DAGBLAD VOOR Maarschalk Badoglio zet-den oorlog voort. Zware Sovjet-aanvallen bij Orel afgeslagen. Sedert 5 Juli 7000 vijandelijke pantser wagens vernield. Toestand in Portugal weer normaal. De strijd op Sicilië. DE PRIJS VAN HEJ SPEELGOED. De toestand in Italië. Italiaansche ballingen keeren terug. Clandestiene handel misdrijf tegen het volk. Opheffing Werkloozen- kas N.A.F. DE NIEUWE BOTERBON. Groenten- en Fruitsmokkel 'op groote schaal te Hoorn. STAD EN OMGEVING Alle Pesie-records Zondag geslagen. Broek op Langendijk. I Uitgave: Dagblad root Noord-Holland N.T. Alkmaar - Voordam C I. Bnrean Alkmaarsche éditle; Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 187291. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 177. 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties In deae editie «40 jfer m.M.; min. 14 mJH. 1.40. elke 3 V, m.M. meer 045. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het gebeele Kijk 2 03. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT f De geallieerde scheeps- verliezen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: geyechtractie aan het Oostelijke front, die op 30 Juli was herleefd, nam gisteren weer af met uitzondering van de gevechten in den sector van Orel. Aan het Mioesfront gingen onze troe pen ten Noorden van Koeibisjewo ge steund door sterke gevechtsformaties der luchtmacht tot den tegenaanval over, sloten êen sterke Sovjetgevechts groep in en vernietigden haar. In het gebied van Bjelgorod mislukten plaat selijke Sovjetaanvallen. Eigen tegen acties in'dezen sector hadden een ge slaagd verloop. In den sector van Orel zetten de bolsjewisten den geheelen dag hun aanvallen met sterke infanterie- en gepantserde strijdkrachten voort. Met zware, bloedige verliezen en groote materieele verliezen stort ten hun aanvallen in het afweer- vuur van alle wapens ineen. Een plaats, waar zij binnendron gen. werd afgegrendeld. Ten Zui den van het Ladogameer was de vijan delijke aanvalsactie aanmerkelijk ge ringer dan op de voorgaande dagen. Duitsche jagers wierpen tijdelijk bin nengedrongen strijdkrachten in een tegenaanval terug. - De bolsjewisten verloren gisteren aan het geheele Oostelijke front 217 pantserwagens. Door dit succes stijgt het aantal der pantserwagens, die sedert 5 Juli 1943 alleen door troepen van het leger kapotgeschoten zijn, tot 7110. Zware geallieerde ver liezen op Sicilië. Op Sicilië zette de vijand zijn pogingen om dooj* het centrale front te breken voort. In beweeg lijke gevechtsvoering verijdelden onzen troepen de plannen van den vijand en brachten hem zware verliezen aan menschen en mate riaal toe. Ook aan hei Noordelijke en het Zuidelijke front stortten alle vijandelijke aanvallen ineen. De luchtmacht verstrooide *net snelle gevechtsvliegtuigen vijandelijke ge motoriseerde afdeelingen en stelde vijandelijke luchtdoell$anonnen bui ten gevecht. Boven het Rijksgebied vonden over dag en des nachts geen gevechtshande lingen plaats. Door vlootstrijdkrachten der marine, afweergeschut van koop vaardijschepen en marineafweergeschut werden van 21 tot 31 Juli een Ameri- kaansch luchtschip en 56 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten^.. De scheepsverliezen. In den strijd tegen de Britsch-Ame- rikaansche zeeverbindingen en de landingsvloten in de Middellandsche Zee zijn in de maand Juli 94 schepen met een gez .inhoud van 550241 ton tot zinken gebracht en 53 andere schepen met en gez. ihoud van 246750 ton ver nietigend getroffen. Bovendien werden minstens 220 schepen met