Koorklassen DAGBLAD VOOR Vijand in Donetzbekken en bij Charkof teruggeslagen. De geallieerde aanval op Italië. Scholen Geurige jus in overvloed! Eïscht op. Uw bon: J u s de expeditie en :hiliende werk- Onaanzienlijke terreinwinst in Calabrië. Het weermachtsbericht van Zondag. KOÜING BORIS NAAR ZIJN LAATSTE RUSTPLAATS GELEID. MOORDAANSLAG TE UTRECHT. - Politiepresident het slachtoffer. VERBOD AFLEVERING CONSUMPTIEMELK. Nog geen rust in Denemarken. Vijand heeft eenige plaatsen bezet. Opinie der Italiaansche pers. Wederopbouw van de kerlc in de Sovjet-Unie. VERDUISTER v. 20.15—7.0 Nieuw model rantsoenbonnen, Bak- en Braadvet op bon 38A. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Vergiftigde alcohol verkocht. Limmen. Castricum. De Rijp. ÏERICHT SCHAGEN. ag 2 September 1943. m-£ 1200, 8 geldekoeien 0-f 1200, 91 idem (vette) talfkoeien f 1200-f 1500, 9 700, 7 graskalveren f 200- itere kalveren Centrale, 2 i Centrale, 7 graskoeien ;gen taxatieprijs, 145 konij- 25 kippen f 0.90 per kg., per kg. JKE BEKENDMAKINGEN IL ARMENRAAD. neester van Alkmaar dat de openbare yer- den commissaris en de dezer provincie ter ^handeling van het ge- Armenraad omtrent de ;rootf*ig van deze instel- welke nader was be- eptember 1943, thans zal den op Maandag"^ 6 Sep- 10.30 uur in het gebouw le Griffie,. Dreef 3 te eptember 1943. rgemeester van Alkmaar. 1. A. v. d. SLUIJS. leer. A. KOELMA. TG VAN PLAATSELIJKE TIBUTIEDIENSTEN. ALKMAAR. ÏKING BONKAARTEN IDDELEN 10e PERIODE, ie niet in de gelegenheid iun bonkaarten voor de 8e halen op den voor hen datum, kunnen dit alsnog adag 6 September 1943 in Ridderstraat van 913 en r. PUBLICATIE VAN DEN DE VOOR DE PRIJZEN, maximum grossiers- en irys groenten en fruit. - en détaillistenprijs van Colman, Golden Champion, -Frisia en Leopold bedra- elijk f 86 per 100 kg. en loeilampïjulzen. scourant van 1 September schikking afgekondigd, vol et toepassingsverbod voor alen in de elektrotechniek uitgebreid tot alle soorten (Practijkexamen, xamen v. Handel L.O. Handelsken- ien, Belastingcon- len) ndentie, M.O.- en ch, Duitsch, En- Reclameteekenen, rrij teekenen), teekenaar, Electro- en Sterkstroom- us). xamens, Mulo A. [en: dagelijks weg 87, tel. 4565. >k schriftelijk f l.DlBgg. [ICO AKKERMAN). DER ZANGLESSEN r leeftijd verdeeld in lan nieuwe leerlingen jtember van 24 uur, 1 3a. ;en worden gevraagd: RS, ENS geplaatst worden 'er enz. 84. COMPAGNIE N.V., 'abriek in het Oosten: RECTEUR TER en Haag, telef. 180834. KOOLZAADTEELT 44. verplichting wenschen :ht hiervan schriftelijk ng der oppervlakten. i. plus 10 ibieden, verzoeken wij n. aatst 100 per h.a. Tel. 2607. Tel. 2224. Uitgave: Ragbiad voer Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditle: Voordam C 9, Alkmaar.» Telefoon' Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. T" MAANDAG, 6 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 207, 2 pagina's. Frtjs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rjjk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. Opnieuw bommen op Groot-Berlijn. Hoofdkwartier van den Führer, 4 Sept. (D. N. B.j Het opperbevel der weermacht deelt mede „Aan het Oostelijke front werden ook gisteren krachtige aanvallen der bolsjewisten in den zuidelijken en den centralen sector in verbitterde gevech ten afgeslagen. De vijand verloor we derom 160 pantserwagens. Aan de Zuidwestelijke punt van het schiereiland Calahrië leveren Duitsch-Italïaansche afdeelingen strijd tegen gelande Britsche Strijd- krachten. De vijand leed daar ge voelige verliezen, vooral bij een mislukte poging om in den rug on zer gevechtsvoorposten te landen. In luchtgevechten met Duitsche ja gers verloor de vijand gisteren bo ven Italjaansch gebied 13 viermoto rige vliegtuigen. B rits ch-Amerik a ans che lu chts tr ij d- krachten deden gisteren aanvallen^ op verscheidene plaatsen in het bezette ge bied in het Westen, waaronder ook eenige districten van Parijs. De burger bevolking leed gevoelige verliezen. 