DAGBLAD VOOR Korps Motordienst en 13 en 14 RI opgeroepen. Eindelooze vruchtbare vlakten wachten op bebouwing. BEKENDMAKING Aanval op convooi bi] Scheveningen. Bekendmaking. Aanvulling Wetboek van Strafrecht. De strijd tusschen de gemeenten en het Provinciaal Electriciteits- bedrijf. Boerenleider Roskamroepi duizenden vrijwilligers op. Invasie-perikelen. Twee Andijkers stichtten zaadhandel. STAD EN OMGEVING. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar Voordam C 9. N.V. Bnrean Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 99 JUNH 194S. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 148. 2 pagina's Hoofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertenties la deze édltie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M 1.40, elke 3% m.M. meer 9.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor bet geheele Rijk 8.63. Losse nrs. ets. A Oproepdata 5, 6, 8 en 9 Juli. On grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge- *®en' Hej dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van Officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur ln het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het korps Motordienst en zjjn oorlogsonder deelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943. In de YVaterlookazerne te Amersfoort: 1. Het personeel van het 13e regiment infanterie en zijn oor logsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 6 Juli 1943. Het personeel van het 14e regiment infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1915 op 9 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Dnitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmis baarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den .verzuimden tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K LE E D I N G. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- dlng. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet reke nen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. 9 vliegtuigen neergeschoten. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Juni. Het opperbevel van de weermacht maat bekend: Plaatselijke aanvallen van den vijand in 'het gebied ten oosten van Demi- doff en bij Welikije Loeki werden af geslagen. Aan de overige sectoren van het oostelijke front verliep de dag over het algemeen rustig. Aanvallen overdag en des nachts van de lucht macht waren gericht op spoorwegdoe len in het achterwaartsche gebied van den vijand. In de namiddaguren van 27 Juni viel een formatie van 60 Brltsche gevechts- en jachtvliegtuigen een Duitsch konvooi in de wateren van Scheveningen aan. De vijandelijke formatie werd verspreid en 9 vlieg tuigen werden neergeschoten. Het konvooi is met geringe schade zijn haven van bestemming binnenge- loopen, De' Wehrmachtbefehlshaber in Ne derland maakt bekend: De talrijke malen dat de laatste da gen vijandelijke vliegtuigen worden neergeschoten, geven aanleiding er op nieuw dringend op te wijzen, dat het de burgerbevolking ten strengste ver boden is de plek te betreden, waar vliegtuigen zijn neergestort, of eeni- gerlei voorwerpen, die tot het neerge storte vliegtuig of de leden der be manning behoord hebben, mede te ne men. Overtredingen worden zwaar ge straft. De posten hebben strenge in structie elke overtreding door gebruik van wapenen te verhinderen. Gezond rechtsgevoel boven den letter der wet. In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van hst Departement van Justitie betreffende de toepasselijkheid van wettelijke straf bepalingen. Daarin wordt bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 van het Wet boek van Strafrecht een tweede volzin Wordt toegevoegd, luidende: „Valt een feit niet onder den