DAGBLAD VOOR DISTRIBUTIEBERICHTEN. Felle strijd in Dnjepr-bocht. De strijd aan het Oostelijk front. Moskou wenscht de vrije hand. Verduisteren van 17.30-7.15 Vijandelijke aanvallen bij Melitopol afgeslagen. In Z.-lialië wordi hard gevochten. Enorme tank-verliezen voor de Russen. Duitsche en Sovjet-fechniek. Edens bezoek aan Stalin. Geen Nobelprijzen Natuur- en Gèneeskunde. SS-Obergruppenfëhrer Rauter benoemd. Politieke moorden. Gebakrantsoen gewijzigd. Verlaging van het kaasrantsoen. Bak- en braadvet. Regeling voor zelfverzorgers. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. ZATERDAG 3t OCTOBER. 1943. ALKMAARSCHE-EDITIB. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No.' 254, 4 pagina's. Prijs der gewone advertenties In deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/» m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. 1 (Van onzen politieleen redacteur.) GISSINGEN over het vermoedelijke thema van de Anglo-Amerikaansche besprekingen in Moskou zijn er bij de vleet. Reeds wekenlang voordat de con ferenties begonnén waren, verscheen er geen krarft, die niet één of- meer ver schillende theorieëp ten beste gaf. Ter wijl de stroom vani geruchten zijn hoog tepunt bereikte," publiceerde het Mos- kousche dagblad „Prawda," („Waar heid," het orgaan van het centrale comité der communistische partij en toonaangevend regeeringsblad, dat steeds als spreekbuis van het Kremlin fungeert), een opzienbarend artikel, waarin het bits alle eventueele pogin gen van de Anglo-Amerikanen bij voor baat van de hand wees, de toekomstige Sovjet-grenzen tot een voorwerp van de gemeenschappelijke besprekingen te maken. Een dergelijke afwijzing Van Anglo- Amerikaansche inmenging past ook vol komen in de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie, die slechts één doel kent: de .heerschappij van het prole tariaat vanuit Rusland over de geheele wereld te verbreiden. Is zulk een afwij zing reeds in algemeenen zin verklaar baar, zij wordt het nog te meer, wan neer men nagaat, dat de Sovjets ook zonder de hulp der Anglo-Amerikanen hun rijk opbouwden, versterkten, uit breidden en zelfs tegen den krachtig- sten aanval, dien het tot dusverre te verduren had, handhaafden. De Sovjets immers van hun kant bes^jfiouwen de operaties in Italië nog steeds niet als een actie te huftner ontlasting. Zij be- toogen, dat de structuur van het fas cistisch Italië en zijn intrigeerende hof- en officierscamarilla de drijfveer ge weest zijn tot het terugtrekken van Duitsche troepen aan het Oostfront, en niet de actie van Anglo-Amerikaanjsche landingstroepen, die enkel den reeds door verraad voorbereiden en gebaan- den weg behoefden te bétreden. Het Kremlin heeft zich, bij monde van de „Prawda", op het standpunt gesteld, dat de Sovjets het wel in Oost-Europa klaar spelen. Van de Anglo-Amerikanen wordt verwacht, dat zij eindelijk eens het échte en reeds lang beloofde tweede front in West-Europa zullen beginnen en wel verwijzen zij ijverig naar Frank rijk! O— pESTELD het geval eens, dat de Anglo-/, marikanen in Moskou het voorstel naar voren brengen, dat zij het klaar spelen Roemenië, Finland en eventueel Hongarije uit het Duitsche front los te maken, indien de Sovjets van hun kant bereid zijn, de nationale zelfstandigheid van deze landen te ga randeeren? Bij zulk een voorstel zouden dé Stfvjets natuurlijk in hun vuistje lachen over de politieke en militaire winsten, die zij bij zulk een perspectief uit een Duitsche frontverzwakking in het Oosten zouden behalen. .Zij zouden dan niet alleen het vooruitzicht voor den boeg hebben, hun oude grenzen te herstellen, doch ook den droom in het verschiet zien, na korten of langen tijd den opmarsch naar Midden-, Noord- en