HftGHEEREH IftKER ianhod. DAGBLAD VOO 1ESUIJEN Go. ROGRAMMA. Accountant H0LSMULLER 1 ALKMAAR TEL. 3256 Vernietigend oordeel over de ferreur-aanvallen. Dr. Göbbels veroordeelt de laffe aanslagen op de burgerbevolking. De oorlog is nog niet gewonnen.... Cyrill Falls geeft z'n meening. Wapenfabrieken •gebombardeerd. Oorlogshaven Plymouth aangevallen. Groot Oost-Azië voedt zich zelf. Het spel met de kleine naties. Weersportkampen. BEKENDMAKINGEN. Bezoldiging Reserve-Officieren. De Paus sprak. Nieuwe bon voor vervangingsmiddelen. I liggende tusschen den |e publicatie en den eer deze formulieren moe- toemd Rijksbureau wor- ibelen voor de Duitscfee eermacht. >p de publicatie van den lit Rijksbureau voor hout nt van 11 Juni j.2. (bladen wordt nog medegedeeld, van koopen, verkoopen van ongebruikte, al dan Juten meubelen, ook be- koopen door, resp. ver leveren aan de Duitsche •zeiver onderdeelen. Ook rgunning van ^oornoem- bodig. DAG 19 JUNI. i.—12.45. 16.45, 19.— aa I— en 22.— (Hilv. II). M. 6.45 Liederen uit Tes- tchtendgymn. 7.15 Pop. 7.40 Sportn. 7.50 Frogr. ijke ochtendklanken (gr.) hulsvrouw). 9.— Godsd. m. pianobegel. en pia- Berard Lebon. 10.45 Voor Ork. Bartho Dekker en Tianak. 12.15 Dlck Wille- and en volk brengt een vissehers. 13.05 Bandl Ba- 'ek. wandeling. 13.40 Or- P-— Rott. Phllh. ork. en Bonte middag. 17.— Uitc. •den. 17.20 De Melodisten. verz. 18.10 Orkest Gerard sol. 18.45 Hier WA. 19.55 sch (gr.) 19.10 Spiegel 1.15 Liederen uit het Zui- 1 Als de leeu van Hollant •i. 20.— Europ. volksmuz., 21.— Otto Hendriks en t. beschouwing. Van 23.15 p Radio-Centr., die over studio beschikken. 22.15 nan. 22.45 Gelielde opera- 23,3024.Ital. nachten M. 14.— Het Sylvestre- omr. Jeugdk. 15.30 Don (opn.) 17.— Instrumen- pc. (gr.) 17.30 Viool en 'r Licht orkestconc. (gr.) jugd. 19.15 De Wals. 19.35 iet (gr.) 20.15 Boeken- usette-ork. en zang (on.) Kaydn-conc. (gr.) 21 4j let. beschouwing. R. Jonker (afw.); plv. v. d. Aardweg; Buiten].: Binnenl. en Prov.: D. A. Rechtsz.: J. Werkman; Ird, allen te Alkmaar. erskade 4, tel. 4001 hdeling aangiften Inkomsten- en Vermogensbelasting 30 ct. p. Meter ÈRGEN. U en 1-4 uur. TELLING. Wer- Koos Stikvoort. bij v< oruitbetallng. poppenwagen, com- 40. Mevrouw Meer- leerenweg 251, Heiloo. w. swagger, maat 35. H. Boerwinkel, Btr. 4 ('s avonds na 7 (japon v. slank pers., 20. Boerwinkel, K. Veerstr. 86. rubber overschoe- 1. 43, 15. P. Maars, Itr. 20, na 19.30 uur. pir, 100. A. Bakker,. ')r.kai oord 80. sfiets m. banden, en rolschaatsen, 10. J. v. Scorelkade lederen voetbalsoh., I, 10. Lemmers, 'poortslaan 16II. -lel en 2 stoelen (op- 20. Keyman, Wes- 130. ;el 15, 1 katoenen joper (8,5 m.) 15, 1 [caat regenmantel m. 20. J. Slikker, Ken- •straatweg A16. spiegel 20, 1 hang- 10, 1 pluche tafelkl. 20 traproeden 30 ct. kker, Kennemerstraat- 1A16. i.mantel, 25. J. Mans, voortsdijk 135, Heiloo. konijnenhok 20. J. orst, 2e Kabelstraat 19. elpaard met box 7.50. enmand 3.50. J. 2e Tuindwarsstraat z.g.a.n. dameszomer- nen, m. 39 5, lp. zolen, m. 39 ƒ4.50. J. 2e Tuindwarsstraat lelwagentje 20. Jan- Boomkampstraat 38 A. 1. j.schoenen, m. 40-41 0, 1 p. zw. d.schoenen, 9-40 650, 1 p. grijze oenen, m. 40-41 4. Speenkruidstraat 1 snijmachine 10, spiegei d.schoenen, m. 38 50. Kaan, Vamebroek .n. jacquet, broek en zw. laken 150. Wed. Koedijk 139. Hen en 5 hoedjes 30. Zut, Koedijk 139. ulger, Ritsema, 220 V. S. Schut, Wagenmaker- t 8. werkschoenen 13, oliestel 10, 1-p. olie- 3.50. ten Velde, Hee- eg 221, Heiloo. rkleed 3 X 4, ƒ18, ek 7.50, 1 pers. no- ledikant ƒ30. G. J. v. ijde, Waerdendelstr. 10, wollen jaeger comb., z.g. 20 per stuk. Ut. 10 j. rneveld, Harddravers- 24. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bnrean Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. ZATERDAG 19 JUNI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 140. 