Nieuwe Italiaansche Regeering <- samengesteld. DAGBLAD VOOR I ïNGELSCH KOff Italiaansch en Duitsch commentaar. Voor hen, die zich nog niet meldden als krijgsgevangenen. Talrijke bolsjewistische aanvallen afgeslagen (alg. ontwikkeling) Het nieuwe Italiaansch ministerie. Badogiio roept op tot hervattinsfvan den arbeid. Groote diplomatieke actie in het Vatic aan. BEKENDMAJQNG. Zware verliezen voor deQ vijand. Strijd ten Oosten van Palermo. STAD EN OMGEVING Jongetje gestikt. vraagt Mevrouw Ydo. 1 van een heldere wasch.... Rn mijn winkelier: er zijn flesschen als de huisvrouwen ze maar ■eren. Hebt U nog leege Qlorine- chen over? Lever die in. Dan kan rouw Ydo ook weer Giorine koopen rijgt ook zij een mooie wasch. bleekt witter en.... veiligert >eg 1. 1 2.10, 1 4 en f 4.30. oekenbler-prtfs draverij amateur met paarden, die f 4000 doch nog 10.000 hebben gewonnen. Inge- 8 paarden, opgekomen 6. 1. 2040 m. van A. E. Groenink, rij- Doeven, tijd 3.02 (km-tijd 1.69.2). 2. B tijd 3.02.6; 3. Bobichon tijd 3.03; ie Scott tijd 3.0JL4 Toto winnend: 1.90 en f 2.10. uziektuinprys draverij voor paar-, f 9000 of meer hebben gewonnen, ngeschr. 6, opgekomen 6 paarden: 2740 m van Stal Vita Nova rijder eersen, tijd '3 59.4 (km-tijd 1.27.4); eur le Major, tijd 4.01.6; 3. Anse- '.05.8; 4. Lutin sans suite. Toto f 1.70, pl. f 1 60 en f 2 10. pen van Munster-prijs, draverij n, afstand 690—800 m. Uitgekomen en. le serie: 1. G. de Mascotta 700 .1 toto f 1; 2e serie: 1. Allouez d 1.07.6 toto f 1; 3e serie 1. Bon m. tijd 1.05.8 toto f 2 20: 4e serie ius 750 m tijd 1.07 toto f 2.10. ng. 1. -G. de Mascotta 700 m. v. Nova tijd 1.02.8, rijder W. H. 2 Allouez, 3. Xaverius, 4. Bon 'oto f 4.10. finitief: G. de Mascotta winnend 1.10; Allouez pl. f 1.20, Xaverius Bon Esprit pl. f 1.50. prüs kortebaandraverij. Gestart den van no. V behalve G. de le serie: Akron B, tijd 1.06, toto serie: Allouez tijd 1.05 toto serie: Fleetnes T tijd 109.5 toto serie: Grace Moore tijd 1.07.6 toto ïjg: 1. Alloues 790 m van J. de ij der eig. tijd 1 04.4 toto f 1.30; 2. 3. Grace More; 4. Fleetness T. ;finitief: Allouez winnend- J 1.50, Akron B pl. f 1.80; Grace Moore fl. 2.05 p. mnd. bevoegde M.O -leeraren. p. mnd. p. mnd., mei correctie. TALEN INSTITUUT. R'DAM rntei SOOO esnialmlj ran* lm w™ aWur.AZUN tandpoeder is vol- poeder reinigt, desin- i maakt uw tanden proefnemingen kon den gebracht Pento t Overal verkrijgbaar;. Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland Alkmaar - Voordam C 9. N.V. Bnreau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 Bed. 3330. Giro 187291. DINSDAG 27 JULI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOUAND 145e Jaargang, No. 172, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deie éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3V, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10. voor liet geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. Stefani meldt, dat zijne majesteit de koning en keizer op voorstel van den chef *der regeering en minister-presi dent de volgende ministers heeft be noemd: Minister van Buitenlandsche Zaken: Ambassadeur Raffaele Guariglia; Minister van Binnenlandsche Zaken: prefect Bruno Fornaciari; Minister voor - Italiaansch Oost- 'Afrika: Generaal Senator Melchiaae Gabbt Minister van Justitie: Gaetano Azza- Titi, Directeur-Generaal van het Min. .van Justitie; Minister van Financiën: Directeur- Generaal Senator Domenic^ Bartolini; Minister van Oorlog; Staatsraad Ge- raal Antonio Sorice; Minister van Marine: Schout-bij- Nacht Raffaele de Courten; Minister van Luchtvaart: Generaal 'der