DAGBLAD VOOR Verrassende bevrijding van Mussolini Hevige gevechten bij «Salerno. Italië politiek en militair. Hooge onderscheidingen voor de bevrijders. Persstemmen. Dief en clandestien slachter. DUITSCHE TROEPEN IN TIRANA. Verdere ontwapening der Italianen. Verduisteren van 207 uur. De ontwapening van het Badoglioleger. Berlijn en de nieuwe regeering. De Duitsche opmarsch. Berlijn na de bevrijding van Mussolini. De slag vloot naar Malta. STAD EN OMGEVING. mJ&Mlh Distributienieuws. Heiloo. Limmen. Stompetoren. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon A^np 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 214, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. ƒ1.40, elke 31/2 m.M. meer ƒ0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse'nrs. 5 ets. Siouimoedige onderneming door de SS. van den'Sicherheiisdienst. Het bericht, dat Mussolini bevrijd was, heeft bij het Duitsche volk eroote voldoening gewekt en het is begrijpelijk, dat het met spanning „Haag naar bijzonderheden over den overval op Mussolini's bewakers. Weliiu lang heeft men niet be hoeven te wachten op deze bijzon- dorheden, w'ant reeds Maandag avond kon het D.N.B. een uitvoerig relaas over het gebeurde geven. De bevrijdingsactie, die tot een zoo sensationeel succes heeft geleid, is door een speciaal commando van den Si- cherheitsdienst der SS en de val schermtroepen mét de grootste moei lijkheden voorbereid. De regeering- Badoglio had de verblijfplaats van den Duce" door buitengewone maatregelen ondei** alle omstandigheden probeeren geheim te houden en daarom werd Mussolini verschillende keeren naar een andere verblijfplaats overgebracht, nu eens naar een gevangenis, dan na^r een kazerne, soms op een oorlogsschip, 'dan weer op een eiland. Steeds ook werden voor de bewaking groote mili taire formaties gebruikt, die geregeld werden afgelost. De directe bewaking werd gevormd door ëen afdeeling 9ara" binieri, die bevel had. den Duce bij een eventueele poging tot ontvluchting on middellijk te vermoorden. Pas in den laatsten tijd gelukte het het spoor van den weggevoerde zoo nauwkeurig vast te stellen, dat niet alleen de vroeger* verblijf plaatsen, doch ook de tegenwoor dige verblijfplaatsen van den Duce konden worden achterhaald. Tenslotte werd met zekerheid vastgesteld, dat de Duce naar een volkomen ontoe gankelijk bergmassief was overge bracht en dat hij daar onder de smadelijkste omstandigheden en on der versterkte bewaking gevangen gehouden werd. Deze zekerheid - gaf het signaal voor het begin van deze stoutmoedige on derneming, die werd uitgevoerd door een van de beste, uit de Oostmark af komstige, SS-Hauptsturmführer van den Sicherheitsdienst. Onderscheidingen voor de bevrijders. De Führer heeft, naar het DNB ver neemt, den mannen van den Sicher heitsdienst, van de Waffen-SS en van de valschermtroepen, die aan de bevrij ding van Mussolini hebben deelgeno men, hooge onderscheidingen verleend Mussolini ongedeerd. Naar het Duitsche 'nieuwsbureau - ver neemt, is de Duce ondanks het feit, dat zijn bewakers van Badoglij bevel had den gekregen om Mussolini bij een po- r ging tot ontsnappen te vermoorden, bij de gisteren uitgevoerde onderneming niet gewond* Onmiddellijk na zijn bevrijding heeft f 'issolini telefonisch met den Führer gesproken. Het is moeilijk om met woorden de gevoelens weer te geven, die den Führer en den Duce bij dit his torische gesprek bezielden. Later heeft de Duce zich naar zijn gezin begeven, dat eveneens door een speciaal commando van de Sicherheits dienst der SS uit de intemeering werd bevrijd. Italiaansche steden in opschudding. In Rome heeft het bericht, dat Mus solini bevrijd was d§ stad in opschud ding gebracht. Auto's met luidsprekers reden 's nachts door de straten en ver kondigden het groote nieuws. Een men- schenmassa stroomde samen onder het historische