De vijandelijke propagandabluf. DASBLAD VOOR Een artikel van Dr. Göbbels. Bij Krementsjoeg wordt verbitterd gevochten. Turkije en de besprekingen te Caïro. De toestand aan het Oostelijke front. Beschouwing over den algemeenen oorlogstoestand. Verduister v. 16.308.30. DE NIEUWE BONNEN. STAD EN OMGEVING. De moord te Schellinkhout. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarscbe éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 10 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EPITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 289, 2 pagina's. Prüs der gewone advertenties in deze éditie min. f 1.40, elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Ryk f 2.63. Losse nummers 5 cent. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder verme'de adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Neder land. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kun nen dienst nemen bij den Landstorm Ne derland of bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland toetreden Vrtllen kunnen zich eveneens ter keuring belden. Personen tusschen 19—30 Jaar, die aan- nteldïngsplichtig zijn voor arbeidsinzet, Worden gedurende hun verbintenis hier van vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder Worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen Zijn school opleiding is niet doorslaggevend Beslis send voor bevordering zijn karakter, ge drag en prestatie De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 10.12 43 11—15 uur Den Bosch, Hotel N. Brabant, Markt 45; 11.1=2 43 11—15 uur, Arnhem, Café Royal; 12.12.43 11—15 uur, Zwolle. Hotel Gijtenbeek: 13.12.43 11—15 uur, Groningen. Heerestraat 46; 14.12.43 10 —14 uur, Amsterdam Dam 4; 15.12.43 9— 14 uur. Den Haag, Café Den Hout, Be- zuidenhout. de laffe bende in Londen en Washing ton weliswaar reusachtige aanspraken doet gelden, doch het den bolsjewis ten overlaat daarvoor hecatomben van soldatenlijken te offeren. De vodjes papier, zoo verklaart dr Göbbels tenslotte, die ons de vijand doet toekomen, vinden bij het Duitsche volk slechts* koele minachting. Wij heb ben onze vijanden door hun gemeene daden leeren kennen. Wij hebben daar geen mondelinge verklaringen meer bij noodig. De propagandabluf waarmede zij ons wilden overvallen, is als een zeepbel uiteengespat. Wie naar Duitsch- land kijkt, ziet slechts kanonnen en geweerloöpen, maar geen wankelmoe dige harten. VERVOER MET D- EN S.F.R.- TREINEN OP KERSTMIS. UTRECHT, 9 Dec. In het tijdvak van 15 December 1943 t/m 3 Januari 1944 zijn de treinen D 68, D 111, D 137, DMW 162, S.F.R. 15, S.F.R. 211 EN S.F.R. 217 uitsluitend opengesteld voor reizigers naar het buitenland. In Duitschland zijn slechts kanonnen en geweer- loopen, maar geen wankelmoedige harten. BERLIJN' 9 Dec. De propaganda bluf, waarmede onze vijanden ons wil denovervallen, is als een zeepbel uit eengespat, zoo schrijft dr. Göbbels met betrekking tot de conferenties van Cairo en Teheran in zijn jongste arti kel in het weekblad „Das Reich". De minister schrijft de noodzakelijk heid voor de vijanden van het Rijk om te bluffen toe aan hun positie in het vijfde oorlogsjaar Er behoeft niet op gewezen te wort en, aldus dr Göbbels, dat de Engelschen en Amerikanen in dezen oorlog niet tot domineerende militaire successen zijn gekomen Waar zij successen op de slagvelden be haalden, waren ze van ondergeschik ten aard of aan de periferie behaald Iedereen weet ook, dat het vijandelij ke kamp door geer sterke innerlijke tegenstellingen verdeeM is en reeds daarom met alle middelen ernaar moet streven den oorlog zoo spoedig moge lijk tot een voor hen maar eenigszins dragelijk resultaat te brengen. Roose velt gaat een nieuwe verkiezingscam pagne tegemoet Toen hij zich de laatste maal candidaat stelde, beloofde hy zijn volk de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. In plaats daarvan zit hy er nu met de Ver eenigde Staten tot over de ooren in. „Een koninkrijk