zich. met vreugd over. Dit is het licht, dat van Gallilea uitstraalt en, zoo lang menschen zullen leven, zijn invloed zal doen gelden. Moge dit in onzen tijd in breeder kring verstaan worden, want in een waarlijk socialistische gemeenschap - en daarnaar groeit Europa - zal de mensch niet zijn een lastdier, maar een redelijk wezen, op wiens gewe ten een beroep kan worden gedaan. D. A. KLOMP. De JRijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss-lnquart en de leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. Mussert (v.r.n.l.J op de groote bijeenkomst der N.S.D.A.P, en N.S.B., welke te Heerlen ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van den Führer plaats vond SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax m ERGENS in het Westen van ons land zijn kortelings wederom Britsche vliegers boven een stad ver schenen. Tegen het vallen van den avond vlogen zij boven het stads gebied -heel kort, slechts één' minuut en wederom lag er een Nederlandsche arbeiderswijk in puin. Vier en zeventig doóden, waaronder een en twintig kindeken was de oogst ditmaal; hierbij kwamen dan nog talrijke zware- en lichtgewonden en er bestaat alle kans, dat het aantal doodeu nog zal stijgen. Een heeïe wijk viel in puin; vele woningen zijn totaal verwoest of zwaar beschadigd en talrijke, nu Wie vdit geboefte in handen valt is verloren. De heestacblige wreedheden, de on telbare moorden, die de bolsjewisten vóór hun aiiocht in de vroegere I5al- tlsehe staten gepleegd hebben, zijn reeds door ontelbare foto's en docu menten in de wereldpers gepubliceeVd. Nog altijd is bet onderzoek niet afge sloten. Slechts enkele slachtoffers zijn uit de folterkamers der GPÖE levend teruggekeerd; zonder uitzondering ech ter zijn zij lichamelijk en geestelijk le venslang geUsekend! SS-PK.-Milda S., een twee en twin tigjarige stunente, bij wier ziekbed wij staan, heeft vier volle maanden in de cellen der Gpoe-gevangenis in Riga' doorgebracht. Haar vader werd door de bolsjewisten vemqoord, haar zusters zijn spoorloos verdwenen, van het ge-' heele gezin is siechts zij overgebleven, alleen In November van het jaar 1910 werd zij in het holst van den nacht uit de woning gesleept, zonder een enkele aanleiding. WaaromZij wist het niet en weet het thans nog niet. Urenlange verhooren moesten haar tot „bekennen" brengen. Drie dagen lang werd zij eiken nacht om de twee uur tot een „verhoor" uit haar cel ge haald. ,,Ik was aan het einde van mijn krachten", vertelt zij, „want telkens bij elk verboor striemden de zweep slagen over mijn\rug." Tijdens het verhoor uitgekleed! In aanwezigheid van een oudere vrouw moest zij zich naakt ontklee- den, waarbij enkele Joden zich niet ont zagen, de kamer binnen te komen en geïnteresseerd toe te kijken! Na af loop moest zij tenslotte, slechts met één kleedingstuk, een jurk, bekleed, den naeht op den kouden betonvloer in haar cel doorbrengen. Verdere uren lange verhooren, waarbij vlak voor haar gezicht twee sterke electrische lampen opgesteld waren, bleven tot verbittering der bolsjewisten zonder succesomdat zij niets te beken nen had! En dus wejid zij weer naar* de gevan genis teruggebracht, waar de eindeldo- ze verhooren werden voortgezet. Slechts met dit verschil, dat zij met het naak te lichaam op een eiectrischen stoel werd gezet, waardoor telkens onver wacht een electrische stroomstoot werd gejaagd. „Ik werd bijna waanzinnig teü deze onophoudelijke kwellingen Een weerloos meisje vastgebonden en Op zekeren nacht werd zij naar de woning vaif een hoogeren, joodschen Upoe-ambtenaar gebracht. „In het be gin", vertelt zij zachtjes, „praatte hjj heel vriendelijk en vertelde mij, dat ik onmiddellijk weer in vrijheid zou wor den gesteld. Ik zou nog veel geld bo vendien kunnen krijgen, alsik maar verstandig en een beetje '.