fAVOM DE REPLIEK. 1mceiffi AKKERTJES f 1.600.000.000 VOOR BABY I DE ONDERLINGE NEDERLANDSOK IZondagsgedachte. Mr. R. Houwink Het dogma. - Op en om Amsterdamsch peil—] Letterkundige Kroniek Dr. Boutens' laatste verzenbundel VAN GELD EN GOED. DE STEM DER S.S. ik was óveral DE RSJKSPOST t Goed.., dus direct uitverkocht I Nog steeds leveren wij' flinke hoeveelheden van onze pro ducten af. Maar ze zijn in de winkels direct uitverkocht, daar ze nog altijd zoo zuiver en goed van smaak zijn. Het zal dus wel eens voorko men1, dat U er vergeefs naar vraagt. Is U echter een vaste Verkade-klant, dan zal de winkelier, wanneer hij een volgende zending ontvangt, zeker aan U denken. NIEMEIJER'S THEESURROGAAT smaakt en geurt als echte theel By rug-, lende-, spler- of zenuwpyn en bi) spit of rheumatiek zijn AK KERTJES weldadige pynverlossers. Laat de AKKERTJES U daar- g om dadeiyk afdoend helpen. 'K»i] Wacht dus niet. neemt direct YY ^e^Ned^r/angsche^Pi^nsfi/lee Op Uw toiletieepbon leunt U nog Adelaar-Kinderzeep krijgen van oud», k w I 11 I tl Heden hier, morgen daar! Verzekert U daarom bij de „Onderlinge Nederlandsche" Veïwaarborgd kapitaal ruim Voorschotheffing p. halfjaar f f. 0.60 per f. 1000- Grootste risicospreiding. Vraagt inlichtingen t MOLISTVERZIKERINQ MY. SNEEK Kantoor A'dam :Keuers.grac.f>t 399,'Tel-30315 Verdrijf Uw Rheumatlsche pijneft en herwin Uw gezondheid. Bestrijd onzuiver bloed. Neem KRUSCIIEY Gezondheid voor een cent per dag. lil Apoft. «a Drog 0.41.0.76. L47. N.V. door Er zijn maar weinig geloovigen van welke schakeering ook in den tegen- woordigen tijd, die een goed woord over hebben voor het dogma. Zoodra zij den term „dogmatisch" maar hooren, rijzen de haren hun van ergernis en boosheid ten berge. Waarom eigenlijk? Hebben zij er zich wei eens rekenschap van gegeven, wat er van ons algemeen en ongetwijfeld christelijk geloof terecht gekomen zou zijn zonder dogma's en zonder dogma tiek? Hebben zij er met name wel eens over nagedacht, hoe het er met de kerk zou hebben voorgestaan, indien, zij geen kerkvaders en kerkleeraars zou hebben bezeten (en Goddank nog bezit!), die de waarheid van het Evangelie als hun oog appel hebben gehoed en bewaard voor de hardnekkige en onvermoeide aanval len van ketters en dwaalgeesten, om van ae wereld nog maar niet eens te spreken, voor wie de Waarheid van het Evange lie nu eenmaal ten eeuwigen dage een steen des aanstoots zal zijn? Hebben zij om het zoo kort mogelijk samen te vatten wel eens overwogen, wat het leven van den Christen zonder de leer zou zijn? Waar zouden de nor men voor dit leven blijven, wanneer de leer er niet was? En wat zou deze leer beteekenen, wanneer er geen dogma bestond, waaraan zij zich te oriënteeren vermocht? Natuurlijk.' er is en wordt geweldig geknoeid met de leer. Wie zou daarvoor blind gebleyen zijn in een tijd, waarin, het christendom voor driekwart tot een „wereldbeschouwing" is gedegradeerd! En natuurlijk, het dogma ontaardt in onheilige menschenhanden maar al te licht tot een barbaarsch wapen, dat van den God der Liefde een liefdeloozen af god maakt. Doch dat alles neemt niet weg en dat mochten- wij in onzen tijd wel eens bedenken! dat zonder dogma en zonder een getrouw en standvastig dog matisch denken „ons" christendom en „onze" kerk ten doode opgeschreven zijn. Want in het aarden vat van het dogma rust de heilige geloofsschat der Kerk, die