RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT. Invasie-propaganda zonder uitwerking op „vesting Europa". Een Japansch oordeel: (Vervolg van pagina 1.) Raddraaiers lieten leiders in den steek. Kameraden, het was immers zoo teekenend, dat op 12 Mei de mannen aan den overkant, die tot dat*oogen- blik hadden opgehitst, opeens begon nen ta stamelen Zij wisten niet wat er gebeurd was om te kunnen zeggen wat er gebeuren moest. Wanneer de ze mannen niets weten, kunnen zij beter hun mond houden. Het sjaat ook volkenrechtelijkvolkomen vast, dat het voor een regeering noogig is, dat zij de werkelijke macht heeft om de regeering feitelijk uit te oefenen. Volkenrechtelijk wordt een groep mertschen, die zich regeering noemt, maar geen macht heeft om de ver antwoordelijkheid te dragen, niet als regeering erkend. En zoo pegrijp ik ook artikel 21 van uw 'grondwet, waarin gezegd wordt, dat de Neder- landsche regeering nooit haar zetel buiten het land mag verplaatsen, an ders is zij geen regeering meer. Ka meraden, dit eene moet duidelijk vooropgesteld worden: Wie iemand volgt die v olkenrechtelijk niet als verantwoordelijk beschouwd kan worden, plaatst zichzelf buiten het volkenrecht. Hij valt onder het oor logsrecht. Nationaal-socialisten, wat wij gecon- stateerd hebben, heeft ons niet met vreugde vervuld, dat kunt ge gelooven, maar het was een belevenis, die ons met verontwaardiging vervuld heeft, toen wij zagen, dat deze opgehitste en verleide mannen en vrouwen ten slotte in den steek werden gelaten en wel door de lieden van d^i overkant en de raddraaiers aan deze zijde. Dezen hebben steeds beweerd, dat de Duitschers niet kunnen ingrijpen, dat ze het standrecht in het geheel niet kunnen afkondigen, dat ze de vonnis sen niet kunnen voltreken. Ja, kame raden, de Duitschers kunnen niet al leen, zij moeten, want de Duitschers moeten nog veel meer kunnen. Zij moeten thans een bovenmenschelijke krachtsinspanning ontplooien om Eu ropa te redden. Dat is juist wat ons de rust en de zekerheid geeft om iede- ren maatregel te nemen, al is hij nog zoo hard, als wij hem maar voor de geschiedenis kunnen verantwoorden omdat hij juist yoor de redding van Europa noodi^ is. Er zjjn hier stakersbewegingen en daden van sabotage'geweest. Er is geen algemeese sta king geweest. Het aantal dergenen, -die ordelijk bleven af snel tot de orde terugkeerden, is overweldigend groot in verhouding tot het aantal, van hen, die 24 of 48 uur zich aan de orde hebben, onttrokken. Maar wfl konden In dezjn toestand ook niet de geringste ordeverstoring dulden. Daarom heb ik mijn be sluit genomen en het politiestand- recht afgekondigd, eerst over vier provincies en daarna over\ het geheele land. Het Duitsche uitvoerende gezag, onder leiding van den höheren SS und Po- lizeiführer, heeft de gestelde taak in korten tijd volbracht. In ieder geval is het duidelijk gewor den en moet ieder weten, hoe ernstig de toestand wordt bij een poging om hier in het land de orde te verstoren. Wellichtziet men thans in, dat de lankmoedigheid aan onzen kant niet voor zwakheid mag worden aangezien. Nationaal-socialisten, de maatregelen, die werden getFOffen, hoe ernstig ze ook in hun gevolgen waren, zijn alle onder mijn verantwoordelijkheid geno men. Ik moet het uitvoerende gezag en al mijn instanties mijn waardeering uitspreken voor hun duidelijk en vast beraden optreden en constateeren, dat hun samenwerking volkomen was. De Standrechten. Ik wil een speciaal woord over de standgerechten zeggen. Ik deins er niet voor terug juist te spreken over de dingen, die het hardst en het ernstigst zijn. Standgerechten hebben een zeer zwaren taak. Eenerzijds moe ten zij door bliksemsnel ingrijpen waarschuwen en een uitbreiding verhinderen en daarbij moeten zij toch zooveel mogelijk de schuldigen, de verantwoordelijken treffen. Hat is zeer moeilijk, want de verantwoorde lijken, de werkelijk schuldigen, loo- pen bij dergelijke gebeurtenissen ge woonlijk niet op straat. Ik geloof te mogen zeggen, dat de standgerechten hier gedaan hebben wat zij konden. Zij hebben waar zij konden de ver antwoordelijke personen, leiders van dienstinstanties, bedrijfsleiders, enz. gearresteerd en wanneer zij hun ver antwoording hebben vastgesteld, dan heeft htm hun positie geen vordeel gebracht, integendeel, dan werden zij nog meer verantwoordelijk; gesteld. Ik weet met welk een