O.S.V. op eigen terrein verslagen! ilt in 1 VERVOLG REDE Dr. SEYSS-INQUART. Napels, de stad van verraad. Gepeupel vonniste zichzelf. West-Frisia wint van Z.F.C. VERRASSINGEN IN DE EERSTE KLASSE. Alkm. Boys geklopt door Bakkum VOETBALUITSLAGEN. Beemster. STAD EN OMGEVING. TER BEZINNING. ;er, militair gezien zul- ïardevoller zijn, dan het ede, maar in zijn leiding sche leger. en toetssteen voor allen. wikkeling in Italië zich eken, wees ik er op, dat steen zou zijn, voor Ita- 'ijanden, voor allen. Een de politieke ontwikke- an, hoe gunstig en nut- ■tenissen voor ons ge- beweert altijd, dat er na de autoritaire stelsels ocratische regeering zal regeering zal in staat illende daartoe in aan- de landen in een Weste- slschen en Amerikanen aar niettemin Europee- houden, vij in Italië beleefd? ie poging ondernam het ep te brengen, versche- zg. burgerlijken kant politieke kerkhofdeser- ;rden op de redactieze- er geen benul meer van k in de politiek omgaat volk van belang is. ie actief zijn opgetreden verping een zekere in- zijn de communisten het beste bewijs, waar leidt, wanneer de Wes- eden iets op touw zet- met het communisme wanneer het Oosten loed zou verkrijgen. en Duitschers! Eén nen duidelijk: de be- het Oosten. Het \Yes- Zuiden zullen de be rengen. In het Oosten of dit Europa nog zijn van duizenden jaren >f niet. Zie verder pagina en boerenarbeider zijn, ipen den Landstand op iat wij de vaste over- dat een apparaat, dat stisch is opgebouwd, schen zal kunnen ma- :er dat niet het geval niet dat het nationaal- n is voor mooi weer, stormweer noodzake- :n het zoo stellen, dat in Europa beslist wordt al-socialisme. In Italië ien, wie tenslotte be ken zijn: de fascisten! it altijd weer zijnl Bij chouwing zullen wij ïten baseeren en daar- tgaan. Wij zullen het ten doen in eerste in- ders gaat het niet. De ng, ook in oorlogs- meer naar nationaal- incipes worden uitge ver wij dan hier deze bespreken, dan weten i wij thans leven, dit is omdat er een met jdend Duitsch volk is, daar geholpen wordt, plpen. door de zwart- ssolini, door Hongarije het wordt ook ge- aantal Nederlanders, geval hun kern vin- Terwijl wij de taak vechten, zien wij na- meeste belangstelling buiten gebeurt. Maar gebeurt in militair aan ons ter beoordee- aan ons om onder :den te blijven geloo- vertrouwen en inner- dat de zege toch zal Hitier en zijn man raden, heb ik, na het- gezegd heb, niet meer dit kort te zeggen: uw bedrijf moeilijk- iederen dag weer, en nationaal-socialist bezoeken krijgt van bezoeken dan de an- dat op dit oogenblik voor de toekomst, lletywerken. trachten, want dit is bijzonder verheugd latst in Drenthe was. ïthe hebben onze boe- ilijkst, omdat zij daar en geterroriseerd. En denken „in Drenthe w'él een klap gekre- wel veel menschen O ja, er zijn er mrlijk zijn er heen- :en automatische zui- ng. Maar dit mag ik ïen: niettegenstaande laatste maanden zijn éér bijgekomen dan er us) kameraden, ik behoef zeggen, houdt goeden por Zoolang er nog ons daarbuiten staat, men zeggen, dat hier :iaiist versaagd heeft, met elkander vast. iw Nederland in een uropa. wat gij doet het on- schen goed en kwaad, lijft beseffen, dat God tte het. Al regeert, af van drogredenen, nen, die u wijs wil let wereldkapitalisme hen huize voor ons •illen zijn. Blijft ver u willen zeggen, dat liteindelijk reehtvaar- ïest trouw aan onze liver zijn en gericht r natie. Weest trouw :n denkt daarbij, dat is volk door honder- gevoerd heeft en ons t rechte spoor heeft daarvan dienaar wll- Nederland zal her- erland in een nieuw alleen door de zege enen Het kan alleen ding, het samenhou- itionaal-socialisten of z'jn of dat zij Ne- De kameraadschap et begin van de Ka- ichen de Germaan die kameraadschap denhe'd vormen net odig is voor het vol- rooa want alleen in kunnen wij leven; s). Er bestaan, hier te lande een aantal menschen, efte meenen, dat in het Oos ten het tiai^Qhaal-socialisme en het bols jewisme elkaar zullen vernietigen, dat dan de Btogelschen en Amerikanen West- Europs^ zullen binnenkomen en aan een grenst, waarover men het nog niet eens is, het opdringen van het bolsjewisme zullen tegenhouden. Deze lieden geloo ven zelfs, dat dit in feite de geheime plannen zijn van de menschen in Enge land en Amerika, die aan de touwtjes trekken, dus van Churchill of Roose velt. Onverschillig van welken aard de jongste plannen van Churchill en Roo- sevel; zijn, ik kan hier vaststellen, dat Engelschen en Amerikanen met 't bols jewisme op leven en dood zijn verstrikt, feoodat zij niet anders kunnen dan Eu ropa prijs geven. Moeten de bolsjewis ten den oorlog opgeven, da; is hij ook verloren voor de Engelschen en Ame- rikaneh. En omdat de Engelschen en Amerikanen dit precies weten, ziJn_zlJ 6ok zonder bezwaren bereid, heel Eu ropa op te offeren. Zij hebben het al gedaan. Zu heb ben den Balkan uitgeleverd, de GrieK- sche en de