Eerste bataljons Ned. Landwacht leggen eed op den Führer af. DAGBLAD VOOR Reg. Jagers en 1 Reg. Infanterie moeten zich melden. Adusserf, de Rijkscommissaris en Commissaris- Generaal Rauier voeren hei woord. Op 3 en 4 Juni te Amersfoort, resp. Assen., Sovjetaanvallen op Koeban- bruggehoofd gestaakt. Tijdelijke hulpbiljetten van 10 en 25 gulden. Belangrijke aanwijzing. Bloedtransfusie bij ziektegevallen De 100.000 er uit! Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187291. DINSDAG 1 JUNI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 126. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertenties v'ye éditie 0.10 per m.M.: min. lV j?-M. 1.40, elke 3% m.M, meer 9.S5. Tarieven voor de geheele oplage 'op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10. voor bet gebeele Rijk f 2.63. Losse nrs. 5 ets. Trouw aan den Führer en geloof aan een gemeen schappelijke overwinning In ons vorig nummer hebben wij in het kort reeds melding gemaakt van de eedsaflegging van de eerste bataljons der Ned. Landwacht in de Koning .Willem I kazerne te Den Bosch. Wij laten thans hiér den volledigen tekst van de daarbij gehouden rede voeringen volgen. Rede van den leider van het Ned. volk. Mijne kameraden, Hou Zee! Het is vandaag, 30 Mei van het jaar 1943, voor ons allen een bijzondere dag. Gij zult worden oeëedigd als de eerste leden van de Nederlandsehe Land wacht, die tot taak neeft meae te hei pen aan de verdediging van ons va derland. Drie jaar geleden, van 10 tot 14 Mei 1940, werd nier op Nederiand- schen bodem gevochten tusschen Duit- sche en Nederlandsehe soldaten, het geen wij slechts kunnen zien ais een broederoorlog. Onze vaste overtuiging is, dat de Duitsche troepen hier niet binnengekomen zijn als vijand, maar, dat zij hier komen moesten, omdat de Europeesche levensruimte en daarmede de Germaansche levensruémte moest worden verdedigd tegen aanvallen van bulten. Het ware den Führer zeer lief geweest, als hier een NederlandscK leger had gestaan, dat in staat en be reid was geweest de Nederlandsehe kust te verdedigen. Het heeft niet zoo mogen zijn. Het heeft aan ons en u, mijne trouwe kameraden, niet gelegen. Het heeft ook aan mij niet gelegen. Het heeft niet zoo mogen zijn. Wij Nederlandsehe nationaal-so- cialisten hebben beloofd, dat een Mei 1940 zich nooit meer herhalen zal, maar dat hier zal komen een groote broederschap van volk tot volk. Hoever af dat moge schijnen, toch zal dat moeten komen. De regeering is gevlucht en zij heeft ons hier achtergelaten. Zij zei: „Wij zijn gegaan, omdat het Indische impe rium moet worden behouden". Maar wat hebben zij gndaan? Bij de eerste gelegenheid hebben zij den oorlog aan Japan verklaard en Indië is verloren gegaan. De verantwoordelijkheid. Hier konden zij niets meer doen, maar zij hebben niet gezegd: „Wij zijn weggegaan en de verantwoordelijkheid ligt nu bij hen, die gebleven zijn", neen, zij wilden van daar uit de ver antwoordelijkheid blijven dragen. Zij deden dat door de radio. Nu is het volk daarvan wederom de dupe en nu worden de radiotoestellen in beslag ge nomen. Zoo is het altijd. Het volk werd.