DAGBLAD VOOR IJKSPOST ARBANK anbod. Bolsjewistische aanvallen bij Charkof afgeslagen. Benoemingen in de Duitsche regeering. Mutaties geen verrassingen. Kiespij* i Tandpij' EMONSTRATIE OLG NU OEVERS Berlijn door Britsche bommenwerpers aangevallen De ontruiming van Charkof Rome open stad. Mr. H. Reydon overleden. STAD EN OMGEVING. Tergend borende pön zonder ophou- naar den tandarts, lelijk "AKKERTJES", rijven. Ge leeft men 'n kwartier. Open een troek<%mst 'w gezin, door ïld te sparen. U staat op maken! AKSCHOOL SAID' iveg 17 Alkmaar, ig 1 September a.s. snelsysteem en OONSTELUNG ir leerlingen ver- Ie kleedingstukken. gang g r at i s. XELIJKE LESSEN! 'ypen, Talen, Boek- Algem. Ontwikke- 'estigingswet, enz. lestr. 11, A'dam-Z. ;n proefles gratis. U v> ornitbrtalinf en zijden meisjes- 12-16' j„ pr. f 4, 7 D.schoenen m. 37-38 ID. BI. matrozen- et manchetten, lft. 2. Brinkman, Kre- 2A. veerenbed 50. J. Lindenlaan 61. imp 25. A. P. de Corfstraat 36. ;w. en 1 p. grijze schoenen m. 38 f 6 oonlamp 20. Koo- atweg 110. ujer z.g.a.n: 10, handsch. cr. zool 6. Hoekmeijer, 19. >n en korte broek, E 15, een p. z.g.a.n. ïoenen m. 38 f 10. iot, Bergerweg 126, op eetservies 48. of gebakstel f 10, lel met plaat en Ruiter, Dr.Schaep- it 8 I (naast 8). mei en rekstok en 17, schommel 10. shot, Nassaulaan 7. as voor 12 uur. en k f 25, 1 zeis 5, sn spit f 7. J. de (eilooërdijk. zw. suède D.schoe- 37 h. hak 15, bak» :k v. jongen 15-16 j. Peperkamp, Korèn- aat 4. looge jongenssch. m. 2 p. kindersch. m. I 13 en 10, 1 z.g. idelwagentje f 35. A. Nieuwpoortslaan 11. groot 2-d. konij- 20, Leijen, Hout» 4. /roeden, lang 60 cm. te, Geestersingel 2. emaille vulkachel- en blauw stroohoed- M. Rens, Zocherstr. damesjapon, m. 43, it. blouse f 3, woll. k 6 6.50. Hlmmel- tuartstr. 81. verk. bonheur en el, resp. 60 en 45. thsen, Nieuwpoorts- 's avonds na 7 uur. lakepsgereedschap kringa, Kievitstr. 31. edsprel, eigen werk 25. Schuytema- orstr. 91. interjas m. bont ge- 350, jacquet m. vest jooge hoed 10. ■naker, Spoorstr. 91. op 3 gr. 'h vaten i t., diep 1 M. br. 60 Schotvanger, Ged. loot 127. op een keurige ja- inrood. mt. 36-38, o. Bruijne, Kerklaan ieiloo. tjas z.g.a.n., o. kw. Zoonen, Leeuwen- t 15. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Buneau Alkmaarsche. editie» Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - tied. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 197, 2 pagina's. Frfls der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3i/9 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rjjk 2.63. Losse nrs. 5 ets* WEERMACHTBERiCHT Reeds 60 vliegtuigen neergehaald. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 24 Aug. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: j Aan het Mioesfront duren* de verbit terde gevechten voort. In een eigen met steun van tanks uitgevoerden tegen aanval werd in weerwil van taai vij andelijk verzet verloren terrein her overd. Bij Isjoem vielen de bolsjewisten met krachtige pantserstrijdkrachten in den middag opnieuw aan. In zware gevech ten werden kleine bressen gesloten en 133 vijandelijke tanks stukgeschoten. In het gebied van Charkof sloegen ■^Duitsche troepen ten zuiden van de stad den vijand in een tegenaanval te rug.. Ten- westen van de stad werden nieuwe aanvallen der bolsjewisten af geslagen. In het gebied noordwestelijk van Charkof werd de sedert enkele dagen omsingelde vijandelijke gevechtsgroep definitief vernietigd, waarbij 1791 ge vangenen werden gemaakt, 299 tanks, 248 stukken geschut, 100 mitrailleurs, 160 auto's en ander oorlogstuig werden vernield of buitgemaakt. Ten westen van Wj,asma probeerden 'de bolsjewisten met sterke door tanks en slagvliegtuigen gesteunde strijd krachten ons front 4e doorbreken. Alle aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De lucht macht bracht den vijand aan den Mioes, aan den Donetz en in het gebied ten westen van Charkof zware verlie zen aan menschen en zware wapens toe. Tn den centralen