een gez .in houd van ongeveer 780.000 ton door bom- en torpedotreffers beschadigd. Ook van deze. laatste schepen kan eqn deel verloren worden geacht. Aan dit resultaat heeft de duikbootvloot deel met 351.243 ton tot zinken gebracht en 30.000 ton door torpedotrqffers be schadigde scheepsruimte. Ook de In de meeste Portugeesche bedrijven wordt weer normaal gewerkt, aldus heeft de gevolmachtigde voor de mobi lisatie der industrie in een onderhoud met de officieuze Diario da Manha verklaard. Op de scheepswerven te Lissabon, waar de staking den groot- sten omvang had, is het werk volledig hervat, zonder dat men moest over- Kan tot het weer In dienst nemen van he arbeiders, die waren ontslagen we- SWs het ongerechtvaardigd in staking Kan, Het ministerie van oorlog heeft hen ondernomingen tot nader order verboden, arbeiders in dienst te ne- hmn, die wegens staken zijn ontslagen, ue overgroote meerderheid der arbei- is vrijwillig teruggekeerd en heeft verzocht weer in dienst te worden ge- bomen Medegedeeld 'werd, dat het arbei- ™rsoataljon, waarbij de aanstichters he staking worden ingelijfd, reeds Mat opgesteld. Dit bataljon z^l on- sueng militair toezicht zwaar' werk van dische Majoor Salaza,. apenbaren aard op de Kaapver- eilanden hebben te verrichten. Boniz heeft minister-president rapport- uitgebracht. vijandelijke oorlogsvloten leden zware verliezen. Schepen der marine brach ten tot zinken: 3 torpedojagers, 7 tor- pedomotorbooten, een duikboot, een bewakingsvaartuig, een kruiser en meer dan f5 torpedomoterrbooten wer den zwaar beschadigd. Formaties der luchtmacht brachten tot zinken: een torpedojager, drie torpedomotorboo- ten ,een escortevaartuig, twee korvet ten ,een groot aantal landingsbooten. Zij beschadigden: een slagschip, ver scheidene kruisers, negen torpedo jagers, een veerboot en vele landings booten. Spiltroepen bieden energieken tegenstand. Aan het Italiaansche ~Tegerbi#richt van 1 Augustus ormeenen wij het vol gende: Aan het Siciliaansche front kwam het ook Zaterdag tot zware .gevechten: In het gebied van Regalbuto werden herhaalde heftige aanvallen van den vijand afgeslagen. Vijandelijke vlootformaties ^hebben plaatsen aan de Thyrreensche en aan de Joriische zijde van Calabrie bescho ten, zondèr noemenswaardige schade aan te richten. In een aanvulling op het /1egerv richt wordtj gezegd: In den loop der laatste dagen is de operatieve positie op Sicilië niet belangrijk, gewijzigd. De troepen der spil, welker stel lingen van het kustgebied bij San Stefano di Camastra over het ge bied ten W. van Regalbuto en Can- turigo naar de vlakte van Catania loopen, hebben energiek tegen stand geboden tegen den vïjan- lijken druk, ofschoon aanzienlijke Britsche formaties van Montgomery ter ondersteuning der Amerikaan- sche formaties van generaal Patton tegen den N. vleugel van het front in den strijd zijn gebracht. Zooals reeds bij de kustlinie van Catania het geval was. schijnt thans ook aan den Noordelijken vleugel de hevige vijandelijke aanval ener giek tot staan gebracht te zijn. De Engelsch7Amerikaansche krachts inspanning in het bergachtige gebied iin het N, centrum, die ook gisteren door infanterie en gepantserde strijd krachten na krachtige artillerievoorbe reiding werd herhaald, heeft geen resultaat gehad. Voor ieder controleerbaar. Gedurende de laatste jaren werd het speelgoed duurder en duurder, terwijl bovendien de kwaliteit steeds slechter en slechter werd. Dit leidde tot zeer on- gewepschte toestanden, waarvan veel zwarte-handelpraktijken