Vliegers Renato Sandalli; Minister van Opvoeding: Staatsraad Dr. Leonardo Severi; Minister voor Openbare Werken: Dr. Domenico Romario, Directeur-Generaal van het Ministerie van Openbare Werken; Minister van Land- en Boschbouw: Senator Professor Aiessandro Brizzi; Minister van Verkeer: Generaal Fre- derico Amoruso; Minister voor de Corporaties: Staats raad Dr. Leopoldo Piccardi; Minister van Volksvoorlichting: Am bassadeur Guido Rocco, tot dusver Di recteur-Generaal van de Buitenland sche Persafdeeling in het Ministerie yan Volksvoorlichting; Minister voor den Buitenlandschen Handel: Directeur-Generaal van de Banca d' Italia Dr. Giovanni Acanfora; Minister voor de Bewapeningsin dustrie: Generaal Carl,o Pavagrossa; Onderstaatssecretaris van het Minis ter-Presidium: Dr. Pietro Baratalo. De nieuwe Italiaansche minister vah Buitenlandsche Zaken, Raffaele Guari glia, was sinds 28 Februari 1943 Itali aansch ambassadeur te Ankara, waar hij Ottavia de Peppo opvolgde. Guari glia kwam in 1926 in dienst van het Italiaansche Departement van Buiten landsche Zaken,.na tevoren werkzaam te zijn geweest aan de Italiaansche ambassade 'te Parijs, Petersburg en Brussèl. In 1932 werd hij benoemd tot ?r*bassadeur te Madrid, daarna ver vulde hij dezelfde functie te Buenps- 'Ayres, terwijl hij van 14 Februari 1942 tot 15 February 1943 Italiaansch am bassadeur was bij den H. Stoel. Na zijn aankomst in de Turksche hoofdstad als nieuwe ambassadeur heeft Guariglia in een toespraak tot de Italiaansche kolonie de vriend schappelijke betrekkingen onder streept tusschen Italië en Turkije. Maarschalk Badogiio heeft een oproep uitgevaardigd aan de bevdl- king om overal den arbeid te her vatten. Volgens dezen oproep zul len betoogingen, die de openbare orde verstoren, niet geduld wor den. Voor de handhaving der open bare orde zijn van dit oogenblik af de militaire autoriteiten bevoegd. Een uitgaansverbod van zonsonder gang tot zonsopgang is afgekondigd. Het dragen van wapens is verbo den en er is op gewezen, dat de handhaving der openbare orde en der door de militaire autoriteiten afgekondigde maatregelen zoo noo- dig met geweld van wapens door gezet zal worden. In het Vaticaan gaat "alles zijn ge wonen gang. Alleen valt er een bij zonder groote diplomatieke activiteit waar te nemen. De Paus heeft talrijke particuliere audiënties verleend en ontving o.a. den Apostolischen nuntius in Italië, mgr. Borgoneini Duca. Zon dagavond vond tegen middernacht een groote betooging plaats op het Sint- Pietersplein, waarbij de menigte uiting gaf aan haar sympathie voor den Paus. Duitsch commentaar. Duitschlapd neemt kennis van de feiten. De diplomatieke correspondent van het. D.N.B. schrijft: Wie gisteren in de gelegenheid -was waar te nemen hoe de berichten uit Rome door de Duitsche openbare mee ning werden opgenomen, is wel tot de conclusie gekomen, dat de sedert maanden door den vijand met alle mid delen van terreur en propagande ge-, voerde zenuwoorlog geen succes heeft ge had. Natuurlijk hebben de italiaansche gebeurtenissen het Duitsche volk in overgroote meerderheid verrast, daar de interne gebeurtenissen in Rome»in Duitschland even weinig bekend wa ren als elders buiten de onmiddellijk daarbij betrokken kringen van Italië Doch deze verrassing kon niets veran deren aan de door kalme vastbeslo tenheid gedragen zelfverzekerdheid, die kenmerkend is voor de houding van het Duitsche volk tegenover alle vraag stukken van dezen oorlog. Dat betee- kent niet,, dat het de Duitsche open bare meening niet volkomen duidelijk was, dat met het aftreden van Benito Mussolini, die 