DAGBLAD VOOR Aantal artsen naar Concentratie kamp overgebracht. „Voordat de herfstbladeren vallen. Nieuwe aanvoerregeling voor vroege aardappelen. Rooiverbod voor Zaterdag. De balans over Juni: 149.000 brt. in den grond geboord. NIEUWE BONNEN De wereld in weinig woorden Churchill voorspelt en bedreigt. Het standpurtt van Berlijn l J Barbarisme. STAD EN OMGEVING. Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N.T. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330 Giro 187294. VRIJDAG 2 JULI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLA 145e Jaargant No. 151. 2 pagina's. Hoofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertentie» In deae éditie 9.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.49, elke 3V, m.M. meer 9.35. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor bet geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets.' Demonstratieve brief geschre ven aan den Rijkscommissaris. VGRAVENHAGE, 2 Juli. - Van gevoegde zijde wordt medegedeeld: Eenigen tijd geleden heeft een aantal Nederlandsche artsen een brief gericht tot den Rijkscom missaris, waarin zij op buitenge woon tactlooze wijze positie kozen tegen bepaalde beschikkin gen van de bezettende macht. In tegenstelling tot de meening van een deel der bevolking, dat het hierbij ^ring om een poging dit schrijven een karakter te geven van een groote spontane demon stratie der Nederlandsche artsen,, is het een door enkele aanstich ters geleide actie gebleven. Van de binnengekomen brieven bleek het grootste deel door middel van doorslagen vervaardigd te zijn, vaak anoniem en voor een ander deel was de onderteeke- ning met geheel verdraaide hand en onleesbaar geschreven. Bij de zen brief ging het slechts om de organisatorische kwestie van de Artsenkamer en vooral om de bepaling van de bezettende macht, dat een arts - dus iemand Öie de volksgezondheid moet hel pen in stand houden - zijn beroep niet zonder meer en zonder toe stemming van de Nederlandsche- Staatsautoriteiten mag opgeven én evenmin patiënten en aan staande moeders in het land in den steek kan laten. Er kan wor den vastgesteld, dat de eigenlijke aanstichters van deze onwaardige onderneming zelf zeer klaarblij kelijk geen kleur hebben bekend, dus op den achtergrond zijn ge bleven. Verder is het zeer kenmerkend, flat de aanstichters hun slachtoffers onder de artsen in de waan heb ben gebracht, dat de bezettende macht het ..niet zou wagen" iets tegen dergelijke methoden te on dernemen. Een misrekening Evenwel, de bezettende macht heeft ook ditmaal streng en krach tig ingegrepen en tegen de demon stranten, wier optreden ernstig moet worden geacht, heeft de Sicherheits- polizei maatregelen genomen. Zij bevinden zich in een- concentratie kamp, waar zij kunnen nadenken over de tekortkoming van hun ver leiders. Zij zien hun straf tegemoet en bovendien een toepassing van par 1 van de verordening nr. 33 van' 1940 betreffende het verbeurd verklaren van vermogens. Eenige van deze aldus demon- streerende artsen hebben er de voorkeur aan gegeven te verdwijnen. Hun spreekkamers zijn door de Sicherheitspolizei verzegeld. Het schijnt ook hier de herhaaldelnk zichtbare samenwerking, te zijn laatstelijk nog in het Amsterdam- sche proces tegen de daders van den springstofaanslag op het be volkingsregister tusschen zekere intellectueele kringen en Oranje- bolsjewistische boodschappers. Het zal echter de openbare mee ning bijzonder interesseeren. dat het bij deze actie en hierop dient te worden gewezen