DAGBLAD VOOR Nieuwe aanvallen der bolsjewisten overal ineengestort.» Loonoverschotten voor in Duitschland werkende arbeiders. UZIEKTUIN riph. Orkest BRANDTS RKEST van n' rijwielen De geweldige aanvalskraclit der bolsjewisten. De strijd op Sicilië. VERDUISTER Keuringen voor de Wallen S.S. het Legioen en de Landwacht. CHURCHILL IN CANADA. De sedert 7 Mei 1943 in krijgs gevangenschap teruggevoerde militairen. Briefpakjes kunnen gezonden worden. Per dag worden bij de spoorwegen 20 fietsen gestolen. Hoe Orel ontruimd werd STAD EN OMGEVING Moskou zonder masker. ingeleverde bonnen, sigar en en verlangen. Handelaren, die ijzingen, welke geldig zijn voor n van sigaretten of kerftabak in hebben, kunnen deze toewijzin- rende den geldigheidsduur des- ruilen tegen toewijzingen voor jzingln boter en margarine. Mbutiediensten reiken bij inle- r bonnen .Boter 31A*\ „Boter Boter", „Boter 33A" en „Een boter" toewijzingen voor boter onnen dienen op hetzelfde op- eplakt en met één -ontvangst- geleverd te worden. Bij inle- r bonnen „Boter 31A", „31B 33B Boter" en „Een rantsoen of vet" reiken de diensten en voor margarine uit. Ook en dienen op eenzelfde opplak- et één ontvangstbewijs te wor- everd. Uit het bovenstaande de bonnen „Boter 31A" zoowel ijging van een toewijzing voor als ter verkrijging van een v<jor boter kunnen worden De inlevering der bonnen V* kan tot en met 13 Augustus i hebben; die der bonnen „Bo en „32B Boter" tot 'en met 17 a.s. en die der bonnen „31B Boter 33A" en „33B Boter" tot 7 Augustus a.s. Grossiers -ont ij inlevering van botertoewij- tar keuze verzamel toewijzingen r of verzamel toewijzingen voor Bij inlevering van toewijzin- margarine ontvangen zij ver- ijzingen voor margarine. Ho- staurants kunnen van hun gas- 1 bonnen, die recht geven op bonnen, die recht geven op in ontvangst nemen. Zij moe- bonhen in den vervolge in veel- an 18 rantsoenen, alle op het- plakvel geplakt, inleveren. Zïj voor iedere 18 rantsoenen een voor 10 rantsoenen margarine, n restaurants, die het minimum ntsoenen niet kunnen bereiken, h tot der» handelaar te wenden. jofdred., kunst en wetenschap- v d Aardweg, Alkmaar; chef t Tj. N Adema, Alkmaar; bul- Jac Broersen, Hoorn; binnen- rayon Alkmaar; D A. Klomp; rechtb J. Werkman, Alkmaar, icteuren;-Dén Helder A. C. van ;e Alkmaar; Schagen: A. Eriks Kënnamerland J Beiterman te Zaanstreek W. J. Harwijne im; West-Eriesland Jac. Groot zen. Adv. j. Visser te Den E-RESTAURANT 12 Augustus 7.30 uur gustus 7 uur egrepen. TER en KIEBERT. ag MUZIEK. anbevelend, LEERING Gzn. SPOORWEGEN ielkaarten zijn rtiet he regenbui, wij ilan dit bezwaar en onder het zadel :hter niet afdoende. rijwiel te beveiligen! t zadel - b.v. n - een stevig nkje met naam tender, alsmede min; der fiets. 'i Meubelmakersbankschroef, nkhamer, klouhamer, spij- rhamer en nijptang 22, hietlood 1. F. Groot, olleweg 20 B, Heiloo. deürknoppen 3, 8 hout- •aadbouten, 3 bouten met eugelmoeren 1, F. Groot, nBeweg 20 B, Heiloo. 8 kajuithaken 2.50,-ijzer- Doromslag met boorijzers 6, groote en kl. troffel 2.50, bloemengieter (nw.) 6. F. Groot, Holleweg 20 Heiloo. Een mooie bronzen gang- mp 10. een eiken kap ok 10, mod. parapluie- akje 5. L. Bekkering, v. eeuwenhoekstraat 23. Prima lamp (kroon) 35, g.a.n. linnen d.sChoenen, 39 9, eiken bloemtafel 2, 2 stoven 1.50. Wes- rweg 120. Inmaakpot, (40 p.) 25, lentijdschr- „De Spiegel v. andel en Wandel," Jaar- ng 1 t.m 9 20. Kwadijk, esterweg 120. Eenige z.g.a.n. aluminium nnen, prijs 17.50. huursma, Leeuwenbek- -aat 27. 2-dIg. babywaschkom 4, nkerbl. heerencostuum. o. v 25, 2 pr. br. dames- hoenen, m. 37*2.50 p. ar. Kuymans, Blaeustr. 1. Bronzen 3-arm. kroonlamp 30. Kooter, Straatweg 110. Z.g.a.n. paraplule 15. aopmans, Rechte Honds- sschelaan 18. Heiloo. Naaimachines en rijwielen, fect -geen bezwaar. F. B. popman. Vogelenzang 10. 1 p. gymsch., m. 39 6.50, reform schorten a 5 per ik. Derksen, Metiusgracht Manch. werkbroek 30, m.' 1 best h. polshorloge 40. Stevens, Kanaaldijk 1. Koedijk. 