zorgvuldig heid de gerechten t gewerkt hebben, want er was iets aanwezig wat bij standgerechten zeldzaam is: er Waren vrijspraken, er waren gevallen, waar bij de zaak aan de gewone recht banken werd overgedragen wanneer de stand van zaken niet duidelijk was en er was een heel groot aan tal vonnissen, waarbij het1 standge recht mij terstond gezegd heeft: vol trekt U a.u.b. de doodvonnissen voor- loopig niet, laat ons wachten, hoe de zaak zich verder ontwikkelt. Kameraden, het is treurig, dat er zooveel slachtoffers gevallen zijn. Wij moeten ze.,op de .oorlogsrekening zetten, evenals wij het niet slechts verscheidene malen, maar vele ma len grootere aantal slachtoffers op de ooiflogsrekening moeten zetten, die ten offer gevallen zijn aan dé bom aanvallen der Engelschen en Ameri kanen. hier in Nederland, niet in Duitschland. De aanval op Rotter dam heeft meer offers gekost en meer onschuld!! bloed dan noodig was om hier de orde te herstellen. Ook onder de Nederlanders is het element van ordening sterk geweest en dit heeft er voor gezorgd, dat de orde weer spoedig hersteld is. Gij, Nederlanders, zult jegens mij zoo veel Begrip en ook goeden smaak aan den dag leggen, dat ik dezen Nederlanders niet mijn dank betuig, want wat zij gedaan hebben, dat heb ben zij gedaan uit een gevoel van Verantwoording jegen's hun Neder landsche volk en zij mogen het be wustzijn medenemen, dat zij door hun krachtig optreden en door het feit, dat zij opkwamen voor de or dening, erger hebben voorkomen en éueuwe slachtoffers onder de Neder landers hebben verhinderd. Wijzelf, zijn in nationaal-socialistische lots- gemeeosehap aaneengesloten geblé ven, een gemeenschap, die steeds hechter aaneengelascht wordt tot een blok, dat juist de drager zal zijn van de toekomst van dit land. Verschillende feilen T k heb bij deze gelegenheid ver-chil- 1 lende feiten geconstateerd. Een dezer feiten is, dat overal, waar de leiding hetzij in bedrijven of in dienstinstanties zich van haar verantwoordelijkheid bewust was, de rust bewaard werd. Overal, waar de leiding bespeurd heeft: er komt onrust en tot zich zelf gezegd heeft: dat geeft ongelukken, en teen* op getreden is, gewaarschuwd en toege sproken heeft, daar bleef het rustig. Overal, waar dat niet het geval was, ontstond onrust. Wij hebben hier ook geconstateerd, dat er bedrijven en dienstinstanties waren, waarin de leiders en het hoogere personeel en ock het personeel van het middensoort, dat blijkbaar tevoren had opgehitst, aan hun schrljfbureaux zaten en zich in de han den wreven. Zij zijn aan hun schrijf- bureaux blijven zitten, om te kunnen /zeggen: wij hebben er niet aan mee ge daan. Dat is een lafheid en een schaam teloosheid tegenover de misleide" ar beiders. Ik gelast verplichtend voor de toe komst, dat de leiders der bedrijven jegens m(j verantwoordelijk zijn' voor de orde in het bedrijfc dat het een ambtsschending van hen is, wanneer zij niet bemerken, dat er onrust ont staat en wanneer zij dan niet met dienovereenkomstig initiatief kal meerend en verhelderend optreden. Niemand moet juichen dat ditmaal de bliksem naast hem is ingeslagen. Wij hebben allemaal nog iets anders moeten constateeren, n.l. hoe verschrik kelijk gevaarlijk een dergelijk opge schroefd avontuur, juist voor hat Neder- landsche volk- zou kunnen worden. Ik iwil er niet eens aan denken wat er ge beurt, wanneer eventueel de uitvoerende macht volledig optreedt en desnoods, bij overneming van de uitvoerende macht door den We?rmachtsbefehls- haber, de weermacht zelf met haar zware wapenen moet ingrijpen. Ik denk slechts aan de bepaald precaire levens- middelènpositie in dit land. Wanneer in een toestand, waartoe het hier gekomen is, de melk wordt verspild, wanneer inrichtingen getroffen worden, het raap zaad, dat immers den aanvoer van Uw Vet moet waarborgen, of hat graan wordt afgesneden, of wanneer boerde rijen in brand worden gestoken, ja, Ne derlanders. denkt er eens over na, is dat eigenlijk, de commune, die zich daar aanmeldt en binnen wil komen? Het is mij volkomen duidelijk dat dit zeer ge cultiveerde land, dat het grootste aantal menschen op zijn gebied voedt, dezen tijd slechts bij uiterste discipline kan doorstaan en dit druk ik op het hart, want om Uwentwille moet de discipline gehandhaafd worden. Het is geen daad van vaderlandsliefde, wanneer heden iemand zijn levensmiddelen en