balcon, vanwaar de Duce in zoovele beslissende oogenblikken heeft gesproken en herhaalde den ouden strijdkreet: „Duce, Duce!" Toen de gebeurtenis in Turijn be kend werd waren de straten weldra ge vuld met een levendig discussieerende menigte. Op de pleinen der stad trok ken zich fascistische strijdformaties sa men en op de puinhopen der door ter- reuraanvallen vernielde gebouwen werd de fascistische vlag geheschen. Met ge juich werden de redevoeringen van fas cistische sprekers begroet. Te Milaan dromde de bevolking ondanks het uitgaansverbod samen op het Domplein r troe van het vroegere Italiaansche garnizoen zich bij fascistische strijdformaties aansloten, waar het volkslied werd gezongen en zich tooneelen van hartelijke verbon denheid afspeelden tusschen Duitsche soldaten en de bevolking. Naar van bevoegde zijde verluidt is het gelukt bij de bevrijding van Musso- flinke kerels melden zich nu voor de waffen-ss en de landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op den leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij ae hieronder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor .^affen*SS de Landwacht. 11 u«ens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot 1 X"Z0r&ing vhn familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. 1 t5' a ligers> die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen vü5 00aamen bij de Landwacht of bij vL^s"w.achtbataillon ln Amersfoort. VjpK vrijwilligers voor de Duitsche ^.rr^gsmarine kunnen zich aanmelden. ZÜ, °e Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplich- 1 g ,z,13 n voor de tewerk stelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 16.9.43 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 17.9.43 9-12 uur, Breda, Rest. Modern, Markt; 17.9.43 15-18 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 18.9.43 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraai 16; 18.9.43 15-18 uur Arn hem, café Royal; 19.9.43 9-12 uur Henge lo, Café Modern, Spoorstraat 18; 19.9.43 J5-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 20.9.43 «-12 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart; *0.948 15-18 uur Groningen, Concerthuls Poelestraat; 21.9.43. 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 22.9.43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4; 23.9.43 9-13 uur Huis, Oude Gracht 245; uur Amersfoort, P°L Durch- tS. Leusder weg; 25.9.43 9-14 "uur U-13 "Den Hout, Bezuldenhout lini ook andere vooraanstaande fascis- ten te bevrijden. Londensche bevolking verrast. Over den indruk dien de bevrijding van Mussolini in Londen gemaakt heeft, meldt de „Exchange Telegraph," dat de bevolking van Londen deze verrassing met „groote ergernis" heeft vernomen, want enkele dagen geleden was er ver klaard, dat Mussolini zich in „veilig arrest" bevond. Welingelichte kringen verklaarden, dat Badoglio zich over tuigd had van de voldoende bewaking van Mussolini op een voor de Duit- schers onbereikbare plaats. Overigens heeft er een afspraak bestaan tusschen Badoglio en de vertegenwoordiging van de geallieerden volgens welke Musso lini aan hen moest worden uitgeleverd. Zonder twijfel zal het „zeer onverkwik kelijke incident" nog ernstige gevolgen hebben. „Wij groeten den Duce," zoo schrijft het Zwölf Uhr Blatt. „De vijand ziet zich door deze onverwachte manoeuvre een pand uit dp handen glippen waar mede hij politieke zaken had willen doen. Slag voor slag wordt de geheele capl'"1-x;- ADes zal ge daan woeden om de schanddaad zonder weerga, waarvan de Duce het slachtof fer werd, ongedaan te maken. De Parijsche bladen publiceeren het bericht met groote koppen en noemen de bevrijding een „vermetele, onver wachte manoeuvre als nog nooit voor gekomen." De Britsche berichtendienst verklaart in een eerste commentaar, dat de be vrijding van Mussolini ongetwijfeld een van