het Evangelie ervoor bewaart naar den mensch (in plaats van: als Gods Woord!) te worden uitge legd. En wij konden nu toch zoo lang zamerhand wel weten, wat er van de Waarheid van het Evangelie terecht komt, wanneer Het naar den mensch wordt uitgelegd en van Jezus een reli gieus genie, een godsdienststichter of een ethisch voorbeeld wordt gemaakt! Maar er is nog wat anders, dat ons zoo weinig vriendelijk gezind tegenover het dogma doet zijn. Het dogma doet een beroep op onze gehoorzaamheid. Hét vraagt van ons, dat wij beginnen, met ons te buigen. En dat willen jvij niet. Wij zijn zoo waanwijs geworden door onze „moderne wetenschappen", dat wij meenen boven alles te staan. Wij koesteren geep eerbied meer voor een Waarheidsformuleering, die de eeuwen heeft weten te trotseeren en die voor millioenen mensehen van pile standen, van alle tijden en van alle plaatsen een richtsnoer ten leven is geweest. Neen, waarlijk, wij mensehen van de Twintig ste Eeuw, die bezig zijn aan de conse quenties van onze eigen „beschaving" ten gronde -te gaan, wij zijn nog altijd zoo hoogmoedig, dat wij niet inzien kun nen, dat de wereld niet met ons begon nen is. Wij kunnen nog altijd niet eer biedig luisteren naar de leer en het dogma en beginnen met ons te buigen, opdat wij gehoorzaam leeren. Want hoe kunnen wij hooren, wanneer wij geen „gehoor"-zaamheid hebben geleerd. En schrijft de apostel Paulus niet in zijn brief aan de Romeinen, dat het geloof is uit het gehoor! Laat ons daarom in het vervolg wat milder en voorzichtiger oor- c'eelen over het dogma en „de leer". Wij zullen er onszelf en onze mede-geloovi- gen geen slechten dienst mee bewijzen. door H. P. VAN) DEN AARDWEG. In den laatsten verzenbundel die van dr. Boutens verscheen onder den titel „Tusschenspelen" straalt nog eenmaal het rijke licht yan een dich terschap, dat met een gerust hart de naderende eeuwen kan afwachten. O zeker, veel van Boutens' poëtisch oeuvre zal op den duur verbleeken, op den achtergrond en zélfs in het ver geetboek raken. Doch dat behoort en misschien is dat maar goed ook tot het lot van eiken menschelijken schepper. Ook Shakespeare, Vondel en Rembrandt is het aldus vergaan. Maar Boutens op zijn grootst zal nimmer ver loren raken. Het is voor den critiseerenden tijd genoot moeilijk uit te maken waar een kunstenaar op zijn grootst is, en de cri- tiseerende tijdgenoot, die een derge lijke meening wil uitspreken, zal indien hem er althans aan gelegen is voor een verstandig man aangezien te worden daarbij zeer bedachtzaam te werk moeten gaan. Want hij weet, dat vader Tijd het al zoo dikwijls anders beschikt heeft. Uit vergeelde blad zijden kimnen soms nog lovende en verheerlijkende stemmen opstijgeh, die ons thans hol en valsch in de ooren klinken. Er zijn vroeger verzen van Vondel, Bilderdijk, Tollens, en neemt wiep gij wilt, ten hemel verheven, die thans op gezag van den eenigen kunst rechter, die inderdaad gezag heeft de Tijd namelijk! niet meer dan een historische en documentaire waarde hebben. Onze goede Ten Kate zou er een triest verhaal van kunnen ophan gen! En zouden Beets en zijn tijd— genooten ooit hebben kunnen gelooven, dat het juist de slechts uit speelzucht geschreven Camera Obscura moest zijn, die een monument wórden zou in de Nederlandsche eeuwigheid? Ja, waar achtig, vader Tijds wijsheid is vaak pi kant van verrassingen. Maar wat wij