Corsica op unieke wijze ontruimd. DAGBLAD VOOR Hongersnood in Indië. Ten westen van Smolensk hevige gevechten gaande. Öuitschers bezetten Cos. pE mmd yAN m pAU$ DRIE ZIEKENHUIZEN VERWOEST. Commandowisseling: in Rotterdam. Verduister van 18.156.30, Jan van Zutphen 80 jaar. Economische zwendel in Brabant. Verkoopweigering is strafbaar Batterijen voor zaklantaarns. Een Nederlander tegen drie Sovjet-officieren. Germaansche Herfsfwedstrijden te Avegoor. Regeling der schoolartsendiensten. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voor dam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3390 - Red. 3330. Giro 187994. WOENSDAG 6 OCTOBER 19Ï3. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 933, 9 pagina's. Prijs der gewone advertenties la dexe éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer ƒ0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 9.10, voor het geheele Rijk 9.63. Losse nrs. 5 ets. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN XFÜHRER, 5 Oct.. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het Koebahbruggenhoofd wer den hevige doorbraakaanvallen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. Aan den Midden-Dnjépï, in het centrum en op eenige plaatsen in het noor den van het Oostelijke front plaat selijke aanvallen van den vijand. Daarbij kwam het vooral in het ge bied der Pripetmonding en ten westen van Smolensk tot heftige gevechten, die op het oogenblik nog voortduren. In Zuid-Italië versterkte de vijand zijn druk tegen den Oostelijken sector van het front en landde tegelijkertijd dicht achter ons front bij Termoli. Sterke Duitsche strijdkrachten zijn tot deny tegenaanval overgegaan. In aansluiting op de overbrenging van alle op Sardinië gestationneerde Duit sche troepen naar Corsica werd thans o'ok dit eiland volgens de bevelen ont ruimd en sflle troepen met inbegrip van hun zware wapenen, stukken geschut, pantserwagens, motorvoertuigen, en alle materiaal naar het vasteland over gebracht. Onder bével van It.-gen. Von Sen- ger und Etterlin, die als laatste met zijn staf het eiland verliet, is hier in voortdurenden strijd tegen de volgende troepen van Badoglio, Gaul listen en Amerikanen en tegen een groote vijandelijke meerderheid ter zee en in de lucht opnieuw een unieke prestatie geleverd. Zelfs de inscheping van onze laatste vernie lingsafdeel in g kon door den vijand niet verhinderd worden. Evenals de onder bevel van schout bij-nacht Meendsen-Bohlken en kapi tein ter zeeEngelhardt staande forma ties der marine, die, voor het meeren- deel met kleine schepen, de geweldige vervoersprestatie volbrachten, hebben zich transportformaties der luchtmacht bijzonder onderscheiden. De eigen ver liezen bij de totalp operatie zijn uiterst gering. Cos bezet. Op 3 October begon in het Oostelijke 'deel - der Middellandsche Zee een lan dingsoperatie van alle weermachts- onderdeelen tegen het ten noorden van Rhodos liggende eiland Cos. In ge vechten, dte twee dagen d_uurden, werd het verzet Van den vijand gebroken en het eiland tèezet, 600 Man van de Brit sche bezetting en 2500 man troepen van Badoglio werden gevangen genomen; 40 stukken geschut, 22 vliegtuigen en één schip buitgemaakt. De zuivering van het eiland van de laatste verstrooide resten van den vijand is nog gaande. Duitsche duikbooten hebben in de Middellandsche Zee voor de Noord- Af rikaansche kust uit beschermde vij andelijke convooien 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 59.000 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in hetzelfde gebied een convooi aan en be schadigden volgens de tot dusverre ont vangen rapporten 8 vrij groote schepen zwaar. De Britsche luchtterreur. Formaties