(E), leenbank fKAMPEN lvia. sestr. 21. lappelen DAGBLAD VOOR DU boven alles.' Japan houdt zijn stellingen hecht in handen. 2451 gebleken goede IHOORL. TING UW Pzn. Tojo over de laatste oorlogs gebeurtenissen. Nederlandsche jongens! Het einde van de „Scharnhorst". Koers Oost. Nieuwe regeling van het Brandweerwezen. HET LEVEN VAN/ EEM KERSTBOOM... UDENS EN NJA kerstmis. ._J Zware gevechten bij Sjitomir en Witebsk. Duitsche terreinwinst bij Resjitza. Nieuws in 't kort. reeds bestaandè door terugzen- ^ureau P. V. C. art. Deze »nt- |e volkstuinders, danig waren ge lden. 1944 aan Xm |niet grooter rijn dat tenminate noet worden be- bl om den volks- lid te stellen in leien. Gezien de |n van de groen- 1 (o.a. in verband en) wordt men jal een groot ge- benutten voor en en bemesten alle werkzaamhe- pr den houder oi uitgevoerd. In I de volkstuin op j de woning van dat redelijker- nomen, dat men ■erhoud van den funnen zorgen, oor volkstuinen. 1 nieuwe volkstui- fcgelegd op land, lland is gebruikt, ogen dus zoowel jor dat doel ge inen worden aan- |an gronden voor bij het Bureau |g aan te vragen luren en daarbij li de juiste ligging |e geven gronden; pen van de volks ronden. worden aan hen, of zullen wor- Bureau P. V. C. fet en wetenschap- |g, Alkmaar; poli- "parinus, Den Haag; |Adema, Alkmaar; Hoorn; binnen velder, A. C. van D A. Klomp; fcrkman, Alkmaar, jchagen: A. Eriks, J. Belterman te W. J. Harwijne lland: Jac. Groot |-rubriek: W. 'Ra- voor de plaatsel. Enken wordt gen. p. o. bij I aangeraden LKMAAR. (belang den ter 3LTUIN 15! IJ! |HOFFMAN, een enorm bt de vaste KT SYLVIA. Ier, 7.15 uur, k. na 12 uar. 28 Dec. sal den In da zaal er Nic. Schuit ,ur 's midd. tot r rente en af- voorschotten. IET BESTUUR. TOMOBIELEN r gas-generator en billijk gefi- or bemiddeling 'an iCHUILING, usweg J 244, lefoon 2481. eurstelling ge- w selectieteelt :ht U dan niet bedrijf ard. Tel. 275. bewezen het innen leveren, ieden: s, Eerstelln- iwe Elgenhel- eelblom. elbon. DE KRALEN? dres. komt ze halen, e waarde. 27. - Alkmaar. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarscbe éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294, DINSDAG 25 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDIT1E. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 303, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties ia dese éditie min. f 1.40, elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 12.10, voor het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cent. II I. (Van onzen politieken redacteur.) IN Engeland is in het afgeloopen jaar een oorlogsroman verschenen, waar van de oplage binnen zeer korten tijd de millioen exemplaren heeft bereikt en waarvan thans een film in alle Engelsch sprekende landen en ook bij êe neutralen stampvolle zalen trekt. Het is het boek „This above all" (Dit boven alles) van den schrijver Eric Knight. Het is een zeer opmerkelijk boek, dat vrijmoedig, hemelsbreed ver schillend van ;de'officieele politiek de opvattingen van de groote massa van het Engelsche volk ten aanzien van de hedendaagsche problemen weergeeft. De held van den roman is een jonge man uit het eenvoudige, arbeidende volk, Clive, die tijdens de overhaaste vlucht der Britten bij Duinkerken, Juni 1940, dapper zijn plicht heeft ver vuld, maar het vertrouwen in de En gelsche leiding en in de Britsche oor- logsdoelatellingen verloren heeft. Daarom besluit hij na zijn genezing van een longontsteking te desert.ee- ren. Uitvoerig schildert de schrijver Clive's verblijf in een verlaten luxe- hotel aan de Zuidkust, waarover steeds dreigender het gebrom van Duitsche vliegtuigen te hooren is. Voor het lager van een vrouwelijken luchtbeschermingsdienst ontmoet hij het meisje Prudence, de dochter van gegoede familie. Ofschoon de duister nis een liefde op het eerste gezicht onmogelijk maakt, eindigt het tweede treffen onder de animeerende mede