DAGBLAD VOOR Zware vijandelijke verliezen aan den Mioes. ~r Frontverkorting in de bocht bij Orel. Verbitterde gevechten op Sicilië. Duitschers ontruimen Orel. Napels hevig<gebo^bardeerd. De Engelschen melden den val van Catania. Italiaansche corporaties moeten verdwijnen. Ambrosio chef van Italiaanschen generalen staf. ITALIAANSCHE MINISTER RAAD BIJEEN. Toelating tot de Reichsschulen. NIEUWE BONNEN Van 8 Augustus t.e.m 21 Augustus. Bonnen voor voedings- en genotsmiddelen voortaan 2 weken geldig. STAD EN OMGEVING Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N V Alkmaar - Voordam C 9. t Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1943. AT.KMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 181, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke ZV9 m.M. meer 0-35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 5 Aug. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De bolsjewisten zetten gisteren aan de Mioes met sterke infantenestrnd- krachten en talrijke tanks hevige «e- genaanalien in op de nieuw ver overde Duitsche stellingen ten noorden van Koeibisjewo, die echter met zwa re verliezen voor den vijand totaal mislukten. Ook aan den middenloop van de Donets bleven aanvallen der bolsje wisten zonder succes. In het gebied van Bjelgorod duren de zware en afwisselende afweergevechten voort. In de bocht bij Orel werd in 't kader der frontverkorting de reeds sedert langen tijd voorgenomen ontrui ming van de stad Orel in den nacht van 4 op 5 Augustus, door den vijand niet gehinderd, uitgevoerd. Alle voorraden werden volgens de plannen medegenomen, de voor den oorlog belangrijke installaties wer den totaal vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer stortten zware aanvallen der bolsjewis ten voor onze linies ineen. Gisteren overdag werden aan het Oostelijke front 123 tanks stukgeschoten. Eska ders gevechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en slag^liegtuigen brachten aan de brandpunten van den afweer- slag vooral in het gebied van Bjel gorod en Orel den vijand zware slagen toe. In luchtgevechten werden giste ren 161 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten, zeven eigen vlieghfïgen keerden niet terug. Bij de in de afgeloopen weken in het achterwaartsche gebied van het Oostelijke front geleverde gevechten tegen bolsjewistische benden hebben zich vooral Hongaarsche troepen dap per geweerd, die in zelfstandige onder nemingen of tezamen met formaties van het leger en de Waffen SS in den strijd waren geworpen. Op Sicilië probeerden Amerikaan- sche troepen ook gisteren door den centralen frontsector heen te bre ken. Na hevige met groote verbit tering gevoerde gevechten stortten alle aanvallen met gevoelige ver liezen voor den vijand ineen. Een krachtige formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen viel de haven Palermo aan, waar zich vele troepen bevinden. Behalve talrijke zware bom- treffers op de haveninstallaties werden twee koopvaardijschepen- met een ge- zamenlijken inhouel van 13.000 brtv en een torpedojager in dén grond geboord, een lichte kruiser, drie torpedojagers en acht vrachtschepen beschadigd, 23 vijandelijke vliegtuigen- werden boven Sicilië en het Italiaansche kustgebied neergeschoten. In den afgeloopen nacht drongen en kele vijandelijke storingsvliegtuigen het Westelijke Rijksgebied binnen. Door enkele neergeworpen bommen ontstond onbeteekenende schade. Bewakingsstrijdkrachten der marine en de luchtdoelartillerie der marine schoten boven het West-Europeesche kustgebied tién vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche motortorpedobooten boorden voor. de Engelsche Oostkust In den afgeloopen nacht een Britsene* motortorpedoboot in den grond. De ontruiming van de bocht. In aanslujting op het weermachtsbe- richt verneemt het D.N.B.: Een zeer