DAGBLAD VOOR 4-5-1-8 Regiment Veldartillerie opgeroepen. Alsmede 7 en 10 Reg. Infanierie. BEKENDMAKING BEKENDMAKING. Generaal Wavell tot onderkoning van Indië benoemd. Op een gewelddaad meer of minder komt het niet aan. Bezoldiging Reserve-Officieren. Belangrijke doelen in Leningrad beschoten. Het vroege aardappel seizoen begonnen. Theorie en praktijk. Opnieuw successen voor Noord-Hollanders. Westelijke bekerfinale I Geslaagde wielerwedstrijden te Wieringen. ERNSTIGE AARDBEVINÓ IN ANATOLIE. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. N.V. Bureao Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3390 - Red. 333 Giro 181294. MAANDAG 31 JUNI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 141. 2 pagina's. Hoofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.: min. 14 m.M. 1.40, elke 3V, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge roepen; Het dienstplichtig en reserve-personeel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939' en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelpken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 7e Regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 29 Juni 1943. 2. Het personeel van het 10e Regiment Infanterie en zijn oor logsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 1 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2. Juli 1943. In de Friesland-kazerne te Assen: 3. Het personeel van het 4e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 28 Juni 1943. Het personeel van het 5e Regiment Veldartillerie en zijn oor logsonderdeelen op 29 Juni 1943. Het personeel van het le Regiment Veldartillerie en zijn oor logsonderdeelen op 1 Juli 1943. Het personeel van het 8e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 2 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Beseheinigung" (verklaring van onmis baarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de v instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Beseheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verieenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K LE E DI N G. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden huiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlandeü of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet reke nen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. In mijn bekendmaki g van 29 April 1943 heb ik bevel ge geven, dat de leden der vroegere Nederlandsche Weermacht in krijgsgevangenschap terugge bracht moeten worden. Naar, ik verneem is de opvatting ver spreid, dat de door mij ter aan melding opgeroepen personen bjj niet-aanmelding in het ergste ge val een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. •Dit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het vol gende: Wie zich niet aanmeldt, overtreedt mijn bevel van 29 April 1943, en teeft zich voor den Krijgsraad te verantwoorden we gens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche mi litaire Strafwetboek de zwaarste straffen staan. De Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, Fr. CHRISTIANSEN, General der Flieger. Deelnemers aan de winterleztngen, georganiseerd door de V.V.V. te Amsterdam, maakten op uitnoodiging dier vereenlging een excursie naar Waterland. Tijdens de bezichtiging van het oudste huis van Edam, dateerend uit ongeveer 1450 CNF-Noske-Pax m Aan de reserve-officieren van de voormalige Nederlandsche weer macht, die zich in krijgsgevangen schap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krijgsgevangen schap af bezoldiging worden toege kend, welke volgens de betrekkelijke bezoldigingsregelingen verbonden is aan den laatstbekïeeden rang. Ten einde een regelmatige uitbe taling zooveel mogelijk te bevorde ren, wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven vóór hun ver trek aan den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht (Lange Voorhout 7 te 's-Gravenhage) schriftelijk te verzoeken de uit- ftevan hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noemen persoon c.q. met vermelding van hun postrekening- nnmmer. Sovjet-vrachtschepen vernield in den mond van de Wolga. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juni. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Plaatselijke aanvallen der Sovjets aan het Koebanbruggehoofd ten N.