Zuid-Europa voort te zetten. Want daar van laten ze ondanks alle vrijwillige of door omstandigheden afgedwongen ga ranties niets vallen. Hun eigen vandaag afgegeven garanties deren hun morgen niet. Krachtens hun ideologie is hun politiek eerst dan verzadigd, wanneer de wereldrevolutie aangebroken is en de heerschappij van het proletariaat van uit Moskou over de geheele wereld een feit is. Wat de Anglo-Amerikanen aan de kleine naties'beloven, kan hun vol komen koud laten. De machtsverhou dingen kennende, weten zij maar al te goed, wat zulke Britsch—Amerikaan- sche beloften waard zijn. Uit dezen oor log hebben ze gezien, dat de gulle gevers ze toch niet konden inlossen. Ongetwijfeld zouden er in de be treffende nabuurlanden van de Sovjet- Unie elementen zijn, die op zulke An glo-Amerikaansche voorspiegelingen en beloften zouden willen Ingaan. De Duitsche politiek streeft nergens, ook waar zij de volledige macht bezit, een uitroeiing van tegenstanders na, zooals de Sovjets met Katyn en Winnitza be wezen, mits zulke elementen het directe oorlogsbelang niet met openlijk verzet dwarsboomen. O— INDIEN Europa echter voor zulk een duivelsch compromis zou worden ge plaatst, zijn er maar twee factoren, die het van den algeheelen onder gang kunnen redden. Dat is in de eerste plaats: de Duit sche soldaat, en zijn bondgenoot-kame raad, de vrijwilliger uit de Europee- sche landen, die den dieperen zin van de huidige worsteling verstaat. Zij zul len zonder twijfel een dergelijke fatale ontwikkeling niet zonder slag of stoot laten voltrekken. He* is niet de eerste maal, dat de Anglo-Amerikanen zich met hun dollars en ponden misrekend hebben! In de tweede plaats zou een dergelijke ontwikkeling ook afhangen van het in zicht van de verantwoordelijke per soonlijkheden der betreffende naties. Zij kunnen en moeten weten, wat Sov jet-garanties waard zijn en hoe 'onmoge lijk BritschAmerikaansche beloften van ondersteuning in te lossen zijn, Indien zij een Sovjet-garantiebreuk ach teraf zouden willen verhinderen. Wat de Sovjets werkelijk willen en ondanks alle tactische manoeuvres en omwegjes steeds zullen nastreven, kan men niet alleen in theorie uit de ideo logie van het bolsjewisme putten, doch valt ook waar te nemen uit de Sovjet praktijk in Karelië, de Baltische sta ten, CTekraine, Bessarabië, Katyn en Winnitza. afgezien nog van de honderd duizenden offers der revolutie. Wat de Anglo-Amerikanen beloven en werkelijk houden, leeren Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Zuid- Slavië, Griekenland. Roemenië. Polen en Tsjecho»-Slowakije. Bij de Sovjets is het onwil en niet te onderschatten macht. Bij de Anglo-Amerikanen is het on macht en een wil. die niet bijster te vertrouwen is, nademaal men zoowel in Engeland als in Amerika het publiek door pers en radio al te zeer er mee vertrouwd heeft gemaakt, dat Europa dan maar bolsjewistisch worden moet. 1 Nov. Zon op 7.34, onder 17.13 uur. Maan op 11.07, onder 19.47 uur. 2 Nov. Zon op 7.36, onder 17.11 uur. Maan op 12.13, onder 20.37 uur. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 29 October. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: Ten Westen van Melitopol zijn tal rijke, den geheelen dag voortdurende aanvallen der bolsjewisten tegen de afgrendelingsfronten van het pene- tratiegebied afgeslagen. Formaties tanks en tankgrenadiers brachten den vijand door krachtige flankaanvalled zware verliezen toe én wierpen zijn aanvalstoppen uit taai verdedigde plaatsen. Duitsche en Roemeensche luchtstrijd krachten grepen in nauwe samenwer king met de troepen op den grond bij zonder doeltreffend in de gevechten in. In de bocht v. d. Dnjepr werden op 't geheele front felle vijandelijke