belangrijk motief voor de onophoude lijke massa-aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Orel was de hoop van het Sovjetcommando, dat doör het veroveren van dit gebied en vooral van de stad een verlichting in den toestand bereikt kon worden, al zou die ook nog Zoo gering zijn. Orel heeft voor de Duitsche oorlog voering zijn taak vervuld: In de eerste Plaats het afmatten en geleidelijk on dermijnen van de vijandelijke aanvals- kracht. Dit deel is bij de gevechten van de vorige week in hooge mate be?e?kr De bolsjewisten verloren, om slechts een voorbeeld te noemen, sedert 5 Juli DE „FORMIDABLE" ZWAAR t BESCHADIGD. 91 6 Augustus. Het oo zwaar beschadigden toe- Brit Jn Gibraltar binnengeloonen TriSü-? vliegtuigmoederschin is de rie Dit schip behoort tot JJ°'aernste Engelsche vliegtuig- moederscheoen. haaial glï"smoederschip werd her- trnffAn ??ien d°or luchttornedo's se- De jens een aanval bij Sicilië, dat hot ,?.,Rinsen waren zoo groot, doen wS eerst Malta moest aan- werden gebrachtde d°°'den aan la"d in dit gebied 3538 pantserwagens en hun verliezen aan mefischen "en mate riaal van allerlei aard zijn onover zienbaar. De stad werd door de Duitsche troe pen, nadat alle voor den oorlog be langrijke installaties vernield waren, stelselmatig vlot ontruimd. Wel tracht ten de bolsjewisten Orel te nemen al vorens de vernielingen waren uitge voerd, en de Duitsche achterhoede was weggetrokken, doch deze poging mis lukte. De Duitsche achterhoede schoot bij deze gevechten 30 van de 50 aan vallende pantserwagens kapot en dwong den vijand tot den terugtocht. Hoe gering de werkelijke beteekenis van de stad Orel is, blijkt uit het feit. dat de grootste fabriek een wagen- en sledenfabriek is met 130 arbeiders. Zware industrie bezit de stad in het geheel niet. Aan de rest vanv het O front her nieuwden de bolsjewisten ook gisteren op verschillende blaatsen hun ontlas-. tingsaanvallen, zonder succes te heb ben. Het hevigst waren l^un aanvallen in het gebied van Bjelgorod. waar zij met tajrijk'e infanterie- en *|>antserfor- maties de doorbraakpogingen van den vorigen dag herhaalden. De zeer zware heen- en weergolvende gevechten zijn daar nog niet tenéinde. De bolsjewis ten leden opnieuw zeer zware verlie zen. Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij nog het volgende: Napels is hevig gebombardeerd door een formatie" meermotorige vliegtuigen; er zijn talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door^het afweerge schut en 3 door Duitsche jagers neer geschoten. Bij dezen luchtaanval op Napels zijn volgens de tot dusverre binnengeko men berichten onder de burgerbevol king 159 personen om het leven geko men en 228 gewond. 'BERLIJN, 4 Aug. (A.N.P.). De En- gelschen melden heden, dat Catania is ingenomen, maar, naar in Berlijnsche militaire kringen verklaard wordt, hinkt dit bericht achtar de gebeurte nissen aan. In werkelijkneid is-den Duit sche formaties op Sicilië een groote schijnmanoeuvre gelukt, want sinds ge- ruimen tijd was er voor Catania slechts een beschermende ïluier gelegd, die tot taak had den vijand or> een dwaal spoor te brengen ten aanzien van de sterkte én vuurkracht d.ej;_camouflage- linie aldaar. Deze taak is volkomen geslaagd, zoodat de hoofdgevechtslinie van de Duitschers nu zoo verloopt, dat de vijand opnieuw met nog sterkere strijdkrachten moet aantreden om den strijd hier te kunnen aanvaarden. In een interview met de „Giornale d' Italia" heeft de nieuwe minister voor corporaties, Leopoldo Piccardi, o.a. verklaard, crat de betiteling^van zijn ministerie binnenkort verandbrd zal worden. De naam, die' aan dit de partement zal worden gegeven, zal meer in overeenstemming zijn met zijn wer'~ l^ke bevoegdheid. Tevens deel de de minister mede, dat de corpora ties bestemd zijn te verdwijnen. Die maatregel is volkomen logisch, want de oprichting der corporaties was in wer kelijkheid een redmiddel, dat door idio- logische redenen werd opgelegd. In de praktijk hebben de corporaties niet veel vitaliteit gehad, daar zij er niet in geslaagd zijn de eensgezinde dicipline der productie te verwezenlijken, die het regiem verwachtte. Aan den anderen k-.