DAGBLAD VOOR Allé Sovjet-aanvallen faalden. Taganrog volgens de plannen ontruimd. Voltreffers op vijandelijke schepen. De Iuc!»Hf!rrenr op Italië. De ontruiming van Taganrog. EENHEIDSKLEUREN IN DUITSCHLAND. Verduisteren van 20.33-6.49. NA HET OVERLIJDEN VAN KONING BORIS. Miinchen-Cladbach en Rheydt gebombardeerd. De toestand in Denemarken. Belangrijke verruiming van tï* kinderbijslagwet. Deensche ministerie afgetreden. Duitsche stemmen over de Zweedsche 'pers. DISTRIBUTIENIEUWS. Kousenbon voor vrouwen. N.J.H.C. vraagt jeugdleiders. Overzicht van besmettelijke ziekten. STAD EN OMGEVING Dievenbende in de Streek. Ditgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 31 AUGUSTUS 194S. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, ^No. 202, 2 pagina's. Prjjs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3l/9 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprys per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, vöor het geheele RUk 2.63. Losse nrs. 5 ets. V- HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Aug. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli bijna zonder onderbreking in het Oosten voortduren, zijn de bols jewisten er ondanks hun groote nu merieke superioriteit, niet in geslaagd het Duitscne front te doorbreken en op te rollen. Ook al wierp de vijand zonder rekening te houden met zijn zware verliezen steeds nieuwe forma ties in den strijd daar waar hij bres sen geslagen had, toch' gelukte het steeds weer door deii verbeten afweer en de tegenaanvallen van onze onver gelijkelijk strijdende infanterie, die door de andere wanens schitterend ge steund werd, de linies te houden of te heroveren. "Waar uitwijkende bewe gingen uitgevoerd werden, geschiedde dit volkomen ordelijk nadat alle voor den vijand belangrijke objecten ver nield waren en steeds met het doel het front te verkorten en hierdoor nieuwe reserves te verkrijgen. Ook gisteren ontstonden in den Zui delijken sector van het Oostelijke front zware afweergevechten. Het totaal ver nielde Taganrog werd volgens de olan- nen ontruimd. In de beide laatste dagen verloren de bolsjewisten 467 tanks en 82 vliegtuigen. Het front In de Middellandsche Zee. I Aan de Oostkust van Sicilië vielen 'formaties van de Duitsche en Italiaan- sche luchtmacht concentraties van scha pen aan in de wateren van Augusta. Zij vernietigden twee tankschepen met een gezamenliiken inhoud van 16.000 brt__ alsmede twee andere schepen en be schadigden 44 vrachtschepen door bom men zwaar. Bij een ver boven het Westelijke deel van de Middellandsche Zee uitgevoer- den aanval plaatsten Duitsche gevechts vliegtuigen voltreffers van zwaar kali ber op een vijandelijk slagschip en op een kruiser. Enkele vijandelijke storings vliegtui gen wierpen in den afgeioopen nacht hier en daar bommen op West-Duitsch- gebied. In het gebied van Sse*sk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de 31sfe divisie infanterie In zware ge vechten bijzonder onderscheiden. Het 'Italiaansche weermachtbericht meldt: De haven van Augusta is aangevallen 'door een onzer formaties vliegtuigen -en door Duitsche bommenwerpers, dié vier eenheden troffen met een totalen inhoud van 31.000 ton. Een tankschip van'8000 ton werd door bommen ge troffen en is geëxDlodeerd. Een ander tankschip van denzelfden inhoud is in brand geraakt. Tri het Westelijke bekken van de Mid dellandsche'Zee is een vijandelijk con- vooi onderschept door Duitsche vlieg tuigen. die schade toebrachten aan een slagschip en aan een kruiser. Groote formaties vijandelijke vlieg tuigen hebben aanvallen ondernomen op plaatsen in de omgeving van Napels in de provincie Salerno en op Catan- zaro. waarbii aanzienlijke schade .werd aangericht. Zeven vliegtuigen werden door onze