sector van het oos telijke front werd een vijandelijke stel ling met 25 stukken salvogeschut door duikbommenwerpers totaal vernield ''G'steren overdag werden aan het oos telijke front 198 tanks vernietigd en 85 vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten. Aan heig'front In Lapland heeft 'de zesde gebergtedivisie onder bevel van luitenant-generaal Krakau, door forma ties van de luchtmacht onder kol on®1 - generaal Stumoff doeltreffend gedeund zich bij de bestorming van een heuvel rug en bij den afweer van de daarnr»- volgende wekenlange tegengevallen van superieure vüa.ndeliike strijdkrach ten bijzonder onderscheiden. De bols jewisten verloren alleen or» de^eolaat'' meer dan 7000 "dnndeo. Vijftig zware versterkte vijandelijke kazematten wer- 'den veroverd. •Het havengebied van Palermo werd in den nacht van 22 on 23 Augustus door een zware formatie Duiteehe gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Twee oorlogsschepen, als mede twee vrachtschepen met een gezamenlhken inhoud van 9Ö0« hrt^ werden vernietigd. Negen koop vaar d^sche^en met een totalen *n£ houd van 16000 brt. en een kruiser werden d.eels zwaar beschadigd. Tp 'de haveninstallaties ontstonden uit gestrekte branden. Boven 'den Atlantisch en Oceaan en de bezette gebieden in het westen ver loor de vijand gisteren 4 vistuigen. De luchtoorlog. Sterke formaties Britsche bommen werpers vielen in den afgelooDen nacht BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) Een door DNB ontvangen verslag van een Duit- schen oorlogscorrespondent geeft een beschrijving van de wijze waarop te Charkof stelselmatig door de aftrek kende Duitsghe troepen belangrijke ob jecten en inrichtingen door explosies voor de Sovjets onbruikbaar werden gemaakt^ Een doode, stad, dat wa* onze in druk van Charkof, toen wij door het jDuinveld van deze plaats re den. Voor de poorten lagen onze troepen, die in de hevigste gevechten den vijandelijken massa's verbitterden tegenstand, boden. Tijdig en in vol- komed rust waren de groote transport treinen weggegaan, die have en goed van -de burgerbevolking naar' het' ach- terwaartsche gebied brachten. Vele duizenden bedroegen de burgers, die op de Duitsche bureaux verschenen en erom smeekten, met de Duitschers te mogen wegtrekken, om niet aan de Sov jets te worden uitgeleverd. Grootmoe dig werden al deze wenschen vervuld. Volgens de plannen werden alle in richtingen in veiligheid gebracht, die den Duitschen troepen van nut geweest waren. Door pioniers en speciale troepen werden tegelijkertijd alle tactisch be- langrijke objecten, voorts de verzpr- gingsinrichtingen en bedrijven gereed gemaakt om te worden opgeblazen. Bruggen, spoorwegcomplexen, alle eenigszins nog bruikbare inrichtingen der vliegvelden werden zoo voorbereid om opgeblazen te worden, dat één druk op een knop voldoende was, om op het bevolen tijdstip alle voor den vijand nog bruikbare objecten in de lucht te laten springen. Met het weekeinde werd tot het op blazen overgegaan, nadat tevoren, alles wat nog eenigszins bruikbaar was in veiligheid was gebracht. Op de vlieg velden werden de startbanen door ex plosies diep omgewoeld en gingen de gebouwen en hangars in vlammen op. Zij zijn daarmede Aiet alleen volkomen onbruikbaar geworden, maar het is zelfs uitgesloten, dat afzonderlijke dee- len nog weer gebruikt kunnen worden. Maandagochtend in de- vroegte gingen na het stelselmatig vertrek van de laatste eenheden alle bruggen en over gangen de lucht in. Boven de stad hangen enorme rookkolommen. Overal laaien de vlammen op. Om 5.35 uur hebben de laatste verkenningstroepen en „Sprengkoriimandos" zich uit het gebied van de doode stad teruggetrok ken. Aarzelend, volgt de vijand naar 'n waardelooze puinhoop, naar een wir war van brandende huizen, waarvan de muren krakend ineenstorten.'