Vraag en Aanbod. STAD EN OMGEVING' Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken. Het grieft ons, dat wij voor directeurenknechten zijn uitgemaakt. Ter voorkoming van nog-meer tweespalt is het wenschelijk, dat dit recht gezef wordt. Noordermarkibond Noordscharwoude. RECHTSZAKEN. Langendijk. Broek op Langendijk. Heiloo. Beemster. FILMS VAN DEZE WEEK PUZZLE. RADIOPROGRAMMA. Wanneer w(j de boordereen langs gaan, aldus de voorzitter van den Bond van op Coperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in N.H., de heer Jm. Blaaubocr, In de Vrijdag middag in het Gulden Vlies te Alk maar gebouwen ledenvergadering, dan ontdekken wij, dat de toestand van het vee zoodanig is, dat wij er ons niet over behoeven te verwonderen, dat er zoo weinig melk geproduceerd is. Aan het hooi was reuk noch smaak en daardoor was niet alleen de gezond heidstoestand van het vee sterk ver minderd, maar ook de melkproductie, zoodat aan de fabrieken niet de melk geleverd kon worden, die voor de dls- tributie^noodzakeiyk was. Iedere meewerkende boer moet bo- vendien tot de conclusie komen, dat het. met de prijzen niet zoo door kan gaan. De inkomsten wegen niet op tegen de uitgaven. Op het oogenblik heerscht er een schijnwelvaart, die van tijdelijken aard is en binnenkort naar armoede moet leiden. Het is voor het boerengezin niet verantwoord, te trachten het hoofd boven -water te houden door het vee duur te verkoopen. Het gezinsbelang vordert, dat de boer tracht den vee stapel intact te houden. Ondanks de moeilijkheden is men niet geneigd, de veeprijzen te verhoogen. Dat wij niet bij zijn, omdat wij lid zijn van een fa briek en daardoor directeurenknechten zijn geworden, grieft ons. Wij meenen, dat die blaam ons niet toekomt. Wij hebben gemeend, ons best voor de boe ren te hebben gedaan en onze haren rijzen te berge, als wij aan den an deren kant moeten hooren, dat het zelfkazen bij de boerderij behocAt. Spr. hoopt, dat hierop een Rectificatie zal komen, opdat in den boerenstand nog niet meer tweespalt wordt gezaaid. (Applaus). Uit de door den secretaris, den heer Ir. Kranen naar voren gebrachte mededee- lingen stippen wij aan, dat 48 fabrieken in den Bond zijn vereenigd en dat van de 25 fabrieken, die op 8 Nov. werden stilgelegd, er op 25 April weer 10 en op 23 Mei weer één in in gebruik zijn gesteld. In verband met de nieuwe keurings voorschriften voor boter, stelde het be stuur als derde keurmeester, voorloopig tijdelijk, aan, de heer N. J. W. Ho/sté. De lessen voor het zuivelvakonderwijs, zullen in September worden hervat. Het artikel sodal supérieur, ter vervanging van soda bij het reinigen van melkge- reedschap op de boerderij, is behoorlijk bruikbaar gebleken. De omzet van den coöperatieven aankoop in de 1ste vier maanden van 1943 beliep 19473,36, te gen 11900,31 in hetzelfde tijdvak van 1942. Door den Ned. Coöperatieven Kaad werd aan den Bond, welke als centrale organisatie is erkend, de administratieve controle bij 38 fabrieken opgedragen. De uitgebreide mededeellngen, gaven, evenals het rondgezonden jaarverslag geen aanleiding tot opmerkingen. De toch nog. aanvragen. Ondanks het fèit, dat nagenoeg de geheele kuststreek geëvacueerd is en daar niemand zich zonder toestem ming van den Ortscommandant mag vestigen of er meerdere dagen mag verblijven, komen er bij het secreta riaat van de V.V,V. te Bergen nog regelmatig aanvragen van verblijf- zoekenden in. Hieronder zijn er die blijk geven, dat velen nog denken buiten, wat de voedselvoorziening be treft, een doralo te kunnen vinden. De aanvragen zijn vermoedlijk het gevolg van de publicatie in de pers van den directeur van Rijks Horeca, waarin bekend wordt gemaakt, dat het aan ingeschreven Hotel- en Pen sionhouders, in Utrecht, Gelderland en Overijsel en in een aantal genoemde gemeenten in N.-H. w.o. Bergen, toe gestaan is gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus en September logies tegen betaling te verstrekken voor korteren duur dan 5 dagen. Bepaald is dat bij het ontbijt niet meer dan 10 gram bflter verstrekt mag worden doch geen vleesch of vleeschwaren, tenzij op uitdrukkelijk verlangen van den gast doch niet tegen afzonderlijk vast te stellen tarief. Hoe de hotel-pensionhouder dit moet klaar spelen wordt blijkbaar aan eigen vindingrijkheid over gelaten. Voor Bergen heeft dit. weinig raison, aangezien er van de 138 hotels en pension 133 geëvacueerd zijn. Een nog gevestigde Jiotelhouder verklaarde ons voorts, dat hij het bovendien niet aan durfde overeenkomsten met gegadig de gasten aan te gaan. Het vreemdelingenverkeer in Bergen is voor 1943 dan ook nagenoeg dood. De V.V.V. is slapende, maar het se cretariaat, dat naar de Langestraat 49 Alkmaar geëvacueerd is, doet het mo gelijke om verblijfzoekenden terwille te zijn en poogt daarom nog enkele ge gadigden bij de weinigen die nog ge meubileerd kunnen verhuren, onder te brengen. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft besloten: a. tot wijziging van de loonveror- dening voor de werklieden (instel ling van de functie van bediende bij het gemeente-archief): b. tot kostelpoze overneming in eigendom, van H..van Saane' te Am sterdam, van verschillende perceelen erf plantsoenen en straten nabij den Kruseman van Eltenweg en tot het geven van de bestemming Van open baren weg aan de overgenomen stra ten, pleinen en bijbehoorende ber men. GESLAAGD. Bij de in Den Haag gehouden examens van den Ned. Modevakbond slaagden mej. c. Wentink voor leerares en mej. T. Zander iyor costumière. veehouderij en fokkerij. Tot Hoofd van de afd. Veehouderij an Fokkerij yan den Ned. Landstand in Noord-Holland is wegens het bedanken van den heer D. Kaan te Wieringer-^ waard benoemd de heer P. Waal te Beemster. rekening werd conform vastgesteld: Van het batig saldo ggat 6500 naar het boekjaar 1943 en 1673.10 naar de. re serve. In plaats van het niet herkiesbare af tredende bestuurslid, de heer W. Jim- mink werd gekomen de heer C. A. Berk hout, Baarsdorpermeer. De secretaris van de F. N. Z., de heer Geluk, gaf een uiteenzetting van de wij zigingen in het werk van de F. N.' Z„ waardoor het werk van de F. N. Z. den meer teehnisehen kant is uitgegaan en meer intern is geworden. Dit is een ge volg van de huidige Omstandigheden en aan den anderen kant dient gezegd te worden, dat er ook een goede kant aan zit. De laatste 10° jaar toch waren wij te zeer gespitst om het gevolg van de crisis te verzachten. Nu verricht de F. N. Z. een belangrijk stuk werk door de administratie der fabrieken te con troleeren, alsmede door de controle op het vetgehalte en het gewicht der melk, en op de periodieke verslagen. Ook wordt her nu mogelijk, meer con trole uit te oefenen op het kracht en warmteverbruik in de fabrieken. Voorts wordt er een afdeeling „aanschaffing van auto's en onderdeelen toegevoegd. De bedrijfsauto's bij de fabrieken staan er slecht voor. Ze moeten doorrijden met w.agens, die lang moesten zijn ver vangen. Als de oorlog js beëindigd, zal ieder autopark moeten Worden herzien. Voorts wees spr. nog op het mooie werk vatqjie maandelijksche vergaderingen van de bondssecretarissen en van de leiders van de bondsloboratoria. In zijn slotwoord bracht de voorzitter den heer Geluk dank voor zijn uiteenzetting. AGENDA. Bioscopen. In alle thèaters eiken av. 7.30 u. en Woensdagmiddag 2.30 u. Zondag in Vic toria-, Cinema- en A.B.T,-Theater doorl. voorst. van 2 uur af; in Harmonie theater 3 voorst., 2 uur, 4.30 u. en 7.30 u. Alkm. Bioscoop-Theater: Douanepost no. Ill (sens. 14 jaar). Victoria-Theater: Rigoletto (rom.) 18 j. Harmonie-Theater: De Gouden Stad, 18 *j. (geprol.) Cinema-Theater: Barcarolle (rom.) 18 j. Zaterdag 29 Mei. 7.30 u., 't Gulden Vlies, De Kilima Hawaiïans. Zondag 30 Mei. 7.30 u., 't Gulden' Vlies, De Kilima Hawaiïans. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 30 Mei is de „Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, ge opend, welke in de week. van 29 Mei t e.m. 4 Juni tevens den nachtdienst zal waarnemen. De apotheken zijn 's -avonds nè 7 uur gesloten. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Zondag 30 Mei. Vr. ev. .gercf. gem., Iroelenstr. 3, 10 en 8 u. ds. Ruys (verb, oog.) Bergen. Ned. Herv. Kerk 10 u. Cand. C. v. d. Winden (verbeterde opgave). VOLKSZANGAVOND. Dat was weer een goede avond. Een zaal vol zingende menschen en kinde ren. Opmerkelijk was dat er nu meer mannen waren, en dat ze zongen ook, hoewel de dames het toch nog altijd gladweg winnen.- Er wordt in een paar uur heel wat afgezongen. Het gaat maar door, het eene liedje volgt op het aftdere Het is niet alleen een aardig gehoor al deze menschen te hooren zingen, maar vooral ook een aardig gezicht, 't Is al les natuurlijk en eenvoudig, maar het is een lust de vreugde van al die men sehen te zien. Opmerkelijk was ook dat er zooveel moeders met kinderen waren. Onder de animeerende leiding van den heer Jon ker gaat alles frisch en opgewekt. In Juni is er een buitengewone bijeenkomst in den Muziektuin. In deze prachtige gelegenheid kunnen heel wat menschen geplaatst worden. Jac. Jansen. 