DAGBLAD VOOR Sovjet-troepen blijven krachtig aanvallen. DE LANDING IN ZUID-ITALIE. NIEUWE STELLINGEN IN CALABRIË. HET SPREKENDE LICH.T. Britsche aanval op München. .Schending van de Zweedsche neutraliteit. Verduisteren van 2jp.15-7.00 Inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes. HET HARDEN DER JEUGD. Kousenbon geldig. STAD EN OMGEVING. Castricum Niét vriendelijk, wel i^dicaal. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 7,SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 208, 2 pagina's. Prfls der gewone advertenties In deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/e m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse' nrs. 5 ets. Betrekkelijke rust op Calabrië. Hoofdkwartier van den Führer, 6 Het 'opperbm'el der weermacht deelt ^De krachtige aanvallen der bol sjewisten in het Donetzbekken het gebied van Charkof en ten Zuid westen en Westen van Wjasmaj du ren onverminderd voort. n„ luchtmacht steunde op doeltref- ™iize de*^ af deelingen van het fende wu zwaren afweerstrijd le- leger, die tjjd van 2 tot 5 septem- veren. In. r de vijand 166 vliegtuigen. wir. hik schiereiland Calabrië traden- de Belande Britsche strijdkrachten te nen de zwakke Duitsch-Xtaliaansche hewakingsiffleelingen slechts aarzelend op hechts op enkqle plaatsen kwam het tot gevechten. Nieuwe terreuraanvsnlen. Tn den afgelopen nacht ondernamen formaties vijandelijke bommenwerpers terreuraanvallen op het gebied der ste den Mannheim en Ludwigshafen. De bevolking leed verliezen. In eenige wu- ken werden aanzienlijke vernielingen aangericht, in hoofdzaak door uitge strekte branden. Volgens de totdusver ontvangen rapporten werden door nacht jagers en luchtdoelgeschut 37 der aanvallende bommenwerpers neerge- schoten. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is van ofïicieele Engelsche zijde to°gegeven, dat bij de aanvallen op Mannheim en Ludwigshafen 34 bom- menv, erpers en een jager yerloren zijn gegaan. Het verloop van den strijd aan het Oostelijk front. Bij het begin der nieuwe week van het Sovjetoffensief, aldus schrijft de militaire correspondent van het D. N. B., is het den vijand, in weerwil van de geweldige gevechten, die een ver plaatsing van de zwaartepunten ten doel hebben, nog steeds niet gelukt, een doorbraaf te forceeren en daar door zijn aanval werkelijk op gang te brengen. Door een ervaring van meer dan twee jaar heeft de Duitsche leiding een nauwkeurig inzicht in de Sovjet strategie gekregen; zij weet van de mo gelijkheden ten aanzien van menschen en materiaal gebruik te maken. De modderperiode nadert. Voor het feit, dat in toonaangevende Duitsche kringen de toestand de laat ste dagen optimistischer wordt beoor- deèld, zijn wellicht nog andere redenen beslissend dan de toestand van het oogenblik aan het geheele oostelijke front. Er kan aan herinnerd worden, dat binnen enkele weken de modder periode begint, die ,de gevechten wel niet tot staan zal brengen, maar ze toch wel aanzienlijk zal vertragen, en op den achtergrond teekent zich reeds de winter af. Na de ervaringen van de groote wintergevechten van 1941-'42 en 1942-'43 mag men aannemen, dat op ieder gebied de noodige maatregelen zijn voorbereid, vanaf de winterverde- digingsstelling tot aan de winteruitrus- ting. Dit feit kan mede van belang zijn voor de kalmte, waarmede men in toonaangevende kringen den afloop van den slijtageslag in het Oosten gadeslaat. De gevëchtén ten Westen van Char kof waren nog zeer zwaar, tengevolge Van het feit, dat onophoudelijk bolsje wistische pantserafdeeingen iij den strijd worden geworpen. De Duitsche afdeelingen sloegen in samenwerking met de luchtmacht alle aanvallen af. Ten z.w. en ten z. van Sefsk bestor men de bolsjewistische divisiës den Duitschen afweermuur. De heen-en- weergolvende gevechten wijzen er op, dat de bolsjewisten voor het oogenblik het zwaartepunt van hun krachtsinspan ning naar dit gebied hebben verplaatst. Ook ten z. van Wjasma en langs den spoorweg Moskou-Smolensk werpen zij steeds nieuwe regimenten in het vuur. Maar ondanks hun ononderbroken aan vallen konden zij ook hier geen succes sen van beteekenis behalen. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt o.m.: In Calabrië r zijn de Italiaansch-Duit sche troepen, na dapper het terrein te gen den vijand, die wat manschappen en materiaal betreft in de meerderheid was, te hebben verdedigd, bezig nieu we' verdedigingsstellingen te betrekken De iuchtmócht zet haar aanvallen voort op de ravitailleering van den vijand en wikkelt de Anglo-Amerikaan- sehe luchtformaties, die de operaties te land steunen, in hevige gevechten. In de Adriatische Zee heeft een van onze corvetten een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Luchtaanvallen vonden plaats op de gebieden van Aversa, Capua, Formia Villa Literno en Viterbo. Behalve het tot zinken brengen van duikbooten, waarvan- in de communi qué's melding is gemaakt, heeft de ko ninklijke marine in de eerste zes maan den van 1943 zeventien vijandelijke duikbooten meer of minder ernstig be schadigd. Enkele moeten als verloren worden beschouwd. CHURCHILL EEREDOCTOR. De Harvard-uniyersiteit heeft Chur chill het eeredoctoraat verleend. De Brits&ie premier heeft bij deze gelegenheid een rede over de Engelsch- Amerikaansche samenwerking gehou den en o.a- gezegd, dat de sterkste na ties ,zich aaneen moeten sluiten om doeltreffender inrichtingen tot waarbor ging van den vrede te stichten. Speculeert Churchill op de ineenstorting van Italië? BERLIJN,"'6 .Sept. (C. D.) De landing, die troepen van het 8ste Britsche leger en Canadeesche forma tie» onder het opperbevel van generaal Montgomery in het uiterste z. van Ca labrië ondernamen, heeft de Duitsch- Italiaartsche verdediging geenszins ver rast. De Britsche slagvloot in de Mid- dellandsche Zee, die aanvankelijk uit de „Rodney" en de „Nelson" bestond en die. intusschen nog met de „Geor ge V" en de „Haw" is uitgebreid, had herhaaldelijk de Calabr^esche kustbat- terijen gebombardeerd, terwijl het En- gelsch-Amerikaansche luchtwapen een activiteit aan den dag legde, welke kennelijk op een a.s. landing duidde. De Engelschen zetten langs den kort- ■ten weg» in feen groot aantal kleine landingsvaartuigen troepen over ter iterkte van ongeveer een divisie, die glechts werden geconvoyeerd door twee kruisers en vier destroyers. Een langdurige artillerievoorbereiding van de talrijke kustbatterijen, die rondom Messina op de Siciliaansche oostkust zijn opgesteld en uiteraard een „luchtscherm" Vormden, scheen gene raal Montgomery voldoende te achten voor zijn mannen, die echter, zoowel volgens het Duitsche als het Italiaan- sphe legerbericht, ernstige verliezen le- 'den. Nauwelijks hadden, de Britsch- Canadeesche troepen Vasten voet gekre gen. of reeds begonnen aanzienlijke versterkingen over te steken, een ver schijnsel, dat ook in den loop van Za terdag werd waargenomen en dat nog verder schijnt aan te houden. Reeds in het begin der afgeloopen week waren verscheidene Engelsche patrouilles on der de bescherming van den nacht in Calabrië aan land gegaan. Onder deze patrouilles was slechts een enkele troep, die 400 man telde en dus een zekereq omvang had.' UiA hetojmeege- brachte materieel viel te concifudeeren, dat zij opdracht hadden, telefoon- en radioposten in te richten voor de ko mende landing. Zij ontsnapten evenwel niet aan de waakzaamheid der Duitsch- Italiaansche verdedigers, die hun lan dingsbooten grootendeels vernielden en de mannen zelf, na hen op die wijze den terugweg te hebben afgesneden, voor het grootste gedeelte gevangen namen, terwijl de overigen in