MEISJES Aanbod. DAGBLAD VOOR DUITSCH WITBOEK D1ÖPR0GRAMMA. (m. of vr.) over den bommen-oorlog. Toenemende actie in het Oosten. 41 vliegtuigen bij Sicilië neergetfaald. Italië heeft geen keus. Na den dood van Sikorski. Rust aan het Oostelijk front ten einde. Brandstichtingszaak te Hem. STAD EN OMGEVING ITALIË. den weg tot het gemeente- eeds gevonden en men zal onden hebben, dat spr. bereid is tot helpen, wethouder Tij sen de hoop iken had dat tusschen den ester en hem een goede ver ding zal mogen bestaan, bijeenkomst besloten Later dag was er gelegenheid tot oonlijk gelukwerischen van .wen burgemeester. WOÉNSDAG 7 JULI. SUM I. 414.4 M. 6.45 Een VTOO- rgengroet (gr.). 7.10 Ochtend- Vroolijke morgen£K (gr.). 7.40 50 Progr.-overz. 8.10 Afwisseling. en sol.plaatjes (gr.). (8.45-8.50 ïuisvrouw). 9.00 Godsd. uitz. 9.30 etteland (gr.). 10.15 Omrp.ork. altijd blijft, voordr.__il.00 Bandi .30 Cello en piano. 12.00 Alma- Dick Willebrandts. 13.00 Land rengt. 13.10 Melodisten en solist, vrije Woensdagmiddag. 15.00 itz. 15.15 Halfweg, gev. progr. erkoor „De Merels". 17.30 Pianos ,05 Gerard van Krevelen en so- Neerlands stem v. h. front. 18.55 rk. (gr.). 19.10 Spiegel v. d. dag. Utr. Stedel. Ork, en sol. (opn.). kalf uurtje op een muziekav. m. Speelman. 20.15 Nederl. Or- ities (opn.). 20 55 Het Utr. Ste en sol. (opn.). Vanaf 22.15: Ra- iles. Van de eene melodie in de r.). ichten. 12.45, 16.45, 18.00, 19.00, 22.00 BNO chtén. SUM n. 17.30 Melodieën men* gr.). 18.00 Lichte ork.muz. (gr.). de kleuters. 19.15 Liederen van en verlangen (gr.). 20.15 Wacht e rat, lezing. 20.30 Groote ork. ite composities (gr.). 21.15 Strijk-* ;r.). 21.45 Avondwijding. lacteur A. R. Jonker (afw).; j.ofdred., kunst en wetenschap- v. d. Aardweg, Alkmaar; chef t Tj. N. Adema, Alkmaar; bui- Jac. Broersen, Hoorn; binnen.- rayon Alkmaar: D. A. Klomp; rechtb. J. Werkman, Alkmaar, icteuren: Den Helder A. C. van te Alkmaar; Schagen: A. Erike Kennemerland J. Belterman te Zaanstreek W. J. Harwijne m; West-Friesland Jac. Groot zen. Adv. J. Visser te Den lerdeelen in de omgeving kan een dertigtal errichten van huishoude- ding dagelijks ter afd. Lijk Arbeidsbureau Alk- rvan. Aij. vraagt vóórhaar te ALKMAAR een ndelssch. of U.L O, a gewenscht. eau van dit blad. Pracht crapauds, o. kw. ndwerk f 260 p. paar en beh. salontafeltje f 40. ej. _j.vS- weg 219a, Heiloo. Jacquet m. vest. f 29.50, 50, gab. regj., gestoomd, 32.50, m. 50. dam.-winter- antel m. bont f 50, m. 42. t Voort, Snaarmanslaan 27 donk. eiken .Hangklok opt 14 dg. m. slagwerk, 50 lden. Wildenburg, St. Jo- iphstraat 27. Z.g.a.n. Verpleegstersuit- f 180. Roetman, Houtha- nstr. 1, na 6 uur. Paar hooge dameslaars- (1 m. steunzolen), goede kken en zolen, m. 38-39, p. paar. D. Klomp, Wes- rlicht, van 10—5 u. Niet Zondag. Viool m. kist, f 25. z.g.a.n. tennisballen, f 12. ngenberg, Luttik Oudorp Hekken v. vrachtauto of atte wagen f 50. Leyen, nn.str.weg 111A, Heiloo. Pr. eikenh. waschkast m. arm. platen f80, id. eikenh. ffet f 80. Leyen, Kenn.- weg 111A, Ifeiloo. Kindertafeltje m. stoeltje kl. serviesje f 7.50, aqua- um f 2.50, vogelkool f 2.50. isser, Corfstraat 44. Schemerlampje f 7.50, cac- sstandaard m. potjes f 3, tbijtkoekdoos f 2. Schoorl enn.str.weg 177, na 6 uur. ■ême linnen mantel f 15, ik- en blouse f 15, kuipbl.- f 5, theelichtje f 5. choorl, Kenn.str.weg 177, i 6 uur. Eikenh. tafel, f 40, trap- kje f 7.50, bureaustoel f 10 Amstel, Mac!. Pontstr. 38. Salonpathéfoon m. platen, 55, piek up f 12.50, 15 pla- n, dans enz., f 22.50. Ver ge, Nic. Beetsweg 50, eiloo. Pits gasstel, z.g.a.n., f 17.50 haakte babycape, m. ca- chon f 12.50, d. vilten hoed vart z.g.a.n. f 7.50. Moraal, euwstraat 8. D.stroohoed f 7.50, rose z, rkje, 10 4 12 j. f 9, 2 pr. genvachten f 15 en f 8. oraal, Nieuwstraat 8. Zwartbl. H. costuums, cquetmodel, m 48-50, f 65 f 55. J. Tromp, Zijdewind 4. Een beste jongensfiets op inslangbanden f 50. A. Vo- ïlpoel, Heiligland 10. Een open bakfiets f 225. J. men, Schelphoek 10. Een kinderwagen f 20, 'n isk.bank m. kl. f 35. H. ooij, Nieuwstraat 15. Handweef-tafelkleea f 55. W. de Jong, Schaepman- de 28, Alkmaar. Leeren Beenkap f 8.50, ambercl. f *27.50, hoogte- equent mas.app. f 95. Ter ort, Snaarmanslaan 27. Wollen badpak f 8, 3 p. isokjes 0.70, kinderzitje 3.50. Jongejans, 2e Kanaal- 0, na uur. 