Onvoorwaardelijke capitulatie van Italië. DAGBLAD VOOR Wapenstilstand toegestaan. Geen verrassing te Berlijn. De noodige maatregelen zijn reeds genomen. DE REACTIE TE BERLIJN. De toestand in Italië. Hevige gevechten in hetDonetzbekken. Laf verraad. Waarom Duitschland Sicilië opgaf. Japansche verklaring. Italië's capitulatie. Eng.-Amerik. luchtaanvallen. STAD EN OMGEVING. F. J. AUKES OVERLEDEN. Burgemeestersbenoemingen. Verduisteren van 20.15-7.00 Berger Zuidscharwoude. Corpus delicti Uitgave: Dagblad voor Noord-HoJJand N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau Alkmaarscke edities Voordam C 9* Alkmaar. Telefoon Adm- 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1943. ALKMAAKSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 210, 2 pagina'. Prijs der gewone advertenties in dexe éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. BERLIJN, 8 Sept. (D. N. B.) De officieele Britsche berichtendienst heeft hedenavond uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower bekend gemaakt, dat de Italiaansche regeering de onvoorwaardelijke capitulatie van de Italiaansche strijdkrachten heeft aangeboden. Eisenhower heeft, volgens dit bericht, de capitulatie aanvaard en Italië een militairen wapenstilstand toegestaan, welke door zijn ver tegenwoordiger en een lasthebber van maarschalk Badoglio ik on derteekend. De wapenstilstand is met de onderteekening terstond van kracht geworden. Intusschen heeft ook Badoglio terwijl de koning en hijzelf nog op 3 September iedere gedachte van dien aard als laster van de hand gewezen hadden, hij zelf nog op acht September in een communiqué voor den Romeinschen omroep de capitulatie bevestigd. Hij gaf toe Eisenhower om wapenstilstand gevraagd te hebben. In feite heeft de onderteekening reeds op 3, September plaats gevon den. De Italiaansche strijdkrachten moeten, dienovereenkomstig aldus verklaarde hjj iedere vijandelijke handeling tegen de Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten staken. Sedert den misdadigen aanval op den Duce op 25 Juli en de met de Engelschen en Amerikanen voorbereide putsch ter ver wijdering van de aan het bondgenootschap trouwe fascistische re geering was de Duitsche leiding voorbereid op dit openlijke ver raad van de huidige Italiaansche regeering en zij heeft derhalve alle vereischte militaire maatregelen genomen. De verraderlijke aanslag op de verdedigers van Europa zal tenslotte precies zoo mislukken als alle soortgelijke ondernemingen. BERLIJN, 8 September. Het in formatiebureau meldt: De capitulatie der regeering-Badoglio te Rome heeft noch in militaire noch in politieke kringen te Berlijn verras sing gewekt. Zij vórmt pen gebeurtenis, die men hier verwacht heeft, sedert de Duce op 25 Juli door de huidige machthebbers in Italië arglistig ont voerd werd en de gemeenschappelijke zaak van de Spil, evenals die van het nieuwe ELiropa door de anglophile kliek verraden werd. Reeds de misda dige opheffing van de aan het bondge nootschap trouwe fascistische regee ring leidde, naar men te Berlijn ver klaart, Duitsche tegenmaatregelen in, gie in ieder geval Duitschland tegpn een mogelijk verraad moesten beveili gen. De handelwijze van de huidige Italiaansche Éiachthebbers wordt te Berlijn en bovendien in de kringen alhier van de verbonden naties, ge kenmerkt als laf verraad, waarvan het eenige doel is Italië onvoor waardelijk aan de vijanden Van de Spil uit tt leveren. Het feit van het verraad op zich zelf blijkt openlijk ook vooral uit het verschil, hierin bestaande, dat Koning Victor Ema nuel en Badoglio nog op 8 Septem ber in verklaringen, die zjj afleg den aan de Duitsche Rijksregee- ring, iedere gedachte aan een capi tulatie tegenover de Anglo-Ameri- kaansche indringers als gemeene laster ver van zich wierpen, terwijl zij in werkelijkheid reeds voor dagen n.I. op 3 SeDtember op Sici lië den wapenstilstand lieten on derteekenen. Er is échter voor dit verraad Van wereldhistorischen omvang, naar men te Berlijn verneemt, ook nog ander, tastbaar