Joego-Slavische emigran- tenregeering uit Londen verwijderd, zij hebben Polen prijsgegeven. Dat zijn de bewijzen, dat deze lieden daarginds, on verschillig of zij in het geheim zoo of anders willen, met Moskou zoo ver strikt zijn, dat de bolsjewieken hen als een Shyloek eenvoudig aan hun woord kunnen houden. De laatste hoop lie die lieden daarginds hebben is, dat althans de Duitschers de voorspiegelingen van Churchill en Roosevelt, dat men zich met het bolsjewisme kan verstaan, niet ernstig opvatten. Maar de geesten, die zij hebben opgeroepen, laten hen niet los Mijnheer Stalin heeft ergens een orthodoxen priester opgegraven, hem tot aartsbisschop gemaakt en speelt nu naar buiten den confessioneel ver- draagzamen man. Niemand in Engeland en Amerika zal dit van hem gelooven. Maar zij moeten doen alsof zij het ge looven. Ja, de aartsbisschop van York moet naar Moskou reizen en daar een niet te overtreffen bewijs leveren van grenzelooze huichelarij. Maar het is zeer interessant, dat te gelijkertijd, terwijl het bolsjewisme en communisme worden voorgesteld als vrienden van den godsdienst, de bekende Engels che schrijver Welles een boek laat verschijnen onder den titel: „Crux Atanaja". in dit hoek wordt de huidige oorlog gekenmerkt als een wereldomspannenden strijd met het doel zich te bevrijden van den wurgenden octopus, waarmede de katholieke kerk bedoeld is. Welles spreekt daarbij een speciaal persoon lijk woord van verdoemenis uit aan het adres van het hoofd van de katho lieke kerk, Paus Pius XII. Het be stempelt hem als den openlijken vll" and van alle scheppende en opbou wende denkbeelden, die de katho lieke geestelijkheid dwingt slechts dat gene te lezen, wat hij wenscht, en wiens wezen stamt uit het duisterste tijdperk. Dat moet toch aanleiding geven tot nadenken. Dat is dat com munisme en bolsjewisme, dat thans in Engeland niet genoeg bevorderd en ge- prezen kan worden. Onze verhouding tot het Amerika- ii Isme is duidelijk geworden uit de ervaringen van het daar 1919. Wat men ons thans vandaar wil brengen, is inderdaad precies hetzelfde, alleen nog versterkt, wat wij in 1919 beleefd heb ben. Het is de invasie van een ma teloos uitbuitende kliek van sjache raars van menschen die niets anders voor hebben dan het cultureele leven het zedelijke leven en het moreel van een volk werkelijk en volkomen te ver nietigen. Het is de invasie van het sadistische jodendom, dat niets anders wil dan de Germaansche volkeren met wortel en tak volkomen uit te roeien. Dat is een resultaat van het bolsje wisme uit de tweede hand. Voor ons is het Amerikanisme van mijnheer Roosevelt in niets sympathie ker en in niets onverdraaglijker, dan het bolsjewisme van Stalin. Wij zullen hier deze kust van Europa met uiterste hard nekkigheid verdedigen, hoe ook de ge beurtenissen in het Oosten verloopen, opdat deze ziekte, die den kiem des doods voor onze Europeesche cultuur in zich draagt, wordt afgeweerd. Helpt Duitschland in den strijd! In dit verband kan ik spreken over 'de bijdrage, die het Westen van Europa kan leveren. Die bijdrage kan altijd weer slechts uit een ding bestaan: ons te helpen in den strijd, die wij, nationaal- socialisten, om Europa voeren, hetzij in het Oosten, hetzij hier in het Westen. Dat is echter de eenige voorwaarde en en tevens ook de stellige garantie, dat deze volkeren, de Nederlanders en alle anderen, door de vervulling van deze voorwaarde, n.l. door hun optreden voor Europa, hun volksche vrijheid en onaf hankelijkheid zullen bewaren en garan deeren. Dat verbindt ons, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. Dat verbindt mij met den heer Mussert, die met zijn N.S.B. een vastberaden heraut is in dezen strijd. Hij is het, die aan het Nederlandsche volk steeds weer voor houdt, welke weg leidt naar het duide lijk voor oogen stellen van eigen eer, maar tevens naar de verdediging van de eigen volksche vrijheid. En maakt u zich geen zorgen. Stellig komt de dag, waarop deze kruisweg, dien u, Leider, met uw partijgenooten thans bewandelt, door het Nederlandsche volk zal er kend worden. Dan zal het Nederland sche volk inzien, wat het nationaal- socialisme in de N.S.B. en den Lei der Mussert voor de Nederlanders beteekent en beteekend heeft. Wel licht zijn er dan nog ergens in een hoekje een paar vastberadtn lieden, die tenslotte geen andere kreet meer zullen slaken dan: „de oorlog moet een einde nemen, zelfs op gevaar af, dat de nationaal-socialisten hem Wij bevinden ons in het vijfde oor logsjaar en het zou verkeerd zijn te veronderstellen, dat dit viifde oorlogs jaar geen ernstige geestelijke belasting beteekent. De gebeurtenissen, die in het Zuiden en in het Oosten zijn ontstaan en da hevigheid van de bomaanvallen zijn zware belastingen. Maar die zijn er ook in Engeland. Het is zeer opmerke lijk, dat Churchill,' die indertijd steeds gesproken heeft over