en nog meer kinderverdriet het gevolg waren. Va ders) die veel geld hadden, zagen nu en dan de kans een duur stuk speelgoed voor hun zoontje te koopen; ouders, die slechts over een „gewoon" inkomen be schikten moesten hun kinderen tevreden stellen met een prul, dat a 1 te spoedig in duigen lag, zelfs gevaarlijk .was, of konden in 't geheel niets koopen. Aan deze narigheid wordt thans een einde gemaakt door (Je publicatie van 't „prijsvoorschrift 1943 speelgoederen" itv de Nederlandsche Staatscourant van 30 Juli 1943. In dit voorschrift wordt de prijs der artikelen bepaald, maar bovendien en dit is voor den kooper van zeer groot belang de wijze vastgesteld, waarop deze prijs moet worden kenbaar ge maakt. Op elk stuk speelgoed moet n.l. de prgs zijn vermeld, die aan den kooper in rekening moet worden gebracht, be nevens de codéietters en codecijfers van den fabrikant. De verplichting tot het aanbrengen van deze prijsaanduiding rust op den fabrikant. Een overgangsperiode. Het voorschrift wordt den len Augus tus dts. van kracht, terwijl een over gangsperiode van 1 maand is gegeven, zoodat op 1 September 1943 alle speel goed van de bovenomschreven prijsaan duiding moet zijn voorzien. In deze overgangsperiode kan het dus voorko men, dat artikelen te koop worden aan geboden, die nog niet zijn "genummerd en geprijsd. Üit is geoorloofd maar het betreft dan uitsluitend speelgoederen, die vóór de inwerkingtreding van het prijsvoorschrift zonder de bedoelde aan duiding door grossiers of winkeliers wa ren gekocht, of die van een partij inbe- slaggenomen goed afkomstig zijn en langs normalen weg in den handel wor den gebracht. Ook iroportgoed valt hier onder. Na 31. Augustus worden er ech ter hoegenaamd geen uitzonderingen meer toegestaan. tieic-00 teistert zoo nu en dan ook ons land. Lukraak worden de projec- kirrt»..!leergest!? n en, talrijke onschuldigen, waaronder vele vrouwen en aeren, worden er het slachtoffer van. Het bergen der slachtoffers na n 'erreur-aanval op Amsterdam. GNF, M-Pax m. Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het lukraak neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolking zware verliezen toe. Verwoestingen in een stad in het Westen CNF-M-Pax m Het perfide spel van den vijand. De Romeinsche bladen publiceerden Zaterdagochtepd groot opgemaakt de berichten oyer de door de' regeering Badoglio genomen maatregelen om de meest strikte nationale discipline te handhaven met name de militarisee ring van de spoorwegarbeiders «en van het personeel der P.T.T. ^n het oproe pen onder de wapenen van alle vroe gere fascistische leiders. Voorts maken de bladen nAlding van de vrijlating der politieke ge vangenen en van den terugkeer uit het buitenland van verscheidene vooraanstaande personen, die in ballingschap hadden moeten gaan. Onder de bevrijde gevangenen be vindt zich prof. Guido de Ruggiero. die in Bari gevangen zat en die wacht te op dé behandeling van zijn zaak door een speciale rechtbank, omdat hii onder het fascistische bewind zijn werk over de „Geschiedenis van het liberalisme" had laten herdrukken een werk. dat in bijna alle talen van Euro pa is vertaald. Onder de andere in vrijheid gestelde personen bevinden zich professor Guido Calogero, professor Tommaso Fiore en de vroegere afge vaardigde van Florence Philipson. „De oorlog wordt voortgezet." Onder het ópschrift „Men mag de werkelijkheid van deh oorlog niet uit het oog 'verliezen" verklaart de Tri- buna. dat de vijand hoopt, na de in grijpende politieke en moreele veran