werking van een flesch whisky in e$n schuur. DE beide jongelui komen dan op de niet ongebruikelijke gedachte, een kort verlof ergens tezamen door te brengen. Op den laatsten dag van deze buitenechtelijke wittebroodsweken be kent Clive zijn innerlijken tweestrijd en de beslissing, die hij voor zich reeds genomen heeft. Prudence, niet alleen van goeden huize, doch tevens klein dochter van een weliswaar onder- nemenden, doch reeds gepensionneer- den generaal, heeft geen begrip voor deserteurs en wil Clive van dit voor nemen afbrengen. Hij stoort zich aan haar vermaningen niet. Hij duikt on der en trekt onder vele gevaren rond. Hij ondergaat het lot van opgejaagd wild. Nu eens is men hem dicht op de hielen, dan weer wordt hij omsingeld. Telkens ontspringt hij den dans der gevangenneming, waarbij hij meer dan eens met behulp van vrouwelijke sym pathieën uit moeilijkheden wordt ge red. Tens'otte krijgt hij echter inzicht in het hopelooze van zijn lot, als de bodêm van zijn geldbeurs steeds meer kale plekken Vertoont. Een oude do minéé krijgt in dien toestand vat op hem en maakt hem duidelijk, dat het wezen van vaderlandsliefde niet een zaak van het verstand, van intellec- tueele overwegingen, doch van geloof is. Clive besluit tot zijn plicht terug te keeren. IN Londen hoort hij door de telefoon, dat Prudence een kind verwacht. Een huwelijk zou het ook in filmisch opzicht zoo gewenschte happy-end aan het boek kunnen geven. Edoch zoo ge schiedt niet. Met veel agitatorische felheid schildert de schrijver dan het tusschenbeide komen van de Duitsche luchtaanvallen op Londen. Clive wordt bij een moedige reddingsdaad onder de puinhoopen bedolven en met een zware hersenschudding in een noodziekenhuis ondergebracht. De vader van Prudence bewijst zich in dubbel opzicht als nuttig. Niet alleen toont hij zich niet verrast over de plotselinge familie toename bij zijn dochter, hij is boven dien van beroep hersenspecialist. Hij opereert Clive en deze held van het verhaal sterft niet aan een geneeskun digen misgreep, doch aan een vergevor derde hersentuberculose, het gevolg van zijn jeugd van hard werken in vochtige kolenmijnen. In denzelfden nacht wordt het noodlazaret gebom bardeerd. De grauwe story eindigt met een suggestief beeld van Prudence, die in de Londensche ochtendnevels tus- sch,en de brandende puinhoopen naar huis terugkeert. Zij heeft zooveel leed gezien en gehoord. Het is brak in haar De wil tot verder leven, nu haar zoo veel ellende omringt, is zwaar aange tast. Doch als zij het kind voelt, geeft haar nieuwe levenskracht en moed de hoop, dat haar kind straks in een beter Engeland leven zal. HOE suggestief ook geschilderd, toch is het verhaal niet het wezenlijke, dat de roman en de film aan hun on gekend groot succes heeft geholpen. De grootste aantrekkingskracht gaat veeleer uit van de dialogen, die van een voor Engelsche verhoudingen, spe ciaal thans onder oorlogstijd, onge- meene vrijmoedigheid zijn. Afgezien van de agitatorische doelstellingen heeft het boek de verdienste, dat het ons een blik gunt in de gemoedsstem mingen en opvattingen van groote lagen van het Engelsche volk. die breed van die der regeeringspersonen en de officieele meening van pers en radio verschillen. In een tweede artikel zullen we en kele voorbeelden van den pakkenden dialoog weergeven. TOKIO, 27 Dec. (DNB). - De eerste minister Tojo heeft in de plenaire zit ting van het Japansche Hoogerhuis als minister van oorlog rapport uitgebracht over de laatste oorlogsgebeurtenissen en verklaarde, dat het Japansche leger in nauwe samenwerking met de marine zijn strategische, offensieve stellingen overal in alle operatiegebieden hecht in handen houdt en versterkt, ofschoon eenige wijzigingen van weinig belang in zekere sectoren hebben plaatsgevon den Tojo rapporteerde, dat in het gebied der Salomonseilanden de vijand op 27 October een eenheid