TEN. NDAG STUS dagblad voor Nieuwe ierreuraanval op Hamburg. HENS .TEURS In alle groote steden heerscht volmaakte rust. LLTHE MELO. ER 12DE KING N CO." klanten lijven en schot! Binnen en [Buiten de Grenzen. De toestand in Halië Halië meer dan ooii gedisciplineerd en aaneengesloten. Vijand verloor 54 vliegtuigen. Nicosia ontraimd.' De strijd bij Orel. BEKENDMAKING. Verbazing over enkele Italiaansche benoemingen. Engelsch-Amerikaansche pers geprikkeld! Italiaansche volk is één gebleven. BEKENDMAKING ARBEIDSINZET. [ft. 1 boven 6 cm o f 20.50, II van 5—6 cm O f 11.50, f 0.15; 4—5 cm O f 6.50, f ol, Sort. [J4 cm O f 46, f 0 55; Pruimen I I bo en 50 mm O f 15 t 0.19; J 40—50 mm o f 9, f 0.12; Soort BO mm O f 5.50, f 0.08; Soort 135 mm O f 46, 55 ct.Fram. f 0.84; Zw. bessen t 62, t 0.74; roep I, Cox, Oranje Pippin 50, f 0.73; A f 42, f 0.52; B f 25, Bp II, Goudreinetten enz IA JA f 31, f 0.39; B f 19.50, f 0.25; ■rabantsche Bellefleur enz. IA gk f 27.50, f 0.35; B f 16.50, f 0.20; ■aeques Lebel enz. A f 25, |6.50, f 0.20; Groep V, overige 22, f 0.28; B f 14, f 0.18; Val |erreinet. Yellow Transparant èn uit groep I t 16.50, f 0.20; overige soorten f 14, f 0.18; (zuur) f 12, f 0.15; Kroet- |t) f 8.50, f 0.11. Peren: Groep Knjou enz. IA f 52, f 0.65; A 1; B f 19, f 0.25; Groep II, Le- 41.50, f 0.52, A f 30, f 0.38; B j; Groep ITA, Brederodé A B f 13.50, f 0 17; Groep IJl, férode A f 27, f 0.34; B f 13.59, IV, overige soorten A f 19, 113.50. f 0.17; Kroetperen f 8, pen: Groep I, Reine Claude I f 42.50, f 0.51; B f 37, f w.46; 1.21; Groep II, Reine Claude f. A f 34.50, f 0.43; B f 29, 1.6.50, f 0.21; Groep in. Reine A f 28, f 0.36; B f 24. f 0.31; |2l; Groep IV, overige soorten 1.28; B f 21.50, f 0.28; C f 16.50, |ke:i, ziet publicatie no. 66. 1 snijden van kool mag 3 ct. Tkend worden, met dien ver- pe kool na het snijden gewo- [johrappen van wortelen mag 1 |f per bos berekend worden, Tstande, dat de wortelen vóór fen gewogen worden, rging van groenten en fruit Itaillisten 1 ct. per kg in re- Icht worden boven den ver- J winkel. |fwijkende kwaliteit van bo- producten, alsmede voor hot, moeten prijzen berekend in een redelijke verhouding I hierboven gepubliceerde ma- welke gelden voor de beste inkoop tegen lager dan de maximumprijzen moeten de i dienovereenkomstig wor- van hoogere prijzen is straf- r deze opgave en gebruik opgaven kunnen de vroe- maken. leken zijn wegens appen 4—11 Aug. ikstroom) fDSCHE 'AGNIE NV.; 47, Oen Haeg. uitzending osten. >nen. ekking zullen D verschijnen. iem geprest hebben die listig bonnen wongen bonnen by et genoeg voorraad ikhandelaar maak. hij, maar zij blijven re winkelier? dan diefstal! rheid^n SehMpv. t.b.v.k. A.BX Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C t. N.V. Bnreao Alkmaarsche édltle: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 187294. ZATERDAG 31 JULI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 176> 4 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3m.M. meer f 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. DE WEEK De gebeurtenissen in Italië, die de2e I yeek in het centrum van de belang stelling hebben gestaan, verkeeren als nog 'in een stadium, dat een nadere van duidelijk inzicht getuigende be schouwing niet toelaat, al is dan voor Berlijn komen vast te staan, dat in de militaire en politieke verhoudingen tusschen Duitschland en Italië geen 1 wijziging is gekomen. In dit verband kan er op worden gewezen, dat Chur- I chill in zijn rede over het aftreden van Mussolini geenszins een triomf- toon heeft laten hooren, doch zich evenals voordien tot de gebruikelijke dreigementen, heeft bepaald. Eén uit lating heeft hierbij wel de bijzondere aandacht getrokken en wel deze,„dar men de Italianen een beetje in hun eigen vet moest laten gaar smoren," waaruit weer eens een keer ten over vloede blijkt, dat de geallieerde strijd