43' cent per 5 regels, uitsluitend bij v oruitbetaling. GEVRAAGD. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 29 Mei 1943. Op de heden gehouden botermarkt was de aanvoer 20 stuks van 14 kg en de prijs voor kleinhandel 1.30 per K> kg. Handel matig. Onder leiding van den heer J. Klif fen vergaderde het bestuur van de veilingsvereenigine „Nooi dermarkt- bond" Vrijdagmiddag in het verga derlokaal der veiling. De heer S. Brugman herdacht. De voorzitter heeft met zeer waar- deerende woorden, welke dpor de aanwezigen staande werden aange hoord, de nagedachtenis geëerd van den overleden oprichter van den Noordermarktbond, den heer S. Brugman, wiens werkkracht en voor uitziende blik aan de tuinders in deze streek zeer veel goeds gebracht hebben. De heer Brugman zal lan» in de fiferinnering van de tuinders blij ven voortleven. Dfaar aanleiding van de notulen werd het verbouwen van blauw- maanzaad door den tuinbouw be sproken. Men k^ui volstaan met het telen van meer aardappelen. Het is jammer, die de beslissing zoo laat is afgekomen. Nu hebben verscheidene tuinders' de blauwmaanzaadteelt aan anderen overgedragen. De balken uit de vaargeul in het Waardje zijn thans verwijderd. Men besloot, het gemeentebe stuur te verzoeken de sluis te ver- grooten, opdat ook hier grootere vaartuigen den polder zullen Run nen binnenkomen. Ten aanzien van de uitkomsten der bedrijven meende de voorzitter, dat de tuinders een stuk brood hebben verdiend. Men moet niet denken dat men er rijk van wordt. Contante betaling zónder korting. Hierna werd een bespreking ge voerd over de opheffing van het 1/10 procent dat aan den handel wordt verstrek# voor contante betaling. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteen zetting van deze sinds 40 jaar dooT den handel ontvangen reductie, wel ke aanvankelijk 1 pet. was. Hierover is een gecombineerde vergadering gehouden, waarin men zich uitge sproken heeft voor opheffing van de korting. Aangezien „De Koophandel" ontbonden is, is overleg met den handel niet gemakkelijk. Ng eénige besprekingen werd be sloten, de korting op te heffen. De contante betaling blijft bestaan. De huur voor de zitplaatsen in de veiling werd aan „de Koophandfc" kwijtgescholden. Tot nu toe betaalde .Koophandel" f 150.per jaar. Aan het veilinggebouw zullen de noodige herstellingen worden ver richt. De vergoeding aan de koolbestellers. Deze werd vastgesteld op f 1.25 per uur voor de buitenwijken en f 1.10 voor den Langedijk. Aan de uit voerders van de verdeeling werd voor hun extra bemoeiingen ieder een toelage van f 100.verleend. De regeling heeft zeer goecL vol daan. In een Vrijdagmorgen gehouden vergadering van de Prov. Commissie werd medegedeeld dat er voor N.- Holland 25.000 zakken beschikbaar worden gesteld. Daarvan kan de N.M.B. er voor zijn leden 1750 krij gen. Het zal moeilijk zijn, déze on der de leden te ve'rdeelen. Men zal zich nog tcft de Ned, Akkerbouw Centrale wenden om ook voor de goedgekeurde aardappelen zakken te verkrijgen. Voor peen en bieten zijn ook zakken noodig. Er bestaat gelegenheid om bind touw 'voor ljet binden van rabarber bij den veilingleider te bestellen. Alles over de veiling. Het verkoopen van de aardappelen aan de V.B.N.A., waarbij de betaling niet over de veiling gaat, is niet vol- igps het veilingsreglement. Men zal zich aan het veilingsregle ment moeten houden, anders zullen de betrokkenen worden geroyeerd als lid der veiling en zullen zij 5 pet. veilingskosten voor al hun geveilde producten moeten betalen. Gepoogd zal worden, dat de radio toestellen door de land- en tuinbou wers mogen worden behouden, opdat men de berichten voor bespuitingen enz. van den Plantenziektenlcundigen Dienst zoo spoedig mogelijk kan ont vangen. Voetbalsch. enz. voor leden Alcmaria Victrix. Aanb.: J Amoureus, Straatweg A 54 (Zaterdagmiddags bij C. de Grand, Waagpleln.) Inkopp van geh. en ged. in boedels," muziekinstrumenten enz. 