wèl kunnen en mogen en moeten doen is voluit en van gan- schen harte liefhebben en bewonderen, wanneer iets ons tot in onze geheele ziel heeft ontroerd door schoonheid of door een zóó verrukkende menschelijk- heid, dat het is alsof ergens in ons plotseling een bóvenaardsch licht wordt ontstoken. Dan mogen wij zeggen, dat dit tot onze eeuwigheid behoort. En misschien, dat onze eeuwigheid dan ook wel d e eeuwigheid is. Maar weten zooals wij weten dat tweemaal twee vier is zullen wij dat nooit, want als 't beslissende woord door den Tijd wordt gesproken, liggen ook wij reeds zooals de dichter Boutens het zelf gezegd heeft „in hulpeloosheid bij gezet, door niemand goedennacht ge kust en met al lampen uitgebluscht." En misschien zelfs is ook d i t anders. Ik zei U. dat het rijke licht van Bou tens' dichterschap nog eenmaal uit zijn bundel „TussÖhenspelen" ons tegemoet- straalt. Dat licht is rijk aan verschei denheid. Soms is het verblindend als diamant In de zon; soms rozig en mat als de weerkaatsing van den hemel in een schelp; soms is het een duister en geheimzinnig licht, zooals dat spieden kan in holen en grotten en soms is het ijl en koud als op hooge bergtoppen. En hiermede is Boutens' dichterschap, dat klaar en duidelijk, do<ch ook moei lijk te verstaan kan zijn, opnieuw ge typeerd. Men luistere naar: f Wie kan in onverschilligheid [(bestaan Voor de verteedrïng van zijn [moeders oog?.... Van hart tot hart ziet mij het lieven aan In de avondzon, die uit den [wilden boog Waarmee haar gloed de hemelen [bevloog. Van al haar ongenaakbaarheid [ontdaan, Drijft vleugelstil, of zij zich niet [bewoog, Boven de huivereffeai waterbaan.... of naar: Onzienlijk aangezicht dat in mij [weent Als van verraden vrouw, [liefde bedrogen: Niet betten kan 'k uw [leedverschemerde oogen, Geen troost van kussen reikt [tot waar steent Uw blinde mond.... Stil, door de [goê gemeent, In leedvermaak en eigendunk f [verlogen, Moet ik U redden naar Gods [mededoogen, Arm, zonder hulp, met goed en [bloed beleend. Men luistere naar alles uit dezen bundel. Wanteen ding van schoon heid is een vreugd voor eeuwig. Ook al schiet ons verstand somtijds tekort. En wat zou dit laatste? Reikt de poëzie .niet vóór alles de hand aan het gevoel? 1) „Tusschenspeien" bij L. J. C. Boucher, Den Haag. Over het koersverloop op de obligatie- markt in de afgeloopen week valt weer 'weinig nieuws te melden. In het algemeen vertoonde de markt ■een tamelijk onverschillig voorkomen en >de mutaties in de koersen der verschu ilende leidende staatsfondsen waren dan bok van weinig beteekenis. Zoo wandelt ;men maar van de eene week in de andere >en het wil ons voorkomen, dat het aan 'het1 Damrak een tamelijK dorre boel moet .zijn. Zooveel te meer doet het den burr ,ger goed, wanneer een emissie weer wat leven in de brouwerij brengt. Het is deze •week de Machinefabriek Reineveld wel ke tot uitgifte van minimaal f 390.000. aandeelen tegen den koers van 110 pro cent, in de verhouding van 5 oude aan deel en geven recht op 3 nieuwe, over gaat. De opbrengst van deze emissie zal -diene'rr om, zoodra de -mogelijkheid zich 'voordoet, de outillage te verbeteren en ■verder de financiering van den handel in speciale werktuigen en machines t. z. t. iveer te kunnen opvatten. De Machinefabriek Reineveld heeft een nogal bewogen financieel verleden Het .'uitkeeringsvermogen der maatschappij is wat betreft de gewone Aandeelen niet Tbijster groot gebleken. Gedurende de ja- Ten 1929—1936 moest de uitkeering op deze •categorie aandeelen namelijk worden ge passeerd, terwijl bij de reorganisatie van 1937 de gewone aandeelen werden omge zet in restantbewijzen. De preferente aandeelen werden omgezet in gewone en men ging tot' emissie van f 650.000.