Heiloo Limmen. Castricum. Bergen. Langediih Noordscharwoude. Zuidscharwoude. Nieuwe Niedorp. St. Pancras. W armenhuizen. PREDIKBEURTEN RECHTSZAKEN. Nieuwe postzegel van 30 cent. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft ter vervulling van door periodieke aftreding op 1 Januari a.s. ontstaande vacatures benoemd: a. tot lid van het College van Curato ren van het Murmellius-Gymnasium den heer mr. J. H. Meijer; b. tot lid van de Commissie van Toe- zich op het Middelbaar pnderwijs, van de Commissie van Toezicht op het Nijver heidsonderwijs en van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs den heer C. Brouwer; c. tot lid van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs den heer J Constant; d. tot regentes van het Burgerwees huis mevrouw C. H. Blees, geb. jkvr. E. M de Ranitz; e. tot regent van het Burgerweeshuis den heer C. C. W. Bonnet; f. tot regent van het Centraal Zieken hui den heer C. H. Blees. De Burgemeester heeft over geolaatst als onderwiizeres van de Rochdaleschool naar de school voor voortgezet lager on- dQ"wiis, me,1. E de Vries, alhier. Voorts heeft de Burgemeester de vol gende besluiten genomen: a. tot bepaling van het totaal bedrag van de gemeenteliike vergoedingen, be duid <n artikel 101 der Lager Onderwils- w«t ÏO'O. over de jaren 1938 tot en met 1Q19, too<rekend aan de besturen van de bueendere scholen voor gewoon en uitge breid lager onderwijs en het totaal van de over die jaren voor vergoeding in amarking komende uitgaven; b. tot het aangaan van geldleeningen ter voorziening in de behoefte aan kas geld voor den dienst 1944 tot een bedrag van ten hoogste f l.OOO OOD.—indien de stand der geldmiddelen zulks in den loop van 19*4 noodig maakt; c. tot verhuring aan J. Bult te Alk maar van een als opslagplaats in gebruik ziind terrein aan het Zeglis ter grootte van 3285. M?.. tegen een huurprijs van f a"5.P0 per jaar; d. tot wijziging van de Verordening, re gelende de samenstelling en de taak van de Commissie van advies van het be heer van het gemeentelijk sportpark met betrekking tot de jaarlijksche toelage van den secretaris der sportparkcommls- Sie! tot wijziging der Verordening tot uitvoering van artikel e der Winkelslui tingswet 1930 S. «o met betrekking tot een namiddagsluiting voor kruideniers winkels, beoalonde dat de sluiting van kruidenierswinkels niet zal gelden oo den Woensdag voorafgaande aan Kerst- mis en Nieuwjaarsdag. UITVAART V. P. KEYSPER. Heden vond te Alkmaar dé plechtige uitvaart plaats van den oud-wethouder V. P. Keysper. Om 9 uur werd in de druk bezochte St Josephkerk aan den Kennemersingel een plechtige Heilige Requiemmis op gedragen door den Z»ereerwaarden Heer Pastoor W. de Mol O. P., met assisten tie van pater Bonaventura Jansen O. P. als diaken en pater B. Stader O. P. als sub-diaken. Daarna had op het kerkhof St. Bar bara de begrafenis plaats, waar zeer vele stadsen ooten uit bestuurs- en ve,- eenigingskringen den overledene de laatste eer bewezen. "T GULDEN VLIES. Half om Half. Onze groote dichter Boutens, die kort geleden gestorven Is, heeft in een vertaling van een klassiek werk ten aanzien van de dichters eens gezegd, dat men den „waanzin" heeft of hem niet heeft. Wie hem wèl heeft is een dichter, een bëgenadigde, die de har ten der menschen zal verwarmen en in sneller rhythm e doen kloppen. En wie hem niét heeft, nu dat is een gewoon sterveling of op zlln best een mm of meer vaardige rijmer Het zelfde zou men van de tooneelsnelers kunnen zeggen. Wie den goddelijken waanzin bezit, is een tooneelkunste- naar en wie hem niet bezit^ is een doodgewoon mensch of op zijn hoogst iemand, die op de planken staat en meer of minder goed een rol speelt. Cor Ruvs is geen tooneelspeler, hij is méér. hij is een tooneelkunstenaar Hij is om bij de klassieke beeld spraak te blijven een bevangene van dien waanzin, in welken de mensch een kunstenaar wordt. Dat blijkt eigenlijk altijd wanneer Ruys - die niet alleen één der grootste acteurs van Nederland, maar ook van Europa is voor het voetlicht verschijnt. Het blijkt zelfs in een tam blij- sne^etie als „Half om Half", dat door Herbert Ertl met behoorlijke vakken nis, maar zonder buitengewone vond sten en wendingen geschreven is Het gaat om een loterijlot, dat twee menschen een man en vrouw, van welke de laatste gehuwd is samen zullen deelen wanneer er een prijs op valt. Er valt natuurlijk een prijs op en die prijs is natuurlijk de hoofdprijs: la ter blijkt natüürlijk, dat het een ver gissing geweest is en dat niet dit lot maar een ander het geluk gelokt heeft.. Halverwege het stuk kan zelfs