21 jaar de geschiedenis van het bevriende, verbonden volk heeft geleid, een nieuwe ontwikkéling is begonnen. Doch het Duitsche volk van heden is dank zij de politieke scholing, die het -sedert tien jaar heeft gehad, zoo gerijpt, dat het zonder over ijld oordeel pleegt te staan tegenover ontwikkelingen, die nog gaande zijn* Het verlangt ook niet dat van bevoeg de zijde eën definitief oordeel over ontwikkelingen wordt gegeven, alvo rens deze tert volle gerijpt zijn. De Duitsche openbare meening neemt al lereerst kennis van <Je feiten, die de eerste aarrkhoopingspunten geven voor deze nieuwe ontwikkeling. Naast een oproep van den Koning- Keizer heeft de door Victor Emanuel III met de leiding van de regeering belaste maarschalk Badogiio,van wien men ook in Duitschland weet, dat hij als' een der eerste en bekwaamste sol daten van zijn land geldt, in zijn pro clamatie verklaard, dat de oorlog wordt voortgezet ert tof uitdrukking gebracht, dat Italië 'trouw blijft aan het gegeven woord. Hiervan wordt door hét Duit sche volk, dat zich door een dergelijk gerichte politiek en door het tegen den zelfden vijand gemeenschappelijk ver goten bloed aan de zijde van het Ita liaansche volk geplaatst ziet, en dat zich bovendien door begrip voor de le vensrechten van dit Italiaansche volk daarmede verbonden voelt, met vol doening kennis genomen. Het, voelt zich daarbij gedragen en dit is een essentieele en beslissende fac tor voor de houding van het Duitsche volk tegenover de huidige gebeurtenis sen door het bewustzijn van zijn 2, 3, 5 of 6 Aug. opkomen. Nadat met de thans geldende bekendmaking van den Weermacht- befehlshaber in den Niederlanden de leden van alle troepenonder- deelen der voormalige Nederlandsche Weermacht en van. alle van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde formaties opgeroepen zijn tot melding en terugvoering in krijgsgevangenschap, wordt biermede een laatste oproeping tot aanmelding uitgevaardigd aan ai dié personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonderdeei of op grond van redenen van gezondheid of beroep of ingevolge andere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfoort, Zonne bloemstraat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt: Degenen die geboren zijn in 19241915 (inb.) A t.m. L op 2 Aug. '43. Degenen die geboren zijn in 19241915 (inb.) M t..m. Z op 3 Aug. '43. Degenen die geboren zijn in 19141904 (inb.) A t.m. L op 5 Aug. '43. Degenen die geboren zijn in 19141904 (inb.) M t.m. Z op 6 Aug. '43. Er wordt nogmaals de nadruk op gelegd, dat ook diegenen, die van te rugvoering in krijgsgevangenschap vrijgesteld zijn, t.w. de houders van x.g. „Freistellungsbescheinigungen" niet vrijgesteld zijn van aanmel dingsplicht en dat de aan den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen of han een ander Duitsch Bureau toegezonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van dezen meldingsplicht zijn slechts: 1. Personen, die zich op 25 Mei 1943 ,,im Arbeitseinsatz" in Duitsch land of in door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevonden, 2. de van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukke lijke goedkeuring aan hun werkgevers vrijgesteld heeft van aanmeldings plicht, 3. personen, die door een bijzonder schrijven van den Wehrmachtbe fehlshaber in den Niederlanden van aanmelding en terugvoering in krijgsgevangenschap voorloopig vrijgesteld zijn. Voor 1 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voormalige Neder landsche weermacht, die in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, 'zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden omttent terugvoering in krijgsgevangenschap van den 29sten April 1943 aangemeld hebben. Degene, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmelding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De 'aandacht wordt erop gevestigd dat een aantal leden van de voor malige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegronde verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet nagekomen zijn, reeds ge arresteerd en naar „Wehrmachtgefangnisse" overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. kracht en de duidelijke vastbesloten heid om den hem opgedrongen oorlog onder alle omstandigheden tot een ze gevierend einde te voeren. De Berliner Börsenzeitung schrijft: „Zij, die geloofden, dat de politieke ge beurtenissen in Italië de seismografen te Berlijn in heftige beroering zouden brengen, zijn slecht ingelicht. Duitsch land is vastbesloten, alle proeven te doorstaan en onder alle -mstandighe- den tot de overwinning te komen. De ze oorlog wordt niet beslist door woor den en politieke rekenkunsten van pro feten die brood eten, maar door de Duitsche daad op het slagveld." Buitenlandsche ^vragenstellers, die onmiddellijk na het bekend worden van de door radio Rome verspreide eerste berichten zich tot de bevoegde Duitsche instanties wendden, hadden niet den indruk, dat deze pas via de Romeinsche radio van deze regee- ringswijziging kennis gekregen had den, doch dat zij reeds tevoren van Rome uit over deze komende belang rijke verandering op de hoogte ge bracht waren. Ook ovefigens werd in buitenlandsche kringen geconstateerd, hoe volkorcten rustig de bevoegde in stanties der Duitsche hoofdstad, die in contact staan met de buitenlandsche pers en diplomatie, haar gebruikelijke gedachtenwisseling hield met de bui tenlandsche kringen. De opvatting in Italië, „Tribuna" Qver de regeerings- wijziging. ROME, 26 Juli (D.N.B.) - Er bestaat geen twijfel, zoo schrijft de „Tribuna," of Italië bevindt zich op den weg tot verzekering van zijn toekoiïtst. Het Ita liaansche volk mal nooit uit het oo*g verliezen, dat ook maar de geringste verstoring van het nationale leven door den vijand zou worden uitgebuit Slechts daij zou.de vijand uit de regee- ringswijziging voordeel trekken.. Een heid en vastbeslotenheid daarentegen zullen den vijand plaatsen tegenover een volk, dat den oorlog op energiëke wijze weet te voeren. Terwijl de Ita liaansche provincies door den vijand- Generaal veldmaarschalk Von Runstedt, die dezer dagen militaire Inrichtingen f in Neder and bezichtigde, tijdens een uiteenzetting betreffende een sector van de kustverdediging. Rechts naast den GeneraaWeidmaarschalk de Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Christiansen Stapf-Martens-Pax ni bezet zijn en Italiaansche stedèn onder den bommenregen van den vijand lig gen, is er slechts één wil van het volk mogelijk: vastbesloten strijden en zich het roemrijke verleden waardig too- hen. Turksche bladen commentaar. leveren geen Politieke kringen in de Turksche hoofdstad onthouden zich voorloopig van commentaar eri geven er de voor keur aan de verdere ontwikkeling af te wachten. Het verzet op Sicilië wet tigt de conclusie, da1> Italië ook onder de nieuwe regeering er niet aan denkt, het land zonder strijd en onvoor waardelijk over te geven. Herhaalde,- lijk wordt gewezen op den zin in de proclamatie van Badogiio: De oorlog duurt voort. WÈERMACHTBERICHT. 