DAGBLAD VOOR Jaar der beslissing Engeland zal dezen oorlog verliezen. Duiische successen bij Kirowograd. „Bolsjewiseering van Centraal-Europa". D Dr. Göbbels Het zaaide wind, het zal storm oogsten. Noodlanding van Roosevelt op de Azoren. Sovjet-gezant bij koning Faroek. Mislukte Sovjet-actie Mevrouw Gandhi ziek. bij de Pripet. Hef pact van Benesj. Communistische gruwelen in Italië. STAD EN OMGEVING. Inbreker had pech. Nieuws in 't kort. Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Heiloo. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 17 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDIT1E. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 295, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in dear éditie min. f 1.40, elke m.M. mee» f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Ryk f 2.63. Losse nummers 5 cent. (Van onzen politieken redacteur.) ET meer, spanning dan menigeen wellicht heeft willen bekennen, is de jongste verjaardag van de NSB en speciaal de verklaring over Musserts bezoek aan Hitiers hoofdkwartier te gemoet gezien. De tijd is voorbij, dat de verjaar dag van de NSB enkel een aan gelegenheid van de Beweging was. Hoe afwijkend velen nog mogen denken (of voorwenden te denken), toch is in den laatsten tijd het algemeen gevoelen versterkt, in de NSB werkelijk de draagster van den politieken wil van t Nederlandsche volk gevonden te heb ben. Meer dan ooit zijn de oogen op haar gevestigd. De erkenning van haar positie is groeiende. De huidige spanning kenmerkte zich nog door een bijzondere noot. Er waren tal van geruchten in omloop over conscriptie, over het opvorderen van meubels en tal van andere te ver wachten maatregelen meer. Meubeis worden niet gevorderd. Een conscriptie niet ingevoerd. In alle dui delijkheid heeft de plaatsvervangende Leider, Van Geelkerken, deze geruch ten tegengesproken. Daarbij heeft hij uiteengezet, dat vrijwilligheid het eenige standpunt ten opzichte van de hier genoemde handelingen zal zijn, een Vrijwilligheid, die daar verwacht wordt, waar het plichtsbesef levendig is. dat elkeen zijn offer te brengen heeft voor de redding van Europa en voor de in standhouding van het sociale even wicht, dat niet alleen in de enkele gemeenschap, doch ook tusschen de verschillende op elkaar aangewezen staten van Europa en zeker van de Groot-Germaansche levensruimte heer- schen moet. o OOK van Duitsche zijde verlangt men enkel vrijwilligheid. De Britten en Amerikanen hebben de Nederlanders, die aldaar verblijf hielden, tot den mi litairen dienstplicht gedwongen en ver zet met zware straffen beboet en on derdrukt. Van Duitsche zijde eischt men alleen, dat het Nederlandsche volk in dit historische uur zijn werkelijk Nedterlandsch belang, dat dwingend orde en rust voorschrijft, nakomt en dat de tot werken geschikte Neder landers hetzij in het land zelf, hetzij in Duitschland arbeid verrichten. Ge ringer minimale eischen zijn. voor wie zich van de verhoudingen en omstan digheden rekenschap geeft, nauwelijks denkbaar. De Geallieerden hebben op Sicilië, Sardinië en in het door hen bezette deel van Italië heel wat hoo- gere eischen gesteld en dwingen de Italianen de mijnen op te ruimen, om van de afgedwongen recruteeringen bi] de hulpvolkeren nog te zwijgen. Indien het Nederlandsche volk de voorgeschreven naleving van minimale eischen uit baloorigheid of op aanhit sing van veilig ver verwijderde aansto kers saboteert, vergokt het de hoogste kansen, die 't komende jaar 1944 te bie den heeft. In het licht van een derge lijke tusschenbalans moet de nuchtere opmerking van het hart, dat Nederland zwaarder oorlogsoffers in zijn geschie denis gekend heeft en ook thans zwaar dere offers had kunnen ondergaan, in dien het werkelijk oorlogsslagveld zou geworden zijn. Niemand zal er erg op gebrand zijn, dat ons dichtbevolkte land het tournooiveld voor het tweede front zal worden. In vergelijking met de verschrikkingen daarvan is de on^" ruiming van de kuststrook, om zulk een weinig verkwikkelijk perspectief door een effectieve verdediging te ont