Hoe de landing op Sicilië plaats vond, DAGBLAD VOOR Spiltroepen op Sicilië houden dapper stand. De strijd op Sicilië. Italiaansch oordeel over de krachtmeting. lialië betoogt Botsingen in Briisch-Indië. VERBOD Keuringen voor de Waffen S.S. tat Legioen en dé" Landwacht. Nog meer landingspogingen? BESCHIKKING: Zweefvliegtuigen voerden froepen aan. STAD EN OMGEVING Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. N.V. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. ^Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 13 JULI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 160. 2 pagina's. Hoofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertenties in deae éditie 0J0 per m.M.; min. 14 mJH. 1.40, elke m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar 2.10. voor bet geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. Q0k slag aan Oostfront fieeft gunstig verloop. hoofdkwartier van den JÜHKER, 12 Juli. - Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den slag tusschen Bjelgorod en Orel ii het onzen troepen gelukt een vrij groote groep vijandelijke strijdkrachten in te .sluiten en te vernietigen. Daarbij werden verscheidene duizenden gevan genen binnengebracht, 129 tanks stuk geschoten, talrijke kanonnen en andere wapens buitgemaakt. In totaal werden gisteren 220 tanks en 70 vliegtuigen ver nietigd. Ontlastingsaanvallen, die de bolsje wisten ten Oosten en Noorden van Orel onder'hamen, werden afgeslagen. Sedert 5 Juli verloor de vijand 28.000 gevange nen, 1640 tanks en 1400 kanonnen. Op Sicilië trachtten de Britsch Amerikaansche landingstroepen ver geefs de bezette kuststrook te verbree- den. Duitsche en Italiaansche troepen gingen gisteren op bepaalde plaatsen systematisch tot den tegenaanval over en wierpen den v ij art d in het eerste gevechtscontact terug. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen de vijandelijke scheepsconcentraties aan, brachten verscheidene vrij groote transportschepen en landingsbooten tot zinken. Bovendien werden drie kruisers en 42 transportschepen be schadigd en door een Italiaansche duikboot een kruiser van 10.000 brt in den grond geboord. De vijand verloor gisteren boven Sici lië en Siciliaansche wateren 38 vliegtui gen. Tien Duitsche toestellen worden yermist. Bij gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche vliegtuigen twee vijandelijke schepen, c.m. een passagierschip van ruim 20.000 ton in brand geworpen. Duitsche duik- fcooten hebben in taaien strijd uit krach tig beveiligde vijandelijke convooien 6 schepen doen zinken met een inhoud van 42.000 brt. In de Messaggero schrijft Alessan- dro Pavolini, dat over de operaties, die thans op Sicilië aan den gang zijn, geen uitvoeriger berichten gegeven kunnen worden en dat men zich moet houden aan het offieieele weermachts- bericht, dat wel in laconieke bewoor dingen moet worden opgesteld. Elk der beide partijen wil de ander in onwetendheid laten omtrent de maat regelen en tegenmaatregelen, die ge nomen zijn langs een kuststrook van verscheidene honderden kilometers lengte. In werkelijkheid echter, aldus Pavolini, zijn onze bevelvoerders nauwkeurig op de hoogte van den toestand. Men heeft dus slechts de gebeurtenissen te volgen en te wachten op de inlichtingen, die ge controleerd zijn door verantwoordelijke organen, die zich hoeden voor ieder voorbarig optimisme, maar die den toe stand registreeren met de kalmte, die door de kracht gegeven wordt. Geen snelle oplossing. Wie een snelle of -onmiddellijke oplos sing mocht hebben verwacht, zou ge toond hebben zich geen rekenschap te geven van de afmetingen der aqtiev Som migen hebben misschien gedacht aan de actie van Dieppe en aan de vlot afge werkte liquidatie van de „commando's" en gemeend, dat men na eenige uren wel zou weten of de landing al dan niet een mislukking zou zijn geworden. Maar op Sicilië ging het niet om een ontscheping