DAGBLAD VOOR Bolsjewistische activiteit neemt af. -In enkele sectoren nog lelie strijd. Zware aanvallen in Zuid-Italië. Slecht weer aan Oostelijk front. De Berlijnsche Zoöt. Garten zwaar getroffen. In Zuid-Italië. Verduister v. 16.308.30. Na de conferentie van Teheran. Duitsch commentaar. Dagorder van Maarschalk Mannerheim. Rede van Soebhas Chandra Bose. Japansche oorlogsbalans. Kerstfeesten voor kinderen. LETTERKUNDIGE KRONIEK. STAD EN OMGEVING. Installatie burgemeester Beemster. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 8 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 287, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in deie éditie min. f 1.40, elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cent. TJIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Dec. Het opper bevel der weermacht deelt mede: Op de Krim zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen ten noord oosten van Kertsj gistermiddag niet meer voort. De aanval van Roemeen- sche troepen op het vijandelijke lan- dingshoofd ten zuiden van Kertsj maakt goede vorderingen. In de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand gisteren aanvallen. Zyn doorbraakpogingen mislukten in verbitterde gevechten. Ten zuidwes ten van Dnjepropetrowsk werd in den tegenaanval een vjjandeljjke ge vechtsgroep op kleine resten na vernietigd. Ten zuidwesten van Kre- mentsjoeg vingen onze troepen^ aan vallen van sterke vijandelijke infan terie- en pantserstrijdkrachten in he vige gevechten op. Bij Tsjerkassy deden de bolsjewis ten gisteren slechts eenige vrij zwakke aanvallen. In het 0ebied ten noord-oos ten van Sjitomir namen Duitsche in fanterie- en pantserstrijdkrachten in den aanval verscheidene plaatsen. Van de geheele rest van het Oostelij ke front wordt slechts plaatselijke ge vechtsactiviteit gemeld. De luchtmacht deed met goed gevolg aanvallen op den BERLIJN, 7 Dec. (ANP) Omfc 5nt den militairen toestand wordt in mili taire kringen vernomen: Het ongunstige weer bemerkte aan het Oostelijke front ook gisteren den omvang van de gevechtshandelingen van beide partijen. In het tijdelijk we der tot zwaartepunt geworden gevechts- veld in de groote bocht van den Dnjepr was de aanvalsgolf der bolsjewisten gisteren bijzonder sterk ten noordoos ten van Kriwoirog en ten zuiden en zuidwesten van Krementsjoeg. Hier vinden ondanks de moeilijke verkeers- en v^eersomstandigheden zware heen en weer golvende gevechten plaats. Bij Kertsj werd de strijd voortgezet met het resultaat, dat het den Roe- meenschen troepen met steun van Duit sche zwaie wapens gelukte, het brug- gehoofd ten zuiden van Kertsj verder te verkleinen, zoodat nog slechts een kleine kuststrook is overgebleven. De positie van den vijand ten noorden van de stad is onveranderd. Blijkbaar kon de vijand, wegens de verliezen op den voorafgaanden dag. Maandag zijn aan vallen niet hernieuwen. Ten noorden van Perekop blijkt uit de waarneming, dat de vijand daar troepen en materiaal verzamelt en voorbereidingen voor nieuwe aanvallen treft. Het tijdstip van deze operaties kan echter nog niet worden bepaald. Ten oosten van Sjitomir verliep het begin van een Duitsche aanvalsonder- neming succesvol. Aan het Italiaansche front heeft zich het zwaartepunt der gevechten van den oostelijken vleugel naar het westen ver plaatst, waar in het gebied van het vijfde leger hevige en afwisselende ge vechten om den Monte Carmino en an der posities werden geleverd. De groo te stormloop van het achtste leger met het doel bij de eerste poging de Duit- s'che verdedigingslinie omver te rennen. Is over het geheel genomen voorloopig niet gelukt. Wel worden nog hevige gevechten geleverd in het.