Bolsjewisme en Amerikanisme onder de loupe. uring Het lot van Europa wordt aan 't Oostfront beslist. stén. ider, ST ind. DA6BLAD VOOR Dr. Seyss Inquart en Mussert te Utrecht. Kief door de Duitsche troepen ontruimd. MDSCHE MAAR. dering dering LING isscher. aat 120. >aar ngevraagd IND in H.-Holland IOORN las. Dag der solidariteit." Rede van dr. Seyss Inquart Verduister v. 17.7.45 uur. Duitsche eenheid nimmer meer te breken. Ondanks massa en geweldige numerieke superioriteit waren de Sovjets de mindere. In .Italië stellingen heroverd. Weermachtsbericht van Zondag. Extra bericht van het Duit&he opperbevel. BEKENDMAKING. r l ?an het geheel Alkmaar. jvelend, HEUVEL. 1 en Am- Konings toegang ingang ad 0.10 kantoor, lormannen spreker ront in de Hofplein, Irohds. Idit blad. N. im Mosselen |ij vooruitbe- verkrijgbaar. i ALKMAAR. ktig persoon, lit te worden, onder 242 A, pr en Igeres |andigheden afleggen uitkeering IGBAAR ge- aoofden: IGEN N-H., Istraat 77. neen, bhalve de fg 10 No- Dancing Imevrouw pam: eenige 1943/44: liedema, leeldende leunier, in Balen, ■ca, met 5 3.50 LANGE, erkalveren /ens. Bakker te STER Dz, ïen (N.-H.). Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar.- Voordam C 9. Bureau Alhmaarsche éditle: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG S NOVEMBER 1943. ALKMAARS CHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 261, 4 pagina's. Prys der gewone advertenties in dese éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/»* m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele R\jk 2.63. Losse nrs. ets. De N.S.D.A.P en de N.S.B. hebben Zondag in verschillende plaatsen van ons land gecombineerde vergader agen gebonden, welke bijeenkomsten stonden In het kader van den „Dag der solida riteit". Te Utrecht, de hoofdstad der Nat. 8oc. Beweging der Nederlanden, spra ken de Rijks-Commissaris, dr. Seyss- Inquart, en de Leider van het Neder- Iandsche volk, Mussert. W(J laten hier eerst de rede van dr. Seyss-Inquart volgen. Mijnheert Mussert! Nederlandsche en Duitsche kameraden! Wij zijn hier bijeen gekomen om twee gebeurtenissen in de geschiedenis van het Duitsche volk te herdenken en de heer Mussort heeft de beteekenis van deze herinnering en deze herdenking samengevat door onze 'samenkomst en dezen dag te bestempelen Eils den dag der solidariteit. Ik neen. dit woord over. Ook voor mij is juist deze dag, die gewijd is aan twee tragische oogenblik- ken in het Duitsche volk, de dag der solidariteit. Want ik vat deze kenmer king zoo op, dat deze dag ons in de eerste plaats duidelijk bijbrengt het belang van de saamhoorigheid en het belang van het aaneengesloten blijven van een volk en in de tweede plaats, dat deze dag een soortgelijke verma ning is voor de omstandigheid, dat wij allen, of wij nu in volksgemeenschap zijn bijeengebracht o! meer dan dat in een gemeenschap van gezindheid, altijd en in alle omstandigheden bereid moe ten zijn voor deze gemeenschap tot het uiterste op tp komen. Kameraden, November 1918 bewij-t ons juist het tegendeel. Toen heeft het Duitsche volk deze solidariteit verge ten. Daaruit ontstond de verschrikke lijke ineenstorting van zijn geschiede- denis. Die ineenstorting blijft een eeuwige vermaning voor ons allen om nooit de solidariteit, deze door God gewilde saamhoorigheid van een volk te vergeten. November 1923 echter, die toen bij den afloop der gebeurtenissen niet tot succes heeft geleid, maar die dooden zag liggen op de straten en pleinen, bewijst ons, dat het tijdelijk mislukken van een daad, die gesteld werd uit de diepste volk- sche verantwoordelijkheid, nooit ver geefs is. Want van dezen dag af, van dezen offergang der partij uit, stroomt geleid en altijd waakzaam gehouden door onzen Führer de oneindige kracht door het geheele Duitsche volk, die dit volk heef' opgeroepen, heeft wakker geroepen en capabel, groot en sterk heeft gemaakt tot deze enorme prestatie, die het thans noodig heeft om het tegen zijn vijanden vol te houden. Ziet