DAGBLAD VOO Verbitterde gevechten aan het Oostfront. De verjaardag van 't Driemogendheden-pact. Korfoe opnieuw door Duitsche troepen bezet. Constitueerende vergadering van de fasc.-rep. regeering. De strijd aan twee fronten. Herfstwedstrijden in Avegoor. Von Ribbentrop houdt een rede. Nieuwe burgemeesters. Distribuiienieuws. Verduister v. 19.157.30 u. STAD EN OMGEVING. Eerste collecte Winterhulp. Schoorl. St. Pancras. Weer drie brandstoffen- bonnen aangewezen. Zmdscharwoude. Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 39 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EBïTIli. NOORD-HOLLAND 143e Jaargang, No. 227, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 31/9 m.M. meer J 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvtaag. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Terreuraanvallen op Hannover en Brunswijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 28 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggehoofd werden verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. De stad Temr- joek werd volgens de plannen vernield en ontruimd. In het gevechtsgebied ten zuidoosten en ten oosten van Saporosje zette de vijand zijn doorbraakpogingen met massale, deels pas aangevoerde strijd krachten voort. Alle aanvallen misluk ten in verbitterde gevechten met zware vijandelijke verliezen. Een Sovjetge vechtsgroep, die tijdelijk in onze stel lingen was binnengedrongen, werd in een tegenaanval teruggeworpen. Aan den Midden-Dnjepr vielen de bolsjewisten wederom tevergeefs de Duitsche bruggehoofden aan. De ge vechten tegen eenige zwakke Sovjet- afdeelingen, die onder bescherming van de duisternis over de rivier waren gezet, zijn nog gaande. In den centralen frontsector hield de hevige vijandelijke druk onverminderd aan. Verscheidene vijandelijke aanval len aan het Moermanskfront werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in de Zwarte Zee voor de kust van Taman een Sovjet-kanonneerboot en op de reede van Anapa verscheide ne ravitailleeringsvaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 21Q0 ton tot zinken. In Zuid-ïtalië. In Zuid-Italiê is de druk der Anglo-Amerikanen, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben ge bracht, aanzienlijk toegenomen. Terwijl in het gebied van Saierno alle aanvallen werden afgeslagen, hebben onze troepen zich in het ge bied van Foggia volgens de plan nen van den vijand losgemaakt en op voorbereide bergstellingen te ruggetrokken. Foggia werd na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In' Noordoost-Italië en Dalmatië- wer den sterke bendengroepen ingesloten. Zij gaan haar vernietiging tegemoet. De Adriatische haven Split, die door troepen van Badoglio gemeenschappe lijk met communistische bandieten werd verdedigd, werd stormenderhand genomen. Op het eiland Korfoe, welks ver radersgarnizoen contact had aange knoopt met de Anglo-Amerikanen, landden na afwijzing van een ulti matum Duitsche bergjagers. Met doeltreffenden steun van vloot en luchtmacht braken zij den tegen stand van den vijand, maakten ver scheidene duizenden gevangenen en bezetten het eiland. ROME, 28 S pt. (D.N.B.). In de constitueerende vergadering van de Fascistische Republikeinsche re geering onder voorzitterschap van den Duce zijn belangrijke beslissingen op politiek, administratief en militair ge bied en verscheidene besluiten van so cialen aard genomen. De Duce wees hierbij op de groote moeilijkheden, die de verwezenlijking van zijn ideeën on der de huidige omstandigheden nog in den weg zoli staan zoolang de staat vaii beleg voortduurt en de regeering „ge- laarst en gespoord" haar taak moet ver vullen. De Duce herinnerde aan de catastrofale veranderingen in de positie van Italië sedert 25 Juli. Voorts wees de Duce op het goede moreel van het Italiaansche volk, dat zich in deze be proeving