Bizerta en Tunis opgegeven. Een tweede front niet eenvoudig. DAGBLAD VOOR Hef oog Gods op Kons gericht De verklaringen van Wyschinski. Uitgesloten van krijgsgevangenschap. Heldhaftig verzet tot de laatste patroon. Dieppe was een les voor de geallieerden 74.-000 brt. ton vernietigd. Extrarantsoen taptemelk. De wereld in weinig woorden STAD EN OMGEVING. Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche édltie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 10 MEI 1943. ALKMAARSCITE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 107. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertenties in deze editie 0.19 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3y, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor bet geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. DE ZIN VAN DEZEN OORLOG. N DE huidige oorlog is, ondanks het feit, dat hij een voortzetting is van den vorigen oorlog, toch van een ge heel ander karakter. Duitschland is na den wereldoorlog van 1914/1918 kunst matig „er onder" gehouden en machte loos gemaakt door een economischen boycot. Niettemin bleek de Duitsche volkskracht nog in voldoende mate aan wezig te zijn om zich tot een geweldige macht te ontplooien, sinds het Duitsche volk in zijn geheel doelbewust geleid werd door de Nationaal-Socialistische beginselen., Het is de verdienste van Adolf Hitler ingezien te hebben, dat het Duitsche volk groot en machtig kon worden en allen slagen en tegenweer het hoofd zou kunnen bieden, als het zich bezon op de daartoe vereischte volksche waarden. Hitier kende deze waarden als het hoogste goed en wist ze ingang te doen vinden. Zoo voerde hij Duitschlands innerlijke kracht op en streefde er langs vreedzamen weg naar het Duitsche volk die rechten te ver schaffen, waarop het als groote, zich ontwikkelende en uitbreidende natie zoo ten volle het recht had. Bevreesd voor deze ontwikkeling van Duitschland begonnen de demo-pluto cratische landen Engeland en Frankrijk, roet de Vereenigde Staten op den ach tergrond, zich hiertegen te verzetten. De omringende landen, moesten tegen het streven van Hitier en tegen het her boren Duitsche volk opgezet worden, en de omringende landen voelden, gepaaid door de grootsche beloften der agitato rische staten, veel voor deze houding. Zoo ontstonden de tegenstellingen, welke tenslotte er toe leiden, dat, toen Dantzig weer binnen de grenzen van het Groot- Duitsche Kijk terugkeeren wilde, Polen hiertegen in het harnas kwam, hoewel deze Staat tegen het verlangen van Dantzig, dat eeuwenlang een Duitsch^ stad geweest was, niets degelijks in het midden kon brengen. Na het terrorisee- ren van Duitschers in Polen, ging de Duitsche Weermacht, nadat Hitier den Polen rijkelijk tijd tot bezinning gege ven had, tot den tegenaanval over. Het waren daarop Engeland en Frankrijk en dit houde men wel in het oog! die den oorlog tegen Duitschland ontketen den. Stalin ten tooneele. Intusschen was dit Westersche con flict een kolfje naar de hand van Stalin, die eindelijk de kans schoon begon te zien om zijn wenschdroom van een Mon- goolsche supprematie over Europa in werkelijkheid te doen verkeeren. En toen hij het juiste oogenblik aangebr kefi meende, begon hij zijn hordenstorm loop, op de Europeesche landen, die nog In een andere worsteling verwikkeld waren. Stalin en zijn opvattingen, die reeds jarenlang door de geestelijkheid van de geheele wereld en door de staats lieden van alle landen, ook door Chur chill, gebrandmerkt waren als vijandig aan ue menschheid, moesten geneutrali seerd worden. Het Europeesche geweten, belichaamd in de beste Europeanen, be greep dat eén bres geworpen moest worden tegen het barbarendom der