nbod. DAGBLAD VOOR i' Tactisch superieure legerleiding der Duitschers Sovjets verloren 15.000 man bij Sjitomir, Bolsjewisten leden bloedige verliezen. Eden over de Conferentie van Drie. Nieuws in 't kort. Verduister v. 16.308.30. Tsjerkassy ontruimd. Roemeensch veldheer onderscheiden. Engeland geeft belangen der kleine landen prijs. Benesj heeft niets geleerd. HERBERT GILLE, DE EIKENLOOFDRAGER. Commandant der Wikingers. STAD EN OMGEVING. Op den Grebbeberg Heiloo. Langedijk. Nieuwe Niedorv. en die vandaan? plyk kou gevat; nu dadelijk te met AKKER- [is niet noodig, zoo CKERTJES zijn. |ES stillen direct en maken dat fettig gaat voelen. 175 20 59 8.75 72 15 14 4.80 116 20 16 5.80 175 15 37 11.86 143 30 13 4.76 175 36 21 4.86 59 13 36 4.53 175 13 66 13.46 101 30 22 3.36 175 30 25 5.83 aan: caramboles, en gemiddelde), oogenblik: 190 66 13.46 7.54 102 6.56 59 8.75 44 10.29 6.28 40 11.66 6.74 14 49 7.60 5.48 04 34 5.83 5.28 16 28 5.80 4.75 6 6 6 4 4 4 2 |30 22 3.85 3.15 0 in volgorde aan: ge- 1 aantal caramboles, hoogste gem., alg. I). lunst en wetenschap- pweg, Alkmaar; poli- Marinus, Den Haag; |N Adema, Alkmaar; Irsen, Hoorn; binnen- paar: D A. Klomp; I Werkman, Alkmaar, pn Helder, A. C. van Schagen: A. Eriks, bnd: J. Belterman te |k: W J. Harwijne ijriesland: Jac. Groot |dv.-rubriek: W. Ra- lan; voor de plaatsel. en heeren- IORLOGES. |QUé, Nieuwe- pk Koningsweg. vooruitbetaling. pasen f25; een hangklok f25; bij 90 cm. f 12. Iteijn, Houthaven- I jonge tijger f 25. pndrikstraat 30. z.g.a.n. f25. L. fgracht 183. f 20. Heijmans, In 55. |unstoel m. mo- f 10; net oud asje voor pl.m. Sougé, Brouwer- len los bont f25. yoormeer 22A. Irviesje 18-dl f 10; l(eiken) f2.50: an- |enkastje f7.50; f 5. Kuiper, •9. hor k. kamer m. |els f25; poppen- dubb. poppenka- |50 f7.50; poppen- Kuiper, Llnden- bl. br. met pl. Jih. kapdoos f5; |et beeld f5; z.g. met vest, flinke "Cuijsten, Dahlia- Imah. tafel diam. [20. Keyman, Wes- mfoor gr. f4.50; (keuken) f3: z.g. ispel f 1.50. Bree- sstraat 7. f4.50; tegel thee- f 10: mooi dam- f 14; beenen do- .50. Breeker, C. traat 7. ontkraag f 25. C. Rijksstraatweg mol. poppenwieg f 20: comol. speel- Nap, Holleweg 83, kachel f 35. Jt>. lustenburg B 95, ekast f22.50. Ny- •eg A 432. HHloo. ledikant f65: 3 ;ordijnen f75; b°- tservies f 45. D. eT-enweg A 18, Groet. ïr f 120: een m. nlaten f2«0; on piëdestal f 40. ijer, Snaarmans- ItAAGD. felkleed. Broers, 49. bslee. Staverman, n Kerstboomverl. eland, N. Beets- grijs rokje. Lyn- nanslaan 62. ger 220 V. i.g.st. Stompetoren. een boekenkast, j 1.50 en een lo- Pluister. Midden- Hugowaard. fst met rekstok, tboomverl. Wie eras 176. m. of z. banden, al 102. (terra) en een o^r-n. P v. d. ?owaard 96A (Z.) met toebeh. weg C 80. HHino. m. 39. Training •k. lft. 17 J. v. d. rweg 133. ripublement. Fa. Setraat 55. leitje 1. 60 cm., m. 26 of 27, stel haardstoel. De merstraatw. 94E. m. toebeh. Aan- prijsoog. v. 4. straat 36. Ver jas of regen- j. Langerak, Bo st. Pancras. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voor dam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 15 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 293, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie min. f 1.40, elke m.M. mee» f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Ryk f 2.63. Losse nummers 5 cent. Activiteit in den Noordelijken sector op komst? De militaire corespondent van het DNB, Martin Hallensleben, ka rakteriseert den toestand aan het Oostelijk front door een verdere verschuiving der gevechten ten zuidwesten van Krementsjoeg en door een hervatting van de bolsje wistische doorbraakpogingen in het gebied van Newel. Hij schrijft: Terwijl de tegenaanval der divi sies van generaal-veldmaarschalk Von Manstein ten westen van Kief thans tot den Teteref is vooruitge schoven en de pogingen der bolsje wisten ten westen van Gomel in den zoogenaamden natten driehoek tusschen Dnjepr en Pripet min of meer zijn blijven steken, concen- treeren de bolsjewisten hun in spanningen nu op de Duitsche stel lingen ten zuidwesten van Kre mentsjoeg. Het moet derhalve als een tactischen tegenzet van de Duitsche leiding wor den beschouwd, wanneer deze, on danks het succesvolle