12 yliegtuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen napht hebben Britsche yliegtuigen met talrijke brisant- en brandbommen het ge bied van Groot-Berlijn aangevallen. In eenige stadsdistricten ontstonden aanzienlijke schade en verliezen on der de bevolking. In weerwil van de zeer moeilijke wèersomstandig- heden vernietigden luchtverdedi gingsstrijdkrachten 27 der aanvallen de bommenwerpers". den Führer, delijke landingsstrijdkrachten plaat sten snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bomtreffers van zwaar kali- hfr op een vijandelijken krui se?. Door luchtaanvallen op plaatsen in de bezette westelijke gebieden ontston den in woonwijken der aangevallen steden aanzienlijke verliezen onder de burgenbevolking en verwoestingen aan gebouwen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bewakingsstrijdkrachten der marine brachten in den afgeloopen nacht voor de Kanaalkust van Noord-Frankrijk vier Britsche motortorpedobotiten tot zinken en schoten een vijfde boot in brand. de weermacht Hoofdkwartier van. 5 Sept. (D. N. B.i Het opperbevel van maakt bekend: De afweergevechten in het Zuiden en in het midden van het oostelijke front hielden ook gisteren den ge- heelen dag-aan. In het Donetzbek ken, ten westen van Charkof en bij Sefsk werden sterke vijandelijke aanvallen in felle gevechten n'gesla gen. Bij herhaalde vergeefsche door braakpogingen der Sovjets ten Wes ten van Kirof en ten Zuidwesten van Bjely leed de vijand bijzonder zware verliezen aan pantserwagens en manschappen. In de Finsche Golf brachten marine- ltustbatterijen van het eiland. Tytaers uit een bolsjewistische formatie oor logsschepen een mijnenveger tot zin ken en beschadigden een anderen mij nenveger ernstig. Lichte Duitsche zee strijdkrachten schoten in dezelfde wa- teren gisteren vier Sovjet-bommenwer pers omlaag. De op het schiereiland Calabrië gelande Engelsche strijdkrachten konden gisteren hun bruggenhoofd slechts onaanzienlijk uitbreiden, hoewel slechts zwakke Duitsche en Italiaansche strijdkrachten zich te gen hen te weer stelden. Bij aan vallen der luchtmacht op de vijan- Onder deelneming van de geheele bevolking van Sofia vonden gisteren de rouwplechtigheden plaats Voor Z. M. Boris III. De plechtigheden begonnen in de ka thedraal Alexander Newski, waar de rouwmis werd opgedragen in tegen woordigheid van elf metropolieten der orthodoxe kerk, met assistentie van honderd hooge geestelijken. In de ka thedraal waren aanwezig H.M. Koningin Johanna met Prins Cyril en de andere leden van de Koninklijke familie, de buitenlandsche delegaties, het diploma tieke corps, de Bulgaarsche regeering en andere hoogwaardigheidsbekleeders, de Bulgaarsche generaliteit, de afge vaardigden van de Sobranje ,en de voornaamste vertegenwoordigers van 't geestelijke en artistieke leven van Bul garije. Na de mis 'hield de metropoliet van Widin.^Neophiet, een predicatie, waarin hij den persoon en het werk van den overleden Koning eerde. De kist met het stoffelijk overschot van den over leden vorst werd vervolgens door leden' van de regeering, van de Bulgaarsche generaliteit en van het presidium der Sobranje uit de kerk gedragen en op de affuit geheven. De rouwstoet trok van de kathedraal naar de voornaamste straten der stad naar het station, ter>- wijl honderdduizenden menschen het schouwspel gadesloegen. Achter het stoffelijk overschot volgde H. M. de Koningin met de andere leden der ko ninklijke familie, terwijl de stoet be sloten werd door de leiders der bui- tenlandsëhe delegaties en de militaire» formaties, aan het hoofd waarvan een Duitsch eerebataljon marcheerde. De officieels plechtigheden eindigden op 't station var», Sofia. Het stoffelijk overschot van den Ko ning werd overgebracht naar den graf kelder van het Bulgaarsche nationale heiligdom van het Klooster Rila. Vrijdag j.l.,* tegen half zes des avonds, is de waarnemende politie president Gerardus Johannes Kerlen te Utrecht het slachtoffer vai^ een laaghartïgen moordaanslag gewor den. Op weg naar huis werd hij in de nabijheid van zijn woning door een ongeveer 20-jarig persoon met een vuurwapen zwaar gewond. Aan deze