I mm )RA RY R HEEFT [LOGEN? Kennemers I. ie DAGBLAD VOOR ater trika lökk r. Oogstherdenking van de Landvrouwen. l WIEK. oeden prijs"^ d. gen igheid baar D Göbbels over Duitschlands militaire positie. Hei geheele volk als één man iot alles bereid en besloien. Ten westen van Melitopol wordt verwoed gestreden. Felle gevechten aan weerszijden van de Voliurno. De oorlog in de Middellandsche Zee. De strijd in het gebied van Melitopol. RADIOREDE van Pavolini. De nieuwe bonnen. J Toelichting op de bonnenlijst. Opheffing verblijfsverbod. Oogstfeestrede van de landelijke leidster. Vrijstelling van arbeidsinzet. Verduisteren van 17.30-7.15 STAD EN_0MGEVING I P UUR D. DE GRAND» 11820 vorige rubriek, p: 10, 15, 37 en dam 23; 30, 34, 35, 48, 47. t 20 gedw.), 2. 46—41 (zw. 40 x 14 gedw.), 5. 25 X 5!! wint. w. 2 sch. op: 26 en en dam op 39. Wit of wilt gij Jrobeeren hoe gti dit linnen? 43, 3. 43—48, 4. 41— tegenzetten). 9, 12, 13, 18, 19, 21, op: 20, 28. 32, 33, 34, wint door: 34—29, 1 49—44, 28—22, 32—28, I deze week: P. Kleute Jr. jeïiaar. 14, 18, 19, 20, 22, |16, 21, 33, 35, 19, 40, Opl. volgende ru- PLAATSELIJKEN JTEDIENST. iedingsmiddelen giode. de gelegenheid rijn |ten voor de 12e pe- den voor hen vast- nen dit alsnog doen ber 1943 in het kar 9—13 en van 1>^16 unst en wetenschap' weg, Alkmaar; poli- Marinus, Den Hm« Adema, Alkmaar; •n, Hoorn; binnen- ir: D. A. Klomp; Werkman, Alkmaar. |n Helder, A. C. vih Scha gen: A. Eriks, J. Belterman te W. J. Harwijne friesland: Jac. Groot Idv.-rubriek: W. Ra in; voor de plaatsel. CA RÖKK Ich opgezette, pn en span- té-film, larika Rökk kze dubbelrol |eter. Kreuder. 18 jaa£. ikoorlijke, iframentvolle een aller- ^ste, luchtige laret-film RS en vele IDER. ur af. atinée. >ratelling. gelverzame- verzamelen? rking. Geen geen fan- ihrijvlng en elmersstraat bonnen aar haar rustig de e steekt /an haar mtwoor- en goede >nneri en «epv, t.b.T.b. C.O.K. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C -9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 29 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 253, 2 pagina's. Prgs der gewen e advertenties In deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 3V* m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprgs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. BERLIJN, 28 Oct. In een nieuw artikel in het weekblad Das Reich schrijft dr. Göbbels, dat de vijandelij ke propaganda sedert bijna een jaar voor 9 resp, 11 November de Duitse".e ineenstorting als bijna zeker heeft voorspeld. Thans, bij het naderen van dezen termijn, zijn, waarheen men ook kijkt weliswaar aan vele plaatsen van de uitgestrekte fronten van Duitsch- land zware, ja zeer zware gevechten en voor een belangrijk deel ook terug trekkende bewegingen van de Duitsche troepen waar te nemen, doch aandui dingen van een beginnend of ook maar voor de toekomst te verwachten mili tair of moreel fiasco van het Duitsche Rijk zijn vanzelfsprekend nergens te ontdekken. Het Duitsche volk ziet in alle duidelijkheid de geweldige over winningsmogelijkheden die het heeft De toestand van thans kan bijgevolg in het geheel niet vergeleken worden met dien van November 1918. De Duitsche troepen strijden wat het W. betreft, niet zooals in 1918 in Cham pagne of voor Verdun, doch zij staan aan de kust van den Atlantischen Oce aan op wacht. Frankrijk is uitgescha keld uit den strijd. Het geheele vader- landsche gebied bevindt zich ondei Duitsche controle en het economische leven werkt met dat der andere staten in het W. in den grootsten omvang voor de Duitsche oorlogsbehoeften. Hetzelfde kan gezegd worden van de Noordsche staten, voor zoover zij on der ons militair gezag staan. In het Z. verdedigen de Duitsche troepen een linie ver ten Z. van Rome, terwijl de oude Italiaansche weermacht practisch niet meer aan den strijd deelneemt. De militaire posities in- het westen noorden, zuiden en zuid-oosten van Europa, dus waarop de vijandelijke oorlogvoering zich tijdens den eersten