de gewaagdste en sensationeelste heldendaden uit dezen oorlog is. De Japansche pers juicht de bevrij ding van Mussolini levendig toe en be schouwt tiaar als een harden slag voor den verracfër Badoglio. Tokio Asani Sjimboen is van meening, dat de Duce thans de Duitsch-Italiaansche betrek kingen zal handhaven. Voor het Duitsche Obergericht heeft zich de 'landarbeider Hendrik Klein uit Wildervank moeten verantwoorden wegens herhaalde groote en kleine diefstallen en clandestien slachten. Klein heeft tusschen October en Maart 1942 in totaal 43 schapen uit de weide of uit stallen door verbreking der slo ten gestolen en de schapen clandestien geslacht. Het vleesch heeft hij tegen woekerprijzen verkocht. Met het oog op de sterk misdadige neiging van den beklaagde en den omvang van het voor de vleeschvoorziening ontstane verlies, heeft het Obergericht Klein veroor deeld tot 5 jaar tuchthuis en een boete van f 2000, bij niet betaling te ver vangen door tien maanden tuchthuis. De gebeurtenissen in Italië ver- loopen niet, zooals de Geallieerden dat hadden gewild en gehoopt. Ba doglio verplichtte zich weliswaar alles in het werk te stellen, wat de -Amerikaansch-Britsche oorlogvoe ring op Italiaanschen bodem tegen de Duitsche weermacht kon verge makkelijken, maar na vier dagen snel en vastberaden optreden der Duitsche weermacht zijn reeds twee essentieele voorwaarden van de "Amerikaansch-Britsche oorlogvoering in Italië verijdeld. Geen der vlieg velden in Zuid- en Midden-Italië is in Amerikaansch-Britsche handen gekomen en het gebied van Napels Salerno, dat zonder slag of stoot moest worden bezet, is nog altijd be zet door de Duitsche troepen. Nadat reeds op 9 September de Ita liaansche oorlogs- en koopvaardijsche pen in de haven van Pireaus door de Duitsche marine waren overgen .nen en de manschappen van een Italiaansche torpedoboot, met verwenschingen aan 't adres van Badoglio, zich ter beschik king hadden gesteld van de Duitsche weermacht, zijn thans verscheidene dui zenden leden van het Italiaansche», vloot, personeel te Athene en Piraeus naar' de Duitsche marine overgo-1 open. Duitsche troepen in Tirana. Duitsche gemotoriseerde troepen zijn op 10 September in de Albaneesche hoofdstad Tirana binnengerukt. De be volking stond aan weerszijden van de wegen en gaf blijk van sympathie voor de Duitsche weermacht. De bevel hebber van de' Italiaansche legergroep Oost had den onder zijn bevel staan- den formaties bevel gegeven geen verzet te bieden. De Italiaansche formaties.le verden daarop hun zware wapens in. De bezetting van de strategisch belang rijke punten van Albahië door de Duit sche weermacht is overal zonder inci denten verloopen. In het gebied van Korinthe heeft een groot deel van de Italiaansche forma ties zich bereid verklaard aan de zijde van Duitschland den strijd voort te zet ten.. Ook op den Peleponesus kon de ontwapening van de Italiaansche troe pen zonder eenige wrijving worden uit gevoerd. In Montenegro zetten de Duitschers den opmarsch naar de Albaneesche kust voort. Talrijke bataljons zwarthemden sloten zich bij de Duitsche troepen aan om gemeenschappelijk met hen den strijd voort te zetten. In de Albaneesche havenstad aan de kust van de Adria- tische Zee slaagde een Duitsche com pagnie er in om in een snelle manoeu vre 7 Italiaansche schepen in veilig heid te stellen, die door de bemanning tot zinken zouden worden gebracht. De voorgenomen versperring van de haven kon zoodoende voorkomen worden. Woensdag 15 September 1943. Zon op 7.12 uur, onder 19.58 uur. Maan onder 8.31 uur, op 21.01 uur. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- HER, 13 Sept. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Noworossisk werden door den ge- concentreerden aanval van troependee- len van landmacht en marine nieuwe deelen van de gelande vijandelijke macht vernietigd. De Sovjets leden zware bloedige verliezen. Er weerden eenige honderuen gevangenen gemaakt. In den zuidelijken en centralen sector van het oostelijke front duurt de ver bitterde strijd voort. Door tegenaanval len op talrijke plaatsen werden tijde lijke successen van de Sovjets weer ongedaan gemaakt. In het gebied van Salerno maakt een eigen aanval in den noordelijken ge vechtssector voortgang. De vijand werd na hevige afweergevechten op de stad en de kuststrook teruggeslagen. Ten zuid-oosten van Salerno probeerde de vjjand zijn bruggehoofd uit te/breiden en door de heuvelstelling ten oosten van de kustvlakte heen te breken. De gevechten zijn nog aan den gang. Hierbij maakte eerr pantserdivisie tot den llen September 26 officieren en 1400 man gevangen, vernietigde 58 mee- rendeels zware pantserwagens en maak te talrijke zware en lichte wapens büit. Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen brachten in de Golf van Salerno 2 groote koopvaardijschepen en een torpedoboot tot zinken, beschadigden verscheidene oorlogs- en koopvaardijschepen ten dee- le ernstig en plaatsten voltreffers van bommen te midden var^ de ontschepin gen. Motortorpedobooten brachten een troepentransportschip van 10000 brt. tot zinken. In de /ater^n van Corsica en Elba vernietigden snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een vijandelijken torpedo jager. Vaartuigen van het Duitsch con- vooi vernietigden 3 Italiaansche motor- torpedpbooten, die het convooi probeer den aan te vallen. De ontwapening. De ontwapening van het Italiaansche Badoglio-Ieger is zoo goed als voltooid. onze Vrijwilligers. In een stil hoekje van de loopgraven wordt het ontbijt verorberd (Jr PK Wbniewski/O/H/P m Zoowel in Italië als in Zuid-Frankrijk en op den Balkan hebben de laatste da gen steeds meer troependeelen van bet Italiaansche leger en vooral formaties van de fascistische militie zich bereid verklaard om den strijd aan Duitsche zijde voort te zetten. Zij werden ten deele reeds voor op drachten van beveiliging weer opgesteld. Hierbij sloegen zij in samenwerking met Duitsche troepen in Noordoost Italië overvallen van benden af. De geheele oostkust van de Adriati- sche zee met de oorlogshaven Pola be vindt zich thans ift Duitsche handen. Ook in den sector Mentone-Genua staan overal Duitsche troepen aan de kust van de Ligurische zee. Nadat reeds eenige dagen geleden in weerwil van hevigen tegenstand van Italiaansche Badoglio-troepen de ver sterkte tunnel Mónt Cenis in een krach- tigen aanval was genomen, bezetten DuitSche troepen op 11 September des avonds het fort en het hospitium op den kleinen Sint Bernhard. De Duce in veiligheid. Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt hebben Duitsche valscherm- troepen en mannen van den Sicherheits dienst en van de Waffen-SS een actie uitgevoerd ter bevrijding van den door de aanhangers van Badoglio in, gevan genschap gehouden Duce. De snelle actie is gelukt. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering-Ba- dcglio overeengekomen uitlevering aan de Engelschen én Amerikanen is daar mede verijdeld. MUSSERT SPREEKT VOOR DE ARTSEN. Dr. K. Ijleyer over „Staat en volksgezondheid". Zaterdagmiddag heeft Mussort op den Landdag van het „Medisch Front" een rede gehouden, waarin hij in vogelvlucht de laatste duizend jaar van de geschie denis besprak en er op wees, hoe ten slotte na 1918 het communistisch gevaar ontstond, dat echter dank zij den Duce en Hitier noch in Italië, noch in Duitsch land vasten grond kon krijgen. Thans gaat het om: nationaal-socialisme en fas cisme óf communisme De eindworste- ling is begonnen en de nat—socialisten hebben geloof en vertrouwen in het nat.