II I ber DAGBLAD VOOR p li Talrijke vijandelijke aanvallen aan het Oostfront afgeslagen. Gunstige omstandigheden voor verdediging. II j|i I n tienten Liniek kmaar. Sovjettroepen verloren honderden pantserwagens en vliegtuigen. Premies van de ziektewet verhoogd van 1.7 tot 3 procent. Verduister v. 19.307.30 u. Nog geen verslapping der bolsjewistische aanvallen. Nieuwe distributiegoederen. Wijzigingen'ëh aanvullingen van de ziektewet. Distributienieuws. STAD EN OMGEVING. Bergen. Castricum. Schoorl. Broek op Langendijk. Zuidscharwonde. Noordscharwoude. Oudkarspel. la li 1 ?!i I telen en pastinakè*. olrapen, voederwor» enen, indien zij tot eEgaan, bij hun .tvergunning aan mtvangstnemen van eten, dient de ver vergunning aan zijn n, nadat hij hierop leeft geplaatst en ngst heeft ingevuld. genoemde produc- een verbouwer be- uiker de ontvangst- verbouwer af te ge- mag zonder meer bij een verbouwer mag de producten uiker afleveren te- van êen ontvangst- n voor levering va* oed ten behoeve binnenland. gen voor verkoop )ot aardappelen ont- II bereid medewer- van afgesloten con- voor zoover dit de ort niet belemmert. annuleering wor- ille klassen en ma- en Frühmölle eclu 28/35. De voorwaar- zijn de volgende: ratiekosten zal aan van f 0.10 per 100 er Ie hoeveelheid in acht. 2e. Aanvragen onclerteekend door n'.andschen hande- ardappelen zullen de Subleiding B.E.A. Amsterdam Z., wor- De telers worden van hun leverings- nadat ze hierover tiging van de Cen- /an de B.E.A. II anst en wetenschap- weg, Alkmaar; chef ema, Alkmaar; bui- Hoorn; binnen- aar: D. A. Klomp; Werkman, Alkmaar, Helder, A. C. van Schagen: A. Eriks, id: J. Belterman te W. J. Harwijne iesland: Jac. Groot Iv.-rubriek: W. Ra il; voor de plaatsel. 5ERPOLLEN evraagd voor levering a. soorten, n met opgaaf ouderdom en K. de Geus Czn. St. Maarten. >rn 229-K 2245. weg! Houd la U wilt oren gaat. :htvrij ma de warmte uw kolen. I43H 1TO\ 2172a 710 3594 4703 5210 6076 6850 1153 134 ■l06 0940 1728 3248 3810 >203 7446 3180 3791 057 707 3389 3748 4715 4789 5222 5286 6X02 6129 7079 7155 6173 8233 9331 9342 10254 10280 10966 1123) 11741 11761 13233 13259 13825 13999 15334 15371 16326 16490 17540 1754) 18204 16283 18780 18788 19894 19957 21252 2184^21927 Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. :j Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. 7RDAG 30 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITH; NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. ?28, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ8.10 per m.M.; min. 14 rn.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Regenval aan Z.-ltal. front. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggehoofd hadden krachtige verken ningsaan vallen der bolsjewisten geen resultaat. In het gevechtsgebied van Saporosje leverden onze troepen ook gisteren zware, maar succesrijke afwcergevech- ten. Tijdelijk verloren terrein werd door tegenaanvallen heroverd. Nieuwe pogingen van den vijand om op eenige plaatsen langs den midden-Dnjepr aan den westelijken oever terrein te winnen, mislukten. Ift den centralen frontsector bleven de bolsjewisten in weerwil van het slech ter wordende weer, aanvallen. Door den taaientegenstand van onze troepen en energieke tegenaanvallen werden de vij andelijke aanvallen tot staan gebracht. Enkele plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, werden afgegrendeld. In de periode van 26 tot 28 September zijn aan het Oostelijk front 209 sovjet- pantserwagens en 155 vliegtuigen ver nietigd. Van 6 sovjet-bommenwerpers, die de Roemeensche haven Constanza trachtten aan te vallen, werden er vier neerge schoten door Duitsch luchtdoelgeschut. Aanhoudende regenval verhinderde groote gevechtshandelingen aan het zuid-Italiaansche front. De eigen be wegingen hadden in weerwil van groote moeilijkheden met de regens het voorgenomen verloop. In den afgeloopen nacht verschenen enkele vijandelijke vliegtuigen boven west-Duitsch gebied. Door eenige bom men werd slechts onbelangrijke sch'ade aan gebouwen