gaan. een heel wat geringer kwaad, hoe onaangenaam en zelfs nadeelig voor velen de persoonlijke ongemak ken ook mogen zijn. o B Rijkscommissaris heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het komende jaar de beslissing zal brenger. Dit zal niet alleen een-beslis sing van den oorlog zijn, doch tevens een beslissing over de toekomst van het Nederlandsche *-olk. Aan den drempel van deze beslissing heeft Hit- Ier Mussert ontvangen en hem de ver zekering gegeven, dat het Nederland sche volk niet gedenationaliseerd zal worden. Het zal met de overige Ger- maansche volkeren datgene tot een oplossing hebben te brengen, wat ge meenschappelijk kan worden opgelost. Wat dit gemeenschappelijk zal zijn, is in deze kolommer reeds bij de vorige gelegenheid aangestipt. Volstaan mag worden met te verwijzen naar de door strategie, techniek en den algemeenen loop der gebeurlijkheden gebleken nood zaak 'n militaire en economische be langengemeenschap te vormen. Dat zijn g=en discussiepunten, doch deze nood zaak dringt zich onvermijdelijk uit de ontwikkeling der gebeurtenissen op. Ondubbelzinnig is daarentegen de ca tegorische uitspraak van Hitler, die na de gebeurtenissen in Italië, zooals Mussert betoogde, onbetwist de lei -ing van Europa toegewezen gekregen heeft „Wij mogen den volkeren niet zooveel vrijheid ontnemen als maar mogelijk is, maar wij moeten hun zooveel mogelijk vrijheid laten o BIJ vorige gelegenheden heeft Mussert reeds andere toezeggingen van Hitier ontvangen, die voor de toe komstige positie van het Nederland sche volk alle ruimte voor een natio naal eigen leven laten. In 1940 zeide Hitier, dat hij nimmer iets van het Nederlandsche volk zou eischen, wat in strijd zou zijn met de eer, de waardig heid of de beiangen van dit volk. Hij wilde ons volk de gelegenheid geven om niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protectoraat, doch als vrij volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het nieuwe Europa. In 1942, bij den llen verjaardag van de N.S.B., toen Mussert tot Leider van het Nederland sche volk werd verheven, ontvouwde de Rijkscommissaris de richtlijnen, die de Führer hem voor de toekomst van het Nederlandsche volk had aangege ven: hij wilde de Nederlanders met als overwonnenen behandelen, zij moesten in volstrekte gelijkgerechtigdheid deel hebben aan alle mogelijkheden, die het nieuwe Europa bood, maar ook dan tevens de taak en de plichten op zich ne.nen, die de dragers van dit nieuwe Europa wachtten. Na een nieuw onderhoud dat Hitier M .ssert toestond, verkreeg Mussert de zekerheid, dat geen Groot-Duitsche-, doch een Groot-Geriraansche politiek Rijksminister dr. Göbbels voor spelt Engeland, dat het dezen oor log zoowel militair als politiek verliezen zal. H|j schrijft in het hoofdartikel in het weekblad „Das Reich" onder het pschrift „De vallende kolos" o.a.: Engeland zal binnen afzienbaren tijd een invasie in het westen moe ten probeeren. Het heeft deze be loofd en zal er op den duur niet meer aan kunnen jntkomen. Roo sevelt zal er zich voor wachten daarvoor nieuwe troepencontin genten beschikbaar te stellen, want hij staat voor een verkiezingscam pagne, waarin iedere doode Ame- rikaansche soldaat mee zal kiezen doordat hij minstens honderd of zelfs duizend stemmen tegen Roo sevelt uitbrengt. Dus zal Engeland door den zuren appel moeten bij ten en zelf den bloedigen last van dezen offergang >oeten dragen. De invasie zal mislukken, maar naar wij mr. Churchill kennen, eerst wanneer Engeland's troepenreser ves uitgeput en uitgebloed zijn. Dat is de Britsche nederlaag op het slagveld, die op den voet ge volgd zal worden doqr de Britsche nederlaag in de wereldpolitiek. Deze vooruitzichten zijn voor Enge land, zoo vervolgt dr. Göbbels, alles behalve verlokkend. Doch niemand zal willen beweren, dat het ze niet heeft verdiend. De Britsche plutocra tie draagt, in groote mate schuld aan de ontketening van dezen oorlog. Dit maal moet in tegenstelling met vele andere oorlogen, die deze verloopen bovenste laag over Europa heeft ge bracht, het Engelsche volk