-weer de dupe. Zij hebben ons volk tot een dieptepunt gebracht. Niet zij echter, maar wij zijn verantwoordelijk voor de toekomst van Nederland. Wij voelen ons verantwoordelijk en wij zullen ons volk weer inschakelen in een beter en sterker Europa, in broederschap met alle Germaansche volkeren. Wij zullen sterk zijn met elkander. Het oude de vies zal nerleven „Eendracht maakt macht". Wij zullen weer krijgen een dracht onder de volkeren en samen werking met de volkeren. Onze taak is het inzicht bij te brengen aan het volk. dat Europa zich heeft te verdedigen tegen het bolsjewisme en tegen het Amerikanisme. Het bolsjewisme tracht Europa in het Oosten te vernietigen. Engeland en Amerika, die ons in den rug aanvallen, probeeren dit in het .Westen en het Zuiden. Wanneer deze bedreiging zal zijn afgewend en het bolsjewistendom in het Oosten en het Amerikanisme in het Zuiden en het Westen zullen hebben geleerd, dat Europa onaan tastbaar is, zal de vrede weder komen. Dan zal de opbouw weer mogelijk zijn. Wij gelooven, dat dit zoo zal komen. Als alle volkeren zoo eensgezind staan, als gij hier staat, dan is de oorlog spoedig ten einde. Tegen het bolsjewisme-, hebben "Ne derlandsehe soldaten gevochten in de Standarte Westland, het Legioen en de N.S.K.K. Nederlandsehe mannen wa ren in Stalingrad, in Tunesië, wel niet" zooveel als wij zouden wenschen, maar zij waren er glan toch bij. En nu zijn veleip- van hen teruggekomen als verlofgangers, gij zult ze zien, wanneer gij straks thuis komt. De verlofgangers zijn met honderden naar binnenge stroomd en hun vaderlandsliefde is ge sterkt door hetgeen zij buiten hebben ondervonden. Zij hebben meer dan ooit begrepen het woord, dat ook de Führer in zijn boek „Mijn kamp" heeft neer gelegd. „Jeder wahrhaftige Natinal- Sozialist hat nur eine Doktrin. Vchk und Vaterland!" Dat is ook onze leus en daaronder staan wijbijna 12 jaar. Zij hebben trouw en dapper meege vochten om behalve de Germaansche volkeren ook het eigen vaderland te verdedigen. Zij hebben hun plicht ge daan en honderden zijn er gebleven. Inzet voor het vaderland. Gij staat hier niet tegen het bolsje-' wisme. Gij hebt u hier ingezet om uw vaderland mede te helpen verdedigen tegen het Amerikanisme, wanneer het zou mogen probeeren om hier vasten voet aan wal te krijgen. Wij weten niet, of dat zal gebeuren, maar wan neer het zal gebeuren, zult gij daar staan, dapper en trouw en eerlijk, zoo, als van ons verwacht wordt. Vele moeilijkheden zult gij hebben gehad. Men zal u voor de voeten heb ben geworpen „waarom staat gij hier in uniform en honderdduizenden ande ren niet?" Gij zijt echter vrijwillig ge gaan en dat strekt u tot eer. Gif hebt niet gevraagd of ook anderen wel gaan, gij hebt u gemeld, gij wilt uw plicht doen. Maar om uw plicht" te kunnen doen, moet gij de vakkennis er voor hebben en dan danken wjj onze Duitsche kameraden, dat zij on9 willen leeren goede soldaten te zijn. Ik hoop en vertrouw, dat gjj goede militairen zult wezen, zooals onze legionnairs en mannen van de Standarte Westland en de N.S.K.K. Nu ben ik tot u gekomen wegens de eedsaflegging, die nu gaat plaats vin den. Het beginsel daarvan is, dat er een gezamenlijke verdediging zal zijn van de Germaansche levensruimte. Dit is de eenig juiste opvatting en de eenige mogelijkheid, of ieder afzonder lijk zoU op den duur vernietigd wor den. Wanneer wij alle Germaansche volkeren samen nemen, is de hoeveel heid vergeleken bij de wereldbevol king niet groot, maar wat wij aan kwantiteit te kort komeu, zal door kwaliteit vergoed moeten worden. Dit beginsel van de gezamenlijke verdedi ging van de Germaansche levensruim te eischt, dat er is een macht, een groote wéermacht' van alle Germaan sche volkeren. Wij zijn nog niet 'zoo ver, wij staan nog maar aan het be gin, maar het zal eens zoo ver ko- moen. Eenhoofdige leiding. Dat er bij die verdediging een een hoofdige leiding noodig is, niemand zal het kunnen of willen ontkennen. Deze leiding is dan bij den man, die de verantwoordelijkheid heeft voor het zijn of niet zijn van Europa in de naaste toekomst. De