aangericht. Het aantal vliegtuigen, neergeschoten hij de vijan delijke luchtaanvallen op 27 September en in den nacht van 27 op 28 September, is gestegen tot 65. OPEISCHBAARHEID GELDVORDERINGEN JOODSCHE PERSONEN. Het verordeningenblad) van 28 Sep tember publiceert een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederl gebied t. a. v. de aanzegging van de opeischbaarheid van niet dR>r hypo theek gedekte geldvorderingen van joodsche natuurlijke of rechtspersonen of vereenigingen van personen. Hierin wordt vastgesteld, dat de bepalingen der verordening no. 37/1943 betreffende de aanzegging van de opeischbaarheid van door hypotheek gedekte geldvorde ringen van joodsche natuurlijke of rechtspersonen of vereenigingen van personen van overeenkomstige toepas sing zijn op niet door hypotheek ge dekte geldvorderingen van elke soort. BESPOEDIGING VAN HET IN- EN UITLADEN. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeftaan de ver ordening ter bespoediging van het in- en uitladen bij het spoorweg- en bin- nenseheepverkeer de volgende bepaling toegevoegd: Indien ten aanzien van den belasting- of douanedienst voorschriften in acht genomen moeten worden, rust op den vervoerder de plicht dezelve na te ko men dan wel zorg te dragen, dat deze worden nagekomen. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE SCHIEDAM. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister in hooger beroep arrest ge wezen in de zaak van den drievoudi- gen moord te Schiedam, waarvoor vier verdachten terecht hebben gestaan. De 32-jarige Joh. Bremond en de 56-jarige J. M. Woltering werden wegens moord en medeplichtigheid aan moord tot' le venslange gevangenisstraf veroordeeld, de 40-jarige P. Hartland tot 20 jaar ge vangenisstraf wegens medeplichtigheid, waarbij het Hof de hardhoorendheid van verdachte als verzachtende omstan digheid deed gelden en de 26-jarige Magdalena Ligthart tot negen jaar ge vangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank had Bre mond en Woltering tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, Hartland tot 20 jaar en Magdalena Ligthart tot jes jaar gevangenisstraf. Verdachten hebben op een avond in Augustus 1942 drie joodsche vrouwen onder het voorwendsel haar naar een schuilplaats te brengen, van het leven beroofd door ze in de Maas te werpen, nadat zij zich eerst van^met geld der vrouwen meester hadden' gemaakt. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is ex-koning Peter van Zuid- Slavië met zijn gevolg .te Cairo aange komen. overrompeling op Spitsbergen. Nadat de grenadier, Barentszburg met zijn militaire installatie, vernlelo hebben, worden verdere steunpunten van den vijand aan Kaap Linné aan o*d,an PK Rehor/H H/St/P r, HET BEZOEK VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN YORK AAN MOSKOU. De aartsbisschop van York heeft zijn bezoek aan Moskou geëindigd. Ten be sluite heeft hij den zegen gekregen van den Sovjet-Russischen patriarch Ser- gius. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de aartsbisschop tijdens zijn bezoek zeer hartelijke betrekkin gen aangeknoopt met de leiders der sov jet-Russische kerk en maatregelen ge troffen voor het bezoek der sovjet-Rus sische kerkdelegatie aan Engeland. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Reeds gedurende geruimen tijd bestaat een be langrijk onderscheid tusschen de pre mie, die de Raden van Arbeid ingeyolge de ziektewet heffen en de bijdragen, die de bedrijfsvereenigingen voor dit doel van de werkgevers vorderen. Terwijl de premie voor de bij de Raden van Arbeid aangeslotenen in het algemeen 1.7 pet. bedraagt, berekenen de bedrijfsvereni gingen premies van dooreengenomen 4 pet. Van deze premies mag maximaal 0.85 pet. ten laste van den' werknemer worden gebracht. Bis besluit van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Sociale Zaken zijn de premies der Radep van Arbeid, die uit financieel oogpunt niet langer verantwoord moch ten heeten, thans aan een herziening onderworpen. Daarbjj is de premie tot 3 