Mongolen, die kerken hadden verwoest en priesters vermoord, omdatgods dienst opium is voor het volk. Deze strijd was dus zeker een strijd ter be scherming van het Christendom, en alle Christenen der wereld kunnen daarom maar aan ééhe zijde staan: tegen den Antichrist van het Kremlin! Wie met dien antichrist heult pleegt verraad aan het Christendom. Het is dus niet moei lijk te beptlen wie Gode welgevallig werk .verricht. Natuurlijk zij, die deel nemen aan den Kruistocht tegen het Bolsjewisme! Dat deze oorlog dus niet een oorlog is „om macht zonder meer", blijkt uit het vorenstaande duidelijk. De toegenomen macht van Duitschland heeft Engeland bevreesd gemaakt. Het woord is van Churchill zelf: „Duitschland wordt te machtig en moet daarom vernietigd worden." Dit wil men liever vergeten, omdat men dan geheel anders zou komen te staan tegenover „de strijders voor recht, vrijheid en beschaving". Waar lijk, zooals het altijd de wereld heeft weten uit te buiten, anderen voor zich wist,te laten vechten, zoo is Engeland er ook steeds in geslaagd zand in de oogen te strooien. Merkwaardig genoeg blijkt de ééne reden na de andere, die Engeland als oorlogsdoel vermeldt, door de praktijk achterhaald te worden en kQmt telkens sterker de ware drijfveer te voorschijn: Albions eigen machts positie. Een duurzame vrede en welvaart. Het is derlaalve duidelijk, dat met een overwinning der Duitsche Weermacht en de met haar verbonden legioenen, de vrede in Europa voor zeer langen tijd gewaarborgd zal worden. Want dan zullen Anglicisme en Amerikanisme niet Problemen van den dag. De heer W. P. te A. zag in ons blad de woorden staan, „Het oog Gods is op ons gericht" en vraagt ons of het niet beter zou zijn God buiten dezen oorlog te laten, te meer waar hij dezen oorlog ziet als een worsteling om macht zon der meer, waarbij Duitschland uitbreiding van grondgebied zoekt, terwijl Engeland als alles- hebber niets wil ^fstaan. Ten slotte knoöpt hij hieraan zijn meening vast, dat het er voor Nederland in de toekomst donker uitziet zonder koloniën. Naar zijn meening was er vroeger wel iets verkeerd, maar toen had 40 het best, 30% het goed .en 30 het slecht. „Wat schieten we er mee op .als later 20 het goed en 80 het slecht heeft?" zoo besluit hij. Hiernevens gaan wij op deze vragen wat dieper in. meer de gelegenheid krijgen hun bran dende lonten, die louter en alleen te eigen bate ontstoken werden, in Europa te gooien. Wanneer deze duurzame vrede ver worven is, zal ook Nederland, hoewel arm geworden door het verlies van zijn koloniën, weer een vrij land zijn en deel hebben aan don bloei van Europa. En men hoede er zich voor te geloqven zooals onze geachte opponent in zijii brief wèl doet dat bieT een antithese gesteld wordt, omdat èen arm land nood zakelijk buiten de welvaart van het nieuwe Europa zou moeten staan. Want en wij treden thans een oogenblik in d^p gedachtengang van onzen brief schrijver hoe kunnen „arm zijn" en. „deel hebben in den bloei van Europa" met elkaar te rijmen zijn? Dat kan heel goed. Zoodra ons Verarmde land inge schakeld wordt in de mogelijkheden van het herboren Europeesche conti nent men denke hierbij vooral ook aan de sehoone Oekraine, die, met haar ongetelde welvaartsbronnen, ook ligt te wachten op den ontginningsarbeid der Nederlanders, wier stoutmoedige pio niersgeest eenmaal over den ganschen aardbol vermaard was zal het de kans hebben opnieuw rijk te worden, en zon derkoloniën! AANVALLEN OP DUITSCHE HOSPITAALSCHEPEN. Een Duitsch hospitaalschip is den 7en Mei, des avonds in de Noordeliike IJszee binnen vier uur tweemaal zwaar aangevallen. De eerste aanval werd uitgevoerd door een Sovjet- Russische vliegtuigformatie, de twee de