Niet de zon, maar de aarde draait. Copernicus hervormde het beeld van het Heelal. A.D,0 naar Heerenveen VERDUISTER GOED. Den blik opwaarts.* DE OUDE KERK TE WARMENHUIZEN. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG SPORTREVUE VAN DE WEEK. „Zwitserland voor de keuze". Alcmaria s vijfde ronde. Zóó zeker? Hij stierf vierhonderd jaar geleden. Wie het ooit waagde vastgegroeide begrippen te willen ontwortelen, heeft de menschelijke ongenade tegenover zich gevonden. Christus is gekruisigd en zijn belijders werden in het Romein- sche Colosseum voor de leeuwen ge worpen. Galilei heeft voor zijn over tuiging gekerkerd gezeten en tot aan zijn dood toe een kommervol bestaan moeten leiden. Anderen werd dé eer lijkheid van hun religieus of weten schappelijk geweten met het vuur van den brandstapel vergolden. Zij allen waren revolutionnairen; geen vergieters van bloed» omver-werpers van bestaande regeeringstelsels, maar revolutionnairen in dien zin, dat zij hun kritische stem verhieven tegen geves tigde inzichten; en die stem hoorde de wereld veelal als een machtig, maar lastig geluid, dat haar rust verstoorde en de mensch is nu eenmaal zoo ge steld op rustl Een hemelbestormer. Copernicus, de hemelbestormer, wiens vierhonderdste sterfdag Maandag a.s. herdacht wordt, heeft echter persoon lijk en dit is één der opmerkelijkste zijden van zijn leven niet al te hard ervaren, dat het pad van den geestelij ken revoiutisnnair met weinig rozen bestrooid is, want het groote verzet te gen hem en zijn werk kwam eerst na zijn dood, ih 1616, toen zijn beroemde boek op den index geplaatst werd. Toch heeft Niklas Koppernigk, gebo ren in 1473 te Thors,, en nader hand kanunnik van de kathedraal van Frauenburg in het Bisdom Erm- land, zijn wereld terdege gekend. Hij besefte wat hem te wachten stond, wanneer hij zijn werk „De Orbium Coelestium Revolutionibus libri" waar in, tegen dl opvattingen van Aristoteles, den „eersten professor der wereld", be toogd werd, dat niet de Aarde, maar de Zon het rustende middelpunt van het Heelal is openbaar maakte. Daarom besloot hij zijn levén-arbeid niet het licht te doen zien, want de rust in de schaduw van zijn godshuis in het Frische Haff was hem liever dan de roem en de moeilijkheden, die hij voorzag. Iets van zijn leerstellingen was bovendien al,uitgelekt en het was hem stellig niet onbekend gebleven, dat zijn naam in Wittenberg, het groote weten schappelijke centrum van zijn dagen, allesbehalve een gunstigen klank genopt. Melanchton noemde zijn theorie absurd en Luther ging zelfs zoover, dat hij openlijk sprak over den dwaas, die het geheele gebouw der sterrenkunde ver nietigen wilde. Copernicus' standpunt. Omtrent het standpunt van Coperni cus, die de zekere kalmte boven den vermoedelijken strijd verkoos, ,kan men al naar gelang de eigen geaardheid is, verschillend oordeelen. De een zal het recht bp de individueele rust het hoogst aanslaan en volhouden, dat de waarheid de wereld tenslotte toch wel overwint; de andere daarentegen kan zeggen, dat strijdvaardigheid, die den kamp niet uit den weg gaat, ook van den baanbreken- den geleerde een element en een sie raad kan -Zijn, evenals bij den dichter. In elk ieval, in 1543 begreep Coperni cus, waarschijnlijk ónder invloed van Hagenaars voor de moeilijke taak. De Haagsche kampioenen, die zoo graag hun kampioenschap willen prolongeeren, gaan Zon dag een moeilijken wedstrijd tegemoet, en het is lang niet ze ker, dat ze het er in Friesland zonder kleerscheuren afbrengen. Zulks om meer dan één reden. In de eerste plaats bleek Heeren veen een jaar geleden het spel van A.D.O. juist te kunnen beantwoor den, zoodat we mogen aannemen, dat het spel der A.D.O.