DAGBLAD VOOn Verbitterde Sovjet-aanvallen. Zware afweergevechten duren voort De strijd aan het Zuiden van het Oostfront. Lloyd George in 't huwelijk getreden. Verduisteren van 17.30-7.15 Nieuwe Suikerbon aangewezen. EN VROEGER? De strijd om de leiding in 3D. .o STAD EN OMGEVING. Brutale insluipster betrapt. Castricum. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam <3 8. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam- C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 30 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang* No. 250, 2 pagina's. Prjjs der gewone advertenties ia deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheelè oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden vo Jr Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Ryk 2.63. Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 25 Oct. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op de zwaartepunten van den grooten afweerslag in den zuidelij ken en dén centralen sector van het oostelijke front kwam het gisteren tot buitengewoon verbitterde ge vechten. Verscheidene ten zui'den van Melito pol en ten zuidoosten van Saparosje over een smal front aanvallende sov jetdivisies werden met zware verliezen afgeslagen, eenige penetraties afge grendeld. Aan weerszijden van Dnje- propetrowsk slaagden vijandelijke strijdkrachten onder bescherming van een dichten mist erin, bruggehoofd^n te vormen aan den westelijken Dnjepr- oever. In het penetratiegebied ten zuid oosten van Krementsjoeg wisselden krachtige vijandelijke aanvallen op onze afgrendelingsfronten af met eigen tegenaanvallen. De bolsjewis ten verhoogden hun krachtsinspan ning om naar Kriwoirog door te breken. De zware afweergevechten duren onverminderd voort. Tot zware gevechten kwam het ook ten westen van Smolensk. Hevige door- braakaanvallen der bolsjewisten strandden daar op den hardnekkigen tegenstand onzer troepen, die in een tegenaanval tijdelijk verloren gegaan terrein heroverden en daarbij een vrij zwakke vijandelijke groep vernietigden. Van de rest van het oostelijke front zijn slechts plaatselijke gevechten uit de sectoren teri noorden van Kief, aan weerskanten van deh; Soshmond, ten z.-westen van Welikije Loeki en ten zui den van het Ladogameer te melden. In de zware gevechten der beide laatste dagen zijn 282 sovjetpantserwagëns stukgeschoten daarvan het meerendeel aan het front tusschen de Zee van Azof en Krementsjoeg. c Het Italiaansche front. Aan het Zuid-Italiaansche front von den gisteren geen noemenswaardige gevechtshandelingen -P aats. Sterke formaties Duitscho gevechtsvüeg^s vielen opnieuw met goed resultaat de vijandelijke ravitailleeringsbasis Na pels aan. Volgens intusschen binnengekomen rapporten" heeft de luchtmacht in den nacht van 21 op 22 October in het oos telijke deel der Middellandsche Zee een vijandelijken torpedojager tot zin ken gebracht en een tweeden door bomtreffers besch'adigd. Boven het bezette gebied in het wes ten werden gisteren 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 9 door afweergeschut der luchtmacht. Amerikaansche bommenwerpers vlo gen bij dicht wolkendek en regen over Zuidoost-Duitschland en lieten luk raak en ver uiteen bommen op eenige plaatsen vallen. In den afgèloopen nacht deden vijandelijke stoorvliegtui- gen afzonderlijke aanvallen op West- Dditschland. s 51 Duitsche gevechtsvliègtuigen bom bardeerden afzonderlijke doelen in het stadsgebied van Londen. BERLIJN, 25 Oct. De ANP-cjr- ïtspondenl meldt: De strijd in het zuiden van het oos telijke front heeft thans een hoogte punt bereikt. Van zwaartepunten kan men hier niet spreken, de gevechten vormen een geheel en mén kan wel zeggen, dat de afloop ervan het lot van den geheelen zuidelijken front vleugel bepaalt. De bolsjewisten zetten blijkbaar alles op alles doch de Duit- sche tegenaanvallen zijn niet minder krachtig. De Sovjet-*Russische strijdkrachten in de bocht van den Dnjepr, die ten Zuid oosten van Krementsjoeg over deze rivier zijn gekomen, rukken naar het Zuiden op in de richting van Kri- TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en den Landstorm. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op der leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Ttidens de keuringen norden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten" blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataljon ln Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden, zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. v Personen, tusschen 18—30 Jaar, die aan- meldingsplichtlg ziin voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder wor den, die na minstens een laar diensttijd zijn geschiktheid 'oor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding ts niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 27.10.43, 9—14.00 uur. Den Haag Bij het vervaardigen van beschoeiingen van wallen en damman In Wnstfrles- larjl maan man veelal gebruik van sajprokan en voor hot oorspronkelijk deel onbruikbare dakpannen, die netjes op elkaar gestapeld en vast- gemetseld worden. Vooral bij de weldebruggetjes wordt deze bouw methode veelvuldig toegepast CNF/Kulper/Pax m woirog. Dit belangrijke spoorweg knooppunt. dat tevens wegens zijn steenkool- en ertsmijnen van groote beteekenis is,bevindt zich nog steeds in Duitsehé"handen. Zooals de situatie op het oogenblik is, vormt de Dnjepr niet langer meer een beschermende linie, waarachter de Duitschers zich kunnen verdedigen. Niettemin vormt deze in haar beneden loop tot drie kilometer breede en door uitgestrekte. moerassen omzoomde rivier eenbarrière, die de ravitaillee ring der Sovjet-Russische strijdkrachten ten zeerste moet bemoeilijken. Met de gevechten in de bocht van den Dnjepr hangen die tusschen Sapo- rosje en de Zee van Azof ten nauwste samen. Nu de Duitschers Melitopol een belangrijk bolwerk voor de ver dediging van laatstgenoemdenRector, ontruimd hebben, ligt achter de Duit sche troepen niets dan de eindelooze vlakte der Nogaische steppe, die voor de verdediging vrijwel geen natuurlijke voordeelen biedt. De positie van de Duitsche strijdkrachten in dezen sector die mede den toegang tot de Krim be- heerscht, hangt ook uiteraard hiervan af en hieruit blijkt het verband met de gevechten in de bocht van den Dnjepr of de Duitsche strijdkrachten op den rechteroever dezer rivier den Sovjet- Russischen opmarsch naar het Zuiden kunnen tegenhouden. Hieromtrent waagt men zich te Berlijn niet aan prognoses. De strijd is nog in vollen gang en omtrent den afloop kan men vooralsnog niets zeggen. Naar de ^ritsche berichtendienst meïdt, is de voormalige Britsche mi nister-president Lloyd George Sater dag op zijn landgoed in het huwelijk getreden met zijn particuliere secreta resse, Frances L. Stevenson. Lloyd George is thans 80 jaar oud, zijn vrouw 55. Miss Stevenson was vroeger onder wijzeres en kwam in 1913 in het huis van Lloyd George. Zij vergezelde hem als particuliere secretaresse naar de vredesconferenties. Ook in Downing Street bleef zij dit ambt vervullen Miss Stevenson heeft een academi- schen graad van de, Londensche uni versiteit en een eerediploma op het gebiéd der klassieke literatuur Toen Lloyd George zich op zijn landgoed in het graafschap Surrey terugtrek, ver gezelde zij hem daarheen. 