~t bewoog de activiteit van de corporaties zich uit sluitend op adviseerend gebied en ver scheidene jaren na haar instelling dis cuteerde men nog over haar doel en werkelijk nüt. De minister onderstrlept jdat men in een min of meer nabije toekomst de corporaties dus zal moéten vervangen door adviseerende lichamen, gegrond vest op andere beginselen en welker bestaan beantwoordt aan de vereisch- ten van tóet bedrijfsbeheer. Ten aan zien van de vakvereenigingen is de re geering er toe overgegaan dezë voors hands onder staatstoezicht te plaatsen, ep de collectieve arbeidscontracten, alsmede de verschillende vormen van hulpverle'ening, die in het kader van de vakvereenigingen zijn ingesteld, te handhaven. Het spreekt vanzelf, dat aan het hoofd van deze organen nieuwe mannen zullen moeten worden geplaajtst. De beste oplossing is onge twijfeld de benpeming van regerings commissarissen. De decreten inzake die benoemingen zullen onverw^Id bekend gemaakt v -rden. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, bezocht met 77-Obergruppenfuhrer Rauter een NSKK-Motorschule ^Ida'cfahr Arbeitfbefeieh der NSDAP-Supf-Pax n .Het Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan-de hellt van de brood graan- en vieeschvoorztening der Sovjets eo bijna de geheele suiker voorziening opgebracht. Millioenen tonnen graan, vieesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden ver zonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Oosten welke ieder jaar meer vruchten afwerpt. Vruchtbaar land, overvloedige oogsten, dat is het steeds wederkèerend beeld van het Oosten, dat in dienst van Europa staat Atl-H-P m ROME, 5 Aug. Generaal Ambrosio is benoemd tot chef van den generalen sta^ van de Italiaansche weermacht. Ter gelegenheid van zijn benoeming heeft de nieuwe chef van den staf de volgende boodschap tot de Italiaansche weermacht gericht: „Trotsch erop, weer te staan onder het grondwettige opper bevel van den koning, zullen de Itali7 aansche strijdkrachten, haar eed ge trouw, zooals altijd, ih trouw en eer optrekken naar het doel, dat de koning en keizer hun zal aanwijzen". ROME, 5 Augustus. (D.N.Ö^ De Italiaansche ministerraad, die he den om 17 uur onder voorzitterschap van maarschalkv Badoglid is bijeenge komen. heeft geduurd tot 20 uur 30. In het over de zitting uitgegeven com munique wordt gezegd: Op voorstel van de bevoegde vakmi nisters zijn talrijke wetsontwerpen, resp. verordeningen goedgekeurd, die nood zakelijk zijn geworden door de regee- ringsverandering en die in hoofdzaak betrekking hebben op de loopende aangelegenheden en organisatorische wijzigingen. De minister van onderwijs diende een ontwerp in betreffende de opheffing der fascistische jeugdorgani satie G.I.L. en de ontbinding der daar toe behoorende organisaties. Volgens het ohtwerp worden de instellingen voor opvoeding en onderwijs geplaatst on der het ministerie van onderwijs. Het vermogen der fascistische jeugdorga nisaties gaat over op den staat. Aangenomen werd verder een ont werp van den minister voor. de volks opleiding betreffende discipline der pers in oorlogstijd. Hoofdredacteuren en verantwoordelijke redacteuren van dag bladen en tijdschriften hebben voor de ^itoefening van hun beroep de goed keuring noodig van het ministerie voor de volksopleiding. De verleende goedkeuring kan volgens «het ontwerp ingetrokken worden, wanneer het blad optreedt tegen de nationale belangen Deze maatregel heeft een tijdelijk en uitzonderingskarakter en is geldig tot drie