— 6 pet. pref. aandeelen over. Na dien werden op gewone aandeelen de volgende dividenden uitgekeerd: 1937 4 pet. 1938 8 pet. 1939 4 pet. 1940 8 pet. 1941 4 pet. 1942 pref. 31/2 pet. De geur van het Leidsche Plein, Als U me zou vragen ol er een plein in ,Amsterdam bestaat, waar ik meer op gesteld ben dan op andere piemen, ik zou U zeggen uit het diepst van mijn hart: hetLeidsche. En zoo gij mij weer om vragen zoudt: waarom?, ik zou het zoo op siag niet weten. Wat natuurlijk e.genlïjk vreemd is. Tenslotte dient men zich van zijn zin en tegenzin degelijk rekenschap te geven, al gaat het dan maar om de liefde, welke men voelt vooreen plein. Eerlijk gezegd, geloof ik, dat het juist daarom zoo lastig is te zeggen. Omdat het gaat om een liefde of op z'n ininst een laat ons zeggen diepe genegen- beid. Daar praat men niet veel over, die rafelt men niet te zeer uiteen.... die is er of is er niét. En in dit geval dan is ze er heel po sitief, bijna tastbaar. Ik' houd van het Leidsche plein, omdat ik houd van Am sterdam en omdat ik het Leidscheplein voor Amsterdam-in-den-besten-zin, voor Amsterdam op z'n allerplezierigst houd. Als ik, uit de degelijke, voorname, iet wat plechtige Vondelparkwijk ontsnapt, de brug bij 't Leidscheboschje betr.eed, of als ik, uit het nauwe kanaal van- de Leidsehestraat komend, uitmond op „mijn" plein, dan waait me iets lichts en fleurigs tegemoet. Iets opwekkends. Iets prikkelends. Iets Parijzigs en iets geu rigs. Ik geloof dat dat het me doet. De geur van het Leidsche Plein. Die geur van het Leidscheplein is even ondefinieerbaar als onbeschrijfe lijk. Er zit iets in van de boomen van bet Kleine Gartmanplantsoen en iets van dé terrassen van' American en Sa voy, ge proeft er de kroegjes in, die langszij liggen omtrent het Leidsche- pleintheater, en iets van de visch, die Rienstra serveert en iets van den geur van de krantenkiosk met-de-bladen-pas- van-de-pers-en-de-inkt-nog-versch,. en iéts van de aapjeskoetsiers, en van het parfum van de fresia's der bloemenven- ters. van teer en asfalt, vanvan Am sterdam, van heel het levende, nijvere, werkzame Amsterdam. Ge kunt hét" Leidscheplein in drieën deelen. Het imposante gedeelte, bij de kade en het water, met American, met het keurige plantsoen. Het eilandje met ae kiosk (die de meest onmisbare kiosk is in de hoofdstad, wat was Amsterdam zonder haar?) en het politiebureau. En ten derde i- er dan dat dierbaar stukje grond, het Leidschepleintje, waar de aapjes staan en de taxi's stonden, waar Reynders is mét z'n kale tafeltjes en z'n plankenvloer, waar tussehen het gezellige theatertje en de zeer druk ge frequenteerde rijwiel-stalplaats het iet wat sinistere zaakje in grafmonumenten leunt, dat zoo treffend „De Zuil" heet, dat brokie plein kortom dat voor r;ij, als ik het nu eens heel goed na ga. het stukje Amsterdam is, waar Ik het allereerst aan ben verknocht, H.G.H. In dan Stadsschouwburg ta Amsterdam zal op 17 October a.s. do première van Vondel's treurspel „Noah* worden gegeven. Een der scène* met Fritz van Dijk als Noah Stapf/Reynhc jdt/.'