130 tanks vernield: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 26 Juii (D.N.B Het opperbevel der weermacht maakt bekqnd: De Sovjets hebben ook gisteren hun vei-geefsche pogingen aan het Koeban- bruggehoofd, In het gebied van Orel en ten zuiden van het Ladogameer om door de Duitsche afweerstellingen heen te breken, voortgezet. In den totalen zuidelijken sector, van de Zee van Azof tot Bjëlgorod, werden hun aanvallen tengevolge van de tot dusver' geleden verliezen aanmerkelijk minder ver-ge leken met de voorafgaande dagen. In bijzonderheden wordt gemeld: Aan het Koebanbruggehoofd weraen plaatselijke/' deels met sterken steun van artillerie en slagvliegers uitgevoer de aanvallen door tegenaanvallen tot staan gebracht of reeds in de concen tratie uiteengeslagen. Vergeefsche doorbraakpogingen. In het gevechtsgebied om Orel her haalden de bolsjewieken ook gisteren weer rriet sterke infanterie- en tank- strijtikrachten, ten zuidoosten, en ten noorden van de stad, hun vergeefsche doorbraakpogingen. Zij whrden in zwa re gevechten, deels in strijd op korten afstand, met sterken steun van het luchtwapen onder vernietiging van tal rijke tanks afgeslagen. Op verscheidene plaatsen zetten Duitsche troepen den "tegenaanval in en wierpen den vijand terug. Sterke aanvallen in den sector ten zuiden van het Ladogameer werden onder zware vijandelijke verliezen af geweerd. Een in onze stellingen bin nengedrongen Sovjetbataillon werd in een tegenaanval volkomen in de pan gehakt. In totaal werden gisteren 130 bolsje wistische tanks vernield. Aan de Zwarte Zee vielen lichte Duit sche zeestrijdkrachten landingsplaatsen en verlaadinstallaties der bolsjewieken aan en brachten 2 ravitailleeringsvaar- tuigen met tezamen 800.b.r.t. tot zin ken. Op Sicilië werden verscheidene tegen den noordelijken en centralen sector van het front uitgevoerde, door tanks gesteunde vijandelijke aanvallen door de Duitsch—Italiaansche troepen afge slagen. In de wateren van Syracuse brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen drie vij andelijke koopvaarders met tezamen 20.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden 14' andere transportschepen zwaar. Duitsche steden gebombardeerd. Vijandelijke formaties vliegtuigen hebben nieuwe, zware terreuraanval- len uitgevoerd op Duitsche steden. Gis teren overdag werden Hamburg en Kiel, benevens eenige plaatsen in het NoordrDuitsche kustgebied en in de bezette westelijke gebieden aangevallen en in den afgeloopen nacht werd op nieuw de stad Essen gebombardeerd. Daarbij ontstonden zware verliezen on der de bevolking en groote verwoestin gen in de woongebieden der aangeval len. steden. Luchtverdedigingskrachten schoten van de BritschAmerikaansche aanvalsformaties 61 vliegtuigen neer. Vijf eigen jagers gingen verloren. Huil aangevallen. Een formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht van ^5 op 26 Juli stad en haven van Hull met bommen van allerlei kaliber aangevallen. Drie vl'iegtuigen keerden niet terug. Bij de gisteren gemelde gevechten van Duitsche beveiligingsstrijdkrachten rhet Britsche motortorpedobooten zijn onze -successen nog gestegen. In totaal verloor de vijand twee motortorpedo booten, twee andere werden in brand geschoten. Op Sicilië is het zwaartepunt van de vijandelijke aanvallen op 24 Juli ver plaatst naar den noordelijken vleugel van de DuitschItaliaansche linie van verzet. Evenals de Britten den dag te voren als gevolg van de gevoelige ver liezen, die hun de Duitsche pantsergre nadiers hadden toegebracht, hun ver geefsche aanvallen in het gebied ten zuiden en zuidwesten van Catania moesten afbreken, werden thans ook de .in het gebied ten noorden en noord westen van Enna staande Amerikanen door het doeltreffende vuUr der