Zware afweergevechten duren voort. DAGORDER VAN ADOLF HITLER. Vervolg rede Adolf Hitler. Unicum Moeilijke besluiten genomen' Op alles voorbereid Uur der vergelding komt. Sjitomir prijsgegeven. Wat de Duitsche soldaat en het Duitsche vaderland presteerden. Nieuwe aanval op Berlijn. van Van der Plaats i achttien karaats! Nieuws in 't kort. K ■in In dit jaar, mijn volksgenooten, moesten zeer bittere an moeilijke be sluiten genomen #rden. Nadat net door de woord- e' trouwbreuk van Fransche admiraal generaals en offi cieren den geallferden gelukt was in wiansch Noord-lfrika te landen, moest Mr trachten inallen gevalle den tijd te w nnen dier noodig hadden om niet sléchtsde opstelling van de be slist noodakelijke nieuwe Duitsche legers ter nitvoer te brengen, doch om ook die maatregelen voor te bereiden die gei""^ zouden kunnen worden te- genov' niet meer over ^et h°0*d .enen dreigenden afval van den kon1.8 van Italia De latere oorlogs- ^oVniedenis zal eens vaststellen, wie iri /dezen tijd goed geleid heeft onze vijanden of wij. Ik geloof niet dat wanneer het lot ons ooit dergelijke mogelijkheden geboden zou hebben wij ze dan zoo slecht zouden hebben benut als dit aan den kant van onze vijanden geschiedde Wij kunnen s echts de Voorzienigheid dankbaar zijn, dat zij ons ondanks deze harde beproevingen steeds weer de mogelijk heid open liet,"door snel handeTen zwa re crises meester te worden, schijnbaar vereren toestanden weer in het re.ne tr. brengen en d .arbij de uitbreiding van onze militaire krachten stelselma tig ten uitvoor te brengen. Het smadelijke verraad aan den Duce, aan wien Italië alles dankt, heeft met één slag het Duitsche Rijk en zijn lei ding voor zeer moeilijke besluiten ge plaatst. Dat de daaruit voortvloeiende consequenties op het gehee1e oorio^s- gebeuren invloed hebben, spreekt van- I zelf. De Duitsche le;ding was gedwongen, a terwijl zij onverbiddelijk het noodza kelijke tegenover het niet beslist nood zakelijke afwoog, <ard» beslissin gen te nemen, die voor den soldaat, d:'e zonder te zijn aangevallen, vaak honderden kilometers moest terug- marcheeren, zeer moeilijk te begrijpen vielen. Desondanks kan ieder Duitscher ervan overtuigd zijn: er is niets meer geschied, en er zal niets meer geschieden dan wat beslist nood zakelijk is om de nieuwe, groote en geweldige taak recht te doen ge schieden. Deze taak slechts daarin: in elk geval dpn oorlog winnen. De opbouw van nieuwe geweldige etappenlinies. het in be zit nemen van groote spoorweg trajecten, de beveiliging en de lei ding daarvan, dwongen tot beper king aan andere fronten. Deze com pensatie van klachten. waarnaar w?i streefden, kan reeds thans als gelukt worden beschouwd. Wanneer derhalve door reizen, con ferenties en het aanstellen van nieu we opperbevelhebbers en door al der- ge1 ijke manoeuvres op het oogenbük getracht moet worden bij gebrek aan een anderen steun van het Rus sische offensief Duitschland, het Duitsche volk en zijn leiding door een zenuwoorlog te belasten, dan miskent men niet slechts het Duitsche volk, doch verwisselt men in de eerste plaats de Duitsche leiding met die van het voormalige koninklijke Italië. '"'Dat de Engelschen voornemens zijn in het Westen of op den Balkan een landing te doen, of in Noorwegen, Ne der1 and. Portugal of ergens anders, is voor ons niets nieuws, geheel afge zien daarvan dat zij op de meeste van deze plaatsen reeds een keer zijn ge weest. Dat zij verder deze landingen met alle middelen, die zij bezitten, wil- len ten uitvoer leggen, spreekt wel vanzelf. Dat zij daarbij ook bijzondere onoerbeveihebbers voor deze landin gen aanwijzen, is in de oorlogsgeschie denis eveneens niets nieuws Dat was zeifs bil de jammerlijke coalitie-oorlo gen in het verleden reeds zoo. Dat zu tenslotte het plan hebben ons daarbij te verslaan is wel van het begin af aan hun bedoeling geweest. Ik kan het Duitsche volk derhalve ."efchts verzekeren, dat wij met al deze bedoelingen van te voren rekening hebben gehouden en ons voorbereid- den en weliswaar, niet slechts wat personeel ol materieel betreft, doch ook op de versterking van die punten, die ons beslissend of belangrijk voor een dergelijke landinr schijnen, op een wiize die onze vijanden waarschijnlijk méér verrassen zal. dan hun landing het ons zou kunnen doen. Wanneer men verzekert, dat