U, kameraden, zoo bewijst No vember 1918, dat elk optreden tegen de solidariteit dood, vernietiging en einde beteekent en zoo bewijst November 1923, dat elk optreden uit volksche ver antwoordelijkheid, ook wanneer het niet terstond tot het succes leidt, toch tenslotte de overwinning voor volk en gemeenschap zal beteekenen. Nationaal-Socialisten! Een beschou wing over deze historische gebeurtenis sen bewijst ons, dat moedige volkeren iets verdragen dat van nadeeligen in vloed is op hun vrijheid. Het is uitge sloten, dat men een Germaansch volk op den duur doet buigen Het verweert zich en laat zich liever vernietigen, al vorens zich te laten buigen en zijn vrij heid en innerlijke kracht prijs te geven Ook dit inzicht brengt ons de beschou wing van November 1918. die scheen te bewijzen, alsof wij Duitschers ons wil den buigen, die echter leidden tot No vember 1923,. die het eerste verzet be- teekende tegen een schijnbaar hopeloo- zen tóestand. Wat konden die paar mannen toen tegen de overmachtige Entente, tegen het nog heel groote en sterke Frankrijk en de almachtige tegenstanders ondei het eigen volk feitelijk willen? Wat konden zij hopen? Die hebben niet gevraagd, maar zij zijn aangetreden omdat zij wisten en omdat hun inner lijke stem hun heeft toegeroepen: Jullie moet thans voor Duitschlands eer en vriiheid aantreden. Thans verstaan wij deir diepen zin van beide gebeurtenissen. Toen ..wij in November 1918 de ineenstorting beleef den, viel het niet te verwonderen, dat velen van ons aan den zin van het ge beuren in het geheel begonnen zijn te wanhopen. Vier jaren en meer van de zwaarste offers werden gebracht, hel dendaden, die haars geliiken in de ge schiedenis nog nauweliiks gehad heb ben, werden volbracht En dat alles zou tevergeefs geweest zijn? En toen kwam November 1923 en weer trad een Vastt eraden schare aan en werd neergeworpen en neergeslagen en weer kon bij iemand de gedachte opkomen: Waa^Joe? Het Is zinloos! t Neen, kameraden, uit het gebeu ren van de laatste laren zien wil In, dat alles een diepen zin heeft gehad en voorbestemd was In de 1 Voorzienigheid, dat de ineenstor ting van het jaar 1918 gekomen is, opdat met t oogenblik van de diep ste geschoktheid ook 't oogenblik aanwezig was van In zich zelf te keeren om het Duitsche volk in staat te stellen tot de gropte taak, die het te wachten stond/ toen de bolsjewisten in Juni 1941 met hon derden divisies naar onze Oostgrens waren opgetrokken. Op dat oogen blik heeft het Duitsche volk, dat weet wat lijden beteekent, ook de kracht gevonden dit gevaar te hoven te komen. Hetzelfde geldt voor November 1923.. Het is niet een rechtstreeksche Zegetocht naar de macht geweest en hoe zwaarder een zoodanige strijd is, hoe meer offers er gebracht zullen moeten worden, des te sterker wordt een volk voor de laatste beproeving. Kameraden! Alles is een duidelijke weg naar deze laatste groote beslissing, waarin wij thans geplaatst zijn en die het aanschijn van Europa, doch daar naast ook van de geheele wereld, voor generaties, waarschijnlijk voor eeuwen zal bepalen. Want het beeld van de wereld, - zooals wij het in het jaar 1914 en tevoren gehad hebben is vol ledig veranderd. Wat men toen kon be stempelen als overheersching van Euro pa en van het Europeesche ras is voorbij. Nieuwe machtsgroepeeringen. Nieuwe machtsgroepeeringen vormen thans de wereld. De machtgroepeering Oost-Europa en Azië, met de Slaviseh- Ostisch Mongoolachtige volkeren, voortgekomen uit de Steppe, is het, die altijd weer om de zooveel eeuwen toestormt. Eens was het Dzjinghis Khan, daarna waren het andere. Thans is het 't bolsjewisme van Stalin. En aan den anderen kant over den Atlan- tischen Oceaan vormt zich iets nieuws. Het Amerikaansche continent wordt tot het Westelijke Halfrond van Roo sevelt samengevat en verheft zich met een machtigen en onbeperkten aan spraak op heerschappij en daarginds in Oost-Azië vormt zich eveneens een nieuwe groepeering. Dan blijven wij, Europeanen, nog over.' Dat