De De Landstand Rij- en Men-school te Hoofddorp STAD EN OMGEVING Waar blijft de paling? Oude Niedorp. Noord-Scharwoude. PREDIKBEURTEN. Broek op Langendijk De Bacteriënfabriek voor den Noordoosïpolder. Warmenhuizen. PUZZLE. FILMS VAN DEZE WEEK RADIOPROGRAMMA. We hadden nog wat échte thee! A VAN DER PLAATS 1 STAD ROTTERDAM A'1720 VERZEKERINGEN i ,Nieu Van AmsU Nu de nieuwe aardappelen er weer zijn, verlangen velen daarnaast naar een schotel gestoorde aal. Wij stelden daarom onzen vischleverancier dê vraag, hoe het komt, dat hij in het ge- heel geen paling en aal voor zijn klan- ten beschikbaar heeft. De man antwoordde, dat hij zelf niets van den grossier ontving. „U moet niet vergeten dat slechts de palingvangst op de binnenwateren voor de binnenland- sche consumptie aangewezen is en dat Nederland nu eenmaal ook het bezet- trngslager moet voeden, dat onafwijs bare eischen stelt." Wij merkten op, dat dit in 1941, toen wij nog volop paling konden krijgen ên in 1942, toen er althans nog behoorlijk te krijgen was, ook het geval was, zoodat dit de reden niet kon zijn. De heele palinghandel is naar de haaien, aldus onze vischman. De vis- schers moeten hun vangsten inleveren tegen prijzen, die sen loonend bedrijf niet toelaten en zij maken zwart 6 a "J 7 per pond. Het is dus begrijpelijk, dat zij het beetje, dat zij vangen, zwart trachten af te zetten. Door alle eeuwen heen is de visscherij zeer wirselvallig geweest. In hoofdzaak ligt dit wel aan de natuur, uet kan echter niet ontkend worden, dat ook de mensch zijn invloed ten kwade aan wendt, door roofbouw te beoefenen. De visch is thans een begeerd iets en daarom is er clandestien, tot blijvende schade, ook veel ondermaatsche visch gevangen. U moet ook oog nebhen, zoo vervolgde de man, voor de moeilijkheden van den visscher. Hij is gewoon, de tegenslagen van de natuur zonder morren te aan vaarden. Thans komer er de moeilijk heden, veroorzaakt door gebrek aan stookolie of benzine, gebrek aan net- w- .c en cachou bij. Als u dit bedenkt, moet u espect hebben voor zijn werk kracht en doorzettingsvermogen. Voor den oorlog was er overvloed aan visch, die nagenoeg onverkoopbaar was en moest de visscher ploeteren van den morgen tot den avond om aan het eind van de week een hongerloon te incas- seeren. De heele visscherij in Nederland zoo V" Sing hij voort, is trouwens slecht. Op het IJsselmeer wordt in verhouding tot andere jaren weinig paling gevangen. Ansjovis is er op de Waddenzee -bijna niet gezien. Ook de snoekbaars vangst is zeer slecht. Wanneer het niet verandert, zoo eindigde onze zegsman, dan is er f weinig kans, dat u dit seizoen van de gebakken aardappelen en den gestoofden aal zult kunnen genieten Voor de vis- schers is het echter te hopen, dat ons volk, dat vóór den oorlog de kostelijkste visch nagenoeg afwees, straks dit uit nemende volksvoedsel beter op prijs zal weten t'. stellen. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL TE ALKMAAR. Toegelaten tot de 1ste klasse: J. Age- nant, W. v. Aggelen, N. J. Akkerman, G. Bakker, K. A. Bakker, Ma. Bast- meijer, O. R. Bennen, Ma. Wa. Bijlsma, Ce. Eh. Mt. Blees, Tj. Bijlsma, P. de Boer, Te. de Boer, F. G. G. Boerrig- ter, J. F. Boers, Hy. Boonacker, M. F. Bootsma, R. Bottemanne, J. v. Bragt, R. v. Breest Smallenburg, F. v. Breest Smallenburg, H. J. Bregman, Ca. Ha. Daalder, W. V. Dok, R. Donia, R. Duim, C. Duijff, K. Edzes, F. Elout, Te. Engel, C. F. Eriks, J. S. Flens, Eh. v. Gorcum, P. H. Groot, O. de Haan, Te. Haringhuizen, H. W. Hartgerink, C. Hoeben, Me. Ge. Hogensteyn, G. Hom mes, P. H. de Jong, W. K.'de Jonge, A. J. Kaarsemaker, J. H. Keizer, A. P. Kist, P. C. lKoosterboer, De. Knap, Me. Kriek, A. P. Kuperius, L. Lang horst, J. List, Fa. Ha. Losekoot, J. Lu- deke, Ca. La. v. d. Meulen, Ga. Ha. Meijer, Se. Meijer, Ae. Minnesma, Ea. Muller, Sa. Te. Nouwen, J. W. Ort, La. Ny. Oudes, Ea. Eh. Out, Je. Aa. Paling, D. G. Passer, L. de Pee, W. L. V.Peursen, La. Prins, P. Rijke, Me. Ae. Roep, A. Roozendaal, J. M. v. 