verwondingen is hij overleden. Politie-president G. J. Kerlen. die op 3 Augustus 1890 te Ztftphen geboren is, begon na zijn schooljaren zijn solda- tenloopbaan als cadet. In de lange jaren van zijn militairen diensttijd bracht hij het, tot luitenant-kolonel bij de infant- ter ie. Vele jèren van zijn diensttijd bracht hij in de kploniën door. Onder scheiden met de i?este getuigenissen, ging- hij op 30 Juni' 1938 heen uit den -dienst. Om zijn vaderland bij den nieu wen opbouw naar beste krachten te kunnen dienen, stelde. Jiij zich in 19* vrijwillig beschikbaar voor de politie. Na een korte informatortéche werk zaamheid werd hij op 17 Juli 1942 be last met de leiding der politiö te Utrecht, die inmiddels staatspolitie was geworden. Dit ambt vermocht hij met vaste hand en duidelijk succes te be- kleeden. Niet alleen door zijn onderge schikten, maar ook door een overwe gend deel der bevolking werd hij ge waardeerd en geacht. In politie-president Kerlen verliest de Utrechtsche politie een lèïder, die er in. geslaagd «s de politie het aanzien en de positie te verschaffen, wglke van haar in €^en groote stad in het opnieuw ge-, ordende Europa moeten worden ver langd. Niet slechts de Nederlandsche, ook de Duitsche politie zal de nagedachte nis van politie-president Kerlen in eerè houden. In het voedselvoorzieningsblad van 4 September is opgenomen «ie „zuivel- verordening 1943, uitschakeling van den zejfslijtenden melkveehouder". Ingevol ge deze verordening is het met ingang van 5 September 1943 den melkveehou der verboden consumptiemelk af te le- verijl aan verbruikers, hetzij voor eigen rekening, hetzij voor rekening van een ander. Met melkveehouders worden op één lijn gesteld zijn gezinsleden, zijn personeel, enz. Het verbod geldt niet in afgelegen gebieden, waar de standaar disatie nog niet is ingevoerd, voor wat betreft modelmelk, voor aflevering van volle melk in z.g. burenplicht-en voor hèt afleveren aan leden van het perso neel van een melkveehouder (zelfver- zorgingsregeling). Een regeling, volgens welke het bedrijfschap voor zuivel schadeloosstelling kan uitkeeren, zal nader worden vastgesteld. Voor bijzon derheden worden belanghebbenden ver wezen naar het voedselvoorzienings blad. STAD EN OMGEVING. Het wapen moet onderhouden worden. Deelnemers aan een weerspórtkantip van de HJ bij het schoonmaken der geweren Fritz Emde/Stapf/Pax m BERLIJN, 4 Sept. (Interinf.) - Ir» wel ingelichte kringen der rijkshoofdstad wordt opnieuw verklaard, dat van Duitsche zijde alles in het werk is ge steld om een normaliseering van de toestanden in Denemarken te bevorde ren. Uiteraard is dit afhankelijk van de houding der Deensche bevolking. Daarom betreurt men het, dat eenige onverantwoordelijke elementen, die be trekkingen onderhouden 'met Engelsche agenten, trachten de ook bij het Deen sche volk algemeen waar te hemen tendentie naar handhaving van orde en rust te verstoren, zoodat de Duitsche instanties gedwongen waren eenige in- tusschen reeds toegestane verzachtin- I gen voorloopig weer op te heffpn. ROME, 5 Sept. (Stefani.) Het Italiaansche weermachtbericht van héden luidt als volgt: Aan het Calabrië-front is de vijand onder krachtige bescherming van for maties vliegtuigen en versterkten aan voer van troepen en pantserstrüdkrach- ten verder het achterland HTnnenge- drongen en heeft terstond eenige plaat sen bezet. Tusschen Palmi èn Bagnare moesten de verdedigingstroepen zich terugtrekken, nadat zij een eerste con tingent Britsche troepen dat geland was hadden verdreven. In het gebied ten Oosten van Bagnara en in de vesting werken van het gebergte van Aspro- monte zijn hevige' gevechten aan den gang. Italiaansche en Duitsche jacht en gevechtsvliegtuigen hebben lan dingsvaartuigen, op marsch zijnde af deelingen en pantsertroepen van den vijand aangevallen. Een kruiser werd door bommen zwaar getroffen en tal rijke kleine booten werden tot zinken gebracht. Aanvallen werden ondernomen in de provincies Napels, Brindisi, Tarente en op Terracina, waar de ^vijandelijke vliegtuigen het centrum der stad ge bombardeerd en de bevolking met boordwapens beschoten en daardoor groote schade en talrijke verliezen heb ben veroorzaakt. Tijdens de operaties van dien dag werden vijf vijandelijke '.