zijn de vier groote machtsgroe pen, die thans de wereld beginnen te vormen, bepaald door den bodem, door het klimaat, door de natuurkundige ge steldheden, en op grond daarvan sterker bepaald door de rassen, die op dien bo dem zijn gegroeid, gedragen en gestuwd in de geschiedenis door den geest, door de innerlijke houding, door de maat schappelijke vormen, die zich juist uit dit bloed en de specifieke raseigen schappen van deze volkeren ontwikkeld hebben. Al het andere dat er in de wereld is, speelt een tweede rol. Die gebieden en volkeren zijn in machtspolitiek opzicht niet vormgevend. De vier machtsgroe pen, die thans bezig zijn te ontstaan, worstelen met elkaar om de vorm geving van de werled. Kameraden: iets is ons, vooral aan ons Nationaal-Socialisten, duidelijk. Het is niet de organisatie, het zijn niet de formaties, het zijn niet de program ma's, die geschiedenis maken, het zijn de menschen. De menschelijke geest, zooals hij uit zijn bloed geschapen wordt, is het die de geschiedenis maakt, die zijn hoogste voltooiing vindt altijd in de heel groote mannen, die uit het volk of uit een ras geboren worden en als leiders voorop gaan. Daarom moetqn wij ons met de geestelijke eigenschappen bezighouden en moeten wij ons afvragen: waar ligt de laatste impuls voor de uiterlijke militaire en politieke verschijnselen? Wat Is het bolsjewisme? Zoo wil ik eens over het Oosten spre ken, over de bolsjewieken. Wij hebben deze volkeren «reeds eenmaal in de jaren 1914, 1915 en 1916 meegemaakt toen wij in den eersten wereldoorlog tegen Rusland zijn opgetrokken.. Toen kwam ons de Russische soldaat tege moet en maakte op ons den indruk van een op de een of andere wijze handelbaren en tenslotte goedmoedi- gen boer. Hetgeen thans op ons af komt is heel iets anders. Men za] zeg gen het bolsjewisme heeft hier andere menschen gevormd, het heeft deze menschen in 'n nieuwen vorm gebracht, maar hetgeen wij thans zien, dat was in hen aanwezig. Het bolsjewisme heeft het positieve, het goede van den Russischen boer ondedrukt en het heeft twee eigenschappen, die in deze men schen altijd sluimeren, te voorschijn gebracht. Ook deze eigenschappen kunnen uit het landschap worden afgeleid. Dat landschap immers is oneindig groot. De Steppe maakt melancholiek. U zult zeggen, de zee is ook groot, maar de zee is altijd in beweging. Zij is dynamisch, zij verwekt in ons krach ten, terwijl de Steppe groot en als dood is. Zij maakt melancholiek, zij .maakt bereid om te lijden. De menschen van de Steppe hebben bepaald een heim wee. Zij voelen zich bevredigd wan neer zij kunnen lijden, wanneer zij gekweld worden. En het tweede is de onbegrensdheid van de Steppe. Zij maakt losbandig en teugelloos. Deze menschen kunnen In een roes gebracht worden, waaruit zij bepaald elementair losbarsten, zooals wij Slat juist kunnen constateeren aan die stormloopen uit het Oosten, die altijd weer tegen Eu ropa komen aanrollen. Deze beide eigenschappen heeft het bolsjewisme tot een „politicum" gemaakt. Het laat de menschen lijden door hdn alles te ontnemen wat slechts mogelijk is. Dat Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarine. Groote ochtend- wasch. Aan lichamelijke hygiëne wordt zeer veel aandacht besteed. De uit stekende waschgelegenheden in de barakken zijn hiervoor bijzonder ge schikt Andres/Reela/Pax m 9 November. Zon op 7.49, o. 16.58; Maan o. 4.02, op 16.26 In de hoofdstad der Nat. Soc. Beweging der Nederlanden is de belangrijkste bij eenkomst gehouden?