nbod. DAGBLAD VOOR vJicolaas- adeaux. Concreet aanbod. Londen vreest Duitsche vergelding Tegenaanval bij Kief duurt voort. wielbedrijf IENIS" De eerstkomende 45 dagen in Engeland beslissend geacht. Aan den vooravond van een revolutie in den luchtoorlog. v.- 17.7.45 uur. EXTRA BONNEN. Operaties aan den Dnjepr door regenweer belemmerd. Bommen op Berlijn en Londen. De slag bij Sjiïomir. Duitschers heroveren Sjitomir. Soerabaia aangevallen. Nieuws in 't kort. Musici voor den Landstorm Nederland. V redegerechtshof. Rechtszaak tegen 19 leden van Fascistisehen Raad. STAD EN OMGEVING SO November 1941 mag dan tot 20 De- ehouden. Den vee- andelaren wordt in dat zij zich vóór 1 m bedrijfsmaximum ;past dselvoorziening stijd. diensten van het tot dusverre geves- bouw van den Pen- loutscheweg 46, Den ïg van 17 Nov. ov f- lept. van Landbouw denhoutscheweg 30, 'oedlngsvraagstuKken ie Centrale Keukens ïkondlging gevestigd ïoutscheweg 46, tel. lalmachlnes. Liehtie van den di- eau voor de Mata- strie in de Staats- r '4a is het met in- n verboden gebruik- achtsnaaimachines te koop aan te bieden, sen of af te leveren, echter aan een ieder tot het te koop vra- eden, koopen, ver van evengenoemdo aan handelaren, die een door of namens ir verleende schrifte- het te koop vra- ieden, koopen," ver van gebruikte huis- ïaaimachines. Voor den van de onder- el in naaimachines bben ontvangen om- t-verleening van een ig, kunnen zij zich van schriftelijk wen- is van genoemde on- isweg 20 te Lelden, jen namens den dl- verleent kunst en wetenschap- dweg, Alkmaar; poli- J vïarinus. Den Haag; N Adema, Alkmaar; ;rsen, Hoorn; binnen- maar: D A. Klomp; Werkman,Alkmaar, en Helder, A. C van Schagen: A. Eriks, and: J Belterman te ek: W J Harwijne Friesland: Jac. Groot adv.-rubriek: W. Ra- tan. vooruitbetaling. tafel, z. g. a. n. It, Varnebroek 8. nesjas m. bontkr. ge p. zw. d.sch., p. p. De Vries, irk 17, na 7 uur. eil 100 x 100 f 12.50; kinderw.zitje f4.50 ;tel f6. Nijman, 37. n. kamerlamp f 25. ïerstr. 53. ia gev. z. g. a. n. f 5. A. Bos, japon m' sleepje ers. f 50. P. Stek, tr. 2. rclinem. f 35, bol- Cetting, Hofdijkstr. ollen vacht f 22.50; s f 10; 2 stroomatr. tok f6. J. van Riet, 38. shorloge f25; hee- izelle m. torpedo- rij w. f 10; jongensf. iaden, Limmerh. 16. n. br. slaapkamer- 75. D. Baars, Zeg maar. Monos", kan op orden, f 47.50. Es- chterwezel 30. ntmantel, z.g.a.n., handmof m. bont- Santbergen, Co- 17. i japon, m. 44, lft. kw. f 25. A. V. euwpoortslaan 26. tbalschoenen, i.g.st. ovale tafel f 10. ude Prinsweg 3, l loopend heeren- 50. J. Blok, Station- merlamp, houtzaag- 1 leeren slaappop in en ledikant J 35. jt, Zaadmarkt 70 A. ïes peau de suède- z.g.a.n., m, 38 f 15, f 2. Na 6 uur. G. Zaadmarkt 70 A. ie huisbioscoop en en 'raam met jmpleet J 85. Na jamin, Voormeer 24. hanglamp met ln- rlichting f 30, don- iningspak, o. kw., Kroon, Lyceum- >eken f 0.25—f 1.25, derspelen f 0.40— >op f 7, schoolbord Kroon, Lyceum- schoentjes, m. 17 Jansen, Verl. Geest- Jergen. i-kapok f 8 p. p- p, Korenbloem- 5.30 uur. i. kinderschoenen, kinderbedje (tot 8 W. Brommersma, imstraat 3. m. 44 of een 1 p. d.schoenen, Houthaven- va- camp, Na f br. rjapon, ïSt, Slagter, d.gr. velours* d.- i. J. Slagter, Hout- t 32. k.zitJes, 1 voor en f 4.50 en een elec. 125 V. f 6. Mad- Beetskade 11. Na ic. witte sat. schoenen m. 38 f 10. Zwart 65. v. d. Berg, Rip- 4. edikantje met bedje nmel voor zolder m. iw f 5, schoolbord d. Vlerk, Wester- ïeetafeltje met ser- eelichtje en poppén- f 15, poppenstoeltje f 6. v. d. Vlerk, g 133. kwagentje, i.g.st., op 25. Snijder, Ooie- 17. i bobsleden met bovenwerk v.a. Schattige sche- .mpjes. Electr. irmingsplaatjes 0. Handwarmers 1.75 en nog en- prima rijw.-slo- ANAALDIJK. Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330, Giro 187294. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE, NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 272. 