tekst daeh wel onder de grondgedachte van een wettelijke strafbepaling zoo is de strafbepaling toepasselijk, indien het feit naar gezond rechtsgevoel straf waardig is." Het besluit is gisteren in werking ge treden. De Ankara-Express is op tachtig km. afstand van de Turksche hoofd stad ontspoord! de locomotief en eenige wagens liepen uit de rails. Er moet een aantal slachtoffers te betreuren zijn, doch het juiste aantal daarvan staat nog niet vast. October 1934 kwamen tien gemeen tebesturen in verzet bij de Kroon tegen het besluit van Provinciale Sta ten om een stelpost van 1 millioen op de begrooting te plaatsen, om eventueel een provinciaal net in de gemeenten aan te leggen naast de gemeentelijke distributienetten. De contracten van de gemeenten met het Prov. Electrisch Bedrijf lie pen af en de provincie wenschte die niet te vernieuwen, omdat het bedrijf zelf de kans aan huis-levering ter hand-yxilde nemen. Voor de gemeenten, die tamelijke winsten uit de electriciteitslevering trokken, beteekende dit groote moei lijkheden op financieel gebied. De provincie zette echter door en ver schillende gemeenten zwichtten en namen met een schadeloosstelling ge noegen. Met Alkmaar was dit niet het ge val. Hoewel de provincie in 1939 dreig de de stroomlevering stop te zetten, beriep deze gemeente zich op de con cessievoorwaarden van het Rijk, waar bij het bedrijf verplicht is aan alle gegadigden in de provincie stroom te- leveren. Het Prov. Electrisch Bedrijf ontken de, dat een gemeente als gegadigde beschouwd kon worden, maar bleek bereid, hangende de uitspraak van den rechter, stroom te leveren. Aangezien alle professoren in het staatsrecht het besluit van de Prov. ^Staten in strijd met ons staatsrecht oordeelden, gevoelde het gemeentebe stuur van Alkmaar zich juridisch sterk en dat het juridisch sterk stond, bleek inderdaad het geval, want 16 Januari 1940 besliste de Haarlemsche Rechtbank, dat de Provincie verplicht was tot voortzetting der engros-leve- ring van electrischen stroom aan de gemeente Alkmaar. Groeten naar vrijwilligers aan 't Oostfront. De persdienst van den Nederland- schen Omroep deelt mede, dat fami lieleden en kennissen van Nederland sche Oostfrontstrijders binnenkort weer in de gelegenheid worden ge steld via de radio groeten naar hun verwanten aan het Oostfront te zen den. Aanmeldingen hiervoor worden zoo spoedig mogelijk ingewacht bij de af- deeling Pers en Propaganda van den Nederl. Omroep, Schuttersweg 8 te Hilversum, waarna men zoo spoedig mogelijk een oproep ontvangt. De op name van deze groeten is vastgesteld op 11 Juli a.s. Bij de aanmelding dient men te ver melden hoeveel personen willen spre ken en tevens den rang en den naam van den bedoelden Oostfrontstrijder en het wapen (SS., Ned. Legioen, N.S. K.K. enz.), waartoe hij behoort. DAVIS AFGETREDEN. President Roosevelt heeft de ontslag aanvrage van den gevolmachtigde voor de levensmiddelenvóorziening in oor- ogstijd, Chester Davis, aanvaard en Marvin Jones tot zijn opvolger aange wezen. Het P.E.N. ging van deze beslissing in hooger beroep bij het Gerechtshof in Amsterdam. Dit Hof heeft thans het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank vernietigd en als haar oor deel uitgesproken, dat de burgerlijke schil kennis te nemen, rechter niet bevoegd is, van het ge- Door deze beslissing is het laatste woord in handen van de regeering ge legd. Het is bekend, dat het Rijksge zag zich achter de Provincie heeft ge steld. De tijd, waarin de rechter los van het hoogere gezag op grond van concessies en contracten oordeelt wat het recht vordert, ligt blijkbaar achter ons. Het eenige gevolg van deze beslis sing van het Amsterdamsche Ge rechtshof zal wel zijn, dat de nog overgebleven gemeentelijke electrici- teitsnetten zullen worden opgeheven en dat het P.E.N. in die gemeenten de directe-levering aan huis ter hand neemt. Voor de verbruikers zal dit niet veel uitmaken. De grootste afne mers komen allicht in een gunstiger positie, maar voor de gemeenten, die financieel toch al op steun van het Rijk zijn aangewezen, beteekent dit besluit, dat de tijd van financieele zelfstandigheid nog verder wordt verschoven. EEN MINIATUUR-BOTERFABRIEK IN HUIS. Twintig verdachten zullen terecht staan. 