1 plusfour pak, gr. .maat, 95. 1 p. d.schoenen, bruin, 39. pumps 20. Isbrüc- r, Boterbloemstraat 1. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaai» Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. W WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 185, 2 pagina's. Prgs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/2 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT Spiltroepen beletten omsingelingspoging op Sicilië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 10 Aug. (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het Koebanbruggenhoofd stort ten door tanks en slagvliegtuigen ge steunde aanvallen der bolsjewisten in een. Terwijl aan het Mioesfront door verrassende aanvallen een belangrijk heuvelterrein op den vijand veroverd werd, heerschte in de overige sectoren aan den Mioes en aan den middenloop van den Donetz slechts geringe ge vechtsactiviteit. In het gebied van Bjelgorod duur de de groote strijd voort. Door krachtige aanvallen van de lucht macht leed de vijand vooral in dezen sector zware verliezen. Ten westen van Orel mislukten ook gisteren alle doorbraakpogin gen van de bolsjewisten in zware gevechten, die den Vijand zware verliezen opleverden. Ook ten zuidwesten en westen v. Wjasma vielen de bolsjewisten na het aanvoeren van nieuwe strijd krachten en met steun van tank3, vlammenwerpers, stukken salvo- geschut en slagvliegtuigen ononder broken aan. Met steun van krach tige eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en slagvlieg tuigen van de luchtmacht sloegen onze troepen alle aanvallen met zware vüandeljjSe verliezen af en schoten een groot aantal tanks stuk. Ten zuiden van het Ladogameer wer den de ook aan dit front weer her vatte aanvallen der bolsjewisten afge slagen, 'deels reeds in de kiem ge smoord. (Fisteren overdag verloren de bolsjewisten aan het oostelijke front 215 tanks. In luchtgevechten werden op 8 en *9 Augustus 119 Bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. De strijd op Sicilië In den- noordelijken sector van liet Siciliaansche front werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. De poging om onzen noordelijken vleugel met zwakke strijdkrachten via de Zaa te omsingelen, werd door onze troepen in een tegenaan val verijdeld. Aan de overige sec toren van het front heerschte slechts plaatselijke gevechtsactivi teit. Bij den strijd tegen schepen aan de noordelijke kust troffen zware Duit- sche gevechtsvliegtuigen een vijande lijken torpedojager. In het zeegebied voor Augusta werden 3 vrachtschepen van middelbare grootte tot zinken ge bracht en een kruiser en twee kleine vijandelijke eenheden beschadigd. Terreuraan vallen. *Na aanvallen overdag van vijandelij ke vliegtuigen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen wier pen formaties van de Britsche lucht macht in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op de stad Mann heim. Er ontstond brandschade in de woonwijken. De bevolking leed gerin ge verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden 13 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vlootstrijdkraehten, lucht doelartillerie pan boord van koopvaar dijschepen en luchtdoelartillerie van de marine schoten in de, periode van 1 tot 10 Augustus 42 vijandelijke vlieg tuigen neer. r Van Duitsche militaire zijde ver klaart men, zoo. zegt de A.N.P.