-ers - Heeren veen „ligt." Daarnaast hebben de Friezen zelf ook nóg een kans op de eerste plaats, welk kansje echter zou verdwijnen bij een nederlaag of een gelijk spel. En ten slotte is er eenige wrijving tusschen belde clubs, wat oók al zeer bevorderlijk js voor een meer dan gewone felheid. De kwestie is n.L, dat ADO verle den week Zaterdag uitstel kreeg van het spelen tegen Heerenveen op den dag daaraan volgende en dat heeft hij de noorderlingen kwaad bloed ge zet. Wellicht zal echter alles weer in het reine komen, al kan niet ont kend worden, dat ADO wel wat al te gemakkelijk geweest is met het opsommen der moeilijkheden, waar voor het Zaterdag j.L geplaatst was Enschedé moet naar Tilburg en het zal verplicht zijn revanche te nemen, wil de Sportclub haar kans op den titel behouden. Gemakkelijk krijgen de Twentenaars het even wel niet en het zou waarlijk geen wonder zijn, wanneer Willem II ten minste één puntje thuis hield. Competitie en beker. Verder worden er nog eenige com petitiewedstrijden gespeeld, o.a. W.- Frisia—R.C.H., G.V.O.—H.R.C. en WieringerwaardL.S.V.V. Slechts laatstgenoemde ontmoeting is be langrijk, omdat L.S.V.V. een goede kans op de eerste plaats heeft. Wie ringerwaard is zeer wisselvallig in haar spel, kan een 3e klasser klop pen, maar zal van een zwakke 4e klasser verliezen. Ofschoon L.S.V.V. niet volledig kan uitkomen, rekenen we toch op een Langedijker zege. Voor het overige zie men hgt pro gramma. zijn jongen vriend Georg Joachim von Lauchen, ook wel Rheticus geheeten, dat hij zijn licht niet langer onder de korenmaat mocht zétten. Hij gaf toe stemming tot de uitgave van zijn boek, dat hij opdroeg aan paus Paulus III. Het verscheen in hetzelfde jaar van zijn sterven.en zoo verkreeg deze sterf dag een tweevoudige beteekenis. Copernicus, de Revolutionnair. Copernicus is de groote revolutionnair omdat hij het beeld van "het Heelal hervormde. Ptolomaes en Aristoteles hadden geleeraard, dat de Aarde het middelpunt van het Heelal is Coper nicus zei het anders en ontnam de Aar de dezen luister. Dat is voor den mensch, die de Aarde bewoont, een bit tere pil geweest. Het was een tweede aanslag op zijn grootheid. Eens meende men, dat de mensch het centrum van alles was. Deze waan werd onttroond. De Aarde trad in de plaats.En thans randde Copernicus den roem dezer Aarde weer aan. Sic transit gToria/mun- dl! De mensch uit de tijden van Coper nicus is voorbijgegaan want de oude Tibetanen hebben gelijk als zij zeggen, dat niet de tijd maar de mensch voor bijgaat en anderen hebben voor de stellingen van Copernicus het weten schappelijk bewijs geleverd. Dé be scheiden kanunnik wordt thans over de gansche wereld als één der grootste geesten gëeerd. Zijn beeltenis in steen werd gemodelleerd door een Thorwald- sen, honderden pennen hebben zijn naam verheerlijkt en men doet bede vaarten naar zijn graf. Is dit alles verwonderlijk? Geenszins wanneer men voor oogen houdt, dat Copernicus de grondlegger is der moderne natuurwetenschap. H. P. VAN DEN AARDWEG. Deze week van 21.455.30 uur Zondag: Maan op 0.30, onder 9.o4. Maandag: Maan op 1.43, onder 10.06. Het water van den Jordaan. Toen de Syrische overste Naaman van® het slavinnetje zijner vrouw gehoord had, dat er in Israël een profeet was, een zekere Elisa, die met god delijke volmacht genezingen en andere wonderkrachten kon doen, trok hij met zijn gevolg naar het zoo kort geleden nog vijandelijke land om er ook zijn kans te wagen: hij hoogte door Elisa van zijn melaatschheid te worden bevrijd:. Met veel- ophef en pracht en praal was Naaman heengegaan, met 'n koninklijken brief bij zich, met schitterende