verantwoordelijk heid is bij Adoif Hitler, met hem staan of vallen alle Germaansche volkeren. Het was mij een eer tegenover hem te staan, van man tot man, en in De cember 1941 op hem, Adolf Hitler, als Germaansch Führer den eed van trouw af te leggen, wetende dat hij nooit iets van mij zal vergen, dat in strijd is met de eer, de waardigheid of de belangen van het Nederlandsehe volk. Dit geschiedde tusschen den man, die Germaansch Führer is in het moeilijkste tijdperk van de laatste 100 jaar en mij, Leider van de Beweging en erkend als Leider van het Neder landsehe volk. Deze trouw kan en zal nooit verbroken worden. En nu wordt er van U, mijne kame raden, gevraagd ook een eed van trouw op den1 Führer af te leggen. Ik weet, dat er onder U hier staan, die ook een eed van trouw gezworen hebben aan mij als Leider van de Be weging. Ook staan er onder U die nog nooit de gelegenheid daartoe gehad hebben. Er staat U niets in den weg den eed van trouw, die nu van U ge vraagd wordt, te zweren. Zij vullen el kander aan. Gij zweert nu een eed van trguw en dapperheid als soldaat en als zooodanig wordt van U gevraagd, dat gij zult zweren: „als lid van de Land wacht Nederland zweer ik U, Adolf Hitler, Germaansch Führer, trouw en dapperheid", en daarbij komt dande belofte van gehoorzaamheid als sol daat, want geen weermacht en geen onderdeel van de weermacht is te leiden, wanneer er niet is discipline en gehoorzaamheid en die belofte is: Ik beloof U en den door U aangewe zen Leider gehoorzaamheid tot in den dood, zoo waarlijk helpe mij God al machtig." Terwijl twee groepen van vier man nen naméns het geheel den eed op dén sabel aflegden, zegden zij allen na dat de tekst was voorgelezen de ge lofte af. Daarna sprak de Rijkscommissaris. Rede van den Rijkscommissaris. Mannen van de Nederlandsehe Land wacht. Ge hebt den eed van trouw op Adolf Hitler afgelegd en met dien eed van trouw hebt ge tegelijk een gelofte en een belijdenis afgelegd, een belofte van trouw aan onzen Führer en zijn werk, het werk van wereldgesehied- kundige beteekenis, dat voor Europa een nieuwe orde en voor de Germaan sche volken van Europa een lotsge- meenschap van het bloed, de eer en de toekomst zal beteekenen. Als politieke soldaten, die gij zijt, is deze eed van trouw tegelijk een belof te van trouw aan den levensvorm en de levensgemeenschap, die onze Füh rer ons, menschen van Germaanschen aard, gegeven heeft in het nationaal- socialisme, als ster, die ons den weg wijst naar onze toekomst. Ge hebt dit, uw besluit, bekrachtigd met de ge lofte van trouw, van dapperheid en van gehoorzaamheid tot in den dood. Ik ben mij bewust, dat dit besluit voor u, Nederlanders, groot is. Want gij staat niet, zooals het Duitsche volk, reeds sinds twee generaties voor de twijfelachtige waarde van de Europee' sche orde. Deze liberalistische orde die niet het volksche en de waarde van het bloed op den voorgrond stelt. Gij hebt niet al die ervaringen opge daan, die het Duitsche volk sinds twee generaties geleerd heeft, dat het deze orde moet overwinnen. Gij zijt eerst sinds de Meidagen 1940 voor die be slissing gesteld en ge hebt in volle be reidwilligheid om u in te zetten de groote beslissing genomen. Manpen van de Nederlandsehe Landwacht! Deze beslissing is on voorwaardelijk, want op een oogen- blik, waarin het leven van een continent een nieuwen vorm krijgt, en waarin de weg, dien de mcnsch- heid zal gaan, voor eeuwen wordt vastgelegd, kan men niet meer met een compromis tot zijn doel komen. Men kan niet aan het oude hangen en het nieuwe willen, want dat be- teekent, dat men het oude niet