aanval len, vaak in tegenaanvallen, afgeslagen Uit deze afweergevechten ontwikkelde zich in het gebied ten Noorden van Kriwoirog gisterochtend een tankslag, die nog in vollen gang is. Tot dusver werden in een sector 74 en in een tweeden 41 bolsjewistische tanks ver nietigd. Ten Noorden van Kief bereikte een eigen aanvalsactie de gestelde doelen. Bij Gomel breidden de bolsjewisten hun aanvallen gisteren ook uit tot den sector ten Zuiden van de stad. De ster ke vijandelijke doorbraakpogingen leidden echter slechts tot plaatselijke penetraties en tot het tijdelijke verlies van vrij kleine stellingsdeelen, die door terstond ingezette tegenaanvallen her overd werden. Vaak werden de vijan delijke aanvallen door het geconcen treerde vuur van alle wapens en het doeltreffende optreden van het eigen luchtwapen reeds bij de ontplooiing uiteengeslagen. Ten Westen van Kritsjew en ten Westen van Smolensk verminderde de gevechtsactiviteit vergeleken met de vorige dagen. De in den centralen sector strijdende Hessisch-Thüringsche 251ste infanterie divisie onder leiding van generaal ma joor Felzmann heeft onwrikbaar stand gehouden op een van de zwaartepunten van den afweerslag tegenover de steeds herhaalde aanvallen van vaak superieure bolsjewistische strijdkrach ten. Zij heeft daardoor een bijzonder aandeel in de behaalde afweersucces- sen. In Zuid-ltalië- werden onze troe pen aan weerszijden van den Vol- turno na succesvollen afweer van de sterke vijandelijke doorbraak aanvallen teruggenomen op nieu we, enkele kilometers verder Noordwestelijk verloopende hoog testellingen. Aan de Adriatische kust trachtten sterke Britsch-Ame- rikaansche strijdkrachten tijdens i den nacht tn in den vroegen och tend van 28 Oct. langs den weg Ter- moliIstonio een aanval te doen over de rivier Trigno. De aanval len stuitten onder zware verliezen voor den vijand. In het Oosten van de Middellandsche Zee vernietigde het luchtwapen twee vijandelijke vrachtschepen met teza men een inhoud van 4 oOO brt. en plaatste bomtreffers op de havenin stallaties van het vijandelijke eiland steunpunt Casteirosso. Vrouwen helpen op het tand bij het wieden CNF/Kulper/Pax m Kaart van Pelt Het zwaartepunt der Sovjet-Russi sche aanval ligt momenteel ten Z.W. van Melitopol, van welk gebied wij hierboven een kaartje geven. Naar Reuter uit Moskou meldt, is bij het tweede bezoek van Eden aan Stalin op j.l. Woensdag de huidige militaire toestand besproken. Het bezoek .ge schiedde, zoo vervolgt het bericht, met medeweten en instemming van den Amerikaanschen minister van buiten landsche zaken, Huil. Sinds Churchills bezoek aan Stalin van een jaar gele den was er geen gelegenheid geweest, Stalin mondeling verslag uit te bren gen van den militairen toestand der geallieerden, en de dingen, die hem Woensdag werden medegedeeld, waren, naar in het bericht verklaard wordt, van zoo vertrouwelijken aard, dat men ze niet eens aan de geheimste codes ^durfde toevertrouwen. Het onderhoud berustte op den „wensch en debelof te van ChurchillL de Sovjet-regeering zoo dikwijls mogelijk de nauwkeurig ste inlichtingen te verschaffen." Naar „Svanska Dagbladetl: meldt, zal de Zweedsche Nobelprijs voor natuur kunde en geneeskunde in het jaar 1943 niet worden toegekend, dij zal pas in het jaar 1944 worden uitgereikt. BERLIJN, 29 Oct. De ANP-cor- respondent meldt: In militaire kringen alhier en ook in verschillende dagbladen is het thema der bolsjewistische pantser strijdkrachten, haar opbouw, ont wikkeling, doel, den laatsten tijd - weer meer ter sprake gekomen, vooral nu ook weer eenige cijfers over de verliezen der sovjet-russen bekend geworden zijn. Fantastische cijfers. Zoo is het bijvoorbeeld bekend ge worden, dat