het geiag betalen. Dat schijnt men aan de over zijde ook vaag te vermoeden. De een voudige mensch heeft met recht het gevoel, dat Engeland door dezen oor log in een impasse is geraakt en dat n tegenwoordige leiding in het geheel geen aanstalten maakt om het daaruit te brengen, doch het er nog dieper en reddeloozer in brengt. Zwarte dagen voor Engeland. Zwarte dagen breken daarmede voor het Britsche wereldrijk aan. Men heeft wind gezaaid in de hoop, dat deze slechts over den vijand zal waaien. Nu zal men storm oogsten, die over En geland zelf zal losbarsten. Eindeloos leed zal het komende jaar over on telbare Britsche gezinnen komen. Dat zou nog te dragen zijn, wanneer het land er door gediend werd en er zich een nieuwe toekomst voor zou openen Doch het tegendeel zal het geval zijn. Het Engelsche volk, toch al numeriek het kleinste der oorlogvoerende lan den, zal daarbij zijn manlijke krach ten door bloedverlies inboeten en vriend en vijand zullen zijn lot voor kennisgeving aannemen. Deze oorlog zal méér dan een be slissing brengen. Hij vormt een totale ommekeer in onze tot nu toe gehul digde opvattingen en voorstellingen der verdeeling van de wereld. Hij is in den waarsten zin een revolutionnaire oorlog, en het wereldbeeld zal. nadat hij zal zijn afgeloopen, nog nauwelijks iets gelijken op dat, toen de volken den oorlog begonnen. Wij staan aan het begin, Engeland aan het einde. Wij zullen omhoog komen, Engeland zal vallen. Om deze bewering te staven haal de dr. Göbbels de rede van den Zuid- Afrikaanschen minister-president Smuts en het communiqué van Tehe ran aan. De Zuid-Afrikaansche pre mier, zoo zegt hij o.a., heeft onlangs de Britsche openbare meenmg niet? meer of minder medegedeeld, dan dat Engeland zijn imperiale wereldpositie aan de Ver. Staten zal afstaan en dat Europa onder heerschappij van den Sovjet-Russischen kolos zal komen Het was kenmerkend, dat het com muniqué van Teheran, dat door de drie, die zich zelf den sierenden bij naam „de Grooten" hebben gegeven, was onderteekend, als laatste de on- derteekening van Churchill droeg. Deze plaats neemt Groot-Brittannie ook in de natuurlijke rangorde in. Smuts was slechts zoo voorbarig, dit openlijk uit te spreken. Kort en goed, Engeland staat thans voor het alarmeerende feit, dat het inplaats van voor Danzig voor zijn eigen leven vecht, dat nog meer door zijn vrienden en bondgenooten dan door zijn vijanden bedreigd wordt. Wij beleven in dezen oorlog een van de geweldigste verschijnselen der moderne geschiedenis: de langza me verbrokkeling van het Britsche wereldrijk en het aanvaarden vah de nalatenschap door vreemde machten die in ons continent in het beste geval een voorwerp van de plutocratische, respectievelijk bolsjewistische uitbui ting zijn. Groot-Brittanië heeft geen mannen, geen schepen en ook geen geld meer. Het is afhankelijk van de genade van ziin bondgenooten; het heeft zich met huid en haar verkocht. Het zit mid den in den uitverkoop en zal door zijn vrienden of vijanden den een of an deren dag verorberd worden. Men weet alleen nog niet, wie daarbij het leeuwendeel zal wegdragen. Ook in Londen vallen stemmen te vernemen, die de vrees uiten, dat En geland, ook als het den oorlog mili tair zou winnen, hem politiek zal ver liezen. Wij gelooven te kunnen voor spellen, dat het den oorlog zoowel mi litair als politiek zal verliezen. Een harde noodzaak der tijden Op initiatief van het Nederlandsche Roode Kruis kunnen kinderen beneden de 1 5 jaar voorzien worden van identiteits kaartjes Moeders zorgt ervoor, dat Uw kinderen ten allen tijde deze kaartjes dragen Stapf/Reynhoudt/Pax m 'Naar te Lissabon bekend geworden is, heeft president Roosevelt op zijn vlucht van Cairo en Teheran ook en kele dagen vertoefd op de door En geland bezette eilanden der Azoren. Naar verluidt, stond dit bezoek niet op het program van Roosevelt, doch het vliegtuig van Roosevelt moest we gens motorpech op het eiland Terceira landen om de schade te herstellen. Radio-Beiroet deelt mede, dat ko ning Faroek binnenkort den nieuwen Sovjet-gezant te Caïro