wereldoorlog baseerde, bevinden zich op 9 resp. 11 November van het vijfde oorlogsjaar van den tweeden oorlog in ons bezit. In Oost-Azië staat Japan als mili taire mogendheid Van den eersten rang thans aan onze zijde. Blijft in het oos ten nog over de vooreerst ongebroken kracht van de sovjet-unie, het ge vaar van dezen oorlog. Tegenover dit gevaar beschikken wij met onze bond- genooten over een rijk reservoir van economische en ideëele kracht. De luchtoorlog was tijdens den eer sten wereldoorlog voor Duitschland nauwelijks yan beteekenis, doch vormt thans het hoofdcontingent van onze zorgen en belastingen in het civiele leven van den oorlog. Hierbij mag aan genomen worden, dat de kansen voor den vijand in den eerstkomenden tijd in toenemende mate ongunstiger wor den. Want aan den eenen kant neemt onze verdedigingskracht steeds toe en stijgen dientengevolge de verliezen van den vijand; aan den anderen kant komt de dag van een radicale vergel ding langzaam maar zeker nader. Er bestaat thans niet de door de vij andelijke blokkade in den eersten we reldoorlog toegebrachte ernstige scha de aan de levensmiddelenvoorziening. Besumeerend kan dus gezegd worden, dat wij thans op de meeste gebieden onvergelijkelijk veel gunstiger er aan toe zijn dan in 1918. De vijand heeft evenwel vele beslissende nadeelen op zijn rekening. Alle oorlogvoerende landen hebben zooals Duitschland meer dan vier jaar, resp. om en nabij drie jaar oorlog achter den rug; alle heb ben hierdoor een verzwakking onder gaan. Het komt er dus op aan, wie te gen de hieruit voortvloeiende moei- lijkhed i de grootste vastberadenheid van leiding en volk kan plaatsen. Dit is het fu 'amenteele verschil in de te genwoordige positie van Duitschland vergeleken met die van 1918. De vijand, zoo schrijft hij, hoopt daarbij op een herhaling van het falen van het Duitsche volk, zonder hierbij te willen inzien, dat daarvoor in hét geheel geen voorwaarden aanwezig zijn. Een oorlogsoppositie -bestaat er thans in Duitschland niet. Ook tegen stellingen tusschen partij en weermacht bestaan alleen in de fantasie van de vijanden van het Rijk. Het aanschijn van het Duitsche volk vertoont na i-eer dan vier jaar oorlog scheuren, bloedende wonden en diepe lidteekens, doch onder deze eereteekenen van een verbitterden en onbarmhartigen strijd gloeit zijn oog van ongebroken vast beradenheid. En, aldus de minister, als een rots in de branding staat de Führer voor ons, nooit wankelend nooit twijfelend, voor allen een toonbeeld van kracht en taaiheid, van onwrikbare vastbe radenheid en fanatieke wilskracht geeft hij ons een voorbeeld van het geen wij te doen hebben, wanneer de stormen van dezen wilden oorlog ons om de ooren razen. In 1918 verrasten wij onze vijanden door ons falen en door onzen val. Dezen keer zullen wij hen verrassen, doordat wij, het geheele volk als één man staan tot alles bereid en tot alles be sloten. .Ik wil er wel iets meer van wetenI Dat denken velen, die de oproepen voor de weersporikampen In Duitselv iand In de couranten lezen. Zij willen wel iets meer weten van deze kampen, waarin iedere Nederlandsche jongen van 16 18 jaar een maand kan doorbrengen. Maar dat is een kleine moeite I Een briefje aan het aanmefdingsbureau voor de weersport* kampen. Koningslaan 9, te Utrecht en je ontvangt gratis een brochure, waarin je allesvover deze kampen kunt lezen Fritz Emde/Staof/Pax m Woensdag werd in het N.V.-huis te Utrecht een gecombineerde bijeen komst gehouden van de N.S.V.O. en de N.S. Frauenschaft. De leidster der N.S.V.O., mej. L. M. Couzy, besprak in het bijzonder de positie van de nat.- soc. vrouw iix oorlogstijd. Zij riep de Nederlandsche en Duitsche vrouwen op schouder aan schouder te staan in dezen grootschen strijd. BERLIJN, 28 Oct. De A.N.F.