DAGBLAD VOOR Verbitterde, gevechten aan het Oostelijk front. Duitsche steden opnieuw gebombardeerd. Vijftig vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Sten^oediiTP aa*"'aïïeii der' Italiaansche vliegers. Churchill over het tweede front. Waarschuwing voor 4ptimisme. Mislukte .landingspoging. Duitsche luchtafweer zonder weerga. Britsche verliezen enorm groot. Rust in Denemarken. Regeering afgetreden. Steenkolen- en cohespr ijzen gewijzigd. Zijn leven on het spel gezet. Nieuwe terreuraanval op Berlijn. Het gedrag der Zweedsche visschers. Verduisteren van 20.31-6.50. STAD EN OMGEVING. Na vier jaren oorlog. Heiloo. Koedijk. Heer-Hugowaard. Oterleek. Langedijk. N oordsckarwoude. Zuidscharwoude. St. Pancras. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND '145e Jaargang, No. 203, 2 pagina's. Prfls der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. ƒ1.40, elke 31/2 m.M. meer ƒ0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk f 2.63, Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüKRER, 31 Aug Het opperbeveTvan de weermacht maakt bekend De vijand zette zijn aanvallen op den Zuidelijken en cenfralen sector van het Oostelijke front ook gisteren met onverminderde hevigheid voort. De verbitterde gevechten zijn nog aan den gang. 91 bolsjewistische tanks Werden stukgeschoten. In het zeegebied ten Westen van Taganrog brachten lichte Duitsche viootstrijdkrachten van 6 vijandelijke kanonneermotorbooten er 2 tot zin ken, schoten 2 bommenwerpers neer en maakten gevangenen. Bij de .gevechten in de afgeloopen week aan het Mioesfront heeft zich het derde bataljon van het grenadier- regiment 70 onder bevel van eersten luitenant Kecht bijzonder onderschei den. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen 'deden opnieuw overdag een aanval op, de haven AuguSta en beschadigden in een verrassende scheervlucht een vij andelijk transportschip alsmede een landingsboot zwaar. In luchtgevechten werd daarbij e'en Spitfire vernietigd. Duitsche jagers schoten in het gebied van Napels van een formatie bestaande uit 60 aanvallende vijandelijke vlieg tuigen er 26 neer. Boven den Atlantischen O.ceaan scho ten Duitsche jachtvliegtuigen met groo- te actieradius een groote Britsche vlieg- boot neer. Britsche luchtterreur. Sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten vielen in den afgeloopen nacht West- Duitsch gebied aan, vooral de steden München-Gladbach en Rheydt. De ver nielingen en de verliezen onder de be volking zijn aanzienlijk. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten volgens de t<jt dusverre ontvan gen rapporten 25 der aanvallende Brit sche bommenwerpers neer, Duikbootsnccessen. Duitsche Üuikbooten brachten in de Middellandsche Zee en in de randgebie den ya'n den Atlantiachen Oceaan vijf scheen met een gezlmenlijken inhoud van 34.000 brt.. een torn^oiager en vier transportzeilbooten tot z'nken. Zij tor pedeerden voorts een tankschip van 10.000 brt. en schoten boven den Atlanti schen Oceaan vier-vijandelijke vliegtui gen neer. In de Zwarte Zee vernietigden duik- booten twee bolsjewistische bewakings vaartuigen en een zeeslcepboot met drie vaartuigen. Het Italiaansche weermachtbericht meldt: Formaties Duitsche vliegtuigen heb ben nieuwe aanvallen ondernomen op voor anker liggende schepen op de reede van Augusta. Eep vrachtschip van middelbare tonnage en eenlge spe ciale ontschepingsvaartuigen werden getroffen. De vijandelijke luchtmacht heeft gis teren aanvallen ondernomen op Civita vecchia, Decimo (Cagliaril en op de omgeving van Napels. Telkens aange vallen door Italiaansche en Duitsche jagers, die zich stoutmoedig op de bommenwerpers en de tweemotorige escorte-vliegtuigen stortten, verloor de vijandelijke luchtmacht boven Lazio en Campania 40 toestellen. Tien werden neergehaald door onze jagers, 27 door Duitsche jagers en 3 door de batterijen luchtdoelgeschut. i Naar de Britsche berichtendienst, uit Quebec meldt, heeft Churchill Dinsdag in de citadelle zijn aange kondigde radiorede gehouden. Hij prees allereerst de verdiensten van Canada voor den steun aan het moederland. Ook Australië. Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika loofde Churchill voor datgene, wat deze dominions tot nu toe hebben ge presteerd en wat zij „nog in de toekomst besloten zïjn te prestee^ ren". Overgaande tot den oorlog in de Sovjet-Unie zeide Churchill, dat hij „de Sovjets niet kon laken, dat zij vaak hun ontstemming hebben geuit over de werkeloosheid van Groot-Brittanië en de Vereenigde Staten". Deelneming van Stalin aan de conferentie te Quebec zou, zoo zeide Churchill „niet doelma tig" geweest zijn. Ook heeft Stalin niet kunnen komen, omdat hij het opperbe vel aai^ het Oostelijk front voert. Men hoopt echter, dat „binnen afzienbaren tijd een conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill tot, stand zal ko men". Het tweede front. In het verdere verloop van zijn rede «need Churchill de kwestie van de vor ming van een tweede front aan. „Ik ge loof," zoo zeide hij, „dat de dag niet ver meer is, waarop de Britsche en Amer" aansche troepen 't Kanaal over zullen steken en in Frankrijk tégen de Duitschers zullen vechten". „Een der gelijke onderneming", zoo voegde hij er echter aan toe, „zal men echter liechts toelaten, wanneer men^van te- Voren overtuigd is van het succes". Nadat Churchill zich in prijzende be woordingen'had uitgelaten over het op treden van partisanen in enkele Bal- kanlanden, wees hij er op, dat de strijd in den Stillen Oceaan het voornaamste onderwerp yan besprekingen in Que bec had gevormd. Hij eindigde zijn rede met' de waarschuwing den toestand niet al te optimistisch te beoordeelen. Britsche groep goeddeels vernietigd. Naar van. Duitsche militaire zijde vernomen wordt, heeft Maandag een ta melijk sterke Engelsche groep van 406 man ten zuidwesten van" Reggio (Ca- labriëeen landingspoging gedaan aan de punt van,de Italiaansche laars. De tegenmaatregelen hebben er toè geleid, dat deze groep tot op 30 man, die zich in de bergen schuil houden en afzon derlijk gevangen genomen worden, ver nietigd werd. Dit is, naar men te Berlijn verklaart, ongetwijfeld een poging om 'n Engelsch landingshoofd voor te bereiden. Dit blijkt al duidelijk uit het feit, dat men een omvangrijke hoeveelheid radio-in strumenten heeft gevonden, die reeds gemonteerd waren. Nederlandsche Vrijwilliger* bij de Duitsche oorlogsmarine. Na den dienst gaan de jongen* gezameiijk uit. In prettige kameraadschappelijke bijeen komst wordt hier de vrije tijd doorgebracht met het wisselen van gedachten en aldus kracht verzameld voor den komenden dienst Bildberichter Andres/Reela/Pax m GENEVE, 31 Aug. De lucht vaartcorrespondent van de „Daily Mail" Colin Bedpall, p wijst op de zware verliezen van Engelschen en Amerikanen *tijde#s hun luchtaan vallen. Reeds uit het feit, dat men den aanvallenden bommenwerpers steeds meer jagers meegeeft, zoo schrijft hij, blijkt hoezeer de tegen stand van de Duitsche luchtmacht is gegroeid. De Duitsche afweer is be langrijk krachtiger dan men ge meenlijk in Engeland aanneemt en het is volkomen onjuist wat vele mensehen meenen, dat het bombar- dèeren van Duitschland een volko men eenzijdige zaak is. De Britsche en Amerikaansche vlieg tuigbemanningen leggen geen lichtvaar dig optimisme of bijzonder vertrouwen op een snelle overwinning der gealli eerden aan den dag. Tijdens een k;ort geleden aan een Britsch vliegveld ge bracht bezoek heeft Bednall zich ervan kunnen overtuigen, dr#t de Engelsche en Amerikaansche vliegers vast -van mee ning zijn. dat de geallieerden een har den en moeilijken weg voor zich hehr ben. De tegenstand van de Duitschers bij de luchtverdediging, zoo