27 Oct.: Zon op 7.25, onder 17.22. Maan op 5-07, onder 17.17. VERVROEGD STAATSEXAMEN MOGELIJK IN DECEMBER. De secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft blijkens mededeelingen in de Staatscourant, be paald. dat aan mannelijke personen, die vóór 1 Januari 1926 zijn geboren en voornemens waren in het iaar 1944 deel te nemen aan het staatsexamen, voor toelating tot de universitaire stu die, het staatsexamen Hoc jre Burger school B, de gelegenheid zal worden gegeven om het verlangde getuigschrift in de maand December 1943 te verkrij gen. Met de bijzondere omstandigheden van hen, die zich voor de examens hebben aangemeld, zal zooveel mógelijk rekening worden gehouden. NEDERLANDSCHE KRIJGS GEVANGENEN OP JAVA. 's-GRAVENHAGE, Oct. - Er kun nen thans inlichtingen worden ver strekt omtrent krijgsgevangenen bene den den rang van officier beginnende met de letter P tot en met de letter R. Zij, die inlichtingen wenschen om trent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het Infor matie-Bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam. voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, mil. rang en laatste bekende standplaats. ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. jVIet in gang van 1 November 1943 komen kap pers, practiseérende artsen tandail- sen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijk verpleegsters, gediplomeerde bakers gediplomeerde kraamvrouwen, veever loskundigen en personen, werkzaam in de genees- en verbandmiddelenindus trie weder voor een periode\ van drie maanden in aanmerking voor een ex tra rantsoën zeep. Belanghebbenden worden verwezen naar de publicatie van den distributiedienst hunner ge meente van inwoning. AARDAPPELSCHILLEN LN HUISHOUDBEENDEREN HEBBEN GROOTE WAARDE. Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten worden.' De aard appelschillen zullen daarbij een welko me aanvulling beteekenen. Vooral ,m de omgeving van de groote rieden, waar veel melkveebedrijven voorko men, komt die aanvulling prachtig van pas. De hui3vroüwen dienen dus vooral de schillen aan de ophalers mee te ge ven. Zij hebben echter nog 'n anderen plicht, n.l. er voor te zorgen, dat alle huishoudbeenderen apart Dcwaard wof- öen en afgedragen worden aan de op halers. Ook beenderen zijn van belang, Wat allèmaal jiit oude beenderen ge maakt kan worden, grenst aan het on gelooflijke. Er gaat vrijwel niets verlo ren. Om enkele dingen te noemen: Eeenderen zijn noodig voor de lym- fabricage. Uit het vrijkomende been- dervet worden stoffen gemaakt, be- noodigd voor het maken van zeep, ge neesmiddelen, verf, lak, inkt, kaarsen, stearine, scheerzeep en schoensmeer, enz.' Fijngemalen beenderen, ven lijm ontdaan, leveren voedermiddelen en meststoffen op. Aardappelschillen en huishoudbeen deren hebben groote waarde. Helpt de koe met schillen en de koe helpt U. &GRAVENHAGE, 26 Oct. ^Het is mogelijk gebleken de suikerbon, die per 17 October had dienen te worden be kend gemaakt, met ingang van hetlen geldig te verklaren. Hiertoe is aange wezen Bbn „Algemeen 683", die recht geeft op het koopen van de normale- hoeveelheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn -tot en met 13 Novem ber a.s. - Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op dezen bon verkrijgbare suiker bestemd is voor. het tijdvak van 17 Oc tober tot en met 30 October Op 31 October zal dan ook weer een bonjeveneens voor 500 gram, worden aangewezen. Men diene er rekening mee te houden, dat niet alle suiker all tegelijkertijd