-v m Verhaal uit de tooneelwereld, door HENRI VAN HOORN. „VEERTIG jaar sta lk" op de planken en ik heb me nog nóóit van de wijs laten brengen en ik bezweer jullie, dat de man, die me dat levert, nog ge boren moet worden óók!" En Guus Blom, tooneelspeler van professie, dook na deze forsche tirade in zijn gla3. „Jammer, dat er geen belasting ge heven wordt op kouwe drukte!" kirde Jeanette Kokkie, de jongste en char mantste actrice van het gezelschap. Guus Blom keek de verleidelijke uit daagster aan met een paar oogen, die probeerden te vlammen echter vruchteloos, want zij waren te waterig en dreigde, dat hij haar op de eerst volgende première een kool zou stoven, die haar lang „Kokkie heeft volkomen gelijk", viel Janna Bos hem schamper in de rede, „je denkt, dat je onoverwinnelijk bent en daar zal heusch nog wel een en an der aan mankeeren!" Blom stak zijn dertiende, dikke, zwarte sigaar op, hetgeen Caeeilia, de jeugdige prima ballerina, die een tikje bijgeloovig van aard was, angstig deed opmerken, dat het vanavond met „me neer Guus", gelijk hij door de jongeren genoemd werd, beslist niet goed afloo- pen zou. „Dat zal het zeker niejt!" bulderde Job van Wijk, de komiek van het en semble ëti de meest verbeten rivaal van Blom, onheilspellend. En allen in het rookerige café-lo kaaltje waar de artisten van de too- neelgroep „De Goudén Bal" elkaar ren- dez-vous pleegden te geven beseften eensklaps. dat dien avond inderdaad iets gebeuren zou. Want Job van Wijk was er de man niet naar om te dreigen niet een slag in de lucht. De toeschouwers amuseerden zich weer kostelijk. „De Vrouw uit het Ver leden" was binnen een week tijd een schlager geworden, waar alle tooneel- directeuren uit de stad met schuine oogen en een afgunstige ziel naar ke ken. Als een loopend vuurtje was het door de rijen van het theaterbezoeken- de publiek gegaan, dat vooral de scène, waarin Guus Blom als advocaat Does stond tegenover den hoogbejaarden fa brikant Olster die op meesterlijke wijze door Job van Wijk uitgebeeld werd van een enorme spanning was en dat het alleen déérom al de moeite en den entréeprijs waard was om een tocht naar den schouwburg te onder nemen. En ook n u keek de zaal reikhalzend uit naar het groote oogenblik, waarop Guus Blom de reeds bijna historisch ge worden woorden zou spreken: „Ja, eerbiedwaardige grijsaard, uw witte lokken...." enz. Maar ook tussehen de coulissen, waar de collega's geposteerd stonden, heerschte een nerveuze stemming van verwachting. Van Wijk had immers ge dreigd, dus.... In zijn volle waardigheid stond Guus Blom, alias mr. Does, advocaat en pro cureur. in het schijnsel der voetlichten en zijp blik was^star gericht op de deur, waaruit zoo aanstonds de steenoude Olster te voorschijn moest komen. De deur opende zich langzaam en Blom's lippen namen reeds den stand aan van „Ja, eerbiedwaardige grijs...." Maar plotseling trok zijn mond zich weer samen, wantJob van Wijk was verschenen, doch niet als grijs aard, maar als.... piepjong ke reltje! Even keken de tegenstanders elkaar aan èn in Job's oogen lichtte al de triomf. Maar teen strekte Guus Blom met een weidsch gebaar den arm uit en dreunend klonk zïjn stem; „Niet jou, aap van een jongen, maar je vader moet ik hebben! Haal hem dus ter stond!" En de bezoekers, die op de eerste rijen zaten, begrepen niet waarom op dat