's-GRAVENHAGE, 2.i Juni. - De Cen trale Controle Dienst heeft onlangs in Weesp een geval van clandestien karnen ontdekt, welke ontdekking een einde heeft gemaakt aan een belangrijke frau duleuze boterbereiding. In het huis van een melkslijter werd zooveel gevonden, dat een uitgebreider onderzoek werd ingesteld. Dit bracht bezwarende zaken voor de betrokkenen aan het licht. Het bleek, dat de melk slijter melk verkamde, welke hij clan destien had verkregen van twee melk veehouders. Deze hebben in den loop van een viertal maanden met deze leve ranties eenige duizenden liters melk aan de geregelde melkvoorziening ont trokken. De volledige miniatuurboterfabriek van den melkslijter is thans opgeruimd. Behalve tegen den boterfabrikant en de melkleveranciers is opgetreden tegen een aantal afnemers van de clandestien berefde producten, zoodat zich bij de be rechting van de zaak ongeveer 20 ver dachten te verantwoorden zullen heb ben. Doodvonnissen voltrokken. 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Officieel wordt bekend gemaakt: Het op 21 Juni 1943 door het Deut sche Obergericht tegen de Neder landsche onderdanen Klaas Muller en Jan Wilhelm Haije uit Heino wegens moord en daardoor ge pleegde sabotagehandpling uitge sproken doodvonnis is na onder zoek van de gratiekwëstie voltrok ken. De beide daders hadden, zooals reeds in de pers gepubliceerd, uit politieke haat een hun tot dat oogenblik volkomen onbekend li chamelijk zwaar gehandicapt lid der N.S.B. op de meest euvele wij ze mishandeld en levend begraven. Officieel wordt bekend gemaakt: De Jood Eliazer Pachter uit Am sterdam, Nederlandsch staatsbur ger, is door vonnis van het Duit sche Obergericht in het bezette Ne derlandsche gebied van 28 Mei 1943 wegens verboden bezit van wapenen ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek van de kwes tie van gratie voltrokken. Pachter heeft zonder rekening te houden met de tot de openbare meening gerichte talrijke waar schuwingen en zonder acht te slaan op de steeds gepubliceerde vonnissen der Duitsche gerechtsho ven een pistool met, 25 schot mu nitie in Maart 1942 in zijn bezit gekregen en vervolgens bijna een jaar lang in geladen toestand steeds bij zich gedragen. LEIDER VAN TERREURBENDE DOODGESCHOTEN. De leider eener terreurbende te Sofia, waarvan de leden onlangs gegrepen zijn, is gisterochtend door de politie doodgeschoten toen hij zich tegen zijn arrestatie verzette. Hij was een berucht communist en terrorist, die onder den naam Michael Stiogoff aan den Spaan- schen burgeroorlog heeft deelgenomen. De door hem geleide bende had zich ten doel gesteld Bulgaarsche burgers in Sofia te vermoorden. DESERTIE IN HET AMER1KAANSCHE LEGER. Het „Federal Bureau of Investiga tion" te New-York deelt mede, dat tot dusver 171.642 gevallen van desertie In het Amerikaansche leger zijn voorge komen. Ttldenz de op de Nenijto-slntelbaao te Rottefdam gehouden nationale alhic- «Ukwcdstnjdeo verbeterde mevrouw BlankeraKoen het op naam van Tollien Schuurman ataande Neder landsche record 200 meter hardloopen met 1/10 ace. De nieuwe reeordhoud- atet temidden van haar spoitgenooten ha deac prestatie CNF-Hof-Pax m Terug naar