kmaar. king. DAGBLAD VOOR Reserve-officieren van Land- en Zeemacht terug in krijgsgevangenschap. Medici en apothekers uitgezonderd. Ook 6, 8 en 20 R. I. opgeroepen. Sovjet-aanvallen mislukt. Nederlandsche Landwacht. De nieuwe vleeschbon. Verzorging familieleden vrijwil ligers Waffen-SS en Ned. Legioen. Verdierlijkt. STAD EN OMGEVING. T prjjs. Prijzendravertj ie 2000 of meer hebben teur-rijders course. 2000 8 paarden. Opgekomen 5. 320 m. van stal Neder- Graaff, tijd 3.02 (1.30.3); m. van A. E. Groenink, tijd 3.02.8; 3. Ciamphie n G. v. d.. Oord, tijd 3.04. rd de tweede aankomen- vegens onr. draven, d: 7.10, pl. 2.10. 70. irijs. Prijzendraverij voor >000 of meer hebben ge- 2720 m. Ingeschreven komen 6. m. van stal Delfia rijder ■g, tijd 4.05.8 (1.29.1); 2. m. van N. Doeven rijder tijd 4.05.8; 3. Wladimir de Graaf, rijder eig. tijd 2760 m. van L. Dooper, r tijd 4.08.8. 3.20, pl. 2. Darelet Uitgave: i Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. d; orton-prijs. Kortebaan- tOO m. Ingeschreven 18 amen 13. ienares tijd 1.09. Toto Lamphie Scott tijd 1.05.5. 1.60. lampa v. N.Z. tijd 1.07.8. 1.90. uard Anvil tijd 1.09. Toto 50 m. van C. v. Dam, ai tijd 1.06; 2. Ciamphie an G. v. d. Oord, rijder 3. Eduard Anvil 720 m. rijder eig. eerd wegens onregel- de .eerstaankomende 5.90. Dienares en Welkom p), winnend 7.70. Die- AO. Ciamphie Scott pl. Lnvil pl. 2. R. Jonker (afw.); plv. v. d. Aardweg; Bultenl.: Binnenl. en Prov.: D. A. n Rechtsz.: J. Werkman; ird, allen te Alkmaar. usr 'ELLEN EN EN. van den Höherea nführer und Gene- dd. 13 Mei 1943, ren van radio-ont- te Alkmaar aan woonachtige hou- -toebehooren, en ie de verbeurdver- -toebehooren en C. Hooftstraat, S. e Kabelstraat, 5. 2e 7. Overdiestraat, 8. lalstraat, 11. 2e Ka. 13. Trompstraat, 14 Oosterstraat, 17. 3e )r. Schaepmanplein, /aard. Kanaalkade, 2. Ko. nen, 5. Marktstraat, alenenstraat, 9. Af praat, 11. Vrouwen- idegracht, 14. Sche- lenstraat, 17. Kerk- 20. Zevenhuizen, 21. St. Laurensstraat, Buurt, 26. School- Paardenmarkt, 29. Kruseman van El-i straat, 4. Ranonkel- 3oterbloemstraat, 7. t, 9. Pinksterbloem- .kkerhoornbloemstr., lcstraat, 14, Jan van testraat, 16. Wolle- 'erronstraat, 19. Fo- Van Teijlingenstr., e, 24. Visscherslaan, ïoeverkade, 2. Van erstraat, 4. Krelage. erstraat, 7. Geester- 9. Rozenstraat, 10. mpstraat, 12. Eike- destraat, 14. Lamo- iterstraat, 17. Anje- ulpstraat, 20. Hulst- mstraat, 23. Van der Vèrdronkenoord, 2. merhoek, 5. Hekel, uwstraat, 8. Keizer- 11. Luttik Oudorp, jinastraat, 14. Zout- >er, 17. Achterwezel, ilkstraat, 20. Schelp- esje, 23. Compagnie- Zuiderpleinsteeg, 20, straat, 28. Akerspad, teeg, 31. Dirk Dui- Juni 1943 alle onder, .vangtoéstellen en/of evindende of in hun :en en/of toebehooren een woonwagen of weg, waaraan hun ige bekendmakingen iio-ontvangtoestellen astgestelden inleve- nderszins verhinderd eren en hiervan aan ibben geseven; nen tot den laatster, ering hebben gekre- e Alkmaar vestigden de in leveringsdatum niet hun radiotoestel den tusschen 7 en 19 ilhier. noemde beschikking rerpen, door hem of cht rust, te worden bevestigd kartonnen elde voorwerpen een lier te worden bij ge- het postkantoor, al- ester van Alkmaar, VAN DER SLUWS. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 16'JUNI 1943. jtf-KMAARSCRE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 137. 2 pagina's. ioofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 3 <4 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het gebeele Rijk 2.63. Losse nrs. S ets. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroe pen: Alle reserve-officieren van land- en zeemacht, die geboren zijn na 31 December 1897 voor zoover deze reserve-officieren in bet tijdvak 1015 Mei 1940 in werkelijken militairen dienst waren. Deze reserve-officieren moeten zich tusschen 8 en 12 unr melden in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: a. zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters A tot en met N op 21 Juni; b. zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters O tot en met Z op 22 Juni; Van deze aanmelding zijn uigezonderd: De reserve-officieren van Gezondheid, de reserve-officieren Tand arts, de reserve-militaire-apothekers en de reserve-Paardenartsen. Personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aan melding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoe dig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn ver- plicht^egenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuim den tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel ding opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, e.q. bij den stationschef van het station van vertrek. KI e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra' schoeisel, alsmede kookgerei en lepels mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrrpachtbe- fehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terug voering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de be trokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Den Haag, 15 Juni 1943. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge roepen; Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van of ficier van de volgende regimenten sen alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoo ver dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 u.: 4 In het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 6e regiment infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943. In de Frieslandkazerne in Assen: 2. Het personeel van het 20e regiment infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 21 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 22 Juni 1943; 3. Het personeel van het 8e regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: degenen; die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943. Bij de lianmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een '„Bescheinigung" (verklaring van onmis baarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de mèlding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun hef loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, e.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K LE E D IN G. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en eoctra schoeisel, alsmede kookgerei en lepe) mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet reke nen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. het oogsten van koolzaad. Vrijdag a.s. om 18.45 uur zal ir. W. C. van der Meer, rijkslandbouwconsulent, in de serie „De boér, de productie en de Directie van den Landbouw" voor de mi crofoon van Hilversum I aanwijzingen geven voor het oogsten van koolzaad. Met het oog op het belang, dat ons land heeft bij het binnenhalen van een zoo groot mogelijken koolzaadoogst wordt belanghebbenden aangeraden niet na te laten deze uitzendingen te beluisteren. De komende Argentiinsche ka- toenoogst wordt van -deskundige zijde geraamd op 82000 ton. hetgeen 1000 ton meer zou zijn dan de recordop brengst van het jaar 1936. DE TEWERKSTELLNG IN DUITSCHLAND. In ons vorig nummer hebben wij de bekendmaking opgenomen over de tewerkstelling in Duitschland. waarin werd medegedeeld, dat de ..lichtingen 1924 en 1923" in haar geheel zullen worden ingeschakeld, wat nog ver duidelijkt werd in het daarbij behoo- rend artikel ..Tewerkstelling" Teneinde alle misverstand te voor komen. willen-wij nog verduidelijken, dat met de uitdrukking ..lichtingen 1924 en 1923" uitsluitend bedoeld worden de mannen, die in 1924 en in 1923 zijn geboren. Te Koudekerk aan den Rijn is gisternamiddag in den Rijn bij het visschen het vijfjarig zoontie van J.' van der Hevden verdronken. A.D.O. kampioen van Nederland. Door een 1—0 overwinning op Enschede wisten de Hagenaars wederom het nationale voetbalkampioenschap te behalen. Na afloop van den wedstrijd werden de spelers door de enthousiaste supporters op de schouders naar de kleedkamers gedragen -- t Staof-Bonius-Pax m Zeven transportschepen gebombardeerd. Verwoestingen in