niet zoo zeer was gericht tegen het fascisme als wel tegen land en volk van Italië. Voorts geeft het feit, dat Roosevelt in zijn verklaring t.o.v. Ita lië geen stelling nam, doch de Italiaan- sche kwestie slechts aanstipte, wel reden voor de gedachte, dat men zich ook dezerzijds nog voor een terrein I riet geplaatst vol voetangels en klem men, waarop voorzichtig verkennen geboden blijft. O J Is door de politieke situatie, waarin Italië is komen te verkeeren, de aan dacht eenigermate van de fronten af geleid, daarom is de strijd, welke zich hier voltrekt, in geenen deele minder belangrijk geworden, vooral niet, wanneer men zich op het standpunt stelt, dat deze oorlog uiteindelijk mill- I fair zal moeten worden uitgevochten. Een wéék lang wederom heeft de strijd zoowel in het Oosten als in het Zuiden met alle hevigheid gewoed, zonder nochtans tot terreinverschuivingen van'1 bijzonderen omvang te hebben geleid Het resultaat van het machtige bolsje wistische offensief, dat moest samen vallen met de invasie op Sicilië, kan in geen enkel opzicht de vergelijking doorstaan met de enorme offers, wel ke hieraan ten koste zijn gelegd en wanneer men ziet, hoe de Duitsche troepen ondanks deze enorme vijande lijke krachtsinspanning hebben stand gehouden, dan biedt dit vooral waar de Sovjets 'nu blijkbaar reeds op adem moeten komen voor Berlijn een garantie voor de toekomst. O In „The News Chronicle" werden de uitkomsten gepubliceerd van -een in Engeland en Amerika, onder leiding van het bekende Gallup Institute, ge houden enquête. Gevraagd werd wie van de- bondge- nooten: Amerika, Engeland, de Sovjet- Unie of China, het meest voor de geal lieerde zaak heefitgedaan. Afgeschei den van het feit dat het meer dan merkwaardig is, dat men in het Anglo- Amerikaansche kamp, terwijl men' zich midden in een wereldoorlog bevindt, niet beter weet te doen dan het pu bliek dergelijke vragen voor te zet ten, zijn de uitkomsten zeer interes sant en geven zij een kijk, °P de on derlinge verhoudingen in de geal lieerde gelederen. Wie deed het meest voor de geal- lleeide zaak? In Engeland waren 50 'In van de deelnemers aan deze en quête van meening, dat de Sovjet-Unie de eer toekomt, 42 vond dat Enge- land zelf het meest deed, 5 'In was het er over eens dat China het leeuwen aandeel leverde, terwijl slechts 3 aan Amerika dacht. En hier zijn de Amerikaansche cij fers. Bescheiden als de Amerikanen nu eenmaal zijn, meent 55 °/o dat het Ame rika is, dat de lasten draagt: 32 'is ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie als nummer één op het lijstje geplaatst dient te worden, 9 herinnert zich dat er ook nog een Engelsche bondge noot bestaat en wat China betreft, eiechts 4 °/o beschouwt (je Chineezen 'is de voorvechters van de geallieer de zaak. Inderdaad zijn deze uitkomsten merkwaardig, vooral wanneer wij de wederzijdsche waardeering tusschen Engeland en Amerika nagaan. In En- getand is er slechts 3 'In en in Amerika slechts 9dat den voornaamsten bond genoot de eer toekent. Duidelijker kan net gebrek aanj waardeering en de on enige verschillen tusschen Engel enen en Amerikaneq al niet gedemon teerd worden Steeds weer bombardeeren Anglo-Aroerikaanscbe vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het doelloos neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolktng zware verliezen toe. Een vernielde kerk in Amsterdam CNF-M-Pax m WEERMACHTBERICHT O zen^i'"6 berichten van over de gren- eenies, ket binnenlandsch gebeuren al is °P den achtergrond geraakt, \oor velen deze week ook derland«ASche bomaanvallen op Ne- Amsterdan? steden hoofdzakelijk have ei, waardoor tailoozen van T zooveelste ziin beroofd. Voor de Ill cl tl 1 VioViKnw T.rn <4 o Unm- 'Ïmer^v!lergetelij^e geworden door de derlands?h6Che sterdam J menwere0raal hebben vreemde bom- land Dit ,touw gebracht over het wel een diaalUkje oorlogsleed