de ber gen vluchtten, waar zij echter hun op dracht niet meer konden uitvoeren. Britsche bruggehoofden. Uit de mededeeling van het Italiaan- sche legerbericht, dat Villa San Gio vanni, de Calabreesche hoofdstad Reg- gio en het gebied van Melito di Porte Salve, dat aan het bezit van een vlieg veld eenige beteekenis ontleent, zijn ontruimd, is duidelijk af te lezen, waar de Engelschen hun bruggehoofden bou wen, Het commentaar op het Duitsche legerbericht is op dit punt nog iets duidelijker en geeft te verstaan, dat de gelande troepen van Villa San Giovan ni uit langs de oostkust van Calabrië opdringen, terwijl zij zich naar het z. klaarblijkelijk tot op de hoogte van Kaap Dellè Armi hebben uitgebreid, kennelijk om vervdfgens naar bet w., voorloopig. tot Kaap Spartivento, op te rukken. Waar de Dujtsch-Italiaansche verde diging teruft moet trekken, zet zij^ zich vast in de bergen van Aspromonte, die als een ruggegraat dwars door Calabrië loopen waar 'zelfs een machtig lan dingsleger ze,niet makkelijk zou kun nen verdrijven* Alles bij elkaar heeft men den indruS:, dat hier slechts spra ke is van een fmderneming met een be perkten strategisChen omvang, die be doeld is als een onderdeel van andere operaties, hetzij dan. dat de Engelschen zich werkelijk op het standpunt stellen, dat Italië nog maar een kaartenhuis is. dat bij de minste beroering ineen kan storten. In dit laatste geval zouden zij spoedig genoeg merken, dat Churchill's eisch van „onvoorwaardelijke capitula tie*' op de stemming van het Italia'an- sche volk voorde geallieerden een averechtsche uitwerking heeft gehad Rijkscommissaris, Rijksminister ér. Seyss-fnquart, reikt persoonlijk els •en der eerste dragers de eerste gewonden-sportonderscheidingsteekees Nederland ki het kader van groote sportdemonstratifes der en PoL Sportgemetaschaft «ft (fjr Bildberichter Frfcz/StapWax m BERLIJN, 6 Sept. (D. N. B.) De bladen publiceeren afbeeldin gen van het „sprekende licht" een nieuw Duitsch apparaat -voor het overbrengen van berichten. Voor de microfoon van het zendapparaat wordt een bericht voorgelezen. De ■\yoorden worden in stralen omgezet, die in het ontvangapparaat weer tot geluid wojden. Dit apparaat maakt het mogelijk op beslissende oogen- blikken van den strijd met buiten gewone snelheid bevelen over te brengen. Het Is den vijand onmo gelijk de uitgezonden berichten af te luisteren. BERLIJN, 7 Sept. In den afgeloo pen nacht richtte zich, naar het DNB verneemt, de Britsche bomterreur te gen de bevolking van München. Bri sant^ en brandbommen vernielden tal rijke woonhuizen en 'troffen drie zie kenhuizen, verscheidene kerken, scho len en een tehuis voor ouden van da- gen. De Britsohe bommenwerpers, welker geconcentreerde aanval op de stad door de Duitsche luchtverdediging verhin derd werd, lieten hun bommen, 'ten deele noodgedwongen, boven een aan tal kleine plaatsen en plattelandsge- 'meenten vallen. ROUAAN OPNIEUW AANGEVALLEN. De stad Rouaan, die reeds Zaterdag door Engelsch-Amerikaansche bommen werpers hevig werd aangevallen, 'is gisterochtend opnieuw het doel geweest van# vijandelijke formaties bommenwer pers. Talrijke vliegtuigen hebben boven de stad gevlogen en een groot aantal brisantbommen uitgeworpen. Er moet weer op een groot aantal dooden ge rekend worden. GRAAF CIANO GEARRESTEERD. De Turijnsche courant de „Stam pa" deelt mede, dat de vroegere Ita- liaansche minister van buitenlandsche zaken en schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, is gearresteerd. De jongste terreuraanval op Berlijn is, naar men in Duitsche politieke kringen verklaart, uitgevoerd met schending van de Zweedsche neutrali teit, daar 300 Anglo-Amerikaansche bommenwerpers zoowel op den heen als op den terugweg over Zweedsch souvprein gebied gevlogen hebben. De Anglo-Amerikanen