de niet al te pientere toeschouwer al raden welken kant het zal uitgaan. Maar nu is bij Cor Ruys het opmer kelijke. het met alle logica eigenlijk strijdige, dat het er weinig toe doet van welke beteekenis het stuk is, waarin hij optreedt. De hoofdzaak is: Cor Ruys speelt! En men is mateloos geboeid. Wanneer er duizend menschen in de zaal zitten, ontsteekt hij ook in duizend menschen een vuurwerk van vreugde Ik weet, dat een dergelijke kunst ten op zichte van het zoo geprezen en ver- eischte samenspel enorme gevaren biedt, en in zijn loopbaan is Cor Ruys aan die gevaren ook niet altijd ontkomen. Hij heeft zijn medespelenden, wanneer dfeze voor hem geen passend „portuur" vorm den, weieens „doodgespeeld", gelijk de vakterm het noemt, en vooral gebeur de dit wanneer hij den stroom van zijn vindingrijken geest onder het spelen maar ongebreideld ruim baan gaf. Dit gevaar heeft gisterenavond ech ter geen seconde den kop op gestoken. In de eerste plaats speelde Ruys met een lofwaardige zelfbeperking en ver volgens bood Elly van Stekelenburg, die zich meer en meer tot een knappe, gevoelige actrice gaat ontwikkelen hem in alle opzichten prachtig tegen spel. Ook de jeune premier Ben Aerden stond op peii. Mies Elout, die anders nog wel eens moeilijk uit de plooi komt. had eveneens een rol, die haar lag. Mijn eenige bezwaar tegen deze vermake lijke voorstelling geldt Anton Ruys, die ais de zeurige papa t e leuk wilde zijn Wie te veel bewijst, bewijst niets en wie te grappig is, is heelemaar niet grappig. En daarom werd die herhaal de en langgerekte schermutse'ing met den linker en rechter amandel eerlijk- gezegd een beetje erg vervelend. Wan neer Anton Ruys zijn rol tot de helft terugbracht, zou de vertooning er slechts bij winnen. Rita Veth, het zusje, Marjan Bollin ger, de dienstbode, en Wim van den Brink% de sigarenwinkelier, speelden de kleine* bijrollen. Vooral de beide dames ontbreekt het nog aan routine, maar dat is een kwaal, die eiken dag beter kan worden. Een zeer goed bezet Gulden Vlies heeft zich uitmuntend vermaakt; aan het slot werd spelers en speelsters een ovatie gebracht. H. P. VAN DEN AARDWEG. GEEN REINIGINGSDIENST OP MAANDAG. De directeur der Gemeente Reiniging maakt bekend, dat, in verband met de sluiting der gemeente-bureaux, a.s. Maandag geen vuilnis opgehaald zal worden. De burgerij wordt dan ook verzocht dien dag geen vuilnisbakken buiten te zetten. DECEMBER-VOORSTELLINGEN GULDEN VLIES. Tweeden Kerstdag zet de laatste week van 1943 is met een dubbel optreden van het Gem. Theaterbedrijf van Am sterdam. 's Middags wordt o -der lei ding van Yvonne Georgi de Ballet- Parade gegeven en 's avonds volgt het successtuk „De mooiste oogen van de wereld." Maandag is de Amusementsmuziek aan de beurt. Dan komt Boyd Bach- man met zijn orkest en brengt een vroolijk muzikaal progiamma. De revue van Ben ter Hall: „Koning Lach" volgt dan Woensdag en Don derdag. Vrijdag is er een bijzondere kinder voorstelling van het nieuwe stuk, door onzen stadgen. André Carrell geschre ven, n.l. „De Schoenmaker en de Ko ning." 25-JARIG JUBILEUM. De heer C. J. Berkhout, boekhouder en bedrijfsleider bij de. N.V. „Vriesia" alhier, herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar als lo >pjongen in de drogisterij van den heer J. de Vries, den tegen woordigen directeur van „Vriesia", in dienst trad. Vijf-en-twintig jaar is een heele periode, maar toch mag het een prestatie genoemd worden om het in dit tijdsbestek van loopjon gen in een drogisterij te brengen tot boekhouder-bedrijfsleider in een N.V., die er zijn mag. Dat het daarom hede^ voor den heer Berkhout een feestdag werd, lag voor de hand Tot elf uur bleef de zaak heden gesloten om alle werkers de gelegenheid te geven de H. Mis, die te zijner eere om 9 uur in de St. Laurentiuskerk werd opgedragen, bij te wonen. Daarna werd de heer Berkhout met zijn echtgenoote in de zaak ontvangen en hartelijk toegesproken door den di recteur. den heer J. de Vries, die hem dank bracht voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en zijn belangrijk werk, in het belang van het bedrijf ver richt en hem in tegenwoordigheid van het gansche personeel, als stoffelijk blijk van waardeering eer enveloppe met -'ihoud aanbood. Het oudste lid van het personeel sprak hierna woorden van waardeering voor de door den jubi laris betoonde collegialiteit, daarbij hem de volledige Vondelwerken aan biedende, wetende, dat deze man van cijfers en efficienrie in zijn vrijen tijd gaarne in het gezelschap van Neerlands grootsten dichter vertoeft. De dag werd verder door den jubilaris