zal ontvangen voor het overharfdigen van zijn ge loofsbrieven. De zender voegt hieraan toe, dat het personeel van het onlangs opgerichte Sovjet-gezantschap ''n Egypte reeds sterk is toegenomen. Er zijn reeds meer dan 20 personen in dienst gesteld. In het Britsche Lagerhuis is de ge zondheidstoestand van mevr. Gandhi Donderdag ter sprake gekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. De Labourafgevaardigde Sorensen heeft den minister voor Indië, Amery, de vraag gesteld of hij over inlichtingen over den gezondheidstoestand van mevr. Gandhi beschikte en of de mo gelijkheid bestond, dat zij op grond van haar slechten gezondheidstoestand uit de gevangenschap ontslagen zou wor den. Amery antwoordde, dat mevrouw Gandhi sinds geruimen tijd aan hart aanvallen lijdt en eind November twee ernstige aanvallen heeft gehad. Sedert dien heeft zij nog een lichten aanval gehad. De regeering van Indië heeft reeds eenigen tijd geleden overwogen haar op grond van haar gezondheids toestand vrij te laten, doch is toen tot het inzicht gekomen, dat zij ook thans nog heeft, dat het in mevrouw Qan- dhi's „eigen belang" is te blijven waar zij thans is. Toen de afgevaardigde Sorensen vroeg of het mevr. Gandhi mogelijk was en vrijstond uit te gaan, gaf Ame ry ten antwoord de beslissing daarom trent aan de regeering van Indië te moeten overlaten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Dec. (D. N. B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Verscheidene aanvallen der bols jewisten op het bruggehoofd van Cherson stortten in het geconcen treerde afweervuur ineen. In het gebied van Kirowograd zet ten onze troepen na het afweren van vijandelijke aanvallen hun tegen aanval voort en veroverden stor menderhand in weerwil van het taaie vijandelijke verzet vijandelijke plaatsen en belangrijke terrein sectoren. Aan de Pripet vielen de bolsjewis ten met steun van pantserwagens aan. Zij werden met zware, bloedige ver liezen afgeslagen. In het gevechtsge- bied van Shlobin mislukten ook gl steren ra heen- en weergolvende gevechten alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Zuiden van Newel zijn zware af- weergevechten tegen de met superieure strijdkrachten aanvallende bolsjewisten gaande. Aan het Oostelijke front wer den gisteren 76 vijandelijke Vliegtuigen neergeschoten. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front ging de vijand gisteren aan weerszijden van Mignano met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. De aanvallen werden afge slagen, waarbij talrijke pantserwagens werden stukgeschoten. Om een verloren Begane hoogte ten Noordwesten van Mignano wordt nog gevochten. Bij de voortzetting van hun in den Oostelijken sector met steun van pantserwagens ondernomen aanval leden de Britten ook gisteren zware verliezen aan men- schen en materiaal. Terreuraanval op Innsbrück. Een formatie Amerikaansche bom menwerpers viel gistermiddag de stad innsbrück aan. Docr brisantbommen ontstond vooral schade in woonwijken en aan cultureele gebouwen. In den afgeloopen nacht vlogen en kele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Rijnlandsch-Westfaalsche in dustriegebied" Het Sovjet-Tsjechische pact b'jjkt meer en meer een ..omlijstend ver drag voor de bolsjewiseering van Centraal-Europa" te zijn, zoo schrijft de diplomatieke correspon dent van het DNB dr. Siegfried Horn, met betrekking tot de nieu we verklaring van den zoogenaam- den Tsjechischen minister van bui- tenlandsche zaken, Ripka. Wanneer dr. Ripka beweert, dat dit verdrag gunstigere vooruitzichten dan tot nu toe opent voor de Europeesche se enwerking, daar het den weg voor betere betrekkingen tusschen de kleine naties van Centraal- en Zuid-Europa baant; wanneer hij voorts verklaart. zou gevoerd worden en dat ln Neder land godsdienst- en gewetensvrijheid zouden heerschen. De jongste toezegging van Hitier heeft zijn vroeger gedane beloften be- chtigd. Deze perspectieven, die op den soliden bodem van een te consta- teeren werkelijkheid en aan een ge baande ontwikkeling aansluiten, bie den een aanlokkelijker