pet. verhoogd. lVoor 22 .bedrijven, die een meer dan normaal gevaar voor ziek te opleveren, zal, evenals voorheen, een hoogere premie in rekening worden ge bracht. De premies varieeren hier tus schen 31/> en 6 pet. Voor de werkver ruiming is de premie op 7 pet. vastge steld, met uitzondering van de hoofdar beiders; waarvoor 31/, pet. in rekening woreït gebracht. Ten aanzien van perso nen, die werkzaamheden verrichten ten behoeve van voor de oorlogvoering di rect van belang zijnde installaties (vliegvelden, verdedigingswerken, enz. is de premie op 6 pet, gesteld, voor zoo ver de werkzaamheden worden verricht ter plaatse waar de evengenoemde ob jecten zich bevinden. Van de verhoogde premie wordt 2 pet. door den werkgever en 1 pet. door den werknemer gedragen. Momenteel beta- 1 snoeiden 0.85 pet.. Ook bij de bedrijfs- vereenigingen zal de grens van het pre mie-verhaal op den arbeider tot 1 pet. woi den verhoogd. Wat de uit een en ander voor het be- örijisleven vo jrtvloeiende lasten be treft moge worden gewezfen op het feit, dat de premies der Raden van Arbeid verhoudingsgewijs al bijzonder voordee- lig zijn geweest, terwijl zij, ook na de verhooging. nog aan den lagen kant blijven. Voorts dient niet uit het oog te worden verloren, dat de uitvoering van de ziektewet slechts voor een gering deel bij de Raden van Arbeid berust. Van het totale loonbedrag, dat ingevol ge de ziektewet voor premieberekening in aanmerking komt, is namelijk onger veer zeven achtste bij de bedrijfsvere nigingen in administratie. Ten aanzien van de kosten, die de uitvoering der ziektewet in totaal voor het bedrijfsle ven met zich bréngt, heeft de thans in gevoerde prcm:everhoogxng dan ook slechts een beperkte beteekenis. MOORD AAN HET LICHT GEKOMEN. Zondagochtend ^werd in den Blauw burgwal te Amsterdam het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk drijvende gevonden van een man. Het lijk was omwoeld met zeildoek, dat met touw was vastgebonden; het hoofd bleek op verscheidene plaatsen ernstig ge kneusd te .zijn, waarschijnlijk tengevol ge van hamerslagen. Het onderzoek, dat de recherche van het bureau Warmoesstraat met voortva- rendheM begon, bracht uit de kleeding van hei slachtoffer eenige loterijbriefjes te voorschijn, waardoor spoedig de identiteit kwam vast te staan: een 61- jarige koopman uit de 2e Anjelierstraat die enkele weken geleden van zijn vrouw was weggegaan. Vervolgens werd nagegaan, met wie de man in den laat- sten tijd had omgegaan, waardoor de recherche op het spoor kwam van een 48-jarigen huisschilder, wonende op den Blauwburgwal. Toen deze tegen wien ernstige verdenking werd gekoesterd eens aan den tand werd gevoeld, viel hij spoedig door de mand en bekende, den moord op 12 September j.l. te hebben gepleegd. De Koopman was dien dag bij den schilder op bezoek. Na het drinken van enkele borrels was er ruzie ontstaan, die tenslotte zoo hoog was geloöpen, dat de schilder een hamer greep, waarmee hij den snder ettelijke slagen op het hoofd gaf wEfardoor spoedig de dood intrad. Het lijk had de schilder vervol gens in een hok onder de trap van de eerste vejdieping verstopt, doch toen Zaterdag de buren over stank klaagden, had de moordenaar Zondagochtend in de vroegte het lijk naar buiten gebracht en in het Water geworpen, waar het en kele uren later werd gevonden. Een be drag van f 400 k f 500 dat de koopman bij. zich had, had de moordenaar zich toegeëigend en intusschen opgemaakt. Zoo is, ^nk zij nauwgezet en voortva rend re^erchewerk, dit afschuwelijke misdrijf reeds binnen twee dagen na de ontdekking, tot volledige klaarheid ge bracht. TERUGBETALING OP BOEKJES VAN DE RIJKSPOSTSPAARBANK. De reehtstreeksche terugbetaling, na vertoon ^ran persoonsbewijs, op boek jes van de Rijkspostspaarbank door al le karftoren in Nederland is uitgebreid tot gemachtigden en wettelijke verte genwoordigers van inleggers. Nadere inlichtingen over bewijsstukken enz. verschaffen de postkantoren. I Oct. Zon op 7.39, onder 18.29 nnr. Maan op 9.30, onder 20.35 nnr. Zij blijven strijders voor Europa. Talrijke haliaaosche eenheden kt Zuid Frankrijk hebben zich, evenals in vele andere dealen ven Italié, na hun ontwapening ter beschikking van de Duitscbe weermacht gesteld. Zij willen onder Duitsche leiding den strijd om do wljhatd van Europe voortzetten. De semen der vrijwilligers, die rich met afschuw van hat verraderlijke Badogilo-regime hebben afgekeerd ae den Dace frwuw wiüen blijven, worden geregistreerd PK Jesse/Sch/CNF/P ns BERLIJN, 29 Sept. - De A.N.P.