in den fami liekring doorgebracht, waar hij ook nog vele blijken van medeleven mocht ont vangen. TENTOONSTELLING OVD-ATxKMAAR In de Museumzaal aan de OBreedstraat organiseert de vereeniging Oud-Alk maar een tentoonstelling vanvoorwerpen, die in den loop der tijden in Alkmaar zijn opgegraven en in bezit zijn van musea en particulieren. De tentoonstelling, die morgen wordt geopend, is dagelijks tot en met 2 Jan. toegankelijk. Het tentoongestelde be staat voornamelijk uit aardewerk, maar ook andere voorwerpen, o.a. een speer punt uit het bronstijdperk, gevonden in Castricum, zijn aanwezig. Een Ro- meinsch stuk aardewerk, voorzien van een potten ba kkersmerk, is het eenige stuk uit dien tijd, dat in de omgeving tentoongesteld is. Een uniek exemplaar, een oud potje, eigendom van dr. Den Har- toch. Koedijk, kan men er evenzeer be wonderen. Uit de vroege en late Middel eeuwen vindt men verschillende scher ven, waarop versieringen zijn aange bracht, alsmede een collectie zwart grijs aardewerk, in Alkmaar gevonden bij den aanleg van de waterleiding in 1885 en in 1899 bij den aanleg van een riool in de Doelenstraat. Aardewerk, geïmporteerd uit de Rijn streek, is ook aanwezig, benevens het aardewerk, dat het vorige jaar is opge graven bij het onderzoek naar de fun damenten van het kasteel Middelburg. Een collectie haardsteenen met my thologische en bijbelsche voorstellingen vormt ook een onderdeel van de ten toonstelling en dit is ook het geval met 17de eeuwsch Friesch Makkuramer aar dewerk. Fijner aardewerk en Majolica aarde werk, alsmede een tegeltableau mt de wapens van de West-Friesche steden, boerteekeningen, enz. maken ook een deel van de tentoonstelling uit. Den bezoekers wordt voorts gelegen heid geboden, in de bovenzaal de Eg- mond-tentoonstelling te bezichtigen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zaterdag 25 December (lsten Kerstdag) is de apotheek van Dr. H Hartong van Ark, Langestraat 1, ge opend. Op Zondag 26 December (2den Kerst dag) is de „Apotheek Wanna Ritse voort", Ritsevoort 5. geopend, welke in de week van 25 t.e.m. 31 December tevens den' nachtdienst zal waarnemen De apotheken zijn 's avonds na 7 uur gesloten. KONIJNEN GESTOLEN. In de Landdwarsstraat werden gister avond weer drie konijnen gestolen AGENDA. Bioscopen. Eiken, avond 7.30 uur voorstelling; Kerst dagen doorloopend van 2 uur af; Woens dag 2.30 uur matinée. Alkmaarsch Bioscoop Theater: Anuschka (rom.), 18 jaar. Harmonie-Theater: De Ster van Rio (rom. sens.), 18 jaar. Victoria-Theater: Het bad in de schuur (kleurenfilm), 18 jaar. Cinema-Theater: Mijn chef is een vrouw (rom.), alle leeftijden. Zondag 26 Dec. (2e Kerstdag). Gulden Vlies, 2.15 uur, Ballet-Parade o. 1. v. Yvonne Georgi. 7.15 uur, De mooiste oogen van de wereld, tooneel- spel door het Gem. Th bedr., A'dam. Maandag 27 Dec. Gulden Vlies, 7.30 uur, Optr. van Boyd Bachman en zijn orkest. Uitreiking vitamine-tabletten. - Aan gezien Kerstmis en Nieuwjaar juist op Zaterdag vallen, heeft de eerstvol gende uitreiking van vitamine-tablet ten plaats op Zaterdag .8 Januari a.s. van 2—3 uur in de R.K. Jongensschool aan den Westerweg en vervolgens iedere 4 weken op genoemde plaats en uur. Benoemd. - Met ingang van 1 Jan. 1944 is als schoolschoonmaker voor de de openbare school aau de Willibror- dusstraat benoemd de heer Jb. Reus, alhier. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Adriana A., d. v. H. Rotteveel en C. M. Mastwijk. Joh. G. T.d. v. P. A. de Wit en G. W, Apeldoorn. Gerrit J. C. zoon van W. Brouwer en G. Blokker. Willem, zoon van W. Peppinck en M Jonker. Alida J. M. dochter van M. Opdam en J. Wasterval. Lucia E., dochter van T. Ruiter en C Buijsman. ONDERTROUWD: F. van Veen en A. van Kleef. J. Brink en M. B. Of- fringa GETROUWD; Willem H. Stoop en G. de Bakker. OVERLEDEN: Matthijs Dekker, 68 jaar, wed. v. M. Bruin, overleden te Alkmaar. Gerrit N. Hulst, 32 jr., goh. m. Z. van Weerden, overl. te Alkmaar. Anton Brugman, 81 jr., geh. m. A. Rus. Antje Groen, 37 jr., geh. m. P. Stam, overl. te Alkmaar. Bastiaan Wagema- ker, 73 jr., geh. m. G. du Pré. overl ieden te Alkmaar .Adriana A. van Vliet, 82 jr., wed. v. L. Bouman. He lena Muijs, 25 jr., geh. m. A. J. Ven- nik. Jubileum. Donderdag herdacht dé heer K. Bakker, beambte aan het Pro vinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum N.