beeld dan de sombere uitnoodigingen van generaal Smuts, die allesbehalve een veilige en welvarende toekomst, en de bedreigin gen uit de Sovjet-Unie, die slechts chaos en ellende, burgeroorlog en tal van andere verschrikkingen voorspel len. dat Polen reeds officieel is verzocht tot dit pact toe te treden en dat de wensch bestaat ook Oostenrijk hierbij te betrekken, dan wordt hiermede de Sovjet-Russische drang naar T"uropa openlijk toegegeven. Zelfs in Amerikaansche kringen laat men geen twijfel meer bestaan over de gevolgen van dit verd. waarover o.a. de New York Times opmerkt: Stalin staat er op Sov jet-geallieerden te hebben in Cen traal- en Oost-Europa. Het feit, dat deze politiek onmiddellijk na de driemogendhedenconferentie bijzonder naar voren geschoven wordt, doet vermoeden, dat Enge land en de Ver. Staten zich hier mede accoord verklaard hebben. Het verdrag is een indrukwekkend bewijs voor het succes der Sovjet- diplomatie. Hetgeen Eden Dinsdag in het Lagerhuis min of meer aarzelend moest toegeven, wordt hier met een brutale openhartigheid uitge sproken. Een nieuw bewijs voor de beweeg lijkheid, waarmede Moskou zijn Euro pa-politiek voortstuwt, ligt in het be richt, dat in Londen een „Al-Slavisch Comité" zal worden opgericht, waarin onderdanen van de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije den toon zullen aan geven. De eerste daad van dit comité z 1, naar verluidt, zijn het sturen van boodschappen' aan Benesj, Molotof en Tito. In een spelonk in de rotsen bij An- tignama in de buurt van Pisino (Italië) zijn de lijken van 26 Italianen gebor gen, die in den nacht van 4 October uit Parenzo zijn weggevoerd naar Antignama en vervolgens boor de communisten zijn vermoord. Onder de slachtoffers bevinden zich 3 vrouwen, grondbezitters, kooplieden, onderwij zers, militiesoldaten, werklieden, boe ren, allen afkomstig uit Parenzo en omgeving en die wegens hun nationa le gezindheid van achteren werden neergeschoten. 90 JAAR. Mevrouw KornBijl, Voordam alhier, viert Zaterdag haar 90sten verjaardag. Zij werd op Texel geboren, waar haar moeder een eendenkooi exploiteerde, die door het totstandkomen van den Eilands polder verloren ging. Als 14-jarige (haar vader had ze al vroeg verloren) kwam ze in Alkmaar. Vijftig jaar woont ze reeds in de groentenzaak aan den Voordam, die al 70 jaar in hetzelfde pand geves tigd is. Mevrouw Korn, die alleen doof is, is nog zeer goed bij en het is prettig met haar 'n praatje te maken en op grond van haar levenservaring, haar ernstige le vensbeschouwing te hooren verkondigen. Zaterdag zal het haar stellig niet aan belangstelling ontbreken. ALKMAARSCH SYMPHONIE-ORKEST Dirigent Dick de Vlieger. De grootste moeilijkheid voor een dilettanten-orkest is wel de keuze van werken. Men is veelal om practische redenen verplicht om werken te kiezen die al zwaar zijn te noemen voor een beroeps-orkest, laat staan voor een dilettanten-orkest. Daardoor ontstaat in de uitvoering een niet te overbruggen kloof tusschen onvoldoende technische beheerscning en eischen voor uitvoe ring, zooals dat in muzikaal opzicht behoort te zijn. Tot een werkelijk mu zikaal gebeuren kan het nooit opge voerd worden, omdat de macht daartoe ten eenenmale ontbreekt. Onze eischen moeten we noodzakelijk eenige graden laten zakken en welwillend het „goede willen" trachten te waardeeren. Zoo is er dan op dezen avond veel afwisseling geweest aan geluk en on geluk. „Oberon"-ouvertre van v. We ber, was toch wel een beetje al te zwaar, daar is heel wat af gerommeld, en in geen geval werd daar een ge weldige warmte en climax bereikt. De zangeres, soliste was mej. Annie Schrama. Na het operette-concert van het „A.S.O." schreef ik dat zij onge twijfeld talent heeft voor het lichte operette-genre. Nu weet ik zeker dat zij ongeschikt is voor ernstige muziek, toon en hart komen daarvoor veel te kort. Bovendien was het valsch en slecht geïntoneerd. Het beel lichte genre, daar kan zij na ijverige studie zeker iets in bereiken. Na de pauze kregen we twee be langrijke werken te hooren; „Onvol tooide