'Pietersma, Raadhuis- weg 40, tel. 2001, Helloo. Stofzuigers en naaimachines, defect geen bezwaar. F. B. Koopman, Vogelenzang 10. Gebruikte rijwielen. Nierop, Hqerenstraat 10. Tel. 3827. Goed onderh. jongensfiets. Eden, Belt 60B, Hippolytus- hoef, Wieringen. Tuinstoelen en/of tuinbank in g. st. Van Tilburg, Ly ceumstraat 78. Werkjasje of colbertjasje, 1 p. schoentjes m. 24. ,P. C. Zeilemaker, Grensstraat 10a. Timmerhout elke hoeveel heid. M. Nijman, Kennemer- straatweg A 432, Heiloo. Piano. Opgaaf van merk, houtsoort en prijs. N. Bonse- laar, Kennemerstraatweg A 225, Heiloo. 2-pers. kano en goed kolen- fornuis. Br.: B. Damo, Go- lofkinstr. 50, Zaandam. Tuinbank.Van Cuijk, v. Catsstraat 218,. Heiloo. Eenige tuinligstoelcn. J. Schouren, Fr. Halsstraat 20. Veldbed. Prijs billijk. Van Westen, Hofstraat Geheele of ged. babyuitzet. A. de Vos, Loudelsweg 64, 3ergen. Een i.g.st.z. vlotte dhmes- nantel lft. 20 j. en 1 p. wan- lelseh. m. 40. Kaandorp, 'olderstr. 3. .Jakkersbroeken. Hulskamp, Jaansingel 14. Twee 1-pers. spiraalmati as sen. S. de Boer, Toussaint- straat 18. Eikenh. kinderledikantje, gr. model en'een wringer. C. Huibers, Broek op Langen dijk 183. Kromme rails en wissels vpor electr. trein tevens prima- veerlocomotief. Eriks, Vogellaan 6, Bergen. AANGEBODEN. Heerenschoenen m. 43 f 10, 1 p. damessch. m. 37 3/4 hak f 10, jongenssandalen m. 34 f 5. v. d. Saiyie, Heilig land 41A. Kinderledikantje gr. maat f 20, 2 schilderijen stille vens a f 5, 1 p. kinder schoentjes m. 27 f 4. v. d. Sande, Heiligland 41A. 2 wollen karpetten f 60 en f 90, damesschoenen m. 39 f 10 en f 16. Zoon, Land- straat 12. Vilten dameshoed f 5, strandtent f 20. D. J. Oost, Dr. Schaepmankade 10. Z stel wagenwielen met as en veren f 40, lampenkap f 4. Zoon, Landstraat 12. 2 witte zijden jurkjes lft. 8 j. f 10, mooie zwarte rok f IQ, zijden blouse f 6. D. J. Qost, Dr. Schaqpmank. 10. Lamp f 20. S. Geertsma, Tienewal 5. Na 6 uur. Leeren bal met binnenbal f 10. P. Bijl, Wognumsche- buurt 17. Goed onderb. v. Delfts kin derwagen f 35. B. Termaat, •fopelmanslaan 14. Na 7 u. Tuinslang 40 M. lang z.g. a.n. met sproeier f 100. Br. B. Damo, Golofkinstr. 50, Zaandam. Z.g.a.n. pak (oude kwal.) f 125. H. P. de Lange, Snaarmanslaan 109. 2 groote schilderijen f 10, spiegel geslepen gand, f 10. W. Piersma, Landstraat 44. Een party boeken (pl.m. 45 stuks) f 7.50 1 p. damessch. m. 40 f 10. J. Deinum, 1ste Landdwarsstraat 23. Z.g.a.n. bl. gummimantel f 20, prima windbuks met kogeltjes f 16, gelooid lams- vel f 6.50. Botman, Zocher- straat 15. Een glaslamp f 10 en een dameshoed (zw.) f 6. Egber- gen, Richard Cobdenstr. 4. Donkerbl. gabardine regen mantel m. 40 f 15. Kuij- 'mans, Blaeustraat 1. 2 zonneschermen f 8, rol- bezem f 5, pendulestel f 7.50. Houtenbos, Koningsweg 55. "Waschtafel met wagchstel f 25, boekenkastje f 12, gr. kamer viltpapier f 15, lage leuningstoel f 10. Wed. Zee man, Snaarmanslaan 111. 5 verpl.schorten f 4, 1 br. jurk f 3.50, sluier f 6. v. d. Hilst, Metiusstraat 3. Partijtje dansmuziek 1933 1943 f 7. Gevraagd: i.g.st.z. zeilboot. Cramer, Ritsevoort 28. Viool geheel compl. f 65. J. Moedt, Macl. Pontstr. 24. 2 kindertrapauto's z.g.a.n. f 30 en f 40. Bijl, Achter straat 1, Noordscharwoude. Moderne v. Delft's kinder wagen donkerbl. f 85. Bijl, Aehterstr. 1, Nooordschar- woude. Racket met hoes en pers f 20. Sehagen, N. Beetskade' 46. (Tusschen 6 en 7 uur.) Warmwaterbord f 2.50, bon bonstelletje f 3, wat kinder goed f 5. Brouwer, Hekel straat 24. 3 meisjesjurken lft. 10 j. f 4, wollen babyjasjes m.m. f 5, huisfeamerlamp (glas) f 6. Brouwer, Hekelstraat 24. 2 fauteuils f 20, loophek f 8, 1 p. kinderschoentjes maat 21-22 f 3.50, 1 p. damessch. m. 39-40 box f 10. S. de Boer, Toussaintstraat 18. Electr. kroonlamp geh. com pleet f 25. P. Timmerman, Dijk 25, Br. op Langehdijk. 3 p. damessch. m. 38-39 a f 7.50 per paar, eiken kap stok met 5 haken f 7.50, Wagenaar, Fnidsen 93A. 2 groote spiegels samen „f 25. Wed. Hoefnagel, Slem pad 165, Heiloo. 1 p. damessch. Timtur f 15, 2 p. damessch. zw. f 3.60 en f 10, 1 p. kinder^ch, m. 27 f 5.50, heeren -beige jasje f 12.50. y. d. Korst, Ritse voort 56B. Tuinameublement f 35. Vreeker, Kenoemersingel 7. Groote ronde eiken tafel en 6 fauteuils ook zeer gesch. voor café f 170. Bodehuis Jonker, Dijk 17a, Alkmaar. Terras- of bnltenzitje 4 rot ting fauteuils 1 dito tafeltje en rott. ligstoel z.g.a.n. f 125. Bodehuis Jonker, Dijk 17a. Tennisracket zg.a.n. met spanner f 20. Henneman, Heilooerdijk 7, (Na 8 uur.) 5 beste aalfuiken v. binnen water a f 6. Renooy, Kanaal kade 41. Slobpakje compleet 2 a 3 j. f 15, 2 w. damesbadp. f 15. Schenk, v. Leeuwenhoek- Straat 6. 