'ff Uitgave: Dasblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsdhe éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 7 JTJLI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 155. 2 pagina's. Hoofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertenties In deze éditie 0.10 per m.M.; min 14 m.M. 1.40, elke 3% m.M. meer 0.Ï5. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. Een felle aanklacht, Berlijn, 6 Juli (d.n.bj. Het Departement van Buitenland- sche Zaken publiceert een Witboek „Documenten over de uitsluitende schuld van Engeland aan den bom- menoorlog tegen de burgerbevol king." Belangwekkend" is, dat de eerste daarin bijeengebrachte documenten reeds dateeren uit 1932, toen de Duitsche delegatie op de conferentie ter vermindering en beperking der bewapening dienovereenkomstige voorstellen voorlegde, welke echter evenzeer verworpen werden als al le andere daarna van Duitsche zijde gedane voorstellen tot humanisee ring van den luchtoorlog. Het Witboek citeert o.m. een verkla ring van Chamberlain van 21 Juni 1938, waarin hij zeide, dat het werpen van bommen op burgers in strijd was met het volkenrecht en waarin hij eischte, dat de doelen van militairen aard moesten zijn en dat er zorg voor moest worden gedragen, dat niet door nala tigheid bommen vielen op de burger bevolking in de nabijheid. Verontwaar digd veroordeelde hij pogingen om door demoralisatie van de burgerbe volking door bomaanvallen uit de lucht een oorlog te winnen. De begin selen van deze rede van Chamberlain staan in krasse tegenstelling tot het geen dezelfde Chamberlain op 17 No vember 1939 in een geheime zitting van den geallieerden oorlogsraad voor- Stelde en wat Britsche luchtwapen toen uitvoerde. Hij pleitte toen voor een systematische vernieling van het Roergebied, waarbij hij er op wees, dat het onmogelijk was de militaire doelen daar te treffen, zonder burgers te teisteren. Duitschland wilde ridderlijke oorlogvoering. Bij het uitbreken van den oorlog was het de Führer, die in zijn Rijksdagrede van 1 September 1939 als eerste op de bres stond voor een oorlogvoering met humane middelen. Hij deelde mede, de Duitsche Luchtmacht opdracht .te heb ben gegeven, zich te beperken tot mi litaire objecten. Toen hem een bood schap van Roosevelt ter kennis werd gebracht, waarin van alle regeeringen de openlijke verklaring werd gevraagd, dat zij in geen geval bomaanvallen zouden doen op de burgerbevolking of op niet-versterkte steden, kon de Füh rer verwijzen naar dit bevel aan de Duitsche luchtmacht. Hetzelfde geldt van een verklaring, op 7 September 1939 door Zweedsche bemiddeling aan de Duitsche regeering overhandigd, waarin de re^eeringen van Frankrijk en Engeland verklaren, den oorlog te voeren met den oprech ten wènsch, de burgerbevolking en de cultuurmonumenten te ontzien. In haar antwoordnota verzekerde de Duitsche regeering, dat haar strijdkrachten trouw zouden blijven aan het door den Führer verkondigde beginsel van rid derlijke en humane oorlogvoering, dat zij zich echter de vergelding van qlke inbreuk op het recht, door den vijand begaap, voorbehield. Dat de luchtoor log in Polen aan Duitschen kant gevoerd is volgens de aanwijzingen van den Führer, blijkt niet alleen uit de berich ten der Duitsche luchtmacht, doch wordt ook van buitenlandsche zijde be vestigd. Warschau. Dat het in het verdere verloop der gevechtshandelingen tot vernielingen in de stad Warschau is gekomen, had tot oorzaak, dat de stbd door den comman dant tot een militair steunpunt van den eersten rang was gemaakt. Enkele da gen na den val van Warschau heeft de Führer in zijn Rijksdagrede van 6 Oc tober 1939 wederom gepleit voor huma niseering van den oorlog, zeggende, dat het mogelijk moest zijn een principieel algemeen geldende regeling te vinden. Maar ook dit beroep bleef vergeefs. In plaats daarvan begon de eerste reeks Britsche luchtaanvallen op de Duitsche burgerbevolking, die met na me worden genoemd. Desondanks behield het Duitsche luchtwapen in den strijd tegen Enge land