-Oosten van Soemy en in het gebied van Kirof werden afgeslagen. In de overige sec toren van het Oostelijk front levendige actie van stoottroepen. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belang rijke doelen in Leningrad met goe de uitwerking. Bjj een nieuwen aanval der lucht macht op scheepsdoelen in den mond van de Wolga liepen weder om vier vrachtschepen zware bom- treffers op, zoodat verwacht kan worden, dat een deel van deze schepen vernietigd is. Andere Duit sche gevechtsvliegtuigen bestookten Industrieën ver in het vijandelijke achterland. Een vliegtuig keerde van deze vluchten niet terug. Duitsche en Italiaansche gevechts vliegtuigen wierpen op de haveninstal laties van Bizerta en Pantelleria met goed gevolg bommen. Eenige vijandelijke vliegtuigen maak ten in den afgeloopen nacht storings- vluchten boven het westelijke gebied van het rijk zonder bommen uit te gooien. Boven de bezette gebieden in het westen werden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 19 op 20 Juni afzonderlijke doelen in het ge bied van Londen en aan de Engelsche zuidoostkust. Door varende eenheden van de mari ne, het luchtdoelgeschut van koopvaar dijschepen de luchtdoelartillerie der marine werden tusschen elf en twintig Juni 49 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De reis van Koning George naar Noord-Afrika. Naar aanleiding van het bezoek van den Engelschen koning aan Noord- Afrika herinnert de „Petit Parisien" aan het feit, dat dit bezoek samenvalt met den derden verjaardag van het voorstel van Churchill een Fransch- Britsche unie met gemeenschappelijk staatsburgerschap in het leven te roe pen, waarbij Frankrijk als een een voudig dominion aan Engeland zou worden toegevoegd. Sindsdien, zoo schrijft het blad, heeft Churchill op gewelddadige wijze aan Frankrijk de eene kolonie na de an dere ontnomen. Thans wordt deze roof door het bezoek van koning George gesanctionneerd en daarmede wordt de houding van die Franschen, welke hun eed ontrouw zijn geworden, gequalifi- ceerd als ondubbelzinnig verraad. Fransche generaals, welke hun woord braken, kunnen wel hun op wachting maken bij den Engelschen koning, doch zij kunnen zich niet ver oorloven in naam der vrije Franschen te spreken of zich als patriotten te doen doorgaan. De ware, vrije Fran schen, dus niet de Fransche joden te Londen, nemen geen dienst bij een koning van Engeland, wiens troon met het bloed van Fransche soldaten, Fransche matrozen, Fransche vliege niers, Fransche boeren en Fransche arbeiders besmeurd is. Volgens een telegram uit La Linea zou de koning van Engeland van uit Noord-Afrika thans te Gibraltar zijn aangekomen. VERDUISTER GOED. Deze week van 22.15—5.00 uur Maan op 0.42, onder 10.30 uur. Bose over Waveü's benoeming De Engelsche onderkoning in Britsch-Indië, Lord Linlithgow, wiens 7-jarige ambtsperiode in- den herfst van 1942 afliep, heeft thans een opvol ger gekregen in generaal Sir Archibald Wavell, die na zijn nederlagen in N. Afrika in Juli 1941 belast is met het opperbevel in Indië en sedertdien aan de Indisch-Birmaansche grens nieuwe nederlagen heeft moeten incasseeren. Het belasten van een generaal met de moeilijkste en belangrijkste bestuurs functie binnen het geheele Engelsche empire, welke post sedert meer dan 100 jaar steeds door politici is be kleed, heeft natuurlijk in Londen aan zienlijk opzien gewekt. Deze benoeming wordt beschouwd als een bewijs, dat Indië steeds meer in het brandpunt van den oorlog in het Verre Oosten komt te staan en dat de Engelsche regeering rekening houdt met de mogelijk heid Indië tegen eenJapanschen aanval te moeten verdedigen, waarbjj zjj het hoogste militaire en burgerlijke gezag in één hand ver- eenigd wil zien. De nieuwe onderkoning bevindt zich op het oogenblik in Londen, waarheen hij door Churchill ontboden is om rapport uit te brengen. Hij zal echter binnen zeer korten tijd naar Indië terugkeeren. Men acht het mogelijk, dat hij terugkeert via de Ver. Staten om zich aan president Roosevelt als onderkoning van Indië voor te stellen. De Amerikaansche regeering is onge twijfeld om goedkeuring inzake de keus van Wavell verzocht. Hij zou vóór zijn vertrek naar Indië door den koning tot Lord worden ver heven. Het oordeel van Berlijn over de I^enoeming, De benoeming van generaal Wavell geschiedt op een