't Sant, P. J. Schroevers, W. F. G. Schroevers, H. J. Schuit, Ge. Ja. Schumer, J. W. Schuurman, K. v. d. Sluis, K. M. van der Stene, R. J. Swanenburg de Veije, P. Tolle, M. Uitenbosch, B. van der Veen, J. H. van Veen, Ey. de Veer, J. Verhagen, G. A. Vis, Th. de Vries, P. Vries, J. C. Wiegman, H. Wiering, H. Wigard, J. C. Wilms, Ja. Tha. de Wolff-Peereboom, C. M. J. Sprenger, E. C. Tuinstra, G. van der Sluiis. Tot de 2e klasse: Ce. Bastmeijer. Tot de.3e klasse: Chra. Duin. Tot de 4e klasse: H. J. Ruiter. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft benoemd tot onderwijzer aan de Bos- boom-Toussaintschool den heer A. van der Graaf te Rotterdam. De Burgemeester heeft voorts de volgende besluiten genomen: tot het uitspreken als zijn oordeel, dat de uitbreiding van het leerplan van den alhier gevestigden cursus voor landbouwhuishoudonderwijs met de vakkeh zingen, Duitsche taal en lichamelijke oefening noodig is; b. tot weigering van medewerking aan het verzoek van de Vereeniging „St. r Joseph" voor de R.K. Jongensscho- 1 len alhier tot aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de St. Bavoschool, aangezien door inwilli ging daarvan de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen zouden worden over schreden; c. tot wijziging der gemeentebegroo- ting voor 1942 ten aanzien van hoofdstuk IX 2 (ondersteuning aan werkloozen); d. tot wijziging van de Algemeene Sa larisverordening voor de ambtenaren f met betrekking tot de bezoldiging van de ambtenaren der bestuurspo- litie. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 4 Juli is de „Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, ge opend, welke in de week van 3 t.e.m. 9 Juli tevens den nachtdienst zal waar nemen. De apotheken zijn 's avonds <ia 7 uur gesloten. ALKMAAR, 3 Juli 1943. Botermarkt. Aangevoerd 20 st. van Yi kg. Kleinhandelsprijs 1.30 p Y, kg. Handel matig. Zware sjtraffen voor afnemers van clandestien vleesch. - Voor den ecoio- mischen rechter te Alkmaar hadden zich Woensdag weer vele clandestiene slachters, zoowel als de koopers van het op de^e wijze verkregen vleesch, le verantwoorden. Onder hen bevond zich ook F. A. v. d. Hoek, tuinbouwer in t Veld, die van een door S clandestien geslachte koe 50 kg vleesch had ge kocht. Tevens deed hij S. de mededee- ling, dat hij wel meerdere adressen wist. De economische rechter maakte van deze gelegenheid gebruik, er nogmaals op te wijzen, dat menschen, die clan destien vleesch verhandelen, onherroe pelijk naar een concentratiekamp ge bracht worden. In overeenstemming met den ernst van de feiten, doch ermede rekening houdende, dat verdachte bij het tuin bouwbedrijf slecht gemist kan worden, eischte het O.M. f 1000 of 1 mnd. hecn- tenis. Nadat Mr. Mulder clementie had gepleit, vonniste de ec. rechter met f 500 en 1 maand subs 2 maanden hechtenis. De overige afnemers P. Hoebe te X Veld, J. J Schreuder, A. Burgmeyer, J. M. v. d. Lans en C. P. Jong, allen te Oude Niedorp, kregen respectieve lijk straffen van f 750 om 2 mnd., f 600 of 2 mnd., f 1000 of 2 mnd., f 60 of 12 dg. en f 400 of 1 mnd. J. Klaver uit Zijdewind, die de koe geslacht had, kreeg 6 maanden, onder aftrek van 3 maanden preventief. Die haast heeft gaat voor. - Een aan tal vrachtschippers heeft zich tot het gemeentebestuur van Langedijk ge wend om voorschutting te verkrijgen door de gemeentesl.uis. Op dit verzoek is gunstig beschikt, met dien verstan de, dat voorschutting wordt verleend wanneer op één dag dubbele vrachten groenten moeten worden gebracht naar de laadplaats alhier, doch niet tusschen en 9 uur 's morgens. ZONDAG 4 JULI 1943. Alkmaar, Rem. ger. gem., 10.30 u., ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), 10.30 u., ds. Keuning (extra coll. Syn. fonds verb, pred.tract.) -- Doopsgezinde kerk, 10.30 u., ds. Kuiper. Ger. kerk-, 10 en 5 uur, ds. v. Meyenfeldt (openb. belijdenis; Zondag 4; extra coll.) Herst. Ap. gem., Tous- saintstr., 9.30 en 4 u., dienst. Vr. ev. gem., Doelenstr. 