deringen in Italië over de puinhoopen en het onteerde Italië de overwinning in de Middellandsche Zee. te behalen. Maarschalk Badoglio zal zich echter nooit tot een laf gebaar laten bren gen. De oorlog wordt voortgezet, aldus het blad. De Tribuna over: Perfide spel van ,,den vijand. Onder het opschrift „Perfide spel van den vijand" kiert de Tribuna zich tegen de methode der Engelsch-Ameri- OOK KOOPERS ZWAAR GESTRAFT. De inspecteur van de prijsbeheer- sching te Amsterdam behandelde eenige „groentenzaken". In een van te voren gehouden pers bijeenkomst kondigde mr. Koning een forscher optreden aan, voornamelijk te gen de groentehandelaars, wijl op dit gebied het aantal overtredingen legio is. 'Een zeer groot deel van de groenten welke de détaillisten ontvangen, ver dwijnt in den zwarten handel, tot groot nadeel vooral van de arbeidersgezinnen, die de veel te hooge 'prijzên onmogelijk kunnen betalen. Ook bij grossiers en te lers komt hetzelfde euvel voor. Van deze laatste gaf mr. Koning een spre kend voorbeeld: een teler, die kort ge leden had moeten terechtstaan, had in 1941 voor ongeveer f 10.000,—. aan groen te aan de veiling geleverd. In 1942 liep dit bedrag tot f 3000,— terug^n in het eerste halfjaar van 1943 bracht hij voor slechts f 17,naar de veiling. Waar de rest bleef? In den zwarten handel, waar hij het drie- of viervoudige kon bereke nen van wat hij op de veiling zou heb ben ontvangen. Veelal is het publiek, dat van den winkelier zaken verlangt, welke' hij niet op de normale wijze kan of mag leve ren, ze.lf de hoofdschuldige. Deze men schen, aldus mr. Koning, verdienen dan ook evenzeer zwaar gestraft te worden. Dat het hem hiermee ernst is, bleek wel duidelijk uit de vonnissen tegen eenige bewoonsters van Bloemendaal, die zooals de tuchtrechter opmerkte haar financieele positie feadden misbruikt om clandestien verschillende artikelen te koopèh fen koste van de minder gefor- tuneerden. Zoo zag mevrouw A. van MarkenKremer, die 8 kg. suiker „zwaot" had gekocht, alsmede- ver bo ven aen normalen prijs voor volvette kaas had betaald zich een boete van niet minder dan f 10.000.opgelegd, alsmede publicatie van het vonnis. Me vrouw A. v, d. MandeleVermeer, die clandestien boter had gekocht, werd veroordeeld tot f 5000,boete en publi catie. Wegens het betalen, van te hooge prijzen voor groente hoorde de wed. S. van BerkhoutCamerling Belmolt een vonnis tegen zich uitspreken van f 8000,boete en publicatie. Tegen m,- vröuw A. de BeaufortQuarles van Uf- ford, die eveneens „zwart" gekocht had, luidde de uitspraak f 10.000,— boete en openbaarmaking. Als verzachtende om standigheid tegen een andere bewoon ster van Bloemendaal, die een half pond boter zoftder bon had gekocht, gold, dat zij dit voor een ziek dochtertje had ge daan. Daarom luidde de boetè in dat ge val slechts f 800,—. In al déze zaken voegde mr. Koning een ernstige waar schuwing tot de delinquenten,^dat hij bij een eventueele volgende overtreding aanzienlijk zwaardere straffen zou op leggen. Eventueel zal hij zelfs niet aar zelen tot verbeurdverklaring van ver mogens over te gaan. kaansche pers, die na de ontbinding van de fascistische partij, de afschaf fing van den Grooten Fascistischen Raad en van het bijzondere gerechtshof alsmede na de ontbinding der Kamer van Fasci en Corporaties verklaart, dat de regeering Badoglio nog niets ge daan heeft om met het verleden te breken. De Tribuna bestempelt dit als „kwaadaardige vervalschingen" en richt zich vooral tegen een oproep van de labourpartij aan