- socialisme. Aan het eind van zijn rede zeide Mus- sert nog, dat de Ned. artsen, die zich enkele maanden geleden hebben laten op stoken, de Ned. vlag. door den modder gehaald hebben. Het was erg, dat zij hun bordjes van hun huizert verwijderden; erger ^yas het echter, dat zij bij den eersten den besten wenk van Duitsche zijde de bordjes weer aanbrachten. Spr. laakte verder de houding van de Ned. artsen, waar het betreft hun weige ring voor landgenooten in Duitschland medische hulp te verstrekken Zijn rede beëindigende, z«ide de Lei der, dat met stoere onverzettelijkheid moet worden voortgegaan. De Beweging is niet aan het wankelen te brengen, ook niet door enkelen uit de „hoogere stan den" der N.S.B., die gemeend hebben te moeten uittreden. Dezulken zullen ook uit hun ambt gezet worden. Tevoren hadden de gemachtigde van den Leider voor de Volksgezondheid, dr. K. Keyer, en de leider van het „Medisch Front" een rede gehouden, waarbij dr. Keyer in zijn rede over „staat en Volks gezondheid" uitvoerig was ingegaan op de historie der ziekenfondsen met hun ^ndenzen van yjjjfa lgffi r kaart van pel t DE STRIJD IN CALABRIE. De in Calabrië strijdende Duitsche achterhoede ten Noorden van Palmi. trekt ^zich verder van de landingsplaatsen terug. Van Duit sche ziide hecht men er geen waarde aan deze gebieden (zie de kaart) te behouden. Volgens den Ned. Correspondentie- dienst t*e Berlijn vermelden de Duitsche bladen met instemming, dat officieele kringen te Tokio niet meer over „de Italiaansche regeering" spreken, maar over „het regime Badoglio", waarmee men zijn betrekkingen „op formeele wijze wil afwikkelen", terwijl men zich op het standpunt stelt, dat de oprichting van een nationaal fascistische regee ring" geheel overeenstemt met de wa re gevoelens van het Italiaansche volk. na het verraad van Badoglio en' zijn „camarilla". De Duitsche pers zegt, dat men deze verschijnselen ongetwijfeld beschouwen kan als een vingerwijzing, in welke richting zich de verhouding tusschen Japan en Italië in de naaste toekomst gaat ontwikkelen, en men gaat zeker niet te ver wanneer men aan neemt, dat deze ontwikkeling parallel zal loopen met die in Duitschland. Reeds heeft de Nationale Fascistische regeering verklaard, dat zij den strijd aan de zijde van Duitschland wenscht voort te zetten. Van de Duitsche reactie op deze verklaring is officieel nog niets bekend gemaakt. Men twijfelt er té Berlijn niet aap, of ook de betrekkingen der Duitsche regeering tot het fomité (voorloopig houdt men zich nog aan déze bena ming vast), dat zich als Nationale Fascistische regeering aandient, zal geregeld worden zoodra door adhae- siebetuigingen van het Italiaansche volk voldoende blijkt, dat het hier niet gaat om een schaduwregeering, maar om een levend organisme, dat naar verluidt 'n triumviraat zou zijn, gevormd door Farinacci, Pavoli- ni en Ricci, zulks in navolging van het driemanschap Mussolini, Balbo en De Bono, dat den marsch naar Rome leidde. Volgens geruchten is de oudste zoon van den Duce, Vittorio Mussolini, in Duitschland aangekomen. Volgens een officieele mededeeling uit Rome is de vroegere Italiaansche gezant te Londen, Dino Grandi, die een groote, zoo niet de hoofdrol heeft ge speeld bij de onderhandelingen, welke tenslotte tot de onvoorwaardelijke ca pitulatie van Italië hebben geleid, in Zuid-Amerika aangekomeh. Als loon voor zijn bemoeiingem schijnt hij een Amerikaansch vliegtmg bedongen te hebben, dat hem met zijn gezi^ naar Argentinië bracht. In het door Duitsche troepen bezet te deel van Italië ongeveer twee derde van het land wordt nergens meer door Italiaansche soldaten te genstand geboden. Ook de verwoede aanvallen^ van het oostelijk front, waar de Russen in de afgeloopen week op groote schaal versterkingen lieten aanrukken, alsmede de zware luchtaanvallen op de Kanaalkust en de grootscheepsche manoeuvres met (Telefonisch van onzen Berlijnschen correspondent). BERLIJN, 14 Sept. Mussolini's bevrijding door Duitsche parachutisten en de sne(lle wending van de