oogenblik achter de coulissen zacht werd geapplaudisseerd. (Nadruk verboden. Auteursr. voorbeh.) Ook dit bedrijf ondervindt meer en meer den nadeeligen invloed van de hui dige omstandigheden. Men moet de me- rite's van dit aandeel naar onze meening dan ook meer zoeken in de jaren welke na dezen oorlog zullen volgen, waarbij de omstandigheid dat het bedrijf nog niet zoo lang geleden drastisch gereorganiseerd werd, als een voordeel is te beschouwen. „De Korenschoof" ondervond den na deeligen invloed van het toenemend per centage der bijmengingen in het meel van ons brood. Hierdoor ziet zij haar ac tiviteit dalen, terwijl\daar geen verhoo ging van het maalloon tegenover staat Het dividend wordt gepasseerd. Ook T wijnstra's Oliefabrieken sturen gewone aandeelhouders met leege handen naar huis. De oliefabrieken waren gedu rende het geheele boekjaar buiten be drijf; de veevoederfabrieken produceerden slechts in zeer beperkten omvang. Een en ander had tot gevolg dat men f 120.000.— aan de reserves moest onttrek ken om de winstrekening sluitend te maken. a Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1, op golflengte 415 m. naar de stem der SS. Onderwerp: „Edda 1 (Rom.)" MEDEDEELING. Tengevolge van plaatsgebrek moet de opname van het tweede artikel in de serie „De strijd om de Europee- sche eenheid" die verleden. Zaterdag ingeleid werd, tot den volgenden Za terdag verschoven worden. DE REDACTIE. OFFICIEELE MEDEDEELING VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. 1 Prtj'zen voor geneeskrachtige kruiden. Aan verbruikers mogen voor de hier onder vermelde kruiden ten hoogste de daarachter genoemde prijzen worden be rekend: Per Per Per Per 100 gr. 50 gr. 30 gr. 10 gr. Engelwortel 0,50 0,30 0,20 0,10 Bilsenkruibl. 0,70 0,40 0,25 0,10 Valeriaanwortel 0,50 0,30 0,20 0,10 Goudsbloemkruid 0,70 0,40 0,25 0,10 Goudbloemen 1.30 0,70 0.45 0,20 Peterseliekruid 0,70 0,40 0,25 0,10 Klitwortel 0,45 0,25 0,15 0,10 Chigoreiwortel 0,55 0,30 0,20 0,i0 Basiliamkruid 0,65 0,35 0,25 0,10 Boonenkruid 0,60 0,35 0,20 0,10 Eppekruid 0,45 0,25 0,15 0,10 Eppezaden 1,25 0,70 0,45 0,20 Duizendblad 0,40 0,25 0,15 0,05 Saliekruid 0,50 0,30 0,20 0,10 Thijmkruid 0,40 0,25 0,15 0,05 Doodkruidblad 0,75 0,45 0,25 0,10 Doodkruid 0,60 0,35 0,20 0,10 Doodkruidwortel 0,60 0,35 0,20 0,10 Doodkruidbl. (ges.) 0,85 0,50 0,30 0,15 Vingerhoedsblad 0,55 0,30 0,20 0,10 Heemstwortel gr. 0,65 0,35 0,25 0,10 Heemstwortel kl. 0,45 0,25 0,15 0,10 Doornappelbladen 0,50 0,30 0,20 0,10 Gez. distelkruid 0,35 0,20 0,15 0,05 Venkelzaad klein 0,60 0,35 0,20 0,10 Gewoon bijvoetkr. 0,40 0,25 0,15 0,05 Pepermuntkruid 0,50 0,30 0,20 0,10 Marjoleinkruid 0,50 0,30 0,20 0,10 Kruizemuntkruid 0,55 0,30 0,20 0,10 Citroenkruid 0,70 0,40 0,25 0,10 Wijnruitkruid 0,60 0,35 0,20 0,10 Absinthkruid 0,35 0,20 0,15 0,05 Alsemtoppen 0,35 0,20 0,15 0,05 Lavaszaad 0,60 0,35 0,20 0,10 Lavaskruid 0,55 0,30 0,20 0,10 Lavaswortel 0,55 0,35 0,20 0.10 Alantswortel 0,50 0,30 0,20 0,10 Pimpernelkruid 0,95 0,55 0.40 0.15 Dragonkruid 0,70 0,40 0,25 0,10 ld. versch 0,25 0,15 0,10 0.05 Deze prijzen gelden inclusief verpak king, bezorgd of afgehaald. OFFICIEELE PUBLICATIE. Grossiers in kruidenierswaren. De door grossiers in kruidenierswaren op Maandag 11, Dinsdag 12 of Woensdag 13 October bij den plaatselijken distribu- •tiedienst afgehaalde formulieren, dienen op Donderdag 14, Vrijdag 15 of Zaterdag 