3, 10 en 8 u., dhr. Schoon- man v. Amersfoort; W.av. 8 u., St. Jacob- straaj 22. Groote Kerk, 10 u. ds. Klein Wassink (H. Doop); 5 u. ds. Kiene. Ka- pelkerk, 10 u. dr. Tuinstra. Bergen, 10 u., cand. v. d. Winden. Ger. Kerk, 10 en 5 u. ds. v. Minnen. Maranatha, 10.30 u. ds. Lofvers van Am sterdam. UIT DE OMGEVING. Akerslpot, 10.30 u., ds. v. Dijk (m. m. v. zangkoor.) Bergen, Ger. kerk, 10 en 5 u., ds. v. Min nen. Maranatha, 10.30 u., ds. Lofvers v. Amsterdam. De Rijp, geen dienst. Broek op Langendijk, 10 en 7 u. ds. Kooien. D.oópsgez. Gem., 10 u. ds. De Wagemaker van Den lip. Geref. Kerk, 10 u. H. (Avondmaal), 4.30 u. (Dankz.), telkens ds. Donner. Chr. Geref. Kerk, 4.?0 en 3 u. leerlingen. -- Geref. Kerk, 10, en 4 u. ds. Wieringa. Egmond'aan den Hoef, 10.30 u„ mej. H. A. Leyns, cand. Graft, 10 u. ds. Kastein. Groet, zie Schoorl. Grootschermer, 7.30 u., ds. Bobeldijk. Heiloo, 10 u., ds. mr. Riepma. Egm. dienst, 3 u., ds. Roobol. Evang. 10 u., ds. K. H. Kroon, van Amsterdam. Geref. kerk (in Bruno-gebouw), 10 u., ds. de Vries, em.-pred. te Wormerveer; 4 u. in evang.gebouw, dezelfde (extra coll.) Heerhugowaard, 10.30 u., ds. v. Wijk v. Zaandam. Koedijk, 10 u., ds. Kleyne, v. Alkmaar, Limmen, 2 u., ds. v. Dijk, v. Akersloot. Nieuwe-Niedorp, 8 u., ds. Nell. Doops- gez. gem., 10.30 u., da. Rothfusz. Oost-Graftdijk, 10 u. ds. Lasen. Noordscharwoude, 10.30 u>, ds. Nell. Geref. kerk, 10 en 4 u., ds. Wieringa. Oterleek, zie Stompetoren. Oudorp, 10.30 u., ds. de Jong. Schoorl, 7 u.. ds Bloemhoff. Stompetoren, 7.30 u., ds. de Jong. Evangel, 10 u., dhr. Loder v. Alkmaar. Ursem, 10.30 u., ds. v. d. Kreeke (H. Doop.) Warmenhuizen, 10.30 u., ds. Veenhuysen v. Egmond. Fuik I, 4.15 u., dhr. Schoon- man v. Amersfoort, Winkel, 8 u., ds. de Mooy. Zuidschermer, 10 u., ds. Bobeldijk. Verhuurd. - Het perceel grond achter het veilingsgebouw van de Langedijker Groenten Centrale is verhuurd aan den heer J. de Jong, alhier. Opleidingsinstituut voor Oostland-boeren. De Landstand is eigenaar gewor den van de groote manége te Hoofd dorp, die voorheen in gebruik was bij de landelijke rijvereeniging, doch eigen dom was van particulieren en min of meer verwaarloosd werd. De heer W. Blob, die zich voor de landelijke ruitersport zoo verdienste lijk heeft gemaakt en ook thans nog de leiding heeft van de landelijke rijver- eenigingen, kreeg van den Landstand de bevoegdheid, het gebouw en de in richting op te knappen. Hij deed dit met bescheiden middelen, in hoofd zaak met witkalk en groene carboli- neum, maar ais man van smaak heeft hij met dit materiaal Vveten te berei ken, dat het gebouw er weer fleurig uitziet. Ook aan het restaurant wist hij ka rakter en sfeer te geven. De heer Slob is ook een practisch man, die begrijpt dat het er thans met de beschikbare ingrediënten op aankomt, hoé een en ander bereid wordt en hij slaagde erin, den kok van Schiphol aan de keuken te verbinden. Op uitnoodiging van den heer Slob hebben wij Vrijdag een en ander n oogenschouw genomen. De manége la, er keurig bij, evenals de stal voor d paarden. Zestien van deze edele rij dieren kunnen daar geplaatst worden, maar de paardenpositie is thans een zoodanige, dat men er nog slechts over één viervoeter beschikt. In het magazijn zagen wij een schat van tuigen en zadels, Keurig opge poetst, eveneens eigendom van den Landstand, met het doel, die met het beroemde concours-hippique te Hoofd dorp, dat helaas dit jaar niet kan wor den gehouden, in gebruik te nemen. De Landstand heeft zich ook het eigendom verzekerd van verschillende rijtuigen, waaronder de beroemde mai'coatch van den heer Bultman waarmede deze op verschillende con cours 'met zijn vierspannen zooveel succes boekte. Al deze rijtuigen zijn grondig opgeknapt en staar^ nu keurig beschikbaar voor eventueele folklo ristische feesten, die de Landstand denkt te organiseeren. De Landstand benoemde dei, heer Slc.b ook tot schoolleider, om de berS- EEN UNICUM IN DE WERELD. In memoriam Maarten Mosch. - He