-H., den dag, dat hij vóór 25 jaren in dienst trad van genoemd Zieken huis. Bij monde van den Geneesheer-Di recteur, dr. P. E. M. Teenstra, werd de jubilaris, temidden van zijn gezin en ve le leden van het personeel, in zeer waar- deerende woorden toegesproken. De heer Bakker werd geschetst als een zeer plichtsgetrouw ambtenaar en een aange naam mensch. Ook werden nog door het Hoofd v. d. Economischen Dienst, den heer W. E. van Keeken, loffelijke woor den gesproken. Namens de provincie Noord-Holland overhandigde dr. Teenstra de gebruikelijke enveloppe, terwijl een zelfde enveloppe van de leden van het personeel, hem ter hand werd gesteld. Voor den heer Bakker, in dezen sombe ren en donkeren tijd, ongetwijfeld een lichtende dag. Konijnen ontvreemd. Ten nadeele van A. V., wonende in de Nuh. v. d. Veenstraat zijn 'n viertal langoor en ge stolen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Evelina M Th., d. v. S. Stuifbergen en E Brandjes. Arie C., z. v. G. D. Meuldijk en T Kweldam. Johannes C. M., z." v. C. Zonneveld en G. J. Bakker Gerardus M. J., z. v. P. Tromp en C. M. Bloedjes. Kerstfeest N.V.D. - Dond rdafmid dag organiseerde de N.V.D. in de Rus tende Jager een Kerstfeest voor de jeugd. De brandende kaarsjes aan den grooten Kerstboom en de met groen versierde tafels gaven de zaal een feestelijk aanzien en er beerschte een echt opgewekte stemming, toen het buurtschapshoofd. de heer Heynekamp, de tweehonderd jongens en meisjes welkom heette en allen een gezelligen middag toewenschte. Mevr. Hentstra speelde bekende wijsjes op de piano en als de jeugd 't mondje niet voor iets anders moest gebruiken, zong alles rrr e. Maar er was vaak wat anders te deen: een staf vin helpsters ën helpers tooverde n.l. steeds wat anders op de borden, een heerlijk maal, appels, taartjes, choco lade enz Nadat verschillende Kerst liederen Wareq' gezongen, kwam méj. C. v. Essen met een Kerstpraatje,, ge titeld: „De Kërstweide". De heer P. Smit uit Heenistede sprak als verte genwoordiger van het Provinciaal Bu reau van den N V.D. te Haarlem een kort slotwoord, waarbij hij allen, die hadden medegewerkt aan het welsla gen van dezen middag, hartelijk dank zei. Een toensteeg de vreugde ten top: allen kregen nog appels_ en een Kerstcadeautje. Coöp. Aankoopvereen. - De organi satie van de coöp. aankoopvereeniging LangedijkNoord begint haar vol- tooing te naderen. De heer J. van Hout Jr. te Oudkarspel is benoemd tot voor zitter. de heer C. J. Met tot secretaris- penningmeester, terwijl de heer C. Keeman is benoemd tot voorzitter van den Raad van Toezicht. .De heer A. Timmerman te Noordscharwoude zal als zaakwaarnemer optreden. Geboren: Jacob, z. van H. v. d. Wal en A. ten Wolde: Cornelia, d. van C. Hink en G. Bleeker; Maria Geertrui- da, d. van J. Baas en M. H. van der Gu- lik. Ondertrouwd: A. P. v. d. Heij den en G. Metselaar; Overleden: Antje Kroon, 75 Jr., gehuwd met J. Verkroost; Anna S. Jan sen, 82 jr., gehuwd met D. A. M. Nieu- wenhuls; Geertruida Berendsen, 85 jr., wed. J. Th. Schut. Uitvoering „Hercules Hygiéa". - De tweede uitvoering van de gymnastiek- vereeniging „Hercules Hygiéa," welke Woensdagavond in café De Bakker werd gegeven, mocht zich in een groo te belangstelling verheugen. De aan wezigen hebben een mooien avond ge had: het gebodene stond weer op een goed peil. Woningbouwvereeniging Alg. Belang. Dinsdagavond vergaderde de wo ningbouwvereeniging Alg. Belang in „Concordia" alhier ter bespreking van de jaarrekeningen. Het jaarverslag van den administrateur, den heer J. Oot- jers Rz. werd zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Men besloot, het boekjaar niet meer gelijk te laten loo- pen met het kalenderjaar, doch van 9 Augustus tot 8 Augustus. Dit is een uitvloeisel van de samenvoeging der Langedijker gemeenten. De heer J Ootjers Rz. werd herkozen als be stuurslid. Dr. Max Euwe komt naar Noord- Scharwoude. Naar wij vernemen, zal dr. Max Euwe op 8 Januari a.s. voor de schaakvereeniging Schaakmat alhier een simultaan-seance geven. Politie. - Gevonden: Een wollen sjaal. Een ijzeren (kinder) hoepel Inlichtingen bij den heer Van der Mars. Teraardebestelling van den heer C. ter Hofstede. Woensdagmiddag werd op de Alg. Begraafplaats onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer C. ter Hof stede aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Bij deze plechtigheid wa- van vereenigingen, waarvan de over ledene lid of bestuurslid was, aan wezig. Ook verscheidene collega's van den overledene, die hier een flink schildersbedrijf en verffabriek tot bloei heeft gebracht, gaven van hun belang stelling blijk. De vrijwillige brandweergroep Zuid- Scharwoude was in uniform aanwezig. Namens de familie sprak de heer J. ter Hofstede eenige woorden ter nagedach tenis van den te vroeg gestorven broe der. Nadat ds. Nell was voorgegaan in gebed