EISJES :ZING behouden uggekeerd. DAGBLAD VOOR immer Verbitterde strijd in het Oosten duurt voort. el. 2451. iURSCLUB [KERING ►LEST" Tel. 2451 t, in TISTIEK .130, Alkmaar I Honger en rechtvaardige verdeeling. DE WILHELMSTRASSE OVER HET OOSTFRONT Levenc/iger 'gevechten in Italië. SovjetvrouWen aan het front. DE OPBOUW VAN GROOT-OOST-AZIE. EEN OORLOG VAN NOODWEER. De Fascistisch-Republikeinsche regeering. Verduisteren van 17.30-7.15 Een nieuwe Weermachtswet, Geen gelukwenschen meer in telegrammen. Intrekking biljetten van ƒ10. Inschrijving van Ziekenfondsleden. STAD EN OMGEVING Groet. Uitgeest. Langedijk. tti li- •P het laatst de dief pen duurde het ook [vist, waar de suiker J dief, die intusschen lis tot VI» jaar ge it de suiker bij den [:n Alkmaar en deze ps voor een flinken thans terecht staan Ichte beweerde, dat st geweten had, dat Fstal afkomstig was: |j balen had hij daar eden van gehad, te- lij een flinken prijs Taker. Jet uitblijven. Aller- pcteur voor de Prijs- boete op van 4000 winst al lang ver as moest hij terecht Jvan de suiker. Ld. niet aan te voe- pchtende omstandig- kon komen, zoodat niet mild kon zijn li1/* jaar gevangenis- bepleitte clementie, biselijke omstandig- |ilijk waren, •r opmerkte, dat de [pchland werkt, doch naar is tot ongeveer hs dit voor den Of- Im alsnog de onmid- Iming van den verd. perzoek echter door. afgewezen. kunst en wetenschap- jrdweg, Alkmaar; poli- J. Marinus, Den Haag; N. Adema, Alkmaar; I iersen, Hoorn; binnen- |maar: D. A. Klomp Werkman, Alkmaar. f)en Helder, A. C. van Schagen: A. Eriks, land: J. Belterman te |?ek; W. J. Harwijne Friesland: Jac. Groot J adv.-rubriek: W. Ra- iaan; voor de plaaisel. lar. elen in omgeving jst een twintigtal van het Gewes- |e bijkantoren te Jlder, Hoorn, Me- eringerwerf. Dirk Verbeek 15 UUR ng) 7.15 UUR tspronkelijk |iucci-Beckman ausant lekend en vlot ^getwijfeld een succes. PlSatsbespr. Ijks-van 111 Itensehap op A, telefoon 94173. Jent. venzalen van het Irdsteeg 2 té Alk. ■krijgbaar. bij dert ïdwaarborg-Maat- 'ori van hun legitl» 5CT„ half acht. leed. f Bouber, Piet f 2.—. 27 Oct. dagel. 12 uur. gespeeld door ?ich stuk voor mkmmm—mmm—m :he Stichting voor ïert het Instituut nge lessen in de liploma Statistiek in November a.s. igen aan: TEL. 2539 Uitgave! Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Vdordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam- C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330, Giro 187294. DONDERDAG 28 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 352, 3 pagina's. Prtfs der gewone advertenties In deze éditie 0.10 per m.M.; min." 14 m.M. 1.40, elke 31/* m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rtfk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. (Van onzen politieken redacteur). N zijn jongste belanfwekkende uit eenzetting over de levensmiddelen- positie van ons land heeft de directeur- generaal van de Voedselvoorziening. Ir. S. L. Louwes, nogmaals zijn reed? vroe ger gegeven stelling onderstreept, dat tussehen het Nederlandsche volk en de honger alleen de organisatie van de voorhanden levensmiddelen staat. Zijn uitvoerig, van tal van onthullende cijfers voorzien, betoog bevatte een krachtige waarschuwing aan het geheele Nederlandsche volk, méér dan ooit de discipline te bewaren en zich niet tot xwarten handel te laten verleiden. Aan de hand van enkele voorbeelden van recenten datum toonde hij aan, hoe de geheele voedselvoorziening aan den rand van de ellende gebracht kan wor den, indien de nuchtere zakelijkheid verloren gaat en men lichtvaardig boos- aardigen inblazingen gehoor schenkt. Het toenemen van den zwarten handel be- teekent alleen, dat tal van minder be deelden Nederlanders 't hun toekomen de part onthouden wordt. Het beteekent niet, zooals de heer Louwes nadrukke lijk tot veler opheldering bewees, dat goederen aan leveranties aan Duitsch- land worden onttrokken. Hij verzekerde met stelligheid, dat door de leveranties aan Duitschland en kan de hier te lande vgrblijf houdende weermacht niet meer jlan 7—9 van de op Nederlandschen bódem verkregen