overeenkomstig het bevel de grootste reserve. Nog tot 20 Juni 1940 werd van Duitsche zijde gewacht, al vorens een tegenactie tegen militaire objecten in Engeland in de lucht be gonnen werd, zooals in hei» weermacht- bericht van dien dag wordt medege deeld. Het einde van de operaties in het westen gebruikte de Führer om in een groote rede voor den Duitschen Rijks dag op 19 Juli 1940 nogmaals een be roep te doen op het verstand, ook in Engeland. Dit werd echter met Engel- sche luchtaanvallen op het Goethehuis in Weimar en op het Mausoleum van Bismarck in Friedriphsruhe en eenige dagen daarna met de eerste nachtelij ke aanvallen op Berlijn beantwoord. Eerst toen, en wel op Y Sept. 1940, ging het Duitsche luchtwapen er toe over ook Londen met sterke strijdkrachten aan te vallen Vijandelijke terreuractie. Naar het Witboek vervolgens aantoont, heeft de Führer daarna bij verscheidene gelegenheden, steeds weer opgeroepen tot humani seering van den oorlog, vooral van de operaties in de lucht, echter zonder gehoor te vinden. Integen deel de tegenstander beperkte zich niet meer tot acties alleen boven Duitsch gebied, maar betrok de door Duitschland in het westen bezette gebieden in zijn terreur actie. Met documenten worden bijzonderhe den gegeven omtrent de aanvallen op de burgerbevolking van Lübeck, Ros tock en Bremen, Parijs en Antwerpen, waarbij de vernieling van wereldbe roemde cultuurmonumenten wordt ver meld en waarbij aan de hand van Brit sche verklaringen wordt bewezen, dat het lukraak werpen van bommen op zekere gebieden was geworden tot de practijk van den Engelsch—Afnerikaan- schen luchtoorlog. Het cynische schrijven van lord Win ter aan de Times van 20 Mei 1943 met den eisch tot meedoogenlooze vernie tiging van Duitschland, Italië en Japan uit de lucht wordt door het witboek evenzeer weergegeven als dé verklarin gen in denzelfden geest van Churchill, Eden en Attlee. Het Witboek eindigt met te verwijzen naar het uur van afrekening, waarbij geen enkele brutale loochening van zijn verantwoordelijkheid den vijand van zijn gerechtvaardigde straf zal kunnen redden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 6 Juli. Het opperbevel der weerjnacht maakt bekend: Uit een succesvolle plaatselijke aan- valsactie van Duitsche infanterie in den sector van Bjelgorod kwamen door sterke bolsjewistische tegen aanvallen in den loop van gisteren zware gevechten tot ontwikkeling op den grond en in de lucht, welke zich uitbreidden tot het gebied ten Noor den van Koersk en di^ tot op dit oogenblik steeds grootere felheid krijgen. Bij herhaalde aanvallen op de kust ^an Sicilië hebben Britsch-Ameri- kaansche vliegerformaties gisteren op hieuw zware verliezen geleden. De Buitsehe en Italiaansche luchtwapens schoten in totaal41 vijandelijke vlieg tuigen neer, waarbij zich hoofdzakelijk viermotorige bommenwerpers bevon den. Vannacht heeft een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het -ha vengebied van Bizerta met bommen yan zwaar kaliber bestookt, rjq nachtelijke storingsvluchten van en, vyai}d boven Noord- en Noord- y®sV,?uitschland ontstond door het ?w.h7<= £en. van enkele bommen germgg materieele schade. ROME, 6 UÜerSte' not°Tt,rede van Mussolini wordt door het Italiaansche volk algemeen n,,„^0oals Stefani schrijft, heeft de Duce een direct beroep ge daan op de harten, het verstand en de eer der Italianen ltalië heeft geen f'Sn f h we# die van strijd tot het uiterste," hof hevig en brutaal de vijand ook mocht aanval len. Want toegeven zou gelijk staan met zelfmoord. De vijand zelf heeft het Italiaansche volk den weg gewe zen, toen hij capitulatie ais eenige voorwaarde stelde Maar capitulatie beteekent, aldus Stefani, ongeluk en eerloosheid, daarom moet Italië tot de overwinning voortstrijden. Alle waar den van het volk, ras, historische tra ditie en gedachtenbezit staan op het •pel. Het Italiaansche volk ziet dit dramatische oogenblik van den oorlog me' sterk hart en rustige zenuwen onder oogen, vastbesloten ook de grootste moeilijkheden te overwinnen niet wilskracht, volharding, dapper heid en opoffering. In de tuinderijen in de omgeving van Alkmaar worden thans da komkom