denmorgen deed het bericht de ronde dat onze oudste inwoner de heer .Maar ten Mosch, na een ziekbed van enkele dagen, is overleden. De heer Mosch bereikte den leeftijd van 90 jaar en 9 maanden. In alle opzichten was hij, ge zien den leeftijd, buitengewoon kras. Voor twee jaar geleden was hem nog de taak ongeleed den gedenksteen Re- schonken door de geëvacueerde Amers- foorters ep aangebracht in het Gem. huis alhier, te onthullen. De oude baas heeft een mooien ou den dag en een goede oppassing gehad. Hij ruste in vrede. In het Microbiologisch Laborato rium van den Noordoostpolder te Kampen heeft men in het voorjaar onder hoogen druk gewerkt om honderden kilogrammen bacteriën te kweeken en af te leveren voor den uitzaai. Nog nergens in de wereld heeft men dit uitzetten van bacte riën op zoo groote schaal gedaan. Droog gevallen gronden zijn van na ture vaak arm aan stikstof. Daar het onmogelijk is een dergelijke groote op pervlakte met stalmest te verbeteren, moest men hier groenbemesting aan wenden. Daarvoor worden de gronden Onze Vierde Juni-Opgave. Combineeren en rangschikken. De tien bedoelde woorden waren: I. Uiteenzetting. 2. Natuurbad. 3. Ge lagkamer. 4. Duisternis. 5. Nederlaag. 6. Eendenkooi. 7. Invaliditeit. 8. Eigen liefde. 9. Eikenloof. 10. Meesterschap. De Juni-prijs a 2.50 is gewonnen door Mevr. Hassels, vroeger Heiloo, thans in Ter Apel Oude Weg 20, met 174 p. en 4 goede Juni-opl. (totezend.ng volgt.) Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der Juli- strie.) Vijf optellingen - vijf geljjke uitkomsten. Men schrijve de eerste 10 letters van het alphabet op. Van deze tien stellen er twee het cijfer 5 voor, terwijl de andere acht in de plaats staan van de cijfers 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8 en 9. Welke waarde moet men nu een elk der 10 letters toekennen, opdat de vol gende vijf optellingen van vier letters gelijke uitkomsten geven?' 1. A B C D 2. D E F G. 3. B G H I. 4.' C E I J. 5. A F H J. Oplossingen (2 p. liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 9 Juli 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van het Dagblad voor Noord-Holland te Alkmaar. THEATER HARMONIE. De vrouwenhater. Een allergezelligste film al heeft men er zich dan ook aan bezondigd de te genstellingen wat al te scherp uit te beelden. Want Herbert, de neef van den rijken slotvoogd mag alleen maar wandelen als zijn oom hem eerst een das om den hals strikt vanwege de kou en een statige kamerdie""ar hem daarna een parasol boven h hoofd houdt vanwege de zon De tegenstelling is een groepje vrooliike vrienden, die kampeeren zonder geld omdat ze het niet bezitten, maar die gezond en le venslustig zijn. Dank zij een bekoor lijke sport-leerares komen ai de men schen tezamen en dan wordt on danks ooms protesten van Herbert een kerel gemaakt, de aan het slot na- tu'Wijk met de leerares trouwt. Dat lag er trouwens bil de' eerste ha've klometer al duimendik bovenop. Aan de noodige komische verwikke lingen ontbreekt het natuurlijk niet en vooral het diner ten huize van den dif- tigen oom Paul Hörbiger is een kostelijk staaltje van humoristische filmkunst. Vooraf fraaie opnamen van Neckar en Mainz. Profilti- en oorlogsnieuws er> een bewijs n levende beelden dat alle kunst nog geen kunst s. Tj. Adema ALKM. BIOSCOOP THEATER. Verlaten. Het hoofdnummer, dat de nieuwe filmweek in het A. B. T. gegeven wordt, verplaatst ons naar den tijd van de eerste stoomschepen, maar het ver haal, dat er omheen geweven is. kon in elk tildnerk en in elk land spelen: de geschiedenis van een liefde tusschen een jonsen zeeman, zoon van een rii- ken reeder. en een oprecht, hartstoch telijk mesie uit een geheel ander mi lieu, Dit laatste is oorzaak, dat Anna aanvankelijk allesbehalve vriendelijk ontvangen wordt, maar zij wint toch het hart van haar nieuwe familieleden door haar groote hartelijkheid. Er ko men echter moeilijke dagen voor haar als zii. terwiil haar man weer een lan ge zeereis maakt, zonder