van een „commando." Wanneer dat zoo ware geweest, zou een communiqué dienaangaande voldoende geweest zijn voor de geheele actie. Voortgaande schrijft Pavoloni: Wij kunnen en willen niet voorbarig .cijfers geven omtrent de strijdkrachten, die door de Anglo-Amerikanen in het veld zijn gebracht, want wij vreezen o.m, geen voldoende denkbeeld te geven van de inspanning, opgelegd en uitgevoerd door den tegenstander en van den tegen aanval, ontketend door de troepen der Spil. Wij zullen ons er toe.bepalen aan te duiden, dat de vijand op zee pantser schepen en vliégtuigmoedersehepen, be nevens een tienduizendtal eenheden van geringere tonnage in beweging heeft ge bracht en dat de, troepen, die in acht en veertig uur aan land zijn gezet, den om vang hebben van een overvloedig van artillefie en tanks voorzien leger. Men moet er dus aan denken, dat wij min stens staan, tegenover een groote, uitge sproken poging tot continentale invasie, ROME, 12 Juli." Uit alle deelen van Italië ko men telegrammen binnen over spontane volksbetoogingen, waar-^. bij de bevolking haar verbonden heid met de op Sicilië vechtende soldaten bevestigt. Getrouw aan zijn soldateske traditie gaf het Italiaansche volk uiting aan zijn vaste besluit, tot den laatsten druppel bjoeds te strijden om het land tegen den vijand te verdedi gen. Bijzonder indrukwekkende betoogingen worden -"^gemeld uit Napels, Milaan, Turijn, Bologna en Florence, waar gesproken werd door oudstrijders van den vorigen en van dezen oorlog, door prefecten en federale raden. zooals kan worden ondernomen door wereldrijken na een intensieve voor bereiding. Het zou bijgevolg absurd zijn geweest te verwachten, dat dg zaak ge regeld zou zijn door de voorposten aan de kust. Deze hebben zich natuurlijk cfapper gekweten van hun taak van be lemmering der ontschepingsoperaties en het toebrengen van de eerste verliezen aan den vijand. Daarna is de phase be gonnen, die Mussolini genoemd heeft de „vijandelijke pogiqg tot binnendringen" en de systematisch^, snelle en vastbera den interventie van onze „krachtige reserves", d.w.z. de diy^ms der Spil, die geplaatst zijn op de knooppunten der verbindingswegen in het binnenland. Dit is v de phase, die zich thans ontwikkelt: De snelle verplaatsing der vijandelijke contingenten naar de dichtst bij/Jjnde havens, want de vijand heeft terstond docks, reeden en minder wisselvallige ravitailleeringsmogelijkheden noodig, evenals het de taak is van o%ze pantser- strijdkrachten de vijandelijke eenheden aan te vallen en op de vlucht te drijven, ze af te snijden van haar geïmprovi seerde bases, de bruggehoofden op te heffen, en haar doordringing tegen te houden of tot staan te brengen. De eerstvolgende ontwikkelingen van den slag zullen toonen, of de grandiose poging van den tegenstander doeltref fend zal kunnen standhouderritegenover deze vastberadenhêid, dan wel, of het geen buitenkansje is voor de Spil, zooals wij vast gelooven, zich te kunnen meten met het gros van de strijdkrachten van Eisenhower, die het beste deel verte genwoordigen van de'Anglo-Amerikaan- sch'e krachten, waarop al hun hoop is ge bouwd. Talrijke dooden en gewonden. In het Noordwesten van Britsch-Indië is het tot ernstige botsingen tusschen Engelsche en Inheemsche troepen geko men, waarbij in een gevecht van acht uur 35 Engelschen gedood en 180 ge wond en 13 Indiërs gedood en 62 gewond werden; De aanleiding was, dat Indisphe soldaten door Engelsche officieren we gens het luisteren naar buitenlandsche radioberichten tot lijfstraffen waren ver oordeeld; De Indische soldaten vielen daarna de kwartieren der Engelschen aan, waarbij zich een volledige slag ont wikkelde. Voorts wordt gemeld, dat het Britsche opperbevel 0$ 11 Juli plotseling bevel moet hebben gegeven, de Indische solda ten te ontwapenen en hun de wapenen voortaan pas vlak voor het dienstgebruik uit te reiken. Men brengt dezen