■vliegtuigen neergeschoten. Eensgezindheid! In een oproep eischt de Messaggero eensgezindheid van alle Italianen voor den afweer van den vijandelijken aan val. Geheel Italië bevindt zich in ver dedigingstoestand, aldus het blad. Voor deze eensgezindheid moet de oplossing der problemén, waarnaar het Italiaan sche volk sedert jaren streeft en welke sinds 25 Juli aangevat is, voorloopig plaats maken. De afweer van de vij andelijke bedreiging moét in denken en handelen op den voorgrond staan. Meening der Italiaansche pers. Het persbureau Stefani schrijft: Het Initiatief van den vijand in Calabrië ■werd kennelijk niet alleen voorgeschre ven door strategische, maar vooral ook door politieke overwegingen. Het En- gelsch-Amerikaansche opperbevel heeft zich laten leiden door de overtuiging, dat Italië voor de ineenstorting staat1 en dat dientengevolge een slag van buiten af die ineenstorting kan bespoe digen. Wanneer dit de berekening van den vijand is, dan heeft hij zich ver gist. De Italianen zullen voor de ver dediging van hun land met vastberaden energie vechten en zijn besloten den vijand eiken duim gronds te betwisten. De Italianen weten nu, dat zij hun on afhankelijkheid en hun vrijheid verde digen. Hun eenheid kan door hat bloed, dat zij vergieten voor de verdediging vaq hun bodem, nog slechts versterkt worden. Met het oog op het gevaar dat het land bedreigt, vergeten zij hun on derlinge twisten, die slechts oppervlak kig van aard zijn, en houden zij slechts het verheven doel van het belang des lands voor oogen. Onderhond van Stalin met Sergius. Volgens een officieele Sovjet-mede- deeling heeft Stalin in tegenwoordigheid van^ Molotof dezer dagen met „verte- gehwoordigers van de Grieksch-Ortho- doxe Kerk" onder leiding van den me tropoliet Sergius 'n onderhoud gehad, tij dens hetwelk gesproken zou zijn over 't bijeenroepen van een bisschopsconferen tie voor de verkiezing van een „pa triarch der Sovjet-Unie" eri over den „wederopbouw van de kerk in de Sov jet-Unie". Duitsche politieke kringen zijn door deze mededeeling niet verrast. Het is bekend, dat Stalin zijn propaganda- en paradepriesters behouden heeft en det hij deze van tijd tot tijd aan de ver getelheid ontrukt. Noch hierdoor, noch door zijn nieuwste religieuze kronke lingen zal hij de massamoordeo op geestélijken en den genadeloozen strijd tegen den godsdienst kunnen doen ver geten/De aanwezigheid van Molotof bij de besprekingen toont aan, dat het hier een zuiver politieke manoeuvre betreft, waardoor de ^reclamecampagne der An- glo-Amerikarien en voovsl van hun geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders voor de bolsjewistische „cultuurbren- gérs" en zoodoende voor de bolsjewisti sche aspiraties vergemakkelijkt moet worden. Evenals de ?.g. ontbinding der „komintern" is ook de plotselinge vriendelijkheid jegens de kerk niets anders dan een piling' om de wereld zand in de oogen te strooien. (Van 5—11 Sept.) De Maan: Op 7 Sept. 15.12. Onder 7 Sept. 7 Sept. E.K.* 14 Sept. V.M. 21 Sept. L.K. In d« weersportkampen der Germaansche Jeugd. In SeeAden aan het Millstadter Heer, waar het weersportkamp der Germaansche jeugd ge hóuden wordt, komen Noorsche, Deensche, Vlaamsèhe, Nederlandsche en Duitsche jongens vrijwillig bijeen voor een militaire vodropleidjng. In een leergang van vier weken in een der mooiste streken van het Groot Duitsche Rijk heelt naast den velddienst en sportbeoefening een scholing in wereldbeschouwing plaats en het gemeenschappelijk beleven van dezen tijd bindt de jongens tot een hechte kameraadschap, die over de dagen in het kamp verder zal werken voor de toekomst van Europa. Een Nederlander, die als Iff-man aan de gevechten in het Oosten heeft deelgenomen, werkt aU instructeur by den dienst te velde - tfWberfchter/Sanden/PBZ-Recla/P»* m 's-GRAVENHAGE, 4 Sept. Zoo- als bekend worden- met ingang