4 pagina's. Prijs der gewone advertenties in dese éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. (Van onzen politieken redacteur.) NA redetwisten over pro-Engelsch en pro-Duitsch, waarbij gewoonlijk de gezonde gevolgtrekking te voorschijn komt, dat een Nederlander vóór alles den plicht heeft pro-Nederlandsch te zijn, hoort men vaak verzuchtingen, die we zouden willen samenvatten in de vraag: Hoe komen we het best, met de minste kleerscheuren, vandaan uit dit oorlogskluwen, waarin we door onze geopolitieke gesteldheid als een speel bal in de politiek .der groote mogend heden tegen wil en dank verwikkeld zijn geraakt? Men heeft er zoo langzamerhand kijk op gekregen wat de groote mogendhe den als resultaat van dezen oorlog .ver wezenlijkt wenschen te zien. Engeland gedoogt niet, dat Europa door Duitsch- land beheerscht wordt en, wat ons land speciaal betreft, dat de beschikking over onze strategisch belangrijke zee kust in Duitsche handen ltgt. De Ver Staten wellicht evenmin, al interessee ren hun Europa en Duitschland alleen als economische factor voor den bui- tenlandschen handel. Beider oorlogs doel is een uiterst verzwakt Duitsch land. dat hun politiek doch vooral eco nomisch geen zorgen meer baart. De Sovjet-Unie wil de rol, die Duitschland thans in Europa metterdaad speelt overnemen, om aldus versterkt de oog merken van haar ideologie te doen ze gevieren: de wereldrevolutie en de heerschappij van het proletariaat, gedi rigeerd vanuit Moskou. ,De conferentie van Moskou leert, dat de Geallieerden daartegen nochï iets willen, noch als de Duitsche weermacht mocht falen iets kunnen ondernemen, als ze het ach teraf zouden willen. Wat willen wij zelf eigenlijk? Die vraag ls niet moeilijk te beantwoorden In het verleden was het streven van ons land. als- zelfstandige natie, samen gevat in de beginselen: volle politieke onafhankelijkheid naar buiten, het recht over onze eigen aangelegenheden zelf te beslissen evenals de volle vrij heid, over onze inrichtingen en arbeids- resultaten te beschikken. Zijn deze oogmerken nog te handha ven? Geen partij of beweging, die na- tionalistisclie tendenzen in haar doel- stellingen heeft, zal deze beginselen la ten vallen! O— VOLLEDIGE onafhankelijkheid naar buiten fs voor iederen staat, evenals voor ieder mensch, die in gemeenschap leeft, een vrome wensch. Een staat is slechts dan volledig naar buiten onaf-, henkelijk. indien hij de buitenwereld niet noodig heeft. Indien hij derhalve niet op in- »n° uitvoer is aangewezen. Indien hij uit eigen kracht in staat is. zijn onderdanen op eigen bodem te voe den en te onderhouden -n zijn gebieds- grenzen tegen iederen aanval kan en wil verdedigen. In de Oudheid bestonden er enkele staten of rijken, die volkomen onafhankelijk waren zooals het Chinee- sche rijk en het rijk der Inca's. De sta ten of rijken.vap bet Avondland beza ten nimmer een volkomen onafhanke lijkheid. Met de voortschrijding van de techniek .bleef practisch geen enkele staat ter wereld volkomen onafhankelijk Zelfs de Sovjet-Unie, die toch bijna volkomen on zichzelf bestaan kon, moest tenslotte als gevolg van de gebleken noodzakelijkheid van een buitenland- schen handel haar onafhankelijkheid naar buiten reëel of geveinsd beperken, waarbij dan ook nog bijzondere poli tieke oogmerken den rol speelden Voor Nederland is onafhankelijkheid naar buiten noch politiek noch econo misch ooit een absoluut gegeven ge weest. Ook niet na de Napoleontische oorlogen, alhoewel in het koninkrijk der Nederlanden de uiterlijke schijn van onafhankelijkheid het meest de werke lijke, zeer aanwijsbare afhankelijkheid camoufleerde. Wie den oorlog ook zal winnen, Nederland zal steeds in büiten- landsch politiek opzicht een zekere af hankelijkheid van de buitenwereld moe ten dulden, ook al mocht deze niet vuistdik opgelegd worden. Het ideaal van onafhankelijkheid waant men reeds dan bereikt, wanneer men zich onaf hankelijk gevoelt. TA E verdere rechten en vrijheden, die we boven aanroerden, zijn als ge volg van de bezetting aan beperkingen onderhevig. Dat we de vrijheid naar buiten én naar binnen verloren, is. zoo- als de Rijkscommissaris' het in zijn Jongste rede duidelijk omschreef, te wij ten aan het feit, dat geen Duitsche staatsman of Duitsche generaal ook maar één rustig uur beleefde ten overstaan van den militairen toestand in Neder land. Er was hier een (voor de Duitsche veiligheid en politiek) ontoereikende en onbetrouwbare regeering, die met het hart aan den anderen kant stond! Van de vrijheid naar buiten zullen we straks, bij welken uitslag van den oorlog ook, zooveel