militair j bewijsmateriaal voor handen, dat sedêrt het voor het eerst zichtbaar werd door de bevoegde Duit sche instanties, voortdurend met aan dacht waargenomen en dienovereen komstig in conclusies verwerkt is. Daartoe behoort o.ni het feit van het samentrekken van v(eel Italiaansche troepen in Noord-Italiaan de Duilsch- Italiaansche grens op een tijdstip toen Duitsche formaties op Sicilië en later in Calabrië Italiaanschen grond verde digden en haar bloed voor den bond genoot en zijn vrijheid offerden. Wan neer men kennis draagt van deze tot dusver voor het Europeesche publiek verborgen gebleven feiten, wordt beter dan tot dusver begrijpelijk, waarom de Duitsche leiding tenslotte Sicilië opgaf en haar heldhaftig strijdende troepen in het zuidrMikste^deel v— Italië bevel tot ontruiming gaf, ofschoon de mili taire situatie een dergelijke actie geens zins noodzakelijk maakte. Het bevel der Duitsche leiding was gegeven in ver onderstelling van eenJ mogelijk verraad der tegenwoordige machthebbers in Rome ten einde eventueel de Duitsche formaties niet afgesneden van het vas teland en daarmede van haar ravitail leering te weten. Van militaire zijde verneemt men cfl* betrouwbare mededeeling, dat de Duit sche troepen in Italië Voldoende te gen verrassingen beveiligd zijn. Men beoordeelt derhalve te Berlijn de mili taire situatie rustig en zegt, zonder tot dusverre in bijzonderheden af te aaien, slechts dit, dat alle voorwaar den voor een mislukking van de aan het verraad ten grondslag liggende be doelingen aanwezig zijn.- Maar ook het verraad als zoodanig zal mislukken, evenals soortgelijke onder nemingen van de tegenstanders van Duitschland. In dit verband wijst men in welingelichte kringen der Rijkshoofd stad naar parallelle gebeurtenissen in .de jongste krijgsgeschiedenis, in het bij zonder op het verraad van Zuidslavië in Maart 1941. Alles bijeen is men in toon aangevende kringen te Berlijn van op vatting, dat de onthulling van het ver raad geleid heeft tot de wenschelijke opheldering en daarmede ook tot een vergemakkelijking van den algemeenen toestand. Een Duitsche persstem. BERLIJN, 8 Sept. (D. N. B.) Ten aanzien van het wapenstilstands aanbod van Italië schrijft de hoofdre dacteur van het D. N. B., dr. Hermann Rau: Er behoeft wel nauwelijks op gewe zen te worden, dat het verzoek om een wapenstilstand van de regeering- Badoglio voor de Duitsche bevoegde kringen op geenerlei wijze als een ver rassing is gekomen. Het was sedert den val van Mussolini reeds dir<ct nog slechts een kwestie van tijd, want deze putsch van 25 Juli want daarom ging het nT. was door Badoglio en de achter hem staande kringen niet on dernomen om door sterker concentra tie van de krachten den strijd om Ita lië met meer succes dan tot dusver te kunnen voortzetten, maar uitsluitend met het sedert lang voorbereide doel onder verbreking van de bondgenoot schapsovereenkomst met Duitschland en Japan het uittreden van Italië uil den oorlog ten uitvoer te kunnen leg- gen. In de Italiaansche pers en in den Italiaanschen omroep begon dan ook van dit tijdstip af steeds sterker, dui delijk aan het adres van den vijand gericht, het /polliciteeren naar gunstige vredesvoorwaarden. Reeds in dit stadium echter bleek, dat de regeering-Badoglio niets anders had gedaan dan de waanzinsdaad van de vroegere Duitsche regeeringen van 1918 te herhalen. Door den wensch van den vijand te vervullen, zich te ont doen van de eigen leiding, bewijst zij haar feitelijke zwakheid en leverde zich daarmede op genade en ongenade uit aan een onverbiddelijken naar de poli tieke en militaire vernietiging van het land strevenden tegenstander. De val van het fascistische regime interesseerde Washington en Londen op het oogenblik waarop hij was ge schied, in het geheel niet meer Het antwoord van Churchill op het vertrek van den Duce was, dat de Angelsaksi sche mogendheden Italië nu in zijn eigen vet wilden laten gaarsmoren. Het nieuwe Italiaansche regime echter ont wikkelde zich volgens de wet van de zwakheid, nadat