het land. (Van onzen specialen verslaggever.) Op het met de emblemen van Landstand en Oost Compagnie ge tooide tooneel, door groen en bloe men omgeven als een levend schil derij 'n een lijst van nationale kleuren, sprak gistermiddag in Krasnapolsky de boerenleider Ros kam een ernstig woord tot allen die willen medewerken om de voedsel positie van Europa en daardoor die van ons eigen land in de naaste toekómst veilig te stellen. De heer Balk, de boerenleider van Amsterdam, die hem met een kort woord inleidde en in het bijzonder de vertegenwoordigers van NSVO, van WA en SS welkom heette, deed uitkomen, dat men de bakens moet verzetten als het getij verloopt en dat de jongens, die zich een toekomst in den landbouw willen verschaffen niet meer als vroe ger naar het Westen, maar naar het Oosten moeten kijken. Op de groote «ruchtbare velden der zwarte aarde kan alles geteeld worden waaraan Europa behoefte heeft, maar er zijn handen tekort> er moet een in zet van wilskrachtige kerels komen, die, bewaakt door de weermacht, mede zullen werken om van den grond een zoo dankbaar mogelijk gebruik te ma ken. Wie zich daarvoor kunnen melden en wat hun vooruitzichten zijn, dat was het wat de boerenleider Roskam die meermalen in het Oosten vertoefde dezen middag zou vertellen. Terug naar den grond. De heer Roskam wees er op, dat men, teruggaande van alle beroepen, tenslotte bij den boer komt. De boer de bewerker van den grond, de bewo ner van de erfhoeve, is overal de man geweest, die in zijn veelomvattenden arbeid alle ambachten uitoefende. Eerst later werd er gespecialiseerd en werd de eene boerenzoon een smid, de ander een soldaat, een geestelijke of een ge neesheer en ook hun zonen zwermden weer uit, maar zij stammen allen uit het oude boerenbloed en daarom is het niet zoo dwaas als het lijkt als men al die menschen weer oproept om tot den grond terug te keeren, om opnieuw de aarde te bewerken en daardoor te voor komen, dat zij ondergaan in de stad, die hun geen toekomst kan bieden. Het is geenszins de bedoeling, dat duizenden jonge menschen weer zullen In een zeer druk bezochte ver gadering heeft de boerenleider van Nederland gisteren te Am sterdam een rede gehouden over het onderwerp: De versteedschte boer terug naar het land. Hij deed daarbij een beroep op alle mannen, die kunnen en wil len werken, om zich vrijwillig in te zetten voor de voedselvoor ziening van fcuropa. „verboerschen", zij moeten slechts weer de levenswaarden leeren kennen van de oude boerenbedrijven. Hoe minder menschen over economie praten des te .beter. De boer moet al lereerst om zijn gewas denken en zor gen, dat er geen onkruid tusschen komt. Hij moet den moed niet verlie zen omdat hij aan alle kanten geregle menteerd en gecontroleerd wordt, hij. moet met beide beenen op zijn eigen erf staan en zeggen: ik ben de boer bij de gratie Gods. Want de echte boer laat zich niet kisten zoolang hij er in slaagt zijn bloed zuiver te houden. Te veel zijn boerderijen als kapitalis tische bedrijven behandeld en heeft men met krachtvoer en kunstmest ge forceerde resultaten bereikt. Nu einde lijk komt het erfrecht en het geheele bedrijf wordt vrij van kapitalistische machten. Tallooze boerengeslachten zijn In Amerika ten onder gegaan. Zij werden er met den grond geëxploiteerd en met den invoer van de door Men verkregen producten werden de Nederlandsche boeren doodgeconcurreerd. Zoo werd de boer het slachtoffer van de wereldeconomie. De eeuwige wenteling. Het hindert niet, dpt een boerenzoon dokter werd en evenmin dat ook diens kinderen stedelingen zijn geworden. Maar de kinderen daarvan moeten weer naar den grond hunner vadereh. want als in een zonnerad moet er een eeuwi ge wenteling