handhaven van de Duitsche posities in en om Tsjer kassy gedurende de zware gevechten der laatste weken, juist het bevel tot ontruiming van deze stad heeft ge geven. Want hier, in de zuidelijke flank van het tegen Kief opereerende leger van Manstein, bevond zich het Duitsche front in een tactisch ongun stige positie door een dunne uitstul ping van het front. Dat de terugtrek king daarvan naar een gunstiger stel ling eerst thans geschiedde, dwingt tot de gevolgtrekking, dat men de bol sjewisten hier zoo lang bezig wilde houden tot de slagen ten noorden en ten zuiden van dit gebied de beoogde Duitsche steunpuntketen resp. een tac tisch gunstigere uitgangslinie zouden hebben he-eikt. Dit tijdstip is blijk baar thans aangebroken Slag om Kirowgrad. Zuidelijker zijn de gevechten thans Kirowgrad zoo dicht genaderd, dat het gerechtvaardigd is te spreken van het begin van aen slag om aeze plaats Dit beteekent niets anders dan een voort- zétting van de gevechten »n het gebied ten zuidwesten van Krementsjceg. die sedert langen tijd ononderbroken voortgaan. Met een dergelijke ontwik keling moest men aan Duitsche zijde De Britsche minister van buiten- landsche zaken heeft bij de opening der debatten over den oorlog in het Engelsche Lagerhuis een rede gehou den, waarin hij, naar de Britsche be richtendienst meldt, ook gesproken heeft over de jongste conferentie der geallieerden. Eden verklaarde, dat de eerste der beide conferenties te Caïro, alsmede die van Teheran geheel en al in het teeken stonden van de militaire aan gelegenheden. Eden beweerde, dat het op deze conferenties gelukt is de mi litaire aangelegenheden der geallieer den in een compleet en omvattend „voorbereidingsstadium" onder te brengen zooals tot dusver in dezen oorlog door de geallieerden nog niet was bereikt. Met betrekking tot de kwesties over den strijd der geallieerden tegen Japan en die op de eerste conferentie te Caïro behandeld zijn, zeide Eden: „Wij moeten Japan bestrijden tot het bittere einde, ongeacht de kosten en den tijd, die hiervoor noodig zijn." Eden verklaarde verder, dat hij uitdrukking gaf aan zijn hoop, dat deze besprekin gen den grondslag zouden vormen voor een toekomstige samenwerking tus schen Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, de Ver. Staten en Turkije. Hij noem de het onderhoud met den Turkschen president „zeer bemoedigend". Die moeilyke Apennyen! Eden heeft in het verder verloop van zijn rede ten aanzien van de ge vechten in Italië verklaard, dat toe gegeven moet worden, dat de op- marsch der geallieerde legers in de derde en vierde maand van den veld tocht „niet heelemaal zoo opzienbaren de afstanden heeft afgelegd" als in de beide eerste maanden der gevechten. Eden verklaarde dit met er op te wij zen, dat thans de nauwste plaats van het Italiaansche schiereiland was be reikt waar de Apennijnen zich bijna uitstrekken van kust tot ^kust. W,aar geen bergen zijn, komen overstroo mingen in hun plaats en de Duitschers buiten deze voordeelen buitengewoon goed uit. en men heeft dat rekening houden, ook gedaan. De bolsjewisten lijden hier bui tengewoon bloedige verliezen aan hun reeds weken op deze plaats voortdurend in den strijd gewor pen reserves, die gedeeltelijk bij eengeraapt zijn uit alle lichtingen en dikwijls ook steeds weer wor den aangevuld door burgerlijke elementen van dicht bij het front. Ook hier moest de massa bereiken, wat de kwaliteit ontzegd bleef. En de massa bereikte in feite nog min der. Nieuwe harde, buitengewoon ver bitterde gevechten zijn aanstaande. Want de leiding der bolsjewisten zal het zich op den duur niet kunnen ver oorloven haar front in dezen geheel en sector mét eiken stap voorwaarts door een voortdurend toenemend gevaar bedreigd te zien, dat verder naar het zuiden op den loer ligt. Want ten noor den van Kriwoirog springt het Duit sche front nog tamelijk ver naar het oosten naar den Dnjepr naar voren Om die reden zal men ook in den in het zuiden aansluitenden sector spoe dig intensiever gevechten moeten ver wachten. De Duitsche operaties bij Kief. De Duitsche operaties ten westen van Kief hebben den Teteref bereikt, een rivier, die de bolsjewisten krach tig hebben versterkt