maat regel in verband met de 'vorming van een Indisch nationaal leger door Soeb- has Chandra Bose, welke zeer de aan dacht heeft getrokken, niet alleen van het volk, maar ook van de inheemsche soldaten. Stimson naar Londen. Maisky voert besprekingen met Stalin, Naar Reuter meldt zal de Amerikaan sche minister van Oorlog, Stimson, ie Londen besprekingen voeren met Chur chill, Eden en den Britschen minister van Oorlog, Grigg. Bijzondere beteekenis hecht Reuter aan het feit, dat het be zoek van Stimson samenvalt met dat Van Maisky aan Moskou. Litwinof, de Sov jet-Russische ambassadeur in de Ver. Staten, zal naar verder wordt gezegd, te Moskou blijven om deel te nemen aan de besprekingen van Maisky en Stalin. Het bruggenhoofd bij Bjelgorod. Een wijdvertakt systeem van loopgraven doorkruist het heele terrein en aehept de mogelijkheid, snel van het cene punt naar het andere te gaan PK Vorpahl-Atl-H-P m Het S.S.-Ersatzkommando NiederlandeJ deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed Ont wikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunneft zich bij de genöemdu adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bjj de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der. familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ▼oor de Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het VCachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich, ook diegenen melden, die tot de Gèraiaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-35 jaar, dié aan- meldingsplichting zijn voor den Arbeids inzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 17.7.43, 9-14.00 uur: Rotterdam, D.eutsches Haus, Westzeedijk. 18.7.42, 9-12.00 uur: Breia, Rest. Modern, Markt; 15-18.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18.7.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15-18.00 uur: Arnhem, Café Royal. 20.-.43, 9-12.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 15-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 21.7.43, 9-12.00 uur: Assen, Concerthuis a/d, Vaart; 40-18.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 22.7.43, 9-12.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23:7.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 24.7.43; 9-13.00 uur: utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, LeiÜtierweg. 26.7.43, 9-14.00 uur; Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Geregelde sport beoefening behoort tot de vaste werk zaamheden na onxc Vrijwillige» SS PK Altstadt-O-H-P a (Van onzen Berliinschen correspondent) Dinsdagmorgen telefoneerde onze Berliinsche correspondent het vol gende bericht, naar aanleiding van de geallieerde landings-operaties op Sicilië. In de Duitsche hoofdstad is men van meening. dat Sicilië waarschijn lijk niet het eenige punt der gealli eerde actie zal -blijven. Integendeel, men houdt er rekening mede. dat Londen en Washington in hun ge meenschappelijk operatieplan meer landingspogingen hebben opgenomen en dat het zwaartepunt hunner acties tegen het continent pas in den eerst- komenden tijd vastgelegd zal kunnen worden. Van begin af #hn heeft men vermoed, dat de anglo-Amerikaan- sche troepen zich niet aan een af zonderlijke actie zouden wagen, doch dat hun plannen in nauw verband stonden met de bolsjewistische ope raties in h^t Oosten. Pas in. het licht van dezen samenhang gezien wordt men zich' 'de beteekenis bewust van de zware gevechten aan het Oostelijk front, die zich over een breedte van 160 kilometer uitstrekken. Algemeen is het opgevallen, dat de militaire woordvoerder van den Moskouschen radiodienst aanvanke lijk de landing van de Britsche. Amerikaansche en Canadeesche troe pen op Sicilië volkomen heeft gene geerd Toch deed het gerucht van de actie sooedig de ronde en de bevol king volgt het verloop van den strijd met spanning. Op het Kreml neemt men een afwachtende houding aan en men schijnt,er