*, van de dertien ge combineerde vergaderingen van NSDAP en NSB, welke Zondag in alle hoofdsteden van de provincies, benevens in Amster dam en Rotterdam zijn gehouden in het kader van den „Dag der solidariteit". Op dezen dag der solidariteit zijn Duitsche en Nederlandsche nat. socialisten samen gekomen om met den negenden Novem ber 1923 te München als mijlpaal op den weg naar de herrijzenis van Europa voor oogen de gemeenschappelijk gebrachte offers in de jaren van strijd te herden ken, die op 11 November 1918 met het be drog der 14 punten van Wilson is ingezet en die leiden zal tot de solidariteit der Germaansche volken. Te Utrecht is de samenkomst van Duit sche en Nederlandsbhe nat. socialisten ge worden eèn grootsche manifestatie van lotsverbondenheid en zoowel de Rijks commissaris, rijksminister dr. Seyss In- qüart, als de Leider v. h. Nederlandsche volk, Mussert, hebben hiervan in rede voeringen getuigenis afgelegd. De groote zaal van „Tivoli" bevatte rond tweedui zend nat. socialisten en zij hebben door luide toejuichingen en instemming het gesproken woord op hun beurt hartelijk onderstreept. Op de eerste rijen hadden o.m. d® in het vaderland vertoevende Ned. oorlogs gewonden een plaats ingenomen, terwijl voorts zoowel van de NSDAP als van de NSB de hoogste functionarissen waren ge- kan het zich veroorloven omdat deze Ostische menschen in het lijden zelf een zekere bevrediging vinden en wel voor een doel, dat weer sterk losban dig is, voor de proletarische wereld revolutie. Uit deze beide eigenschappen en haar PQlitieke uitwerking kunt u zich het wezen van het bolsjewisme en van den bolsjewistischen massamensch ver klaren. Vergelijking niet mogelijk. Tevens kunt u daaraan zien, dat wij hier te doen hebben met menschen en een systeem, waarmede wij het vol gens Europeesche spelregels nooit zul len klaarspelen. Dat moeten wij dui delijk inzien. Een vergelijk met het bolsjewisme is niet mogelijk, alleen een tegenover elkaar staan, hoogstens een scherpe afbakening. Het bolsje wisme draagt zijn gevaarlijkheid niet zoozeer in zijn methoden als wel in ZÜn doelstelling. Het bolsjewisme dr :kt het individu terneer tot een minimale levenshouding, opdat het de krachten, die zich aldus verzamelen, samenge bundeld voor een bepaald politiek doel kan laten optreden. In dit opzicht is het alle andere systemen de baas, om maar in het geheel niet te spreken over een liberaal of over een democra tisch systeem. In die systemen gaan alle mogelijke energieën op in de be vrediging van de eigen behoeften, cul- tureele wenschen enz. Deze energieën eischt het bolsjewisme voor zich op. De mensch moet werken, hij moet hee rendiensten verrichten, hij wordt ge knecht, opdat de volledige som van zijn prestaties gestoken wordt in een bepaald politiek doel, in dit geval de proletarische wereld. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Nov. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op de Krim werden aanvallen der Sovjets vanuit hun landingshoofden aan weerskanten van Kertsj en op de land engte van Perekop in verbitterde ge vechten door Duitsch-Roemeensche troepen bloedig afgeslagen. Aan den benedenloop van den Dnjepr werden verscheidene vijandelijke aan vallen op de bruggehoofden Cherson en Nikopol afgeslagen. In de groote bocht van den Dnjepr behaalde de vijand bi.' verscheidene vrij sterke aanvallen slechts eenige plaatse lijke penetraties, die afgegrendeld of in tegenaanvallen gezuiverd werden. Een eigen tegenaanval ten Zuiden van Dnje- propetrowsk won ondanks verbitterden vijandelijken tegenstand terrein. Tus- schen Krementsjoeg en Kief verdreven onze troepen de Sovjets van eenige eilanden in den Dnjepr en sloegen her haalde vijandelijke aanvallen in de lus van den Dnjepr ten Zuid-Oosten van Kief af. In deze gevechten vernietigde de SS-pantsergrenadterdivlste „Das „Relch" sinds het begin van dit Jaar den 2000en vijandelijken pantserwa gen. Ten Noorden van Klef wierpen de Sovjets versch aangevoerde superieure troepen in den strfyd. Om een dreigen de doorbraak te veradelen, werden onze taai en verbeten strijdende troe pen op meer Westelijk gelegen stel lingen teruggenomen. Daarbij werden onze troepen teruggenomen nlt de reeds sinds weken in de gevechtsltnle liggende deelen der stad. In het strijdgebied van Wellkije Loeki werden sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden en Westen van Newel met doeltreffende ondersteuning van de luchtmacht afgeslagen. In de onover zichtelijke bosch- en moerasstreek ten Z W. van Newel zijn gevechten met doorgedrongen vijandelijke gevechts groepen aan den gang. Van de rest van het Oostelijke front worden nog slechts vergeefsche plaat selijke aanvallen der Sovjets ten Zui den van het Ladogameer gemeld. Van 3 tot 5 Nov. heeft te luchtmacht aan het Oostelijk front vernietigd 140 Sovjet vliegtuigen. 