geenszins gaat» om dien brief aan den rijkscommis saris, waarvan de Engelsche omroep kort geleden melding maakte, nog voor deze den geadresseerde den Rijkscommissaris had bereikt. Veel eer kwamen enkele van dergelijke brieven eerst verscheidene dagen ia- ter werkelijk binnen. De opstellers van dezen brief gaven daarmede te kennen, dat zij öf naar den Engel- schen zender hadden geluisterd, öf zich hadden laten leiden door een groep, die handelt naar de aanwijzin gen van de Londensche emigranten- 'kliek. Om die reden zal het, niemand verbazen, dat een dergelijke handel wijze zeer onaangename gevolgen voor de desbetreffende briefschrij vers zal hebtfen. De inhoud van dezen tweeden brief kehmerkt de opstellers als mannen van een in zichzelf tegenstrijdige denkwijze. Aan de eene zijde spre ken zij van den catastrofalen gezond heidstoestand van het Nederlandsche volk een bewering, die wordt weerlegd door de beschikbare jong ste Nederlandsche officieele statisti sche gegevens, volgens welke de ge zondheidstoestand van het Neder landsche volk opmerkelijk goed blijkt te zijn aan de andere zijde wei geren zii een deel van dit volk. dat in Duitschland werkt, medisch bij te staap. Indien op die wijzè de Neder landers van hun geneeskundige ver zorging worden beroofd, dan ligt de schuld uitsluitend bij die artsen, die. jn plaats van zich te beperken tot de vervulling van hun plichten als arts. zich laten verleiden tot demonstra tieve spelletjes tegen de bezettende macht. Martinique moet capituleeren. Men verwacht te Vichy. binnen zéér korten tijd gebeurtenissen van beslis sende beteekenis ten aanzien van de positie van het eiland Martinique. In officieele kringen heeft men den in druk, dat het eiland niet lang meer stand zal kunnen houden tegenover den Engelsch-Amerikaanschen druk. Rader wordt gëmeld, dat de Ameri- kaansehe minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft bevestigd, dat het Amerikaansche ministerie van Marine, een boodschap heeft ontvangen van den Gouverneur- van Martinique, admi raal Robert, waarin deze verzoekt om Amerikaansche onderhandelaars naar Martinique te.zenden. Martinique vraagt de voor waarden.' Het radiostation van het eiland Martinique deelt mede, dat de Fran- sche Hooge Commissaris van het eiland, admiraal Robert, de regeering der Ver. Staten verzocht heeft, een vertegenwoordiger te zenden om de, voorwaarden voor de overgave van net eiland aan de Anglo-Amerikanen vast te stellen, omdat Robert, op deze wiize de bevolking, die reeds zeer S5,®1Beleden van de .onverbiddelijke Su MSCVAmerikaansche blokkade, bloedvergieten wil besparen. Met ingang van heden (Vrydag) is de volgende aanvoerregeling voor de vroege aardappelen vastgesteld. Vrij dag en Zaterdag mogen de aardap pelen gewoon worden aangevoerd, doch het is niet zeker, dat zy den zelfden dag ook worden afgenomen. De aardappelen, welke Vrydag blyven liggen, worden Zaterdag het eerst afgenomen tegen den prijs van Vrydag De aaraappelen, die Zater dag bleven liggen, worden Maandag tegen den prys van Zaterdag afge nomen. Zaterdag mogen geen aardappelen worden gerooid, zoodat Maandag geen aanvoer van versche aardappelen aan de veiling zal komen. Nadien zullen de aan voeren de helft mogen bedragen van die van de vorige week (28 Juni tot 3 Juli). Er wordt de nadruk op gelegd, dat het verboden is goedgekeurde póotaardappelen beneden 55 mm. aan te voeren. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 1 Juli. - Het opperbevel der weer macht deelt medet Van het Oostelijke front worden slechts uit de sectoren Lissitsjansk en Kirof plaatselijke gevechten gemeld. De luchtmacht deed met goed gevplg aan vallen op artilleriestellingen, vliegvelden en aanvoerbases van den vijand en plaatste bomtreffers in concentraties van booten ten Noordoosten van Temrjoek. Op de Zwarte Zee heeft een Duitsche duikboot "een Sovjet-escortevaartuig in den grond geboord. In de periode van 21 tot 30 Juni heb ben Duitsche vlootstrijdkrachten, boord en marine-afweergeschut 46 vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche en Noordamerikaansche zeeverbindingen zijn in de maand Juni 31 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 149.000 ton en 3 transportzeilschepen tot zinken ge bracht, waarvan 107 000 ton door duikbooten. Voorts werden 51 schepen met een gezamenlijken inhoud van 250.000 ton, voor het grootste deel door bomtreffi-rs, zwaai beschadigd. Een deel ook van deze schepen kan ver loren geacht worden. Voorts brachten marine en luchtmacht een kruiser, twee torpedojagers, een on derzeeboot en 16 landingsvaartuigen tot zinken. Drie kruisers en 18 andere oor logsvaartuigen- alsmede verscheidene landingsbooten werden beschadigd. Ia het kader der oefeningen van een Luftwaffen-veld-divisie is een actie tegen een versterkt kust-steunpunt van zee uit overwogen. Onder het' beschermend vuur der etgen zware wapent werkt da «toottroep van een pionier-afdeellng zich in rubberbooten aan wal op de plaats waar zich boven aan de steile kust een vijandelijke bunker bevindt PK Danql-PBZ-R-P m DR. GöBBELS OVER DE BRITSCHE LUCHTTERREUR. Dr. Göbbels publiceert onder het opschrift „Het monument der natio nale solidariteit" in Das Reich een artikel, waarin hij zegt: „Men moet de vernielde stadswijken in Rijn- en RuhrgebiecF gezien hebben om te be grijpen, hoe absurdde'Britsche be wering is, dat de Engelsche lucht oorlog tegen de Duitsche wapen productie wordt gevoerd." Göbbels beschrijft zijn persoonlijke indrukken van zijn laatste reis door het doo de vijandelijke luchtterreur bezochte Westelijk gebied en komt tot de slotsom, dat de vijandelijke oorlogvoering voornamelijk de kern der steden tracht te treffen, omdat zij daar de meeste slachtoffers hoopt te vinden, zooals gemakkelijk kan word enopgemaakt uit den geheelen opzet der aanvallen. In dit gebied weet elk kind dat. En dat is ook in hoofdzaak de reden, waarom men in de bedreigde provinciën den vijand haat met een ziedende "woede en een verbeten grimmigheid, het geen anders niet een trek van het Duitsche volkskarakter is. Hier zul len de Engelschen in het geheel geen begrip kunnen verwachten, als zij bij latere Duitsche tegenacties een be roep doen op het medelijden der we reld. In Wupoertal hebben de Brit sche terreurvliegers eerst een groot deel der huizen in brand gebombar deerd en daarna, zooals dr. Göbbels uitdrukkelijk constateert, de uit het dal vluchtende menschen in scheer- vlucht met de boordwapenen be stookt. Als ergens nog van dg Engel schen wordt gesproken als van gentlemen, aldus besluit de minister, .yoelt men als Duitscher de behoefte daarop te spuwen. BEZOEKEN AAN BOOMGAARDEN TEN STRENGSTE VERBODEN. Het bezoek aan kersenboomgaarden heejt den laatsten tijd dergelijke afme tingen aangenomen, dat ingrijpen ge boden is. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het bezoeken van boomgaar den om het even of dat geschiedt om kersen te kunnen eten of öm deze te koopen ten stengste verboden is, en dat scherpe maat egelen genomen zullen worden teneinde bezoek tegen te gaan. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 4 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1, op golflengte- 415 meter, naar de Stem der S.S., onderwerp: „Een schrede in' de toekomst." MILITAIRE REVOLTE IN ZUID-AFRIKA. De Zuid-Alrikaansche regeering Seelt thans mede, dat op 13 .Juni het voor de bewaking van krijgsgevangenen in 3on- derwater opgestelde uit kleurlingen be staande „Cape Corps" gebouwen in brand heeft gestoken en aan het muiten geslagen is. Ontboden troepen schoten een kleurling dood en verwondden 22 anderen. In hetzelfde kamp -werden reeds in December 1942 bij een opstvod van inheemsche bewakingstroepmi een kapitein en 28 blanke soldaten, alsmede ongeveer 1Ö0 inboorlingen gedood Pantserwagens moesten ontboden wor den óm de onlusten te onderdrukken. Volgens den Britschen berichten dienst is de Valera met groote meer derheid herkozen tot minister-president vaö Ierland. Tijdens een boksles in een sport school te Gouda heeft de 18-jarige sla ger J. F. de Wit bij een oefenpartijtje een stomp in de maagstreek gekregen, welke zoodanig aankwam, dat de jon gen in elkaar zakte en kort daarop overleed. T" II Waarschuwing aan het Engelsche volk. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Winston Churchill giste ren ter gelegenheid van zijn benoe ming tot eereburger van de stad Lon den een rede uitgesproken, die begon met de voorspelling, dat „er in de Middellandsche Zee en elders zware gevechten zullen uitbreken, voordat de herfstbladeren vallen." Voorts herhaal de Churchill, dat Engeland van zyn tegenstanders „onvoorwaardelijke over gave" wil eischen en dat zü zich aan zijn „absolute rechtsspraak en genade moeten onderwerpen." Nadat Churchill over de beweerde duikbootverliezen der Asmogendheden in de maand "Mei gesproken had, verklaar de hij met betrekking tot de bombarde menten op het Roergebied, dat zoodra de nachten langer zullen worden en de luchtvloot der vereenigde naties vergroot zal zijn, er in Duitschland „geen indus trie of geen militair doel meer zal zijn", dat niet aan de aanvallen tot het uiter ste zal worden blootgesteld. Het vernielde „Dreikönigsaltar" Id den Dom te fCriti** j-- i *»n den jongsten terreuraanva! der Briticbe luchtmacht op' woonwijken der stad Keulen zwaar beschadigd werd woonwiIkeI1 Teltfoto HoSmann-Stapf-Pax m De macht van de Ver. Staten, zoo ver volgde de premier, verwekt in Engeland geen vrees, en de voorrangspositie van de Ver. staten doet in het Éritsche ge moed geen naijver opkomen. De toe komst van de wereld hangt af van de nauwgezetheid waarmede de politiek der Ver. Staten en van het Britsche empire op elkaar zal zijn afgestemd. Churchill kondigde aan, dat het in het voornemen ligt om na de aanvallen op de groote steden van Duitschland ook de kleine steden met bommen te besto ken. In dit verband gaf de premier toe, dat het een „generalen aanval op het Duitsche moreel" betreft. Tenslotte richtte hij echter „waarschu wende woorden tot de Engelsche bevol king." Voorloopig zoo zeide hij, zijn alle groote militaire operaties onderhevig aan het risico en het toeval van* de krijgskansen Elke instemming, die tot uiting komt in een bovenmatig vertrou wen, moet met alle hardheid onderdrukt worden. Alle grootscheepsehe -krijgsver richtingen t£ land en ter zee vereischen vele maanden van organisatie. Drie belangrijke punten. De militaire correspondent van het DNB schrijft naar aanleiding van de gisteren door Churchill uitgesproken re de, dat