Duit sche formaties attillerie gedwongen zich tijdelijk terug te trekken. Nadat de vijand echter zijn formaties die in de voorafgegane gevechten zwaar te lij den hadden gehad, door versche strijd krachten infanterie en pantsers had aangevuld, maakte hij zich in het ge bied ten oosten van Palermo voor nieuwe aanvallen gereed. De naar het Oosten optrekkende vijandelijke divi sies wvan zée uit door zware scheepsartillerie gesteund, doch in het stelselmatig ontruimde gebied, dat voor groote troepenbewegingen door ver- spc -?ngen c mijnenvelden moeilijk begaanbaar was gemaakt, kwamen zij slechts langzaam vooruit. De tot* dus ver geleden zware verliezen hebben den vijand bovendien zeer voorzichtig gemaakt, ^oodat hij slechts aarzelend optrekt. Iri het voorterrein van onze verdedigingslinie ontstonden felle ge vechten tusschen verkenningsafdeelin- gen, die voor den vijand met groote verliezen gepaard gingen. De vijande lijke strijdkrachten werden daardoor in hun opmarsch belemmerd en konden tot dusver nog niet in contact treden met de nieuwe hoofdst^lingen van ver dediging. BOODELIJK ONGEVAL OP RUÏNE TE VALKENBURG. Maandagmiddag is op de ruïne van Valkenburg een droevig ongeluk ge beurd. Een drietal dames wilde een fo to maken op den rand van den 40 me ter diepen put, ondanks het feit,, dat het verboden is, dat men zich daar op houdt. De dames stoorden zich er ech ter niet aan en klommen op den rand van den put. Op onverklaarbare wijze is de 24-jarige mej. Joh. Lief ting uit Den Haag in den put gevallen.- Direct werd geestelijke en geneeskundige hulp ontboden. Drie inwoners uit Valken burg lieten zich met koorden naar be neden zakken erv toen zij beneden kwa men bleek, dat het slachtoffer nog in leven was. Er werden dekens naar be neden geworpen, waarin het meisje werd gepakt en zoo ko'n men haar naar boven brengen. Toen het zwaar ver minkte slachtoffer boven kwam, was het reeds overleden. Geestelijke hulp werd nog verleend. Het lijk, dat is vrij gegeven, werd naar het lijkenhuisje te Valkenb"-" overgebracht. DE SLAAPSTER UIT DE HEIDE OVERLEDEN. De vrouw, die Maandag op de heide „Klein Zwitserland" nabij Laren sla pende werd gevonden en naar een zie kenhuis werd overgebracht, is na der tien dagen bewusteloosheid overleden. Echt iets voor flinke jongens. Een maand m een Weersportkamp, dat is iets, waar elke flinke jongen naar ver langt. Ochtendgymnastiek temidden der ber gen, tochten in de omgeving, veldspelen tezamen met jongens uit Denemarken, Vlaanderen, Wallonië, Noorwegen en Duitschland, kaartlezen en met het kom pas werken, dat zijn allemaal dingen waar je een jongen van Jan de Wit voor Jcunt vinden. Deelname aan een Weersportkamp kosi geen cent, je werkgever moet je vrij ge ven en je loon doorbetalen, ook de scho len moeten hiervóur vrij.geven. De maand in het Weersportkamp mag niet van je gewone vacantie afgetrokken Stapf Pax m wordeji. Vraag het den jongens, die er al geweest zijn, hoe het hen bevallen is. Laat Jan Salie maar thuis blijven. Meldt je nog vandaag bij een der volgende aan- meijaingsbureaux Noord-Holland: Spaarne 84, Haarlem. Zuid-HoLland: Eendrachtsweg 35, Rot terdam; Amsterdam: Willemsparkweg 186; Den Haag: Soendastraat 2§; 't Sticht: Lucas Bolwerk 8, Utrecht: Gelre, Euse- bius Buitensingel 3, Arnhem; Brabant: Keizersgracht 9, Eindhoven; Zeeland: Turfkade 17, Goes; Limburg: Vrijthof 25, Maastricht; Twent'e-Salland: Drieperstr. 