militai re situatie in Italië onder Duitschen invloed zijn een tastbaar bewijs, 1 dat de Duitsche energie na vier jaren oorlog eerdei; sterker dan zwakker is geworden. De Berlijnsche bladen publi ceeren thans de eerste bijzonderheden over het waagstuk der bevrijding van den Duce, die dagen achtereen naar verschillende vestingen, eilanden en gevangenissen is gesleept en bij even tueele ontvluchtingspogingen door zijn strenge bewakers onmiddellijk ver moord had moeten wolfden. Deze smaad is thans voorkomen en het telefoongesprek, dat tusschen Führer en Duce onmiddellijk na diens bevrijding heeft plaats gevonden, zal weidra worden gevolgd door bespre kingen, die van ingrijpend belang zul len blijken voor het verdere verloop van den oorlog. Juist de laatste dagen vonden er in alle deelen van het Duitsche Rijk pro testvergaderingen plaats, waarbij Ita liaansche arbeiders met hun Duitsche kameraden hun verontwaardiging over Badoglio's optreden demonstreerden. Na de ineenstorting van ]het fascistisch regiem gingen duizenden aanhangers van Mussolini over tot de vorming van nieuwe fascistische „combattimen- ti" onvzich ten tweeden male onder .ien Duce te kunnen scharen. Eerder dan men verwachtte -is dit ideaal verwezenlijkt. De te Berlijn ge accrediteerde Italiaansche journalisten, wier bestaan de laatste weken onze ker was en wier couranten reeds on der andere redactioneele leiding ge plaatst waren, hebben hun fascistisch insigne wëer opgestoken en kien met vertrouwen de toekomst tegemoet. De ontknooping van het drama in Italië is behulpzaam bij de zuivering van Europa en brengt een algemeene ontspanning op militair gebied \met zieli.aiêi" een landingsvloot, waarmee de Engel schen een op til zynd offensief ce- gen de bezette gebieden in het wes ten trachtten te suggereeren, hebben den Duitschen opmarsch in Italië niet kunnen storen. In het gebied van Na pels staan de geallieerden ,na vier da gen practisch nog op het punt, waar zij geland zyn, en ook de versterking, die zy hier van overgeloopen Italiaan sche formaties ontvangen hebben, kan niets veranderen aan het feit, dat de Duitsche afweer zeer sterk blyft. Over h£t Italiaansche luchtwapen, dat .gelijk bekend bevel had naar Tobroek te vliegen, teneinde zich daar te laten interneeren, hoort men niets. Of er misschien slechts op zeer kleine schaal aan dit bevel gehoor is gegeven? Dit is niet a priori buitengesloten, daar „de azuren vleugelen" steeds als het meest fascistische der drie wapenen van de italiaansche strijdmacht hebben gegol den. Niet minder dan vijf slagschepen zijn uit de.ha ven van La Spezia naar La Val letta op Malta opgestoomd, namelijk de 36.000 ton 'metende nieuwste kapitale eenheden der Italiaansche marine, „Italia" (de vroegere „Littorio", die na den val van Mussolini omgedoopt is), „Ro- ma" en „Vittorio Veneto". De „Roma" werd door het Duitsche luchtwapen, dat bovendien nog een destroyer met zekerheid en een kruiser waarschijnlijk tot zinken bracht, alsmede een tweede slagschip in brand wierp en een twee den kruiser beschadigde, in de wateren van Corsica in den grond geboord. Om trent het lót van het vierd^ schip dezer klasse, de ..Impero", is niets bekend. Voorts liepen er in La Valetta nog twee slagschepen van de 24.000 ton metende Cov'our-klasse, de „Guilio Cesare" en de „Andrea Doria", alsmede zeven zware kruisers en een tiental destroy ers binnen. De schepen werden onder weg opgevangen door twee Britsche slagschepen, en een aantal kleinere een heden, die hen naar Malta escorteerden. Het is ongetwijfeld meer hoon dan- hul de, dat de Britsche admiraliteit aan de officieren en manschappen van de Ita liaansche vloot een telegram van ge- lukwensch met deze „dappere en met wijs beleid doorgevoerde actie" heeft gezonden. 