ja.gers neergehaald en twe^ dnor Duitshhe jachtvliegtuigen. Een Sm+fire is brandend neergestort, ge troffen door het afweervuur. fw.f». fjpriprnal Arnhrns'nl. JAPANSCHE TROEPEN GELAND OP SANTUAU. TOKIO, 30 Aug. (DNB). - Domei meldt uit Sjanghai, dat eenheden van de Japansche vloot op 28 Augustus des ochtends op verrassende wijze in de haven v^n Santuau in Noord-Foekien aan land zijn gegaan en op het oogen- blik bezig zijn met de zuivering van /et gebied. Naar vernomen wordt, loopt de actie glad van stapel. Volgens welingelichte waarnemers zijn door deze landing de Amerikaansche plannen om de haven Santuau als duikbootbasis te gebruiken in de kiem gesmoord. De stad Taganrog is door de Duitsch^ troepen na verwoesting van alle mili taire installaties ontruimd in het kader van de elastische verdediging, waarme de de Duitsche leiding het hoofd biedt aan het bolsjewistisch offensief dat van de Sovjets steeds grootere offers in bloed vergt. BERLIJN. 30 Aug. (DNB). - Voor het pubiek moge, naar de militaire corres pondent van het DNB schrijft, de ont ruiming van Taganrog onverwacht ge komen zijn, omdat ook de Sovjets te voren geenerlei berichten over des betreffende gevechten gegeven hebben, de terugtrekking der Duitsche troepen uit dezen sector moet evenwel een strategische zijde hebben. Deze ma noeuvre bleef door den tegenstander aanvankelijk onopgemerkt en bewijst, dat de Duitsche leiding naar eigen oor deel én op het door haar bepaalde tijdstip heeft gehandéld. In dit verband wijst men er te Ber lijn op. dat hoe belangrijk afzonderlijke plaatsen en gebieden ook mogen zijn, in het t^aje verloop van de gevechten het opgfeven van stellingen zonder schade mogelijk is, omdat men over voldoende ruimte beschikt. De Duit- schers hebben dus zeer snel geleerd met Russische ^.maatstaven te rekenen d.w.z. een elastische strijdmethode te gebruiken indien die voordeeliger is, menschen en materiaal besnaart en den tegenstander desondanks de grootst mogelijke verliezen worden toege bracht. ZUIVERINGSACTIE IN OOST-BOSNIë. BERLIJN. 30 Aug. Naar aan het DNB wordt gemeld wordt sedert eind Juli in Oost-Bosijië een groot opgezette zuiveringsactie uitgevoerd door Duit sche en Kroatische troepen. Uiteengesla gen benden dié vooral 's nachts poogden dorpen binnen te dringen, bruggen op te blazen en sabotagedaden te verrich ten in industriebedrijven en aan tele foon- en spoorlijnen, werden tijdig ont dekt en met succes aangevallen. Deze gevechten vonden hun hoogtepunt in het dichte struikgewas en op de steile hellingen van het ontoegankelijke ge bergte, waarin de benden zich in hun schuilhoeken trachtten terijg te trek ken. Zij verloren een buitenge woon groot aantal dooden en Zwaarge wonden. Uitgestrekte gebieden konden door de Duitsche en Kroatische eenhe den reeds worden gezuiverd en gepaci ficeerd, zoodat de bevolking, bevrijd van de terreur der benden, kon herade men en weer aan het werk gaan. Wat de benden aangaat, dagelijks bliikt meer en meer. dat de communistische terreur ook in Bosnië Weinig kans méér maakt. Na, I September a.s. mogen in Duitschland de meeste mantelstoffen en verder kousen, dames- en kinder- kleeding slechts worden geverfd in een der kleurschakeeringen, die voorkomen op een officieel vastge stelde eenheidskleurenkaart van de Rijksvereeniging voor Textielverede- itng. Het aantal beschikbare tinten wordt daardoor weliswaar aanzien lijk beperkt, doch niet in zulk een mate, dat daardoor de verscheiden heid in kleeding ernstig zou worden geschaad. Van dezen maatregel verwacht men bezuiniging in de verfproductie en besparing van grondstoffen en arbeidskrachten. Zon onder 20.33 uur, zon op 6.49 uur. Maan onder 21.04 uur, maan op 6.49 uur. Uit de artikelen in de Duitsche pers en uit andere