in de winkels zal zijn, zoodat plaatselijk eenige hapering in de voorziening zal optreden. Wij ontleenen aan het Algemeen Handelsblad: De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. dr. C. H. Pastoor, lid $er N.S.B., stond ojilangs te Utrecht terecht, omdat hij zich in zijn functie 'overheidsgelden had toegeëigend. De stafleider van den Ned. Land stand, Damave, lid der N.S.B., werd uit zijn functie gestooten, omdat hij in korten tijd ongehoorde bedragen in zijn zak had gestoken bij het uitvoeren van zijn taak als commissaris eener geliquideerde landbouworganisatie. De rijksaccountant van de prijsbe- heersching in Groningen, T. Nieland, lid van de N.S.B., stond terecht, omdat hij in zijn functie een misleidend rap port had uitgebracht over de prijzen politiek der millioenen oorlogswinst makende N.V. Rumpunex. Ook in onze eigen omgeving kennen wij voorbeelden van leden def N.S.B., die door hun levenswandel en -handel een zekere „distancieeringsbeweging" vertoonden ten opzichte van hun ideo logie. Welaan, wat zou dat? Wat moet men daarop nu zeggen: „Zie je nou wel?" of „Het is meer dan treurig met die kerels"? Natuurlijk zou men er goedkoop op kunnen wijzen, dat het vroeger óók wel is voorgekomen, dat vooraab staande menschen zich misdroegen. Ons blad heeft eenige jaren, lang een feilen strijd gevoerd tegen den, bacon- fabrikant Sal. van Zwanenberg, die benoemd Werd tot Regeeringscommis- saris voor de Veehouderij en die func tie misbruikte, om de belangen van zijn concern^ te dienen ten koste der volks- en iToerenbelangen. Zélfs be stond hij het wij publiceerden dit destijds eh riskeerden n.b. een straf vervolging om als baconfabrikant een „opzetje" van 30 pet. te maken bij een overheidsaanbesteding voor Loon- slachting op welker richtige naleving hij als Regeeringscommissaris moest toezien. Deze Van Zwanenberg was niet beter of slechter dan één der drie bovengenoemde N.S.B.-ers maar het kolossaal groote verschil is, dat Van Zwanenberg in functie werd gelaten en kort na onze officieel juist geble ken publicatie zoowaar werd onder scheiden met de Orde van den Nederl. Leeuw, welke hem door den minister persoonlijk werd overhandigd te Oss! Ook heeft ons blad destijds den strijd aangebonden tegen- het feit, dat mr. H. A. J. Kustërs was benoemd tot de belangrijke functie van leider wan het Landbouwcrisisbureau, hoewel hij toen kort tevor.en op 23 Mei 1932 door het Amsterdamsche gerechtshof in hooger beroep was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan valschheid in geschrif te (de „Limmensche strafzaak"), ter wijl het hof de verduistering van gel den als curator in een faillissement, waaraan de Alkmaarsche strafzaak hem tevens schuldig had bevonden, niet bewezen achtte. „Het groote ver schil met analoge gevallen in -het heden is, dat deze man als ambtenaar bleef gehandhaafd, zélfs nadat wij een bezoek hadden georacht aan den toenmaligen minister-president dr H. C o 1 ij n, wien - wij alle gegeven» ter zake ter hand -stelden! Wij herinneren aan deze twee geval len wij hebben er op landbouwcri- sisgebied méér behandeld in het openbaar belang. En in dit verband citeert Het A1 g. Handelsblad Volk en Va derland dat op/Vrijdag j.l. over hetzelfde onderwerp o.m. schreef: „Ja zeker, het zijn N.S.B.'ers, en de menschen, die in de kranten de mis drijven van deze rampzaligen hebben gelezen, gnuiven. De eerlijke nationaal- socialist echter balt zijn vuisten en er is maar één ding, dat hem verzoent met dit verraad van zich noemende ka meraden, n.l. het feit. dat zij in alle openbaarheid worden gestraft door andere