alleen de onder bevel van veldmaarschalk Von Manstein vechten dé Duitsche troepen in de periode van 5 Juli tot 16 O.ctober meer dan tien duizend bolsjewistische gevechtswagens vernietigd hebben. Dit cijfer, dat een eenigsins onwaarschijnlijk en klank in zich heeft,is alleszins verklaarbaar en ook in theorie" te verantwoorden Men moet namelijk bedenken, dat de Duitsche anti-tankwapens in kwaliteit en kwantiteit in de laatste maanden enorm zijn gestegen. Het moderne stormgeschut heeft bijvoorbeeld reeds meermalen bewezen, in staat te zijn een aanvallende brigade .der bolsje wisten, dat wil zeggen een aanval van een volledige brigade van 210 tanks, vpor zestig tot zeventig procent reeds in het eerste gevecht te '-unnen ver nietigen In het kader van de bolsje wistische oorlogvoering heeft dit ech ter aanvankelijk geen groote beteeke- nis gehad daar zij in dat geval de restanten der brigade terugtrokken en weer aanvulden met nieuwe wapens en wagens, een deel der stukgeschoten tank? weer opkalefaterden en eenige weken later weer een voltallige briga de bezaten. In dit verband schrijft bijvoorbeeld de militaire deskundige Ritter von Schramm in de Berliner Börsenzeitung een opmerkelijk artikel Be hooge ver liezen hebben de bolsjewisten nimmer gestoord, daar hun geheele instelling gericht is op de mechanisatie %n de motorisatie, waarbij met persoonlijke waarden geen rekening meer wordt gehouden. Reeds vele jaren is dit zoo. De ge weldige tractorenfabrieken waren vrij eenvoudig en snel om te bouwen tot pantserwagenfabrieken en uit den vroegeren zoogenaamden „traCtorist" is thans de zoogenaamde „tankist" ge worden. Dan deelt Ritter von Schramm in over eenstemming met eenige andere, reeds vroeger bekend geworden waarnemin gen mede, dat de sovjet-russische pant sersoldaten een vrij slordige opleiding genieten en niet zoo met hun wagens vertrouwd zijn, zooals bijvoorbeeld de Duitsche pantsergrenadiers eiv pant serchauffeurs. Duitsche en Russische pantsertechniek. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat dit juist bij de moderne pantser- oorlogvoering van zeer groot belang is, daar de tank thans niet meer, zoo als in den wereldoorlog een verdedi gend wapen is, dat zonder ondersteu ning van andere wapens gebruikt wordt, maar de tank heeft thans naast haar verdedigende taak ook een zuiver aanvallende opgave gekregen. Na de eerste oorlogsjaren in het oosten, heb ben de bolsjewisten uit de Duitsche aanvalstactiek met pantserwagens zeer veel geleerd. Ook zij werken thans met groote pantseraanvallen, onder steund door artillerie en vooral ook door de infanterie. Dat de zeer hooge verliezen der bolsjewisten hun pantserwapen een harden klap hebben gegeven, blijkt thans eerst na eenige maanden door braakpogingen en aanvalsoperaties op groote schaal. Aan vele punten van het oostelijke front zijn de bolsjewisten er thans toe overgegaan, hun artillerie naar voren te brengen en de pantserbrigades ach ter te houden. Deze bijten nu niet meer den spits af. maar komen eerst na een GESPREKKEN IN BALLINGSCHAP. Aldus, geachte collega, weet ik uit de zekerste bron, dat Stalin zijn divisies alleen maar opoffert opdat wij kunnen regeeren." bombardement van de artillerie teza men met de infanteristen in den strijd. .In hoeverre dit toe te schrijven is, aan hieuwe? strategische opvattingen of wel aan de verliezen aan materiaal en menschen, vooral aan goede rijders, is moeilijk vast te stellen. Te Berlijn verklaart men ten aan zien hiervan nog, dat de Duitsche verliezen veel en veel geringer zijn, ja, nauwelijks te vergelijken met die van de sovjet-russen. Dit komt, zoo zegt men, omdat de bolsjewis ten hun tanks als massawapen in den strijd geworpen hebben, ter wijl in Duitschland de tank steeds een speciaal wapen bleef, waar- mede, door zijn groote deugdelijk heid, in verhouding ook veel be tere resultaten zijn bereikt Tot Reichsfachamtsleiter In het schermen van den N.S.R.L. 