#gebied van de rivier Moro. Vooral het optreden van de luchtmacht werd door de weersom standigheden belemmerd. De tot nu toe geleverde gevechten worden nog steeds beschouwd als gevechten in het voor terrein zoodat de verdedigingskracht van de Duitsche hoofdgêvèchtslinie nog niet is gebroken. BERLIJN, 7 Dec. Tijdens de jong ste terreuraanvallen op de Rijkshoofd stad is de Zoölogische Garten bijzon der ernstig getroffen. 'talrijke dieren i verloren. Het oliïantenhuis w»ra geheel vernield en van de negen oli fanten werden er acht gedood. Ook het aquarium kreeg een voltreffer, zoodat onder de puinhoopen daarvan doode alligators, krokodillen en reuzenslan gen liggen. In het roofdierenhuis. dat eveneens zwaar getroffen werd, zijn vele leeuwen, tijgers en luipaarden om het leven gekomen. Een ijsbeer moest worden afgemaakt.Alle giraffen op één na werden gedood. Ook vele her ten, antilopen en apen zijn verloren gegaan. Bovendien werd het vogelhuis gedeeltelijk vernield. Sovjet-aanvoer op straat- en spoorwe gen, alsmede op troepenconcentraties in het gebied van Bief. Het jachtes- kader 52 heeft op 4 December zijn 8000ste overwinning in de lucht be haald. In Zuid-Italië werden de gevechten in het heuvelachtige terrein ten zuid westen van Mignano heviger. Zware aanvallen r van numeriek sterkere Amerikaansche troepen wisselden ai met eigen tegenaanvallen, in den loop waarvan nige hoorton meer malen van bezitter wisselden. De ge vechten zijn nog in vollen gang. Van den oostelijken sector van het front worden levendige voorpostengevech ten gemeld. Op 5 en 6 December werden boven de Middellandsche Zee en boven bet L~ze*te gebied in het westen 25 vüan- delijke vliegtuigen nse^gescnot n, v aaronder 17 zware viermotorige bom menwerpers. 8 Dec.: Zon op 8.36, onder 16.27 uur Maan onder 4-20, op 15.17 uur. De nieuwe burgemeester van Midden Beemster, mr. v. d Kuur, werd Zater dag in zijn functie geïnstalleerd Bij zijn aankomst in de gemeente wordt de nieuwe ambtsdrager verwelkomd door den provincialen boerenleider voor Noord-Holland, den heer C. Koeman (links). Op den achtergrond het borstbeeld van Leeghwater, den drooglegger van den Beemster CNF/Kuiper/Pax m Vage beloften, die spoedig door nieuwe gevolgd zullen worden. BERLIJN, 6 Dec. (DNB Ten aan- zien van het communiqué van Tehe ran neemt men in Duitsche politieke kringen als volgt stelling: Toen de conferentie in Teheran, zooals het DNB reeds op 3 Dec. meld de, reeds op 2 Dec. gesloten was, gaf Rquter op 6 Dec. eindelijk met een vertraging van 5 dagen het zoo groot Aangekondigde en met zoo geheimzin nige aanduidingen vergezeld gaande communiqué. Het officieele slotstuk van het theater der z.g. groote drie in de hoofdstad van het door de Sovjets en de Engelsch-Amerikaansche troepen overweldigde en bezette Iran is een waardig slot van de lange, gevaarlijke en moeizame reis der exponenten van Gr Brit- tannië en de Ver. Staten naar de grens van het Sovjet-paradijs, om de bevelen van Stalin in ontvangst te nemen. Een twee pagina's groot communi qué en een gemeenschappelijke ver klaring over Iran is het eenige resul taat. Na de nu reeds ontelbare malen afgelegde verklaring, dat men het eens is en dat men oorlog wil voeren en dat men de Duitsche strijdkrachten wi' vernietigen, komt een aanduiding over het komende tweede front, die evenwel nogvager gehouden is don in de besluitenvan Casablanca 11 maanden geleden. Op echt huichelach tige wijze spreekt men dan van de groote veranwoordelijkheid die men gevoelt, een vrede tot stand te bren gen, die voor vele generaties den gee- sel en den schrik van den oorlog moet verbannen. Het is reeds het hoogte punt in het vergen van domheid en kortzichtigheid bij de volkeren der wereld, dat men gelooft, te kunnen doen vergeten, hoe deze oorlog door Churchill en Roosevelt is gemaakt, verklaard en begonnen, en dat men zich/ten slotte verbonden heeft met den bloedigsten beul der wereldge schiedenis en het