voor een suc ces," zoo luidt zijn devies. Hoe lan ger de oorlog duurt, des te meer sociale crises ontstaan er in het land. Daarenboven heeft Groot-Brittannië geen oorlogsdoel waarvoor het de moei te loont te sterven. Men wil de we reld van de nazitirannie bevrijden, zeggen de Engelsche propagandisten, waarop de kleine man met recht vraagt waar deze zoogenaamde nazitirannie dan totdusver de Britsche vitale be langen dwars heeft gezeten. De tegenstellingen. Dr. Göbbels wijst in dit verband ver der op de tegenstellingen die er be staan tusschen het Anglo-Amerikaan- sche en het bolsjewistische kamp. Zou den zij in dezen oorlog volkomen wor den beslecht, dan zouden Engeland en de Vereenigde Staten aan het eind van den oorlog zich geplaatst zien tegen over een wereldconcentra^ie, waar zij vermoedelijk niet meer tegen opge wassen zouden zijn, nog geheel afge zien daarvan, dat zij in Europa zelf niet de geringste medezeggenschap meer zouden hebben. Uit dit alles blijkt, zoo verklaart de minister, hoe ^ringend men aan den kant van den vijand aan een snel ein de van de door hem op touw gezette bloedige worsteling behoefte heeft Hieraan is het, zooals uit de verdere verklaringen van dr. Göbbels blijkt, toe te schrijven, dat men aan den kant van den vijand getracht heeft een „propa gandistische woningblokkraker" op het Duitsche volk te werpen, nadat het werpen van „woningblokkrakers der vijandelijke lucht-Hunnen" niet tot het gewenschte succes had gevoerd. Dr. Göbbels wyst op het volko men vergeefsche van deze propa ganda tegenover het Duitsche volk. De vijand mag het gelooven of niet, zoo schryft hij, vast staat, dat onze bevolk'-g op dit oogenblik te genover den oorlog en zijn gruwe lijke gevolgen kalmte en stand vastigheid toont, die meer dar. be wondering verdienen. Wanneer onze vijanden dit vandaag niet willen erkennen, zullen zij het morgen moeten inzien. Het heeft in het geheel geen nut ons behalve met de laffe, gemeene methoden van un zeerooverachtige wijze van oorlogvoe ren, ook nog met duistere dreigemen ten aan te vallën. Op die manier zal men het met ons niet klaar spelen. Men moet wel tot open, eerlijken wa penhandel overgaan. En zouden de Engelschen en Amerikanen storm wil len loopen op den Atlantikwall, dan zouden daar de Duitsche grenadiers tegenover hen staan, die tehuis in de gebieden van den luchtoorlog wellicht have en goed en vrouw en kind v?r- loren hebben. Zij hebben nog een re kening te vereffenen met de kinder moordenaars en woningblokkrakers. Niemand wil de groote offers brengen. Dr. Göbbels onderstreept de talmen de houding van alle Angelsaksische tegenstanders van het Rijk in deze „be slissende kwestie van den oorlog," d.w.z. de kwestie van een invasie in het westen. Zij zijn het weliswaar al len eens over de exorbitante eischen. die zij, bij hun vermeende overwin ning over ons. willen doen hooren. doch niemand wil de bloed- en men- schenoffers brengen, om deze militair te innen. Stalin ziedt van woede, dat Dat zijn de doelen der Britsche terreurvliegers bij hun aanvallen op Berlijn. Naast woonwijken werden onvervangbare cultuurmonumenten, kerken en ziekenhuizen door de bom men der Britsche luchtpiraten bij hun aanvallen op de Rijkshoofdstad ver hoest. De ingang van de zwaar beschadigde oude garnizoenskerk Srhprl/Hoifmann/CNF/Pa* m Vergeefsche Sovjet-aanvallen in den ceniralen sector. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Dec. Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Ten zuidwesten van Dnjeprope- trowsk werden de onder de bescher ming van dichten mist aanvallende sterke vijandelijke strijdkrachten te ruggeworpen. In het gebied ten zuidwesten van Krementsjoeg leverden onze troe pen den geheelen dag verbitterde gevechten met de steeds weer stormloQpende bolsjewisten. Bij de afweer van dezen aanval wer den talrijke Sovjet-pantserwagens stuk geschoten. In het gevechtsgebied ten noord oosten van Sjitomir en ten zuiden van Korosten bood de vyand tegen onze aanvallen hardnekkigen te genstand, zonder echter te kunnen verhinderen, dat onze troepen ver der oprukten. In den centralen sector vielen de bolsjewisten tusschen Pripet en Berezina, alsmede ten zuidwesten van Kritsjef wederom vergeefs aan. Bij eenige kleine penetraties zyn de gevechten nog aan den gang. Bij een geslaagde eigen aanvalsope- ratie aan de Pripet werden gevangenen en buit gemaakt. Een plaatselijke aan val van onze troepen ten westen van Smolensk bereikte de bevolen doelen. In weerwil van het ongunstige weer deed de luchtmacht met sterke for maties overdag en des nachts met goed gevolg aanvallen op vijandelijke troe penconcentraties en marschbewegingen in het gebied van Newel. Zij schoot gisteren alleen al in dit gebied 33 Sov jetvliegtuigen neer. Aan het Zuid-Italiaansche front» Aan Let Zuid-Italiaansche front kwam het in den westelijken en in den ISTANBOEL, 9 Dec. (Interinf) De minister van buitenl. zaken, Mene- mendzjogloe, heeft Woensdagavond te Ankara de vertegenwoordigers der Turksche en geallieerde pers ontvangen en tegenover hen een verklaring af gelegd over de besprekingen te Caïro. De conferentie van Caïro. zoo zeide hij en legde den nadruk op ieder woord, is één van de belangrijkste gebeurte nissen der huidige faze van den oorlog. Wij komen buitengewoon tevreden over onze besprekingen terug. Wij hebben daar over alle aspecten van de politiek en van den oorlog gesproken en deze de revue laten passeeren. Gij weet on getwijfeld, dat de uitnoodiging aan de Turksche regeering tot deze conferentie uitgegaan is van Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. De Sovjet- regeering had door Wysjinsky verte genwoordigd zullen worden, doch deze kon niet op tijd arriveeren en is eerst hedenochtend te Caïro aangekomen. Ik kan u intusschen verzekeren, dat de Sovjet-Unie, ook zonder Wysjinsky, aanwezig was. Wij hebben alle aspecten en proble men met een vaak meedoogenlooze openhartigheid, doch met begrip onder zocht. Wij hebben veel vernomen, dat wij niet. wisten. Onze gastheeren op hun beurt hebben van vele dingen, die hun onbekend waren, kennis ge nomen. Wij zijn nader tot hen, zij na der tot ons gekomen, opdat wij elkander beter begrijpen wat on ze belangen en onze moeilijkheden aangaat. Daar al onze besprekingen het stempel van dezen geest droegen, konden wij Caïro in een atmosfeer van volkomen hartelijkheid verlaten. Ik kan u zeggen, dat wij bij onze besprekingen, aldus Menemendz- jogloe, de richtlijnen van onze volkspartij hebben vastgehouden en dat onze buitenlandsche politiek onveranderd blijft. Na deze verklaring beantwoordde de minister talrijke vragen der persver- tegenwoor di gers. Berlijn over de verklaring. Te Berlijn wordt groote aandacht ge schonken aan deze verklaring. Volgens een daar beschikbare lezing heeft de mi nister alle Britsch-Amerikaansche com binaties over het resultaat der bespre-» kingen van Caïro beantwoord door er op te wijzen, dat de Turksche buiten landsche politiek vóór en na in begin sel onveranderd blijft. Een vraag of Turkije misschien aan den oorlog zou gaan deelnemen noemde Menemendz- jogloe ongegrond. oostelijken sector tot gevechten •'-an ge- ringeren omvang. Vijandelijke aanval len werden afgeslagen en eenige klei ne penetraties, die de voorgaande da gen ontstaan waren, door tegenaanval len van onze troepen opgeheven. Om een bergtop ten zuidwesten van Vena fro wordt nog gevochten. Boven het front heerschte een levendige weder zijdsche luchtactie. Daarbij werden hier vooral door luchtdoelgeschut 1"6 en in de rest van het Middellandsche Zeegebied zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de zware gevechten van de afge- loopen dagen heeft de 26ste pantserdi visie onder bevel van luitenant-gene raal Freiherr von Lüttwitz door haar voorbeeldige houding en standvastig heid alle doorbraakpogingen der Brit ten in den oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front verijdeld. NIEUWS IN HET KORT. Te Helmond is de diefstal van 4100 levensmiddelenkaarten, die half October werden vermist op het postkantoor, op gehelderd. In verband hiermede zijn vijf personen ter beschikking van de Sicher- heitspolizei gesteld. BERLIJN. 