graan, zijn boter enz. verdonkeremaant en niet naar de ordelijke distributie toe- leidt. De clandestiene handel. LIET zijn allemaal maar egoïstische voorwendsels voor den enkeling, die meer geld wil ontvangen dan zijn volks genoot, die zijn levensmiddelen op orde lijke wijze aflevert, of het zijn egoïsti sche motieven voor den ander, die juist op kosten van den ander beter wil leven. Het voorwendsel, dat daardoor af- brenb gedaan wordt aan het Duit sche rijk, is valsch, want ik kan U zeggen: Zoo groot zijn dec- door Duitschland gestelde eischen in het geheel niet, als dat zjj niet onder alle omstandigheden kunnen worden na gekomen en gegarandeerd. In feite komen zij overeen met het geen de bezettende macht, volgens de Haagsche conventie inzake den oorlog te land, kan opeischen en voorts vormen zij in zekeren zin een tegenwicht voor iietgeen den arbeiders toekomt, die bui ten het land werken. De clandestiene handel moet door U bestreden worden en in dit opzicht zijt gij volkomen souve- in. Wanneer de Nederlanders niet willen, is er geen clandestiene han del, want de eerste verkooper van een clandestien artikel op het ge bied van levensmiddelen in dit land moet altijd een Nederlander zijn. Wanneer de Nederlander de volk- sche discipline handhaaft, bestaat er geen candestiene handel. Opdat ech ter juist hier de eigen discipline en de eigen verantwoordelijkheid vol komen worden gegarandeerd, heb ik met den heer Wehrmachtsbefehls- haber afgesproken, dat niemand de Nederlandsche uitvoerende macht zal tegenhouden, wanneer zij een zwarten handelaar vervolgt. Het zal niet voorkomen, dat de een of andere Duitsche dienstinstantie, of de een of an- ilere Duitscher zegt: „Neen, de man mag niet vervolgd worden, want, hij heeft iets aan m ij ver kocht", Dat zal niet gebeuren. De ophitsing komt van den overkant, KAMERADEN! De ophitsing komt van de overaktft. Er wordt mateloos opgehitst en er worden door den overkant ook aanwijzingen verstrekt. Maar ik moet u terstond zeggen: Ik zou dat niet heel ernstig opvatten, wanneer wij normale tij den hadden, voor zoover men in een toestand van oorlog normale tijden kan hebben. Integendeel, ik heb kunnen constateeren/ dat hetgeen daarginds wordt omgeroepen, zoo dom is, dat ik mij genoodzaakt zie het hier en daar via onze pers he kend te maken, omdat er immers in de radio niet naar mag worden ge luisterd. Eh ik wil het ook in de toekomst zoo laten. Deze onvrijwil lige medewerkers van den Oranje zender moeten met hun grootste succesnummers voor u niet verloren gaan. Maar de toestand is anders. Wij moeten er rekening mede hou den en wij houden er rekening mee, wellicht zelfs meer dan onze tegen standers, dat zü toch eens hier ver schijnen om tot een aanval over te gaan. En voor ddt geval heb ik u reeds gezegd: Wij moeten voorzorgs maatregelen nemen tot het uiterste. Waarom de radio toestellen gevorderd? HET zou kunnen gebeuren, dat de een of ander en bepaalde kleine groepen zich door ggeven aanwijzingen laten verleiden en door hun voorbeeld anderen mee- sleepen. Dan zou er een onzegbaar en niet te overzien ongeluk over Nederland losbarsten. Niet voor de Duitschers, maar voor henn die toch eigenlijk in dat geval met leege han den voor soldaten staan, die de beste wapenen ter wereld in handen dra gen. Ziet u, ik wil verhinderen, dat er een ongeluk geseftiedt. Dit heeft mij na zeer lange overwegingen er toe gebracht, de radiotoestellen in beslag te nemen. Kameraden, er is 'geen enkel motief aanwezig om dat toe te juichen. Ik schroom zelfs niet, met elkeen hierover in discussie te treden. Ik maak mij in het geheel niet bezorgd om met de heeren ginds in En geland, ook voor het volk in dis cussie te treden, want ik weet, dgt eens, zelfs al zou het nog jaren duren, de goede zaak, die wil vertegenwoordigen, zal door dringen. Hoewel de rechtsvoor waarden aanwezig waren om de radiotoestellen zonder schade loosstelling in beslag te nemen, heb ik gelast, dat er een schade loosstelling gegeven zal worden, zooals - deze in de huidige om standigheden op eenigerlei wij ze mogelijk is. Dat ik u, nationaal-socialisten, ech ter niet bij deze actie betrek, dat spreekt van.zelf, want gij staat bij ons en wij staan bij U. Ljiten wij ons nog eens afvragen, ar er met deze staking bereikt moest worden. Moest er bereikt worden, dat wij, Duitschers, toegeven? Wel licht ben ik soms te lankmoedig ge weest. Ik heb dit oordeel scherp moeten corrigeeren. Of was het doel van deze staking, er voor te zorgen, dat thans plotseling de Engelschen toch hier zouden komen? Nu, het ge praat over dit tweede front heeft juist midden in deze onrustige dagen een drastische belichting gekregen. Daar kwam n.l. op eens een mede werker van Radio-Oranje aan het woord, die verklaarde, dat dit natuur lijk een zeer bedenkelijke zaak is. Wknt wanneer zulk een onderneming mislukt, zou dat een catastrophe zijn.