geland heeft op het eiland Mono, waarop op 1 Nov. landingsoperaties van een sterke groep strijdkrachten onder convooi van oor logsschepen en luchtstrijdkrachten bij Torokina aan de westkust van Bougain ville volgden. De Japansche legereenhe den ondernamen felle tegenaanvallen op de gelande eenheden en met steun van de Japansche marine weru een Ja pansche eenheid in den rug van den vijand aan land gezet en den vijand een vernietigende slag toegebracht. Omtrent de operaties in den Bismarck- archipel rapporteerde de minister, dat de vijand met 20 oorlogsbodems en tal rijke kleine schepen troepen heeft aan gevoerd en op 15 Dec. een landing ten uitvoer heeft gelegd in den oostelij ken sector bij Kaap Marcus. De Japansche eenheden zijn terstond met felle tegenaanvallen begonnen met steun van de luchtstrijdkrachten van leger en marine. Intensieve gevechten zijn thans in dezen sector aan den gang. Uitvoerig ging Tojo in op de gevechtshandelingen op Nieuw Guinea. De Japansche troepen hebben de vij andelijke eenheden, die eind September de nabijheid van Finschhafen geland waren, terstond aangevallen. Midden October werden de vijandelijke stellin gen in dezen sector ineengeslagen, ter wijl een Japansche ^groep in den rug van den vijand een landing uitgevoerd heeft en meer dan 3000 man der vijan delijke troepen heeft gedood. Omtrent de gebeurtenissen in den noordwestelijken sector zeide de minis ter, dat de vijand blijkbaar probeert de Japansche operatieve voorbereidingen in dezen sector te s,teren, terwijl hij zelf weer aanvullende voorbereidingen maakt voor een tegenoffensief. Sinds de tweede helft van October hebben ge middeld 560 vijandelijke vHegtuigen maandelijks geprobeerd de Japansche steunpunten aan te vjallen en het Ja pansche verkeer ter 'zee te blokkeeren. Luchtstrijdkrachten beschermden de Ja pansche convooien, vooral tegen vijan delijke duikbootaanvallen. terwijl een heden te land dagelijks de operatieve voorbereidingen in dezen sector ver sterkten. y De sector Birma. Ten aanzien van den sector Birma zeide Tojo: De troept van het Japan sche leger hebben sinds September ver schillende vijandelijke machinaties in dien sector verhinderd. In het verloop van de recente gevechten, waarbij Tsjoengking geprobeerd heeft het N van Birma te heroveren, bedroeg het aantal dooden, dat de vijand op de slag velden achterliet en de gemaakte ge vangenen ongeveer 15.000 man, terwijl gelijktijdig een groote hoeveelheid wa pens en oorlogsmateriaal werd buitge maakt. In totaal vielen maandelijks meer dan 2000 vijandelijke vliegtuigen de Japansche achterwaartsche stellin gen in Birma aan. Het Chineesché oorlogstooncel. In een commentaar op de gebeurte nissen aan het Chineesche oorlogstoo- neel meldde de minister, dat de Japan sche formaties met opmerkelijk succes onafgebroken zuiveringsoperaties uit voeren. Hij zeide, dat sinds October het Japansche leger in ongeveer 4000 ge vechten het hoofd geboden heeft aan meer dan 600.000 soldaten van den te genstander. Tojo constateerde voorts, dat Engeland en Amerika hun luchtstrijd krachten in China versterkt hebben en dat in totaal per maand meer dan 500 vliegtuigen de Japansche stedingen aanvallen. Deze vijandelijke aanvallen zijn door formaties legervliegtuigen af geslagen. In de 2e helft van October zijn in totaal ongeveer 120 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, vernietigd of beschadigd, terwijl aan Japansche zijde ongeveer 20 machines verloren gingen. Een exposé van Sjimada. De minister van marine somde de totale oorlossuccessen op van de Ja pansche marine-strijdkrachten in de twee maanden sedert October en wel: Tot zinken gebracht: 16 vliegtuig- moederschepen, 5 slagschepen, 26 krui sers, 9 torpedojagers, 11 duikbooten en 33 transportschepen; Zwaar beschadigd: 8 vliegtuigmoe der jchepen, 4 slagschepen, 25 kruisers, 8 torpedojagers en 13 transportschepen. De minister