moeten afstaan als de na-oorlogsche gemeenschap van vol keren hetzij van de staten in Europa, hetzij van de staten in de geheele we reld eischt. De rechten en vrijheden naar binnen ïijn te herwinnen. In dit opzicht heeft de Rijkscommissaris in ^dezelfde rede (niet voor den eerste maal overigens!) een zeer openhartige taal gesproken ,We citeeren desbetreffende passage: „Wanneer wij Duitschers in eeniger- let gebied_ hier In het Westen' of in Scandinavië enz. het gevoel zouden hebben, dat deze volkeren daar beslo ten en in staat zouden zijn, de vrijheid van hun gebied te bewaren en t.e ver hinderen, dat invasies uit het Westen «ucces zouden kunnen hebben, of dat «=1. vreurkommenwerpers van de En- geischen en Amerikanen zonder krach- tlgen afweer over het land vliegen, dan w™3en.,v;«/elukklg ziin, want dan zou- den wij het lot van dit gebied rustig in r" If Pochen geven en wü zouden naar het Oosten trekken om het l v°ns en otlze toekomst in veiligheid te brengen" Deze woorden behelzen niets minder dan het concrete aanbod tot volledige teruggave van alle vrijheden naar bin den. een opheffing van alle beperkin gen. waarmee de binnenlandsche rech- ,.en vriiheden als gevolg van de.be- ziin ingesnoerd. Verduister 1 Nov.: zon op 8.10 u„ onder 16.40 u. Maan op 0.34 onder Iyo u. ov': l°n op 8.12 u„ onder 16.39 u. MaaD °P "o onder 14.59 Naar de Madrileensche corres pondent van het „Hamburger Frem- denblatt" d.d. 17 dezer meldt, is on langs te Londen een Anglo-Ameri- kaansche conferentie over den luchtoorlog gehouden. Aan deze be sprekingen, die vertrouwelijk wer den gevoerd, namen behalve den chef van het Britsche luchtwapen en de in Engeland gestationneerde Noord- Amerikaansche bombardementsfor maties, de verantwoordelijke leider van de Londensche luchtbescher- ming, voorts de directeur van d» „Air Transport Association," alsme de een vertegenwoordiger van ge neraal Eisenhower deel. Besproken werd vóór alles hetgeen toonaangevende Duitschi personen heb ben medegedeeld over de vroeg of laat komende Duitsche vergelding tegen En geland. Er werden maatregelen bespro ken, om een vergelding het hoofd te bieden. Luitenant-generaal Harris, de chef van de Britsche bombardementseska ders, verklaarde, dat de eenige moge lijkheid om dergelijke vergeldingsmaat regelen te verhinderen bestond uit pre ventieve maatregelen. Men moest in den loop der eerstkomende 45 dagen van Aglo-Amerikaansche zijde zóóveel menschen en materiaal tegen de Duit sche productiecentra inzetten, dat het Duitsche opperbevel zijn plannen niet meer ?ou kunnen verwezenlijken. Hij "ieesde, dat Engeland met moeilijke maanden rekening zou moeten houden, als het niet zou gelukken de uitvoering van de plannen der Duitschers te ver hinderen. Naaste toekomst beslissend De directeur van de „Air Transport Association," kolonel Edgar Gorrel, ver klaarde bij zijn terugkeer naar Amerika slechts, dat de eerstvolgende 45 dagen voor den afloop van den oorlog beslis send zouden zijn. Vóór alles zou gedu rende die periode blijken, of de oorlog tegen Duitschland alleen met behulp van het luchtwapen zou kunnen worden gev onnen.. Aan Britsche en Amerikaansche des kundigen werd gevraagd den deelne mers aan de conferentie mede te dee- len wat zij dachten van de jongste luchtaanvallen op Londen en hoe 2ij het konden verklaren, da{t daarbij geen en kel Duitsch vliegtuig'kon worden neer geschoten. De technici moesten toege ven, dat zij tot nu toe nog niet achter dat geheim wa^eiy gekomen. -De leiders van den Londenschen luchtbescher mingsdienst verklaarden in dit verband, dat er zich van de Londensche bevol king een zekere nervositeit en onrust hadden meester gemaakt. De wildste ge ruchten deden de ronde en de berichten in de pers met geheimzinnige aandui dingen droegen niet tot kalmeering bij. De medewerker voor luchtvaart van de Evening Standard," majoor Oliver Steward, die zich dezer dagen eveneens met de aangekondigde Duitsche vergel dingsmaatregelen bezighield, verklaar de woordelijk: „Wij st; an aan den vooravond van een re volutie in den lucht^or- t o g". Londen evacueert! In dit verband wordt tevens medege- dee7d, dat men zich in Britsche militai re kringen opnieuw ernstig bezighoudt met plannen voor een omvang rijke evacuatie van Londen. Firma's, die haar bureaux, na de jong ste zware luchtaanvallen op Londen onder den grond hebben ingericht, voe len zich plotseling ook in hun ^kelders niet meer veilig. ^Zij huren thans reeds gebouwen in de provincie, waar men de hausse dankbaar gebruik^ om prijzen te vragen, welke in geen verhouding staan tot de werkelijke waarde van de huur- FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede. Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm ot bij het SS-wachtbataiJlon te Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden Zij die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heoft bewezen Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 21.11.43 9—12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstrjrat. 22.11.43 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4 23 11.43 9—13.00 uur. Utrecht, N V Huis. Oudegracht 245. 24.11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchangslager, Leusderweg 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhoutsche weg objecten. Rijke Engelschen denken er weer over naar Canada te verhuizen, vanwaar zij anderhalf jaar geleden wa ren teruggekeerd, nadat men hun had verzekerd, dat het in Engeland veilig voor bombardementen was geworden. Uit Engeland te Gibraltar aangeko men passagiers der luchtlijn berichtten, dat de stemming in Groot-Brittannië sterk begint te lijken op die vao 1940, toen de Duitsche bommenwerpers de eeróte groote aanvallen op Londen uit voerden. De Britsche autoriteiten zijn niet in staat de gevoelens van angst te verja gen, welke zich van het publiek hebben meester gemaakt en die door de ver klaringen van Churchill in het Lager huis over de voor de deur staande maanden met bloedige verliezen, als ook door den inhoud van de jongste rede van Hitier niet zijn verzwakt. In verband met een extra verstrek king van olie, stroop en suikerwerk ter gelegenheid van St.-Nicolaas en Kerst mis, kan worden medegedeeld, dat men gedurende het tijdvak van 22 tot en met 27 Nov. bon „Algemeen 706" ter ver krijging van een extra rantsoen van 500 gram stroop en bon „Algemeen 707" ter verkrijging van een extra rant soen van 100 gram suikerwerken bij zijn winkelier kan voor-inleveren. Ter verkrijging van een extra-rant soen van 180 gram slaolie (raapolie) moet men bon „Algemeen 708" inleve ren. De bonnen „Reserve M 73" en „Re serve M 69" (resp. van -de bonkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid) ge ven eveneens (voor-ingeleverd) recht op raapolie. Wie deze kaarten bezitten ko men in aanmerking voor 360 gram olie. De gewone winkelierv geeft desge- wenseht ontvangstbewijzen af. Men moet dus bij den gebruikelijken winke lier inleveren. Voor uitvoerige beschouwingen over deze extra toewijzingen, alsmede voor de regeling voor schippers, woonwa genbewoners enz. verwijzen wij naar ons volgend nummer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermachc deelt mede. „In de groote bocht van den Dnjepr viel de vyand b\j aanhou dend regenweer gisteren slechts mef vr\j zwakke strijdkrachten aan. Hjj werd overal afgeslagen. Ook bij Tsjerkassy bleven verscheidene aanvallen en pogingen van den vijand om de rivier over te trekken zonder succes. Door talrijke hevige doch vergeefsche aanvallen in het gevechtsgebied van Kief probeer den de bolsjewisten het vorderen van den Duitschen tegenaanval te verhinderen. Onze troepen braken het hevige verzet van den vtfand breidden in een dapperen aanval hun aanvalssucces uit en verover den een aantal door den vijand taai verdedigde plaatsen. In het gebied van Korosten duren de verbitterde gevechten onverminderd voort. In den sector van Ratsjitza ont stonden eveneens aanhoudende hevige gevechten. Sterke vijandelijke aanval- den werden afgewisseld door krachtige eigen tegenaanvallen. Ten westen van Smolensk verijdelden onze beproefde divisies ook gisteren alle met superieure strijdkrachten on dernomen doorbraakaanvallen der bolsjewisten en brachten den vijand opnieuw zware verliezen aan menschen en pantserwagens toe. Ten zuidwesten van Newel werden enkele van uit het penetratiegebied aanvallende vijande lijke afdeelingen tot den strijd gedwon gen en na deels zware gevechten uit eengeslagen. Aan de succesvolle afweer van den vijandelijken