DAGBLAD VOOR Duitschland zal nooit capituleèren. De rede van Hiiler. Luchtterreur stoort bewapening niet. Het verraad in Italië. Strijd bij Kief nog feller geworden. Nieuwe landingspoging bij Kerfsj afgeslagen. Vergeefsche aanvallen in Italië. v"aend™«lerrnk\u° J0ene0^,e*n Verduister v. 17.—7.45 uur. Mussert over 9 November 1923. Na de besprekingen te Moskou. Aanmelding voor den Landstorm. STAD EN OMGEVING f Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam c 9. BureaiP Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 263, 2 pagina's Prijsde# gewone advertenties in deee éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3'I' m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs, ,5 ets. Hier onder volgt het slot van de rede, door Adolf Hitler j.l. Maandag te Miin- chen gehouden: De worsteling, waarin wij ons sedert 1939 bevinden is te geweldig en uniek, dan dat zij met de maatstaven gemeten zou kunnen worden van kleine twisten tusschen staten. Wij strijden nu in het vijfde jaar van dezen grootsten oorlog aller tijden. Toen hij begon, was de vijand in het Oosten nauwelijks 150 km van Berlijn verwijderd. In het Westen bedreigden zijn vestingen, den Rijn, het Saargebied lag in het vuur van zijn ar tillerie. Aan de Belgiseh-Nederlandsche grens loerden de bij verdrag verbonden trawanten van Engeland en Frankrijk op nauwelijks 100 km afstand van onze grootste industriegebieden, terwijl de democratische xegeering van Noorwegen de overeenkomsten bekrachtigde, die haar op zekeren dag in het kamp van onze vijanden moesten voeren. De Bal kan droeg in zich de latente gevaren yan de ergste verrassingen. Italië was door de houding van den koning en zijn kliek tot een niet-oorlog- voerende siatus gedwongen en Duitsch land was zoodoende geheel alleen op zichzelf aangewezen. Omsingelingsring verpletterd. En nu, mijn partij genooten, heeft deze nationaal-socialistische staat in geweldige historisch unieke slagen dezen omsingelingsring verpletterd en met het heldendom van zijn sol daten de fronten bijna overal ver over de 1000 kilometer van de gren zen van het rijk verplaatst. Onze vijanden zijn bescheiden geworden. Hetgeen zij thans als overwinnin gen betitelen, hebben zij bij ons eer tijds voorgesteld als volkomen on belangrijke operaties. Alleen door deze toenmalige onbelangrijke ope raties is het geweldige gevechtster rein gevormd, waarop zich de hui dige volkerenworsteling in hoofd zaak afspeelt. Naast onzen grooten bondgenoot in Oost-Azië hebben ook Europeesche vol ken in een duidelijk inzicht de grootte van dehistorische taken ingezien en dienovereenkomstig hun offers ge bracht. Wanneer de offers van den met ons verbonden grootsten Europeeschen staat tenslotte min of meer tever- geefsch geworden zijn, dan is dit alleen toe te schrijven aan de stelselmatige sabotage van een erbarmelijke kliek, die na jarenlang weifelen zich ten slotte heeft vermand tot een enkele daad, die echter in de geschiedenis als schaamteloosheid zeker aanspraak' kan maken op den roem van het eenmalige. Ik ben gelukkig, dat het ons gelukt is uit de handen van deze treurigste verschijningen van dit overigens zoo geweldige tijdvak tenminste den man te redden, die zelf alles gedaan heeft, niet alleen om zijn volk groot, sterk en gelukkig te maken, doch ook om het te laten deelnemen aan een historisch con flict, dat tenslotte het lot\en de cul tuur van dit continent zal bepalen. Dat de Italiaansche ineenstorting met al haar consequenties niet zonder te rugslag kon blijven op het geheele oor logsgebeuren ls vanzelfsprekend.. Des ondanks zijn de verwachtingen van on ze vijanden ook hier tevergeefsch. Wat «j dadelijk bij het begin gehoopt heb ben, is niet ontstaan en zal ook niet ontstaan. Zij hadden geho.pt, dat met één slag de Duitsche divisies in Italië afgesneden en vernietigd zouden worden, d .t de Duitsche eilandbe zettingen hierdoor verloren zouden gaan, dat de Balkan als een rijpe vrucht in hun schoot zou vallen en dat zij dan het oorlogsgebeuren met één slag naar