wees erop, dat de Ja panners vergeleken met deze welhaast verbluffende verliezen van den vijand slechts de volgende verliezen hebben geleden: 2 kruisers werden licht be schadigd en 2 torpedojagers werden tot zinken gebracht. Sjimada verklaarde, dat in deze periode ongeveer 940 vij andelijke vliegtuigen werden neerge schoten. terwijl de Japansche verliezen ongeveer 200 vliegtuigen bedragen. Tenslotte zeide de minister, dat de strijdkrachten van de Japansche marine De Germaansche weersportkampen wachten je. Daar leer je bij dienst en spel uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche jongen in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld je nog heden bij een der onderstaande adressen: sedert het uitbreken van den oorlog den vijand kolossale verliezen hebben toegebracht, die tot dusver 170.000 man aan gesneuvelden en tweemaal zooveel aan gewonden heeft verloren. Rijksdag neemt resoluties aan. De Rijksdag heeft gister eenstemmig verscheidene resoluties aangenomen, waarin de dankbaarheid van het Ja pansche volk jegens de Japansche strijdkrachten tot uitdrukking wordt gebracht. Utrecht, Koningslaan 9. Maastricht, Vrijthof 25. Goes, Violenstraat 44. Groningen. Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizerstraat 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, Emmakade 4 DE VLAG IN TOP VUREND TOT DE LAATSTE GRANAAT. Over den aanval op het voor Moer- mansk bestemde vijandelijke convooi heeft het opperbevel der Marine nog de volgende bijzonderheden mede- gdeeld. Reeds eenige dagen tevoren had dft Duitsche luchtverkenning een vijande lijk convooi opgemerkt, dat op weg was naar Moermansk. Het had oorlogs materiaal en levensmiddelen voor het Sovjetfront aan boord. Een gevechts groep der Duitsche vloot werd tegen dit convooi in den strijd gebrach en ter hoogte van de Noordkaap trof men den vijand aan. Tegen 1 uur in den ochtend van 26 December kwam het slagschip Scharn horst. waarop zich de commandant der torpedojagers, Schout-t ij-Nacht) Bey, als bevelhebber der gevechts groep had in gescheept, in gevechts contact met de vijandelijke bewa- kingsvloot, die bestond uit kruisers- en torpedojagers. Bij slecht weer was het zicht beperkt Kort na het be gin van den strijd green ook een zwaar vijandelijk oorlogssctrn in. In. het verdere"'verloop slaagde de vijand er in, bij verrassing nog meer zware strijdkrachten bijeen te brengen, die tengevolge van het slechte zicht te voren niet gezien waren Na verscheidene uren van zeer zwaren strijd werd de „Scharnhorst", die onder bevel van kapitein-ter-Zee Hintze stond, door de viiandeïüke oorlogsschepen omsingeld. Tegen half acht des avonds zonk het slagschip met de vlag in top, omdat het. tot de laatste granaat vurend den vij and zware schade had toegebracht. De andere Duitsch? strijdkrachten,N die aan de operatie deelnamen, leden geen verliezen. Over het lot der be manning van de ..Scharnhorst zullen de verwanten mededeeling krijgen, zoodra rapporten zijn ontvangen. Het slagschip Scharnhorst, dat Zon dag na heldhaftigen strijd Hegen ster kere zware Br.itsche vlootstrijdkrachten gezonken is, was in 1936 van stapel ge- loopen en in 1938 voltooid. Het schip had een waterverplaatsing van 26.000 ton en een snelheid van 27 knoopen. Het voerde 9 stukken geschut van 28 cm. en 10 stukken van 15 cm.. voorts bezat het 14 stukken luchtdoelge schut van 10,5 cm. en 16 van 3',7 cm. Er waren twee catapultinstallaties en vier watervliegtuigen aan boord. Het slag schip was 226 meter lang, 30 meter breed, de diepgang bedroeg 7,5 meter De bemanning van de Scharnhorst telde 1460 koppen. 