stormloop ten wes ten en noordwesten van Smolensk hebben het tweede bataljon van het gemotoriseerde regiment grenadiers 19 onder bevel van majoor Na'gengast* de Saksische 14e divisie infanterie onder bevel van generaal majoor Flörke en de oost-Pruisische 206e divisie infante rie onder bevel van luitenant-generaal Hitter een schitterend aandeel. De strijd in Zuid-Italië. In Zuid-Italië verliep de dag, afge zien van levendige voorhoedegevechten in den oostelijken sector van het front, over het algemeen kalm. Drie eilanden genomen. In de Egeïsche Zee vielen lichte Duitsche vlootstrijdkrachten gisteren de ten noorden en noordwesten van Leros gelegen eilanden Lipsos, Patmos en Nicaria aan. Zij dwongen de aan Badoglio onderhoorige Italiaansche be zetting van deze eilanden te capitulee- ren en maakten een omvangrijken buit. Formaties vijandelijke vliegtuigen vielen gisteren overdag Noorsch gebied en in den afgeloopen nacht verscheide ne plaatsen in west- en noord-Duitsch- land, waaronder ook de Rijkshoofdstad, aan. Uit Mannheim wordt melding ge maakt van vrij groote schade. De be volking leed germge verliezen. Lucht verdedigingsstrijdkrachten vernietig den volgens de tot dusver ontvangen rapporten 46 Britsch-Amerikaansche bommenwerpers. Zware Duitsohe gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 18 op 19 November afzonderlijke doelen in het stadsgebied van Londen. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldde Vrijdag: De belangrijkste gebeurtenis aan het Oostelijk front is de Duitsche tegenaanval in het gebied van Sjl- tomir.#De reserves, die Von Man- stein hier samengetrokken beert, zijns zeer sterk rn van Sovjet-Rus sische zyde wordt erkend, dat men onder den druk der tegenaanval len die met een groot aantal pant serwagens werden ondernomen, een deel van het heroverde gebied heeft moeten prijsgeven. De aanvallen richten zich tegen oma Vrijwilliger», Tijden» hun opleiding O/H/P 1 BERLIJN, 19 Nov. In het ka- der van de Duitsche tegenaanval len in den zuidelijken sector van het Oostelijke front werd heden de stad Sjitomir heroverd. het zuidelijke front van de Sovjet- Russische strijdkrachten, die als een wig naar het westen zyn opgedron gen. Van Duitsche z\jde tracht men thans dit front tusschen Sjitomir en Fastof, dat ten zuidwesten van Kief gelegen is, naar het noorden terug te dringen. Van beide zijden worden de gevechten met groote verbittering gevoerd en men kan zeggen, dat de strijd hier een hoogtepunt bereikt heeft. Het schijnt, dat Von Manstein, met het oog op het feit, dat de afloop dezer gevechten van het grootste belang is voor iet verdere verloop van den strijd, zich niet tot overhaaste tegenmaatre gelen heeft laten verleiden, doch eerst voldoende troepen heeft willen concen- treeren om met meer kans op succes een tegenstoot te kunnen wagen. De Sovjet-Russische opmarsch in den sector van Sjitomir kan intusschen Uia-is reed? als gestuit worden be schouwd. Ook hier, aldus de commen taar, die men hieraan van Duitsche zijde vastknoopt, is dus weer de Sov jet-Russische opzet, door het Duitsche front te breken en dit vervolgens op te rollen, mislukt, ofschoon men dit doel in het kamp der tegenpartij reeds zeer nabij zag. In dit verband wijst men er in Duit sche militaire kringen op, dat de Duit sche tactiek er thans op gericht is, de reserves slechts naar die punten te zenden, waar werkelijk gevaar dreigt. Het duurt steeds eenigen tijd voor de reserves ter plaatse zijn, daar jnen* de ontwikkeling eerst even wil aanzien n vervolgens met de verplaatsing der re serves onder vaak moeilijke omstan digheden ook nog dikwijls eenigen tijd gemoeid is. Men maakt van de natuur lijk niet onbeperkt ter beschikking staande reserves een weldoordacht ge bruik en heeft zoodoende de situatie steeds wanneer deze critiek werd, kun nen redden. Sovjet-aanvallen bjj Korosten. Terwijl in het gebied ten westen van Kief de bolsjewisten bij Sjitomir te ruggedrongen worden, vallen zij meer naar het noorden, waar hun voorhoe den de stad Korosten dicht genaderd zijn, met onverminderde hevigheid aatfT met de kennelijke bedoeling, het operatiegebied te verbreeden. Van Duitsche zijde vertrouwt men ook aan deze aanvallen het hoofd te kunnen bieden. De strijd nadert hier