6 eigen vliegtuigen worden vermist. In de zware gevechten ten Z.O. van Krementsjoeg heeft de Rijnsch—West- faalsche 106e divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Forst in voortreffelijke houding alle doorbraak pogingen van den vijand verhinderd en bijzondere afweerre'sultaten behaald. In Italië. In Zuid-Italië nemen de zware gevechten aan den Voltumo voort durend in hevigheid toe. Bij hun aanvallen op onze heuvelstellingen lijden de Britten en Amerikanen voortdurend zware bloedige verlie- z&i. Een vooruitgeschoven, tijdelijk door den vijand ingesloten gevechts groep wist in den loop van den nacht den omsingelingsring te ver breken en zich al vechtend een weg terug te banen naar onze hoofd- strijdmaeht. Ten Z. van Istonio viel de vijand ook gisteren weer met sterke strijdkrachten zonder succes aan. Een sterke formatie zware. Duitsche gevechtsvliegtuigen viel des nachts scheepsdoelen en uitladingen van den vijand in de haven van Napels aan. Volgens voorloopige berichten" werden een koopvaardijschip tot zinken ge bracht en negen andere schepen zwaar getroffen. Vijandelijke vliegers vielen gister avond de Vaticaanstad te Rome aan. Bomtreffers veroorzaakten verwoestin gen in de wereldberoemde mozaiek- werkplaats alsmede schade aan het pa leis van den gouverneur. De luchtoorlog Vijandelijke formaties vliegtuigen drongen in de middaguren van 5 Nov. West-Duitschland binnen en wierpen brisant- en brandbommen op ver scheidene plaatsen, waardoor vooral in Essen, Gelsenkirchen en Münster ver liezen onder de bevolking en eenige schade werden aangericht. Volgens voorloopige berichten werden 19 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten In den afgeloopen nacht ondernam een ge ring aantal Britsche bombardements vliegtuigen storingsaanvallen op het Westelijke en Noordelijke Rijksgebied Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 Nov. opnieuw doelen aangevallen in het gebied van Londen r De strfld ter zee Motóïtorpedobooten vielen In den nacht van 4 op 5 Nov opnieuw het con- vooiverkeer aan de Engelsche Oost kust aan en torpedeerden drie schepen met een gezamenlijken inhoud van 9000 brt Het zinken van deze schepen kon als gevolg van de terstond begin nende sterke afweer niet worden waargenomen, doch is waarschijnlijk te achten. In het Noordelijke en Centrale deel van den Atlantischen Oceaan brachten Duitsche onderzeebooten in den strijd tegen vijandelijke convooien tot zinken vier torpedojagers, een korvet en vijf schepen, met een gezamenlijken inhoud van 29.500 brt. Een ander schip en een bewakingsvaartuig werden getorpe deerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 Nov. (D.N.B.) - Het opperbevel der weef macht deelt mede: „Op de Krim wisselden gisteren krachtige vijandelijke aanvallen af met eigen tegenaanvallen. Het kwam tot harde gevechten, waarbij* de vijand zware verliezen leed. In de Straat van Kertsj brachten bewakingsvaartuigen der marine vier geheel bezette vijande lijke landingsbooten en een torpedo- motorboot tot zinken. Een vijandelijke lichter met 15 stukken geschut werd buitgemaakt. In de groote bocht van den Dnjepr. alsmede aan de rest van het Dnjepr- front, heerschte over het algemeen slechts geringe gevechtsbedrijvigheid afgezien van verscheidene geslaagde eigen aanvallen. Ten Z. van Nikopol slaagde een eigen gevechtsgroep er In bij verrassing de vijandelijke stellingen binnen te dringen, 40 stukken geschut buit te maken en gevangenen te maken In het gevechtsgebied van Kief kwam het tot verbitterde gevechten met steeds weer stormloopende vijan delijke aanvalsgolven. Verscheidene hevige aanvallen werden