-cor- respondent meldt: Bij de lezing van de we'ermachtsbe- richten der laatste dagen valt het op, dat deze ten aanzien van de situatie aan het Oostelijke front weder geheel an ders geformuleerd zijn dan, laten wij zegge», voor den val van Smolensk. Terwijl voorheen gewezen werd op de frontcorrectie en de frontverkorting, legt het opperbevel der Duitsche weer macht thans meer den nadruk op de Duitsche tegenaanvallen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat men van Duit sche zijde voornemens is, den bolsje wisten verdere terreinwinst ernstig te1 betwisten. Naarmate de hejjfst voortschrijdt, worden de omstandigheden ook gunsti ger voor de verdediging, daar de bin-! nen niet te langen tijd te verwachten regenval ook de intensiteit der -Sovjet- doe slappen. Ook het feit, dat d# Sovjet- Russische legerleiding juist met het oog op de komende modderperiode steeds meer lichte bereden troepen, in den strijd brengt, kan naar het oordeel van Duitsche militaire kringen den bolsjewisten van eenig nut zijn, zoolang hun zwaardere jformatieS niet door het Duitsche front zijn gebroken. De lichte troepen kunnen wel een doorbraak uit buiten, doch deze zelf moeilijk tot stand brengen. Derhalve gelooft men in be voegde kringen alhier, dat de wisseling van het jaargetijde ook een verflau wen der bolsjewistische aanvallen ten gevolge moet hebben, zij het ook, dat. men rekening houdt met de mogelijk heid, dat deze tusschenpertode spoedig gevolgd zal worden door een winter offensief, waarvoor van Sovjet-Russi sche zijde alle voorbereidingen schijnen te zijn getroffen. Ook van Duitsche zijde verklaart men hierop volkomen voorbereid te zijn. Zoonoodig biedt de uitgestrektheid van het door de Duit- schers bezette gebied der Sovjet-Unie de mogelijkheid, zich op een nog dichter bij de grens gelegen linie terug te trekken. Intusschen is van een verslappen der bolsjewistische aanvallen nog weinig te bespeuren en van bolsjewistische 's-Gravenhage, 29 Sept. Bij be schikking van den Secretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn de volgende goederen, welke vallen onder het opgerichte Rijks bureau voor glas, kemariek- en houtpro ducten, aangewezen als distributiegoe deren in den ?in van art. 4 der distri- butiewet: Huishoudelijke gebruiksvoorwerpen kramerijen; muziekinstrumenten; kan toor-, school-, teeken- en schrr'fbehoef- ten, uitgezonderd die, welke geheel oï voor het grootste deel uit papier ver vaardigd zijn, alsmede met uitzondering van inkt, kantoormachines en -instru menten', copieerapparaten, enveloppen- sluitmachines, numeroteurs en stem pels; religieuze artikelen, uitgezonderd die, welke geheel of voor het grootste deel uit textiel of papier bestaan; speelgoederen en sport- en spelartike- len, uitgezonderd die, welke geheel of voor het grootste deel uit textiel of pa pier bestaan; opticiënsartikelen; photo- grafische artikelen; uurwerken; gasmas kers; smeltkroezen van grafiet; etala gepoppen en wasfiguren; rendiermos; sponsen, penseelen, kwasten, borstel werk. RIJKSBUREAU VOOR GLAS, KERAMIEK- EN HOUTPRODUCTEN INGESTELD. Met ingang van 29 September is in gesteld het Rijksbureau voor glas, ke ramiek- en houtproducten, dat de werk zaamheden overneemt van de sectie ke ramische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën, uitge breid met het beheer van de tot nu toe onder het Rijksburau voor hout te Am sterdam ressorteerehde houtproducten en van een aantal andere artikelen. Hef is gevestigd te 's-Gravenhage, Ju liana van Stolberglaan 29. BURGERGEïNTERNEER'OErf. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Ter vermijding van verwarring en van ad ministratieve moeilijkheden en tevens om aan belanghebbenden inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent de mo gelijkheden van 'correspondentie met burger-geïnterneerden in Japan en in de door Japan bezette gebieden (Ned. In- dië en elders) verzoekt het informatie bureau van het Ned. Roode Kruis al len, die rechtstreeks eenig bericht van of omtrent deze geïnterneerden mochten hebben ontvangen, hiervan mededeeling te doen aan de afdeeling van genoemd bureau, Dr. Kuyperstraat 9 te 's-Gra- venhage. Gevraagd wordt opgave van naam, kamp en eventueel interneeringsnum- mer, alsmede van het adres van de naaste familiebetrekkingen in Neder land," s zijde stelt men blijkbaar alles in het werk om op den Westelijken oever van den Dnjepr den opmarsch voprt te zetten. Deze pogingen stuiten echter op hardnekkigen tegenstand, zoodat de kleine groepen bolsjewisten, die zich op den Westelijken oever hebben gevormd, in een weinig benijdenswaardige positie schijnen te verkeèren. De Dnjepr, die op het oogenblik als het ware de rug- gegraat is van het grootste gedeelte van het tegenwoordige front, begunstigt de verdediging uiteraard ten zeerste. An ders is de situatie evenwel in het ge bied van Smolensk, waar geen natuur lijke hindernissen den opmarsch der bolsjewisten kunnen stuiten, zoodat de Duitsche verdediging hier ongetwijfeld voor een moeilijke taak staat, temeer daar hier een zwaartepunt der Sovjet- Russische aanvallen ligt. EéN PAARDJE VOOR EEN KOETS MET EEN PAARTJE. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. - Met ingang van 1 October is bepaald, dat trouwpartijen sléchts zullen mogen worden uitgevoerd mfet rij tuigen bespannen met één paard, terwijl het aantal volgrijtuigen tot twee moeten worden beperkt. 's-GRAVENHAGE. 29 Sept. Blij kens een in het Verordeningenblad op genomen besluit van de Secr.-Gen. der Dep. van Sociale Zaken en van Finan ciën tot wijziging en aanvulling van de ziektewet wordt aan artikel 6, eerste lid, toegevoegd: „Het loon van arbeiders, die voor den werkgever ook werkzaamheden of dien sten verrichten anders dan ten behoeve van diens onderneming, wordt, voor zoover het is verdiend op dagen, waar op de arbeider tevens in de onderne ming van zijn werkgever heeft gewerkt, voor de toepassing van deze wet geacht geheel in de onderneming te zijn ver diend". Voorts is in art. 29 een bepaling inge voegd, volgens welke de verzekering van dengene, die, hier te lande zijn woonplaats hebbende, als opvarende op een binnenvaartuig werkzaam is in dienst van een in Nederland gevestigde onderneming, niet door verblijf buitens lands eindigt, tenzij hij krachtens de wet van het land iVaar hij' verblijft, tegen geldelijke gevolgen van rflekte is ver zekerd. Art. 37, zevende lid, is gewijzigd in dien zin, dat aan een verzekerde, die in het jaar, voorafgaande aan haar beval ling, op ten minste 156 werkdagen ver plicht verzekerd is geweest, bij haar bevalling een kraamgeld van 55 gulden wordt verstrekt. In gevallen, waarin daarop krachtens de ziektewet geen aanspraak bestaat is o.m. bepaald, dat een vrouwelijke ar beider in den zin der ziektewet, die niet verplicht verzekerd is ingevolge die wet, bij haar bevalling tegenover haar wferkgever aanspraak heeft op een kraamgeld van f 55, indien zij in het jaar, voorafgaande aan haar bevalling op ten minste 156 werkdagen niet ver plicht verzekerd is geweest ingevolge de ziektewet. Verder wordt in het acht ste lid van genoemd artikel bepaald, dat aan de echtgenöote van ee« verze kerde, die in het jaar, voorafgaande aan de bevalling zijner echtgenoote. op ten minste 156 dagen verplicht verze kerd is geweest, bij haar bevalling een kraamgeld van f 55 wordt verstrekt, tenzij zij daarop aanspraak heeft krach tens het bepaalde in het 7e lid van dit aritkel of het 8e- lid van art. 55. Toegevoegd wordt een nieuw 9e lid, luidende o.m.: Aan de dochters, stief- en pleegdoch ters van een verzekerde, die