de Pripetmoerassen, evenals aan weers zijden van Gomel, waar de Sovjet-Rus sische aanvallen in de eerste plaats qp het ten westen van Gomel op den rech teroever van den Dnjepr gelegen Re- sjitsja ger?cht zijn. Ten westen van Smolensk blijft de strijd hevig, doch alle doorbraakpo gingen van het 100de leger zijn tot dus ver mislukt. LONDEN ERKENT VERLIES VAN 32 VLIEGTUIGEN. Naar Reuter meldt, is te Londen of ficieel medegedeeld dat bij den aan val van de Britsche luchtmacht op het Duitsche Rijksgebied, o.a. op Berlijn, in den nacht van Donderdag op Vrij-» dag tot dusver 32 vliegtuigen zijn ver loren gegaan. De „Deutsche A13g. Ztg." meldt, dat de commandant van de Nederlandsche vlootstrijdkrachten in Australië, schout bij-nacht P- Koenraad bij«eerixvliegtuig- aanval op Soerabaja in een Ameri- kaansch toestel is meegevlogen. In een door de Britsche admirali teit uitgegeven lijst van verliezen wordt de Britsche admiraal Brownrigg vermeld als „vermist, vermoedelijk gedood' Het heet, dat admiraal Brownrigg als bevel hebber van een convooi op zee om hef leven ls gekomen. (C.D De burgemeester van Milaan heefL medegedeeld, dat door bombardementen van de 36.000 woonhuizen van Milaan er 14.000 óf totaal vernield óf door zware schade onbewoonbaar zijn geworden. (C.D.) Asm het Zuid-Italiaansche front heeft men zich reeds bediend van Britsch In dische troepenonderdeelen. Zelfs dus aan dit korte landfront, waar de Britten nu in de gelegenheid zijn om zich met de Duitsche troepen te meten, geven zij er de voorkeur aan, Indiërs te gebruiken, waarvan de verwanten in den strijd te gen den hongeroorlog het loodje moe- Jen leggen. (C,D.) Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van Den Landstorm worden musici ge vraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale oplei ding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aan melding bij 't SS-Ersatzkommando» DE ZAAK TEGEN DEN RECTOR VAN HET LEIDSCHE GYMNASIUM. 'S-GRAVENHAGEj 18 Nov. Het Vredegerechtshof veroordeelde dén rector van het Leidsche Gymnasium, met vernietiging van het ^vonnis van den Vre derechter te 's-Grayenhage, waarbij ver dachte een gevangenisstraf van 8 dagen werd opgelegd, tot een geldboete van f 600 of 90 dagen hechtenis. De Procureur-Ge neraal had bevestiging van het vonnis van den vrederechter geëischt. Aan het betreffende arrest van het vredegerechtshof wordt o.m. ontleend: Verdachte heeft niet betwist dat hij ge weigerd heeft een door den burgemeester van Leiden vastgestelde bijeenkomst, waarin door een deskundige een voor dracht gehouden zou worden over onder wijs en opvoeding in nationaal-socialisti- schen zin, bij te wonen, hoewel de bij woning dezer bijeenkomst voor het on derwijzend personeel, waartoe verdachte behoort, verplicht was gesteld door cura toren. Verdachte heeft ontkend, dat curatoren bevoegd waren de bijwoning van bedoel de bijeenkomst voor het betrokken on derwijspersoneel verplicht te stellen, en ontkende door zijn weigering bedoeld te hebben, stremming in de uitoefening van den openbaren dienst, bepaaldelijk het openbaar pnderwijs, te veroorzaken. Het hof is van oordeel, dat in de hui dige omstandigheden het recht der over heid haar personeel te verplichten zich te doen voorlichten op hun bepaalde ar beidsgebied, zonder dat daarbij instem ming met bepaalde beginselen wordt verlangd, in het algemeen moet worden erkend. Voorzoover curatoren in het onderhavi ge geval de bijwoning van een bijeen komst voor het onderwijzend personeel in het belang vanhet openbaar onder wijs verplicht hebben gesteld, moet aan curatoren de bevoegdheid daartoe geacht worden toe te komen overeenkomstig art. 13, Ud 8, van het reglement rechts toestand onderwijzend personeel der ge meente Leiden. Verdachte heeft zich ten onrechte aan vorenbedoelde verplichting onttrokken en daarmede zijn ambtsplicht geschonden, na door den president-curator van tevo ren nog uitdrukkelijk op dezen plicht te zijn gewezen. Wat de vraag omtrent verdachtes oog merk daarbij betreft, overweegt heshof o.m. het volgende: Het hof wil in het midden laten of verdachte door zijn optreden invloed uitgeoefend heeft op de door het aan hem ondergeschikt leeraarspersoneel aan genomen afwijzende houding met betrek king tot de