Geallieerde invasieplannen op komst? DAGBLAD VOOR RADIOREDE VAN DEN PAUS. Ten Westen van Wjasma hevige gevechten. Duitschland paraat aan alle fronten. Bolsjewisten verloren 184 tanks. 47 Briische bommen werpers neergeschoten. De jongste luchtaanval op Berlij n. Voortdurende verkenningsacties. Landing in Midden-Italië? Andere vlootconcentraties. Rust en kalmte in Denemarken hersteld. TOJO OVER DEN OORLOG. Italiaansche steden gebombardeerd. Verduisteren van 20.33-6.49. Beroep op de naastenliefde. Etui voor Persoonsbewijs. STAD EN OMGEVING. 25 JAAR BURGEMEESTER. Ursem viert feest. Met de diligence! Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 2 SEPTEMBEIfc 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 204, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/9 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Sept. Het opperbevel van de weerrpacht maakt bekend: Verscheidene vijandelijke aanval len op stellingen van Roemeensche troepen aan het Koeb'an-brugge- hoofd stortten ineen. Tn het gebied ten Westen van den Mioes, ten Wes ten van Charkof, in het gebied van Rylsk. Seffsk en ten Westen van Wjasma mislukten talrijke bolsje wistische aanvallen, deels in hevige gevechten van rr^n tegen man. Ei gen tegenaanvallen leverden succes op. In den Noordelijken sector van het front verliep de dag over het algemeen kalm. De bolsjewisten verloren gisteren 184 tanks. Voor de haven Jeisk aan de Zee van Asof brachten lichte Duitsche vloot- strijdkrachten een vijandelijke kanon neerboot tot zinken. Bij de gevechten in het gebied van Isjoem heeft zich het elfde pantsercorps onder bevel van den generaal der pant sertroepen Henrici bijzonder onder scheiden. Batterijen vèrdragend geschut van de marine namen een vijandelijke formatie oorlogsschepen voor de Engelsche kust onder vuur en schoten een vaartuig in brand. In den afgeloopen nacht vielen sterke Britsche luchtstrijdkrachten ueuw het gebied van Groot-Berlijn aa i. Onze nacht jagers sloegen in samenwerking met batterijen luchtdoelgeschut en zoek lichten de formaties vijandelijke bom menwerpers uiteen, zoodat de door den vijand beoogde geconcentreerde uitwer king achterwege beef. In enkele stads wijken. alsmede in de omgeving van de rijkshoofdstad ontstonden voor een deel aanzienlijke vernielingen.' De be volking leed geribde verliezen. Enkele vijandelijke storingsvliegtul- gen wierpen lukraak bommen ook op andere plaatsen van het Rijksgebied Strijdkrachten van de luchtverdediging schoten volgens de totdusver ontvan gen rapporten 47 Britsche bommen werpers neer. Acht andere vliegtuigen verloor de vijand gisteren overdag bo ven de -bezette gebieden in het Wes ten. Marine en luchtmacht brachten in de maand Augustus tot zinken: 2 kruisers, 6 torpedojagers, een duik boot, een mijnenveger en 5 motor- torpedobooten en beschadigden: een slagschip, 10 kruisers, 9 torpedoja gers, 5 motortorpedobooten, alsmede vqf andere oorlogsschepen. Voorts werden 70 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 377.000 brt. alsmede 4 transportzeilschepen vernietigd en 125 andere schepen met rond 580.000 brt. getroffen. De beschadigingen aan een deel vap de getroffen oorlogs- en koopvaardij schepen zijn zoo zwaar, dat aangeno men kan worden dat ook deze ver loren zijn gegaan. Inzake den terreuraanval op .Berlijn in den nacht ^an Dinsdag op Woensdag, verneemt het DNB, .dat intusschen nieu we rapporten zijn ontvangen. Tot nu toe zijn door de strijdkrachten van de Duit- sche luchtverdediging op ondubbelzin nige wijze 51 neergeschoten vliegtuigen geteld. Aangenomen kan worden, dat dit aantal nog zal stijgen. Naar van militaire zijde over dezen luchtaanval op Berlijn verluidt, heeft slechts de helft van de in den strijd geworpen vijandelijke vliegtuigen het doel, de rijkshoofdstad, bereikt. Als belangwekkend wordt melding gemaakt van het feit, dat ditmaal het aantal in den strijd geworpen Duitsche jagers bijzonder groot is geweest. Men zegt, dat het aantal Duitsche jagers waarschijnlijk tweemaal zoo groot is ge weest als