verschrikkelijkste stelsel, waartoe menschen ooit gedre ven zijn: het bolsjewisme. Dan volgen de gebruikelijke woor den der plutocratische agitatie over samenwerking tusschen groote en klei ne naties, over den strijd tegen tyran- nie en slavernij, alsmede de verkla ring, dat men aan alle volken een welkom toeroept, wanneer zij ertoe zouden besluiten, tot de familie der democratische naties toe te treden. Een waarlijk op omkooperij gelijkende uitnoodiging, gezien het verraad van E- eland tegenover zijn bedrogen bondgenooten als Polen en Servië, en ten aanzien Van den toestand, waar in zich het verraden deel van Ita;.ië met zijn verraderskoning en Badoglio bevindt. Tén slotte wordt uiting gegeven aan de hoop, dat men met vertrouwen den dag tegemoet ziet, waarop alle volken der wereld in vrijheid kunnen leven Na dezen' typeerenden zin volgen de handteekeningen van Roosevelt, Stalin en Churchill. Duitschland legt de wapens niet uit handen. Het blijft een open vraag, of het aan gekondigde manifest aan het Duitsche volk ten offer gevallen is aan de on- eenigheid van de opstellers, die vijf dagen hebben noodig gehad om een Weer wordt aan gezonde jongens de voor de weersportkampen voor de Juist in den winter bieden deze de Duitsche bergstreken een groote en en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weersportkamp? Aan de navolgende adressen: Utrecht, Koningslaan 9. Maastricht, Vrijthof 25. Goes, Violenstraat 44. Groningen. Groote Markt 21 Assen. F"1r1°rstraat 45. Den Ha?g, Massauplein 6. mogelijkheid geboden zich te melden Germaansche jeugd, kampen door hun prachtige ligging in onvergetelijke belevenis In sneeuw Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, Emmakade 48. onschuldig communiqué van hiervóór vermelden inhoud te fabriceeren. Wel licht heeft men met het oog op de in discretie van Reuter een ander plan gemaakt ten aanzien van deze voor nemens, en ze tot een later tijdstip uit gesteld. Wellicht heeft ook de houding van het Duitsche volk tegenover de terreur-aanvallen der Britsch-Ameri- kaansche luchtgangsters, aan de gang sterleiders van Teheran den lust ontno men, zich méér te blameeren dan on voorwaardelijk vereischt is. Hoe zulks ook zij, het spook der ge heimzinnige conferentie in den Oriënt is voorbij. Het feit van ons vaste be sluit, de wapens niet vóór de overwin ning uit handen te leggen, kome wat er komen mag, en de daden van onze soldaten en van die onzer bond genooten blijven bestaan. Teheran leverde slechts phrasen op. BERLIJN, 7 Dec. De ANP-corres- pondent meldt: Officieel stelt men zich in de Wil- helmstrasse op het standpunt, dat het communiqué van Teheran, dat eerst vijf dagen na de .laatste zitting van de confereerenden gepubliceerd is, 'n niets- zeggenden en nietsverklarenden inhoud heeft, welke voor de geallieerde volken min of meer een teleurstelling moet zijn, vooral als men rekening houdt met de gigantische propaganda-stunts, die van Anglo-Amerikaansche zijde vóór en tijdens de conferentie ten beste zijn gegeven. Het communiqué, aldus de Wilhelm- strasse, sprak van samenwerking tus schen de geallieerden. Reeds veel is over deze samenwerking in den loop der ja ren gesoroken, doch steeds en meer en meer is gebleken, dat zij zich uit in een bolsjewistisch streven naar de suprematie, terwijl Amerika en Enge land nevenrollen kunnen spelen. Men acht het te Berlijn zelfs zeer begrijpelijk, daar Stalin tot nu toe de eenige is geweest, die werkelijk groote offers voor het welslagen van zijn veldtocht heeft gebracht, terwijl zijn bondgenooten aan de peripheric van Europa hun kansen afgewacht hebben en nog steeds afwachten. Voorts stelt men te Berlijn vast. dat de conferentie van Teheran nauwe'ijxs in de schaduw van de Moskousche cor ferentie kan staan. In Moskou zijn heel andere woorden en vooral is