nationaal* socialisten! Want dit laatste is kenmerkend voor onze opvattingen. VERHUUR VAN SCHRIJFMACHINES- 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. - Bij pu blicatie in de Staatscourant van 4 De cember 1942 werd het bestaande ver bod tot het verkoopen en afle veren van schrijfmachines zonder vergunning uitgebreid tot een ieder, tenzij verkoop en aflevering geschiedt aan bij het bureau voor de metalen- verwerkende industrie ingeschreven handelaren in kantoormachines. Ter voorkoming van misverstand wordt er hierbij de aandacht op gevestigd, dat dit verbctot aflevering mede omvat de aflevering ais gevolg van het sluiten van een overeenkomst van huur en verhuur. Dientengevolge is voor het verhuren van schrijfmachines door een ieder een vargunning vereischt, met uitzondering' van de kantoormachine- handela'ren, voor welke categorie reeds een regeling is getroffen, welke in de Staatscourant van 1 Maart 1942 is ge publiceerd. Deze vergunningen kunnen bi.i- bovengenoemd bureau, Riouwstraat 182, Den Haag, worden aangevraagd. VERLENGING DER LOONREGELING IN DEN LANDBOUW. 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. - De Ge machtigde voor den Arbeid heeft den werkingsduur van de door hem op 1 April 1943 vastgestelde voorloopige lan delijke régeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den landbouw, die op 31 October a.s. ten einde loopt, verlengd tot 31 Maart 1944. l HOOIEN A 1 TOEM HET OP T EI WD 2-2 WEI^D EN Bleep. ËÉK. PP „ovéf^DEXTE." «WlVJ v <AO_l<ê.N/ BRACHT DE mooi^wschET Schoowen/ VA\J Eén WltUWfe MOCJ& BESTUUR ÊM 5PELE.R.-b 2'JNJ Lccs „DE. GE.PRAJMOEERDE- CHtN fce.PACHTe rsj T& EX PLO DE-E-Rj=-Ni ZAG IK. ZE ZOO. WAT 2UUEM - vni f.EKlDFW KEER T£ VEI^TC-LLENJ V In de 3e klasse D wordt tusschen T.O.G. (Amsterdam) en Hollandia (Hoorn) een verwoede strijd gevoerd om de leiding. Bij de jj. Zondag te Hoorn plaats gehad hebbende ont moeting tusschen beide rivalen, waar van door onzen teekenaar hier boven een flits in beeld is gebracht, vond de hoofdstedelijke techniek in het Hoorn- sche enthousiasme een waardig tegen wicht, zoodat het duel onbeslist (22) eindigde. PROBEBETRIEB des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) findet am Donnerstag, den 28. Okto ber 1943 statt. Bs- wird der lange Dauerton (Ent- warnungssignal) e i n m a 1 Xeine Mi nute) zu horen sein. Findet der Probebetrieb aus beson deren Gr,iinden nicht statt, so er- folge neue Bekanntgabe. Der Ortliche Luftschutzlèiter, B. A. VAN DER SLUIJS. PROEFALARM. -Op Zaterdag, October 1943 zullen de luchtbeschermingssirenes bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal luchtalarm geëindigd" (één minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou door gaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester, Plaatsêlijk Luchtbeschermingsleider, B. A. VAN DER SLUIJS. Aan het bureau van politie is inge sloten, de 25-jarige gehuwde vrouw A. W„ moeder van 3 kinderen en wonende aan de Akerslaan alhier. Deze vrouw, die men het niet zou aanzien dat ze een geraffi neerde dievegge is, heeft kans gezien tot 4 maal toe in een tijdsverloop van een halfjaar in de woning van den tuinder K. aan het Ropjeskuil binnen te dringen en daar in totaal v een bedrag van ruim 3500,le vensmiddelen, kleedingstukken, huis houdelijke voorwerpen en wat sie raden weg te nemen. Tiidens een visite die zij eens bij de familie K. bracht, nam zij bij haar vertrek en passant den huissleutel mee, die in de gang op den electriciteits- meter lag. Eén week na het bezoek, het was om precies te zijn, den twee den Pinksterdag van dit jaar, toen de familie K. niet