-corres pondent, geenszins verrast te zijn door de geweldige kracht, die de bolsjewis ten bij hun offensief in het bijzon der in het gebied van Orel ont plooien daar het Duitsche opperbevel reeds lang' voor. het begin# van d'.t offensief den enormen omvang van dt door de bolsjewisten opgestelde strijd krachten had kunnen „vaststellen. Nog steeds werpen de aanvallers thans nieuwe reserves in den strijd waar tegen de Duitschers de taktiek van den „uitputtingsslag" volgen. De vraag, of de bolsjewisten nog langen tijd in staat zuilen zijn, hun troepen door ver- sche te vervangen, verklaart men in Duitsche militaire kringen vooralsnog niet te kunnen beantwoorden. In hoe verre de Duitschers nog over resèrves beschikken, deelt men hier uiteraard niet mede, doch men beperkt zich er toe uiting te geven aan het vertrou wen, dat de Duitsche strijdkrachten, die tot cfusver een doorbraak hebben weten te voorkomen, ook aan verder.e aanvallen weerstand zullen weten ce bieden In dit opzicht legt men hier een toenemend optimisme aan den dag. Hardnekkige tegenstand. Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij het volgende: Het offensief v^p den vijand op Sici lië blijft zich ontplooien met krachtigen steun van lucht- en vlootstrijdkraehten. Ondanks den hardnekkigen tegenstand van de Italiaansch-Duitsche troepen moesten eenige stellingen als gevolg van de hevige aanvallen der «gepantser de eenheden van den vijand, worden ontruimd. Verkeersknooppunten en verkeerécentra aan de achterwaartsch,'e linies van den vijand werden door Ita liaansche en Duitsche ..vliegtuigen ge bombardeerd. Twee,^toestellen werden in een luchtgevecht door Duitsche ja gers vernield. Onze vliegtuigen trof fen met torpedo's »ter hoogte van Sici lië een kruiser alsmede twee koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 8000 ton. Duitsche bommenwerpers brachten in de wate ren van Augusta drie schepen tot zinf ken ^an middelbare tonnage. Boven dien werden een kruiser en twee klei nere eenheden getroffen. I van 714 Augustus 21.50-549 uur. De Maan: Ond. 12 Aug. 2.13 u. Op 12 Aug. 18.35 u. De bombardementen op Hamburg. De hoofdredacteur van hét „Hambur ger Tageblatt", die de jongste bombar dementen heeft meegemaakt, heeft, vol gens den ANP-correspondent, voor de buitenlandsche pers het een en ander over zijn ervajingen verteld. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat het een ieder, die de Elbe opvaart, bekende silhouet der havenstad, met de bekende Mi- chaelskirche, den „Michel", als mid delpunt, geen wijziging heeft ondergaan, In de stad zelf blijkt echter, dat de En- gelschen systematisch dichtbevolkte woonwijken hebben getroffen, waarbij overwegend van fosforbommen gebruik is gemaakt. De bevolking is echter in haar houding niet getroffén. De Ham burger, die steeds min of meer inter national georiënteerd is geweest en steeds veel contact met de Engelschen heeft gehad, is na de bombardementen vervuld van een grenzenloozen haat tegen de Engelschen en in de stad is er slechts één roep: vergelding. Inmiddels gaat het leven in Hamburg weer door en het verkeer loopt" weer, zij het na tuurlijk met de noodige beperkingen. Ook de café's, theaters en bioscopen zijn weder geopend. De jeugd is weerbaar, wanneer zij bewust weet te leven en reeds jong weet. wat er in de wereld te koop is. Uit zes Germaansche landen somen jongens in weersportkampen bij elkaar. Op de zgn. „Heimabende" vertellen zij elkaar de geschiedenis van hun land en van den str d, die daar gestreden moet worden voor een betere toekomst Blijft niet achter, maar meld je aan voor het volgende weersportkamp: Utrecht Koningslaan 9 Stapt-Pax m Er kan een voorschot worden verleend. Het SS-Erzatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 jaar kén zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de "Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dierst nemen bij de Landwacht of bij het s^Wachtbata;;ion in Amersfoort h_7?' dle tot de Germaanscne-SS ln Ne- t0-treden willen, kunnen zich pJSS? aanrne';den. tusschen 18~30 Jaar> die aan' l?Uchti8 sün voor den Arbeicls- keurinfSnen zich .eveneens op een der duïSÏÏLïBen aanmelden en worden ge- beirisin-yof s verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 16 Aug 9—14.— uur Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk, 17 Aug., 9—12.— uur, Breda, Rëstaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15—18.— uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug., 9.—12.— uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18 Aug., 15.—18.— uur, Arnhem, Café Royal. 19 Aug., 9.—12.— uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15.—18.— uur, Zwolle, Hotel Gfj- tenbeek. 20 Aug., 9.—12— uur, Assen, Concert huis a'fl Vaart. 20 Aug., 15.—18.— uur, Groningen, Con- eerthuis. Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.—'uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug 9.14.uur, Amsterdam, Dam 4. 2? Aug., 9.—13.— uur, Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245.' 24 Aug., 9.14.uur, #Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg, 25 Aug., 9.—14.uur, den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Bij onze Vrijwilligers. Een der commandanten bezoekt onze jongens in hun pantserwagen ln het Oosten SS PK Frftseh-O-H-F m AMSTERDAM, 10 Aug. De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: Daar in sommigeggevallen eenige ver tragingen zijn'ontstaan^ bij de overma king der loonen van in Duitschland werkende Nederlanders, heeft het Nederlandsche Arbeidsfront zich ter verkrijging van een voorloopige rege ling gewend tot de Departementen van Sociale Zaken en Financiën. Als resul taat van gehouden besprekingen Ts op 9 Augustus j.l. de onderstaande rege ling afgekondigd: Aan de door de heeren directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux aangewezen begunstigden van ln het buitenland geplaatste arbeiders kan, indien wegens vertraging in de over eenkomst van postzendingen géén loon overschotten worden ontvangen, een rschot op tc loonoverma kingen worden verleend.'Hierbij dient het volgende in acht genomen te wor den: 1. Het voorschot wordt berekend naar de volgende normen, met dien verstande, dat het voorschot niet meer mag bedragen dan 90 procent van het vroeger verdiende loon. Gemeenteklasse 1 20.—, klasse 2 17.50, klasse 8 15.klasse 4 13. Bovendien ƒ1— voor ieder kind be neden den leeftijd van 16 jaar. De klasse-indéelïng der gemeenten is die van het bezoldigingsbesluit voor bur gerlijke rijksambtenaren 1943. 2. Het voorschot wordt verleend in aansluiting op het overbruggings'geld, terwijl in de gevallen, waarin over- bruggingsg'eld reeds werd uitgekeerd, of waarin betrokkene voor deze tege moetkoming niet in aanmerking kwam. het voorschot voor het eerst wordt verleend in de week, waarin deze rege ling is afgekondigd. 3 Deze regeling geldt voorloopig gedurende zes weken, te beginnen met deze week. 4. Blijkt inmiddels, dat in de onder 3. genoemde periode loonoverschotten door de begunstigden op eenigerlei wijze worden ontvangen, dan worden de onderhavige bedragen met de ver leende voorschotten verrekend. 5 Zoolang voorschot - wordt ver leend. wordt derhalve geen sociale toe lage verstrekt. 6. Hét voorschot moet, voor zoover nog geen verrekening plaats vond, te zijner tijd door betrokkenen worden terugbetaald. 7. Bij het verleenen van het eerste voorschot dienen betrokkenen een machtiging te teekenen, waarbij zij den directeur der posterijen machtigen om alle voor haar of hem uit het huiten- land binnenkomende postwissels te doen bezorgen bij het desbetreffende gewestelijk arbeidsbureau of bijkan toor. Ondanks eenige beschikkingen van het Departement van Sociale Zaken, waarby in afwgking van de normen in het „tegemoetkomings- besluit" toch overgegaan mocht worden tot het verstrekken van so ciale toelagen, hebben nog vele be gunstigden tot nog toe den naar het inzicht van het Nederlandsche Arbeidsfront onwaardigen weg moeten gaan naar de desbetreffen de gemeentelijke organen om on dersteuning. Deze onbevredigende gang van zaken heeft thans opge houden te bestaan. Slechts in ge val van ziekte of onwil kan geen voorschot ~ïs bovenbed" 1 verstrekt. In deze gevallen blgft ondersteuning door de betreffende gemeente-organen de eenige weg. Het "Nederlandsche Arbeidsfront heeft met betrekking tot de thans van kracht geworden regeling een volledig begrip gevonden bij den Secretaris- Generaal van het Departement van Fi nanciën,' mr M. M. Rost van Tonnin gen. Hierdoor is het mogelijk gewoi- den. binnen den kortst mogelijken tijd tot uitvoering van het besluit over tè gaan. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft president Hoos^velt gis teren op de persconferentie verklaard, dat de Canadeesche ministerpresident, Mackenzie King, fyem telefonisch in kennis heeft gesteld van de aankomst van Churchill in Canada. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij waar schijnlijk met Churchill een ontmoe ting zal hebben. Hij kon evenwel nog niet zeggen, waar en wanneer. Het eenige wat hij kon zeggen was, dat er waarschijnlijk sprake zal zijn van een conferentie der leden van de En- gelsch-Amerikaansche generale sta ven. Voorts zeide Roosevelt niet te gelooven, dat de Sovjets op die con- f Ten tie vertegenwoordigd zouden zijn. Dat beteekent echter niet, dat hij en Churchill niet erg blij" zouden zijn, wanneer de Sovjets aan de bespre king zouden deelnemen. De besprekingen van Churchill. Naar de Britsche berichtendienst uit Quebec meldt, wordt in het officieele communique, dat Dinsdagavond na de besprekingen tusschen den Britschen minister-president Winston Churchill en den Canadeeschen premier Mackenzie Kipg is uitgegeven, medegedeeld, dat de beide premiers in den loop van den avond den internationalen toe stand hebben besproken en plannen hebben gemaakt voor den duur, van het verblijf van Churchill in Canada. Teleurstelling over afwezigheid van Stalin. k STOCKHOLM. 11 Aug. (DNB) - Hoe wel de nieuwe ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt, volgens e^p be richt uit New-York van Stockholms Tidningen, de groote sensatie vormt in de V. S.. komt ook de diepe teleur stelling tot uiting; dat Stalin aan deze besprekingen niet deelneemt. Uit de verklaringen van Roosevelt blijkt, vergeefsche pogingen zijn aangewen*- om Stalin of een anderen toonaange- venden persoon der Sovjet-Unie tot deelneming aan de conferentie te be wegen. Roosevelt heeft zijn leedwezen te kennen gegeven, dat de Sovjet-Unie afwezig is. Daarmede zijn, volgens het Zweedsche blad, de stellige Amerikaan- sche verwachtingen op een Russische deelneming door Roosevelt zelf in zijn uitspraak ijdel gemaakt» 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Van de bevoegde Duitsche militaire autoriteiten is toestemming verkregen, 'dat aan de sedert 7 Mei 1943 weder in krijgsgevangenschap teruggevoerde Ne derlandsche militairen kunnen worden gezonden z.g. briefpakjes van maximaal 2 kg. (inclusief verpakking) inhoudende levensmiddelen, rookgerei e.a. artike len, waarvan de verzending niet ver boden is en wel, in verband met de bestaande postale omstandigheden, voorloopig tot een aantal van 2 brief pakjes per krijgsgevangene per maaiid. Op grond dezer toestemming verzoekt het hoofd der afdeeling 4b. van het In formatiebureau van* het Nederlandsche Roode Kruis de naastverwante of ge volmachtigde dezer ^krijgsgevangenen zoof spoedig mogelijk, voorzoover zulks nog niet is geschied, opgave te doen van zijn (haar) naam, adres en graad van verwantschap tot den krijgsgevan gene (bijv. echtgenoote, vader, moeder, verloofde, 'gevolmachtigde, enz.) alsme de van den' naam en voornamen, mi litairen rang, troepenonderdeel, even tueel krijgsgevangene -nummer en kamp van den'krijgsgevangene. Deze schriftelijke opgaven zijn in duidelijk schrift te stellen en gefran keerd te richten aan het hoofd der afd. 4b. van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Ha merstraat 17 te 's-Gravenhage, van welke afdeeling zoodra mogelijk aan wijzingen voor deze zendingen e.a. in lichtingen kunnen worden tegemoet ge zien. Naar de Officier van Justitie van de Utrechtsche rechtbank, Mr. Quintus, gisterochtend in een requisitoir mede deelde, hebben de Nederlandsche Spoorwegen in elf maanden tjjds ruim 71/. millioen