'S-GRAVENHAGE, 29 Oct. Naar wij vernemen heeft de plaatsvervan gende Duitsche Reichsportführer, Arno Breitmeyer, den höheren SS- und Folizeiführer, SS-Obergruppen- führer und General der Polizei Rau ter benoem 1 tot Reichsfachamtslei ter in het schermen in de rijksleiding van den N.S R.L. Hermann Rau, die tot nu toe met de leiding van dit Reichsfachamt was belas* blijft als plaatsvervanger van SS-Obergrup-- penführer Rauter in functie. Te Wijkbrug, gemèente De Wijk, is het boerenechtpaar Osterveen het slachtoifer geworden van een moord aanslag. Reeds eenigen tijd geleden was de boerderij van boer Osterveen, bestaande uit woonhuis en stallen, door teiroristen in orard gestoken en vernietigd. Het gezin Osterveen had een scoamel onderdos gevonden in een houten barak, die Osterveen op zijn land hart laten bouwen. Op den twee den avond nadat het gezin de barak had betrokken verscnenen twee .on bekende personen, die verzochten bin nengelaten te worden. Zij gaven zich uit voor politie-ambtenaren en wilden Osterveen over den brand spreken Osterveen liet hen binnen. De beide onbekenden spraken drie kwartier met het echtpaar Osterveen. Toen zij daarop met een handdrukafscheid na men, bracht één der beide onbekenden een pistool te voorschijn. Toen Ostei veen van schrik achteruit liep, stelde de onbekende hem gerust met de op merking, dat hij het pistool zoo maar te voorschijn had gehaaid. Osterveen, die gerust gesteld was en met uitge- strekten arm op den onbekende toe kwam, werd op dit oogenblik door den misdadiger neergeschoten. Tegelijker tijd schoot de tweede onbekende op vrouw Osterveen; Boer Osterveen werd doodelijk getroffen, terwij] vrouw Os terveen zwaar gewond werd. De moor denaars vluchtten na hun daad. De tn een naastgelegen vertrek slapende kin deren waren door de schoten wakker geworden en vonden hun ouders ba dend in hun 'bloed. Zij gingen naar hun zwaar gewonde moeder en waren niet te bewegen haar te verlaten om zoo doende hulp te halen. Zoo werd eerst bij het aanbreken van den dag de mis daad ontdekt. Te Wageningen werd de Nederland- sche staatsburger IJprenburg door een man neergeschoten. De dader, wiens signalement bekend is, nam na den aanslag de vlucht op een rijwiel IJprenburg werd naar het gemeente ziekenhuis te Wageningen overgebracht. Nadat zijn familieleden hem een bezoek gebracht hadden, kwam dés avonds nog een onbekend perjAon met een bouquet bloemen de zMtenkamer bin nen. De gewonde IJprenburg en de on bekende brenger der bloemen bevon den zich alleen in ie ziekenkamer. De bezoeker zette denin bed liggenden IJprenburg een pistool op de borst en loste een schot, waarna IJprenburg korten tijd later overleed. Vóórdat hij stierf, kon IJprenbuM de toegesnelde politic nog belangrijke gegevens om trent de persoon van den dader ver strekken die voor het onderzoek vap groot belang zijn. In zeer nauwe samenwerking" met de Duitsche Sicherheitspolizei en de Nederlandsche recherche zijn maatre gelen genomen voor het ophelderen van de beide moordaanslagen en voor de arrestatie van de daders. Twee politieke moorden waarvan de moord in Wageningen reeds enkele weken geleden geschiedde die wel zeer fel belichten hoe het communis me hier in de onderwereld'reeds zijn handlangers heeft gevonden. Er is on der de fatsoenlijke Nederlanders van welke opvatting ook in politiek of kerkelijk opzicht niemand, die de ze duistere practijken kan toejuichen. Dit is misdaad van de ergste en de slechtste soort, waartoe alleen