mers ln de platglasbakken geplukt CNF-Kuioer-Paz m {Toekomst voor de Poolsche beweging uiterst somber. Na den dood van generaal Sikorski -ijn volgens den correspondent te Stockholm van de Berliner Börsenzei- tung reeds de eerste aanwijzingen aan wezig, dat hierdoor groote wijzigingen zullen ontstaan' in het Poolsche emi grantencomité te Londen. Hieruit blijkt reeds duidelijk, dat men te Lon^ den hoopt, thans een onderdanig Po len, te kunnen aantreffen, dat zich schikt naar de Britsche instructies hoe het zich tegenover Moskou moet ge dragen. Volgens Poolsche kringen te Sjang- hai^ziet de toekomst voor de Poolsche beweging er na den dood van Sikorski uiterst somber uit. Ongetwijfeld, zoo neemt men aan, zal er overal ter we reld in de geheele Poolsche beweging een splitsing ontstaan, daar de Pool sche militaire kringen zich wel niet zullen laten winnen door de nieuwe Poolsche emigrantenorganisatie té Londen, vooral niet wanneer, zooals te verwachten is, zich daar weldra bols jewistische en joodsche elementen in zullen schuiven. SIKORSKI WAS GEWAARSCHUWD. STOCKHOLM, 6 Juli. De Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt, dat de chef van het voorlichtingsbureau der Poolsche emigrantenorganisatie te Londen bij het bekend wprden van den dood van Sikorski heeft, medege deeld, dat Sikorski was gewaarschuwd, alvorens hij zich aan boord van het Engelsche vliegtuig begaf. Hij wilde daar echter niet naar hooren. Duitsch stormgeschuc bewijst tijdens cea prestatietocht zijn technische superioriteit. Het is gelukt. Het stormgeschut heelt de Sovjet-pantserva) „genomen". Opnieuw blijkt zijn voortreffelijk* constructie PK-Mentz-PBZ-R-P m Massale veldslag in het gebied van Bjelgorod. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de berichten van het Ooste lijke front de laatste dagen van een toenemende verkenningsactiviteit mel ding hadden gemaakt, hetgeen het niet onwaarschijnlijk deed zijn, dat de rust aan dit front den langsten tijd had ge duurd, schijnt thans een nieuwe phaze in den strijd te zijn ingeluid. Van Sovjet-Russische zijde spreekt men van een Duitsch offensief in. de richting van Moskou, doch de officiee- le Duitsche lezing is, dat eigen aan- valsacties van plaatselijk karakter in het gebied van Bjelgorod, die tot.de verovering van een belangrijke hoogte leidden, tegenaanvallei! der bolsjewis ten hebben uitgelokt, waarbij terstond sterke reserves in den strijd werden geworpen, terwijl meer naar het Noor den, ten Zuiden van Orel, .ontlastings- aanvallen werden ondernomen. Onmid dellijk aangevoerde Duitsche reserves hebben daarop den strijd met de bols jewisten aangebonden. Reeds enkele maanden geleden werd gewaagd van buitengewoon sterke concentraties Russische troepen en ma teriaal ten Zuiden van Moskou. Het was geen geheim, dat de Duitschers sedert Maart eveneens groote massa's troepen en materiaal bijeen hadden gebracht in het gebied ten Noorden van Charkow en bij Brjansk. Een ac tie, die van Duitsche zijde als van oor spronkelijk zuiver plaatselijk karakter wordt bestempeld, is thans de vonk geweest, die den strijd tusschen deze massalegers heeft doen ontbranden. De slag, die zich op het oogenblik nog in ontwikkeling bevindt en zich naar het oordeel van Berlijn wel licht nog tot andere sectoren zal uit breiden, wordt van beide zijden ge voerd met een ontzaglijke massa aan materiaal, zooals tot dusvel in de krijgsgeschiedenis nog niet is voor gekomen. Beide partijen beschikken over enor me aantaiien pantserwagens, die voor al van Russische zijde in den strijd worden geworpen) waartegenover de Duitschers de massa van hun pantser- leger nog hebben teruggehouden. De verliezen der bolsjewisten, vooral aan vliegtuigen, zijn volgens Berlijn op den tweeden dag reeds exorbitant hoog. Hoewel militaire kringen alhier zich nog zeer terughoudend toonen, verklaart men, dat de bolsjewisten nergens door het Duitsche front heb ben kunnen heenbreken. BRUTALE BONNENROOF. Te Coevorden. Toen hedenochtend! ambtenaren van den distributitedïenst te Coe vorden voor de bonuitreiking p( rij wiel naar de buurtschap Steen wij ks- moer reden, werden zij onderweg door twee personen met een