de Duitsche grens zouden kunnen- overbrengen. De stormloop naar den Brenner is ge worden tot een offensU met een slakkengang ver ten zliden van Rome. Hij zal nu zijn tol aan bloed eischen, en wel niet naar goedvinden van on ze vijanden, doch in groote lijnen vol gens onze plannen. Elke nieuwe lan ding zal hen dwingen steeds meer scheepsruimte te binden. Zij zal de strijdkrachten van onze vijanden ver splinteren en het gebruik van onze wa pens nieuwe mogelijkheden geven. Waar ook maar een dergelijke landing wordt gedaan stuit zij op onze paraat heid en men zal dan wel de ervaring opdoen, dat het om nu eens met Churchill te spreken: „een ding is om tegenover de Italianen op Sicilië te landen en het een geheel ander ding is om tegenover de Duitschers aan het Kanaal, in Frankrijk, Denemarken of in Noorwegen te landen". Dan zal ook blijken, of onze terughoudendheid op menige gebieden zwakheid of koele be rekening was. De strijd aan het Oostfront. De strijd in het Oosten is de zwaar ste, dien het Duitsche volk ooit te door staan heeft gehad. Wat onze mannen hier verdragen, kan in het geheel niet vergeleken worden met dat, watonze vijanden prestee en. Ook hier zal het uiteindelijke doel, het Duitsche front tot een ineenstorting te brengen, niet alleen niet bereikt worden, doch zoo als steeds in de wereldgeschiedenis zal alleen de laatste slag de beslissing brengen. Deze slag echter zal dat volk in zijn credit kunnen boeken, dat met de grootste innerlijke waarde, met de grootste standvastigheid en met het grootste fanatisme het beslissende uur gebruikt. Wat ik derhalve van Duitsche sol daten eisch, is ontzaglijk. Het ls de taak van het front, dat het tenslotte het schijnbaar onmogelijke mogelijk maakt. Het is de taak van het va- 4 derland, dat het front in zijn strijd tegen datgene wat onmogelijk of onmogelijk te dragen schijnt, steunt en sterkt, dat 't zich in volle duide lijkheid ervan bewust wordt hoe het lot van ons geheele volk, van vrouw en kind en van onze geheele toe komst daar van afhangt, dat met in spanning van de laatste kracht de beslissing in ons voordeel afgedwon gen wordt. Dat elk offer, dat wij thans bren gen in geen verhouding staat tot de offers, die van ons geëischt zouden worden, wanneer wij den oorlog niet zouden winnen. Dat er derhalve zelfs geen andere gedachte kan zijn dan den oorlog onverbiddelijk te voeren met het onveranderlijke igel van het beha len der overwinning, geheel onverschil lig, hoe telkens de toestand moge zijn en geheel onverschillig, waar wij tel kens moeten vechten'. -Toen het verraad van den koning van Italië, den kroonprins en zijn militaire kliek steeds duidelijker'werd, was onze positie niet mooi, in de oogen van me nigeen zelfs wanhopig. De beide dicta toren der democratieën hoopten reeds, in Washington gemeenschappelijk de vernietiging der Duitsche legers en de uitlevering van mijn vriend als een ver makelijk schouwspel te kunnen vieren. En toch werd het bijna onmogelijk lij kende in enkele weken mogelijk ge maakt. Uit een bijna onafwendbare ca tastrofe kwamen letterlijk in één slag een reeks van de roemrijkste handelin gen voort, die leidden tot een volledig herstel van onze positie, ja, in menig opzicht tot een verbetering. Als deze oorlog eens geëindigd zal zijn, dan zullen derhalve de grootste lauweren meer moeten worden toege schreven. aan ons geloof en onze volhar ding'dan aan de incidenteele daadkracht en afzonderlijke acties. Daartegen zal en moet ook elke propaganda onzer vijan den falen. Evenals in den wereldoorlog hopen zij. niet zoo zeer op de overwin ning der wapenen, als wel op de uitwer king van hun frazen, hun dreigementen en hun bluf. Eerst geloofden zij aan dè dreigementen met den tijd. den honger, den winter enzoovoort. Daarna geloof den zij, dat de bomterreur alleen al vol doende zou zijn om het Duitsche volk in •het binnenland murw te maken. Maar, terwijl in den eersten wereldoorlog het Duitsche volk ip het binnenland, bijna zonder vijandelijken invloed, ineen stortte, zal het thans ook onder den zwaarsten druk de kracht van zijn weer- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Nov. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van Kertsj werd een nieuwe landingspoging der Sovjets braW?8en. 1,1 straat van Kertsj mar' een. bewakingsformatie der mo)'°e opnieuw twee vijandelijke motnri booten alsmede een schadie.irPeaoboot tot z'nken en be- Aan de tv een kanonneerboot ernstig. Krim hietd°enenbke toegansen tot de van derD^enpTtea^uiar Y aan menschen en de eigen verliezen In het strijdgebied van Kief gevechten vooral ten zuiden en besten ad m hev'Sheid toe. Terlffl S vijandelijke aanval in eeniee SI? slechts langzaam terrein kon winneS tegenover de vastberaden afweer van onze troepen, ontrukten eigen tegenaan vallen op andere plaatsen den superieu" ren vijand verscheidene tijdelijk verlo ren gegane plaatsen. Ten noordwesten van Smolensk hervatten de Sovjets hun aanvallen. Met uitzondering van eenige inmiddels afgegrendelde penetraties wer den zij afgeslagen. In het penetratiegebied van Newel wierp een eigen van het Zuiden uit ge opende tegenaanval den vijand ondanks hevig verzet uit verscheidene sterke stellingen. Ten westen en noordwesten ven de stad vielen de Sovjets ten deele JMsch aangevoerde strijdkrachten werden in hevige gevechten op- an8en of bloedig afgeslagen. De afdeeling zware pantserwagens 93 heeft de laatste weken in het zuiden van het Oostelijk front- 153 Sovjetpant serwagens vernietigd en 24 andere on klaar geschoten. Zij heeft daarmede een groot aandeel in het verhinderen van vijandelijke doorbraakpogingen. Bij het bestrijden van bolsjewistische landingsformaties in 'de straat van Kertsj heeft zich een bewakingsformatie der marine onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Klassmann bijzon der onderscheiden. De formatie heeft in den tijd van 4 tot 8 November, vaak op zeer korten afstand, drie kanonneerboo- ten, 2 motortorpedobooten, 5 met troepen geladen landingsbooten en een sleepboot der Sovjets tot zinken gebracht, en een motortorpedoboot en een kanpnneerboot zwaar beschadigd. Aan het front van Zuid-Italië wierp de vijand gisteren nieuwe troepen in den strijd en probeerde door ster ke aanvallen ons front te verbreken. Vooral ten westen en noordwesten v. d. Volturno werd er den gehee- len dag om eenige heuvelstellingen verbitterd gestreden. De aanvallen werden opder zware bloedige ver liezen voor den vijand afgeslagen. Plaatselijke penetraties werden afge grendeld of in, tegenaanvallen inge krompen. Door storingsaanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen op het westelijke Rijksgebied ontstonden in eenige plaat sen schade aan gebouwen en geringe verhezen en menschenlevens. eew,1! 6 vljeStuisen lieten in den af- °,^en, na°ht weer bommen vallen op Lmden n 'n h6t stadssebied van 11 Nov.: Zon op 7.53, onfler 16 51 uur Maan op 17.13, onder 6.38 nur. Bij onze Vrijwilligers. De ^-pantsergrenadiers beklimmen hun pantser* wagen voor een inspectie Iflf PK Hoffmann/O/H/P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de WaffenrSS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 15.11.43 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 912.00 uur, Goes, hotel Central. 16*11.43 15—18.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt. 17.11.43 9—14.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 912.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18.11.43 1518.00 uur, Arnhem, café Royal. 19.11.43 912.00 uur, fiengelo, café Mo dern, Spoorstr. 18. 19.11.43 15—18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20.11.43 9—12.00 uur, «Assen, Concerthuis a. d. Vaart. - 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen, Heere straat 46. 21.11.43 912.