<nbod. DACBLAD VOOR w* Doorbraakpogingen bij Isjoem verijdeld. Badoglio spreekt tot de Sicilianen. overwinningsroes In Engeland. Géén nteri. Zware vliegiuigverliezen voor geallieerden. Bommen op Noord-Duitsch kustgebied. DR. GOEBBELS EERT DE HAMBURGERS. De stad zal herrijzen. 100.000 Nederlandsche krijgsgevangenen. Berlijn over de ontmoeting ChurchillRoosevelt. Sicilië slechts een voorspel Keuringen voor de WaffenS.S. het Legioen en de Landwacht. Italië zal niet ondergaan. Rede van minister Galli. Pakjes voor vrijwilligers. Toespraak van dr. Goebbels. Luchtoorlog grootste probleem. DE POSITIE VAN ROME. Juridisch nog geen open stad Verduister v. 21.15-6.15 uur. De verplichte openstelling van winkels. Vreeselijk ongeluk in den Helder. Twee dooden. STAD EN OMGEVING. til fi I I 'f 'die krachtens hun to»- een formulier Br.E 251 tvullen, doch aanvragen ikels, werkplaatsen en door minder dan I .tig wordt gewerkt wordt lier Br.C 251 uitgereikt, jnader bekend te maken Indiening der formu- [spoedig mogelijk, doort tus 1943 te geschieden. BEKENDMAKINGEN. NDELSAVONDSCHOOL [ALKMAAR. nieuwe leerlingen voor [44 kan plaats hebben op DINSDAG 24 *UG. a.s., Is van 1920 uur, in het illesteeg, hoek Laat, of len directeur, Brouwef- ;ave van naam en voo>- candidaat(date), geboov- lats, naam en adres vah |ers. klasse, waarin plaats en school en klasse, rïjn bezocht. asse kunnen worden toe die niet meer leer- hoogere klassen hangt [oorontwikkeling. Ijs zoodanig ingericht, dat fijner tijd de kennis kun- j-eiscth voor het examen andelskennis. bedoeld lw Klein Bedrijf. kostplooze verstrekking »ermiddelen, of van boe- J spoedig mogelijk schril- |gediend bij den Burge naar. Voor hen, die niet verstrekking van boeken comen, is. behalve het ingebruikgeving van school een vergoeding Jerstrekt gaarne inlich- Augustus 1943. De directeür, 1 P A. PRINS, j., kunst en wetenschap- Aardweg. Alkmaar; chel f Adema. Alkmaar; bui- roersen. Hoorn; toinnen- Ukmaar: D A- Klompi J Werkman, Alkmaar. Den Helder A. -Cr van -naar; Schagen: A. ïrlka merland J Belterman te li streek W J Harwijne lest-Friesland 3ac. Groot W. Ragetlie, Koog a. d. j v« oruitbetallng. Itiekringen m. leer (touwen en- haken I Straatw. E 89. (maakpotten z. ge- st.; mah. speelta- br. f35 v. Houten, Et 3. |»d schenkbl. f 2.50. Westerlicht 2 It je f65; vischkaar I Zuurbier, Rusten- weegschaal 100 1, 2, 5 kg. gew. iras, Zevenhuizer- iHeiloo. ph. cr. zool, maat |50; racket m. pers. w. gymsch., m. 3.50. Hóekmeijer, kt 19, na 7 uur. lampekap f 12.50. [Voormeer 18. herito f20; ligstoel j Keulsche boterpot Commandeur, "Wes- 38, f10. K. Bak- Itraat 5. tten f 1 p. st.; 2 d.- v. en bl., f 2.50 p. bhoorn, Straatweg biloo. [stokken, 1. 1.60 m., traproeden f 0.20 [tafeltje f3. Ooster- [raatw. A 496, Hei- nderh. hangkast m. C. A Bijl, Wes- 129, Heiloo, liefst eiken shlonkast bw, Heiligland 33a. Jrsj. en 2 schorten I f2.50 p st.; fiets- bekl. 'f8. 2e Ka- Ii9. J. ter Horst, kie banjd f 40; pris- If 60. Gevr guitaar. fed, Eikenlaan 14, gr. leetren d.zomer- g2, f7; gevr. sport- Feijen, Kenn.str.- .3, tel. 2584. n. kiriderledikant crème, m. 1.10 x |w. w omslagd.. gr. Mak B 72, Rus- imessch., z. g. a. n., I 20; maat 40 f 15. Imartuel de lyitte- fce tafelkleed, z. g. |150 x 180. f40. Ja- puel de# Wittestr. 2. feerlingen R. H. B. [asium of M. U. L. jferbuisjes m. rek.ie «stoffen scheikunde |"Booy, Toussaintstr. ,sch., m. 39, f7.50. ■Westerhofje 24. ladkuip f 20 en 2-d. Ichkom f 3.50. H. (ussaintstr. 24. - en raamhorren 73, 104 x 50. 2 st. (cm. H Booy, Tous- |t 24, emaille waterketel (nis f 2.50 en stevig leitje f7.50. H.» lussaintstraat 24. (rouwjapon m. on- tn camisol, compl. fen swagger f35. B. lahliastr 13a. iard f 12. Burgert, ftraat 1^. (ton doozen f 0.10 p. Ranzijn„ Eikelen- [gentje f 16. Schel- L Jacobstraat 9. nrte kwaliteit ver- pBEIENPLANTEN jjn in de soorten: Groote vruchten, inmaak. C. ZEEMAN, k. Wieringerwaard. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 19 AUGUSTUS, ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 192, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3% m.M. meer 0.35. Tarieven vopr de geheele oplage op aanvraag. Abonneraentsprys per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Ryk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Isjoem zette de vijand zijn aanvallen met sterke in fanterie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige gevechten werden zijn doorbraakpogingen verijdeld, waarbij talrijke tanks werden stukge schoten. Ook in het gebied ten zuiden en zuid westelijk van Bjelgorod stortten 'alle sovjet-aanvallen bloedig ineen. 92 sov jet-tanks werden vernietigd. Éij de aanvals- en afvreergevechten in dit ge bied heeft zich de SS.-pantsergrena- diersdivisie „Totenkopf" bijzonder on derscheiden. Ook ten zuiden en zuidwestelijk van Wjasma, zuidwestelijk van Belyj en zuidwestelijk van het Ladogameer mis lukten alle doorbraakpogingen der bols jewisten in verbitterde gevechten. De verliezen van den vijand in de gevech ten aan het oostelijk front waren gis teren bijzonder zwaar. In totaal werden 317 tanks vernietigd. Bij den strijd tegen schepen voor de Algerijnsche kust boorden Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vijandelijk trans portschip van middelbare grootte in den grond en beschadigden een.ander koop vaardijschip. Formaties vyandelyke vliegtuigen, die gisteren overdag boven zuid-Duitsch- land vlogen, verloren reeds volgens de tot dusver ontvangen rapporten door jagers en luchtdoelgeschut 51 viermoto rige bommenwerpers en 5 jagers. In 2 zuid-Duitsche steden leed de bevolking verliezen. Boven de bezette Fransche gebieden, alsmede boven zuid-Frankrijk werden nog 5 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. In den afgeloopen nacht wierp de vijand een groot aantal brisant- en brandbommen op plaatsen in het noord-Duitsche kustgebied. De bevol king leed verliezen. Nacht jagers en luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoten van de formaties Britsche Rijksminister dr. Goebbels heeft d^- zer dagen een bezoek gebracht aan Hamburg teneinde de in de stad "aan gerichte schade op te nemen en zich te overtuigen van den stand der hulp maatregelen voor de bevolking. Bij de besprekingen, die dr. Goebbels met de leidende instanties der stad heeft gevoerd, was ook Rijksminister dr. Frick aanwezig. In een toespraak tot de bevolking verklaarde dr. Goebbels, dat Hamburg in het voorste front staat in den oor log, dien Duitschlands vijanden heb ben ontketend* tegen de houding van het Duitsche vaderland. In dien oorlog zijn vooral moreel en houding van de bevolking van waarde. Hamburg heeft door zijn standvastigheid op beslissen de wijze een grooten slag voor het strijdende vaderland geleverd. Wat tij dens „de dagen en nachten van de vijandelijke luchtterreur werd gepres teerd is boven allen lof verheven, der halve zal de geschiedenis eens gewa gen van de bewonderenswaardige hou ding der bevolking, wier hart en standvastige houding en moed niet werden gebroken. Een volk dat voor en in den oorlog een Westwall en een Atlantik-wall heeft gebouwd, zal na de overwinning in enkele vredesjaren ook zijn steden herbouwen. Ook Hamburg zal dan mooier en grootscher dan ooit herrijzen. Ten slotte dankte de minister de bevol king en haar gouwleider voor de on der de moeilijkste omstandigheden bewezen koelbloedigheid, takt en standvastigheid. Het Duitsche volk zal nooit vergeten wat de Hambur gers voor de vrijheid en de toekomst van het Rijk moedig en bereid tot offers op zich hebben genomen. bommenwerpers minstens 37 vliegtui gen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen drongen in den nacht van 17 op 18 Augustus tot zuidoost- en midden-Engeland door en bestookten o.a. de industriestad Lin coln doeltreffend met bommen van elk kaliber. Bij de gevechten op Sicilië hebben zich de pantserdivisie Hermann Go ring, do 15e pantser- en 29ste pantser- grenadiersdivisie, de le divisie val schermjagers en de 22ste luchtafweer- brigade zeer roemvol geweerd. STOCKHOLM, 18 Aug. Vertegen- woordigers van het „Foreign Office" en het Britsche ministerie van oorlog heb ben verklaard, dat de door de Japan- sche regeering gepubliceerde lijsten met namen van krijgsgevangenen nog niet volledig zijn, daar totdusverre slechts driekwart van het werkelijke aanbal geallieerde soldaten, die in Ja- pansche krijgsgevangenschap zijn ge raakt, op deze lijsten voorkomt. Vol gens een officieele schatting hebben de Japanners circa 100.000 Britsche ge vangenen in handen, alsmede 75.000 Br.