sprak de commandant van de brandweergroep, de heer Jb. Rutsen, zeer waardeerende woorden als afscheid van den overledene, die een. trouw lid der vereeniging is geweest en ook als zakenman zich zeer actief heeft getoond. Ir. P. ter Hofstede, een broeder van den overledene, heeft de aanwezigen bedankt voor de belangstelling. Benoemd. - In de plaats van den heer Van der Stok is benoemd tot weesmeester van de Ned. Herv. Wee- zenadministratie de heer S. G. Wit. Ouderavond. - De O. L. School, alhier, hield op 21 December een ouderavond in de O. L. school, waarbij de ouders der kinderen knusjes in de schoolban ken zaten. Deze ouderavond mag, gezien het groote aantal ouders dat aanwezig was. als bijzonder geslaagd worden be schouwd. In niet geringe mate werkte de lezing van dokter Sikkema, districts- schoolarts van den kring Bergen aan dit succes mede. Deze spreker ontpopte zich als een vlot en gezellig causeur die op duidelijke wijze vertelde, hoe het instituut ..Schoolartsendienst" func tioneert. Na de pauze volgde het huishoude lijk gedeelte van de agenda. Er werd een verslag uitgebracht over 't St. Ni- colaasfeest, door het hoofd der school. De heeren J. Wit en C van d*'r Ham trader als bestuurslid af. In plaats van hen werden gekozen de heeren J Bok er C. Middelburg. Nadat het hoofd der school nog eenige door de ouders ge stelde vragen had beantwoord volgde een kort woord van sluiting. Klompenregeling. - De laatste weken is van de gelegenheid tot aanvragen van klompen zoozeer gebruik gemaakt, dat nu verwacht kan worden, dat geheel deze gemeenteop enkele uitzonderingen na, heeft aangevraagd. In verband hiermede is nu het aanvra gen van klompenbonnen tot Maart 1944 stopgezet. Het wachten is nu slechts op de klompen. Benoeming gemeente-secretaris. Door den burgemeester is tot gemeen tesecretaris onzer gemeente benoemd de heer B. J. Kalb. De heer Kalb was adjunct-commies aan het gemeente secretarie te Meidrecht. Negen maan den geleden was hij le ambtenaar aan de secretarie alhier. Een schitterende promotie dus. WATERSCHAP DE BEEMSTER. Hoofdingelanden van het waterscnap de Beemster vergaderden Donderdag middag ter secretarie van het water schap te Purmerend onder voorzitter schap van dij'-graaf Otjes. Besloten werd, dijkgraaf en heemra den machtiging 'e verleenen tot het uitvoeren van werken in eigen beheer Voorts besloot de vergadering tot het aangaan van tijdelijke kasgeldieeningen en een rekening-courant-overeenkomst Een voorstel tot overdracht van het zoogenaamde Vaartje, de verbindings vaart tusschen de Kennemer en Beem ster uitwatering, aan het Hoogheem raadschap van de Uitwaterende Slui zen in Kennemerland en West-Fries land, werd aangenomen. In antwoord op een circulaire van de Vereeniging van Noordholandsche Waterschappen betreffende- -de oprich ting van een verificatiebureau,, zal eert schrijven worden verzonden, waarin wordt aangedrongen te bewerkstelli gen, een landelijk bureau op te rich ten onder auspiciën van de Unie van Waterschappen. Een dergelijk bureau kan vee! economischer werken dan een provinciaal. De begrooting '44 werd aangenomen. MARKTOVERZICHT TE SCHAGEN. De Schager markt gaf Donderdag weer een ander beeld te zien. De markt voor vrijen handel met aan koopvergunningen was weer openge- steld. waardoor de handel op de rund. veemarkt zijn gewonen loop weer had hervat. De aanvoer viel nog niet eens tegen, ofschoon het toch midden win ter is en er in dezen tijd nu eenmaal geen volle markten zijn te verwachten E. is echter alle kans dat de volgende week de aanvoer wel iets grooter zal zijn. Den vorigen dag, Woensdag, was er levering voor de centrale 'eweest, angevoerd werden 19 koeien, 6 pin ken, 5 graskalveren, 11 nuchtere kal veren, 64 schapen en 22 varkens. De handel was Donderdag vrij goed te noemen. Tijdkoeien golden f 1500 tot f 1600. de geldekoeien f 1300 tol f 1550, terwijl voor een kalfkoe f 2200 werd gegeven. Verder gingen er een pink voor f 700 en een graskalf voor f 400. Op de biggenmarkt was al heel wei nig aanvoer. Van handel viel niet veel te bespeuren; die zal wel aan den stug- gen kant geweest zijn. De biggen, die er waren, waren niet erg zwaar; wel mooie dieren. De konijnenmarkt kon zich 's mor- rerts reeds vroeg in een druk bezoek verheugen. Er waren er weer een flink aantal aangevoerd. De prijs van slachtgewicht bedroeg f 1 per kg. In een paar gevallen waren de prijzen blijkbaar te hoog opgeloopen. De prijs- beheersching greep in en de te hoog aangeslagen langooren werden in be slag genomen. In kippen en een len was er weinig te doen. Over het algemeen was voor een wintermarkt het bezoek goed te noe men. 10 tijdkoeien 1500—1650: 9 geldekoeien (magere 1300—1550; 19 ld vette Centrale: 1 kalfkoe 2200: 6 pinken Centrale: 1 pink 700; 1 graskalf 400; 11 nuchtere kalveren 64 vette schapen en 22magere varkens Centrale; 5 biggen 50—60 313 konijnen 1.