2-pers. eiken waschtafel m. marm. bl. en sp. opzet f 50, 2 crème m. goud waschst. f 20. Metsch, Toussaintstr. no. 20. Compl. electr. theelicht 220V f 20, suède schoenen, leeren z. en hakken, m. 36, f 15. Metsch, Toussaintstr. no. 20. 15 gr. dubb. gram.platon zoo goed als niet bespeeld f 25. Metsch, Toussaintstr. no. 20. 1 p. w. linnen schoenen met gummizolen en hakken m. 36-37 f 7.50. Metsch, Tous saintstraat 20. 2 mooie markiezen f 15 p. st., schommel met touw oude kwal. f 10, 5 M. wol len looper f 25. M. Beers, Gr. Nieuwland 62. Philipsgelijkrlchter laadt 1 tot 6 cellen van 2 volt 215 230 Volt en buitenband car rier 28-2. C. Bellekom, E$vis- laan M UB, Heiloo. H.H. VEEHOUDERS! Heeft een aankoopver gunning? Wij hebben, T.B.C.vrije koeien uit voorraad leverbaar. Alles wordt onder ga rantie verkocht. Aanbevelend, D. KOLDIJK, Huins (Fr.) Tel. Winsum 224 en F. WEZEL Purmerend. Tel. 295. Jantje was weg Jantie van de buren was weg Nergens was de kleine man te vinden. Z'n klompjes stonden voor de deur. maar in huis was ie niet Overal werd gezocht. De zusjes en de broertjes gingen op zoek. Vader en Moeder in groote ongerustheid even eens. De kleine man zou toch niet in de sloot gevallen ziin? Nadat de heete buurt was afgezocht en Vader zelfs per 'fiets het dorp was ingegaan, kwam men zeer verslagen thuis envond Jantie. die heel rustig onder eene tafel achter een kist zat te spelen. Innemen radio-ontvangttoestellen. Het innemen van de verbeurdver klaarde radio-ontvangtoestellen aal in deze gemeente Maandag beginnen. De heeren G. Hart en P. Nieman ziin belast met de keuring der toestellen. Werkzaamheden vangen aan. Naar wij vernemen, zal de nieuwbenoemde plaatseliike bureauhouder van den voedslecommissaris op 1 Juni zijn werkzaamheden in het rayon Lange- diik. Sint Pancras en Koedijk begin nen. Een lange lijst kleine overtredingen. De rol omvette voor 'Vrijdagmiddag niet minder dan 81 zaakjes. Dat ze vlot werden afgewerkt moge blijken uit het feit, dat ze met elkaar juist vijf kwartier vorderden, hetgeen per zaak neerkomt op gemiddeld nog niet heelemaal 1 mi nuut! Het ging vrijwel uitsluitend over frauduleus vervoer, wijl echter het aantal artikelen, welker vervoer niet is toegestaan, een lange lijst vormt, was er sprake van een groote verscheidenheid en een bekwame kok zou uit een en andbr een uitgelezen dlnertje hebben kunnen samenstellen: tarwe, rogge, gerst, allerlei soorten van peulvruchten en groenten, appelen en peren, aard appelen, paling en andere visch, kortom, bijna te veel om op te noemen. In /den regel was het steeds geheel voor eigen gebruik, zoodat de par tijtjes klein waren, en de straffen gê- ring. De meeste varieerden van 10 tot 30, de hoogste was 150 voor het vervoer van een partijtje paling. Over het algemeen hadden de over treders de zaak kunnen afkoopen. We ge- looven het publiek te moeten aanraden, om, wanneer dit mogelijk Is, het ook te doen. Op dé zitting wordt het meestal duurder en moet men rekenen, met 2.50 4 5 extra. Alleen zij, die een deugdelijk verweer hebben, kunnen de zitting rustig af wachten. Wanneer er duidelijk sprake was Van goede trouw, wanneer er bij voorbeeld sprake was van goederen, die op de eigen bons waren gekocht, hadden degenen, die ter zitting ver schenen, succes en zagen ze zich ver oordeeld tot minimale boeten van 2.50 of 5. Doch dit waren groote uitzon deringen, meestal kwam er-iets bij. Het vlotte verloop, was impiddels in hoofdzaak toe te schrijven aan het feit, dat de groote meerderheid der ver dachten verstek liet gaan. Inderdaad is het niet recht duidelijk, waarom deze menschen, die hun zaak allen hadden kunnen schikken, het op een behande ling laten aankomen. Auto in huis. - Vrijdagmiddag kruiste een van den Kanaalweg ko mende auto van de fa. R. te Heerhu- gowaard den Kennemerstraatweg en verleende daarbij gee i voorrang aan een uit de richting Alkmaar komen- truck met oplegger. Het gevolg was, dat deze teveel uitweek en. on danks krachtig remmen, een woning aanreed. De pui van het huis werd gedeeltelijkingedrukt, waarbij ge lukkig geen persoonlijke ongeluk- jen febeurden. Tegen den -chauffeur van de fa. R., die geen rijbewijs had, is proces verbaal opgemaakt. De fa. R. heeft, naar men ons me dedeelde, toegezegd, alle schade te zullen vergoeden. Geboren: Adrianus H„ z.v. Johan nes H. Koehorst ei» E. J. Koenis. Mathias M., z.v. M. Noppeneij en M. van der Méér. Guurtruida P., d.v. Jacobus A. Schoorl en M. JNefiing. Beïtha T., d.v. Arie J. Vennik en H. Muijs, Matthijs, z.v. W. H, Haanraads en E. Ursem. Jacobus A. M. 