-Indische, 20.000 Australische, 35.000 Amerikaansche, 100.000 Nederlandsche en 2.000 Canadeesche gevangenen, DE VLAG DER VEREENIGDE NATIES. LISSABON, 18 Aug. Een Ameri kaansche fabrikant heeft een „vlag der vereenigde naties" ontworpen, -die zou bestaan uit een wit veld met vier pa rallel loopend e roode balken, die het zinnebeeld zijn van de door Churchill en Roosevelt geproclameerde vier vrij heden. In 't teeken der ontnuchtering. BERLIJN, 18 Aug. (ANP). - De nieu- we ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt staat, naar in toonaange vende kringen in de Duitsche hoofd stad wordt verklaard, in het teeken van een ontnuchtering der Britsche en Amerikaansche illusiecampagne, die lichtvaardig begonnen nu tot een politieke nederlaag voor Engeland en de Ver. Staten dreigt'te worden. Deze ontnuchtering valt, naar de leider van de persafdeeling van het ministerie va^ buitenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt, op de vandaag gehouden con ferentie voor de buitenl. pers zeide, reeds op te merken in de beschouwin gen van de Anglo-Amerikaansche pers over het einde van de actie op Sicilië en de politieke, resp. militaire gevol gen hiervan. Men heeft geloofd, Italië als staat en volk en ook de Duitsche militaire kracht te kunnen beschou wen als „quantité negligeable" en men verwachtte van de terreuraanvallen op Duitsch gebied een demoraliseerende uitwerking met ernstige nadeelen voor de Duitsche politieke leiding en het Duitsche politieke leven. In plaats hiervan moet de vijand constateeren, dat in Duitschland de haat tegen Engeland en Amerika even als de wil om de definitieve overwin ning te behalen steeds toeneemt. De ontwikkeling in de afgeloopen weken heeft de door de mogendheden van het Pact van Drie steeds gehuldigde opvatting en ook de juistheid van den gedachterigang bevestigd, die geba seerd is op een bepaalde gedachtewis seling. Over deze gedachtewisseling breekt de vijand zich het hoofd, omdat geen officieel communique is uitgege ven. Deze opvattingen zijn tot de vol gende formule terug te brengen; on wrikbare wil van de in het Pact van Drie verbonden mogendheden om de zen oorlog, zonder zich uit het veld te laten slaan door tijdelijke tegenslagen, zegevierend te beëindigen en een on wrikbaar geloof dit doel ook te kun nen bereiken. ROME. 18 Aug. (Stefani) In zijn weermachtberjcht no. 1180 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De felle strijd op Sicilië, die de Italiaansch-Duitsche troepen geduren de 40 dagen hardnekkig hebben gele verd tegen een overwegende macht van Engelsch-Amerikaansche strijd krachten te land, ter zee en in de lucht, is gisteren tot een eind geko men. De laatste detachementen der achterhoede hebben de uiterste noord oostelijke punt van het eiland verla ten en de kust van Calabrie bereikt, waarheen men tevoren de gewonden, de andere eenheden' en een goed deel van het materiaal had overgebracht. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht ontplooide een opmerkelijke bedrijvig heid door op doeltreffende wijze aan vallen te doen op vijandelijke schepen die voor anker lagen in de haven van Bizerta en groote branden aan te rich ten in de haven van Syracuse. Een tankboot werd door een onzer bom menwerpers getroffen nabij het eiland Dei Cani en geraakte in brand. Tor pedovliegtuigen troffen een vijandelij ken kruiser nabij Kaap Passero en boorden een koopvaardijschip in den grond ten noorden van Bone, terwijl een ander schip, dat tot hetzelfde con- vooi behoorde, zwaar beschadigd werd. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door jagers neergeschoten. Vijandelijke vliegtuigen lieten bom men vallen op Castrovillari, in het ge bied van Salerno en op eenige plaat sen van het gebied van Napels, waar bij schade van eenige beteekenis werd aangericht. Een der formaties viermo torige bommenwerpers verloor in Nrd- Italië drie vliegtuigen, die werden neer gehaald door het luchtdoelgeschut. Een vierde machine viel neer te Hyeres, eveneens getroffen door het afweer- vuur (w. g. Generaal Ambrosio). Eerste aanvulling: De commandant van den bommenwerper die de tank boot in brand schoot, waarvan in het" Het SS-Erzatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander ln den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dierrt nemen bij de Landwacht of bij bet SS-Wachtbataiilon ln Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS ln Ne derland toetreden willen, kunnen zich «veneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 20 Aug., 9.—12,— uur. Assen, Concert- buis a/d Vaart. 20 Aug., 15.18.— uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.— uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 9.—14.— uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9.—13.— uur. Utrecht. N.V.- Huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9.—14.— uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg 25 Aug., 9.—14.— uur, den Haag, Café Den Hout, Beiuidenhout u—ij. Bij onze Vrijwilligers. Tijdens den grooten pantierslag In het Oosten komen onze mannen het eerst aan bij door de Sovjets In brand gestoken dorp SS PK Gröaert-O-H-P r weermachtbericht van heden melding wordt gemaakt, is de luitenant Ferrari Guido uit Venetië. Tweede aanvulling: De in het weer machtbericht van heden vermelde luchtaanvallen hebben 12 dooden en 70 gewonden veroorzaakt te Castrovillari. Als gevolg van de aanvallen van 8, 13, 15 en 16 dezer op de stad Milaan zijn tot dusver onder de burgerbevolking geteld 193 dooden en 1069 gewonden. Na de ontruiming van Sicilië. Men zou gedacht hebben, dat de ont ruiming van Sicilië de Engelschen in een overwinningsroes gebracht zou hebben, aldus de Berliner Börsenzei- tung. Dat dit niet het geval is, althans niet bij de Engelsche militaire critiek, heeft z-ijn goeden grond. De Engelschen weten zeer wel, dat er slechts weinig Duitsche troepen op Sicilië hebben ge. vochten; zij weten echter ook, hoe on- geloofelijk moeilijk die hun weg ge maakt hebben, hoe verschrikkelijk hun scheepsruimte heeft geleden, en dit al les in weerwil van het feit, dat de En gelschen en Amerikanen te land, ter zee en in de lucht een overweldigen de overmacht hadden. De realiteit. Tengevolge daarvan heeft zich van de Britten, zooals uit hun pers blijkt, een zekere beklemming meestér gemaakt, als zij aan de taak van de toekomst den ken Zij beseffen inmiddels, dat de luchtterreur tegen Duitschland nooit een beslissing zal brengen. Zij moeten te land vechten en niet tegen een klein deel der Duitsche troepen op een afge legen voorpost, maar tegen troepen, die het voordeel van hun landverbindin gen kunnen uitbuiten en de volkomen vernietiging van den vijand zullen zoe ken in plaats van een afweerstrijd te voeren. Reusachtige verliezen. Dit vooruitzicht, aldus vervolgt het blad, ligt hun zwaar op de maag, want zij weten, dat He reusachtige verliezen, welke zij hebben geleden op den weg van El Alamein riaar Sicilië, slechts 'n klein voorspel zijn van "hetgeen hen te wachten staat, als zij zouden optrekken tegen de Duitsche oorlogsmachine aan de door Duitschland gebouwde muren der vesting Europa. Men merkt thans in Londen gelaten op, dat het Duitsche léger nog zijn volledige gevechtskracht heeft. „Wij Duitschers," zoo vervolgt het blad, „hebben geen reden om de En gelschen gerust te stellen. Wij we ten, dat onze tijd komt, en wel in elk opzicht. De rekening, welke wij zullen indienen, is zeer hoog opgeloo- pen. De Engelschen hebben den oor log gevoerd in vormen, waarvoor zij eens als het meest vervloekte volk in de hiétorie bekend zullen wordeft. Als het waar is, dat deze oorlog na 4 jaar thans zijn hoogtepunt heeft bereikt, dan zal hij beslist worden door dengene, die met de laatste re serves den laatsten verrassenden bliksemstraal zal slingeren. Wij vree zen de toekomst en haar gevechten niet. Welken vorm het front in het zuiden ook zal aannemen, de vesting van Europa zal toonen, dat zij naar alle kanten vuur spuwt en dan zal ook blijken, dat wij nog eenige be tere pijlen op onzen boog hebben." Personen, die zoo graag er den brand eens insteken, dat zij ondanks het uitdrukkelijk verbod ook in de bos- schen het rooken niet willen laten, zul len voortaan in Duitschland bij wijze van tuchtmaatregel van eën rookers- kaart verstoken blijven. Op het laaggelegen en vaak over stroomde gebied van den Altrhein nabij Mannheim heeft men een proef geno men met den verbouw van rijst. De oogstvooruitzichten schijnen, de om standigheden in aanmerking genomen, niet al te ongunstig te zijn. „KAMERAAD, KOM MET SPOED". 