Mrijd op bicilie geëindigd. DAGBLAD VOOR Na den strijd op Sicilië. WEERMACHTBERICHT Ci I C' I" I Alle troepen mei materiaal naar vasteland overgebracht. Nieuw Sovjet-offensief aan Mioesfront ingezet. De strijd om Italië. Een les voor den vijand. Wie is generaal Hube? Keuringen voor de Waffen S.S. het Legioen en de Landwacht- De ontruiming van Sicilië. Liddell Hart's meening. Een Yankee over de Sovjet-Unie. Een „onbeschrij^JSjke tragedie". Twee convooislagen in gebied van Guadalcanal-. DISTRIBUTIENIEUWS. Geheime distilleerderij ontdekt. STAD EN OMGEVING. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294." "T WOENSDAG 18 AUGUSTUS. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 191, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/9 m.M, meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Mioesfront werden plaat selijke aanvallen der bolsjewisten W- gesl^gen. Aan den middenloop van den Donetz- ging de vijand in het ge bied van Isjoem na heftige voorbefei- ding door de artillerie met sterke in fanterie- en pantserstrijdkrachten tot den verwachten aanval over. Alle doorbraakpogingen der bolsjewisten werden verijdeld. De vijand leed zwa re verliezen aan menschen en mate riaal. In het gebied ten zuidwesten van Bjelgorod ded^n de bolsjewisten slechts plaatselijke aanvallen, die overal afge slagen werden. Bij den gisteren gemel- den succesvollen Duitschen tegenaan val verloor de vijand volgens de tot dusver ontvangen berichten 4200 doo- den, meer dan 1600 gevangenen, alsme de 25 tanks, 110 stukken geschut, 112 granaatwerpers, talrijke andere wapens en een groote hoeveelheid oorlogstuig. Terwijl de sovjets in dén sector ten westen van Orel slechts zwakke tever- geefsche aanvallen deden, zetten zij ten zuiden en 'ten zuidwesten van Wj as- ma, alsmede ten Zuidwesten van Belyj en aan het Ladogameer hun krachtige aanvallen voort. Ook deze mislukten als gevolg van het. taaie verzet van on ze troepen, die in totaal 283 vijandelij ke tanks vernietigden. De luchtmacht viel vijandelijke concentraties en troe penbewegingen aan ften middenloop van den Donetz en in het gebied ten zuidwesten van Bjelgorod aan en ver nielde 9 transporttreinen. Op 15 en 16 Augustus werden bij 6 eigen verliezen 110 sovjet-vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van Sicilië werden 2 vijandelijke koopvaardijschepen van middelbare grootte door bommen van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen ge troffen. Bij den afweer van een lucht aanval op zuid-Italiaansch gebied scho ten Duitsche jagers zonder eigen ver liezen 13 viermotorige bommenwerpers neer. Zoodoende vernietigden strijd krachten van de Duitsche luchtverdedi ging in de periode van 13 tot 16 Augus tus in de Middellandsche £ee 35 Brit- sche en Amerikaansche vliegtuigen. Successen der marine. Duitsche gevechtsvliegtuigen torpe deerden voor de oostkust van Sicilië een vijandelijken torpedojager. In de straat van Messina werden door bewa- kingsVaartuigen der marine een Brit- sche motortorpedbboot tot zinken ge bracht en een artilleriemotorboot door kustartillerie vernietigd. Een voor den aanvoer van Sicilië gebruikte motor- veerboot van de marine schoot tijdens een aanval overdag 4 vijandelijke vlieg tuigen/ neer. Door andere vaartuigen van de marine werden in het zeege bied ten noorden van Sicilië van 8 aanvalllende Britsche torpedovliegtui gen er vier neergeschoten. Een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen met 'n groote actieradius boorde op 15 Augustus des avonds in de wate ren west-noordwestelijk van Lissabon van een door luchtafweerkruisers en torpedojagers