9 Dec. De A.N.P.-cor- «{respondent meldt: Aan het oostelijke front is de activi teit aanmerkelijk geluwd, t.en deele als gevolg van de sneeuwstormen, die vooral in Wit-Roethenië de operaties in hooge mate belemmeren. De activiteit beperkt zich op het oogenblik hoofdzakelijk tot het schier eiland Kertsj, de bocht van den Dnjepr en den saillant van Kiëf. Op het schiereiland Kertsj hebben Roemeensehe troepen, ondersteund door Duitsche zware wapens, het Sovjet- Russische bruggehoofd ten Z. van Kertsj veroverd. Het is aan te nemen, dat nu ook tegen het bruggehoofd ten N.O. van Kertsj de strijd zal worden aangebonden, met het doel. de Russen geheel van de Krim te verdrijven In de bocht van den Dnjepr is een pauze in de gevechten ingetreden, met uitzondering va., den sector ten Z.W. van Krementsjoeg, waar de bolsjewis ten hun bruggehoofd trachten te ver- grooten. Hun pogingen zijn er blijkbaar op gericht, het voor de Duitsche ra vitailleering onmisbare spoorwegnet onder hun controle te brengen De saillant van Kiëf is weder het tooneel van hevige Duitsche aanval len ten N.O. an Sjitorr-ir en ten Z. van Korosten, die overwegend in N.O. rich ting worden ondernomen en waarbij van Duitsche zijde zeer sterke pantser- strijdkrachten in den strijd worden ge worpen. DR. WIMMER BEZOCHT INSTEL LINGEN NED. ARBEIDSFRONT. AMSTERDAM, 9 Dec. De centra le persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: De General-Kommissar für Verwal- tung und Justiz, dr. Wimmer, bezocht dezer dagen eenige instellingen van het Nederlandsche Arbeidsfront, waar bij hij bijzondere belangstelling aan den dag legde voor het vormingsoord „Drakenburg". RUWE KATTE-, KONIJNE- EN HAZEVELLEN MOETEN WORDEN INGELEVERD. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. - Er wordt van bevoegde zijde nogmaals de aan dacht op gevestigd dat het verboden is ruwe katte-, konijne- en hazevellen e.d. te bereiden of te doen bereiden voor particuliere doeleinden. Uitzonde ringen op dit voorschrift worden niet toegelaten Tegen overtredingen hier van zal streng worden opgetreden. Alle ruwe vellen als bovenbedoeld moeten binnen drie dagen nadat zij zijn afgestroopt of op andere wijze af gedaan, verkocht en afgeleverd worden aan een erkenden opkooper of aan een bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder ingeschreven handelaar in hui den. Voor dezen verkoop heeft men, zulks in tegenstelling met hetgeen uit een eerder gepubliceerd bericht zou kunnen worden opgemaakt, geen spe ciale toestemming van het Rijksbureau noodig. TIEN HANDNAAIMACHINES GESTOLEN. UTRECHT, 8 Dec. Gisternacht hebben dieven ingebroken in een school hier ter stede, waar des avonds nijverheidsonderwijs aan meisjes wordt gegeven. Door middel van valsohe sleutels hebben de inbrekers zich toe gang tot de school verschaft, waar zij om. tien handnaaimachines hebben weten ?e stelen. Verder werden nog twintig handdoeken en eenige pakjes boter ontvreemd. Belangrijke militaire gebeurtenissen worden voorbereid. II Dec.: Zon op 8.39 u„ onfier 16.27 u. Maan onder 7.57 n., op 16.50 u. (17.24 u. volle maan). BERLIJN, 9 Dec. Martin Hallens- leben. de militaire correspondent van het DNB, maakt heden in een beschou wing over den algemeenen oorlogstoe stand de balans op van de militaire ge beurtenissen der laatste maanden waarbij hij tevens rekening houdt met de conferenties der geallieerden in Te heran en Caïro van strategisch stand punt. Hij komt daarbij tot de slotsom, dat de toestand voor de tegenstanders van Duitschland en Japan het typische kenmerk vertoont van militaire onze kerheid en dat achter de fronten be langrijke gebeurtenissen worden voor bereid. Hij schrijft: De onzekerheid met het oog op de