verklaart Bed- nall, is zonder weerga. De Duitsphe luchtverdediging wordt door zeer be kwame handen geleid. De vijand moet een groot aantal nachtjagers hebben, want zoowel bii den luchtaanval op Berlijn als bij dien op Neurenberg zijn vijandelijke jagers in zeer p.ro-u vang bij de verdediging gebruikt. Bei de steden liggen te ver uiteen dan dat men mag aannemen, dat het be'de ma len dezelfde nachteskaders zijn ge weest, waarop de Angloamerikaansche eskaders bommenwerpers zijn gestuit. Zes bommenwerpers tegelijk geraakt. De verliescijfers der Angloamerikaan sche eskaders bommenwerpers ziin vol- De Kopenhaagsche bladen, die Dins dag na een stilstand van een dag weer verschenen zijn, schrijven in hun arti kelen over Jhet afkondigen van den uit zonderingstoestand in Denemarken door deifbevelhebbjr der Duitsche troepen, dat de Deensche bevolking rust en ernst aan den dag heeft gelegd en den toestand met begrip onder het oog heeft gezien. National Tidendè b.v. schrijft, dat de Deensche bevolkfng Dinsdag reeds het gewone leven van den Deenschen werk dag heeft hervat. Faederlandet wijst op het nuchtere realisme van de Kopenha- gers en zegt, dat slechts enkelen onver- antwoordelijken elementen de ernst van- den toestand onder het oog moest wor den gebracht. Aftreden der Deensche re geering. Op een desbetreffende vraag werd over den toestand in Denemarken in de Wilhelmstrass^medegedeeld, dat de Deensche regeering volgens een bericht van de Deensche radio is afgetreden. oZij «heeft in een verklaring het Deen sche volk aangespoord rust en orde te bewaren. De tegelijkertijd uitgesproken wensch, dat de .staat van beleg niet van langen duur mag zijn, komt, naar poli tieke kringen in Berlijn verklaren, ge heel overeen met den wensch van de toonaangevende Duitsche instanties. Overigens wordep te Berlijn verschil lende vooral uit Engelsche bron afkom stige inlichtingen beschouwd als een be vestiging, dat van buiten af onder Britschen invloed onrust in Denemar ken is gezaaid en aangewakkerd en dat zelfs valschermspringers hiervoor ge bruikt zijn. VERLICHTING VAN VOOR SCHRIFTEN IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 1 Sept. De di recteur van politie to Kopenhagen heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat met het oog op de kalme, houding van de Dëbnsche bevolking, met onmid dellijke inwerkingtreding een reeks verlichtingen in de uitgevaardigde voorschriften zal worden ingevoerd. Zoo wordt het verbod om zich op straat te bevinden thans beperkt tot den tijd van 11 uur des avonds tot 5 uur des ochtends. Het sluitingsuur van café's, schouwburgen en bioscopen, dat - was vastgesteld op 8 uur der avonds, is ge steld op 10 uur. Het tram- en autobus- verkeer wordt dienovereenkomstig uit gebreid. Het geheele binnenlandsche Deensche berichtenverkeer (post. telegraaf, telefoon) is met onmid dellijke inwerkingtreding weer toe gelaten. De Engelsche Nieuwsdienst meldt uit Wayland in New-York, dat daar een goederentrein met een personentrein m botsing is gekomen. Ten minste 25 personen kwamen hierbij om het leven. 150 reizigers werden gewond. gens Bednall zoo hoog, dat het gevaar lijk zou zijn ze als van geen belang te beschouwen. Eenigerlei zelfvoldaanheid mag niet opkomen. Bednall heeft ge sproken met leden der bemanningen van Britsche en Amerikaansche bom menwerpers, die tijdens den jongsten luchtaanval op Berlijn en Neurenberg met eigen oogen hebben gezien hoe vijf, vaak zelfs zes van de met hen vliegen de bommenwerpers tegelijk werden neergeschoten. De bij de Britsche openbare «meening veel voorkomende opvatting, aldus Bed nall, dat dé Engelsch-Amerikaansche luchtmacht verliezen kan uithouden, 'die tieh procent van dè aanvallende viieg- tuigen niet te boven gaan, is onjuist en van eiken grondslag ontbloot. Men moet bedenken, dat volgens onofficieele ra mingen de