4 pagina's. Hoofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertenties In deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3 y, m.M. meer 0.S5. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor bet geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets De dag der vergelding nadert. Tijdens een rouwplechtigheid voor slachtoffers van de Britsche terreur- aanvallen op Elberfeld heeft Rijks minister Göbbels in de Stadthalle aldaar een groote rede gehouden. Hij nam namens den Führer en het volk afscheid van de gevallenen van Wuppertal en verklaarde daarbij, dat de bevolking van de door den luchtoorlog getroffen provincies haar zwaren strijd niet alleen en niet op een verloren post strijdt. De vijandelijke luchtterreur kan steden en dorpen in puin leggen, maar nimmer de harten der menschen breken. Wat vernield is, zal het Duitsche volk na de overwinning met zijn geweldige materiëele kracht mooier dan ooit her bouwen. Wanneer wij aldus Dr. Göbbels zwak zouden zijn, zou hij ons een vrede opleggen, waarmede vergeleken de oorlog een weld: d zou zijn. Het verzet der Duitsche natie. Maar aldus de minister tegen over een dergelijke lage poging om het beste cultuurvolk der aarde uit te roeien, verheft zich in gesloten eenheid de Duitsche natie, sterk aan wapens en aan harten van mannen, vrouwen en kinderen. De bevolking zet zich schrap tegen de laffe bedreiging van haar na tionale eer, haar eenheid en standvastig heid. Wij hebben verplichtingen tegen over onze dooden en eens zal de dag komen, dat wij ons zullen wreken. Spreker zeide als aanklager van de openbare meening der wereld een aan klacht in te dienen tegen een vijand, die zich ten doel stelt een weerlooze burgerbevolking te kwellen, om haar zoodoende tot verraad aan de nationale zaak te bewegen. Door een dergelijke laffe en onmenschelijke daad zal de nationale faam der volken" eeuwig met schande verbonden zijn, wier regeerin gen met dergelijke gemeene middelen oorlog voeren tegen vrouwen, grijsaards en kinderen. De vijand aldus Dr. Göbbels weet zeer goed, dat hij daardoor onze bewapeningsindustrie slechts weinig kan schaden. De laatste uitweg. Hij wil door het zaaien van dood en verderf slechts het Duitsche oorlogs- moreel breken als laatste uitweg van zijn oorlogvoering. De talrijke weerloos gedooden dienen met nflj aldus de Rijksminister een aanklacht in tegen een oorlogvoering, welke spot met iedere menschelijkheid, en de puinhopen van scholen, ziekenhuizen, kerken en cul tuurmonumenten spreken een vonnis uit over een dergelijke misdadige oorlogs voering. Het baat den vijand niet, wan neer hij op Joodsch advies de zaken probeert om te draaien. De vijandelijke oorlogvoering kan nimmer ontkennen, dat de schuld aan den luchtoorlog tegen de burgerbevolking bij de Westelijke plutocratieën ligt. De Führer heeft den opgedrongen oorlog humaan willen voeren, maar Engeland heeft alles in den wind geslagen. Van den kindermoord in Freiburg op 10 Mei 1940 af tot op den dag van heden getuigt een lange keten van smart en diepsten menschelijken nood in de geteisterde gebieden tegen Engeland en Amerika en hun laffe en ureede plutocratische leid'ersklassen. Spr. wees er daarna op, hoe in radio en pers in de vijandelijke staten een ver heugenis tot uiting komt over „het op- De "bekende Engelsche militaire cri ticus Cyrill Falls houdt zich in de „Illustrated London News" bezig met de militaire vooruitzichten van de groote oorlogvoerende mogendheden. Allereerst wijst Falls op de „nieuwe Duitsche politiek inzake de arbeids krachten" en op het feit, dat de Duit- schers in Europa over een „schier on uitputtelijk mensehenreservoir" be schikken. Daarentegen, zoo schrijft hij, heeft het militaire prestatievermogen der Sovjet-Unie ernstig te lijden van een gebrek aan levensmiddelen. Dit gebrek dat men in de Sovjet-Unie waar neemt, is geenszins van tijdelijken aard, doch zal waarschijnlijk