met aanzien lijke verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Ten Z.W. van de stad zfön gevechten met vijandelijke pantser- strijdkrachten gaande. De luchtmacht mengde zich met sterke formaties met succes In de gevechten op den bega-, nen grond en schoot hier en boven andere gevechtsgebïedeh gisteren 91 Sovjetvliegtuigen neer. In het penetratiegebied ten Z W van Welikije Loeki hadden eigen tegen aanvallen ten Z. van Newel een succes vol verloop. Westelijk van de stad be haalden onze toepen tegen den sterken door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunden vijand een nieuw afweer- succes. De herhaaldelijk aanvallende bolsjewisten werden op hun uitgangs stellingen teruggeworpen, waarbij 51 pantserwagens werden vernietigd. In Italië stellingen heroverd In Zuid-Italië versterkte de vijand zijn aanvallen om onze stellingen ten N. van den Volturno met geconcen treerde krachten te doorbreken Eigen formaties gingen tot den tegenaanval over, wierpen den fci onze stellingen binnengedrongen vijand na hevige ge vechten weer in het Voltumodal en heroverden de oude Stellingen Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht vijandelijke aan voerhavens aan de Oost- en Westkust van Zuid-Italië met goed gevolg aan Zwakke formaties vijandelijke vlieg tuigen vlogen gisteren het bezette ge bied in het Westen binnen en onderna men nachtelijke stooraanvallên óp eeni ge Westduitsche steden. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche vliegtuigen lieten ook in den afgeloopen nacht weer bommen vallen op doelen in het stadsgebied van Lon den en in Oost- en Zuid-En gel and", Dit doel echter is van een vernieti gend karakter. Ook de totale oorlog, kameraden, dwingt ons thans tot soort gelijke methoden. Echter hier is de impuls onze belijdenis aan het volk en het vaderland, dat ons er toe brengt nier meer aan ons z^lf te denken en alles wat wij bezitten te richten op een enkel doel, namelijk op de verdediging van ons volk en van ons vaderland. Maar dat is een positief, een mooi, een edel doel, terwijl het bolsje wisme de knechting en concentratie van zijn menschen wijdt aan het vernietigende en onna-y tuurlijkedoel van de proletarische wereld- re v o 1 u t ie. Het proletariaat- vormt op zichzelf een speculatief begrip. Niet de orga nische eenheid van het volk, maar een tot de eigenmachtige klasse gemaakte economische laag moet de alleen be voegde en daartoe geroepen klasse zijn om alle anderen te vernietigen, Ook gaat het bolsjewisme ervan uit, dat onder alle volkeren en rassen om zoo te zeggen zonder onderscheid een zoo danige klasse aanwezig is. Dat is de groote vergissing van het bolsjewisme. Het proletariaat is het resultaat van een maatschappelijk en economisch ge faalde ontwikkeling. En ook deze klasse, wanneer zij dan ontstaan is, wordt weer bepaald door de raskenmer ken van elk volk. Dat bespeurt het bolsjewisme. Het bemerkt hier' een fout in zijn berekening en komt derhalve tot een methode der physieke vernie tiging van alle andere klassen en be roepsstanden van een volk en der phy sieke vernietiging van de zuiverheid van ras van een volk door de rassen vermenging. Daaruit valt te verklaren de tot millioenen uitgemoorde beroeps klassen in Rusland en de in de mil lioenen loopende deportaties. Dat zijn niet zoo zeer politieke maatregelen met het 'doêl een politieken tegenstander van dit oogenblik te vernietigen, neen, dat zijn maatregelen, om de volksche substantie van de afzonderlijke stam men, die in Rusland leven, uit te wis- schen en te vernietigen, opdat er juist een proletariaat zonder onderscheid zal ontstaan. Wanneer U enkele dagen geleden in de courant gelezen hebt, dat de bolsje wisten als oorlogsschadeloosstelling verlangen, dat millioenen Duitsche ar beiders naar Siberië gebracht zullen worden om daar te werken en wanneer eenige politieke narren meenen, dat dit een heel juiste herstelmaatregel zou zijn, dan is het doel en de zin van dezen maatregel toch in het geheel