— p. kg.; 25 kippen 0.90 p. kg.; 6 een den 0.90 per kg. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Bestuursvergadering. Onder leiding van den heer S. de Boer Kz, vergaderde het bestuur van de Langedijker Groenten Centrale Donderdagmiddag in café Vijzelaar. Ten aanzien van de veilingsomzet werd medegedeeld, dat men dit jaar den omzet van het vorige jaar niet zal kunnen bereiken. Er was een circulai re ontvangen van een door „Wagenin- gen" te houden cursus in het bewaren conserveeren enz. van groenten. Deze cursussen worden in de vaeanties ge houden en duren een week De cursus is gratis, doch het logies moet men zelf betalen. Eindelijk. Ten aanzien van de in het vorige seizoen verrotte witlofwortelen werd medegedeeld, dat deze alsnog zullen worden betaald Van de drie voormalige af deelingen van den L.T.B. was bericht ontvangen, dat er bezwaar bestaat tegen de voor gestelde oplossing voor het lidmaat schap der L.T.B., zoodat gevraagd wordt een andere oplossing te zoeker), hetgeen door den heer Tromp uit Heerhugowaard werd toegelicht. De voorzitter herinnerde er aan, dat in de vorige vergadering tegen een andere oplossing, welke tot gevolg zou hebben, dat het historisch gegroeide daardoor verloren zou gaan. De L.T.B. heeft veel aan de vereenigingen te danken. De andere veilingsvereenigin- gen, die het individueel lidmaatschap kennen, zijn alle later gesticht. Men zal pogingen doen om een goe de oplossing te vinden, welke allen kan bevredigen. De regeling voor het koolbestellen is weer ingevoerd. De vereenigingen zul len deze bestellers betalen, waarom het aan de vereenigingen uit te keeren percentage voor 1944 wordt vastgesteld op 2/10 pCt. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de alg. verg. van de Prov. Com missie uit de Veilingen tn N.-Holland behandeld. Men besloot bij de bestuursverkie zing de candidatuur van den heer K. Molenaar te Warmenhuizm te steu nen. Men kon zich met de prae-advie- zen vereenigen. Aangedrongen zal wor den om zooveel mogelijk bestrijdings middelen ten behoeve van den tuin bouw te trachten te verkrijgen. De voorzitter deelde nog mede, dat de herdenking van het 25-jarig be staan van de vereeniging „Ons Begin" te Oterleek door het dag. bestuur is bijgewoond. De heer O. de Vries, die 25 jaar be stuurslid is geweest, werd hiermede nogmaals hartelijk gelukgewenscht. (Eersten Kerstdag). ALKMAAR. V Kapelkerk. Vr.av. 7 uur, ds. Tuinstra, wijdingsavond (orgel, deel., zang); Zat. 9 u. ds. Prins van Wijngaarden; 10.30 u&r ds. Tuinstra; 3 uur, Kerstfeest vrijz. Zond.- school. Waakt en Bidt, n.m. 3.30 uur, ds. Kleyne. Rem geref. gem„ 10.30 uur, ds. Rappold. Ned. Chr. Gem.sch.bond, v.m. 7 uur Kerstwijding; W.dag 29 Dec, 's av 7.30 uur. dhr. v. Oostveen ,.De open baring van Johannes". Luth. Kerk (O- pracht) io 30 uur Drop. Roodenburg van Haarlem (extra coll.) Dooosgez. gem.. 10 30 uur ds. Kuioer. Ger. Kerk, 10 uur ds. Von Meven-feldt (extra coll. diac.); 3.30 uur Kerstzangdienct. G G Leger des Heils 5-6 uur wiidingsdienst; 10 uur sol daat-inzegening; 3 uur jeugd in het front- 7 30 uur Omar. de vierde wijze, in geb Waakt en Bidt. Leiders der diensten de heer en mevr. Ber^sma. Vrije Ger Gem. Doelenstraat 3, 10 uur ds. Ruys, ..God staat achter het weefgetouw". Oud.-Kath. Kerk. rin Luth. Kerk, Oude gracht), ha*' prht Dienst. (Tweeden Kerstdag). Kanelkerk 9 uur ds. Kleyne; 10.30 uur ds. Klein Wa-=sink (koor): 3 uur Kerst feest rechtz. Zond.sch. Rem. geref. ge meente. geen dienst. Herst. Ad. Gem., Toussaintstr., 9.30 en 4 uur, dienst. Luth. Kerk (O.gracht) 10.30 uur. prno Van Zanten v. Amsterdam (extra cop i Doopsfez. Gem., geen dienst. Vrüe Geref. Gem., Doelenstraat 3. 10 uur. d* Duys ..Hoog bezoek in geheimnisvolle uren"; D1r,sda»*av 6 30 uur Kerstfeestvie ring. Geref. Kerk. 10 uur. ds. Dragt v N.-Amstel: 3.30 uur ds. Idema (extr? oil. diaoonie). n. G. Leger des Heils 10 uur. Keiif minnedienst* 7.PO uur. Groot- ie's Kerstgeschenk. Leiders der diensten de heer en mevr. Bergsma. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Ned. fterv. Gemeente. SCHOORL. 95 Dec.. 10 uur. ds. C. M de Jong: 26 Deo., 2.30 uur, Kerstfeest v. d. :7onrtqgqqehnnl. GROET, 26 Dec., 10 uur, ds. C. M de Jong. Ruvs ..Hoog bezoek in geheimnisvolle DRIEHUIZEN, len Kerstdag geen dienst- 2 u. Kerstfeest (verb, bericht.) BROEK OP LANGENDT.tk, len Kerst dag: herv.