16 October a.s. volledig ingevuld en on derteekend wederom te worden inge leverd. Taxatie van concourspaarden. De normale registratie van paarden bij de Vereeniging Centraal Comité voor de Concoursen Hippiques in Nederland geeft aan eigenaren van paarden, welke zijn in geschreven in de registers van dit Comi té in den vervolge geen recht meer op vrijstelling van taxatie. Deze paarden moeten derhalve bij ver koop aan het Vee- en Vleesch-Aankoop- bureau middels een daartoe strekkend aanbiedingsformuier worden aangeboden. Van de verplichte taxatie en aanbieding aan het Vee- en Vleesch-Aankoopbureau zijn in den vervolge nog sléchts die paar den vrijgesteld, waarvoor aan de betref fende eigenaren door den secretaris van voormeld Comité z.g. bewijzen van in schrijving als concourspaard, als bedoeld in artikel 1, 5e van de Prijzenbeschikking Paarden 1942 en artikel 1, 6e van het Paardenbesluit 1942 (handel), zijn uitge reikt. Nadere inlichtingen worden aan be trokkenen desgevraagd door het secreta riaat van het Centraal Comité verstrekt. Het jongvee na 1 December 1943. Reeds vroeger werd gepubliceerd, dat na 1 December .zooveel vrouwelijk jong vee boven 60 kg., hetwelk nog niet heeft gekalfd, mocht worden aangehouden als gelijk is aan 75 pet. van het bedrijfs- maximum. Breuken van 0.5 of hooger mo gen naar boven worden afgerond. Voor bedrijven, waarop in 1940 of 1942 meer vrouwelijk jongvee is aangehouden, dan 75 pet. van het aantal melk- en kalf- koelen, kan een extra toewijzing jongvee worden afgegeven. Mits voor wat de fok- bedrijveh betreft al het jongvee gere gistreerd en overwegend op de bedrijven van de aanvragers gefokt is. Eveneens kan voor bedrijven met 10 of minder melk- en kalfkoeien welke hun veesjfcpel te sterk hebben moeten in krimpen, en welke thans door toevallige omstandigheden veel eigen gefokt jong vee hebben, een extra-toewijzing jongvee worden afgegeven. Belanghebbenden die nen zich tijdig tot de plaatselijke bureau houders te wenden. Vergunning schakelinstallaties. Blijkens publicatie in de Staatscourant van 11 October 1943 heeft de directeur van he bureau voor de metalenverwer- kende industrie de voorwaarden, verbon den aan de door hem aan fabrikanten, electriciteitsbedrijven en installateurs (zelfinstalleerende bedrijven Inbegrepen) voorwaardelijk verleende algemeene ver gunning tot het vervaardigen van scha kelinstallaties (Staatscrt. 31-5-'43, no, 104) nader gewijzigd en aangevuld. Vóórlevering aanslag rundvee 1944. Zooals reeds bekend gemaakt is, zal de definitieve aanslag in de Veelevering voor 1944 afhankelijk worden gesteld van het aantal kilogrammen melk en melkvet, dat geleverd is en zal worden in het boekjaar 1943-1944. Gemiddeld zal de aanslag voor 1944 bedragen 120 kg. per rund boven een jaar. Heeft men echter te weinig melk geleverd, dan zal deze aanslag met een aantal kg. verhoogd kunnen worden, waarbij in ernstige gevallen de aanslag maximaal 350 kg. per rund boven een jaar zal kunnen bedragen. Levert men daar entegen meer melk dan gemiddeld, dan zal de aanslag tot 60 kg per rund boven één jaar verlaagd kunnen worden. Zij, die minder melk hebben geleverd In het boekjaar 1942-1943 dan met het oog op den omvang van hun veestapel en de grootte van hun gezin zou mogen worden verwacht, zullen reeds in de maanden Oc tober, November en de eerste helft van December aan een groot deel