door een vijandelijke duikboot- Slechts de manoeuvreerkunst van den kapitein heeft verhinderd, dat de vijandelijke bommen en torpedo's doel troffen.Tijdens beide aanvallen was het zicht goed. Het Duitsche schip was bovendien door witte kleur met groene strepen en het roode kruisteeken duidelijk als hos pitaalschip te herkennen. Naar het DJM.B. verneemt hebben Britsche en Amerikaansche vliegtui gen in den middag van. den 8sten Mei tusschen 12 en 15 en 16 uur 10 het Duitsche hospitaalschip „Kon- stanz" in de wateren ten N. van Kaap Bon viermaal met sterke strijdkrachten aangevallen. Na het werpen der bommen vlogen de vlie gers laag over het door het roode kruisteeken gekenmerkte Duitsdae schip en bestookten het met het vuur van kanonnen en machinege weren. In antwoord op een vraag of en welke uitzonderingen bij de terug voering in krijgsgevangenschap van leden der voormalige Nederlandsche weermacht gemaakt worden, wordt ons van welingelichte zijde het vol gende medegedeeld: Het ligt niet in het voornemen om arbeidskrachten in krijgsgevan genschap terug te voeren, die onont beerlijk zijn voor hét ordelijk» be stuur en het bedrijfsleven van het land met inbegrip van de voedsel voorziening en den landbouw, of die direct of indirect in het belang van de Duitsche weermacht werkzaam zijn. Door een reeds eenige weken geleden geopend en op de meeste arbeidsterreinen afgesloten onder zoek naar de mogelijkheid van vrij stelling is de waarborg verkregen, dat deze werkkrachten aan de be trokken Duitsche militaire instanties bekend zijn en van de terugvoering in de krijgsgevangenschap worden uitgesloten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Mei. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Koebanbruggehoofd zette de vijand zijn aanvallen voort. In den afweerstrijd brachten onze troe pen den bolsjewisten opnieuw zware verliezen toe en schoten talrijke tanks stuk. Bij plaatseliike gevechten ten N. van Lissitsjansk en ten Z. van Orel werd de vijand in een tegenaanval ondanks hardnekkig verzet terugge worpen. De luchtmacht steunde met sterke strijdkrachten de gevechten van het leger in het gebied van den Koeban en zette overdag en 's nachts den strijd tegen het vijandelijke spoorwegverkeer voort. Gisteren overdag werden bij zes eigen verlie zen 72 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Op de Zwarte Zee brachten lichte Duitsche strijdkrachten van een be schermd convooi vier kleine vaarftii- Radio Oranje over de risico's van een landing in Europa. Op 5 Mei 1943, des avonds om kwart voor acht, wijdde Radio Oranje de volge.-de woorden aan het vraagstuk van het tweede front: Met het tweede front bedoelen wij een geallieerde landing op groote schaai in het Westen, met haar spe cifieke moeilijkheden. Een mislukt geallieerd offensief in Lybië is ern stig, een mislukt tweede front in het Westen zou een militaire, poli tieke en psychologische catastrofe zijn voor Engeland, voor Amerika en voor de Sovjet-Unie, en niet al lerminst voor de in zoo hoogen nood verkeerende bezette gebieden. Het hoogste belang van alle be trokkenen eischt, dat een tweede 'ont slechts dan ondernomen wordt, wanneer, afgezien van het onvermij delijke risico der operaties, naar menschelijke berekening, falen uit gesloten is. Een tweede front mag niet geïmproviseerd worden. Dat kan ook niet op kleine schaal worden opgezet, maar moet massaal zijn en universeel. Er is geen bijzondere militaire kennis voor noodig om dit in te zien. De les /an Dieppe. De Duitschers hebben in het Wes ten een goed gewapende krijgsmacht van vele tientallen divisies. Zij be schikken over een net van verbin dingen, beter dan misschien waar ook ter wereld. Een betrekkelijk