- Wij weten, aldus de spreker van Radio-Oranje, dat de Duitschers hier in het Westen, tientallen divisies heb ben, Wij kunnen daarom in het ge heel niet zeggen, of wij dit jaar nog een tweede front zullen kunnen ves tigen. De gebeurtenissen in Afrika. Uziet dus, dat ik U de wijsheden van den Oranje-zender in het geheel niet ophoud. Ik geloof, dat een misrekening inzake de militaire positie wellicht ook de aanleiding, geweest is, dat de een of ander zijn discipline niet bewaard heeft. Het begrip Afrika speeït hierbij een groote rol, omdat, men meent, dat de gebeurtenissen iri Afrika, die voor ons. Duitschers, zeer smartelijk zijn, zoo iets alsj een beslissende trategi- sqhe nederlaag zouden zijn. Ik wil U dat eens nauwkeurig verklaren. Wan neer Tunis voor dén strijd om Europa beslissend zou zijn, weest U er dan van verzekerd, dat de Führer deze plaats in het jaar 1940 ha4 bezet en zoodanig had versterkt, dat niemand zich daaraan had kunnen vergrijpen. Maap de toestand was anders. Toen de gebeurtenissen in November en bij de jaarwisseling van 1942 zich begonnen af te teekenen, moest de Führer tot zich zelf zeggen: „Thans hebben de Engelschen en Amerika nen al zooVeel troepen en materiaal geconcentreerd, dat zijer ergens op willen losslaan. Toen heeft hij den tegenstander het strategisch initia tief ontnomen door naar Tunis te gaan. Anders zou de vijand n.l. waar schijnlijk - ik geef het openlijk toe op het voor ons niet aangename tijd stip van het vroege voorjaar van dit jaar, met drie of vier legers, die hij thans bijeen heeft, ergens een landingspoging op het Continent ge daan hebben, wellicht hier in het Westen. Zoo heeft de Führeu den vijand gedwongen al zijn materiaal en wat hij aan troepen, op eenigerlei wiize kon missen, te gebruiken in Afrika, dus aan den overkant van onzen pantsergracht, de Mid- delIandsche»Zee, in het zuiden, en daar den aanval te openen op een kwalitatief superieur, nume riek echter slechts onbeteekenend deel van onze weermacht. In één woord, de Führ/r heeft in strate gisch opzicht zes maanden ge wonnen: door het leit dat hij naar Tunis gegaan is, zes maanden, welker verlies onze tegenstan ders bitter moeten betalen, want Aanvallen der Amerikanen op Jap. Hospitaalschèpen. Sinds de opening van de confe rentie tusschen Roosevelt en Chur chill te Washington, zoo schrijft de Tokio Sjimboen, streeft de En- gelsch-Amerikaansche propaganda er naar in Oost-Azië den indruk te wekken, alsof de Ver. Staten en Engeland thans het voornaamste offensief naar den Stillen Oceaan willen verplaatsen. Tevens ver spreiden zij in Europa de meening, alsof een Engelsch-Amerikaansche invasie op het Europeesche conti nent voor de deur staat Deze nieu we golf van propaganda is echter zoowei in de „Vesting Europa" als in Groot-Oost-Azië zonder eenige uitwerking gebleven. Japans militaire positie in Oost- Azië en in het gebied van den Stil len Oceaan is inmiddels onoverwin lijk geworden. Alle wanhopige po gingen van de Amerikaansche propa- fan'da om op de Philippiinen, in ransch-Indochina, in Thailand en in Birma onrust te zaaien, rijn Vruch teloos gebleven. Sinds de jongste ontwikkeling in N.-Afrika streven de Ver. Staten en Engeland meer dan ooit ernaar om de neutrale sta ten in -het kamp van de anti-as-lan- den te halen en om him invloed op de Sovjet-Unie te versterken. DE STRIJD IN N.-AFRIKA. Voor de as is de ontwikkeling van den strijd in N.-Afrika met het oog op de totale oorlogvoering van. even weinig belang als voor Japan het Amerikaansche offensief op het ei land Attoe. Het doel van de vijande lijke propaganda is, in Spanje of in Turkije een tweede front op te rich ten en de Sovjet-Unie bij den strijd in Oost-Azië te betrekken. Hierin komt het karakter van het Engelsch- Amêrikaansche streven tot uiting, eigen doelen te berejken door vreem den steun. 