de „Italiaansche arbeiders" om een „democratische regeering" op te richten, die bereid' is /ot een „eervolle capitulatie", waarbij Italië den geallieerden alle middelen tot voortzetting van den oorlog tegen Duitschlahd ter beschikking moet stellen. -De geallieerden, zoo vervolgt het blad, willen de voortzetting van den oorlóg niet en wenschen daarom, dat in Italië niet een soldaat als maarschalk Badoglio, maar een zwak keling van het roer zal staan, voorts, dat Italië te lijden krijgt onder een burgeroorlog, opdat het automatisch met vechten ophoudt en de Engel- schen en Amerikanen kunnen binnen komen om het geheele land in een slagveld te veranderen. Dat heeft de vijand met zijn propaganda op het oog. DUITSCHE PRODUCTIE VAN KLEEDING TIJDELIJK GESTAAKT. Bij verordening van de vakgroep handwerk is met ingang van 1 Augus tus het fabriceeren van nieuwe klee ding en onderkleeding in Duitschland in fabrieken en particuliere bedrijven verboden. Onder dezen maatregel val len dus ook alle kleermakers, naai sters, huisnaaisters en de kleinere con fectiebedrijven. Het fabricageverbod duurt tot 30 September van dit jaar. In reparatie gegeven of nog niet ge heel gereed gekomen nieuwe klee- dingstukken moeten voor den 15en Augustus afgeleverd fijn. CIANO TREEDT AF. ROME, 31 Juli, (D.N.B.). Graaf Ga- leazzo Ciano is van zijn post als ambas sadeur bij het Vaticaan afgetreden. Ko ning Victor* Emanuel h^eft dit ontslag aanvaard. De Centrale Persdienst van het Ne derlandsche Arbeidsfront meldt: Ter aanvulling' van een dezer dagen van de zijde van het Departement Van Sociale Zaken verschenen mededeeling met betrekking tbt de opheffing van de werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt ter verduidelijking de aandacht op het volgende gevestigd: De werklooze leden van het Arbeids front zullen boven de uitkeering, welke krachtens de rijkssteunregeling wordt gedaan, een toeslag ontvangen ter hoog te van 10 pCt. van het inkomen, dat voor het intreden van de werkloosheid werd genoten. Dit inkomen wordt vast gesteld op grond van de gemiddelde contributieklasse, volgens welke gedu rende de 26 weken, voorafgaande aan de werkloosheid, is bijgedragen. Zij, die vóór 3 Juli 1943 hun bijdragen* aan de werkloozenkas van het Neder landsche Arbeidsfront hebben betaald, en/voor wie de uitkeering met inbegrip van den bovenbedoelden toeslag lager blijft dan 70 pCt. van het inkomen van gehuwde leden en 60 pCt. van o'ngehuw- de i—iontvangen bovendien een a vuïio-"'e b"~~- uitkeering tot het genoemde percentage. De positie van de leden van het Ne derlandsche Arbeidsfront fs dus volgens het bovenstaande in geval van werk loosheid aanmerkelijk gunstiger dan van hen, die niet georganiseerd zijn. Boven dien zijn de lasten van de leden van' het Arbeidsfront verminderd, daar de speciale bijdr e voor de werkloozenkas van het Arbeidsfront is weggevallen, waardoor de contributie voor het Ar beidsfront or -d. Vaste brandstoffen voor kook- doeleinden en generator- anthraciet en turf. 's-GRAVENHA-^E. 31 Juli. - Van 1 Augustus 1943 tot en met 30 April 1944 geven de met 14 kg gemerkte bon nen der kookkaarten voor vaste brand stoffen U 115 recht op het koopen van 1 eenheid vaste brandstoffen, met uit zondering van fabrieksturf. Overwo gen wordt om op 1 September 1943 wederom een bon van de 'kookkaart U 115 aan te wijzen. Van 1 Augustus tot en met 31 Augus tus 1943 geeft elke der bonnen „Gene- rator-anthraciet 20ste periode" recht op het lfpopen van 1 hl (maximaal 75 kg) anthracietnootjes 4 of 5; gedu rende hetzelfde tijdvak geeft elke der bonnen „Generatorturf 20ste periode" recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. 