zwakke geallieerde krijgsmacht, die een landing op beperkte schaal zou willen uitvoeren, zou, ook al kon zij zich in den beginne handhaven, bin nen korten tijd onvermijdelijk de zee ingedreven worden, omdat de Duit- sd.ers met hun betere verbindingen snel een overmacht zouden kunnen concentreeren. Dat is ten sloUe een v. n de lessen van Dieppe. Keuringen voor Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Nederlanders van Arisch bloed, in. den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), "ie lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de "Pleidinghun stelt, kunnen zich bij "e genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. de onderzoekingen worden ook al le gevraagde inlichtingen verstrekt met ,®kking tot de verzorging der fami- le e"en> duur der opleiding, extra le vensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er pp gevestigd, J00r de Vrijwilligers, die om be- Pf.„ redenen in Nederland moeten j m°gelijkheid bestaat, hun a.enst te doen bij de Landwacht Neder- foort Wachtbataljon in Amers- Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-S.S. in Nederland willen toe treden. •j11.5.43 8—15 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 12.5.43 8—15 u. Breda, Restaurant Mo dern, Markt. 13.5.43 8—15 u. Goes, Café Centraal. 14.5.43 8—15 u. Den Bosch, Hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 15.5.43 8—15 u. Venlo, Deutsches Haus bgmondstraat 16. ïv'c'S 8—15 u' Arnhem, Café Royal. 1.5.43 8—15 u. Hengelo, Café Modern; "Poorstraat 18. belt'43 8-15 u' ZwoI,e> Hotel Gijten Bij onze Vrijwilligers. Tevreden over het resultaat van den strijd SS PK Zsch5ckeI O-H-P m 19.5.43 815 u. Groningen, Concert huis, Poeleslraat. 20.5.43 8—15 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21.5.43 815 u. Amsterdam, School, Iepenweg 13. 225.43 8—15 u. Utrecht, N.V.-Huis, Gudegracht 245. 23.5.43 815 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24.5.43 8—15 u. Den Haag, Café „Den Bout", Bezuidenhoutscheweg. Een zware opgave. Bij een tweede front moet er tegen over de Duitsche krijgsmacht een geallieerde strijdmacht in het veld worden gebracht, die numeriek en materieel minstens zoo sterk, zoo nitt sterker is, in verband met het feit, dat de vijand ook nog over 'een krachtigen, verdedigingsgordel be schikt. Geen tienduizenden, maar honderdduizenden geallieerde solda ten zullen met de moder riste bewa pening aan land moeten worden ge zet, terwijl hun toevoerlijnen over zee geregeld moeten functionneeren. L-ndmgen uit de lucht kunnen en zullen waarschijnlijk een voorberei dende rol spelen, maar zwaar mate rieel kan nooit door de lucht op groote schaal worden vervoerd. Wij zouden het volgende operatie- schema krijgen: landingen aan de .rust, verovering en improvisatie van vliegvelden, aanvallen in een of meer havens tegelijk, afslaan van de eer ste Duitsche tegenaanvallen, landing van de hoofdmacht, afslaan van den tegenaanval van de Duitsche hoofd macht. En dan verder doordringen. Wij herhalen, zulk een operatie, moeilijker, gecompliceerder en dus riskanter dan welke ook in de we reldgeschiedenis, kan niet geïmpro viseerd worden en kan evenmin op willekeurig beperkte schaal worden uitgevoerd. Of deze operatie dit jaar zal worden' uitgevoerd is niet te zeg gen, evenmin of zij wellicht bemoei lijkt wordt door het feit, dat er nog onbekende toekomstige krijgsgebeur- 'tenissen in het Oosten en in het Zuiden van grooten invloed kunnen zijn op de gebeurtenissen in het Westen. gen met een gezamenlijkeh inhoud van 1800 brt. tot zinken. De eigen eenheden- leden ondanks den hevigen afweer van vijandelijke kustbatte- rijen geen verliezen of beschadigin- g' In Tunesië boden ook