gulden uitbetaald aan schadeloosstelling voor gestolen goede ren. Per dag worden er 20 fietsen bij de Spoorwegen gestolen, en, zoo vervolg de de Officier zijn requisitoir, vele landgenooten zijn bevreesd geworden in dezen tijd hun fietsen per trein te verzenden. Het betrof hier de zaak tegen den 27-jarigen stationsbrandwacht M. uit Utrecht, die. meer dan 30 fiet> ■sen van de perrons had weggenomen. Op allerlei geraffineerde trucs, had hij zich fietsen van anderen weten toe te- eigenen, die hij voor gemiddeld f 200 verkocht, zoodat hij circa f 6000 had ontvangen. Verschillende keeren, zoo eindigde de Officier zijn requisitoir, heb ik met lof gesproken over het per soneel der Spoorwegen. In deze moei lijke dagen verricht het ontzaglijk veel werk waarvoor wij allen dankbaar aioeten zijn. Doch er zijn ook enkele oneerlijke elementen onder hen, die een schaduw werpen op de prestaties. Spr. eischte tegen M. drie jaar- en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak ovog 14 dagen. De Völkischer Beobachter geeft he den een uitvoerige schildering, hoe de ontruiming van Orel volkomen volgens de plannen is uitge voerd. Daarin wordt uiteengezet, dat Orel in tegenstelling to de bolsjewis tische bewering van de „verovering van de stad" krachtens een volkomen vrijwillig besluit der Duitsche leger leiding ontruimd werd, nadat het als middelpunt van den Orel-bochr zijn militaire taak had. vervuld. Het blad vestigt er ook de aandacht op, dat, de burgerbevolking van de stad mét haar weinige have en goed naar het Westen terugtrok en dat de bewoners liever vrijwillig hun woonstad verlieten dan weer onder de bolsjewistische heer schappij te geraken. Zoo speelde zich, naar het blad besluit, de heldendaad der „verovering" van Orel door de sovjets af. Wat de vijand aan mate riaal buitmaakte, bestond uit onbruik bare puinhoopen. Het aantal gevan genen ontsproot aan zijn fantasie tot verheerlijking in de oogen zijner hulp volkeren. DE ZEESLAG BIJ DfJ SALOMONSEILANDEN. Kaart van Pelt Op de kaart zijn met zwarte lijnen de vlootacties der. Amerikaansche marine bij de eilanden Rendova en New- Georgia aangegeven. Bij het eiland Kolombangara vond een groote zeeslag plaats. De Italiaansche koning heeft den prefect, 'senator Umberto Ricci benoemd tot minister van Binnenlandsche Za ken. Umberto Riccf, senator van het Ko ninkrijk, is in 1878 geboden te Capurso (Bari). HET GULDEN VLIES. 'n Lek handje. Men kan niet zeggen, dat de Neder landsche vertaling ,,'n Lek bandje" waaronder „De Komedianten" gister avond Paul Gavaults comedie „La pe tite Chocolatière" ten tooneele gebracht hebben van véél begrip en fijnen smaak getuigt. De beste Fransche schrijvers verstaan de kunst hun blij spelen tö kruiden met een in lichten toets gehouden levenswijsheid, die als de vanille bij de vla is. Gavault doet dat ooksen drukt dit voor het gevoelige oor reeds uit in de keuze van zijn Titel „La Chocolatière", dat niet „Chocola dekoninginnetje" begrepen kan worden. Om haar Benjamine, de eenige tot in merg en been verveende dochter van den chocoladefabrikant Lapistolle draait het blijspel, niet om den auto band, die lek springt. Want dwars door alle dolzinnigheden heen blijft het hier gaan om hel; rijke door iedereen ontzie- ne kind, dat haar jeugd in een volsla gen innerlijke eenzaamheid verbracht en daardoor opgegroeid is tot een tyran- niek, arrogant^onuit'staanbaar wezentje. Rondom deze kern van ernst ont plooit zich de veroverende vreugde van het eigenlijke blijspel. Johan Kaart is de Vlaamsche kunstschilder Félicien, die deze vreugde schept en leidt. En Kaart, die een knap acteur is, maar de laatste jaren doorloopend bedreigd wordt door het gevaar, dat hij als kun stenaar ten onder gaat in de vergroving der laag-bij-de-grondsche klucht, speel de dezen keer zijn sappige rol met een keurig afgewogen portie menschelijk- heid en bleef daardoor, ondanks al zijn uitbundigheid, op het