voedingswaarde aan de levensmiddelenvoorziening van het Nederlandsche volk wordt onttrokken. Met hetgeen de Nederlandsche bodem aan voedingswaarde voor de voedsel voorziening van het Nederlandsche volk opbrengt kan het volk zich in zijn ge heel niet normaal voeden. De aanvoer van levensmiddelen in de achter ons liggende vredesjaren was abnormaal groot. Zoolang de oorlog voortduurt is Nederland van deze aanvoeren versto ken en zijn beperkingen noodzakelijk. .Wanneer deze beperkingen door een rechtvaardige verdeeling over het ge heele volk uitgestrekt worden, zijn de daaruit voortvloeiende kleine nadeelen geringer en ook billijker, dan wan neer verdeeling van de voorhanden levensmiddelen door den zwarten han del geschiedt, waarvan alleen de heb zucht van enkelen, producenten, handelaren en een kleine maar welge goede toplaag der bevolking profi teert. Dan is alle rechtvaardigheid en billijkheid zoek. Dan kan het voorko men dat een klein deel van de bevol king in overvloed zwelgt, terwijl de groote massa van arbeiders, ambtenaren en kleine middenstanders, verreweg het grootste percentage van het Nederland sche volk, aan den rand van hongers nood en ellende staat. Dat pen derge lijke wanverhouding ernstige sociale spanningen oproept en oogden duur de geheele maatschappij ontwricht, is een ieder, duidelijk, die eenigermate Inzicht in de moderne maatschappelijke ver houdingen heeft. De voorbeelden van schrijnende sociale tegenstellingen tussehen rijk en arm in andere landen, zooals Engeland en de Vereenigde Sta ten, die tot de wezens-kenmerken van het kapitalistisch regiem behooren. le veren het bewijs, dat tussehen het volk en den honger alleen een krach tige organisatie staat, een rechtvaardige verdeeltng van de vobrhanden levens middelen. CV an onzen Berlijnschen correspondent) „Onder invloed van den feilen strijd aan het Oostelijk front zijn al le andere militaire acties bij voor beeld die in Italië, dén Balkan en Dalmatië, tjjdelijk op den achter grond geraakt". Aldus karakteriseer de de militaire woordvoerder in de Wilhelmstrasse de situatie. Op de vraag, %of daarmede gezegd wordt, dat het hoogtepunt van. den strijd thans is bereikt, werd ten ant woord gegeven, dat niet' slechts van Sovjet-Russische, maar minstens even zeer van Duitsche zijde met een /tot dusver ongekende hevigheid wordt- ge vochten. Sinds ruim drie maanden zijn de bolsjewisten er op uit, onder alle om standigheden en tot eiken prijs door .het Duitsche front heen te breken om zoodoende een definitieve beslissing te forceeren. Na hun mislukte pogin gen bij Smolensk en Nervel hebben zij hun aanvallen op het Dnjepr-gebied geconcentreerd. Hun succes bij Kre- mentsjoeg, waar zij door vestiging van een sterk bruggehopfd een wig in de Duitsche stellingen dreven, vormde het uitgangspunt van dit plan, hetwelk een splitsing van de Dnjepr-bocht van het noorden naar het zuiden beoogde en Waarbij de rechtervleugel der zuide lijke afdeeling van het totaal-front sou worden afgesneden. Uit de berichten der Duitsche weer macht kan worden afgeleid, dat de Sovjet-aanval van Krementsjoeg uit, langs het spoorwegknooppunt Kriwoi- rog naar het zuiden in de richting van Gherson en Nikolajew naar den mond van den Dnjepr gaat. De gelijktijdige aanvallen bij Melitopol, Saporosje en Drijepropetrowsk,, waar de bolsjewis ten aan den westelijken, oever zijn ge land, worden van Duitsche zijde opge vat als een strategische poging om de' Duitsche/ strijdkrachten tot activiteit te dwingen e«i de aangevoerde reser vekrachten te verzwakken. De Duit-' sche troepen worden bij deze zware gevechten' ondersteund door het lucht- wapen, dat vrijwel onafgebroken aan den strijd deelneemt. Door de diepe doorbraak bij Kre mentsjoeg is volgens Duitsche opvat ting een toestand geschapen, waarvan de -ernst niet ontkend mag worden en die van nadeeligen invloed kan zijn op het zuidelijke front. Tevenover een vijand, die voor zware verliezen aan menschen en materiaal niet terug deinst om tot eiken prijs een overwin ning te kunnen boeken, staan de Duit sche divisies ai sedert begin Juli in een strijd, die zoowel in physiek als in psychologisch opzicht buitengewoon hooge eischen stelt. Tot nu toe hebben de Du'tsche soldaten echter bewezen, dat zij nog1 steeds over het taaie uit houdingsvermogen beschikken, het welk hen in staat stelt een beslissende doorbraak van den vijand té voprkomen. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Het muziek corps der oorlogsmarine met volle muziek op den terugmarsch na de beëediging der Nederlandscne Vrijwilligers Andres/Stapf/Pax m UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 Oct. Het opper bevel van de weermacht maakt be kend: De verbitterde strijd in het gebied tussehen de Zee van Azof en de knie van den Dnjepr blijft voortduren. Door voortgezette aanvallen van sterke strijdkrachten vermochten de sov jets een penetratieplek in het ge bied van Melitopol iets uit te brei den. Daarentegen zijn ten zuiden van Saporosje hevige pantseraan- vallen onder zware vijandelijke verliezen mislukt. Van de talrijke in deze gevechten stukgeschoten pantserwagens vernie tigde een pantsercompagnie onder be vel van den eersten luitenant graaf Von Ledebur alleen er 35 zonder zelf verliezen te lijden. In de khie van den Dnjepr bleven de in verschillende sectoren op ze stellingen ondernomen vijande lijke aanvallen zonder siicces. Een opgedrongen gemotoriseerde afdee ling van den vijand werd daarbij tot den strijd genoodzaakt en in de pan gehakt. Ten noordwesten van Krementsjoeg wierp een eigen tegenaanval de sov jets op hun stellingen van uitgang te rug. In den central en frontsector werden aanvalleh der bolsjewieken ten westen van Kritsjef en ten westen van Smo lensk door gecbncentreerd artillerie vuur verijdeld of in een strijd op kor- BERLIJN, 27 Oct. .(D.N.B.). Door de zware verliezen der laatste weken gedwongen, zijn de bolsjewisten er toe overgegaan, meer en meer vrouwen aan het front op te stellen. Thans worden door de sovjets zelfs machine pistool-compagnieën uit vrouwen der lichtingen_ 1920 tot 1923 opgesteld, die in de voorste linie strijden. Ook vrou wen als scherpschutters worden steeds weer aangetroffen. Naar de in den centralen sector yan het oostelijke front gevangengenomen 22-jarige Ilona Si- dorrawa vertelt, worden thans alle vrouwen der lichtingen 1913 tot 1923 in het sovjet-leger opgenomen. Wegens de zware verliezen der strijdende troe pen worden vrouwen als eerste aanvul ling naar het front gestuurd. Ook bij de sovjet-luchtmarht'bestaan reeds vrouypelijke soldaten en piloten en wel in hoofdzaak bij lichtere vlieg tuigen, als piloten-waarneemsters. Bij de sovjet-divisie tirailleurs vond men ^Aider de gevangenen talrijke yrouwen in den leeftijd van 15 tot 30 fëar, die gestreden hadden in afdeelin- gen pantserafweergeschut, zelfs als stukseommandant. De zware bloedige verliezen der bols jewieken hebben op vele plaatsen ertoe geleid, dat de sovjets in plaats van mannen, vrouwen en meisjes als strij dende soldaten moeten gebruiken. In dit verband is het overigens interes sant, dat vrouwen, die na haar oproe ping zwanger werden, tot dusver als sabotteurs zwaar gestraft werden, een bepaling, die 'ftians moest worden in getrokken. De geboorten bij de vrou wenbataljons namen zoo sterk toe, dat de straffen niet meer uit te voeren waren. De zwangere vrouwen, die dienst doen in het roode leger, zijn di ns in speciale af deelingen gecon centreerd in het achterwaartsche ge bied. ten afstand afgeslagen. Onbeteekenen- de plaatselijke penetraties konden in onverwijlde tegenaanvallen worden ge zuiverd. De Rheinsch-Westfaalsche 16e pant- sergrenadiersdivisie onder bevel van dSi luitenant-generaal graaf Von Schwerin verdient voor haar voorbeel- djgeiVstrijdlust tijdens de groote uit- wijkbewegingenten oosten van den Dnjebr en bij de gevechten op het bruggehoofd van Saporosje bijzondere huide. i De strijd in Italië. Irt e,enige sectoren van het Zuid-Ita- liaansèhe front, vooral aan de Voltur- no tep noorden van Capua yonden gisteren weer levendiger, voor ons succesvolle ^gevechten plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bestookten in het oostelijke bekken »an de Middel- landsche Zee haven- en batterijstellin gen van het vijandelijke eilandsteun punt Leros doeltreffend met bommen. Zij vernietigden in deze wateren ver scheidene kleinere oorlogsschepen en verzorgingsvaartuigen van den vijand. TOKIO, 27 Oct. In antwoord op de interpellatie van een afgevaardigde tijdens de begrootingsdebatten van de 83ste buitengewone Japansche rijks dagzitting heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken, Sjigemitsoe, Woens dag de volgende verklaringen afge legd over den opbouw van Groot- Oost-Azië. Het voornaamste gezichtspunt voor dezen opbouw is de vrijwillige samen werking van alle naties in het gebied van Groot-O ost-Azië en daartoe is al Amerika 'en Engeland hebben ver klaard, dat zij denhuidigen oorlog zullen voortzetten tot onze „onvoor waardelijke capitulatie". Een dergelij ke verklaring is een plompe bekente nis hunner duistere plannen. Voor Amerika en Engeland, aldus Sjigemitsoe. is Oost-Azië wellicht een gemakkelijk koloniaal gebied voor doeleinden van agressie en uitbuiting. Voor ons echter is Oost-Azië ons va derland, ons geboorteland, dat wij stellig tot iederen prijs moeten verde ler rechtsgelijkheid noodzakelijk. DeWj'Sen. De tegenwoordige oorlog is voor Japan een oorlog van noodweer. Mocht het ons in vereeniging met onze broe ders uit geheel Oost-Azië niet geluk ken dit gebied te beschermen, dan zou daarmede Japan als groote mogend heid ophouden te bestaan. Bovendien zou voor alle volken van Oost-Azië voor altijd de gelegenheid verloren gaan nun souvereiniteit en onafhanke lijkheid te herkrijgen. Voor Oost-Azië en zijn volken is deze oorlog ven oorlog van rassenontwa- king en een oorlog om de*wederge boorte. Het verwondert derhalve niet, dat_ alle volken van hier gemeenschap pelijk zijn opgestaan om aah dit ge weldige gebeuren deel te nertien. De huidige oorlog is voor ons een oorlog der nationale bevrijding, ter wijl hij voor onze tegenstanders een agressie-oorlog is. Voor ons is het een oorlog ter bescherming van het vader land. Voor hen echter een oorlog ter verovering van de wereldheerschappij Wij streven naar een wederopbouw terwijl onze tegenstander de vernie ling voor oogen heeft. Dat is de re den. waarom de verwante naties in vertrouwen op de eindoverwinning vastbesloten zijn alles op het spel te zetten voor het geluk van Oost-Azië en tot den .aatsten man te strijden voor het behalen van de overwinning. eerzucht der' Ver. Staten en Engeland streeft ernaar de geheele wereld tot hun kolonie te maken. Zij gelooven, dat Tsjoengking zijn verraad jegens Azië zal voortzetten en dat Indië altijd hun slaaf zal blijven. De Ver. Staten wil den een de geheele wereld omvattend imperium stichten en hun plan is ook, andere naties voor hun doelstellingen haar bloed te laten vergiëten. Groot- Oost-Azië kan slechts door souvereine Aziatische naties bevrijd worden. Ook tegenover de oprichting van de voor- loopig-. Indische regeering zal Enge land waarschijnlijk wel het gebruike lijke leugenachtige standpunt innemen. Doch ook de bevrijding van Indië zal uitsluitend door handen van de In diërs zelf verwezenlijkt worden. Groo,-Oost-Azië is het vaderland en de basis van de Oost-Aziaten. Wan neer Japan zijn taak der verdediging van Groot-Oost-Azië niet zou kunnen vervullen, zal dat worden tot. het voorwerp van Engelsch-Amerikaan- sche uitbuiting. Groot-Oost-Azië is bereid, zijn cul tuur met de geheele wereld uit te wis selen en door den geest der rechtsge lijkheid bij te dragen tot den opbouw van een n euwe wereldorde. In dien geest heeft Japan het volste vertrou wen in de overwinning. Het is zelden voorgekomen in de geschiedenis, dat een onrechtvaardig koloniaal rijk zich gehandhaafd heeft. Zelfs in den Ame- rikaanschen vrijheidsoorlog, die ge voerd is ter bescherming van het va derland. is de overwinning niet door superieure wapenen, doch door supe rieure geestelijke houding bepaald. Gemeenschappelijk leven en gedijen en rechtsgelijkheid zijn de doelstellingen van de Groot-Oost-Aziatische volke ren. ïn dien geest zijn zij heden voor den strijfr aangetreden. 