nog zeer lang aanhouden. Voorts kan men er aan twijfelen of de jongste recruten een goede militaire opleiding hebben gehad. Er bestaat derhalve nog steeds het gevaar, dat de vijand het verzet op zekeren dagj, vol kómen vernietigt. Aan EngBsche zijde laten „helaas de tanks te wenschen over." Het valt te betreuren, zoo meent Falls, dat de En gelsche tankpolitiek niet van het begin af in betere handen is gelegd. Daar naast bereidt het verkrijgen van werk krachten aan de Engelsche' autoriteiten veel zorgen, afgezien van het feit. dat de politieke houding van de arbeiders deels zorgelijk is. Zij schijnen voor een groot deel „meer belang te stel len in het lot van Sovjet-Rusland dan in het lot van hun eigen land." In de V. S. In de Ver. Staten veroorzaken de arbeidersreiletjes veel zorgen. Ook be staan er in de V.S. politieke moeiiijk- li.ikheden, die men beter niet te licht kan opvatten, ook al is de arbeiders kwestie het grootste probleem van beide. Aan de fronten in Azië en in den Stillen Oceaan zijn er steeds nieuwe verrassingen. Men dient zich echter vooral voor oogen te houden, dat de Japanners „tijdens den betrek- kelijken stilstand der operaties in het Verre Oosten niet geslapen of de handen in den schoot gelegd hebben." Ook politiek gezien zijn zij, b.v. in Birma en zelfs in China „in het ge heel 'niet onhandig" te werk gegaan. De oorlog, zoo besluit Falls, is nog geenszins voor de geallieerden ge wonnen en niet alleen staan de ge allieerden nog groote taken te wach ten, doch ook moeten zij nog „en kele zeer ernstige risico's" op zicb nemen. De geallieerden hebben, wanneer zij haar doel willen bere;- ken, slechts weinig tijd. De Sovjet- Unie kan niet eeuwig standhouden, 'emeer daar zij nu reeds sedert twee iaar een „ongewonen last" te dragen heeft. ruimen der Duitsche burgerbevolking" en zelfs de kerk bleek daar, mede te sympathiseeren door de verklaring, dat men de luchtaanvallen op steden niet kon staken, omdat daarbij burgers worden gedood. Woorden van haat niet misplaatst. Bij open graven waar men voelt, dat de dood iets verzoenends heeft, worden gewoonlijk geen woorden van haat ge sproken, maar in dit geval schreeuwt hij om vergelding. Deze dooden zijn het Slachtoffer .van een koel, berekenend cynisme, dat eerst zal verdwijnen, wanneer het door smartelijke, steeds weer herhaalde tegenslagen terneer geslagen wordt. Door mijn mond aldus Dr. Göbbels legt het Duitsche volk aan onze dooden de gelofte af, dat wij hun offers begrijpen en dat deze niet tevergeefs zijn gebracht. Eens zal het uur komen, dat wjj terreur door contraterreur breken, dat wjj de bloedige rekening ver effenen, Ontelbare arbeiders, inge nieurs en constructeurs zijn bezig om dezen dag zoo snel mogelijk te verwezenlijken en ik weet, dat ons volk dezen dag met ongeduld ver wacht. In onze harten heeft de vijand onuitwischbaar een schuldbe kentenis geschreven, die hem als tegenrekening en motief voor ons bandelen zal worden voorgelegd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 18 Juni. Het opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front verliep de dag kalm. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vijan delijke scheepsconcentraties bij Astra kan en bewapeningsfabrieken aan de Beneden-Wolga. Vier vrachtschepen van tezamen 11.000 brt. werden tot zinken gebracht, een koopvaardijschip^ van middelbare grootte beschadigd. In de getroffen fabrieken werden groote vernielingen aangericht. Tijdens een aanval van een gemengde Sovjet-Russische bommenwerper-for matie op een Duitsch ravitailleerings- convooi op de Zwarte Zee werden dooij de marine en luchtmacht vijf vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 17 op 18 Juni deed een formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen een aanval op de Alge- rijnsche haven Dzjidzjelli. Tijdens nachtelijke storings vluchten van een gering aantal vijandelijke vliegtuigen boven het gebied van het Duitsche Rijk werd niet waargenomen, döt bommen werden uitgeworpen. Een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de oorlogshaven Plymouth met bommen van zwaar kaliber aangevallen. Andere vliegtuigen bombardeerden doelen in het Zuidoosten van Engeland. De Japansche Win. van Gr .