er eep dui delijker taal gesproken Teheran leverde slechts phrasen op. Indien de geallieerden werkelijk tot groote operaties in staat waren, dan zouden zij die plannen niet reeds maanden tevoren aan de verbaas de wmeld prijsgeven, doch er over zwijgen of er reeds mee begonnen zijn. Men meent hier dan ook te kunnen aannemen, dat deze aan kondigingen vooralsnog slechts va ge beloften zijn, die spoedig door nieuwe gevolgd zullen worden. HELSINKI, 7 Dec. Naar aanleiding van den nationalen feestdag der zelf standigheidsverklaring heeft maar schalk Mannerheim een dagorder uit gevaardigd, waarin wordt verklaard, dat nauwelijks een ander volk in één generatie zooveel krachtproeven heeft moeten doorstaan als het Finsche. Door drie harde oorlogen heeft het kleine, vredelievende Finsche volk de waarde van vrijheid en zelfstandigheid moeten inzien. Leider en volgelingen zijn dan ook in den strijd om het be staan onscheidbaar vereenigd. Als geen ander volk heeft het Finsche zijn zelf standigheid met het bloed bezegeld, dat het ook thans nog voor zijn vrijheid vergiet. Ik spreek op dezen verjaardag mijn bewondering uit voor den Finschen soldaat, den eersten garant van onze zelfstandigheid en vrijheid. Slechts door eigen kracht en den wil tot ver dediging van het volk en door een sterk leger kan de vrijheid verzekerd worden. De maarschalk eindigde met den strijdenden troepen en het thuis front zijn dank te betuigen en sprak zijn waardeering uit voor de taaiheid en standvastigheid in den strijd voor de veiligheid der toekomst, die de oorlog ook verder van het geheele Finsche volk vraagt. WINTERHULP BRENGT VERLICHTING VAN ZORGEN. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Een be drag van f 44.604.13 is het resultaat van een week offervaardigheid van ons volk, dat ook in de dagen voor St. Ni- colaas niet heeft vergeten, aan zijn minder bedeelde volksgenooten te den ken. Met deze som zal Winterhulp weder om de zorgen van zeer vele huismoe ders weten te verlichten. S JON AN, 7 Dec. Soebhas Chan dra Bose heeft naar aanleiding van den tweeden verjaardag van het uitbreken van den Oost-Aziatischen oorlog een rede gehouden. Over den toestand in China zeide hij, dat dit land in het verleden veel te verwijten heeft gehad en misschien ook wel zich genoodzaakt heeft gevoeld tegen Japan oorlog te voeren. Na het onlangs door de Chi- neesche Nationale Regeering en Japan gesloten verdrag bestaat echter geen reden meer voor een conflict tusschen China en Japan. ,,Ik kan niet nalaten," zoo zeide Bose, maarschalk Tsjang Kai Sjek en zijn régeering de vraag te stellen, waarom zij het conflict met Japan voortzetten. Een verlenging daarvan zal er slechts toe bijdragen het China van Tsjoengking steeds meer onder Anglo-Amerikaanschen invloed te brengen, terwijl de nationale op bouw van China daardoor onnoodig vertraagd wordt". Bose noemde het een vergissing van vele Chineezen te gelooven, dat de Anglo-Amerikaansche invloed op China niet noodlottig is. Deze invloed zal noodlottig zijn. niet slechts voor het Chineesche volk, doch ook voor Indië en geheel Oost-Azië. NA TWEE JAREN LfRIJD.- TOKIO, 7 Dec. (D.N.B.) Aan den vooravond van den dag waarop de Groot-Oost-Aziatische oorlog zijn der de jaar ingaat, heeft het hoofdkwartier van het leger een samenvattend over zicht gegeven van de militaire resul taten van het afgeloopen jaar, n.l. van begin Dec. 1942 tot eind Nov. 1943. Daaruit blijkt, dat den vijandelijken strijdkrachten, in totaal 400.000 man sterk, waarmede Japan in de zuidelij ke gebieden en op de Aleoeten in con tact kwam, verliezen van ongeveer 193.000 man, met inbegrip van gevan genen en overloopcrs, werden toege bracht. Het aantal der vernielde of neergeschoten vliegtuigen bedraagt 2728, dat der scheepsverliezen van den vijand 185. In China waren de vijandelijke