revolver aangehouden. De ambtenaren wer den gedwopgen al hun bonnen af te geven, waarna de boeven verdwenen. Een jaar en negen maanden geëischt. De vraag of de caféhouder Alber- tus Vroling te Hem zijn eigen zaak in brand had gestoken, viel niet ge makkelijk te beantwoorden. Volgens den veldwachter Rosten- burg, een rustigen dorpspolitieman, die den verdachte een verhoor afnam, dat hii in zijn notitieboekje opteeken- de en door verdachte had laten on derteekenen, had Vroling bekend, een brandende lucifer in het hooi op zol der te hebben gegooid en den brand te hebben aangestoken uit haat tegen zijn vrouw, omdat hij niet kon ver dragen, dat zij zich in de zaak met andere personen bemoeide. Later had ver'dachte aan den veld wachter verklaard, bij zijn verhoor te hebben gelogen. Wel had hii een doos met versiering in brand gesto ken. maar later had hii den boel weg gehaald om den brand te voorkomen. Twee psychiaters hadden over ver dachte tegenstrijdige rapporten uit gebracht. terwijl er van den politie deskundige-, Van Ledden Hulsebosch, éen onderzoeker, die waarlijk niet over één nacht lis gaat., een rapport was. waarin hii. op grond van een door hem ingesteld onderzoek, tot de conclusie kwam. dat verdachte den brand niet kon hebben gesticht 22 Juni besloot de rechtbank, de beide psychiaters te hooren. doch zag zich toen genoodzaakt, wegens het niet verschijnen van dr. Vaassen uit Heiloo (de deskundige, door den ver dediger. mr. J P. Windhausen uit Hoorn aangesteld, dr. Ernsting uit Hoorn, was wel verschenen) de zaak aan te houden. Dinsdagmiddag van 2 tot 6 .u heeft de rechtbank zich voor de derde maal met de zaak bezig gehouden. De ver dachte maakte een zieligen indruk, maar hield tot het einde toe vol, den brand niet te hebben gesticht. Dr. Vaassen. die op verzoek van den Dienstneming bij de Landwacht is eeredienst aan het volk. MELDT OOK, U ZICH. Inlichtingen over vergoedingen, ex tra levensmiddelentoewijzingen, kolen- toeslag, vergoeding van verzekerings- en ziektepremie, extra hulp in bijzon dere gevallen, vrijstelling van arbeids inzet, enz. verstrekt het S.S. Ersatz- kommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag, alsmede de Neben- stelle, Dam 4, Amsterdam. Ook tijdens de keuringen worden deze inlichtingen gegeven. MOORD OP EEN NEDERLANDSCH POLITIEAMBTENAAR. ENSCHEDE, 6. Juli - Zaterdag 3 Juli 1943 is des ochtends om 8 uur do Nederlandsche opperluitenant van politie Pieter Kaay, geboren 13 -Mrt. 1904 in Almelo en woonachtig in Enschede, Swelinckstraat 14, in Enschede ruggelings neergeschoten. Kaay was per rijwiel op weg naar het politiebureau. De dader volgde hem op de fiets en heeft van achteren op korten afstand een schot op Kaay gelost, dat hem ter stond doodde. De dader wordt opge spoord. Haasje met een pleegmoeder De heer G. Houter Jzn. te Wog- num vond ongeveer 4 weken te rug op zijn landerijen een heel jong haasje. Hij nam het diertje mee naar huis en liet het in zijn schuur loopen, waar ook een moederkonijn met jongen huis de. Den volgenden dag ging de heer Houter eens naar zijn haas je kijken en toen bleek, dat het diertje door het konijn werd ge zoogd. Thans groeit het voor spoedig tusschen de konijnen op, alhoewel het nog eenigszins schuw blijft als men in de nabij heid komt. MAXIMUM AANTAL VERZEKERDEN PER ZIEKENFONDSARTS. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, heeft be paald, dat ten name van een huisarts ten hoogste 3000' verzekerden (ver plicht en vrijwiliig verzekerden teza men) mogen zijn ingeschreven. In ge vallen, waarin zulks, hetzij in verband met het totale "aantal verzekerden en het ter plaatse beschikbare aantal huisartsen, hetzij om andere redenen noodzakelijk of wenschelijk wordt be vonden, kan, met toestemming van den :ommissaris, van het bovengenoemde maximum worden afgeweken. VERDUISTER GOED. Deze week van 22.155.15 uur. Maan op 10.21, onder 0,31 uur. PENSIOENREGELING VOOR LEER KRACHTEN AAN DUITSCHE SCHOLEN. In de Ned. Staatscourant is opge nomen een beschikking betreffende het toepasselijk verklaren van de Pensioenwet 1922 en van het ..Regle ment voorloopige pensionneering on derwijzers" op de leerkrachten, werkzaam