het aantal der boven Berlijn verschenen vijandelijke vliegtuigen. Hierdoor en eveneens door den scher pen geconcentreerden afweer vanaf den grond wordt de versnippering van den aanval verklaard, zoodat den vijand een geconcentreerde actie onmogelijk werd gemaakt. Engeland bekent verliezen. De Britsche berichtendienst meldt, dat, van den luchtaanval op Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag hls- mede van tegelijkertijd uitgevoerde operaties boven West-Europa 48 vlieg tuigen niet zijn teruggekeerd. BERLIJN, 2 September (C.D^ De gigantische slag aan het Ooste lijke front vermindert geenszins de be langstelling voor de gebeurtenissen in het bekken van de Middellandsche Zee, zulks te meer, omdat zoowel het Duit*- sche als het Italiaansche legerbericht over den strijd aan het zuidelijk front de meeste bijzonderheden brengt. Hoe kortaf de legerberichten der Spilmo- gendheden ook zijn, toch spreken zij eerf duidelijke taal, omdat een nabij verleden heeft geleerd, wat de draag wijdte van deze nuchtere terminologie is. De geallieerden concentreeren strijd krachten en landingsvloten, terwijl hun luchtmacht eensdeels naar het over wicht in de lucht streeft en anderzijds een concentratie der Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten tracht te verstoren. De geallieerde oorlogsvloot probeert voor het eerst met inbegrip van ver schillende slagschepen, die door hun draagvermogen in staat zijn om zelf buiten de reikwijdte der kustbatterijen te blijven, de buitenste omwalling van het zuidelijke bolwerk der vesting Europa te slechten. De strijdkrachten van de Spil scharen zich in slagorde voor den afweerslag, dien men thans wel als aanstaande kan profeteeren. terwijl haar luchtmacht door zware dag- en nachtaanvallen op de geallieer de vlootconcentraties den komenden landingsoperaties bij voorbaat zooveel mogelijk afbreuk doet en zich tevens met inzet van alle krachten boyep het vermoedelijke terrein van den komen den strijd tracht te handhaven. De aanvallen van het geallieerde luchtwapen beperken zich hoofd- zakelijk tot Calabrie, Campanie en •Apulie, d.w.z. den voet, het scheen been en de hiel van Italië. Deze tac tiek wekt in Duitsche militaire krin gen geen verwondering, daar men er hier van meet af aan rekening mee heeft gehouden, dat de geallieerden de Duitsch-Italiaansche strijdkrach ten bij haar evacuatie van Sicilië niet^over de Straat van Messina zouden volgen, maar dat het zwaar tepunt van een eventueele landing op het Italiaansche vasteland veel Noordelijker bijv. in de Golf van Napels of zelfs bij den mond van den .Tiber, zou liggen: omdat Zuid- Italië hoogstens ten kostq van een moeizamen veldtocht veroverd kan worden, terwijl het bij een krachti- gen aanval op midden-Italië automa tisch zou worden afgesneden. In dit verband speelt het feit, dat Home tot open stad is verklaard, een niet onbelangrijke rol, aangezien" de Italiaansche regeering heeft toegezegd, dat zij Rome thans ook niet rpeer als kruispunt voor het militaire verkeer zal gebruiken. De geografische ge steldheid van het Apenijnsche schier eiland heeft er toe geleid, dat de beide hoofdverkeersaderen tusschen Noord en Zuid MilaanBolognaFlorence en MilaanGenua-Civitavecchia beide over Rome loopen. Nu deze v hoofdverkeersaderen voor het transport van troepen en materiaal naar Zuid-Italië wegvallen, blijftf al leen de veel minder capabele en ook veel langere weg langs de kust van de Adriatische Zee over MilaanAnco- naFoggiaNapels een omstandig heid, die de geallieerden slechts met twee voor hun prestige' hoogst riskante bombardementen van de Eeuwige Stad konden afdwingen en die dus in hun strategische plannen ongetwijfeld zal worden uitgebuit. Houdt men met al deze feiten rekening, dan kan het geen verbazing wekken, dat van Duitsche zijde openlijk wordt gesproken over de concentratie van een groote geallieerde landingsvloot in de wateren van Sici lië, voornamelijk in het gebied van de haven van Augusta. Veel opmerkelijker is het dan ook, dat in bevoegde Duitsche kringen