'z.v. J. M. H. Punt en G. H. Dekker Nieuwe hoeveelheid hooi verstrekt. - Door toedoen van den Buurtboe- renleider van Beemster is aan een boer, wiens bedrijf door een Brit- schen bomaanval vernietigd was, een nieuwe hoeveelheid hooi verstrekt. Dit hooi werd beschikbaar gesteld uit twee partijen, die door andere boe ren geleverd moesten worden. Zoo heeft dus de dorpsgemeenschap zelf de last van den enkeling overgeno men^- STOMPETOREN. Benoemd. - Tot voorzitter van de Adviescommissie bij den Proy- 'Woed- selcommissaris in Noqgd-Holland i3 benoemd de heer J. de Boer te Stom- petoren, Hoofd van Hoofdafd. 3 van den Nederlandschen Landstand in Noord-Holland. Victoria- Theater DE GOUDEN STAD. Harmonie-Theater. Voor de vijfde week geprolongeerd en nog steeds volle zalen. Dit zegt alles yoor deze fraaie kleurenfilm met haar boeienden inhoud en sterke spel. RIGOLETTO. De titel van deze nieu we Italiaansche film, doet onmiddellijk aan Verdi's beroemde opera denken. Maar een ver filming van Verdi's scenario is de film niet. De grondslag leverde Vic tor Hugo's cframa: „De Koning ver maakt zich". Men ziet dan ook in de film als* hoofdfiguren Koning Frans I en daarnaast zijn hofnar Rigoletto. Deze laatste drijft steeds bitter den spot met de edelen, wat hun wraak tenge volge heeft. Zij ontvoeren tijdens hét carnaval Rigoletto's geliefde, maar zij weten niet dat dit het eenige wezen is, waarvoor hij werkelijk'1 liefde koestert n.1. zijn beeldschoone dochter Gilda. De vervloeking van graaf St. Vallier vol trekt zich aan Rigoletto, als zijn doch ter het slachtoffer wordt van den licht- zinnigen koning en den dood vindt als zij den vorst wil beschermen voor de wraak van haar vader. De regie, de fraaie opnamen, het goe de spel, de zang en de muziek van Verdi maken de film tot een werk dat bewondering verdient. Michel Simon behaalt nieuwe triom fen in de titelrol, die hij zeer sterk speelt. Bijzonder goed is de avontuur lijke en galante koning van Rossano Brazzi. Maria Merceder is 'n zeer lief tallige en onschuldige Gilda en Doris Duranti een zigeunerin met tempera ment. Naast schiterende interieurs en fraaie buitenopnamen, trekken eenige mooie zangnummers de aandacht, terwijl Ver di's muziek het geheel begeleidt en tot een artistiek en verdienstelijk filmwerk maakt. A. B.- Theater Het voorprogramma bracht een uitge breid Nederlandsch Nieuws, een Ufa- journaal vol'alwfseling en een zeer ge slaagde opname van Eduardo Bianco en zijn Argentijnsch orkest, dat in een drietal nummers (o.a. een zeèr mooi uit gevoerd La Paloma) zeer aantrekkelijke muziek, zang en dans gaf. G. .C. van Gulik. DOUANEPOST No. Hl. Politie en anti Alcohol- veteeniging onder leiding van Dr. Talvorson voe ren een hevigen strijd tegen een bende drank smokkelaars, die hun hoofdkwartier in een zoogenaamden .theesalon hebben. De wachtmeester Thomas Kolk valt daar als slachtoffer van zijn plicht en diens jongere broer Arne besluit hem te wre ken.'Hij laat zich opnemen in het milieu der smokkelaars en het heeft zoozeer den schijn, dat hij mede misdadig is ge- worden, dat hij wordt ontslagen en zijn meisje in den steek laat. De politie ont vangt evenwel voortdurend anonieme brieven en de bende besluit te vluch ten op "een schip, waarop ook Arne aan boord gaat. Hij ontdekt daar, dat Dr. Talvorson de leider der bende is en weet door het afschieten van licht- kogels de politie op het goede spoor te brengen. Na eep hevig gevecht wordt hij bewusteloos van boord gehaald, blijkt de man te zijn, die de politie steeds heeft gewaarschuwd en wordt in zijn eer hersteld door een benoeming tot opperwachtmeester terwijl hij na-' tuurlijk ook zijn meisje terugvindt. Een aardige film met Gustav Fröhlich en Cinema- Theater Jutta Freybe in de hoofdrollen. Vooraf wereldnieuws en een Ufa-oor- logsfilm. Tj. Adema. BARCAROLLE. Cinema-Theater. De jonge graaf Colloredo gaat op een avond in zijn club in Venetië een wed denschap aan met den Mexicaan Zuba- ran, dat hij Giacintha, diens zeëf deugd zame vrouw, nog dienzelfden avond door zijn charme tot zijn willoos Werk tuig" zal maken. Als bewijs, dat hij daarin slaagde zal hij haar