„aar dig", een beetje „lief" tegen hem was! Toen ik niet wilde, viel hij mij onver hoeds aan en bond mij met „handen en vbeten aan in den muur gemetselde ha ken vast." Zachtjes snikkend keerde het jonge meisje zich van ons af en verborg haar gezicht in de kussens bij de herinnering aan de schaamteloos heid van dezen Jood. lioestige naalden onder de vinger nagels! Wij hooren van een .ander geval, waarbij een jonge vrouw roestige naal den onder de vingernagels gedreven werden. Thans nog heeft zij etterende wonden, niet alleen aan de handen, maar over het geheele lichaam als ge volg van de beestachtige wreedheden, waaraan zij blootgesteld werd. Een vijftienjarige schooljongen ver telde, hoe men hem dwong in een kuip met onverdraaglijk heet water te gaan zitten. Vlak daarop moest hij in een tweede kuip met ijskoud water! Deze „behandeling" wérd zoo lang voortge zet tot de kleine jongen bewusteloos werd! Een foto-album als „studie-materiaal"! Het gaat inderdaad de fantasie van fhormale, gezond-denkende meneehen verre te .boven, wat deze beesten aan gemeenheden en schaamteloosheden bjj hun foltermethoden uitgedacht hebben. Wij vónden b.v. een foto-al bum als studie-boek", waarin met meer dan honderd foto's aanschouwe lijk wordt voorgesteld hoe...).. vrou wen gemarteld kunnen worden! Liggend en staande, met het Hoofd naar bene den, gebukt en gekromd en onbeschrijf lijk verwrongen. Voor de „leerlingen" is met pijlen en aanwijzingen duidelijk zichtbaar gemaakt, waar de stroom draden voor den eiectrischen stroom aangebracht moeten worden, waar en hoe geslagen moet' worden, om hun slachtoffers op waarlijk beestachtige wijze te kwellen en te martelen, Volkomen vreemd staan wij, Wester lingen, tegenover deze gruwelijke, sa distische fantasie, een fantasie die al leen misdadigers kunnen ontwikkelen, die eindelijk hun laagste en gemeen ste instincten aan weerloozen kunnen bevredigen. Wat zou er gebeuren, wanneer deze bolsjewistische horden niet gekeerd en teruggeslagen werden, wanneer on ze Nederlaudsxhe vrouwen en meisjes dit geboefte in de handen zouden val- SS-Oorlogsverslaggever K. Schaaf. K1JK0AAR KOMT 'MAUTOI 8Jjna niet te zien, tiie twee smalle spleetjes licht, maar ue automobilist kan u als voetganger heelemaAl niet zien. Extra oppassen is dus de boodschap. Tied. Toeristenbond (A.IS.fF.B.) U heeft' er ongetwijfeld al kennis van genomen, maar 't lijkt ons goed, er nog even de aandacht op te vesti gen: het bestuur van den NVB en de bestuurderen der afdeelingen hebben een beroep gedaan op al-Ie vereenigingen, om ten bate vap de slachtoffers vanRotterdam tijdens de wedstrijden, op de beide Paasch- dagt^i door haar leden collectes te doen houden. Reeds vele malen is het voorgeko men, dat de NVB een beroep heeft gedaan op zijn leden, om onze voet balsport in dienst der liefdadigheid te stellen en nimmer was dit beroep te vergeef seh! Welnu: de nood van de vele slachtoffers in Rotterdam is zeer groot. Laat ieder