deze van militair standpunt uit bezien practisch niets nieuws brengt. Men vestigt van Duitsche zijde de aan dacht op de volgende drie punten: 1. Men is te Berlijn het tóet Chur chill eens, dat nos voor den herfst zware gevechten aan meer dan een front zullen worden geleverd. Tot dit kapittel behoort echter naar de mee- ning van Duitsche militairen niet zoo zeer het onderwerp invasie met hier mede gesynchroniseerde acties der Sowjets of het onderwerp Anglo-Ame- rikaansche bombarde.menten vanuit de lucht, doch veeleer zekere andere ope raties, waarover Churchill geen zeg gingschap heeft. Het is in dit verband misschien zeer leerrijk erop te wijzen, dat Adolf Hitler voor den veldtocht in het Westen in 1940 practisch negen maanden heeft gewacht waaruii de vijand noodlottige conclusies trok. De huidige fase ziet de Duitsche, Itaiiaansche en verbonden legers paraat om onder de gunstigste geografisch^ om standigheden, die pas sedert 1940 zijn' ontstaan, een vijand ydle in Europa yiets te zoeken heeft, met de krachtigste .mid delen den toegang tot Europa te versper ren. Bij dergelijke eventueele operaties in de toekomst mag echter niet verge ten worden, dat die legers, die op eigen grond strijden, onder gunstigere voor waarden strijden dan de vijandelijke Vele honderden divisies staan op het continent voor den strijd gereed om met de Engelschen en Amerikanen af te re kenen. Over den afloop van een invasie poging in Europa is men te Berlijn niet bezorgd. Overigens wordt de uitlating van Churchill, dat zware gevechten in de Middellandsche Zee en elders zullen worden geleverd voordat- de herfstbla deren vallen, beschouwd als een verdere verschuiving van de totdusver door de Engelschen -opgegeven termijnopgaven. De duikbootoorlog. 2. Hetgeen Churchill over den duikboot oorlog zegt, bewijst meer dan al het an dere de onzekerheid in het vijandelijke kamp, en bewijst echter ook wanneer men voorzichtige uitlatingen van Duit sche marinedeskundigen daartegenover sfeit, dat de berekeningen van den Britschen premier zich in een richting bewegen die de Duitsche oorlogs'eiding niet onwelgevallig zou kunnen zijn. Chur chill heeft soortgelijke uitlatingen over de vermindering van het duikbootgevaar reeds op vroegere tijdstippen van den oorlog gedaan om dan later te oelevèti, dat de toestand op den Atlantischen Oceaan een toenemende doodelijke be dreiging voor de Britsche aanvoorwegen werd. Juist is ongetwijfeld, dat op het co'genblik het Duitsche duikboorvape i, dat maand na maand ononderbroken te gen den vijand in actie is geweest, thans een positie-verandering uitvoert, niet als gevolg van het tot zinken brengen van geheele duikbooteenheden, zooals Chur chill zoo gaarne zou willen gelooven, doch als gevolg van een zeer bepaald plan. waartoe o.a \Ook de neutraliseering van de moderne en omvatténde afweer- installaties van den vijand behooren Blijkbaar kan de Anglo-Amerikaansche oorlogsleiding dit Duitsche plan niet vroeg genoeg leeren kennen Zij kan echter van verzekerd zijn, dat zij dit plan zal leeren kennen De luchttterreur 3. Wanneer Churchill de in voorberei ding zijnde Duitsche represailles tegen de door hem opnieuw geproclameerde „luchtterreur" „mysterieuze wraakbulof- ten" noemt, dan is hierin een nerveuze ondertoon te hooren, dien men van Duil sche zijde niet misplaatst acht. In kringen der luchtvaartdeskundieen liet men zich in dier voege uit. dat de Britsche premier waarschijnlijk de door hem gecreëerde barbaarsche methoden van den oorlog nog wel eens zal betreu ren, doch dan zal het waarschijnlijk te laat zijn. Italië over de rede. Naar ln Romeinsche politieke kringen verklaard wordt, blijkt uit de rede van Churchill de onomwonden bekentenis, dat Gr.