echtgenoot haar medaillon overhandigen. Slaagt hij niet, dan zal die Mexicaan, die een scherpschutter is, bij het duel op den volgenden dag het eer ste schot hebben. Slaagt, hij wel, dan zal er gelijk worden geschoten. Hij ontmoet de vruow op het Venetiaansehe Barcarolle-feest, waaraan de geheele bevolking deel neemt en wat hij eerst als een tijd verdrijf beschouwde, krijgt een geheel ander cachet als het blijkt, dat hij deze vrouw die door haar man wordt verwaarloosd oprecht lief krijgt. Zij dringt hem zelf haar medaillon als talisman op en niets zou gemak kelijker zijn geweest dan met dit be wijsstuk naar den echtgenoot te gaan en te verklaren, dat hij de weddenschap heeft gewonnen. Maar de gedachte aan wat deze vrouw daarna te wachten staat, doet hem zich offeren. Hij verklaart niet te zijn ge slaagd en wordt in het komende duel gedood. Eerst na zijn dood zal de vrouw weten welk offer hij voor haar geluk gebracht heeft. Een buitengewoon mooie film, met prachtige opnamen van het Barcarolle- feest, een ,0ilm, waarin Gustav "PröUch en Lida Baarova voor schitterend sa menspel zorgen. Vooraf: Profilty-nieuws, een Ufa- oorlogsfilm en een alleraardigste één- acter. Tj. Adema, ONZE VIERDE MEI-OPGAVE. Het briefje in geheimschrift. Het briefje luidde als volgt: Lieve Marie. Waarom heb ik in weken niets van je gehoord? Je bent toch niet ziek? Verwacht spoedig antwoord van je. Jeanne. Voor velen bleek dit briefje niets ge heimzinnigs te bevatten. ONZE NIEUWE OPGAVE. (No. 5 der Mei-serie.) Van letters tot cijfers. In de volgende som stellen de letters a, b, c, d en e, de vijf oneven getallen voor van één cijfer, dus, T, 3, 5, 7 eri 9. Maar welk cijfer nu A b.v. is, dat moet ge uit de volgend gelijkheid vinden. Het getal ab (dus een getal van twee oneven cijfers) vermenigvuldigd met cd en de uitkomst verminderd met e geeft als uitkomst een getal van vier gelijke cijfers, dus: ab-maal cd min e pppp. Waren a, b, c, d en e dus b.v. 1, 3, 5. 7. 9, dan moest 13X57—9 als uitkomst ge ven een getal van vier gelijke cijfers. Dit is niet zoo, dus moet aan de letters een andere waarde worden toegekend. Welke? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vro'egtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 4 Juni 12 uur aari den Pnzzle-Redacteur van het Dagbladvoor Noord-Rolland te Alkmaar. ZONDAG 30 MEI Nieuws: 8.30, 12.00, 18.30 en 21.10 (Hilv. I). 19.45 en 21.45 (Hilv. II). j HILV. I 414.4 m. 7.30 Balletmuz. 8.00 De zin van het boer zijn. 8.15 Frogr.-overt. 8.45 Omr.' Harmonieork. e. h. koor v. d.' Nederl. Arbeidsdienst. 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Klankbeeld: „Van 'itheinsbcrg naar Sans-Soucl", 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerl. stem v.Ji. front. 12.00 Act. praatje. 12.15 Nederl. Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconc. 14.00 Prlsca kwartet e. sol. 14.50 Zang en plano. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Piano en ork. 15.00 De Melodisten, sol. e. gram. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Marschmuz. IB.00 De Nederl. Taalclub. 18.30 Sportber. 18.45 Marschen. 19.00 Sport v. d. dag. 19.15 Anton Bruckner progr. 20.00 Omr. ork. e. Sol. 21.15 Musette Ork. 21.45 Meifeest. HILV. H. 301.5 m. 7.30—8.45 Zie Hilv. I. 8.45 De Toovurbui. 9.15 Meisjesklasse met planobegeleiding. 9.45 Pianocomp. v. Ed ward Grleg. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Salon- ork. e. gram. 12.00 Act. praatje. 12.15 Klaas van Beeck. 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 12.45 Klaas van Beeck. 13.00 Nederl. verbond voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.15 Artistendroomen, bont progr. 14.00 De eenvoud der wijsheid, luisterb. 14.45 Maastr. Sted. Ork. 15.00 Voetbalrepor tage. 17.00 Godsd. uitz. 17.45 Sp. v. d. dag cn Oostlandpraatje. 18.00 Melodieën uit een uitstalkast. 18.45 Als ik 't voor 't zeggen hal. 19.00 De Lente is terug, gev. progr. 19.55 Revue ork. 20.00 Eng. uitz.: „Dutch News Reel" (voor de Radio-Centr. Marcel Wittrisch). 20.15 Omr. Symph. ork. e. Omr.koor. 21.15 pianocomp. v. Ludwlg v. Beethoven. 21.45 Act. besch. 22.Q5 Avond wijding. MAANDAG 31 MEI Nieuws: 7.00, 8.00, 12.45, 16.45, 18.30 en 21.10 (Hilv. I): 19.45 en 21.45 (Hilv. H). HILV. I. 414.4 m. 6.45 Vroeg begin. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Musette-orkesten spelen. 7.45 Progr.-overz. 8.15 Ochtendklanken. 