haar wil be trokken wordt in een dreigend huwe lijksdrama van haar jonge BchooQjus- ter Maria. Doordat de schijn tegen haar is en zij om Maria te beschermen, zich niet wil rechtvaardigen, strandt An na's huwelijksgeluk, dat. dan eindigt met haar vertrek uit het huis van den reeder. Maar ten slotte, als aan nieuwe hoop op een beter begrijpen, de bodem is ingeslagen, komt toch nog op een sensationeele wijze Anna's onschuld aan het licht en volgt een hereeniging. Een goede film, waarin de artisten met groote overgave spelen en de strijd tusschen zeil- en stoomschepen leidt tot. hartstochtelijke tooneelen, die zich ook aan boord afspe'en. Corinne Lu- chaire, Geroge Bi gaud en Maria Denis spe'en de hoofdrollen. Vooraf een luisterspel „Scherven brengen geluk", alsmede Profiti- en Ufa-nieuws uit b'nnen- en buitenland. G. H. W. ter Hoeven „BERGTOERIST IN ANGST." - Cinema-Theater. Een vacantie in de bergen en let wel, lezer, want hier ligt de quintes- sens ven dit filmgeval dan not* eep huweliiksvacantie na 23 iaar „onder den plak" gezeten te hebben van een Kenau, noodt als het ware tot zii- sprongen op den rechten huweliiks- weg Men kan het den zeepfabrikant Lallinger dan ook niet kwaliik ne men. dat hii de bergen de bergen laat en in Mtinchen eens even eeducht de bloemeties buiten zet. Hii begaat evenwel een fatale fout. welke trou wens iedere ..misdadiger" bii het vol voeren van ziin daad begaat, en die tot opheldering van het misdriif leidt. Lallinger pleegt plagiaat. Hii schriift ziin vrouw enthousiaste poëtische brieven over ziin bergtochten, welke ontleend ziin aan een boek overbevg- toerisme. Voordat enkele honderden meters film de lens gebasseerd ziin. voelt de zaal reeds, dat het hopeloos mis gaat. Hoe. op welke manier en op welke wiize alles weer in orde komt. verklappen wij niet. Rest ons te zeggen dat Joe Stöckel van Lallinger een geestige creatie geeft in dit luchtig niemendalletje, dat het als vacantiefilrp zeer zeker zal „doen". W. Middelbeek. DE GROOTE SCHADUW. Victoria-Theater. Een bijzonder sterke speelfilm, dit nieuwe werk met Hëinrich George als hoofdvertolker. En daarom juist boeiend, omdat het geheel zich afspeelt in het tooneel-milieu, dat steeds zoo ieders belangstelling heeft getrokken. Opgemerkt mag zeker worden, dat eenige weken geleden Heinrich George persoonlijk als gast is opgetreden bij het Deutsches Theater in Den Haag en wel als Crespo in „De Rechter van Zalamea". En dat stuk vormt ook het middelpunt van deze film en diverse scènes uit het stuk ziet men spelen met George in de hoofdrol. In het filmverhaal is hij de groote acteur Conrad Schroeder, die door de bewonderende liefde van de jonge ac trice Gisele Ahrens, het optreden van zijn dochter Inge en de intriges van den jeune-premier Robert Jurgensen in zeer moeilijke Omstandigheden komt. De handeling van het stuk: „De Rech ter van Zalamea," wordt voor hem het beeld van zijn eigen noodlot. Hij komt in werkelijkheid te staan tegen over den man, die hem zijn geliefd kind heeft ontnomen. Maar later als Gisela en Robert de groote Conrad als souf fleur terugvinden, vindt ook Schroeder zich zelf terug en de 'kunst triomfeert; Bijzonder wordt men ook nu weer ge troffen door het imponeerende spel van Heinrich George. Maar daarnaast heeft Heidemarie Hatheyer zich zeer goed gehandhaafd als Gisela. Een ver tolking, die sterk de aandacht trekt. Wil Quadflieg was i een goede Robert en Marina von Ditmar voldeed bijzon der als Inge. Het geslaagde filmwerk hield de aandacht van het begin tot het einde vast. Het voorprogramma bracht een goed Nederl. Nieuws, een uitgebreid Ufa- journaal, een zeer geslaagde natuurop name over Blussching van boschbran- den en een film over Cultuur. G. C. van Gulik. met vlinderbloemige gewassen be zaaid, zooals klaver, lucerne en derge lijke. Dit zijn overblijvende gewassen, die zeer diep wortelen De wortels ma ken den grond los Sn stikstofrij- ker. Deze stikstof wordt in de wor- tels gevormd, de planten onttrek