vijandelijke vliegtuigen on dernamen overdag en des nachts ter- reuraanvallen op plaatsen in het Rijn-, Main- en Saargebied. Buitengewoon zwaar werden de woonwijken der stad Frankfort am Main getroffen. Andere vernielingen worden gemeld-uit Offen- Nog bestaat de mogelijkheid. am deel te nemen sen het weersport* kamp, dat Zaterdag 9 October a.s. vertrekt Flinke kerels van 16 te.m. *18 jaar, die aan dit kamp willen deelnemen, kunnen zich Donderdag 7 October a.s. van 's mórgens 8.30 tot 's middags 2 uur ia den Dierentuin bi Den Haag voor de keuring melden. Reiskosten vanaf woonplaats naar Den Haag en terug worden vergoed. Volgens verordening van den Rijks commissaris moeten werkgevers en scholen voor deze kampèir, die een maand duren, vrij geven. Werkgevers moeten hetloon doorbetalen en mogen deze maand niet als vacantia rekenen. Kosten zijn aan deze kampen niet verbonden, terwijl In de kampen dlenstkleeding, schoenen en sport- goed, alsmede een zakgeld van 50 Pfg per dag verstrekt worden. Daarom: aarzel niet langer en laat je Donderdag 7 October a.s. in Den Haag voor bet eerstvolgende Weersportkamp keuren Stapf/P&x m De plaatsvervangende perschef van de Tljksregeering, Stabsleiter Sündermann, heeft in Den Haag gesproken voor een grooten kring van vooraanstaande jour nalisten. Zijn uiteenzettingen betroffen vooral den psychologischen kant van het oorlogsgebeuren. In de kathedraal van Sevilla heeft Zondag de kardinaal aartsbisschop Seguar ''het woord gericht tot een duizendkoppige menigte. Hij ver- i klaarde o.m., dat er geen aanleiding bestaat om gemeenschappelijke ge beden vooi' -de vrijheid van den Paus te doen houden.' Als eenige kardi naal van Spanje staat hij in direct contact met den H. Vader en kan hij derhalve met beslistheid vast stellen, dat deze geen gevangene is. Hel^ is onverstandig zich te laten vangen door dergelijke ongegronde geruchten, want de pauselijke waar digheid is te heilig dan dat men daarmede "kan speculeeren. Tegen gemeenschappelijke gebeden voor een spoedigen vrede is echter ge heel geen bezwaar. bach, Mannheim, Ludwigshafen, Worms en Saarlautern. Door luchtverdedi gingsstrijdkrachten werden gisteren 41 vijandelijke vliegtuigen, voor het groot ste deel zware bommenwerpers, neer geschoten. De Duitsche weermacht ondernam in den afgeloopen nacht een reeks afzon derlijke a'anvallen op belangrijke ob jecten in Engeland. Aan de West-Fransche kust kwa%i het in den nacht van 3 op 4 October tot een gevecht tusschen lichte Duit sche vlootstrijdkrachten en Britsche torpedojagers. Eén vijandelijke torpedo jager werd getorpedeerd. Op eenige an dere werden talrijke artillerietueffers ge plaatst. De Duitsche formatie keerde met geringe schade op haar basis-terug. In aansluiting op het weermachtsbe- sricht kunnen wij nog het volgende melden: Bij den door Britsche bommenwer pers gisternacht ondernomen terreur- aanval op Frankfort am Main zijn, naar het DNB verneemt, drie ziekenhuizen volkomen verwoest, waaronder één kinderziekenhuis. Van de 150 bedolven kinderen konden er tot dusverre 30 geborgen worden. Het opruimingswerk wordt met de grootste snelheid voort gezet. Nieuwe gevechten in Italië. De militaire kringen te Berlijn ver klaarden Dinsdag, dat het Italiaansche front na de evacuatie van Napels be weeglijker geworden is. De Angelsak- sers verhoogen den druk op beide vleu gels van het front. In het Oosten heb ben zij gepoogd, achter de Duitsche linies in de streek van Termoli te lan den. Gevechten zijn aan den gang, maar zij hebben den toestand aan den linker Duitschen vleugel niet ernstig gewij zigd. Naar verder van de Italiaansche grens wordt gemeld, is de grens aan beide