gedurende de laatste 3 maanden vóór haar beval- '\g met den (de) verzekerde in gezins verband hebben geleefd, wordt bij haar bevalling een kraamgeld van f 55 ver strekt. indien de verzekerde in het jaar. voorafgaande aan de bevalling, op ten fiinste 156 werkdagen verplicht verze- erd is geweest. Aan artikel 56 wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende als volgt: „De gehuwde vrouw kan ten aanzien van het in deze wet geregelde kraam geld alle handelingen, het geven van kwijting en het verschijnen in rechte daaronder begrepen, zonder bijstand van haren man verrichten". Dé. J. D, BIERENS DE HAAN. t. In den ouderdom van'77 jaar overleed dr. J. D. Bierens de Haan, wonend te Aerdenhout, letterkundige en oud-pre dikant der Nederlandsch Hervormde kerk. In 1891 werd dr. Bierens de Haan predikant te Ootmarsum en diende voorts Hoogland en Roozendaal (Gld.). In 1906 nam hij ontslag teneinde zich aan de wijsbegeerte te wijden. Vele ge schriften van hem zagen het licht. In vele wijsgeerige organisaties nam hij een vooraanstaande plaats in. TEXTIELPUNTEN GELDIG VERKLAARD. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. - Met int gang van 1 October a.s. worden de pun ten 51 tot en met 60 van de Textiei- kaarten voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, gemerkt „V 215" en de punten 11 tot en met 20 van de Tex- tiel-toeslagkaart. voor jongens en meis jes van 15 tot 18 jaar, gemerkt „V 715" voor den aankoop van textielproducten geldig Verklaard. NIEUWE BON VOOR HONDEN EN KATTENBROOD. 's-GRAVENHAGE, 2^ Sept. - Van 1 tot en met 31*Dctober a.s. worden op bon 19 van de Voederkaarten voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 19 van de Voederkaart voor honden brood (groep K.) wordt over vermelde periode l'A kg kattenbrood beschikbaar gesteld: Na 31 Oct. is bon no. 19 van de vermelde kaarten ongeldig. KOUSENBON VOOR MANNEN EN JONGENS BOVEN 15 JAAR. Met ingang van 1 Oct. a.s. is van de Textielkaar'en voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder, gemerkt „V 115", bon „M" voor den aankoop van een paar kousen geldig verklaard. Bij inlevering van bon „M" dient tevens het vereischte aantal punten te worden afgegeven. DE AMBTSPERIODE VAN TIJDELIJK AANGESTELDE AMBTENAREN. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft bepaald, dat de ambtsperiode van in actieven dienst zijnde ambtenaren, die op grond van een rechtsvoorschrift die van pu bliekrechtelijke lichamen inbegrepen voor den duur van een bepaalden tijd zijn benoemd en^na afloop van de zen tijd voor de voortzetting van hun functie herbenoemd moeten worden, wordt verlengd tot 31 Maart 1944, voor zoover de bevoegde autoriteit hun geen ontslag verleent. TWEE VISSCHERS VERDRONKEN? Sedert Maandagavond heerscht te Hui zen groote ongerustheid omtrent bet lot van de visschers D. Hogendirk en zijn 28-jarigen zoon Jacob, die 's morgens met de HZ 14 waren uitgeva-en doch s avonds niet op den gebruikelijken tijd terugkeerden, Gisteravond is ijet scheep je onbemand aangetroffen op de z.g. Naardensche Hop tusschen. Naarcen en Muiderberg, ongeveer 200 m. uit de kust. Van de opvarenden was niets te be kennen. zoodat de vrees 'groot is, dat vader en zoon zijn verdionken. EEN SYMPATHIEK GEBAAR. Geen klasse-huwelijken meer. De burgemeester, de heer v. d. Sluijs, heeft besloten, dato met ingang van *1 Oct. alle huwelijken in de raadszaal zullen worden voltrokken met als toe gang de trap van het Stadhuis. Slechts bij slecht wéér zal, mét het oog op de kleeding van de bruid, alleen aan het bruidspaar worden toegestaan, bin nendoor de raadszaal te bereiken. In verband met dit sympathieke be sluit, hadden wij een onderhoud met den burgemeester. Tot nog toe, zoo zeide hij, hadden de menschen de keuze een le, 2e of 3e klas huwelijk te sluiten. Voor een le klas huwelijk betaalde men f 75.en kan men gebruik maken van de raads zaal. Een 2e klas huwelijk kostte f 40; Deze huwelijken werden in de kamer van B. en W. gesloten. De 3e klas hu welijken werden in de trouwzaal vol