voor de overgroote meerder heid schitterend gehouden heeft. Hoe dwaas is de hoop van Badoglio en zijn clique geweest, zoo zeide Mus solini verder, toen deze verraders zich verbeelden, dat zij de sporen van 21 jaar onvermoeiden opbouwenden ar beid van het Fascisme met enkele pen- nestreken konden teniet doen. Die Ita lianen, die zich als verraders hebben ontpopt zien hun rechtvaardige straf te gemoet. Al deze elementen zullen voor hun rechter worden geleid. Mussolini verklaarde dat het nieuwe Italië een modern staatswezen zal zijn, een hechte eenheidsstaat en tegelijk een voorbeeldige sociale gemeenschap, die het vertrouwen van de wereld weer zal weten te winnen. De thans gelukkig overwonnen crisis heeft het Italiaansche volk gelouterd en het goede ia het Italiaansche volk te voorschijn gebracht. Mussolini eindigde met den uitroep: „Ons volk kan niet ondergaan zoolang het zich bewust blijft van zijn volksche kracht." De prachtige gebrandschilderd* ramen •it de kerk ie De Rijp (N.-H.) worden door den bekenden glazenier Toon van den Berg hersteld. Het werk geschiedt onder toezicht van monu mentenzorg CNF/Stuvel/Pax m Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten voor de Fransche kust bij Fecamp twee Brit- sche artilleriemotorbooten tot zinken. Formaties Amerikaansche vliegtuigen trachtten gisteren overdag onder be scherming van het wolkendek over de Duitsche Bocht in Noordwest Duitsch- land door te dringen. Zij werden door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcentreerde aanval, dien de vijand voornemens was x te onderne men, verijdeld. Bommen op verschei dene plaatsen en plattelandsgemeenten in het kustgebied veroorzaakten verlie zen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. Terreuraanvallen op Hannover en Brunswijk. In den afgeloopen nacht r - dernamen formatie's Britsche bommenwerpers terreuraanvallen op Hannover en met zwakkere strijdkrsfchten op Brunswijk. Daarbij ontstonden verliezen onder de bevolking en vernielingen in eenige woondistricten. Jagers en luchtdoelge schut der luchtmacht, alsmede bescher mingsstrijdkrachten der marine schov ten boven Duitschland én het westelij ke gebied 56 voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers neer. Aan het Oostelijke front De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Ten aanzien van de ontwikkeling aan het Oostelijk front toont men in offi- cieele Duitsche kringen een toenemend optimisme, waarbij men er op wijst, dat de Duitsche tegenaanvallen in omvang toenemen Aan den anderen kant doen zifch geleidelijk ook ongetwijfeld de voordeelen van de frontverkorting en wel in het bijzonder de verkorting der verbindirigslinies als een voor de verde diging gunstige factor gevoelen, terwijl omgekeerd de ravitailleering der bolsje wisten als gevolg van de verwoestingen in de door hen veroverde gebieden op toenemende moeilijkheden stuiten moet. Intusschen is van een verflauwen van den strijd nog niet veel te merken en, tot dusver door de weersgesteldheid niet gehinderd, zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort, waarbij zij hier en daar zelfs versche en vrij sterke reser ves in den strijd hebben geworpen, Naar hier in dit verband vernomen wordt, hebben de bolsjewisten hun strijdkrachten aan het Oostelijk front drievoudig geëchelonneerd, slechts de Voorste groep voert den strijd en wordt na eenigen tijd door de in reserve ge houden tweede, resp. derde groep af gelost. Het materiaal blijft steeds in de voorste linie en wordt telkens door de elkaar opvolgende groepen overge nomen.