weinig voor te gevoe len thans reeds over een ..tweede front" te spreken. Generaal Eisenhower, die mede de verantwoordelijkheid van de ope raties in de Middeliandsche Zee draagt, heeft aan het hoofdkwartier van de vertegenwoordigers der bui tenlandsche pers den raad gegeven voorloopig geen bijzonderheden over de landing te publiceeren. Het ligt voor de hand dat men ook in Duit sche militaire kringen voorspellingen en conclusies vermijdt. Men beperkt zich tot de opmerking -dat er op Sicilië zware gevechten plaatsvinden doch legt er tevens den nadruk op. dat met dezé attaaue het Europee- sche continent nog niet is veroverd... tot het in dienst hebben van bepaalde personen. 'S-GRAVENHAGE, 12 Juli. Het verordeningenblad bevat een,^ be schikking van den Rijkscommissaris voc het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-generaal voor bijzondere aang-legenhèden) betreffende een ver bod tot het in dienst hebben van bepaal de personen. Hierin wordt bepaald: i. (1) Werkgevers in het bezette Ne derlandsche gebied mogen zonder toestemming van den. Secretaris-gene raal van het Departement van So ciale Zaken of van het bevoegde ge westelijke arbeidsbureau geen perso nen als werknemer, leerling of vo lontair met of zonder toelage, dan wel als thuiswerker in dienst hebben, voor zoover dezen behóoren tot de door dezen Secretaris-generaal te be palen lichtingen. (2) Personen, die op grond van een beschikking,, als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst gehouden mogen worden, mogen bij werkgevers in het bezette Nederlandsche gebiW geen werk aannemen of verder verrichten. (3) Op het tijdstip, waarop een verbod tot het in dienst hebben, als bedoeld in het eerste lid, wordt uitgevaardigd, ein digt de betreffende dienstbetrekking. II. De werkgevers zijn verplicht, zoo dra een beschikking, als bedoeld in het eerste lid, is uitgevaardigd, onverwijld te on derzoeken, of zich onder hun personeel per*-men bevinden, die behooren tot de in de beschikking vermelde lichtingen. De werkgevers z&jn verplicht deze per sonen terstond aan het bevoegde gewes telijkt arbeidsbureau op te geven. Hl. (1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking of met de ter uitvoering daarvan uitgevaar digde beschikkingen, dan w.l tracht d^ze te ontduiken of opzettelijk pf door schuld onjuiste opgaven doet, wordt gestraft o* grond van. artikel 4 der verordening no. 16-1943, voorzooveir nie^t volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is /Verbeurd. (2) Uitlokkers, medeplegers en mede plichtigen worden als daders gestraft. IV. De bepalingen van deze beschikking zijn tevens van toepassing op ambtenaren van eenig publiekrechtelijk lichaam. V. De Secretaris-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken is belast met de uitvoering van deze beschikking. VI. Deze beschikking treedt hedén in wer king. van den Secretaris-generaal van het De partement van Sociale Zaken ter uit voering van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (Commissaris-gene raal voor bijzondere, aangelegenheden) betreffende het verbod, bepaalde perso nen in dienst te hebben. - Overeenkomstig I, eerste lid en V ivan de beschikking no. 66/1943 betreffende Vfyet verbod, bèpaaldè pèrsörieft in dienst te hebben, bepaal ik: -I. (1) Werkgevers mogen mannelijke werknemers met inbegrip van leerlingen, volontairs met of zonder toelage - en thuiswerkers, die in 1924 geboren zijn, niet In- dienst hebben, tenzij deze in het bezit van een bewijs van een geweste lijk arbeidsbureau zijn, waaruit blijkt, VERDUISTER COED. Deze week van 32.155.15 nar. Maan oj 17.21, onder 2.55. 17 Juli: Volle maan. Geallieerden waarschuwen tegen optimisme. Volgens den Berlijnschen A.N.P.