plotseling met even groote openhartigheid gewag wordt gemaakt van verschillende andere geallieerde vlootconcentraties die lan dingsoperaties doen vermoeden op veel grootere schaal, dan aan de hand van de hierboven opgesomde feiten te verwach ten viel. Wat het bekken van de Middel landsche Zee betreft, worden dergelijke vlootconcentraties door verkenningsvlieg tuigen van de spilmogendheden waarge nomen in Oost Tunis, in het gebied van de haven van Bizerta en in Algiers in het gebied van de haven van Oran. In Duitsche militaire kringen beschikt men over gegevens, waaruit blijkt, dat in Oran een Fransch expeditieleger van 300.000 man gereed staat, kennelijk om te wor den overgezet naar Corcisa of misschien zelfs naar Zuid-Frankrijk. Tevens is er te Berlijn sprake van nog verdere militaire maatregelen van geallieerde zijde, welke eveneens in de richting van landings plannen schijnen te wijzen. Duitsche verkenners hebben aan de Zuid-oostelijke kust van Engeland concentraties van landingsbooten waargenomen, die sindsdien geregeld gecontroleerd worden met het resul taat, dat de Duitsche legerleiding thans ook over informaties beschikt aangaande transporten van trqepen en materiaal uit verschillende deelen van Engeland naar het Zuidoosten. Met nadruk wordt er te Berlijn, vooral ten ,aanzien van de geallieerde voorbe reidingen aan de kust van het Kanaal, op gewezen, dat het voorloopig nog zeer de vraag is, of de geallieerden werkelijk zulke grootscheepsche plan nen koesteren, dan wel of zij op deze wijze hun eigenlijke plannen trachten te camoufleêren, Hoe dit ook zij, zoo verklaart men te Berlijn, van Duitsche zijde zijn alle maatregelen genomen voor het geval, dat de geallieerden het thans werkelijk eens op een krachtproef lieten aanko men. Om te bewijzen, dat deze maat regelen niet lukraaks en overijld tot stand zijn gekomen, heeft men zelfs onthuld, dat Duitschland reeds bij de voorbereiding van de zomercampagne aan -het Oostelijk front met deze even tualiteiten had rekening gehouden in dien zin, dat belangrijke reserves aan troepen en materiaal uit het Oosten zijn afgevloeid en thans de wacht houden aan ale bedreigde kusten in het Zuiden en het Westen vaji Europa. Gereed voor den sprong. Een aantal Hs. 123 op een vliegveld In de nabijheid van het Koeban-bruggenhoofd PK Weber/H H/^t/P m Door het vastberaden optreden van den bevelhebber der Duitsche troe pen in Denemarken is een sedert vele maanden met gebruikmaking van ontzaglijke bedragen gevoerde opruiing door Britsche agenten en hun handlangers in enkele uren de kop ingedrukt. De Duitsche instan ties waren tot in alle bijzonderheden nauwkeurig op de hoogte van de activiteit der agenten en hun hand langers. Zij werden zoo onopvallend gecontroleerd, dat zij steeds brutaler en onvoorzichtiger werden. De heele met veel moeite opgebouwde cn door Engeland gefinancierde organisatie vond in de afkondiging van den staat 0van beleg haar einde. De vijandelijke agenten, hun handlan gers en slachtoffers werden onscha delijk gemaakt, terwijl *le middelen, het propaganda- en sabotagemate- riaal in beslag werden genomen. De verdere maatregelen zijn uitsluitend van preventieven aard. Wanneer zij de tot dusver zeer nauwkeurig gerespecteerde autonomie van de Deensche autoriteiten beper ken, dan is 'deze ontwikkeling uitslui tend te wijten aan hét feit, dat de bij tijds en met nadruk gewaarschuwde Deensche regeering niet in staat was aan de kuiperijen van den vijand en van de anti-Europeesche elementen een einde te maken en de rust en orde te waarborgen, -pit is thans ger schied. De Duitsche autoriteiten heb ben sedert den voor de bescherming van het Noordelijke Europeesche ge bied noodzakelijken intocht in April 1940 iedere ook maar eenigszins moge lijke tegemoetkomendheid betoond, de volledige autonomie van Denemarken erkend en in alle kwesties een ook van Deensche zijde erkende grootmoedig heid aan den dag gelegd. De lange loyale samenwerking is pas door de kuiperijen van die kringen beïnvloed, die thans onschadelijk