van 5 September rantsoenbonnen van een nieuw model in omloop gebracht voor de artikelen boter, margarine, suiker, eieren, melk en tabak. Deze rants&enbonnen zijn, evenals de nieuwe rantsoenbonnen voor aardap pelen, welkft reeds in gebruik zijn. uitgevoerd in de kleuren groen en lichtbruin, welke horizontale banen vormen. Zooals reeds is medegedeeld, blij ven de rantsoenbonnen Van het oude model voor bovenstaande artikelen geldig tot en met 27 November a.s. Ook de oude rantsoenbon voor *4 rant soen suiker is na dezen datum niet meer geldig. Voor de wisselbonnen voor boter en melk zullen -geen nieuwe modellen in gebruik genomen worden Deze blijven derhalve ook na 27 Nov a.s. geldig. Ten slotte zijn de bonnen rant soen aardappelen," welke voorkwamen op de bonkaarten voor langdurigen ar beid voor de 12e periode 1942 tot en met de 5e periode 1943. na U Septem ber a.s. niet meer geldig. Tot dien da tum kan men op deze bonnen 114 aardappelen koopen. De plaatselijke distributiediensten reiken van 6 September tot en met 2 October a.s. nieuwe bonkaarten voor 'voedingsmiddelen uit. Zoo noodig zul' len de diensten, nader bekend maken, op welken dag men zijn kaarten dient af te halen. De diensten reiken tegen overlegging van de stamkaart en tegen 'in ont vangstneming van ééiv bon van het in legvel uit: aan houders van een inleg vel KI of LI een bonkaart K121, aan houders van een inlegvel K2 of L2 'een bonkaart K 221, aan houders van een inlegvel K 3 oj 3 eéh bonkaart K321. aan houders van 'een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K421. Zij, die geboren zijn tusschen 5 Sep tember en 4 October van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inleg vel ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaart uitsluitend afhafc len bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkings register is opgenomen. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (mits opgenomen in het centraal bevolkingsregister), ge- détacbeerde marechaussee's de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsom standigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de bon van het inlegvel verwijderd waarvan het nummer overeenstemt met het nummer van de uitgereikte bonkaart. Er wordt ditmaal geen vakje van de stamkaart afgekruist. Bij de uitreiking van bonkaarten voor biizonderen arbeid, welke even eens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt het vakje M10 van de stamkaart van een aanteekening voorzien. Men ga terstond na of men alle be scheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames bor den niet, in behandeling genomen. DE GEDROOGDE PRUIMEN VOOR DE KINDEREN. Zooals bekend zijn voor kinderen be neden- den leeftijd van vier jaar ge droogde nruimen beschikbaar gesteld op bon „Reserve 4-41," welke bon vóór 24 Juli j.l. bij den detaillist moest worden ingeleverd. De aflevering zou zoo spoedig mogelijk volgen. Aange zien de prujmen thans overal in de winkels aanwezig zijn, zal het publiek nog tot en met 11 September a.s. In de gelegenheid zijn deze bil den détaillist in ontvangst te nemen. Na dien datum kan men geen aanspraak op aflevering meer doen gelden. Teneinde te verhinderen dat het bo- terrantsoen tengevolge van hét geldig- verklaren van de bonnen voor 14 da gen in plaats van voor 12 dagen wordt verminderd, wordt, zooals bekend, een maal per zes. weken een aanvullend rantsoen 'beschikbaar geSteld. Voor de eerstvolgende periode van zes'weken, Welke op 19 September be gint, Zhl hiertoe 100 gram bak- en braadvet verkrijgbaar zijn. Ten einde den handelaar in staat te stellen tijdig aan het publiek dit vet af te geven, dient men in den tijd van Zaterdag 4 September tot en met Woensdag 8 Sep tember bon 38A bij zijn winkelier in te leveren. Als bewijs van inlevering kan men afgifte van een ontvangstbewijs verlangen. „MIJN VRIEND JODEWIN". Hedenavond om 18.45 spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, in zijn po litiek weekpraatje, over „Mijn vriend Jodewin". HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 1000: 11011 15708. f 