-Oost-Azië heeft voor den Rijksdag in principe vastgesteld, dat het alleszins mogelijk is voor het Grootoostaziatische leefge bied zelf voor de levensmiddelenvoor ziening te zorgen. De moeilijkheid is slechts gelegen in het transport. Daar om moet het als een dringende taak worden beschouwd de eigenproductie in de afzonderlijke gebieden te bevorde? ren. In Japan en Mandsjoekwo hebben de plannen er reeds toe geleid dat de levensmiddelenproductie in beide lan den gestegen is. Voor de voedselpositie van China zijn daarentegen ingrijpende veranderingen noodzakelijk om den levenstandaard van het Chmeesche volk te verzekeren en de levering belangrijke oorlogsmaterialen aan Ja pan te waarborgen. De inschakeling van Japan in het productieprogram der belangrijkste levensmiddelen heeft ook in N.-China reeds tot een essentiëele verbetering van de voedselpositie geleid. Aoki verklaarde vervolgens, dat Ja pan ook in de gebieden, die onder zijn militaire bestuur staan, alles doet om deze wat de voedselvoorziening betreft onafhankelijk te maken. Aan het Koeban-bruggenhoofd. gewonden per lichter naar de Kruisposten gebracht Snel en- rustig worden de achterwaarts gelegen Roode PK Ripken-PBZ R-P m Scherpe critiek van Hambro. De vroegere president van het Noor- sche Storting, Hambro, thans lid van de Noorsche emigrantenregeering te Lon den, heeft in ballingschap een boek ge schreven, onder den titel „Hoe wij den vrede kunnen winnen". Dit boeit bevat een uiterst scberpe kritiek op het dubbele spel, dat Engeland en de Vereenigde Staten hebben gespeeld met de kleine na ties, die zich voor de groote geal lieerden ^opofferden. Volgens Ham bro leven alle kleine landen, die zich met Engeland verbonden heb ben, in voortdurenden angst dat zij voor de belangen van Londen of Washington zullen worden opgeof ferd als pionnen op het schaakbord. Hij beklaagt zich voorts over de slechte ervaringen, welke hij heelt op gedaan als lid van de Britsch-Noorsche scheepvaart-commissie, waarin de Noorsche emigranten geen enkelen in vloed konden uitoefenen op het lot der Noorsche zeelieden die zich voor En geland moesten opofferen. De Noorsche pers bespreekt het boek uitvoerig. Volgens het boerenorgaan „Nationen" is het kenteekenend, met welk een bitterheid Hambro in zijn boek spreekt over de aanslagen, welke Londen en Washington hebben beraamd op het leven en de belangen vder kleine volkeren. Er wordt aan herinnerd, dat dit reeds het tweede boek is, dat de vroegere politicus na zijn vlucht uit Noorwegen heeft geschreven. Uit het eerste sprak duidelijk de mentaliteit van een vreemdeling, die nooit een Noor in hart en ziel geweest is. Het tweede verandert niets aan de afkeerige houding, welke de Noren in nemen ten opzichte van dezen man, die zijn vaderland verraden heeft. „Aftonposten" herinnert er in verband met deze publicatie aan, dat verschil lende Londensche emigrantenorganisa ties ondanks het Atlantische charter, waarop zij zich meenden te kunnen be roepen, achtereenvolgens van het too- neel verdwenen en hoe Moskou de op vattingen der Pooolsche emigranten regeering hegft gecorrigeerd. Dergelijke bittere ervaringen hebben nu blijkbaar ook de Noorsche emigranten te Londen opgedaan. GEGOKT MET ANDERMANS GELD. Op verzoek van de politie te Middel burg heeft de Haagsche recherche zekeren H. G. M. S. uit Den Haag aan gehouden en voorgeleid, die er van verdacht werd een Middelburgschen winkelier voor ongeveer 2750 te heb ben opgelicht. S. is in verzekerde be waring gesteld en heeft inmiddels