tijdstip, waarop door de opzienbarende verklaring van den Japanschen minister-president Tojo over de hulp, die Japan bereid is te verieenen aan de Indische vrijheidsbe weging en door de aankomst van den Indischen vrijheidsstrijder Bose in Ja pan, het Indische probleem in het mid delpunt der belangstelling is komen te staan. Aandachtige waarnemers van den In dischen toestand wijzen er op, dat de Engelschen naar den militairen knup pel ale ultimo ratio grijpen, om een niet te stuiten verder gaande ontwik keling tegen te gaan. Wanneer Groot- Brittannië thans afziet van de burger lijke camouflage van zijn uitbuitings- politiek, dan is dit gelijk te stellen met een bekentenis, dat het den toe stand alleen nog met brutale en dras tische maatregelen denkt meester te kunnen worden. Generaal Wavell schijnt daarbij voor de Engelschen de geschikte man te zijn, daar hij den naam van een onbarmhartig heerschap heeft gekregen, bij wien het op een ge welddaad meer of minder niet aan komt. Een verklaring van Bose. Soebar Chandra Bose, die thans in Japan blijkt te zijn, heeft daar aan persvertegenwoordigers verklaard, dat de gelegenheid thans voor Indië is ge komen om zijn vrijheid te 'veroveren. De mogendheden van het Pact van Drie hebben het Indische volk in zijn vrijheidsstrijd reeds groote diensten bewezen en de Indiërs beselfen, jiat zij Keuringen voor Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de hieronder genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bfj de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in_ Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld; Bij onze Vrijwilligers. Met een rubberboot over de rivier naar het bruggenhoofd SS PK Ahrens-O-H-P m 22 Juni 9—12 uur: Leeuwarden, huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9—14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 913 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9—14 uur: Amersfoort, Polizei- durchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 9—14 uur: Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. de vrijheid ook met hun eigen bloed zullen moeten betalen. Bose zeide uit eigen aanschouwing de kracht der Spilmogendheden te kennen en daar om maken alle bedreigingen van de zijde der geallieerden hoegenaamd geen indruk op hem. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de mogendheden van het Pact van Drie zullen over winnen. Hij bevestigde, dat er plannen bestaan om de tot dusver gevoerde burgerlijke ongehoorzaamheid in actief wapengeweld te veranderen, waarbij men gaarne vreemde hulp zal aanvaar den. Inzake de benoeming van Wavell tot onderkoning merkte Bose op, dat deze benoeming geen verandering in het be stuur van Indië zal teweeg brengen. Men kan echter verwachten, dat de militaire druk en het geweld in den vorm van een militaire dictatuur nog zullen toenemen. Als reden van zijn reis naar Japan verklaarde Bose, dat het thans zaak is de Indiërs in de ge heele wereld voor den strijd om de vrijheid van hun vaderland te concen- treeren. Het mijnwerkersconflict in de Ver. Staten. De Brifsche berichtendienst" meldt .met betrekking tot de nieuwe staking in de mijnen der Vereenigde Staten, dat in Birmingham in Alabama alle bedrijven, die brandstof leveren voor de twee grootste staalfabrieken van Alabama stil liggen. In Pittsburgh hegft een vakvereenigingsleider ver klaard, dat vele mijnen binnen enkele uren „volkomen stil zullen liggen". In Ohio zijn vier mijnen, waaronder de grootste in den staat, gesloten. Onge veer 25 procent der mijnwerkers te Harlan in Kentucky bleven van het werk weg. Vooraanstaande personen der Ameri kaansche regeering hebben van Roose velt geëischt, dat hij de wet tegen de staking zou onderteekenen. Te Was hington neemt men aan, dat Roosevelt dit zal doen, ondanks de aanhoudende stappen der georganiseerde arbeiders. Patterson, de onderstaatssecretaris van het ministerie van oorlog, heeft in zijn verklaring aan de persvertegenwoordf gers gezegd, dat een belangrijke stil legging van dè kolenproductie gelijk zou staan met qen ramp voor de ge heele oorlosproductie en dat de door hem geconstateerde vermindering der oorlogsproductie sterken invloed heeft op den omvang der leveranties van de Ver. Staten aan hun bondgenooten in het kader van de leen- en pachtover eenkomst. Delegatie