verklaringen naar aan leiding van het overlijden van koning Boris blijkt niet alleen de groote deel neming van het Duitsche volk, doch ook de verbondenheid van Duitsch- land met Bulgarije, zoo werd gister te Berlijn verklaard. In de Wilhelmstrasse werd vandaag op een desbetreffende vraag ver klaard, dat de. Bulgaarsche. staat, niet ir, het minst door den persoonlijken arbeid van zijn overleden monarch innerlijk en uiterlijk zoo versterkt is, dat de continuïteit van de tot dusver gevoegde politiek wel gewaarborgd is. Professor Filoff heeft vandaag op het ministerie van buitenlandsche za ken achtereenvolgens de chefs van de diplomatieke missies in Sofia ont vangen, die het rouwbeklag van hun staten haar aanleiding van het over lijden van koning Boris III over brachten. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONING BORIS. Het stoffelijk overschot van Tsaar Boris III is in den afgeloopen nacht naar de Alexander Lewski-kathedraal ove»gebracht. Onder den grooten koe pel van de kathedraal is een katafalk gebouwd, waarop de koninklijke stan daard ligt. Daarop rust bedolven on der de bloemen de. Tsaar. Bij de kata falk staat een eererwacht opgesteld. De met rouwfloers bedekte vlaggen van alle regimenten der hoofdstad staan rondom de katafalk opgesteld. Aan de voeten van den gestorven Tsaar liggen groote kransen in de Bulgaarsche kleu ren Zonder onderbreking stroomen se- der^ vanochtend negen uur de men schen naar de kathedraal om langs de baar van hun gestorven koning'te de- fileeren. Alle lagen der bevolking, vooral eenvoudige burgers en boeren Eekleed in nationale kleederdrachten, trekken mef bloemen en kaarsen in de "and langs den overleden koning en ne"nen afscheid van hem. BERLIJN, 31 Aug. (D.N.B.) -' Forma ties vijandelijke bommenwerpers heb ben in den nacht van 30 op 31 Aug. plaatsen in het Rijnland, vooral de ste den Miinchen-Gladbach en Rheydt met brisant- en brandbommen aangevallen. De bevolking leed verliezen. Aan ker ken, scholen en ziekenhuizen, woon huizen en openbare gebouwen ontstond aanzienlijke schade. Het aantal neerge schoten vijandelijke vliegtuigen be draagt tot dusver 25 en neemt voort durend toe. UIT HET WEERMACHTBERICHT VAN 27 AUGUSTUS 1943: „Bjj de zware gevechten in het gebied rondom Charkow heeft de SS-pantser- grenadierdivisie „Das Reich" in den aanval zoowel als bij den afwèerslag bijzonderen roem verworven. De divisie schoot in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke gevechtswagens stuk. Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg, Amsterdam, Dam 4. Teneinde hft telegraafverkeer te ontlasten heeft men in Duitschland tot nader order alle gelukstelegrammen, telegrafische felicitaties, e.d., .ook waar deze deel van een tekst van anderen aard uitmaken, verboden. In Italië heeft men met het oog op de tijdsomstandigheden het sportleven praktisch stilgelegd. De regatta van Triest is afgelast en de renbanen van Rome zijn gesloten. Rijksmaarschalk Hermann Goering temidden van vier vermaarde nacht jagers. Onze toto loont den Rijksmaarschalk met de volgende officieren van het luchtwapen. V.l.n.r.: Hauptmann Llppe-Weissenfels, Major Lent, Major Herrmann, Hauptmann Meurer, die onlangs door den Führer met de zwaarden, resp. met het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden werd. Alle vier zijn vermaarde nachljagers Orbis-Holland/Pax nr» Inzake het afkondigen van den staat van beleg in Denemarken wordt in be voegde Duitsche kringen verklaard: de bgveilig'ing van de Deensche kust in een in verband met het seizoen be langrijk oogenbiik mahkte dit even zeer noodzakelijk als de beveiliging van de rust en orde tegen elementen, die aan den vooravond van het vijfde oorlogsjaar de aandacht op 'zich pro- beeren te vestigen."Dat