niet een schadeloosstelling, maar het doel is uit-, sluitend de volksche /substantie van het Duitsche volk te vernietigen door het millioenen mannen te ontnemen en daarvoor millioenen Aziaten en Mongo len over te sturen. En wat voor het Duitsche volk geldt, geldt voor alle andere volken. Want een ding moet men duidelijk in zien: een vergelijk is met het bolsje wisme niet mogelijk, omdat het niet op den bodem *eener organische maat schappelijke orde staat, maar omdat het een gefaalde ontwikkeling tot draag ster van zijn ontwikkeling maakt en zijn doel de vernietiging is van de volksche substantie onder de afzonder lijke volken en naties.v Er wordt soms gesproken over een zachtaardig communisme. Menschen. die zoo praten, hebben geen idee wat het bolsjewisme Is. Dat zijn gedegenereerde salonbolsjewisten, politieke gezondbid- ders, die op het oogenblik. dat zij de pistool van den Commissaris in hup nek voelen, ajtijd nog zeggen, dat hij het zoo kwaad niet meent. Het com munisme moet echter dien weg opgaan, walnt zoolang er nog een niet-bolsje- wistisch-geordende staat bestaat, is hij een eeuwige aanklacht te£en het bolsje wistische stelsel. ÏPïet bolsjewisme kan in het geheel niet dulden, dat er er gens een economische ordening bestaat, die organisch natuurlijk is opgebouwd. Wanneer het zich wil blijven handha ven, moet het alle andere maatschap pelijke en economische vormen vernie tigen. Zie vervolg pagina 2. NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. 8 tot en met V. Er kunnen thans Inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be reden den rang van officier, beginnende met de letter S tot en met de letter V. Zij, die inlichtinger wenschen om trent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het Infor matie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, mili tairen rang en laatst bekende stand plaats. zeten. Onder hen bevonden zich o.m. de Duitsche gezant Otto Bene, alsmede de S3 Obergruppenführer Rauter en mr, Zon dervan, commandant- der W.A. en de heer Engelbrecht, commissaris van de provin cie Utrecht* 'Onder een waarlijk dreunend „Heil" en „Houzeë" geroep betraden de Rijkscom- missarfs en Mussert de zaal om onmiddel lijk daarop de voor hen bestemde plaat sen in te nemen. De secr.-generaal Huy- gen heette de hooge gasten welkom en getuigde er voorts van, dat deze gemeen» schappelijke bijeenkomst in het teeken der lotsverbondenheid stónd. Onder doodsche stilte herdachten de aanwezigen vervolgens staande de dooden waartoe dg vaandels zich neigden en zwak tromgeroffel op indrukwekkende wijze deze plechtigheid begeleidde. Mussert'8 rede. Het eerst sprak Mussert, die bij het betreden van het podium met een donde rend „hou-zee" werd begroet. De Leider hield een groote rede, waarin hij met name twee data, nl. 11 November 1918 en 9 November 1923 naar voren bracht. Spr. was van oordeel, dat ook voor de Nederlanders deze dagen van groote be teekenis zijn, de eerste als de dag van den wapenstilstand en de tweede als de dag, waarop in Miinchen 16 nationaal-so- cialisten hun leven gaven voor de toe komst van Europa. Is 11 November 1918 voor Europa een waarschuwing en een leer, aldus spr., 9 November 1923 heeft een historische be teekenis, omdat de bloedoffers in Mün- éhen uiteindelijk ook voor ons zijn ge bracht. Mussert zeide verder, dat men de keus heeft „overstroomd" te worden of een dijk op te werpen. Met onwrikbaar gefoof en een vast vertrouwen in den dijkgraaf Hitier weten de nat. socialisten, dat thans over het Lot van Europa wordt beslist. Aan Jde hand van vier zijner uitspraken uit vroeger jaren toonde Mussert aan, dat het voor de Ned. nat socialisten altijd duidelijk is geweest lotsverbonden met het Duitsche volk te moeten zijn, wil niet het bolsjewistische monster ons over vallen. Nadat de Leider onder luide toejuïchin» gen van de volksvergadering den Rijks commissaris zijn erkentelijkheid had be tuigd voor hetgeen hij vpor ons volk heeft gedaan, besloot spr. zijn