paarden en wagenj en -geharnas- •te ruiters. Hij was bereid tot iedere moeilijke .opgave, die de profeet hem zou voorschrijven. Na eerst tevergeefs bij het ko- 'ninklijk paleis te hebben aange klopt om hulp, reed hij in volle statie naar het huisje van Elisa. Hij verwachtte, dat de eenvoudi ge man wel zeer geïmponeerd zou zijn door 'n dergelijk bezoek. Hij zou hem zekér onmiddellijk met diepe buigingen tegemoet- treden, hij zou hem een inge wikkelde wonderkuur opleggen eri geschenken van hem, Naa man, aannemen. j Maar in plaats daarvan Kwam i alleen de knecht van den profeet naar buiten en zei: „Ga henen en -wasch u zeven maal in den Jordaan en gij zult genezen zijn." Diep beleedigd, dat hem zoo ter loops iets zoo gemakkelijks werd opgedragen, wendde de overste zich af. Het verdere verloop van de geschiedenis doet voor ons op "t oogenblik niet ter zake Ieder I kan het nalezen in II Koningen 5. Doch kenmerkend, niet al- I leen voor Naaman, is deze belee- j digde teleurstelling. Zoeken wij het niet allen graag in het inge wikkelde, terwijl het enkelvou dige ons direct helpen kon? Het algemeen erkend „moeilijke" is immers zooveel vie lender voor onze ijdelheid. Wij wantrouwen alle open deuren, waar we niet met veel rumoer tegen hoeven te rammelen. We verachten alles wat „gratis" is. Alles wat „pro Deo" is maar dat beteekent dan toch maar „voor God"! Eli sa genas Naaman ook „pro Deo", in dubbelen zin; hij nam geen geschenken van hem aan en hij gaf hem een zeer eenvoudige opdracht. Van eigen eer en roem was voor geen van beiden sprake. Het was uits].uitend pro Deo. Maar Naaman in zijn ons allen zoo welvertrouwden hoogmoed vond zooiets de moei te niet, hij kon $er geen fiducie in. - hebben.' Evenals er later in ver band met Jezus zou wérden ge vraagd: „Kan uit Nazareth iets goeds komen?" Het is het groote wantrouwen tegenover het onaanzienlijke, het alledaagsche, het al, te vanzelf- sprekende. Dat doodgewone wa ter van den Jordaan wat kan dat nu voor wonderkracht "be zitten! Dan heeft Naaman in èijn eigen land wel mooiere en betere rivieren! Alleen maar ba den, verder niets wat is dat nu! En toch en toch is het zwakke van God soms sterker dan het sterke der menschen. Toch is de oplossing vaak zoo veel eenvoudiger en nabijer dan wij in al "ons filosofeeren hadden gedacht. Toch hangt de kooi met den Blauwen Vogel van het Ge luk soms achter onze eigen keu kendeur. Dat armzalige water van den Jordaan ja, géve God ons oogen, die Zijn heerlijkheid kun nen zien, juist daar. Een der weinige monumenten uit ons gewest. EEN PROOI VAN DE SCHENDERIJEN DER 19DE EEUW. De lezer, wiens weg wel eens voerde door Warmenhuizen, zal, zoo hij open is voor de bekoring welke oude gebouwen op den - mensch vermogen uit te oefenen, soms een stille aantrekking heb ben gevoeld tot het met klimop be groeide kerkje, dat ?ich daar mid- .den in het dorp verheft. Het draagt alle kenmerken van een hoogen ouderdom en inderdaad is het een der weinige overblijfselen, welke in Hollands Noorderkwar tier worden gevonden uit den tijd; die zoq weinig herinneringen heeft achtergelaten, dat hij bijkans ge heel,in de grauwe nevelen van het verre verleden is vergleden. De toren, die is opgetrokken uit reuzenmoppen, dateert vermoedelijk uit de 11de eeuw, de kerk zelf is nieuw, al is een leeftijd, die tot op de 14de eeuw kan worden terugge voerd, op zichzelf ook al eerbied waardig genoeg. Een tweetal Schagenaren, de heeren J. L. Lutpeftarms en J. Wesu'a, wier liefhebberij steeds uitging naar oud- he»avprsetutrg en naar stutue va oude monumenten in dit gewest, had den al geruimen tijd hun aandacht op de kerk te Warmenhuizen laten val len. Een