het Deensche volk in. zijn overgroote meerderheid zijn kalme en bezonnen houding be waart, behoeft nauwelijks betoog. De totdusver uit Kopenhagen ontvangen inlichtingen 'bevestigen dit. Aan den anderen kant dulden de wetten van den oorlog geep toegevendheid. De Duitsche weermacht, die dè bescher ming van Denemarken op zich geno men heeft, zal deze taak blijven ver vullen zoolang de oorlog niet ten ein de is. Krachtens besluit van den secretaris generaal van bet departement van Sociale Zaken zal de werkingssfeer der kinderbijslagwet, met ingang van 1 Januari 1944, een belangrijke ver ruiming ondergaan. Allereerst wordt de leeftijdsgrens der kinderen verlegd I van 15 tot 18 jaar, waaraan nog de hepaling is toegevoegd, dat, wan neer kinderen dagonderwijs volgen aan een Inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs, de kinder bijslag za! worden gegeven tot 'aan het bereiken van den leeftijd van 21 jaar. Dit laatste moet blijken uit een ver klaring van het schoolhoofd, over te leggen bij de inzending van het aan vraagformulier voor een kinderbijslag boekje. dat de werknemer iéder jaar.' op den eersten werkdag na den ioen October van zijn werkgever ter invul ling ontvangt. Ypor een juist begrip van zaken zij er tiiarbij aan herinnerd, dat voir de bepaling van het recht op kinderbijslag in eenig kalenderjaar wordt uitgegaan ,vap de samenstelling van het gezin en» den leeftijd der kin deren op den lsten October van het voorafgaande jaar. Ongewijzigd blijft de bepaling, dat de kinderbijslag wordt gegeven van het derde kind af, aan ar beiders wier gezin meer dan twee kin deren heeft beneden den wettelijken leeftijdsgrens. I De op, 31 December 1943 bestaande re gelingen inzake de toekenning van k'in- derbiislag, getroffen voor personen, in dienst van een publiekrechtelijk li chaam. van de Nederlandsche Spoorwe gen, of van een onderneming, waarbij de voorwaarden van uitkeering van kinderbijslag publiekrechtelijk zijn ge regeld in het algemeen gesproken dus de ambtenaren en arbeidscontrac tanten zullen ook voor het jaar 1944 ais bijzondere regeling worden erkend. Hiérbij dient in het oog te worden ge houden, dat in de wet een bepaling is opgenomen, krachtens welke de erken ning als bijzondere regeling kafi wor den ingetrokken, in die gevallen, waar in. naar het oordeel van den secretaris generaal van het departement van so ciale zaken, de regeling voor het be trokken personeel minder gunstig is dan bii toepassing der regeling van de kinderbiislagwet het geval zou zijn. Als gevolg hiervan zullen eventueele min der gunstige regelingen dus vóór 1 Ja nuari 1944 aan de gewijzigde wettelijke bepalingen moeten worden aangepast. Tegelijk met de herziening van de kinderbijslagwet, die. in verband met het vorenstaande, noodig bleek, zijn nog enkele technische wijzigingen aange bracht. KOPENHAGEN, 31 Aug. (D.N.B.) Naar officieel wordt medegedeeld, heeft het ministerie-Scavenius op 29 Augustus by den koning zjjn ontslag aanvrage ingediend en heeft terstond opgehouden te fungeeren. Het beheer aan de ministerieën en secretariaten- generaal wotdt voorloopig geleid door de betrokken hoofden van de partementen, secretarissen-generaal of v directeuren. Vóór zijn4 aftreden heeft het ministerie een verklaring afgelegd, waarin het zich tot het volk richt met de aanmaning, rust en be zonnenheid aan den dag te leggen, en waarin het alle ambtenaren in open baren Uienst oproept, op hun post te blyven en hun. werk in het welzyn van land en volk voort te zetten. De pers noemt de wijze, waarop een déél der Zweedsche? bladen het optre den van Zweedsche visSchersvaartui- gén in het Duitsche waarschuwingsge- bied behandelt, een „opzettelijk prijs geven der neutraliteit". De bedoelingen dezer bladen kunnen