schijnen dus wel een bijzondere opvatting te hebben van de heerschappij in de lucht. Deze kwestie vertoont, naar men in de Wil- helmstrasse verklaart, ook nog een' an der aspect wanneer men de reactie van de Zweedsche pers op soortgelijke gebeurtenfssen bekijkt. In de Wilhelmstrasse wordt aan het spektakel van een groot deel der Zweedsche bladen tegen Duitschland herinnerd in verband met het transito- verkeer, de landing van een Dtptsch koeriersvliegtuig en het in strijd met het volkenrecht zijnde optreden - der Zweedsche visschersbooten. Men con stateert te Berlijn, dat wanneer Duit sche vliegbooten voor een aanval b.v. op een Britsch convooi de Zweedsche souvereiniteit in de lucht zouden heb ben geschonden, de kolommen der Zweedsche bladen ongetwijfeld niet voldoende zouden zijn om uiting te ge ven aan de verontwaardiging over een dergelijk optreden en men stelt der halve de vraag, hoe de Zweedsche pers op het optreden van de Anglo- Amerikaansche bommenwerpers zal reageeren. Ook de Zwitsersche neutraliteit geschonden. Op 6 September vloog een Ameri- kaansche „vliegende vesting" bij Walds- hut Zwitserland binnen en verliet dat land weer bij Rheinfelden. In de buurt van Frick werd eeh Amerikaansche valschermjager gearresteerd die uit een „vliegende vesting" was gesprongen. Voorts landden in den loop van dien ochtend nog 4 Amerikaansche „vliegen de vestingen" op Zwitsersch gebied. De bemanningen van deze vliegtuigen wer den geïnterneerd. Een Amerikaansche bommenwerper stortte bij Romanshorn in het Bodenmeer. BUITENGEWONE VERGADERING DER KARDINALEN. De te Rome aanwezige kardinalen zijn gistermorgen in een buitengewone vergadering bijeengekomen. De bijeen komst heeft eenige uren geduurd. Om rent den inhoud der besprekingen, die «voerd werden onder voorzitterschap van kardinaal Maglione, den pauselij- ken staatssecretaris, bewaaft men in kringen van het Vaticaan het diepste stilzwijgen. In welingelichte kringen wijst men er evenwel op, dat de ver gadering, alsmede de onlangs gehou- dert, lyjeenkomst, in verband staat met den oorlogstoestand. In de eerste sa menkomst werd de toestand reeds bui tengewoon ernstig geacht, zoodat het besluit genomen werd. de geheele we reld op te roepen tot het gebed. In de gister gehouden bespreking zouden de kardinalen zich o.a. ook hebben bezig gehouden met de jongste boodschap van den Paus aan de wereld. BEZORGDHEID OVER GHANDI'S GEZONDHEIDSTOESTAND. Er heerscht thans in Indië groote be zorgdheid over den gezondheidstoestand van Gandhi. Sinds eenigen tijd is de gezondheidstoestand van den Mahatma n.l slechter geworden. De Britsche autoriteitéh zouden de bewaking van Gandhi verscherpt en stappen gedaan hebben om elk contact met de buiten wereld te verhinderen. Het is hekend geworden, dat de' Britsch-Indische re geering het voornéfrien gehad heeft, Gandhi naar een meer afgelegen een zame plaats over te brengen. (Van 5—11 Sep?.) Onder 8 Sept.: 0.06 u. Op 8 Sept.: 16.21 n. De zomer spoedt ten einde! Nog lut tele dagen en de kastanjes, eikels en beukenootjes zullen vallen. Ook dit jaar is de inzameling van deze vruch ten, die, hetzij direct, hetzij indirect, voor onze voedselvoorziening van be lang zijn, van rijkswege geregeld, want onder de tegenwoordige omstandighe den moet ook van eikels, kastanjes en beukenootjes het grootst mogelijke ren dement worden verkregen. Ieders me dewerking is noodig, opdat geen vruch ten op den grond blijven liggen en ver gaan. De oogst is ditmaal vroegs de ver wachting is, dat de eikels reeds om streeks 15 September zullen gaan val len. De rapers kunnen dan in het ge weer komen, want er is een aardig daggeldje te verdienen. De rapers ont vangen voor de eikels tien cent, voor de kastanjes vier cent en voor de beu kenootjes dertig cent per kg. Ieder, die wil. kan