- Op het oogenblik zouden de bolsjewisten een „tusschenleger" in het veld hebben, dat men met het oog op de komende regenperiode uit in hoofdzaak bereden troepen bestaat en zeer be weeglijk is. Deze lichte troepen zouden bij het invallen van den winter dan weer afgelost worden door een sterk gemotoriseerd winterleger. Uit dit alles kan men wel opmaken, dat met eeti voortduren van den sovjet-Russischen druk op het Duitsche front te rekenen is. Aan het Italiaansche front. Na een pauze, noodig voor de her- groepeering der strijdkrachten, zijn de geallieerde strijdkrachten in Italië weer tot den aanval overgegaan en wel van een front uit, dat van Duitsche zijde als volgt wordt aangegeven: In het westen langs den zuidrand der heuvels van het schiereiland Sorrento over Salerno en de zuidelijke hoogten van het Vicene-gebergte en vandaar ongeveer langs de rivier de Ofante naar Barletta in het oosten. Terwijl op den linkervleugel waar de Duitschers gunstige stellingen bezet houden, vrij wel geen vorderingen zijn gemaakt, heeft het op den rechtervleugel ope- reerende achtste Britsche leger thans de vlakte van Foggia bereikt, welke, van belang is wegens de aanwezigheid van verscheidene vliegvelden, die ech ter, naar aangenomen kan worden, door de Duitschers voorloopig onbruikbaar zijn gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. - Op Zondag 3 October a.s. zullen in het SS-Ausbildungslager Avegoor de eerste Germaansche herfstsportwed- strijden in Nederland worden gehou den. Als punt één staat op het program ma de herfstkampioenschappen der Germaansche SS in Nederland, als punt twee herfstkampioenschappen van. de SS- und Polizeisportgemein- schaft Niederland en ten slotte verge lijkingswedstrijden tusschen de Hitier- jugend en Jeugdstorm. - Avegoor is voor de Nederlandsche SS-mannen een begrip geworden, hier hebben de meesten hun eerste oplei ding ontvangen. Een opleiding, die hen niet alleen maakte tot lichamelijk weerbare mannen, maar die ook de ge dachte meegaf voor het leven, van het Groot-Germaansche rijk, waarvan de vormen moeten groeien en aan welks totstandkoming zij nu reeds kunnen' werken door hun aandeel bij te dra gen in den strijd voor de toekomst van Germanje De lichamelijke opvoeding neemt in Avegoor een ze'er belangrijke plaats in, als onderdeel van de opvoeding tot een soldateske levenshouding. Zij moet la ten aanvoelen, dat het iets heerlijks is, wanneer men zich mag inzetten voor het bestaan van zijn volk; zij moet vreugde wakker roepen over het feit, dat men zich weerbaar weet en een geest van weerbaarheid aankweeken. De lichamelijke opvoeding in Avegoor beoogt den jongen man, die eigen schappen te doen verwerven, welke hij moet bezitten om den strijd te moeten doorstaan. In dit licht moet men de komende wedstrijden in Avegoör zien, een spor tieve krachtmeting, die de kameraad schap doet groeien en bloeien tot nieu we kracht van ons oude werelddeel. De friesche scheepsbouwer D. Huisman, uit Htndeloopen vervaardigt in zijn tijdelijke werkplaats in het tentoonstellingsgebouw van het openlucht museum te Arnhem modellen van Zuiderzee-visschersvaartuigen, welke bestemd zijn voor het op te richten Zuiderzee-museum. Een botter in wording CNF/W. P. Zeijlemaker/Pax m Naar aanleiding van den verjaardag der sluiting van het driemogendheden- pact heeft de rijksminister van buiten- landsche zaken Von Ribbentrop via de radio; het woord gevoerd tot de betrok ken volken. De volken, die thans voor drie jaar zich aaneensloten in het driemogend- hedenpact waren zich bewust, dat zij daarmede een heilig bondgenootschap aangingen. Het doel van het pact, dat de volken van Duitschland, Italië, Ja pan, Hongarije, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië bewoog tot sluiting over te gaan bestond in het naar voren brengen van het levensrecht van deze door de historische ontwikkeling on rechtvaardig behandelde volken en de beveiliging hunner levensbehoeften in de hun toekomende ruimte tegen over de volken die het grootste deel van onze aarde beheerschen en dienst baar maakten aan hun weelderig wel zijn. Er is geen twijfel aan, dat bij eenigen