trokken en kostten f 20. Voorts had men de kostelooze huwelijken die men in twee kl^sên waren verdeeld. Zij die' f 10 betaalden werden afzonderlijk ge trouwd en de huwelijken van hen ^die niets betaalden wérden in massa geslo ten. Met ingang van 1 October is er slechts één klasse en worden alle hu welijken in de raadszaal gesloten, waarvoor een bedrag van f 15 verschul digd is. De kostelooze huwelijken moe ten wettelijk blijven bestaah, maar ove rigens wensch ik geen onderscheid meer. De menschen zijn al te veel in kastjes en groepjes ingedeeld. Voor mij is het huwelijk, ongeacht de welstand, voor ieder een gewichtige stap in het leven. Ik meen, dat het in de geest van 'den nieuwen tijd ligt en dat de Nat.- Sqcialistische idee tot uitdrukking wordt gebracht, door het standverschil op te heffen?' Was het onderscheid niet meer een gevolg van het feit, dat de gemeente- huishouding bronnen van inkomsten moest aanboren en zal dit besluit mede ten gevolge hebben, dat goed- gesitueerden, zonder aanstoot te ge ven, geld in hun zak kunnen houden? Dit is niet het geval, aldus het ant woord. Sinds 1937 heeft de gemeente aan legesgelden voor te sluiten huwe lijken N 8600 ontvangen. Wanneer al deze huwelijken volgens het door mij gestelde tarief van 15 werden ge sloten dan zou de opbrengst over die 6 jaren slechts 600 minder zijn ge weest. De ophefing van de onge- wenschte ongelijkheid vordert van de gemeentekas dus slechts een finan cieel offer van 100 per" jaar, waar tegen zeker de massale winst voor ons volk op weegt. Ieder weldenkende kan niet anders dan sympathiek staan tegenover dit besluit van den burgemeester. Al het klasogedoe bij het sluiten van huwelijken en begrafenissen, moet den mensch, die weet, dat de leed- en vreugdegevoelens voor allen gelijk* zijn en zich bewust is, efat een ieder, die zijn arbeidstaak in de gemeen schap vervuld, recht heeft op de er kenning van zijn mensehenwaarde, on sympathiek zijn. De tijd zal komen, dat ook bij het reizen langs de spoorwegen, evenals in de autobussen, de klassenwagens zul len worden opgeheven. De eenheid van ons volk kan slechts door bovenge noemde maatregel worden bevorderd en daarom verdient zij van andere ge meenten navolging. AGENDA. Bioscopen. lederen avond 7.30 u. voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 li. af. Woensdag 2.30 u. Matinée. Victoria-Theater: Mijn vriendin Jose phine (comedie). Alle lééft. Harmonie-Theater: Romance (rom.- dram.) 18 jaar. Cinema-Theater: Een nacht in Venetië (rom. operette) 14 jaar. Alkm. Bioscoop Theater: Robert en Ber tram. (hum.) 14 jaar. ONGEVAL. Hedenmorgen 9 uur reed op den Bergerweg een vrachtauto in de richting Bergen. Van Bergen naderde een particuliere auto, wier remmen weigerde. Om een botsing -tusschen de auto's te voorkomen week de particuliere auto links uit, met het gevolg, dat de 22-jarige wielrijder Vierbergen uit Bergen overreden werd en met een aantal schaafwonden naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Na verbonden te zijn kon hij het zie kenhuis verlaten. De auto werd voor onderzoek in beslag genomen. EEN DUBBEL JUBILEUM. Morgen 1 October zal het 40 jaar ge leden zijn wöarop de heer J. S. van Gelder, directeur van het postkantoor en de heer A. C. Wensink referendarlt aan het postkantoor alhier in dienst van de P.T.T. traden. De dag van morgen zal onopgemerkt voorbijgaan, doch Zondagmiddag zullen er ter eer'e van het jubileum in het Vereenigingsgebouw Heul la twee re cepties worden gehouden en wel van 2.30 tot 4.30 voor den directeur en van 2 tot 4 uur voor den heer Wensink. HET NIEUWE MUZIEKSEIZOEN Te Alkmaar zullen in het a.s. muziek- seizoen enkele concerten worden gege- ^ven door het Residentie-Orkest. Met de organisatie daarvan belast zich de Haarlemsche Orkestvereeniging. De concerten hebben plaats op 27 Novest» ber, 18 December, 29 Januari, if P*» bruari en 11 Maart. Als dirigenten tre den op Frits Schuu/man, Toon Verhey, Marinus Adam en Yvoh Baarspul. So listische medewerking verleenen de pianisten Felix de Note$, Willem An- driessen, Paul Niessing'eïi Gerard Hen- geveld en de violoncellist Henk van Wezel. LEERAREN BENOEMD. Bij beschikking van den Secr.