maanden na het eindigen van den oorlogstoestand. Een niaand in een weersportkamp. Een oncspann nq, een werkelijke racantie. Een vacantie echter met een diepe Ideêeie beteekenis; het kweeken ran saamhoorighe dsgeroel tusschen de jongens van zes Germaansche landen. In het schilderachtige ICarintische bergland komt de jeugd uit Noor wegen. Denemarken. Duitschlandi Nederland, Vlaanderen en Walohiè bijeen. Ze hebben een maand lang de schoolbanken o hun plaatsen in 'de fabriek verlaten om elkaar hier te ontmoeten en in de zuivere berglucht gezondheid en kracht op te doen. Kom %er ook bij en meld je aani Utrecht, Koningslaan 9 Fritz Emde-Stapf-Pax n WENSCHT SOVJET-UNIE GEEN INVASIE OP DEN BALKAN? BERLIJN, 5 Augustus (C.D.Vol gens berichten uit Londen in de Zwit- sersche pers is er in Engelsch politieke kringen sprake van een nota der Sovjet regeering aan Engeland en Amerika, waarin nadrukkelijk wordt verzocht af te willen zien van eventueele landings operaties op den Balkan, daar de Sov jet-Unie dit gebied als haar invloeds sfeer beschouwt. Te Berlijn wijst men er op, dat het voorshands onmogelijk is uit te maken, welke waarde- aan deze geruchten moet worden toegekend. In elk geval, zoo zegt men, zou dit een nieuw bewijs zijn, dat Moskou, hetwelk tot dusverre al zijn krachten op de oor logvoering concentreerde, thans in na volging van het Engelsche en Ameri- kaansche voorbeeld op zijn beurt begint met „de organisatie van den vred.e". 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. - Duitsche en Nederlandsche ouders, die hun tien en elfjarig zoontjes en dochtertjes voor toelamig in de Reichsschulen wil len opgeven, moeten de aangifte zoo veel mogelijk tot en met 20 Augustus doen en wel voor jongens bij den lei der van de Reichsschule te Valken burg (Limburg) en voor meisjes bij de leidster der Reichsschule te Heythuizen bij Roermond (Limburg). In enkele gevallen kunhen later binnengekomen afmeldingen behandeld worden.1 De aangifte moet vergezeld gaan van het laatste schoolrapport, een foto en een korten levensloop. De Reichsschulen' zijn internaten. Het wetenschappelijke leerplan komt over een met dat van een middelbare school en geeft recht op 't voortzetten der stu die aan de universiteit. Het schoolgeld, dat de ouders moeten betalen, is ge ring. In een vrij groot aantal gevallen zal kostelooze plaatsing kunnen wor den verleend*. WEER TWEE NIEUWE ZEGELS. 's-GRiAVENHAGE, 6 Aug. Van 16 Aug. af zullen wederom twee frankeer zegels van de nieuwe serie verkrijg baar zijn. t.w. van lVz cent met drie- kronenboom (purner) en van 15 cent met de beeltenis van Piet Hein (blauwachtig paars). Het symbool van den drie-kronen- boom is bekend uit de heraldiek en de huisvlijt. HAAR MAN VERGIFTIGD. De Haarlemsche rechtbank heeft gister vonnis gewezen in de zaak tegen de 34-jarige vrouw G. F van R.^ uit Zwanenburg, die veertien dagen ge leden terecht heeft gestaan, verdacht van moord op haar echtgenoot, met wien zij in Maart j.l. getrouwd was, nadat zij hem via een huwelijksadver tentie had leeren kennen. Drie weken na den trouwdag deed zij arsenicum door de pap van haar man, die tenge volge van dezen maaltijd overleed. Als motief voor haar daad gaf de vrouw op: dat het huwelijk een desillusie voor haar was geworden. De Officier van Justitie had twaalf jaar gevangenis straf geëischt. De rechtbank veroor deelde de «vrouw tot acht jaar gevan genisstraf met ter beschikking stelling van de regeering. ARBEIDSCONTRACTANTEN BIJ PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN ONDER DE ZIEKTEWET. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Krach tens een besluit van den Sec.