- gem. 10 u. ds. Koole; 4.30 Kerstfeest- Zond. school. Geref. kerk 10 en 3 u. ds Donner. Doopsgez. gem.. 10 u dhr. De Groot v. Alkmaar. Chr geref. kera, 10 en 3 u. leesdienst. tweeden Kerstdag: herv. gem. 10 en з.30 u. ds. Koole. Geref. kerk 10 u. (voorb. H. Avondm.) en 3 u. ds, Donner. Chr gerpf kera 10 en 3 u. leesdienst. NOOrd-echarwOUDE. geref. kerk len Kerstdag. 10 u. ds. Van Arkel: 3 u. Kerctzangdienst. 2en Kerstdag 10 en 4 ds. Van Arkel. '"POORWEGDIEFST ALLEN BERECHT. De Arondissements Rechtbank heeft zich Dinsdag bezig gehouden met het berechten van een aantal spoorweg diefstallen. van vrij omvangrijken om vang. die in Sept. en October 1942 te Den Helder waren gepleegd. Als ve-dachten stonden terecht de 22-jarige arbeider G. B. uit Alkmaar, de 39-jarige los arbeider M. J. G. te Den Helder, die een pak sigaren had den weggenomen.een hoeveelheid siga ren hadden geheeld. 41 pakjes boter hadden gestolen, welke goederen door den 32-jarigen besteller W. Q. te Sint Pancras waren weggebracht, die daar door 2 kisties sigaren van 50 stuks en een paar kleine doosjes sigaren had ontvangen. Voorts stonden terecht de 30-jarige los arbeider J. K. uit Den Helder en de 21-jariee los rrbeider P. H. de B. uit Den Helder, die een hoeveelheid si garen hadden ontvreemd, benevens een paar schoenen en de sigaren hadden gedeeld met een 16-jarigen loopjongen bij de spoorwegen (die. door den Kin derrechter berecht werd) van wien de diefstal was uitgegaan. Ieder van hen had l1/, kistje sigaren van 50 stuks en 10 doosjes van 10 stuks ontvangen B. had bovendien 50 stukjes zeep, een ki mono. een lap stof, een ftesch wijn. een half kruikje jenever en een hoeveel heid sigarettenvloei ontvreemd, terwijl de 16-lariee twee paar schoenen, een hoeveelheid kaas, een hoeveelheid leer, zeep, sigaren en sigaretten, dameskou sen en margarine ontvreemd had. B en G konden geen verklaring voor hun handeling geven. Tenslotte bleek, <ij verdienden heel weinig, dat ze uit nood hadden gehandeld. Het requisitoir. De Officier van Justitie, mr. de Brueys Tack, die van oordeel was, dat de feiten heel ernstig waren en die er op wees, dat er bij de spoorwegen ma ir raak gegapt wordt, nam niet aan, dat de 16-jarige de ouderen had ver leid. De belangen van de gemeenschap dienden z. i. den doorslag te geven waarom hij tegen G. B. en A. J. C. ieder een gevangenisstraf van 1V> jaar vorderde. Voor den 21-jarigen P. H. de B. oordeelde hij verzachtende omstan digheden aanwezig. Hij verdiende slechts f 20.— in de week, zijn vrouw verwacht een baby en een deel van het ontvangen geld had hij voor de blijde gebeurtenis bestemd. De eisch tegen B luidde 7 maanden en tegen den 36-ja- rigen J. K. 9 maanden. Het geval van den 32-jarigen besteller H. Q. uit Sint Pancras, die slechts f 20.— per week verdiende, doch daarvan nog f 5.— moest verrelzen, zijn ouders moest steunen en slechts f 1.ppr week voor zich zelf hield, vond ook de Of ficier zielig. Tegen hem vorderde hij drie maanden gevangenisstraf. De verdediging Te verdediger, mr. dr. Buiskool, laakte de geste van de spoorwegen, die van het publiek hooge tarieven vor dert ert deze arbeiders met zeer lage loonen naar huis stuurt. Uitvoerig be toogde pleiter dat de zware straffen niet noodig waren. Pleiter wees op de omstandigheden van verdachte G. B., die zeker geen man met een misdadi- gen aanleg is en voerde ter verdediging van A. J. B. aan, dat deze 17Vi jaar de Ned. Marine als korporaal-machnist met een blanco strafregister heeft ge diend. Deze man heeft bovendien een meisje geëcht, thans een 19-jarige, die steeds hulp behoeft en hem altijd tot last zal blijven. Dit pleit zeker voor ziin moreel. Pleiter verzocht ten hun nen opzichte rekening te willen hou den met dpreventieve hechtenis en in het vonnis invrijheidsstelling te overwegen. Ten aanzien van den 21-ja- i®en P, H. de B. en den 30-jarigen J, K. voerde pleiter aan, dat zij voor de verleiding van den 16-jarige, die de goederen voor hen had weggenomen, w -en bezweken. K. was kostwinner voor zijn ouders. Hij verdiende slechts f 20.