zijden nog gesloten. Vernomen wordt, dat in heel Noord-Italië na de dagen van strijd en paniek weer volledige rust is ontstaan en dat de bevolking weer kalm aan het werk is gegaan. Itali aansche douanebeambten op Zwitsersch grondgebied hebben hun posten weer betrokken en men verwacht, dat dezer dagen, als gevolg van de stabilisatie in den toestand, het kleine grensver keer hervat kan worden. Pogingen om naar Zwitserland te ontkomen, hebben bijna volkomen opgehouden. REDE VAN MUSSERT. UTRECHjf, 5 Oct. Dè persdienst van de N.S.B. ~~deelt mede: Ter gelegenheid van een commando wisseling in het district Rotterdam der N.S.B. heeft Zaterdag een leden-appèl plaats gevonden in de RivieraThal van de Diergaarde Blijdo^p te Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Muller, als districtsleider der N.S.B., heeft afscheid van zijn kamera den genomen in verband met zijn be noeming tot Gemachtigde van den Lei der in algemeenen dienst, belast met speciale opdrachten. In zijn plaats voor Zuid-Holland is de heer M. J. A. van Iers el benoemd. Vele Nederlandsche en Duitsche auto riteiten woonden de bijeenkomst bij. Ir. F. E. Muller deelde medeN, dat de Leider hem een andere taak had gege ven. Verantwoording afleggende van zijn werk, zeide spreker, dat hem de moed in de schoenen was gezonken, toen hij als geboren Utrechtenaar naar Rotterdam moest vertrekken, be taak was hier van de Beweging iets te ma ken en dit doel is bereikt. In October 1941 was de verkoop van „Volk en Vaderland" 4500 exemplaren en deze is gestegen tot 13.000 exempla ren. In het gemeente-apparaat met 20.000 man personeel zaten 30 leden, thans zitten zoowel in hooge als in lage functies 1200 leden. Na geïnstalleerd te zijn door ir. Mus- sert, voerde de nieuwe districtsleider, M. J. A. van Iersel, het woord, waarna Mussert óver den toestand van het oogenblik sprak. Wij zijn, aldus Mussert, ruim drie jaar bezet, doch ik spreek namens u als ik zeg, dat de Duitsche soldaat zich in Nederland voorbeeldig heeft gedragen. Een deel van ons volk is anti-Duitsch, doch dit i^ een oorlogsverschijnsel. Bij een Engelsche bezetting zou men veel erger anti-Engelsch zijn geweest. Het is nu eenmaal een groote ramp bezet gebied te zijn. Had Hitier Nederland met bezet, dan zou de strijd hier hebben gewoed gn niet bij Salerno. De wal in het Oosten is teruggeno men. Er zijn er ook onder onze tegen standers, die dit minder prettig vin den, maar wij hebben vertrouwen in de solidariteit van Europa, die onze eenige redding is, gegrondvest op ons 'geloof en ons vertrouwen, dat hjg; zegevie> rende Duitschland onder Hitler geen meester zal zijn om ons te knechten, doch dat wij weer vrij zullen kunnen leven. Wij snakken naar den opbouw in nat.-soc. geest, doch dan moet eerst de oorlof gewonnen zijn. Eenmaal zal een ommekeer ten goede komen en daarom rust op u de taak stand te hou den. De ^Beweging is de toekomst der natie. Zij is politiek de dragende fac tor in Nederland, want zij moet de natie bewaren. Daarom is de Bewe ging punt een, twee en drie bij al uw handelen. Beseft dit en blijft doorstrij den. Onze taak is een voorbeeld te zijn; zoodat ons volk erkent, dat men zich voor steun of hulp tot onze functiona rissen kan wenden. 6 OCTOBER. Zon op 6.47, O. 18.08. Maan op 14.16, O. 22.44, 7 OCTOBER. Zon. op 6.40, o. 18.06. Maan op 15.10, o. 23.49. Groningen werd Zondag een oogstdankfeest gehouden, waar de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart en de Leider, Mussert, een redg hielden. Een overzicht tijdens de bijeenkomst Biidarchjv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf/Pax m Donderdag 7 October wordt Jan van Zutphen, de alom bekende voorzitter van „Zonnestraal", tachtig jaar. Jan van Zutphen is de man geweest, die overal propaganda maakte voor de t.b.c.