400: 13910. f 200: 6260 12241 13840. f 100 4156 4981 9653 9638 10809 13194 13218 14449 19046. AUDIëNTIE VAN DEN COMMISSARIS. De wekelijksche audiëntie 'van den Commissaris van de Provincie Noord- Holland zal in plaats van des Vrijdags voorloopig des Woensdags worden ge houden en wel van 10.30 tot 11.30 uur. TEXTIELHANDELAREN. Mededeeling Plaatselijke Distributie- dienst. De aandacht van handelaren in textielgoederen wordt erop geves tigd, dat opplakvellen en toewijzin gen textielpunten voortaan uitslui tend op Woensdag of Donderdag te gen verzameltoewijzingen ingewis seld kunnen worden. •T GULDEN VLIES. 'T MEISJE MET DE 9 PUNTEN. Groote triomf van Cor Ruys. Franz Gribitz, die ,,'t Meisje met de 9 punten" geschreven heeft, is een man van het vak. Hij verstaat de kunst een blijspel te coniponeeren, met verma kelijke situaties, verrassepde wendingen en geestige tekatvmdsten, al is bij het laatste voorzichtigheid geboden, om dat men nooit weet wat de sprankelen de esprit van Cor Ruys, die zijn liefde pn talent voor de „comedia dell' arte" nooit verloochent, zelf in de rol mengt. Bovendien zit in dit kluchtig blijspel, zooals het bescheiden genoemd is, nog een tikje méér dan men zoo oppervlak kig zou denken. Want, gelijk in het leven zelf, liggen ook op het goede, waarachtige tooneel het blijspel en de tragedie zeer dicht naast elkander; ér zft In den één iets van den ander en in den ander iets van den één. Het geval: een Weensche graaf, Ried Reiffenstein, die meer last van zijn jicht en zijn deftige stem heeft dan van 'zijn contanten, gaat aan de speel banken van Monte Carlo zien of het ge luk hem wil toelachen en verhuurt voor goed geld zijn, tijdelijk verlaten, paleis aan een obscuur kunsthande laar, die een kans schoon ziet om er zijn onechte schilderijen tegen fabelachtige prijzen aan den argeloozen man te brengen. Deze zwendelartist doet geen half werk; hij engageert nog drie an dere artistep, leegloopende acteurs, die het paleis met „adel" moeten bevolken. Claudius Groll gaat voor graaf spelen; een tweede wordt in het pak van een lakei gestoken, en het tooneelspeelsfer- tje Clairetfe Reichert is de dochter, het meisje, dat den gravinnekroon draagt met 9 punten. Het spel kan be ginnen. De koopers mogen komen en kunnen naar behooren gëïntimideerd worden. Het drietal 3peelt zijn rol uit muntend. De jonge fabrikant Horsten die voor zijn vader op zoek is naar een Tintoretto, verschijnt ten tooneele en mét hem de liefde. De zaak ontwikkelt zich nu verder langs de lijnen van ge leidelijkheid en ook wel van ongeler delijkheid. Ik zei U reeds: de comedie en de tragedie liggen op het goede tooneel, als in het leven, zusterlijk naast elkan der. Aribitz s o h r ij f t goed» tooneel en Cor Ruys speelt goed tooneel. De rol van Claudius Groll, den bombast- acteur, den man van het lachwekkende gebaar en de stem, die topzwaar is van valsch pathos, gaat vèr uit boven de bedoelingen van dit kluchtige blijspel, Hier is de miskende, vergeten aeteur- van-het-vierde-plan, die, om .aan zijn barre levensteleurstelling te ontkomen, telkens wegvlucht in zijn droomen van roem en grootheid. Hij ziet zich spe len in de meesterrollen der wereld: Hamlet, koning Lear, Don Carlos, en hij hoort het donderend applaus, dat de zalen hem brengen. Hij is de mensch, die zijn naaktheid opsiert met een schijn van schoonheid. Hij was een/bedelaar, een mjsluk'te, in de wér kelijke wereld der kunst, doch hij leeft als een vorst binnen de ongebreidelde grenzen van zijn droom en zijn fanta sie. En, lezer, ik vraag U: zijn wij ten slotte niet allen een beetje zooals hij? Cor IJuys heeft dezen Claudius Groll het volle pond van zijn machtig talent gegeven. In heel zijn goede, belachelij ke, eenzame en deerniswekkende ménschelijkheid stond de man voor ons. Wij zagen in hem den waan van grootheid - en vereering belichaamd. En wie geen vreemdeling is in het Jeruzalem van. ons tooneel heeft tegelijkertijd kunnen genie ten van de prachtige imitaties, die Ruys van enkele zijner bekende kunst broeders gaf. De voorstelling is voor Cor Ruys een triomf geworden. Aan het slot heeft een uitverkocht huis het ensemble, waarin ook Anton Ruys en Mies Hagens zeer op dreef waren, een ovatie gebracht. H. P. VAN DEN AARDWEG. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Dinsdagavond van half acht tot half -negen (niet van achttot negen) zal de heer Feike Asma in' de Kapel- kerk zijn 6de Orgelconcert geven, 'n gedeeltelijk modern programma met o.a. een Prélude et Fugue van den wereldvermaarden orgelist Marcel Dupré. verder een sonate van Edgar Tinei, werken van J. M. I^clair. S. Karg-Elert, een fluitconcert van Ch. H. Rinck, en de bekende Fantasie Toccatine over Psalm 33 van Jan Zwart. HET IS ERNST. De nieuwe politie-commandant, kapitein Dickman. neemt geen risico. Het is hem met de verduisterings voorschriften hooge ernst. Nu de zo mer ten einije loopt en de duisternis steeds vroeger begint in te treden, heeft hij de politie opdracht gegeven lauwkeurig op de naleving der ver- - uisteringsvoorschriften toe te zien. Verduisteringen, die den vorigen winter nog voldoende werden ge acht, worden nu afgekeurd, wanneer slechts een vleugje licht doorstraalt. In dergelijke gevallen wordt vol staan met de bekende politiebonne- tjes van f 1 om de delinquenten m de gelegenheid te stellen de noodige verbeteringen aan te brengen. Tien tallen bonnetjes zijn reeds uitgereikt. Waneer de pojitie tegenover nalatig heid komt te staan dan volgt proces verbaal en afsluiting van het lichtnet gedurende' zeven dagen. Men ,zii dus gewaarschuwd. Kapitein Dickman neemt geen risico. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 ur voorstelling; 's Zon dags doorloopend van 2 uur af: Woensdag 2.30 u. Matinée. Harmonie-Theater: Ik pas wel op Je vrouw (kom.) 18 jaar. Cinema-Theater: Wiener Elut (rom. operette-film). 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Frau Luna (operette-film). 14 jaar- Victoria-Theater: Zeven jaar geluk (kom.); geprolongeerd. Alle leeftijden. DINSDAG 7 SEPTEMBER. 7.15 u., 't Gulden Viies, opv. „De mooi ste oogen van de Wereld," door Gem. Theaterbedrijf te Arasterdam. In het laatst van Juli werd er door de politie onder Oosthuizen 40 liter je never in beslag genomen, die zonder ge- leidebiljet werd vervoerd. Toen de drank op samenstelling en gehalte on derzocht werd,, bleek zij ongeveer 5 pet. methylalcohol te bevatten, een stof, die gebruikt wordt om alcohol te denatu- reeren. Het gebruik van met methylalcohol vermengde drank is zeer schadelijk voor de gezondheid en heeft soms blindheid en ook wel den dood tenge volge. Al spoedig Wees het onderzoek uit, dat de verkooper waarschijnlijk te Enk huizen woonde. Het bleek,, dat de drank hier door een arbeider bij kleine hoe veelheden werd ontvreemd ten nadee- le van een industrieele inrichting, waar- in hij werkzaam was en dat zij werd verkocht aan een te Volendam wonen den caféhouder voor f 1000.—. Het ligt voor dey hand. dat de man da delijk werd gearresteerd. Hij is thans m het Huis van Bewaring te Alkmaar ingesloten. diefstal. Dezer dagen werden- door de poli- tie een vader en zoon aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een 7-tal konijnen, gedurende den voor de nachtrust be stemden tijd. Beiden zijn ingesloten en worden steld S nR Van de justitie se- vreugde en arbeid. Het was Zaterdag voor het N.A.F. en wel speciaal voor de afd. „Vreug de en Arbeid" in Alkmaar eert zeer geslaagde dag. De niéuwe „Speciali-. en ouw v opende voor de het seizoen en met suc ces. s Middags werd in het Gulden vlies sen alleraardigste voorstelling voor yle kinderen gegeven, waarbij de mooiste nummers van het specia- -Uteitenprogramma werden vertoond. - a e£n welkomstwoord vari den leer Van- Daatselaar en aardige mu- *ek van het orkest, kwam de con ferencier André Carrell om telkens op aardige wijze den kinderen te ver tellen,wat zij te zien zouden krijgen, ïin zij genoten van de mooie mu ziek op allerlei voorwerpen, van prachtige gymnastiek, van twee acrobatische accordeonspelers, van boerendansen van het Majolitaballet en de verbazingwekkende