zijn van land naar stad, maar ook van stad naar land. Gezonde stadsche jongens moeten een kans hebben. De boer kijkt er meestal wat geringschattend op neer, maar zij blijken weldra bruikbare krachten. Want stad en land zijn gelukkig nog biet geheel van elkaar vervreemd en als Amsterdam bevrijd is van den Jood- schen geest zal het een West-Friesche stad zijn, die gezonde blonde kinderen levert en zijn behoud aan zijn natuur lijke geaardheid zal danken. In den tijd die kdmen gaat zal Eu ropa zich weer uit eigen bodem kun nen voeden. Er zijn onoverzienbare vlakten vruchtbare aarde, bedekt met wild gras. De ploeg er in en het is klaar voor den oogst. Honderdduizen den hectaren wachten op bewerking, maar men komt handen tekort om te zaaien en te oogsten. Deze grond heeft werkers noodig, goede, betrouwbare mannen, jongens en ouderen, desnoods van 18 tot 65 jaar, ^ls ze maar de han den uit de mouwen kunnen steken en wilskracht genoeg hebben om zich door alle moeilijkheden heen te slaan. De tijd Is voorbij, dat alleen de man met geld zich een boerenbedrijf kon koopen. Nu komt de man met handen en karakter, de man, die aan het Oost front Europa verdedigd heeft of zich vrijwillig heeft ingezet om de voedsel positie van Europa veilig te stellen. Als eenmaal de oorlog voorbij is zijn zij het allereerst, die rechten op een eigen bedrijf kunnen laten gelden. Vrijwilligers vóór. De Landstand geeft allen candidaten de noodige voorlichting. Alleen al uit Amsterdam worden tien duizend jongens en mannen verwacht, die zich evenals trouwens de candi daten uit andere plaatsen kunnen aanmelden aan het kantoor op de Hee rengracht no. 538, waar hun alle in lichtingen over vooruitzichten, vergoe dingen, enz. verstrekt zullen worden. Daarna neemt de Oost-Compagnie als economische vereeniging de leiding en verschaft allen de technische mogelijk heden. Karaktervaste jongens, goedge keurd na een strenge keuring, volgen een vormingscursus in ons land. daar na een opleidingsschool in het Oosten en worden dan als assistent, als Stütz- punkieiter of specialist voor land bouw of veeteelt in de Oekraïne, in Litauen of Wit-Roethenië geplaatst, waar zij ook als assistent-Verwalter en Verwalter kunnen optreden. In 1923 waren daar in het Oosten nog 100.000 boeren van Nederlandschen bloede, die bedrijven van 120 tot 180 ha. bezaten. Stalin liet 800.000 boeren van Germaanschen oorsprong afslach ten om het verzet tegen het commu nisme te breken, maar weer zijn de be drijven onder leiding van Arische vol keren gekomen en overal waar hier in Holland vijf melkboeren, bakkers of slagers zijn, terwij! één daarvan het werk alleen kan doen, moeten er vier naar het Oosten omdat de grond, de prachtige zwarte grond daar schreeuwt om arbeidskrachten, die zegenrijk werk kunnen verrichten. Na de met applaus beloonde rede van den boerenleider was er, gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan door velen uit deze zeer druk bezochte bijeenkomst gebruik werd gemaakt. DE PRIJS DER VROEGE AARDAPPELEN. Met ingang van Maandag j.l. Is de veilingprqs voor de vroege aardappelen vastgesteld op f 9 per 100 kg. Heden zal de prijs f 8.90 en de volgende dagen telkens f 0.10 lager zijn, zoodat Zaterdag f 8.50 zal worden gemaakt. Voor de kriel blijft de prijs f 5 per 100 kg. De beruchte datum van 22 Juni, waarop zij het ook van niet-offici- eele Engelsche zijde de geallieerde invasie was aangekondigd op het Eu- ropeesche vasteland, heeft thans reeds weer een zoodanige tijdsruimte achter zich gelaten, dat wij het wagen het in vasie-thema nogmaals aan te snijden, daarbij uitgaande van de veronderstel ling, dat de gemoederen op dit punt mogelijk eenigszins tot rust zijn geko men. Laten wij