-Brittannië dringend de onder steuning van de Ver. Staten noodig heeft Churchill heeft opnieuw de Amerikaan sche openbare meening probeeren te overtuigen van de noodzakelijkheid ee- ner ver gaande en onverwijlde onder- - steuning van Gr.-Brittannië. Overigens vormt de rede van Churchill naar de op vatting van Rome een nieuwe belang- (Uitknippen en bewaren). VAN 4 JULI T.M. 10 JULI: Brood 28A 4 rants. 28B 1 rants. Beschuit 28 1 rants. Aardapp. 28A lVz kg, 28B 1 kg. Tabak 28 1 rants. VAN 27 JUNI T.M. 3 JULI: VIeesch 28A 2 rants, 28B y, rts. VAN 13 JUNI T.M. 10 JULI: Vervangingsmiddel 589 1 rants. Suiker 587 1 kg.; Jam 586 1 rants.; Gort 585 250 gr.; Havermout 584 250 gr.; Vermicelli enz. 583 100 gr. Brood, bloem of gebak: 590 t.m. 593 1 rants. Kaas: ,594 t.m. 596 100 gr. Melk: '25 t.m. 28 (lK 1.); Tapte melk: 25 t.m. 27 (13/i 1.), karne melk of taptemelk 28 (1% 1.) Kindervoedsel: Rijst 25B en 27B 250 gr. Gort: 25A en 27A 250 gr. Cacao met suiker: 3-34 en 4-34 150 gr. Versnaperingen: 25 (choc.), 26 en 27 (suikerwerk) elk 100 gr. VAN 13 JUNI t.m. 7 AUG.: Koffiesurrogaat 588, 250 gr. Van 28 JUNI T.M. 9 JULI: Boter 26A 1 rants., 26B rants. VAN 9 JUNI t.m. 9 JULI: Boter 28A 1 rants, voor personen van 4 't.m. 20 jaar. 28B yt rants, voor pers. van 0 t.m. 3 jaar. VAN 13 JUNI t.m. 10 JULI: Sinaasappelen: 4-35 (stad) 300 gr. DIVERSE ARTIKELEN: Petroleum 09, 10 (1 liter) 14 Juni t.m. 5 Aug. 1943. Brandstoffen 15 t.m, 19 B.V. 3 Mei t.m. 31 Dec. 1943. Brandstoffen 11-12 KF tot 30 April 1944. Eenheidszeep ,597 Alg. en W. eenheidszeep J- rants. Waschpoeder 598 Alg. en W. Waschpoeder, 1 rantsoen. Toiletzeep W 1 rants. Scheerzeep S. Textiel mannen 45 gr. ONGELDIC?: Na 3 Juli: 27 brood, beschuit, aardapp., tabak. HET Duitsche weermachtsbericht van 29 Juni maakte bekend, dat de Britsche luchtmacht opnieuw een zwa- ren terreuraanval op de stad Keulen heeft uitgevoerd, waarbij de burgerbe volking verliezen leed en waarbij de Keulsche Dom ernstig beschadigd werd. Ziedaar, een nieuw staaltje van geal lieerde oorlogsvoering. Opnieuw, een staaltje van het dooden van weerïooze kinderen, vrouwen en grijsaards en een vernietiging van kultuurschatten. In- plaats van zich in eerlijken strijd met gelijkwaardige tegenstanders te meten, zetten de Anglo-Amerikanen hun lucht terreur voort, waarbij zij er bovendien nog schaamteloos voor uitkomen, dat deze aanvallen op de burgerbevolking en het vernietigen van Duitsche kul-, tuurwerken noodzakelijk zijn om de weerstandskracht van de bevolking te breken. Het Engelsche blad „The Times" gaat zóóver, dat het deze terreuraanvallen een „experiment" goemt; een experi ment, waarvan de resultaten nog twij felachtig zijn. Ook Reuter moet in dit verband toegeven, dat men nog lang niet de grens van deze weerstands kracht is genaderd. De werkelijkheid is echter anders: door deze brute aanvallen wordt geen weerstandskracht gebroken, doch w 1 wordt de haat van de bevolking der getroffen steden #tot ongekende hoog te opgevoerd. Bovendien wordt de re kening, die de Asmogendheden -straks met de Anglo-Amerikanen te vereffe nen hebben, steeds hooger en zullen diegenen gelijk krijgen, die thans reeds in Engeland huiveren voor de komen de wraak der Duitsche «luchtmacht. Dan zullen zij, die thans juichen bij iederen aanval, die kultuurschatten