bijwoning van meergenoem de bijeenkomst. Het hof is echter van oordeel, dat uit de omstandigheid, dat verdachte tezamen met zijn leeraarsper soneel een bezwaarschrift aan curatoren heeft onderteekend, waarin de bevoegd heid tot verplichting der bijwónLig wordt ontkend, van door verdachte uitgeoefen- den invloed op zichzelf reeds voldoende zou kunnen blijken. Hierin wordt geen verandering gebracht door verdachtes ter rechtszitting in strijd met zijn eerdere ver klaringen gedane mededeel.ing, dat hij bij zijn afwijkende houding om de bij eenkomst bij te wonen slechts had vol hard om ongenoegen met zijn leeraars- personeel te voorkomen, en dat hij tot bijwoning bereid zou zijn geweest, in dien ook de leeraren zich daartoe be reid hadden verklaard. Evenzeer gaat het hof niet nader in op verdachtes bewering, dat hij op lou ter juridische gronden geweigerd zou hebben de bijeenkomst M1 te wonen. Het hof wil in dit verband slechts opmerken, dat in het mede door verdachte onder- teekende bezwaarschrift op den voor grond wordt gesteld, dat de ondertee kenaars bedoelde bijeenkomst als van oolitieken aard beschouwden, en dat het hof in deze overweging de eigenlijke reden van de afwijzende houding ziet, waar door aan deze houding een uitgesproken politiek karakter toekomt. Het hof stelt echter vast, dat gen amb tenaar als verdachte uiteraard weet, dat vooral de huidige tijdsomstandigheden zonder krachtige gezagshandhaving een regelmatige gang van het bestuur en de openbare orde, zoowel ln het algemeen, als op het gebied van het onderwijs niet langer verzekerd zijn, met alle hoogst nadeelige gevolgen voor de gemeenschap daaraan verbonden. Indien verdachte derhalve desondanks weigert een door het 'bevoegd gezag rechtmatig opgelegde verplichting na te komen en aldus het gezag zelf'aantast, dan moet verdachte naar 's hofs oordeel onder deze omstan digheden tevens het oogmerk hebben ge- Het bijzondere Italiaansche gerechts hof, tot welks oprichting is besloten in de jongste bijeenkomst van den minis terraad en dat moet recht spreken over de 19 leden var» den Grooten Fas cistisehen Raad, die in de vergadering van 15 Juli de motie van Grandi tegen den Duce - hebben onderteekend, zal, naar verluidt, binnen zeer korten tijd worden samengesteld. Het gerechtshof zal uit negen leden bestaan,t.w. gene raals van de fascistische militie, hooge rechters en staatsambtenaren, alsmede oude beproefde fascistische strijders. Voor dit bijzondere gerechtshof ^al het geheele proces' tegen de 19 leden van den Grooten Fascistisehen Raad in be handeling komen. Elk afzonderlijk ge val zal afgescheiden van de andere gevallen worden onderzocht. De ge vluchte of onvindbare leden van den Fascistisehen Raad zullen bij verstek veroordeeld worden. Volgens de geldende rechtsspraak komen als straffen in aanmerking de doodstraf, gevangenisstraf, onteige- van alle bezittingen en ontneming van alle burgerlijke eererechten Van de betrokken 19 leden van den Fascistisehen Raad bevinden zich thans de vroegere minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, de vroegere minister voor de cor poraties Cianetti. de vroegere mi nister van landbouw Paresbhi, maarschalk de Bon& alsmede het raadslid Marinelli in arrest. De overige aangeklaagde leden van den Grooten Fasëistischen Raad zijn deels, zooals Grandi, gevlucht, deels tot dusver nog niet gevonden. Dp procedure van het bijzondere ge rechtshof tegen de 19 leden van den Fascistisehen Raad zal vermoedelijk ee nige weken in beslag nemen. Het ge rechtshof zal, naar het zich laat aan zien, eind November of begin December met zijn werkzaamheden beginnen. Op grond van het besluit van den minister raad worden er voorts in alle provin cies bijzondere gerechtshoven opge richt om vonnis te spreken over ver raderlijke fAscisten. Ook deze gerechts hoven zullen binnenkort hun taak aan vangen. had den regelmatigen gang van het open bare bestuur schade toe te brengen en aldus de uitoefening van den openbaren dienst in het algemeen en van den ge meentelijken dienst van het onderwijs in het bijzonder te stremmen, heigeen daar mede bepaaldelijk bij de huidige verhou dingen immers onafscheidelijk is verbon den. Wat de aan verdachte op te leggen straf betreft overweegt het hof eener