overigens niet meer verkeerd worden uitgelegd, als zij, zooals de Nachtausgabe schrijft, bij voorbeeld nog steeds vasthouden aan de te Londen, Washington en Moskou reeds lang opgegeven bewering, dat de Britsch—Amerikaansche luchtmacht sléchts militaire doelen in Duitschland aanvalt. De Nachtausgabe merkt ver der op, dat een voortduren van een. niet te qualificeeren houding van een zeker deel der Zweedsche pers voor het Zweedsche volk ernstige conse quenties kan hebben. De Deutsche Allgemeine Zeitung Schrijft, dat Duitschland in vroegere gévallen van deze houding der Zweed sche pers geen notitie heeft genomen, maar dit voorval dwingt er toe, nog eens te herinneren aan het woord van Bismarck, dat de ruiten, die op het gebied der buitenlandsche politiek door een pers worden ingegooid, tenslotte door het volk betaald moeten worden. Het vermoeden blijft, dat, zooals op de visschersvagrtuigen ongetwijfeld Brit- sche agenten gan het werk waren, bij de Zweedsche pers in kwestie de Brit- sche invloed wederom de deur open heeft gevonden. Dr. Adolf Halfeld schrijft in het „Hamburger Fremdenblatt" o.m.: Op zichzelf genomen bestaat er thans geen reden om de neutraliteitspolitiek van de Zweedsche regeering in twijfel te trekken. De houding van een groot deel van de Zweedsche pers geeft Duitsch land intusschen het recht te spreken van een Zweedsche neutraliteit met dubbelen bodem, inzooverre dat de openbare meening van het land in ve le van haar leidende organen partij heeft gekozen tegen Duitschland in de zen oorlog. Het Duitsche standpunt wordt door deze organen nauwelijks gewaardeerd en de vijanden van Duitschland worden voorgetrokken. Het cjoet aan als een uitdaging, wanneer •„Goeteborgs Posten" het optreden der Duitsche strijdkrachten' tegen de Zweed sche visschersbooten „de ruwste daad, ooit voorgekomen, een onmènschelijk- heid en een schandelijke misdaad" noemt en uitvallen, die spreken van „ziekelijken moordlust" en van „den hysterischen Duitschen overval" wor den in Duitschland beschouwd als een beleediging van de Duitsche wapefaeer. Het zal in de toekomst blijken of de journalistieke olifanten aldus niet zeer veel waardevols in den porceleinwinkel van het Zweedsche volk hebben kapot- getrapt. Textielpunten geldig verklaard 'S-GRAVENHAGE, 31 Aug. - Met ingang v»n 1 September 1943 worden van de textielkaarten voor meisjes van 3 tot* 15 jaar, gemerkt V. 415 en voor kleuters van 13 jaar, gemerkt V 515, wederom twintig punten gel dig 'Met ingang van dien datum zijn dus de punten 61 tot en met 100 van beide textielkaarten voor den aan koop van textielproducten geldig. Voorts wordt bon M. van de tex- tielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, gemerkt V. 215, geldig voor den aankoop van één paar kousen tegen gelijktijdige afgif te van het vereischte aantal punten. Op kousenbonnen van de textielkaart voor vrouwen en meisjes zijn uitslui tend kousen verkrijgbaar en op de desbetreffende bonnen van textiel kaarten voor mannen uitsluitend sok ken. Voor de tevens benoodigde pun ten kunnen eventueel de textielpunten der gezinsleden worden gebruikt. Nieuwe bon voor honden- en kattenbrood. Van 1 tot en met 30 September 1943 worden op bon 18 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beshikbaar gesteld als op den bon vóór de afgeloopen periode. Op bon 18 van de voederkaart voor hon denbrood (groep K) wordt over de zelfde periode lr/s kg. lAittenbrood be schikbaar gesteld. Na 30 September is bon 18 van deze kaarten ongeldig. Vaste brandstoffen voor kook- doeleinden. Van 1 September 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „15 K.F." der kookkaarten ^foor vaste brandstof fen „U 115" recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Over wogen wordt, op 1 October 