houdt en het nieuwe niet vindt. Maar de dappere en onbevreesde bereidwillig heid om u te geven en uw klaar be sluit zijn het, die aan u, Nederlanders, de kracht en de zekerheid van de ont wikkeling van uw volksche waarden, die in uw bloed gelegen zijn, geven zullen. Mannen van de Nederlandsehe Land macht! Met dezen eed zijn we kamera den geworden. Ik noem u daarom mijn kameraden en nu gij offervaardig be sloten hebt den zwaren weg te gaan, hebt gij in menschelijk opzicht iets ge wonnen, namelijk een onverbreekbare kameraadschap, een kameraadschap van het strijdende nationaal-socialis- me. Heden zjjn WÜ één van wil ge worden en van heden af zQn we één in de overwinning. Kamera den, van nu af aan verbindt ons een onverbreekbare band, de trouw aan onzen Führer en het geloof aan onze gemeenschappelijke overwin ning. Heil den Führer. Slotwoord van Commissaris- Generaal Rauter. Mijnheer de Rijksminister, Leider, ka meraden van de Landwacht. Enkele maanden geleden werd in Uwe eigen rijen de wensch geuit om een territoriale landverdedigingsorganisatie in het kader der Waffen-SS op te rich ten en te vormen, die onder den ge- meenschappelijken Führer Adolf Hitler opgesteld zou worden. Na overleg met den Rijkscommissaris en in overeen stemming met den Leider heb ik den Reichsführer-SS een voorstel gedaan, die mij bevel gaf een Landwacht Nederland op te stellen in het kader der Waffen- SS. Wel staat in de Verordening over de Landwacht Nederland, dat zij gebruikt kan worden zoowel voor verdediging van het land naar buiten als naar binnen, ik heb echter wel bewust den Reichsführer-SS verzocht de Landwacht op te stellen in het kader der Waffen-SS, omdat ik van meening was, dat de Land wacht, indien eenigszins mogelijk, niet moet worden gebruikt voor bin- nenlandsch politiek optreden. Enkele dagen geleden heeft radio Oranje door den aether de bewering ge lanceerd, dat bij de^ jongste stakings beweging in Nederland ook de Neder landsehe Landwacht zou zijn opgetreden. Dit is een onwaarheid en een verdraai ing, zooals dat aan de overzijde altijd gewoonte is. Wij waren niet zoc tactloos om dit te doen en gij weet zelf, dat dit niet het geval geweest is. Er zijn slechts kleine gedeelten van Duitsche formaties der Waffen-SS of van de politie ge bruikt en er bestond absoluut geen nood- zpak om ook Nederlandsehe formaties te bruiken. Waarop de formaties wachten. De manschappen van de Nederlandsehe. Landwacht zijn Zondag beëedigd. Een overzicht tijdens de plechtigheid CNF-J. Ztijlemaker-Pax m De Nederlandsehe formaties waghten op het oogenblik, waarop de uitgeweken regeering in Londen zal probeeren Ne- derlandsch grondgebied te betreden, want op dat oogenblik, waarop wij ons allen verheugen, zullen de formaties ook in den strijd geworpen worden om deze ophitsers en het Legioen Beatrix, dat in Engelsche uniformen opgesteld wordt, de hen toekomende ontvangst te bereiden. In deze Landwacht treden aan alle Nationaal-Socialisten in Nederland en bovendien alle Germaansch denkende Nederlanders, die voor het nieuwe Euro pa hebben gekozen. Thans staan hier de eerste bataljons, zij .hebben den eed op den Führer Adolf Hitler afgelegd en bin nen enkele dagen komen nieuwe batal jons op. Er was eens een tijd, dat slechts enkele honderden vrijwilligers .dienst namen als soldaat in de SS- Standarte Westland. Thans staan er reeds verscheidene divisies van Ger maanschen oorsprong en ons aller hartewensch is het, dat binnenkort een divisie SS-pantsergrenadiers-Nederland kan worden opgesteld. Ofschoon ook de Landwacht Ne derland een landverdedigingsorgani satie is, die