door stellingen De vraag is nu hoe Manstein verder zal opereeren, of hij op frontale wijze zal aanvallen of de stellingen der bolsjewisten aan den Teteref van de flanken uit zal oprollen. In elk ge val ziet het er niet naar uit, dat de Duitsche maarschalk zijn divisies den pas zal laten markeeren. Zijn tot nu toe bereikte successen kenmerken het beste het sedert Sjitomir en Korosten naar het oosten gerichte Duitsche ini tiatief. De strijd bij Newel. Nieuwvis de hervatting van de bol sjewistische doorbraakpogingen in het gebied ten zuiden van Newel. In hoe verre de aderlating van Maandag den bolsjewisten zal hebben geleerd, dat de Duitsche afweer ondanks alle elasticiteit over het algemeen ook hier ingesteld is op de mogelijkheden der toekomst, zaj moeten worden af gewacht. In elk geval heeft de poging van Maandag der bolsjewisten geen resultaten gehad. De gevechten duren nog voort Aan beide zijden schijnt het pantserwapen weer op den voorgrond te komen, tenminste op dit gevechts terrein. Van hier naar boven tot Leningrad valt opnieuw een grootere activiteit van bolsjewistische verkenningstroe pen waar te nemen. Deze schijnt in verband"" te staan met het plan der bolsjewisten dezen tot nu toe verstar den sector van het front tijdens de ko mende vorstperiode weder tot leven te brengen Daarop duiden ook de aan vallen van Maandag door de bolsje wisten aan het Wolchoffront onderno men, ditmaal ter sterkte van een regi ment. Intusschen is daar echter de dooi weer ingevallen, zoodat de vijand zijn plan op het oogenblik nauwelijks tot uitvoering zal kunnen brengen. 1 RADIOGROETEN AAN NEDER- LANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Door samenwerking van den Ne- derlandschen Omroep met den Duitschen Europazender, kan tus schen 26 December en 2 Januari een beperkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden (max. 3 personen per familie) wor den uitgesproken aan Nederland- sche arbeiders in Duitschland en bovendien êan Nederlandsche vrij willigers, die strijden aan het Oost front (dus niet aan de andere fronten). Deze groeten worden t.z.t. in één der studio's van den Neder- landschen Omroep te Hilversum opgenomen Zij die hiervoor in aanmerking willen komen gelieven vóór 20 De cember 1943 hiervan op een in blokletters geschreven briefkaart, waarop in den linkerbovenhoek vermeld moet worden: Arbeiders- groeten (of Oostfrontgroeten), ken nis te geven aan den Nederland- schen Omroep, afdeeling Pers en Propaganda, Schuttersweg 8 te Hilversum. Verder vermeld: 1) Naam van dengene voor wien de groet bestemd is. 2) Plaats of ge bied waar de betrokkene zich be vindt (eventueel weermachtsonder deel en dienstrang). 3) Familiebe- trekking(en) van hen die den groet (en) uitspreken. 4) Nauwkeurig adres aanvrager. Onvolledige opgaven worden niet in behandeling genomen. Wie in aanmerking komt, ont vangt een oproep van den Neder- landschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te komen op den dag, waarop de groeten kunnen worden uitgesproken Zonder per soonlijken oproep is het onnoodig zich in Hilversum te melden. Men wordt er nog op attent ge maakt dat de groeten alleen per soonlijk kunnen worden uitgespro ken. Postzegels gesmokkeld. De 21-jarige Nederlander G. v. C., die een verzameling kostbare postzegels bezit, wilde deze op slinksche wijze uit Frankrijk, waar hij woonde, uitvoeren. De douane betrapte hem en de rechtbank te Avesnet veroor deelde hem tot 3 maanden gevangenis straf, 5000 francs boete en een fiscale boe te van 1 millioen francs. Inbraken in Sneek. Verleden week hebben inbrekers Sneek onveilig gemaakt. Op verschillende plaatsen hebben zij hun slag geslagen en o.a. geld, zilveren voor werpen, lijfgoederen en dekens gestolen, alles een groote waarde vertegenwoordi gende. Duizend pakjes shag! Te Hilvarenbeek hebben controle-ambtenaren een groep van zeven smokkelaars aangehouden, die samen ruim duizend pakjes Belgische shag over de grens hadden gesmokkeld en deze thans verder zouden transportee ren De geheele voorraad is in beslag ge nomen. Britsche verliezen. De Britsche verlie zen in Italië van den dag der landing tot 24 Nov bedragen volgens Eden 16.044 man. w.o 3212 dooden en 9709 gewonden. De Amerikanen verloren in dezelfde periode 10.649 man. De aardbevingen In Anatolië. Bij de jongste aardbeving in N.O.