bloed, zweet en tranen, opeens zenuwachtig wordt en de propaganda, die over een langdurigen oorlog spreekt, wenscht te vervangen door de bolsjewistische propaganda, dat de oorlog nog dit jaar kan worden ge wonnen. Dat beteekent, dat de stem ming in Engeland een aanmerkelijk dieptepunt bereikt moet hebben, onge veer zooals hiej: in bepaalde kringen, die een dergelijke aanvuringsbehoeifte aan termijnen hebben, waarbij de opti misten met drie weken, de pessimisten met drie maanden rekenen. Dat is een zeer bedenkelijk teeken voor het Engel- sche moreel, maai ook voor die van de vijandig gezinde Nederlanders. Betere toekomst tegemoet. Het staat ons duidelijk voor oogen, dat de zware belasting, die op alle natio naal-socialisten er vooral op het Duit sche volk drukt, uren van moedeloos heid en van twijfel kan brengen, maar tevens ook uren van den weerstand, want dan treedt aan het licht, welk een kunnen en welk een geloof er in de menschen steekt. Het kunnen schraagt de menschen, die hun strijd om het be staan voeren, hetzij in het Westen, het zij in het Oosten. Wanneer de anderen zouden overwinnen,zou er niets meer zijn, dat het leven in Europa waard maakt geleefd te worden. De plaatsen van de Europeesche cultuur, de baker mat van het Arische ras in de geheele wereld, zouden vernietigd worden, dat weten wij. Evengoed weten wij dat on ze oorlogsdoelstellingen goed en recht vaardig zijn. Wanneer wij, nationaal- socialisten ons handhaven, dan zal er in heel Europa geen menseh zijn, die niet een betere toekomst tegemoet kan zien. Natuurlijk mag men niet altijd uitgaan van datgene, dat er eens was. Het rad oer geschiedenis draait niet terug Men moet in een vijfde oorlogsjaar uitgaan van den oorlogstoestand en dan kunnen wij slechts zeggen: Wanneer wij deze ge weldige som van krachten, die wij thans in de machine der vernietiging moeten steken, voor een socialen opbouw kun nen gebruiken, dan zal het in Europa goed worden en dan zaï het ook hier in Nederland weer mooi zijn om te leven, voor den Nederlandschen boer en voor den Nederlandschen arbeider. Wanneer wij winnen, hebben ook de anderen nog lan> niets te vreezen. Im mers. de Engelschen hebben hun we reldrijk aan de Amerikanen en niet aan ons verloren. Wat echter de Amerika nen betreft, zou ik het volgende willen zeggen: Aunt U zich voorstellen, is Jet denkbaar, dat er een zin bestaat: „Wan neer wij ook sterven, de Vereenigde Staten moeten leven" gelooft ge dat de Amerikanen ooit met een dergelijke kracht van wil den oorlog kunnen voe ren? Maar wij: Wij komen met dezen zin voor de wereldgeschiedenis. Wij zeggen: „Wanneer wij ook sterven, Duitschland moet leven", daarom zijn wij er volko men zeker van, dat wij een weerstands kracht opbrengen, die de tegenpartij nooit kan overwinnen. Dat is ons kun nen, kameraden. Bij dit kunnen komt het geloof, dat onze leiding het goede wil. Kameraden! Nederlandsche en Duit sche nationaal-socialisten, het lot heeft ons den Führer gegeven. De Führer is niet een mensch die uit eenigerlei bevoorrechten stand komt. De Führer is een mensch, die uit de arbeidersklasse komt, dien het lot den vader vroegtijdig heeft ontno men, om het te plaatsen voor alle be proevingen. De Führer is als mensch gebleven wat hij was: de eenvoudige man van zijn volk. Adolf Hitler kent alle zorgen, kent allen kommer, die eiken volksgenoot afzonderlijk treft. Hij heeft alles meebeleefd en in zich bewaard. Dat is de bron van zijn groote kracht. Nooit heeft hij zich van zijn volk verwijderd. Hij staat er midden in. als een van ons. Dat is voor ons de groote waarborg, dat deze strijd op leven en dood voor het groote sociale rechtvaardige doel eener nieuwe or dening van het Europeesche en het Germaansche leven, gevoerd worll volgens waarachtige beginselen der waarheid en der sociale rechtvaar digheid. En daarom zullen wij met den Führer overwinnen. En daarom zullen wij uit dezen oorlog nog slechts als fanatiekere nationaal-socialisten te voorschijn komen om te beginner, aan ons vredeswerk. Heil dem Führer. Het is geen wonder, zóo wordt In een door het D.N.B. ontvangen oor logsbericht over den strijd tegen het gepeupel van Napels gezegd, dat Na pels nog in de uren van zijn defini tieven ondergang verraad pleegde. Verraad was hier iets heel gewoons. Deze millioenenstad, die zeker niet Italië belichaamde, die het fascisme in tientallen jaren van moeitevollen arbeid uit het moeras van corruptie en nietsdoen probeerde te bevrijden, viel in de jaren van den oorlog in haar natuurlijkste' element terug, zij wilde ongebreideld en meedoogenloos aan den oorlog verdienen. Jarenlang heeft het gepeupel van Na pels niet alleen den oorlog van het eigen land, doch ook de oorlogvoering van zijn bondgenoot gesaboteerd. Voor geld was hier iedereen te koop en tot het laagste verraad bereid. Men dient dus ook de jongste gebeur tenissen. het