-cor- respondent meldt: Aan het front in Zuid-Italië is vrij plotseling een verandering in den alge- meenen toestand ingetreden, nu de ge allieerden aan verschillende punten tot den aanval op de Duitsche stellin gen zijn overgegaan, waarbij vooral de Voltumo weer veel in de berichten van beide zijden genoemd wordt, met dien verstande, dat het thans den bo venloop van deze rivier geldt, waar de Amerikanen en Britten trachten in de richting van Isernia door te breken en zoodoende in het bezit té komen van een belangrijk knooppunt van ver keerswegen. De stad is ook vgn belang door een van O. naar W. loopende spoorlijn. De Duitsche verdedigings- posten konden de aanvallen der gealli eerden voor het aljergrootste gedeelte opvangen en afslaan. Hier en daar ge lukte het zelfs de aanvallende troepen tot over hun uitgangsbases terug te slaan en den vijand zeer zware verlie zen toe te brengen. De Britsche en Amerikaansche berichten spreken van de bloedigste gevechten sedert den slag bij Salerno. Slechts op enkele punten slaagden Engelsche en Ameri kaansche troepen er in vrij onbelang rijk terrein te winnen. Terreinmoeilijkheden. Voor de geallieerden bestaat de grootste moeilijkheid in het overwin nen der terreinmoeilijkheden, daar de Duitschers hier hun stellingen in hoofdzaak in het gebergte opgebouwd hebben, dat nauwelijks toegankelijk is voor gemotoriseerde troépen. En de enkele wegen, die berijdbaar zijn, worden zeer scherp bewaakt. Men volgt te Berlijn met eenige verwonde ring de methoden der geallieerden in het Middellandsche Zeegebied; de verovering van een aantal eilandjes in de O. Middellandsche Zee en voorna melijk in de eilandengroep der Dode- kanesos, heeft in Duitsche kringen verbazing gewekt, daar men meende op een veel sterkeren tegenstand te zullen stuiten. Wel zijn de gevechten fel en verbitterd geweest, doch men had kunnen aannemen, dat de vij and met meer succes tegenstand had kunnen bieden. Dat dit niet het geval is geweest, schrijft men in de eerste plaats toe aan de groote dapperheid der valschermjagers en gelande troepen, die, in samenwerking met de marine, de vijandelijke strijdkrachten snel tot overgave dwongen. Zoo zijn thans in de Dodekanesos een groot aantal eilanden, die in strategisch opzicht tot ie belangrijkste gerekend kunnen borden, in Duitsche handen gevallen, hetgeen een landing der geallieerden op den Balkan van het Zuiden uit ten '■eerste zal bemoeilijken., HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 Oct. Het opperbevel der weermacht maakt bekend. Tusschen de Zee van Azof en den Önjepr lag het zwaartepunt van de verbitterde afweergevechten ook gisteren nog in den sector ten westen van Melitopol. De pogin gen van den vijand om zijn pene- tratieplaats grooter te maken, wer den in harde gevechten op korten afstand of in tegenaanvallen van beweeglijke reserves opgevangen. De strijd gaat niet onverminderde hardheid voort. In de bocht van den Dnjepr bij Sa- porosje, ten noorden van Kriwoirog en' ten zuidwesten van Dnjeprope- trowsk. talrijke, vijandelijke infanterie- en tankaanvallen. In den centrales, sector van het front deden de bolsjewisten nieuwe aanvallen op onze stelling ten noorden van Gomel en zetten hun doorbraak pogingen in het gebied ten westen van Kritsjef en ten westen van Smolensk voort. De aanvallen werden reeds tij dens den opmarsch door geconcen treerd artillerievuur uiteengeslagen dan wel in harde gevechten afgesla gen. In het afweersucces ten westen van Kritsjef heeft het luehtwapen, dat in de gevechten op den grond ingreep, met sterke gevechtsstrijdkrachten en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand, een bijzondef aandeel. Van de rest van het oostelijke front komen berichten over plaatselijke ge vechten bij Kief en levendige verken ningsbedrijvigheid in den noordelijken frontsector. Felle gevechten in Zuid-Italië. In Zuid-Italië zijn felle gevech ten aan weerszijden van de Vol tumo aan den gang. Herhaalde aanvallen van Britsch-Amerikaan- sche strijdkrachten mislukten. Plaatselijke penetraties werden in tegenaanvallen opgeheven of af gegrendeld. Van het overige front is, behalve d enige voorpostengevechten slechts een vergeefsche vijandelijke aanval aan de kustspoorlijn ten noordwesten van Termoli te melden. In het oosten van de Middellandsche Zee bombardeerden zware Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes mili taire doelen op het eiland Leros. BERLIJN, 28 Oct.