de nieuwe invasie niet meer vergeleken kan worden met de landingspoging van Dieppe, dan verwachten wij ook niets anders, want ook onze afweer is, het spreekt van zelf. sedert dien anders geworden, en n de eerste plaats: de Engelschen, die 'n Dieppe landden, hebben met de oenmalige Duitsche afweer in het eheel nog geen kennis gemaakt. Ik reek het tegenover het Duitsche volk t vol vertrouwen uit, dat, waar ook geallieerden hun landing zullen ■■eren, de ontvangst passend zal Duitsche soldaat: zal ook hier, de ots-bet.eekenis van dezen oorlog ide, zijn plicht vervullen. Het is en zoo wereldomvattenden. ge- gen en ontzettenden strijd niet te ijden, dat de physieke belastingen afzonderlijke mannen vaak gaan ot de grens van het dragelijke, ia. dat zij deze menigmaal ook overschrijden Desondanks heeft over het geheel ge nomen iedere Duitsche formatie in korten tijd na de noodzakelijke rust, steeds weer haar plicht gedaan. De heldhaftigheid van onze soldaten, van leger, van marine, luchtmacht en Waf- fen-SS is uniek in de geschiedenis. Wanneer echter vroeger dit front sieeds aan het vaderland werd voor gehouden als het stra'ende voorbeeld van het of'er, dan kan thans het vaderland het front worden aan gewezen als voorbeeld van een n'et minder groote heldhaftigheid en offerzin. De bommenoorlog tegen Duit sche steden nakt ons allen dien in het hart. Het zijn minder de steden zelf, haar huizen en ooenbare bouwwerken. Zeker: wij betreuren onze definitief vc-'oren gegane kunstschatten, doch wij zullen onze steden schooner on- houwen dan zij voorheen waren. De georganiseerde nationaai-sociai'stische vo'ksstaat zal in weinige jaren de spo ren van dezen oorlog uit den weg ge- nymd hebben. Uit de ruïnes zal een nieuwe Du;,sche stedenpracht op- b'oe'cn. Ber'üo en Hamburg. Miinrben en Keulen. Kassei en al de andere groote en k'c'ne beschadigde steden zal men enkele 'aren na afood van den oorlog nauwelijks meer herkennen Daar. waar de historische waarden weer vervangen kunnen worden, zul len wij ze getrouw herstellen. Wan neer het ons gelukt is in vredestijd in den nationaal-socialistischen staat jaarlijks meer dan 380.000 woningen te bouwen, dan zal het voor onzen ge- meenschapsarbeid heelemaal geen pro bleem vormen na den oorlog 2 a 3 millioen woningen per jaar te ver- aardigen. Wat voor ons allen en voor mij in het bijzonder smartelijk is, dat zijn derhalve slechts de offers aan men- schen en hier weer die aan vrouwen, en kinderen en dan het verlies van zooveel persoonlijke have en goed, en kleine herinneringen, die bij haar dik wijls schijnbaar zoo materieel e waar deloosheid, toch veel beteekenen voor het leven van dengene, die ze hetzij van zijn vaderen erfde, er zelf voor spaarde en voor wie zij meest onver vangbare aandenkens aan verleden tijden vormden. Overigens zal het uur der vergelding komen. Omgekeerd heeft echter deze bomoorlog ook een andere zijde. Wie hier alles verloren heeft, moet weten, dat slechts de overwinning hem zijn have weer geeft. Slechts het succes van dezen oorlog zal onze Duitsche ste den uit de puinhoopen weer veranderen in bloeiende gemeenschapscentra. Slechts het succes geeft millioenen menschen weer de werkplaats en de woning terug, en slechts het succes kan een toestand scheppen die in de eerste plaats elke poging van deze in ternationale misdadigers onmogelijk maakt nog eens 'n dergelijk leed over de menschheid te brengen. Wanneer mil lioenen menschen niets meer hun eigen dom noemen, dat zij verliezen kunnen, kunnen zij nog slechts iets winnen De leiding van den nationaal-socia listischen staat is derhalve vastbeslo ten dezen oorlog met 't uiterste fanatis me en tot de laatste consequentie te voe ren. Zij' zal zich daarin onderscheiden van de zwakkelijke en laffe leiding van het Duitsche volk in den wereldoorlog. De partij, die door haar leden haar zeer grooten tol aan bloed aan het front brengt draagt 'met haar organisaties van de jeugd en van den ouderdom, van de vrouwen en meisjes ook thuis den verantwoordelijken arbeid, niet slechts bij de opvoeding doch in de eerste plaats bij de leiding van onze volksge nooten in zeer zware en zeer bittere uren. De oorlog heeft de nationaal-sb- cialistische beweging eens geschapen, in den oorlog moet en zal zij zich daar om thans eerst recht beproefd toon en. Wat de