-bestrijding en die onvermoeid was, waar het er om ging gelden voor dit doel te verzamelen en hij heeft zich daarbij, niet het minst door zijn joviale rondborstigheid, een groote populariteit verworven. Vele functies heeft hij in zijn leven bekleed, o.a. statenlid, raads lid, lid van de staatscommissie voor voorlichting omtrent wettelijke maat regelen tot bestrijding der t.b.c., be stuurslid der parkherstellingsoorden en vele andere, doch zijn groote vermaard heid verwierf hij toch als voorzitter van „Zonrfestr.aal". De tachtigjarige viert op 7 October dezen heugelijken dag in den familie kring, terwijl op Vrijdag 8 October in „Zonnestraal" een kleine huldiging in den beperkten kring van patiënten en personeel zal geschieden. Leenvrouw ontmaskerd. De Bossche Economische Dienst heeft dezer dagen een „leenvrouw" ontmaskerd, die er wel zeer erger lijke praktgken op na hield. De vrouw had de gewoonte gel den uit te leenen aan huismoeders,- die op de een of andere wyze in geldverlegenheid waren geraakt. Hierbg berekende zy uiteraard een zeer hooge rente. Het gebeurde echter vaak, dat haar slachtoffers de schuld niet* op tgd konden aflossen, in welk geval de vrouw met moei lijkheden dreigde, tenzy haar cliën te de distributiebescheiden van haar gezin afstond. Verschillende huishoudens in de volksbuurten kwamen op deze wijze to taal zonder'bonnen te zitten én de be rooide huismoeders moesten dan, weer naar de leenvrouw om bij haar tegen fantastische prijzen levensmiddelen zonder bon te koopen. Bij de huiszoe king in de woning van de vrouw vond de politie een kistje met ruim; 3000 gul den, terwijl men in een geheime berg plaats een groote partij- vet, eieren, bo ter, kaas en wijn vond. Op een andere plaats in de woning kwam een enor me hoeveelheid tèxtiel voor den dag Bij het voortgezet onderzoek bleek dat in deze zaak nog andere personen waren betrokken. De inspecteur voor de Prijsbeheer- sching heeft inmiddels de leenvrouw een boete van 2500 gld. opgelegd. Jarenlang haar klanten bedrogen. De economische politie te Vugtft heeft naar aanleiding van binnengekomen klachten dezer dagen een onderzoek in gesteld bij de winkelierster M. Weyts Naaykens op het Marktveld aldaar Het onderzoek bracht aan het licht dat de. vrouw reeds jarenlang op geraf fineerde wijze haar klanten bedroog Onder de weegschaal had zij een ge- wiphtj# van 50 gram bevestigd, waar door de koopers op alle artikelen dit gewicht te weinig ontvingen. Tevens had zij de gewoonte van de boter en de kaas dunne plakjes af te snijden terwijl zij daarenboven nog haar arti kelen enkele centen te duur verkocht In den loop van den tijd had zij op de ze wijze uiteraard een aanzienlijke overwinst gemaakt. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching heeft deze zaak reeds berecht en de vrouw een boete van 3000 gulden opgelegd. Clandestiene schoenfabriek. Te Kaatsheuvel (N.-B.) heeft de po litie een clandestiene schoenfabriek ontdekt, welke was gevestigd in een stilgelegd bedrijf. De schpenen, die hier werden ver vaardigd en die een waarde hadden van ongeveer 6 gulden, werden verkocht voor '82.50 per paar. Een aantal Kaatshenvelsche schoen- rfiakers bleek in deze zaak be trokken te zijn. Zij verkochten het hun ten behoeve van hun klanten toege wezen leer voor grof geld aan de „fa brikanten". Reparaties konden dan ook vrijwel nergens worden uitgevoerd. Ruim 70 paar schoenen zijn doël* de politie in beslag genomen, terwijl fegen een groot aantal personen procesver baal is opgemaakt. Het onderzoek duurt voort. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Herhaal delijk ondervindt men bij een bezoek aan confectie-kleedingmagazijnen, dat de winkelier de uitgestalde heeren- n jongenskleeding niet wil verkoopen. Verschillende voorwendsels worden dan als motief opgegeven. De onwil van den winkelier om te verkoopen vindt somtijds zijn oorzaak in de hoop op een nieuwe prijsregeling, die het uit zicht op hoogere prijzen zou openen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het eigenmachtig stopzetten van den verkoop, onder welke voorwendsels ook, het strafbare feit van verkoopwei gering oplevert, -indiên blijkt, dat het achterhouden van goederen geschiedt met het voornemen deze later tegen hoogere prijzen te ^kunnen verkoopen. De distributleregeling. 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Het feit, dat de winter voor de deur staat, zal ongetwijfeld de belangstelling voor zak- lantarenbatter^jen weer doen stijgen. In verband hiermee volgt hieronder nog eens een samenvatting van de thans voor deze batterijen geldende distribu tieregeling. Gedurende de derde distributieperio de (15 Maart1 Mei 1943) en in minde rt mate ook daarna heeft het Bureau voor de Metaalverwerkende Industrie te Den Haag aan tot aankoop van bat terijen gerechtigden zoogenaamde „re- peteerende koopvergunningen" uitgege ven. Als gerechtigden werden be schouwd: doktoren, verpleegsters en anderen, die batterijen voor de uitoefe ning van hun beroep noodig hadden. Gebroken werd toen met het systeem, waarbij telkens nieuwe koopvergunnin gen op aanvrage werden uitgereikt. Op deze „repeteerende" koopvergun ningen kan door den handel het daar op vermelde aantal batterijen worden verstrekt, telkens wanneer een publica tie van het bureau in de dagbladen de leveranciers daartoe rrïachtigt. Prac- tisch verschijnt thans iedere maand zulk een, publicatie, de gerechtigden hadden dus niets anders te doen dan zich onder overlegging van hun repe teerende koopvergunning, te laten in schrijven bij den leverancier, die daar op zijn toewijzing verkreeg, en zidh vervolgens aan het begin van ledene periode tot dezen leverancier te wen den. De bevoorrading der detaillisten ge schiedt niet automatisch. Deze moeten telkens opnieuw de gewenschte hoe veelheid batterijen bij den grossier -be stellen. Hiernaast zijn ook koopvergunningen verstrekt, voorzien vah een stempiel „speciale toewijzing". Deze komen niet voor herhaalde leverantie in aanmer king. Grootverbruikers kregen leen aparte toewijzing, slechthoorenden een maandelijksche toewijzing. Uit een en ander blijkt dat de dis tributie van zaklantaarnbatterijen ge durende den zomer niet heeft stilge staan. Met het oog op den langeren dagduur weiden toen alleen de perio den, welke thané ongeveer 30 dagen bedragen, ruimer genomen. Voor het indienen van een ^aanvrage zulks na tuurlijk alleen, indien men tot de ca tegorie der gerechtigden behoort wordt geerWormulier verstrekt. Zü kan. Voorzien van de noodige gegevens, in briefvorm tot genoemd bureau wonden gericht. Vöor bepaalde categorieën als binnen schippers, leden van E.H.B.O., luchtbe- sehermingspersoneel, enz. zijn de be treffende vakorganisaties ingeschakeld. Zoo nu en dan zal het mischien ook niet-gerechtigden mogelijk zijn van in stallateurs en detaillisten een batterij te betrekken. In verband met de ver minderde houdbaarheid is het' dfezen namelijk toegestaan niet afgehaalde batterijen aan het einde van iedere: pe riode tegen den vastgestelden prijs van de hand te doen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 50.000: 10109. f 2.000: 16567. f 1.500: 14771. f 1.000: 13090. f 400: 1032. 2625, 4378, 5360, 8069, 10482, 16364. 17361. f 200: 2298, 5704, 11269, 21175. f 100: 2542, 2743, 2886, 2966. 