aan onder het bestuur van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied staande Duitsche schoien. Te 's-Gravenhage is een 12-iari- ge jongen ernstig gewond door het spelen met een gevonden projectiel, dat ontplofte. De rechterhand van den knaap werd afgerukt, terwijl zijn gezicht zwaar werd verminkt. EEN ANONIEME BRIEFSCHRIJVER ACHTERHAALD. De psychopaat H had 29 Januari aan den Ortscommandant te Alkmaar een -brief geschreven, waarin hij den 23-jarigen kleermaker J. C. van Ber- kum van de ergste dingen tegenover de Duitsche Weermacht beschuldigde, hoewel deze de hem in den mond ge legde uitdrukkingen nooit had ge bezigd. Verdachte, die Dinsdag voor dit feit voor de Arrondissementsrecht bank terecht stond, bekende, dat de brief gefingeerd was ,en dat het hem persoonlijk bekend was, dat van Ber- kum de hem ten laste gelegde uit drukkingen nooit had gebezigd. Hij had er thans veel berouw van. Uit een rapport van den psychiater.- Dr. Barnhoorn, bleek, dat verdachte minder toerekeningsvatbaar geoor deeld moet worden en uit de St. Wil- lebrordusstichting was irëggeloopen, omdat hij op eigeiwbeenen wilde staan. De officier, Mr. Brueys Tack, feli citeerde van Berkum met het feit. dat hij er door een toeval achter kwam, wie den brief had geschreven. De streek van verdachte noemde hij een schoftenstreek, aangezien hij ge speeld had met het leven van een man die part nog deel had aan de sabotage, waarvan hij beticht werd. De betrouwbaarheid van verdachte die n.b. zelf colporteert met „De Zwarte Soldaat" is wel intreurig. Op grond van het "rapport van Dr. Barn hoorn vorderde spr. niet de maximum straf 3 jaar, maar 2 iaar en 6 maan den gevangenisstraf. Uitspraak 15 Juli. RIJWIELDIEFSTAL, Wegens diefstal van een fijwiel stond Dinsdag voor de Arrondisse- ments-Rechtbank terecht de doof stomme 36-jarige schoenmaker C. R. uit Alkmaar, die deswege al 6 maan den in voorarrest zat. De officier, fel als hij tegen rij- wieldieven is, begreep, dat deze ver dachte voor het voeren van den be-' staansstrijd gehandicapt is en vor derde in dit geval 6 maanden gevan genisstraf, het aan de Rechtbank over latende de gratieclausule, waarop de verdediger Mr. D. H. Buiskool aan drong, op te nemen. officier een psychisch rapport had uitgebracht, bleef ziin conclusie, dat verdachte onbetrouwbaar was. hand haven. welk rapport door dr. Ern sting bestreden werd De schermutse ling tusschen de deskundigen duurde ongeveer 2 uur. Het requisitoir. Mr. de Brueys Tack, officier bij het O.M., schetste in zijn requisitoir de onbetrouwbaarheid van den ver dachte aan de hand van verschillen de uitlatingen, door hem gedaan. Uit de omstandigheden, zooals \hij deze reconstrueerde, concludeerde spr., dat verdachte zich aan opzettelijke brandstichting'had schuldig gemaakt en vorderde, diens veroordeeling tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. De verdediging. De verdediger, mr. Windhausen. hield een uitvoerig pleido'oi, waarin hij de ovenuiging uitsprak aan ver- dachte's onschuld. Spr. bes'chouwde Vroling niet als een a-sociaal mensch, doch wees op diens slecht huwelijks leven met zijn tweede vrouw, die rondstrooide, dat de brand wel eens aan kwaadwilligheid te wijten kan zijn. Aangezien de man onschuldig is vroeg pleiter vrijspraak en onmid dellijk ontslag van preventief. Na re- en dupliek deelde de presi dent mede. dat de rechtbank voor ontslag uit het voorarrest geen ter men aanwezig achtte. SUIKERDIEFSTALLEN. De 24-jarige schipper J. G. uit Zaandam stond Dinsdagmorgen voor de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar terecht wegens diefstal van 25 a 30 balen suiker uit de pakhuizen van de Alkmaar Packet. Verdachte gaf toe daarvoor een f 2000 te héb ben ontvangen en er royaal van tq hebben geleefd. De officier vond het feit zeer ernstig Verdachte toch had zich, om een lui leventje te kunnen leiden, in den zwarten handel bege ven en de diefstal kunnen plegen, omdat hij bij de Packet werkzaam v/as geweest en dus volkomen met de situatie aldaar op de hoogte. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger Mr. C. Smal was van oordeel, dat rekening gehouden dien de te worden met .den tijd van werk loosheid, die verdachte had doorge maakt. Voor eenzelfde feit stond hierna terecht de 39-jarige voeger-koopman W. S. uit Alkmaar, die op 29 Januari bij de firma Jacobse, uit een pakhuis aan de Noorderkade een achttal ba len suiker had ontvreemd De verdachte, die al veertien ver oordeelingen, in hoofdzaak wegens verzet tegen de politie, acnter den rug had, diende zich naar het oordeel- van den president, de noodige rem men aan te leggen, waartoe hij zich bereid verklaarde. De officier was evenwel van oor deel, dat verdachte onder de zware jongens te Amsterdam gèen slecht figuur zou maken en vorderde een gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger Mr. Berkhouwer was van meening. dat verdachte geen slechte inborst heeft, doch helaas, als hij te veel heeft gedronken, een te groote courage demonstreert. Pleiter had dien medelijden met de vrouw van verdachte. Hun huwelijk was een misèrll. Van de vier kinderen worden er drie wegens achterlijkheid in een gesticht verpleegd. Wegens .diefstal van autobanden loopt tegen verdach te nog een eisch van een jaar, waar om pleiter voor dit geval de uiterste clementie verzocht. DIEFSTALLEN. Acht gevallen van jonge menschen. De 20-jarige melkventer P. S. had op 23 Januari bij van B. een portemonnaie niet .21 weggenomen. Wanneer dit een op zich zelf staand feit was, dan zou de officier een lichte straf hebben gevor derd, maar aangezien hij reeds eerder in het Sportpark dergelijke diefstallen had gepleegd, was hij van oordeel, dat het met den jongen zoo niet kon door gaan en vorderde hij een gevangenisstraf van 5 maanden. De verdediger, mr. Berkhouwer, wees er op, dat de jongen in Duitschland het zesde bombardement had meegemaakt, onder den invloed daarvan gevlucht was aan de grens was aangehouden en 7 weken in een concentratiekamp het noo dige had meegemaakt, tenslotte werd afgekeurd en berooid in Alkmaar kwam. Zijn moeder, een arme vrouw, heeft er veel onder te doen en ook de verdachte heeft veel berouw. De werkgevers, waar hij werkte, loven zijn ijver en daarom vroeg verdediger hem een kans te geven en de vijf maanden voorloopige hechte nis, die cellulair waren doorgebracht en funest waren voor verdachte, op te heffen. De rechtbank besliste, dat hiervoor geen termen aanwezig waren en be paalde de uitspraak op 15 Februari. Tegen den 24-jarigen meubelmaker A B. uit Amsterdam werd wegens rij wieldiefstal 1 jaar en 6 maanden ge vorderd. - De 22-jarige mach.-bankwerker K. L. te Haarlem, die in zijn kosthuis een horloge had .ontvreemd, hoorde 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Het aantal jonge menschen, dat zich Mussolini is de redenaar bij Gods fenade. Wie hem eenmaal van het alcon van het Palazzo Venezia bijna onder de sacramenteele schadu wen van het Foro Romano tot het verzamelde Romeinsehé volk hoorde spreken, kan daarvan 'n onuitwisch- baren indruk hebben verworven. Dezer dagen richtte de Duce niet het woord tot zijn volk in de open lucht, maar tijdens een bijeenkomst van het directorium zijner partij in een der zalen van het, voor het Ita liaansche fascisme, historisch gewor den Venetiaansche paleis. Hij miste thans de aanvurende inspiratie van de gespannen luisterende en geestdrif. tig juichende volksmassa waar door de zuidelijke sprekers zich zoo gaarne gestuwd en gedragen weten maar zijn oratio zal er stellig niet minder klemmend om zijn geweest en men kan zich de diepè bewogen heid der luisterenden voorstellen toen hij, aan het slot van zijn rede, vaststelde dat, nu de vijanden aan de geheiligde grenzen van het vaderland staan, de 46 millioen Ita- lisPen tot 46 millioen parate en krachtige krijgslieden geworden zijn, die aan de overwinning gelooven, omdat zii gelooven aan de onvergan kelijke kracht van het vaderland. Men weet niet wat Europa in de naaste toekomst beschoren is. Waar straks de slag zal vallen i;i het Westen of in het Zuiden' of wellicht nog ergens anders het vormt het groote vraagteeken dat in deze oor logsstille dagen als een mene tekel aan den horizon van ons oude werelddeel gloeit. Het barre spel van den oorlog is gekruid met ver rassingen en wisselvalligheden. De strategen en