alleen in Nederland in gezet wordt, geven w(j toch uiting aan onze verwachting en ik geloof hiermede in overeenstemming te zijn met den Leider dat zich béhalve voor de Landwacht bovendien nog groote contingenten vrijwilligers voor het Germaansche korps in het Oosten zullen melden. Wij bevinden ons i.. een ontzaglijken strijd om een beslissing van de grootste beteekenis, die het aanschijn van Europa voor de eerstvolgende duizend jaar zal bepalen. Europa zal in onzen vorm ge bracht worden of het zal bolsjewistisch worden. De oude strijders, die reeds den eersten grooten wereldoorlog hebben meegemaakt, die de ineenstorting mee maakten en die ook de groote Duitsche wederopstanding nebben meegemaakt, Tijdens de aankomst van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyts Inquart en den leider van de Nationaal Socialistische Beweging dez Nederlanden, tr. A. Mussert, ter bijwoning van de beêediging der man schappen van den Nederlandschen Landwacht, welke Zondag plaats vond CNF-I. Zeijlemakcr-Pax m Ten vervolge op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceer de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlan- den, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voor malige Nederlandsehe weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het Regiment Jagers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „jVehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het Eerste Regiment Infanterie en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogs onderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazerne te Assen en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmis baarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of J>ij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K LE E DIN G. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, i wollen deken, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door dë Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de opi'oeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet reke nen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. weten wat het zeggen wil een oorlog te verliezen. Er bestaat voor ons maar een ding, nl. de overwinning te bevechten en te behalen, geloovige Germaansche soldaten van Adolf Hitler te zijn en hem te volgen in trouw, gehoorzaamheid en dapperheid. De taak zal vervuld worden. Zooals de kameraden, die in de SS- Standarte Westland |en in het Legioen in trouwe gehoorzaamheid gestreden heb ben en verder strijden, zoo ben ik ervan overtuigd, dat de Nederlandsehe Land wacht haar taak in het kader der Waffen-SS zal vervullen. Wij hebben het geluk in onze generatie een Führer in Europa te hebben, die het aanschijn van Europa zal bepalen. Het is Adolf Hitler, een unieke verschijning, wahrvoor wij de Voorzienigheid en God dankbaar zijn. Wij weten, dat deze man de overwinning zal behalen, zooals hij in eer, trouw en dapperheid zijn heele leven in zeer groote bescheidenheid voor ziin volk en voor Germanje in den strijd geworpen heeft. Zoo willen wij in eer, trouw en dap perheid strijden en eventueel ook het hoogste dat wij hebben, het leven, geven voor een groote gemeenschap, opdat onze kinderen en kindskinderen in het betere Europa kunnen leven. Onzen Führer, dien wij in eeuwige trouw en dapperheid willen dienen, de zen Germaanschen Führer willen wij ge denken voordat wij hier vandaag uiteen gaan. De Fransche vloot in Alexandrië. De Fransche regeering deelt mede, dat de Fransche vloot in Alexandrië heeft toegegeven aan den BritschAmerikaanschen druk De bemanningen hebben volgens een telegram uit Engel sche