-Anatolië zijn 4016 personen om het leven gekomen en 4471 gewond, terwijl 24.000 huizen werden vernield. 16 December. Zon op 8.44, o. 16.27. Maan o. 11.54, op 21.15 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Dec. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Kirowograd en Tsjerkassy versterkte de vijand gisteren zijn druk. Er ontstonden verbitterde nog voortdurende ge vechten, in het verloop waarvan de bolsjewisten door zware, bloe dige offers op enkele plaatsen ter- 1 rein konden veroveren. De stad Tsjerkassy, welker bezetting de vijand in wekenlange gevechten tevergeefs trachtte te omsingelen, is in den afgeloopen nacht door onze troepen overeenkomstig het bevel ontruimd. In het aanvalsgebied ten noordoos ten van Sjitomir zuiverden onze troe pen den westelijken oever van de Te teref van uiteengeslagen vijandelijke afdeelingen. Van 6 tot 13 December verloor de vijand daar 4400 gevange nen en rond 11.000 dooden. 927 stuk ken geschut, 254 pantserwagens en een groot aantal lichte en zware infante- rie-wapens werden buitgemaakt of vernietigd. Bij deze gevechten hebben zich de Thuringsche 1ste pantserdivi sie onder bevel van luitenant-generaal Krüger en de Brandenburgsche 68ste infanteriedivisie onder bevel van ko lonel Scheuerpflug zich bijzonder on derscheiden. D« -Dag der Duitsche spoorwegmannen". In tegenwoordigheid van Rijksminister dr. Goebbels, den Rijksminister ven het verkeerswezen, dr. Dorpmüller, den Rijksorganisatieleider, dr. Ley, generaal-veldmaarschalk Milch enz. had ter gelegenheid van den .Dag der Duitsche spoorweg- mannen' een groote bijeenkomst in het Berlijnsche Volkstheater plaats, bij welke gelegenheid de spoorwegmannen, die zich In den oorlog hebban onderscheiden, met het Ridderkruis van het Kruis voor Oorlogsverdiensten werden begiftigd. Rijksminister dr. Goebbels feliciteert de mannen met hun ondeiscneiding Orbis-Holland/Pax m Ten zuiden van Newel vielen de bolsjewisten na krachtige voorbe reiding door de artillerie met ver scheidene divisies en sterke pant serstrijdkrachten aan. Zij werden afgeslagen; enkele plaatselijke penetraties werden afgegrendeld, andere in een tegenaanval opgehe ven. Talrijke pantserwagens ble ven stukgeschoten op het slagveld staan. Aan het Zuid-Italiaansche front ver liep de dag, met uitzondering van plaatselijke gevechtsactie aan de Adri- atische kust, ook gisteren kalm Luchtaanvallen op Duitschland. Formaties vijandelijke bommenwer pers vlogen gisteren in de middaguren ondpr de bescherming van mist en het dichte wolkendek naar noordwest- Duitschland. Talrijke brisant- en brandbommen veroorzaakten schade in woonwijken van velschillende plaatsen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen vij andelijke storingsvliegtuigen bommen op het RijnSch-Westfaalsche industrie gebied. De Führer heeft op 8 December '43 het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den Roemeenschen generaai-majoor Corne- liu Teodorini. Zooals het Duitsche weermaehtbericht op 8 December j.l. meldde, hebben formaties van de 6e Roemeensche di visie cavalerie onder bevel van den ridderkruisdrager generaai-majoor Teo dorini, gesteund door Duitsche zware wapens en Duitsche, Roemeensche en Kroatische vliegers het sovjet-lan- dingshoofd ten zuiden van Kertsj opge ruimd. Generaal Corneliu Teodorini staat als brigade-resp. divisie-comman dant sinds ruim 2 jaar in de voorste linie in den strijd tegen het bolsje wisme. In dien tijd hebben zich de door hem geleide troppen herhaaldelijk bijzonder onderscheiden. Op 27 Aug. 1943 verleende de Führer hem 't rid derkruis van het ijzeren kruis. KERSTFEESTEN VOOR KINDEREN VAN IN DUITSCHLAND WERKENDE NEDERLANDERS. In het kader van de verzorgingsactie: „Door het kind voor het kind" wordt, evenals vorig jaar wederom een aantal kerstfeesten georganiseerd voor de kinderen van in Duitschland werkende Nederlanders. Op die kerstfeesten zul len aan de kinderen ook geschenken worden uitgedeeld. Zij worden o.a. ge houden in 't Gulden Vlies te Alkmaar op 21 Deo» te 9.30 uur. Volgens het oordeel