gewapende oproer van het communistische plebs op 28 September, zien in het licht van het karakter dezer stad. Had Napels wel een karakter? De Duitsche soldaat, die op zijn reizen naar het Zuidelijke Europeesche front in Napels enkele uren oponthoud had, werd reeds aan het station door jongens over vallen, die hem in een onophoudelijken woordenstroom alles trachtten aan te bieden, wat zich een mensch, in het bij zonder een soldaat, maar wenschen kan. Op de bedompte binnenplaatsen der ste gen lagen al die goederen in massa's op gestapeld, die door den oorlog reeds lang gerantsoeneerd waren. Dat de prijzen, die het plebs verlangde, het vijftigvou- dige van de normale waarde overtroffen, dat de goederen, die zij aanboden, dik wijls waardelooze rommel was, dat was voor ons toen al geen geheim meer. Eigen vonnis Het gepeupel van Napels heeft zich zelf gevonnist. Toen tienduizenden na het bombardement van de Anglo- Amerikaansche bommenwerpers in de onderaardsche holen honger leden en verkommerden, toen Je Duitsche en Italiaansche commando's helpend wilden ingrijpen, ja, zelfs toen sabo teerde de stad de hulp en versjacher de zij liever aanzienlijke hoevéelhe- den levensmiddelen of hield deze achter om hooge prijzen af te wach ten. Daarop werden feesten en or gieën gevierd. Op 25 Juli jubelden zij, omdat zij met het terzij destellen van 'iet fascisme hoopten op nog ongebreidelder wijze za ken te kunnen doen. Op 9 September werden Duitsche officieren en soldaten vanuit een hinderlaag overvallen Toen door het energiek ingrijpen van de Duit sche weermacht binnen enkele uren schoonschip werd gemaakt, toen was Na pes „fascistischer dan ooitDe militaire opslagplaatsen aldaar, door de groote zwendelaars jarenlang verborgen en ge camoufleerd, zouden door de communis tische belhamels onder het zingen van fascistische liederen geplunderd worden Toen de Engelschen door het verplaat sen van het Duitsche front bij Salerno tot op enkele kilometers de stad waren genaderd, toen voor Capri de Engelsch- Amerikaansche kruisers en torpedojagers verschenen, toen toonde Napels weer plotseling zijn oude gezicht. Uit de on deraardsche wapenopslagplaatsen werden mitrailleurs en karabijnen, handgranaten en ladingen dynamiet te voorschijn ge haald. Nog éénmaal probeerden de com munisten de magazijnen te bestormen. Vanuit vensters, ruines en schuilkelders sloeg ons op 28 September des avonds t vuur van het laffe plebs tegemoet. De communisten van Napels echter hadden zich weer eens verrekend. Hun agenten, door de Engelschen *s nachts gestuurd hadden hun te veel beloofd. Terwijl aan den Vesuvius, ten Zuiden van Napels, de distancieeringsbewegingen van de Duitsche Salerno-divisie volgens de plannen verliepen, hielden onze be veiligingstroepen in de binnenstad van Napels grondig opruiming. Enkele Duit sche gevechtsgroepen hebben den com- munistischen opstand meedoogenloos on derdrukt. Onze gepantserde verkennings wagens joegen door de straten en stel den den eenen haard van verzet na den an deren buiten gevecht. Onze dynamietcom- mando's gingen tot de bevolen vernie lingen over en maakten de havenwerken onbruikbaar. Napels echter heeft het loon voor zijn jarenlang verraad ge kregen. VERTREK VAN VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTEN. Verleden week. Donderdag is weder een groep van eenige honderden vrij- ligers voor den strijd tegen het bolsje wisme naar het Oosten vertrokken, om, na de noodige militaire opleiding te hebben ontvangen, actief aan dien strijd voor het nieuwe Europa deel te nemen. In de zaal van den Haagschen Die rentuin .werd in den namiddag afscheid genomen. SS-Obergruppenführer und General der Polizei, Rauter, en de plaatsvervangend Leider der Nationaal- Socialistische Beweging. Van Geelker kerken, inspecteerden den in carrévorm opgestelden troep en spraken daarna de mannen toe. De heer Van Geelkerken, namens den Leider het woord voerend, her innerde eraan, dat reeds duizenden en duizenden zich vrijwillig hebben opgegeven om bij de Waffen-SS dienèf te nemen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Het oogenblik zal komen, waarop honderdduizenden uit het Nederland sche volk bereid zullen worden, ge vonden orh dit voorbeeld te volgen. Men denke niet door sluipmoorden het nationaal-socialisme te kunnen verpletteren. Van de duizenden Ne derlanders, die reeds in den daadwei- kelijken strijd zijn voorgegaan, hebben velen zich reeds door hun dapperheid onderscheiden fin ook gij, aldus spre ker, moogt er trotsch op zijn, aan dezen strijd te kunnen deelnemen, om onder de opperste leiding van den Führer het nieuwe Europa te helpen tot stand brengen. Generaal Rauter bracht in herinne ring dat verschillende Nederlanders aan het Oostfront reeds op verant woordelijke posten konden worden ge plaatst. De trouw, waarvan de Führer onlangs door de bevrijding van Mus