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24.11.43 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. staiid nooit verliezen. Er zijn te veel of fers gebracht dan dat iemand het recht zou hebben, zich te onttrekken aan deze offers voor de toekomst. De Führer wees erop, dat de tegen standers van het Duitsche Rijk gelooven het Duitsche volk thans in de eerste plaats door jbluf en propaganda murw te kunnen mjtiken, door te doen alsof zij de overwinning reeds behaald had den. Als het niet zoo ernstig was, zou men^ menigmaal om dit optreden kunnen lachen. Op hetzelfde oogenblik, dat zij zich van de eene conferentie naar de andere haasten, om hun verschillende oneenigheden bij te leggen, doen zij als of zij j:eeds overwinnaars waren. ^Zij roepe» commissies bijeen voor de „or- ganisaue der, wereld na de overwin ning". Het zou veel doelmatiger zijn, als zij zich bezighielden met de organisatie van hun eigen wereld. Zij roepen com missies bijeen, die ervoor moeten zor gen, dat de wereld na den oorlog van levensmiddelen wordt voorzien. Het zou beter zijn, als zij thans hun eigen volken van levensmiddelen zouden voorzien, die door den hongersdood bedreigd worden. Britsch-joodsche brutaliteit. Het is een echte Britsch-joodsche bru taliteit, als zij doen alsof zij in staat wa ren, de wereldproblemen op te lossen, terwijl zij hun eigen problemen niet hebben kunnen meester worden en den oorlog noodig hadden om zich te ont trekken aan het afleggen van een ver antwoording, waartoe zij wegens hun falen door hun eigen volken zouden zijn. gedwongen. Een land als Amerika bij voorbeeld telde dertien millioen werk- loozen en de leiding van het land, die het met dat probleem niet kon klaar spelen, doet het thans voorkomen alsof zij in staat was het werkloozenprobleem der geheele wereld op te lossen. Het is waar, een kapitalistische uitplundering kunnen zij weer organiseeren. Dat ech ter bij deze uitplundering hun eigen vol ken te gronde gaan, interesseert hen weinig. Hun propagandamaatregelen volgen den weg, dien wij nog van den wereldoorlog kennen. Zij probeerden eerst, door een vloed van papier bij het Duitsche volk en nog meer bij de vol ken onzer bondgenooten den indruk te wekken, alsof niet - alleen de oorlog reeds door hen gewonnen was, maar ook bij de volken breede kringen naar een dergelijke ontwikkeling zouden verlan gen. Ik weet niet of er onder het Duitsche volk menschen zijn, die werkelijk van een overwinning der geallieerden iets verwachten. Ieder, die met het volk ver bonden is, weet precies, wat de over winning onzer vijanden zou beteekenen. Er zijn in Duitschland ook geen lagen, die op die overwinning hopen. Er zyn Hoogstens enkele misdadi gers, die misschien meenen daardoor hun eigen lot te kunnen verbeteren. Maar in dit opzicht behoeft men niet te twijfelen en zichzelf tq mis leiden, met deze misdadigers rekenen wij af. Wat in het jaar 191? grebeur- de, zal zich in Duitschland niet her- halem Als aan het front tienduizen den van de beste menschen, van on ze geliefdsté volksgenooten vallen, zullen wy er niet voor terugsehrik- kén, in het binnenland eenige mis dadigers ter dood te brengen. In den eersten wereldoorlog was het offer der soldaten iets dat vanzelf sprak. Maar even natuurlijk waren de rijke, geldverdienende zwendelaar, de oorlogswinstmaker, de deserteur of de gene, die het volk ondermijnde en daar voor door het buitenland betaald werd- Deze elementen werden toen ontzien, terwijl de dappere soldaat zijn leven moest offeren. Dat is thans echter an ders geworden. De bomoorlog en de vergelding. Een ander middel, waarop onze vijan den rekenen, is de bomoorlog. Wdt het Duitsche vaderlam hier heeft te door staan, is ons allen bekend. En wat ik persoonlijk daarbij gevoel, kunt ge u voorstel'en. Toen deze oorlog begon, heeft de Amerikaansche president zich op huichelachtige wijze tot mij gewend met het verzoek, geen bomoorlog te voeren. Wij hebben dat ook niet gedaan. Maar dit verzoek, werd slechts gedaan met het ^oel onze vijanden den tijd te verschaffen, om van hun kant dezen oorlog voor te bereiden en te zijner tijd te ontketenen. Twe° dingen zou ik hier over willen zeggen: wat mij smart ver oorzaakt, zijn uitsluitend de slachtoffers in het vaderland, vooral de slachtofffers onder de ^rouwen en kinder. -. Wat mij pijn