42 Britsche vliegtuigen verloren gegaan. Radio New-York heeft medegedeeld, dat de admiraliteit bekend heeft gemaakt, dat 42 Britsche vliegtuigen verloren zijn gegaan in den strijd tegen het slagschip „Scharnhorst". Ook zijn torpedojagers ver loren gegaan. Eeuwen geleden trokken Nederland sche boeren e*i handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Mariënwerder laten nog heden den Nederlandschen invloed in Jiun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe Jeugdstormhemd ontmoe ten. In totaal bevinden zich reeds 500 Ne derlandsche jongens «_n meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boe renwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze ge bieden. De jongens en meisjes zijn on dergebracht in kampen onder Neder landsche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders(sters) voor den Ger maanschen Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding melden bij den Germaan schen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. Bij besluit van den secr.-generaal van het Dep. van Justitie betreffende het Brandweerwezen is o.m. het vol gende bepaald: de bescherming van de gemeenschap tegen brandgevaar (brandweerwezen) is de taak der politie Deze wordt uitgevoerd volgens de voor schriften van de Verordening Orga nisatie Politie en de voorschriften van dit besluit. Hoogste Brandweerpolitie-instantie is de ten aanzien van politie-aangelegen- heden bevoegde secr.-generaal (nader „secretaris-generaal" genoemd) onder wien de uniforme leiding van en het toezicht op het brandweerwezen bij den directeur-generaal van politie be rusten. Middelbare Brandweerpolitie-instan- ties zijn de gewestelijke politie-presi- denten. Lagere Brandweerpolitie-instanties zijn in gemeenten met Staatspolitie- instanties de Staatspolitie-gezagsdra gers, in gemeenten zonder Staatspolitie- instanties de Burgemeesters in hun hoedanigheid van Politiegezagsdragers In gemeenten met Staarr.oolit.ie- instanties wordt de taak van het Brand weerwezen waargenomen door de Staatsbrandweerpoütie onder leiding van de Staatspolitiegezagsdragers. De tot dusver in deze gemeenten bestaande beroepsbrandweren worden in de Staatsbrandweerpoütie opgeno men. De secr -generaal wijst de gemeen ten aan. waarin voor de taak van het Brandweerwezen een Gemeente) v'ike BrandweerpoÜtie wordt opgerichi. Deze staat onder den burgemeester m zijn hoedanigheid van Poütiegezagsdrager In zoover in de door den secr.-gene- raal overeenkomstig de vorig* alinea aangewezen gemeenten beroeosbrand weren aanwezig zijn, worden deze in de Gemeentelijke Brandweerpolitie op genomen. In gemeenten zonder Staats- of Ge meentelijke Brandweerpolitie bedient de burgemeester in zijn hoedanigheid van poütiegezagsdrager zich bij de uitvoe ring van de taak van het Brandweer wezen van de vrijwillige brandweren plichtbrandweren en aangewezen brandweren. Deze brandweren zijn technische hulporganen der politie. Voor de buiten het gebied van een HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 Dec. (DNB) - Het opper bevel der weermacht deelt mede: Bij het bruggehoofd van Nikopol en ten zuidwesten van Dnjeprogetrowsk zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen In het gebied van Sjitomir heb ben de bolsjewieken nieuwe, ster ke formaties infanterie en tanks in den slag geworpen. Zware en wis selvallige gevechten zyn aan den gang. Ten noordwesten van Resjitza heeft onze aanval tegen hardnekki- gen vijandelijken tegenstand ver dere terreinwinst opgeleverd. B\j Witebsk duurt de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. De doorbraakpogingen van den vij and zijn ook gisteren mislukt. Eenige penetraties werden afge grendeld, aanvalstoppen der bols jewieken in tegenaanval terugge worpen. De vijand verloor hierbij 40 tanks. Bij de afweergevechten ten zuid westen van Dnjepropetrowsk heeft hef Berlijn-Brandenburgsche regiment gre nadiers no. 477 zich onder leiding van kol. Maaraus schitterend gehouden. In Italië. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand slechts hier en daar vergeefsche aanvallen ondernomen De zware straatgevchten in de stad Ortona duren nog steeds voort. Aan de Dalmatische kust is het eiland Korcula van communistische benden gezuiverd. Hierbij hebben onze troepen in harde gevechten ruim 500 bandieten vernietigd en verscheidene kanonnen, benevens talrijke wapens munitie en kleine voertuigen als buit binnengebracht. Op 26 December heeft een formatie Duitsche zeestrijdkrachten onder com mando van schout bij nacht Bey op de Noordelijke IJszee een voor de Sovjet- Unie bestemd convooi aangevallen en dit, zoowel als den vijandelijken be- vèiligingsstrijdkrachten zware schade toegebracht. In langdurige gevechten met verre superieure Engelsche zee strijdkrachten is het onder commando van den kapitein ter zee Hintze staande slagschip Scharnhorst na held haftigen strijd, vurend tot de laatste granaat, gezonken. Als in den ouden tijd. Op 22 Dec werd bij Herwijnen, in de nabijheid van Gorinchem, des morgens vroeg een post auto door zes gewapende bandieten over vallen. De daders roofden een aantal pakken met distributiekaarten en bon nen voor levensmiddelen. gemeente te verrichten bestrijding van brandgevaar worden afdeelingen der Staatsbrandweerpoütie opgericht. Deze staan rechtstreeks onder den directeur- generaal van Politie. De directeur-generaal van Politie neemt alle maatregelen om te bewerk stellingen. dat aan brandgevaar en an dere rampen tijdig en krachtig het hoofd kan worden geboden. Hij zorgt verder voor de vervulling van de taak. die wordt gesteld aan de Brand weerpoÜtie en aan de Brandweren bij de uitvoering der luchtbescherming. In gemeenten met Staatspoütie- instanties behoort de aanschaffing en het onderhoud Van de voor de Brand weerpoÜtie en de Brandweren benoo- digde voertuigen en* het bluschmate- rieel. alsmede van kleeding, uitrusting, alarminrichtingen en kazernes tot de taak van den Staat, in de overige ge meenten tot de taak van de gemeente Bij de bedrijfsbrandweren berust deze taak bij de leiding van het be drijf. Voor de aanschaffing en de in standhouding van bluschwatervoorzie- ningen zorgen in ieder geval de ge meenten. voor zoover deze installaties niet bij uitsluiting voor de brandbestrij ding dienen. De secr.-generaal vaardigt, voor zoo ver dit besluit niet anders bepaalt, de ter uitvoering van dit besluit nood zakelijke voorschriften uit in het bij zonder betreffende de organisatie van het Brandweerwezen in gemeenten, in de inrichtingen voor het verkeer en in de industriebedrijven, met inbegrip van uniforme bepalingen over de pre ventieve brandbestrijding, de brand- schouw en het vegen van schoorstee- nen. Dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1944. Het wordt aangehaald als „Besluit Brandweerwezen 1943". TOESLAGKAARTEN BIJZONDERE ARBEID. 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. - Schip pers alsmede reizende en geëvacueerde rijksambtenaren, die gedurende de eer ste week van een distributieperiode hun toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid in ontvangst moeten nemen, kunnen deze kaarten ditmaal, behalve in de week van 26 Dec. 1943 tot en met I Januari 1944, ook op Maandag 3 en Dinsdag 4 Januari a.s. bij de distri butiediensten afhalen. BEURSSLUITING OP 33 DECEMBER. DEVENTER. 24 Dec. - De wnd. secr.- gen. van het dept. van Financiën heeft bepaald, dat op Vrijdag 31 Dec. 1943 de beurzen voor den geld- en fond senhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor de geldleeningen als bedoefd in afdeeling III der Beurs- voorschriften 1940 niet als werkdag zal worden beschouwd. TIJDENS HET KERSTDINER GEARRESTEERD. Onlangs werd voor een bedrag van 6000.