zij ds, dat onder de huidige omstandig heden, waarin nauwgezette plichtsvervul ling van het overheidspersoneel een zaak van het allergrootste belang is, aan ver dachte het door hem gepleegde misdrijf zeer zwaar moet worden aangerekend. Het hof ziet echter anderzijds in de om standigheid, dat de bevoegde autoriteiten geen aanleiding hebben gevonden ver dachte wegens zijn daad van burger'ij- ke dienstweigering uit zijn ambt te ont slaan of eenigen disciplinairen maatre- geL op hem toe te passen, een aanwijzing dat verdachte ook in de gegeven om standigheden zonder overwegend be zwaar in de uitoefening van zijn ambt kan worden gehandhaafd. Om deze rede nen is het hof van oordeel, ondanks den ernst van het door verdachte gepleegde strafbare feit, met de oplegging van een lichte straf, namelijk de hoogste door de wet te dezer zake toegelaten geldboete, aan verdachte te kunnen volstaan. BESLUIT BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft besloten tot intrekking van zijn besluit van 25 September j.l., nr. J29, tot wijzi ging van de verordening op de heffing van rechten onder den naam van leges met betrekking tot de voltrekking van huwelijken. Aangezien de gemeente Alkmaar noodlijdend is, heeft de Commissaris der provincie bezwaar gemaakt, de Goedkeuring te bevorderen van het be sluit van 25 September J.l., dat een vermindering van ontvangsten zou kun nen ten gevolge hebben. Het besluit om alle huwelijken in de Raadszaal te voltrekken, blijft gehand haafd. AANGEHOUDEN. De politie heeft weer personen aange-' houden, die zwarten handel in textiel- goederen dreven. Zij hadden een groote koffer met textiel goederen bij zich. Bij huiszoeking werden ettelijke coupons heerenstoffen ontdekt. INBRAAK. Vannacht is er ingebroken bij den grossier in levensmiddelen S. aan de Baangracht. Het ts de dieven blijkbaar alleen om bonnen te doen geweest, die echter zóó waren opgeborgen, dat ze niet zijn gevonden. Er wordt niets ver mist. GASDIEFSTAL. De politie heeft tegen 3 personen procesverbaal opgemaakt wegens dief stal van gas. Zij hadden buiten de gas meter om een verbinding tot stand ge bracht op de huisleiding. Een vierde werd verbal iseerd wegens poging tot gasdiefstal. Ook deze had een verbin ding tot stand gebracht, maar daarvan nog geen gebruik gemaakt. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN HEILOO. De installatie van den nieuwen bur gemeester van Heiloo zal plaats vin den op Zaterdag 4 December a.». SPÉELGOEDINZAMELING NATIONALE JEUGDSTORM. Van de zijde der Jeugdstorm deelt men ons .het volgende mede: Het behoeft geen betoog, dat de aan vragen om speelgoed, gezien de tijds omstandigheden, zeer hoog zijn. Daar voor alle kinderen het St. Nicolaasfeest gelijk is, ook voor de armsten en de tijd dringt, zien wij de aanbiedingen met belangstelling tegemoet. Een klein l»richtje of telefoontje en het wordt mj u gehaald. Daar gebleken is, dat het adres voor de streek Alkmaar, dat ge vestigd was Bennebroekerweg 27 te Bennebroek, bezwaren heeft opgele verd, wordt hiermede bekend gemaakt, dat men zich vanaf heden kan wenden tot de volgende adressen: Oppervaan- drig A. v. Wieringen, Stationsweg 176, Alkmaar, tel. 4570; Kompane E. Schut, 1 Kennemerstraatweg 103, Alkmaar, tel. 2484; Opperwachtmeester J. J. de Roos, Gedempte Nieuwesloot B 57, Alkmaar, tel. 2170. BURGERLIJKE STAND. In de gisteren geplaatste B St. waren de woorden: Getrouwd en Ondertrouwd verwisseld. Dit gedeelte moest luiden: Ondertrouwd: J. v, Erkelens en H. Habrecht. Getrouwd: C. A. Grootegoed en N. Vroegop. DOODELIJK ONGEVAL TE ZWAAGDIJK. Te Zwaagdijk—Oost heeft gisteravond een doodelijk ongeval plaats gevonden. Zekere O. aldaar is op den straatweg aangereden door een auto en zoo zwaar gewond, dat hij is overleden. Bijzonder heden ontbreken. De politie stelt een onderzoek in. ERNSTIG ONGELUK TE ANNA-PAULOWNA. Meisje bekneld geraakt. Vrijdag morgen geraakte het 9-jarig dochtertje van den heer J. Tiel, wonende aan den Boermansweg, met het hoofd bekneld tusschen den boom van een wagen en den wagen zelf. Hierbij werd de 'sche del van het meisje verbrijzeld. Na een paar uur is zij in het ouderlijk huis aan de bekomen verwondingen overle den. «ff

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1