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. Heden avond om 18.45 spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: „Kame raad, kom met spoed",- De chef van de Italiaansche regee ring, Badoglio, heeft Woensdag per radio de volgende rede tot de Sicilia nen gericht: „Italianen, ik neem voor de eerste maal het woord om mij te richten tot onze boven alles geliefde broeders van het gemartelde Sicilië. Na een dappere verdediging, die de DuitschItaliaan sche troepen, die deze verdediging moesten voeren, in de hoogste mate tot eer strekt, moest het heilige territo rium van Sicilië met het oog op de geweldige superioriteit van den vijand in aantal en krachten worden opgege ven. Italië heeft reeds soortgelijk lij den doorstaan, dat echter nooit dit land terneer heeft gebogen. Sicilianen! Geen gebeurtenis zal U kunnen scheiden van de groote moe der, Italië. De banden, die U met Italië verbinden, zijn de krachten van het bloed. Gij, die door Uw wonder- baarlijken strijd hefaanvankelijke ini tiatief van onze onafhankelijkheid vruchtbaar hebt gemaakt, zijt allen onze geliefde broeders. Het hart van eiken Italiaan is met U en bij U. Als chef van de regeering zal ik alle maatregelen treffen om het lijden van de naar het vasteland gevluchte Si cilianen te verlichten. Wanhoopt ech ter niet. Een volk, dat de wereld een duizendjarige cultuur heeft geschon ken, kan niet ten onder gaan, wanneer het zijn geloof behoudt. Ik, die Uw zoe nen, die onder mijn commando moedig op alle slagvelden hebben gestreden, goed ken, weet zeker, dat gij allen dit geloof zult behouden. Weest sterk, Si cilianen. Het medegevoel van het Ita liaansche volk gaat naar U uit. Italië groet van ganscher harte en met ge heel zijn ziel onze Siciliaansche broe ders." Rede van minister Galli. In een rede voor vertegenwoordigers vané» de buitenlandsche pers heeft de minister van volksvoorlichting, am bassadeur Galli, den vastbesloten wil te kennen gegeven de eer en waardig heid van Italië met alle hem ter be schikking staande middelen op grond slag van gelijkberechtigheid tot het uiterste te verdedigen. Italië strijdt thans op Italiaanschen bodem voor het behoud en de redding der Europeesche cultuur van het wereldgevaar van het bolsjewisme. De vernieling van ker ken, gedenkteekenen en woonhuizen dient slechts het communisme, dat juist hoopt, dat de vernieling der ker ken tot algemeene goddeloosheid zal leiden. Vervolgens wees de minister op de groote komende taak van den EuropeeSchen wederopbouw en vroeg zich af, wie deze steden zou herbou wen wanneer het niet zou gelukken het bolsjewistische wereldgevaar meester te worden. Het groote op bouwwerk Is de taak van de Europee sche toekomst. „De oorlog gaat verder". ROME, 18 Aug. (DNB). - „Tribuna" schrijft: De oorlog gaat verder. De ontruiming van Sicilië door de troe pen der Spilmogendheden vormt slechts de afsluiting van weer een faze van Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals d r i n- g e n d op gewezen, dat de adres sen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzen der. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatzkommando, Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: BERLIJN, 18 Aug. (D.N.B.) - De lei ders der Rijkspropagandabureaux zijn Maandag en Dinsdag bijeengekomen voor een werkvergadering te Berlijn, waarop vooraanstaande personen uit Partij en Staat spraken over actueele politieke vraagstukken. Vooral werden vraagstukken van den luchtoorlog be sproken. In het middelpunt der vergadering stond een toespraak van Rijksminister dr. Goebbels, die een uitvoerig beeld gaf van den politieken en militairen toestand aan het eind van het vierde oorlogsjaar. Hij gaf een uiteenzetting van de posities, die Duitschland tot dusverre heeft veroverd en die het in de voordeelige positie brengen, dat het den oorlog kan voeren op veel meer dan 1000 kilometer afstand van zijn grenzen. In het bezit van deze vuist- panden, aldus dr. Goebbels. kunnen wij met rustig vertrouwen 'de eind overwinning tegemoet zien. Het belangrijkste probleem noemde de minister den luchtoorlog, die het iand aan een zware lastproef bloot stelt. Door de regeering en door de energieke eigen hulp der bevolking wordt alles gedaan om het leed van de vijandelijke bomterreur zooveel mogelijk te verminderen. Het thuisfront zal zich in het besef van zijn moreele meerderheid en zijn materieele kracht zijn' soldaten, die aan het front heldhaftig strijden, waardig toonen en het doel van den vijand, een bres te schieten in ons moreel, verijdelen. Tegenover de tegenslagen, die de oorlog in zijn voortdurende schom melingen nu eens voor de eene, dan weer voor de andere partij met zich brengt, gaf de minister uiting aan zijn vaste overtuiging, dat niemand meer het Duitsche volk de verdiende eind overwinning uit handen kan nemen. den Europeeschen oorlog in het alge meen en van dien in de Middelland- sche Zee in het bijzonder. Het zou vol komen dwaas zijn wanneer het Ita liaansche volk aan deze gebeurtenis een grootere beteekenis zou toekennen, dan zij in feite heeft. De ontruiming van Sicilië toont het Italiaansche volk slechts opnieuw waar thans zijn plicht ligt. De oorlog gaat voor Italië verder met volledige inspanning van al zijn krachten, al zijn reserves, zijn gehee- len v/il. Het gaat niet slechts om het redden van het land,, het gaat om meer, het gaat om het redden van de eer. Italië blijft trouw aan de ver plichtingen, die het op zich heeft ge nomen. Gemeenschappelijk met den grooten bondgenoot Duitschland zal Italië ook verder zich verdedigen tegen een invasie van het Europeesche vasteland en verder strijden voor zijn onafhankelijkheid. Het Italiaansche volk antwoordt den vijand, die thans Italië eer en leven wil ontnemen: „De oorlog gaat verder". ROME, 17 Aug. (D.N.B.) Tep aan zien van het tot open stad verklaren van Rome wordt van toonaangevende Italiaansche zijde de volgende princi- pieele uiteenzetting gegeven: Het volkenrecht kent ten aanzien van het tot open stad verklaren van een stad geen concrete bepaling, die in de tails geregeld en door alle staten er kend is Een dergelijke internationale overeenkomst is tot dusverre niet tot stand gekomen en dus niet van kracht. De Haagsche conventie van 1907 spreekt alleen van onbeschermde steden, aan gezien in dien tijd het probleem van het luchtbombardement nog niet be- stond. De Italiaansche regeering heeft op 31 Juli den Angelsaksischen mogend heden medegedeeld, dat zij voornemens was Rome tot open stad te verklaren en daarbij gevraagd, onder welke voor waarden de tegenpartij harerzijds tot dezelfde verklaring bereid was. Een antwoord werd van den vijand echter niet ontvangen. Het eenige antwoord was de tweede luchtaanval op Rome op Vrijdag 13 Augustus. Daarop heeft de Italiaansche regee ring eenzijdig Rome tot open stad ver klaard en opnieuw door bemiddeling van het Vaticaan den Angelsaksische mogendheden laten mededeelen, dit zij de noodige maatregelen zal nemen om het tot open stad verklaren mogelijk te maken. Een officieel antwoord der tegenpartij op dit tweede voorstel is tot dusverre nog niet ontvangen. Volkenrechtelijk is thans de toe stand zoo, dat de Italiaansche regee ring een eenzijdige verklaring heeft afgelegd. Daar echter een tweezijdige overeenkomst noodig is, kan Rome juridisch nog niet als open stad .wor den beschouwd. De maatregelen, die de Italiaansche regeering heeft geno men voor het uitvoeren van haar voorstel, zijn niet in details' bekend gemaakt. Tot dusverre heeft de tegen partij slechts door middel van den omroep bekend gemaakt, dat de An gelsaksische mogendheden de door de Italiaansche regeering genomen