aan de actie meedöen. Ver gunning is er niet voor noodig en.voor het vervoer -en de aflevering aan den agent van hoeveelheden kleiner dan 50 kg. behoeven geen formaliteiten in acht te worden genomen. Men wee't zoo langzamerhand wel, dat de vruchten in het algemeen zoo droog mogelijk moe ten zijn en vrij dienen te zijn van dop pen of bolsters, zand, steenen en an der vuil. Tien districten. Het land is voor 'de inzameling weer verdeeld in tien districten, met elk een hoofdagent aan het hoofd,deskun digen op het gebied van boschbouw. boemkweekerij en zaadteelt. Eeh offi- cieele publicatie, elders in dit blad op genomen. vermeldt de namen en adres sen dezer hoofdagenten. Wie agent wil worden, moet zich niet met het A. V. A., maar met den hoofdagent vpn de streek., waar hij woont, in verbinding stellen. De bezitters van afgesloten particu liere terreinen zijn verplicht om, zoo dra de hoofdagent dit eischt, de vruch ten aan den plaatselijken agent af te leveren. Wenschen de grondbezitters die niet zelf te laten verzamelen, dap moeten zij toestaan, dat rapers, door den agent aangewezen, de eikels, kas tanjes en beukenootjes zullen verzame len. Op den drempel van het vijfde oor logsjaar houdt dé Duitsche jeugd den „Tag der Wehrertüchtigung der Hit- ler-Jugend". Zij bewijst aldus den wil van het Duitsche volk tot den strijd tot aan de definitieve overwinning over de vijanden van Europa. Duitschland zendt zijn jongemannen niet als kanonnenvleesch naar het front. Het voedt zijn jeugd veeleer zoo danig op, dat deze bij het bereiken van den leeftijd, waarop zij voor den mili tairen dienst geschikt is, lichatnelijk en geestelijk voorbereid zijn.v. den dienst bij de weermacht.,,Deze opvoeding on- derscheidt^zich essehtieel van de Sow- jetmethode om kinderen met de wa pens-te doen opleiden en in den strijd te sturen. Een essentieel kenteeken v. d. Duitsche Wehrertüchtigung is een weldoordachte lichamelijke scholing op den breedsten grondslag. Zij wekt naast de opv.oeding tot lichamelijke behendig heid en'kracht in de eerste plaats sol dateske deugden als moed, discipline, kameraadschap, eergevoel en strijd- geest op. De eigenlijke Wehrertüchti gung beperkt zich tot de opleiding van de "oudste leeftijdsklassen in schiet- en terrein dienst in een voor de jeugd ge- schikten vorm. Deze opleiding is verschillend al naar gelang df jongemannen behooren tot de Motor-, Marine-, Flieger- of Nach- richten-Hitler Jugend. Een drieweek- sche cursus van telkens de oudste leef tijdsklasse in een Wehrertüchtigungs- lager der Hitler-Jugend vormt het eind van de Wehrertüchtigung. Hier wordt den jongeling in een gelijkgezinde, ge- lijkgeorienteerde 'gemeenschap van ka meraden het tot nü toe geleerde nog eens bijgebracht. Het mooiste succes va'n deze Wehrer- tüchtigungslager is de houding van den jongen Duitschen soldaat 'aan het front. Het. jonge Duitsche geslacht vornit geen vervanging in den gebruibelijken zin, doch bestaat veeleer, zooals telkens weer wordt bevestigd, uit op de beste wijze opgeleide soldaten, die ten volle hun man staan en een gevechtstroep vormen, zeoals er geen betere kan zijn. De Germaansche jeugd van Europa, die in dezen strijd niet aan den kant wil staan, ontvangt in Wehrsportlager in de mooiste streken van Duitschland een soortgelijke -opleiding, als de Duit sche kameraden. In zeer nauwe samen werking met de Waffen-SS leidt de Hitler-Jugend in deze kampen behalve Vlam.. Denen. Walen en Noren ook ion- ge Nederlanders op. die zich vrijwillig aanmelden voor de Germaansche Wehr- ertüohtigunslaver. Reichsjugendführer Artur Axmann heeft ter gelegenheid van den „Tag der Wehrertüchtigung der Hitler-Jugend" een oproep gericht tot de jeugd, waarin hij 'zegt: „Het is onze vaste wil en besluit onze prestaties in den volgenden tijd van den oorlog