125 gram op 31 A. Zooals bekend, wordt thans per12 dagen een hoeveelheid van 250 gram boter beschikbaar gesteld. Met ingang van 8 Aug. a.s.s zal er, telkens per 14 dagen, een bon worden aangewezen waarop 125 gram boter en een bon, waarop 125 gram margarine zal wor den beschikbaar gesteld Doordat perio diek. te beginnen met 8 Augustus a.s. een extra bon 'voor boter of margarine zal worden geldig verklaard, zal de to tale hoeveelheid, welke beschikbaar worc^ gesteld, echter geen verminde ring ondergaan. Om op dit systeem over te kunnen gaan, is voor de periode -van 3 Aug. tot 8 Augustus 1943, derhalve slechts vdor een halve periode, een bon 31A boter geldig verklaard, voor het koo pen van ^125 gram boter. Bon 31B boter is nog niet gbldig verklaard, doch men dient dezen bon zorgvuldig te be waren. Hef was den laatsten tijd een pu bliek geheim, dat de groenten- en truitsmokkel in de omgeving van Hoorn een geweldigen omvang had aangenomen. Vooral het dorp Zwaag beleefde schier dagelijks een invasie van vrouwen, die bij den tuinder gingen „winkelen", omdat de groen- tenboer in de stad maar al te vaak nul op het request gaf. Aan dezen misstand nu is door de scherpe controle, uitgeoefend door de Hoornsche gemeentepolitie, in samen werking met de marechaussee en den C. C. D., een einde gekomen, waarbij, dient te worden opgemerkt, dat deze controle zich nog niet zoozeer heeft in gelaten met hen, die eens een enkel bloemkooltj-e, een bosje wortelen of iets dergelijks, mee naar huis brachten, dan wel met hen, die groote partijen aan den geregelden handel onttrokken. Vrachtwagens vol De groote schuldigen, deelde men ons van de zijde der politie mede, waren de kleinhandelaren, die zich op de veiling bevoorraadden, doch niet ten behoeve van hun clientèle, want ergens buiten de stad werden zij opgewacht door vrachtauto's uit Zaandam, Haarlem en andere steden, waarin de partijen wer den overgeladen, om daar tegen zwarte handelsprijzen aan den man te worden gebracht. Natuurlijk waren er ook bo- na-fide-handelaren, die van deze prac- tijken niets wilden weten, doch in vele gevallen vischte dbv Hoorns ch e huis vrouw achte; 't net, omdat de voorraad,* die voor derf winkel was bestemd, Hoorn niet eens bereikte. Naar de ziekenhuizen. De verscherpte controle heeft er toe geleid, dat vrachtauto's vol met groen ten en fruit in beslag werden genomen. Dit alles heeft 'n zeer goede bestem ming gevonden, want wij kunnen mede- deelen, dat verreweg het grootste ge deelte van de inbeslag genomen par tijen ten goede is gekomen aan een 5- tal ziekeninrichtingen. Het resultaat van de gehouden razzia is tenslotte, dat aan den bovenomschre ven toestand vrijwel de kop is inge drukt erP dat in de Hoornsche groen tenzaken thans weer groente en fruit verkrijgbaar is. SCHANDELIJKE PLICHTSVER ZAKING DOOR AMBTENAREN. Wegens schandelijke plichtsverzaking en schending van het in hun gestelde vertrouwen hebben voor den politie rechter te Rotterdam terecht gestaan J. W. van D., 46 jaar, ambtenaar 'bij den distributiedienst te Rotterdam en L. J. H., 31 jaar, schrijver in tijdelijken dienst bij den distributiedienst te Rot terdam. Aan den eersten verdachte was ten laste gelegd, dat hij op verschil lende tijdstippen in 1942-'43 aan den tweeden verdachte, die souschef was op het bureau der schoenendistributie, sigaretten en tabak ten geschenke heeft gegeven, in