peil van het .blijspel". Lizzy Valeseo, wier ver sluierde stem een bekoring op zichzelf vormt, bood hem een fonkelend tegen spel; daar zat vaart en vuur in. De Paul Normand van Guus Verstraete kwam over het algemeen met de ver- eischte licht- en schaduwpartijen over het voetlicht. Een prachtig scènetje als een rose parel tusschen het sproeien van vonken! - was het toen Lapistolle (Johan Valk) aan het schildersmodel Rosette (Annie Lan&enaken) een chèque van honderdvijftigduizend francs wilde ge ven voor de stichting van een chique modezaakje". De zaal, die overigens zeer met haar lachspieren in de weer was, \verd er even stil van. Rien van Noppen en Corrie Elzer (vooral de laatste had van haar rol een caricatuur emaakt) konden het er wat minder dik opleggen. Het Gulden Vlies waa uitverkocht. Aan het slot^der voorstelling werden de spelers door het opgetogen publiek vele malen teruggeroepen. H. P. VAN DEN AARDWEG. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Reeds een kwartier voor ^het begin van de orgelbespeling waren veel luisteraars aanwezig om een goed plaatsje te bemachtigen. Met iedere bespeling groeit de belangstelling en dat deze alleszins is verdiend, behoeft wel geen betoog. De orgelist had ook nu weer een belangrijk en boeiend programma samengesteld. In Handel's brillant gespeelde ouverture viel nog eens op hoe kundig de organist partij weet te trekken van de dispositie van het orgel, welke toch een zekere be perking heeft. Een bekoorlijke Pastoral^ van Do- minico Scarlatti en een' interessant allegro van Pescelli vormden den over gang naar den grootmeester van het contrapunt: -J. Bach, die met twee Choraalvorspielè en Concerto in G. vertegenwoordigd was. Ook hier weer als steeds Asma's stijlvol spel, dat de contrapuntiek hoorbaar analyseerde, maar toch de groote idee van het werk niet verloren deed gaan. Met Max Reger, één der meesters van de z.g. „Laat Romantici," keerden we als het ware op een andere wijze tot de vormenwereld van Bach terug met meer moderner wisselende har monieën. De „Toccata und Fuga", van dezen grootsten Duitschen orgelcompo- Op 18 Februari van dit jaar teeken- de Stalin een geheim bevel gericht aan zijn opperbevelhebbers. In dit be vel onderscheidt Stalin drie étappes in den tegenwoordigen oorlog. De eerste étappe, de tactische terugtocht is reeds achter den rug. De tweede étappe, de overwinning van de soyjetlegers op de Duitsche weermacht en haar bondge- nooten is bezig te mislukken en wij kunnen de likwidatie van dit nummer van het bolsjewistische programma met een gerust hart aan de strijders voor het nieuwe Europa overlaten. De derde étappe, de vernietiging van het wereldkapitaal en het ontketenen van de wereldrevolutie is in zooverre uiterst belangrijk, omdat zij ons Mos kou zonder masker toont. Deze derde étappe, die tevens het einddoel van den oorlog die door de bolsjewisten tegen Europa gevoerd wordt, betee kent, is zeer leerzaam voor hen die verwachten, dat Engeland en Amerika ervoor zullen zorgen, dat ons land geen prooi van de sovjets zal worden. Letterlijk schrijft Stalin: „Wij hebben bondgenootschappen „gesloten, omdat dit noodig was om „tot de derde étappe te geraken. „Maar onze wegen scheiden daar, „waar onze tegenwoordige bondge- „nooten in den weg zullen staan aan: „d,e bereiking van ons einddoel". Hieruit volgt, dat Stalin nooit zal toestaan, dat, wie dan ook. zich op den weg zal plaatsen, dien hij gaan zal om tot de wereldrevolutie te komen. Indien zijn bondgenooten dit zouden probeeren, zullen zij op het zelfde oogenblik ervaren, dat beloften of overeenkomsten voor de "Sovjets niets beteekenen en zeker niet als het er om gaat hun uiteindelijke doelstellingen te bereiken/ Wie meent dat dit bevel van Stalin, daar het op 18 Februari geteekend werd, wat betreft de derde étappe vervallen Is, omdat intusschen de Komintern werd „opgeheven," zal ge nezen worden door dè ^.volgende re gels, eveneens