legende, dit on waarheid berustte. - Hun belangstelling nam toe. toen de legende tot hen doordrong, dat op de plaats, waar zich tegenwoordig 't 14e-eeuwsche kerkje verheft, vroeger een ander en nog ouder zou hebben gestaan. Ze besloten een onderzoek in te stellen, verkregen van het kerk bestuur vergunning om te mogen graven en sedert meer dan een iaar besteden ze nu reeds al hun vrijen tijd aan de opgave, welke zij zichzelf hadden gesteld. Het pittoreske kerkje te Warmenhui zen vormt een bekoring voor het oog. (Foto Kuiper) Ze slaagden hierin op bevredigende wijze en hébben de ligging der ver dwenen kerk aen de hand van brok stukken van fundaties, welke ze in .den grond aantroffen, kunnen i..cou- strueeren. Hoe interessant soortgeliike onder zoekingen voor den deskundige mo gen zijn, de buitenstaander zal zeker meer belangstelling aan den dag leg gen voor het "kerkje, dat zich daar lieden ten dage nog verheft. Helaas heeft dit veel van zijn oude glorie ingeboet en het schijnt in het bijzonder de 19de eeuw te ziin ge weest, die ook hier neeft gebotvierd en die het bouwwerk heeft overge leverd aan de verwaarloozing. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HeerenveenADO Willem IIEnschede COMPETITIE. DISTRICT I. 2e klasse A. West-FrisiaRCH Res. 2e klasse A. Helder 2—De Kertn. 2 RCH 2—Stormvogels 2 Res. 3e klasse A. HRC 2—Alkm. Boys 2 Zaandijk 2Assend. 2. PROGRAMMA BEKERWEDSTRIJDEN. Eerste ronde. WieringerwaardQSC B'wijkTerrasvogels Zandvoortm.ADO '20. Tweede ronde. Zaandijk—ZFC Ajax—WA -ASVK—DWS VolewijekersOWO Allen WeerbaarKFC N.-H.-afch XI-Haarl. XI „DE NOORD- HOLLANDSCHE." 1D: Oudorp I-Helder 3 AFC I—HRC 4 2C: Alkmaar 2Limruen 2 Alkm.B, 4-Vios 2 2D: N.Niedorp 2-Con Z. 1 HOSV 1-Dilrkshorn 1 LSVV 2-DTS 2 4G: Petten 2-DTS 4 4H: Con Z. 2-VZV 2 DTS 5-Dirkshorn 2 LSW 3-Hol. T. 2 GOUDEN KRUJS. Kamp.comp. Ie klasse: Berdos 1-De Rijp 1 BEKERWEDSTRIJDEN. Groep 2: WW 1-W.Frisia 2 N.Niedorp 1-Andijk 1 Groep 3: Schagen 1-Bergen 1 Vrone 1-Vitesse 1 Wat de 19e eeuw verloren deed gaan. De fraaie gewelfschildering van de hand van Jan van Schoorl werd ver wijderd. Gelukkig bevindt die zich in het Rijksmuseum, zoodat ze niet als verloren behoeft te worden be schouwd. Anders echter staat het met de glas-in-lood ramen, die zijn ver dwenen. evenals de zandsteenomlijs- tingen der ramen. Drie prachtige ko peren kronen ziin vermoedelijk ver kocht naar Engeian-d, terwijl van den vloer, die in de vorige eeuw nog be stond uit de bekende blauwe hard- steenen grafzerken, weinig is over gebleven. Ook het gebouw zelf begint een be- denkelijken staat van verval te ver- toonen en de slotsom, waartoe de beide genoemde heeren kwamen, was. dat ten spoedigste dretn té women ingegrepen, indien van een der oud ste en merkwaardigste monumenten uit den kop van Noord-Holland nog Iets zou overblijven Men bedenke daarbii. dat. wat ook verloren is ge gaan. toch nog veel is overgebleven. We kunnen in dit verband wiizen on het schilderwerk van Jan v. Schoorl. op het koorhek uit de 17e eeuw. on het oude doopvont uit de lie of de 12e eeuw, dat door ,de heeren Lütjo- harms en Westra bii hun graafarbeid in den tuin van de pastorie werd teruggevonden, op de preekstoel uit 1726. Restauratieplannen. Beziet men e'enerzijds het aardige kerkie. bedenkt men daarbii wat de tegenwoordige restauratiekunst ver mag we willen daarbii herinneren aan de wijze, waarop 'de vervallen Groote Kerk te Alkmaar in een grootsch en heerlijk bouwwerk is herschapen dan was een poging om nog te redden, wat gered kon worden, zeker op haar plaats. We hopen onze lezers op de hoogte te kunnen houden omtrent de wijze, waarop de kerk te Warmenhuizen zal worden ge