het begonnen was. verder. Het was de ondermijningsele menten in het eigen volk niet meer meester, voor welke het den 25en Juli weer de poorten voor den toe- nemenden invloed had geopend. s Wat de regeering-Badoglio geloofd had te kunnen vermijden, is thans, na enkele weken, een feit geworden. Nog op hetzelfde oogenblik, waarop zij het Italiaansche volk in kennis bracht van haar wapenstilstandsaanbod, deelde de Angelsaksische berichtendienst mede, dat een clausule der militaire voor waarden "Van den wapenstilstand de Ita liaansche regeering verplicht „zicïï" ac- coord te- verklaren met de politieke, economische en financieele voorwaar den der geallieerden, die later opgelegd worden". Er behoort geen profetische blik toe om thans reeds te kunnen voorzien, dat Italië, hetzij onder Badoglio, hetzij onder zijn opvolgers, het lot zal on dergaan van den overwonnene op de meest meedoogenlooze wijze. Wat Duitschland betreft, zooals de dingen er voor staan, zal wel niemand aan nemen, dat de militaire afweerkracht Op jle heide nabij Hilversum werden de kampioenschappen voor model zweefvliegtuigen gehouden. Een voor een worden de modellen gestart CNF/Sehipper/Pax m van Duitschland door het uittreden van Italië uit den oorlog op eenigerlei wijze benadeeld wordt. Het zal ook algemeen wel als natuurlijk beschouwd worden, dat ook de militaire voornemens van Duitschland, die gekenmerkt worden door een vastberaden en intransigente verdediging van het continent tot aan de overwinning, door de gebeurtenissen van thans niet in het minst geraakt worden. - Nog meer persstemmen. De onvoorwaardelijke capitulatie van Italië publiceert de Duitsche pers zeer groot opgemaakt op de voorpagina's en zij kenmerkt haar in de groote koppen als „laf verraad van Badoglio". Zij wijst eenstemmig op het feit. dat de Duitsche leiding, die op het verraad is voorbe reid geweest, alle noodzakelijke maatre gelen daartegen heeft 'genomen. In een commentaar onder het op schrift „De nieuwe woordbreuk" schrijft de „Deutsche Algemeine Zeitung": Toen zes weken geleden de Duce door een „infame actie" terzijde werd gescho ven, is het van dag tot dag duidelijker waarneembaar geworden, dat de ont wikkeling in Italië op deze gebeurtenis aanstuurde. TOKIO, 9 Sept. - De Japansche regee ring heeft met betrekking tot de capitu latie van Italië de volgende verklaring afgelegd: „De Italiaansche regeering-Badoglio heeft zich onvoorwaardelijk overge geven aan de Engelschen en de Ver- eenigde Staten. Dit moet verraad wor1 den genoemd aan het Driemogend- he&enverdrag en de overeenkomst vol gens welke geen der verdragspartijen een afzonderlijken vrede zullen sluiten. De gebeurtenis wordt door het Japan sche keizerrijk ten zeerste betreurd. De Japansche regeering heeft echter een dergelijke ontwikkeling zien aan komen en heeft dienovereenkomstig tegenmaatregelen genomen, zoodat deze gebeurtenis geen beslissenden invloed op den totalen oorlogstoestand zal heb ben. Japan gelooft meer dan ooit aan de definitieve overwinning en zal 'de samenwerking met Duitschland en de andere verbonden volken, in Europa en Groot Oost-Azië versterken om de ge meenschappelijke vijanden Engeland en de Vereenigde Staten te vernietigen. Het Japansche volk van honderdmil- lioen zal in den geest van zijn driedui zend] arige geschiedenis zijn uiterste gevechtskracht ontwikkelen om het doel van den oorlog te bereiken." Nog Italianen onder Duitsch commando. BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.j De Duit- sche maatregelen in Italië waarmede onmiddellijk na het bekend worden der caputilatie van Badoglio een be gin werd gemaakt, worden overal vol gens de plannen uitgevoerd. De Ita liaansche formaties hebben over het algemeen zonder ernstige incidenten de wapenen neergelegd, voor zoover zij zich niet bereid verklaarden onder Duitsch commando te blijven vechten. Plaatselijk verzet werd snel gebroken. De toestand wordt nog steeds geken merkt door het feit, dat de belangrijke verkeerslijnen in vollen omvang ge bruikt kunnen