solini heeft doen blijken, moge, aldus spreker, ook u allen stimuleeren. Deze trouw is een oud Germaanseh begrip, dat wij allen hebben hoog te houden en dat ons tot de overwinning zal lei den, wanneer wij allen met dapperheid onzen plicht vervullen. Namens den Reichsführer SS uitte spreker de beste wenschen en hij ein digde met een Sieg Heil op Adolf Hit ler, waarmede alle aangetredenen drie werf hun instemming betuigden. Waarn. hoofdred., kunst en wetenschap pen: H. P. v. d. Aardweg, Alkmaar; chef van dienst: Tj. N. Adema, Alkmaar; bui tenland: Jac. Broersen, Hoorn; binnen land en rayon Alkmaar: D. A. Klomp; sport en rechtb.: J. Werkman, Alkmaar. Rayonredacteuren: Den Helder, A. C. van Kampen te Alkmaar; Schagen: A. Eriks, Alkmaar; Kennemerland: J. Belterman te Beverwijk: Zaanstreek: W. J. Harwijne te Zaandam: West-Friesland: Jac. Groot te Enkhuizen. Verantw. voor de adv.-rubriek: W. Ka- getlle, Koog a. d. Zaan; voor de plaatsel. MVVDe Spechten 32 adv. X. Bug. AlKmaary 1 Roermond—Mëurits 1—3 NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept Er kunnen thans inlichtingen worden ver strekt omtrent krijgsgevangenen, bene den den rang van officier, beginnende met de letters ko tot en met de letters me Zij, die inlichtingen wenschen om trent voreribedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te melden tot -het infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, mi litairen rang en laatst bekende stand plaats. „ONZE JEUGDSTORM". Hedenavond spreekt Max Blokzijl over den Zender Hilversum I, in de serie „Brandende kwesties" over „On ze Jeugdstorm". Do overzichtschrijver heeft waar achtig niet te klagen over gebrek aan stof. Hij komt eiken Zondag avond voor verrassingen te staan en kan dan maar een keuze doen nit de rijke stof, die hem ten dienste staat. Zoo zou hij vandaag bijvoorbeeld kunnen beginnen met onsportief- gedoe in Vinkeveen, waar de scheidsrechter, die den gasten in den wedstrijd Hertha—ASV een strafschop toekende, door het pu bliek werd aangevallen en een flink pak slaag kreeg. Natuurlijk werd de wedstrijd gestaakt en even na tuurlijk zal Hertha de gevolgen van het gebeuren moeten dragen! Om echter tot de wedstrijden zelf te komen, in Oostzaan hebben de Wor- merveerders het stoute stukje uitge haald, om OSV een nederlaag toe te brengen. Weliswaar won WFC siechts met 1—0 (echte Zaansche cijfers!), maar daarmee raakte OSV twee kost bare punten kwijt. Tot groot genoegen natuurlijk van KFC, dat zelf van RCH won met 31. In Enkhuizen hebben West-Frisia en ZFC een spannende partij weggege ven, waarbij de thuisclub tenslotte aan het langste eind trok. Het gevolg daar van is, dat West-Frisia zich in de kop groep plaatste met KFC, OSV en WFC en dat ZFC voorloopig een iets be scheidener rol speelt. Altijd: voorloo pig, want over enkele weken kan de situatie al weer geheel anders zijn. De Alkm. Boys ondervonden de kracht van Santpoort's voorhoede en verloren met 2—4. Door deze zege van Sant poort kon het gedrang in de onderste helft wel eens buitengewoon groot worden. VSV verliest één doelpunt, VSV was niet op dreef, dezen Zon dag, en het gevolg daarvan was, dat de Velsenaren met een gelijk spel ge noegen moesten nemen. Intuschen een aardig succesje voor het bezoekende DHC! Echter, niet alleen VSV, ook Ajax liet een veer. Haarlem, dat een en thousiaste bui had, stuurde de Amster dammers met een gelijk spel huiswaarts. Met de grootste moeite bleef Feyen- oord de baas over haar stadgenoote RFC (2—1), terwijl VUC in Dordrecht toonde, dat ze dit seizoen een hartig woordje wil meespreken: Emma werd geklopt met 42. In District I liet DWS zich volkomen verrassen door Hermes DVS, dat den zeer moeilijken wedstrijd met 2—1 won. Intusschen gaan de Volewijckers rustig verder en wonnen na een slecht ge speelden wedstrijd van Sparta met 31 ADO had heel veel moeite met de Stormvogels en ware het niet, dat de Umuider voorhoede zoo schotloos vr?: geweest, ADO zou. verloren hebben Xerxes verloor thuis van EDO met 23 en HBS klopte DFC met 2—1. i het Oosten behield Go ahead haar fraaie positie door een 31 -zege O' re "on, al blijf' MEC. dat in E schedé van de Sportclub won, 'haar op den voet volgen: in het Zuiden zorgde PSV voor een verrassing door met 30 van Endhoven te winnen, terwijl NAC "ii Willem II gelijk speelden en in het Noorden won Heerenveen slechts met 3—1 van Veendam. 3e klasse A. In de 3e klasse A zorgde Schagen voor een record-uitslag: Met niet min der dan 10—0 werd Succes geklopt! Bo vendien was het voor Schagen een goede dag, doordat QSV tegen Zaandijk gelijk speelde, zoodat beide clubs een nek-aan-nek-race gaan strijden. KW bracht het verjongde HRC een 21- nederlaag toe en Beverwijk had een productieve bui: met 7—3 werd van GVO gewonnen. 