gisteren de DuitschItaliaansche troepen aan den van alie kanten met nu meriek verre superieure strijd krachten aanvallenden vijand heldhaftig verzet. In het gebied ten Z. van Bizerta houden ver scheidene gevechtsgroepen haar stellingen in een voorbeeldige plichtsvervulling tot e laatste patroon. Na hevige straatgevechten trokken onze in Tunis strijdende troepen zich overeenkomsug het bevet op stellingen ten Z. van de stad terug. Sterke vijandelijke aanvallen op de nieuwe stellin gen en den Zuidelijken sector van het Tunesische fro it misluk ten ais gevolg van het vastbera den verzet van de Duitsche en Italiaansche verdedigers. Talrijke tanks werden stukgeschoten. Den vijand werden gevoelige verlie zen toegebracht. Bij de bewaking van het Tune sische kustgebied schoten Duit sche en Italiaansche jagers en de luchtdoelartillerie 27 vijande lijke vliegtuigen neer. Drie eigen jachtvliegtuigen gingen verloren. Duitsche gevechtsvliegtuigen wier pen op 8 Mei des ochtends bommen van zwaar kaliber op doelen in Zuid- oost-Engeland. In een extra bericht wordt d.d. 8 Mei uit het hoofdkwartier van deh. Führer door het opperbevel van de weermacht het volgende bekend ge maakt: De in een extra bericht van 5 Mei 1943 gemelde convooislag is afgeloo- pen. In hardnekkige achtervolging van het verstrooide convooi hebben onze duikbooten bij slecht weer en mist in zware gevechten nog 13 schepen met een gezamenlijken in houd van 74.000 brt. en 1 corvet in den grond geboord. Twee andere schepen werden door torpedo's ge troffen. ONTPLOFFING IN DE HAVEN VAN GIBRALTAR. Volgens|een_* bericht uti La Linea, heeft zich ln dè haven van Gibraltar een geweldige ontploffing voorgedaan. In het Spaansche grensgebied konden de rookwolken worden waargenomen. Drie schepen in de haven werden zwaar beschadigd. Uit La Linea wordt nog gemeld, dat door de ontploffing niet alleen drie schepen zijn getroffen, doch dat boven dien een Amerikaansch transportschip van 11.000 ton met oorlogstuig aan boord onmiddellijk na de ontploffing is ge zonken. Het nauwkeurige aantal slacht offers is nog niet bekend. Tot en met gisteren zijn 19 lijken geborgen en 30 gewonden opgenomen. Raczynski geeft een passend antwoord. De plaatsvervangende commissaris van Buitenlandsche Zaken in de Sovjet-Unie, Wyschinski, heeft voor persvertegenwoordigers in Kuiby- schew een uitvoerige verklaring ge geven, die in wezen als een ambte lijke bevestiging kan worden be schouwd over het verdwijnen van de Poolsche officieren in de massagra ven. Het document begint met de be handeling van het verdrag tusschen Polen en de Sovjet-Unie. Wat daarvóór geschiedde, namelijk de moord van Katyn in Maart en April 1940, werd met geen woord vermeld. Uit het door Wyschinski gegeven cijfermateriaal blijkt duide lijk dat. eind '41 bli 't zich in de Sov jet-Unie bevindende Poolsche leger de officieren mankeerden, want voor ongeveer 96000 man waren slechts 2630 officieren beschikbaar. De an dere 10.000 %van de 12.000 door de Sovjets gevangen genomen Poolsche officieren lagen namelijk reeds in de graven - van Katyn. Wyschinki geeft toe, dat men een school voor 30.000 kadetten oprichten moest om een nieuw militair lei- dprskorps te vormen. Omdat dit Poolsche leger geen willoos werktuig der Sovjets wilde zijn, besloot op 1 April 1943 de Sovjetregeering de rantsoenen te verminderen. De oor zaak daarvan was zoogenaamd, dat de Dondensche emigranten en Si-' korski geweigerd hadden deze troe pen onder commando van Sovjet officieren naar het front te zenden. Als straf daarvoor lieten de Sovjets de helft van het Poolsche leger een voudig verhongeren en de anderen verdwenen ten slotte in Iran. Wat de Poolsche burgers betreft noemde