beschermd convooi drie transportschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 25.000 brt. in den grond en beschadigde tenminste twee an dere groote schepen door bomtreffers. Alle vliegtuigen keerden* op hun steun punten terug. v Aanvallen overdag en 's nachts van vijandelijke vliegtuigen op verschei dene plaatsen in de bezette gebie den in het westen, waaronder ook op de buitenwijken van de stad Pa rijs, veroorzaakten aanzienlijke ver liezen onder de bevolking. Tijdens hevige luchtgevechten, alsmede door de luchtdoela£tillerie werden volgens de tot dusver ontvangen rapporten 20 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in dep afgeloopen nacht aan de zuid oostkust van Engeland en in het gebied' van de monding van de Theems afzon derlijke doelen met bommen van zwaar kaliber a^n. Het opperbevel maakt voorts bekend: Sedert vflf weken leveren Duitsche troepen en onderdeelen van enkele Italiaansche divisies op Sicilië tegen een vier- to(| vijfvoudige vijandelijke- overmacht een harden verbitterden strijd. Door 't heldhaftig verzet van onze troepen, die in zeer moeilijk terrein en by tropische hitte bovenmensche- l\jke prestaties hebben geleverd, werd de vyand gedwongen steeds nieuwe formaties in den strijd te werpen om zijn zware /verliezen aan menschen en materiaal aan te vallen. Sedert 14 dagen is de stelselmatige ontrui ming van tiet eiland aan den gang. Den opdringenden vijand werden bij den afweer en door krachtige tegen aanvallen zeer zware verliezen toe gebracht. Alle pogingen van den vijand om door onophoudelijke lucht aanvallen op het verkeer in de Straat van Messina of door^ aanvallen van vlootstrijdkrachten onze troepen te isoleeren, mislukten. Vijandelijke landingsstrijdkrachten achter ons front werden vernietigd. Ondanks een zeer groote vijandelijke superioriteit in de lucht gelukte het de reusachtige transporten naar Cala- brië volgens de plannen uit te voe ren, zoodat op 17 Augustus 6.00 uur alle Duitsche en Italiaansche groe pen met inbegrip van hun zware wa pens, tanks, stukken geschut, auto's en het oorlogstuig via de Straat van Messina op het vasteland waren over gebracht. Als een der laatsten verliet de ge neraal der pantsertroepen Hube, die de gevechten op Sicilië geleid had, het eiland. Deze reusachtige militaire en organi satorische prestatie is mogelijk ge weest door de dapperheid der troe pen, die te l^nd elke doorbraak ver hinderden, door den onvermoeiden, hefcihaftigen arbeid vah de marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer beheerschte en het met lichte vlootstrijdkrachten in de flan ken beschermde, en .door het krach tige scherm, dat de luchtmacht met jagers en afweergeschut over de Straat van Messina spande. Leiding en troepen hebben een prestatie ge leverd, die in de oorlogsgeschiedenis evenzeer gememoreerd zal worden als een zegevierende aanvalsslag. D« kameraadschap van het front Granaatinslag: Hen strijdende grenadier wordt gewond. De met zijn motor passecrendc officier laat onmiddellijk stoppen en in aller ijl Is de z^span voor het vervoer van den gewonde ingericht Tezamen gaan zij thans hon weg terug: de officier met de nieuwste meldingen van het gevechtzfront dp gewonde naar de Roode Kruispost om verbonden te worden. Kameraadschap van het front PK-ÏSger-Ati-H-P m Het Italiaansche weermachtberich^ meldt o.m.: De voor Messina gelegen stellingen werden gisteren den vijand door de Italiaansch-Duitsche achterhoede zwaar betwist. Voor de reede van Syracuse schoten onze duikbommenwerpers twee koop vaardijschepen in brand, 'n Groot schip werd door een torpedovliegtuig aan de kust van Tunis ernstig getroffen. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aanvallen op Turijn en op de omgeving van Viterbo en Foggia. Men is nog be zig de schade na te gaan eri het aan tal slachtoffers vast te stellen. In de omgeving van Foggia werden 13 vier motorige machines door Duitsche jagers en twee door het afweergeschut neer gehaald. Drie andere toestellen werden te Turijn vernietigd door het afweer- vuur en door onze nachtjagers. Het af zonderlijke optreden van vijandelijke vliegtuigen in de provincies Lecce, Sa lerno en Reggio di Calabria veroor zaakte lichte scb, de en maakte eenige slachtoffers. Tijdens vergeefsche aanvallen op con- vooiewerden vijf Britsche torpedo vliegtuigen neergeschoten. Vier werden getroffen door het afweervuur van on ze escorte-vaartuigen en een door dat van onze verkenningsvliegtuigen. De militaire correspondent "van het D.N.B. schrijft: De Siciliaansche veld tocht is ten einde. Als een van de laat ste soldaten stak de opperbevelhebber, generaal der pantsértroepen, Hube, de Straat van Messina over. Het is, zooals reeds gemeld, gelukt al het materiaal tot en met de laatste mitrailleur mede te nemen. Hier dringt zich een verge lijking bp met de catastrophe van Duin kerken, waar honderdduizenden Engel- sche soldaten hun uitrusting in den steek lieten om maar het veege lijf te kun nen redden. Toentertijd werden' ook vele gevangenen gëhaaakt. Uit dit feit kan men concludeeren met welk een, felheid de weinige Duitsche divisies hebben moeten strijden en noe zwaar de verliezen werkelijk zijn, die 'den vijand werden tpegebracht nu hij bijna zes weken noodig heeft gehad om de Duitsch-Italiaansche formaties tot deze slotoperatie te dwingen. p Een voorproefje. In Duitsche militaire kringen trekt men uit de plan'nen van dein vijand en uit de wijze waarop de eigèn for maties deze plannen steeds weer hebben weten te verijdelen de con clusie, dat de Siciliaansche onderne ming den vijand een heel klein voor- - proefje heeft gegeven van datgene wat bem op het vasteland te wachten staat, wanneer hij hier op een hechf gesmeed Duitsch front met gewaar borgde verbindingefo stuit. Wie is generaal Hube? De opperbevelhebber der Duitsche troepen op Sicilië, de generaal der pantsertroepen Hube, die de spiltroe- pen naar het Italiaansche vasteland heeft teruggebracht, f^52 jaar. Hij heeft zich reeds onderscheiden in den wereld oorlog, waarin hij door een ernstige verwonding den rechterarm verloor. In' den tegenwoordigen oorlog heeft hij Het ss-Erzatzkommando deelt mede- Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronderv vermelde adressen Vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot .de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen I?N Nederland moeten blijven, kunnen dierrt nemen bij de Landwacht of bij bet S3-Waehtbaiaulon tn Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusscben 18—30 Jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen zicb eveneens op een der keoringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 19 Aug., 9.—12.— uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15.—18.— uur, Zwolle, Hotel GJJ- tenbeek. 20 Aug., 9.-12— uur. Assen, Concert- huis a/d Vaart. 20 Aug., 15.-18.— uur, Groningen, Con- eerthuis. Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.— uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 22 Aug., 9.—14.7- uur» Amsterdam, Dam 4. Bty obu Vrijwillige**, la tijd heeft «en der mannen een fraai en Kareltsehen stok uitgesneden ter her innering aan den stri(d aldaar SS PK-Tur-p-H-P m 23 Aug., 9.—13.— uur, Utrecht, Niy.- Huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9.—14.— uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg 25 Aug., 9.14.— uur, den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. De Londensche correspondent van „Aftonbladet" meldt, dat de „Daily Express" zijn teleurstelling over fde stelselmatige ontruiming van Sicilië door de Duitschers niet kan verbergen. Het blad schrijft: Alle op Sicilië gevestigde hoop is niet in vervulling gegaan. De Duit sche speciale troepen zijn er(|voor den neus van de geallieerde lucht macht in geslaagd zich in veilig heid te brengen. Vliegers van de Britsche luchtmacht verklaren, dat het door de Duitschers over de Straat van Messina gelegde scherm van luchtdoelartillerie het opmer kelijkste is, dat zij in dezen oorlog hebben meegemaakt. GENEVE, 17 Aug (DNB), De Lon densche bladen toonen de laatste dagen bij de beoordeeling van den algemee nen oorlogstoestand een zekere terug houdendheid. De militaire criticus ,van de „Daily Mail," Liddell Hart, constateert, dat de Sovjets met hun aanvallen in het Oos ten niet datgene hebben bereikt, wat men een week geleden van hen ver wachtte. De Sovjets zijn er niet in ge slaagd het Zuidelijke front aan het wankelen te brengen. De door de .Sov jets gevolgde tactiek' is volgens de meening van Liddell Hart buitenge woon afmattend voor hen. In een hoofdartikel van de „Daily Mail" wordt gezegd, dat men jsich, on danks de in het verslag van Roose velt en Churohill genoemde getallen, moet voorbereiden op een verscherping van den duikbootoorlog en dat tegen slagen te verwachten zijn. De militaire medewerker van de „Daily Telegraph," luitenant-generaal Martin, wijst erop, dat „het Duitsche leger nog steeds zijn volle strijdkracht bezit en nog steeds ^ot de moeilijkste militaire operaties in staat is". tijdens den veldtocht in Frankrijk met groot succes ^en infanteriedivisie aan gevoerd. In den strijd tegen het bols jewisme kreeg hij het bevel over een pantserdivisie, waarmede hij ondermeer den overtocht over den Boeg forceer de. In Augustus 1941 werd hem het rid derkruis verleend, in December 1942 een der hoogste Duitsche onderschei dingen, het eikenloof met de zwaarden. STOCKHOLM, 17 Aug. (DNB) De Moskousche correspondent var> de!, New York Times, Alexander Wirth, heeft 'n opzienbarend artikel, geschreven over de problemen der Sovjets. Werth, die sedert drie jaar in de Sovjet-Unie als journalist werkzaam is, herinnert er in het begin van zijn ar tikel aan, dat de Sovjets den eisch ge steld hebben naar de grenzen van 1941. met inbegrip van de westelijke Oekraïne, de noordelijke Boekowina en Bessarabië De oorlog beteekent, zoo schrijft Werth verder, een „onbeschrijfelijke tragedie'' voor het t^olkingsvraagstuk der Sovjets met inbegrip van de opvoe ding der leerplichtigen. Men geeft in Moskou openlijk toe, dat het Russische volk tijdens de afgeloopen dertig jaar buitengewoon veel heeft moeten mee maken, zooals burgeroorlog,' hongers nood, epidemieën, ontbinding van het gezin en andere gebeurtenissen in den Sovjetstaat. De huidige oorlog heeft de Sovjetbevolking „ontzettend gedeci meerd". Meer dan vier millioen, voor het meerendeel jonge mannen zijn ge sneuveld en nog meer zijn invalide ge worden. Vervolgens wijst Werth op den voortdurend slechter wordenden ge zondheidstoestand in de Sovjet-Unie. hetgeen vooral het geval is bij de be volking te Leningrad. Als gevolg van het feit, dat de Sovjetsoldaten niet met verlof kunnen wegens den grooten af stand en de transportmoeilijkheden en daar de vrouwen zwaar moeten wer ken in den landbouw en in de in-, dustrie, zal