en weerloozen vernielt en doodt, zich niet kunnen beklagen. En men zal weten wat het zeggen wil de waarschuwingen van de As in den wind te slaan en zijn barbarisme uit te vieren. Keulen is zwaar getroffen, zijn Dom werd onherstelbaar beschadigd, dezelf de Dom, waarheen zooveel Nederland sche bouwkundigen togen, teneinde zich op de hoogte te stellen van het unieke werk. 35 Kerken zijn nu alleen reeds in Keulen vernietigd; alle Romaansche bouwwerken gingen verloren. En de bevolking Die bijt de tanden op elkaar en wacht. Wacht op de vereffening der rekening. Zij versaagt niet. Ook niet, nu de Anglo-Amerikanen alle verhoudingen uit het oog verloren hebben en slechts een vernietigingsstrijd voeren tegen weerloozen en kultuurschatten. COSI FAN TUTTE De Kameropera geeft een schit terende uitvoering van Mozart's werk, De groote verdienste van den regis seur Hans Strohbach is. dat hij de tekst naar de hoogte van de muziek heeft weten op te voeren, en daardoor volkomen harmonie in het werk heeft gebracht. Mozart is het muziekgenie bii de gratie Gods. Ziin muziek staat hoo ger dan de muziek van alle anderen, omdat deze a.h.w. zoo uit den hemel der muziek is neergekomen. Mozart s muziek is niet meer aardsch. eerder een geheel aristocratische beheer- sching van alle hartstochten, gebracht een octaaf hooger dan die van ons „aarde-menschen". De stemming van deze muzifek .vóelt men soms aan wanneer een oogenblik ons diepe innerlijk tot ons spreekt. Mozart ontving dus ziin muziek zoo uit den muziekhemel. Strohbach voerde met ziin geniaal menscheliik begrip de tekst tot deze hoogte op en daardoor kregen we dat schoon harmonisch geheel. De uitvoering was in één woord schitterend. De dirigent Wim Guispel heeft Mozart's genie wel zeer duide lijk aangevoeld en heeft de gave en de macht deze muziek zuiver weer te laten geven. Ziin orkest is uitstekend Dat discipline en overgave prima in orde ziin. bewiist dat na tal van op voeringen, ook hier („maar" in een provinciestadie) de onder ongunstige omstandigheden geplaatste orkestle den een en al aandacht waren voor de leiding van den dirigent, zoodat van de eerste tot de laatste noot de opera uiterst belangrijk bleef. De zes solisten bezitten zonder uit zondering een prachtige stem. waar van zii voortreffeliik gebruik weten «te maken Het zoo moeiliike „spre kende-vlug-" recitatieven zeggen wek te terecht bewondering. Aria's en en sembles waren steeds prachtig in alle opzichten. Het koor zong 't weinige wat er te zingen was. even verdiens telijk en paste daardoor in het artis tiek geheel. Deze opvoering is een zeer groot succes voor de Kamerope ra geweest en de mogeliikheid van opvoeringen in Alkmaar is gebleken. Jac. Jansen! De zoo biizpnder geslaagde opvoe ring van Mozart's opera in twee ac- ten ..Cosi farf Tutte" door de Kamer opera. vond gisteravond voor een bij na geheel bezette Harmoniezaal plaats. De aanwezigen hebben met de grootste aandacht muziek en spel en zang der artisten gevolgd en door luid applfius telkenmaal hun ingeno menheid betuigd met de fraai gezonT gen aria's en duetten. De leiding was voortreffelijk. Zoowel de .dirigent. Wim Ouispel. als de regisseur Hans Strohbach beheerschten het geheel volkomen en zorgden voor een zeer vlotte uitvoering. De opera was vol komen ingespeeld Nellv Smit en Lidv v. Veen speelden en zongen de rollen der twee zusters, die hun verloofden een oogenblik vergaten, op uitnemen de wiize. Anton Eldering en Chris Taverne wisten de twee verloofden op geestige wiize uit te beelden en van het spel van Tops v. d. Berg als de kamenier Despina zal ieder hebben genoten. Ook het spel van Anton !v. Hevningen (Dr. Alfonso) viel te waar openlijk toe, dat Engeland uit eigen wil den ooriog is ingegaan zonder aangeval len te zijn. Daarmede geeft hij tevens toe zoo verklaart men dat de oor log uitsluitend te wijten Is san den wil van Gr.