daarom straks zijn steentje bijdragentot leniging van dien nood! Iedereen: gij, voetballers zelf; tast in uw beurs en.... kijkt eens in*uw clubkas! En gij, toeschouwers, die voor 't genoegen eenige uren in het sportpark doorbrengt, deponeert uw gift op de schalen of in de bussen, waarmee die voetballers zullen rond gaan. We zijn er van overtuigd, dat deze Paaschcollecte op de sportvelden een prachtig succes zal worden! Niet, omdat we 'iets tegen ADO hebben, maar toch hopen we, dat Feijenoord kampioen wordt. Deze club moet thans baar heil buiten Rotterdam zoeken en speelt haar thuiswedstrijden dus „ergens in Ne derland". Verleden week vond ze onderdak in het Ajax-stadion in Amsterdam, met de Paaschdagen speelt ze „thuis" in Nijmegen. Ze moet het dus steeds zonder eigen publiek doen en al haar thuiswed strijden zijn dus, even zwaar als haar uitwedstrijden. Intusschen zorgt Feijenoord voor een aparte attractie: in Amsterdam zou men gespeend blijven van kam pioenswedstrijden en tóch heeft een 25.000 tot 30.000 man een kam pioenswedstrijd gezien; in Nijmegen wachtte men al twee jaar op kam pioenswedstrijden (Quick faalde echter beide keeren!) en toch zal het Nijmeeegsche publiek twee kampioenen in actie zien! Rotterdam is zwaar beproefd, zoa- als uit 't bovenstaande reeds blJjkt. Maar we moeten toch nog melding maken van één feit. In de Sport kroniek lezen we n.l., dat er enkele clubs zwaar getroffen zijn. Neptu- nus bijvoorbeeld heeft vier dooden te betreuren, terwijl bovendien m de gezinnen van haar leden nog 14 slachtoffers zijn gevallen. Aangezien de woningen van 49 gezinnen van Neptunus werden getroffen, zün een groot aantal oudere en jongere spe lers hun voetbaiuitrusting kwüt. Wie voetbalschoenen (alle ma ten), kousen, broekjes, shirts e.d. te missen heeft, kan de onfortuinlijke leden van Neptunus en andere ver eenigingen daarmee ten zeerste van dienst zijn. Ook in dit geval gelooven we, dat de Nederlandsche voetballers hun mede-bondsleden niet in den steek zullen laten. Schulte heeft zijn kracht weer be wezen, zoo maar direct bij het be gin van het seizoen. In zijn woon stad, den Bosch, won hij met een ronde voorsprong het z.g. Vee- marktcriterium! Niet' minder dan 65 ronden vocht hij tegen de rest; toen had hij het veld geklopt en was heer en meester van het terrein. Er zijn wielrenners, die zoo in het begin van het seizoen niet gaan!! Schulte rijdt echter in elk deel van het seizoen goed. Hij is en blijft voorloopig onze groote man op den weg. De z,g. Silverrush, georganiseerd door de Haagsche Trekvogels, is ver rassend verloopen. Een B-klasser, de Bruijn, werd eerste, een C-klas- ser, Snelders, tweede en 'pas op de derde plaats eindigde een A-klasser: Weenink van Suomi! Nog een ander lid van Suomi boekte een succes: v. Wijngaarden werd n.l. derde in den junioren-veld loop, waaraan 70 athleten deelna men. dakloozen, verloren zoowel hun huis als hun goed. Militaire doelen wer den er niet getroffen, wel een kerk en het stadhuis. Het is het oude, oude lied; de luchtpiraten der mo derne beschaving kunnen blijkbaar al niet anders meer. BIJ al de ontstane ellende is er sleehs één lichtpunt en dat is, dat oe onderlinge hulpverieening buiten gewoon geweest is. De plaatselijke brandweer kon het niet al en zonaer veel ophef stuurden alle buurt- gemeenren in den kortst mogeiyken tijd hun menschen. De Technische Noodhulp was