worden. (Telefonisch van onzen Berlijnschen redacteur. In een eensluidend opschrift van het laf verraad van Bodoglio publiceeren de Berlijnsche ochtendbladen van he den de sensationeele mededeeling van de capitulatie van Italië. Men vestigt vooral de aandacht op het feit, dat de Italiaansche regeering al eenige weken geleden in Algiers inleidende bespre kingen heeft gevoerd met vertegen woordigers van de Engelsche en Ame- rikaansche regeeringen, bij welke gele genheid door generaal Eisenhower een onvoorwaardelijke capitulatie werd ge- eischt. Met een afzonderlijken vrede van den ïlaliaanschen bondgenoot hield men in de Wilhelmstrasse reeds rekening van het moment af, waarop Mussolini ge dwongen werd het bewind af te staan ,aan Badoglio. Men herinnert er aan, dat koning Victor Emanuel reeds in den vorigen wereldoorlog verraad te gen den Duitschen bondgenoot heeft gepleegd en legt er den nadruk op, dat Duitschland in afwachtip« van de of ficieele publicatie van dit verraad alle maatregelen heeft genomen, welke noodzakelijk geacht werden om een nadeelige uitwerking te voorkomen. Toen op Sicilië werd gemerkt, dat de troepen van Badoglio iet meer wilden vechten, heeft men in Duitschland de vereischte conclusies getrokken. Ita lië's stap, aldus de D.A.Z., is tevens verraad aan Europa. Stalino ontruimd. De slag in het Donetzbekken duurt met onverminderde hevigheid voort. In het verloop der bewege lijk gevoerde gevechten werd ter verkorting van het front de stad Stalino, na de, vernieling van alle voor den oorlog belangrijke instal laties, volgens de plannen ont ruimd. Ook in het gevechtsgebied van Char- kof viel de vijand, zonder zijn troepen ook maar eenigszins te ontzien, onze stellingen aan. Hij werd echter in ver bitterde gevechten met zware, bloedige verliezen teruggeslagen. Op talrijke punten van den centralen frontsector werden krachtige, doch plaatselijk be grensde aanvallen der bolsjewistên na zwaren strijd afgeslagen. Aan de rest van het oostelijk front vonden nog slechts op het Koebanbruggehoofd le vendige plaatselijke gevechten plaats. Sovjets verloren 106 pantserwagens. Op de brandpunten van den afweer- slag mengde de luchtmacht zich met sterke formaties op doeltreffende wijze in de gevechten te land. De vijand ver loor gisteren aan het oostelijk front 106 pantserwagens en 77 vliegtuigen. In de zware afweergevechten in het gebied van Orel en van Sefsk heeft zich het Westfaalsche 58ste regiment grena diers bijzonder onderscheiden. De strjjd in Calabrië. In het zuiden van Calabrië onderngm de vijand gisteren slechts op enkel punten verkenningsaanvallen tegen onze gevechtsvoorposten. Zijn pogingen, de Duitsch-Italiaansche bewakingstroepén af te snijden, mislukten. Vijandelijke strijdkrachten, die in den afgeloopen nacht in de Golf van Eufemia landden, worden sedert vanochtend vroeg con centrisch aangevallen. Haven van Bizerta aangevallen. Bij een aanval op de haven van Bi zerta in den nacht van 6 op 7 Septem ber plaatsten Duitsche gevechtsvlieg tuigen treffers op vijf vijandelijke transport- en koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 ton. Een deel dezer schepen kan als vernietigd worden beschouwd. Vjjandeljjke vliegers neergeschoten. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi schoten voor de Noorsche kust van de acht vruchteloos aanvallende vijandelijke torpedovliegtuigen er drie neer. Boven het* bezette gebied in het westen werden vier vijandelijke bom menwerpers en in den afgeloopen nacht aan de Duitsche westgrens een snel Britsch stoorvliegtuig neergeschoten. De aanval op Brussel. Over den Engelsch-Amerikaanschen bomaanval op het stadsgebied van Brussel worden nog de volgende bijzon derheden gemeld: Het aantal dooden bedraagt meer dan 200. dat der -zwaar gewonden 500. 