Oberhausen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 15 Juni. - Het opper bevel van de weermacht deelt mede: Ten Noorden van den Koeban en in het gebied 'an Belef mislukten plaat selijke aanvallen van den vijand. In de wateren van Pantelleria plaat sten snelle gevechtsvliegtuigen bom- treffers op zeven transportschepen van middelbare grootte. ZwarS Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht de haveninstallaties van Bone. Tijdens gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen voor de Portu- géesche kust een koopvaardijschip ern stig beschadigd en tijdens/ luchtgevech ten vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Britsche bommenwerpers vlogen In den afgeloopen nacht ngar Westduitsch gebied. Door bqmtreffers in woonwijken, die aanzienlijke vernielingen ten gevol ge hadden, leed vooral de bevolking van de stad Oberhausen verliezen. Tot nu toe is vastgesteld, dat twintig bommen werpers zijn neergeschoten. In den nacht van 14 op 15 Juni viel de luchtmacht afzonderlijke doelen in het gebied Van Londen en in Oost-Engeland met bommen van zwaar kaliber aan. b Bij den aanval, waarvan gisteren melding werd gemaakt, door een vijan delijke vliegtuigformatie op een Duitsch convooi, is het aantal neergeschoten toe stellen volgens de definitieve berichten tot in totaal acht bommenwerpers en torpedovliegtuigen gestegen. Een eigen vaartuig, waarvan de bemanning voor het grootste deel kon worden gered, is gezonken. DUITSCHE VERDEDIGINGS STRATEGIE VAN HET OOSTFRONT Uit het feit, dat de Bolsjewisten ge durende de laatste weken herhaaldelijk verkenn'ngsafdeelingen naar voren stu ren en aan verschillende punten van het Oostelijk front kleine gevechten uit lokken, blijkt, dat zij niet weten in wel ken vorm de Duitsche verdedigingslinies zijn geschapen, aldus concludeert men in militaire kringen te Berlijn. Zeker is het, dat gedurende de laatste maan den aan de .versterking van deze stel lingen hard is gewerkt, zoodat zij onder alle omstandigheden ook tegen de he vigste Bolsjewistische aanvallen zullen zijn opgewassen. Aan den anderen kant kan men zich evenwel moeilijk voorstellen, dat het geheele front van Moermansk tot Nowo- rossisjk, een afstand van rond 2800 kilo meter, een muur van ijzer en beton is gewordend In verband hiermede wijst men op de abnormaal groote troepenconcentraties ten Z.W. van Moskou, die er op zouden kunnen wijzen, dat de Bolsjewisten meenen in dit gebied een kans te kun nen wagen. Indien men van Bolsjewis tische zijde spreekt over een lucht- offensief tegen he gebied achter de Duitsche linies, dan kan men te Ber lijn slechts vaststellen,dat de Bols jewisten tot nu toe twee groote lucht aanvallen tegen 't achterland hebben ondernomen, die beide nog vóór het bereiken van de eigenlijke doelen wer den opgevangen en voor den aanvaller op een debacle uitliepen. Nederlanders, verdedigt uw Vaderland Neemt dienst bij de Landwacht „Niederlande", waar U door de Waffen-SS, onder leiding van Duitsche en Nederlandsche ka meraden, wordt opgeleid en daar na opgesteld als territoriale landsverdedigingsorganisatie, wel ke bestemd zal worden voor de verdediging van ons land te gen alle vijanden binnen onze landsgrenzen. De diensttijd is drie maanden. Zq, die drie maanden bij den Nederiandschen Arbeidsdienst hebben gediend, kunnen overgaan naar de Landwacht. Na vol brachten diensttijd bij de Land wacht is ook de diensttijd bij den Arbeidsdienst beëindigd. De verzorging en ondersteuning van de familieleden der leden van de Landwacht „Niederlande" wordt door den verzorgingsoffi cier van de Waffen-SS geregeld. Nederlanders, meldt U ter keu ring, waartoe weer gelegenheid zal zijn van 17 Juni tot 26 Juni. Verdere bijzonderheden zullen in de dagbladen bekend worden gemaakt. MUTATIES BIJ DEN NED. LANDSTAND. Naar wij vernemen, verschijnen de uitgaven van den Ned. Landstand voor taan onder verantwoordelijkheid van den boerenleider, den heer Roskam. Met het secretariaat van de hoofd redactie en de dagelijksche leiding is