-Gen. van het Dep. van Sociale Zaken worden de arbeidscontractanten in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, met een in komen niet boven 3000.voor wie een goedgekeurde, afzonderlijke rege-, ling is getroffen, waardoor zij buitep de ziektewet vallen, nochtans voor de toepassing van het ziekenfondsenbe sluit op één lijn gesteld met degenen, die wel krachtens de ziektewet zijn verzekerd. Met de opneming van deze groep zijn thans alle arbeidscontractanten met een inkomen niet boven de 3000. onder het ziekenfondsenbesluit ge bracht. Publiekrechtelijke lichamen, welke voor hun personeel, dat ingevolge de ziektewet verplicht verzekerd is bij een bedrijfsvereeniging zijn aangeslo ten, kunnen voor de inschakeling van het ziekenfondsenbesluit van .dezelfde bedrijfsvereeniging gebruik maken. Voor de overige publiekrechtelijke lichamen zijn de Raden van Arbeid hiervoor het aangewezen orgaan. Ongeveer 90 studenten zijn uit Den Haag naar bet Generaal-gouvernement vertrokken voor een vrij willigen inzet van cenige weken in bet Oosten, om daar in hun beroep practischen arbeid ce verrichten en tegelijkertijd de verhoudingen op verschillende vak gebieden en*, te bestudeeren De burgemeester van Den Haag, prof. Westra. neemt afscheid van sijn zoon SS Bildberlchtet Frttt-Stapf-Pax m (Uitknippen pn bewaren.) Brood 33A en 34 A elk 4 rants. 33B en 34B elk 1 rants. Beschuit 33 en 34 1 rants. Brood, bloeny of gebak 625 en 626 1 rants. Havermout 627 ,125 gr. Gort 628 125 gr. .Vermicelli 629 100 gr. Kindervoedscl: Gort 33 A 250 gr. Rijst 33B 250 gr Boter 31B l/0 rants, marg. of boter. 33A Yz rants, boter. 33B l/9 rants, marg. of boter. Kaas 630 150 gr. Melk 33 en 34 (13/4 1.). Taptemelk 33 en 34 (13/4 1.). Vieesch 33A en 34A 1 rants. 33B en 34B 1/4 rants. Aardappelen 33 en 34 (11/2 kg.). 33 en 34 Toeslag (1 kg.). 631 (2 kg.). Suiker 632 500 gr. Koffiesurrogaat 633 250 gr. Jam 634 250- gr. Versnaperingen 33 100 gr. choc. 34 100 gr. suikerwerk. Tabak 33 en 34 elk 1 rants, tabak. Met uitzondering vai#> de bonnen voor vieesch mag op deze bonnen reeds op 7 Aug. worden gekocht. "Het koopen na 21 Aug is niet ge oorloofd. Bon 32 boter blijft geldig t.e.m 7 September. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. Ten einde tegemoet te komen aan het be zwaar, dat door de verschillende tijd vakken, waarvoor de bonnen van voe dingsmiddelen en genotsmiddelen gel dig zijn, vele vergissingen werden ge maakt en om het verloop van de dis tributie te vergemakkelijken, zullen met ingang van 8 Augustus alle bon nen voor voedings- en genotsmiddelen om de veertien dagen worden bekend gemaakt, en zullen deze bonnen ook veertien dagen geldig zijn. Dit geldt niet alleen voor de bonnen, die tot dusverre iedere week bekend—werden gemaakt, als bijvoorbeeld voor brood en aardappelen, maar ook voor de bon nen die eens per vier weken werden aangewezen, als bijvoorbeeld voor har vermout, gort, suiker, kaas, versnape ringen e.d. Voor de artikelen brood en beschuit, aardappelen, melk en taptemelk, zullem in verband hiermede, evenals zulks reeds thans voor vieesch en tabak het g^val is,x twee bonnummers tegelijk voor een periode van veertien dagen worden geldig verklaard. De hande laar is evenwel niet verplicht om reeds in de eerste weekvan deze pe riode op het 2e bonnummer af te le veren. Voor de periode van 8 tot en met 21 Augustus zijn de nummers 33 en 34 aangewezen. Voorts is een extra rant soen aardappelen van 2 kg. op bon „631 algemeen" beschikbaar gesteld. Ten aanzien van de artikelen bloem, havermbpt, gort, kaas, suiker, jam, suikerwerken en rijst, wordt de hoe veelheid, die anders in vier weken zou zijn gegeven, thans in twee weken ge splitst. het eene gedeelte wordt be schikbaar gesteld in de periode van 8 tot en met 21 Augustus, terwijl het 2e gedeelte in de periode van 22 Aug. tot 5 September zal worden beschik baar gesteld. Zoo is bijvoorbeeld voor het koopen van 500 gram suiker thans geldig verklaard bon „algemeen 632", maar men zal op een nader aan te wijzen