gemaakt zijn. Dat een streng optreden noodig was, wordt door talrijke Deensche autori teiten bevestigd, die hun voldoening hebben -betuigd over hef feit, dat aan de kuiperijen van die kringen een einde is gemaakt, die Denemarken tot een object van hun misdadige politiek probeerden te maken en in strijd met zijn levensbelangen in een burgeroor log trachtten te storten. Te voorzien was, dat de van het succes van hun kuiperijen beroofde Britsche op- drachtgeyers de ontwikkeling der din gen in Denemarken met een vloed van leugenberichten over onlusten en bot singen zouden beantwoorden. Daar tegenover kan verklaard worden, dat de uitvoering van de door den bevel hebber der Duitsche troepen bevolen maatregelen zonder wrijving is ver- loopen en dat de toestand in het land volkomen kalm is. Om een nieuw Groot-Oost-Azië. In antwoord op een verklaring van den chef der Birmaansche regeering, Ba Mau, heeft de Japansche minister president Tojó, een radiotoespraak tot het Birmaansche volk gehouden. Hij prees de dappere houding van het Birmaansche volk en zcide, dat de Oostaziatische volken, om den oorlog te winnen en een nieuw Groot-Oost- Azië op den grondslag der gerechtig heid op te bouwen, vastberaden moe ten strijden, tot de Engelschen en Amerikanen op de knieën gedwongen zijn. Hij noemde drie redenen, die be slissend zijn voor de overwinning van Japan en zijn bondgenooten: 1. De reeks van groote overwinningen, behaald in het eerste sta'dium van den oorlog. 2. De versterking van het stalen pact van een milliard Oost-Aziaten, die vechten voor de vernietiging van den gemeenschappelijken vijand. 3. xHet onophoudelijke omzetten der onuitputtelijke hulpbronnen van Groot-Oost-Azië in oorlogspoten tieel. ROME. 1 Sept. In zijn weermacht- bericht no. 1194 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Vijandelijke vliegtuigen hebben giste ren Pisa, Pescara. Salerno. Cosenza en Catanzaro gebombardeerd. Er werd aanzienlijke schade aangericht en er vielen talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking. Italiaansche en Duit sche jagers hebben vier machines neer geschoten. Drie andere toestellen wer den vernietigd door batterijen lucht doelgeschut. Tijdens een luchtaanval dien de vij and ondernam in de buurt van het ei land Santa Maura (Griekenland) is een vliegtuig getroffen door het artillerie vuur van de koninklijke marine en neergestort, (w.g. generaal Ambrosio). Volgens het Staatsblad is de vroe gere secretaris-generaal van het minis terie van buitenlandsche iaken Cretzia- nu benoemd tot Roemeensch gezant te Ankara, de chef van het protocol van het ministerie van buitenlandsche za ken, Nanu. tot gezant te Stockholm en de vroegere gezant te Berlijn Bossy tot gezant bij het Vaticaan. „EEN WOORD TOT DE VROUW." 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. - Heden avond om 18.45^ uur spreekt Max Blok zijl, via Hilversum I, in de serie Bran dende kwesties, over het ondefWerp: „Een woord tot de vrouw". Paus Pius XII heeft gister voor den Vaticaanschen zender ter gelegenheid van den aanvang van het vijfde oor logsjaar een toespraak tot de wereld gehouden. De Paus begon met op te merken, dat de wereld reeds gedurende vier jaren geteisterd wordt door een ver nietigenden oorlog. Hij herinnerde er daarna aan, hoe h'ij kort voor de vij andelijkheden begonnen tot alle staats hoofden en volkeren een warmen op roep gericht had teneinde een derge lijk onheil te vermijden. Het woord van den Paus werd echter niet ge hoord. De geest van het geweld triom feerde. Maar deze triomf werd een ne derlaag. Dezelfde liefde jegens alle volkeren die toen den oproep van den Paus heeft bezield, bezielt thans het woord, dat de Paus in het belang van de geheele wereld uitspreekt. De oor log gaat zijn hoogtepunt tegemoet en zijn tragische realiteit doet zich over al gevoelen. In alle landen groeit de afkeer van de wreedheid der metho den van een totalitairen oorlog, die eik eerlijk begrip en eiken norm van God delijk en menschelijk recht te buiten gaat. Meer en meer worden de