strijdende soldaat aan het front en de strijdende Duitscher in het vaderland presteert wordt aangevuld door den arbeid van onze volksgenoo ten en van die Europeanen, die in onze gelederen staan. De Duitsche boer, d w. z. in de eerste plaats de Duitsche boerenvrouw, zij leveren hun bijdrage door de voedselvoorziening van ons volk. Ook zij weten, dat een ineenstor ting van het Duitsche rijk het einde van het Duitsche hoerendom zou zijn Er kan derhalve ook voor hen nog slechts één enkel doel zijn: ons volk datgene aan voedingsmiddelen te ver zekeren, dat beslist noodzakelijk is om dezen zwaarsten strijd met succes te kunnen doorstaan. De prestaties van den Duitschen landbouw zijn dan ook dienovereenkomstig uniek. Zij worden aangevuld door het werk der millioe nen van onze arbeiders, die in de eer ste plaats den soldaat wapens en muni tie leveren. In tegenstelling tot den wereldoorlog, toen wij in 1918 tegen over een aantal van 3'K duizend vijan delijke pantserwagens nauwelijks een dozijn eigen pantserwagens en in het geheel geen pantserafweer bezaten, stijgt in dezen oorlog de productie van onze eigen pantserwagens in kwaliteit en aantal onafgebroken. Evenals die van de wapens van den afweer. Duitschland is wel de eenlge staat in de wereld die zijn kolenproductie niet verminderd doch vergroot heeft en die daarbij met zeer sterke beperking van de particuliere behoefte, alles on dergeschikt maakt aan het voeren van den oorlog. Dank zij het geweldige le vensgebied en het groote aantal men schen, die in Europa voor onze oor logsvoering gebruikt kunnen worden, alsmede dank zij onzen roemrijken bondgenoot in Oost-Azië en den met ons in Europa strijdende volken, die eveneens hun vaderland en daarmede het Europeesche continent verdedigen, vormen wij ook wat menschen betreft een getallcnfactor, die niet geringer is dan dié van onze vijanden, in het bij zonder wanneer men niet slechts cijfers doch de productief bruikbare arbeids krachten als werkelijke waarden in aanmerking neemt. Dit enorme wordt mogelijk gemaakt door dé prestaties van onze verkeersmiddelen, door ons algemeen bestuur en door den arbeid van millioenen in eereambten werkzame menschen, die elk vrij uur wijden aan de verzorging van anderen en aan hulp. De prestaties van dit volk worden afgerond door de unieke prestatie van de Duitsche vrouw, van het meisje en thans reeds ook door die van een dap pere Duitsche jeugd. Het is het buiten gewoon geweldige leveusrhythme van den nationaal-socialistischen volksstaat, dat ons het voeren van dezen strijd eerst recht mogelijk maakt. Deze ver schaft de idieele en materialistische voorwaarden voor dezen strijd voor het behoud van het leven, niet slechts van het Duitsche Rijk. doch van het ge- heele continent. Deze socialistische volksstaat echter is ook het doel van den haat van de bolsjewistisch-plutocra- tische wereldsamenzweerders en van de Joodsche lieden op den achtergi-ond. Hij zal echter oorzaak van don onder- gan van deze. coalitie zijn. Het jaar 194,4 zal harde, zware eischen aan alle Duitschers stellen. Het enorme oorlogsgebeuren zal in dit jaar de cri sis naderen. Wij hebben het volle ver trouwen dat wij haar met succes zul len doorstaan. Ons eenig gebed tot God zal niet zijn, dat Hij ons de overwin ning schenkt, doch dat Hij ons recht vaardig moge beoordeelen wat onzen moed, onze dapperheid, onzen vlijt en onze offers betreft. Het doel van onzen strijd is Hem bekend. Dat is geen an- d»T dan het bestaan van ons volk dat Hij zelf heeft geschapen, te behouden. Onze bereidheid tot offer en onze vlijt zullen Hem niet verborgen blijven Zijn rechtvaardigheid zal ons zoo lang op de proef stellen\ tot Hij zijn oordeel kan vellen. Onze plicht is het, er voor te zorgen, dat wij in Zijn oogen niet te licht schijnen, doch het genadige vonnis dat overwinning'" heet .en dat tevens het leven beteekent, zullen krij gen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Jan. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het bruggenhoofd van Niko pol stortten herhaalde Sovjetaanval- len met zware verliezen voor den vijand voor onze stellingen ineen. Ten Zuidwesten van Dnjeprope- trowsk herhaalden de bolsjewisten hun aanvallen met verscheidene di visies. Op eenige penetratiepunten zijn verbitterde gevechten gaande. In het gevechtsgebied van Sjitomii duurt de zware worsteling voort. Vooral ten Zuidoosten van Berditsjef kwam het tot zware gevechten met den vij and, die hevig blijft aanvallen. Bij Witebsk mislukten de vijandelijke doorbraakpogingen, die gisteren met zwakkere strijdkrachten werden on dernomen. De door eigen tegenaanval len heroverde terreinsectoren werden van verstrooide vijandelijke afdeelin- gen gezuiverd. Ten noordwesten van Newel sloegen onze troepen plaatse lijke Sovjetaanvallen bloedig af en sloe gen zij gereedstaande strijdkrachten uiteen. Van het Zuid-Italiaansche front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie ge meld. Het Adriatische eiland Mij et werd met steun van de marine van benden gezuiverd. Berlijn aangevallen. De Rijkshoofdstad is "in de vroege ochtenduren van Zondag wederom door een vrij groot aantal Britsche bom menwerpers aangevallen. Door het luk raak laten vallen van brisant- en brandbommen ontstond in eenige dee- len der stad schade, vooral aan woon huizen. Enkele stoorvliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op het Rijn- landsch-Westfaaische gebied. Lucht verdedigingsstrijdkrachten schoten vol gens de tot dusverre ontvangen rap porten 30 viermotorige bommenwer pers neer. Het in het weermaehtsberieht van 1 Januari gemelde aantal van 19 bij d.jn aanval op Groot-Parijs neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is volgens aan vullende rapporten gestegen tot 31 vliegtuigen, waarvan 9 Amerikaansche viermotorige bommenwerpers. Het weermaehtsberieht van Zaterdag luidde: Sjitomir prijsgegeven Aan het bruggenhoofd van Nikopol hebben de Sovjets na krachtige artil lerievoorbereiding, ondersteund door pantserwagens en slagvliegers, hun aanvallen hervat. Zij werden afgesla gen of in tegenaanvallen onder zware vijandelijke verliezen achteruitgedre ven. Talrijke pantserwagens werden stuk geschoten. Ook ten westen van Saporosje zijn verscheidene vijande lijke aanvallen mislukt. Ten noorden van Kirowograd werd een zich taai verdedigende vijandelijke gevechts groep in den pan gehakt. In het ge bied van Sjitomir werden gisteren in verbitterde afweergevechten 59 pant serwagens stuk geschoten. Op verscheidene plaatsen gingen onze troepen tot plaatselijke succes volle tegenaanvallen over. In het ver loop van den zwaren afweerslag werd de stad Sjitomir weer prijsgegeven. Bij Witebsk mislukten opnieuw alle doorbraakpogingen van den vijand Ten noordwesten ven Retsjiza heb ben troepen van het leger onder bevel van den generaal der pantsertroepen Harpe in hevige gevechten, die zeven dagen duurden een sinds weken be staande frontleemte gesloten en daarbij sterke vijandelijke strijdkrachten ver nietigd. De vijand leed buitengewoon zware bloedige verliezen. Er werd een groot aantal gevangenen gemaakt. 58 Pantserwagens, 226 stukken geschut van allerlei soort en talrijke andere wapens werden buitgemaakt of ver nietigd. Aan het Zuid-Italiaansche front on dernam de vijand Vrijdag na krachtige artillerievoorbereiding eenige aanval len, die voor onze stellingen ineen stortten. Formaties Britsch—Amerikaansche vliegtuigen hebben Vrijdag overdag Groot-Parijs en verscheidene plaatsen in de bezette gebieden aangevallen De bevolking leed vooral in eenige stads wijken van Parijs zware verliezen. Volgens de voorloopige berichten heb ben luchtverdedigingsstrijdkrachten bij deze aanvallen 19 vijandelijke vlieg tuigen, meerendeels vier-motorige Amerikaansche bommenwerpers, ver nietigd. De actie ter zee. In den strijd tegen de Britsch-Ame- rikaansche scheepvaart hebben lucht macht en marine in de maand Decem ber 35 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 225.000 brt. tot zinken gebracht; 24 andere sche pen, met een gezamenlijken inhoud van 122 000 brt werden door bommen en torpedotreffers zoo zwaar bescha digd. dat de ondergang van vele dezer schepen aangenomen kan worden. Aan vijandelijke oorlogsschepen brachten marine en luchtmacht tot zinken 18 torpedojagers. 1 motortorpedoboot en 2kanonneerbooten, 2 kruisers. 1 oor logsschip van middelbare grootte. 1 torpedojager en 5 motortorpedobooten werden zoo zwaar beschadigd, dat ook een deel van deze schepen als verloren kan worden beschouwd. De Sovjets verloren door luchtmacht en marine in hetzelfde tijdvak 6 on derzeebooten, 4 motortorpedobooten, 2 kanonneerbooten. 1 ijsbreker. 