Wyschinski een getalvan 36000 de Polen evenwel 1.6 tot „1.8 millioen. Ook deze heeft men laten verhongeren. Zij zouden zich aan laakbare handelingen als spionnage hebben schuldig gemaakt, zoodat ve len uitgewezen of voor het gerecht werden gedaagd. Het laatste aantal was evenwel slechts gering en alle andere ondergingen een lot als dat der officieren van Katyn, evenwel nog veel smartelijker. Het is begrijpelijk dat dergelijke verklaringen niet geschikt waren om, volgens Engelschen wensch, tot een bij legging der geschillen te kunnen komen. Graaf Raczynski, die als ministei van Buitenlandsche Zaken in de Poolsche emigrantenregeering op treedt, heeft er op gewezen, dat Wy- schinski's verklaringen niet konden leiden tot verkrijging van de ge- wenschte harmonie tusschen Polen en de Sovjet-Unie of tusschen de ge allieerden in het algemeen. Hij wees er op, dat de evacueering van het Poolsche leger uit de Sovjet-Unie niet op Poolsch verzoek maar door een besluit der Sovjet-rrgeering tot stand dewam en dat de beschuldiging van spionnage ongegrond en onge- loofwaaridg was. In alle gevallen, zoo zeide Raczynski, is iets derge lijks in sterke tegenstelling tot onze zienswijze over oprechte wederzlid- sche betrekkingen tusschen .geallieer den. Volgens een bericht in de United-press zou men in Amerika door de Sovjetverklaringen op on aangename wijze overtuigd zijn ge worden van de hopeloosheid eenar toenadering tusschen de Poolsche emigranten- en de Sovjetregeering. Bepaald is dat van 1 Maart tot 1 November zonder schriftelijke ver gunning niet .mag worden gerookt in bosch en heide. VERHOOGD MELKRANTSOEN- VOOR KINDEREN EN JEUGDIGE PERSONEN. De melkleveranties in den land bouw zijn weer zoodanig, dat met in gang van Maandag 10 Mei a.s. gere kend kan worden op een verhooging der melkrantsoenen voor kinderen en jeugdige personen. Voor personen van 4 t. en m. 20 jaar. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 10 Mei tot en met Zaterdag 15 Mei voor personen van 4 tot en met 20 jaar een extra-rantsoen a l;i/( liter karne melk of taptemelk beschikbaar zal wor den gesteld, en wel op de met 2-22 Re serve en 3-22 Reserve gemerkte bon nen van de bonkaart voor voedingsmid delen. Het is echter waarschijnlijk, dat vele leveranciers slechts in staat zui len zijn karnemelk op deze bonnen te verstrekken. In dit geval dient men hiermede genoegen te nemen. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.305.45 uur. Maan op 10.40, onder 2.34. 12 Mei: Eerste kwartier. Rijksminister dr. Goebbels heeft dezer dagen aan eeD aantal inwoners van Berlijn, waaronder ook leden van het Duitsche Roode Kruis. N S. V.-zusters, leden der weermacht, der H.J. en van de Partij Wegens hun dapperen inzet tijdens den jongsten Britsch-Ameri- kaanschen terreuraanval op de Rijks hoofdstad het Oorlogsverdienstekruis uitgereikt Orbis-Holland-Pax m DE VERJAARDAG VAN DEN LEIDER. In verband met de moeilijke om standigheden waarin ons volk thans verkeert, heeft de Leider verzocht aan de viering van zijn verjaardag op Dinsdag 11 Mei a.s. geen feeste lijk karakter te willen geven. Na afloop van de ontvangst der officieele deputaties bestaat er voor ieder lid der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden de gele genheid, den leider persoonlijk ge luk te wenschen in Utrecht ten Paushuize, Kromme Nieuwe Gracht 49, des namiddags van 17.15 tot 18.30 uur. VOOR DUIZENDEN GULDENS AAN GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. Ineen étagewoning hoven de zaak van den manufacturer N. Groot, op den hoek van de Govert Flinckstraat te Amsterdam, zijn groote voorraden goederen in be slag genomen. Het was ter oore van de prijsbe- heersching gekomen, dat deze