red van een dreigenden onder gang. Er is den laatsten tücl zoo veel te' gronde gegaan, wat van waarde is, dat een monument als waarom het hier gaat, onder alle omstanfligheden dient te worden behouden. Is de zomer nu werkelijke gekomen? Ik zou het-zoo denken, want ik zag dezer dagen zoo heel veel, wat met zomer in nauwe betrekking staat, dat ik me eigenlijk niet vergissen kan; Daar waren de kano, varende jon gens en meisjes. In stadsgrachten, in kleine en gro'ote vaartëh, in onze ka nalen en op onze onvolprezen meren dobberden ze rond, de kleine, ranke bootjes. En hun opvarenden peddelden met een prettig enthousiasme of lie ten zich drijven, lui achterover han gende. Daar waren verder de zeilers, die de ruime meren opzochten en daar hun B.M.-ers en jollen lieten stijgeren De witte zeilen, zonder één reef, blikkerden in de stralende zon en gaven een leven dig aanzien aan het breede water. En de zeilers lieten zich bruinen, èn door de zon en door het spattende water, dat op hun huid als glinstereiide kristal letjes fonkelde. Daar was verder de luchtvaart-min- nehde jeugd, die haar vliegtuigmodel len probeerde op het groote, onbe bouwde land aan den rand der stad. Kleine, pietpeuterige toestelletjes, maar ook forsche, ranke knapen, die steeds maar weer in de lucht geslingerd werden en sierlijk, als meeuwen, verder zeilden op de speelsche winden. En het viel ons op, dat juist de schooljeugd van om en bij de twaalf jaar zich zoo bezig houdt met dezen modernen tak van sport. Er is méér, dat op de klurist van den zomer wijst. De tennis-competitie is immers be gonnen! Overal in ons land, gelukkig ook in onze provincie, is er verleden Zondag naai» hartelust getennist en het was bijna of er geen ballen- of racket» nood bestaatZoo'n wedstrijd duurt vele uren en al die uren hearseht tr een groote sportiviteit op &F gravel- banen. En ook de cricket-competitie heeft een aanvang genomen. Helaas, deze tak van sport blijkt nog steeds niet het Noordzeekanaal te kunnen veroveren en het zal nog lang duren, voordat onze Noordhollandsche steden cricket clubs bezitten. Wat toch eigenlijk Jammer is, niet alleep voor onze voetballers, die in het zomerseizoen hun lichaam en geest met de beoefening in cricket fit en frisch zouden kunnen houden, maar ook voor de anderen, die niet meer actief voetballen. Want cricket is nau-; welijks aan een leeftijdgrens gebonden! Meer kans heeft honkbal, dat op weg is, om ook in ons gewest populair te worden en dat na den oorlog onge twijfeld een sneller uitbreiding zal on dergaan? Evenals trouwens het band- bajspel, dat thans reeds overal in den lande beoefenaars en propagandisten vindt! En tenslotte maar dat wijst ter dege op den zomer! de zomerbaden zijn geopend. Daar krioelt eiken middag de me nigte: daar spartelt jong en oud in het reeds lekker-zon-gewarmde water; daar liggen tientallen op het zand of In het gras te bruinen, daar heerscht vreugde en uitgelatenheid: daar vergeet men voor een wijle den ernst der tijden..., O De turners spreiden hun vleugels uit! Pinksteren gaan ze naar Ede, waar de kampioenschappen 1943 gehouden wor den. Het Alkmaarsche „De Halter" kal op den eersten dag een demonstra tie toestelturnen geven door een groep adspiranten onder leiding van den directeur' Boot. Morgen, Zondag, zullen in Purmerend groote districtskeurturn- wedstrijden worden gehouden en op Hemelvaartsdag zullen de Alkmaarsche „Korenbeurswedstrijden" jveer honder den deelnemers trekken. We geven deze zeer onvolledige op somming slechts, om duidelijk te ma ken, dat de turnsport weer groote, drukke dagen tegemoet gaat. O Weet u, wat aardig en interessant is; de schoolvoetbalwedstrijden! Kom