29 Oct.: Zon op 7.28, onder 17.18 uur. Maan op 7.28 uur, onder 18.02 uur. (2.59 uur N.M.) NOORD-ITALIE, 27 Oct. (DV.N.B.) Onder voorzitterschap van den Duce is vandaag in diens hoofdkwartier de tweede ministerraad gehouden van de nieuwe fascistische republikeinsehe re geering. Het voornaamste onderwerp van bespreking werd gevormd door het door den minister van oorlog, Graziani, ingediende ontwerp voor de nieuwe weermachtswet. Daarbij hield de Duce een programma-rede, waarin hij de richtlijnen schetste voor den wederop bouw van de Italiaansche weermacht en wees op de beslissende beteekenis van de medewerking der verbonden Duitsche weermacht. De Duce 'verklaarde o.a., dat sedert den eersten ministerraad de teekenen van het wederopleven van den nationa- len geest duidelijker geworden zijn. De nieuwe organisatie van de Itali aansche weermacht is tezig zich te ontwikkelen. Maarschalk Graziani, thans gesteund door generaal Gamba- ra, zal de verwachtingen van alle Ita lianen, die waardig zijn zoo snel mo gelijk onze strijdplaats aan de zijde van de kameraden der Spil en van het Driemogendhedenverdrag weer in ie nemen, verwezenlijken. Het opstellen van nieuwe eenheden kan eik oogen- blik verwacht worden. De hoofdwet voor de weermachj vormt 'n zekeren en rationeelen grond slag voor de vortping van een sterke, moderne militaire organisatie, die be antwoordt aan de Italiaansche behoeften nn de ervaringen van deze vier oor logsjaren. Op basis van deze wet zal de nieuwe organisatie van het natio- naal-republikeinsche leger, de' marine en de luchtmacht worden vastgesteld. Men wil de luchtbescherming geheel brengen onder het ministerie van luchtvaart.- De militie zal een integree rend bestanddeel uitmaken van het le ger en evenals het Bersagliericorps het nieuwe zwarthemdeneorps vormen. Op politiek en .administratief 'gebied is een aanvang gemaakt met de reor ganisatie door de benoeming van de chefs der provincies en van de politie- presidenten, alsmede door de vorming der republikeinsehe fasci. Voorberei dingen worden getroffen voor de grqote constitueerende vergadering, die den vajfen grondslag zal vormen van de sociale Italiaansche republiek. In .verschillende gebieden hebben Ita liaansche soldaten reeds vrijwillig hun plaats aan de zijde der Duitsche kame raden weder ingenomen en in de ge controleerde provincies beginnen orde en normale toestanden weder terug te keeren. De nieuwe Italiaansche weer machtswet. Bij de nieuwe, vandaag door den Italiaansche ministerraad aangenomen weermachtswet, zegt artikel 1, dat het koninklijk leger, de koninklijke marine er. de kohinklijke luchtmacht op den 8sten September 1943 hebben opgehou den te bestaan. Officieren onderoffi cieren, die toen in dienst waren en zich niet aar eerloosheid hebben schuldig gemaakt, worden op wettelij ke wijze ontslagen. Artikel 2 zegt, dat met ingang van 9 September 1943 het nationale republi keinsehe leger, de marine en de lucht macht zijn opgericht. Militairen van al le rangen, die uit nationaal eergevoel onder de republikeinsehe vlag verder hebben gediend en verzoeken om te worden opgenomen in de nieuwe weer macht, worden in .actieven dienst ge nomen. Wat verzorging ën soldij be treft wordt de nieuwe Italiaansche weermacht gelijkgesteld met de Duit sche. Het corps Carabinieri blijft be staan yoor het handhaven van de orde. NIEUWE ZOETSTOF ONTDEKT. LISSABON, 27 Oct. In Spanje is het aan een chemicus gelukt een nieu we zoetstof samen te stellen, die 250 maal zoeter dan suiker is en in smaak daarop gelijkt. In tegenstelling met saccharine lost de nieuwe zoetstof minder snel op: zij kan zonder nadeel gekookt worden. POSTHUME OVERWEGING. „Hmmet geestelijke wapenen was ik het Bolsjewisme natuurlijk wej de baas geweest 's-GRAVENHAGE. 