15 lan dingsbooten, alsmede een aantal lichte oorlogsvaartuigen. Bovendien werden talrijke duikbooten 2 motortorpedoboo ten en 1 kanonneerboot beschadigd. Vrijdag maakte het weermaehtsbe rieht melding van het extra bericht. De Britsche marine leed n.l. bij de reeds gemelde gevechten van verschei dene dagen in de Golf van Biseaye door de Duitsche vlootstrijdkrachten zware verliezen. Onze onder bevel van den kapitein ter zee Erdmenger staan de torpedojagers en torpedobooten heb ben in felle en langdurige gevechten de Britsche kruisers „Glasgow" en „Enterprise" beschadigd en één daar van in brand geschoten. Duitsche on derzeebooten mengden zich in den strijd en torpedeerden in kloekmoedig uitge voerde aanvallen zes Britsche torpedo jagers. De ondergang van vijf torpedo jagers kon ondubbelzinnig worden waargenomen. De ondergang van den zesden torpedojager is eveneens als zeker aan te nemen. In het verloop van deze gezamen lijke operaties gingen na heldhaftigen strijd tegen de met hun artillerie supe rieure kruisers één Duitsche torpedo jager en twee toredobooten met de Ondanks crises en verraad gaat het Rijk sterker dan ooit 1944 in. De Führer heeft bij de jaarwisseling een dagorder uitgevaardigd tot de soldaten van de weermacht en het leger, waarin hij een overzicht heeft gegeven van de enorme presta ties, die door alle deelen der weer macht geleverd zijn. De Führer wees op de ontzag ljjke moeilijkheden, die zoowel den strijd in Rusland met zich bracht ais op die, welke het gevolg waren van het Italiaansche verraad. Dank zij de offers van weermacht en thuis front konden echter ook de zwaarste problemen opgelost worden en gaat het Rijk met het grootst mogelijk vertrouwen het jaar 1944 in. „Soldaten!, toen op den 3den Scp- tmber 1939, nadat het de Britsche politiek eerst gelukt was Polen tegen Duitschland op te hitsen, de Engelsch-Fransche oorlogsverkla ringen werden overhandigd, wer den onze plutocratische tegenstan ders door twee verwachtingen be wogen: een ineenstorting, die het Duitsche Kijk cener nieuwe socia listische idéé definitief zou vernie tigen en ons volk in de oude sla vernij zou terugvoeren en in de tweede plaats een zoo lang moge lijken oorlog om de kapitalistische investeringen van de oorlogscphit- sers rentedragend te doen worden en te kunnen aflosen. Voor de Duitsche militaire leiding kon daartegenover slechts één gebod bestaan: met het oog op de kleine leef ruimte van ons volk tegenstander na tegenstander snel te verslaan en de zones der verdediging van het Rijk zoo ver mogelijk buiten de eigen gren zen te verplaatsen. Deze maatregel werd echter van essentieele beteekenis vooral toen onder de leiding van het internationale jodendom, de plutocra- tischx-bolsjewistisehe verbintenis per fect werd en daarmede de oorlog tegen Duitschland praetisch tot een oorlog tegen gansch Europa werd. Op den dag van de Britsch-Fransche oorlogsverkla ring tegen Duitschland stond het Rijk alleen. Niettemin slaagden wij erin om in korten tijd het meest dreigende ge vaar in het Oosten, in het Noorden en in het Westen- te overwinnen. Dit was het succes der leiding van den oorlog en der dapperheid van den Duitschen soldaat. Na de deelneming van Italië aan den strijd begon in den daarop volgenden tijd een geheele reeks Europeesche en buiten-Europeesche staten zich met het Rijk te verbinden. Het bolsjewistische gevaar tegenover Europa dwong ook andere volken tot den strijd voor de redding van hun landen en van het overige continent inderdaad is het gelukt om ver ver wijderd van de grenzen van het vader land fronten op te bouwen, die soms zich voorwaarts bewegend, den vijand steeds ver voor de grenzen van het Rijk afweerden. Wat deze strijd aan offers en ontberingen van ons volk heeft geëischt is u, soldaten, het beste bekend. Vaderland en strijdend front. Maar, wanneer vroeger het vader land, in de dagen van zijn nonden, door den blik op het strijdende front kon worden omhoog geheven, dan kan thans de soldaat van het front door den blik op het vaderland de kracht ontvangen om zijn plicht te vervullen. Vroeger konden wij eischen dat het vaderland zijn sol daten waardig zou zijn. Thans kan men met hetzelfde recht constatee- ren, dat het vaderland voor zijn eigen houding den besten frontsoldaat ver dient. De groote crisis. De jaren 1939, 1941 en 