thuis was, kwam zij terug en doorsnuffelde de woning. Uit een geldkistje nam zij een stapeltje bankbiljetten en verstopte dit geld op de vliering van haar woning. Al spoe dig begon- zij voor dit geld allerhande inkoopen te doen. Een flink bedrag besteedde zij aan levensmiddelen, die zij duur in den zwarten handel moest betalen. Omstreeks September J.1, be sloot zij wederom een onderzoek in''de woning van K. in te stellen. Opnieuw eigende zij zich verschil lende dingen en ook geld toe. Toen zij het voor den derden keer probeerde, ontdekte zij, dat het slot op de voor deur was verpieuwd. Op slinksche wijze wist zij echter ook aan een sleutel van dit nieuwe slot te komen. Wetende.dat de zuster van den heer K. een vaste plaats in de kerk had. probeerde zij steeds een plaats vlak achter deze in te nemen. Toen dit haar gelukte, nam zij in een onbewaakt oogenblik een voudig het taschje van mej. K. en stal daaruit den nieuwen huissleutel. Prompt daarop bracht zij, nadat zij zich over tuigd had. dat er niemand thuis was, weer een bezoek aan den huize K. en nam daar weg wat er van haar ga ding was. De heer K., die geen enkelë~ aanwij zing kon geven en door het raadsel achtige verdwijnen van den tweeden sleutel overtuigd was. dat de dief niet ver gezocht behoefde te worden, besloot de wacht te betrekken, hopende dezen te kunnen betrappen. Na 14 dagen ge duld gehad te hebben, had hij j.l. Zon dagmiddag succes. Hij had zich ver stopt in een kast op zijn slaapkamer, toen hij hoorde bellen. Eenige oogen- blikken daarna (er werd natuurlijk niet opengedaan) hoorde hij een sleutel in het slot steken en iemand trad de woning binnen. De onbekende begaf zich rechtstreeks naar de slaapkamer en groot was de verrassing van den heer K., toen hij ontdekte, dat hij met een vrouwspersoon te doen had. De vrouw deed alsof ze thuis was en opende een kastje. Toen dé vrouw zich betrapt zag. poogde zij nog te vluchten, doch dit werd haar belet. Zij werd door de po litie gearresteerd en heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Verschillende goederen, die alle van het gestolen geld zijn gekocht, werden in beslag genomen. Tenslotte zal voor de verschillende zwarté-handelaren die de vrouw tegen schandalige prijzen boter, kaas enz. le verden, dit muisje wel een staartje hebben. VIER TWEELINGEN. Met groote belangstelling zullen de moeders en de a.s. rfioedtrs heden in het Alkmaarsche burgerlijke standbericht hebben gelezen, dat er in onze^.veste vier tweelingen zijn geboren. Hun ge dachten zullen ongetwijfeld hebben ver toefd in de gezinnen van de jong gebo renen, waar de moeders vermoedelijk slechts één baby-uitzet gereed hadden en zich, in dezen tijd van moeilijkheden met textielpunten, zorg moeten maken hoe de tweede uitzetten te bekomen. Anderzijds zullen velen, met het oog op de vermeerdering van de distributie bescheiden, velen deze hemelgeschenken benijd hebben. Vier tweelingen in één burgerlijke standbericht is in Alkmaar nog niet voorgekomen. Het merkwaardige is, dal onder de acht baby's er zich slechts één van het vrouwelijke geslacht be vindt. De 'natuurkundigen beweren, dat de natuur steeds zorg draagt voor het herstel van het verstoorde natuurlijke evenwicht. Zoo lazen wij voor enkele maanden het be::ht, dat in Gelder land, door een milliarden rupsenplaag de mensch machteloos stond tegenover de vernietiging van het houtgewas, dat echter door de komst van duizenden vogels, die de rupsen vernietigden, ge red werd. Zou, nu door het oorlogsgeweld het rieritecijier onder de manlijke leden der samenleving zooveel grooter is ge worden, de