vervaardiging van een enne? viermotorig vliegtuig 70.000 werkuren kost. Dit geeft een inzicht hoe zwaar voor de geheele productie ook het ver lies van maar één enkelen grooten bommenwerper weegt, afgezien daar van, dat telkens een waardevolle be manning mede verloren gqat. DE VERBLIJFPLAATS VAN CIANO. De vroegere Italiaansche minister van buitenlandsche zaken en schoon zoon van Mussolini, graaf Galeaza Cia- no, heeft met zijn gezin Rome verla ten. De Corriere Delia Sera deelt daar omtrent-mede, dat graaf Ciano zijn wo ning in de stadswijk Parioli sinds den 26en Juli niet had verlaten, zoódat al gemeen werd aangenomen, dat hem huisarrest was opgelegd. Vrijdagmorgen 27 Augustus heeft men den graaf nog voor hei^ venster van zijn woning zien staan. Kort nadat de gravin met de kinderen was uitge gaan en niet weer teruggekeerd, stelde men vast, dat ook graaf Ciano zich niet meer in hèt huis bevond. Het huisper soneel was betaald en ontslagen. Men neemt aan, dat *graaf Ciano het huis verkleed verlaten heeft, daar het on onderbroken dbor acht agenten werd bewaakt. Waarheen de graaf zich met zijn gezin heeft begeven, is nog niet bekend. DEVENTER, 1 Sept. - De diepst van den gemachtigde voor de prijzen deelt mede: in het kader van ook op ander gebied doorgevoerde aanpassing van prijzen in het bezette Nederlandsche gebied aan het in Duitschland geldende prijspeil zullen de verkoopprijzen van de Nederlandsche mijnen voor steen kolen, briketten en cokes met ingarrg van heden^. 1 September, een wijziging ondergaan. De gemachtigde voor de prijzen heeft zijn goedkeuring aan deze aanpassing verleend, welke een vrij ingrijpende verandering van de be staande prijzenstructuur voor de kolen inhoudt. De aanpassing brengt voor een aantal soorten en kwaliteiten een niet onbelangrijke prijsverhooging met zich mede. Daartegenover zijn enkele ande re prijzen verlaagd. Dit laatste geldt speciaal voor bepaalde -soorten huis brandkolen met name magere en ess- nootjes 2 en 3. Met het oog op de bij den kleinhan del aanwezige voorraden worden de detailhuisbrandprijzen eerst met in gang van 15 September aangepast aan de gewijzigde inkoopsprijzen. Tot dien datum mogen de tot dusver geldende maximumprijzen aan verbruikers van kolen en cokes voor huisbranddoel einden niet worden overschreden. Het spreekt vanzelf, dat héT aanhouden van vóór 1 September 1943 gekochte voor raden met het doel deze later tegen de hoogere prijzen te verkoopen, niet ge oorloofd is. De nieuwe maximum-ver koopsprijzen voor den kleinhandel zul len tijdig worden bekend gemaakt. Voor V«f Toen twee rechercheurs van de Ede- sche economische recherche Zaterdag middag Ede-Z. aan eep intensieve con trole onderwierpen, trok het de aan dacht, dat een passeerende wielrijder welgevulde tasschen op zijn fiets ver voerde. Zij riepen den man aan halt te houden, doch in plaats van aan dat be vel te voldoen, reed hij met groote snelheid weg. De rechercheurs zetten onmiddellijk een vervolging in. Het werd een spannende race over kronkelige paadjes tusschen volkstui nen. De mannen der wet vuurden eeni- ge waarschuwingsschoten af, doch de achtervolgde trok er zich niets van aan. Hij reed zoo mogelijk met nog grootere snelheid door, doch het baatte hem niet. De recherche haalde hem in en arresteerde hem. De inhoud der tas schen bleek te bestaan uit.... vijf ka zen, die hij tegen veel te hoogen prijs had gekocht van zijn zwager J. van V. te Ede. Ook v. V. werd daarna aangehou den'. Bij hem vond de recherche een karnapparaat, een radiotoestel, terwijl er voorts aanwijzingen waren, dat in zijn huis clandestien werd geslacht. Een en ander werd ïn beslag genomen en tegen den wielrijder D. T. uit Ren- kum en Van V. procesverbaal opge maakt. BERLIJN, 1 Sept. (D.N.B.) In den nacht van 31 Aug. op 1 Sept. is een nieuwe Britsche terreuraanval op Ber lijn