doet, is dat deze menschen hun have en goed verliezen. Daarentegen is de schade aan onze industrie veel minder belangrijk. Zij verhindert niet in het geringst de voortdurende stijging onzer bewapeningsprestaties. En hiervan kan men overtuigd zijn: onze steden bouwen wij weer op, schoo ner dan ooit tevorer en wel in den kortst mogelijken tijd. Als een volk in staat is om een oorlog tegen een gehee le wereld te voeren^, in een jaar zes of acht of tien millioen kubieken meter beton in vestingen te verwerken en dui zenden wapenbedrijven uit den grond te stampen, dan zal het zulk een volk ook mogelijk zijn, twee of drie millioen wo ningen te bouwen. De Amerikanen en Engelschen maken op het oogenblik plannen voor den wederopbouw van de wereld. Ik maak op het oogenblik plan nen voor den wederopbouw van Duitsch land. Er zal echter één verschil zijn: terwijl de wederopbouw van de wereld door de Amerikanen en Engelschen niet zal plaats hebben, zal de wederopbouw van Duitschland door het nationaal-so- cialisme nauwkeurig en volgens de plan nen worden uitgevoerd. Dan worden onze massa-organisaties, te beginnen met de OT tot aan den Arbeidsdienst met inbegrip van het geheele overige Duitsche economische leven gebruikt plus de oorlogsmisdadigers. Zij zullen daar voor het eerst in hun leven nuttig werk verrichten. Dat is het eerste wat ik hierover zeggen moet, en het tweede: De heeren mogen het gelooven of niet, maar het uur der vergelding zal komen. Ook wanneer wij op het oogenblik Amerika niet knnnen be reiken, dan ligt toch God zjj dank een staat tastbaar dichtbij en daar mede zullen wy ons bezighouden. En dan wil ik in de derde plaats hier nog' iets aap toevoegen: de meening van onze vijanden, dat zij door hun lucht terreur de intensiviteit van den Duit- schen oorlogswil kunnen verminderen berust op een drogreden. Diegene name lijk, die nu eenmaal zijn bezittingen ver loren heeft kan maar één wensch heb ben: dat deze oorlog nooit verloren wordt, want alleen de overwinning kan hem weer eens in het bezit van zijn goed stellen. Zoo vormen de honderdduizen den, die door de bommen alles verloren hebben, de avantgarde van de wraak. En nog iets anders, waarmede onze vijanden thans niet zoo dikwijls meer als vroeger, maar toch n'og steeds, ope- reeren, dat is het parool, de tijd werkt voor hen. De tyd als bondgenoot. Het spijt mij zeer, dat ik onzen ar beid in vredestijd niet heb kunnen •voorzetten. Maar daar dit nu eenmaal niet mogelijk is zullen wij., nooit te vroeg den strijd eindigen, doch den tijd als onzen bondgenoot beschouwen. Deze oorlog kan duren zoo lang hij wil. Duitschland zal nooit capi- tuleeren. Wy zullen nooit de fout van 1918 herhalen, n.l. om kwart voor twaalf de wapens neer te leg gen. Hiervan kan men zeker zyn: Diegene, die de wapens als aller laatste neerlegt, zal Duitschland zijn, en wel vyf minuten over twaalf. Zij mogen hopen ons door zware bloedoffers klein te krijgen. Alleen dezen keer ïs het met deze bloedoffers zoo gesteld, dat op elk Duitsch bloedoffer, 2, 3 en 4 slacht offers van onzen vijand komen. Hoe zwaar deze offers ook vo„r ons zijn, zij kunnen .ons toch alleen nog sterker verplichten. Het zal niet te vergeefs zijn, wat wij aan offers bren gen. Uit deze offers moet voor ons volk een voordeel groeien en niet alleen voor ons volk, doch tenslotte ook voor geheel Europa. En dan tenslotte nog één ding: Ik lees iedere week minstens drie of viermaal, dat ik een zenuwinstorting gekregen heb. Ge kunx ervan overtuigd zijn: alles is mogelijk, maar dat ik mijn zenuwen verlies, is totaal uitgesloten. In dit verband karakteriseerde de Führer ook de belachelijkheid van de geruchten over oneenighedén tusschen hem en zijn vriend Göring, tusschen weermacht en partij, tusschen hem en zijn generaals. Zonneschijn kan iedereen verdragen, maar wanneer het onweert en stormt, dan pas komen de harde karakters naar voren en dan ziet men ook den zwak keling. Wanneer het eens moeilijk wordt dan blijkt pas wie werkelijk een kerel is en wie in dergelijke