natuur, door het doen ge boren worden van meer jongens dan meisjes, de door den oorlog verstoorde verhouding weer trachten te herstel len? De geboorte van de vier Alkmaar sche tweelingen doet dit vermoeden. Hoewel wij Europeanen niet gelijk de Chineezen slechts aan de geboorte van mannelijke nakomelingen waarde hechten, omdat die de zielen van de overledenen rust geven, kunnen wij ons toch voorstellen, dat in d% betref- 'ende gezinnen groote vreugde heerscht over de geboorte van Simon, Gérit, Tjerk, Albert, Reindert, Frederik Ha rold en Robbert. Voor hen en de ouders is het te hopen, dat ze in hun later leven gespaard blijven voor de verwik kelingen van de tweelingen uit Epirus en Syracuse, door Shakespeare in zijn „Klucht der vergissingen" beschreven. BENOEMD. Bij beschikking van den secr.-gen van het dept. van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming, is tijde lijk benoemd tot leeraar aan de R. If B. S. te Roermond de heer C. D. Saai. wonende te Alkmaar. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het examen apothekers-assistente mej. M. Rolff te Heiloo. 25-JARIG JUBILEUM. De heer Führmann, die heden het feit herdacht, waarop hij zich vóór 25 jaar als Mr. schoenmaker aan den Achterdam vestigde, ondervond in breeden kring belangstelling met dit feit. Vele bloem stukken van buren en cliënten be wezen, dat zijn arbeid de gewenschte waardeering ondervond. Den geheelen dag kwamen voorts tal van personen hem gelukwenschen, terwijl van heinde en ver schriftelijke blijken van belang stelling inkwamen. 't Gulden Vlies: DE REVUE PIEKER NIET. Optreden van Peter Pech. Zaterdag- en Zondagavond amuseerden Peter Pech en zijn gezelschap een zeer talrijk publiek in 't Gulden Vlies. Van tal van schetsen en tafereelen was Pe ter Pech het middelpunt en ont zijn verhalen, op de van hem bekende wijze gedaan in verschillende costuums, heb ben de aanwezigen hartelijk gelachen. Hij werd in de schetsen terzijde gestaan door Magda van Donk, Wijn Riedel en Henk Didama. De scenes: Op den Bur gerlijken Stand," „Pech is vader" en „De konijnen" sloegen danig in. Magda van Donk zong uitstekend een Lehar- potpourie en met Henk-Didama in „De oude tijd," „Volendam" en de Slavische Finale. Deze nummers werden nog aan trekkelijker gemaakt door medewer king van het danspaar „Les Brodsky's," dat ook in zijn clowns- en poppendans een verdiend succes behaalde. Ook het Brodesi.Ballet, gevormd door drie jon ge meisjes, werkte vlot mee, Bobbie Walson bleek een kranige tapdanser. Dat het succeslied van „De kip van Pech" dapper werd meegezongen, spreekt van zelf. Er waren aardige de cors en zeer vele en afwisselende costuums. De pianist Stanley begeleidde zeer goed. Het waren voor de bezoeker» twee prettige ontspanningsavonden. G. C. van Gulik. PIANO-RECITAL THEO VAN DER PAS. Chopin-programma. De concertzaal van de „Harmonie" was totaal gevuld mét belangstellenden, die in muis-stille aandacht het verruk kelijke spel van den pianist hebben aangehoord. Een hartelijk applaus ver tolkte na ieder nummer hun dank, dat aangroeide tot overweldigend na het laatste stuk, waardoor de pianist a.h.w. gedwongen werd een toegift te geven, welke weder dankbaar aanvaard werd. We kregen te hooren twee improvi- satie's, de groote sonate in bes kl. t., vier ballades, twee mazurka's en één polonaise. Van der Pas, een onzer prootsta pianisten speelt dit alles op buiten gewoon muzikale wijze. Hij lijkt ver heven boven alle technische moeilijk heden, alles komt er even brillant en fijn uit. Blijft er een nootje in de fijn heid weg, dan ligt dit aan den vleugel (hoewel deze ook heel mooi klonk)! 