strijdkrachten, waarmede de Japanners in gevecht kwamen, 2.370.000 man sterk. Alleen door de Japanners werden 210.000 doode vijandelijke soldaten geteld. Het aantal gevangenen bedroeg 224 627. Acht en tachtig schepen wer den in den grond geboord of bescha digd en 3466 booten buitgemaakt, ter wijl 373 vliegtuigen neergeschoten werden. De Japansche verliezen be droegen 32.962 gesneuvelden en 313 vliegtuigen. Van meer beteekenis echter dan al le militaire gebeurtenissen in Oost- Azië, schrijft de Völkischer Beobach- ter, was in het afgeloopen jaar het groote offensief der Japansche diploma tie, die er in geslaagd is, de verwante volken in vrijwillige gemeenschap om zich te scharen. Ook de Chineesche re- actionnairen te Tsjoengking zullen op den duur niet tegen den stroom op kunnen roeien. Japan gaat zijn derde oorlogsjaar in met de verwachting van groote beslissingen, maar ook in het besef van zijn kracht. MELKBONNEN GEITENHOUDERS. 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. Blijkens een bekendmaking zouden de geiten houders, wat de melk betreft, voortaan ook onder de zelfvoorziening vallen en bij de geitenmelk geen melkbonnen meer ter beschikking krijgen. Toen iit bekend werd heeft het be stuur der Ned. Commissie voor Geiten- fokkerij bij de betreffende instantie er de aandacht op gevestigd, dat door dezen maatregel de geitenhouders en kele maanden te weinig melk zouden hebben en 2 a 3 maanden geheel zon der melk zouden zitten, resp. enkele maanden vóór en gedu~ende den droog- stal. Hierop werd genoemd bestuur bericht, dat den geitenhouders, gedurende den tijd dat de geiten droog staan, door het distributiekantoor voor ten hoogste 12 weken melkbonnen kunnen worden uit gereikt. Houden van geiten kunnen derhalve wanneer hun dieren drooggezet zul len worden aan het betrokken distri butiekantoor melkbonnen aanvragen. Waarvan de vader in het bui tenland werkzaam is. Evenals het vorige jaar worden door de Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront in samenwerking met den Nederlandschen Volksdienst Kerstfeesten georganiseerd voor die kinderen, waarvan de vader in het buitenland werkzaam is. Aan jongens en meisjes van 6 tot en met 13 jaar zullen hier een paar mooie uurtjes geboden worden, terwijl de Kerstman, die persoonlijk tegenwoordig zal zijn, geschenkjes en verrassingen zal uitdeelen Alhoewel vader thans ver van zijn kinderen verwijderd i* wordt hij toch niet vergeten. Tijdens deze Kerstfees ten worden de kinderen in de gelegen heid gesteld om een Kerstgroet en een Kerstverrassing aan hun vader te zen den. Kosten zijn aan dit alles niet ver bonden, terwijl ook het lidmaatschap van het Arbeidsfront niet verplicht is. Bovengenoemde Kerstfeesten zullen worden georganiseerd in de navolgende plaatsen: Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam Arnhem, Breda, Deventer, Eindhoven, Enschedé, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerlen, Hengelo, 's-Herto- genbosch, Hilversum, Leeuwarden, Lei den, Middelburg, Rotterdam, Schiedam, Steenwijk, Tilburg, Utrecht, Zutphen Naar wij vernemen zijn reeds vele aanmeldingen binnengekomen. In schrijfformulieren voor deelneming aan deze Kerstfeesten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke kantoren van het Neder landsche Arbeidsfront in bovenvermel de plaatsen. KERSTVACANTIE R.H.B.S. APELDOORN, 7 Dec. De Sect.— Gen. van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft bepaald, dat de Kerstvacantie van de Rijks Hoogere Burgerscholen zal aanvangen op 18 December na af loop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 10 Januari. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 20451 f 20.000. No. 3088 f 1.500. Nos. 12626 en 13121 f 1.000. NOS. 1044, 20335 en 21032 f 400. Nos. 2361 en 12315 f 200. Nos. 3186, 8307, 12625, 13280, 13436. 