volke ren gekweld door twijfel^ of de voort zetting van dezen oorlog nog in over eenstemming is met de redeliike en gerechtvaardigde nationale belangen tegenover het christelijke en mensche- lijke geweten. Een werkelijke macht* moet niet vreezen grootmoedig te zün. De Paus merkt op, dat na zoovele verscheurde verdragen en niet nage komen beloften en na zoovele tegen strijdige wijzigingen in de gevoelens en de handelingen, het vertrouwen tusschen de naties verminderd is. De Paus richt zich tot allen, wier taak het is een initiatief te nemen tot het aan gaan van een vredesaccoord en zegt hun dat een werkelijke macht niet Hjoet vreezen grootmoedig te zijn aan gezien zij altijd de middelen bezit om zich te waarborgen tegen elke ver keerde interpretatie van haren wil tot vrede en tegen andere mogelijke te rugslagen. Men moet het verlangen van alle volken naar den vrede niet vertroe belen of kwetsen door handelingen die den haat aanwakkeren en voedsel geven aan de denkbeelden van tegenstand. Aan alle volken moet men de hoop geven op een waardigen vrede en voorts moet er overeenstemming aan den dag treden tusschen de beginselen en besluiten, alsmede tusschen de be wering van een rechtvaardigen vrede eft de feiten. Alleen op die manier bunnen de volken, die min der door het oorlogslot begunstigd zijn, gelooven in hun herleving, in de nieuwe gevoelens van recht vaardigheid en gemeenschapszin tusschen de volken en daaruit grooter vertrouwen putten voor de toekomst. De Paus geeft zijn zegen aan allen, die zullen werken voor den vrede, aan allen, die er toe zullen bijdragen om het thans bestaande doode punt tusschen oorlog en vrede teboven te komen, aan allen, die zullen luisteren naar de kreten der volken, die na zoo veel smart en puinhoopen slechts vra gen om vrede, brood en arbeid. Daar entegen waarschuwt de Paus al dege nen, die op dit verschrikkelijke oogen- blik niet hun verantwoordelijkheid in zien voor het lot der volken en die de gevoelens van haat en de conflicten tusschen de naties blijven aanwakke ren. De Paus besloot zijn toespraak met zijn wensch uit te spreken, dat de lei ders der volken door God mogen wor den verlicht en door nSatiging en wijsheid mogen worden geïnspireerd opdat zij den volken de hoop kunnen geven, dat het loopende jaar niet moge eindigen in het teekac van moordpar tijen en verwoestingen, maar integen deel het begin moge beteekenen van een nieuwe eeuwige verzoening, sa menwerking en opbouw. Op 6 September zal te Ankara de groote Turksche nationale vergadering weer bijeen komen. 's-GRAVENHAGE, 1 Sept. Van bevoegde zijde vestigt men onze aan dacht op het voornemen om van over heidswege stevige houten étui's voir Persoonsbewijzen tegen den prijs vftn 25 cent per stuk beschikbaar te stellen. Deze étui's zullen binnenkort op vrij wel elke gemeente-secretarie verkrijg baar zijn. Door het Persoonsbewijs in zoo'n étui -te bergen, verlengt men de duurzaamheid van dat bewijs en be spaart men zich een gang naar het gemeentehuis en de kosten voor nieuwe foto's en voor hét zegel, weïke nu een maal verbonden zijn aan -et. aanvra gen van 'n nieuw Persoonsbewijs. Vooral voor hen, wier beroep medebrengt, dat het Persoonsbewijs veel te liiden heeft, is het nieuwe étui een uitkomst, te meer omdat het door middel van een koord of ketting gemakkelijk aan de werkkleeding verbonden kan worden, waardoor ook het verliezen wordt tegen gegaan. Doch ook in damestaschjes het houten étui wel voldoen, terwijl het zich tevens gemakkelijk laat ber gen in den borstzak van heerenklee- ding. Al met al een waardevolle aan winst voor de beveiliging van ons pa pieren „ik". NEDERLANDSCHE KRIJGS GEVANGENEN OP JAVA 's-GRAVENHAGE, 1 Sept. Aange zien door de beperkte plaatsruirrn de uit Japan ontvangen opgaven van *Ne- derlandsche krijgsgevangenen niet meer op de gebruikelijke wijze kunnen wor den gepubliceerd, zal door het Informa tie Bureau van het Nederlandsch,e Roo- de Kruis in den vervolge regelmatig worden bekend genaakt over welke groepen van krijgsgevangenen inlich