27 Oct. De persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat telegrammen, waarin gelukwen- schen of zinsnedingen van dien aard zooals groeten, voorkomen van heden af niet meer zijn toegelaten, ook niet in combinatie/ met andere mededeelin- gen; de aanbieders moeten die gedeel ten schrappen of het telegram in zijn geheel terugnemen. Met Zeeuwsche meisje. AMSTERDAM, 25 Oct. De bank biljetten van 10 gulden, waarvan de uitgifte werd bekendgemaakt in de Staatscourant van 14 Augustus 1924, worden ingetrokken. Zij kunnen vóór 1 Sjanuari 1945 worden ingewisseld bij de Nederlandsche Bank en haar bijkan toren, agentschappen en correspondent schappen. Deze biljetten vertoonen op de voorzijde, welke is uitgevoerd in b'auwe kleur, de afbeelding van een vrouw in Zeeuwsche kleederdracht. De achterzijde draagt een rozet -van bruine en blauwe lijnfiguren, po ruimte voor het watermerk (een zeilend scheepje) is aan**beide zijden van het biljet onbe drukt gelaten. - MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Max Blokzijl spreekt heden in de serie Brandende Kwesties over Hilver sum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is „Er zijn van die dingen Overschrjjdiilg maximum aan- tal ingeschrevenen bij arts. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Om te voorkomen, dat de stopzetting van de inschrijving van ziekenfondsleden bij een huisarts, die het maximum aantal verzekerden heeft bereikt of overschre den, tot onbillijkheden lijdt, heeft de- commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen een aantal afwij kingen toegestaan. Daaruit blijkt, dat inschrijvingen op naam van een arts, op wiens naam reeds 3000 of meer ver zekerden zijn ingeschreven, zoowel ten aanzien van de verplichte als van de vrijwillige verzekering mag geschieden, indien het betreft: 1. Personen, die gedurende tenmin ste 6 maanden voorafgaande aan den datum van inschrijving als verzekerde, dien arts als huisarts hadden gekozen, hetgeen moet blijken uit aan het fonds over te leggen schriftelijke verklaring, welke dient te zijn voorzien van een accoordverklaring van den bedoelden arts. 2. Nieuwe leden, van een op néam van dien huisarts ingeschrevën gezin. 3 Personen, die overgaan van de verplichte naar de vrijwillige verzeke ring of omgekeerd en op naam van dien arts als verplicht onderschei denlijk vrijwillig vérzekerde waren ingeschreven^, 4. Personen, die tijdelijk niet verze kerd zijn geweest en vóór hun afschrij ving^ als verzekerde op naam "van dien arts waren ingeschreven. 5. Een niet verzekerde, die huwt met een verzekerde, die op naam van dien arts is ingeschreven. Tenslotte mag bij een huwelijk tus sehen twee verzekerden overschrijving van een dezer verzekerden plaats vin den, naaf den arts, op naam van wien de andere verzekerde is ingeschreven,- ook Indien deze arts het, vastgestelde maximum heeft bereikt of overschre den. In gevallen, -waarin door deze na dere voorschriften niet wordt voor zien, beslist jje commissaris, belast tnet het toezicht op jde ziekeqfoi^seni. Wat de Japanners presteerden, Tojo heeft voor den Rijksdag ook als minister, van Oorlog gesproken over de gebeurtenissen op de oorlogs- tooneelen. Het aantal op Nieuw-Gui- nea gestatiorineerde vijandelijke vlieg tuigen wordt geschat op ongeveer 3000, Het is de tactiek van den vijand) in de eerste plaats te landen op plaatsen waar hij zich van de heerschappij in de lucht kan verzekeren en daar de vliegbases te versterken om zijn heer schappij in de lucht uit te breiden Botsingen met de Japansche troepen te land vermijdde hij zoovel mogelijk, Hij streeft er naar, de Japdnsche rr.vi tailleeringslinie te vernietigen, waar tegen echter door de Japansche strijd krachten wordt opgetreden. Behalve dat zij de zeeverbindingen beschermen, hebben de Japansche vliegtuigen voortdurend met succes de vijandelijke luchtbases aangevallen De vijandelijke verliezen bij de lucht gevechten hebben steeds een veelvoud van de Japansche bedragen. Tojo verklaarde, dat de gevechten in het oerwoud en op de onherbergzame eilanden van het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan een onbeschrijfelijke in spanning eischen. De vijand heeft ech ter met nog grootere moeilijkheden te kampen. In Birma wil hij zijn reeds lang aangekondigd offensief be ginnen. Het Japansche leger heeft ech ter, reeds midden-October den Tsjoeng- kingeesche strijdkrachten aan de grens tussehen Birma en Junan een zwaren slag toegebracht. x In het bezette gebied in Het zuiden heerschen overal orde en rust. In Chi na ondernemen de Japansche strijd krachten voortdurend geslaagde ope ralies. In China valt een voortdurend dalen van het moreel bij de troepen van Tsjoengking waar te nemen'. NIEUWE DIENSTREGELING NEDERL. SPOORWEGEN. UTRECHT, 27 Oct. Naar wij van den persdienst der Nederlandsche Spoorwegen vernemen, zal op Maandag 1 November a.s.