politiek- vernielzuchtige of uit het lood gesla gen warhoofden zich kunnen leenen. De opsporing van dergelijke moor denaars is de zaak van geheel ons volk^ omdat de maatschappij tegen Met ingang van 31 October a.s. wor den eenige veranderingen gebracht in het gebakrantsoen. In plaats van 100 gram speculaas zal men vAi genoem den datum af per bon voor één rant soen slechts 90 gram kunnen verkrij gen. Voorts is de hoeveelheid gezoete biscuits van 85 gram tot75 gram, de hoeveeih. taart en gev. groot korstge- bak van 350 gram tot 250 gram, de hoe veelheid taartjes of gevuld klein korst- gebak van 350 gram tot 200 gram en de hoeveelheid ijswafels van 75 gram tot 55 gram teruggebracht. Duidelijkheidshalve wordt hieronder de waarde van één rantsoen gebak vol ledig opgenomen: 140 gram koek, of 90 gram specu laas, of 90 gram koekjes, of 60 gram ongezoete biscuits, of 75 gram gezoete biscuits, of 150 gram wafels met siroop- Vulling, of 55 gram ijswafels, of 200 gram cake, of 250 gram taart of ge vuld gr. korstgebak, of 200 gr. taartjes of gevuld klein korstgebal^ of 70 gram paneermeel, of 65 gram toast of weer- terbeschuit. Afzonderlijke bon voor vette kaas. 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. - Sedert 9 Aug. van het vorige jaar is het kaas- rantsoen ongewijzigd gebleven. Thans plaatst de dalende productie van kaas het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd evenwel voor de noodzaak, een verlaging van het rant soen aan te kondigen, mede doordat het niet mogelijk is geweest tot voldoende voorraadvorming voor den winter te komen. Met ingang van de eerstvol gende veertiendaagsche distributie periode wordt het tot dusver 150 gram in de twee weken bedragende kaasrant soen verlaagd tot 100 gram per veertien dagen. Er zal naar worden gestreéfd deze"verlaging van tijdelijken aard te doen zijn. In verband met het bovenstaande ls gedurende de periode van 31 Oct. tot en met 13 November bon „Algemeen 692" voor het koopen van 100 gram kaas aangewezen. Het ligt verder In de bedoeling, voortaan een afzonderlijken bon voor vette, d.i. voornamelijk 40+ kaas, aan te wijzen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd wil daarmede een rechtvaardige verdeeling van de beschikbare vette kaas berei ken. Gedurende de periode van 14 Nov. tot en met 27 Nov. zal derhalve een bon worden aangewezen, waarop uit sluitend 100 gram volvette kaas, 40+ kaas, Limburgsche of Heryesche kaas verkrijgbaar is. Ten einde den winkelier in staat te stellen vette soorten kaas tijdig af te leveren moet men in het tijdvak van Zaterdag 30, October tot en met Woens dag 3 November bon „Algemeen 696" van te voren inleveren bij den detail list. i Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat op bon „Algemeen 692" ook de vette soorten kaas mogen worden afgeleverd voor zoover de handelaar hiertoe in staat is Uiteraard mag de detaillist hierop niet de vette kaas afleveren, die hij op de ingeleverde bonnen „Algemeen 696" ontvangt. Op de rantsoenbonnen van nieuw mo del, die, zooals een dezer dagen is gepubliceerd, van 1 Nov. af worden uitgegeven, ts van 14 Nov. tot en met 27 Nov. eveneens uitsluitend volvette kaas, 40+ kaas, Limburgsche kaas of Hervesche kaas verkrijgbaar. Voor de oude rantsoenbonnen, die na 27 Nov, a.s. niet meer geldig zullen zijn, geldt deze bepaling niet. De winkelier dient hierop, al naar ge lang zijn voorraad is, de vette soorten of 20+ of magere kaas af te leveren. Bon 46 a inleveren. Van 31 October tot en met 11 De cember 1943 is op bon „boter 46 a" desgewenscht bak- en braadvet ver krijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen verkrijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ont vangen, moet de bon „boter 46 a" bij zijn handelaar inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, en wel in het tijdvak van Zaterdag 30 October tot en met Woensdag 3 November. De afleve ring aan het publiek zal van 15 Novem ber af kunnen plaats vinden. Degene, die gedurende dit tijdvak zijn bon niet bij zijn handelaar inlevert, kan hierop geen bak- en braadvet ver krijgen. Personen, die geen bak- en braadvet v/enschen te betrekken, kunnen op bon „boter 46 a" van 31 October tot en met 11 December 25 gram margarine ver krijgen. Van tyd tot tijd margarine in plaats van boter. Ter toelichting op de heden versche nen bonnenlijst wordt medegedeeld, dat het van tijd tot tijd noodzakelijk zal zijn om op de a-bon in plaats van boter, margarine ter beschikking te stellen. Voor de eerste maal wordt hiertoe voor de periode van 31 Oc tober tot en met 13 November over gegaan. De vleeschbonnen voor de periode van 31 October tot en met 13 Novem ber zullen op Maandag 1 November bekend worden gemaakt. Voorts zal ie bon voor chocolade op 14 November worden aangewezen. AANVRAGE BATTERIJEN. Naar wordt medegedeeld, kunnen aanvragen voor toewijzingen voor zak lantaarnbatterijen tot en met 31 Oc tober worden ingediend bij het Bureau voor de Metaalverwerkende Industrie te Den Haag. Na dien datum worden geen aanvragen meer in behandeling genomen, terwijl hierover geen corres pondentie wordt gevoerd. „ONS NATIONALE EENHEIDSFRONT". 's-GRAVENHAGE. 30 Oct. De titel van het politieke weekpraatje op Maandag 1 November over Hilversum I om 18.45 uur, is. „Ons Nationale Eenheidsfront". dergelijke gevaarlijke individuen be schermd dient te worden. De Duitsche Sicherheitspolizei werkt daarbij met succes met de Nederlandsche recher che samen en deze uitspattingen van een bolsjewistische onderwereld wor den dan thans zoo krachtig mogelijk bestreden. Nieuw seizoen begint op 31 October. '-GKAVENHAGE, 30 Oct. Op 31 October a.fc. begint het nieuwe zelf- verzorgingsseizaen. De nieuwe regeling voor zelfverzorgers is, voor zoover het betreft de rantsoenen en de vereiscn- ten, waaraan men moet voldoen om zelfverzorger ta worden, gelijk aan die, welke gedurende het vorige seizoen gold. Ten aanzien van de administratie zijn echter eenige wijzigingen aangebracht. De plaatselijke bureauhouders van de Provincialen Voedselcommissaris reiken <dit seizoen zegelkaarten uit, en wel één zegelkaart per gezin voor ieder artikel, waarvoor het gezin zelfverzorger is. De plaatselijke bureauhouders reiken deze zegelkaarten uit in een omslag, de gegevens op den omslag worden ge deeltelijk door de plaatselijke burevj- hoüders en gedeeltelijk dobr den dis- tributiedienst iügevuld. Men moet de kaarten in den omslag zorgvuldig bewaren, daar deze aan het einde van het seizoen wederom ingeleverd moe ten worden. Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen teekent de distribu^ tiedienst telkens op de zegelkaart aan, hoeveel bonnen zijn ingehouden. Ont vangstbewijzen worden derhalve niet meer uitgereikt. Zelfverzorgers voor boter ontvangen evefiwel een z.g, „aankoopvergunning", welke zij moe ten inleveren bij de fabriek, waar zij blijkens óanteekening op den omslag oer zegelkaarten hun boter betrekken. Regeling voor landarbeiders. Vaste landarbeiders in dienst van melkveehouders en landarbeiders in dienst van aardappelentelers zijn ver plicht om voor zich èh hun gezin hun melk of aardappelen te betrekken van hun werkgever. De hoeveelheid melk en aardappelen, welke zij ontvangen, is gelijk aan die, welke de zelfverzorger ontvangt, n.l. l/i liter melk per dag en 7V« kg. aardappelen per week. Bijzondere arbeid. Volgens de nieuwe regeling kunnen zelfverzorgers voor één product, als mede landarbeiders, die melk of aard appelen van hun werkgever betrekken, wanneer zij bijzonderen arbeid verrich ten in aanmerking komen voor toeslag- kaarten voor bijzonderen arbeid, op dezelfde wijze, als wanneer zij geen zelfverzorgers waren. "Geen toeslagkaarten voor bijzonderen ren arbeid ontvangen: 1. Zelfverzorgers voor meer dan één product. 