van Duit sche politieke kringen is de. tekst van het verdrag tusschen Moskou en dr. Benesj niet van sensationee- len aard. Het verdrag bindt de uitgeweken Tsjechische regeering op ondubbelzinnige wijze aan Mos kou en sluit aldus een ontwikke ling af, die zich reeds sedert lang heeft afgeteekend. Politiek gezien demonstreert het verdrag, dat de Tsjechische emigranten, in het bij zonder dr. Benesj, niet in staat zijn uit het verleden te leeren. Het toont verder aan, dat de Sovjet- diplomatie een nieuwe overwinning heeft bevochten ten koste van Enge land. Dit Tsjechisch-Sovjet-Russische verdrag bezegelt dat Groot-Brittannië afziet van een eigen politiek in Mid den-Europa. Met haar goedkeuring van het door Benesj in Moskou geslo ten verdrag geeft de Britsche regee ring de belangen van alle kleine staten, voor welker verdediging zij zooge naamd in den oorlog is gegaan, prijs SS-PK, Juli 1942. De „Wiking" stormt naar het zuiden De Don wordt overschreden. Een afdee ling verkenners der divisie slaat de terug- vliedende vijandelijke colonnes uiteen en verhindert aldus een geordenden terug tocht van den vijand naar het zuiden. Verder stoot deze afdeeling naar voren, steeds verder. Zij schenkt geen aandacht aan de sterke vijandelijke troepen, die aan beide zijden van de doorbraakplaats zijn blijven staan. Rakowo Tawritschki, Boswodny en Andronoff worden in har den strijd genomen. In de eindelooze rijen krijgsgevangenen bevinden zich soldaten van tien verschillende vijandelijke divi sies. Onhoudbaar gaat\ de aanval voorwaarts. Deelen van een Sovjet-Armee worden uit Jegorlikskaja geworpen, met krachtig voorwaartsdringen wordt Sredny Jegorlijk bereikt. De verkennersafdeeling staat vol komen op zich zelf, zonder voeling met de nadringende eigen divisie. Naast en achter haar bewegen zich sterke vijande lijke krachten. Oe vijand weet waarom het gaat en valt in den nacht telkens en telkens weer verbeten met friseh in den strijd gevoer de brigades aan. Maar de aanvallen wor den woedend afgeslagen, ja, zelfs groote deelen van een pantsercorps worden ver nietigd. Deze koene en meedoogenlooze stoot diep in het hart van den vijand bracht de verkenners-afdeeling bijna tot aan den Koeban. De nastootende eigen divisie gelukt het spoedig de rivier over te steken. Leider van deze succesvolle onderne ming is de 45-jarige commandeur van een 'artillerie-regiment. In den eersten wereld oorlog werd hij met het ijzeren kruis eer ste en tweede klasse beloond, het Duit sche kruis in goud verwierf hij reeds in het oosten. Thans wordt hem het ridder kruis bij het ijzeren kruis verleend. Blikken wij terug op de afgeloopen ge vechten, dan vinden wij hem altoos aan het hoofd van zijn troepen hetzij als eenvoudig soldaat, als chef van een bat terij of, zooals thans, als bataljonscom mandeur. Zichzelf niet ontziend, is hij een voorbeeld van elan en bezieling, sleept hij zijn mannen mee en draagt door zijn vastberadenheid in beslissende mate ertoe bij, dat de operaties ten zui den van de Don zoo ongelooflijk snel ge lukt zijn. Dat is de frontsoldaat Herbert Gille. Mei 1943. De Wiking stormt verder, naar den Donetz. De divisie-commandeur wordt wegge roepen. Zijn opvolger neemt de leiding van de roemrijke divisie, waarin vrijwil ligers uit alle Germaansche landen strij den, over als een zwaar en verantwoor delijk erfdeel. Evenals voorheen staat hij met zijn gansche persoonlijkheid in den dienst van zijn nieuwe taak, vervult haar uit den rijkdom van zijn karakter en uit zijn er varingen. Hij heeft begrip voor zijn mannen, die sinds het begin van den veldtocht in het oosten in Sovjet-Rusland staan Hij weet, dat deze mannen hun vaderland hebben verlaten met het doel, voor een vereenigd Europa te strijden en nu ver van beschaving en cultuur in ge bieden staan, waarin strijd op rustdagen evenals in tijden van hoogsten inzet levensvoorwaarde is Daarom helpt hij hen zooveel mogelijk, zelfs uit de onmoge lijkste vervallen hut nog een eenigszins bewoonbaar kwartier tg maken. „Men moet het vaderland in zich dragen" is een graag gebruikt woord van hem, dat hij zelf door houding en leefwijze tracht waar te maken. Het lot en de zorgen van zijn mannen vinden bij hem meer dan belangstelling, zelfs in dagen van harden strijd vindt hij tijd, zich met hen bezig te houden, hen raad te geven en te helpen Hij is voor zijn „Wikingers" vader en kameraad te gelijkertijd Op de verwonderde vraag van een buitenstaander, of hij wel tijd had voor dergelijke dingen, antwoordde hij: „Ja, want ik voel mij voor i e d e r e n man verantwoordelijk". Dat is de commandeur der Groot- Germaansche divisie „Wiking", Herbert Gille. Juli 1943. „Wiking" staat aan den Donetz. De groote afweerstrijd begint. 