be kend. Hij had het geld op paardenren nen vergokt. „AMBTENAAR" LICHTTE FAMILIE VAN ZIJN MEDE-ARRESTANTEN ÖP. Een 20-jarige jongeman, die, na op 28 December van het vorig jaar uit het huis van bewaring te zijn ontslagen, naar familieleden van zijn mede-ar restanten was gegaan, zihc tegenover hen had uitgegeven als ambtenaar van het huis van bewaring en op deze wijze sigaretten, sigaren, shag,, kleeren, een fiets en geld in de wacht had ge sleept, is door de rechtbank te Amster dam wegens oplichting tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. De Officier van Justitie had tien maanden geëischt. Keuringen voor Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuw den), die lichamelijk zoowel als geeste lijk goed ontwikkeld zijn en zich ge heel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen wordeo ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 20 Juni 912 uur; Hengelo, café .Mo dern". Spoorstraat 18. 20 Juni 15—18 uur:- Zwolle, hotel Gei tenbeek." 21 Juni 9—12 uur: Assen. Concerthuis aan de Vaart. 21 Juni 15—18 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22 Juni 9—12 uur: Leeuwarden, huis Schaaf. Breedstraat. 23 Juni 9—14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 913 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 914 uur: Amersfoort, Poiizei- durchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9—14 uur: Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhbutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Verzorging achter het front, een kopje koffie en een sigaret J SS PK-Vrnecr-O-HrP bi Hoe staat het met de groentenvoorziening Er hapert weer iets aan onze groen tenvoorziening, men kan er zich eiken dag van overtuigen, wanneer men door de stad wandelt: overal vormen zich voor de groentenwin- kels lange rijen van geduldig wach tende huisvrouwen, die er vaak uren voor over hebben, om het gezin ten minste van eenige groenten, en als het kan, van wat fruit te voorzien. In de dagelijksche persconferentie is er in dit verband oo gewezen, dat op het oogenblik de cehoefte aan groenten ruim tweemaal zoo groet is als in vroeger jaren, hetzelfde Ver schijnsel dat zich bij de aardappels voordoet Daardoor komt het, dat een betrekkelijke schaarschte, zooals die zich thans voordoet, zich veel sterker doet gelden dan vroeger het geval zou zijn geweest. Tot ongeveer het midden van April is het met de groenten betrekkelijk goed gegaan, lank zij een behoorlijken aanvoer van kasgroènten. Thans is men echter op het doode punt gekomen, want de productie uit de kassen loopt ten einde, terwijl die van den kouden grond nog lang niet haar hoogtepunt heeft bereikt. Daarbij komt nog, dat de groententeelt van den kouden grond nadeelig wordt beinvloed door allerlei factoren, o.a. de kwestie van de bemesting, de beschikbare ar beidskrachten, het vervoer, enz. De situatie is dus niet eenvoudig. De groentenvoorziening is momen teel op een dieptepunt; wij zitten in een soort vacuum. Er zijn echter tee kenen, die het einde der ergste moei lijkheden in het zicht stellen. Het is nog wel een kwestie van enkele we ken, maar geleidelijk zal er eenige verbetering in den toestand ver wacht mogen worden. Zoo is ten aanzien van groenten als bloemkool, andijvie en doperwten een lichte ver betering in den aanvoer te consta teer en. Intussehen moet men niet denken, dat men straks weer over een voor- oorlogschen aanvoer zal kunnen be schikken! Onze groentenpositie blijft zorgelijk en het zal altijd een kwestie van passen en meten zijn om ieder het zijne te kunnen geven. Ten aanzien van de aardbeien en 'de kersen die op het oogenblik even eens schaarsch zijn, moge worden bedacht, dat de groote pluk nu pas begonnen is. Van overheidswege zal zooveel mogelijk worden bevorderd, dat de groote steden haar aandeel van den oogst krijgen In dit verband mag men echter niet uit het oog