maat regelen willen bestudeeren en zich haar volledige vrijheid voorbehouden, zoolang geen tweezijdige overeen; komst bestaat. Het Italiaansche voorstel is overge bracht door het Vaticaan en niet door Zwitserland, de mogendheid, die de Italiaansche belangen in de Angelsak sische landen behartigt, omdat het Va ticaan zijn zetel te Rome heeft en dus in de eerste plaats belang heeft bij de regeling van dit vraagstuk. Duitsch reddingsvaartuig beschoten. Bij de redding van een Duitschen jachtvlieger dia een noodlanding op water had gemapkt, hebben Ameri kaansche vliegtuigen, naar het D. N. B. verneemt, in den namiddag van 14 Aug. op ongeveer 35 kilometer van Kaap Faro een Duitsch reddingsvaartuig, dat herkenbaar was aan witte doeken en een Roodekruisvlag, aangevallen. Nadat zij bommen hadden laten vallen, stopte het vaartuig onmiddellijk, doch het werd opnieuw door verscheidene duik vluchten door de Amerikanen aange vallen en zoolang beschoten, dat het zonk. Een der opvarenden kwam om het leven, de andere konden, nadat zij 12 uur op een hulpvlot hadden rondge dreven, door een Italiaansch hospitaal schip worden opgenomen. (Van 15—21 Aug.) 2# Aug.: Maan onder 12.17, op 23.25 uur. In verband met de uitbreiding van de arbeidstijden in het bedrijfsleven, waardoor de mogelijkheid tot het doen van inkoopen in fie winkels voor alle bij het arbeidsproces ingescha- kelden zeer is verminderd, is het wen- schelijk gebleken wijziging aan te brengen in de thans geldende rege ling van de verplichte openstelling van winkels. De nieuwe regeling, die 23 Augustus a.s. in werking treedt, zal nu zoo zijn, dat in het zomertijdvak de levensmid delenwinkels op alle werkdagen van 9 tot 18 uur geopend moeten zijn en alle andere winkels (behoudens de reeds bekende uitzondering t. «'„drank- zaken, kantoormachinezaken, café's, apotheken e. d.) op Maandag van 13 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 18 uur. In het wintertijdvak zijn de levensmiddelenwinkels verplicht om op alle werkdagen van 10 tot 18 uur geopend te zijn en de overige winkels (met dezelfde uitzondering) op Maandag van 13 tot 17 uur, Zaterdag van 10 tot 18 uur en de overige werk dagen van 10 tot 17 uur. De nieuwe regeling verschilt in zoo verre van de thans geldende, dat le. het zomertijdvak loopt van 1 Maart tot 1 November en het wintertijdvak van 1 November tot 1 Maart. 2e. de verplichte middagpauze van 13 tot 14.30 uur in het zomertijdvak vervalt; 3e. de levensmiddelenwinkels in het wintertijdvak tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn en 4e. de overige winkels in het win tertijdvak des Zaterdags tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn. Ontheffing. Aan de burgemeesters is de bevoegd heid gegeven om voor de verschillen de categorieën van winkels ontheffing van de verplichting tot openstelling te verleenen voor een halven werkdag per week, vallende vóór of na 13 uur, echter niet op Zaterdag. Hierdoor zal het den winkeliers gemakkelijker wor den gemaakt hun leveranciers te be zoeken, hun distributie-administratie bij te houden, enz. De mogelijkheid, voor een groep van winkels een sluitings regeling vast te stellen ter ondervan» ging van moeilijkheden, die voor 6% met personeel werkende patroons dier groep voortvloeien uit de hun door de arbeidswet opgelegde verplichting om hun personeel gedurende een halven werkdag per week vrij te geven, blijft bestaan. Het zal echter slechts moge lijk zijn gedurende ten hoogste één hal ven werkdag per week vrijstelling van de verplichting tot openstelling van winkels te verkrijgen, zoodat de niet- levensmiddelenzaken geen vrijen Maan dagmorgen zullen hebben, wanneer de ze gebruik maken van een der beide vo». renbedoelde regelingen. In die gemeenten, waar de burge meester voor het zomertijdvak of een gedeelte daarvan de verplichting tot openstelling op de werkdagen tot 19 uur heeft verlengd, zullen de betrok ken winkels des morgens één uur later mogen openen. Wanneer de verkoop van alle of van' de in hoofdzaak in den winkel ten verkoop in voorraad zijnde waren krachtens wettelijk voorschrift verbo den is, zal de verplichting