Symphonie" van Schubert, en „Suite Oriëntale" van Popy. Beide werken werden met aandacht door de medewerkenden uitgevoerd, ook hierin was men gelukkig, en wel eens ge vaarlijk ongelukkig, maar al met al toch zeer te waardeeren. Den dirigent alle lof, zooals hij het geheel bij el kander houdt. Hij had het warm, geen wonder! Men weet niet half hoe de dirigent, speciaal van een dilettanten orkest, zoo'n avond angst en zorg heeft. Tot ons leedwezen is het ons dit jaar, in verband met de beschikbare ruimte, niet mogeljjk advertenties, welke Nieuwjaarswenschen of groe ten bevatten, op te nemen. DE DIRECTIE. Dezer dagen zagen eenige controleurs 's morgens vijf uur op den Laarderweg te Bussum een wielrijder, die een groot pak vervoerde. Meenende met een smokkelaar te doen te hebben hielden zij den man aan en onderzochten den zak. Hierin be vond zich een complete keukenuitzet. De man werd n'aar het politiebureau overge bracht, doch vlak bij het bureau wierp hij de fiets voor de voeten van de con troleurs en nam de vlucht. Hoewel de controleurs hem drie schoten nazonden, wist de man te ontkomen. De recherche te Bussum 1 nam het onderzoek in han den en nu bleek, dat de keukenuitzet dien morgen vroeg was gestolen uit het pakhuis van een galanteriewinkel al daar. Donderdag wist de recherche den man aan te houden. Hij beweerde nu den keukenuitzet te hebben gekocht van een onbekende. Toen de recherche den man, een' 33-jarigen bewoner van Hil versum, 'het huis liet aanwijzen, wees deze het perceel aan, waar de uitzet was onjtvreemd. Bondspresident gekozen. In Zwitser land is de bondsraad Stampfli tot bonds president gekozen en Pitet-Golaz tot vice- president. Republiek Italië. Volgens den om roep der republikeinsche fascistische re geering, zoo meldt Belgapress, bepaalt een besluit van den voorzitter van den ministerraad, dat het woord „koninklijk,, moet worden geschrapt in alle officieele stukken en openbare teksten. Verder moeten de wapens van het huis van Sa- voie overal, waar zij zijn aangebracht, worden weggenomen. In de officieele stukken zal het jaar van het fascistische tijdvak zooals vroeger worden aangeduid na het jaartal. Tilo en koning Peter. De „Daily Sketch" meldt, dat Tilo den Geallieerden heeft medegedeeld niet te zullen onder handelen met het Joegoslavisch Comité te Cairo Zelfs wanneer koning Peter een stap zou doen, zoo meent het blad, zou het waarschijnlijk reeds te laat zijn en zou Tilo dezen negeeren. Noorsch minister naar het Oostfront. De Noorsche minister van justitie, Riis- nees, zal naar het Oostelijk front ver trekken om dienst te nemen bij de Noorsche vrijwilligersformaties. Te dien einde heeft minister-president Quisling hem verlof verleend. Italiaansche soldaten ontvlucht. Vijf honderd Italiaansche soldaten, die in Nrd.-Afrika waren gevangen genomen en onlangs naar Napels zdjn overgebracht, zijn uit het concentratiekamp van waar uit zij op bevel van Badoglio aan de zij de der Anglo-Amerikanen aan het front in den strijd zouden worden geworpen gevlucht. Zij wisten des nachts de En gelsche wachtposten te overweldigen. De patrouilles, die onmiddellijk werden uit gezonden, slaagden er slechts in 45 man terug te brengen Roerheensch veldheer dóór Führer on derscheiden. De Führer heeft 't eiken loof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend a^n den Roemeenschen generaal-majoor Corneliu Teodorini Rijksontvanger veroordeeld. Wegens verduistering van ongeveer f 17.000 ten na- deele van het Rijk heeft het Gerechts hof te 's-Gravenhage in hooger beroep een 42-jarigen ontvanger der dir. bel. uit Schoonhoven veroordeeld tot een laar en drie maanden gevangenisstraf, met af trek van zes maanden preventief. Bijna 400 slachtoffers te Hanoi. Het. aantal gedoode personen als gevolg van den Amerikaanschen luchtaanval Zondag 11 bedraagt 372 Ruim 300 personen wer den zwaar en 225 licht gewond Arrestaties'In Italië. Naar de zender van de Italiaansche republikeinsch-fascis- tische regeering meldt zijn Bennini, de vroegere minister voor openbare werken en generaal Alessandro Padovini ge arresteerd. WEDSTRIJDEN VAN DE AFD. N.