op het Witte Hnis. Naar radio Londen meldt is Zaterdag een mijnwerkersdelegatie door Early op het Witte Huis ontvangen. De dele gatie deelde mede, dat ingeval de eischen der mijnwerkers niet zouden worden ingewilligd, er heden een na tionale staking zou uitbreken. Zelfs John Lewis zou dan niet meer in staat zijn de arbeiders naar de mijnen terug te brengen. De mijneigenaars hebben verklaard, dat Lewis weigert een nieuw contract te onderteekenen, wanneer dit niet den arbeiderseisch „van de deur tot de werkplaats"g£>evat, en dat „geen moge lijkheid op een overeenkomst" bestaat. De conferentie is voor onbepaalden tijd verdaagd. De mijneigenaars zullen hun bedrijven open houden en zijn bereid te werken onder de voorwaarden, die het oorlogsarbeidsbureau zal voorschrijven. Reuter meldt uit Washington, dat de conferentie van gister tusschen de ver tegenwoordigers van de vakvereeniging der mijnwerkers en de mijneigenaars over de looneischen der arbeiders zon der resultaat is afgebroken. De arbei ders eischen een verhoogd loon vanaf den tijd, waarop zij de mijn betreden tot den tijd, waarop zij die weer verla ten, en niet. alleen voor den tijd, waarin zij steenkool delven. De voorzitter der vakvereeniging, John L. Lewis, heeft verklaard, dat de politieke commissie der vakvereeniging later op den dag bij een zou komen. Uit Washington wordt gemeld: Naar uit officieele bron wordt verno men hebben Zondag op de conferentie r.och dé vakvereenigingsleider Lewis noch de mijneigenaars nieuwe voorstel len naar voren gebracht. Een staalmaat- schappij in Pittsburgh heeft verklaard, dat de staalproductie met 75 zal da len, wanneer in de mijnen een alge- meene staking zou worden geprocla meerd. Staking wordt niet ongedaan gemaakt. Verdeeld over de eerste veilingen. Hoewel het rooiverbod voor vroege aardappelen nog niet is op geheven zal in de week van 21 tot en met 26 Juni in de provincies Zuid- en Noord-Holland een hoe veelheid vroege aardappelen mogen worden gerooid. De totale hoeveel heid, welke in die week aan de veilingen mag worden aangevoerd, bedraagt 4 millioen kg. Dit kwan tum is door het bedrijfschap voor groenten en fruit verdeeld over die veilingen, welke verleden jaar ook het eerst aardappelen hebben afge leverd. Deze veilingen zullen het hun toegewezen kwantum weer moeten verdeelen over de tuinbou wers, die verleden jaar in de eer ste week van het seizoen met aard appelen aan de veiling kwamen. Onder de veilingen, welke in de ze week aardappelen mogen laten rooien, zijn o.m. die te Broek op Langendjjk, Medemblik, Hoogkar- spel, Bovenkarspel en Zwaag, Gerooid zullen alleen mogen worden de vroege aardappelen, voorzoover ge teeld op een tuinbouwteeltvergunning of op een tijdelijke tuinbouwteeltver gunning zonder opdruk van het woord „Pootaardappelbedrijf". De sorteering van de aardappelen is in tweeën: de grooten boven 28 mm. en de kriel van 1528 mm, beide vier- kantsmaat. De prijs voor de aardappelen van 28 mm. en grooter is op Maandag 21 Juni ƒ10.per 100 kg. en loopt telkens met 0.10 per dag terug tot 9.50 op Za terdag. Voor de kriel Is de prijs ge durende de geheele week 5.— per 100 kg. De afzetregeling. De afzetregeling is weer ongeveer gelijk aan die van verleden jaar. Als eenige kooper van vroege aardappelen zal de V.B.N.A. optreden, die op elke veiling een vertegenwoordiger zal stel len, die de aardappelen in ontvangst neemt. Met de algemeene leiding is in de provincie Noord-Holland belast de heer H. Stenneberg. Bij aflevering aan den vertegen woordiger van de VBNA moet per te- Ier opgave worden gegeven van de hoeveelheid en de soort, zoomede van den naam en het LCO-nummer van den teler. De aanvoerders zijn derhalve verplicht hun LCO-nummer te ver melden. De provincies zijn voor het vervoer weer verdeeld in productie- en con sumptiecentra. Deze zijn gelijk aan die van verleden jaar. Het vervoer van den teler naar de veiling in de pro ductiecentra is vrij. Bij vervoer naar een veiling in een consumptiegebied, of wanneer de teelt plaats vindt in een consumtiegebied, moet het vervoer ge dekt zijn door een vervoerbewijs, af gegeven door den plaatselijken bureau houder van de PICA, onder wien de teler ressorteert. Afwijkende, zooals aangevreten, stukgestoken, sterk gepokte, en, groen gekleurde aardappelen moeten als vee' voeder worden afgezet. Ze moeten ook ter veiling worden aangevoerd en aan de VBNA afgeleverd. De prijs, welke aan den teler wordt uitbetaald is ma> ximum 2.20 per 100 kg. bij aflevering franco laadplaats. Voor veevoeder mo gen alleen die aardappelen worden af geleverd, waarvoor door de PICA een veevoederverklaring is afgegeven. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft aan Mevrouw Roosevelt een briefje ge stuurd of zij er nu niet eens voor zou kunnen zorgen, dat het voor de Chi- neezen wat makkelijker wordt gemaakt om naar de Vereenigde Staten te emi- greeren en zij voegde daaraan toe dat haar volksgenooten in Amerika daar ook graag burgerrecht zouden verkrij gen. net als elk ander mensch, maar dat er een Amerikaansche bepaling was. die zich daartegen verzette. Het democratische beginsel eischt rassengelijkheid, zoo schreef mevrouw Tsjang. Daar zit natuurlijk wel iets in. maar alle Konsequenz führt zum Teufel! Amerika heeft wel zijn zwarte schoenpoetsers noodig, doch wenscht niet met „blackies" in eenzelfde tram te zitten of aan de stembus te komen. Zelfs in de noordelijke staten gaat een straat erop achteruit, als er negers komen wonen. Negers geven een hin derlijke geur af. zeggen de Souther ners; een echte Yankee zou zich krach tiger uitdrukken. Er is niet bekend gemaakt, hoe me vrouw Roosevelt mevrouw Tsjangs briefje beantwoord heeft. Wel is dezer dagen iets anders gepubliceerd, n.l, dat verschillende negerorganisaties een marsch naar Washington gaan organi- seeren ,om voor zich gelijke rechten als de blanken op te eischen. Want in het democratische Amerika bestaat tus schen blank en zwart nog immer een meeningsverschil over Wat de echte achttien karaats democratie is. die aan de wereld moet worden bijgebracht. Vermoedelijk wordt het in Amerika aldus uitgelegd: Binnen de grenzen van hun kleur zijn alle menschen gelijk, negers met negers. Chineeze- met Chi- fteezen. Ook ten opzichte van de Ver eenigde Staten is er gelijkheid, in dien zin, dat ze elk naar hun eigen talent voor bepaalde oogmerken gebruikt kunnen worden. Het Chincesche ras is er bekend om, dat het weinig nerveus- gevoelig is, en beter dan andéren hon ger en pijn kan verdragen. De Ame-ri- en stellen hen in de gelegenheid, dit ruimschoots te bewijzen. De negers daarentegen hebben vóór. dat zij onder alle omstandigheden met rollende oogen kunnen lachen en als een kind zich vermaken, dat aan een insekt de vleugeltjes uittrekt. Als kinderen ook hebben zij nergens ontzag voor. Wie zouden beter dan zij geschikt zijn om cultuurmonumenten, kerken en zieken huizen te bombardeeren? Derhalve. China voor de Chineezen zoolang zij het er volhouden Europa voor de negers en de wereld voor de Ameri kanen! VERORDENING TEGEN VROEGTIJDIG SAMENSCHOLEN VOOR WINKELS TE HILVERSUM. Van gemeentewege is te Hilversum een verordening uitgevaardigd, welke een verbod inhoudt om des morgens voor 8 uur in de rij te staan voor levensmiddelenwinkels. Het gemeente bestuur is van de overweging uitge gaan, dat de huidige toestand van queue-vorming voor winkels onhoud baar is. Reeds van 4 uur in den mor gen af staan momenteel vele huismoe ders o.a. vóór groentewinkels en slage rijen in de rij, waardoor, zij aan het huisgezin worden onttrokken. Teneinde dit te voorkomen, is thans deze veror dening gegeven, krachtens welke* het verboden is des morgens vóór 8 uur voor levensmiddelenwinkels post te vatten of zich in de omgeving van deze winkels op te houden met het kenne lijk doel nadien voor deze verkoop plaats post te vatten. Lewis heeft, naar de Britsche be richtendienst uit Washington meldt, geweigerd de staking, die te midder nacht moet beginnen, ongedaan te ma ken. Bij het stakingsbesluit zijn omstreeks 558.000 mijnwerkers in de Ver. Staten betrokken. Zooals verwacht werd, is de beker finale thans een geheel Westelijke aan gelegenheid geworden, omdat Ajax zege vierde over Wageningen en D.F.C. te sterk bleek voor M.V.V. De nederlaag van Wageningen tegen Ajax was grooter, dan iemand verwacht bad. Een totaal uitverkocht Utrechtsch Stadion was getuige van deze ontmoe ting, waarin in het begin beide ploegen z;ch geheel gaven. Reeds na 3 minuten nam Ajax de leiding en hoewel de Am sterdammers daarna voortdurend sterker waren, duurde het tot enkele oogen- blikken voor de rust, vóórdat