1942 hebben, afgezien van tegenslagen in Noord- Afrika, slechts een enkele ernstige cri sis gekend, namelijk de wintermaanden van December 1941 tot Maart 1942. Onder den invloed eener ware natuur ramp zijn mensch, dier en materiaal vaak tot ver over de grens van het prestatievermogen belast. De lichamen verstarden, dieren von den den dood, machines en wapens weigerden hun diensten, treinen vielen uit. Een Napoleontisch lot scheen het Duitsche front te wachten te staan. Desondanks is het aan de bovenmen- scheiijke inspanning van allen gelukt deze allerverschrikkelijkste crisis te boven te komen en het front weer in orde te brengen. Het Italiaansche verraad. Het jaar 1943 zal in c"e geschiedenis moeten worden opgeteekend als het tweede jaar van een groote crisis De sabotage van vele jaren, die door het Italiaansche koningshuis en de daar omheen hangende militaire camarilla alsmede door politiek-kapitalistische cliques was bedreven, eindelijk het verraad van Fransche admiraals, gene raals en officieren in Noord-Afrika, hadden geleid tot het verlammen der mogelijkheid van weerstand in dit ge bied. Door een steise'matig bedreven passieven tegenstand der verantwoor delijke Italiaansche instanties werd het verkeer naar Noord-Afrika zoo sterk verzwakt, dat onze formaties als gevolg van het ontbreken van mate- rieele strijdmiddelen, ja, zelfs van de ravitailfeering, het gebied van Noord- Afrika tenslotte niet meer konden houden. De gevolgen van het verraad. Het volledige wegvallen van den Italiaanschen bondgenoot in het Oosten vormde de inleiding tot een nieuwe crisis, die met den heldenstrijd van Stalingrad haar einde vond. Eindelijk begon de. ondergrondsche woelactie van die rleds toen door Engeland be- vlag in top ten onder. Gedeelten van hun bemanningen werden gered. Een andere Britsche torpedojager werd door Duitsche onderzeebooten in den grond geboord in de wateren van de New Foundlandsehe banken. Daar mede heeft de Britsche marine op nieuw een verlies te betreuren van zeven torpedojagers, die zij voor con- vooieeringsdoeleindei» dringend noodig heeft. BERLIJN, 2 Jan. (DNB) Berlijn is in den afgeloopen nacht opnieuw het doelwit geweest van een Britschen terreuraanval. waardoor in eenige wij ken verliezen onder de bevolking en schade ontstonden. Enkele stoorvliegtuigen lieten boven dien bommen vallen in het Rijnlandseh- Westfaalsche gebied. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten volgens de tot dusverre ontvangen, onvolledige, rapporten 30 viermotorige bommenwer pers neer. taalde verraders om den Balkan te on dermijnen. en dreigde ook daar den Duitschen soldaat te berooven van de vruchten zijner met bloed betaalde of fers. De arrestatie van den Duce leidde vervolgens tot het schaamte- iooze openlijke verraad, dat in de ge schiedenis in zijn afschuwelijkheid wel zonder voorbeeld is. De gevolgen waren evenwel voor ons zeer ernstig. Binnen enkele weken tijd moest Duitschland eerst de troepen van de verraders ver slaan en ontwapenen. Meer dan één millioen man, die ten deele alle achterwaartsche verbindingen van de in Italië en op den Balkan staande Duitsche troepen dreigden af te snijden, hebben dit lot onder gaan. Talrijke eilanden werden be zet of moesten, ten deele na bloe- digen strijd, op de troepen van den Italiaanschen koning veroverd wor den. Andere eilanden waren wij gedwongen te ontruimen, aange zien het niet mogelijk bleek de ver bindingen veilig fe handhaven. In Zuid-Italië werd het noodig om terstond geïmproviseerd een nieuw front op te richten en dit te consoli- deeren. Op den Balkan moesten Italia nen en bandieten van allerlei slag worden overwonnen en ontwapend. Talrijke divisies moesten voor dat doel naar deze gebieden worden overge bracht, en nieuwe legers opgesteld. De uitbreiding van onze vestingwerken, de verdere opleiding van de daarvoor be stemde bezettingen in het Westen en het Noorden mochten daarbij niet wor den veronachtzaamd. In hetzelfde tijd perk was het echter tevens noodig om in ieder geval het dreigende Russi sche offensief nog in den zomer uit zijn tent te lokken, teneinde zijn kracht vóór het intreden van den winter zoo veel mogelijk te verbruiken. In het vaderland zélf moesten de maatregelen voor den afweer van vijandelijke bom aanvallen worden gecontroleerd en verbeterd. Er moesten