6, Hengelo (O.); /Drente: Rolderstraat\ 45, Assen; Friesland: Emmakade 48, Leeuwar den; Groningen: Groote Markt 24, Gro ningen.; De fam v. d. Neut aan den Omval was Zondag met haar éénjarig zoontje te gast bij een familie aan de Nieuw- poortslaan. Bij den maaltijd kreeg de kleine helaas een stukje aardappel in de keel. Alle pogingen dit te verwij deren bleven vruchteloos. Radeloos be gaf de vader 'zich tenslotte met" den kleine naar het Centraal Ziekenhuis, waar dr. Hoogeboom helaas slechts den dood kon constateerep. GESLAAGD. Geslaagd -zijn voor het Associatiedi ploma Boekhouden, de heeren C. de Graaf, M. Vos, J. Breek en B. van de Berg; voor Ned Handelscorresponden tie de dames Lqgas en M. Duits. Voor, het diploma Boekhouden van de Ver. van Leeraren, slaagden de heeren Stam, Warmenhuizen, H. Leeslcrnaker J. Breek en Alkmaa-, Voor het practijk-examen Duitsche Handelscorrespondentie vanwege de Nederl. Associatie voor practijk- examens slaagden onze stadgenooten de heeren A. Buissink en C. Buissink, CONCOURS-HIPPIQUE. Naar wij vernemen is de belangstel ling voor het concours-hippique en het springconcours, dat hier a.s. Woensdag middag ow het Sportpark wordt gehou den, zóó groot, dat reeds Maandag de overdekte tribune geheel uitverkocht was. Ook het paddock trekt groote be langstelling, doch deze rang kan eenr g'e duizenden menschen bevatten, zoo- dat nog steeds plaatsen beschikbaar zijn. KINDERVOORSTELLING HANS EN GRIETJE. Zondag gaf het gezelschap van Theo Vink in het Gulden Vlies voor de ieugd een opvoering van Hans en Grietje, bewerkt naar het bekende sprookje. Drie tafereelen uit dit boëiende kinderverhaal werden den kinderen voor oogen gesteld, n.l. Hans en Grietje thuis, in het bosch en bij de heks. Erg uitgebreid waren deze tafereelen niet. Ook zal men zeer goed doen, de pauzes tusschen de z.g, bedrijven sterk te bekorten, want zij namen, nu een groot deel der voor stelling in beslag. Uitvoerenden kun nen aan de voorstellingen voor kin deren niet genoeg aandacht besteden. Het beste is voor de jeugd niet goed genoeg. Rolbezetting, aankleeding enz, eischen alle zorg. G. C. v. Gulik, HAWAIIAN-STERREN-REVUE. Opnieuw heeft Zondagavond in het Gulden Vlies een stampvolle zaal haar groote belangstelling getoond voor de momenteel zeer populaire Hawaiïan- ensembles. De Zuidzee-melodieën schijnen een bijzondere bektjriRg Jiit te oefenen. Zoo hoorde men ditmaal de Moana-Hawaiïans, een drietal (na de pauze een viertal), dat vooral met den negerzanger een groot succes had. De Philippona's vormden een an der kwartet, dat eveneens het publiek enthousiast stemde. Tom Keiling bleek een uitstekend guitarist, die zijn rum ba-liederen met veel lxijval zong en floot. Bijzondere vermelding verdient ook nu weer het optreden van de Waiki- ki's, welk ensemble door keuze van mers en zeer melodieuze uitvoering, zoowel op muzikaal- als op zangge- bied een daverend succes had en er niet zonder .toegiften afkwam. De conferencier, Jules Seron, zorg de voor het verband tusschen de nummers. Niet alleen de muziek, maar ook de temperatuur wekte gisteravond Ha- waiï-illusies. Misschien zullen er ge weest zijn, die aan het Waikiki-strand gedacht hebben. G. C. van Gulik. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johannes J. F., z. van Fre- dericus J. Bruin en A. Duijkersloot. Johannes A., z. van Johannis A. Schouten en P. Bakker. Maria, d. van Johannes A. Jonker en J. Kraakman. Cornelis G. M., z. van Cornelis G. Bakkum en E. G. van Deutekom. Hendrika A., d. van Wilhelmus J. Wouters en G. A. Zollner. Susanna M., d. van Johannes J. Zandber gen en S. Lutgerink. Inés C. F., d. van Johannes J. P. Pels en H. M. Paijens. Cornelia E. M. Th., d. van Louwrens Tuin en C. J. J. M. van Hees. Herman- nus J., z. van Martinus H. Vroom