't Is alles even gaaf, en een onfeilbaad pe daal-gebruik. De? muziek van Chopin leent zich bijzonder om vele pianistische moge lijkheden naar voren te brengen, waar van door verscjjillënde kunstenaars dan ook een gretig - gebruik wordt gemaakt. Typeerend voor de Hollandsche pianis ten is, dat zij toch gelukkig te dege lijk zijn, om zich geheel te geven n die sentimenteele na-romantische mu ziek, die toch'in wezen echt ongezond is. Ieder op zijn manier tracht deze ongezondheid' weg tê wecken en v. d. Pas bereikt met zijn groot pianistisch kunnen daarmede een zeldzamen in druk. Het gul applaus gold dan ook vooral hem persoonlijk. Jac. Jansen. WINTERHULP NEDERLAND. De buurtschapshoofden maken hier mede bekend dat de inwoners, die meenen in aanmerking te kómen voor een uitkeering van „Winterhulp" een formulier hiervoor kunnen aanvrangen vanaf 2G October tot en met 3 Novem ber aan het kantoor van den Nefler- landschen Volksöienst en aan onder staande adresse van de wijk- en blok hoofden: Mevr. G. A. E, Ambagtsheer van Eerde, Priesche weg 67; Mevr. C. KruytBalder, Kwakelpad 3; Mevr. A. de GeusHarder, Zaadmarkt 6a; Mevr. Haarman, Tienenwal 7; Mevr, J. Ruis, Boezemsingel 82; Mevr. P. Doornv. d. Vis, Omval 5. Mevr. R. VkserLingeman, Parkstraat 3; Mevr. óe BeursLeeuwenkamp, Langestraat 61; Mevr. J. Spekman, Koningstraat oa Mevr. G. de Vries--Schreudcr, Langestraat 881; Mevr. N. Swiddo, Ar.hierdam 7; Mevr. H van Doorn Schoonmaker, Achterstraat 4; Mevr. G. Nooder de Graaf, Bierkade 5; Mevr. M. Jongkampv. d. Zee, Langestraat 82 II; Mevr. van OssenbruggenBaars, Macl. Pontstraat 8; Mevr. Mulder, Trompstraat 28; Mevr. Musman, Hulst straat 8; J, Ackerman, Ridderstraat 8; J. Barkman, Koorstraat 39 A; C. A. -M, v. d. Belt, Kl. Nieuwland 2; C. J. Hoe ben, Oude Gracht 245; B. Molenaar, Breedstraat 21; R. Veraar, Rochdale- straat IA. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marten K., z. v. P Laan en H. Oosterdijk. Simon en Gerrit, zns. van J. van Haneghem en J. Marees. Tjerk en Aalbert, zns. van F. Pol en A. Bergsma. Johannes B., z. V. G. J. Hel- miclv en J. H. Keijsper, Jan Fz., z. v. P. J. Mijts en S. N. Molenaar. Reindert en Frederika, z. en van F. Peereboom en H. Steegers. Kos, z. v. J. de Jongh en L. Zwart. Fieter, z. v. L. van Bo degraven en A. J. Hart. Harald en Rob bert, zns. van H. van Donselaar en H. J. van den Berg. Catharina G-, d. v. H. Majoor en E. Haring. Overleden: Geertje de Boorder, wed. van Jv de Moor, 80 jr. Willem Tesselaar, gehuwd met G. Dekker, 63 j. Harmina M, Bloemer, wed. van E. Th. E. Hilckmann, 74 j. Guurtje van Sa- voijen, gehuwd met T. Boeiens, 64 j. Jacques Holsmuller, gehuwd met M. M. J. Burger, 62 j. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 u. voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af, Woens dag 2.30 u. matinee. Harmonie-Theater: De Postmeester Victoria-Theater: Intermezzo (rom.) 18 jaar. (rom.) Geprolongeerd. 18 jaar. Cinema-Theater: De weg naar geluk (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop Theater: De school der liefde (comedie). Alle leeftijden. Dinsdag 26 October. 8 uur, Kapelkerk, Orgelconcert Feike Asma. Woensdag 27 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. van „De vrome leugen". Donderdag 28 October. 7.30 uur, De Rustende Jager te Hei loo, opv. „De vrome leugen" door De Haghespelers. Controle Ausweise. - Zondag werden bij de gehouden controle aan het sta tion verschillende'processenverbaal op gemaakt tegen hen die zonder het ver- eischte Ausweis de gemeente betraden.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1