brengt bevolking 4- bewondering bij voor de den, welker getr°ffen Duitsche ste- door het brm,«e,rstand£kracht zich ook laat "eiste geweld niet breken Slechts bij Orel felle gevechten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 30 Juli (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den gevechtssector van Orel zijn wederom felle aanvallen van infante rie en tanks afgeslagen. Ten zuiden van het Ladogameer bleef de vijandelijke aanvalsactiviteit ver minderen. Herhaalde, plaatselijke be perkte aanvallen der bolsjewisten met sterken -steun van tanks en slagvlie gers, werden bloedig afgeslagen. Duitsche zeestrijdkrachten beschoten opnieuw vijandelijke stellingen aan 't Mioesfront en beschadigden /met artil lerietreffers een pantsertrein. In de Finsche Golf is door lichte zee- strijdkrachten een lichte Sovjet-Rus sische oorlogsbodem tot zinken ge bracht. Op en bij Sicilië, Op Sicilië sloegen Duitsche troepen in den middensector van het afweer- froqt vijandelijke doorbraakpogingen met verliezen voor den tegenstander1 af Voor de zuidkust van het eiland kreeg een vijandelijk transportschip van 8000 b.r.t. 'zoo zware bomtreffers. dat het verloren geacht kan worden. Op den Atlantischen Oceaan heeft het luchtwapen een koopvaarder van 10.000 b.r.t. in den 'grond geboord. Twee andere, groote schepen werden zwaar getroffen. Hamburg opnieuw getroffen Vijandelijke formaties bommenwer pers hebben gisteren overdag Helgo land aangevallen en eenige plaatsen n het Noord-Duitsche kustgebied, o.m. Kiel. In den afgeloopen nacht onderna men zij opnieuw een zwaren terreür- aanval op Hamburg, waardoor nieuwe verwoestingen in de ïtad veroorzaakt werden." De bevolking leed zware ver liezen. Luchtverdedigingskrachten choten 54 vijandelijke vliegtuigen neer 1* itsc.he gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 29 op 30 Juli bom men geworpen in Zuid-Engeland. Kustbeveiligingsstrijdkrachten der marine hebben in den afgeloopen nacht ten noorden van Terschelling een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht, De A.N.E.-correspondent te Berlijn meldt: Op Sicilië hebben de Duitsche en Italiaansche troepèn ter verkorting hunner verdedigingslinies de stad Ni cosia ontruimd en zich in de bergen benoorden destad teruggetrokken. Hierdoor is het front vrijwel een rech te lijn geworden. Bij Catania hebben de Britten ook Donderdag geen hernieuwde aanvallen ondernomen. Zij hebben zich ver schanst. In het westen is de strijd zeer he vig.' De Amerikanen trachten hier langs de kust Messina te bereiken, doch de Duitsche en Italiaansche ver dedigers bieden hardnekkig tegenstand De Duitsche luchtmacht heeft de ha ven van Gela wederom aangevallen en een transportschip van 7000 brt. tot zin ken gebracht. Acht andere schepen met tezamen 43.000 brt. werden zwaar be schadigd en in brand geworpen. De Berlijnsche correspondent meldt verder; De toestand aan het Oostelijke front heeft in zooverre een aan merkelijke verandering ondergian, dat de bolsjewisten op het oogen- blik nog slechts in het gebied ten noorden» ten zuiden en ten oosten van de stad Orel groote aanvallen ondernemen. Aan het geheele front heerscht overigens een betrekkelijke rust, welke vermoedelijk veroorzaakt wordt door het feit, dat de bolsje wisten overal groote hergroepeerin gen hunner stijdkrachten uitvoerén. Dit geldt ook voor het slagveld aan het Ladogameer, waar de aanvallen der bolsjewisten aanmerkelijk 'verminderd zijn en achter de stellingen der roode troepen vrij omvangrijke bewegingen zijn waargenomen. Men krijgt bij dit altes echter geenszins den indruk, dat met deze betrekkelijke pauze ook het einde van het Sovjet-Russische offen sief reeds gekomen is. Veeleer schijnt het. dat de verliezen der bolsjewisten dermate hoog zijn geweest, dat zij met hun normale reserves niet meer uitko men en daarom hun strijdkrachten op nieuw moeten opstellen en groepeeren. Bij Orel woedde de strijd Donderdag hoofdzakelijk benotfrden de veelom streden stad. De bolsjewisten liepen weer storm met ondersteuning van pantserstrijdkrachten en vliegtuigen, doch kwamen ook deeen keer niet vei*- der dan de hoofdverdedigingslinie der Duitschers. 