belast de heer F. Groot te Alkmaar, tot henen hoofd van den pe'rsdienst van den Ned. Landstand voor Noord- en Zuid- Holland. Van 16 tot en met 26 Juni 1943 geeft de met 27A Vleesch gemerkte- bon recht op het koopen van 200 gram vleesch, been inbegrepen of twee rant soenen vleeschwaren, terwijl bon 27B Vleesch recht geeft op het koopen van 50 gram vleesch, been inbegrepen of een half rantsoen vleeschwaren. Elk der bonnen 27A en BVleesch heeft dus de dubbele waarde der ge wone bonnen, doch aangezien slechts één bonnummer is geldig verk'aard i.p.v. twee, wordt op deze wijze toch het gebruikelijke rantsoen van 250 gram per twee wéken beschikbaar ge steld. De bonnen Vlees-'' 26B zullen niet worden geldig verklaard en kunnen worden vernietigd. VOOR DE GEëVACUEERDEN. Voor alle evacué's, uitgezonderd angst vluchtelingen, die buiten hun vlucht oord werkzaam zijn, is de mogelijkheid geopend om in aanmerking te komen voor reisreductie. Het verzoek moet worden ingezonden bij het evacuatiebu reau „Noord-Holland" te Alkmaar; de formulieren waarop de verzoeken kun nen worden ingediend zijn aan de ge meente-secretarieën te verkrijgen. Politieke moord. Op 19 Mei l.L deed de echtgenoote van den aannemer E. Koopman uit Zwolle bij de politie aangifte, dat baar echtgenoot op 18 Mei de woning bad verlaten en sindsdien niet was terugge keerd. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat Koopman op 18 Mei zijn in Raalte wo nenden broeder had bezocht en op den terugweg naar Zwolle in Heino een café aandeed. Reeds bij zijn binnen komen zochten de Nederlanders Klaas Muller en Willem Haaije, beiden woonachtig in Heino, twist met Koopman, die een N. S. B.-speidje droeg, wegens diens lidmaatschap van de N. S. B. Daarop ontstond een politieke ruzie, die echter door den waard en de andere aanwezigen werd bijgelegd. Koopman verliet daarop het lokaal om zijn tocht naar Zwolle voort te zetten. Sedert dit tijdstip werd hij niet meer gezien. Uit het door de politie inge stelde onderzoek naar de verblijfplaats van Koopman bleek, dat hij op weg van Heino naar Zwolle door Muller en Haaije op beestachtige wijze bewusteloos geslagen en hierop in een kuil van een meter diep onder den grond is gestopt. Naar bij de lijkschouwing is komen vast te staan, is de dood door verstik king veroorzaakt. De beide moordenaars konden opgespoord en gearresteerd wor den. Zij hebben een bekentenis afgelegd en wachten thans het vonnis af. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van Vrijdagavond tot Zaterdagavond is de weersgesteldheid in de streek tusschen Alkmaar en Enk huizen kritiek geweest voor het op treden van aardappelziekte en in het daaropvolgende etmaal voor de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrekking tot de verzor ging van de familieleden der vrijwilli gers voor de Waffen SS en het Neder landsche Legioen, deelt het Ersatz-Kom- mando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een be drag van 150,— per maand, wordt voor onderstand 65,— per maand uit gekeerd. Bovendien vooi1 ieder kind tot 16 jaar 21,— per maand. Verder ver goeding van huishuur tot het volle be drag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen heneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 65,— 3 kinderen a 21,— p, ro. 63. huur geschat per maand 25, per maand 153, Bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het voile te betalen premie bedrag. Deze Verzekeringen zijn: de reeds loopende levensverzekering, ziek- Keuringen voor WafferrS.S., het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuw den). die lichamelijk zoowel als geeste lijk goed ontwikkeld zijn en zich ge heel kunnen geven aan de .eischen, die jje opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbatail- lon in 'Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden eri worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9—14 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9—12 uur: Breda, rëstaurant „Modern", Markt. 