goeden¥wil t. a. v. deze recht vaardige aanspraken een overeenstem ming zou mogelijk zijn geweest, maar alle stappen en pogingen tot vreedza me oplossingen waren vergeefsch. Egoïsme, afgunst en de naakte drang naar beheersching van vreemde landen en volken, dus het, puurste imperialis me en wel in den slechtsten zin zijn hierbij de drijfveeren geweest. Zoo kwam het tot de groote worste ling van thans, die voor de toekomst der in het pact van drie verbonden staten voor generaties beslissend zal zijn. De bedoeling van Engeland, Ameri ka en Rusland is ons werelddeel te be heerschen en zijn bewoners tot slaver nij te brengen. De Europeesche arbei ders moeten door vernietiging hunner werkplaatsen werkloos gemaakt en daarmede loonslaven worden van de Anglo-Amerikaansch-kapitalistische of bolsjewistische belangen. De veronderstelling, dat de landen van het pact van drie de wereld zou den willen beheerscheil, is een van de domste propagandaleugens die ooit ver zonnen is. Met de bolsjewistische wereldopvat ting aan den eenen kant en pantserdi visies aan den anderen, moest ons oude werelddeel met het brutaalste geweld ingelijfd worden bij de unie der sovjet republieken. De Duitsche weermacht heeft daartegenover een muur van staal en ijzer gezet en zal de wapens niet eerder uit de hand leggen voor het bolsjewistische gevaar voor Europa de finitief uit den weg geruimd. Wat Europa van het Engelschen en Amerikanen te verwachten zou hebben, daarvoor kan Italië als voorbeejfl wor den aangehaald. Intusschen heeft nu de Duce van Ita lië, na zijn bevrijding het lot van zijn land weer in zijn sterke handen geno men. De verbonden regeeringen van 't driemogen'dhedenpact hebben deze ge lukkige wending met geestdrift en de grootste voldoening toegejuicht. Als een van zijn eerste handelingen heeft Mussolini verklaard, dat het driemo- gendhedenpact evenals voorheen ook voor Italië van kracht blijft en dat het fascistische republikeinsche Italië weer schouder aan schouder met de andere bondgenooten in den strijd tegen de ge meenschappelijke vijanden zal staan. Ik ben van meening, afdus Vori Ribben trop, dat het feit, dat juist vandaag op den verjaardag van ons pact de Duce naar Italië is teruggekeerd en de eer ste vergadering van de fascistische re publikeinsche regeering van Italië houdt, een gunstig omen voor de toe komst zal zijn. Rede van Sjigemitsoe. De Japansche minister van Buiten- landsche Zaken, Sjigemitsoe, heeft gister, in uitwisseling met de rede van zijn Duitschen ambtsgenoot, von Ribbentrop, een radiorede tot Duitschland gericht. Hij zeide, dat, wat er ook' moge ge beuren, het bondgenootschap der Spil onwrikbaar blijft. Japan is vastbesloten, den gemeen- schappelijken strijd tot het zegevieren de einde voort te zetten. Sjigemitsoe zeide tenslotte, dat hij er niet genoeg den nadruk op kon leggen, hoe onvoorwaardelijk noodzakelijk het voor alle Oost-Aziatische volken is, dat deze oorlog gewonnen en daardoor hun levensrecht verzekerd wordt. GELUKWENSCHEN AAN JAPAN. De minister van buitenlandsche za ken, Sjigemitsoe, heeft gisteren ter gelegenheid van den derden verjaar dag van het driemogendhedenpact tus schen Japan, Duitschland en Italië een telegram van gelukwensch ontvan gen van den rijksminister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop. Het telegram herinnert aan de schitterende overwinningen, die de spilmogendhe- den te^en de gemeenschappelijke vij anden hebben behaald, en verklaart, dat deze oorlogsresultaten niet slechts vertrouwen in de schitterende eind overwinning in dezen oorlog geven, waarin het nationale lot dej* spilmo- gendheden op het spel staat, maar ook den spilnaties een toekomst in geluk en vrijheid waarborgt. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft benoemd: Ir. H. A. Maas te Amsterdam tot burgemeester van Helmond; J. Timmermans te 's-Hertogenbosch tot burgemeester van Diessen; H. R. Bruininga tot burgemeester van Odoorn met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Roden; P. ten Hoorn te Amsterdam tot bur gemeester van Sleen; A. R. Dijkstra te Emmen tot burge meester van Eelde; E. A. van Daalen is Ermelo tot bur gemeester van Den Ham; den burgemeester Ph. A. J. Schipper van Ouddorp tevens tot burgemeester van Goedereede en Stellendam; P. C. Callenfels te 's-Hertogenbosch tot burgemeester van Vlissingen; J. C. Koert te Wolphaartsdijk tot bur gemeester van Wolphaartsdijk. WERP GEEN SCHERPE VOORWERPEN TUSSCHEN DE AARDAPPEL SCHILLEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Wat doet u met uw oude scheermesjes? Die vraag is nog nooit afdoende be antwoord, maar één ding is zeker: die oude mesjes mogen in gee n geval ge worpen worden in den emmer, waarin moeder-de-vrouw het huisafval be waart, t.w.: aardappelschillen, etens resten, enz., want dit afval is bestemd cm er ons vee mee te voederen. Eén mesje kan de dood van een melkkoe ten gevolge hebben, als het met de aardappelschillen in de maag van de koe terecht komt. Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melkproductie te verhoo- gen, door middel van de aardappelschil len, die zoo prachtig melkdrijvend wer ken, zou men, door onachtzaamheid, niet alleen een stuk vee smartelijk doen lijden, maar tevens de melkproductie benadeelen. Wat u dus ook met uw oude scheermesjes doet, gooi ze nooit tusschen de aardappelschillen. BESLUITEN VAN HET JAPANSCHE KABINET. Het Japansche ministerie van voor lichting deelt mede, dat de kabinets raad heeft besloten tot het instellen van een ministerie van wapening, tot het opheffen van het bureau voor het ontwerpen van plannen en het minis terie van handel en tot het bijeenroe pen «n een driedaagsche buitengewo ne riiksdagzitting, beginnende op 25 October. 20 Sept.: Maan op 8.20, onder 20.12. ,,1000 ton een week aardappelschillen beteekent voedsel voor 5000 koeien." MEJ. N. CARELS OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte overleed alhier op den leeftijd van 54 jaar mej. N. Ca- rels, die gedurende 32 jaar in Alkmaar, op voorbeeldige wijze, als leerares het huishoudonderwijs heeft gediend. Gezond heidsredenen (zij leed aan een familie kwaal) noopten haar het vorig jaar met pensioen te gaan. Mej. C-arels was vele jaren een oprecht strijdster voor de rechten van de vrouw. Zoo heeft zij een werkzaam aandeel ge had in den strijd voor de verovering van het vrouwenkiesrecht. Toegerust met een sterk gemeenschapsgevoel en zin voor so ciale rechtvaardigheid sloot zij zich aan bij den Vrijz. Dem. Bond, omdat zij meende daar dien strijd op de juiste wijze te kunnen voeren. Van 4 Sept. 1923 tot 3 Sept. 1935 maakte zij voor de D. D. deel uit van dèn ge meenteraad. Enge partijpolitiek was haar vreemd en zij verwierf als raadslid dan ook de algemeene achting. 5 Sept. 1939 werd zij opnieuw gekozen. In mej. Car els, die in -Amsterdam werd geboren, verliest Alkmaar een rechtscha pen" vrouw. De crematie van haar stoffelijk over schot heeft Vrijdag te Westerveld plaats, na aankomst van trein 13.14. OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Door de politie is gisteravond in Alkmaar gearresteerd de 57-jarige K., terzake van diefstal van levensmidde len over een langdurige periode, ten nade.ele van een onder haar bestuur staande instelling. KAPELKERK. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Voor het 9de concert, tevens slot- programma, was de kerk feestelijk ver licht. De prachtige koperen kronen maakten een schitterend effect. Bijna 600 bezoekers waren naar dit laatste concert gekomen, om te genieten van al het schoons. Inderdaad bevatte het programma weder een keur van werken: „Hymne' van Jan Zwart over „Wilt heden nu Treden". Een forsch stuk, getuigende van een eigen opvatting en van een vaste overtuiging, een blijmoedig stuk. Een „concerto X" van Handel, na een dramatische adagio, een paar allegri tintelende van levenslust. „Praeludium en fuga" van Bach. Hoe beter men Bach leert kennen, hoe meer men bemerkt, hoe de enstige Bach blij en vroolijk kan zijn en vol zonneschijn. De fuga was als een dans uitgevoerd door een menigte op een groot veld. Maar geen oogenblik wanorde, 't is eeq geordend feest, en ieder weet zijn plaats, komt op tijd naar voren, 't Is een vreugde en een heerlij ke blijdschap, die nooit mis is, maar al tijd precies raak. Verder een prelude en fuga, nu van Franck. Echt Duitsch werk tegen echt Fransch. Onmiddellijk merkbaar aan melodie-opzet, en akkoorden-bouw, en vooral ook aan registreering.. Een zeer merkwaardig „Intermezzo' van Widor. Geweldig 'technisch moei lijk; een onnavolgbaar, opwindend ge vecht op de bajonet; steeds meer ste kend in razend tempo. „Madrigal," her derslied van Karg-Elert, en „Toccata" van Andriessen. Deze hoorde ik onge veer 18 jaar geleden voor het eerst op een muziekfeest van de N.T.V. te Haar lem, in de Groote Kerk. Een feestelijk stuk bij uitnemendheid. Moderne klanken, vooral voor dien tijd, volgen elkander in massa op, het geheel toont de ware muzikale meesterschap van Andriessen. Tot slot nog twee goe de bewerkingen van den concertgever. Wat een ontzagwekkend programma! Maar ook, hoe ontzagwekkend gespeeld. Machtig en krachtig is het spel van As- ma. Ook teer en fijn, en altijd gebruik makende van alle mogelijkheden die het instrument biedt. Hij béheerscht zijn in strument als een kundig dirigent zijn orkest. Imponeerend is vooral zijn groo te zekerheid van greep, zijn snelheid en duidelijkheid van „stacato". Zijn spel is vol stemmingsbeelden en deze zijn steeds vol afwisseling en vol leven. De voorzitter van het meubileerings- fonds sprak eenige vriendelijke woorden van dank tot Asma, gedenkende al het schoons dat Asma de zeer vele toehoor ders al deze concerten had bereid. Ver klapt werd dat nog, op verzoek, 2 extra concerten zullen volgen, op 12 en 26 Oct. Daar zullen dan alleen nummers uitge voerd worden, die verzocht zijn door het publiek. Dus gelukkig toch nog geen afscheid! De eerste collecte voor Winterhulp staat voor de deur en zal gehouden worden Vrijdag, Zaterdag en Maandag 1, 2, en 4 October (Speldjescollecte). Zij, die heben toegezegd te zullen collecteeren, kunnen hun bus Donder dag 30 September afhalen van het kantoor Langestraat 87 des namid dags 2 uur. Meer collectanten zijn echter zeer gewenscht en daarom zien de Buurt- schaphoofden met belangstelling uit naar diegenen die zich voor dit mooie doel willen inzetten. ZE WORDEN DUUR. Op de heden gehouden vrije veulen- markt werden een 20 veulens aan gevoerd. De prijzen waren zeer hoog. Voor veulens merries werd 140Ö 1800 genoteerd, en voor hengsten '1000^/ 1400. De handel was stug. WIT-GELE KRUIS, AFD. ALKMAAR. Op Woensdag 6 Oct. zal wederom in het St. Elizabeth-gesticht een nieuwe moedercursus worden gegeven. Deze cursussen zijn voldoende bij het publiek bekend, en ook dezen laatsten keer bewees het zeer geanimeerde debat met hoeveel ambitie de lessen van Zr. Beyersbergen worden gevolgd. Voor wie deze cursus bestemd is? In de eerste plaats voor a.s. moeders, m de tweede plaats voor verloofde jonge aochters en in de derde plaats voor al degenen, die zich voor kinderverzorging interesseeren. HET TRAGISCH STERFGEVAL, In verband met het tragisch sterf geval, waaroyer wij gisteren berichtten, verzoekt men ons nog mede te deelen, dat het slachtoffer, de 66-jarige W.A. geen verblijf hield in een volks logement, doch in hotel „De Wijnberg" Op weg van de Mr. J. P. Troelstrakade naar hier werd de man, die een werk zaam leven achtêr zich had, door den dood overvallen. KERKCONCERT. Morgen-, Donderdagavond, te 7 uur zal in de Geref. Kerk aan de Oudegracht een kerkconcert worden gegeven, waaraan be halve het Kerkelijk Evangelisatiekoor me dewerken B. J. v. d. Veen (orgel) en A. v. Hartingsveldt (viool). Het program ver meldt o.m. werken van Bach, Handel, Tartini en Jan Zwar^. De opbrengst komt ten bate van het orgelfonds. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter D„ z. van Gerar- dus J. Dik en H. C. Wapstra. Fran- ciscus, z. van Antonius E. A. Buissink en C. E. A. van Eijk. Mattheus L., z. van Jan J. Douwes en C. van Uffelen. Geertje, d. van Aaldert Talens en A. Bakker. Getrouwd: Johannes Verbeek en Maartje Stipkes. Overleden: Nelly Carels, 54 jaar. Hielke van Manen, gehuwd met A. van der Velde, 61 jaar, AGENDA. Bioscopen. lederen avond 7.30 u. voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 u. af. Woensdag 2.30 u. Matttnée. Victoria-Theater: Mijn vriendin Jose phine (comedie). Alle leeft. Harmonie-Theater: Romance (rom.- dram.) 18 jaar. Cinema-Theater: Een nacht in Venetië (rom. operette) 14 jaar. Alkm. Bioscoop Theater: Robert en Ber tram. (hum.) 14 jaar. Leerkracht voor 7e en 8e leerjaar. - De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming stelde rijksvergoeding be schikbaar voor benoeming van een twee den onderwijzer van bijstand aan de openbare lagere school te Groet, die spe ciaal zal worden belast met het geven van onderwijs aan de leerlingen van het 7e en 8e leerjaar in de gemeente Schoorl. Volkshuisvesting en Gemeentewerken. - De gemeenten Bergen en Schoorl zullen per 1 Januari a.s. een overeenkomst aan gaan, waarbij eerstgenoemde gemeente hare diensten van Volkshuisvesting en Gemeentewerken tegen vergoeding be schikbaar stelt voor Schoorl, alwaar een opzichter blijft gevestigd. Politie. - Verloren voorwerpen: regen mantel, vulpen, étui met vulpen en vul potlood, dameshandschoen. Gevonden voorwerpen: portemonnaie met inhoud, ceintuur, jas, konijn, tan denborstel. inlichtingen te bekomen bij M. Rol, Fost-commandant der Marechaus- Jac. Jansen, see te Sint-Pancras. BESTELLINGEN OP DE VORIGE BONNEN HEBBEN VOORRANG. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De Se- cretaris-generaal van het Dept. van Handel, Nijverheid en 'Scheepvaart maakt bekend, dat van 1 October 1943 tot en met 29 Februari 1944 elk der bonnen „20 BV", „21 B.V." en „22 B.V." van de voor het stookseizoen 1943/44 uitgereikte brandstoffenkaart „T 116" recht geeft op het koopen van één een» heid vaste brandstoffen met uitzonde» ring van fabrieksturf. Ten aanzien van handelaren, die nog geen bestellingen op reeds eerder voor het stookseizoen 1943/44 geldig verklaar de brandstoffenbonnen hebben uit te voeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten wor den uitgevoerd. Met betrekking tot de brandstoffen- voorziening van kamerbewoners, die- in tegenstelling tot de overige huisbrand verbruikers niet in de gelegenheid kon den worden gesteld een gedeelte van hun winterrantsoen reeds in de zomer maanden op te doen, is den handel me degedeeld, dat op de aan deze categorie van verbruikers in de maand October uit te reiken rantsoenbonnen voor de eerste periode, eveneens met voorrang moet worden geleverd. Kleinere en grootere huis brandverbruikers. Van 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 "eeft elk van de met „brandstoffen één eenheid periode 5", „brandstoffen één eenheid periode 6", „brandstoffen één eenheid periode 7" en „brandstoffen één eenheid periode 8" gemerkte bonnen eveneens recht op het koopen van één eenheid vaste t|rand- stoffen met uitzondering van fabrieks turf. Deze periodebonnen zijn uitge reikt ten behoeve van kleinere huis brandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, alsmede aan verbruikers, welke een rantsoen hebben ontvangen voor de verwarming van een zich in hun woning bevindende ruimte voor bijzondere doeleinden. De