. de Duitsche hoofdstad aan. De nieuw- georganiseerde luchtverdediging ver hinderde den geconcentreerden. aanval op de stad en schoot volgens de totdus- ver ontvangen rapporten 60 meermoto- rige bommenwerpers neer. Door het neerwerpen van brisant- en brandbom men ontstonden in woonwijken alsmede aan openbare gebouwenen ziekenhui zen vernielingen. De bevolking leed verliezen. Snelle Duits^Jie gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 23 op 24 Au gustus militaire doelen in Zuidoost-En- geland met bommen van elk kaliber aan. Da Honcoarscha Honvedmlnister, Generaloberst Von Csatay, dia «oor besprekingen met den chef'van het OKW in Dultschiand vertoefde, heeft Berlijn weer verlaten. Hooge vertegenwoordigers der weermacht nemen afscheid van Generaloberst Von Csatay op het station bi de Rijkshoofdstad Transocean/Hamann/Fellingn/Pa* m Von Neurath op zijn verzoek ontslagen, BERLIJN, 24 Aug. De Führer heeft den rijksprotector in Bohemén en Moravië, baron Von Neurath, op zijn verzoek van deze functie ont heven. Tot rijksprotector in Bohe- men en Moravië heeft de Führer den ryksminister van Binnenland- sche Zaken, dr. Frick, benoemd en hem ontheven van de functies van rijks- en Pruisisch minister van Binnenlandsche Zaken, alsmede van die van algemeen gevolmachtigde voor het rijksbestuur. Baron Von Neurhth en dr. Frick blijven rijks- minister. De Führer heeft den lei denden staatssecretaris van het ryksministerie van Binnenlandsche Zaken, Hans Pfundtner, op zijn ver zoek op wachtgeld gesteld. Tot rijks- en. Pruisisch minister van Binnenlandsche Zaken, alsmede tot al gemeen gevolmachtigde voor het-rijks bestuur heeft de Fühjer den Reichs- führer SS en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler, benoemd. De Rijks- arbeidsdienst ressorteert niet langer on der den rijksminister van Binnenland sche Zaken. De Reichsarbeitsführer Schepen in de haven van Palermo aangevallen. Aan het Xtaliaansche legerbericht van 24 Augustus ontleenen wij het vol gende: Duitsche bommenwerpers hebben schepen aangevallen, die voor ankér lagen in de haven van Palermo, waar bij 11 koopvaardijschepen en drie oor logsbodems werden getroffen. Twee vrachtbooten met een gezamenlijken inhoud van 9000 ton en twee torpedo jagers moeten als verloren worden,be schouwd. Carbonia en plaatsen in de buitenwij ken van Nape.ls alsmede Bari zijn aan gevallen. Drie machines zijn door Duit sche jagers neergehaald in het gebied van Napels en 2 vieïfen brandend neer nabij Santo Antioco (Cagliari), getrof fen door het afweeïvuur. De Italiaa^sche regeering heeft, ter toepassing van haar formeele en openlij ke mededeeling van 14 Aug. j.l., waarbij Rome tot „open stad" verklaard wordt, den H. Stoel en de Zwitsersche regee ring verzocht, de regeeringen van Lon den en Washington ervan in kennis te willen stellen, dat zij dé volgende maat regelen en besluiten genomen heeft: De verdedigingswerken van de stad Rome zijn buiten gebruik gesteld en aan de batterijen luchtdoelgeschut is bevel gegeven het vuuif niet te openen en aan de jachtvliegtuigen, zich niet te bewe gen boven Rome.4 Men is bezig met de verplaatsing van de Italiaansche en Duitsche bevelvoe ring der opereerende strijdkrachten, alsmede van de respectieve opereerende troepen, en wel óp zoodanige wijze, dat er in de stad slechts een garnizoen zal overblijven, dat belast is met het hand haven van de openbare orde. Het spoorwegknooppunt van Rome zal voor zoover het de militaire transporten betreft, niet meer gebruikt worden, noch» voor werkzaamheden der verdée- ling van wagons, noch voor die van la den en lossen, noch voor het stoppen en verblijven van militaire treinen. Het knooppunt zal aldus in den omtrek van Rome worden teruggebracht tot een eenvoudige lijn voor transitoverkeer zonder meer. Ten slotte is men bezig met het nemen van maatregelen om de militaire inrich tingen en de fabrieken voor wapenen en munitie naar buiten de stad te verplaat sen. D« athleet Slijkhuis slaagde er In tij* dens de Zondag in het Olympisch stadion te Amsterdam gehouden athle* tiekwedstrijden het Nederlandsch re* eord op