bron haar „aansluiting"; verklaard. De in de haven van Alexandrië liggende 'Fransche oorlogsschepen, die zich bij de dissidenten hebben aangesloten, hebben een gezamen lijke waterverplaatsing van 65.000 ton. De vloot bestaat uit het slag schip „Lorraine" (23.000 ton) de 10.000 ton metende kruisers „Suf- fren", „Tourville" en „Duquesne", den kruiser „Dugua-Frouin groot 7000 ton, de torpedobooten van elk 1300 ton „Le Basque", „Forbin" en „Le Fortune" en de duikboot „Le Protee". Aan boord van de schepen zouden zich den laatsten tijd nóg ongeveer duizend officieren en man schappen hebben bevonden. v Engelsche havensteden gebombardeerd. w „De vijand zette gisteren de aanval len op het Koebanbruggehoofd niet voort. Van het overige Oostelijke front wordt, behalve een succesrijke eigen aanvalsoperatie bij Welisj, alleen acti viteit van verkennings- en stoottroepen gemeld. Bij een aanval van een for matie bolsjewistische bommenwerpers op een- Duits ch convooi in de Zwarte Zee werden door jagers en vaartuigen van de Duitsche marine alle negen aanvallende bommenwerpers neerge schoten. In totaal verloren de bolsje wisten gisteren 74 vliegtuigen, 7 eigen vliegtuigen worden vermist. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen havensteden aan de Engelsche Zuid- en Zuidoost-kust aan en wierpen bommen van zwaar kaliber neer in voor den oorlog .belangrijke installaties. In het Middellandsche Zeegebied vernietigde de luchtmacht op 29 en 30 Mei 13 vliegtuigen, waaronder ver scheidene zware bommenwerpers. Bij gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan werd een vijan delijk vrachtschip van 4.900 brt. door een luchtaanval in den grond geboord en een viermotorig Britsch vliegtuig ln een luchtgevecht neergeschoten." In verband met het feit, dat de aanmaak van de nieuwe bankbil jetten van tien en vijf-en-twintig galden eenige vertraging heeft on dervonden, brengt de directie der Ned. Bank N.V. tijdelijk hulpbiljet ten. ter grootte van deze bedragen in omloop. In een officieele publicatie wordt een beschrijving van de hulpbiljet- ^ten gegeven. NIEUWE PRESIDENT VAN HET HOF TE LEEUWARDEN. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsehe gebieden heeft den presi dent van de rechtbank te Leeuwarden, Mr. Ch. A. E. Maitland opder gelijktij dig eervol ontslag uit zijn tegenwoor dige fuctie benoemd tot president van het gerechtshof aldaar. Voor in Sept. t/m. Dec. 1 924 geboren mannen. Ml OENSDAG 2 Juni moeten zich alle in de maanden Sept. t/m December van het jaar 1924 gebo- ren mannen overeenkomstig den in dit blad gepubliceerden oproep op het bevoegde Arbeidsbureau, resp. 't bevoegde bijkantoor, van 9-17 uur persoonlijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aan meldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distri butiestamkaart moet medege bracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd dien zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon, door te betalen. AanmeldipgspÜchtigen en werkgevers maken zich straf baar wanneer zij handelen in strijd met de bepalingen der ver ordening of trachten deze te ont duiken. Bloedtransfusies worden toegepast niet alleen bij gewonden, doch ook bij zie ken. Juist bij ziektegevallen neemt het aantal bloedtransfusies steeds toe. Uit rapporten is gebleken, dat zoowel voor als na operaties, in gevallen van bloed armoede, b.v. maagbloedingen, bloed transfusie noodzakelijk is. Patiënten, die te zwak zijn om een noodzakelijke ope ratie te ondergaan, kunnen dank zij de toepassing van bloedtransfusie toch nog vaak worden geopereerd. "Weliswaar is het aantal