uren zijn zenuwen niet verliest, doch hardnekkig en standvastig blijft en nooit aan een capitulatie denkt. Mussert vervolgde zijn rede, waarvan het eerste deel reeds gisteren door ons werd gepubliceerd, als volgt: Onverbrekelijk verbonden. Het ls duidelijk, dat de ondergang van Midden-Europa ook den ondergang van West-Europa na zich zal sleepen voor ieder, die zijn hersens wil gebruiken. Onverbrekelijk zijn wij met elkander ver bonden in dit continent. Midden-Euro pa kapot beteekent na korten tijd ook West-Europa kapot, en het is mij een raadsel, dat er menschen zijn in Neder land, die zeggen dit niet iri te zien. En in dit punt ben 'ik moeilijk in mijn geloof. Ik geloof niet, dat er een Neder lander met «hersens is, die dit niet in ziet. Maar ik geloof, dat zij te koppig zijn om te laten weten, dat zij dit wel inzien. Wij moeten er voor zorgen, dat zij die koppigheid op zij zetten en dat zij uit spreken wat een ieder wel weet, n.l. dat de ondergang van Midden-Europa ook dén ondergang van West-Europa betee kent. Dit ten aanzien van de herdenking van den llden November 1918. 9 November 1923. En nu den 9den November 1923. Op den 9den November 1923 marcheerden de na- tionaal-socialisten door München, het treffen bij deFeldhernhaile. Niemand vergeet dit en ik weet 'het, dezen dag dus de herdefiking van den 9den Novem ber 1923, hierop heeft de NSDAP de grootste rechten en de meeste rechten. En toch zijn wij bij hen gekomen om met hen dezen dag te herdenken. Dezen marsch zien wij, Nederlandsche natio- naal-socialisten, als een uiting van ver antwoordelijkheidsbesef. Het republikein- sche en democratische Duitschland, ge knecht en uit elkander gehaald, was on herroepelijk de voorpost van het com munisme. Wel had men dit aanvankelijk met geweld van wapenen kunnen kee- ren, maar daarna kwam geleidelijk de penetratie en na korten tijd moest dit regiem eindigen in het communisme. Men besefte, dat dit niet voort mocht gaan en dat dit gestuit moest worden en vervangen door een sterk nationaal en sociaal regiem. Dat droegen diegenen, die met elkander in München opmarcheerden in November 1923 en dat leefde in de harten van hen, die meemarcheerden Dat leefde ook in de harten, van hen, die vielen. En zouden wij, Nederlandsche *na- tionaal-socialisten, dat niet herdenken? Zij zijn ook voor ons gevallen. Zij heb ben. zich daar geen rekenschap v^n gege ven toenmaals en wij hadden er geen weet van toenmaals, maar toch is het zoo. Daarom hebHen wij tot plicht, wij Ne derlandsche nationaal-socialisten, om ook hen onze hulde te brengen, onze hulde en onze dankbaarheid. Wij gelooven niet, dat dergelijke groote gebeurtenissen blind toeval zijn. WtJ gelooven niet aan een blind toeval. Wij gelooven, dat er een hoo- gere macht is, die het al hepaalt, wat op aarde geschiedt en daarom ook dit feit. wy kunnen hoogstens denken, waarom dit toen niet doorgegaan is. En dan gelooven wij, dat deze hoo- gere macht het zóó beschikt heeft, dat deze daad er moest zijn om daaruit de kracht te putten om dan nog 10 jaren lang, van 1923 tot 1933, voort te gaan om de ziel van het Duitsche volk te winnen voor het nationaal- socialisme. In 1933 was het dan zoover, dat de na tionaal-socialisten de macht in den Duit sch en Staat overnamen. Van 1933 tot 1939, dus na zes jaren, werd een begin ge maakt met den nationaal-soclalistischen opbouw en met de voorbereiding van de afweer. (Wordt vervolgd.) „11 NOVEMBER 1918 EN 11 NOVEMBER 1943". '6-GRAVENHAGE, 10 Nov. Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, te zenden op Donderdag 11 November 1943, over Hilversum I, om 18.45 uur, over: „11 November 1918 en 11 November 1943". Dank aan de Voorzienigheid. Tenslotte wil ik ook dengenen, die mij steeds over religie spreken, iets zeggen: ook ik ben religieus, en wel in* mijn diepste innerlijk religieus. En ik geloof, dat de Voorzienigheid de wenschen weegt, en dat degene die de proef der Voorzienigheid niet kan doorstaan, maar daaronder bezwijkt, door de Voorzienigheid ook niet voor grootere dingen bestemd is. Het is een uit de natuur voortvloeiende noodzakelijkheid, dat bij de selectie slechts de sterkeren overblijven. Het Duitsche volk, zooals ik het in de massa zijner vormen heb leeren kennen, is Gode zij dank sterk en kerngezond. Wat al successen heeft de Voorzie nigheid ons niet gegeven, wat voor grootsche .overwinningen heeft zij ons niet doen behalen. Hoe hebben wij m enkele jaren een bijna wanhopigen toe stand van ons land en ons Rijk vol komen veranderd. Hoe heeft ons de Voorzienigheid ook bijna nopelooze si tuaties, zooals de Italiaansche ineen storting, meester doen worden. En zou den wij dan zoo erbarmelijk zijn om aan deze Voorzienigheid te versagen of te vertwijfelen? In dankbaarheid buig ik mij voor den Almachtige, dat Hij ons zoo gezegend heeft en ons geen zwaardere beproe vingen, den strijd op Duitschen bodem, gezonden heeft, maar dat wij er in ge slaagd zijn, .tegen een wereld van over macht dezen strijd met succes tot ver buiten de grenzen van het Rijk te voe ren. Ik ben $r trotsch op, aldus vervolgde» Hitier, de Führer van dit volk te zijn, niet alleen in gelukkige dagen, maar ook in moeilijke. Het verheugt mij, dat ik in dergelijke dagen het volk van mijzelf uit kracht en vertrouwen kan geven en kan zeggen: „Duitsch volk, wees volkomen gerust. Wat er ook mag kom§n, wij zullen het meester worden. A%n het einde staal de over winning." De Führer herinnerde de partij en de Nationaal-Socialistische leiding aan haar taak, de eerste draagster van het geloof der natie te zijn. „Ik ben," aldus besloot hfl, „slechts voor enkele uren hier gekomen, om tot u, mijn oude aanhangers, te spre ken, en morgen ga ik reeds weer te rug en neem een schoone herinnering aan myn oude strydmakkers en onze stjrtfdperiode mede. Ook gy moet van lïier gaan met het fanatieke vertrou wen en het fanatieke geloof, dat tr absoluut niets anders mógelyk is dan onze overwinning. Daarvoor" strijden wij, daarvoor zijn zeer trelen geval len, daarvoor zullen nog anderen het zelfde offer brengen. Daarvoor léven generaties, en niet alleen nu, maar ook in de toekomst. Het bloed, dat wij thans offeren, zal eens rijkelijk aan ons volk vergolden worden. Wij her inneren ons aldus al onze kameraden, die als Nationaal-Socialistische strij ders voorgegaan zijn op een weg, die slechts de weg van de grootheid van ons vaderland, van de grootheid van ons Duitsche volk kan zijn." (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Het heeft de aandacht getrokken, dat Roosevelt, althans volgens de verkla ring, die hij ten opzichte van den Amerikaanschen president heeft ge daan, met spanning zijn eerste ontmoe ting met Stalin tegemoet ziet. Het wal te Berlijn reeds opgevallen, dat in het Sovjet-Russische communiqué over de diplomatieke besprekingen te Moskoifc over een eventueele bijeenkomst van Roosevelt, Churchill en Stalin met geen woord was gerept. Zulks te meer daar die beraadslagingen over het oorsnron- kelijke plan nog slechts als inleiding van de daarop volgende conferenties zijn aangeduid. Terwijl Stalin zich te dien opzichte nog steeds in hardnekkig zwijgen hult, heeft de president der Vereenigde Staten thans den sluier der geheimzinnigheden met een kordaat gebaar weggerukt. In Engeland schijnt men dat geens zins op prijs te stellen, want te Lon den hoort men plotseling beweren, dat de gezondheid van den Britschen pre mier danig geschokt is, zoodat Chur chill's lijfarts het tot nader order on- gewenscht acht, dat zijn patiënt een reis naar het buitenland onderneemt. o Volgens een bericht hetwelk de Ame- rikaanscne journalist Brown vanuit Londen wereldkundig maakt, zou men er van Sovjet-Russische zijde tijdens de besprekingen te Moskou in geslaagd zijn een bepaalde garantie te verkrij gen ten aanzien van een bespoediging van de militaire operaties tegen den gemeenschappelijken vijand. BroWn beweert voorts, dat eenige hooge offi cieren van den Russischen generalen staf opgenomen zullen worden in den generalen staf der Geallieerden in het Westen. Moskou, aldus hoort men te Berlijn, vertrouwt klaarblijkelijk zijn bondgenooten niet al te zeer en is er op uit door de officieren van eigen generalen staf invloed uit te oefenen op den militairen gang van zaken voor de naaste toekomst. -s Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 1745 Jaar zich vervoegen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den Vertegenwoor diger van den Landstorm aan onder staande adressen, op de gegeven uren. Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19—21 uur. Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; Voor Amsterdam "n omstreken eiken Dinsdag van 19—21.30 uur District N.S.B. Jan Willem Brouwersplein 5; Voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19—21.30 uur. Kringhuis N.S.B. Paviljoenslaan 3. De di#ir der opleiding is vier maan den; wie voor Arbeitseinsatz zijn aan gewezen, worden vrijgesteld van. uit zending. Vertegenwoordiger voor den Land storm in de provincie Noord-Holland: adres: Admiralengracht 144, Amster dam; Grenadier J. Hendriks. H. O. V. Evenals vorige jaren zal de Haar- lemsche Orkest Vereeniging ook dit seizoen weer 5 Abonnements-concerten in de Concertzaal „Harmonie" te Alk maar geven en wel op de Zaterdagen: 27 November en 18 December 1943, 29 Januari, 19 Februari en 11 Maart 1944. De concerten zullen te 3 uur aanvan gen. Dit jaar zullen de concerten ver zorgd worden door het Residentie- Orkest onder leiding van de volgende dirigenten: Frits Schuurman, Toon Ver- hey, Marinus Adam en Yvon Baarspul. De solisten, die optreden zijn de pia nisten: Felix de Nobel, Willem An- driessen, Paul Niessing, Gerard Hen- geveld en de cellist Henk van Wezel. Op Zaterdag 27 November a.s. te 3 uur wordt het eerste concert gegeven. Het orkest, dat onder leiding staat van Frits Schuurman, opent het programma met de Ouverture „Driekoningen avond" van Joh. Wagenaar. Hierna zal de solist, Felix de Nobel, piano, met orkestbegeleiding het piano concert in Bes. gr. terst K.V. 595 van Mozart ten gehoore brengen. Na de pauze volgt een uitvoering van de 3de Symphonie in F. gr. terst van A. Dvórak. eenpansmaaltïjd winterhulp. Zondag 14 November wordt er een Eenpansma altijd gehouden in het „Wapen van Heemskerk", Breedstraat, alhier, des namiddags 12.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar tot en met Vrijdag aan het kantoor Langestraat 87 en bij de wijk- en blokhoofden van den Nederlandschen Volksdien'st, Prijs f 0.50, voor kinderen 20 cent. Kindeifen zonder geleide worden niet toegelaten. Een beperkt aantal gratis kaarten is beschikbaar. KERREBIJNS GLASHANDEL. fn het Handelsregister te Haarlem wérd gewijzigd de inschrijving van J. Sabelis Co., glas- en verfhandel, glasbewerking, verffabricage, Spaarne 75, aldaar. De zaak is opgenomen in de „Kerrebijn's Glas- en Verfhandel N.V." te Alkmaar. De statuten dezer N.V. zijn gewijzigd. De handelsnaam luidt thans: Glas- en Verfindustrie Sabelis 6 Kerrebijn N.V., Dir.: S. van der Veer te Alkmaar. Comm.: J. de Breuk te Haarlem. Proc.h.: H. Ratsma te Haar lem en J. Frank te Alkmaar. Maat- schapelijk kap.: f 75.000, geplaatst en gestort f 50.000. Fil. te Alkmaar, Luttik Oudorp 61. HANDELSREGISTER. "Wijzigingen: Alkmaar: J. Kleverlaan, Hekelstraat 16, bloemisterij enz., lil. Laat 190, overgegaan aan L. Th. Kleverlaan. N.V. Grossier- derij in kol. waren v.h. M. de Haas, Fntd- sen 72, liquidatie beëindigd. Heiloo: Heilooër Glazenwasscherij en Puibewassing, Holleweg G 93, overgegaan aan D. de Jagef. Schoorl: Hotel „Van de Garde", eig. M. W. v. d. Garde, Laanweg C 149, rechts vorm gewijzigd. GEMEENTE WIJDINGSAVOND. Uitgaande van de Vereen, v. Vrijz. Hervortpden wordt Donderdagavond t^ 7 uur in het Kapelkerk een wijdings avond gehouden, waarop ds. Van Bie- men zal spreken. De bijeenkomst zal vocaal en instrumentaal worden opge luisterd. GESLAAGD- De heer N. E. Wennink, alhier, slaagde voor het in Qctober te Utrecht door de Nederlandsche Stichting voor Statistiek afgenomen examen statistiek.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1