de 3000 meter te verbeteren en dit te brengen op 8 min. 31.1 sec. Een moment uit dezen wedstrijd met Slijkhuis aan den kop K StjpW. H. R?ynl(ffudk/P»x m staat als chef. van een opperste rijks orgaan onmiddellijk onder den Führer. Den Reichsarbeitsführer Hierl heeft de Führer titel, rang en bevoegdheden van een rijksminister verleend. De benoeming van den nieuwen rijksprótector, heeft tot gevolg, dat de aan den SS-Oberstgruppenführer en Generaloberst der Polizei, Daluège, ver strekte opdracht, de zaken van den rijksprotector als plaatsvervanger te leiden, is geëindigd. Den staatssecretaris bij den rijksnro- tector. in Bohemen en Moravië, Karl Hermann Frank, heeft de Führer bfe- noemd tot staatsminister en hem in rang met de rijksministers gelijkge1 steld. De Führer heeft den rijksminister baron Von Neurath en dr.- Frick, den SS-Oherstgruppenführer en General oberst .der Polizei Daluege, alsrriede den staatssecretaris Pfundtner in een per soonlijk schrijven zijn dank betuigd voor de groote diensten, aan het Duit sche volk bewezen. De aanvalspoging op Berlijn. BERLIJN, 24 Aug. Bij de gister nacht ondernomen poging door sterke eenheden Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen om een geconëentreerden zwa- ren aanval op de rijkshoofdstad te on dernemen, werden esfeentieele deelen der formaties vijandelijke bommenwer pers reeds vóór het bereiken van de stadsgrens alsmede boven Berlijn zelf door talrijke nachtjagers én batterijen zqeklichten opgevangen en zoo gehin derd in de stelselmatige ontplooiing van een aanval. De vijand wierp toen zijn brisant- en brandbommen lukraak op verschillende woonwijken, waarbij de burgerbevolking verliezen leed. Treedt Siïmner Welles af? De Washington Evening Star meldt volgens den Britschen berichtendienst, dat Sumner Welles zijn verzoek om ontslag als onderstaatssecretaris heeft ingediend. Het blad voegt hieraan toe, dat de aangelegenheid na den terugkeer van president Roosevelt uit Quebec ge regeld zal worden. Volgens den Engelschen Nieuwsdienst heeft het departement van buitentend- sche zaken te Washington geweigerd de persberichten te bevestigen of te, de menteeren, volgens welke de onder minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, zijn ontslag zou heb ben ingediend. Verboden amateurstabak te verhandelen. 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. Met nadruk wordt er van bevoegde zijde-de aandacht op gevestigd, dat het verbo den' is tabak, die door amateurs is ge teeld, te verhandelen, onverschillig in welken vorm of toestand de tabak zich bevindt. Zoowel geheel of gedeeltelijk volgroeide planten en al dan niet ge fermenteerde of gebundelde tabaksbla deren, als tabak in gekorven toestand vallen ondér deze verbodsbepaling. El ke transactie vap koop of verkoop van amateurstabak, onverschillig of deze éénmaal of bij herhaling plaats vindt, is op grond van de Tabaks- en Tabaks productenbeschikking 1940 No. 1 onder worpen aan de strafbepaling van het Economisch Sanctiebesluit 1941. Bij overtreding zullen zoowel de kooper als de verkoóper op grond van deze bepalingen worden vervolgd. 0 s-GRAVENHAGE, 24 Aug. De se cretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en gemachtigde van den Leider voor de Volksvoorlichting, mr. H. Reydon, die op 9 Februari 1943 door een sluipmoor denaar door verscheidene schoten werd gewond, is Dinsdag 24 Augustus om 9.30 uur na langdurig smartelijk lijden overleden. Mr. H Reydon werd in 1896 te Voor schoten geboren. In zijn jeugd had hij reeds groote belangstelling voor de politiek zonder dat Hij ooit lid van een of andere partij werd, noch daarmede sympathiseerde, tot hij in Juli 1932 lid der N.S.B. wérd. In December 1932 werd mr. Reydon tot groepsleider van Am sterdam benoemd en reeds in Januari 1933 kringleider van den eersten kring van de N.S.B.de kring Amsterdam. Door de politiek kwam mr. Roydodi in de journalistiek. Hij had o.m. een werk zaam aandeel in het samenstellen van