rede met den wensch, dat de Rijkscomm. aan den Führer den vasten wil van alle Ned. nat. socialisten zop willen overbrengen om hem in zijn zwaren strijd te blijven steu nen (donderend applaus). De Rijkscommissaris spreekt. De Rijkscommissaris werd met een lang durig „Heil" begroet. Ook spr. bracht de twee data 11 Nov. 1918 en 9 Nov. 1923 in herinnering en zeide naar aanleiding hiervan dat hoe meer offers een volk brengt, des te sterker dat volk wordt. Uitvoerig ging spr. in op de levenshou dingen van de Sovjets eenerzijds en de Engelschen en Amerikanen anderzijds. Na gewezen te hebben op de geesteshouding van den Rvagsischen mensch, vèrklaarde spr. de mentaliteit van den Amerikaan en Engelschman om ten slotte te conclu- deeren dat geen nat. socialist daarmede ooit tot een compromis in levenshouding zou kunnen komen. De Rijkscommissaris vroeg den Nederlander, wat'hij dan wilde als hij zoowel het bolsjewisme als het nat. socialisme verwierp. Na zich met de Italiaansche kwestie tel hebben beziggehouden, bracht spr. da tlttfspraak van den Führer in herinnering, waarin deze zegt, dat hij na den oorlog een nog fanatieker nat. socialist zal zijn dan toen hij den oorlog inging. De Rijkscommissaris herhaalde vervol gens zijn veronderstelling dat het lot van Europa aan het Oostfront wordt beslist. Van de Nederlanders zeide spr., dat zij in de toekomst in vrijheid naar eigen aard kunnen leven, mits zij daartoe dei verplichting op zich nemen deel te willen hebben aan den gemeenschapp. Eurcp. strijd. Spr. behandelde hierna de kwestie waarom Duitschland de Nederlanden heeft moeten bezetten, wilde het niet zelf een dolk op zich gericht weten. Het was eej». historische opgave, aldus spr. Zich bezig houd.en met de propaganda* leus van de Moskousche conferentie, waarin sprake is, dat Oostenrijk weer on afhankelijk zou kunnen worden, zeide d« Rijkscommissaris dat de Duitsche eenheid nimmer te breken is. Wij, nat. socialisten, willen het goede aldus spr. en een ieder zal na den oorlog een sociaal gerechtvaar digd leven worden gegarandeerd, een opgave, waarvoor de Führer borg staat. De Rijkscommissaris besloot zijn rede met het geven van dé verzekering, dat, indien Duitschland dezen oorlog zegevierend be ëindigt, er geen onrecht meer zou zijn In Europa. Bereichsleiter Bühner bracht vervolgens pen driewerf „Sleg Heil" uit op Ad^lf Hitier. waarna secr. generaal Huygen do vergadering sloot, nadat de volksliederen waren gezongen en de vaandelafmarsch had plaats gehad. 13 GROOTE PASSAGIERSSCHE PEN EN TWEE TORPEDOJAGERS VERNIETIGEND GETROFFEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN Führer, 7 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „De Duitsche luchtmacht heeft opnieuw een zwaren slag toege bracht aan vijandelijke troepen- en ravitailleeringstranaporten in het westelijk deel vao de Middelland sche Zee. Formaties gevechtsvlieg tuigen hebben in stoutmoedige scheervlucht voor de Noord-Afri- kaansche kust een nit 22 vol gela den troepentransportschepen be staand, door 8 torpedojagers be schermd convooi aangevallen. Talrijke bommen en torpedo's troffen 13 groote passagierssche pen daet een gezamenlijken Inhoud van 140.000 brt., alsmede twee tor pedojagers vernietigend. Reeds bij het vertrek werden verscheidene der getroffen trans portschepen in brandenden en zin kenden toestand waargenomen. Met de vernietigde schepen vonden ve le duizenden jonge Amerikaansche en Britsche recruten hun graf in de golven." Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis, uitgesproken door het Deutsche Obergertcht op 14 September 1943 tegen den landarbei der Wilhelm Ortmann nit Herveld wegens vlervondigen moord, is na bestndeering der gratiekwestie vol trokken. Ortmann had om zich geld te ver schaffen "en boer en diens knecht en om zich voor .ontdekking te vrijwaren, een echtpaar met bijlslagen vermoord en de woningen der vermoorden ver volgens deels leeggeplunderd. til

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1