— aan sieraden gestolen uit een goudsmidswinkel te Volendam. Tot den buit behoorde een gouden ring van 1200,—. De polrfcie uit-de gemeente Edam stelde een uitgebreid onderzoek in, dat tenslotte leidde naar de hoofdstad. Hier sloeg zij den Tweeden Kerstdag toe. In een logement op den Zeedijk arresteerde zij drie jongemannen, die midden in een voortreffelijk Kerstdiner zaten. In het bezit der knapen werden voorwerpen, afkomstig van den diefstal, bevonden. AANZIENLIJKE PARTIJ THEE EN KOFFIE GESTOLEN. UTRECHT, 27 Dec. - In den nacht van len op 2en Kerstdag hebben inbre kers kans gezien een bekende fabriek in den peripherie van Utrecht binnen te komen. Zij hebben den bewaker met een touw gekneveld en hem daarna op een stoel vastgebonden. Vervol gens hebben zij zich naar het maga zijn begeven, waar zij zestien kisten echte thee (pl.m. 1000 kg) en drie groote balen koffieboonen hebben ge stolen. Gezien de omvangrijkheid van den buit moet deze waarschijnlijk per auto of paard en wagen zijn vervoerd. De politie die een uitgebeid onder zoek heeft ingesteld, is er nog niet in geslaagd een spoor van de daders te ontdekken. NOG MEER BENOEMINGEN IN GEALLIEERDE KAMP. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen gisteren officieel mededeeling gedaan van aanvullende benoemingen, die het resultaat van de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill zijn. Generaal Sir Bernard Paget is benoemd tot opperbevelhebber in het Midden-Oosten onder den gealli eerden opperbevelhebber in het Mid- dellandsche Zeegebied. Luchtmaar- schalk Sir Arthur Tedder is benoemd rot plaatsvervangend opperbevelhebber Roode Kruis Kinder leg itimatiekaart In het holst van den nacht Wordt verschrikking gebracht En men vlucht als een haas ergens henen. Raken kind'ren verstrooid? Met hun kaartje getooid Weet men ras waar ze heen zijn verdwenen. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderfegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij i Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbestnrea van het (Ved. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. STAD EN OMGEVING. OUD ALKMAAR. De tentoonstelling van in Alkmaar en omgeving in den loop der jaren opge-» graven voorwerpen, door de vereeniging „Oud Alkmaar" in de Museumzaal ge organiseerd, is, vooral door de wijze, waarop de bezoekers worden ingelicht, tot een groot succes geworden. Vooral gedurende de Kerstdagen was het bezoek zeer groot en verwacht mag worden, dat dit ook met de a.s. feest dagen het geval zal zijn. De heer Re- naust van Rijksmonumentenzorg, die de opgravingen van de fundamenten van het kasteel Middelburg te Oudorp heeft geleid, houdt Donderdagmiddag voor de leden van Oud-Alkmaar in de voorma lige trouwzaal van het stadhuis een le zing met lichtbeelden, over middeleeuw- sch'e gebruiksvoorwerpen. ORGELBESPELING DOOR FEIKE ASMA. A.s. Donderdagavond zal de heer Feike Asma in de Kapelkerk een Oude- jaarsorgelbespeling geven. Op het pro gramma staat: Sombere muziek over ps. 103 8, en Preludium en Koraal Ps. 102 7 van Jan Zwart, Lamentation van A. Guilmant, Pièce Héroique van César Franck, drie Geestelijke Liederen, be werkt door Feike Asma, Avondlied van E. Bossi, Toccata van Ravanello, Koraal, „Uren, dagen, maanden, jaren", Geeste lijk Lied, „Blijf bij mij Heer" en Post- ludium en Fuga Ps. 72 11, „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen" van Jan Zwart. Een programma dus, hoofdzake lijk bestaande uit geestelijke liederen en gewijde werken. BOYD BACHMANN EN ZIJN ORKEST. Maandagavond was het Boyd Bach- mann, de bekende Deensche leider, die met zijn orkest in 't Gulden Vlies de aandacht vroeg. En de geheel uitver kochte zaal bewees zijn populariteit ten volle. Het tien man sterke orkest bestaat uit prima musici, die hun instrument en soms meerdere op virtuoze manier bespelen. En er voor staat Boyd, de diri gent vol clownerie, die den geheelen avond het publiek op humoristische wijze bezighoudt. Tal van bekende nummers werden uitgevoerd, waarvan verschillende met zang. o.a. van Ernö, „Zwei Guitaren" en „Heimat, deine Sterne" met goede viool begeleiding hadden een zeer groot suc ces. De komische scènes vielen eveneens bij het publiek zeer in den smaak. Wij noemen slechts het trio