het aantal geboorten 'in de Sovjet-Unie aanzienlijk dalen. Ten aanzien van de' betrekkingen met de westelijke mogendheden schrijft Werth, dat het dthdeiijk is dat een wantrouwen, dat Sich in den loop van 25 jaar heeft gevormd, niet in den tijd' van 2 jaar uit de wereld kan worden geholpen. Het Japansche hoofdkwartier maakt melding van twee groote convooislagen in het gebied ,yan Guadalcanal Een groot convooi, dat' in dit gebied in westelijke richting voer, werd op 14 Aug. des nachts bij het eiland Bera door de Japansche marineluchtmacht aangevallen. Bij den eersten aanval werd een groot transportschip tot zin ken gebracht, drie andere groote sche pen en een middelgroot schip werden in brand geworpen. Van 50 vergezel lende vijandelijke jachtvliegtuigen wer den 13 neergeschoten. De tweede aan valsgolf der Japanners tegen hetzelfde convooi bracht nog twee groote trans portschepen en een landingsboot tot zinken. Een vijandelijke, torpedojager en een sleepboot alsmede 10 landingsboo ten werden met machinegeweervuur aangevallen. Hierbij werden nog 11 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij den derden aanval op dit convooi wa ren de vijandelijke troepen met lpn- dingsmanoeuvres bezig. Troepenconcen traties werden door de Japanners op 2 plaatsen aangevallen. Voorts werd daar bij een vijandelijke krüiser door bom men beschadigd' en werden nog 4 vlieg tuigen omlaag geschoten. Bij een vier den aanval in de wateren van de eilan den Simbo en Biloa werd een groote torpedojager tot zinken gebracht en een andere torpedojager beschadigd. De tweede convooislag vond plaats op 16 Aug. middernacht op 10 zeemijlen ten oosten van het eiland Gatukai. Door torpedo-aanvallen werden een groote kruiser en een groot transportschip in den grond gebóord, bovendien een lichte kruiser resp. een groote torpedojager. Een andere kruiser en een torpedojager werden beschadigd. De totale Japansche verliezen bij deze actie bedroegen 17 vliegtuigen. NOODLANDING VAN AMERIKAAN SCHE VLIEGTUIGEN IN ZWITSERLAND. BERN, 17 Aug. (DNB). Officieel wordt medegedeeld: Ir, den middag van K Augustus hebben twee Amerikaan- sche vliegende vestingen in Zwitser land een noodlanding .gemaakt en wei de eene te 12.48 te Dübendorf, de 2de om 14 uur te Wetzendorf (kanton Bern) De beide bemanningen van 10 koppen znn geïnterneerd. STAKING OP DE ENGELSCHE SCHEEPSWERVEN. STOCKHOLM, 17 Aug. (DNB). - Reu ter meldt, dat de staking die Donder dag is uitgebroken op een scheepswerf te Liverpool, zich heeft uitgebreid tot andere werven. FRANKFURTER ZEITUNG VERDWIJNT. De Berlijnsche ANP-correspondent meldt, dat in verband met de papier- schaarschte en de concentratie van dagblkden de Frankfurter Zeitung zal worden opgenomen in het partijorgaan, het Frankfurter Volksblatt. Daarmede zal een der meest vooraanstaande Duit sche dagbladen na een bestaan van bijna 88^ jaar ophouden te verschijnen, waarschijnlijk reeds einde dezer maand. GEEN VREDE MET STOCKHOLM, 16 Aug. Naar de Britsche berichtendienst meldt wordt in een Maandag te Quebec uitgegeven officieele verklaring gezegd, dat minis terpresident Churchill tegenspreekt ooit de hem toegeschreven verklaring te hebben afgelegd, als zou de oorlog met Kerstmis zijn afgeloopen.' TURIJN MET FOSFOR GETEISTERD. ROME, 17 Aug. (DNB). Het agent schap Stefani meldt: De nieuwe lucht aanval op Turijn van gisternacht heeft talrijke,ten deele zeer hevige branden veroorzaakt, vooral in de zuidelijke en zuidwestelijke wijken van de stad. De door brisantbommen veroorzaakte scha de is van minder beteekenis. Vooral de arbeiderswijken hadden te lijden. Ook de voorèteden kregen talrijke bomtref fers. Het groote Molinette ziekenhui en het St. Moritz-ziekenhuis werden opnieuw beschadigd. De branden wer den vooral veroorzaakt door de in groote hoeveelheden op de stad gewor pen fosfor. VERPLAATSING BUREAUX LUCHTBESCHERMING. 