grootere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D én E-rood dat zijn zij, die van de brandstoffencommis- sie, waaronder zij ressorteeren, 'n iden titeitskaart hebben ontvangen wor den binnenkort door den plaatselijken distributiedienst opgeroepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader be kend te maken dag de toewijzingen voor de vijfde, zesde, zevende en achtste periode in ontvangst te nemen. Ook de hier bedoelde toewijzingen geven geen recht op het betrekken van fabrieks turf. BONAANWIJZING VASTE BRAND STOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEN. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept Van 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „16 KF" der kook- kaarten voor vaste brandstoffen „U 115" recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen, met uitzonde ring van fabrieksturf. Den op kookkolen aangewezen gezin nen wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, gedurende het jaar 1 Mei 1943 t.e.m. 30 April 194.4 in totaal 8 bonnen van de kookkaart „U 115" aan te wijzen, zoodat behalve bon „16 KF" nog twee maal een bonaanwijzing in ge noemde periode zal plaats vinden en wel één bon op 1 November a.s. en één bon op 1 Februari 1944. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF IN OCTOBER 1943. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Van 1 t. e. m. 31 October 1943 geeft elk der bonnen „generator-^anthraciet twee en twintigste periode" recht op het koopen van 1 -hectoliter (max. 75 kg.) anthra- cietnootjes IV of V; gedurende hetzelf de tijdvak geeft elk der bonnen „gene- ratorturf twee en twintigste periode" recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. Het winterwerk begint. Maandagavond werd in de zaal van den heer P. Kramer alhier een bijeen komst gehouden ter inleiding van het winterwerk van de Ned. Herv. kerk. De consulent, ds. Prins van Wijngaarden uit Alkmaar, heeft de niet zeer talrijke aanwezigen met een kort woord het doel van dezen avond uiteengezet. Hij wekte speci^aT de jongeren op, de cate chisaties te gaan volgen, opdat zij lee- ren kennen, wat het geloof beteekent. Met eenvoudige voorbeelden uit zijn dagelijksch werk gaf spr. aan, welke bezwaren er dikwijls door de jongeren van 15 tot 17 jaar worden gemaakt tegen den godsdienst en hoe de ouders daar veelal tegenover staan. Zij laten hun kind vrij, zeggen zij, maar spr. toonde aan, 'dat dit niet waar is. Men heeft zijn kinderen in deze dingen voor te gaan. Onafhankelijk van de vraag of men belijdenis wil doen, is het goed, kennis te nemen van de geloofszaken. 'Eerst dan kan men er over oordeelen, hoewel dit geanszins een eenvoudige zaak is. Het geloof is maar niet iets, dat men zoo ineqps „heeft". Het is wel degelijk iets, dat in den mensch moet groeien. Aan de hand van eigen erva ringen schetste spr. op bevattelijke wijze, hoe zich deze Ontwikkeling vql- trekt. Mevr. Zaadnoordijk uit Oudkarspel heeft met het declameeren van een drietal gedichten, den aanwezigen eenige mooie oogenblikken bezorgd. Ds. Prins van Wijngaarden vertoonde na de pauze een serie lantaarnplaatjes van het werk van Albert Schweitzer en een serie door hem zelf genomen kleurenfoto's. Vooral deze laatste, waar onder zeer goed geslaagde plaatjes, werden zeer door de aanwezigen be wonderd. FRUITTEELT DEMONSTRATIE- BEDRIJF TE feCHELLINKHOUT. Verslag over Augustus 1943. In Augustus zijn enkele schurftgevoe- lige variëteiten nogmaals bespoten, nu met Californische pap en Cosan door elkaar gemengd. De werkzaamheden hebben verder meest verband gehouden met den oogst. Na de pruimen zijn de vroege herfstsoorten van appel en peer gevolgd, terwijl in September verschil lende latere variëteiten volgen. De kwaliteit van het fruit is goed; de op brengst over het algemeen lager dan het vorige jaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1