een kwartier na het ongeluk, of liever na den misdaad op volle toeren en werkte zonder op houden, totdat de menschen afgelost móésten worden.' Waarop direct de Technische Noodhulp van een buurt- gemeente insprong, totdat de eigen stadgenooten weer wat op adem gekomen waren. Letterlijk iedereen hielp mede. De Nederlandsche Volksdienst had een school noodig en de aldaar residee- rende broeders hebben direct de han den uit de mouwen gestoken en ge holpen wat zij konden. De NSVO heeft prachtig werk verricht en WA en Jeugdstorm, hebben zich zoodanig geweerd, dat er uit het publiek spon tane dankbetuigingen gekomen zijn. De centrale keuken was dag en nacht in de weer: al in den nacht van den aanval werd om één uur nog pap uitgereikt aan slachtoffers en helpers. Ook de burgerij hielp waar zij kon. Er waren ruim duizend adressen ter beschikking waar zij, die uit het ge troffen stadsgedeelte geëvacueerd waren, ondergebracht 'konden wor den. Iedereen hielp: van tegenstel lingen op wat voor gebied dan ook was geen sprake, toen het gold den grooten nood bij deze ramp te lenigen. Ook de Duitsche Weermacht heeft zich geweerd; zij heeft slachtoffers met gevaar voor eigen leven uit de brandende woningen gehaald. De Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, heeft persoonlijk van zijn deelneming met de slachtoffers van de ramp doen blijken. HET is een gelukkig symptoom, dat ons volk in den grond van zijn hart eensgezind is. De onderlinge verhouding is in zware stonden dan toch van dien aard, dat niemand ach terblijft. Dit is een goed teeken. Bij al de ellende, die een dergelijke ramp met zich brengt, is het een verheu gend feit, dat de menschen alle ge schillen opzij, zetten en elkander helpen. Op deze wijze leert men elkander toch pas kennen en bezint het volk zieb-op zijn eigen waarden. En deze zijn goddank nog dusdanig, dat er wat groots uit groeien kan. Hoe vreeselijk het ook is, dat de een heid door bloed en tranen gemaakt moet worden, toch is het verheugend te mogen constateeren, dat alles er op wijst, hoeveel mogelijkheid er nog bestaat op deze eenheid. Want tenslotte zal toch ons Volk één moe ten worden; één in wezen, doch ook één in het erkennen van den waren vijand. En ook één in het streven te komen tot een volkschbestaan bin nen het Germaansche kader, dat de eenige garantie is Voor een vredig Europa. Ve. Nederlanders in den vreemde ter kerke. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Het schijnt lang niet gemakkelijk te zijn, de duizenden landgenooten, die al of niet op eigen initiatief naar Duitseh- land komen, in hun eigen branche te werk te stellen en zoo kan men te Berlijn kellners tegen het lijf loopen, die thans bij de spoorwegen dienst verrichten of kantoorbedienden, die in fabrieken werkzaam zijn. Hetgeen niet wegneemt, dat men soms voor vreemde verrassingen komt te staan. Zulks owerkwam ons bijvoorbeeld Zondag, toen wij kennis maakten met een jon geman, die in het dagelijkse!) leven controle uitoefent op het keukenbedrijf van ifeen groote industrieele organisa tie, maar dje op den Dag des Hee- ren zijn goede' zorgen voor het licha melijk welzijn met die, voor het ziele- heil van zijn roedemenschen verwisselt. In het hartje van Oud-Berlijn liggen twee historische kerken, de Fransehe en de Duitseh* Dom. Afwisselend wór den hier godsdienstoefeningen gehou den voor Neü-rlancjers, die te Ber