400 man der divisie houden een frontsector van 32 kilometer en de doorgebroken Sovjets worden telkens weer teruggedrongen. „Wiking houdt stand" is de stereotiepe melding aan het Armeecorps Vochten de Wikingers" tijdens den voormarsoh altijd vooraan, zoo is tijdens de groote uitwi.ikbewegingen hun plaats vanzelfsprekend in de achterhoede. Tel kens worden zij tot het uiterste ingezet. nooit gehikt het den vijand onze stelsel matige bewegingen te verhinderen Het zijn dagen, zooals de divisie ze tot nu toe nog niet beleefd heeft, maar zij smeden de mannen en den commandant nog hechter aaneen. De divisie-commandeur legt zijn hoofdkwartier ver naar voren en elk bevel is nauwkeurig overleed Maar uit elk bevel spreekt de wensch zijn man nen zooveel als slechts eenigszins mogelijk is, te sparen. En als de toestand hopeloos en uit zichtloos schijnt, als de officieren der divisie zich tot den generaal om raad wenden, dan helpt hij verklarend en uit leggend En als hij dan, rustig en zonder hartstocht, maar begrijpend vraagt: „Ziin er nog andere moeilijkheden?" dan zijn deze plots als weggetooverd Thans werd hem door den Führer het eikenloof bij bet ridderkruis van het ijze ren kruis verleend. Hij leest het telegram en Impulsief zegt hij: „Dat de prestaties van mün „Wikin gers" zoo gewaardeerd worden, dat is fijn." Dat is de brlgadeführer Herbert Gi1i° generaai-majoor bii de Waffen-SS en commandeur der SS-pantserdivisie „Wi king". SS-oorlogsverslaggever, DR. KRISTIAN ZARP (Denemarken). aan het Russische imperialisme van bolsjewistischen aard. Bijzondere aandacht verdient naar Berlijnsche opvatting het op Polen be trekking hebbende punt van het ver drag. Wanneer dr. Benesj afziet van elke soort van betrekking met de Poolsche emigranten, die niet in Mos kou worden goedgekeurd, dan betee kent dit, dat de Tsjechische emigran ten hun handteekening plaatsen onder de vernietiging van de Polen door de Sovjetregeering. De Duitsche bladen zien in 't zooge naamde verdrag van bijstand, dat dr Benesj in Moskou met de Sovjet-Unie heeft gesloten, een nieuw bewijs voor het feit, waarop men van Duitsche zijde steeds weer heeft gewezen, dat de Anglo-Amerikanen thans meer dan ooit geneigd en genoodzaakt zijn het bolsjewisme in Europa de vrije hand te laten. Verraad voltrokken! Onder het opschrift „Het verraad is voltrokken" publiceeren alle Tsjechi sche ochtendbladen gisteren het offi- cieele bericht omtrent het sluiten van het verdrag en verscheidene bla den wijden eigen commentaren aan de berichten. Zoo schrijft de Narodny Politika, dat dit verdrag lijkt op al de verdra gen, die de bolsjewieken in 1939 den Oostzeelanden hebben opgedrongen. De Narodi Praha schrijft: Benesj heeft ingezien, of men heeft hem wellicht zelfs medegedeeld, dat Engeland en Amerika zich niet hebben kunnen los maken van den wensch van Stalin, dat zij zich niet zouden mengen in Midden- Europeesche aangelegenheden. Hij moest echter weten, aldus het blad, welk lot in dit geval het Tsjechische volk te wachten zou staan. Wanneer hij echter met de bereidwilligheid van een zwakkeling bereid was de rol te spelen van een tweeden Churchill om Bohemen en Moravië aan het bolsje wisme uit te leveren, is het de taak van het Tsjechische volk zich voor oogen te houden, dat zijn vaderland onder bolsjewistische heerschappij zou worden uitgeplunderd, dat het ten gunste van de Joden zou worden mis bruikt en dat Bohemen en Moravië tot het tooneel van een derden wereld oorlog zouden worden. OPGELET! De Korpscommandant vaii Politie maakt het volgende bekend; Nu de korte en donkere dagen weer zijn gekomen, is absolute verduistering van elk daarvoor in aanmerking