van hun leveringsplicht voor 1944 dienen te vol doen. De veflhouder, die in de verplichte vóór levering valt, zal aan dezen aanslag moe ten voldoen door het leveren van runde ren op zijn naam op een der overname- markten. Contractbonnen en bonnen van exportvee, welke zijn overgedragen, heb ben voor de verplichte voorlevering dus geen waarde. Behalve deze verplichte vóórlevering mogen thans ook runderen vrijwillig worden geleverd op den aanslag 1944, Voor vrijwillige leveringen hebben de con tract en/of exportbonnen vanzelfspre kend wel waarde. Men dient wel onderscheid te maken tussehen het loopende boekjaar (1943-1944) vo*1 moeten het helaas tijdelijk zonder Molenaar s kinder meel doen. Maar tot dien leeitijd blijft dit bekende kindervoed el beschikbaar voor Uw kleine. Profiteert daarvan I Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde nummers van de kaart Kindervoedsel. verhaalt Pint En óveral rook je de echte koffie? Vroeg je dan, hoe of ze daar aan kwamen, lachte men en zei glunder: ,.'t Fs Unicum!" Da's waar! Proef 't maar! VERKOOPKANT.: VAN OER PLAATS B0LSWAR0 Open de mogelijkheid y tot ontspanning na moeilijke jaren Daar kunt U staat op maken! j De Nederlamteehe drank. Ooor zijn bijzondere kwaliteiten kreeg Santé-] een'groote vermaardheid door't geheeleland. I Men mag Santé dan ook zonder aarzelen] „De Nederlandsche drank" noemen. JSantc is gocdj. Mi i»r r iedereen drinkt hetfl op basis waarvan de definitieve aanslag t.z.t. zal worden gebaseerd en het afge sloten boekjaar (1942-1943) op basis waar van de veehouders worden aangewezen die in de verplichte vóórievering vallem Zij, die thans verplicht worden vee te leveren op den aanslag 1944 en wier melk- levering in het loopende boekjaar zoo gunstig zal blijken te zijn, dat hun defi nitieve aanslag t.z.t. lager zal worden gesteld dan de hoeveelheid vleesch, wel ke reeds is geleverd, zullen in de gele genheid worden gesteld dit surplus over te doen schrijven op naam van derden. Dit geldt eveneens voor hen, die thans vrijwillig meer vee leveren dan de de finitieve aanslag t.z.t. zal bedragen. Ten einde echter te voorkomen, dat dit zou kunnen ontaarden in ongewenschte spe culaties Is bepaald, dat bij vrijwillige vóórlevering alleen het teveel geleverde op naam van derden kan worden over geschreven, indien niet meer dan 120 kg per rund boven één jaar, dat men na l December a.s. zal aanhouden, is geleverd. Inleveren van suikerbieten. Ingevolge de verordening rooien en in leveren van suikerbieten, kan aan telers van suikerbieten de verplichting worden opgelegd om hun bieten vóór een be paald tijdstip te rooien en bij een nader aan te wijzen suikerfabriek in te leve ren. Aan telers, die geen gevolg geven aan de aanwijzingen van de suikerfabriek, met welke zij gecontracteerd hebben of waarvan zij lid zijn, met betrekking tot het tijdstip waarop en de laadplaats waar de door hen te leveren suikerbieten moe ten worden aangevoerd, zal een verplich ting tot rooien resp. inleveren als boven bedoeld worden opgelegd. Bij niet-nale- ving dezer verplichting zullen de bieten op kosten van den teler worden gerooid en in bezit genomen, onverminderd de straf bij de wet gebeld. Het vorenstaande geldt op overeenkomstige wijze voor te lers. di> suikerbieten hebben geteeld voor een lid eener coöperatieve suikerfabriek.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3