14205, 17884 en 18102 f 100. Anthony van Kampen: Het Groote Rallye-Avontuur. Het was vóór het uitbreken van de zen oorlog vrijwel elk jaar een ge beurtenis, die een gansche wereld eerst in verwachting, vervolgens in spanning en eindelijk in extase bracht: die Rallye Monte-Carlo. De kamp der automobielen, alle optornend door de grauwe ellende van Polen, door Duitschland, door een klein deel van ons goede, vertrouwde Nederland, door het rommelige België, door de bergen en langs de dalen van één der wonder lijkste Jeelen van Frankrijk tot aan Monte Carlo, dat als een amethyst te gen het blauwe fluweel van de Mid dellandsche Zee ligt. Een kamp! Maar een kamp, die geen bloed en geen tra nen kostte hoogstens wat bloed van beschramde vingers wanneer de motor defect raakte en in allerijl gerepareerd worden moest en hoogstens de tranen, die een ijskoude wind uit de oogen blies. Een kamp tegen duizend en één moeilijkheden hoofdzakelijk een kamp met den tijd, die zich onver biddelijk gelijk blijft en het nooit of te nimmer met zich op een accoordje Iaat gooien. Tv.ee ondernemende jongens uit Len Helder kerels met durf en verbeten heid in hun oogen en uithoudingsver mogen in hun spieren doen aan den razenden tocht mee en zij doen mee in een fiatje dat meer op een sardines- blik dan op een automobiel gelijkt. Hindert wat! Waar een wil is, is een weg desnoods een weg, die in vier dagen van Polen naar de Middelland sche Zee leidt in iets dat weieens naar een automobiel gekeken heeft! En hun fonkelende wil baant hun dien weg. ook al bevriest in 'n Poolschen nacht hun het bloed haast in de aderen en al staat hun het hart op een gegeven oogenblik bijna stil van ontzetting wanneer zij boven een vreeselijken afgrond zweven en den dood recht in het keiharde ge laat zien. Zij bereiken het einddoel: Monte Carlo! Zij hebben de achttiende Rallye volbracht; met z'n tweeën in de kleinste fiat! De jonge schrijver Anthony van Kam pen, die met dit merkwaardige boek zijn debuut maakt, heeft den spannenden sterrit in spannend en vaak beeldend proza beschreven. Elke bladzijde, elke regel trilt van leven. Dit boek is méér dan een boeiend jongensboek: het is de weerkaatsing, de echo van des schrij vers eigen hartslag van het bonzen van zijn hart. dat zoo fier en zoo blij geklopt moet hebben bij de beschrij vende herdenking van die schoone, heerlijke, onvergetelijke reis van de sneeuw van het Noorden naar de pal men van het Zuiden. Ik kan mij voor stellen. dat de heele Nederlandsche jeugd dit boek lief zal krijgen, en niet slechts de'jeugd. En ik kan mij ook voorstellen, dat de schrijver Anthony van Kampen, die op zijn tijd in dit boek ook iets van den dichter heeft, later tot grootere en diepere dingen in staat zal zijn. Hij is thans de poort der Nederlandsche literatuur binnengetre den en men begroet hem als een veel belovende. C. Boost illustreerde het boek met pakkende prenten en de C.V. Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Den Helder gaf het een fleurig gewaad, als jubelend symbool van den behaalden triomf. H. P. VAN DEN AARDWEG SOCIALE VOORZIENINGEN VOOR VROUWEN EN KINDEREN VAN KRIJGSGEVANGENEN. AMSTERDAM, 7 De^ De centra le persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: Zooals onlangs reeds bekend is ge maakt, kunnen ook de echtgenoote van een in krijgsgevangenschap terugge voerd lid der voormalige Nederlandsche weermacht en de inwonende dochters, stief- en pleegdochters aanspraak ma ken op de kraamgelduitkeering f 55 ingevolge de ziektewet'. Zij kwamen daarvoor alleen in aanmerking voor zoover de echtgenoot vóór zijn terug voering in loondienst werkte en dus krachtens de ziektewet verzekerd was Op aandringen van het Nederland sche Arbeidsfront heeft de commissaris voor de behartiging van Je belangen der voormalige Nederlandsche