1943 weder om een bon van de kookkaart „U 115" aan te wijzen. Generator-anthraciet en turf in September 1943. Van 1 tot en met 30 September-1943 geeft elk der bonnen „generator- anthraciet een en twintigste periode" recht op het koopen van 1 H.L. (maxi mum 75 kg.), anthracietnootjes IV of V, gedurende hetzelfde tijdvak .geeft elk der bonnen „generator-turf een en twintigste periode" recht op het koo pen van 50 stuks baggerturf. Met ingang van October- worden in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag door de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale „voortrekkerscursussen" ge houden. Op deze cursussen worden trekkers en treksters van 17 jaar af opgeleid om in het komende voorjaar leiding te kunnen geven aan hun jeugdige medetrekkers, zoowel tijdens weekeinden, als op tochten en in kampen. Zooals bekend is het werk van de N.J.Ijgl geheel op neutrale leest ge schoeid. Iedere jongere, die hart heeft voor de jeugd; is dan ook als „voor trekker" welkom, naar richting of ge loof wordt niet gevraagd. In de genoeVnde steden bestaat thans nog behoefte aan eenige medewerkers (sters), die in stpat zijn les te geven in: spel en soort, natuurkennis, E.H B O., volksdansen-, declamatie. Zij. die bereid zijn, hun krachten aan dit mooie werk te geven, gelieven zich direct te melden bij de N.J.H.C., Tulpstraat 4. Amsterdam. VENDELKWARTIER VAN DEN JEUGDSTORM UITGEBRAND. De leiding van den Nationalen Jeugd storm, streek Amsterdam, schrijft ons het volgende: In den nacht van 21 op 22 Augustus j.l. is het vendelkwartier van het vierde Amsterdamsche Meeu wenvendel van den Jeugdstorm streek Amsterdam, gelegen aan het Suriname- plein. door brandstichting geheel uit gebrand. In enkele oogenblikken tijds is een jeugdtehuis vernietigd, waarin honderden jóngens uit Amsterdam- West hun vriie uren doorbrachten. De Verontwaardiging over deze laffe daad is algemeen. Temeer treft dit- verlies, aangezien luist kortgeleden dit kwartier geheel was opgeknapt, zoowel van binnen als van buiten en de gelden daarvoor met groote moeite door den Jeugdstorm zelf bijeen waren gebracht. De Jeugdstormleiding doet een krach tig beroep op de burgerij en instellin gen van Amsterdam en daarbuiten om door 'n gift eraan mede te werken, dat 'n den kortst mogeliiken tiid een nieuw kwartier in West kan verrijzen. Bij dragen worden gaarne ingewacht op oostgironummer 3.95260 t.n.v. den Jeugd storm streek Amsterdam. Tn het NoordhoTTandsrh Kanaal bij den Artetaarsweg te Amsterdam is het lijk driivende gevonden van een 46-iarigep man, die reeds 14 dagen werd vermPïst en "ermoedeliik tfidens de duisternis te wa ter was geraakt.* Naar het Westergasthuis is het lijk ge bracht van een 70-jarigen man, dat uit de Kostverlorenkade te A'dam was r opge haald. Blijkens mededeeling in het laatste nummer van de Staatscourant zijn in de week van 15 tot 22 Augustus in ons ge heele land 129 gevallen van kinderver lamming aangegeven. In de week daar» voor waren het er 78. In Amsterdam werden in deze week 58 gevallen ge constateerd, tegen 50 in de voorgaan de week. In het Gooi kwamen 3 nieuwe gevallen voor, n.l. 2 te Hilversum en 1 te Huizen. Te Zaandam constateerde men 4 gevallen, te Zaandijk 1, te Wie- ringen 4, in de Wieringermeer 2, te Haarlem 3, in Den Helder 2 en in Alk maar 2. Buiten Noord-Holland komt de ziek te veel minder voor: in Utrecht werden 4 nieuwe gevallen geconstateerd. in Den Haag 1, in Rotterdam geen enkel, in Arnhem 1. in Delft 3 en in Deventer 3. -Ook bij de andere besmettelijke ziek ten in deze week komt het grootste ge deelte voor in Nrd.