- corresponde^t zijn over de landing op Sicilië van beide zijden nog wei nig concrete mededeelingen gedaan. Deze operatie is van een zoodani- gen omvang, dat het enkele dagen moest durep, alvorens men zich een nauwkeuriger beeld van den toe stand kon vormen. .Men d'ent daar bij niet te vergeten, dat Sicilië r|pn eiland i^, dat in normale tijden vier millióen inwoners telt en in oppervlakte, zoo groot is als België. Géén verrassing. Niettemin kpn men jjjt de eerste spaarzame gegevens, die thans van Duitsche zij dp met eenige concrete mededeelingen zijn aangevuld, afleiden hoe de landing in zijn werk is gegaan. Een verrassing voor de verdedigers vormde zij zekér niet, hoogstens de wijze, waarop» zij werd uitgevoerd. Er werd o.a. gebruik gemaakt van motor vliegtuigen, die zweèfvliegtuigen sleep ten en die zoo de t-roepep naar land brachten. Niog vóór het begin der ont scheping werden valschermjagers af gezet, die, >zich evenwel volgens de Duitsche ^berichten nergens kop den handhaven; en slechts voor een klein, deel ten sjotte de eigen landingstroepen konden bereiken. 3 In het Westen bij Marsala en benoor den Syracuse schijnen in de eerste da gen o.m. Hahdingspogingen ondernomen te zijn, doch hier hebben de geallieerde strijdkrachten geen, vasten voet kun* nen krijgen. Wel schijnen verschillend^, af deelingen de kust bereikt te hebbent doch zijmoesten voor het vuur der Duitschpr en Italiaansche strijdmacht weer terugtrekken. r Zeven bruggehoofden. Volgens de te Berlijn binnengekorfteri berichten hebben de landingstroepen aanvankelijk op zeven plaatsen, in het Zuiden en Westen, bruggehoofden kun nen vormen, waardoor zij over een front tén, tezamen gerekend, ongeveer 160 km steunpunten verkregen. Deze frontbpeedte is echter in den loop van den derden dag, door de tegenaanvallen der Eiuïtsche en Italiaansche strijd krachten, geslonken. De goallieerde strijdkrachten zijn, volgens bevoegd,e kringen in de hoofdstad, thans op een veel kleinere kuststrook tezamen ge drongen, zoodat de troepen van de Spil met lichte artillerie in den strijd kun nen ingrijpen. De valschermjagers en de landings troepen uit de lucht zijn nu vernie tigd, een deel der landingstroepen is verloren gegaan, een aantal plaatsen, die de geallieerden reeds als ver overd gemeld hebben, werden even eens weer teruggenomen, twaalf schepen met tezamen ongeveer 100,900 brt. werden tot zinken gebracht, als mede een kruiser en verscheidene an dere oorlogsvaartuigen. Bovendien werden zestig schepen zoo zwaar be schadigd, dat zij voorloopig niet aan den strijd zullen kunnen deelnemen. Het gros der vijandelijke landings strijdkrachten is thans in het Zuid oosten van Sicilië tezamengedrongen en levert op het oogenbïik wanhopig slag tegen de opdringende troepen van de Spil. HoeweJ dus de eerste faze van deze onderneming voor Duitschland en Italië tot nu toe geen ongunstig ver loop heeft gehad, houdt men te Ber- x, lijn en Rome terdege rekening met hernieuwde pogingen der geallieerden om Sicilië te veroveren. Waarschuwing tegen optimisme. In ieder geval stelt men hier vast, djat, indien de geallieerden werkelijk succes willen behalen, zij dan nog meer troepen en materiaal in den strijd moe ten werpen. Te Berlijn wijst men op de berichten uit het vijandelijke kamp, die Waarschuwen tegen een voorbarig op- timisme en die de groote moeilijkheden onderstreep en, welke overwonnen die nen te worden. GENERAAL FRANCISCI GESNEUVELD. iïtOME, 13 Juli. Aan het hoofd van z)jn troepen is op 11 Juli op Sicilië de géneraal der militie, Enrico Francisci, commandant der 3,3de Zwarfchemden- zöne en verbindingsgeneraal bij het Italiaansche opperbevel op Sicilië, ge sneuveld. Hij had deelgenomen aan den. strijd om het imperium, aan den oorlóg in Spanje en aan den strijd aan het Oostelijke front en droeg de hoog ste militaire onderscheidingen. POLITIEKE MOORDAANSLAG IN NIJMEGEN. ^-GRAVENHAGE, 12 Juli. - Op 8 Juli 1943, des middags, is de commissaris van politie \*an Dijk te Nijmegen op de open straat in den rug geschoten en zwaar gewond. Door het vastberaden optreden der