114 pantserwagens werden in dezen sector vernietigd. De Dienststelle van den Wehr- machtbefelfshaber In Nederland maakt bekend: Een aantal Nederlandsche onder danen is wegens begunstiging van den vijand en spionnage door een krijgsraad ter dood veroordeeld moeten worden. Het vonnis is na onderzoek van dé guatiekwestie met den kogel aan de volgende per sonen voltrokken: Johan van Hattem, ingenieur, geb. 7-5-1914 te Soerabaja; Johannes Willem van Pienbroek, stud.-inge- nieur, geb. 4-8-1917 te Middelburg; Cornelis „Cees" Wegerif, geb. 20- 12-1919 te Dordrecht; Willem van Hattem, ingenieur, geb. 6-8-19J6 te Soerabaja: Robert "Blaauw, student in de rechten, geb. 6-2-1917 te Rot terdam; Kars Lucas Kamp, inge nieur, geb. 15-12-1912 te Valparaiso; Werner Heinrich van Doorninck, ingenieur, geb. 27-11-1914 te Krui- ningen; Gerard Abraham Tuyl, con troleur, geb. 27-5-1908 te Alkmaar, Willem Hendrik Emil van den Borch tot Verwolde, geb. 17-5-1910 te Gorssel; Friedrich Alexander van Oven, doctor in de economie, geb. 3-1-1914 te pen Haag; Jan Sten- ger, inspecteur spoorwegverkeer, geb. 10-1-1911 te Amsterdam; Adolf Snijders, geb. 14-1-1920 te Amster dam; Willem Koimans, volpntair, geb. 2-3-1923 te De Steeg; Jacob Strobos, geb. 26rl-1920^te Amster dam; Franciscus Jacobus Brejart, luitenant beroepsmilitair, geb. 1-2- 1917 te Breda; Cornelis Willem Sturm, blikslager, geb. 16-10-1909 te Westkapelle; Jacob Brasser, tim merman, geb. 11-3-1915 ,te Middel burg; Gerard *tie Paghter, timmer man, geb. 11-3-1915 te Middelburg; Bartholomeus Marinus Christoph Braat, luit. ter zee 2e klasse, geb. 25-6-19Ï2 te Samarinda; Johan Jacob Diederik ten Bosch, luit. beroeps militair, geb. 8-10-1914 te Den Haag., HONDEN EN KATTENBROOD OP BON 8. •s-GRAVENHAGE, 31 Juli. Van 1 tot en met 31 Augustus 1943 worden op bon 8 van de voederkaart voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den voorgaanden bon van de afgeleo- pen periode. Op bon 8 van de voeder- kaart voor hondenbrood (groep K.) wordt voor dezelfde periode HA kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus is bon 8 van deze kaarten ongeldig. De Weersportka/npen voor de Germaan- sche jeugd, waarin Jongens uit zes Ger- maansche landen elkaar ontmoeten, heb ben in de eerste plaats ten doel, het saain- hoorlgheidsgevoel tusschen deze jongens te versterken. Lichaamsoefeningen, weer- sport, filmvoorstelling" en excursies vullen een vacantle van vier weken in het Karintische bergland. Gaat mee naar de Weersportkampen. Aanmelding; Koningslaan 9, utrecht. Vaticaan volgt de gebeurtenissen.' In geheel Italië is de toestand snel normaal geworden. Na de be- totfgingen van geestdrift, die Maan dag en Dinsdag het aan het bewind komen 'van het nieuwe regime heb ben begroet, heeft het leven zijn normale tempo hervat. Dank zij hun gezonde verstand en hun inge- 4b or en evenwicht hebben de Italia nen begrepen, dat de plicht van allen op h«t huidige oogenblik be staat in werken en strijden voor het vaderland. Volmaakte kalmte heerscht in alle provincies. In de groote steden wijdt de bevolking zich vreedzaam aan haar bezigheden en neemt met volmaakte discipline de genomen maatregelen der autoriteiten voor de handhaving der orde in acht. iV Rome heerscht rust evenals te Turijn, Milaan, Genua en Florence, waar de vlaggen nog van d^. huizen uithangen. Alle fabrieken we ken met vol rendement. Alle winkels en markten zijn open. Te Napels, Fog- gia, Bari en andere zuidelijke steden vooruitgeschoven citadellen van het front, hebben de bewoners bewijs ge geven van bewonderenswaardige va