-H. VAN DEN N.V.B. AFGELAST. Alle wedstrijden van de af deeling Noord-Holland van den Ned.. Voet balbond zijn voor Zondag 19 December a.s. afgelast. '-G ravenhage, 17 December. In verband met de huidige bijzon dere siutatie in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 December 1943 na beëindiging der werkzaam heden tot en met 2 Januari 1944 gelegen werkdagen zullen moeten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen: 1. bedrijven, welke zich bezig houden met het voortbrengen van grond stoffen, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 2. openbare nutsbedrijven, gas-, wa terleiding- en electriciteitsbedrijven; 3. bedrijven, welke voor de voedsel voorziening werkzaam zijn, voor zoover zij niet door het betrokken bedrijfschap schriftelijk zijn aange wezen om gedurende genoemde pe riode of een gedeelte daarvan te sluiten; 4. continu-bedrijven, waarbij tijdelijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goede ren zou veroorzaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 5. bedrijven, werkzaam op het gebied van het personen- en goederenver voer; 6. bedrijven, welke zich met den detailhandel bezig houden, voor zoover zij niet reeds valen onder 3; 7. Bank- en verzekeringsbedrijven; 8. bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties worden angeweze Door de voorgeschreven Arbeids- rust zal geen vertraging bij het laden en lossen van verkeersmiddelen mogen optreden. Het volledig gebruik van alle verkeersmiddelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrij ven er voor zorg te dragen, dat gedu rende de Feestdagen en de daartus- schen liggenda overige rustdagen geen opeenhooping van goederen op de stations en overslagplaatsen voor het verkeer te water ontstaat. In gevallen, dat twijfel mocht be staan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven ge noemde uitzonderingen valt, zal men zich schriftelijk tot de hierna ge noemde instanties moeten wenden, welke een bindende beslissing terzake zullen geven: a. de directeur van het of voor een der betrokken Rijksbureau(x) voor Handel en Nijverheid beslist of een bedrijf behoort tot de sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werkzaam is op het gebied van de bouwnijver heid; b. de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Bouwnijver heid beslist of een bedrijf, dat werk zaam is op het. gebied van de bouw nijverheid, behoort tot de sub 1, 4 of 6 bedoelde; c. de Dir.-Generaal van de Voed selvoorziening beslist of een bedrijf behoort tot de sub 3 bedoelde; d. het Hoofd van de Afd. Vervoer wezen van het Dep. van Waterstaat beslist of een bedrijf behoort tot de sub 5 bedoelde; e. het Hoofd van de Afd. Geldwezen van het Dep. van Financiën beslist of een bedrijf behoort tot de sub 7 be doelde. na een zeer moeitevolle voorbereiding. De zaal was uitverkocht en het pu bliek hartelijk met applaus. De derde avond zal plaats vinden op 18 Februari 1944. Jac. Jansen. KAMERAADSCHAPSAVOND GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Gisteravond werd in de Van Teylin- genzaal van Hotel Proot een kame raadschapsavond gehouden door het personeel van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Na een kort openingswoord van den heer Loos waarin deze behalve het personeel met zijn introducées ook den burgemeester van Alkmaar begroette, kon met de uitvoering van verschillen de nummers een aanvang worden ge maakt. Van het muzikale gedeelte vermel den wij den zang van mej. G. Boon, aan de piano begeleid door mej. E. G. Janse. Zeer gevoelvol en met zui vere stem bracht zij eenige welgeko zen liederen Ten gehoore. De he«f Schaatsenberg verdient voor zijn vir tuoos pianospel een bijzondere vermel ding. Op schitterende wijze speelde ntf de Sonate-pathétique van Beethoven en Hochzeitstag auf Troldhaugen van Grieg. Een hartelijk applaus was ook zijn belooning. Dan waren daar nog voordrachten, een klompendans en accordeonsoli, zoodat de avond geheel gevuld was. Als entre-acte werd gramofoonmuziek gegeven. De heer Meenderink. een