op te voeren en de strijdende troep met elke jaar klasse een in geest en kunnen steeds beter wordend jeugdig geslach' te geven. Laat ons sterk zijn in ge loof en vertrouwen, verheven bo ven kléinmoedigheid en twijfel Laat ons met dapper, hart met volhar ding, taaiheid en standvastigheid groote en kleine zorgen en smar ten dragen. Wij willen als jeugd in dezen oorlog den nooit stokken- denadem. van ons volk ziin". Deze belijdenis van de Duitsche en bovendien v. d. overige Germaansche jeugd bij het begin van het vijfde oor logsjaar is het mooiste bewijs voor de groote, volhardendekracht van het Duitsche volk en het jonge vereenigde Europa, om den oorlog door alle hard heden van den tijd tot een zegevierend einde te brengen. Voor meisjes van 3 tot 15 jaar Met ingang van 1 September 1943 is van de textielkaart voor meisjes van 3 tot 15 jaar, gemerkt V 415, bon M voor den aankoop van één paar kousen geldig geworden. Bij inlevering van bon M dient het ver- eischte aantal punten tevens te worden afgegeven. General der Flieger GQnther Korten, de nieuwe chef van den generalen «taf van het Duitsche luchtwapen. Als opvolger van den overleden General* oberst Jeschonnek werd General der Flieger Günther Korten, het laatst bevelhebber van een luchtvlootcom- mando, aangesteld OKW/PBZ-R/Pax VERGOEDING VAN GEVORDERDE RIJWIELEN. 's-GRAVENHAGE, 6 Sept. Een deel der personen, van wie in 1942 door de Duitsche weermacht een rijwiel gevorderdis, heeft niet tijdig een verzoek om schadeloosstelling inge. diend, daar zij niet met de voorschrif ten bekend waren. Thans wordt voor de laatste maal gelegenheid gegeven een verzoek om schadeloosstelling in te dienen.' Daartoe dienen de gemeenten op grond van de zich in het bezit van de politie bevindende gegevens over de vordering vast' te stellen, welke in woners der gemeente hiervoor in aan merking komen. De verzoekschriften moeten vóór 1 October 1943 bij den hoofdintendant worden ingediend. ZWARTE TEXTIELHANDEL. Een dezer dagen is door den i^Jcono- mischen Dienst van de politie alhier bij deii textielhandelaar R. G. Unitied te Alkmaar, een flinke partij textielgoe- deren in beslag genomen, welke goe deren tegen fabelachtige prijzen in den zwarten handel werden gebracht. Aan het Bureau van Politie waren meer dere klachten binnengekomen, dat deze winkelier het publiek, dat op textiel punten bij hem trachtte een stukje tex tiel machtig te worden, afscheepte met de bekende mededeeling „verkocht" In verband met deze zaak is tegen verschillende zwarte handelaren in den lande proces-verbaal opgemaa&t, ter wijl diverse partijen _textielgoederen in beslag konden worden genomen. De textielvergunning van U. is ingenomen. DE POLITIE STRAFT. Gedurende de rfiaand Augustus 1943 werden door de Alkmaarsche Politie 101 strafbeschikkingen uitgevaardigd (vorige maand 68), en wef 63 voor dp Wegenvprkeersregeling (v.m. 41), 1 terzake van overtreding der Verorde ning Openbare Orde (v.m. 16) en 37 Voor de Verduisteringsverordening (v.m. ,9). Gedurende de eerste dagen van de maand September werden voor laatstgenoemde overtreding echter reeds 49 strafbeschikkingen uitgevaardigd. De oorzaak van dezq groote toename ligt in de verscherpte actie die thans door de politie tegen slechte verduis teraars wordt gevoerd. Gedurende de afgeloopen maand werden 535 aan kosten onderworpen politioneel© waarschuwingen uitgereikt (v.m. 160). 