ko mend perceel of gedeelte daarvan, zoowel voor- als achterzijde, meer dan ooit een gebiedende en voorge schreven gemeenschapsplicht. Zulks klemt temeer nu onverbidde lijk de volgende straffen zullen moe ten worden opgelegd, t.w. een boete van minstens f 25 en lichtafsnijding (met inbeslagneming der lampen) voor den duur van veertien dagen. Bovendien is bepaald, dat wielrij ders, die mochten meenen dat zij op de daarvoor voorgeschreven tijdstip pen met niet-afgesehermde lantaarns zouden kunnen rijden, in het vervolg moeten worden gestraft met een minimumboete van f 25. Aan de hand van het vorenstaande moge ik onder Uw aandacht brengen, dat het bekende spreekwoord: „Een gewaarschuwd mensch telt voor twee", nog niets van zijn waarheid heeft ver loren. Deze waarschuwing is onherroepelijk de laatste. GESLAAGD. Niet de heer J. Hazelaar zooals gemeld maar de heer J. Harlaar alhier slaagde dezer dagen in Den Haag voor de acte Wiskunde L.O. H. O. V. Zaterdagmiddag 3 uur wordt het tweede Abonnementsconcert gegeven in de Concertzaal „Harmonie" te Alk maar. De geheele serie concerten is tot de laatste plaats uitverkocht. Her Residentie-Orkest, die dit con cert verzorgt, zal onder leiding van Toon Verhey uitvoeren: Ouverture „De Lachende Cavalier" van Julius Röontgen, gevolgd door een Concerto voor orkest van Zoltan Kodély. Na de pauze zal de solist van dit concert. Willem Andriessen, met or kestbegeleiding het piano-concert no. 2 in Bes. gr. terts van Joh. Brahms ten gehoore brengen. VREUGDE EN ARBEID. Plaatselijk kantoor Alkmaar. Voor het Kerstfeest dat op 21 Dec. 1943 's morgens 9 uur wordt gehou den in het Gulden Vlies voor die kin deren wier vader in het buitenland werkt, sluit de inschrijving Donder dagmorgen 11 uur. Inschrijvingsformu lieren kan men nog bekomen aan het kantoor Koningsweg 2 te Alkmaar. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de gisteravond in het gebouw der Stichting in de Langestraat gehouden algemeene ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alk maar werden diverse kwesties, het lees zaalwezen betreffende, besproken en in de voorafgaande bestuursvergade ring eenige personeelszaken aan de orde gesteld. Tot leden van de kascommissie tot het nagaan der boeken en beschei den werden benoemd de heeren Lauwaars en Roggeveen. De periodiek aftredende bestuurs leden. mevr. LourensVan Hamel en de heeren Tj N. Adema en W. v. d. Poll, werden herkozen. WEER DE RIJWIELEN. Gisteravond werden olhier weer een paar rijwielen, welke onbeheerd ston den, ontvreemd. Het publiek schijnt nog niet te begrijpen, dat rijwielen zorgvuldig in beheer moeten worden genomen. Aan rijwielbewaarplaatsen ontbreekt het toch waarlijk niet. PAS OP DE HUISDEUREN. Wederom zijn er uit gangen van woningen, waarvan de deuren losston den. jassen en kleedingstukken ont vreemd. TE DURE SCHEERMESJES. Wegens prijsopdrijving zijn hier een partij scheermesjes in beslag genomen. Er liggen graven op den Grebbe berg. En daarin rusten zij, die in de Meidagen van 1940 hun leven gelaten hebben voor het vaderland. Er staan offerbussen op dit oor logskerkhof. En de nabestaanden van de gesneuvelden doen er hun gaven in: het geld is immers be stemd. om het kerkhof en de gra ven te onderhouden... Maar zelfs dat geld is niet vei lig in de bussen. zelfs dat geld, dat met groote, innige piëteit ge geven werd, heeft de begeerte op gewekt Een suppoost van dit kerkhof ontzag zich niet, de bussen te lich ten: met behulp van een ijzer draadje kon hij het papieren geld uit de bussen halen. Hij werd gelukkig gesnapt en ontslagen. En Dinsdag j.l. moest hij zich ver antwoorden voor den rechter. „Iemand, die op deze eereplaats zich aan dit geld vergrijpt, aldus de officier, kan gebrandmerkt wer den als--een vuige misdadiger, voor wien geen straf zwaar genoeg is". En hij eischte twee jaar gevange nisstraf. ONEERLIJKE PASSAGIERS. Toon een passagier uit Wielingen met de Heldersche bus te Alkmaar arri veerde, liet hij een pakje wol en een pakje meel in de bus liggen. Hij ont dekte spoedig zijn vergissing en ver nam van de conductrice, dat de pakje* door een paar A'damsrhe dames waren meegenomen. Het gelukte de dames in den trein op te