dan beginnen met te zeggen, dat zij die inderdaad op 22 Juni de invasie hadden verwacht, zich deze onderneming kennelijk wat al te eenvoudig hebben voorgesteld, een op vatting, waartegen herhaaldelijk is ge waarschuwd, ook van deskundige Brit- sche en Amerikaansche zijde. Dat ge deelte van het publiek, dat den wensch reeds lang heeft aangenomen als de vader van de gedachte, behandelt deze zaak maar al te veel en bagatelle, om dat het zich de hieraan verbonden moeilijkheden in geen enkel opzicht weet te reaiiseeren Daar tegenover zou het echter dwaasheid zijn, de mo gelijkheid van een geallieerde landing op Europa's vasteland geheel uit te sluiten: dat doet men ook van Duit sche zijde niet, integendeel: men is er volkomen op voorbereid. Zeer duide lijk is dit gebleken uit hetgeen dr. Göbbels vorige week in „Das Reich" over dit onderwerp heeft geschreven, daarbij geenszins in twijfel trekkende, dat de Anglo-Amerikaansehe mogendhe den voldoende tonnage en strijdkrach ten zouden bezitten om op een of an der punt van Europa te. landen. Ech ter en dit betoogde dr. Göbbels met nadruk het verrassingselement is hierbij ten eenenmale uitgesloten. De Spil_ is er dag en nacht on inge steld, zij beschikt over een voldoende reserve-macht om de Anglo-Amerika- nen na een zekeren aanlooptijd op elk bereikbaar punt van Europa met ef fect te weerstaan. Wij vinden deze uftsDraak van dr. Göbbels hierom zoo belangrijk, omdat zij nog eens een keer te meer bewijst, dat men zich in Duitschland niet laat leiden door een bepaalde struisvogel politiek en niet den kop in het zand steekt. De 'maatregelen trouwens wel ke ten afweer zijn gesteld, zullen in dit opzicht te gelegener tijd een taal spreken, welke niet kan worden mis verstaan. Het zou geen verwondering baren, zoo een invasie of een poging daartoe voor den aanvaller meer fa tale gevolgen met zich zou brengen dan voor den aangevallene. Voorts is één ding zeker; dat zij onder bepaalde omstandigheden de inleiding kan ziin tot een beslissing van den oorlog. En ook in dit opzicht wij citeeren hier dr. Göbbels is Duitschland er eer der vóór dan er tegen. Bedrijf met wereldreputatie. Op 1 Juli a.s. zal het vijfenzeven tig jaar geleden zijn, dat het zaadbe- drijf van de gebr. Sluis te Enkhuizen werd opgericht. Op zeer bescheiden schaal begonnen, is dit bedrijf uitge groeid tot een van zeer grooten om vang en met een wereldreputatie. Het was in 1868, dat twee Andij ker bouwers, de gebroeders Jacob en Pieter Sluis een zaadhandel be gonnen. Het bedrijf, dat zich uit sluitend op den afzet in het binnen land richtte bleek zeer levensvat baar te zijn en omdat Enkhuizen voor het vervoer grootere moge lijkheden bood werd het twee jaar later naar het Westeinde overge plaatst. Pieter Sluis trok zich na en kele jaren uit de zaak terug en emigreerde naar Amerika. Inmid dels begon de handel met het bui tenland van beteekenis te worden. Eerst waren het rondreizende Duit sche kooplieden, die koolzaad van de firma betrokken, doch de rela ties breidden zich steeds uit. In 1890 overleed Jacob Sluis,waarna zijn zoon Joost het beheer en zich nam. Het' was vooral onder zijn leiding, dat de export van tuin- en bloemzaden een enorme vlucht nam. Naar Engeland, Noord- en Zuid- Amerika, Australië en vrijwel alle landen van ons continent gingen de prima selectie-prod ucten van gede gen Westfriesche kweekkunde Na het verscheiden van Joost Sluis in 1919 werd de zaak in een Naamlooze Vennootschap omgezet, waarvan de heeren Jacob. Abraham en Pieter Sluis directeuren werden. In 1921 begon Abraham een zaad handel voor eigen rekerrtng en in 1935 vertrok Pieter naar Amerika, zoodat Jacob Sluis thans nog de eenige directeur van de N.V. is