4 DE VEILING GEPASSEERD. Iedere tuinder weet het nu wel, dat hij ^een van zijn producten mag ver- koopen aan particulieren, maar dat al les steeds ,,over de veiling moet loo pen". En toch verschijnen er regelmatig tuinders voor den economischen éch ter, die deze bepaling hebben vergeten Of die meenen er goed aan te doen, de veiling te passeeren. Zoo in het volgende geval. Öe land bouwer J, Plaisier uit Zuid-; en Noord- Schermer had in Januari een partij aardappelen rerkocht, maar kon de heele partij niet verladen: ongeveer 2700 kg. moest op den wal blijven lig gen. P. borg dit partijtje in een schuur op, wachtende op een nieuwe schuit, waarmee het restant vervoerd kon wor den. Maar de schuit kwam niet. Wel echter de vorst en aangezien aardap pelen slecht tegen de koude kunnen, besloot P. ze snel. van de hand te doen, voordat de aardappelen bevroren zou den raken. Hij vond een kooper," maar aangezien de weiling niet in deze trans actie betrokken was geworden, kwam P. in conflict met den economischen rechter. Hij\ bekende natuurlijk vol mondig, doch merkte op, dat hij geen andere keus had gehad: immers, wan neer hij de partij niet verkocht had, zou ze verloren zijn gegaan. De officier eischte f 175, Mr, dr. Buiskool meende, dat P. het volksbelang gediend had door zijn handelwijze en vroeg, ook al omdat z.i. de heele aardappeldistributie over bodig was, de uiterste clementie. Gevolg: f 50 of 20 dagen. INSCHRIJVINGEN JN HET HANDELSREGISTER. Van 31 Aug. tot 7 Sept. 1943. Nieuwe inschrijving en: Egmond aan Zee: Firma H. J. Koopman en Zoon, Zuiderstraat 32, transportbedrijf. Andere wijzigingen: ~^e Rijp: A. Swart, Rechtestraat 171, banketbakkerij overgegaan aan: J. H. Oosterbaan. Opheffingen: Egmond aan Zee: Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen „Eg mond aZee Vooruit" in liq\, Voorstr. 84. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 ur voorstelling; 's Zon dags doorloopend van 2 uur af: Woensdag .2.30 u. Matinée. Harmonie-Theater: Ik pas wel op Je vrouw (kom.) 18 jaar. Cinema-Theater: Wiener Flut (rom. operette-film).- 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Frau Luna (operette-film). 14 jaar. Victoria-Theater: Zeven jaar geluk (kom.); geprolongeerd. Alle leeftijden, FRAAI VOORBEELD. Het voorbeeld, dat de Alkmaarsche voorman N. J. v. W., in dienst bij de firma van" Latum, aan zijn ,ondei»ge-, schikten- 'gaf, was werkelijk niet fraai. Op een werk in Limmen gaf hij aan een van - zijn arbeiders opdracht, om een aantal eiken palen op een auto te laden en deze naar zijn eigen woning te brengen. De arbeider deed zulks. 't Was tfoor den komenden winter, zeide v. W., wiens transactie ontdekt was, maar de politierechter accepteer» de dit smoesje niet en veroordeeld» den- man wegéns diefstal tot 50 gulden, BURGERLIJKE STAND. Gebogen: Robert A., z. v. Gerardus J. J. Horn én J. Bestenbreur. Lillian J," d v. Johannes M. Constant en A. Dek- ker. Gijsbertha A. G., d. v. Johannes N. Buur en G. M. Bot. Johannes A. Th., z. v. Roelof Schuijt en C. E. Hoek. Willem F. G., z. v. Nicolaas H. Wiese en H. Hottenga. Geertruida M., d. v. Jan van der Sluis en M. C. Constant. Anneke R., d. v. Klaas Hopman en D. J. P. Kolenbrander. Overleden: Anna C. Lucassen, wed. van A. J. Dirkzën, 76 j. *- KANTONGERECHT? TE ALKMAAR. Uitspraken van de ^rafzitting van 3 Sept. Overtredingen v^p de verordennig op den Identiteitsplicht. A. F. K. te Limmen, F. den D. te Alkmaar en A. B. te Heer- hugowaard, ieder f 3 b. of 2 d. h. Overtredingen van de Politieverorde ning (rijwiel onbeheerd laten st>aan). T. O. te Alkmaar, f-3 b. of 2 d. h. H. J. de G. te Alkmaar f4 b. of ^2 d. h. S. 'S. te Alkmaar f 6 b. of 3 d. h. C. M. te Oudkarspel f7,50 'b. of 1 w. t.sch. B. B. te Heiloo f 8 b. of 4 d. h. J. A. H. en C, J. G. te Alkmaar en G. J. B. te De Rijp, ieder f 10 b. of 5 d. h. Overtredingen van de Visscherijwet. W\ W. te Alkmaar f 2 b. of 1 d. h. W. W. te Alkmaar f 4 b. of 2 d. h. Overtredingen van de Motor- en RU- wielwet. J. J. P. 0. te Heiloo en R. S. te Alkmaar, ieder f3 b of 2 d. 