5421, 5929, 6513, 10924, 11245, 16877, 17396, 20227, 21469, 21841. De „Daily Herald" bevat eei» ver schrikkelijke schildering van den hon gersnood in Indië. Voortdurend rijden de ziekenauto's door de straten van Calcutta om mannen, vrouwen en kin deren, die van honger op straat zijn ineengestort, naar het ziekenhuis te vervoeren. De ziekenhuizen zijnprop vol en steeds meer slachtoffers van den grooten hongersnood vullen dagelijks de ziekenzalen. Ziekeninrichtingen, die plaats bieden aan 40 patiënten, zijn thans met 80 tot 90 bedden bezet. Er heerscht een schrikbarend gebrek aan verplegend personeel. Er is n.l. één verpleegster beschikbaar per 53.000 in woner; van - het Indische volk, dat 400 millioen zielen telt. MISDAAD ONDER FRANSCHE JEUGD. Parijs, 5 Oct. (O.D.) Het aantal jeug dige personen, dat wegens overtredin gen van de wet voor den rechter moest verschijnen, is in Frankrijk zeer geste gen. Terwijl in 1935 het aantal ongeveer 11.000 was, telt men volgens „Le Petit Parisien" dit jaar in -Frankrijk ten naaste bij 30.000 jeugdige misdadigers. SS.P.K. Tijdens de Jiarde afweer- gevechten de laatste dagen in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front stieten snelle, gepantserde eenheden in tegenaanvallen in de vijandelijke mas sa's en brachten dezen zware verliezen toe. Bij deze naaf verhouding kleine Duit sche gevechtsgroepen onderscheidden zich steeds weer afzonderlijke Unter- führer en manschappen door bijzonder koelbloedig optreden en niets ontziende vermetelheid. JCen voorbeeld daarvan vormt de daad van den Nederlandschen vrijwilliger SS-Rottenführer De Roo van een verkenningsafdeeling. De afdeeling viel tezamen met een afdeeling stormgeschut van het leger een door sterke vijandelijke strijd krachten bezet dorp aan. Met de daar op zittende pantsergrenadiers rolden de stukken geschut door het dorp. Toen deze tijdens het hevige gevecht doelen ontdekten en aanvielen, zag de SS- Rottenführer op tien tot vijftien meter afstand van zijn stormgeschut een goed gecamoufleerd pantserafweerkanon, dat den loop juist op zijn geschut richtte. Het grootste gevaar dreigde. Met tegen woordigheid van geest sprong De Roo op den grond en overwon de drie Sov jetofficieren, die het stuk bedienden, met een automatisch pistool. Vervol gens kon hij zich Opnieuw onderschei den. Een stuk stormgeschut was door verscheidene treffers niet meer in staat te manoeuvreeren, terwijl a\\e bedie ningsmanschappen gewond waren. De Roo liep door het vijandelijke vuur, haalde allen eraf en sleepte hen stuk voor stuk terug. SS-Kriegsberichter RICHARD OEDER. SS-OBERGRUPPENFUHRER RAUTER STELT NIEUW SPORTPARK IN BEDRIJF. Op den dag waaróp de Germaansche wereld het Oogstdankfeest vierde, heb ben de Germaansche SS in Nederland en de SS- en Politie-sportgemeenschap Nederland haar wedstrijden om het Herfstkampioensehap gehouden. Tevens hielden de Hitlerjugend en de Jeugd storm vergelijkingswedstrijden. Deze gebeurtenis op athletiek gebied viel samen met het feit, dal SS-Ober- gruppenführer Rauter het nieuwe sport veld van het SS-Opleidingskamp Ave goor in gebruik stelde. De wedstrijden werden door <zeer vele autoriteiten bijgewoond. Daaronder wa ren de Befehlshaber der Waffen SS, vertegenwoordigers van Partij en Staat en van de Duitsche Jeugd-organisaties, nagenoeg alle hoogere functionnarissen der N.S.B., de voorman der Germ. SS Feldmeyer, alsmede de plaatsvervan gend Leider Van Geelkerken als hoofd van den Jeugdstorm, vertegenwoordi gers der Nederlandsche politie, enz. In den namiddag toonden de Rijks- commisaris en de Leider speciaal nog hun belangstelling, door een deel der wedstrijden te