- Naar de mili taire correspondent van het >DNB schrijft, ligt het zwaartepunt van de sovjetrussische inspanningen op het oogenblik in den sector ten westen van Melitopol. De bolsjewisten slaan met telkens nieuwe strijdkrachten ver der in de kerf bij Melitopol, zoodat dit gebied, wat de intensiteit van den strijd aangaat, in de eerste plaats ver diend genoemd te worden. Blijkbaar staat den bolsjewisten als doel van de uit het gebied van Melitopol begonnen beweging voor oogen den mond van den Dnjepr te bereiken om aldus de Krim af te snijden. Met deze enorme sovjetinspanning correspondeert de druk op de Duit sche stellingen in het gebied- van Kri woirog, ^die voor en na sterk is. Het verloop van den slag heeft in het front opnieuw dérmate vertandingen doen ontstaan, dat van een samenhangende linie aan beide kanten niet meer ge sproken kan worden. Aan Duitsche zij de overheerscht de afgrendelings- en steunpunttactiek die den bolsjewisten veel te stellen geeft. De duidelijk aan den dag tredende versterking der Duit sche posities beteekent, dat de groote herfstslag onverminderd hevig zal voortduren. NOORD-ITALIE, 28 October. (D.N.B Partijsecretaris Pavolini heeft Don derdagavond naar. aanleiding van den 21sten verjaardag van den marsch naar Rome per radio het woord gericht tot het Italiaansche volk. „Met vol bewustzijn" zoo verklaarde hij, „noemen wij ons thans fascisten. Wij zijn dezelfden, die 21 jaar geleden naar Rome marcheerden. Wij zijn ook degenen, die in de 45 dagen van Bqdo- glio hun geloof niet verloochenden met den dood voor 'oogen in de gevangenis of in verbanning. Pavolini herinnerde er aan, dat '^it de revolutie van October 1922 een groot, bloeiend, en machtig Italië voortkwam. Hij herdacht de prestaties van het fascisme op sociaal en cultu reel gebied en op dat der kolonisatie en verklaarde, dat dit alles niet uitge- wischt kan worden. Badoglio heeft den lictorenbundel van de openbare gebou wen doen verwijderen, doch heeft niet de werken van het fascisme kunnen vernietigen of uit de geschiedenis kun nen uitwisschen. De geschiedenis zal voor alle tijden ervan getuigen hoe Mussolini zijn land van den afgrond wegtrok en den weg omhoog wees. De 28ste October 1922 beteekent niet slechts de overwinning van de revolutie die ons een zoo schitterende opbloei zou brengen, niet slechts de verovering van de macht in Rome; doch ook te Rome de ontmoe ting van het fascisme van Mussolini met de macht van Savoye". Victor Emanuel heeft naar buiten de fascistische politiek ten vol le ondersteund, tegelijkertijd echter rond den troon alle elementen verza meld, die te zijner tijd het regiem van den Duce den noodlottigen stoot moes ten toebrengen. De monarchie heeft niet geaarzeld Italië naar de neder laag der capitulatie te leiden, alleen om het fascisme te begraven. Het als republikemsch weder opgestane fas cisme zal in plaats daarvan de monar chie begraven en Italië naar de wel vaart en de eindoverwinning leiden". Pavolini herinnerde aan de bevrij ding van Mussolini door een „handvol van de vermetelste soldaten van den Führer", die hij een wonder noemde dat „slechts een mystiek geloof kan verwachten" en vervolgde: „eri zoo hoorden wij weer de bevelen, die on miskenbaar zijn stempel droegen. On middellijk gehoorzamend werden door Squa Dristen, oude en jonge strijders, de fascistische huizen in geheel Italië heropend, laaiden de vlammen van het geloof opnieuw op in een Rome waar het wemelde van troepen en politie van het trouwelooze Badoglio-commando, en in de wijken waarvan het verraad met volle handen de aan het leger ont trokken wapens en de uit de kassen der syndicaten geroofde millioenen had uitgestrooid en veroverden we de stad weder voor Italië". Pavolinie besloot zfjn rede met een hartstochtelijken oproep om té strijden voor de republiek. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 31 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I, op golflengt: 415 meter, naar de stem der S.S. De voorman der Garmaansche S.S. In Nederland spreekt over het onderwerp; „Nu eerst recht". (Uitknippen en bewaren). VAN 31 OCT. T.E.M.,13 NOV. Brood: 45A en 46A 4 rants. 45B en 46B 1 rants. Beschuit: 45 en 46 1 rants, brood, gebak of beschuit. Bloem, brood of gebak: 688 en 689 1 rants. Havermout: 690 250 gr. Vermicelli: 691 100 gr. Kindervoedsel: 45A: 250 gr. gort, 45B: 250 gr. rijst of gort. Boter: 45A en 45B Vi rants, marga rine; 2-69 en 3-69 Reserve: Yi rants, boter. Kaas: 692 100 gr. Melk: 45 en 46 (13/4 1.)*Taptemelk: 45 en 46 (1 3/4 1.) Aardappelen: 45 en 46 2 kg. Toeslag 45 en 46 1 kg. Suiker: 693 500 gr. Kofjiesurrogaat: 694 250 gr. Jam: 695 250 gr. Versnaperingen: 45 100 gr. suiker werken. Tabak: 45 1 rants, sigaren, tabak of sigaretten; 46 1 rants, sigaren. Bijzondere rantsoenen: 4-69 Reserve: K rants, boter. Op deze bonnen mag reeds op 30 October worden gekocht, uitgezon derd aardappelen. Alle bonnen zijn 14 dagen geldig, uitgezonderd 2-69, 3-69 en 4-69 (31 Oct.—11 Dec.) Bon 683 Algemeen blijft geldig t.e.m. 13 Novenjber. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopen. Offert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. KAASRANTSOEN IETS VERMINDERD. 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. Voor de komende veertiendaagsche periode van Zondag 31 October tot Zaterdag 13" November zijn de bonnen 45 en 46 aan gewezen voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en aardappelen. Bon 45 van de Tabakskaart is geldig verklaard voor het koopen van één rantsoen tabak naar keuze, terwijl op bon 46 slechts sigaren mogen worden geleverd. Op bon 45 Versnaperingen kan 100 gram suikerwerken worden verkocht. Van de Boterbonnen is op 45A en 45B elk een half rantsoen margarine ver krijgbaar, terwijl op de bonnen 2-69 Reserve, 3-69 Reserve en 4-69 Reserve een half rantsoen boter wordt be schikbaar gesteld. Deze bonnen voor de kinderen zijn geldig tot 11 December. Bon 45A Kindervoedsel is aangewe zen voor het koopen van 250 gram gort en bon 45B voor 250 gram rijst of gort. Tenslotte zijn van de Algemeene Kaart de volgende bonnen geldig verklaard; 688 en 689 voor bloem, 690 voor 250 gram havermout, 691 voor 100 gram vermicelli, 692 voor 100 gram kaas, .693 voof 500 gram suiker, 694 voor 250 gram koffie- surrogaat en 695 voor 250 gram jam. EXTRA RANTSOENEN VOOR JONGE MOEDERS. Ook als zij haar kind niet zelf voeden. 's-GRAVENHAGE. 29 Oct. In aan sluiting op hetgeen destijds terzase is gepubliceerd wordt bekend gemaakt, dat in den vervolge ook jonge moeders, die haar kind niet zelf voeden gedu rende 39 weken na. de bevalling in aan merking komen voor extra rantsoenen. Het overleggen van een dok.ers- attest, waaruit blijkt, dat de moeder het kind zelf voedt, is dus voortaan niet meer noodig. Bij de uitreiking moet echter de distributiestamkaart van het kind wor den getoond. BESCHIKKING van den Commissaris-generaal voor de Veiligheid over de opheffing van het verblijfsverbod voor de provincies Overijsel, Gelderland, Drente, Gro ningen en Friesland. •s-GRAVENHAGE, 29 Oct. - Op grond van par. 47 en 52 der „Ord- nungsschutzverordnung" 1943 (no, 1) hef ik het door par. 1 alinea 1 mijner beschikking van 4 Augustus 1943 uit gevaardigde verbod van verblijf in de provincies Overijsel, Gelderland, Ditente, Groningen en Friesland, met ingang van den dag der afkondiging van deze beschikking op. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid, w. g. RAUTER. S.S. Obergruppenführer en "General der Polizei. Ter viering van het Oogstfeest kwa men de Landvrouwen in Noord-Hol land gisteren in Alkmaar bijeen, onder leiding van de provinciale leid ster, mevrou^v De HaanBosker, die een speciaal woord richtte tot de lan delijke leidster mevrouw Zwier—Luth, tot de werkleidster mevrouw Vallen- bergRupp, tot de vertegenwoordig ster der Duitsche Landvrouwen, Frau- lein Berkenkamp, tot den boerenleider in de previrifeie, den heer C. Koeman en tot den stafleider, ir. Koeman. De feestelijke bijeenkomst werd op geluisterd door een koortje van acht tien dames, dat eén tiental oud-Hol- landsche liederen zong en dat de eer toe komt, deze liederen voor het eerst twee stemmig ten gehoor^ te brengen. De volgende week Dinsdag worden de lie deren van dit koortje voor de radio te Hilversum opgenomen, die Vrijdag d.a.v. zullen worden uitgezonden. Vragen beantwoord. De landelijke werkleidster, mevrouw VallenbergRupp, beantwoordde ver schillende vragen over de werkzaamhe den op de dorpen. Zij vestigde de aan dacht op de tentoonstelling „Vrouwen zijn vindingrijk," alsmede op d^n uit bouw van de afdeelingen en op de vorming van verschillende groepen, waaraan bekwame krachten zijn ver bonden, die de vrouwen van den Land stand op de dorpen voorlichten. De vrouwen moeten zich bewust worden van de zelfverzorging, zij zul len voorlichting ontvangen over de aanschaffing van de hulpmiddelen in de huishouding, over de konijnen fokkerij, de vlees chverzorging, het vervaardigen van pantoffels en de in richting van de woning. Dit alles wordt om niet aan de Landvrouwen gege ven, omdat zij ook recht hebben op een deel van hetgeen de boer moet be talen voor den Landstand. Voor dit alles moeten de dorpsleid sters overleg plegen met het provinr ciaal bureau. Met nadruk werd erop gewezen, .^at men er zorg voor draagt, dat bij het maken van oud-nieuw de sporen van de boeren-huisvlijt niet verloren gaan. Mevrouw Slagter—Bommezij stond lang stil bij het resumé, dat ir. Lpuwes in de Pers had gegeven over de voedselpositie van ons volk. In dit resumé werd bewaarheid wat de lei ders van den Landstand steeds hadden beweerd, dat het onwaar is, dat alles na,ar Duitschland gaat. Spr. wekte op, de afzijdig staande vrouwen ervan te oyertuigen, dat de boer de voedsel voorziening van ons volk moet dienen en zij uitte den wensch dat ir. Lou- wes er voor zal waken, dat de aardap pelen niet, zooals den vorigen winter te Purmerend, op hoopen groen wor den, omdat ze niet werden wegge haald. De landelijke leidster spreekt. Mevrouw ZwierLuth, de landelijke leidster, herinnerde aan de herdenking, van het Lentefeest in April, toen her dacht werd, dat de mannen op' den ak ker weer hun plicht hadden gedaan, daarbij gesteund door de vrouwen. On danks het tekort aan werkkrachten en de vele moeilijkheden, hebbpn wij dit jaar een oogst mogen binnenhalen, kwalitatief en kwantitatief zóó rijk als zelden voorkomt. Hierdoor werd weer bewezen, dat hoemoeilijk ook de po sitie voor ons volksbestaan, daar, waar een werkend volk zich inzet, en de Al DeBoerenleider der provincie Noord-Holland deelt mede van de Duitsche autoriteiten vernomen te hebben, dat de lichting 1922 waarvan de boeren en landarbeiders uitstel hadden verkregen voor het binnen halen van den oogst volgens de overeenkomst per 30 Nov. a.s. voor den Arbeidsinzet zal worden opge roepen. In zeer dringende gevallen kan door den Boerenleider der Provincie tot uitstel worden gead viseerd. Hiertoe moeten de belang hebbenden zich zoo spoedig moge-.' lijk, in ieder geval voor 5 Nov. a.s. wenden tot den Buurtboerenleider om hem alle noodzakelijke gegevens te verstrekken. (Landstandpersdienst). 30 Oct. Zon op 7.30, onder 17.17 uur. Maan op 8*43, onder 18.31 uur. 31 Oct. Zon op 7.32, onder 17.15 uur. Maan op 9.56, onder 19.04 uur. Helpt de koe met schillen en de koe helpt U. BESLUITEN BURGEMEESTER. De burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten genomen; a. tot toekenning, aan de besturen van de (Jaarvoor in aanmerking komen de bijzondere scholen voor lager onder wijs, van de vergoeding, als bedoeld in artikel 101 lid 1 tot en met 8 van de Lager Onderwijswet 1920, over 1942; b. tot toekenning, aan de besturen van de daarvoor in aanmerking ko mende bijzondere scholen voor uitge breid