derlandsliefde en discipline. Militaire rechtbanken aan het werk. Na het overdragen der bevoegdheid van de bijzondere gerechtshoven aan de militaire rechtbanken is thans het eerste vonnis, geveld door de militaire rechtbank van het militaire district Florence, zoo deelt Radio Rome mede Italiaansche persstemmen. De Giornale d'Italia bespreekt de principieele beteekenis van de beslui ten van den eersten Italiaanschen mi nisterraad en schrijft, dat deze den vastberaden wil bekrachtigen van de natie om terug te keeren tot een grondwettelijken toestand. Het blad eischt vervolgens de herziening van alle staatsinstellingen „in den geest der nieuwe wettelijke ordening". Een discussie over een nieuwe orde ning der vakorganisatie acht het blad op dit tijdstip niet op haar plaats, wel daarentegen de benoeming van regee- ringscommissarissen, die de arbeiders bonden moeten leiden en reorganisee- ren. In haarcritiek ,gp de beginselen, waarop de vroegere Kamer der Fasces was gebaseerd, wijst de Messaggero er op, dat deze Kamer alle betrekkingen tusschen het volk en de vertegenwoor digers der natie vernielde en geen enkele stabiliteit had. Thans is dat al les verdwenen. De Messaggero be sluit: de tucf|t van het algemeen stemrecht zal een der groote proble- nen van morgen zijn. De ervaringen der 25 laatste jaren zal het middel aan de hand moeten doen om de voorbije dwalingen, te vermijden. Maar de vrijheid, d.w.z. zin voor de limieten en voor u."oordelijkheid, zal de wegen kunnen aangeven naar orde, 'erdraagzaamheid, eerbiediging van alle dankbeelden en alle meeningen in toewijding jegens het vaderland en de nstellingen. Onze Berlijnsche correspondent tele foneerde ons hedenmorgen; Uit het feit, dat de Duitsche pers aanvankelijk de berichten over de po litieke omwenteling in Italië zonder eenig commentaar heeft gegeven, ter wijl men zich ook in de Wilhelmstrasse onthield van nadere informaties, be-» hoeft niet te worden afgeleid, dat men de gebeurtenissen te Rome heeft on derschat. Juist de laatste dagen bracht men nog uitvoerige berichten over de be noeming van Scorza tot partij-minis ter en Cianetti tot Corporatie-Minister en het Hamburger Fremdenblatt was één der eerste Duitsche bladen, dat een hoofdartikel wijdde aan den Duce, naar aanleiding van diens 60sten ver jaardag. Vele andere bladen brachten j.l. Vrijdag waardeerende artikelen over hetzelfde feit. De Völkischer Beobachter stelt vast: Mussolini zal in de herinnering van al le tijden blijven voortleven als één der grootste mannen van de twintigste eeuw. In opdracht van den Führer heeft generaal-veldmaarschalk Von Kessel- ring den Duce als persoonlijk geschenk van Adolf Hitler een bijzonder ver zorgde editie van de verzamelde wer ken van Friedrich Nietsche overhan digd. In fascistische kringen in Berlijn heerschte groote verbazing over de benoeming van den 71-jarigen Bado- glio, een principieel tegenstander van het fascisme, tot opvolger van Mus solini. Naar verluidt, behoorden Graaf Ciano, Mussolini's schoonzoon, die pas kort geleden tot ambassadeur bij den Heiligen Stoel werd benoemd en Grandi, den minister van Justitie, tot hen, die zich tegen de nieuwe voorstellen van den Duce in den Senaat hebben verzet. Zij waren de woordvoerders der oppositie, die de laatste maanden in Italië steeds meer in omvang toenam en die onge twijfeld door de zware luchtaanvallen op de Heilige Stad is gestegen. Met de fascistische partij zijn de voornaamste fascistische bladen, de Po- polo .d'Italia en de Regima Fascists niet meer verschenen of van naam en richting veranderd. De Italiaansche ambassadeur te Ber lijn is in gezelschap van den militairen attaché naar Rome teruggekeerd en wordt niet meer terugverwacht. De Berlijnsche pers citeert de Italiaansche radio, die zegt, dat er den 25sten Juli in Rome geen revolutie heeft plaats gehad, doch een kabinets-wijziging, die