ruil waarvoor deze den eersten verdachte op door dezen ingevulde en geteekende schoenenaan vraagformulieren, kchoenenbons ver strekte. De formulieren werden val- schelijk met de namen der aanvragers onderteekend, met het doel die formu lieren voor echt en onvervalscht te doen doorgaan. Den tweeden verdachte was ten laste gelegd, dat hij de door den eersten verdachte op touw gezette knoeierijen bevorderde door het aannemen van ge schenken en het uitgeven van schoe nenbons, hoewel hij wist, dat de for mulieren hiet door de aanvragers zelf waren orffierteekend. Bovendien kruiste hij ae stamkaarten, die bij de aan vraagformulieren waren gevoegd, niet af volgens daarvoor gegeven voor schriften, zoodat van de uitreiking der tegen de voorschriften uitgegeven schoenenbons niets bleek. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat de verdachte van D. door omgang met een geseheiden vrouw tot het misdrijf was gekomen. Ze kwam telkens weer met nieuwe „kennissen" aan, die een paar schoenen noodig had den, maar toen ze een handeltje begon in schoenenbons, liep het spaak. De mannen werden ingesloten. De verdachten bekenden. De politie rechter veroordeelde ieder van hen tot acht weken gevangenisstraf. Nur die Lumpe sind bescheide» Brave freuen sich der Tap (Goethe) Alleen nietswaardige» zijn be scheiden, flinke menschen ver heugen zich over daden. Flinke menschen, dat zijn degenen, die inzien, dat daar aan het Oost front gestreden wordt om het „zijn of niet-zijn" van het heele Germaansche ras en die zich be reid verklaard hebben zich daar voor in te zetten. Met recht kunnen wij ver heugd zijn over hun daden. Jon ge Nederlanders, ook gij behoort tot het Germaansche ras. Wilt gij dan ook niet behooren tot hen, die zich tegen de horden uit de steppen hebben ingezet? Welnu herinnert u dan het oude prachtige gezegde: Het antwoorjJ van een man is de .daad. Meldt U daarom hij de Waffen S.S., het Vrijwilligers Legioen of de Landwacht Nederland. T* REDACTIE. Wegens uittreding van den heer A, R. Jonker als Hoofdredacteur van ons blad is de heer H. P. van den Aardweg, waarnemend hoofdredacteur, vanaf he den met de redactioneele leiding van ons blad belast. DE DIRECTIE. Bij het zeilen verdronken. Bij den Omval. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op de ringvaart Omval-Huigendijk een zeil- kano, waarin zich drie Alkmaarders be vonden, omg^lagen. Twee der inzitten den wisten met moeite zwemmende den kant te bereiken, doch de derde, de 29- jarige Johan 't Hart, zonk weg in dn diepte. Enkele toeg schoto- personen slaag den na 10 minuten er in het slacht offer uit het water op te visschen en op den wal te breng-.. Door leden van de E.H.B.O. is nog geruimen tijd kunst matige ademhaling toegepast, wat even* wel niet meer heeft) mogen baten. Het lijk is later op den avond naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds, G. Toornvliet te Wolfheze heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt: Méér dan 5000 bezoekers! Schreven wii enkele dagen ge leden, dat Pesie's Natuurbad zich gedurende deze weken in een on gekende belangstelling mag ver heugen en dat er gemiddeld ge rekend werd op een bezoek van circa 3500 personen, gisteren, Zondag is dit cijfer ver overtrof fen. Reeds heel vroeg verdrong men zich om de loketten van het bad en toen de eerste avondsche mering zich over het natuurpark uitspreidde deelde de heer Pesie ons mede, dat meer dan 5000 zwemmers en zwemsters dien dag in het water hadden doorgebracht. Een getal, waarmede alle vorige records belangrijk geslagen'zijn. 