bevolking kon de dèder terstond gearresteerd worden. Hij ziet zijn gerechte straf tegemoet. Volgens de resultaten van het tot dus ver ingestelde onderzoek heeft men on getwijfeld te doen met een politieken moordaanslag. dat de houder voor den arbeidsinzet behoorlijk geregistreerd en met toestem ming van het gewestelijk arbeidsbu reau in dienst is. (2) Personen, die als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst gehouden^ mo gen worden, mogen bij werkgevers geen werk aannemen of verder verrichten. (3) De bepalingen van deze beschik king zijn tevens van toepassing op per sonen, die werkzaam zijn als ambte naar in een publiekrechtelijke dienst verhouding. n. De werkgevers zijn verplicht, onver wijld na te gaan, of zij én bovengenoemd jaar geboren persönen in dienst heb ben. De werkgevers zijn verplicht, deze personen onmiddellijk bij het bevoegde gewestelijke arbeidsbureau aan te mel den. m. f (1) Wie in strijd met deze beschik king handelt of haar tracht ,te ontdui ken of opzettelijk of door schuld on juiste, gegevens verstrekt, woftlt over*, eèhkomstig artikel 4 van de verordening no. 16/1943 gestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaar dere straf verbeurd is. (2) Uitlokkers, mededaders en mede plichtigen worden op gelijke wijze ge straft als de dader. IV. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 15 Juli 1943. AMSTERDAM, den lOden Juli 1943. De waarneqciende Secretaris-ge neraal van het Departement van Sociale Zaken, VERWEY. CABARETAVOND KRAFT DfcJRCH FREUDE Onder het motto ..Kraft durch Freude" gaf de Duitsche Arbeidsge meenschap Zaterdag i.l. in het „Wa pen van Heemskerk" te Alkmaar een cabaretavond. De Stützpunktleiter in Alkmaar, de heer Mever opende deze feestelijke biieenkomst met een kort woord, waarin hii e.a. de heeren burgemeesters van Alkmaar en Ber gen en voorts de afgevaardigden van het Duitsche en Nederlandsche Ar beidsfront. van de NSDAP en NSB welkom heette. Spreker hoopte, dat deze avond, die bedoelt Propaganda te maken voor het DAF en NAF. den aanwezigen werkers nieuwe arbeidskracht mocht geven voor de komende weken, waar in zii hun arbeid inzetten voor het nieuwe Europa. Hierna opende de heer Jl,eonardi als conférencier het cabaretprogramma. Door ziin grappen kwam het nubliek. dat de zaal geheel vulde, spoedig in een vrooliike stem ming In een bonte rii wisselden de nummers elkaar af en menigmaal scheen er 'aan Hhet applaus geen einde te zullen komen. De heer Harrison, die met. allerlei voorwerpen iongleer- de. verwekte algemeen groote hila riteit. een danstrio vond weel waar deering. Het muzikale hoogtepunt vormden de drie Willards. Hun accor- deonmuziek oogstte grooten biival. Nadat men nog enkele nummers rii- wielacrobatiek, muzikale clownerie en lichaamsacrobatiek had kunnen aanschouwen, besloten de drie Wil lards den avond. Wil meenen te mogen constatee- ren. dat het publiek zeer voldaan en met een aardige herinnering huis waarts is gekeerd. KINDERVOORSTELLING ROODKAPJE Zaterdagmiddag was de belangstel ling van de ieugd voor de opvoering van Roodkapie door een Rotter- damschensemble. zoo groot, dat vele kinderen in het Gulden Vlies geen plaatsie meer konden kriigen. Zii. die er waren hebben met groote aan dacht en vol spanning de geschiede nis v. Roodkapie en den boozen wolf gevolgd fen enthousiast met het ge beuren op het tooneel meegeleefd. HAW All AN - STERREN-RE VUE Een stroom van melodieuze Ha- waiianklanken is Zondagmiddag en -avond gegaan over de overtalriike bezoekers, .die beide malen de zaal van het Gulden Vlies tot in de verste hoeken vulden, van de zoetvloeiende klanken niet genoeg konden kriigen en door enthousiast applaus toonden, hgt gebodene zeer op priis te stellen. Een viertal bekende ensembles op het gebied der Hawaiian-muziek werkte aan de uitvoeringen mede. De Maüana-Haw.. een goed trio. dat het programma voor en na de pauze