18 Juni 15—18 uur: Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45. 19 Juni 9—12- uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16: '19 Juni 1518 uur' Arnhem, café „Royal." 20 Juni 9—12 uur: Hengelo, café „Mo dern",' Spoorstraat 18. 20 Juni 15—18 uur: Zwolle, hotel „Gei tenbeek." 21 Juni 9—12 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 21 Juni 15—18 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22 Juni 9—12 uur: Leeuwarden, huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9—14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9—13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9—14 uur: Amersfoort, Polizei- durchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9—14 uur: Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Ook met de bescherming tegen de muggen, smaakt een sigaret nog best SS PK Frltich-O-H-P m teverzekering, begrafenisfonds, brand verzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot ƒ200,— per maand en bijv. twee kinderen heb ben beneden 16 jaar, worden de vol gende uitkeeringen verstrekt: echtgenoote per maand 80, 2 kinderen a f21,p. m. 42, huur geschat per maand 35,— per maand 157,— plus betaling bovengenoemde verzeke ringen enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op ondersteuning, en niet in gezinsverband met den vrij williger met zijn vrouw, of met familie leden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bü pleegouders bevinden), wordt een vergoeding verstrekt van 36.— per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niét is vol tooid, wordt een uitkeering verstrekt van 30,— per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmid delen- en kolenbonnen, indien deze vrijwilligers vóór hun in diensttreding in gezinsverband leefden, of geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor fa milie-onderhoud uitgekeerd. De nit te keeren .totale kostwinners vergoeding mag echter niet meer be dragen dan 1 y, maal de vroegere netto-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uit keering worden toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte enz.). Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilligers bniten hun soldij, vrije voeding, kleeding. enz., een bedrag van 45,— per maand door tusschenkomst van den Ffirsorgeoffizier der Watfen- SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersvergoeding worden uit gekeerd van ƒ60,tot ƒ90,— per maand. Bovendien kan in bijzondere gevailen een huurtoeslag worden ver leend. De tarieven voor kostwinnersvergoe ding, uitkeering aan gezinnen van ge huwden enz. en alle verdere inlichtin gen zijn te verkrijgen bij het Ersazt- Kommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt erop gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden in Nederland moeten blijven, dienst kun nen nemen bij het Wachtbataiilon Amersfoort, waarvoor alle boven staande genoemde uitkeeringen, le vensmiddelentoeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde onderdeelen van 17—45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS Ersatz-Kommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun ver bintenis bij bovengenoemde onderdeelen vrijgesteld van den ar beidsinzet. Vandaag werden wij opgeschrikt door het bericht van een onder den rook van Zwolle gepleegden moord, waarbij een koopman door politiek andersdenkenden eerst bewusteloos ge slagen en vervolgens levend begra ven is. Deze beestachtigheid vormt een nieu we, gruwelijke schakel in de keten moorden, die in de laatste tijden iïi ons land door amoreele elementen be gaan werden. Nederland is altijd groot geweest om zijn ridderlijkheid. Met open vizier én onbedekt blazoen waren altijd de va- derlandsche paroolen. Thans ziet men met ontzetting en afschuw toe hoe diep gezonken en door waanzinnigen haat tot vreeselüke uitspattingen gevoerde lieden dezen kostbaren roem bezoe-| delen. Waarlijk, men zou tot wanhoop ge neigd worden, wanneer men niet het besef mocht hebben, dat de beste Né- derlanders onverschillig hoe hun overtuiging zij