lijn of omgeving woonachtig of tijde lijk werkzaam zijn en het merk waardige hierbü is, dat ook in tijd van oorlog de belangstelling voor de ze diensten opvallend groot is. Ook op dezen Zondagmidag waren een paar honderd Nederlandsche arbeiders, over wegend jonge mannen, naar. den Duit schen Dom gekomen. Velen hunner hadden hun zakbijbeltje meegebracht en lazen opmerkzaam den tekst mee. Hoe wel zijn dagelijksche arbeid zulks mis schien niet deed verwachten, sprak de jonge „dominee" met kennis van za ken en met den gloed eener innerlijke overtuiging. Naar hij ons later zelf ver telde, genoot hij zijn theologische op leiding tq Leiden en Utrecht en heeft hij het candidaatsexamen al achter den rug. Onder den invloed van den oor log werd zün studie onderbroken. Sta tig en fier klonken thans in het fraaie OFFIC1EELE MEDEDEELINGEN Afsluiting vierde bemestingsjaar. In verband fnet de afsluiting van het vierde bemestingsjaar zujlen de na 30 April binnenkomende reclames tegen de toewijzingen van kunstmest, alsmede persoonlüke reclames, niet meer in be handeling worden genomen. Dit geldt zoowel voor landbouwers als voor de taillisten. Bestrijding van de koolvlieg. De inspecteur van den tuinbouw maakt bekend, dat de koolvlieg i» waargenomen. Bestrijding dient nog deze week te geschieden. Bestrijdings middelen zün: koolkragen, vruchtboom- carbolineum en forbiat. Ongekeurde pootaardappelen. De aardappeltelers zün verplicht de hoeveelheid ongekeurd pootgoed, af komstig van eigen teelt, die zü hebben overgehouden, op te geven aan hun P. B.H. Speciale toewijzingen mestvarkens. Alle speciale toewijzingen voor mest varkens (groene kaart, waarop geen voeder wordt verstrekt) zullen worden herzien. Zij, die in 1942 een toewüzing hadden, kunnen er niet op rekenen, ook in 1943 in aanmerking te komen. Wanneer^ voor 16 Mei a..s. gepn be richt is 'ontvangen, dat de toewijzing is ingetrokken of gewüzigd, blijft de oude van kracht. kerkje de Nederlandsche psalmen en gezangen, die de meesten onzer uit het hoofd- kennen. Toen de dienst ten einde was, be gaven velen zich naar de consistorie kamer, om den predikant de hand te drukken. Natuurlijk waren er, die pre cies wilden weten, van „welke richting" dominee wasmaar het afwijzend antwoord van den jeugdigen kansel redenaar was typeerend 'voor den hui digen tijd: „Wat doet dat er nu toe! Het gaat immers om de verkondiging van het Evangelie en dat is voor ons allen gelijk!" Erkende handelaren in nuchtere kalveren. Nog steeds komt het voor, dat bü de levering van nuchtere kalveren aan het Bedrijfschap voor vee en vleêsch naam aares en organisatieuummer van de be trokken veehouders zeer onduidelük wordt opgegeven. Hierdoor is het moei- lük en veelal onmogelijk, afschrijving van den leveringsplieht te doen plaats vinden. De oorzaak hiervan ligt groo- tendeels bij de erkende rharktveehan- delaren in nuchtere kalveren, die nog steeds niet doordongen zün van de noodzakelükheid een goede administra tie te voeren. Iedere handelaar is ver plicht een lüst "in zün bezit te hebben, waarop alle bovengenoemde gegevens moeten zün vermeld. Het bovenstaande dient als een ernstige waarschuwing te worden beschouwd. Verzekeringspremie)! slachtrunderen. Met ingang van jj.nsuag 27 April zijn de verzekeringspremiën van voor de slacht bestemde runderen als volgt vast gesteld: klasse aa f 1.50, a f 1.50, b f 2. ci f 