verdere ontwikkeling van dezer oor log komt in het vijandelijke kamp. vooral echter in d tot dusver zicht baar geworden disposities van de vijan delijke generale staven overal tot uit drukking. Zij vindt haar reden in het fe't, dat zoowel Duitschland als Japan sedert de opening der offensieven hun ner tegenstanders slechts met ingehou den kracht-optreden en dat de conclu sies, die de vijanden daaruit hebben getrokken, onjuist zijn gebleken Dat geldt zoowel voor de veronder stelling, dat Duitschland na de terrein winst der Sovjets en tengevolge van de Anglo-Amerikaansche terreur thans dicht bij-de eindbeslissing is gebracht, evenals het geldt voor de these, dat Japan bij de gevoeligheid van zijn lan ge i;avitailleeringsverbindingen ter 'zee door massaal optreden van zee- en luchtstrijdkrachten -nel en zeker doo- delijk gewond kan worden. Daartegenover levert de balans der militaire gebeurtenissen der laatste maanden het nuchtere feit op, dat Duitschland evenals Japan weliswaar gebieden hebben opgegeven van hun veroverde ruimten, dat zij hier en daar ook slagen hebben geïncasseerd, maar dat zij merkwaardigerwijze hun hoofd oogmerk niet hebben gericht op de botsingen van het heden, maar veeleer op de samenvatting van heel hun oor logskracht op opvoering van hun po tentieel en op vergrooting zoowel als opleiding van nieuwe troepenconting«n- ten. Het komt den beiden bondgenooten thans ten goede, dat dJt pmces doot hun tegenstanders tijdens den duur van bijna een jaar niet of toch slechts als zonder belang getaxeerd is. Deze tijdwinst zal spoedig voor de tegen partij bemoeilijkend, zoo niet noodl )t> tig blijken Wat in Teheran en Caïro is besproken. Een verwijzing naar den algemeenen oorlogstoestand is voldoende om te we ten, wat in Teheran en Caïro onder werp van bespreking is geweest. Ont zaglijke offers aan goed en bloed zijn tot dusver door Engeland en de Sov jet-Unie gebracht, groote offers ook reeds door de Ver. Staten. Nog groote- re offers staan* militair te wachten. Want Duitschland is niet verslager, zooals opgenomen was in het vijande lijke plan voor 1943 en Japan is mid den in den loop van een zoo succesvol le afweer ter zee, dat men van een nieuwe phase der Amerikaansche ne derlaag moet spreken. Üe door de te genstanders vaak gebruikte term „glo bale strategie" is een phrase gebleken. Het feit. dat Duitschland door conso lideering der oorlogsomstandigheden een concentratie der oorlogsenergieën heeft voltrokken, welke de vijand ner gens poëtisch in staat is geweest te gen te gaan, schijnt in Teheran en Caïro de leiding te hebben gegeven aan de gesprekken. Wanneer men over winnaar is heeft men geen conferen ties noodig Zoo1 gezien, lijkt zelfs de oprichting van een z.g. tweede front tegen Duitschland tengevolge van de buitengewone afweerkracht van Duitschland een poging om minder mi litair dan veeleer door militaire mid delen psychologisch de schroef tegen Duitschland aan te draaien. Hier ech ter zal niet de psychologische, maar uitsluitend de militaire factor beslis sen. Inderdaad: belangrijke militaire gebeurtenissen worden voorbereid. Zij zijn, van Duitschland uit gezien, zoowel naar het oosten als naar het westen gericht. Het reservoir aan wapens en menschen is door de Duitsche oorlogvoering op grond van bepaalde plannen tijdens den veldtocht van 1943 slechts uiterst spaarzaam behandeld. Het zal in zijn geheele kracht dus nog tot ont plooiing gebracht moeten worden. Bezorgdheid hierover heerschte on- Bekendmaking. AANGIFTE VAN BEDRIJFS- EN INRICHTINGSAANDEELEN VAN CAFé's, BEDRIJVEN, WELKE MAAL TIJDEN VERSTREKKEN, ALSMEDE HUIS VESTINGSBEDRIJ VEN. 's-GRAVENHAGE. 