han delaar op-groote schaal onregelma tigheden beging bij den verkoop van textiel Groot verkocht tegen te hoogen prijs kousen van ƒ2.49 voor tien gulden per paar, overhem den van 3.50 voor 15 gulden, in één geval zelfs voor 35 gulden al les zonder punten. Hij ruilde goede ren voor boter, paling, slaolie e.d. en kocht en verkocht coupures en textielpunten bij tienduizenden. Slechts aan bepaalde klanten ver kocht hij, echter zonder punten te willen aannemen. Zij moesten even wol voor elke punt 25 cent bijbe talen. DERDE WINTERHULPLOTERIJ LOOPT VAN STAPEL. Ternauwernood is de tweede loterij van Winterhulp Nederland ten einde (de laatste 70 premies van f 100 zijn getrokken) of de nieuwe, derde lo terij, staat reeds klaar om van stapel te loopen. A.s. Zaterdag, 15 Mei, des namiddags om 1 uur, zal door het ge heele land de verkoop beginnen van de loten, welke, evenals de vorige maal, in zes series, ieder van een millioen stuks, zullen worden uitge geven. „MUSSERTS 49STE VERJAARDAG." Hedenavond om 18.45 spreekt Max Blokzijl via Hilversum 2 in zijn poli tiek weekpraatje over het onderwerp: „Musserts 49ste verjaardag." Naar het staatsinlichtingenbureau heeft medegedeeld is maarschalk Mannerheim Zondag van zijn kort verblijf tót herstel van gezondheid in Zwitserland naar Finland terug gekeerd. De Italiaansche regeering heeft via de Zwitsersche regeering een krachtig protest ingediend bij de regeering der Ver. Staten inzake de in de laatste weken herhaaldelijk uitgevoerde aanvallen van Ameri kaansche vliegers op Italiaansche hospitaalschepen. Na zijn benoeming tot eereburge meester van Malaga heeft generaal Franco in het stadhuis van Malaga een rede gehouden, waarin hii den geestelijken inhoud van de Falanx beweging schetste en verklaarde, dat Spanje tegenover de groote beslissin gen van dezen oorlog niet onver schillig kan'staan. De metropoliet van de Oekraine, aartsbisschop Alexej van Kremianez, is op een dienstreis ten behoeve van den zielszorg en van de plichten van zijn geestelijk ambt, vermoord. De geloovigen van de autonome ortho doxe kerk in de Oekraine treuren jm den dood van den metropoliet die in het geheele land bekend was en wier opperste herder hij was. EERSTE BEETHOVEN- CONCERT DER H.O.V. Dirigent Arend Koole solist Cor de Groot. Voor een groote schare toehoor ders vond dit concert plaats, en deze groote belangstelling was het geheel volkomen waard. De inzet van de ouverture „Leonore 3" was al dadelijk indrukwekkend, en men bleef gespannen tot den laat- sten toon. Het orkest bleek bijzonder op dreef en speelde onder de dege lijke, bezielende leiding van zijn diri gent zeer gelukkig. Het hoogtepunt van het concert werd echter bereikt met de uitvoe ring van het 5de piano-concert. Dit hoogtepunt werd ontegenzeg gelijk beheerscht door den solist, Cor de Groot, die in zijn meesterlijk spel dirigent en orkest meevoerde tot een hoogte, waar het soms duizelde van hevige aandoening. Meesterlijk is zijn spel en meester lijk beheerscht hij zijn instrument en zich zelf, maar togelijk geeft hij zich volkomen over aan het groote genie van Beethoven, rustig, zeker en toch vol emotie! Het werd een machtige, overwel- dige weergave, in innige spanning en heerlijke aandacht aangehoord. De spontane, staande gebrachte ovatie voor solist, dirigent en orkest was ten zeerste verdiend. Dezelfde hoogte was met de uit voering van de „Pastorale"-sympho- nie helaas niet meer te bereiken. Hoewel het als geheel een respec table uitvoering werd, leaen vooral le en 2e deel aan een zekere mat heid; ook het 4e deel kon ons niet meer hooger brengen. Misschien was het beter geweest het concert met de „Pastorale" te beginnen. Intusschen bleken allen wel