Langzamerhand is het bedrijf in het Westeinde een groot complex vap pakhuizen, kantoorgebouwen en werkplaatsen geworden met daar omheen vele hectaren teeltgron- den. De proeftuinen echter liggen midden in de stad! Doch in het heele land worden de zaden voor de Gebroeders", zoo als het bedrijf hier heet, geteeld Ja, zelfs in Frankrijk wint men zaden voor deze zaak! Donderdag dan wordt de oprich ting herdacht, een jubileum even wel, dat in verband met de tijds omstandigheden niet gevierd kan worden. Begrafenis Ds. F. W. J. van den Kieboom. Velen heeft hjj bijjvend en voor het leven aan zich verplicht. Het in 1594 in gebruik genomen ge deelte van de in 1574 verbrande Ruïne Kerk te Bergen was te klein om alle belangstellenden voor den rouwdienst van ds. F. W. J. van den Kieboom te bevatten Het middenpad vulde zich met bezoe kers, die evenals zij, die bij het orgel een plaatsje hadden gevonden, met een staanplaats genoegen moesten nemen. Van heinde en verre waren de ge- evacueerde Bergenaren gekomen om aan hun geliefden prediker de laatste eer te bewijzen. Er waren voorts depu taties van het Classikaal Bestuur, van het Provinciaal Kerkbestuur, van Huize Westerlicht, van de Kinder-Zondag- school, alsmede van Zaltbommei, de vroegere standplaats van den overledene en tal van predikanten. Ondubbelzinnig kwam tot uiting, welk een plaats deze christen in de harten van honderden had veroverd. De baar, die voor den preekstoel stond opgesteld, was met een schat van bloe men bedekt, w.o. kransen van het Kerk bestuur en den Kerkeraad, het Classi kaal Bestuur, het Provinciaal Kerkbe stuur, Huize Westerlicht, de Kinder- Zondagschool en tal van andere. De dienst werd geleid door ds. Prins van Wijngaarden, die mededeelde, dat hij dit deed op verzoek van den eenigen vriend van den overledene, ds. J. P. de Graaff uit Naaldwijk, die door ziekte verhinderd was den dienst te leiden. Gemeenschappelijk werd hierna Ge zang 149 1, 2 en 3 gezongen, waarna ds. Prins van Wijngaarden uit het Oude Testament psalm 103 en uit het Nieuwe Testament van den brief aan de Co- r'nthiërs hoofdstuk 15 vers 35 en vol gende las. Spreker herinnerde er aan, dat ds. Van den Kieboom vele jaren voorzit ter was van het Prov. Kerkbestuur in N.-H., dat hem ook afvaarrU«do -war de Synode. Daarbij was hij Kerkvisi- teur en lid der com. voor Diac. Ar menzorg, zoodat hij zitting had in het hoogste Kerkbestuur. Vervolgens be sprak ds. Prins van Wijngaarden het verloop der ziekte en wees op het ka rakter van den overledene, die aitiid hulpvaardig en ieders vriend was. Hij bleef studeeren en had die nuanceering welke men rechts „modern" noemt. Juist door zijn eenzaamheid deed hij veel aan ziekenbezoek en wist hij zoo goed te troosten. Op verzoek zongen de aanwezigen daarna het lievelingslied van den overledene, Gez. 102 1 en 2 Na gebed werd de baar de kerk uit gedragen. Nog nimmer zag Bergen zoo'n groote begrafenisstoet grafwaarts trekken. Aan de groeve werd namens de Syno de gesproken door Mr. v. d. Meer. Voor de Kerkvoogdij werd het wonrd gevoerd door' ds. Casteyn, voor het Classikaal Bestuur en den Ring doo- ds. Bloemhoff. Namens de Kerkvoogdij en den Kerkeraad werd het woord ge voerd door den heer P. Besse. De heer R. Langenberg sprak sla kerkvoogd. Voorts werd nog ge sproken' namens den Kerkeraad van'' Zaltbommei, alsmede namens de Com missie van de Diaconale Armenzorg en door Notaris van Leersum van huize Westerlicht. Een Iaatsten groet brachten voorts mej. v. d. Dussen, en mevrouw Grootes Rood. Namens den Kerkeraad sprak ten slotte de heer J. Smit een woord van dank. De plechtigheid werd door ds. Prins van Wijngaarden beëindigd.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3