'h. Overtredingen van het Broodb'esluit. J. C. V. te Schermerhorn f 1 b. of 1 d. h. E. J. Beemster te Alkmaar Ï50 b. of 30 d. h. Overtredingen van de verordening op Verkeersbeperking (te laat op straat). J. W. K. te Alkmaar f 4 b. of 2 d. h. Overtreding van de Leerplichtwet. C. M. G. te Alkmaar f 2 b. of 1 d. h. Overtredingen van het Algemeen Regle ment Dienst Spoorwegen. M. A. S. en S. K. te Alkmaar, ieder f 2,50 b. of 2 d. H h. l/b. w. te Heiloo f 3 b. of 2 d. h. R. J. te Alkmaar f6 b. of 1 w. t.sch. DE VEELEVERING. Voor de veelevering werden gister 118 runderen, 22 scheen, 9 nuch tere en 3 graskalveren aangevoerd. TERAARDEBESTELLING OUD-BURGEMEESTEB DE GOEDE. Zaterdagmiddag is onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer G, J. de Goede, oud- burgemeëster, op de algemeene be graafplaats te Purmerend ter aarde be steld. Waar de overledene talrijke functies bekleedde was deze belang stelling verklaarbaar. Een zeer werk zaam leven is geëindigd. Als archivaris van den Purmer, voorzitter van den Karnemelkspolder, Hoofdingeland van den Purmer, Commissaris van de Pur mer Boerenleenbank, Secretaris van Beemster's Welvaart, bestuurslid van de federatie „Waterland" V. V. V. enz. Voor „Beemsters Welvaart" heeft de overledene veel werk gedaan, de groote toename van 'leden is zeker het resultaat van zijn activiteit. Wat hij voor „Purmer Belang" heeft tot stand gebracht, daarvan getuigde aan 't graf de voorzitter van „Purmer Belang", Baron W. van Tuyl van Serooskerken. Op verzoek varf den overledene sprak Ds. Doorenbos naar aanleiding van ge zang 273. In het kort vermelden wij nog een en ander uit den belangrijken staat van dienst van den heer De Goede. Den 18en December 1918 werd hij burgemeester van de gemeente Wijde- nes, in April 1919 tevens secretaris. Hij was hier lid en beschermheer van het. fanfarecorps „Ons Genoegen" en had zitting in tal van andere vereeniglngen. Onder zijn bewind werd de gemeente geëlectrificeerd en van waterleiding voorzien; een belangrijke verbetering van het raadhuis kwam mede door zijn toedoen tot stand. Vooral voor den Pur mer, Purmerend en den Beemster heeft hij veel gedaan en hij nam hier in het vereenigingsleven een vooraanstaande plaats in. In 1922 organiseerde hij de feesten ter gelegenheid van het 300- j. bestaan van den Purpaer en schreef hij in verband met dit feit een gedenk boek. Voorts schreef hij in 1939 nog de Gids met Geschiedk. toelichtingen over „Ons Polderland de Purmer" en „Neer- lands schoonste polder (de Beemster)". Bedevaart, De bedevaart der leden van „De Derde Orde" naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo zal plaats hebben op Dinsdag 14 September a.s. Gevonden voorwerpen. Bij de poli tie zijn inlichtingen te bekomen betref fende 0e navolgende gevonden voor werpen: Grijs konijn, rood kindervestje, snelbinder, koperen sleutel van melk bus, portemonnaie met inh. ƒ2.82 (rits sluiting). bruin jongensjasje. Onze Beemster corr. schrijft: De tuinder en fruitkweeker krijgt in den tegenwoordigen tijd nogal veel bezoek, en waar tijd geld is, daar is het begrijpelijk, dat dit be zoek niet altijd even gewenscht is Verschillende middelen zijn er, om dat aan ieder die neiging heeft tot bezoek, duidelijk te maken, 't Een voudigste is een bord aan de poort: „Hier wordt niets verkocht," een ander middel is een ketting met slot aan de póórt. Ook een barsch uitziende, losloopende hond bewijst goeden dienst. Maar het nieuwste op dit gebied is het volgende. Aan den Zuiderweg hangt aan een poort een bord waarop te lezen staat: Wie hier om groente dit erf op huppelt, wordt er terstond weer afgeknuppeld. Dit is een zeer dAstische behan deling, maar tot verontschuldiging kan dienen, dat de bewoner geen grond bezit waarop een spercie- boon of vruchtboom aanwezig is, alleen woont hij per ongeluk tus- schen de tuinderijen en boomgaar den in. Maar dat weten de bezoe kers niet. "V 4

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1