tingen kunnen worden verkregen. In verband hiermede wordt medege deeld, dat thans inlichtingen kunnen worden verstrekt omtrent krijgsgevan genen beginnende met den naam Dijk graaf tot en met de namen beginnende met de letters Fij. Zij die inlichtingen wenschen om trent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het Infor- rftatie Bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te s-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen. geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, mi litairen rang en laatst bekende stand plaats. Te Oosterwolde bij Oldenbroek trok in een onbewaakt oogenblik het 2-jarig zoontje van den landbouwer G Steert een teil met kokend water om ver. De kleine kreeg een deel van het water over het lichaampje en is na eenigen tijd aan de bekomen brand wonden overleden. MAJOOR VAN DIJK OVERLEDEN. Majoor A, J. M. van Dijk, corpscom mandant der gemeente-politie te Nij megen, op wien op 8 Juli^j.l. een laffe moordaanslag ys gepleegd, is gister avond na een moedig gedragen lijden aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. VOOR 15.000 GULDEN AAN SIERADEN GESTOLEN. HILVERSUM, 1 Sept. Een bewo ner van den Utrechtschenweg, de heer v. d, H.. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn woning een kof- fertjé, inhoudende sieraden en andere kostbaarheden tot een waarde tfan f 15.000,is gestolen. Zijn echtgenoote had het koffertje met kostbaren in houd des avonds in een kast opgebor gen,-die afgesloten werd. Den volgenden morgen trof men de kast open en was het-koffertje verdwenen. ARIE VAN VLIET EN DERKSEN IN ZWITSERLAND. Voor het eerst sedert eenigen tijd zijn Zondag j.i. Nederlandsche renners in 't buitenland aan den start verschenen. Het waren Arie van Vliet en zijn groote concurrent Jan Derksen, die in Zürich- Oerlikon deelnamen aan wielerwedstrij den. In een sprintwedstrijd wist Van Vliet de eerste plaats te bezetten met 9 punten, voor den Zwitser Kaufmann en Derksen. Derksen werd daarentegen winnaar in een puntenrit over 5 km. Hij liet hier Waegelin en Van Vliet achter zich. Afweerslag aan den Mioes. De granaatwerpertroep is van stelling verwisseld. Hij ondersteunt het voort gaan der compagnie PK Casper/H H/St/P m Morgen 3 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. F. C. F.- v. d. Heuvel tot burgemeester van Ursem werd benoemd. De gemeente heeft alle reden hem dankbaar te zijn voor hetgeen onder zijn beleid tot stand is gekomen en het is verblij dend, dat die dank morgen in door een cohiiJ:é uit de burgerij georgani seerde feestelijkheden tot uiting zal kómen. Vermelden wij in dit verband, dat er van 2 tot 3 uur receptie zal wor den gehouden voor of in het gemeente huis. ilrsem was één van de vele N.H. 1 Jwelijke gemeenten, waarin in geen eeuw veranderingen waren aange bracht. Het eenige, dat er van gemeente wege tot -stand was gekomen, was een dokterswoning, die aanleiding tot veel geharrewar had gegeven en later tot ambtswoning voor den burgemeester en raadhuis werd bestemd. Burgemeester v. d. Heuvel, die 1 Januari 1914 zijn intrede in Ursem als secretaris en ontvanger had gedaan daarvóór was hij in eenzelfde ambt te Watergraafsmeer vond daar, toen hij in 1918 burgemeester Lommen op volgde, een groot werkterrein. Hoewel katholiek, gevoelde hij zich als ronde Brabander burgemeester van de geheele bevolking. Dit gaf nog al eens aanleiding tot conflicten met eigen menschen, maar burgemeester van dén Heuvel volgde den door hem uitgestippelden weg en smaakt nu, na 25 jaar, de voldoening, dat algemeen erkend wordt, dat hij steeds het ge meentebelang op den voorgrond heeft gesteld en dit op de juiste wijze heeft gediend. Dit was mogelijk, doordat de heer v. d. Heuvel zich' grondig op de hoogte stelde van de nieuwe sociale wetten en de daardoor geschapen mo gelijkheden ook voor zijn kleine ge meente benutte. Zoo is er in geheel N.H. geen gelijke gemeente, waar zooveel landarbeiders plaatsjes tot stand kwamen. Dit vor derde van den burgemeester-secretaris veel werk, maar daartegen