sporen. Aanvankelijk ontkenden zij, doch spoedig kwam het vermiste voor den dag, waarnapro cesverbaal volgde. DE MOOISTE OOGEN VAN DE WERELD. Gulden Vliei, Met groot succes is gisteravond voor een uitverkochte zaal wederom een o voering gegeven van Jean Sarment's boeiende tooneelspel. De artisten van het Gem. Theaterbedrijf uit Amster dam, zooals Elise Hoomans, Guu« Hermes en Kees Brusse hadden een zeer hartelijk en verdiend applaus in ontvangst te nemen. WIJZIGING KANTOORUREN HULP POSTKANTOOR. De kantooruren van het hulppost- kantoor aan den Kennemerstraatweg zijn als volgt gewijzigd. Geopend dage lijks: van 8—12.30 uur en van 14—18 uur. Van 1819 uur is het kantoor uit sluitend geopend voor telefoon en tele graaf; de vroegere avond-kantoor uren van 18—19.30 uur zijn dus thans vervallen, 's Zaterdags is het kantoor geopend van 8—12.30 uur en van 14—16 uur, voor telefoon en telegraaf is het geopend van 1619 uur. Afhalers vaji post op Zondag worden er op gewezen, dat dit alleen kan geschieden van 9.15—9.30 uur 's morgens. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacqueline M L„ d. v. L. A. C. van Woerden en J. G. M. Reuser. Sonja M., d. v. J. Narold en S. M. Hoorn. Margje, d. v. A. Schoonhoven en van Dijk. Overleden: Jacoba Kwantes, wed. van K. van 't Veer, 76 j. 1Jan Groot, geh. met E. Zijp, 79 j. HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijvingen: Langedijk: Coöp. Aankoopver. „Lange- dijk Noord" G.A., N.'-Scharwoude, Dorps straat A 62, handel in kunstmeststoffen enz. Andere wijzigingen: Castrieum: J. Twisk, Dorpsstraat 46, manufacturier, handelszaak verplaatst n. Zaandam. Pr. Hendrikkade 8a. Den Helder: P. Snel, Koningstraat 71, sigaren enz., luxe aardewerk enz.; de afd. luxe aardewerk enz. is overgegaan san mw. E. SnelClowting. P. A. de Wit, de Ia Reijstraat 35, kruidenier enz. over gegaan aan wed. G. de WitZomerdijk. Schermerhorn: G. Borsjes, A 24, tim merbedrijf, overgedaan pan G. Borsjes Jr. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af. Woens dag 2.3tf uur matinée. Victoria-Theater: Een liefdesgeschiede nis (rom.) 18 jr. Cinema-Theater: Het geheim van het oude huis (rom.), alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater: De getrouwde verloofde (hum.), alle leeftijden. Harmonie-Theater: Bevrijding (rom.), 18 jaar. Woensdag 15 Dec. 7uur, Gulden Vlies, N.R V. filmavond, N. en Z.H. Reddingmaatschappij. Donderdag 16 Dec. 7.30 uur. Gulden Vlies, Concert Alkm. Symphonie-orkest. Postagentschap opengesteld. - Het nieuwe postagentschap aan den Hee- renweg ten Zuiden van den Stations weg is Maandag geopend. Het agent schap is ondergebracht in de woning van den heer Schneiders in een bui tengewoon geschikte lokaliteit, waar het publiek aan twee loketten te gelijk kan worden geholpen. Alle op de post betrekking hebbende verrichtingen, behalve telefoon en telegraaf, kunnen er plaats vinden, terwijl vóór het kan toor een bus is geplaatst, welke voor iedere postverzending wordt gelicht. De kantooruren zijn: 's morgens van 12.30 uur en 's middags van 2—6 uur. Wij twijfelen er niet aan of door de bewoners van het Zuidelijk deel der gemeente zal van dit agentschap een druk gebruik worden gemaakt. Hulp voor getroffenen. De Nederl. Volksdienst richt zich in een circulaire tot de burgerij van Langedijk, met een beroep op haar offervaardigheid, ten ba te van de vele gezinnen in Oudkarspel, die zooveel schade hebben geleden. Op 18 December zal een inzameling worden ge houden, waarvoor collectanten worden opgeroepen. Een gedeelte van de op brengst dezer inzameling zal worden af gedragen aan het zoo zwaar getroffen gezin van Van Diepen te N.-Scharwoude. Het lijkt ons overbodig, deze inzameling nog eens opnieuw in aller belangstelling aan te bevelen. Ieder zal hieraan willen medewerken. Uitvoering MT VZOD. Zondag avond gaf de tooneelver. MT VZOD in de Prins Maurits een uitvoering. Voor het voetlicht werd gebracht .Pantof- felpijn", een blijspel in drie bedrijven. In aanmerking genomen dat dit voor de meeste medespelenden de eerste maal was. dat zij op de planken ston den, kan de vereeniging tevreden zijn. De rolkennis was behoorlijk.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1