weer macht thans nog bepaald, dat een ver zoek om bedoelde uitkeering ook kan worden ingediend door de echtgenc te of door de inwonende dochters van een in krijgsgevangenschap teruggevoerde, die vóór diens terugvoering daarop wettelijk geen aanspraak konden ma ken. Een dergelijk verzoek moet schrif telijk worden gericht tot genoemden commissaris, Lange Voorhout 7, Den Haag. Door de wegvoering in krijgsgevan genschap eindigde tevens de verplichte verzekering ingevolge het ziekenfond' senbesluit van degenen, die daar vóór in loondienst werkten. Voor zoover de achtergebleven gezinsleden indirect verzekerd waren, 'varen deze dus op het sluiten van een vrijwillige verze kering aangewezen. Ter tegemoetko ming in de daaraan verbonden kosten wordt in die gevallen de kostwinners vergoeding met een bedrag van f 0.75 per week verhoogd. Bovendien zal op de kostwinnersver goeding een kinderbijslag worden toe gekend ten bedrage van f 0.25 per dag voor elk kind beneden den leeftijd van 15 jaar. De Duitsche ambassadeur te Ankara, Von Papen, is Maandag door minister president Saradzjogloe ontvangen DOOR DE MAND GEVALLEN. De twee personen, die gisteren door de politie werden aangehouden wegens het vervoeren van twee wielen van een rijwiel, waarvan ze geen herkomst kon den opgeven en waarover de kapitein commandant der politie inlichtingen verzocht, hebben bekend dat de wie len van diefstal afkomstig waren. Het waren een zekere J. T. en J. van H. uit Bergen, die, komende van het vliegveld, aan den Kennemersingel een rijwiel hadden gekaapt en het frame in de Oudegracht hadden geworpen. Zij zijn aan de politie te Bergen over geleverd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Kees, z. v. H. Kruidenberg en T. de Bakker. Cornelis, z. v. J. F. Leusink en K. K. de Rooij. Overleden: N. Mooyboer, wed. v. P. Jacobs, oud 69 j. H. C. Stikkel. gehuwd m. A. M. Fiedler, oud 51 j. WEER EEN RIJWIEL GESTOLEN. Uit de steeg van het Distributiekan toor aan de Ridderstraat is gister wee een rijwiel gestolen. De politie waar schuwt ten sterkste tegen het onbe heerd laten staan van rijwielen, het geen 's avonds voor café's nogal eens het geval is. Voortaan zullen deze rij wielen door de politie onverbiddelijk in beslag worden genomen. KERKCONCERT KAPELKERK Morgenavond, aanvang 8 uur, zal de heer Feike Asma, organist van de Ev. Luth. kerk te Den Haag, met medewer king van den bekenden hoboist Jaap Stotijn, in de Kapelkerk een kerkcon- cert geven. Er is een uitgezocht programma, waar op vermeld staan Concerto in A van Vivaldi-Bach, voor orgel, Concerto in G van Handel voor hobo en orgel, de be roemde Aria mit Variationen van Hën- del voor orgel, Drie oud-Nederl. liederen, zetting Dr. Joh. Wagenaar, voor hobo en orgel, Variaties over een oud Nederl. lied van Willem Mudde, voor orgel, voor hobo en orgel werken van Gabr P'erné, C. Saint-Saëns, Alb. Roussel, met tot slot voor orgel de Toccata uit de 5de Sym phonic van Ch. W. Widor. LEGITIMATIEKAARTJES ROODE KRUIS. In aansluiting op de publicatie inzake uitreiking van kinderiegitimatiekaart- jes van het Roode Kruis wordt ons medegedeeld, dat voor Alkmaar deze uitreiking zal plaats vinden aan het Stadhuis, afd. Bevolking, alle werk dagen des nam. van 2 tot 5 uur (uit gezonderd Zaterdags). Wij willen er nog op wijzen, dat de kaartjes hier slechts beschikbaar worden gesteld ten behoeve van niet-schoolgaande kinde ren. KAPELAANS BENOEMD. Tot kapelaans alhier zijn benoemd pater B. Trooster (H. Jozef) en pater H. Meijer (H. Dominicus). AGENDA. Bioscopen. Eiken avond voorstelling 7.30 u„ Zon dags doorloopend van 2 u. af. Woensdag 2.30 u. Matinée. Harmonie-Theater: Het leven is niet zoo kwaad (rom.) 14 jaar. Victoria-Theaer: Een nacht vol dwaasheid hum.) 18 jaar. Cinema-Theater: De Dorpsdokter (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: De dans met den keizer (rom.) geprolongeerd, 18 jaar. 7 December: Gulden Vlies, 13.30—17 u., 19—21 u., tentoonstelling „Onze Huishou ding. 8 December: Gulden Vlies, 14.30—17 u., 19—21 u., tentoonstelling „Onze Huishou ding. Woensdag 8 December: Rustende Ja ger, Heiloo, 7.30 uur, uitv, ,,'t Ontlui kende Roosje". 