^ een nieuwe dienst regeling ingaan, welke is opgenomen in een nieuwe uitgave van het spoor boekje. Deze dienstregeling is, bij thans ver geleken, slechts op enkele ^baanvakken en slechts in geringe maté gewijzigd. Het nieuwe spoorboekje zal morgen verkrijgbaar zijn. AANMELDINGSPLICHT COMMISSIES EN COMITé'S. Bestuursleden persoonlijk aansprakelijk. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Het is den commissaris voor niet-commerci- eele vereenigingen en stichtingen ge bleken, dat de voor de aan'melding ver antwoordelijke bestuursleden van niet- commercieele organisaties, welke onder den naam van commissies, comité's, ju- bileumcomité's of iets dergelijks wer den opgericht, ten onrechte van mce- ning zijn, dat de verordeningen 145/1940 en 41/1941 op deze organisaties niet van toepassing zouden zijn. Verschillende hunner, zijn tengevolge van de niet-aan- melding strafrechtelijk vervolgd. In verband hiermede geeft de com missaris voornoemd op grond van ver ordening no, 41/1941 aan de besturen van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, waaronder derhalve zijn begrepen alle personenorganisaties, on verschillig met welke niet op winst gerichte doelstelling zij ^ijn opge richt, de algemeene aanwijzing zich alsnog vóór 1 'November a.s. bij zijn commissariaat, Amaliastraat 13 Je 's-Gravénhage, aan te melden. Bij niet nakoming dezer aanwijzing worden de bestuursleden voor dit ver zuim persoonlijk aansprakelijk gesteld en' tuchtrechtelijk beboet. Achterstraat 4; mevr. G. Nooder de Graaf, Bierkade 5; mevr. Van Ossen bruggen—Baars, Mael. Pontstraat 8; mevr. Mulder, Trompstraat 28; mevr. Musman, Hulststraat 8: J. Aekerman, Ridderstraat 8; J. Barkman, Koorstraat 39 A; C. A. M. v. d- Belt, KL Nieuwland 2; C. J. Hoeben, Oude Gracht 245; B. Molenaar, Breedstraat 21; R. Veraar, Rochdalestraat IA; G. Pool, Akerslaan 8; mevr. v. Schoten Vondelstraat 7 en de heer Holman, Dr. Schaepman- kade 25. DE HAGHESPELERS IN HET GULDEN VLIES. Gisterenmiddag heeft de jeugd in hel Gulden Vlies genoten van de opvoering van het bekende sprookje: Doornroosje. De medewerkenden w.o. Nico Steenber gen en Mien v. d. Lugt Melsert, hebben de kinderen op prettige wijze het sprookje voor oogen gesteld. Voor 't 'Haagsch Kindertooneel was het een succes. 's Avonds brachten de Haghespelers voor het voetlicht het bekende stuk van Jac. Ballings: „De vrome leugen". Dit stuk werd hier reeds eerder vertoond door het gezelschap van Pierre Balledux onder den titel: „Rond een half mil- lioen". Ook nu behaalde het aantrek kelijke spel een verdiend succes. Ko tv. Sprinkhuizen en Mien v. d. Lugt Mel sert waren goede hoofdfiguren, waarbij zich de overige vertolkers zeer ver dienstelijk aansloten. G. C. v. Gulik. DE LESUREN VAN TURNLUST. In de lesuren van Turnlust is per 1 November a.s. een aanmerkelijke wijzi ging aangebracht. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat men een paar lo kaliteiten, waarover men tot dusverre de beschikking had, heeft moeten afstaan. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes H., z. v. W. Ti chelaar en A. M. M. Plijter. Gerda D., d. v. D. F. Hoekmeijer en W. P. Harm- •*en. Agatha E., d. v. S. P. Duits er T. Haitsma. Getrouwd: Cornells Overmeij'er en Geertje Galis Theodorus M. Hopgeboom en Adriana A. M. van Puijfelik. Her man Meiman en Ida M. van Tuin. Overleden: Johanna C. de wed. van P. van Puffelen, 80 j. Gier, AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 u. voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af, Woens dag 2.30 4. matinee. Harmonie-Theater: De Postmeester (rom.) Geprolongeerd. 