en A. Koenen. Guurtje, d. van Jacobus Slot en T. Dijkstra. Codijntje, d. van Pieter de Vries en T. Koning. Adrianus Th. M., z. van Paulus Verberne en M. F. yjnk. OVERLEDEN: Maarten Zwaxman 19 jaar. Bregtje Kuiper, gehuwd met R. W. Zaadnoordijk, 71 jaar. TIEN JAAR „KAASKOPPEN". Een geslaagde wandeling. Het was een gezellige drukte in den muziektuin, waar Zondag de Alkmaar sche Wandels^ortvereeniging „De Kaas koppen" als gastvrouw ongeveer 350 wandelaars ontving, die moesten deelnemen aan den door de jubilee- rende Alkmaarders uitgeschreven 25 km. wandeltocht. In de nis, waar een staf van perso neel alles tot in de puntjes had gere geld, meldden zich allen, die vandaar uit na een aardige wandeling door den Hout via den Westerweg en den Berger- weg naar Bergen trokken. Daarna ging het verdrt* door hét Woud naar Eg- mond aan den Hoef, vanwaar men via Heiloo en een wandeling door het Hei- looër bosch weer op den Straatweg uitkwam en men den tocht naar den Muziektuin weer kon voortzetten. Het was daar een komen en gaan van vele tippelaars, waaronder we in de eerste plaats Zaterdag deKaaskopperf zagen starten. Zondag was het Alk maarsche S.A.V. present' dat er spoe dig een goed tempo en een goede stem ming in had. „Het laatste loodje" uit Zaandam was eveneens met een aar dige ploeg aanwezig en zoo zouden we nog meerdere vereenigingen kunnen noemen, waarbij natuurlijk nog de ver schillende individueèle leden kwamen. Zoo werd deze jubileummaAsch een verdiend succes, waarbij de „Kaaskop pen" als organisatrice zeker tevreden mag zijn. Moge dit op zoo gepaste wijze herdachte jubileum dat bin nenkort iijL intiemen kring eenigszins feestelijker herdacht zal wprden een stimulans zijn voort te g£an op den in- eslagen weg, opdat ook in Alkmaar do wandelSport ten volle zal kunnen worden beoefend. Want zooals we Zon dag konden constateer^n. wandelaars zijn niet alleen gezonde, doch ook op geruimde menschen. En dit laatst© alleen is reeds ene mooie zaak in dezen tijd. DE PRIJS VAN DE VROEGE AARD APPELEN. De aanvoer weer geheel vrij. Met ingang van Maandag 26 Juli is de prijs voor de vroege aardappelen vastgesteld op 5.50 per 100 kg. voor de sorteering 28 m.m. en op 3.50 per 100 kg. voor de sorteering 15—28 m.m. Met ingang van denzelfden datum is het rooien en aanvoeren van vroege aardappelen met inbegrip van de soort Eigenheimer geteeld op een tuinbou wteeltvergunning vrij gegeven, zoodot zonder beperking kan worden gerooid en aangevoerd. N Voor alle Vroege aardappelen blijft ook na 1 Aug. de veilplicht van kracht, terwijl late aardappelen dienen te wor den geveild, voorzoover de aanvoerders statutair verplicht zijn dezeover de veiling te verhandelen. Aan de Lange- dijker veilingen is een .dergelijke ver plichting in de statuten opgenomen, zoodat daar de late ^ardaapelen over de veiling moeten worden verhandeld. GEMEENTELIJKE PUBLICATIE. MIDDAGSLUITING KRUIDENIERS WINKELS. De Burgemeester van Alkmaar, waar nemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1811 is opgenomen het besluit van 14 Juli 1943, waarbij is vastgesteld: een Verordening tot uitvoering van artikel 6 der Winkelsluitings wet 1930, S 460, met betrekking tot een namiddagsluiting voor krui denierswinkels. Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk tegen betaling der kos ten verkrijgbaar. Alkmaar, 26 Juli 1943. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. De Secretaris, R. VEENDORP, Lo.-Secretaris. Voor het „omweiden" van zijn ve« maakt de Westfriesche boer veelvuldig gebruik van een punter e

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1