het eerste nummer van „Volk en Vader land," bij welk strijdblad Jhij in de re dactie werd opgenomen. Den eersten tijd schreef hij artikelen van zeer uiteenloo penden aard, doch meer in het bijzohder op politiek en sociaal gebied. Tot het voorjaar 1938 toe was mr. Reydon aan de redactie van Vova verbonden. De medewerking als politiek en par lementair redacteur aan het Nationale Dagblad kwam vanzelf tot stand, zoodat mr. Reydon in 1938 als politiek redac teur en waarnemend hoofdredacteur aan het Nationale Dagblad verbonden werd. Verder diende hij de Nationaal Socia listische Beweging der Nederlanden als lid van den algemeenen raad, den poli- tieken raad, den propaganda-raad en als hoofd van de theoretische vorming. Bij' het. Agrarisch Front kreeg mr. Reydon de afdeeling vorming voor zijn rekening. Bij de oprichting van den Ne- derlandschen Landstand werd hij staf- leider en daarna hoofd van de hoofdaf- deeling „Volk en Bodem" van den Ne- dèrlandschen Landstand. 1 STORINGSVLIEGTTJIGEN BOVEN BERLIJN. o In den afgeloopen nacht vlogen eenige Britsche storingsvliegtuigen boven het Riiksgebied en bevonden zich ook even boven het gebied yan 'de Rijkshoofd stad. Over het uitwerpen van bommen zijn geen berichten ontvangen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 5000.— 6190 2000 8804 1500.— 137Ü4 15927 1000— 5383 8051 15883 400.— 14161 200 5842 18240 100.— 3330 9373 10663 11162 14957 15437 16686 17863 17945 19692 21502 Verduister van 20-45fi„30. 26 Aug.: Maan op 2.15, onder 18.30 uur. Dr. Frick en Himmler persoonlijkheden. Het-internationale Informatiebureau schrijft: De mededeeling inzake de in eenige leidende instanties van het Duitsche burgerlijke bestuur aangebrachte wij zigingen heeft in Berlijnsche politieke kringen' geenszins verrassing gewekt, daar men, gezien den hoogen leeftijd en den gezondheidstoestand van eeni ge betrokkenen, sedert geruimen tijd een dergelijke verandering verwacht» te. - Zoo kon de definitieve ontheffing van den rijksprotector in Bohemen en Mo- ■ravië, Freiherr Voff Neurath, die, zoo als bekend, wegens zijn geschokten ge zondheidstoestand zich reeds sedert September 1941 van de directe leiding der bestuurszaken had teruggetrokken, met het oog op zijn hoogen leeftijd hij vierde kort geleden zijn 70sten ver jaardag slechts een kwestie van tij$ zijn. Na vele jaren schitterende dienst-, prestaties in hoofdzaak in de buiten landsche en laatstelijk ook in de bin nenlandsche politiek gaat rijksminister Von Neurath thans met pensioen. /Tn rijksminister dr. Frick was voor rijksminister Von Neurath de aange wezen opvolger aanwezig: een buiten gewoon ervaren bestuursdeskundige, die kan terugzien op een even veelzij dige als succesvolle bestuursloopbaan. die haar hoogtepunt vond in zijn meer dan tienjarigen arbeid als rijksminister van Binnenlandsche Zaken. On dezen post heeft hij zich vooral tijdens de eerste jaren %an het nationaal-socialis- tische rijk groote verdiensten verwor ven bij den opbouw van een nieuw be stuur. Het feit', 'dat Freiherr Von Neurath zoowel als dr. Frick rijksminister en als znn^mig leden van de rijksregee- ring blijven, doet zien, dat de Führer van hun uitstékende bekwaamheden ook verder bij beslissende kwesties van het centrale bestuur van het rijk ge bruik denkt te maken. Ziin buitenge woon waardevolle ervaringen en zake lijke kwaliteiten zal riiksmini^er dr Frick thans als riiksnrotector voor 'Bo hemen en Moravië, dus op één van 'de belangrijkste posten, die het Duitsche rük te vergeven heeft, kunnen gebrui ken. Himmler een krachtige fignnr. Het opheffen van 'de vacature, 'die door deze mutatie in de leiding van het rijksministetie voor Binnenlandsche Za ken is ontstaan, door de benoeming van ■Himmler tot minister van hinrlenland- sche zaken,, lag aldus de indruk van Berlijnsche politieke kringen ook* reeds voor de hand door het feit. dat de Reiphs£ührer-SS in zijn hoedanig heid van chef der Duitsche politie reeds zonder dat een