toeren van mr. Corelli. A Avondvoorstelling. s Avonds was de zaal geheel uit verkocht en werd voor de aanwezi- gen een fraai variétéprogramma ver toond, dat wel zeer in den smaak is gevallen. Het orkest onder de zeer goede leiding van Bert Klazema was een attractie bij alle nummers. André Carrell toonde zich een goed confe rencier en trad ook met veel succes op met enkele van zijn liedjes, waar van vooral „Huilen", (met vlugge grime-verandering) veel bijval vond. Diana en partner musiceerden op xylophoon, met glazen (zeer fijn) en met bellen. Een pracht stel acrobaten was het trio De Grafaeseno's. De Berwy's waren twee vlotte accordeon- nisten, die tegelijk dansten en acro batiek. beoefenden. Het Majola-bal- let viel zeer in den smaak door bij zonder mooi uitgevoerde dansen. De Wilbury's, de fameuse rekwerkers. wekten opnieuw bewondering. Trilby, <v vrouwelijke telepaaih, verraste door merkwaardige experimenten en de Corelli's brachten ieder in be wondering voor de zeldzame staaltjes van hun kunnen. De algeheele lei ding van de voorstelling berustte bij Herman Diederichs. Dat een dave rend applaus telkenmaal opklonk, spreekt vanzelf. De openingsavond van het seizoen was zeer goed. G. C. vén Gulik. NUTS SPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht Augustus 1943. In den loop der maand Augustus werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 285.022.59 (v.j. f 192.056.34) en terugbetaald f 158.795.36 (v.j. f 121.162.99) alzoo meer in gelegd dan terugbetaald f 126.227.23 (v.j. f 70.893.35). Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij den aanvang van het jaar f 4.184.299.58, bedraagt thans f 5.504.990.39 (V.j. f 4.045a.060.65). Het aantal in den loop van Augustus nieuwe uitgegeven boekjes bedraagt 153 ivj. 90). Ingetrokken werden 39 (v.j. 75)' Boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij den aanvang van het jaar 15366, bedraagt thans 16.418 ^(v.j. 14960). Van dit aantal behooren 10438 (v.j. 9536)' aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 3821 (v.j.^3306) aan personen elders woonachtig ëh 2159 (v.j. 2118) aan schoolspaarders. Onder de in Augustus nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 21 boekjes (v.j. 10) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inieg van f 1.— In Augustus bedroeg het aantal posten van inleg 1799 (v.j. 1347), dat .van terug betaling 892 (v.j. 934) tezamen 2691 (v.Ü. 2281). De lediging in den loop der maand Aug. van 279 (v.j. 172) spaarbusjes leverde een bedrag van f 2557.66 (v.j. f 1828.27) aan kleine besparingen op. Het aantal in om loop zijnde busjes, bij den aanvang van het jaar 2989, bedraagt thans 3306 (v.j. 288$). Groot Liimnerpolder. - Bij de verkie zing voor verschillende bestuursfunc ties van den Groot-Limmerpolder zijn benoemd tot Heemraad de heer J. Pep ping, tot dijkgraaf, de heer Nic. ICuijs Jbz„ tot hoofdingelanden dé heeren W. v. d. Steen ts Limmen en M. Ker sen te Akersloot. Spruiten ter markt. - Aan de Tuin bouwveiling „Ons Belang" werden Vrij dag de eerste spruiten aangevoerd. Centrale Keuken. - Deze week wor den dagelijks door de Centrale Keu ken 5492 warme maaltijden bereid voor hen die te werk zijn gesteld in de Pro vinciale Duinterreinen. Onderwijs. - Mej. A. B. Keijser, onder wijzeres aan de o.l. school alhier, fs be noemd tot „onderwijzeres te IJsselmonde, aan de o.l. school, aldaar. De heer P. J- Wever, onderwijzer aan de r.k. school, alhier, is benoemd tot hoofd eener r.k. school te Noordwijkerhout. De heer A. Konincks, onderwijzer aan de r.k. school, alhier, is benoemd 'tot onderwij- zer eener r.k school te Culemborg. OFFlClEELE MEDEDEELING. „In verband met de toetreding dezer ge meente tot de regeling inzake sociaal- economische hulpverleening aan kleine zelfstandigen, zij hierbij medegedeeld, dat met de uitvoering hiervan het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken, Doelen straat 30 alhier, is belast. Aanvragen om hulp kurtnen bij ge noemd Bureau worden ingediend". X

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1