als één man tegen over een dergelijk verdierlijkt mis drijf een gebaar van walging maken en met hun geheele hart eischen, dat de bedrijvers nooit meer terugkeeren kunnen in een maatschappij van menschen. TWEE ALKMAARDERS NAAR VUGHT. Radio niet ingeleverd. Bq de voortgezette controle op de inlevering van radio-ontvang toestellen werden alhier twee in woners gearresteerd, die niet aan den inleveringsplicht hadden vol daan. v Een van hen had zelfs twee radiotoestellen verborgen. Beiden zjjn ter beschikking ge steld van de Duitsche autoritei ten en naar Vught overgebracht. VERSCHIL MOET ER ZIJN. Twee dames uit Bergen, mevr Slikker—Krans en mevr. Niesinck hadden beiden koffie verkocht. Bij de eerste ging het om 4 pd., bij de tweede om één enkel pondie. Buiten dit verschil in hoeveelheid was er echter nog een tweede belangrijk onderscheid en wel ten aanzien van het motief. De eerste dame vertelde n.l„ dat ze de koffie zoo duur (ze maakte er per pond f 40 voor) had verkocht om haar belasting te kun nen betalen Ze meende bovendien, dat een en ander wel mocht, omdat er toch ook een bonnenruilbeurs was geweest in een vroeger verschijnend maandblad. De tweede had het geld noodig gehad om haar man, die krijgsge vangene is, wat voedsel te kunnen verschaffen. De waterlanders kwa men er aan te pas en zoowel rech ter als officier vonden dit argument heel wat aanvaardbaarder. Het ver schil kwam terdege tot uitdrukking in de opgelegde straffen. Mevr. Slik ker kreeg ƒ200.af te tikken, de straf van mevr. Niesink was juist één nulletje minder! Verschil moet er zijn! UITSPRAKEN VAN DE STRAFZITTING VAN 11 JUNI 1943. Vleeschkeuringswet: L. A. C. te Heer- hugowaard, f 15 of 10 d. h. Motor- en rijwielwet: P. P. te De Rijp. f b. of 1 d. h.; G. B. te Bergen, f 3 b. of 2 d. h.; J.R. te Nieuwe Niedorp f 10 b. of 5 d. h. - Overtredingen van de verordening op de identiteitplichtJ. W. te Oudorp, Ch. A. H. te Limmen, A. B. en J. de J, te Alk maar, ieder f 3 b. of 2 d. h. De visscherijwet: J. J. Th. O. en M. L. te Beverwijk, H. L. v. R. te Heiloo, J. F C. P. te Limmen, A. C. v. K. te Den Hel der, leder f2 b. of 1 d„ J. de V„ C. J. en A. R„ allen te Heiloo, ieder f 3 b. of 2 d. Drankwet: P. J. H. te Alkmaar, f40 b. of 20 d. Selen om geld in café: B. L. teoCastn- cum, f20 b. of 10 d. Overtredingen van het algemeen reglj- ment vervoer spoorwegen: J. J. H. en tv. H. te Alkmaar, 'ieder f 7.50 b. of 3 d. Overtredingen van de wegenverkeersre- geling: P. P. te De Rijp, N. C. S. te Ca«- tricum, Ieder f3 b. of 2 d. Overtreding van de algemeene politie verordening (geldinzameling): J. K„ H. A. S„ J. Ch. K. en S. de J„ allen te Alk maar, ieder f 7.50 b. of S d. rijkspostspaarbank. In den loop der maand Mei 1948 werd op spaarbankboekjes aan het kantoor Alkmaar en ressort ingelegd f 320.054.77 en terugbetaald f 124.308.82. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 218. middelbare handelsschool, alkmaar. Eindexamen 1943. Geslaagd de da mes: A. den Hartigh, Alkmaar; Joha. Jansen, Alkmaar; L. A. Kieft, Lim men; Joha. de Leeuw, Schoorldam; G. Mobron, Alkmaar; M. D. Tevel, Ber gen; A. C. van der Vliet, Alkmaar en de 'heeren: C. Biskanter, Alkmaar; C. Blom, Alkmaar; D. Dokter, Heems kerk; C. Hoogenhout (met lof), P. Kor- ver, D. Kossen, W. Mey, P. Mulder, P. M. Nieuweboer, A. J. Roobeek, J. Salm, G. Spaans, P. C. W. Vervaart, P. H. de Vries, G. J. Welbergen, GESLAAGD. Bij' de te Amsterdam gehouden exa mens van het Ned. Instituut voor Ac countants slaagde Vrijdag j.l. voor Techniek van den Handel de heer JH. Goosens, alhier. BENOEMD. Tot bode-concierge ter gemeente secretarie is benoemd de heer J. Tim merman alhier. dierenbescherming. Ter beschikking is voor een boerderij een poes met drie jongen, pl.m. 3 we ken oud. AdresInspecteur Dierenbescher ming, C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. botermarkt. Alkmaar, 12 Juni 1943. Aanvoer: Laagste prijs per k*. voor den kleinhandel f 1.30. Handel matig.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3