9.00 Groote solisten sp. kleine comp. 9.309.37 Sp. v. d. dag. 10.00 Ons liedje bij uw werk. 10.30 Met een hengel 1.. d. hand. 10.45 Het Syvestre Trio. 11.30 Org. cone. 12.00 Alma nak. 12.05 Frans Wouters. 13.00 Act. besch. 13.10 Vlooi, altviool en eello. 13.40 symph. ork. 14.00 Daar was eens een meisje loos. 15.00 Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Elck wat wils. 17.00 Solistenconc. 17.45 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.00 Planovoordr. 18.40 Voor de kleuters. 18.45 Gitaarvoordracht. 19.00 Een bruidegom ln dubto, luisterspel. 19.15 Bandi Balogh e. z. Hong. ork. 19.45 Symph. avondconc. 21.15 Kwintetconc. 21.45 Dlck Willebrandts. HILV. II 301.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilv. I. 8.15 Sportnieuws. 8.25 Muzikale Indrukken. 9.00 Muziek. Muziek, Muziek. 9.159.20 Voor de huisvrouw. 10.0Q Godsd. uitz. 10.30 Klarinet en piano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Het Matrozenkoor. 11.30 WiUy Kok e. gram. 12.30 Op bezoek b. de fam. de Boer. 13.00 De Melodisten e. sol. e. gram. 14.00 Godsd. uitz. 14.30 Verkorte opera „Car men". 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Ork. v. d. Ned. Kameropera. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Concerto grosso V. H8ndel. 17.30 Zang viola da gamba en claveclmbel. 18.00 Sp. v. d. dag en Frieseh praatje. 18.15 Theo Uden Masman. 18.45 politiek weekpraatje. 19.00 Cello en piano. 19.55 Wenken v. d. volkstuinders. 20.00 Amusem. ork. e. sol. 20.45 Recht is recht, voordr. reeks. 21.00 Otto Hendriks. 21-45 Act. besch. 22.05 Avondwijding. GEMEENTELIJKE BEKENDMAKINGEN. VISSCHEROWET. Ter gemeentesecretarie zijn ver krijgbaar formulieren voor het aan vragen van vischaktèn. De prijzen der akten 'bedragen voor de groote vischaktèn A 8.50, voor de kleine vischaktèn f 2en voor de hengelakten f 1.de voor het tijdvak van 1 Juli 1943 t.m. 30 Juni 1944 verschuldigde bijdrage tot verbetering van den vischstand in begrepen. Tevens zijn voor personen van 15 jaar en ouder verkrijgbaar, bewij zen voor het visschen met eén hen gel, waarvoor de bovenbedoelde bij drage nader is bepaald op 0.50. De Burgemeester van Alkmaar, B. A. VAN DE£1 SLUIJS. •Alkmaar, 29 Mei 1943. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Afhame consumptieaardappelen. De p.v.C. voor N.H. maakt bekend, dat het bedrijfschap voor aardappelen er voor zal zorg dragen, dat de van oogst 1942 nog voor consumptie geschikte aardappelen uiterlijk op 1 Juni 1943 zullen zijn afgeno men. Tevens kan worden medegedeeld, dat met Ingang van 21 Mei j.l. een rege ling is getroffen, waarbij het mogelijk is geworden, dat aan telers wier aardappe len thans voor consumptie worden afge keurd, op grond van ouderdomsgebreken en waarbij vattstaat, dat zij alle zorg aan de bewaring van hun aardappelen heb ben besteed, toch de consumptieprijs wordt uitbetaald. Zij, die hun aardappelen on doelmatig hebben bewaard, zullen bij afkeuring voor consumptie natuurlijk slechts den veevoederprljs ontvangen. Aflevering Ijzer en Staal. Aangezien in de practijk moeilijkheden zijn gerezen bij het betrekken van Ijzer en Staal op grond van B.V.O. C/HDB. uit geblokkeerde voorraden, is de vólgende regeling getroffen. Indien het niet moge lijk blijkt qp grond van B.V.O. C/HDB. het gewenschte materiaal uit geblokkeer- den voorraad te betrekken, is het toege staan op grond van deze B.V.O. C/HDB. uit vrijen, niet geblokkeerden voorraad te betrekken, resp. af te leveren. Hierbij dient de volgende procedure te worden gevolgd: de onderneming, uit welker vrij en voorraad zal worden geput, dient, 'al vorens tot aflevering wordt overgegaan, een overeenkomstige hoeveelheid ijzer en staal,' zij het ook van afwijkende specifi catie, uit haar geblokkeerden naar den vrijen voorraad over te hevelen. Voor overheveling van geblokkeerden naar vrijen voorraad komen niet in aanmer king de materialen, welke door Rijksijzer. Ingevolge briefkaart 1504 (B 449 afd. HDB.) zijn gereseveerd. De mogelijkheid, dat een gropt gedeelte van de Ingezonden speci ficatie niet wordt vrijgegeven, wordt daar door tot een minimum beperkt. Met be trekking tot het vrijmaken der geblok keerde voorraden is de normale procedure (speeïficatiebladen HDB., aanvraagformu lieren HDB./DI.zie circulaire no. 718 d.d. 5 April 1848 van Rijksijzer) van toepassing.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2