-Holland. In Amster dam constateerde men 196, in Haarlem 56 gevallen. Voorts in Utrecht 40, Den Haag 48. Rotterdam 48. Leiden 17, Arn hem 11 en Nijmegen 12 gevallen. ERNSTIG ONGELUK IN HET DONKER. HENGELO, 30 Aug. - Twee jongelui, die den trein hadden gemist, begaven zich gisterenavond te voet van En schede naar Hengelo. In verband met den spertijd volgden zij de route langs de spoorlijn. In het donker van den nacht arriveerden zij in hun woon plaats. Dicht bij huis moesten zij een viaduct passeeren. Zii bemerkten niet, dat tusschen de spoorlijnen een opening was, waardoor beiden vier meter om- iaagstortten. De 18-jarige S. viel op een trottoirband ,en overleed kort daar na. De 19-jarige de V. werd met ern stige kwetsuren in het ziekenhuis op genomen. VOOR ANDERHALVE TON AAN EFFECTEN EN GELD GESTOLEN. Een Amsterdamsche handelaar in manufacturen, die eenigqn tijd met vacantie was gegaan, moest gisteren bij zijn terugkeer ervaren, dat tijdens zijn afwezigheid ongewenschte bezoe kers het huis hadden geïnspecteerd. Een groote partij effecten, een hoe veelheid contanten, tezamen ten be drage van 151.930, bleken verdwenen te zijn, alsmede een aantal sieraden (o.a. een gouden collier met hanger) en een hoeveelheid tafelzilver. Blijkens het onderzoek, dat in vol len gang is, hebben de inbrekers nadat zij via een garage op' een balcon wa ren geklommen, een spanjolet sluiting geforceerd, waarna zij vrij spel had den. UITREIKING DIPLOMA'S SLAGERSVAKONDERWIJS. De belangstelling voor 't Slagers- vakonder jvijs is te Alkmaar, on danks de 'moeilijke oorlogsomstan digheden. nog steeds zeer levendig. Wederom had de diplomauitreiking aan 15 cursisten door een vertegen woordiger van S.V.O. te Utrecht, den heer v. d. Zwaag, plaats, het geen een officieel karakter droeg. De belangstelling was bevredigend; de heer Blauwboer, die al secretaris van de Comm. v. Bijstand de leiding van dezen avond had, betreurde het echter in zijn openigswoord, dat de belangstelling van de zijde der Alk maarsche slagerspatroons zoo ge ring was. De heer v. d. Zwaag deed een kernachtige rede aan de uitrei king voorafgaan, waarin hij den scheidenden jongehs een woord voor het leven, ten gebruik? in de praktijk meegaf. Hij bracht de idieelé doelstelling van het vakon derwijs naar voren, t.w. te zijn medewerkers en waro collega's in het slagersvak. Voorts belichtte hij de groote waarde van het S.V.O.- diploma, hetwelk vereischt is iïigev. de Vestigingswet, hoewel volgens spr. het bezit van het diploma niet mag leiden tot een slaan op de borst met een „Dat heb ik nu ge daan", want. aldus spr., bij het ver werven van het diploma beginnen de moeilijkheden pas, omdat hét er aan op aankomt de kennis in de praktijk op de juiste wijze ten nut te van de cliëntèle aan te wenden. Spr. wees Vervolgens op de moei lijkheden van dezen tijd, b.v. het sluiten van vele bedrijven. Hij noemde het een verblij dend teeken, dat, ook de oudere sla gers meer van nun vak willen we ten. Reeds 5 cursussen van slagers patroons zijn in het land begonnen en er volgen er meer. (Misschien ook te Alkmaar). Van de vakgroep slagerij geboren uit de commis sie Wolterson, en reeds voor den oorlog in studie verwachtte spr. zeer veel. Een stap vooruit is in de eerste plaats het verplichte lidmaat schap; van de destijds in het leven geroepen saneering ging geen kracht uit, omdat er'geen rechtspersoonlijk heid was en in de tweede plaats het vakonderwijs, thans ondergebracht in de Vakgroep Slagerij, waardoor het onderwijs veel meer kracht heeft. Als de figuur uit het vakon derwijs schetste spr. den heer Cui- per in den lande welbekend. Begon nen met een oude bank en een oude verroeste machine te Utrecht, is zijn streven en werken beloond en staat nu te Utrecht de mooie slagersvak school, het levenswerk van den heer C'uiper. Spr. stelde de heer Cuiper als voorbeeld van een onvermoeid krachtig werker. Na de rede werd de