Ajax haar voorsprong vergrootte. Na de hervatting had Wageningen niets meer in te brengen en met groote regelmaat werden de volgende doelpun ten gemaakt, 't Werd tenslotte 80 na een wedstrijd, waarin Ajax zelfs niet haar volle kracht demonstreerde! In Nijmegen speelden D.F.C. en M.V.V. hun demi-finale. D.F.C. was drie-kwart van den tijd sterker en slechts het laat ste half uur was voor de Maastrichtena ren, die evenwel te schotloos waren, om een 13 achterstand te kunnen inloopen. De rust kwam met 1—0 voor D.F.C. en 5 minuten na de hervatting stond het al 30, dank zij Mijnders, die snel en ge vaarlijk was. Pas na een kwartier doel puntte M.V.V. tegen (31), werd toen sterker, doch zag geen kans om te doel punten. Zoodat we als finale krijgen D.F.C. Ajax, welke wedstrijd vermoedelijk in Utrecht gespeeld zal worden. Intusschen schijnt de beker sterk in waarde te zijn gestegen, want niet alleen is er in de verschillende ronden over 't algemeen goed en enthousiast ge speeld, ook het publiek bleek deze soort wedstrijden te apprecieeren. Men kan er dan ook wel van verzekerd zijn. dat de finale voor een uitverkocht huis zal gaan en dat men vergast zal worden op een prima wedstrijd. W1ERINGER WIELERBAAN. Voor een geheel uitverkocht huis heb ben de beste baanrenners van Nederland Zondag in Wieringen een aantal wed strijden verreden, welke van uitstekend gehalte waren. Opnieuw bleek de kracht van de Noord-Hollanders, die met ver schillende overwinningen uit den strijd kwamen. De eerste verrassing bracht de sprint. Derksen en v. Vliet wonnen eerst elk een rit, zoodat een derden rit noodig was. En ziet, de wereldkampioen werd geklopt! Derksen spurtte op tijd weg en hoewel van Vliet naast hem kwam op de laatste meters, wist Derksen met een banddikte te winnen, de laatste 2C0 M rijdende in 12,8 sec. Jan Pronk had niet de minste moeite met Groenewegen in een achten Iging. Pronk daverde over de baan, reed di rect zeer snel en haalde Groenewegen na 1 min. 12,6 sec. in. Een fraaie zege. De koppel-achtervolging was voor BakkerEvers, die in 3 min. 40,2 sec. zegevierden over van SwelmVerschu ren, terwijl een klassementrit voor Klink was, die een ronde wist uit te loopen. Pronk werd tweede en Remkes derde. De 60 K.M. koppelwedstrijd was voor PronkBoeyen, die 12 punten verover den en in 1 uur 28 min. 54,8 sec. de 60 K.M. aflegden. Tweede werden Klink Vooren m. 4 pnt. Op 1 ronde eindigden v. VlietDerksen met 13 ptn. als derde en BakkerEvers met 7 punten als vierde. Tenslotte trachtten Derksen en van Vliet de records over 1 K.M. met staande en vliegende start te verbeteren, hetgeen echter mislukte: de wind was te krach tig! RENNERS IN NIJMEGEN. Zaterdagavond werden in Nijmegen wedstrijden gehouden op dé wielerbaan aldaar. De veteraan van Oers won de Groote Zomerhandicap" vóór Derksen, Remkes, Pronk en v. Amsterdam, die allen de finale wisten te bereiken. Het hoofdnummer was de „Kleine Tour door Nederland" over 50 K.M. Hieraan namen 30 renners deel. Groene wegen werd eerste in 1 uur 14 min. 13.6 sec., Jan Pronk tweede, Remkes derde en Derksen ontging de zege, omdat hij de eindspurt een ronde te vroeg inzette en na het passeeren van de eindstreep afstapte. Daarmee verloor hij zooveel meters, dat hij slechts de vierde plaats bereikte! Duizend dooden Zondagavond is Turkije door een nieuwe natuurramp getroffen. Te Istan- boel werden twee krachtige aardschok ken gevoeld, waarvan het centrum ge legen was in het rijke landbouwgebied van Ajjapazar in Noordwest Anatolië. De telefoonverbindingen tusschen Istanboel en de hoofdstad Ankara zijn sedert dien verbroken en de Ankara- express, die gisteravond Istanboel ver liet, kon wegens de door de aardbe ving aangerichte schade niet verder. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Het gerucht gaat, dat de stad Ada- pazar. die 24000 inwoners telt, volko men verwoest is. Uit Geyve, dat 36000 inwoners heeft, wordt melding gemaakt van groote schade. Zoowel uit de hoofdstad Ankara als uit Istanboel schenlevens heeft gekost. Er wordt ge sproken van duizend dooden en .een overeenkomstig aantal gewonden, dat deze natuurramp talrijke men- werd hulp gezonden. Men verwacht, Te Istanboel, waar een ernstige pa niek ontstond, is de aangerichte schade- geringer.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1