9 December: Gulden Vlies, 14—17 tentoonstelling „Onze Huishouding". Donderdag 9 December: Rustende Ja ger, Heiloo, 7.30 uur, uitv. ,,'t Ontluiken de Roosje". Alkmaar, Kapelkerk, 8 uur, kerkcon- cert F. Asma en J. Stotijn. Stompetoren, 3.30 uur, film Sneeuw witje; 7 uur, film Op de Heide. Vrijdag 10 December: 7.30 uur, café v. Gemeren, Heiloo, verg. Ijsbaan Heiloo. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, abonn. voor stelling Afscheid. J.l. Zaterdag heeft de installatie plaats gevonden van den heer M. v. d. Kuur ais burgemeester van Beemster, waarbij zeer velen aanwezig waren, o.m. de Beauftragte van den Rijkscc mmissaris, dr. Schroder, en de commissaris dezer provincie, mr. Backer, die met een be langrijke rede tot installatie van den burgemeester overging. Daarna heeft deze zelf een toespraak gehouden, waar in hij verzocht hem niet naar zijn woorden, doch naar zijn daden te wil len beoordeelen en waarin hij verder de urgente vraagstukken van den tegen- woordigen tijd aan een beschouwing onderwierp. In zijn rede werd duidelijk tot uiting gebracht, dat de gemeente door hem in nat.-socialistischen zin zal worden bestuurd. Vooral keerde de heer v. d. Kuur zich tegen den zwarten handel, waartegen met gestrengheid zal worden opgetreden. Aan het einde van de plechtigheid sprak de heer IJff, loco-burgemeester, een kort woord, waarbij hij als niet- N.S.B.-er desondanks op een goede samenwerking hoopte. Van de hierop geboden gelegenheid tot gelukwenschen werd door velen ge bruik gemaakt. EEN PRIJSVRAAG VOOR WESTFRIESCHE GEDICHTEN. Het hoofdbestuur van de West- Frieze-Styk heeft vastgesteld, dat er weinig Westfriesche liederen zijn in het dialect geschreven, die gezongen kunnen worden. Dit beschouwt het als een gebrek en om aan dezen ach terstand een eind te maken, heeft het besloten een prijsvraag uit te schrij ven, waarbij als opgaaf wordt gesteld het samenstellen van teksten in het Westfriesch, waarop later muziek kan worden gecomponeerd. Een commissie, bestaande uit de hee- ren Gerard H. Boedijn, mr. dr. A. d® Goede en dr. G. Karsten, zal de inzen dingen beoordeelen. De beste teksten worden gepubliceerd en zullen worden opgenomen in een nieuw uit te geven bundel. Voor de drie beste gedichten wor den prijzen beschikbaar gesteld, t.w. een Stykmedaille, een oorkonde en een vermelding. Hieronder volgen nog eenige bijzon derheden en mededeelingen over d® prijsvraag. De gedichten moeten in 't Westfriesch geschreven zijn (in machineschrift of blokschrift); de gedichten moeten getoonzet kun nen worden als volksliederen, hetgeen eischen stelt aan metrum, rhythme f i gelijkvormigheid van coupletten van een gedicht; de gedichten moeten vóór Febr. 1944 gezonden worden aan het Algemeen Secretariaat van de West-Frieze-Styk, Buurt 128, de Beemster. Op den brief, waarin de teksten toegestuurd worden, mag geen naam of adres van de(n) afzender voorkomen, evenmin als op de teksten zelf. In een gesloten en gezegelde envelop, die bijgesloten dient t« worden, moeten de naam en 't adres van de(n) dichter(es) vermeld worden. Op deze envelop moet een motto vóór komen, dat ook op de teksten vermeld dient te zijn. De uitslag van deze prijsvraag zal vóór 1 Maart 1944 in de kranten be kend gemaakt worden, terwijl de prijs uitreiking, zoo mogelijk, op een ver gadering van één van de afdeelingen van de Styk zal plaats vinden. West-Friezen aan den slag. toont w-t ge kunt!

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1