Soflof en „Het spookuur" met aardige vondsten en veel clownerie. De Rumba-variaties, waarin 't orkest en de leider zoo'n groote rol speelden, kregen luid applaus. De pianist bleek ook een komische kracht. De trombo nist trad meermalen op uitnemende wijze op den voorgrond en de drummer deed zich in de Oriënt-Express van zijn beste zijde kennen. Ook de uitgevoerde nummers uit de film „Carnaval der Liefde" mogen nog genoemd. De aanwezigen toonden door luiden béjval het gebodene buitengewoon op prijs té stéllen. G. C. van Gulik. ONZE STERRENHEMEL. Alkmaar telt nog ambachtslieden, be zield met liefde voor den arbeid en de wetenschap. Van bevriende zijde maakte men ons er op attent, dat de heer J. W. Ton, rij wielhersteller aan het Varnebroek, een telescoop had vervaardigd en thans met dezen telescoop in den tuin van Buisman aan de Egelenburgerlaan experimen teert. Wij genoten gisteravond het voor recht, onder leiding van den pas 25- jarige jongen man, door den kijker de Pleyaden, Mars, Saturnus, Orion, Cy- rius, Jupiter en de Poolster te aan schouwen, hoorden hem praten over af standen van milliarden lichtjaren (een lichtstraal legt in 1 secunde een afstand van 300.000 K.M. af) en wij werden ons eenigszins bewust van de oneindigheid van het heelal. Wij zagen Jupiter als een mooien glanzenden bol, omgeven door eenige manen, Cyrius als ene brandend vuur, Saturnus in zijn lichten koelen ring en peinsden onwillekeurig over de nietig heid van alle menschengedoe op de aarde, die zelf maar tot de kleine he mellichamen behoort. Reeds als 15-jarige jongen, zoo ver telde de heer Ton ons, gevoelde ik mij tot den sterenhemel aangetrokken. Het mooiste is deze bij een onbewolkte lucht en bij donkere maan, omdat de sterren dan niet door het maanlicht overstraald worden. De schoonheid van den sterrenhemel liet mij geen rust en aangezien het bui ten mijn financieel vermogen lag, een telescoop aan te schaffen, besloot ik er een te maken. De zuil is gemaakt van een carda- naskoker van een auto, er is een drie poot onder gelascht en een stuk van een koker opgelascht als poolas, zoo dat de kijker met de sterrenbeweging meegaat. Het is een spiegeltelescoop, die 350 maal vergroot en zooals U hier ziet, heb ik er een schitterend resul taat mee. Van den tuinder Bierman bekwam Ton enkele vierk. m. grond in zijn tuin; daar maakte hij een plateau, waarop hij het statief plaatste, dat met een kast wordt afgedekt. Ton hoopt het nog zoo ver te brengen, dat hij voor zijn telescoop een klein huisje kan bouwen, maar het materiaal daar voor is thans niet te bekomen en zoo neemt hij op de avonden, waarop hij experimenteert, de 2 m hoogen kijker op een bakfiets mede, om dien telkens weer op het statief op te stellen. Misschien ligt voor dezen ijverigen, intelligenten jongeman, wel juist het geluk in de moeilijkheden, die hij voor zijn wetenschappelijke liefheb berij moet overwinnen, want over winnen doet hij ze, daarvan wordt ieder overtuigd die, als wij, met hem eens een avond de universeele schoon heid van den sterrenhemel heeft aan schouwd. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd Johannes A. A. Husken en Willy C.. F. van den Heuvel. Geboren: Elly, d. v. Dirk Brommer en M. C. Brommer. Else, W„ d. v. Willem J. Habbé en D. L. H. Weisz. Dick, z. v. Pieter Wijdenes en M, Bruin. Overleden Pieter Middelbeek, geh. met W. van der Werff, oud 60 j. Maria Metzlar, gehuwd met O. Woude, 49 j. Dirk Stil, gehuwd met G. Snip, oud 79 j. Egbert Blom, gehuwd met C. Buis, oud 66 j. Cornelia F. Quant, d. v. J. Quant en J. de Moed, oud 5 jaar. Aaf- ja Wester, gehuwd met C. Heijnls, oud 78 j. Ni colaas Weel, weduwnaar van M. D. C. Besteman, oud 60 j. Joseph Bak, gehuwd met J. M. G. E. Krekelberg, oud 68 j. Cornelia J. van Schaick Zil- lesen, oud 22 j. -- Jacob Bruin, geh. met G. Burger, oud 74 j. 4

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1