2.50, cii f 2.50, dl 4.50, uitgezonderd pinken, d.w.z. dieren, die nog geen breede tanden hebben en ongeveer 1 tot 18 maanden oud zün, waarvoor de pre mie in alle klassen f 1 bedraagt. De premiën voor graskalveren (f 0.60), nuchtere kalveren (f 0.20) en schapen (f 0.25) blüven ongewüzigd. Geldige kunstmest zegels. Momenteel zijn de volgende kunst- mesizegels geldig: tot nader order "de zegels B.T. voor stikstof en 'kali en no. 1 voor fosfor. Tot 15 Mei zün voor de helft van de waarde geldig de stikstof- en kalibonnen no. 5. ZÜ moeten echter uiterlük 10 Mei bü de handelaren wor den ingeleverd, opdat deze voor tijdige inlevering bij het Kunstmest Distribu tiebureau kunen zorgdragen. Verloo pen zege.s no. 5 woraen niet geruild tegen geldige. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS. Identiteitskaarten voor veulens. Ingevolge de Paardenverordenlng 1942 is het voorhanden of in voorraad heb ben van alle paarden, ouder dan 3 maanden, slechts toegestaan, indien de houder van het paard in het bezit is van een ten behoeve van zijn paardien) uit gereikte identiteitskaart voor paarden. Ieder, die in het bezit is van een merrie, die een veulen gekregen heeft, dient daarom ten spoedigste, doch uiterlijk binnen 5 dagen na de geboorte van het veulen, aangifte hiervan bij zijn P.B.H. te doen, opdat tijdig het signalement van het veulen kan worden opgenomen en de identiteitskaart binnen 3 maanden na de geboorte kan worden toegezonden. Voorzoover deze termijn reeds verstre ken is en de P.B.H. van de geboorte nog niet in kennis is gesteld, moet de aangifte alsnog ten spoedigste geschie den. In den grooten wedstrijd seizoen, tweedon wieler- in dit het Vee- marktcriterium te 's-Hertogenboscl), bewees Schulte prematie „veld". De Bosschenaar zegevierde in grootscheti stijl met een ronde voorsprong. (C.N.F.-J. Zeijle- maker-Pax m.) Laatste dag der beker voorronde: Het Paaschprogramma van den N.V.B. bevat naast twee kampioens wedstrijden en een aantal competi tie-ontmoetingen nog een paar be kerwedstrijden, die de -beslissing zullen brengen in enkele groepen. En als we allereerst even kijken naar den strijd om den hoogsten titel, dan zien we, dat Feijenoord haar derden thuiswedstrijd speelt tegen Enschedé en wel in Nijmegen, dat dus een extraatje van belang krijgt, 't Zal er spannen in het Gof- fert-stadion, omdat het krachtsver schil zeer gering is. In Enschedé bleef het 0-0, in Nijmegen zullen de doelpunten ook wel bizonder duur zijn. ADO krijgt bézoek van Willem II, dat verleden week tegen de Hage naars gelijk speelde. Al lijkt ADO ons toch iets beter, er zal heel wat moeten gebeuren, om beide puntjes in den Haag te houden. OSV kampioen? In de eerste klasse wordt o.a. Noad-Roermond gespeeld. De verlie zer komt definitief onderaan en we vermoeden, dat dit Roermond zal zijn. Mocht de wedstrijd in een gelijk spel eindigen, dan zal alsnog MVV- Roermond moeten worden gespeeld en dan bestaat er nog een kans op een beslissingswedstrijd. In het Noorden Sneek-LSC. De thuisclub is in de bekerwedstrijdeh goed voor den dag gekomen, zoodat ze het vermoedelijk wel klaren zal. Maar dan nog is Sneek niet gered: er rest immers nog Leeuwar- den-Sneek, van welke ontmoeting alles afhangt. Voor ons is eehter belangrijk de ontmoeting in Oostzaan tusschen OSV en HBC. Men weet, dat OSV aan één puntje genoeg heeft, om kampioen te worden en dat-bij een