opende, had reeds dadeliik veel succes, ook met den negerzanger. Een uitstekenden indruk maakte de Wai- kiki's. een viertal (een dame en drie heeren) dat vocaal en instrumentaal on biizondere wiize de Zuidzee-sfeer wist te treffen en er dan ook zonder toegift (niet afkwam. John's Hawai- ians vopden voor <le pauze grooten biival als Zuidafrikaansch kwartet, daarna als melodieus ensemble. Des middags traden zii ook op als Tiroler kwartet, dat veel vreugde gaf. De Honolulu-koninginnen. hier welbe kend. wonnen door hun charmant- optreden aller sympathie. Zii musi ceerden zeer goed en hun optreden aan het slot van den avond, met een manneliike kracht versterkt, maakte veel indruk door de declamatie .bii „Aloha-oe". De conférencier B. Barends zorgde voor een goed verband tusschen de nummers en deed zich tevens kennen als kunstfluiter. De Hawaiïan-Sterren hebben in Alkmaar een enthousiast publiek ge vonden. G. C. v. Gulik. RUZIE IN CAFé. Gistermiddag werd door 'n alhier ge- vestigden caféhouder, polifie-assistentjg verzoent? in verband met een oneenig- heid in zijn café. Het bleek, dat een visscher uit Egmond meer gedronken had dan goed voor hem was en met andere cafébezoekers ruzie had gekre gen en aan het vechten was geraakt. De man is door de politie naar het bureau van politie overgebracht ën aldaar ter ontnuchtering in bewaring gesteld. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Op verzoek van de Alkmaarsche politie werd te Pu'rmerend een 28- larige landarbeider aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van een over heidsinstantie te Alkmaar. De man, die naar hier werd over gebracht, békende ook in verschil lende andere plaatsen zich aan een zelfde feit te hebben schuldig ge- TV) aalrf r VERDUISTERING. De 19-jarige tuinder J. R. uit Alkmaar had uit een door hem gevonden porte feuille 32 en een vulpen ontvreemd. Voor dit feit moest hij zich Maandag voor den Politierechter verantwoorden. Verdachte was niet verschenen en werd, conform den eisch, tot. 1 week gevange nisstraf veroordeeld. Nu reeds weer eenige dagen zijn ver- oopen sinds de geallieerden hun met ba zuingeschal verkondigde landing op Sicilië hebben ondernomen, beginnen zoo langzamerhand de eerste berichten binnen te druppelen, waaruit men zich een, zij, het ook nog flauw, beeld kan vormen van de worsteling, welke op het Italiaansche eiland, dat een bastion vormt voor de vesting Europa, plaats vindt. Reeds is komen vast te staan, dat van een verrassend element bij deze lan ding nauwelijks sprake heeft kunnen zijn, omdat de Anglo-Amerikaansche vooi bereidingen eerst het langdurig luchtoffensief en daarna de grcotscheep- sche vlootconcentratie geen twijfel overlieten omtrent het doel van dezen zeer riskanten aanval, welke klaarblij kelijk, zoo neemt men'te Berlijn aan, uit den drang der omstandigheden werd ondernomen. Welke omstandigheden dan zijn te herleiden tot het feit, dat zoowel Londen als Washington zijn gezwicht voor den steeds luider klinkenden eisch van Stalin tot een frontvorming, welke er toe zou kunnen bijdragen den vooral de laatste dagen weer zeer in kracht toe- nemenden Duitschen druk aan het Oos telijk front door een onderneming elders in Europa zooveel mogelijk te neutrali seeren. Hoewel de practijk in de nabije toekomst ongetwijfeld zal aan toonen, dat deze invasiepoging op de Duitsche krachtsinspanning in het Oosten niet van merkbaren invloed zal zijn, blijft het geallieerde initiatief toch nog altijd be langrijk genoeg om er de noodige aan dacht aan te wijden. Vooral is de landing op Sicilië belang rijk door de groote schaal, waarop zij plaats vond. Mogen de gedetailleerde cijfers hierover al ontbreken, wanneer Pavolini in de Messaggero schrijft, dat de vijand op zee pantserschepen en vliegtuigmoederschepen, benevens een tienduizendtal eenheden van geringere tonnage in beweging heeft gebracht en dat de troepen, die in acht