tot openstel ling voor den betreffenden winket Int den vervolge niet gelden. De regeling in zake het verleenen van ontheffing van de verplichting tot open stelling in verband met vacantle van winkelier of winkelpersoneel is tenslot te eveneens gewijzigd. Voortaan gullen! alle winkeliers die ontheffing kunnen verkrijgen Zij zal worden verleend het zij voor maximaal driemaal ten hoog ste vier, hetzij voor maximaal twee maal ten hoogste zes in e e n kalender- week vallende achtereenvolgende werk dagen. De nieuwe regeling is opgenomen ia de Staatscourant van 17 Augustus en treedt in werking met ingang van 23 Augustus a.s. Woensdagmorgen heeft zich in den Ouden Helder een verschrikkelijk on geluk voorgedaan, dat aan twee bewo ners van deze stad 't leven heeft ge kost. Te omstreeks 11 uur in den morgen waren de heer Joustra en diens zoon, eigenaars van den lompen- ek metaal- handel alhier, bezig met hun werk zaamheden. Bij het afladen van een lading van een vrachtauto is een pro jectiel tot ontploffing gekomen, tenge volge waarvan zoowel vader als zoon getroffen werden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De zoonv bleek op. slag gedood te zijn. Direct na het ongeluk gealarmeerde medische hulp mocht slechts den dood constateeren. Bij den vader waren de levensgeesten nog niet gedoofd, doch in Parkzicht binnengebracht bleek dat ook hij den geest gegeven had. Het tragische gebeuren ging als een loopend vuurtje door de stad en ver wekte speciaal in den Ouden Helder, waar de Joustra's geziene figuren wa ren, groote ontsteltenis. NIEUWE ONTVANGER BENOEMD. De burgemeester heeft in de vaca ture gemeente-ontvanger, ontstaan door de benoeming van den heer Schierbeek tot gemeente-ontvanger te Nijmegen, benoemd de heer Tj. Faber, hoofdcom mies chef afdeeling financiën ter gefh.- secretarie alhier. De heer Faber werd in 1889 te Kou- dum (Friesland) geboren. Hij ving zijn ambtelijke loopbaan aan in 1908 en is, in verschillende rangen werkzaam ge weest te Doniawerstal, Hemeler Olden- phaert en Noordwolde, Achterkarspelen, Bolsward, Hilversum en Sneek. 15 No vember 1922 werd hij in Alkmaar be noemd tot hoofdcommies en chef van de afdeeling financiën. De heer Faber heeft zich als een uit- stekënd ambtenaar doen kennen. Vele jaren werd herr^ in den raad dank ge bracht voor zijn voorbereidend werk ten behoeve van de gemeentebegroo- ting. EGMOND-TENTOONSTELLING. De tentoonstelling van voorwerpen, opgedolven ter plaatse van het v.m. kasteel te Egmond aan den Hoef, die uitsluitend op Vrijdag, 's morgens van 1012 en 's middags van 24 uur voor het publiek is opengesteld, trok sedept 16 Juli reeds bijna dui zend bezoekers. De interessante verzameling, met o.a. zeer mooi aardewerk en zeld zaam oud-tin, zal nog slechts op Vrij dagen 20 en 27 Augustus a.s. voor het publiek te bezichtigen zijn. Toegang op bovengenoemde uren alléén door den ingang bij den Stad huistoren. VERANDERING IN HET* STADHUIS. De indeeling van de lokaliteiten in het stadhuis heeft een wijziging onder gaan. De wethouderskamer, naast de burgemeesterskamer, is tot secretaris kamer ingericht, terwijl de Nierop- kamer, waaruit het kostbare porselein tijdens den duur van den oorlog, in kluizen is ondergebracht, de bestem ming van bodekamer heeft gekregen. De bodekamer is tot wethouderskamer ingericht BEKENDMAKINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN. ALKMAAR. "Wijziging openstelling kantoor. Met Ingang vari Maandag 23 Augustus a.s. zal de afdeeling „Textiel" voor het publiek geopend zijn op: Woensdag, Donderdag en V r ij d a g. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond voorstelling in allé thea ters 7.30 u_ (Harmonie-Theater deze week Donderdag niet). Cinema-Theater: Operabal (operette film) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: De stom uit den aether (rom.) alle leeftijden. Victoria-Theater: De Twee Weezen, (rom.-dram.) 18 jaar (geprolongeerd). Harmonie-Theater: Carnaval der Liefde (rom.) 18 jaar (geprolongeerd). Donderdag 19 Aug. 7.30 u. Harmonie: Frans Wouters en zijn orkest. 2 fi1! II

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1