9 Te Bloemendaal is in den ouder dom van 72 jaar overleden mr. P. Ti- deman, die meer dan 40 jaar te Haar lem de advocatenpraktijk heeft uitge oefend en een markante figuur onder de leden der Haarlemsche balie is ge weest. De begrafenis geschiedt Woensdag na aankomst van trein 14.49 te Wester.- veld. V schoeisel voor schoolgaande kinderen. Nu het winterseizoen weer nadert en daarmede in verhoogde mate het pro bleem, schoolgaande kinderen aan schoeisel i.e. klompen te helpen, heeft de Burgemeester het plan opgevat, zoo spoedig mogelijk een zoo groot mogelijk aantal kapotte klompen varf gemeente wege te laten repareeren om deze daar na tegen herstelkosten voor leerlingen van alle openbare en bijzondere scho len ter beschikking te stellen, zoo mo gelijk tegen inlevering van een ander kapot paar. De bedoeling is een zoo groot moge lijk aantal klompen hersteld te hebben tegen den tijd, dat het slechte weer begint en daarna geregeld met de repa- rat'e door te gaan. Laat ieder ouder daartoe medewer ken, opdat het schoolbezoek in den ko menden winter zoo weinig mogelijk stoornis 'ondervindt door gebrek aan schoeisel. Levert dus uw kapotte klompen zoo spoedig mogelijk op school in. voorstellingen gulden vlies. Zaterdagavond tf-ad met veel succes op het bekende orkest van Frans Wou ters. Tal van populaire nummers wer den ten gehoore gebracht. Eddy Chris- tiani zong daarbij zeer verdienstelijk. Oo£ Hawaiïan-nummers van een apar te afdeeling vonden veel bijval. Hans Snel trad op met een praatje en met liedjes. Bijzondere waardeering vond ook nu weer Rie Hellmig, die de aan wezigen ten zeerste wist te boeien met haar mooie en goed voorgedragen lie deren. Zondagavond waren het Teun Klomp en zijn makkers, die de aandacht vroe gen. Zij brachten in vlot tempo een reeks aardige nummers. Jan Blok en Georg du Bree hadden al dadelijk suc- cus met hun lied van „Teun Klomp en zijn makker," .het lied van Volendam enz., terwijl daarna ElseSchmidt leuke liedjes bracht. Wim Bos toonde zich een zeer goed/begeleider-pianist en later een succesvol acordeonnist. Verschillende komische scènes, o.a. van den „radio-reparateur" amuseerden de toeschouwers en de medewerkenden kregen een verdiend applaus. TEXTIEL EN KOUSEN VOOR JONGENS. Met ingang van 15 September a.s. zijn de punten 61 tot en met 80 van de tex- tielkaart V 315 voor jongens van 3 tot .15 jaar geldig verklaard. Van hetzelfde tijdstip af is .van de zelfde textielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar Don M voor den aan koop van eei\ paar kousen geldig ver klaard. Bij inlevering van bon M dient tevens het vereischte aantal punten te worden afgegeven. LEVERTRAANDISTRIBUTIE. 's-GRAVENHAGE, 13 Sept. Het Rijksbureau voor Genees- en Verband middelen deelt mede, dat het verbruik van levertraan wederom sterk zal moe-, ten worden béperkt. De noodige voor» schriften heeft de geneeskundig hoofd inspecteur van de Volksgezondheid aan de artsen gegeven. TENTOONSTELLING „HERLEVEND NEDERLAND" GESLOTEN. Meer dan 100.000 bezoekers. Zondag is te Arnhem de tentoonstel ling „Herlevend Nederland" gesloten, ter gelegenheid waarvan een Geider- sche Volksdag is gehouden. Zondagmiddag werd de 100.000ste be zoeker begroet de tentoonstelling werd 14 dagen gehouden en dezen be zoeker, den heer Kamperman uit Twel- lo, werden verscheidene geschenken aangeboden. In den voormiddag vond de officieele sluitingsplechtigheid plaats waarbij Max Blokzijl er op wees, dht deze expositie samengevallen is met den politieken strijd en den strijd aan de fronten. In tal van plaatsen heeft de tentoonstel ling duizenc n menschen getrokken, maar in Arnhem eindigt de victorie. Spreker herinnerde aan de terreur van den laatsten tijd, voornamelijk aan de sluipmoorden welke het noodzakelijk maken dat maatregelen worden getrof fen welke de daders tot nadenken stem men. Moeten we, vroeg spreker, niet langzamerhand verlangen dat voor één leven andere levens worden