en veertig uur aan land zijn gezet, den omvang hebben van een overvloedig van artillerie en tanks voorzien leger, dan kan men ge voegelijk aannemen, dat men van deze zijde alles in het werk zal stellen om wat met zop'n enorme krachtsinspan ning gepaard is gegèan ook tot een goed einde te brengen. Echter ontveinst men zich in Engeland de moeilijkheden, hier aan verbonden, geenszins. De Engelsche bladen, die eerst een juichkreet aan hieven, nemen reeds nu een veel meer gereserveerde houdine aan en manen tot voorzichtigheid. De News Chronicle schrijft b.v., dat het beslissende oogen bïik eerst zal komen, wanneer de slag met de hoofdmassa der Spilstrijdkrach- ten, welke moet worden geraamd op een half millioen man, begint. Deze laatste factor lijkt ons vooral vas doorslaggevenden invloed. Zoo lang dè landingstroepen hun operaties konden verrichten onder dekking van de zware scheepsartillerie, welke 100 K.M. van de Zuidkust onder vuur hield, was hun taak betrekkelijk gemakkelijk, doch de laatste berichten wijzen er reeds op, dat naar mate men meer naar het binnenland doordringt, de tegenstand in hevigheid toeneemt, waarbij zelfs reeds melding Werd gemaakt van een geslaagden tegen aanval. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat de moeilijke terreinsom- standighedemveeleer aan de verdediging ten goede zullen komen dan aan den aanval. Dat overigens de strijdgeest van de Ita liaansche soldaten en van het Italiaan sche volk zou zijn gebroken, is thans reeds een sprookje gebleken en zoo is de verwachting gewettigd, dat de eerstko mende dagen Sicilië het terrein zal zijn van een harden strijd, waarvan de uit komst nog geenszins is beslist, waarbij men de Duitschers en Italianen zal vin den als een aaneengesloten blok, tot krachtdadig ingrijpen "gereed op elk punt, dat maar zou worden bedreigd. Reeds nu staat vast, dat het Siciliaansche avontuur voor de geallieerden met zee'r zware offers gepaard zal gaan. M.U.L.O.-EXAMENS' ALKMAAR Geslaagd 10 Juli voor diploma A: C. Vasbinder te Heiloo. EXAMEN U.L.O. Maandag werden voor het M.U.L.O.- diploma 28 candidaten geëxamineerd. Geslaagd: diploma' B: D. W. P. van Dijk, Heerhugowaard; J. van Herwij- nen, St. Pancras. Diploma A: J. A. v. d. Linde, J. Bier, *H. Kramer, H. J. Buisman, W. Vel- linga, allen Alkmaar; S. van Til, Lim- men; *G. N. Blauw, Obdam; A. G. Smit, W. van Tuijl, *A. Bijl, B. de Bruin, allen Enkhuizen; P. Bobeldijk, 'R. Smit, "N. H. Bol, G. Kuiper, »J. E. Peetoom, allen Langedijk; J. Wagenaar, St. Pancras; *C. Brouwer, Oude Nie- dorp; G. Anneveldt, Zijpe; G. Raat, S. J. van Halm, allen Schagen; G. van Luit, Krommenie; *M. J. Groothuis, Harenkarspel; *G. Kuiper, Anna-Pau- lowna; P. Roos, Hoorn. Zijn meisjes. BEROEPEN. Beroepen bij de Geref. kerk alhier dr. G. Toornvliet van Wolfheze. DIEFSTAL. De 45-jarige losse arbeider A. G. te Koedijk was zoo brutaal geweest om' op 28 Febrpari en 11 April te St. Pancras, ten nadeele van N. T. telkens 4 kippen te stelen. Den eersten keer. zoo zeide hij Maandag voor den Politierechter, had hij de kippen uit het hok gehaald, den tweeden keer liepen ze los. Het ontvangen geld, 85.—, had hij terug betaald. De president herinnerde verdachte er aan, dat hij voor 13 jaar twee maan den voorwaardelijk had gekregen en daarna nog eens was gestraft voor het verzwijgen van de verdienste van zijn zoon voor de steunregeling. De officier laakte dit gniepig optre den in scherpe bewoordingen en eisch- te 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis 1 maand. GESLAAGD. De dames C. M. Burger en J. B. Schiphorst, beiden alhier, slaagden voor het praktijkexamen algemeen se cretaresse, afgenomen door het Insti tuut Schoevers. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking een lichtbruine hond, 1 y, jaar oud, is in zeer goede conditie- en 3 jonge poesjes pl.m. 7 weken oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3