1 OPHELDERING VAN KWESTIES TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ZWEDEN In antwoord op een desbetreffende vraag wordt in de Wilhelmstrasse verklaard, dat verschillende tusschen Duitschland en Zweden hangende kwesties langs diplomatieken weg tot een oplossing gebracht worden. HET GEALLIEERDE SCHEEPVAART VERKEER IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Lord Winster, de voormalige parti culiere secretaris van den Britschen minister van marine, heeft verklaard, dat de zee-engte van de Middelland sche Zee thans tot een soort „nie- mandszee" is geworden. De vijand be zit nog steeds de oevers van Sicilië en Sardinië. Zoolang zijn luchtmacht de aldaar gelegen luchtsteunpunten be- heerscht, bevindt zich de geallieerde scheepvaart in de Middellandsche Zee in groot gevaar. In het gunstigste ge val kan het den geallieerden thans ge lukken dringende convooien door de Middellandsche Zee te zenden. De langzame en mindgr belangrijke con vooien moeten voor en na rond de Kaap worden gezonden. Italië beschikt nog steeds over een sterke vloot. Al leen reeds daarom moqt elk gealli eerd convooi zeer krachtig beschermd worden, ook met het oog op het ge vaar van de Duitsche duikbooten. VERPLAATSING REGEERINGSBUREAUX. Het bureau van den, directeur-gene raal van de Volksgezondheid en de af- deeling Volksgezondheid van het de partement van Sociale Zaken zijn ver plaatst van het Bunge-huis naar het gebouw Labor, Westermarkt 2, Am- sterdam-centrum. Telefoonnummers: 46319 46472 en 46503. Het centrale B.A.R.A. (Bureau Af voer Regeerings Apparaat) alsmede de afdeeling Algemeene Zaken van de Ge nerale Thesaurie van het departement van Financiën van 's-Gravenhage zijn naar Deventer overgebracht. Het adres van deze diensten in Deventer is van Dinsdag 25 Mei a.s. af: Nieuwstraat 71, Deventer, Het keizerlijke hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat van het begin van dit jaar tot eind April in totaal 7 Japanschë hospitaalschepen door Amerikaansche vliegtuigen of duik booten 9 maal zijn aangevallen. De hospitaalsehepen „Arabia Maru", „Ural MarO" en „Buenosaires Maru" zijn daardoor beschadigd en aan boord vielen slachtoffers. Al deze schepen zijn den vijand door nauw keurige gegevens als hospitaalsche pen bekend geweest. POLITIEAGENT EIGENDE ZICH DISTRIBUTIEBONNEN TOE. Eèn 29-jarige agent moest zich giste ren voor de rechtbank te Amsterdam verantwoorden wegens wederrechtelij ke toeëigening van distributiebonnen. De agent die in relatie stond met een weinig gunstig bekend staande figuur,, had op 17 Juli van het vorig jaar in een woning een aantal bonnen van een bonnenhandelaar in beslag genoftien en zich deze toegeëigend. De Officier van Justitie achtte echter het ten laste gelegde bewezen, door de pertinente herkenning. Bovendien be stond reeds verdenking tegen den man, over wien »nog meerdere klachten wa ren binnengekomen, wegens een. poging tot, verduistering van diamanten, die aan joden toebehoorden. De Officier eisehte twee jaren gevan genisstraf met ontzegging van de be voegdheid om als agent van politie dienst té doen. De rechtbank gelastte de onmiddellij ke gevangenneming. CONTROLE OP VOLKORENBROOD Aangezien het veelvuldig voor komt, dai onder, de benaming „vol korenbrood" ten product m den handel wordt gebracht, dat noch wat zijn samenstelling, noch wat zijn be reidingswijze betreft, beantwoordt aan de eischen, die aan een deugde lijk volkorenbrood moeten worden gestéld, heeft de secretaris-generaal van het departement,van Sociale Za ken een wijziging in het Broodbesluit doen aanbrengen. Daardoor zullen de keuringsdiensten voor waren er voortaan toezicht op kunnen uitoefe nen, dat in 't volkorenbrood werkelijk de volledige graankorrel is verwerkt, met uitsluiting van andere zetmeel houdende grondstoffen. Bovendien is voortgeschreven, dat ih ieder volko renbrood een ouwel moet zijn inge bakken, die door de stichting tot in standhouding van een volkoren- brooddienst wordt uitgegeven. Op de zen ouwel staan de woorden „Völko- renbrood-volksgezondheid" gedrukt, met als merkteeken drie korenaren. Dit merkteeken mag alleen worden aangebracht op brood, dat aan de nieuwe voor volkorenbrood in het Broodbesluit opgekomen eischen be antwoordt. OPGEPAST; SCHIETEN DOOR LUCHTDOELARTILLERIE. Den 20sten Mei tusschen 8 en 18 uur wordt door de luchtdoelartillerie ge schoten op doelen op den grond in het gebied binnen