met de constitutie en de traditie van het land in overeenstemming is. Omtrent de huidige verblijfplaats van den Duce doen allerlei geruch ten de ronde, die echter in Berlijn niet gecontroleerd kunnen worden. Het persbureau Stefani schrijft: Tegenover de verandering van be wind, die zich in Italië in volmaak te orde heeft voltrokken, legt de Engelsch-Amerikaansche pers een zekere geprikkeldheid en zelfs een zekere nervositeit aan den dag. In derdaad., kan de Engelsch-Ameri kaansche propaganda niet meer voor den dag komen met een Hkrer voornaamste argumenten: dat van den oorlog tegen het fascisme. Daarom blijven sommige Ameri kaansche couranten, ondanks de ont- hnding van de fascistische partij, de )phêff;"'g van den grooten Fascisti- chen -raad en het speciale gerechts- ïof, de ontbinding van de Kamer der '""asci en corporaties, de vrijlating van lolitieke gevangenen en andere maat regelen, die de regeering Badoglio al genomen heeft, kwaadaardig schrij ven, dat het fascistische bewind in talië niet van het tooneel verdwenen s. Het spreekt van zelf, dat men te Londen en Washington graag had ge zien, dat de verandering van bewind in Italië gepaard was gegaan met ernstige onlusten, met opstanden, traatgevechten enz., waarvan Engeland en de Veff Staten zouden hebben trachten te profiteeren. Alles is in tegendeel verloopen zonder moeilijk heden en zonder schokken en de En- .gelschen en Amerikanen moeten er zich nu wel rekenschap van geven, dat zij staan tegenover een Italië, meer gedisciplineerd, meer aaneengesloten, meer compact dan ooit. Dat bewijst de ntransigente taal, die de Engelsche en Amerikaansche bladen tegenover Italië hebben aangenomen. 1 Zoo schrijft b.v. de New-York Times: ,,Wij willen, dat Italië een ope ratiebasis zal worden tegen Duitsch- and. De eenige capitulatie, die wij kunnen aanvaarden, is een capitulatie, die ons in staat stelt dat resultaat te verkrijgen". Andere Amerikaansche bladen spre ken over de bezetting van de Italiaan sche havens, spoorlijnen en wegen en van de- vliegvelden in het Noorden. Volledig gerechtvaardigd. De gebeurtenissen in Italië heb ben een gunstigen indruk gemaakt in het Vaticaan. Hoewel geen en kele verklaring van officieele Vati- caansche zijde is gepubliceerd, heeft Radio Vaticana Donderdag avond een commentaar uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de bewe ging ter bevryding van het land van een" staat van zaken, die ten nadeele ging van het land, volledig gerechtvaardigd was. De activiteit van den Staatssecre taris is dezer dagen zeer intensief geweest. Kardinaal Maglione heeft verscheidene diplomatieke verte genwoordigers ontvangen en de Paus wordt tweemaal per dag op de hoogte gebracht van de loopen- de gebeurtenissen, des ochtends door Staatssecretaris Kardinaal Maglione, des avonds door zyn vervanger mgr. Montini. In het Vatioaan volgt men dus van zeer nabij de Italiaansche ge beurtenissen. O Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Cordell Huil Vrijdag op de persconferentie verklaard, dat de Vereenigde Naties onder alle omstandigheden blyven vast houden aan den eisch van onvoor waardelijke capitulatie. Londen en New-York begrijpen het niet. Op zulk een toon, merkt Stefani op, kan men spreken tot iemand, die om capitulatie heeft verzocht, maar niet tot Italië. Die taal bewijst, dat men in Engeland en Amerika niet veel begre pen beeft van hetgeen zich in Italië heeft afgespeeld en dat men zich -geen rekenschap heeft gegeven van den geest en den wil. die het, Italiaansche volk bezielen, dat sinds den 25em Juli meer dan ooit besloten is de eer en de vrijheid van zijn vaderland te verde digen. Door zulk een taal te gebrui ken toont de tegenstander aan, dat hij slechts zijn eigen belang en ambitie op het oog heeft, dat hij hardnekkig wei gert de o ogen te openen voor de wer kelijkheid en dat hij wil speculeeren op