-Brittannië en van de Engelsch sprekende volkeren. EXAMENS F.N.Z. Bij de vanwege den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) op 28 en 29 Juni 1943 te Alkmaar gehou den examens voor de verschillende functies in de zuivelfabrieken werden 45 eandidaten geëxamineerd. Hiervan slaagden: Voor botermaker: J. Bleeker, Haren karspel; J. H. Hogeling, Lutjewinkel; K. de Raad, Lutjewinkel; J. C. F. Ru dolph!, Zaandam;; J. Slomp, De Rijp en J. J. Tambach, Alkmaar. Voor kaasmaker: W. Keyzer, Ven huizen. Voor centrifugist: H. Bartol, Edam; J. A. Berkenbosch, Amsterdam; T. Bosma, IJmuiden; M. Nauta, Alkmaar; P. M. Pronk, Warmenhuizen en W. Rol, Abbekerk. Voor melkcontroleur zuivelfabriek: J. Berkhout, ZwaagdijkT" J. Boeder, Twisk; L. van Buuren, Oudendijk; IJ. Edam, Amsterdam; H. J. van de Gies- sen, Velsen; W." C. J. Hoilenberg, Eierland-Texel; C. J. Peters, Edam; G. Stolp Jr., Amsterdam en W. Top, Am sterdam. Voor machinist: J. Homminga, Julia- nadorp; D. den Braven, Gkideschild (Texel); 4 P. Doets, Schermerhorn; P. van Hien, Binnenwijzend; G. G. Kos, Oudendijk; W. J. Maas, IJmuiden; L. Sietsma, Wognum en P. Verra, De Rijp. GEREF. KERK. Ter vervulling van de tweede predi kantsplaats in de Geref. Kerk alhier werd door den Kerkeraad het navol gende tweetal gesteld: ds. J. van -Brug gen te Wormerveer en ds. G. Toorn vliet te Wolfheze. BERGER SCHOOLVEREENIGING Voor het eindexamen der Meisjes school slaagden de dames J. J. Blaauw, A. C. Godijn, C. J. Hoeneveld te Alk maar en T. A. de Vries te Heiloo. Er werden geen eandidaten afgewezen. rijke bijdrage tot opheldering van de Kdeeren. De regisseur. Hans Stroh- Engelsche oorlogsschuld. Churchill geeft bach, had de décormoeiliikheid od nnen.HU uitstekende Wiizf OPWlOSt Aan het slot werden de dames Smit. v. d Veen en v. d. BerC onder dave rend applaus fraaie bloemen aange boden. Een verdiende hulde! G. C. van Gulik. RECORDHOUDER IN HET VINDEN. De heer B., wonende te Bever wijk, vond gisteravond in den trein te Uitgeest een dames- tasch met belangrijken inhoud. Hij stelde deze een stationsambtenaar ter hand en smaakte het genoe gen nog even het blijde gezicht van de eigenaresse der tasch te zien. Met deze tasch is een nieuwe vondst toegevoegd aan de lange reeks van gevonden voorwerpen, die de heer B. telkens weer pleegt aan te treffen. In hem kan Be verwijk wellicht zijn recordhou der in het vinden eeren, want het is al zoover gekomen, dat de heer B. thuis een lijst bijhoudt van zijn vondsten; anders zou hij het zelf niet meer weten. Daarop komen de meest uiteenloopende dingen voor: portefeuilles met f 430 en f 45, een doos met honderd zakjes blauwsel, gouden dameshorloge met ketting, hamer en nijptang, portemonnaies bij tientallen, rin gen, armband, kettingen, enz. Veel profijt heeft de heer B. van al zijn vondsten niet gehad. Voor het vinden van de portefeuille met f 435, ontving hij een sigaret, voor het gouden damesklokje zag (je eerlijke, vinder zich vereerd met eenzakje koek, voor een gouden ring met een. sigaar en voor al de overige zaken met- een vriendelijk bedankje....

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3