3e klasse B. In de 3e klasse B deed DTS opnieuw buitengewoon fraai werk door Schoten het sterke Schoten, in eigen huis een 15-nederlaag toe te brengen HFC herstelde zich en klopte Halfweg met 5—0, terwijl Terrasvogels en Kinheim evenals Bloemendaal en TIJBB, gelijk speelden. 3e klasse D. Hollandia gaat door met het noteeren van groote overwinningen. Nu werd de Meer opgezocht en het resultaat was een alleszeggende 6—0-zege. JHK zal wel de eenige ernstige concurrente zijn: deze Amsterdammers wonnen Zondag uit van SDW met 31. De Germaan verloor thuis van WA met 13 en WMS kon het niet bolwerken tegen TOG. dat met 20 won. 4e klasse A. In de 4e klasse A liet N.-Niedorp zich op eigen veld verslaan door Atlas, dat de laatste weken goed op dreef is. Oudesluis stelde teleur: met 13 wer.d thuis van Wieringerwaard verloren Dan deed Vrone het beter, dat bij BKC op bezoek was en een gelijk spel wist te forceeren. Watervogels—Texel werd uitgesteld. 4e klasse B. De Hoorhsche 4e klassers hadden deze maal weinig succes: Always For ward verloor den uitwedstrijd tegen Sijbekarspel en de Sporters konden he'. thuis niet bolwerken tegen SEW. An dere wedstrijden werden in deze klasse niet gespeeld, 4e klasse C. In 4C verloor CSV, dat met eenige invallers moest uitkomen, met 02 van ADO '20, dat met CSV vermoedelijk de sterkste ploeg is. USVU was de kluts kwijt en verloor op eigen veld met 29 van VVB. Het resultaat van IEV— Vitesse is nog niet bekend. De Alkm. Boys hebben in eigen huis tegen het „zwakke" Santpoort een 24- nederlaag geleden en deze nederlaag was volkomen verdiend. Want Sant poort was niet zwak, omdat het een zeer levendige, zeer gevaarlijke voor hoede bezit, of liever, omdat het een Bakkum bezat, die de ziel van den aanval was en die speciaal zijn beide vleugelspelers zulke prachtige ballen gaf, dat doelpunt eenvoudig niet kon den uitblijven. Bakkum rukte 4e Boys verdediging keer op keer uit elkaar en het succes was duidelijk: ondanks een groot Boys-overwicht in het veld een 20-voorsprong van Santpoort. Mei twee doelpunten van uitstekende kwa liteit! Daarmee is feitelijk alles verklaard De Alkmaarders speelden in het veld niet onaardig, hielden het tempo, voor al in de eerste helft, hoog, maar faal- den voor het doel. Ze namen in die eerste helft dertien hoekschoppen zon der eenig resultaat, zij het dan, dat juist die dertiende na eenig heen en weer getrap de Grand in de gelegen heid stelde, om er 12 van te makenT Tusschen de bedrijven door flitsten de Santpoort-midvoor en vleugelspelers zoo nu en dan langs de Alkmaarsche verdediging en doelpuntten twee keer Verder zorgdm de Boys vlak voor dp rust voor de noodige sensatie door een langdurige doelworsteling voor het Santpoort-doel, maar ook deze sensatie leverde geen succes. In de tweede helft was Santpoort aan vankelijk sterker, doch juist in die periode kwam de gelijkmaker en werd de thuisclub daarna weer iets sterker Maar weer zorgde Bakkum voor de evenwichtsverstoring (2—3) en vlak voor tijd kopte de midvoor een hoek schop (de 23ste!) op onnavolgbare wijze in het doel. 't Was een levendige wedstrijd, die het aankijken volkomen waard was. ZEEVOGELS II—H.S.V. I 2—5. Zeevogels II kwam met een zeer jeugdig elftal in 't veld, dat aanvan kelijk stand wist te houden. H.S.V. speelde voor de rust tegen wind, waar van de thuisclub wist te profiteeren. Door twee goede doelpunten éing de rust met 20 in voor Zeevogels. Na de rust was H.S.V. niet voor het doel van de thuisclub weg te krijgen en verder dan een paar uitvallen wist de ze het niet te brengen. H.S.V. voerde den stand geleidelijk op tot 25. Het was overigens van beide partijen een matige wedstrijd, OUDORP I—It.K-A.F.C. I, 5—1. Ook Zondag ging Oudorp I op den in geslagen weg voort en zond R K.A F.C met een 5—1 nederlaag naar huis. Was met de rust de stand pas 2—1, na de hervatting wist Oudorp door goed com bineeren den stand op 5—1 te brengen zoodat zij nu met 6 punten uit 3 wed strijden aan den kop staat. B. K. C.—VRONE 1—1. Een matige wedstrijd, waarvan alleen de laatste 20 minuten konden boeien. Tot dien tijd waren de voorhoeden slecht op dreef en vooral die van BKC, welke zeer vaak in den aanval was en daardoor BKC een veldmeerderheid gaf, toonde een groote schotloosheid, Vrone, een taaie tegenstander, verdien de het gelijke spel. al was het alleen maar door het harde werken. 20 minuten voor tijd zag Paardekooper eindelijk kans om uit een fraaien, open aanval aan BKC de 'eiding te geven, maar een snelle tegenaanval, waarbij de B verdediging niet vrij uit ging, zorgde, dat de balans weer in evenwicht kwam Vanaf dat oogenblik zette BKC alles op den aanval, doch op wonderbaarlijke wij ze ontsnapte het Vrone-doel een paar keer aan een doorboring. DISTRICT I. Volewijckers—Sparta 31 ADOStormvogels 2—1 Xerxes—EDO 2—3 HBS—DFC 2—1 HDVS—DWS 3—2 DISTRICT H. F,mm»VUC 2—4 VSV—DHC 2—2 RFC—Feijenoord 12 Haarlem—Ajax 11 DISTRICT III. AGOVV—Tubantia 3—2 Quick—PEC ultgest. EnschedeNEC 13 Go ahead—Wningen 3—1 Heracles— Ensch. Boys 1—1 DISTRICT IV. Spekholzerheide-BVV 2-1 FSV—Eindhoven 3—0 NOAD—Longa 14 NAC—Willem II 0—0 DISTRICT V. Be Quick—Sneek 1—0 LSCVelocitas 10 Veendam— Heerenveen 13 L'warden—GVAV 00 Achilles—HSC 3—3 Tweede klasse A. KFC—RCH 3—1 West-Frisia—ZFC 2—1 OSV—WFC 0—1 Alkm. BoysSantprt. 