ken deze stikstof aan de lucht. Dit kunnen de planten echter alleen dan, wanneer op de wortels de zgn wortelknolletjesbacteriën leven. Dit vindt plaats door symbiose, een "samen werking tusschen plant en bacterie Teder van deze gewassen .heeft echter weer ?Sn e*£en specifieke bacterie; de bacteriën, die op de wortels van de erwten leven, kunnen niet bestaan op de wortels van de boonenplant en om gekeerd. Daar deze bacteriën niet in de droog gemalen gronden voorkomen, worden zij er in uitgezet. In den Noordoost polder gebeurt dit door het zaaizaad er mede te enten. Bij iederen kg zaad wordt 5 gram entstof gemengd. Per hectare is er ongeveer 100 gram ent stof noodig. De kosten van bereiding en distributie van de entstof bedragen per hectare slechts circa f 5.—, het geen een bescheiden bedrag is in ver houding tot de groote voordeelen. die dit enten oplevert. De gewassen groeien hierdoor voorspoedig en de gronden zijn veel spoediger bouwrijp dan in dien men dit zou nalaten. Met de entstof moet zeer zorgvul dig worden omgegaan. De bacteriën blijven maar 3 dagen in leven al§ zij zich niet op het zaad kunnen vast zetten, bij zonnig weer moet het uitgezaaide onmiddellijk worden on- dergeëgd, daar de zonnestralen een doodelijke werking op de bacteriën uitoefenen. In het laboratorium worden de bac teriën in' reincultures gekweekt. Zij worden gevoed met een gelei-achtige substantie, die hoofdzakelijk uit agar- agar bestaaten voorts uit glucose en verschillende voedingszouten. Het verschijnsel van de bevordering van den groei der vlinderbloemige ge wassen door symbiose dezer bacteriën op de wortels is reeds op het einde van de vorige eeuw ontdekt. Eerst na den wereldoorlog is men van dit ver schijnsel practisch gebruik gaan ma ken. Vooral in Amerika en Denemar ken heeft men dit enten van bacte riën toegepast; op zoo'n groote schaal als bij het in cultuur brengen van de Wieringermeer en nu weer in den Noordoostpolder geschiedt, is het ech ter een unicum in de wereld. GEMEENTELIJKE PUBLICATIES. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN ST. BAVOSCHOOL. De Burgemeester van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat hij op 2 Juli 1943 heeft vastgesteld he volgende besluit: Gelezen een adres d.d. 10 Mei j.l. van het bestuur der Vereeniging ,,St. Joseph" voor dë R.K. Jongensscholen alhier, ver zoekende medewerking van de gemeente op grond van art. 72 der Lagef Onder wijswet 1920, tot de aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Bavoschool; Overwegende, dat de aanvrage betreft de aanschaffing van een nieuwe lees methode en wel als overgang van de ana- lytisch-synthetische normaalwoordmehode naar de moderne globaal-methode; Overwegende, dat weliswaar in de nieuw aangevraagde leesmethode nieuwere on derwij sideeën zijn verwezenlijkt, doch dat daarom de thans in gebruik zijnde lees methode voor het aanvankelijk^ leesonder wijs niet als onbruikbaar kan worden aangemerkt; Dat, zoo het verzoek werd toegestaan, mitsdien, gelijk uit de jurisprudentie blijkt, de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden overschreden; Gelet op de artikelen 72 en 75 der Lager Onderwijswet 1920; BESLUIT: dè gevraagde medewerking te weigeren. Binnen deftig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit in beroep komen bij den Commissaris der provincie Noord-Holland. Alkmaar, 3 Juli 1943. De Burgemeester voornoemd, B. A. v. d. SLUIJS. De Secretaris, R. Veendorp, lo.