amateuf. gopchelaar, wekte met zijn toeren ieders verbazing en hij had dan ook veel succes. Hij was de eenige, die als niet-lid van het personeel mede werkte. Het programma was nog niet ten ein de, toen de heer Loos wegens het ver gevorderd uur moest sluiten. Hij dank te allen, die den Kameraadschaps avond tot zoo'n succes hadden ge maakt en in t bijzonder den heer Kley- meer voor zijn algemeene leiding. Ongetwijfeld zijn dergelijke avon den, te geven door en voor het per soneel van een bepaalde bedrijf sge- meenschap van het hoogste nut om een kameraadschappelijken band te leggen, die ook in de werkuren onont beerlijk is. TWEE KOFFERS MET VLEESCH. De Alkmaarsche politie heeft mejuffr. H. W. uit Medemblik aangehouden, die twee koffers met vleesch vervoer de. Toen zij uit de bus stapte was een der inzittenden haar behulpzaam met haar koffers en bracht deze in d» restauratiekamer. De juffrouw kwam evenwel niét méér opdagen en de kof fers trokken de aandacht van twea ■controleurs, die den bêhulpzamen me dereiziger verzochten déze koffers open te maken. Deze betoogde, dat hij met de geheele affaire niets te maken had, waarna de koffers door de controleurs werden geopend en beide een hoeveel heid vleesch bleken te bevatten. Des avonds werd de juffrouw, die de koffers vervoerd had, herkend en aan gehouden, waarna procesverbaal werd opgemaakt. 3000 KG UIEN VERVOERD. De Alkmaarsche politie heeft een man aangehouden, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, per auto 3000 kg uien vervoerde. SCHAPENDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Door den te Obdam pas gestation- neerden Opperwachtmeester der Mare chaussee J. de With en den gestation- neerden wachtmeester S. van der Pol te Hensbroek zijn na een uitgebreid onderzoek drie gevallen van schapen diefstallen opgehelderd. De daders W. B. te Obdam en N. W. te Heerhugo- waard zijn gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. burgerlijke stand. 0„° n«l e,T,t r o u w d Hendrik Hollander en Neeltje van Maarleveld. Willem Snekes en Catharina A. J. van Baars. Andries Duin en Geertruida H. Schut. Overleden: Adrianus van 't Hof 74 jr., gehuwd met W. a. Hillebrand. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, Liefde zoekt list (hum.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Tusschen avond en morgen (detect.) 18 jaar. Harmonie-Theater: De laatste ronde (rom.) 18 jaar. Victoria-Theater: De Privé-Detective (kom.) 18 jaar. Zaterdag 18 Dec. 7 uur, Gulden Vlies, Ver. Ulvadero: Puk kel en Pukkel. 15-,Jarig bestaan bureau voor advies. - Woensdagavond werd in intiemen kring het vijftienjarig bestaan herdacht van het bureau voor neringdoenden. In zijn openingswoord releveerde de heer ten Bruggencate enkele feiten en zeide o a. dat het vijftien jaar geleden geen won der was wanneer er een middenstander een vrnegtijdigen dood stierf. Sinds de oprichting van het bureau voor advies is hierin veel veranderd. Ter afwisseling werden enkele smalfilms vertoond, waarvan o.a. Wintersport en Holland Polderland bij de aanwezigen buitenge woon in den smaak vielen. Na de pau ze sprak de heer A. Greeuw Jr., be stuurslid, over het ontstaan van bet bureau en de werkwijze biervan. Hier uit bleek, dat de middenstand, vanaf' de oprichting van het advies-bureau op een gezonder basis kwam te staan. Ir. den beginne was het geen wonder, wan neer een Ingezetene na een Verblijf van ongeveer een jaar, een schuld in de ge meente ach'erliet van f 150f 200. Hier aan is door Ingrijpen van het bureau, die niet schroomde dergelijke „pofklan- ten" aan de kaak te stellen, een einde gemaakt. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Greeuw tot den heer Hopman, die vanaf de oprichting de functie vervult van administrateur. Spr. spoorde de middenstanders met klem aan zich aaneen te sluiten en zich niet te spiegelen aan dozen tijd, waar- In geen schulden worden gemaakt bij den winkelier, en beslot t zijn overzicht met den wensch. dat meerdere leden tot het bureau zouden toetreden.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1