beschikbare donors in verhouding tot het aantal transfusies nog vrij groot, doch er is sedert 1941 een daling. Oorzaak van deze daling is eenerzijds het feit, dat de voeding kwantitatief en kwalitatief ver minderd is waardoor sommigen er toe komen zich terug te trekken, anderzijds het vertrek van velen naar het buiten land. Voor het stellen van de daad behoeft men waarlijk niet terug te schrikken. De bloedgever ondervindt hoegenaamd gèen nadeelige gevolgen van het afnemen vkn bloed. Hij voelt daarvan niets. Hoog stens tweemaal per jaar kan bloed wor den afgenomen. Zij die zich voor dit menschlievend werk willen melden, kunnen dat doen bij het secretariaat der Centrale Bloed transfusie Commissie, Princessegracht 27. te 's-Gravenhage, of bij de plaatselij ke afdeelingen van 't Ned. Roode Kruis. f 100.000,— 8710 f 1000.— 16487 19617 f 400.— 2643 16708 14018 17747 19331 f 200— 7643 13999 14614 17730 18044 21845 f 100.— 1850 8188 8224 8907 9112 11152 13100 15798 16270 17285 19027 OPROEP VAN DEN REICIIS- JUGENDFÜHRER. Jongens en meisjes van de Hitler- jeugd. Op 29 en 30 Mei viert gij dit jaar weer uw grootste sportfeest, de Reichssportwettkampf. Meer dan ooit zijt gij verplicht Uw gezondheid, kracht en capaciteiten te bewaren en te bevorderen om aan alle eischen van den oorlogsinzet in vollen om vang het hoofd te kunnen bieden. De lichameliike opvoeding staat daarom mede op den voorgrond van Uw opleiding in de Hitlerjeugd. Door uw voltallige deelneming aan de Reichssportwettkampf moet gij in het vierde oorlogsjaar den Führer en het Duitsche volk omiieuw het bewijs leveren dat gij opgeüvekt en op ieder oogenblik bereid tot den inzet uwe plichten vervult en daadwerkelijk alle aan u gesteld taken vervult. (w.g. AXMANN). DUITSCHE JONGENS EN MEISJES IN NEDERLAND. Overeenkomstig den wensch en den wil van onzen Führer Adolf Hit ler, den Führer van alle Germanen, komt gij thans, zooals ieder jaar, bij een voor uw groo:tste sportbij een komst, de Reichssportwettkampf, om de gezondheid, de kracht en het prestatie- en uithoudingsvermogen van de Duitsche jeugd op de proef te stellen en om opnieuw bewijs af te leggen van het hooge peil van uw kunnen. De Reichssportwettkampf beteekent voor ons in oorlogstijd meer dan een sportief meten van krachten. Hij vormt tegelijkertijd onze overtuiging van onze totale overwinning. Want een jeugd, die in het vierde oorlogs jaar in staat is voor een rijkswed- strijd bijeen te komen, moest eigen lijk den vijand tot het inzicht^ bren gen dat zijn strijd kansloos is, moest hem zeggen, dat Duitschland slechts harder en doelbewuster ge worden is en dat zijn jeugd, ondanks terreur door bommen en de mensch- heid hoonende middelen, zooals met ecrasiet gevulde vulpenhouders, ge zond en tot prestaties in staat geble ven is en blijven zal. Vervuld van deze wetenschap zul len wij ook in de toekomst onze grootste plicht zien in het gezond en tot prestaties in staat houden van onze lichamen, opdat wti te allen tijde bereid en in staat ziin al dat gene te vervullen wat Führer en volk van ons verlangen en de eerbied voor de waarde van het Germaan sche bloed, de stem van onze voor vaderen, gebiedt. (w.g. BLOMQUIST). ALLEEN HILVERSUM I IN DEN AETHER. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. - De luisteraar, die over een eigen toe stel beschikt, zal van heden af alleen nog maar kunnen luisteren naar Hilversum I op golflengte 414,4 meter. Hilversum II werkt nog slechts voor de radiocentrales met lijnaansluiting, en zendt in het algemeen uit van 17.30 tot 22.15 uur.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1