— per week en dit voor verant woordelijk werk zonder controle. Hij deed zijn werk goed en de stationschef wil beiden wel weer in dienst nemen. Ook voor hen vroeg pleiter de uiter ste clementie. De 32-jarige besteller H. Q. noemde pleiter wel een heel droe vige figuur.. Hij liet zich verleiden de goederen naar buiten te brengen. Zijn moeder ls maagpatiënte en heeft zeer onder het gebeurde geleden. Pleiter verzocht zijn veroordeeling tot den tijd van het voorarrest en zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. De Offiej4r. die gevoelde, dat in dit geval de grootste clementie op haar plaats was, liet het oordeel aan de rechtbatik. Nadat deze zich in raadkamer had begeven, deelde de President, mr. Krabbe, mede, dat het verzoek was in gewilligd. Verdachte werd tot twee maanden met aftrek van preventief veroordeeld en zijn onmiddellijke in vrijheidsstelling gelast. De uitspraak in de andere zaken werd bepaald op 28 December. BONNEN VERVALSCHT. Cecilia Wijnker. een 22-jarige jonge dame uit Alkmaar, moest voor den eco nomischen rechter verschijnen, omdat ze een vervalschten suikerbon had ge kocht en ingewisseld. Cecilia, die zich erg vreemd gedroeg en sommige «ogenblikken de indruk gaf niet direct normaal te zijn, scheen- de ernst van een dergelijke overtreding maar matig te beseffen. Ze dra.aide zich in vele bochten en vertelde eerst dat ze voor dien bon een kwartjo had gegeven om even later te vertellen, dat dat negen gulden moest zijn. Een vreemd geval vond de officier, die tenslotte twee weken gevangenis straf vorderde, waarvan Cecilia erg schrok. Toen de uitspraak conform was wilde ze meteen maar In hooger beroep, maar do rechter gaf haar eerst nog even tijd om erover na te denken. PLAGERIJ VAN HUISEIGENAREN. „Ik heb mijn boerderij aan v. d. P. verkocht onder voorwaarden, dat ik er in mocht blijven wonen, anders had ik het niet gedaan," aldus de- 47-jarige veehouder J. B. uit Zuid- en Noord- Schermer, die zich Maandag voor den politierechter te Alkmaar had te verantwoorden wegens vernieling. „In den stal, die afzonderlijk van mijn woning stond, was een huisje. De stal moest afgebroken op last van de gemeente en de eigenaar liet toen het huisje tegen de achterdeur aanbou wen, waardoor ik 'wel èéri W.C. kreeg, maar de achteruitgang kwijt geraakte Toen heb ik het begin van het bouw sel weggebroken." De rechter: Maar u mag uw eigen rechter niet spelen. De verdachte: Maar ik had eerst tegen P. gezegd, dat ik het daar niet wilde hebben. De rechter, die vooral na het plei dooi van den verdediger, mr. Schenke- veld. wel 'nzag, dat de eigenaar zich niet hield aan de verplichtingen, die het burgerlijk wetboek aan eigenaren oplegt, leegde aan verdachte, .overeen komstig den eisch van den officier 25 boete of 10 dagen op, doch gaf hem den raad om bij verder conflict met den huiseigenaar, zich met zijn verdediger te verstaan, to.ezeggende, dat de rechter dien eigenaar dan wel op zijn nummer zou zetten. De verdachte, gevraagd of hij direct wilde betalen, zeide daarover nog eens met zijn verdediger te rade te willen, gaan, want hij begreep nog maar niet, dat hij, wanneer een ander zijn deur liet dichtmetselen, niet het reqht had. het opstakel te verwijderen, wan neer hij te kennen had gegeven, dat hi.i het niet wilde hebben. Mr. Schenkeveld zegde verdachte echter lachende toe, dat hij hem dit wel duideliik zou maken. Van 6 Januari a.s. af zal aan fle postkantoren de nieuwe zegel van 30 cent met de beeltenis van Cornelis Tromp verkrijgbaar zijn. De kleur is licht blauwachtig groen, het model is staand. De zegels zijn uitgevoerd in rotogra- vuredruk bij de firma Enschede en Zn. te Haarlem naar het gegraveerde ont werp van Hubert Levigne. Afmetin gen: 24 1/4 X 31K mm. (beeldvlak 21 1/4 X 28J4 mm.), in vellen van 100 en van 50 stuks. GEEN LOGIES VOOR KORTER DAN VIJF DAGEN. In pensions en kamer verhuurbedrijven. •s-GRAVENHAGE, 23 Dec. In een dezer dagen in de Staatscourant opge- genomen beschikking van de secretaris generaal van het Dept. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het Dep. van Landbouw, en Visscherij. is de bepaling opgenomen, welke ook geldt voor de pensions, dat het ex ploitanten van kamerverhuurbedrijven verboden is voor korter dan vijf dagen achtereen aan een- en denzelfden per soon tegen betaling te verhuren. HET SLACHTEN VAN KONIJNEN. De persdienst van de Departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat men, zoo eenigszins mogelijk, konijne,n des kundig op het abattoir moet laton slachten nf dit anders een poelier moet laten doen. Slacht men het konijn zelf, dan dient men v66r het toebrengen van de keel- snede het dier te verdooven door met een rond stuk hard hout een harden slag v66r de ooren op het voorhoofd toe te brengen. In geen geval mogen de dieren door middel van „ophanging" worden gedood, daar dit één van de ergste vormen van dierenmishandeling ia. Hubert Cnypers 70 jaar. De toon kunstenaar Hubert Cuypers viert te Am sterdam Tweeden Kerstdag zijn Vosten verjaardag.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2