ver liezen, dat de jamfabrieken zeer groote aankoopen doen, daar het iamverbruik iri ons land in de laat ste jaren sterk is gestegen. Ook het vervoer is juist bij ü?ze vruchten een moeilijke factor, welke niet mag wor den onderschat. Mocht het voorko men. dat winkeliers vruchten ach terhouden, dan wende men zich on- midellijk tot de politie. Zonder steun van het publiek kan de overheid in deze niets beginnen Twee jongens door locomotief gegrepen. Gistermiddag is op den gevaarlijken onbewaakten overweg nabij het station Emmen een vreeselijk ongeluk gebeurd. Twee leerlingen van de Ambachtsschool de 15-jarige H. Gerdes en de 15-jarige J. H. Toebin, beiden wonende te Bar- geroosterveld, reden samen op één fiets. Zij moeten niet goed opgelet heb ben, want ze geraakten met fiets en al onder een rangeerende locomotief. De jongens werden ongeveer honderd meter meegesleurd. De machine moest opgevijzeld worden om de slachtoffers te bevrijden. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Ten aanzien van de waardeering van buitenlandsche effecten, welke niet meer in de prijscourant worden geno teerd, heeft de vereeniging voor den effectenhandel voor de vermogensbelas ting 1943 een regeling vastgesteld. Een achtjarig knaapje, Thies Slo- tegraaf uit Groningen, is dicht bij de ouderlijke woning, toen zijn zusje hem riep om thuis te komen, door een pas- seerende auto gegrepen en gedood. 1 Het bijna 14-jarig meisje A. Hiem- stra te Nordhorn dat van een wagen, waarop zij was geklommen, wilde springen, struikelde en kwam met het hoofd onder een van de wielen terecht. Zij was op slag dood. Donderdag is te Apeldoorn de jaarlijksche schooldag van de Chr. Ger. kerk gehouden. De opkomst was groot. JAPANSCH HOOGERHUIS KEURT ALLE VOORSTELLEN GOED. Het Japansche Hoogerhuis heeft in zijn gister gehouden vergadering, even ais reeds het Lagerhuis, eenstemmig alle door de regeering ingediende wets ontwerpen en voorstellen goedgekeurd. POMPEI AANGEVALLEN. Aan het Italiaansche Weermacht- bericht ontleenen wij o.m.: De vijandelijke luchtmacht heef) gis teren steden op Sicilë, in Calabrië en kleine centra in het gebied van de "Vesuvius, waaronde- Pompei aange vallen. De schade is beperkt. Eén Spit fire werd door onze jagers in de om geving van Comiso neergeschoten. Binnenkort zal wederom een nieuw contingent Nederlandsche jongens van 1618 jaar vertrek ken naar een der weersporikam pen in Duitschland, waaraan jon gens uit zes verschillende landen deelnemen. Liefhebbers voor deze kampen kunnen zich nog melden bij een der Gewestkwar tieren van den Jeugdstorm "of aan het adres Koningslaan 9 te Utrecht. Zooals bekend moeten werkgevers en scholen vrijgeven voor deze kampen, terwijl werk gevers loon moeten doorbetalen en het verblijf in een weersport- kamp niet als vacantie mag wor den aangerekend. Aan de reserve-officieren van de voormalige Nederlandsche weer macht, die zich in krflgsgevangen schap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krygsgevangen schap af bezoldiging worden toege kend, welke volgens de betrekkelijke bezoldigingsregelingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige uitbe taling zooveel mogelijk te bevorde ren, wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven vóór hun ver trek aan den commissaris voor de belangen van dé voormalige Nederlandsche weermacht (Lange Voorhout 7 te 's-Gravenhage) schriftelijk te verzoeken de uit betaling van hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noemen persoon c.q. met vermelding van hun postrekening nummer. Ook verlofgangers moeten zich melden. s-GRAVENHAGE, 18 Juni. - De Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden maakt bekend, zulks ten einde misverstand te voorkomen, dat, waar in de betr. bekendmakin gen voor terugvoering in krijgsge vangenschap wordt gesproken van „fn werkelijken militairen dienst zijnde