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. De bu reaux^yan de hoofdinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, welke tot heden wa ren gevestigd te 's-Gravenhage, Hee rengracht 23, worden met ingang van Donderdag 19 Augustus verplaatst naar Nijmegen en ondergebracht in het ge bouw van het Directoraat-Generaal van Politie, Groesbeekscheweg 329, telefoon nr. 25241 t/m 25248, postbus 71. JUFFROUW VAN HAAR SPAAR DUITJES BEROOFD. 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. In het perceel in de Oranjelaan, alhier, bracht gistermiddag de 35-jarige caféhouder J. B. een bezoek aan de 22-jarige buf fetjuffrouw P. R. Zijn belangstelling gold waarschijnlijk echter niet zoozeer deze juffrouw als wel de spaarduitjes van de bovenwonende mej. V. die 7000 gulden in een taschje op haar kamer bewaarde. Toen mej. V. even. beneden kwam, zei de caféhouder namelijk dat hij naar den groentenman moest. Met hem bleken een half uur later evenwel ook de duiten verdwenen. De politie heeft den caféhouder en de buffetjuf frouw voorloopig in bewaring gesteld. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. De dis tributiediensten geven op nader door hen te bepalen tijdstippen, uiterlijk tus- schen 17 en 23 Augustus 1943 gelegen heid tot het aanvragen van petroleum- kaarten voor verlichting. Voor deze kaarten komen, behalve voor gevallen van nieuwe vestiging, slechts degenen in aanmerking, die in het seizoen 1942/43 reeds een petroleum- kaart S 108 of S 108 en S 208 voor ver lichting ontvingen. Schippers, die per manent aan boord wonen, dienen de aanvragen in bij den distributiedienst ter plaatse, waar zij tijdelijk vertoe ven, onder overlegging van hun grijze, resp. bevrachtingsboekje. De distribu tiediensten maken nader-bekend, wan neer de uitreiking van de petroleum- kaarten plaats vindt. Op vermoeden, dat er op de zolderver dieping van 'n perceel aan de Ruysdael- kade te A'dam n geheime distilleerderij zou zijn gevestigd, kwamen gistermiddag een rechercheur en eenige ambtenaren van de accijnzen daar een onderzoek instellen. Zij vonden er niets van hun gading, do<$ terwijl zij bezig waren, kwam de bewoner van de derde ver dieping, een 27-jarige kapitein van de binnenvaart, eens boven een kijkje nemen. Hij verklaarde, dat hij niet in zijn woning kon komen, wijl zijn vrouw den sleutel had meegenomen. Zijn houding,wekte argwaan op, zoodat de man eens aan den tand gevoeld en vervolgens gefouilleerd werd. Toen kwamen ook de sleutels t'oor den dag en de ambtenaren gingen daarop eens op de derde etage kijken. In de woon kamer werden, zorgvuldig voor het oog verborgen, twee groote flesschen met gistende stoffen gevonden, welke door het raamkozijn met een slangetje ver binding hadden met de buitenlucht. In kasten in de keuken en in .de alcoof, werden onderdeelen van het ge demonteerde distilleertoestel aangetrof fen. Het bleek, dat de kapitein eiken Dins dag en Donderdag sterken drank fabri ceerde, welke hij dan den volgenden dgg van de hand deed. De man werd gearresteerd en l)et toestel een eerste klas inrichting in beslag genomen. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND BERLIJN, 18 Aug. (D. Nr B.) Formaties Amerikaarfeche bommen werpers vlogen in de middaguren van 17 Aug. het^ Zuidwest-Duitsche en Zuid-Duitsche Rijksgebied binhen. Zij werden door sterke Duitsche jacht- eskaders onafgebroken bestreden Op de heen- en terugvlucht van de Ame rikaansche bommenwerpers ontstonden er hevige luchtgevechten, waarbij een zeer groot aantal viermotorige vijande lijke toestellen door Duitsche jacht vliegtuigen alsmede door de luchtdoel artillerie van de luchtmacht werd neergeschoten. Bijzonderheden ontbre ken thans nog. JUBILEUM DEN HEER. N v. d. STEEN. Gisteren vierde de heer N. v. d. Steen, Boezemsingel 5, zijn zilveren ambtsju bileum bij de PTT. Dat hij een .bijzon- dér populair figuur in de PTT-wereld is, bleek al direct uit het groot aantal bloemstukken wat aanwezig was, waar onder van het PTT-personeel. Te 11.30 uur verzamelde de directie der techn. dienst der PTT zich te zijnen huize. Het hoofd -van het telefoondistriet, de heer de Winte? uit Haarlem, bood z^jn gelukwenschen aan namens het Staats bedrijf der PTT. De heer B. Herman te Alkmaar bood namens het geheele personeel een schitterende oorkonde aan, terwijl de heer J. Blaauw namens het personeel .een paar schitterende werken over honden aanbood. Het af richten en opfokken van honden is n.l. zijn liefste bezigheid. Tevens werdén nog bloemen en een mooie fruitmand aangeboden. Den gehèelen dag door was het zeer druk in den gezelligen woning van den jubilaris. DAW BESTAAT 25 JAAR. Een zilveren jubileum in fle zwemwereld. De niet alleen in Alkmaar maar ook in geheel Noord-Holland zoo bekende en populaire zwem. en polo-vereeniging DAW alhier hoopt aan het einde dezer week haar 25-jarig bestaan te herdenken. En zij mag- dit met groote voldoening doen, want een vereeniging, die een kwart-eeuw geijverd heeft voor de zoo mooie en nuttige zwemsport, heeft recht op aller waardeering. In Augustus 1918 keerden eenige Alk maarsche jongelui uit Hoorn, waar zij aan een zwemwedstrijd hadden deel genomen, naar de kaasstad terug. Zij vonden, dat Alkmaar toch zeker&een- stad was, die ook een zwem vereeniging moest hebben. Door hun bemoeiingen werd 30 Augustus 1918 DAW opgericht. Het eerste bestuur bestond uit de volgende 5 leden: H. C. Lind, voorzit ter, A. Visser, C. H, Lind, mej. M. v. d. Vegt en J. de Wit. In het beroemde bassin aan het Zeglis werd' druk ge oefend, maar toch ging het in het tweede jaar al niet goed met DAW. Er werd zelfs over liquidatie gesproken, maar toen zette de heer Middelhoff (evenals de heer H. C. Lind thans nog eerelid), een groot voorstander van- het zwemmen, zijn schouders er onder en DAW bleef in leven. Met een kleine tusschenpoos heeft de heer Middelhoff 13 jaar lang het voorzitterschap be kleed en in dien tijd beleefde DAW een mooie periode in de oude Alkm. Bad- én Zweminrichting, waaraan de namen van badmeester van Diepen en zijn as sistent Pun« onafscheidelijk zijn ver bonden. In 1934 werd het 15-jarig be staan gevierd in Pesie's Natuurbad de Karperton en spoedig werd dit bad het tehuis van DAW. Veel, zeer veel heeft DAW te danken gehad aan den heer Pesie, die bij het zwemnqen eh polospel voor een meer deskundige lei ding zorgde, 18 Dec. 1935 volgde toen de opening van de Overdekte en werd 0ar des winters gezwommen, terwijl men des zomers in de Karperton bij Pesie zwom. In 1937 onder voorzitter schap \ran den heer Hansen ging DAW officieel over naar de Overdekte (win ter) en het Zomerbad (zomer). Het bestuur was toen zeer actief. Naast deri heer Hansen tradéh toen Dolf Imhul- sen. Hoogland en de Rover op den voorgrond. Zeer zeker mag ook ge noemd de heer C. J. v. Wijk uit Schoorl, die zeer véél voor DAW en de zwemsport heeft gedaan en nog doet. C. Ca&rls was toen ook een zeer po pulaire zwemmer van DAW die o.m. den