toeschouwers bestudee- ren in de geweldige kamphal van Europa de schaakborden; handen zweven reeds in de lucht, maar men kent de stukken nog niet, die zij grijpen zullen Mussolini heeft het Italiaansche volk niet in het ongewisse gelaten. Zijn rede is geweest als de dwingen de bazuinstoot, die, vóór het groote oogenblik aanbreekt, tegeliik waar schuwend en bemoedigend klinkt. De Italianen, tot in de verste hoeken yan het schiereiland, weten thans, dat elke seconde het uur, dat door het onverbiddelijk lot werd bepaald, aan den hemel van het Romeinsche vaderland kan slaan. De Duce heeft het hun duidelijk op het hart gebon den: de vijand is hun geheiligde trenzen genaderd! Maar Mussolini, e kenner van den Romeinschen geest bij uitnemendheid, heeft het italiaansche volk tevens den spiegel voor eigen ziel gehouden. Het, in zijn voorbeeldigen moed, ook heerlijke Napels heeft 73 bombardementen verdragen! De vlammen hebben van de puinhoopen ten hemel gewapperd en gloed geworpen over zinlooze ver nietiging en ellende, maar de bran dende en flakkerende stad aan den schoonsten Golf der Aarde zal den Italianen tévens een lichtende leids vrouw zijn. Met den moed en den wil van Napels is gansch Italië be- zield.*» Het Italiaansche volk is er van overtuigd, dat het niet gaat om het winnen of verliezen van een oorlog, maar om leven of dood, om te ziin of niet te zijn. Het is wellight de frootste verdienste van Mussolini, at hij Italië in de rij der staten de E laats teruggegeven heeft, waarop et krachtens zijn historisch verle den en historische roeping zoo dub bel en dwars recht had. Na eeuwen van verslapping en inzinking, is, dank zij Benito Mussolini, in de Ita lianen het nationale besef weder op gestaan tot een nieuw en fier leven t Rome werd onsterfelijk herboren in het hart der Italianen. Het Italië van thans is een ander Italië dan het Italië van een kwart eeuw ge leden en met gerechtvaardigden trots kon de Duce verklaren, dat 20 jaren, op eigenwaarde en vader-, landsliefde gericht, fascistisch regi me niet ongegolden aan het Ita liaansche volk voorbij zijn gegaan. Menschelijkerwijze gesproken staan alle Italianen onverschillig waar zij zich op het maatschappelijk scala bevinden als één man gereed en bereid den vijand te verwachten. Het verheven symbool van Rome doet hun harteklop krachtigei* en vastberadener zijn. Een verdedi gingslinie die zóó rood is van liefde en geestdrift mag men vertrouwen schenjten. Italië ziet de gevaren onder het oog en is bereid. Dit is de groote beteekenis van Mussolini's jongste redevoering. wegens diefstal had te verantwoorden, wat ditmaal bijzonder groot. Zoo volg de na de zaak van K. L., die tegen den 24-jarigen bode-incasseerder S. de B. uit de Zijpe, wiens verdediger, mr. dr. Buiskool, ziek was en daarom aanhou ding had verzocht, waartoe werd beslo ten. Nadat verdachte de rechtbank de verzekering had g.egevM, dat hij zich niet meer aan rijwieldieStal zal schul dig maken, werd hij in vrijheid gesteld. 10 Augustus zal de zaak opnieuw be handeld worden. -f De 31-jarige los werkman C. de G. uit Zaandam stond eveneens 'voor rijwiel diefstal tSrecht. Ook hij was reeds eer der wegens rijwieldiefstal veroordeeld, waarom de officier tegen dezen zwijn tjesjager een gevangenisstraf van t jaar en 6 maanden vorderde. Zijn verdediger, mr. de Groote, schetste verdachtes levensmisère, een gevolg van het feu, dat hij in Duitsch land alles kwijt was geraakt. De man be hoort niet in de industrie maar op het land. Het is onbegrijpelijk hoe hij tot de gepleegde feiten kwam, maar ook zijn huwelijk was één misère en steeds ging het voor hem bergafwaarts. Plei ter vroeg inlasch van een gratieverzoek in het vonnis. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden: J. S. te Alkmaar, schuldheling, eisch 5 maan den, vonnis vrijspraak. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Engelina F., d. van Ge- rardus F. van Veen en M. Velseboer. GETROUWD: Hendrik van Ingen en Johanna Brouwer. Cornelis M. van Zandbergen en Antoinetta C. ten Haaf. Barend G. Knip en Wietske Kooi. Karei V/. de Groot en Fetronella J. Dek ker,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3