reserve-officieren en dienst- plichtingen (c.q. reserve-plichtigen)" daaronder ook "worden begrepen de militairen, die- in het genot waren van weermachtsindustrieverlof, stu dieverlof, zakenverlof, ziekteverlof, verlof in afwachting van ontslag of ander bijzonder verlof. Het zoo belangrijke koolzaad wordt, na geoogst te zijn, door de tuinde» op zgn. „droogrekken" gezet Schimmelpenningh-Pax m VERDUISTER GOED. Deze week van 21.455.30 uur Maan op 23.14, onder 7.54 uur. Maandag: Maan op 0.02, ond. 9.10 u. 24 Juni: Laatste kwartier. DE BENOEMING VAN VVAVELL. De tot onderkoning van Britsch-Indië benoemde maarschalk sir Archibald Wavell, die zich thans in Engeland be vindt, zal, naar de Britsche berichten dienst meldt, onmiddellijk zijn furuVie van opperbevelheber neerleggen en in den a.s. herfst naar Indië terugkeeren om de taak van onderkoning op zich te nemen. Generaal Auchinleck zal zich onmid dellijk belasten met de functie van op perbevelhebber van de strijdkrachten in Indië. Men koestert het voornemen, zoo meidt de Britsche berichtendienst verder, om den opperbevelhebber in Indië van de verantwoordelijkheid in zake de leiding van de operaties tegen Japan te ontslaan en hiervoor een apart commando v^>r Oost-Azië in te stellen. DE NIEUWE POSTZEGEL VAN l'/i GENT. Op den nieuwen briefzegel - den meest gebruikten - komt thans de beeltenis van Michiel Adriaanszoon de Ruyter voor en het is geen wonder, dat onze gedachten juist in dezen tijd naar de groote man nen van het verleden gaan Zij hebben ons land tot een natie van den eersten rang in Europa gemaakt. Zij streden voor hun land toen het vaderland hen noodig had en zetten daarvoor alle per soonlijke belangen terzijde. Toen De Ruyter op zijn 45e jaar zijn welverdiende rust wilde nemen, deed het vaderland een beroep op hem en zoo vingep er voor hem nog een vier-en- twintig tal jaren aan, waarin hij tot de grootstenfonder 's werelds zeehelden kon worden gerekend. Zijn grafzerk vermeldt zijn helden daden Hij was wat Gerard Brandt van hem schreef „het roer der vloot, de arm waar God door stree". Wanneer wij zijn beeltenis op den nieuwen zegel aanschouwen, mogen wij ons voornemen, naar zijn voorbeeld ons vaderland te leiden naar de toekomst, welke slechts door onze trouw aan het vaderland gewaarborgd zal zijn. O VVTANNEER in een bewogen tijd. als waarin wij thans leven, de wereldlijke machthebbers elkaar te vuur en te zwaard te liif gaan. wan neer all'è krachten worden ingespan nen om .een betere toekomst te be vechten voor het oude Europa, wan neer ondragelijke spanningen zich een weg banen naar de oppervlakte en daar tot uitbarsting komen, kan 't goed zijn zich 'n wijle te bezinnen op de woorden van een geesteliii. machthebber, in casu van Paus Piu: Xil. die gesproken heeft over sociale gerechtigheid en wat daarmee sa menhangt Het sociale vraagstuk is van een wijd omvattend belang en wanneer de Paus daarover spreekt is ieder gaarne geneigd, diens woorden uit te leggen op zijn manier, of om het nu maar eens huiselijk uit te drukken precies zooals in zijn po litieke kraam te pas komt. Met name ziin de woorden van den Paus noga eens uitgespeeld tegen den nieuwen geest, welke in dit werelddeel is op gekomen en die zich vierkant heeft geplaatst tegen het kapitalisme, den klassenstrijd en wat dies meer zij. Dat kerk en bolsjewisme onverzoen lijke vijanden zijn, dringt men maar al te zeer op den achtergrond als zijnde van secundair belang en men toont hiermee weinig werkelijkheids zin. Men pleegt zelfs een tikje struis vogelpolitiek. door het eene gevaar gesteld, dat dit dan een gevaar en geen zegen zou ziin danig op te blazen en voor het andere, dat een werkeliik en veel grooter gevaar in houdt. omdat het nog meer op den achtergrond schijnt, den kop in het zand te steken. lyi EN moet de woorden van den 1 Paus niet misverstaan, ook d: maal niet, al bieden zii ook