belangrijk deel van het ressort van het rijksministerie voor Binnenlandsche Zaken leidde. De ze benoeming biedt den besten waar borg, dat de leiding van de binnen landsche politiek an van het binnen- Jandscjie bestuur van het rijk na de meer dan tienjarige ambtsvervulling, van dr. Frick ook na deze wisseling ge kenmerkt zal worden door dezelfde sta biliteit en vastheid. Heinrich Himmler staat bekend als een buitengewoon „krachtige leidersper soonlijkheid, die tot nu toe reeds op de meest verschillende gebieden op den voorgrond is getreden. De organisato rische opbouw van de Duitsche politie is evepzeer zijn werk als de stichting, van de Waffen-SS, ftwier divisies zich in het verband van het Duitsche leeer in den loon van den oorlog aan alle fronten hebben onderscheiden. "Als Reichskommissar fiir die Sicherung unü Festigung des Deutschen Volkstums 'heeft hij bovendien ook op het eëhied van de nederzetting en den landbouw zijn veelzijdigheid bewezen, zoodat met hem een energiek, met alle facetten van het openbare leven zeer goed be kend deskundige aan^het hoofd vanhet binnenlandsche bestuur van het rük komt te staan, die waarschünliik dp voorwaarde schent voor een verdere concentratie van" krachten en. sterkere samenbundeling van het inwendigé front. DUITSCHE HULPKRUISF.R IN JAPAN AANGEKOMEN. De aankomst van den Duitschen hulpkruiser „Thor" in Japan na een langdurige, succesvolle kaapvaart wordt door de geheele Jap. pers met groote koppen vermeld. In de opschriften wordt medegedeeld, dat het Duitsche oor logsschip na een aantal groote succes sen, waarbij acht vijandelijke schepen van in totaal 100.000 ton tot zinken werden gebracht, in October van het vorige jaar zelfs met drie buitgemaak te schepen veilig in Japan aankwam. De bemanning werd door de bevol king luüle toegejuicht. Naar marine- kfingen verklaren.^is dé aankomst van het Duitsche oorlogsschip, evenals die van een Japansche duikboot in Europa aan het einde van het vorige jaar, een bewijs voor het feit. dat de Duitschers en Japanners ondanks de zoogenaamde beheersching van de zeeën door de An- glo-Amerkanen in staat waren de ver binding ter zee met elkander in stand te houden KORTE BERICHTEN. 1 Te Boskoop is op den leeftijd van 77 jaar overleden de heer C. P. I. Dom misse, oud-burgemeester van Maassluis. Naar de Amsterdamsche politie me dedeelt, zijn de verkeerslichten In de hoofdstad tot nader order buiten dienst gesteld^ VIER KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Zaterdagochtend te ongeveer 10 uur was te Kessel een viertal kinderen, n.l, twee van den landbouwer M. H. Jan sen, sesp 5 en»3 jaar oud, en twee van diens buurman J. M. Huys, resp. 8 en 6 jaar oud, in.de schuur aan het spelen, toen er plotseling brand in de schuur ontstond. In een oogenblik stond deze in lichter laaie. De kinderen, die tracht ten in allerijl te vluchten, konden door de rookwolken hun weg niet meer vin den, met het tragische gevolg, dat zij alle vier in de vlammen omkwamen. Omstreeks den middag, toen de brand weer den brand had gebluscht, werden de verkoolde lijkjes in de schuur ge- vonden. DE UITKEERINGEN DOOR HET N.A.F. In geval van werkloosheid. De centraie persdienst van het Ne- derlandsche Arbeidsfront schrijft ons: Nog steeds zijn velen niet op de hoog te van de regeling, welke het Neder- landsche Arbeidsfront met ingang van 1 Aug. j.l. voor de leden in geval van werkloosheid heeft getroffen. Werkloo- ze leden ontvangen thans boven de uit- keering krachtens de rijkssteunrege ling: a. den toeslag van 10 pet. van het gemiddelde vroegere inkomen, dat vóór het intreden der werkloosheid werd ge noten, mits het lid tenminste 52 we ken onafgebroken de Arbeidsfront-bij drage hééft betaald; b. de aanvullende uitkeering tot 70 pet. van het gemiddelde 'vroegere inko men voor gehuwden (60 pent. voor on- gehuwden). mits het lid vóór 3 Juli 1943 gedurende minstens 52 weken onafge broken aan de 'voormalige werkloozen- kas van het