lager onderwijs, van de vergoe-, ding in de kosten van vakonderwijs, als' bedoeld in artikel lOlbis lid 3 van de Lager Onderwijswet 1920, over 1942; c. tot voorloopige vaststelling van de bedragen, bedoeld in artikel 55ter lid 1 van de Lager Onderwijswet 1920, over 1942 en van die, bedoeid in arti kel 55ter lid 2 dier wet,, over de jaren 1938 tot en met 1942; d. tot vaststelling van een nieuwe verordening betreffende he: getal van de gemeentelijke scholen, waarin ge woon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven; e. tot wijziging van de verordening tot regeling van het gewoon en uitge breid lager onderwijs; f. tot vaststelling van een herfstva- cantie voor het Murmellius-Gymnasium en voor de Handelsschool op 30 Octo ber, 1 en 2 November 1943; g. tot vaststelling van de rekeningen over 1942 van de burgerlijke instellin gen van- weldadigheid, de Commissie voor Huisverzorging, de Alkmaarsche vereeniging yoor tuberculosebestrijding en de vereeniging „Zorg voor de leer lingen en ou<J-leerlingen der school voor b.l.o."; h. tot opheffing van de gecombi neerde betrekking van ambtenaar bij den gemeente-ontvanger en bij het sportpark met ingang van 1 November a.s., met toekenning van eervol ontslag gan en op wachtgeldstelling van den heer L. H. W. H. van Zutphen; i. tot samenvoeging van het bedrijf van gemeentewerken, het grondbedrijf, den havendienst, de bedrijven der plant soenen, der gemeente-reiniging, het bouw- en woningtoezicht, het woning bedrijf en de begraafplaats; tot op dracht van de leiding van den gecom- bineerden dienst aan den Directeur der gemeentewerken en tot toekenning in verband met deze reorganisatie, van eervol ontslag en wachtgeld aan den heer G. Vos als directeur van het bouw en woningtoezicht en het gemeentelijk woningbedrijf, een en ander met in gang yan 1 November a.s.; j. te bepalen, overeenkomstig arti kel 30 lid 4 der Woningwet, dat een herziening wordt voorbereid van het uitbreidingsplan-in-onierdeelen „West". „HET WITTE KRUIS," AFD. ALKMAAR. Woensdagavond 27 October hield de afd. Alkmaar van de N.-H. Ver. „Het Witte Kruis" haar najaarsvergadering in Café „Central". Buiten het bestuur waren 4 leden aanwezig van de 7200 le den welke de vereeniging momenteel telt Een vereeniging welke zoo'n be langrijke plaats inneemt onder de be volking hier ter stede, mag toch wer kelijk op grooter belangstelling hopen. machtige Zijn zegen wil geven, veel ten goede kan keeren. Wij alleen kun nen het niet; ook de natuur kan het" niet alleen, maar door nijvere handen, met den zegen des Hemels, kan veel worden gewrocht. Uitvoerig herinnerde spr. aan het Oogstdankfeest in Groningen, waar de Leider en de Rijkscommissaris het woord hebben gevoerd. Wij moeten in -deze tijden niet afwachten, wie den oorlog wint. Ons devies is: „Het moet er zijn, dus komt het er". Het Oogst feest mag nooit zijn een balans maar tnoet zijn een dankbare herinnering. Door onze levenshouding moeten wij de .hoereneer, die wij terug hebben ge kregen, hoog houden. De zomer was moeilijk. De Landvrouwen hebben geen ge- makkelijken zomer gehad. Velen heb ben hun zonen moeten afstaan voor het werk in Duitschland. Het heeft spr. goed gedaan, dat vele landmeis jes de overall hebben aangetrokken. Een druk voor de Landvrouwen was ook de huisvesting van vele vreemde werklieden en die van de leiders der Arbeidsdiensten. Het erg ste drukte ons de evacuatie, die even wel het zwaarst trof hen, die geëva cueerd werden. Wij begrijpen den ste deling niet, die in de week wil gaan wandelen en een bioseoopje wil ma ken. Smaal niet te zeer op deze stads- gewoonte, maar tracht deze menschen liefde bij te brengen voor ons mooie, rijke landleven. Zij, die Ver van eigen omgeving moeten leven, missen al zoo veel. Tracht ze zich thuis te laten ge voelen; dan Voorkomt men de dingen, die het in den vreemde-leven mee brengen. Spr. wekte op om de offers, die in dezen ernstigen tijd nog gevraagd zul len worden, blijmoedig te dragen. Waar schijnlijk zal