eens één enkelen keer op een Woensdag- of Zaterdagmiddag op het Sportpark van de een of andere gemeente en zie eens. hoe daar door de jongelui ge streden wordt om de eer van hun school. Dat is voetbal van het beste soort; niet wat kwaliteit betreft, maar wat de sportieve opvatting der spelers aangaat. Een onbluschbaar enthousiasme ken- Boeken dienen zich aan Terwijl een allesomvattende revo? lutie Europa op ziin fundamenten doet schudden, ligt/als een oase in het continent het kleine Zwitserland, be schermd door ziin Alpen, ziin diepe ravijnen en met sneeuw bedekte berg toppen. Doch geen bergen en ravijnen hebben het nieuwe geluid, dat ons werelddeel heeft doen ontwaken, kunnen tegenhouden. Ook het stoere volk der Eedgenooten is in het dienst van ziin gemoed getroffen door de gebeurtenissen in Europa en .in Duitschland in het bijzonder. Nog heerscht in Zwitserland een panische angst voor het nationaal-socialisme. leeft er haat en nijd jegens het Duit- sche Rijk, waarftit het Zwitsersche volk is ontstaan, volhardt het volk in ziin tragische vervreemding van eigen aard. dóch honderd jaren Jmnnen het innerlijk van een prachtig volk als he.t Zwitsersche niet veranasren.- Dit stemt hoopvol, want uit haat kan liefde groeien, niet echter uit verkil ling Ais ook Zwitserland zich weer bezint, dat het eens de trots was van het Heilig Roomsche Riik. als het weer terugtas t op de typische Zwit sersche mvthe van het „Eeuwig Ver bond" op den Rütli. dan zullen in het stroomgebied van den Rijn weer twee Germaansche volken in vriendschap en liefde met elkander'leven. Dit zijn de problemen, welke de Zwitser Alfred Zander aansniidt in zijn interessant boek „Zwitserland voor de keuze", waarvan een Neder- landsche vertaling van Martien Be versluis bij de Uitgeverij Westland is vei»ip nen. Dit werkje waarin treffende vergelijkingen ziin te maken met feiten en reacties in Nederland ademt den geest van een waarach tig Zwitser, die met Jacob Burck- hardt tot ziin vaderland kan zeggen; „Gij hebt mij tot Uw hart gedreven, waar van den Riin mii 't licht toescheen. Man hand ten hemel opgeheven Zweer ik: ik leef voor alleen. M. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. Inlandsehe, scheerwol1943. In aansluiting op het in begin dezer maand gepubliceerde bericht inzake „wolaansjag 1943" wordt bekend ge maakt, dat het ingevotee de wolbe schikking 1939, no. 2 veRoden is wol, geschoren van- inlandsche schapen, te ltoopen, te verkoopen, af te leveren, te be- en verwerken, te doen be- of verwerken, alsmede te vervoeren of te doen vervoeren, zonder "Schriftelijke ver gunning van den directeur van het Rijksbureau voor woi en lompen, pe schapenhouders zijn verplicht alle in hun bezit zijnde scheerwol te verkoo pen en af te leveren aan de Nedqrland- sche wolfederatie, daartoe door genoem den directeur aangewezen. Bitinenkort wordt nader gekend gemaakt, wanneer, waar en tegen welke prijzen de afle vering van de wol moet geschieden. De af te leveren hoeveelheid wol zal in aantal vliezen ten minste gelijk moéten zijn aan het aantal overjarige schapen, dat op 2 Mei j.I. aanwezig was. De wol zal zich in goeden staat moeten bevin den. Het is den schapenhouders ten strengste verboden hun wol voor eigen gebruik aan te wenden, deze te verkoo pen (aan anderen dan de Nederlandsche wolfederatie), te verspinnen of te laten verspinnen. Het schenden van vliezen wordt gestraft. Bij niet-nakoming van het bovenstaande stellen schapenhou ders zich bloot aan de toepassing van sanctiemaatregelen. Hoofdred.: A. R. Jonker; plv, hoofd- red.: H. P. v. d. Aardweg; Bvitenl.: Tj. N. Adema; Binnenl., Prov., Stad: D. A. Klomp; Sport en Rechtsz.: J. Werkman; Adv.: C. Boogaard, allen te Alkmaar. Ook de prof-lijst volgeboekt! Zondagmiddag ~om halfdrie zal in het Blockhovepark bij Alkmaar het start schot vallen voor de vijfde ronde ,van Alkmaar 'en zooals men weet, zal men dan een drietal gevechten kunnen aan schouwen: dat der nieuwelingen, der amateurs en der profs. _Wat de categorie amateurs betreft, hetaantal inschrijvingen bedroeg rond 200, zoodat de organiseerends vereèni- ging hier een keuze moest doen. Het gevolg was, dat de bezetting thans' op de girootste sterkte %ehouden kon wor den en dat we hier een geweldigen strijd kunnen verwachten. De profs-lijst is thans ook geheel "Vol geboekt: 45 renners hebben ingeschre ven en zullen den 100 k.m. langen rit elkaar bekampen. Wie winnaar wordt? Het is niet te zeggen, maar toch een van Amsterdam, een Braspenninx, ook een Hofstede en een Lohman, verder een Wijdenes en Engel, zij allenThebben een kans. En de rest kan ongetwijfeld voor een verrassing, zorgen, vooral, waar op het korteparcours tallooze uit looppogingen gedaan zullen worden, wat weer aanleiding zal geven tot achtervolgingen. Enfin, we zullen zien. Maar dit is zeker: het wordt spannend in het Block hovepark en er zullen tallooze jachten ondernomen worden, die tenslotte het meest boeiende zijn van dergelijke wed strijden. 1 merkt eiken wedstrijd, Zoowel binnen als buiten de lijnen. En er wordt fel gevochten door beide partijen, fel als gold het een competitiewedstrijd. Schoolwedstrijden. zé beteekenen glansperioden voor de jeugd en er zul len er honderden, duizenden zijn, die jaren later nog met genoegen terugden ken aan deze sportdagen, die hoogte punten van het leven geworden zijn. En ls dat, wat we hier schreven, nu wel allemaal de n>eeite waard, om aan gedacht te worden? Beteekent de sport zooveel, dat wg. er onze volle aandacht aan besteden? Kijk eens, ik zie liever een gezond en getraind groepje jongens op het sport veld dan evenzoovele slenteraars op de trottoirs. Ik zie liever een jongeman, die bpwust en fief loopt (In zijn ge wone werk), dan iemand, dié zijn voeten nauwelijks optilt; Eh ik ver wacht van hem, die zijn lichamelijke opvoeding niet verwaarloosd heeft, méér, ook maatschappelijk, dan van iemand, die de sport als een zinlooze leegheid beschouwt. Want het is cn blijft waar, dat slechts in een gezond lichaam een ge zonde geest kan heerschen. PROFESSOREN zijn niet zöó verstrooid of ze hebben opge- me<kt, dat er niets gaat boven een kopje koffie, gezet van Keg's Kofmix. Ook U zult ver rukt zijn over Keg's Kofmix - ver lang 'n pak op Uw koffie-bon. AAT 36 cl p. ja» S 250 gr. C KEG'S GROOTHANDEL N.If. Inderdood, zóó zeker is het dal ieder die een levensver zekering bij „De Centrale" heeft loopen zich daarbij wèl gevoelt en geen vrees heeft dal vrouw en kinderen onverzorgd achterblijven als „er eens iets gebeurt". >DE CENTRALE ve/vzekeht -wenkmd Ttedefilavid Rijnstraat 28, Den Haag A Een pak vol reservekracht Ben paar lepels Flo£. wat water of melk en U beeft éen pap bereid, die U en Uw gezin ruimschoots van reservekracht voorziet* Smaakt kostelijk, - komt gaar en al uit het groote pak. Houdt twee mai- zenabonnen apart voo® het reuzenpak Floxj W. A. SCHOLTEN'S FABRIEKEN Verkoop P. C. Vis Co. Postbus 489 Amsterdam. j*» A OOM HEEFT VERSTAND VAN KINDERMEEL. Het geliefde bordje Molenatr's uit zijn kinderjaren is hem bijgebleven. Hij zweert et nog bij en inderdaad -het is een buitengewoon goed voed sel voor kinderen. Verlang dairom: Uitsluitend verkriitbiM op de daarvoor bestemde bon. !N 19A3 ZEGT MENi 'T SANTE-WATER KOOKT 5ANIE IS GOfD, IfDEPEEN DRINKT HET

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3