zag de heer v. d. Heuvel niet op, omdat hij wist, dat hij hiermede de arbeiders hielp. Ook voor de boeren stond hij klaar. Zoo was hij tot de opheffing secretaris van de afd. Ursem van de H. M. v. L. en ^secretaris van de melkfabriek „De Prinses," die, onder leiding van den heer Soeters, groeide tot een coöpera tieve zuivelfabriek, waar de gemeente thans met recht trotsch op is. Dat daarvoor vele moeilijkheden overwon nen moesten worden, weet ieder die bekend is met de terughoudendheid van den West-Frieschen boer, als 't de aanvaarding van financieele aanspra kelijkheid betreft. De heer v. d. Heuvel begreep echter, dat de coöperatie de dienares was van den boer, alsmede een factor voor diens vrijmaking en tot verhooging van de boerenwelvaart en daarom overwon hij snede de moeilijkheden. Wie thans Ursem bezoekt komt in een geheel andere gemeente dan die van voor 25 jaar. Ursem was één van de eerste plattelandsgemeenten, waar de electrische verlichting tot stand kwam, terwijl ook de waterleiding de beschaving verhoogde. De groote sluis te Rustenburg, de nieuwe kerk en de scholen (ook het openbaar onderwijs genoot den vollen steun van burgemeester v. d. Heuvel), de woningbouw en het nieuwe uit breidingsplan, dat tot veler verwonde ring nog in deze oorlogsjaren tot stand kwam, het zijn alle bewijzen van den Bij de Frieschebrug in Alk maar is het een drukte van be lang. Mannen met gropte kor ven, vrouwen met karbiesjes,- een eenzame heer met een groo te reiskoffer en een zeldzame verschijning een alleenreizen- de jongedame, staan te wachten op het hypermoderne vervoer middel: de diligence. Maar lezer, waarom zouden wij U verder schetsen, wat daar bij het vertrekpunt der diligen ce gebeurt. Slaat er de Camera Obscura maar op na en U weet alles. Of neen, U weet niet al les. Want U dacht, dat we een verhaaltje zouden vertellen over een gebeurtenisje in de 19de eeuw. En toch waren we van plan, een actueele gebeurtenis aan de vergetelheid te ontruk ken. Om tegenwoordig van Alk maar naar Sint Pancras te reizen per autobus is vrijwel ondoenlijk. De bus is meestal meer dan vol en de passhgiers bij de Frieschebrug moeten dan ook in zeer vele gevallen of wachten op de volgende bus, of de reis te voet maken. Hierin zal nu een verandering komen. De heer P. Vroegop uit St. Pancras zal n:l. met medewer king van de bevoegde autoritei ten een dienst met paard en wa gen openen, voodat we binnen kort per diligence naar St. Pan cras kunnen reizen! rusteloozen arbeid door burgemeester v. d. Heuvel verricht. In samenwerking met den polder werden ook de wegen belangrijk ver beterd. Sinds 1918 werkte burgemeester v. d. Heuvel voor het Uitbreidingsplan, dat was opgemaakt door Ir. R. C. Versteeg te Den Haag en na het overwinnen van veel moeilijkheden, met steun van de provincie tot stand kwam. Dit plan,, dat in werkverschaffing werd uitge voerd, vorderde ruim 100000 en bevat een 24-tal woningen, ontworpen door architect van Reyendam. Voorts is er 'n karpervijver ter oppervlakte van 1000 M2- met een diepte van 4 M. Er is plaats voor 60 woningen die er, zoodra het bouwen mogelijk wordt, komen. Ursem heeft dus reden om feest te vieren en zal dit morgen om den te huldigen burgemeester, die om 2 uur ten raadhuize receptie houdt, doen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Ellen, d. van Marten Dijkstra en Q. M. Janse. Dina P. E., 4 van Johannes J. van Os en M. A. J. Benner. GETROUWD: Pieter Kroon en Trijn tje Hondius. OVERLEDEN: Bertha den Adel, 16 jaar. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 u. voorstelling: 's Zon dags doorloopend van 2 uur af; Woensdag 2.30 uur Matinee. Victoria-Theater: Zeven Jaren geluk (kom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater: Zomeravontuur (rom 18 jaar. Cinema-Theater: Verbannen (rom.-dram.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Wat 'n Schaije (hum.) 14 laar. Vrijdag 3 September. 7.30 u., Groote Kerk, Alkmaar, gewijd concert t.b.v. meubileeringsfonds.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1