9 Dec. De Com missaris-Generaal voor Financiën en Economie heeft op grond van artikel 1 sub. 8 en van de artikelen 3 en 5 van de Metaalverordening (79/1942) bepaald, dat alle café's, bedrijven, welke maal tijden verstrekken ei. huisvestingsbe- arijven hun geheelen voorraad bedrijfs- en inrichtingsbestanddeelen schriftelijk moeten aangeven bij de Bedrijfsgroep Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension- en Aanverwante Bedrijven. Nassau Zui- lensteinstraat 22, Den Haag. Welke Bedrijfs- en Inrichtingsbestand deelen onder de verplichting tot aan gifte vallen is nauwkeurig vastgelegd in bijzondere richtsnoeren van de Hauptabteilung Gewerbliche Wirtschaft (Referat Metallmobilisierung). De Be drijfsgroep zendt haar leden deze richtsnoeren met de aangifteformulie ren per post toe. De aangifteformu lieren moeten binnen 14 dagen na de ontvangst ingevuld aan de Bedrijfs groep worden toegezonden. Bedrijven, die geen lid van de Be drijfsgroep zijn. moeten binnen 4 dagen na het verschijnen van deze beschikking aangifteformulieren en richtsnoeren bij de Bedrijfsgroep aanvragen, daar deze Bedrijfsgroep belast is met de be handeling. De Bedrijfsgroep zal in haar op 11 December 1943 verschijnend vakorgaan een nauwkeurige toelichting betreffen de de uitvoering van den aangifteplicht geven. beperkt in Teheran en Caïro en zocht koortsachtig naar een uitweg in nieuwe territoriale tremplinmogelijkheden. Daarop wachten de Duitsche wapens, terwijl de Duitsche leiding, steunend op de doorslaande kracht van haar militaire middelen, gelaten de ontwik keling op zich laat afkomen. Eén ding is echter reeds zeker: n.l. dat de Duitsche tegenzet bij de tegen standers een heel andere zenuwbeproe ving zal oproepen dan de vijanden voor Duitschland tot stand wilden brengen. En overigens zullen de nieuw ste Duitsche wapens, zooals onlangs een bekend Duitsch. publicist schreef, ook het Engelsche volk zeer snel de vraag opdringen hoe lang zoo'n oorlog volgehouden kan worden. VREDEGERECHTSHOF. BRANDSTICHTING DOOR LID NED. UNIE IN W.A.-RUSTKAMER TE LEIDEN. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Ver dachte P had in den nacht van 9 op 10 Mei 1942 brand gesticht in de W A - rustkamer op de Burcht te Leiden. Van het vonnis van den vrederechter was verdachte bij het hof in beroep gekomen. Aan het desbetreffende arrest van het hof is het volgende ontleend: Hoewel van oordeel zijnde, dat brandstichting in eigendommen van po litieke tegenstanders, waaraan- verdach te zich mede schuldig heeft gemaakt, in het algemeen een hoogst ernstig misdrijf, dat met een zeer zware straf vergolden moet worden, behoort te worden aangemerkt, acht het Hof in dit bijzondere geval omstandigheden aanwezig, welke de oplegging eener lichtere straf aan verdachte rechtvaar digen. Verdachte heeft als lid van de voor malige Ned. Unie en als zoodanig des tijds werkzaam in één harer gebouwen, waarin propagandamateriaal was opge slagen, moeten ondervinden dat door politieke tegenstanders der Ned. Unie bedoeld materiaal werd vernield Hier tegenover heeft verdachte het plan op gevat zijn politieke tegenstanders met gelijke munt te betalen, weshalve hij in de rustkamer der W.A., gevestigd in de Burcht te Leiden, zij het ook met weinig doeltreffende middelen, brand heeft gesticht. Het Hof beschouwt brandstichting met oogmerken als hierbedoeld, bepaal delijk in de phase van den politieken strijd, waarin zij plaats vond, mede als uiting, welke met de toenmalige „straat revolutie" in verband staat. Wel acht het Hof de daad van zoodanig ernstigen aard, dat met het oog op het daaraan verbonden gevaar voor de algemeene veiligheid daartegenover met kracht behoort *e worden opgetreden, waar bij -echter een in de hierbedoelde revo- lutionnaire omstandigheden zelve ge gronde bijzondere maatstaf van beoor deeling aangelegd behoort teworden. Dit brengt mede, dat het door verdachte gepleegde strafbare feit uit een oog punt van strafwaardigheid hem minder zwaar aangerekend behoort te worden dan onder normale omstandigheden en thans, nu van straatrevolutie geen sprake meer kan zijn. geboden zou zijn Het Hof veroordeelde verdachte P tot gevangenisstraf voor den tijd van 11 maanden onder aftrek van den tijd door hem in preventieve hechtenis doorgebracht. Daar deze tijd reeds meer dan 11 maanden bedroeg, gelastte het Hof de onmiddellijke invrijheidstelling van veroordeelde. (Uitknippen en bewaren). V«n Dec. t e m. 25 Dec. Brood: 51A en 52A, elk 4 rants.' 