ondernomen. De gereorganiseerde Duitsche lucht afweer heeft den aanvallers uiterst zware verliezen toegebracht. De forma ties Britsche bommenwerpers werden verstrooid en meerendeels genoodzaakt haar bommen lukraak uit te werpen. Door den doeltreffenden afweer werd de gesloten aanval van de formaties Britsche bommenwerpers verijdeld. Bo ven en beneden de wolken ontwikkel den zich hevige luchtgevechten, in welker verldop talrijke Britsche bom menwerpers werden neergeschoten. Het totale aantal der Britsche ver liezen bij dezen nieuwen terreuraanval op de Rijkshoofdstad is thans nog niet te overzien. Vast staat evenwel reeds, dat de Duitsche luchtverdedigingsstrijd- krachten, afweergeschut zoowel als nachtjagers, de Britsche luchtmacht uiterst zware verliezen hebben toege bracht. Zonder dat tot dit oogenblik het gezamenlijke aantal der Britsche ver liezen kan worden opgegeven, kan erop gerekend worden, dat een aanzienlijk aantal Britsche bombardementsvliegtui gen is neergeschoten. Engeland strooit onrust. Op een desbetreffende vraag werd Woensdag in de Wilhelmstrasse ver klaard, dat het in strijd met het in ternationale recht zijnde gedrag der Zweedsche visschersbooten op ondub belzinnige wijze aan den dag is getre den. Men heeft te Berlijn niet de ge ringste aanleiding om de desbetreffen de berichten van de Duitsche militaire instanties in twijfel te trekken. Boven dien is sedert langen 'tijd de activiteit van Britsche agenten juist in deze stre ken bekend. Wanneer de Zweedsche pers probeert een andere voorstelling te geven van den stand van zaken, dan is dit hoogst betreurenswaardig. Het spreekt vanzelf, dat juist nu, waar Engeland probeert overal onrust te zaaien, Duitschland overal waar het de wacht houdt, zijn waakzaamheid heeft verdubbeld. MEUBELACTIE VOOR OORLOGS-SLACHTOFFERS. DORTMUND, 30 Aug. - Niet alleen de vanuit de lucht bedreigde' steden in het Roergebied, doch ook de naburige gemeenten hebben met groot succes meubel-acties gehouden ten bate van de. slachtoffers der Engelsche bombar dementen. Speciale firma's zullen de verzamelde meubelen opknappen, waar na. ze ter beschikking gesteld zullen wórden. Maan onder 21.04 uur, maan op 6.49 uur. BENOEMD. D© heer W. J. Louwe, onderwijzer aan de R,.K. Jongensschool te Castri- cum, is benoemd tot leera^r bij het Landbouwhuishoudonderwijs te Alk maar. GEWIJD CONCERT. A.s. Vrijdagavond ?al in de Groote Kerk een gewijd concert plaats vinden, waaraan medewerken Henri Welbooren als bas-baritonzanger en Johan Zweers als organist. Dit concert wordt gegeven ten bate van het meubileeringsfonds. HANDELSRÊGISTER. Wij zigingen: Akersloot: W. Broersen, Hoofdweg 227, melkhandel, overgegaan aan: C. Broersen. Alkmaar: Maison Franca (eig.: mevr. E C. Franca—$mit,) Ritsevoort 86, dames- maatkleeding, overgegaan aan mevr. M' H. J. Blom. Heiloo: Brantjes en Co., Blinkenlaan E 65 (post Alkmaar), houthandel, rechts vorm gewijzigd. Oude Niedorp: W. Kolkman, Zijdewind 193, smederij, winkel in huishoudelijke artikelen enz., gedeeltelijke overgang van het bedrijf aan M. P. Kolkman-. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Gerrit A., z. van Adria- nus Ph. de Vries en D. E. de Jong. Maria Th., d. van Andreas B. Melker en C. A. Imming. GETROUWD: Gijsbertus Kramer en Geertje de Boer. Dirk Rasch en Ca- tharina Bellekom. Jan Nooder en Cornelia Tonneman. OVERLEDEN: Wilhelmina Klaren- beek, 13 dagen AGENDA Bioscopen. Eiken avond 7.30 u. voorstelling; *s Zon dags doorloopend van 2 uur af; Woensdag 2.30 uur Matinee. Victoria-Theater: Zeven jaren geluk (kom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater: ZomeraVontuur (rom 18 jaar. Cinema-Theater: Verbannen (rom.-dram.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Wat 'n Schatje (hum.) 14 laar. Woensdag 1 September. 