bon, d:_ van 22 Augustus tot 4 Septerr>-- geldig zal zijn, wederom 500 gram suiker kunnen verkrijgen. Op deze wijze wordt dus, de hoeveelheid van 1 kg. suiker, die anders voor het tijdvak van 8 Augustus tot en met 4 September zou zijn beschikbaar ge steld, thans in twee gedeelten elk van 500 gram verkrijgbaar gesteld. Afwyjtende regeling voor vermicelli, enz. T. a. v. de artikelen vermicelli, cho coladewerk, vervangingsmiddelen en koffiesurrogaat, was het niet mogelijk bovenstaande splitsing door te voeren. In verband hiermede zullen voor de totale hoeveelheden vermicelli en cho colade, die vroeger voor een periode van vier wéken werden beschikbaar gesteld, thans bonnen worden aange wezen, die slechts gedurende de eer ste twee weken voor die periode gel dig zijn. Voor de volgende twee we ken zal dan geen bon voor vermicelli en chocolade worden geldig verklaard. De bon voor/ vervangingsmiddelen zal eerst op 22 Augustus worden bekend gemaakt en geldig zijn tot en met 4 September, d.i. dus gedurende de laat ste twee weken der vierwekelijksche periode. Deze bon zal dan eveneens op het koopen van de totale hoeveelheid, welke vroeger per vier weken werd beschikbaar gesteld, recht geven. Het rantsoen koffiesurrogaat be draagt 250 gram per zes weken. Dit was tot dusver zoo geregeld, dat om b **A i om de vier en acht weken een bon werd geldig verklaar^ Vanaf 8 Augustus zal eens per zes weken de bon voor koffiesurrogaat worden aan gewezen, zoodat de eerstvolgende bon na den bon van 8 Augustus op 19 Sep tember zal worden bekend gemaakt. Met nadruk wordt er echter de aan- darV gevestigd, dat alle per 8 Aug. geldig verklaarde bonnen na 21 Aug. niet meer geldig zi'n zoodat hier op vóór dezen datum de verkrijgbaar gestelde artikelen dient te betrekken. Boter en margarine. .Zooals reeds bekend gemaakt is, zul len de bonnen voor boter eveneens telkens per 14 dagen worden aangewe zen. Op de A-bonnen zal men 125 gram boter eh op de B-bonnen 125 gram margarine kunnen koopen. "In verband hiermede is voor het tijdvak van 8 tot en met 21 Augustus bon 33A aangewe zen voor het koopen van 125 gram bo ter en bon 33B voor het koopen van 125 gram margarine. Voor zoover de voorraad van den be trokken detaillist het toelaat, is het echter ook ditmaal toegestaan op bon 33B boter te betrekken. Margarine zal eerst vanaf 15 Augustus verkrijgbaar zijn. Teneinde het nadeel, dat zou ont staan door bonaanwijzing per veertien dagen in plaats van per 12 dagen op STICHTING „FONDS TOT BEHOUD VAN DE KAASMARKT" TE ALKMAAR. Donderdagmiddag vergaderde op het kantoor van de V.V.V. in het Waaggebouw alhier het bestuur van de stichting „Fonds tot behoud van de Kaasmarkt". De voorzitter, de heer mr. J. P. Bosman, heeft bij den aanvang der vergadering een woord van dank en waardeering gewijd aan het over leden bestuurslid, den heer P. Ter- maat, die aan den arbeid der stich ting steeds met groote belangstel ling heeft deelgenomen. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer Tj. N. Adema, bleek, dat de tijdsomstandigheden oorzaak waren, dat in het afgeloopen iaar de stichting eenerziids geen invloed op handel en marktvervoer heeft kunnen uitoefenen en anderzijds niet behoefde op te treden .om een dreigende uitsluiting van de kaas markt te voorkomen. Slechts de speldjes-actie kon in dezen tijd worden voortgezet en het resultaat daarvan is ni£t onbevredigend ge bleken. Dank werd daarbij gebracht aan de V.V.V., die als gewoonlijk voor deze actie weer zeer diligent is geweest. Het bestuur der stichting wacht op den terugkeer van nor male omstandigheden om haar werk weer als vroeger te kunnen hervat ten. Voor de vacature van den heer P. Termaat, welke vacature, vol gens de Stichtings-acte door het be stuur moet worden aangevuld, was een voordracht van drie personen opgemaakt, t.w. de heeren W. Voorthuysen, J. W. A. Heuseveldt en P. Cloeck. De heer W. Voorthuysen, die reeds als adviseur aan de stichting verbonden was, werd met algeme^- ne stemmen als bestuurslid gekozen. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer G. Grondsma, bleek, dat thans nog een bedrag van 968.81 in kas was. Besloten werd een actie voor meerdere financieele bijdragen tot na den oorlogstoestand uit te stel len. Maatregelen zullen worden geno men, dat de kaasdragers een vol- gend'jaar des Vrijdags weer in hun witte kleeding kunnen verschijnen, wat de aantrekkelijkheid van het marktbeeld voor de 'vreemdelingen zal verhoogen. Notulen, jaarverslag en rekening en verantwoording werden, onder dankzegging aan de betrokken be stuursleden goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. CORRESPONDENTIE. AAN „EEN LEZER". Met belangstelling en instemming las ik uw schrijven naar aanleiding van het artikel „Nederlanders onder elkaar". Uw bemerkingen over de ideale maatschaooeliike verhoudingen zijn iuist. Gaarne maak ik nader kennis met u. Meld mii uw adres. H. P, v. d. Aardweg. DE BIOSCOPEN. In de advertentie van de drie bios copen zijn de namen der theaters boven de eerste en derde abusievelijk verwisseld. De film „De Twee Weezen" draait in het Victoria-Theater, terwiil de operette-film: „Gasparone" in het A.B.T. wordt vertoond. Cinema-Thea ter. heeft, zooals gemeld: ..Zooals de ouden zongen EEN JAS EN EEN RIJWIEL TOEGEëlGEND. De 21-jarige losarbeider C. A. van S„ alhier, heeft zich', bij herhaling schuldig gemaakt aan diefstal en op lichting. Hij begon reeds in zijn jeugd te stelen, waarvoor hij reeds een gerui- men tijd in een Rijkswerkinrichting heeft vertoefd. In December heeft hij van den heer C. N. Broekhof te Haarlem een jas geleend, die hij ruilde, waarbij bleek, dat hij een valsch adres had opgegeven en omstreeks dienzelfden tijd had hij van den heer A. A. van Schie te Noord- wijk een rijwiel te leen ontvangen, dat hij dienzelfden dag nog te Santpoort verkocht. De jonge man kon worden opge spoord en stond op 22 Juli .terecht voor de Reéhtbank te Haarlem, waar de Officier van Justitie een gevangenis straf van tien maanden eisch'te. De Rechtbank, die Donderdag uitspraak deed, veroordeelde hem tot die straf, onder aftrek der voorloopige hech tenis. GESLAAGD. Mej, E. de Vries, alhier, slaagde te Utrecht voor de acte Engelsch L.O. EXAMEN ZAAKVOERDER. Bij het onlangs t<J Utrecht gehou den landelijk examen voor zaakvoer ders van Coöperatieve Vereenigingen werd o.m. aan de volgende candidaten het diploma uitgereikt: Z. Bakker, Alkmaar; C. J. Bleeker, G,. van Die pen en C. Dikstaal, allen te Beemster; J. de Graaf, Broek op Langendijk en C. P. Witsmeer, Noord-Scharwoude, te heffen, wordt eens per zes weken een extra bon voor 125 gram aangewe zen. Ditmaal wordt op 8 Augustus hiervoor bon 31B bestemd, recht ge vend op het koopen van 125 gram mar garine, of voor zoover de voorraad van den leverancier dit mogelijk maakt van 125 gram boter. Na zes we ken, dus op 19 September a.s., zal de nieuwe extra-bon worden aangewezen. Kinderen beneden vier jaar zijn 'niet in het bezit «van bon „31B boter". Op bon „31A boter" hebben zij echter het rantsoen van 125 gram, dat zij anders in 12 dagen ontvangen, reeds in de helft van dit aantal dagen ontvangen, daar deze bon van 3 tot 8 Augustus geldig was. Indien nu voor hen op 8 Augustus een extra bon zou worden geldig ver klaard, zouden zij meer dan het voor hen vastgestelde rantsoen ontvangen. In verband hiermede, zal de eerstvol gende extra-bon voor deze kinderen op 19 September geldig verklaard worden. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling geen verandering brengt in die ten aanzien van de zoogenaam de extra-boterbonnen voor personen van 0 tot 20 jaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1