letterlijk overgenomen uit het geheime bevel. Zij luiden: „Laat jelui door deze maatregelen: „niet op een dwaalspoor leiden, „doordat zij den indruk kunnen wek- „ken alsof wij onze beginselen on- „trouw waren geworden. Wij zijn ze „niet ontrouw en zullen ze nooit on- „trouw worden. Ons eenige doel is „en blijft de wereldrevolutié, de dic- „tatuur van het proletariaat in de „geheele wereld. Zooals ik altijd „mijn eed, dien ik heb afgelegd bij „de baar van onzen leeraar Lenin, „steeds indachtig zal blijven, mogen ,ook jelui dezen eed niet vergeten". Het. is dus duidelijk, dat ook de „op heffing" van de Komintern, door Sta lin tot de „tactische"^ maatregelen ge rekend wordt, die tot doel hebben te genstanders en bondgenooten zand in de oogen te strooien, opdat zij het einddoel van de bolsjewisten, de we reldrevolutié, niet meer zullen kun nen zien. Meer dan ooit is nu duidelijk ge bleken. wat de ware bedoeling der bolsjewisten is, onomstooteliik staat nu vast, dat Europa vernietigd zal wor den, indien het de Duitsche weermacht en haar bondgenooten niet'zou geluk ken de sovjets terdg te slaan en het bolsjewisme te verdelgen. Maar even vast staat de verschrikkelijke verant woording, die Roosevelt en Churchill od huri schouders geladen hebben/door Europa te verraden en te trachten het den bolsjewisten in handen te snelen. De mentaliteit die Stalin, blijkens het geheime bevel aan zijn opperbevel hebbers bezit, is dezelfde als van hen, die zich tot zijn medeplichtigen ge maakt hebben en die hun solda+en en vliegers onder de leuze „Vooruit Christelijke soldatenbevel geven Europa in den rug aan te vallen en de ^rouwen en kinderen te vermoorden. Het is een mentaliteit, die slechts tot' uiting komt bij bloeddorstige misdadi gers. Moskou zonder masker, daarme de maakten wij reeds kennis tem de massagraven in het woud van Katvn en bij Winnitza geopend werden, de nroef op de som is de inhoud van het geheime bevel, gedateerd 18 Fe bruari van dit jaar. Hoeveel bolsjewistische misdaden zullen er nog aan 't licht gebracht moeten worden, hoeveel onthullingen, zullen nog moeten worden gedaan, voordat ook in ons land een ieder er van doordrongen zal zijn, dat het bols jewisme óók de doodsvijand is van ons land en volk en dat Engeland en Ame rika doende zijn Eurona en dus ook ons land aan dezen vijand uit te le veren. Moskou zonder masker de wereldrevolutie en de dictatuur van het nroletariaat landgenoot het is ook Uw plicht ervoor te waken, dat het zoover nooit zal komen1 W. H.STRENG. nist na Bach, werd meesterlijk ge speeld. Met twee werken van A. Guilmant, welke effectvol voor het instrument geschreven zijn, en een nasnel van den concert-gever, was deze zéér mooie en artistieke orgelbespeling ten einde. Wanneer de belangstelling voor deze .concerten in hetzelfde tempo ais thans het -geval is, blijft toenemen, zal dé Kapel-kerk spoedig te klein blijken, ent wat dan? Dan zou misschien een weke- lijksche bespeling met hetzelfde pro-, gramma in overweging zijn te nemen. /W. A Schreurs. GESLAAGD. De heer P. Veltman te Alkmaar is te Utrecht geslaagd voor het exa men Franseh L.O. NOTARIEEL EXAMEN. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het eerste gedeelte de heer Chr. H. Kingma te Alkmaar AGENDA. Bioscopen Alle theaters eiken avond 7.30 uur voorstelling; Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. Harmonie-Theater: Carnaval der liefde (rom.), 18 jaar. Cinema-Theater: Zooals de ouden zon gen.... (rom.), 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Gasparone (ope rette), alle leeft. Victoria-Theater: De twee weezen (rom.- dram 18 jaar. Donderdag 12 Augustus. 7.30 uur, Muziektuin, concert Alkm. Symph. Orkest. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, gezelschap Jo han Kaart, in 'n Lek Bandje. Vrfldag 13 Augustus. 2.50 uur, 't Gulden Vlies, kindervoorstel ling Tom Poes»

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1