-secr. OFFICIEELE MEDEDEELING. De directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Schapen- brug op Dinsdag 6 Juli 1943 voor rij- en voe-verxeer zal zijn afgesloten. ren, die naar het Oostland gaan, een vóóropleiding te geven. Voor dit werk wordt hij geassisteerd door den heer K. Wijker als dienstleider, een man van kranige militaire standing, benevens een hulpdienstleider en een zang- leider. In groepen van maximum 30 perso nen worden de boeren, die naar het Oostland gaan, in korten tijd eenigs zins militair opgeleid en in het ge bouw op bescheiden, doch hygiënische wijze gehuisvest en gevoed. Zij hebben er ook de beschikking over een douche en een gezellige gemetnschapszaal. Het doel van de opleiding. N§" zijn bezoek aan het Oostland, zoo vertelde ons de heer Slob, bestem de de boerenleider de Rijschool te Hoofddorp als opleidingsschool voor ae candidaat-Oostlandboeren. De Neder- Icindsche boer toch staat bekend als een goed vakman en wordt ook als zoodanig zeer gewaardeerd, maar aan gezien hij bestemd wordt om in land bouwgebieden leiding te geven, maakt hij tegenover de Duitschers geen goed tiguur Het is wenschelijk, dat hij ook door zijn houding respect weet af te dwingen en daarom zullen er in de toekomst geen Nederlanders naai het Oostfront gaan, die hier niet een vóór opleiding hebben gehad. Daarna gaan zij naar Rogatschew ten Noorden van Rofnafön, waar zij wat Duitsch en Russisch leeren. De bedoeling was, hun hier een vóóropleiding van twee weken te geven, doch twee weken is beslist te kort; het moeten er minstens vier zijn. De eerste groep, die m rgen ver trekt, is door toevallige omstandig heden hier vier weken geweest. Toen zij kwamen, wisten zij zich geen hou ding te geven. Wij hebben den beperk ten tijd voornamelijk besteed aan de houding van de mannen. Daarvoor is het excerceeren gebruikt, alsmede het volgen van een zangcursus. Omdat Rusland niet vrij is van Partisanen, hebben wij hun ook schieten en gra- naatwerpen geleerd. De schietbaan is helaas nog niet gereed en geweren wa ren er ook nog niet, maar in Rogat schew krijgen ;ij een drieschots Fran sche karabijn en pistolen en wij heb ben hun alth: ns geleerd, hoe zij die moeten gebruiken. Den dag htbben wn verder besteed aan het schoonhou den van het gebouw en aan de bevor dering van reinheid aan eigen lichaam, Wij hebben hun ook geleerd, met weinig middelen een eigen sfeer te scheppen. In de, Oekraïne wordt wei nig aan versiering van huis en tuin gedaan en wij hopen, dat zij het daar doen op z'n Hollandsch Wij willen be reiken, dat zij den Nederlandschen naam niet zulien blameeren en niet direct teruggestuurd worden, want in verschillend opzicht hebben Nederlan ders daar den Nederlandschen naam reeds geschaad. Daarom worden ze hier militair flink aangepakt. Vier van de drie-en-twintig hebben wij als on geschikt terug moeten sturen en van af het oogenblik van hun vertrek was de ^temming onder de mannen vol komen goed Hun leeftijden varieeren van 22 tot 63 jaar en 't is merkwaardig, dat de ouderen blijk geven over meer ooorzettingsvermogen en wilskracht te beschikken dan de jongeren, al zijn ze natuurtlijk physiek de minderen van die jongeren. Wij hebben daarna de 19 adspirant- Oostlandboeren, onder leiding van den dienstleider K. Wijker, zien marchee- ren, hooren zingen onder den marsch en een schijnaanval met houten hand granaten tegen de dehkbeeldige Parti sanen zien uitvoeren en met hen ge zellig ih het restaurant gezeten en kun nen constateeren, dat er onder hen een kameraadschappelijke geest heerscht. Het kleinste dee] was lid van de N.S B., een paar déden het uit idealisme, (zoo was er onder hen ook een rijke boerenzoon uit Groningen, wiens broer aan het Oostfront was gesneuveld en die nu zijn deel aan den opbouw - an Europa wilde leveren, maar later op zijn vaderlijk goed terug hoopte te kee- ren) maar de meesten van hen wer den gedreven door den zin tot avon tuur en den wil om vooruit te komen. ZONDAG 4 JULI. HILVERSUM I. 414.4 M. 7.30 Lichte mei. (gr.). 8.00 De zin v. h. boer zijn. .15 Progr.overz. 8.30 Orgelconc. 9.15 Zon dagmorgen zonder zorgen. 10 00 Jonge kameraden, klankbeeld 11.00 Röntgen- kwartet. 11.30 De stem der SS. 11.40 Mar- n (gr.), 11.50 Neerlands stem v. h. front. 12.15 Collegium Musica Divina. 12.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 13.00 Viool en piano. 13.30 De Schijnwerper. 14.00 Rot- terd. Philharm.ork. en sol. (opn.). 15.00 H°t wekel. luistersp.: „Om het jonge le ven". 15.45 De Melodisten, sol. en de Tien Vroolijke Meisjes. 