nieuwe aanvals- en afweerwapenen worden ontwikkeld, perk was het echter teves noodig om de methoden van hun gebruik bestu deerd en tenslotte praetisch beproefd. Ontzaglijke last voor volk en leiding. In dit jaar, kameraden, drukte op de schouders van de Duitsche leiding de grootste taak, die wel ooit gesteld kan worden. Dank zij de dapperheid, de toewijding en de offervaardigheid van het front en van het vaderland, dank zij den ijvei^ van onze arbeiders is het gelukt, ondersteund door onze bond- genooten in Oost-Azië en onze mede strijders in Europa, deze geweldige vraagstukken op te lossen. Den zwaar sten last dragen echter in Europa zooals van het begin af aan het Duitsche volk en de Duitsche sol daten. Alle taken, die ons gesteld zijn door het verraad van den Italiaan schen koning, zijn thans in hoofd zaak opgelost. Het front staat ten zuiden van Rome en wordt voort durend versterkt voor den afweer van de Angelsaksische formaties. Uit den stormloop naar den Bren ner is een offensief in slakkengang ontstaan, dat de Geallieerde veld- heeren gelukkig maakt, wanneer zij per week de ruïnes van een of twee boerendorpen als „veroverd" kun nen melden. De Balkan is in onze handen. Alle eilanden zyn door Duitsche troepen bezet. De lan dingspoging door Geallieerde for maties, onverschillig waar zulk een poging ook in het voornemen mag liggen, zal op een Duitschen tegen stand stuiten, die er anders uitziet, dan de begroeting van de Amerika nen en Engelschen door verrader lijke Fransche generaals in Noord- Afrika of karakterlooze Badoglio- creaturen op Sicilië. Geen ineenstorting! Tegenover deze positieve feiten staan ook negatieve. De geweldige nieuwe taken konden slechts vervuld worden door elders iets prijs te geven. De be zetting van de voor de verdediging van Europa onomstootelijk noodzake lijke stellingen in het zuiden vereischt de nivelleering van de achterwaartsche dienst- en verkeersinrichtingen ten naaeele van het oosten. Talrijke nieu we opstellingen, die voor het oosten waren bestemd, zijn nu gebonden en moeten meehelpen de overige Europee sche leefruimte »e beschermen. Dit is de oorzaak van vele zorgen en nooden van 'U, kameraden van het Oostelijk front. Niettemin bestaat er niet de ge ringste twijfel over, dat dit grootste crisisjaar in onze geschiedenis, waar van de Engelschen en de bolsjewieken rotsvast overtuigd waren, dat het met een vol-edige Duitsche ineenstorting zou eindigen, een groot historisch suc ces geworden is. AI zyn de gevechten in het oosten nog zoo hevig geweest en zullen zy hevig blyven, het bolsjewisme heeft zijn doel niet bereikt. De plutocrati sche wereld mag in het westen haar landingspoging, waarmede zjj dreigt, ondernemen waar zy wil; zjj zal mis lukken. De poging, het Duitsche va derland murw te maken, leidt tot het tegendeel. Haar bedoeling, de Duit sche oorlogsproductie uit te schake len, wordt te schande gemaakt. Onze tegenstand zal niet geringer worden, integendeel, hy zal in het jaar 1944 meer succes hebben. Duitsche uitvinderstechniek zal geallieerde inhalen. Al mag tijdelijk de weegschaal van de technische uitvindingen in het jaar 1943 ten gunste van onze vyan- den zyn doorgeslagen, wij zullen dat weer inhalen. Want ook de Duitsche uitvindersgeest heeft niet gerust, in tegendeel, hy was bezig en zal door de producten van zyn prestaties het evenwicht der technische wapenen herstellen. Veel geluk zegt Pim hoeft U niet te hebben om voor het einde van 1943 nog een pittig en geurig pak Unicum koffiesurrogaat op den kop te tikken. Een prettige oude jaarsavond heeft U zeker met KOFFIESURROGAAT VERKOOPKANTOOR VAN OER PLAATS BQLSWARD Het nuchtere feit is, cat onze tegen standers, die dezen oorlog hebben ont ketend in de hoop op een onvoorwaar delijk zekere overwinning, tot dusver overal verdreven zijn en dat, na ruim vier jaren strijd, Duitschland, dat aan het begin van deze worsteling 634.000 vierkanten kilometer leefruimte bezat, thans in Europa 650.000 vierkanten ki lometer bezet houdt. En een feit is het, dat ook in het vierde jaar het ka- potslaan van het Duitsche Rijk mis lukt is, dat zij er niet in geslaagd zijn ons volk uit te roeien of ook maar zijn levenskracht te breken, doch dat wij in het vijfde oorlogsjaar in volledig vertrouwen de verdediging Van het Rijk en daarmede van Europa voort