51B en 52ü elk 1 r. 3. Beschuit: 51 en 52, 1 rants, beschuit, brood of gebak. Bloem, brood of gebak: 718 en 719 elk 1 rants. Havermout: 720 125 gr. Gort: 721 125 gr. Kindervoedsel: 51A 250 gr. gort 51B 250 gr. rijst of gort. Boter: 5ÏA l/z rants, boter, 51B V* rants, margarine. 50B V* rants, bak- en braadvet of margarine. 52A en 52B boter rants, marga rine Volvette of 40+ kaas: 722 100 gr Melk: 51 en 52 (t 3/4 1.). Taptemelk: 51 en 52 (1 3/4 1.) Vleesch: 51A en 52A: 1 rants., 51B en 52B 1/4 rants. Aardappelen: 51 en 52 2 kg. 51 Toe slag 2 kg. Suiker: 723 500 gr. Jam: 724 250 gr. Koffiesurrogaat: 725 250 gr Vervangingsmiddelen: 726 1 rants. Versnaperingen: 51 100 gr. choc. 52 100 gr. suikerwerk. Tabak: 51 en 52 elk 1 rants, siga ren, tabak of sigaretten. Bijzondere rantsoenen: 4-77 Reserve Va rants, boter. Op deze bonnen mag reeds op 11 Dec. worden gekocht, uitgezon derd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn 14 dagen geldig, uitge zonderd 50B, 52A, 52B boter 12 Dec. t.e.m. 22 Januari. HET JUBILEUM VAN Dr DEGENAAR. Dr. Degenaar verzoekt ons mede te deelcn dat hij er prijs op stelt den dag vap zijn 40-jarig ambtsjubileum in eigen kring te herdenken. GESLAAGD. Onze oud-stadgenoote Lieke Berends slaagde voor het eindexamen van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, hoofdvak piano. ORGANIST BENOEMD. Tot organist van de R.K, kerk aan het Verdronkenoord is benoemd de heer L, Pielage, thans organist van de St. Agathakerk te Beverwijk, voor welk ambt hij nu h^eft bedankt. ER KOMEN APPELEN. Van het Plaatselijk Verdeelingskan- toor v. Groenten en Fruit ontvingen wij de mededeeling, dat binnenkort voor de bevolking van Alkmaar een belangrijk kwantum appelen zal wor den beschikbaar gesteld. Aangezien men een ieder hiervan wil laten pro fiteered is de hoeveelheid, welke per ingezetene kan worden beschikbaar gesteld, niet zoo heel groot, n.l. een half kilogram. Nochtans zal deze dis tributie voor velen een welkome ver rassing zijn. Om een goede regeling en een vlot verloop hiervan te bewerk stelligen, zal het noodig zijn, dat men zich zoodra mogelijk bij den betrok ken kleinhandelaar laat inschrijven op de klantenlijst, daar men anders niet voor de verstrekking in aanmer king komt. Kleinhandelaren, die nade re inlichtingen wenschen, kunnen zich hiertoe wenden tot het Plaatselijk Ver- deelingskantoor aan het Vlaanderhof. Ten overvloede wijzen wij er nog eens op, dat de regeling alleen geldt voor Alkmaar en dus niet voor de bui tengemeenten. KERKCONCERT. De Kapelkerk was, zooals gewoonlijk, met een groote schare luisteraars gevuld. Het licht straalde uit de prachtige kroonlampen, en het was er weldadig warm. Feike Asma, de organist, overtrof zich in prima uitvoering van „concerto, a moll" Vivaldi-Bach; „Aria mit variatio- nen" van Handel; „Variaties over een Oud-Nederlandsch lied" van Mudde; en „Toccata" (5de symphonie) van Widor. Hoe meer men aan de opvatting en uit voering door dezen kunstenaar gewend raakt, hoe grooter wordt de waardee ring voor zijn geweldig kunnen. Zóó ma- zikaal, zóó1 ontzaggelijk technisch ontwik keld, zóó'n Instrumenteering't is prachtig en zeer indrukwekkend. Wat een technisch beheerschen, wat een kracht en uithoudingsvermogen is er b.v niet noodig voor zoo'n uitbeelding van die toccata-aceporden; aldoor in vlug TOELICHTING OP DE BONNENLIJST. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Voor de periode van 12 December tot en met 25 December is voor het koopen van 100 gram volvette, '0 Limburgsche of Hervesche kaas bon „Algemeen 722" geldig 'verklaard. Op de rantsoen bonnen dienen gedurende deze periode eveneens de vette soorten te worden afgeleverd. Voorts is op elk der bon nen „Boter 52a en 52b" voor personen van 021 jaar een aanvullend rant soen van 125 gram margarine ver krijgbaar. De bonnen „Boter 52a en 52b" zijn, evenals bon „boter 50b," waarop zooals reeds is gepubliceerd 100 gr. bak- en braadvet of 125 gram marga rine verkrijgbaar is, geldig tot er. met 22 Januari Voor kinderen van 04 jaar is een bijzonder rantsoen van 125 gram boter op bon „Reserve 477" beschikbaar gesteld. De bonnen „reserve 477" zijn tot en met 25 December geldig. Aangezien bon „Toeslag 52" van de toeslagkaart voor aardappelen ter ver krijging van een nieuwe kaart moest worden ingeleverd, is bon „Toeslag 51" voor het koopen van de dubbele hoeveelheid, d.i. dus 2 kg. aardappe len, geldig verklaard. Tweede verdachte bekent. Naar we vernemen heeft ook de tweede verdachte van den moord op den veehouder Palenstijn te Schel linkhout, de venter Heins uit Hoorn, een bekentenis afgelegd. Voor de politie is dit een mooi suc ces en in het bijzonder voor den op perwachtmeester der marechaussee te Schellinkbout, den heer Van Ameron- gen, die tot de opheldering van deze zaak veel heeft bijgedragen. De Schellinkhouter inwoner Vr., die enkele dagen na den moord werd ge arresteerd, is gistermorgen weer op vrije voeten gesteld. tempo, steeds forto, dringt zich deze vuurspattende kracht steeds meer aan je op en1 hoe verder de ontwikkeling zich voort beweegt en een krachtige melodie meer naar voren komt, des te meer wordt je de adem benomen en maak je de emoties mee. Feike Asma gaat nu door heel Neder land. na den oorlog gaat hij door geheel Eurooa, en overwint alles. Jaap Stotijn, de kunstenaar van Euro- peesche vermaardheid speelde „Concer to in G" van Handel; „Drie Oud-Neder- landsche Liederen," mooi bewerkt door Joh. Wagenaar; „Piece" van Pierné; „Pastorale" van Salnt-Saëns en „Aria" van Roussel. Wie kent Jaap Stotijn, den hoboïst niet? De geïncarneerde idee van „den herders knaap". Zijn spel Is een volmaaktheid, «die in hem na eeuwenlange voorberei ding naar buiten treedt. Daar staat niet meer eén mensch. maar de „idee" zelf. Tn het stille, waarme licht was de figuur vaag te zien. maar de hobo en de beide handen waren in 't volle lirht. vol rust, vol zekerheid Men kan niet anders dan Stotijn, na afloop de hand drukken, en dan zeg je ..wat heb je weer p'^ht'g •gespeeld. Jaap." meer weet Ie niet te zeggen maar het geluk straalt uit je ooeen, en hïi is even gelukkig, en be grijpt volkomen, want hii kent waarheid in eenvoud. (Jac. Jansen.) JAN COUVéE, SOLO-PÏANÏST. Onzen plaatsgenoot geeft a.s. Maandag avond een piano-concert met een pro gramma, dat klinkt als een klok. Wer ken van Scarlatti, Beethoven, Brahms, een belangrijke sonatinie van Cor de Groot, Turina. Granados, Albeniz en Chopin als sluiting. Dit programma verdient in alle opzich ten onze belangstelling. AGENDA. Vrijdag 1 Dec. 7.15 uur G. Vlies, Abonn. voorst. Tehuis voor dames. Zaterdag 11 Dec. 7—9.30 uur Heiloa, Rustende Jager, Ko nijnentent. Zondag 12 Dec. 96 uur, Heiloo, Rustende Jager, Ko nijnentent. DE SCHAGER MARKT. Veel bijzonders valt er dit keer niet te melden van de markt. Het was er wel wat stil, alleen op de konijnenmarkt was aardig belangstelling. Voor de Centrale was ook weinig aan gevoerd, n.l. 13 koeien, 1 pink», 23 nuch tere schapen, 133 schapen en 27 varkens. De aanvoer van biggen ging nogal. Deze dieren waren iets hooger in prijs, maar ze waren dooreengenomen van bes te kwaliteit. De noteering was f 40—f 90 met een slechten handel. De aanvoer van konijnen was vrij groot, slachtprijs f 1 per kg. De beste fokkoniinen golden f30 f 35. De handel was trekkend met een afloopende markt, 's Morgens vroeg waren zé duurder dan later, maar de markt leek .wel wat over voerd, zoodat er verscheidene mee terug naar huis gingen. Jonge kippen waren niet aangevoerd. Wel was er een aantal slachtkippen, die f 0.90 per kg. golden, evenals de eenden. Het bezoek was merkbaar minder dan de vorige weken.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1