Leven-prijs won in Amsterdam. An dere bekendfiguren waren Maarten Kostelijk die o.m. de 100 m. zwom in 1.04, Jo Boulonois een kranige zwem ster en later Marie van Maarleveld, Wulp, Fr. May/3 én Tr. de Rover. Hems- bergen was eén bekende trainer. Het eind van 1939 en 1940 bracht moeilijke tijden voor DAW, maar toen trad de heer Boxem naar voren. Deze werd van HERNIEUWDE BELANGSTELLING VOOR HET KOLVEN Expositie in Sted. Museum te Amsterdam. •Vanaf 28 Augustus zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoonstelling „Vecht en Zaan" worden gehouden. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling om hieraan ook een expositie op het gebied van het kolven te verbinden. Er is een rondschrijven gezon den aan de verschillende kolf- vereenigingen in ons land om eventueele in haar bezit zijnde curiosa afs vaandels, oude regle menten, prenten, eereteekenen in bruikleen te willen afstaan. Een kolfbaan zal in een der za len van het museum worden aan gelegd, waarop het spel kan wor den gedemonstreerd. secretaris voorzitter en heeft DAW weer steeds krachtiger gemaakt, daar bij door zijn medebestuurders uitne mend gesteund. Het tegenwoordige be stuur, bestaande uit de heeren. Boxem, voorzitter, J. H. v. Straaten, vice-voor- zitter, Pesser, secretaris, van Benne- kom, tweede secretaris, D. A. Imhulsen, penn.meester, J. H, Ooijevaar en C. de Vries, heeft er voor gezorgd, dat DAW met alle recht haar zilveren jubileum kan herben-ken, want deze vereeniging heeft de zwemsport op bijzondere wijze gediend en zij telt thans vooral onder haar jongere leden vele veelbelovende krachten, dank zij vooral den zwem- en gymnastiekleeraar Walstra uit de Overdekte. Het waterpolo heeft bij DAW lang zamerhand een- zeer belangrijke plaats ingenomen en is bij de leden zeer po pulair. Drie heeren-zeventallen en een< dames-zevental nemen geregeld aan de competitie deel. DAW II is kampioen en het damesteam bijna. DAW 3 ein digde op de tweede plaats en DAW I dat dit seizoen o.a. het ijverige be stuurslid KI. v. d. Pol benevens Vogt- schmidt en Ooijevaar moest missen, is desondank in de tweede klase een zeer gevreesde tegenstander gebleken. Bij zondere vermelding verdient het uit nemende werk van den polo-trainer P« Swier. Het bestuur van DAW hoopt Zater dag 28 Aug. a.s. om 3 uur receptie te houden in den Muziektuin. Wij geloo- ven stellig, dat dan zal blijken, dat DAW vele vrienden telt en onder de Alkm. véreenigingen een voorname plaats inneemt. Veel is ook in dit op zicht te danken aan de uitstekende pro- paganda-eommissie niet den volijveri- gen secretaris, den heer Oostinga Jr„ aan het hoofd en den heer Brouwer als voorzitter. Het jubileum wordt Zondag in het Zomerbad gevierd met buitengewone zwemwedstrijden, n.l. de revanche-wed strijden van de Ned. Kampioenschap pen Zondag j.l. te Leiden verzwommen. Alle eerste krachten komen aan den start. Op deze wedstrijden kbmen wij mor gen terug. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond voorstelling in alle thea ters 7.30 u. (Harmonie-Theater deze week Donderdag niet). Cinema-Thfeater: Operabal (operette film) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: De stem uit den aether (rom.) alle leeftijden. Victoria-Theater: De Twee WeSzen (rom.-dram.) 18 ja&r (geprolongeerd). Harmonie-Theater: Carnaval der Liefde (rom.) 18 jaar (geprolongeerd). Woensdag 18 Aug, 7 u. Sted.Muziektuin Dick Wille- brandts en zijn orkest. 7.30 u. Gulden Vlies Goossens' Volks- tooneel: De Verloren Zoon. Donderdag 19 Aug. 7.30 u. Harmonie: Frans JVouters en zijn orkest.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1