zetten. Dit is de Verdienste van de leiding en soldaten der geheele weer macht. Hoogste lof voor 't leger. Wat daarbij het leger in al zijn for maties ook dit jaar weer gepresteerd heeft is den hoogsten lof waard. Wan neer het ook voor den dapperen gre nadier vaak ver buiten de grens scheen te gaan van wat een mansch vermag te presteeren, toch heeft hij altijd weer de kracht gevonden om zichzelf te zijn. Ondanks alles houdt het front in het oosten in de bloedigste worsteling stand en de bolsjewistische poging om Europa te penetreeren zal, hoe dan ook. opnieuw en definitief mislukken. Ik weet, soldaten van het leger, wat ik daarmede van u verlang. Maar, het grootste offer, dat ge brengt, is thans niet zwaarder dan het offer, dat in Duitschland zelfs van vrouwen en Kin deren verlangd wordt en dat gij met geloovig hart brengen moet en ovfr- al gebracht hebt. De taak der marine. Niet minder groot zyn de prestaties van de marine, die in haar strjjd steeds meer groeit in de taken, die aan de algemeene weermacht gesteld zyn. Het schynbare verzwakken van den duikbootoorlog berust slechts op een enkele technische uitvinding aan den kant van onze tegenstanders. Niet alleen staan wy op het punt, die uit te schakelen., maar wij zyn ervan overtuigd dat dit binnenkort gelukt zal zyn. 't Heldendom der luchtvaart. De luchtmacht moet, evenals het le ger aan alle fronten strijdend, gewel dige prestaties leveren. Zij heeft bo vendien nog de taak om den vaderland- schen bodem te verdedigen. Haar hel dendom is boven alles verheven. De zoo dappere divisies en forma ties van de Waffen-SS, die in het kader van het leger stryden, voelen zich daarmede op leven en dood verbonden. Evenzeer verdienen den hoogsten lof alle andere diensten en formaties, die zich aan het front bevinden of aan den strijd deelne men: de mannen en vrouwen van het Roode Kruis, van den Ryksar- beidsdienst, van de NSKK en van de O.T. De prestaties van de Duit sche spoorwegen zyn eveneens zon der voorbeeld. Het jaar 1943 is nu ten einde. Het heeft den tegenstanders niet alleen ontzegd, wat zij gehoopt hadden, maar integendeel tot hun wellicht grootste teleurstelling geleid. Het jaar 1944 zal zeer hard zijn. Het is echter onze ge meenschappelijke taak in het nieuwe jaar de periode van de verdediging zonder meer weer te boven te komen en den tegenstander met zware slagen zoo lang toe te takelen, tot eindelijk het uur komt waarop de voorzienig heid de overwinning kan geven aan het volk, dat haar het meeste verdient. Wanneer ik echter den blik werp op u, Duitsche soldaten, my herin ner uw heldendom, uw dapperheid en uw moed en de offers en de prestaties van het vaderland afweeg, dan wordt myn vertrouwen tot de onwrikbare zekerheid: meer kan geen volk presteeren, verdufen en verdragen. Wanneer derhalve de voorzienigheid het leven als prys schenkt aan hem, die het op de dap perste wyze bevecht enverdedigt, dan zal ons volk genade vinden by Hem, die als rechtvaardig rechter te allen tyde altijd nog de over winning gegeven heeft aan denge ne, die haar het meest waardig was. In dezen stryd om zyn of niet zyn zal Duitschland tenslotte zegevie ren. Benesj in Caïro. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Benesj na zijn tweedaagsch bezoek aan Teheran per vliegtuig in Caïro aangekomen. Argentjjnsclie politieke partijen ont bonden. Uit Buenos Aires wordt ge meld, dat de regeering van Argentinië besloten heeft, alle tot dusver in Argen tinië bestaande politieke partijen te ont binden. Kind verbrand. Het driejarig zoon tje van den arbeider G. Jager, te Ach terbuurt, in Steenwijkerwold, trok in een onbewaakt oogenblik een kan met heete koffie omver, waarbij het kind den ko kenden inhoud over het lichaampje kreeg. Het werd met ernstige brandwon- nen naar het ziekenhuis te Zwolle ge bracht. waar het aan de bekomen ver wondingen is bezweken. Duisternis kostte twee menschen het leven. Op de Stadionkade geraakte een 71-jarige man te water, die, toen hij op het droge was gebracht, overled^ bleek te zijn. Het lijk werd naar 1 Westergasthuis vervoerd. Te ongeveer kwart over tien kwam e j 66-jarige man op den Hoogte Kadijk vallen, waardoor hij een groote woni aan het hoofd kreeg. Bij aankomst in hl Binnengasthuis was het slachtoffer reecj| overleden.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2