2. Landarbeiders, die melk en aard appelen van hun werkgever betrek ken. 3. Landarbeiders, die melk of aard appelen van hun werkgever betrekken en tevens zelfverzorger zijn. Een uitzondering nierop geldt voor mijnwerkers. Deze behouden steeds hun recht op toéslagkaarten voor bij zonderen arbeid, ongeachtr of zij zelf verzorger zijn voor één of meer pro ducten. Voorts wordt geen onderscheid meer gemaakt tusschen zelfverzorgers met meer dan één ha. en zelfverzorgers met minder dan 1 ha. cultuurgrond. Voorts kunnen ook landarbeiders, die een te lerspremie ontvangen, evenals telers, in aanmerking komen voor toeslag- kaarten. Zelfverzorging van melk. Ieder, die één of meer melkkoeien dan wel tenminste twee geiten houdt, is verplicht aan de zelfverzorging voor melk deel te nemen. A.s. en jonge moeders. Tot zelfverzorgingsgezinnen behoo- rende a.s. en jonge moeders ontvan gen geen rantsoenbonnen voor melk meer. In plaats daarvan reikt de dis- tributiedienst hun een verklaring uit, welke het aantal rantsoenen melk ver meldt, hetwelk zij boven de hoeveel heid, welke zij krachtens de zelfvér- zorgingsregeling ontvangen, uit de pro ductie van hun eigen vee of van het vee van hun werkgever mogen betrek ken. Instellingen. Bewoners van gestichten, kloosters enz., die volledig in het landbouw- of veeteeltbedrijf werkzaam zijn, ontvan gen dezelfde rantsoenen als particulie re zelfverzorgers. Veranderingen. Alle blijvende veranderingen in het gezin van een zelfverzorger, b.v. ge boorte, overlijden, vertrek naar het buitenland, verhuizing, moeten aan den plaatselijken bi#:eauhouder wor den opgegeven onder overlegging 'van de zegelkaarten in omslag. De plaatse lijke bureauhouder teekent de wijzigin gen aan op den omslag, en de zegel kaarten. De plaatselijke bufeauhouder teekent eveneens op de zegelkaarten aan, of de zelfverzorger tengevolge van droogstaan e.d. yan het vee, of tenge volge van de omstandigheid, dat hij tijdelijk niet over aardappelen be schikt, in aanmerking komt voor rant soenbonnen voor melk of aardappelen. Veranderingen van tijdelijken aard kunnen door den distribu tiedienst. op den omslag en de zegelkaarten worden vermeldt. Dit geldt dus b.v. bij opne ming in een ziekenhuis. (Zie verder distributienieuws op pag. 2.) PETROLEUM VOOR VERLICHTING. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. Van 31 October 1943 tot en met 13 Novernber 1943 geeft elk van de bonnen „40 vér- lichting" en „41 Verlichting" der bon kaart „S 121" recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur der bonnen „37 Verlichting", „38 Verlichting" en „39 Veflichting" dqr bonkaart ,",S 121" en de bonnen „61 Verlichting" der bon kaart „S 221" is verlengd tot en met 13 November 1943. Zooals bekend geeft ejk dezer bonnen recht op het koopen ^van één liter petroleum. BONAANWIJZING VASTE BRAND STOFFEN VOOR KOOK. DOELEINDEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. Van 1 November 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „17 KF" der kookkaar- ten voor vaste brandstoffen „U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brondstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het in de bedoeling ligt, behalve bon „17 KF" nog éénmaal een bonaanwijzing voor kookdoelein- den voor het stookseizoen 1943-1944 te dóen plaatsvinden en wel op 1 Februa ri 1944.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1