komen bijwonen. De overdracht van het sportyeld had des morgens plaats. De SS-Obergruppenführer Rauter, ontvangen door den commandant van het kamp, SS-Hauptsturmführer dr. Brendel, inspecteerde de voor het ter rein opgestelde eerecompagnie, de com pagnie Germaansche SS, alsmede het muziekkorps der Waffen SS, waarna dr. Brendel sprak over de beste Ger maansche prestatie. Spreker dankte SS-Obergruppenführer Rauter vóór den grondslag, welken, hij hiermede legde en voor den steun dien hij Avegoor steeds verleende. Nadat SS-Hauptsturmführer dr. Bren del hem het sportveld als gereed voor de overdracht had gemeld, sprak SS- Obergruppenführer Rauter zijn vreugde uit over den totstandkoming. Hij her innerde daarbij nog eens aan de open stelling der Turn- en Exercitiehal in dit voorjaar en vestigde er in dit ver band de aandacht op, dat het nieuwe sportveld der SS-mannen niet alleen in levensbeschouwend opzicht opvoedt. Het maakt» hen geestelijk en lichamelijk fot weerbare mannen. Spreker hoopte, dat het baanbrekend werk hier zou worden voortgezet m nóg prestaties te zien zou geven en in dit verband bracht hij dank aan den commandant en de organisatoren, als mede aan de deelnemers der wed strijden. De chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt de opsporing van Johanna JCruijff, oud 17 jaar, en van Maria Cornelia Janssen, oud 1{) jaar, die sedert 2 September j;l. worden vermist. Naar de Britsche berichtendienst uit La Valetta meldt, bevinden zich de havenarbeiders op Malta nog steeds in staking wegens looneischen. Naar te Kopenhagen is medege deeld, is de militaire uitzonderingstoe stand in Denemarken met ingang van 6 October opgeheveif. Slecht* enkele uit zonderingsbepalingen blijven van kracht. De Secr.-Gen. van het Dep. van So ciale Zaken heèft' nadere regelen ge steld voor de organisatie van dg schoolartsendiensten, welket aantal aanzienlijk wordt uitgebreid. De in» tensiveering van het genees'kundig schooltoezicht heeft "reeds belangrijke vorderingen gemaakt. Het geneeskun dig schooltoezicht wordt uitgeoefend: a. op de openbare dagscholen voor voorbereidend, gewoon, uitgebreid, voortgezet en buitengewoon L.O., b. op de openbare dagscholen voor lager nijverheidsonderwijs, voor zooveï dit betreft de scholen voor een ambacht of handwerk en de Scholen voor huis houden," landbouwhuishouden, vrouwe lijke handwerken en maatschappelijk werk; c. op de, overeenkomstige bij zondere scholen. Het geneeskundig schooltoezicht om vat: a. het toezicht op den gezond heidstoestand van de leerlingen; b. he* toezicht op den gezondheidstoe stand van het personeel dezer scholen, voornamelijk ter vaststelling van aanr doeningen, welke gevaar of schade kunnen, veroorzaken voor de gezond heid van de leerlingen of hinderlijk voor het onderwijs zijn; c. het hygië nisch toezicht op de 'gebouwen, inrich tingen en speelterreinen; d. het ver strekken van advies over de plannen van nieuwe of të vernieuwen school gebouwen en over aan te schaffen schoolinventaris en andere hulpmid delen bij het onderwijs; c. het advisee- ren over vast te stellen leerplannen, vacanties en roosters van lesuren, als mede omtrent andere aangelegenhe den van schoolhygiëne; f. het genees kundig onderzoek van de onderwijzers, die voor een benoeming in aanmerking komen, tenzij op andere wijze in dat onderzoek is voorzien. De schoolarts mag niet optreden alt behandelend geneesheer. Elk der aan gesloten gemeenten draagt in de kos ten van het geneeskundig schooltoe zicht bij naar verhouding van het aan tal inwoners. In bijzondere gevallen kan de rege ling bepalen, dat "elk der aangesloten gemeenten bijdraagt naar verhouding van het aantal leerlingen. STAD