de lijn Oostelijke rand van Velp-Latum-Baar-Rheden 2 km ten Zuidoosten van Teriet. Verder wordt door de luchtdoelartil lerie op doelen op den grond geschoten: den 21sten, 22sten e." 23sten Mei tusschen 8 ën 12 uur en 14 en 18 uur qp de Leus- der Heide; den 24sten en 25sten Mei van 8 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur in den polder De Haar 1,5 km ten Westen van den weg Amersfoort-Bunschoten-Spaken burg en 5,4 km Noord-Noordoostwaarts van Soest, en op den 24sten Mei van het dorp Watergang Westwaarts tot aan het dorp den Hp, van daar 2 km naar het Noorden, dan Oostwaarts tot aan het Noordhollandsch Kanaal ter hoogte van het dorp Ilpendam, van daar naar het Zuiden tot aan het dorp Watergang. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.455.30 uur Maan op 21.49, onder 7.12 uur. 26 Mei: Laatste kwartier. inmiddels is Europa onaantast baar geworden. Ja, Duitsche en Nederlandsche ka meraden, ik zou de zaak eens omge keerd willen, zien. Hoe zouden wij dan de kansen van onze tegenstan ders in het algemeen kunnen beoor- deelen, wanneer het h-un na zes maanden tijds en na het opofferen van zooveel menschen en zooveel materiaal niet eens gelukt zóu zijn, niet eens het voorterrein te zuiveren, dpn zouden wij immers thans reeds kunnen constateeren, dat de tegen standers den .oorlog verloren heb ben. U moet eens voorstellen, dat wij thans niet alleen eenmaal, maar vijf, zes of tienmaal zulk een Tunis künrien verdragen, waarbij wij de binnenste linie en den veiligen aan voer hebben, en de s tegenpartij over zee moet komen, over de zee, waarin zich' onze duikbooten bevinden en waarheen onze bommenwerpers van af de bescHBrmde en veilige vlegvelden van het binnenland, altijd weer kunnen losstormen. Landingen aan de kust zijn niet eenvoudig. In ieder geval zijn zij totdusver noch in den eersten, noch n den tweeden wereldoorlog ooit aan de Engelschen of Amerikanen gelukt en daar "zal het bij blijven. De terreuraanvallen. \Y/3LLICHT speelt ook nog iets andere W een roi. Wellicht zegt men tot zich zelf, dat die bomaanvallen op Duitsch gebied mettertijd toch invloed zullen hebben. Welnu. Nationaal-Socialisten, daarover kan ik u één ding zeggen: De plannen, die wij voor onze wapenin dustrie hadden, voorzagen in een be paalde productie van wapenen. Bomaanvallen van onze vijanden zijn niet alleen niet in staat geweest de uitvoering van deze plannen te verstoren, doch ondanks alle bom aanvallen is de productie aan wa penen van de meest waardevolle soort grooter geweest dan onze plannen voorzagen. Misschien zal men echter zeggen: de bevolking wordt murw gemaakt. Kijk, Nederlanders, wanneer men na een bomaanval in een Duitsche stad komt, dan hebben de bewoners zich zeer snel weer hersteld. Dan zijn zij nog veel harder en vastberadener in een toorn van wraak om hun uiterste kracht te geven. En daar komt nog iets bij. De menschen, die thans in Duitschland hun bezit en hun inrichtingen verloren hebben, moeten tot zich zelf zeggen, dat zij deze bezittingen slechts kunnen terugwinnen wanneer Duitschland overwint. En daarom de uiterste krachts inspanning ook uit verstandelijke over tuiging, om vol te houden, en al vallen er nog zooveel bommen/- toch vol te houden tot de overwinning is behaald. Bedenkt u het gevoel van trots dat wij hebben, wanneer wij ons voor oogen houden, hoe de Duitsche sol daten, daar ginds in dien woestijn, ver verwijderd van hun dichtst-bijgelegen steunpunten en in Stalingrad, zich ge handhaafd hebben. Hoe hébben zij zich in geïmproviseerde stellingen ginds over zee, in Tunis, gedragen en hoe zijn de Engelschen in de jarenlang versterkte en bovenmatig bewapende vestingen te Singapore, of de Amerikanen op Cor- regidor er van doorgegaan. Jawel; wij zijn bereid, zij moeten slechts aanvallen. Wij zijn daartoe bereid, wij wenschen het, want de aanval zal de beslissing bren gen en wel voor ons, want wij zul len terug slaan, zoodat zij er in bet geheel niet meer aan kunnen en willen denken, om nog eens te komen. Wij weten immers waar het om gaat. Deze oorlog, die thans hier ge voerd wordt, is niet een oorlog, zooals totdusver in Europa gevoerd is. Vroe gere oorlogen gingen om grenzen, om oorlogsschadeloosstellingen, óm han delsverdragen en wanneer de eene nartij den oorlog verloor, dan verging hét haar slecht, maar na eenigen tijd wist zij zich te herstellen. Neen, thans