7.30 u., 't Gulden Vlies, opv. van De Verloren Zoon, door W. Goossens' Volkstooneel. NU wij aan den vooravond %taan van liet trieste jubileum, dat besloten ligt in de voleindiging van het vierde oorlogsjaar, moge dit aanleiding zijn tot een korten terugblik op het krijgs gebeuren, zooals zich dit in steeds om vangrijker mate over de wereld heeft uitgebreid en dat,' mede door een mas saal gebruik van moderne machtsmid-N delen, heeft geleid tot een oorlog, wel- kè 'in de geschiedenis der menschheid zonder weerga is. Ondanks alle leed en kommer, wellp de oorlogstoestand, óók over ons land, heeft uitgestort, kost het eenige moeite, zich te realiseeren, dat de fatale datum va£ 1* September 1939, waarop de Duitsche legers Polen binnenrukten, reeds weer vier jaren achter ons ligt. Dat dit tijdsverloop, waarvan het doorleven steeds moei lijker werd, desondanks zoo snel aan ons is voorbij gegaan, is wel hoofdzake lijk te danken aan de filmische snel heid, waarmede de schokkende gebeur tenissen elkander zijn opgevolgd. Men herinnert zich dit vooral ui# het begin van den oorlog, hoe de opmarsch door Polen in' bliksemtempo werd uitge voerd en hoe spoedig dajhjop de be zetting van Westelijk Europa met de capitulatie van Frankrijk een feit werd, nadat Italië inmiddels de zijde van Duitschland had gekozen. Dan op 22 Juni 1941 ontbrandde de strijd met het onmetelijke Sovjet-rijk, dat zich in een lange reeks van jaren grondig had voorbereid op een gewapend conflict, hetwelk het geheele westen van ons werelddeel onder de bolsjewistische invloedssfeer zou rpoeten brengen. Wanneer men een oogenblik zou wil len aannemen, dat door de intrede van Japan en van de Vereenigde Staten in den oorlog de balans eenigermate werd génivelleerd, dan mag hiernaast wel geconstateerd worden, dat het nog niet beëindigd zijn v^n de wereldworsteling goedd'eeis dient të worden geboekt op het debet van den geweldigen kamp, die in het Oosten wordt uitgevochten en waarvan het beeld zich, naar mate de oorlog vorderde, wel eenigszins heeft gewijzigd. Zag men bij den aan vang de Duitsche en verbonden legers opmarcheeren tot diep in het vijande lijke binnenland, daarbij gebieden be zettend met 'n onmetelijk rijke bodem productie en industriecentra, welker vitale beteekenis voor een gezonde oorlogseconomie evenmin kon worden gelogenstraft, thans nu al déze hulp bronnen in Duitsche hand zijn heeft de strijd van deze zijde het karakter aangenomen van een elastischen verde- digingsafween, ingesteld op een mas sale slijtage van de vijandelijke aan- valskrachten. die zelfs op dit oogenblik nog niet mogen worden onderschat.. Vat men het beeld, dat het resultaat van vier jaren oorlog is geworden, bij dezen mijlpaal in korte trekken samen, dan ziet men Duitschlands machtspositie in Europa, zich uitstrekkende van het noordelijkste puntje van Noorwegen tot het zuidelijkste van Griekenland, vrij wel onaangetast, terwijl aan het Aziati sche front OJapan evenzeer uitgestrekte en rijke gebiedsdeelen, w.o. ons Neder- landsch-Indië, aan zich ondergeschikt heeft weten te maken. Alleen Italië kwam er minder gelukkig af, omdat het zijn zoo moeizaam opgebouwde kolo niale rijk zag verloren gaan niet al-~ leen, doch mede omdat thans de drei ging der geallieerde legers op eigen veste is gericht. Wat echter geenszins wil zeggen, dat de rol van Italië in dezen oorlog is uitgespeeld; het hard nekkig verzet, dat men na den val van het fascistisch regime onder maar schalk Badoglio is blijven bieden, heeft het tegendeel hiervan reeds voldoende aangetoond. A LLES wijst er op, dat door de ge^ allieerden het jaar 1943 is,uitver koren om de As ten val te brengen; de herhaalde conferenties, de algemee- ne stormloopt» uit meerdere richtingen ondernomen en het zich steeds uitbrei dende luchtoffensief zijn er de kenne lijke symptomen van. De aanvallen, op Duitschland gericht, zijn heviger dan