in de tdekomst een beroep op ons worden gedaan om de slacht offers onder ons broedervolk van de verderf en dood zaaiende zware bom menwerpers te helpen. Wanneer het zoover kómt, tracht dan ook dit blij moedig te dragen. Laten wij ons strijd vaardig toonen. Het zal nog jaren du ren vóór de grootheid van dezen tijd ons geopenbaard wordt. Het zal ons voldoening geven, te kunnen zeggen: „Ook ik heb deel aan den strijd gehad". Spr. wekte de vrouwen op om hun zonen en dochters, wanneer die naar het Oostland willen, de toestemming niet te weigeren De toekomst van ons volk is er mee gemoeid. „Het leven is geen vrede alhier Door goede en kwade zorgen Maar het leven is de- krijgsbanier Tot in Gods hand te dragen." Aldus eindigde spreekster. Een woord van den heer Koeman. 4 De boerenleider in de Provincie, C. Koeman, sprak hierna een kort woord, waarin hij de verwildering laakte en erop wees, dat vele mannen aan het front strijden met de gedachte, het huis gezin veilig te stellen, maar moeten ervaren, dat hun vrouwen omgang met andere mannen zoeken. Jonge meisjes van 18 en 20 jaar ziet men met man nen van 30 en 35 jaar loopen. Spr. be hoeft niet te zeggen, met welk doel die mannen met de meisjes omgaan. De taak yan de Landvrouwen is om ook deze vrouwen, die zoover zijn gevallen, niet in de diepte te trappen maar te helpen en te steunen. Met nadruk wekte spr. op, dit kwaad te bestrijden. Na het vertoonen van een kleurfilm sprak de prov. Landvrouwen-leidster, mèvrouw de HaanBosker, een kort dankwoord, waarin zij harerzijds, in bloemrijke taal, de beteekenis van het Oogstfeest belichtte en deed uitkomen, dat daarin tot uidrukking komt de ver bondenheid van volk en bodem. Misschien een volgenden keer beter en dan een „maanavond". Daar er geen ingekomen stukken wa ren, kwam de begrooting voor de afd. en het badhuis aan de orde, welke on veranderd werden goedgekeurd. De voorzitter, mr. G. A. de Lange, deelde mede, dat het bezoek aan het badhuis nog steeds toeneemt. In verband met den langeren werktijd in 't algemeen zal het bestuur in overweging nemen het bad huis 's avonds langer open te stellen. Hierna volgde de bestuursverkiezing, aftredend de heer D. Saai, herkiesbaar. Aangezien geen nieuwe candidaten wa ren gesteld, werd de heer D. Saai we derom als bestuurslid herkozen. Als lid in de commissie tot nazien der reke ning 1943 werd gekozen, op voorstel van het bestuur, de heer J. Schoorl. Daarna kwam de Beschrijvingsbrief aan de orde voor de 86e Algemeene Vergadering te Amsterdam. Aangezien geen bijzondere punten op den Beschrij vingsbrief vermeld staan, is ook dit punt spoedig besproken. Als afgevaardigde naar die vergadering werd be noemd de heer mr. G. A. de Lange en als plaatsvervanger de heer R. Voor- haar. Aangezien de rondvraag niets op leverde, sloot de voorzitter de vergade ring. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 3000 kg. tegen 42000 in dezelfde week van 1941 en 17000 in die van het vorig jaar. Het staat er met de kaasproductie dus slecht voor. De boeren in Noord- Holland moeten morgen de productie van de 40-plus kaas stopzetten, die van de volvette in Zuid-Holland en Utrecht staat reeds stop. Voortaan wordt op de kaasbon 200 gram kaas in plaats van 300 verstrekt. Het Bedrijfschap voor Zuivel maakt aan den handel bekend, dat voorloopig geen aankondigingen bekend worden gemaakt. FILMVOORSTELLING. Nationale Jeugdstorm. A.s. Zondag 31 October zal om 2 uur 's middags in de kleine zaal van de Harmoniei een filmvoorstelling gehou den worden voor de Alkmaarsche jeugd, waarop iedereen boven 10 jaar gratis toegang heeft. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marjan J., d.v. H. W. de Boer en M. T. Kooy. Gerard Ph. F., z.v. F. H. Helderman en G. M. Velthuis. Ondertrouwd: Johannes C. Krijgsman en Cornelia M. M. Noppen. Fra'nciscus W. C. de Munk en Maartje Ootjers. Cornelis E. H. Fuhren en Trientje A. "Wallaart. T i» i I I ;i:' lil -J'

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3