gaat het om zijn of niet zijn, thans gaat het om het naakte be staan en wel voor den staat, voor het volk en voor elk afzonderlijk in ge heel Europa. Iets dergelijks is er wel licht alleen geweest in de godsdienst oorlogen. Toen werden ook degenen, die hun geloofsvrijheid wilden heb ben. uitgeroeid, maar precies het- tijde van de volksverhuizing. Toen zelfde was het eigenlijk slechts ten zijn de levensordeningen op elkaar gebotst, zooals zij uit het ras ont stonden. dus- volkeren met een be paald kenmerk. Wanneer toen een volk overwonnen was. werd het ook vernietigd. Ziet kameraden, thans is het precies zoo. Wanneer er thans een bolsjewis tische overwinning zou komen, zou het volkomen onverschillig zijn. of hier iemand opstaat en zegt: Neen, ik was immers geen nationaal-socia- list en ik was immers geen fascist, ik was immers een oranje-bolsjewist. Dat zou Stalin volkomen koud laten. Die zou hem slechts aankijken en zeggen: Een bolsjewist word je nooit, want je bent een Germaan en daarom een schot in den nek. Dat het zoo is, kameraden, daar toe beroep ik mij op een volkomen onverdachten getuige, n.l. op de be roemden Wendell "Willkie, den con current van Roosevelt bij de laatste Amerikaansche verkiezingen. Die heeft een reis gemaakt, kwam door Sovjet-Rusland en.heeft nu een boek geschreven. Daarin heeft hij gecon stateerd, dat in dit Sovjet-Rusland heele volkslagen en heele genera ties eenvoudig zijn uitgemoord. Uit een samentelling die er gemaakt is, is tot aan het jaar 1941 het vol gende gebleken: er werden terecht gesteld, dus door de methodes der GEPEOE. met een schot in den nek bewust doodgeschoten: 28 bisschop pen, 42.800 priesters 75,000 kooplie den, 390.000 officieren en onderof ficieren, 450.000 andere intellectuee- len, 700.000 arbeiders, 800.000 boe ren, 2.5 millioen menschen zijn daar door die beulsknechten uit den weg geruimd, daarbij heb ben de burgeroorlog en de hon gersnood 20 millioen mensehen ten offer doen vallen en 10 mil lioen anderen zijn in verbanning naar Siberië gestuurd en daar omgekomen. De bloedrekening van het bolsjewisme sinds 1917 bedraagt tegen 4e 40 millioen mendthen. Schrikbarende cijfers. En dan zijn er nu menschen, die nu opeens van meening zijn, dat dit bolsjewisme een soort betere we reldbeschouwing is, die als voorbeeld kan dienen. Zij, die dat gezegd heb ben, leven in Amerika en Engeland, zij moeten het toch weten of het bolsjewisme ginds als een vooruit gang kan worden beschouwd. Maar voor degenen, die zeggen: in andere opzichten heeft dit bolsjewisme zich verbeterd, het is heelemaal niet meer zoo erg, voor hen zal ik nieu we cijfers noemen. Sinds het jaar 1941 zijn in Li- thaueQ. 20.000 menschen vermoord en 50.000 weggevoerd. Van her weet men in het geheel niet o zij nog in leven zijn. In Letlanf zijn 60.000 menschen weggevoer en omgebracht, onder wie 4.5C kinderen en in Estland, waar w' het laatst met ons offensief kwa men, zijn 10 procent der men schen, d.w.z. 150.000 weggesleep en om het leven gebracht. Di alles gebeurde twee jaar geleden en nu wil mij iemand vertel len, dat die duivels in twee jaar tijds engelen geworden zijn?! Kameraden, thans mogen zij vra gen stellen: „Wie houdt dit bolsje wisme tegen?" Ik heb in Heerlen over deze kwestie gesproken, en toen heeft men mii gezegd of laten zeg gen, dat dé Westelijke democratieën sinds het jaar 1933 onafgebroken het bolsjewisme bestreden hebben. Daar op kan ik slechts één ding antwoor den: Die westelijke democratieën hebben het bolsjewisme niet bestre den, omdat zii nog nooit met het bolsjewisme in contact gekomen zijn- Wat zij tot dusver bestreden hebben, waren binnenlandsche öblitieke po gingen van het communisme, dat was echter nooit die Binnen-Aziatische steppenhorde. De Westelijke demo cratieën weten heelemaal niet wat bolsjewisme is. Wie moet het dan be strijden? Misschien de verzadigden in Engeland en Amerika met hun moraal? Die weten heelemaal niet. waar het hier om gaai- waar het hier omgaat. Drie groepen. T k heb eenig inzicht gekregen in 4hetgeen aan' politieke pogingen en mogelijkheden, hier in Nederland, naar voren zou wilen komen. Daar dit, van het standpunt onzer tegenstanders ge zien, geschiedt op een oogenblik waar op zij zich tot het uiterste moeten in spannen, moet ik aannemen, dat dit werkelijk het beste is, wat zij kunnen produceeren. Er bestaan drie groepen; de