2t Tweede klasse B. Zeeburgia—Spartaan 3—2 Volendam—Vr.schaar 25 JkMversumDOS af a DWV-HVC 5—0 Hercules—AFC 3—3 Derde klasse A. Beverwijk—GVO 73 OSCZaandijk 00 SchagenSucces 10-0 KW—HRC 2—1 Derde klasae B. BloemendaalTIJBB 44 Helder—Zandvrt.m. uitg Terrasv,—Kinheim 1—1 HFC—Halfweg 50 Schoten—DTS 1—5 Vierde klasse A. N.-Niedorp—Atlas 23 OudesluisW.waard 13 BKC—Vrone 11 Watervogels—Texel uitg Vierde klasse C. CSV—ADO 1920 0—2 USVU—VVB 2—9 IEVVitesse onb Res. tweede klasse A. Helder 2—HFC 2 uitzest WFC 2Kennemers 2 1—4 VSV 2—AFC 3 2--2 RCH —Stormvogels 2 12 EDO 2—Alcmaria 2 1—3 Res. derde klasse A. Alcmaria 3—KW 2 5—3 HRC 2—OSV 2 uitgest Zaandijk 2 Assendelft 2 22 GEWESTELIJK KEGELTOURNOOI. Gister werd in gebouw Eik en Linde te Amsterdam een gewestelijk kegeltour: ooi gehouden, waaraan acht 'bonden deel namen. De Alkmaarsche Kegelbond nam ook met een XO-tal aan dezen wedstrijd deel en wist den tweeden prijs te behalen, terwijl de persoonlijke prijs voor »den hoogsten bondenwerper ten deel viel aan den heer J. Eyckholt met 205 hout. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Rotterdam 2494 hout. Alkmaar 2432 hout, Amsterdam 2420 hout, Haarlem 2313 hout, Utrecht 2262 hout, Delft 2243 hout, Den Haag 2212 hout, Gooi- en Eemland 2046 hout. De wedstrijd werd geworpen met 10 bondnewerpers, over 4 planken. Iedere deelnemer 10 ballen op iedere plank. Per bond werden dus geworpen 400 ballen. Voor Alkmaar wierpen de heeren J. van Spanje (257 hout), C. Klerk (232 hout), J. de atcker (250 hout), J. Smit (233 hout). Joh. Diepen (231 hout), Q. Jonker (263 hout), J. Eycqholt (205 hout). G. Oudes (220 hout), Cf. J. Genefaas (190 hout), H. Kollman (263 hout). Athletïekwedstrüden. - Zaterdagmiddag is op het terrein van den heer K. Zijp aan den Nekkerweg een athletiektwee- kamp gehouden tusschen de dames v n Edam tegen Beemster/Purmerend. De wedstrijd had een spannend verloop en werd met miniem verschil gewonnen door B. en P. met 105V2— 1041/,. Hier volgen de uitslagen: 60 M.: 1. J. Prins B/B 9 sec.; 2. W. Bark B/P 9.1 sec.; 3. St. Jelluma E. 9.2 sec. 100 M.: 1. R. Hupkes B/P 15 sec.; 2. en 3. W. Bark B/P en Th. Kuik E. 15.6 sec. Vèrspringen: 1. R. Hupkes BP 4.40 m.; 2. A. Reehorst E. 4.13 m.; 3. F. Dal E. 4.06 m, Duitsche Driesprong: 1. H. Lunstroo E 9.0J m.; 2. R. Hupkes B/P 8.98 m.: 3. F. Dal E. 8.54 m. Hoogspringen: 1., 2. en 3. T. Zijp BP, N. de Boer en A. Reehorst E. 1.15 m, Kogelstooten: 1. W. Bark B/P 7.30 m 2 B. Luijt E. 7.09 m.; 3. N de Boer E. 6.95 m m. Speerwerpen: 1. B. Luijt E. 22.40 m.; 2. J. Ossebaard B/P 21.40 m.; 3. T. Osse- baard B/P 19.60 m. Balverwerpen: l. B. Luijt E. 26 m.; 2. T. Ossebaard B-B 23.85 m.; 3. M. Porte B/P 23.30 m. Estafette I gewonnen door Beemster/Purmerend. Estafette n gewonnen door Edam. Vijfde opvoering. - Zondagmiddag heeft de. Tooneeelvereen. „Midden-Beemster" voor de vijfde maal opgevoerd „Kinderen van ons Volk" van Antoon Coolen, Het Heerenhuls was weer uitverkocht, zocdat er zeer waarschijnlijk een 6de uitvoering op zal volgen. AnkVo-Amerikaansche bommen werpers hebben Zondagmiddag een ZFC 3Alkm. Boys 2 0—b n?nvr' Sedaa" ,°P Par"s. z°° meldt het agentschap Ofi, tot nu toe Schoorl 2Alkmaar 1 26 dooden en „veertig gewonden» zijn er 8 Gebruik makende van de duisternis, hebben onverantwoordelijke, uit het lood geslagen elementen, in de avonden van Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag bij verschillende N.S.B.- instanties en personen de ruiten inge gooid. Wij kunnen niet anders dan een der gelijk optreden in hooge mate afkeu ren. Ten eerste is het afkeurenswaar dig om menschen van een andere gees tesgesteldheid te molesteeren. Ten tweede zijn dit geen middelen om te genstanders tot ander inzicht te bren gen. Ten derde draait de gemeenschap op voor de daardoor veroorzaakte schade. Ten vierde worden de bestaande te genstellingen door dergelijke, van geen moed getuigende handelingen, ver scherpt en ten vijfde dreigt het gevaar, dat door deze onbezonnen daden, mede burgers, die daarmede niets te maken hebben, voor een taak worden opgeroe pen, die hun vrijheid van bewegen be perkt en voor hun gezins- en zakenleven zeer ongewenscht is. Wij hopen dan ook, dat ee.i ieder, die daarop invloed kan uitoefenen, het noo dige zal doen om deze wandaden tegen te gaan. 40-JARIGE JUBILEA BIJ DE POST. Zooals reeds werd vermeld, vierden de directeur en de referendaris van het post- en telegraafkantoor 1 Oct. hun 40-jarig ambtsjubileum. Ter gele genheid hiervan hielden de beide hee ren op Zondag 3 Oct. een receptie in het