'Zoo ooit dan heeft deze Zondag bewezen in welk een bijzondere belangstelling zich dit bad bij de bevolking van Alkmaar en omge ving mag Verheugen. GESLAAGD. In het Centraal Ziekenhuis, alhier, slaagden Zaterdag voor de aanteeke- ning Kraamverpleging de zusters: J. Bakker, W. Benekhuyzen, J. Danielse, W. Konings, A. Meijroos, C. de Schip per en J. Schoonderwoerd. Voor de bij de' H. M. V. gehouden examens te Heemstede slaagde voor costumière mej. Tr. v. Veen te Heiloo. Voor het op 31 Juli in Alkmaar ge houden examen voor kraam- en ge zinshulp, afgenomen door de Commis sie voor Kinderhygiène in Noord-Hol land, afd. Alkmaar, slaagden de dames: A. Janse, Alkmaar, S. B. Boogaard en J. Groen, Den Helder, N. v. Die, Ju- lianadorp, T, Visser, Eenigenburg, G. Kwantes, An'dijk, T. Bouraa, Ursem en A. Mulder, Kwadijk. DE VEELEVERING. Voor de levering aan de Centrale ten behoeve van de vleesohvoorziening werden heden ruim 200 runderen, w.o. goede melkkoeien, aangevoerd. De boe ren zien, nu de hooioogst beter is dan ooit te voren en men het a.s. winter beter buiten krachtvoer kan stellen, met leede oogen hun veestapel vermin deren. Voor velen is die reed3 to't 50 pet. terug gebracht, zoodat het voor d.e-veehouders zeer moeilijk wordt het bedrijf rendabel te exploiteeren. Zilveren jubileum H. Pastoor. Het zilveren jubileum van den betaalmeester van de Langedijker Groenten Centrale, den heer H. Pastoor, Is Zaterdag niet onopgemerkt voorbijgegaan. In het vei lingsgebouw prijkte op de plaats van den jubilaris een keurige bloemenmand van het veilingsbestuur en het perso neel. De veilingleider erf voorzitter van de L. G. C., de heer S. de Boer Kz., heeft, voordat met de werkzaamheden werd begonnen, den heer Pastoor zeer hartelijk toegesproken. Hij herinnerde er aan, hoe de heer Pastoor hier op nog zeer jeugdigen leeftijd als bediende bij, den vorigen betaalmeester is begonnen, dien hij, na diens aftreden, een zestal jaren geleden, Is opgevolgd. Spr. schet ste de goede h, 'anigheden, welke de jubilaris tijdens zijn werkzaamheden, zoowel voor als na zijn benoeming tot betaalmeester heeft getoond te bezitten. De handel zal het ongetwijfeld bevesti gen, aldus de heer De Boer, dat U te genover de „klanten" steeds zeer cor rect bent opgetreden, waardoor alles steeds op uitstekende wijze is verloopen. Iedereen houdt van den jubilaris en re specteert hem. Spr. wenschte den heer Pastoor toe, dat hij nog vele jaren aan de L. G, C. verbonden mag "zijn. (Ap plaus.) De heer J. Hoogland, als oudste der aanwezige handelaren voegde namens den handel eenigè hartelijke woorden van felicitatie aan de door den heer De Boer gesproken woorden toe. Het is in dertijd een zeer goede keuze geweest, toen men den heer Pastoor benoemd heeft. Het is de rechte man op dé rechte plaats. Nadat de heer Pastoor woorden van dank had gesproken voor de feli citaties en allen hartelijk be dankt had voor de ontvangen medewer king en samenwerking, werd met de da- gelijksehe werkzaamheden begonnen. In den loop van den dag mocht de jubila ris nog vele blijken van belangstelling ontvangen. AGENDA. Bioscopen. Eiken, avond 7.30 u. voorstelling. Zon dags doorl. van 2 uur af. Woensdag n.m. 2.30 uur matinee. Victoria-Theater: Mijn vrouw Teresa (comedie). 18 jaar. Harmonie-Theater: Nacht zonder af scheid (rom.) 18 jaar. Cinema-Theater: Melodie uit het verle den (rom.) 18 jaar. Alkm. Biosc. Theater: 12 min. over 12 (rom.-sqns.) 14 jaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1