den nieuwen toestand meenende daar uit voordeel en te kunnen trekken., Alle ondubbelzinnigheid wordt hiermede weggenomen: niet het fascisme wilde men uit den weg ruimen, neen, men wil Italië vernietigen. Doch het Italiaansche volk, dat de machinaties van den tegenstander dui delijk inziet, weet waar zich aan te houden. Minder dan ooit is het thans bereid zijn vrijheid en zijn eer prijs te geven Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het doelloos neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolking zware verliezen toe. Verwoestingen in Rotterdam CNF-M-Pax m Telegramwisseling met den Führer. De Rijkscommissaris Rijksminis ter Seyss-Inquart en de Leider, van de N. S. B„ Mussert, hebben op 26, Juli j.l. het volgende telegram ge zonden aan den" Führer: „Op dit oogenblik is het ons, Duit sche en Nederlandsche nationaal- socialisten in Nederland, 'n behoef te, u als onzen Führer te getuigen van ons onwrikbaar geloof in de succesvolle toekomst en van onze verknochtheid tot het uiterste. Heil aan onzen Führer!" De Führer heeft hierop met het volgende telegram geantwoord: „De gelofte van trouw der Duit sche en Nederlandsche nationaal- socialisten in Nederland, die U en de Leider Mussert mij hebben doen toekomen, heeft mij oprecht ver heugd. Het daarin tot uiting ko mende onwrikbare geloof in het succes en in dnze gemeenschappe lijke toekomst zal niet teleurgesteld worden. Aan ons zal de overwin ning zijn". w.g. ADOLF HITLER. GRANDI BIJ DEN PAUS. De Paus heeft Vrijdag in particulie re audiëntie ontvangen Dino Grandi, den voorzitter van de thans ontbonden Kamer der Fasci en Corporaties. Don derdag had de Paus den president van de Italiaansche academie, Federzoni, ontvangen. De nadruk wordt gelegd op het streng particuliere karakter van beide audiënties Donderdagavond zag een wielrij der te Helmond nabij Sluis 9 een kind in de Zuid-Willemsvaart drijven. Hij waarschuwde den sluiswachter V„ die met «en haak het kind uit het water haalde, om dan tot zijn grooten schrik- vast te stellen da't het zijn vierjarig zoontje was. Dfe kleine bleek overleden te zijn. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli - Op grond van bestaande wettelijke voor schriften worden alle mannelijke per sonen. geboren in de jaren 1924, 1923 en 1922, die geen gevolg hebben gege ven aan de herhaalde oproepen van de districtsarbeidsbureaux tot persoonlijke aanmelding, dus allen, die niet in het bezit ziin van een bevestiging van de bevoegde districtsarbeidsbureaux, waaruit blijkt, dat de houder ten op zichte van den arbeidsinzet aan de be palingen heeft voldaan en dat hij werkt met toestemming van het districtsarbeidsbureau, voor de laat ste maal opgeroepen zich vóór of op 4 Augustus aan te melden bij het voor hén bevoegde districtsarbeidsbureau. Ook lien werkgevers wordt er op ge wezen, dat zij op grond van de be schikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (Generalkommissar Z.B.V.) be treffende verboden tot het in dienst hebben en de in ver band daarmede uitgegeven uitvoerings beschikkingen van den secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Zaken verplicht zijn zonder verwijl na te gaan of zij personen als werknemers in dienst hebben, die geboren zijn in de hierboven genoemde jaren en die niet in het bezit zijn van het genoem de bewijs. Deze personen moeten de werkgevers terstond opgeven bij het bevoegde distric+sarbeidsbureau. Wie ook dezen laatsten oproep niet nakomt, zal ter verantwoording wor den geroepen en moet zeer strenge strafmaatregelen verwachten. Dit geldt ook voor personen, die optre den als aanstichters, medeplichtigen of handlangers tegen de wettelijke voorschriften. VERDUISTER HOED. Deze week van 225.30 nnr. Heden; Maan op 5.11, onder 21.11 uur. Morgen: Maan op G.0D, onder 21.45 uur 1 Aug.: nieuwe maan.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1