EN OMGEVING. o BURGEMEESTER VAN HEILOO BENOEMD. Het Rijkscommissariaat deelt mede, dat de Commissaris-Generaal voor Be stuur en Justitie heeft benoemd tot burgemeester Van Heiloo den heer C. L. Swaalf te Heemstede. IN VRIJHEID GESTELD. De directrice van het Stadsziekenhuis, die Zaterdagmiddag naar het Huis van Bewaring werd overgebracht, is door den officier van justitie in vrijheid ge steld. Dit geschiedde, omdat vrees voor herhaling van het misdrijf is uitgesloten, aangezien ze uit haar functie is ge schorst en vlucht naar het buitenland practisch is uitgesloten. De. redepen voor het voortduren van het voorarrest waren dus niet aanwezig. VER. VOOR GEZINSVERPLEGING» De zusters verpleegden in de maand September 131 patiënten en legden 1408 bezoeken af waarvan: 408 betalende bezoeken, 962 bez. voor 't Aza en 38 gratis bezoeken. SEr werd 7 X de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 27 patiënten, legde 361 bezoeken af en heeft 9 X den dokter geassisteerd. OP DEN VERKEERDEN WEG. De 21-jarige ^.lkmaarsche landarbeider G. J. H., die in 1938 reeds voorwaarde lijk was veroordeeld, stal op 15 Juni te Schermerhorn 290, op 20 Juni te Alk maar een overjas, op 26 Juni 4 complete broodkaarten en te Oterleek 7 konijnen. Naar hij Dinsdag voor de Arrondisse- mrents-Rechtbank verklaarde, deed hij dit alles om uit te kunnen gaan. Zijn verdediger, mr. J. P. de Groot, oor deelde dit zelfs geen aanvaardbaar mo tief en relêfeerde zich ten aanzien van den eisch van den officier 1 jaar ge vangenisstraf aan het oordeel van de rechtbank. HANDELSREGISTER. Bëstu urswyzingen: Alkmaar: N.V. Beurtdienst „Stad Alk maar", Luttik Oudorp C 15. Bergen: Noord-Hollandsche Mij. tot Ex ploitatie van Autob'usdienston derneming „Bergen Binnen", Prins Hendriklaan 5 Andere wijzigingen: Alkmaar: H. v. d. Schilden, Koorstraat 35, kapsalon, benoeming proc.h. Heiloo: Brantjes en Co., Blinkenlaan E 65 (post Alkmaar), houthandel (eig A. F. M. Heijmerink), Verplaatst naar: Öus- sum, Vosaerlaan 10. P. C. Meurs, Cur- tiuslaan 43, baggerbedrijf, verplaatst naar Alkmaar, Nic. Beetskade 26. Opheffingen: Oude Niedorp: N.V. Zuivelfabriek „Niet Gedacht" in liq., 't Veld 312. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK UitSpralien van heden. Cornelia M., zonder beroep te Alkmaar. Diefstal van geld. Eisch 12 maanden. Von nis 9 maanden met betaling van f 110 aan den benadeelde. Barend H., lijstenmaker te Hilversum. Diefstal van gen rijwiel. EisCh 12 maan den. Vonnis conform. Jacob Pieter van' T., chaufféur te Lim- men. Art. 308. Sr.. Eisch vrijspraak. Vonnis conform. j, Cornells^ Q., landarbeider te Avenhorn. Diefstal van een rijwiel. Eisch 12 maan den. Vonnis 1 jaar met aftrek van pre ventief. Johannes A. H., chocolade-bewerker te Alkipaèr< Poging tot rijwieldiefstal. Eisch 6 maanden. Vonnis J 60 of 20 d. NicoJaas-JJ. de H., bakker te Wervers- hoof. Rijwieldiefstal. Eisch 8 maanden. Vonnis 6 maanden met toepassing van de gratie-clausule. Sietske van der H., fabriekharbeidster te Alkmaar, Diefstal. Eisch 5 maar.den." Vonnis conform met onder toezicht spel ling voor den tijd van 1 jaar. Aaltje K., fabrieksarbeidster te Alkmaar. Diefstal, Ei£ch 5 maanden. Vonnis 7 maanden. Cornelis B., monteur te Hensbroek. Diefstal. Ensch 5 maanden. Vonnis j 200 boete of 14 d. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina A. M\, d. van Adrianus G. de Wit en M. C. de Wit. Anna C., d. van Jacob Kruijer en C. H. Smak. Getrouwd: Jan Blauw en Johanna M. Fernée. Overleden: Maartje Knape, ge huwd met C. Bakker, 72 jaar. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelcnschillen voeden het vee.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1