16.30 Bandi Balogh en ziin Hong.ork 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17 30 Amus.ork. en sol. 18.15 Ned. volks klanken. 1910 Sp v. d. dag. 19.15 Sport 19.30 Don Giovanni, opera. Vanaf 22.15 radio centrales: Avond-Romantiek. 23.00- 24.00 Een vlot dansje en een vroolijk liedje. 9.00, 12.00, 19.00, 22.00 B NO-Ni euwsb er. HILV. II. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Uit de wereld v h. ballet. 12.15 Oper. Konin gen. 13.00 Toespr. d. G. J. Zwertbroek 13.15 Luchtige klanken. 14.00 V d. jeugd. 14.30 Ork.revue. 16.00 Opn. v. Alfred Cor- tot, piano. 16.30 Ork.suites. 17.30 Klankb .Een leeuw is iemand." 18.00 Krontjong- ork v d. Indische Club te A'dam. 18.15 Zieprogr. H'sum I. 19 10 Dansork. spe len. 20.00 Zoeklicht, Zond.av.-gesprek. 20.15 Humor in de zang. 21.00 Van de film. 21.45 Avondwijding. MAANDAG 5 JULI. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Georg Freundorfer en zijn ork. en Duo „JA" gr.). 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Georg Freun dorfer en zijn ork. en Duo „JA" (gr.). 7.40 Sportnieuws 7 50 Progr.-overz. 8.10 Vlotte klankenreeks (gr.). (8.45-8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Godsd uitz. 9.15 Orgelconc. Zangvaria (gr*). 10.15 Boekbespr. 10.30 Bandi Balogh. 11.00 voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 13.00 Land en Volk brengt13.05 Amusem.ork. en sol. en gram 14.00 Piano en het Plukker-kwartet 15.00 Godsd uitz. 15.15 Elck wat wils. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Melodisten. 18.05 Zang en piano. 18.45 Pol. weekpraatje. 1° Spiegel v. d. dag. 19.15 Het Omroep Pianotrio. 20.00 Het Omr.-Symph.ork. 21.00 Luisterflits: „Tien kilo Tabak". 21.15 Solisten, Oratoriumvereen. en het Conc.- geb.ork. (opn.) Vanaf 22.15 Radio-Centra es. Orgelconcert. 22.45 Tango's omlijst door paso dobles (gr.). 23.00 Opera-aria's (gr.). 23.30-24.00 Romantische pianocom posities (gr.). 7.00, 8.00, 12.45, 16.45, 18.00, 19.00, 22.00 BNO Nieuwsberichten. Hoofdredacteur A. R Jonker (afw).; waarn. hoofdred., kunst en wetenschap pen: H P v d Aardweg, Alkmaar; chef van dienst Tj N Adema, Alkmaar; bui tenland: Jac Broersen, Hoorn; binnen land en rayon Alkmaar: D. A. Klomp: sport en rechtb. J Werkman, Alkmaar Rayonredacteuren: Den Helder A. C. van Kampen te Alkmaar; Schagen: A. Eriks Alkmaar; Kennemerland J. Belterman te Beverwijk: Zaanstreek W. J. Harwijne te Zaandam; West-Friesland Jac. Groot te Enkhulzen. Adv. J. Visser te Den Helder. IN 19*3 NOEMT MEN OlT EEN SANTE-OOEX SANIE IS GOED, IEDEREEN DRINKT HET citroen-sinaasappel-frambozen 0 een heerlijk* frissche limonade, die Uzelf thuis kunt bereiden, of bestellen in café of restaurant I 2 2 VERKOOPKANT.N V. Ft. F. I. TEMPO. STAOSKANAAf verKlapt Pim f Daarmee vergeleken we van der Plaats* thee-surrogaat. En na eindeloos proeven en keuren, zei ieder enthousiast: „Héér lijk en pittig! Bijna even lekker, geurig en aromatisch!" Da's waar! Proef 't maar! Achttien karaats! 10 thee-tabletten 14 cent 1 O VAN DER PLAAT»' KOFFIEBRANDERIJEN EN THEEHANDEL Z<5Ó weinig? ^Inderdaad zóó weinig" is ons antwoord op de vaak gestelde vraag of reeds voor zoo'n bescheiden premie een levensverzeke- ring bij „De Centrale" kan worden afgesloten. Vraag eens om onze tarieven, i ij i. "VOL - »D£ CENTRALE* NedeAland Rijnstraat 28. Den Haag =^f O'OUOf Moororoo** «TCV OCH MAATSCMAWt# MAATSCHAPPIJ t Een Nedertandsch Bedrijf door de eeuwen heen LbERASMUSHUIS ROTTERPAMrLI l W AT Dit ifi nrvrn V<*T 'del iik de 'dertig her eeuw. t°r<g en twin tie En dat als er ooi zen voorv? Is h^t dit va" Sohio stelling m 'dagen me pen geschi De Het wa Schipp T^xel ver ,,Nieu-Hoo mand met zooals in W"rd aane TCnat) de Schillende d^t zirh rteheden" b.v. een 'dagen lang meer van zenziekten van den een eilanc nezing te vruchten, car ging eiland aan zakformaat leen lever 'drinkwa+« „vondei pent wa waren, hemden in 't afh se al son leek I L

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2