ooit, doch de taaiheid, waarmede hier aan weerstand wordt geboden, is be wonderenswaardig. Alle onnoemelijke krachtsinspanningen ten spijt konden op de Duitsche legers geen doorslaande successen worden bevochten en 't thuis front staat nog altijd ongebroken daar. Onder deze omstandigheden gaat het vijfde oorlogsjaar in en hoewel dit zich als belangrijk en misschien wel beslis send laat aanzien, is de toestand der mate gecompliceerd, dat niemand weet, wat het brengen zal. Naast de zichtbare factoren, welke een bepaalden afloop zouden kunnen doen veronderstellen, zijn er minstens even veel onzichtbare, die een verrassende wending op elk uur van den dag mogelijk maken. En bij den wensch op een sptoedigen vrede, die t$ch van menscbelijk standpunt uit be zien gerechtvaardigd is, moge men zich er wèl voor wachten, onder de suggestie van dit verlangen te geraken, doch dient men voldoenden realiteitszin te betoo- nen om ook de andere mogelijkheid onder de "oogen te zien. Het is nu een maal aan de toekomst eigen, dat zij gesluierd gaat en daarom dienen wij niét slechts berustend en met de han den in den schoot af te wachten, doch sterk te zijn, ook in den wil en in den strijd voor een vrij vaderland in een rustig en vredig Europa, dat niet on der invloeden zal komen te staan, die aan ons West-Europeanen van Ger- maanschen bloede volkomen „vreemd zijn. WINDHONDENRENNEN TE ALKMAAR De Alkmaarsche Windhonden Renver- eeniging heeft op de banen 4;e Haarlem en Heemstede reeds verscheidene ren nen georganiseerd en daarbij zoowel van de zijde van het publiek als van die van de honden-eigenaren een groo te belangstelling ondervonden. Naar aanleiding van deze successen heeft de directie van het Sportpark zich met de vereeniging in verbinding gesteld en is men tot een overeenkomst gekomen, zoodat Zondag a.s. het Sport park Alkmaar zijn eersten windhon- denren van dit seizoen zal hebben. Er is reeds een groot aantal honden ingeschreven, waaronder ook de kam pioenen van Nederland, zoodat er Zon dag zeer zeker voor honden- en ren- liefhebbers van spannende rennen zal kunnen worden genoten. Zesde leerkracht aan de "Ulo-school benoemd. - Dat de Ulo-school inder daad in een behoefte voorziet, moge blijken uit het feit, dat*door het ge meentebestuur een zesde leerkracht aan deze school is toegevoegd. Naar we vernemen is hiervoor benoemd de heer K. de Vries, thans onderwijzer aan de Nic. Beetsschool te Alkmaar. Uitslag stierenkeuring. - Bij de in het voorjaar 1943 gehouden stieren- keuring werdén uit deze gemeente Rensche's Frans, geb. 28 Mei 1942, eig. P. J. Lammerschaag, voorloopig toege laten, Betjes Adema 2, geb. 8 Maart 1942, eig. H. A. Kooij, voorloopig goed gekeurd en Dirk 8, geb, 6 Maart 1942, eig, J. Schouten, afgekeurd. Zondagsschool. - Daar de Zondags school het laatste seizoen door een zoo danig aantal kinderen werd bezocht, dat het werk de krachten van één on derwijzeres te boven ging, werd naar een oplossing omgezien. Na een daartoe gedanen oproep van den predikant hebben zich vijf dames en twee heeren beschikbaar gesteld. Besloten werd o.a. de lessen 5 Sep tember te doen aanvangen en een twee- •tal klassen in te richten, welke gelijk tijdig des Zondagsmorgens van half 12 tot half één les zullen hebben. De leeftijdengrens werd vah 5 t.m. 12 jaar gesteld. Tooneeluitvoering „Jong Leven'V Zondagavond j.l. gaf de tooneelver- eeniging „Jong Leven" uit Noord- scharwoude voor een flink bezette zaal een uitvoering bij Slikker. Voor de 24ste maal trad „Jong Leven" met dit successtuk „Liefde" nhar voren. De be zoekers hebben een-genotvollen avond gehad wat tot uiting kwam door een daverend applaus. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer P. Bakker slaagde dezer dagen voor het examen vakbekwaamheid voor behangers. Emeritaat. - Ds. F. J. Folpmers, Ned. Herv. predikant, voorheen alhier, thans te Twijzel, heeft als zoodanig emeritaat aangevraagd. Burgerlijke stand. Geboren: Bregita C., d.v. W. C. Waterdrinker en J. A. Dobber. Dieu- werlje, d.v J. Rustenburg en G. Tim merman T- G: iet je, d.v. A. Leijen en T. Geertsema. Wim, z.v. A. Kout en C. Beets. Ondertrouwd: Cornelis J. Stoop, en Catharina Commandeur. Leendert J. J. Augustijn en Aaltje Eggens te Rotterdam. Getrouwd': Johannes Koenis en Maria C. Spanjaart. Overleden: Agatha C. Leek. 3 jaar, d.v. Theodorus C. Leek en Anthenia Molenaar. 1 Afscheid van kapelaan Schoonebeek. De "parochie Langedijk heeft Zondag afscheid genomen van kapelaan Schoo nebeek, die, na een ambtsvervulling van vijf jaren aan den Langedijk, in gelijke functie is benoemd te Den Haag. Dat hij zich gedurende die vijf jaren een groote plaats heeft verworven in de harten van katijqliek Langedijk, is dien dag ondubbelzinnig gebleken. De zaal van „De Burg" was geheel bezet tij dens den afscheidsavond. Tal van spre kers, w.o. de zeereerw. heer Pastoor, kapelaan Van Zijp„ vertegenwoordigers van het kerkbestuur, armbestuur, van de vroegere katholieke vereenigingen, zooals de Hanze, de tooneelvereenigmg, LTB, 'voorts van de voetbalvereeniging, den zang, EHBO, fanfare enz., hebben den scheidende hartelijke woorden van dank toegesproken voor hetgeen hij tij dens zijn werkzaamheid alhier voor al les en allen heeft gedaan. Als stoffelijk blijk yan waardeering werd kapelaan Schoonebeek een cadeau onder couvert overhandigd. 's Middags heeft kapelaan Schoone beek afscheid genomen van de leden van de vroegere jeugdvereenigingen. Kapelaan Donkers, van Zwaagdijk, is als opvolger van kapelaan Schoonebeek benoemd en inmiddels in functie ge treden. Willem Goossens' Volkstooneel met „De Verloren Zoon". - De Zaterdag avond in „Concordia" alhier door Wil lem Goossens' Volkstooneel gegeven uitvoering van het spel' uit het vis- schersleven „De Verloren Zoon" door Bob Bertina, w^s totaal uitverkocht. Het zeer talrijke publiek heeft intens meegeleefd met de familie Dekker en hun vrienden, in vreugde en leed, en de ontwikkeling van de conflicten tot aan het „eind goed al goed" met ge spannen aandacht gevolgd. Alle spelers hadden zich volkomen in hun rol inge leefd. Het wa$ wel jammer, dat de mechanische medewerking in het derde bedrijf, de windmachine, het zóó liet stormen, dat het gesproken woord voor velen zeer moeilijk of niet te verstaan was. Hèt publiek heeft echter ongetwij feld deze ernstige afwisseling in het in den regel nogal luchtige repertoire zeer op prijs gesteld, getuige het ap plaus, dat aan het einde van ieder be drijf opklonk. Biljartwedstrijd. De derde wed strijd tusschen O.K.K. van Zuid-Schar- woude en Gezellig Samenzijn van Broek op Langendijk werd in het lokaal van den heer W. Terburg gespeeld. De uitslag was als volgt: O.K.K. te fna- ken 1118 punten, gemaakt 1182 punten, een winst van 64 pnt. Gezellig. Samen zijn te maken 997 pnt., gemaakt 1061 pnt., een winst, van 64 punten. Het kan zeer zeker als een bijzonder heid worden vermeld, dat er door 20 spelers 800 beurten zijn gemaakt en dat de uitslag precies gelijk, in dit geval 64 winstpunten voor iedere partij is. Het was een mooie, gezellige en spor tieve wedstrijd/en spannend tot de laat ste partij. Toen er 720 beurten gemaakt waren, had O.K.K. nog een winst van 30 punten. De laatste partijbracht de winst voor iedere club op het zelfde aantal. Broek op Langendijk staat dus na drie wedstrijden nog aan den kop met 75 winstpunten. Zendag 12 September a.s. wordt, eveneens bij' den heer Terburg de vier de wedstrijd gespeeld en dan zal uit komen, wie den beker zal winnen. Ned. Herv. kerk. - Candidaat Z. M. Brouwer, hulpprediker bij de Ned. Herv. kerk jlhier, heeft de toezegging van beroep naar Nijega-Elahuizen aan genomen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1