gildepenning uitgereikt aan den cursist Jonker uit Hoorn, als zijnde de beste cursist van den cursus en had voorts de overhandiging der diploma's plaats. De leeraar J. de Wit zeide, dat vroeger de slagers sceptisch tegen over het vakonderwijs stonden, doch dat het al veel Veranderd Was. Hij drukte den jongens met klem Op het hart waardige collega's te worden en moedigde hen aan tot strijd te gen beunhazerij in het vak. De leeraar, de heer De Vrijer, ge tuigde van een prettigen en 'vrucht dragend en cursus. De cursist v. d. Schaar dankte op eenvoudige wijze voor het onderwijs en sprak zijn beveiligingsdienst in OPRICHTING. Dé laatste m&aiïden wordt -een deel van De Streek onveilig gemaakt door een dievenbende, die het voornamelijk gemunt heeft op de producten te velde. Vooral in de hannes Bovenkarspel, Grootebroek en Lutjebroek slaan de dieven g^.'egeld hun slag en hoewel politie en marechaussée doen wat ze kunnen is het haar, wegens de uitge strektheid van het te contföleeren ge bied, nog niet gelukt de bende in den val te krijgen. De diefstallen begonnen eenige maan den terug tijdens den aardappeloogst, toen ook van menigen tuinder gereed schappen werden ontvreemd. Toen de tabak rijp werd, verdwenen de bladeren bij honderdtallen en thans, nu de tarwe aan hokken en de erwten aan schansen staan, moeten deze pro ducten het ontgelden. Om eenigszins paal en' perk te stellen aan deze diefstallen wordt thans over wogen een particuliere beveiligingsdienst in het leven t© roepen. groote vertrouwen uit in het be stuur van S.V.O,, vooral betreffende de wijze van examineeren. De cursist Mul sprak nog enkele woorden en noemde den leeraar De Wit een parel in het slagersvak. Hij zeide als toekomstig slager, maar ook als ménsch van hem veel geleerd te hebben. Tot slot gaven alle cur sisten zich op als lid van S.V.O. „VREUGDE EN ARBEID" ACTIEF. Het is de plicht van ons ouderen, onze kinderen zob weinig mogelijk van den huidigen toestand te laten mérken. Daarom organiseerde „Vreugde en Arbeid" het schoolfeest in den Mu- ziektuiri, dat een groot succes was en daarom is er op Zaterdagmiddag 4 September wederom een speciale kin dermiddag, met een keur van artisten. De groote menschen worden ook niet vergeten, die krijgen 's avonds een groote specialiteitenscRouw, die iets geweldigs belooft te worden. Hierbij tre den op: Het Majoiite-Ballet, Diana en Partner, De Wilbury's enz. enz. Het is daarbij verheugend, dat onze stadgenoot Andrê Carrell is uitverkoren bij deze keur van artisten als conféren cier te mogen optreden. U ziet Vreugde en Arbeid zorgt voor Uw ontspanning. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Lészló, z. van Arpad L. L. Moldovón en A. van der Reijden. Clasina, d. van Barteld Post en J. M. J. van der Meer. Renee O. J., d. van Jacob Boon en O. R. Wijma. Willy A., d. van Willem Hartqg en T. M. Visser. Vincentius P. M., z. van Ni- colaa.-f Oostrom en M. H. Ferier. Hendrikus H., z. vah Gerardus M. Blommestijn en J. B. Schouten. Willy C., d;. van Egbert W. Groeneveld en A. S. Scheffer. GETROUWD: Johannes Bulthuis en Maria Ch. Balder. Willem E. Buis man en Grietje Kok. OVERLEDEN: Barbera Rol, gehuwd met T. Groot, 66 jaar. Geertje Oost woud Wijdenes, wed. van K. Weeder, 78 jaar. Hermina Tiesing, wed. van H. J. Fehres, 91 jaar. Herman van der Wal, 76 jaar. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 u. voorstelling; 's Zon dags doorloopend van 2 uur af; Woensdag 2.30 uur Matinee. Victoria-Theater: Zeven Jaren geluk (kom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater: Zomeravontuur (rom.) 18 jaar. Cinema-Theater: Verbannen (rom.-dram.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Wat 'n Schatje (hum.) 14 jaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1