eerste groep, die zich om den orde dienst schaart, is een gezelschap van reactionnaire», officieren, adellijken en geldaristoeraten. Die willen niet poli tiek denken. De. tweede groep zijn zij, die uit de vroegere democratische par tijen voortkomen en zich als een soort bevrydingscomité willen voordoen. De ze tweede groep danst onafgebroken dé ouden wals. Daarin bestaat geen dra gende en stuwende gedachte. Het ls volkomen hopeloos te gelooven, dat zij die zoo denken, zooals zij 20 of 30 jaay geleden gedacht hebben, tegen het bolsjewisme ook maar naar denkbeel den en energie zijn opgewassen. Want wat daar gebeurt, is eigenlijk het we- derzijdsche wantrouwen, dat een van deze partijen op het gegeven oogenblik de andere zou kunnen overvleugelen. Om U slechts een voorbeeld te noe men: men moest toch gelooven, dat wanneer eenmaal deze grootsche tijd der bevrijding komt, dan zoo spoedig mogelijk weer al die democratische, li berale vrijheden en rechten worden in gevoerd, bijv. dat de couranten, die im mers zoogenaamd door ons zoo gekne veld worden, terstand weer vrij kun nen schrijven. Ja, wat dan! In een desbetreffend ontwerp was voorzien, dat als eev- ste maatregel de persvrijheid vol komen zou verdwijnen, dat alle couranten zullen ophouden te be staan, en dat er dan nog slechts ee n eenheidscourant uitkomt, die door een enkelen man geschreven wordt. Dat is de persvrijheid, die zich dit liberale bevrjjdingscomiti voorstelt. Een volkomen capitula tie derhalve voor den toestand. Wij weten, dat wij niet onvoorwaar delijk de vrijheid kunnen geven, die tót bandeloosheid wordt, maar wij zien met gelaten kalmte de plannen en hét streven tegemoet, waarvan wij tot ons zelf zeggen: denken moet de mensch en waarom zou hij zijn gedachten niet uit spreken in variaties, in verschillende vormen, wanneer hij zich slechts op den weg van het gemeenschappelijke, verstandelijke welzijn beweegt? De commune. Maar er bestaat nog een derde groep, dat is de commune. En ik moet iets uit mijn rede te Heerlen scherper belich ten. De commune maakt zich hier zelfstafldig. Ik doe thans- een beroep op de heeren samenzweerders aan den an deren kant voor zoover ze nog in vrij heid zijn. Zij moeten eens nagaan, hoe de toestand zich ontwikkeld heeft, zij moeten eens er over nadenken, of niet, "zeggen wij in het jaar 1940 of 1941, al len nog op de een of andere wijze in een gemeenschappelijke groepeering waren, ook degenen die zich niet be paald als communisten hebben voor gedaan, maar van wie zij geweten heb ben, dat zij in het communistische kamp aanhangers hébben. En nu moe ten de heeren eens nagaan, waar die communisten dan gebleven zijn. Zij zullen opeens tot de ontdekking ko men, dat zij niet meer bij hen zijn. Die hebben zich zelfstandig gemaakt, scheppen zich hun eigen organisaties, met het eenige doel, om op het oogen blik, waarop men er op gaat losslaan, de leiding naar zich toe te trekken. En tot welk doel? Het doel ver toont U Polen, want eens zal Sta lin stellig ergens een Nederland- schen emigrant te voorschijn too- veren en als Nederlandsche regee ring presenteeren, onverschillig of de Nederlanders hier dat willen of niet. Wanneer het bolsjewisme eens ovêr midden-Europa is losgestormd, dan zou juist de commune, die door de ver blindheid der Westelijke mogendheden is losgebroken, de macht naar zich toe treken met de gewetenloosheid, die haar eigen is. Ik beveel dus aan te on derzoeken, wat de commune hier doet. Gevaarlijk wordt zij niet, wa;t daar voor is mijn politie te goed. Kameraden, men zegt altijd, dat de tgenstand der troepen, die de Engel schen en Amerikanen zullen overstu ren, absoluut zal verhinderen, dat het bolsjewisme in het land komt, ook als Duitschland zou ineenstorten. Zullen zij dat kunnen? Men stelle zich maar eens voor, wanneer zulk een lawine aan het rollen gaat en alles meesleept en dan de (nacht van. 3-400 millioen menschen zou losbreken. Zouden 'dan "Engelschfcn en Amerikanen die macht kunnen te genhouden, terwijl zij door pacten van vriendschap thans gebonden zijn? Dat is n.l. heel iets anders, dan het niet- aanvalspact van het jar 1939, dat Duitschland heeft gesloten. Dat was een niet-aanvalspact, waarbij Duitsch land geen enkèlen bolsjewiek over 'zijn linie zou hebben laten komen. Dat hééft Stalin precies geweten: wanneer

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2