18 jaar. Victoria-Theater: Intermezzo (rom.) 18 jaar. Cinema-Theater: De weg naar geluk (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop Theater: De school der liefde (comedie). Alle leeftijden. Vrijdag 29 October. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, abonn. voorstelling Gif, door Res.-tooneel. ORGELBESPELING. (|Nu nog een vijftig menschen er bij en de kerk is „uitverkocht". Er gaat blijk baar van deze orgelconcerten een groote aantrekkingskracht uit. Ongeveer 850 menschen bijeen, zoo rustig, zoo stil, dat je een speld zou kunnen hooren vallen. Er is niet eens behoefte, om te kuchen of te hoesten. Werkelijk, deze con.-erten zijn een waar kunstgenot, maar daarbij komt de oeroude gedachte in de kerk rust te zoeken, 't Is daar ook indrukwekkend rustig, en van groot belang zoo'n dik uur daar te kunnen doorbrengen, gevangen door alles wat goed is. Feike Asma speelde, als altijd, zijn programma meesterlijk af. Alle klan ken, in het orgel aanwezig, laat hij in onze ooren klinken, zijn geheele speel- opvatting is vol, verscheidenheid van stemvoering, dit is vooral voor orgel, buiten de techniek van de vingers, een belangrijke techniek op zich zelf. Ket orgel bevat nog niet alles wat voor enkele werken noodig is, zooals bij ..Symphonie P' var Guümant. Het programma bestond uit werken van Handel, Krebs, Guilmant, Boëll- mann en Jan Zwart. „Marche funèbre et chant séraphique" is schitterend in zijn overgang van donker naar licht, en de toccata" uit de „Suite gothique" even eens. Toch stelt Asma zelf zijn pro gramma's veel beter op. We zijn artis tiek met deze verzoeknummers nog niet zoo klaar. De kerk-concerten worden zeer te recht voortgezet. 16 Nov. a.s. speelt Asma met den hoboïst van het Rotterd. Philharmonisch Orkest, en een bekende violiste van daar. Indien mogelijk moesten deze con certen nu geregeld door kunnen gaan. De belangstelling is er, houdt die vast. Jac. Jansen. WINTERHULP NEDERLAND. De buurtschapshoofden 'maken hier mede bekend dat de inwoners, die meenen in aanmerking te komen yoor een uitkeering van „Winterhulp" een formulier hiervoor kunnen aanvragen vanaf 26 October tot en met 3 November aan het kantoor van den Nederland schen Volksdienst en aan onderstaande adressen van de wijk- en blokhoofden: mevr. G, A. E. Ambagtsheer—Van Eerde, Friescheweg 67;- mevr. C. Kruyt —Balder, Kwakelpad 3; mevr. A. de GeusHarder, Zaadmarkt 6a; mevr. Haarman, Tienenwal 7; mevr. J. Ruis. Boezemsingel 82; mevr. P. Öoorn—v. d. Vis, Omval 5; mevr. R. VisserLinge- man.' Parkstraat 3; mevr. De Beurs Leeuwenkamp, Langestraat 61; mevr. I G. de Vries— Schreuder Langestraat I naie met inhoud; een meisjesrhanteltje ""I; mevr. N. Swidde, Achterdam 7;[en een regenjas. Inl. bij den heer Van me*-r, H. v :.:a Doorn—Schoenmaker. d»r Mero. Restauratie Oude Raadhuis. De secretaris-generaal van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming te Apeldoorn heeft een rijksbijdrage verleend in de kosten voor restauratie van het voormalige, raadhuis te Groet, dat dagteekent uit 1639 en nog herinnert aan de vroegere gemeente Groet, die in 1830 met Schoorl werd vereenigd tot één ge meente. Aangezien ook de provincie haar aandeel wil bijdragen, en de ge meente daartoe gemachtigd is, mag verwacht worden, dat binnenkort met net werk wordt aangevangen. De res tauratie zal geschieden onder leiding van architect J. de Meyer uit Amster dam, welke in 1931 het uit 1601 datee- rende raadhuisje te gchoorl restau reerde. Men hoopt binnenkort een kleine commissie samen te stellen ten be hoeve van de inzameling van gelden tot aanschaffing van meubilair en stoffeering in 17den eeuwschén stijl. Wanneer dan straks ook de restaura tie van het uit 1738 dagteekënende schilderachtige kerkje op de terp te Groet zal zijn voltooid, dan zal het centrum van Groet zijn mooie aspect hebben herkregen en zal mooi Schoorl, Groet en Camperduin een attractie voor vreemdelingen rijker zijn gewor den. Emeritaat. - Aan d^ de Kloet te Pur- •merend, vroeger alhier, is tegen 1 Dec. a.s. emeritaat verleend. Politie. - Gevonden: 'een pbrtemon-

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1