gebouw van de Vrijz. Herv. op de Heul. Het personeel van het postkan toor Alkmaar en velen van de kanto ren uit het ressort waren bijeengeko men om hun jubileerenden dierecteur en referendaris te huldigen. De direc teur sprak allereerst eenige woorden van waardeering tot zijn medejubilaris den heer Wensink en overhandigde hem hierbij de oorkonde van den Di recteur-generaal. Hierna bracht een clubje muzikanten, gevormd uit de Postfanfare, den heer Wensink een se renade, waarna de heer Rem namens het personeel den heer Wensink hul digde en van de waardesring van het personeel voor hem blijk gaf door de overhandiging van een mand bloemen. Nu was het de beurt aan den tweeden jubilaris, den directeur, den heer Van Gelder. Allereerst sprak de inspecteur eenige woorden en overhandigde de oorkonde van den Dir.-gen. Daarna sprak de heer Wensink, en de heer Rem namens het personeel. Ook den direc teur werd een fraaie bloemenmand aangeboden. De voorzitter van de Post fanfare en eenige andere heeren voer den vervolgens het woord. Na het offi- cieele gedeelte werd het personeel in de gelegenheid gesteld de jubileerenden de hand te drukken. De middag werd verder in gezellig samenzijn doorge bracht. JEUGDSTORM. Van de zijde van den Jeugdstorm schrijft men ons het volgende: De Jeugdstorm trekt de aandacht! Eindelijk beginnen de Alkmaarders te beseffen, dat men de Jeudstorm niet zoomaar voorbijloopefi kan, dat de jon gens en meisjes in hun fleurige unifor men hoe langer hoe meer terrein win nen. Dat ziet men duidelijk hieruit, dat enkele onverstandigen zich er blijkbaar kwaad,om maken en de Jeudstorm hin deren willen. Onlangs is een vlag verbrand. Het laaiende vuur was een symbool voor de geestdrift, die de jongens en meisjes bezielt. Nu is het propagandabord van de Heiloërbrug vernield. Een knap stukje werk, een uitstekend stukje werk. Als de heldhaftige daders den volgenden keer de brokken nog opruimen, zal de Jeugdstorm ze dankbaar zijn! Meer bereiken ze er niet mee. We hebben het al die jaren zonder pro pagandabord gedaan, een klein tijdje kan er ook nog wel bij. De Jeugdstorm gaat verder, nog meer overtuigd dat hij een doorn in het oog der lamlendigen, der egoïsten is, en we tende dat hij een magische aantrek kingskracht heeftvoor de sterken, de fieren, die gelooven in ons devies:: „In Godsvertrouwen alls voor het Va derland". GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehooden examen voor logopaerlistft slaagde enze stadgenoote mej. J. M. Jansonius. Onze stadgenoote mejuffrouw Els Palpari slaagde tc Amsterdam voor 't examen van apothekersassistente. KLAAS VAN BEECK EN ZIJN ORKEST. Klaas van Beeck met zijn orkest en het Hawaii,-inensemble De Kalaulea's vonden Zondagavond bij hun optreden in Alkmaar een uitverkochte Gulden Vlies-zaal. Het ul{ acht personen bestaande or kest heeft zich uitstekend geweerd en met den leider als pianist een groot aan tal van de meest bekende nummers uit zijn repertoire met stijgend succes ten gehoore gebracht. Verschillendo nummers slaagden bijzonder door den- zang van Lammy van der Hout, die ook op zeer goede wijze enkele spe ciale liederen ten gehoore gebracht. Klaas van Beeck begeleidde daarbij en deed dit ook bij de twee saxo- phoon-solo's keurig uitgevoerd door Rinus van Zelm. Ook de andere or kestleden kregen gelegenheid zich als solist te laten hooren. De Kalaulea's, een ensemble met acht medewerkenden, wisten met tal van liederen met of zonder zang te boeien en kregen veel applaus. Na de pauze speelde Van Beeck's or kest w^er vele nummers, waaronder diverse op verzoek, wat door de aan wezigen zeer gewaardeerd werd. G. C. van Gulik. KANTONGERECHT ALKMAAR. Overtreding van: Melkbeslutt: J. T. R. te Beemster twee geldboeten van f60 of 30 dagen. Verduisteringsverordening thuis): p. w. S. fo of 4 dg., G. A. de B f5 of 3 dg., J. H. G. f 10 of 5 dg, A. J. B. f6 of 4 dg., allen wonende te Alkmaar. Verkeersbeperking (zich tusschen 23 en 4 uur in openlucht oohouden): J. c. P. f 6 of één week tuchtschool. M. C. B, f 6 of één week tuchtschool en P. H. P. f 1 of één week tuchtschool (allen wo nende te Alkmaar). Motor- en Rijwielreglement: w. de V te Helloo f4 of 3 dg.; K. J B. te St. Pancras f3 of 2 dg.; R. v. D. en J. v d. B., beiden te Alkmaar, resp. f3 of 2 dg. en f3 of 2 dgG. v. D. te Langedijk f 2 of i dg., M. K. te Bergen f 2 of 1 dg. Leerplichtwet: L. H. f 5 of 3 dg., G. v. d S. f4 of 2 dg., J. B. f3 of 2 dg. en J. B. f3 of 2 dg. (allen wonende te Alk maar). Wegenverkeersregeling: W. W. te Alk maar f2 of 1 dg.; C. J. s. te Purmerend f 10 of 5 dg. Wetboek van Strafrecht (niet versch. als getuige): G. W. te Egmond aan Zee f 3 of 2 dg. Motor- en Rijwlelwet: M. T te Alkmaar f4 of 2 dg. Algemeen Reglement Vervoer (Ned. Sp.): A. W. v. d. H. te Hoensbroek 15 of één yreek tuchtschool:

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3