geëischt, al zal de Leider zich dan ook wel weer op het standpunt stellen, dat geen Ne- derlandsch bloed voor Nederlandsch bloed vergoten mag worden. Verlangd kan evenwel borden, dat in belangrijke mate volksgenooten van wien men kan aannemen, dat ze de sluipmoorden toe juichen of begunstigen, naar plaatsen worden overgebracht waar ze tot na het einde van den oorlog dergelijke moor den niet meer kunnen toejuichen. Spreker vergeleek den oorlog met n bokswedstrijd, waarin Duitschland ten slotte zal overwinnen. Hier en daar heeft men reeds gejuicht en den vlagge- stok uitgestoken. Men kan dat zoo laten, want wij aldus spreker zullen er voor zorgen, dat daaraan het zwart-rood van de NSB en het oranje-blnnje-bleu van herlevend Nederland worit gehan gen. De Geldersche volksdag werd beslo ten met een groote demonstratie op het Vèlperplein. JUBILEUM BIJ DE AMSTERDAMSCHE BANK. Op Donderdag 16 Sept. a.s. hoopt de heer C. Klerk, procuratiehouder bij de Amsterdamsche Bank, alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij het Noord-Hol- landsch Landbouw Crediet, alhier, 'thans Amsterdamsch,e Bank. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. handelsregister. Inschrijvingen: V Nieuwe-Niedorp: J. Schagen en Zoon, Langereis A 18, veehoudersbedrijf enz. Wijzigingen: Alkmaar: J. Lagas, melkslijter, over gegaan aan: T. van Twisk, Oudorp, Scher- merweg D' 33. Bergen: Pension „Kennemeroord", e'ig. r. Kalqjpeek, Breelaan 47, overgegaan aan t. Hulskamp. Langedijk: Fa. C. de Boer, Zuid-Schar- woude B 84a, zaadteelt en zaandhandel, toegetreden vennoot: W. de Boer. burgerlijke stand. Geboren: Alexander N., z. v. Jan J. Smit en M. Stam. Wijnand, z. v. Corne lls van der Toom en C. M. Roüs. Overleden: Martinus J. Toorenburg, 8 jr. Wilhelmina M. Dekker, 4 j. Koorn's variété revue. - Een pro gramma waar vaart in zat, een enthou siast publiek, dat gul was met applaus, ziedaar twee factoren, die den bonten avond van Koorn'svariété met zijn vele jeugdige artisten deed slagen. De Rieberties gaven- op het kleine tooneel staaltjes van evenwichtskunst op hun rijwielen. "Wim Bos bespeelde de accor deon en kwam er niet zonder toegift af. Een der hoogtepunten van het pro gramma was het optreden van de Ka rn iki Hawaiians, een charmant dames trio, dat aardige liedjes 'van de Stille Zuidzee speelde en zong, die als ge woonlijk bij het publiek geweldig in sloegen. Lou Marti, de muzikale clown be speelde een viertal instrumenten en verwekte na de pauze uitbundige vroo- lijkheid als de matroos Lodewijk. Dit gevarieerde programma werd met een zeer gewaardeerd praatje aan elkander gelascht door Kees Verhulst, die veel suces oogstte als liedjeszanger gn oom Kees met zijn sprekende pop. Hinderwet. De burgemeester heeft ingewilligd het verzoek van Th A. Tromp om ln perceel Kas. Sectie 6* No". 1208 een meubelfabriek te mogen op richten. Floralia. - Op 11 en' 12 Sept. hield de Huisvlijt^ en Floraliavereeniging haar jaarlijksche tentoonstelling. Waren an dere jaren de inzendingen, vooral van handwerken en kinderarbeid grooter, de tentoonstelling mocht toch de be langstelling van velen ondervinden. Van de attracties werd ook een druk gebruik gemaakt. De volgende bekroningen werden toe gekend: Groepsprijzen: 1. M. Langhorst, 2. J. Kaan en 3. G. Ens; Begonia: 1. D. Couvert, 2. Gré Tromp en 3. D. Krui mel; Balsemien:- 1. Coba Kamsteeg, 2. H. Davelaar en 3. R. Loots: Coleus: 1, J. Madderom, 2. P. Kalis en 3. Jannie Kalis. Kinderen: Groepsprijs: 1. Piet ©reg, 2. Wim Kaan en 3. Jaap Ens; Salvia: I. Geertje IJdel, 2. Nelie Dubbeld en 3 Jeanet Kalis; Begonia: 1. Willy Schuu ring, 2. Klaas Meester en 3. Heridrika Groot; 0pluistering: 1. A. Kwak en 2. P. Breg; Handwerken: le p., mevr. P. Wit, le p. mevr. A. Kooy, 2e p. mevr. ■kaatffcfett-Sa iSej&jBgj. Sk I

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1