zeer dankbaar en werd bij het einde een hartelijke, welverdiende ovatie «gebracht aan dirigent en orkestleden. Jac. Jansen. KINDERVOORSTELLING DOORNROOSJE. Met veel succes heeft het gezel schap van Theo Vink uit Amster dam gistermiddag in het Gulden Vlies voor een uitstekend bezette zaal een opvoering gegeven van het sprookjesspel „Doornroosje". Het was een goede voorstelling, door de jeugd en ook door ouderen met groote belangstelling gevolgd. DANSAVOND JETTY VAN BEEK. Bij haar optreden in het Gulden Vlies vond de danseres Jetty van Beek uit Hoorn geen groot aantal belangstellenden, maar zij, die wa ren gekomen hadden inderdaad inte resse voor de danskunst. Jetty van Beek heeft, haar lang niet gemakkelijke taak, een pro gramma van elf nummers heel al leen te vertolken, verdienstelijk ver vuld. In goed gekozen costumes vol deden haar expressieve dansen, zoo als de Off er dans, de Prélude (Strijd van den mensch met het noodlot) A la mémoire d'un bébé (muziek van Jacq. Turina) zeer goed, terwijl vooral de Indische impressie een luid en verdiend applaus verwierf. Ver der trof zij in de Allemande (J. S. Bach) door geestige uitvoering. Aar dig waren de uitbeeldingen der vier verschillende kinderen (op een The ma mit Variationen van Mozart) Opmerkelijk was de zeer goede gelaatsexpressie in enkele num mers. In de pianiste Ina Veen had Jetty van Beek, naar wij meenen, een nieuwe begeleidster, die bij verdere samenwerking zeker zal voldoen. Nu was deze bij enkele nummers o.a. de Walsen van Brahms nog niet ideaal. De uitbeelding van de „Mazurka" en „Anitra's Tanz" hadden meer tem perament kunnen verdragen, terwijl ook variatie in de belichting enkele nummers zeker ten goede zou zijn gekomen. Na elk nummer klonk voor de danseres een luid applaus, waarin zij de begeleidster liet deelen. Na de Indische Imprbssie werden bloemen aangeboden en aan 't slot waren er bloemen voor beide dames. G. C. van Gulik. ONBEVOEGD UITOEFENEN TANDHEELKUNDE. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een tandtechniker, we gens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. FUZZLE-RUBRIEK. Uit verschillende reeds ontvangen op lossingen, die niet goed waren, is' ge bleken, dat vele inzenders de opgave niet precies begrepen hebben. De acht stippen moeten zóó staan, dat er op geen enkele horizontale, verticale of schuine rij twee stippen voorkomen. Maar bovendien is er nog een beper kende bepaling, n.l. dat geen drie stip pen zoo mogen staan, dat er een rechte lijn door getrokken kan worden. Staan, er b.v. stippen op al en b3, dan mag er geen stip staan op c5, omdat het midden van de vakken al, b3 en c5 één lijn vormt. Men controleere dus zijn oplossing nauwkeurig, alvorens de ze in te zenden. DE VEELEVEKING. Een groot deel van de voor de leve ring aan de Centrale aangevoerde gel- dekoeien werd .vrijgegeven voor den verkoop aan vetweiders, die zich ver plichten de beesten aanstaanden herfst aan de Centrale te leveren. Voor de veehouders heeft dit het voordeel, dat zij daardoor per koe een f 30 of f 40 méér ontvangen. Voor de vleeschvoor- ziening geeft deze regeling het voor deel, dat straks, in plaats van magere, vette koeien voor de slacht beschik baar komen. Met het oog hierop ware het wel wenschelijk geweest, dat deze regeling reeds in Februari was inge gaan, aangezien het weidebedrijf del sindsdien geslachte magere koeien had kunnen opnemen. De prijzen van de geldekoeien vari eerden van f 190 tot f 250. OPLEIDING RECHERCHE. Wij vestigen de aandacht op een ini dit nummer voorkomende officieelo pu blicatie over de opleiding van iuspea, téurs en rechercheurs bij de Nederland sche politie.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1