Ne'derlandsche Arbeids front heeft bijgedragen. Hét inkomen wordt in* beide gevallen vastgesteld op gijond Van de gemiddelde contributieklasse, volgens welke het lid gedurende de 26 weken, voorafgaan- dp aan de werkloosheid, heeft bijgedra gen. HET GULDEN VLIES. Maria Stuart. Het was een uitmuntende keuze als een hulde aan de Nederlandsche tooneelspeelkunst om 't nieuwe sei zoen te openen met een reprise van „Maria Stuart". Bij vorige gelegenheden is reeds in den breede over stuk en spel geschre ven. Thans kan dus met enkele op- merkinien volstaan worden. Het spel van- Vera Bondam blijkt zich nog ver diept te hebben. Met een sterke inner lijke bewogenheid, die elke nuance van haar boeiende rol tot een fonkelend facet, maakte, heeft zij de tragische ko ningin van Schotland gestalte gegeven. Vooral in de schavotscène bereikte zij momenten van aangrijpende zuiverheid. Een schaduw over de voorstelling* was, datenkele mannelijke uitvoeren den een soms pijnlijk getrek aan rol- kennis vertoonden. De zaal was tot de laatste plaats bezet en aan het einde der voorstel ling heeft een ontroerd publiek spelers en speelsters een langdurige ovatie ge bracht. H. P. van den Aardweg. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Ook voor deze vijfde orgelbespeling .was wederom eèn zeer groote belang stelling. De organist opende het pro gramma rart een Toccata van A. Re- naud.. Dit brillant en virtuoos geschre ven werk is niet alleen een louter ef fectstuk, maar heeft bovendien nog een boeienden muzikalen inhoud, een uitste kende keuze dus. Hierna volgden .twee interessante choralvorspiele, een van Pachelbel, en een van Kellner. In deze werken Viel een zeer góede registrafió op te merken, waardoor de koraalmelo die domineerde en fijnzinnig door figu- reerende passages werd omspeeld. Zoo kwamen we weer aan het hoogtepunt van het programma, met de groot-mees ters Bach en Handel. Het praeludium en fuga in a mol van Bach klonk grootsch en stijlvol, ook het andante uit de 4e Sonate overtuigde ons er weer eens van dat de geesteskracht .achter deze werken zóó groot is, dat deze mu ziek voor alle tijden speelbaar is en wel zal blijven. Na twee kleiner» werken van Handel volgden drie gedeelten uit de tweede orgel-symphonie n van den Fr^nsehen meester Charles Marie Wi- dor. Voor de uitvoering van dit werk, hetwelk we hier zelden hooren, kunnen we erkentelijk zijn. Het werd kunstzin nig en smaakvol gespeeld. Met een pre lude van Oor Kint en naspel „van Jan Zwart werd het concert besloten. De orgelbespelingen in September vol gen nu wekelijks. In de'komende pro gramma's hopen we ooi* eens 'n sonate van Renner aan te treffen. W. A. Schreurs. TEXTIELGOEDEREN IN BESLAG GENOMEN. Wegens zwartehandelpraktijfeen is bij den manufacturenhandel Kagopa, Snaarmanslaan alhier, de voorraad tex- tielgoederen in beslag, geiwmeri. DAT HEEFT EEN STAARTJE. De in beslagname van de 6000 kg. fruit, die met valsche, aankoopvergun ningen waren gekocht, heeft er toe ge- leijj dat.de politie op het sjoor is ge komen van een eomplot, waardoor aan het licht is gekomen, dat Op verschil lende veilingen op valsche aankoopver gunningen ruim 100.000 kg. .fruit is ge kocht en in den zwarten handel ge bracht. In verband hiermede hebben ver schillende arrestaties plaats gehad. IN BESLAGNAME. De politie heeft bi}- een caféhouder alhier een pak met 25 kg. boter in be slag genomen. Bij een melkboer ge schiedde hetzelfde met een paar zakken erwten, terwijl langs den weg twee zakken tarwe en een zak rogge in be slag werden genomen, CLANDESTIEN VERVOER. Wegens het clandestiene vervoer van een partij kaas en boter werd de bak kersknecht Oud aangehouden. SJALOTTEN IN BESLAG GENOMEN. Wegens het gemis van een vervoer- bewijs nam de politie gister 3000 kg. sjalotten in beslag. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking: 3 jonge honden, 1 van 5 maanden en 2 van 3 maanden oud. Liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer Verwer, inspecteur Dierenbe- srherming, Baanstraat, Alkmaar. GESLAAGD, Voor het examen van adjunct-com mies def directe belastingen, invoer rechten en accijnzen slaagde de heer M. de Jonge te Alkmaar. UITLOKKING VAN STROOPERIJ. De houtvlotter A. Jonkers te Oud karspel moest zich Woensdag voor den economischen rechter verantwoorden ■wegens uitlokking tot strooperij. Vol- gens de getuige J. Bakker en de verkla ring van den niet verschenen getuige J. Glas, ha(J_J. hem overgehaald een 40 pond boonen van het land van eene Jonk te Noordscharwoude te ontvreem den. Daarvoor had verdachte zijn schuit beschikbaar gesteld en de boonen bij hem thuis laten dorschen. Jonkers ontkende en beweerde, dat getuigen uit wraak tegqn hem optra den. Hij had slechts toegestaan, dat de boonen bij hem gedorscht werden. De officier schetste verdachte als iemand? diè er Op uit Is óm van mis drijven van anderen voordeel te trek ken en die anderen er te laten in draaien. De eisch luidde 1 jaar gevan genisstraf. Mr. Buiskool betwistte de bevoegd heid van den economischen rechter om te oordeelen over een feit, dat in 1941 is gepleegd, dus voor de bevoegdheden van den economischen rechter werden vast gesteld. Voorts betwistte hij op juridi sche gronden, dat de economische rech ter bevoegd is om over uitlokking tot diefstal te oordeelen. Voorts betoogde pleiter uitvoerig, dat niet bewezen was, dat hier uitlokking gepleegd was, terwijl hij aan de hand van de dagvaarding betwistte, dat uit lokking ten laste was gelegd. PI. kon zich niet indenken, dat Bakker en Glas door Jonkers bewogen zijn tot de ont vreemding. Het ten laste gelegde houdt niet in, dat de inlichtingen, volgens de wet onvoldoende zijn, om als uitlokking te gelden. Voorts vroeg pleiter, een straf gelijk aan het voorarrest, indien de rechter tot een veroordeeling kwam,' er op wijzende, dat de dieven niet in voor arrest zitten. De officier, mr. Feitsma, bleef hand* haven, dat de dagvaarding uitlokking inhoudt. Doot de getuigenverklaringen is ko men vast te staan, dat van uitlokking sprake is, want door het lange aanhou den van Jonkers, pleegden de getuigen hun ro&f. Verdachte is een geraffineerd persoon en daarom handhaafde Ae of ficier zijn eisch. Volgens dp verdordee- ling, was de economische rechter, naar het oordeel van den officier wel degelijk tot oordeelen bevoegd. De verdediger bleef er bij, dat de of ficier in gebreke was gebleven ln de dagvaarding aan te gteven, door welkq inlichtingen de getuigen tot hun stroo perij waren gekomen. De rechter, mr. Meyer, verwierp het verweer van den raadsman ten aan zien van de bevoegdheid. Tegenover de ontkenning staan de positieve verkla ringen van de getuigen. Wat verdachte deed, bleef niet beperkt tot i het geven van enkele inlichtingen en was wel degelijk uitlokking. Aangezien verdachte reeds veroor deeld is tot 1 jaar en 3 maanden, luidde het vonnis 10 maanden gevangenisstraf. POLDER HEERHUGOWAARD. Dinsdagmiddag vergaderde het pol derbestuur van Heerh'ugowaard onder leiding van den heer P. Tromp, dijk graaf, in het gemeentehuis aldaar. Goedkeuring was ontvangen op hef besluit van hoofdingelanden, om in eigendom over te nemen de volgende wegen: Veenhuizermiddenweg, Donke- reweg. Tolweg, Schapenweg, Molen*, weg. Voorts op het besluit om de Mo lenkade onder Oudorp aan den polder Oudorp over te dragen. Van de tegen- AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling, 's Zondags doorloopend van 2 uur af. Woensdag 2.30 u. Matinée, Alkm. Bioscoop Theater: Operabal (operettefilm) 18 jaar (geprolongeerd uit Cin. Th.) Victoria-Theater: De Twee Weezen (rom. dram.) 18 jaar (geprolongeerd). Harmonie-Theater: Een nacht in Mof (rom. operettefilm) 18 jaar. Cinema-Theater: Immer nnr Da (operettefilm) 14 jaar. Woensdag 25 Aug. 7.30 u. Gulden Vlies Ben ter Hali's Nieuwe Revue Koning Lach, Donderdag 26 Aug. 7.30 u. Gulden Vlies. Ben ter Hall's Nieuwe Revue Koning Lach.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1