-Cen. van het Dept. van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming zijn be noemd aan de R.H.B.S. te Alkmaar tot leeraar in vasten dienst: P. J. Visser en H. H. Ensing, beiden thans tijdelijk leeraar aan die school. Tijdelijk benoemd zijn tot leerares:. mej. C. Keus, wonende te Den Helder en mej. A. E. Revers, wonende te Am sterdam en tot leeraar F. G. Hesmerg, wonende te Haarlem en dr. J. Hoek stra wonende te Velsen en zijn weder om tijdelijk benoemd, tot leerares: mej. J. C. Postma en tot leeraar H. J. Scheepens en C. van Rossem. KERKNIEUWS. Cand. Th. Oostra, hulpprediker te Alkmaar, heeft het beroep tot hulppre diker te Zutphen aangenomen. Inbraak. - Terwijl de bewoners af wezig waren is Donderdagmiddag om streeks 4 uur ingebroken in een wo ning aan de Adema van Scheltema-' laan. Door middel van een ingebroken ruitje kon de dader zich toegang ver schaffen. Vermist wordt een niet on aanzienlijk bedrag aan geld, eenige byouterieën, een reisklokje en een zaklantaarn. Uitreiking vitamine-tabletten. Wederom zullen hier ter plaatse Vita mine D-tablètten beschikbaar worden gesteld voor kinderen in den ouderdom van 3 maanden tot 3 jaar. De uitreiking zal plaats hebben Woensdag 6 October ten Gemeentehuize. afd. Sociale Zaken. Openbare verkooping. - Ten over staan van notaris F. J..JU Pinxter had Woensdagmiddag in De Rustende Ja ger de. publieke verkooping plaats van een huis met schuur, erf en tuin aan den Heereweg no. 21 .te Camperduin, behoorende tot de nalatenschap van den heer J. v. Lente Sr. Het perceel werd door den heer H. Dapper ingezet op f 1700, het door den directeur van, het prijzenbureau vastgestelde maximum bedrag. Waar zich meerdere gegadigden aanmeldden, werd het perceel toegewe zen aan den heer J. v. Lente Jr., vol gens de bepalingen de meest bevoor rechte. Bij de onder de erfgenamen voortgezette veiling werd de heer J. v. Lente Jr. kooper voor f 3000. Ds. J. Hoekstra te Broek op Langen dijk is beroepen te Haarlem. Voor beroep bedankt. - Ds. C. P. Borgman, voorganger der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Middel burg heeft voor het beroep dat door de Ned. Herv. Gemeente te Zuid-^char- woude en Koedijk was uitgebracht, be dankt. Biljartwedstrijd. - In café De VrienB- schap. van den heer N. Jonker werd Zondag, Maandag en Dinsdag een bil jartwedstrijd op de vlotbrug gehouden. De uitslag van dezen wedstrijd was: le pr. P. Kraakman Sz. 92 pnt.; 2e pr. Th. Korver 80 pnt.; 3e pr. W. Weel 80 pnt.; 4e pr. A. Goudsblom 77 pnt.;- 5e pr. P. Engering 77 pnt.; 6e pr. F. Bekker 74 pnt.; 7e pr. Jb. Berkhout 74 pnt. De volgende heeren «wonnen aHe een at- tractieprijs: D. Kramer, G. Jacet, J. Kraakman Cz., P. Stoop, J. Brammer, P. Muilboom, J. Kruier Hz. Na de prijsuitreiking heeft de heer Jonker .aan alle aanwezigen nog een gratis consumptie uitgereikt, hetgeen zeer op prijs werd gesteld en een aar dig slot was van dezen gezelligen wed strijd. Herkozen. - Bij de gehouden verkie zingen werden de heeren C. Wagenaar en L. Kalverdijk herkozen, resp. als dag. bestuurslid en hoofdingeland van de Banne Oudkarspel. „Zeemansvrouwen" door het gezel schap Boi^ber een groot succes. - Dins dagavond heeft het gezelschap Bouber in de zaal ^van den heer Van Liempt een uitvoering gegeven met het be- kende stuk „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber. De zaal was totaal uit verkocht en de zeer talrijke aanwezi gen zullen zich den gang laar 't Huis de Brederode zeer zeker niet betreu ren. Alle leden van het gezelschap hebben er het hunne toe bijgedragen om van dit stuk „met een lach en een ti;aan", eeen gave vertolking te geven. Hetj publiek, dat zeer met het spel mee leefde, gaf meermalen blijk, het ge- bodene op hoogen prijs te stellen. Na elk bedrijf klonk een luid applaus op. Het was een mooie avond. I i'iSij i ,r|

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1