nu vee de mogelijkheid tot meerderiei pre tentie. Wanneer hij zich echter kant tegen het alles onderdrukkende en alles onderwerpende staatskapitalis- me, laat dit. aan duidelijkheid niets te wenschen over en wanneer hit waarschuwt tegen de bedriegeliike lokspijs van valsche sociaal-geluks- profeten, die het slechte goed en het goede slecht'noemen, dan trekke een ieder daaruit ziin conseauenties. doch voor dengene. die deze profeten in Moskou ziet. is deze taal toch wei nig orakuleus. „Het heil en de ge rechtigheid liggen niet in de revolu tie." sprak de Paus. „maar in de ontwikkeling naar eendracht." Er moet niet gestreefd worden naar een zoo groot mogeliike winst en ook met naar afschaffing van den parti culieren eigendom, die den grondslag vormt voor het behoud van het ge zin. Bij deze uitspraak is elke com mentaar overbodig, zii is o.i duide lijk genoeg. Als Paus Pius XII ver klaart. dat elke christen weigert medeschuldig te ziin aan het bloed van den eigen medeburger en aan de vernietiging van den eigen welstand, dan beseffen wii. dat het christen dom in de practijk van het leven nog weinig voortgang heeft gemaakt en spreekt hij ten slotte de verwachting uit. dat de technische vooruitgang er op die&t te zijn gericht den persoon lijken toestand van den arbeider od een hooger nlan te btengen en de arbeidersgezinnen sterker te maken dan voelen wij. dat in het Europ dat eenmaal komen gaat. dit za1 worden verwezenlijkt en dit zal het menschdom ten zegen ziin. Distributie van producten ter bereiding van soepen en sausen. Bon „Algemeen 589" aan gewezen voor drie weken. Zooals bekend, zijn met ingang van 19 Juni a.s. de hieronder nader ge noemds producten ter bereiding van soepen en sausen uitsluitend verkrijg baar op een bon van de bonkaart voor Voedingsmiddelen. Er zal telkenma'e voor een periode van vier weken één bon van deze kaart worden aangewe zen. welke recht geeft op het koopen van één rantsoen. In verband met de verlenging var den spertijd voor deze producten za' de eerste bon echter slechts drie we ken geldig zijn. Van 19 Juni tot er met 10 Juli 1943 is bon „Algemeen 589" geldig. Voorts worden bonnen „Vervanging^ middelen één rantsoen" in gebruik gr stejd, welke eveneens recht geven o- bet koopen van één rantsoen van dr hieronder genoemde producten: één rantsoen bedraagt: of 50 gram bouillontabletten, bouil lonkorrels, bouillonpoeder, bouillon pasta, extracttabletten, extractkorre' extractpoeder, extractpasta, soeppastr spijsaroma, soeparoma of spijs- en soeparoma: óf 50 gram bouillonblokjes of extrac' blokjes met dien verstande, dat de- hoeveelheid in maximaal 12 blokjr- verpakt mag zijn; öf 100 gram soepblokjes, soeptable' ten, soepkorrels of soeppoeder m' dien verstande, dat deze hoeveelhe' in maximaal 4 blokjes, tabletten o pakjes verpakt mag zijn; óf 100 gram gedroogde soep of so in drogen vorm óf 100 gram jusblokjes. justablett' juskorels of juspoeder met dien v stande, dat deze hoeveelheid vem- mag zijn in maximaal 7 blokjes, tab'- "en of pakjeS: öf gram jusnasta: óf 125 gram planten-extract; óf 200 gram pikante saus of ketch öf 100 gram van die producten, we' gebruikt kunnen worden ter vergro ting van het olie-, vet- of botervolum of ter vervanging van olie. vet, bote- botersaus of room; öf 200 gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden ter vervan ging van mayonaise; öf 400 gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden ter vervan ging van slasaus. Pakjes kippensoep en pouletsoep. welke tot dusverre verkrijgbaar waren op den vermicelliboh, zal men in den vervolge uitsluitend tegen inlevering van één bon voor bovengenoemde pro ducten kunnen verkrijgen. Dit geldt niet voor pakjes veruiieellisoep, welke verkrijgbaar blijven op den bon vermicelli en niet verkrijgbaar op den bon voor bovengen ditcten.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1