eventueelen nederlaag KFC met haar gelijk zal eindigen. HBC is misschien niet zoo sterk als OSV, maar het zal er in Oost zaan geducht spannen en een verras sing is met uitgesloten. En op die verrassing wacht eigen lijk de heele Zaanstreek. De andere competitiewedstrijden in de 2e klasse zijn van weinig be lang: West-Frisia ontvangt ZFC en Alcmaria speelt thuis tegen de Ken- nemers. In beide gevallen heeft de bezoekende club de beste papieren. In 2B de groote strijd DOS-AFC. Bij1 een gelijk spel is DOS kam pioen; verliezen de Utrechtenaren dan loopt dat uit op een beslissings wedstrijd. We achten DOS even wel sterk genoeg, öm kampioen te worden. In de 4e klasse A zal LSW wel zorgen van Atlas te winnen, zoodat het wachten hier is op de ontmoe ting tusschen de twee kampioens- candidaten LSW en Texel. Bekerrestanten. Wat de voorronden van de beker wedstrijden betreft, slechts enkele wedstrijden zijn vastgesteld, omdat vrijwel overal de beslissing geval len is. In onze omgeving is daar UVV-KFC en HRC-Wiermgerwaard. De winnaars -van beide ontmoetin gen gaan over naar de eerste ronde en we vermoeden, dat dit KFC en HRC zijn. Bekijken we intusschen even de gespeelde halve competitie, dan zien we, dat in groep A Blauw-Wit en AFC overgaan. EDO, dat een kans leek te hebben, stelde de laatste weken teleur, terwijl AFC daaren tegen juist heel goéd voor den dag kwam. In de B-groep gaan DOS en 't Gooi over, wat vrij normaal is. Even nor maal is de plaatsing van Ajax en DWV in de C-groep en die van DWS en RCH in de D-groep. Volewijckers en ZFC waren in E de sterkste, Zee- burgia deed fraai werk in F en gaat over met UW of KFC. Een spannende finale wordt in den Helder gespeeld tusschen HRC en Wieringerwaard, waarbij we het vanzelfsprekend op de 3e klassers houden. Zeer fraai is ook het succes van LSW, welke jongste NVB-er lansrijk bovenaan k\vam en o.a. chagen en DTS klopte. Beverwijk bleek in groep K de beste ploeg, terwijl in L en M op fraaie wijze Terrasvogels en Zand- voortmeeuwen de bovenste plaatsen 'bezetten. Al met al hebben deze bekerwed strijden een behoorlijk succes gehad en het is te hopen, dat in de toe komst een dergelijk systeem zal worden toegepast, zoo mogelijk met wedstrijden, verdeeld over het ge heele seizoen. Om het kampioenschap Schagen—GVO. van Nederland. ADO—Willem II. Feü enoordEnschede 25/4, Goffertstadion) Eerste klasse. District IV. NOADRoermond LONGA—PICUS District V, LSCSneek. District I. Tweede klasse A. OSV—HBC. W.-FrisiaZFC. Alcm. VïctrDe Kenn. Tweede klasse B. DQS—AFC. DWVZeeburgia 25/4. HVCHercules. De Spartaan Watergraafsmeer. District I, Derde klasse A. Zaandijk—Q.S.C, Derde klasse B. DTS—TIJBB, HalfwegHelder. Vierde klasse A, Waterv.Wieringerw. LSW 1926—Atlas. Vierde klasse C. USVU—CSV. BEKERWEDSTRIJDEN District I. Afd. F. UW—KFC. Aid. G. W.-Frisia 2 N. Niedorp 1. Bergen 1Vrone 1. WZ 2—KW 1. Assend. 1—Uitgeest 1, HRCWiecingerwaard. GOUDEN KRUIS. (2e ronde) Waterv. 2BKC 3. 3e ronde. RK EDO 1—Zouaven 1. 4e ronde. RK DVO IGrassh. I. OFC 2—KW 3. RK AFC 1—Berdos 2. Winkel 1—DTS 2. NOORD- HOLLANDSCHE. Kampioenswedstrijd: De Rijp 1—Berdos 1, 1 D HRC 4Helder 3. 2 D. Con Zelo 1—Hugo B. 1. HOSV IN. Niedorp 2. 3 B USVU 2—Meerv. A 2. Assend. 4—CSV 2. GVO 3—KW 4. 3 E. DTS 3Schagen 8. 4E PSCK 2—USVU 4. 4F Kolp.B. 2Vitesse 3. 4H N. Niedorp 3—Holl. T. 2

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3