186 woonhuizen werden totaal vernield, terwijl 1216 huizen zwaar of licht beschadigd werden. Bij de opruimingswerkzaamheden, die dooi de burgerlijke luchtbescherming, de brandweer en de politie met hulp van de Duitsche weermacht worden uitge voerd, worden nog steeds lijken gebor gen. Om den eersten nood te verzachten heeft het gemeentebestuur van Brussel een millioen francs ter beschikking ge steld. Zaterdag hebben Engelsch-Ameri- kaansche bommenwerpers het centrum van Kortrijk aangevallen en talrijke bommen op woonwijken neergeworpen Rond vijftig personen werden gedood. Zondagmorgen vielen formaties Anglo- Amerikaansche vliegtuigen verscheidene voorsteden van Gent aan. In dicht be volkte stadswijken, die alleen door ar beiders en kleine handwerkslieden be woond borden, is een groot aantal woonhuizen totaal verwoest of zwaar beschadigd. O.a. werden een kerk, een ziekenhuis en verscheidene andere openbare gebouwen zwaar getroffen. 105 Belgische burgers werden gedood. Aanvallen op Noord- en West- Frankrijk. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben verscheidene steden in Noord en West-Frankrijk aang^allen. Volgens het agentschap Ofi zijn op voors.teden van Amiëns brisantbommen neergewor pen. Talrijke huizen en een school wer den vernield. Volgens dezelfde bron werd Abbeville opnieuw tweemaal zwaar gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben eveneens het gebied van Montdidier gebombar deerd, waarbij zij de bommen lukraak neerwierpen. Drie boerderijen werden getroffen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De UÉtste aanval op Napels. 'dW<~ Stefani meldtTdat de luchtaanval. Zon dag op Napels ondernomen, uitsluitend Te Oudewater-Rosmalen (N. Br.) waarheen hij uit Castricum geëvacu eerd werd, overleed in den ouderdom van 82 jaar de heer F. J. Aukes, oud schoolhoofd alhier. Als onderwijsman was de heer Aukes een persoonlijkheid, wiens naam verbonden was aan de school, waarvan hij het hoofd was. Ja renlang fceeft hij het onderwijs aan de Burgeravondschool gediend. Als radi caal streed hij voor goed Volksonder wijs en de vereeniging van dien naam vond in hem een krachtig verdediger. De Vrijzinnig-Democratische Bond telde in den heer Aukes" een van haar vooraanstaande figuren. De plaatselijke kiesvereeniging „Vooruitgang" telde in den heer Aukes een ernstig propa gandist. Toen de heer Aukes zich na het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd in Castricum vestigde, werd hij aldaar spoedig een gezagheb bend gemeenteraadslid. Zijn echtge- noote vertegenwoordigde vele jaren de V.B. in de Provinciale Staten. Voor den heer Aukes viel het te be treuren, dat hij zich niet tijdig bewust was plaats voor jongeren te moeten maken. Vast staat echter, dat hij in de Alkmaarsche gemeenschap ver dienstelijk werk heeft verricht en naar zijnf eerlijke overtuiging de vooruitgang heeft gediend. Zaterdag, na aankomst van den trein 13.49 uur wordt zijn stoffelijk over schot te Westerveld gecremeerd. DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Door. de politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen een juffrouw, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van de distributiebescheiden van een andere dame. Het ontvreemde, dat in den zwarten handel zou worden ge bracht, kon worden achterhaald en werd in beslag/ genomen. 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor Be stuur en Justitie heeft tot burgemees ters benoemd: den heer A. van de Graaff te Bergen op Zoom tot burge meester van Steenbergen, den heer Th. A. L. Dijksma te Hilversum tot burge meester van R'nenen, drs. J. W. Zuy- derhoudt te Amstelveen tot burge meester van Hardinxveld en den heer C. I. v. d. Weele te Gouda tot burge meester van Sas van Gent. DE HEER DAMAVE ONTHEVEN DIT FUNCTIE VAN COMMISSARIS VAN R.K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 14 al. 2 van de Verordening nr. 3'1940 de benoeming van den heer Otto Frans Josephus Damave tot commissa ris van den Roomsch-Katholieken Boe- ren- en Tuindersbond en de neven organisaties, vereenigingen van perso nen en stichtingen, waarop door dezen invloed wordt geoefend, herroepen. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft den heer Bernard Hendrik van Til belast met de afwikkeling van de destijds aan den heer Damave gegeven opdracht als commissaris. Tegelijkertijd werd de heer Otto Frans Josephus Damave ontslagen uit zijn ambt van staf leider van den Ne- derlanschen Landstand. 10 September: Maan onder 1.55, op 18.55. 11 September: Maan onder 3.06, op 18.59. STALIN'S KERKELIJKE GEZINDHEID. De Roemeensche bladen houden zich bezig met de zoogenaamde vriend schappelijke houding van Stalin jegens de kei*k en noemen die een nieuwe camouflagemanoeuvre deV bolsjewis ten. Na een nauwkeurig onderzoek der religieuze ontwikkeling in de Sovjet- Unie komt de Curentul tot de con clusie. dat het geheel een der manoeu vres van kameraad Stalin is, die daar mede tegemoet wil komen aan eenige noodzakelijkheden op het gebied van binnen- en buitenlandsche politiek. De Capitala stelt de vraag, of er iemand is, die kan gelooven, dat Sta lin zou verbranden wat hij tot dus verre heeft aanbeden en aanbidden wat hij tot dusverre verbrandde. Het blad schrijft ironisch: Slechts de Engelschen en Amerikanen zullen waarschijnlijk zeggen, dat zij het ge looven". x De Viatza schrijft: „Ieder kenner van de Sovjetproblemen en van de bolsjewistische revolutie zal zeggen, dat wij hier te doen hebben met een geweldigen propagandistischen bluf, welken Stalin en de Anglo-Amerikanen naar alle windrichtingen hebben uitge bazuind". „TWEE VROUWEN OVER WEERBAARHEID". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, in de serie Brandende Kwesties, over het on derwerp: „Twee vrouwen over Weer baarheid". was gericht op wijken, waarin geen militaire doelen te vinden zijn, en dat behalve het Internationale- en het Pel- legrini-ziekenhuis, ook een kliniek werd verwoest. Voorts zijn kerk en klooster der Carmelieten Ajernield en is brand ontstaan in het Trinita-ziekenhuis en de kerken aan Verticieli en Santo Spi- rito. Het historische kasteel Capuano, dat in de tweede helft van de 12de eeuw door den Noormannenkoning Wil lem I is gebouwd, is opnieuw getrof fen, terwijl ook het San Ferdinando- Theater zware schade heeft geleden. Voorts zijn talrijke om hun architectuur of in de historie bekende paleizen en vele woonhuizen beschadigd of ver woest. De „Mesaggero" schrijft, dat op eeni ge plaatsen de burgerbevolking met machinegeweren is beschoten. Onder de vernielde kerken bevindt zich ook de schoone Santa Maria in Portico. Wat luchtaanvallen kosten. Volgens een bericht uit New-York van „Stockholms Tidningen" heeft de Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau, verklaard, dat de lucht aanvallen op Hamburg, met inbegrip van de voorbereidingen, den Anglo- Amerik^nen in totaal 346 millioen dol lar hebben gekost. RIJWIELDIEFSTAL. Door de marechaussee te Heerhugo- waard werd een 23-jarige fruitkweeker aangehouden, verdacht van rijwieldief stal. Bij zijn verhoor bekende hij ook te Alkmaar 2 fietsen te hebben gestolen. De man vterd naar hier overgebracht en ingesloten aan het Bureau van Po litie alhier. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha M., d. v. Gerardus A. M. Slinkert en M. Th. van Gij sen. Gehuwd: Meindert Opdam en An- tonia M. H. van Uitert. Overleden: Wilhelmus Geelen, ge huwd m. B. A. Kullack, oud 75 jaar. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 ur voorstelling; 's Zon dags doorloopend van 2 uur af: Woensdag 2.30 ni. Matinée. Harmonie-Theater: Ik pas wel op je vrouw (kom.) 18 jaar. Cinema-Theater: Wiener Elut (rom. operette-film). 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Frau Luna (operette-film). 14 jaar Victoria-Theater: Zeven jaar geluk (kom.); geprolongeerd. Alle leeftijden. Donderdag 9 September. Harmoine, 7.30 uur: Theo Uden Mas- man en zijn orkest. Zaterdag 11 September. 7.15 uur, Rustende Jager, Heiloo, Koorn's Variété-Revue. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden Frans Wouters en zijn solisten. GEMEENTELIJKE BEKENDMAKING. KOSTELOOZE KOEPOKINENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Harddraverslaan nr. 11 bestaat de gelegenheid voor koste- looze koepokinenting op Dinsdag, 14 September a.s., des voormiddags te 9.00 uur. Men gëlieve het trouwboekje mede te nemen. Alkmaar, II September 1943. De Burgemeester van Alkmaar, B. van der Sluijs. Benoeming Wijkzuster. Als ge meente-wijkverpleegster is, ter voorzie ning in de vacature van zr. De Wit, door den waarnemend-burgemeester uit 32 sollicitanten benoemd zr. P. A. van Engeland, thans in gelijke functie te Nieuw-Vennep. Zr. Van Engeland is in deze gemeente geen onbekende; in 1918 heeft zij ruim een jaar de wijk te Bergen waargenomen. Zij treedt op 1 October a.s. in functie. Bedankt voor beroep. - Ds. S. P. Borg man uit Middelburg heeft voor het be roep naar de Ned. Herv. Gemeente te Zuid-Scharwoude bedankt en het be roep van Westzaan aangenomen. Ik zit in den trein, die op het Alk maarsche perron gereed staat naar Den Helder te vertrekken. Hij is, als ge woonlijk in de morgenuren, te laat. Aan de andere zijde van het perron staat de „electrische", die te 9.13 naar Amster dam zal verstrekken. Er kan, figuurlijk gesproken, geen muis meer in. Laat staan een reiziger! Ineens merk ik wat „deining" op. Een paar agenten loopen langs den „elec trische", kijken elk compartiment, van buiten af. door, en zijn kennelijk bezig iemand te zoeken. t Klopt. Ze vinden iemand. Een der politiemannen loopt een compartiment binnen en verschijnt in gezelschap van een persoon, die er opvallend onschul dig uitziet. Althans: zoo doét. De agent wandelt met den man weg, welke laatste in de rechterhand een omvangrijke tasch torst. Daar zal het wel inzitten„het"inbrekers werktuigen, zwarte handel-waar, of wellicht nóg erger. De fantasie van den mee-speurenden reiziger in den Helderschen trein gaat aan het werk. Wat zou die tasch toch bevatten? En de intriges uit minstens tien detectieve-verhalen doorkruisen on stuimig zijn in opstand verkeerend brein. Wéér komt de politieman terug. Men zoekt blijkbaar nóg iemandzou er een serie arrestaties in grootschen stijl op komst zijn? Slechts weinige reizi gers hebben de affaire „door". Alleen de reiziger in den Helderschen trein, een burger en een stiationsemployé kij ken hevig geïnteresseerd, zij het onop vallend, toe. Even voor de „electrische" vertrekt vertrekt ook de politie-man. Naast hem loopt de man met de tasch. Er is wei nig begrip voor noodig om te beseffen, dat datgene, wat zich i n die tasch be vindt, het corpus delicti is, de bezwa rende bewijsstukken van zijn snood misdrijf. Drie paar oogen volgen het duo....- En ineens verstrakken zich de oogen: want de man. zoo gedwee en volmaakt onschuldig méé-loopend met De Wet, ziet kans z'n zeer volumineuze tasch los te laten en terecht te doen komen in het afgrondje, dat gaapt tusschen den„elec- Irische" en het perron. De driezeg vier, decimeters zijn voldoende om het geval op te slokken en.... de agent merkt niets. Een minuut later vertrekt de „elec trische". De man ln den Helderschen trein springt uit z'n coupé, en rent naar de plaats waar de tasch neergekomen moet zijn. Ze ligt er nog. De burger Mat zich zakken naast de rails en tilt de tasch op het perron. De stations beambte komt naderbij en peutert haar open. Links en rechts komt en gaat publiek. Niemand heeft eenig idee van een zoo enerveerende speurders-roman als zich hier afspeelt. De man, die uit den Helderschen trein is gesprongen zegt: „Wat zou d'r in zitten?" En hij denkt: een inbrekers arsenaal goud.... juweelenof het bezit van de Nederlandsche Bank in Alkmaar aan baar geld Hij dénkt dit, omdat hij altijd te veel detective- hoeken gelezen heeft. De burger, die er bij staat, zegt: ,,'t Kon welderis paling wezenHij zegt dat, omdat z'n ge- dachten waarschijnlijk duurzaam bij pa ling verwijlen in deze benarde oorlogs-i dagen. De spoorman zegt niets, opent de tasch en vertoont voor drie paar oogen een soort benzineblik. gevuld met brei- achtige, strooperige olie. Hii neemt de tasch mee en gaat haar ergens deponeeren. De Heldersche trein vertrekt en het leveij ebt voort. Corpugögjjcti

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1