SV&t I nOER-OM l FïtócïL F STAD EN OMGEVING. Heiloo. Bergen. Schoorl. Langedijk. Koedijk. Luchtalarm te Berlijn. Schrale voetbaloogst op den 1en Zondag. Zóó zwak? >DE CENTRALE Help PTT. en IWT.' im J onze tegen- hebben ont- onvoorwaar- tot dusver lat, na ruim md, dat aan eling 634.000 uimte bezat, erkanten ki- een feit ia jaar het ka- Rijk mis- geslaagd zijn ok maar zijn och dat wij in volledig Van het iropa voort van de ïheele weer- oor 't leger, al zijn for- gepresteerd vaard. Wsn ipperen gre- erens scheen isch vermag altijd weer hzelf te zijn. 'ront in het worsteling 5 poging om hoe dan mislukken, leger, wat Maar, het ïgt, is thans £er, dat in wen en kin dat gij met et en ov§r- der marine, de prestaties haar strijd je taken, die ïacht gesteld wakken van it slechts op itvinding aan s gen standers. net punt, die y zijn ervan ikort gelukt luchtvaart, :nals het le iend, gewel- ij heeft bo- n vaderland- Haar hel- irheven. en forma- die in het Ien, voelen en dood dienen den liensten en het front yd deelne- buwen van ?n Ryksar- K en van n de Duit- neens zon einde. Het niet alleen ïdden, maar icht grootste aar 1944 zal ter onze ge- het nieuwa verdediging en te komen :ware slagen tot eindelijk voorzienig- geven aan ste verdient, blik werp my herin dapperheid ers en de ud afweeg, ven tot de meer kan ïrduren en rhalve de als prys op de dap- dedigt, dan inden by iig rechter de over- lan denge- tardig was. if niet zyn zegevie- de Britsche mesj na zijn Teheran per ien. artijen ont- wordt ge- Argentinië er in Ar gen- tij en te ont- iejarig zoon- ger, te Ach- trok in een in met heete :ind den ko- lichaampje e brandwon- Zwolle ge- ekomen ver- van een babyl Mofder is trotsch op zorn bezit. Erwat staat dat iurkje van RAMO garen snoezigl BREIGAREN overleeft den oorlog SUAAO-gA#*- VAN DEN KOFFIEVAKMAN fB) 1 v IK ZAG.... zegt Mina Bakgraag, hoe een klein meisje te* leurgesteld keek. toen Moeder vertelde, dat ze met Liesjes verjaar dag heusch geen taart kon bakken, omdat ze daar geen eitjes voor had! Ik ga die moeder een pakje Roer-Om brengenP 'n Peja produel GULDEN VLIES. Kindervoorstelling. Vrijdagmiddag gaf het ensemble on der leiding van André Carrell voor een talrijke kinderschaar een opvoering van het kindertooneelstuk: „Hoe de schoenmaker Koning werd,'* waarmee de jeugd zich uitstekend l eeft geamu seerd. De schrijver heeft op aardige wijze gebruik gemaakt /an het beken de thema, dat een eenvoudig 'hand werksman voor één dag de plaats van den Koning inneemt, wat mogelijk is, omdat beiden zooveel op elkaar lijken. In dat stuk is het de schoenmaker die de schoenen van den vorst niet goed gemaakt heeft en voor straf één dag koning zal moeten zijn, terwijl de ko ning gaat schoenmaken. Natuurlijk geeft dat tot allerlei verrassingen aan leiding mede door den hofmaarschalk. Het leuk gespeelde stuk met komische tafereelen vond luiden bijval. Variété-Bouwmeester. Zaterdag en Zondag was er zoowel 's middags als 's avonds telkenmaal veel belangstelling voor de variété voorstellingen door den heer Bouw meester uit Haarlem gebracht. Het pu bliek heeft het gebodene wel gewaar deerd al hebben wij van dezen impres- sario wel eens beter programma's ge zien. De conferencier^Han Hofmeester, die driemaal een nummer op het pro gramma innam, was al heel matig en kon het tot weinig succes brengen. Al- bertos verrichtte goede equilibrische toeren. Maar waarom het noodig was één der toeren nog eens te herhalen met een klein bang hondje, dat na de toer weer gauw in zijn kistje kroop, is ons niet duidelijk. Matthieu Schwarz trad als acordeonnist op in plaats van de Luciano's en had beide malen veel succes. Charles verrichtte zijn to::ren op den grooten bal met vaart en tem po en vond luiden bijval. Als muzikale comedianten zag men Steffan en Part ner, die goed muciceerden en aardige vondsten hadden. De armlooze Dralle toonde, dat men na veel oefening na genoeg alles met de voeten kan doen. Fred Johnson toonde zich een vaardig fietsenden vagebond. Van de Vier Sa- mios, die voor de pauze plastische acrobatiek gaven, zag men na de pau ze een drietal als de drie Plessons, die met hun toeren aan de draaiende ladder in het midden der zaal het pu bliek in spanning brachten. G. C. van Gulik. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Vergelijkend jaaroverzicht 19421943. Bij de Nutsspaarbank te t Alkmaar werd in 1943 aan spaargelden ontvan gen f3.403.436.64 (v.j. f2.188.776.04) en terugbetaald f 1.661.338.77 (vorig jaar f 1.580.196.36), zoodat meer werd inge legd dan terugbetaald f 1.742.097.87 (v.j. f608.579.68). Voorts werd over 1943 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal f 113.841.46 (v.j. f85.752.65). Het spaarderskapitaal, bij den aan vang van 1943 groot f 4.184.299.58 be droeg aan het einde van het jaar f 6.040.239.03, waaronder f 29.168.81 ver schuldigd aan op school sparende kin deren. In 1943 bedroeg het aantal posten van inleg 30140 (v. j. 21913) dat van terugbetaling 11027 (v. j. 12.012), teza men Ü167 (v. j. 33925). In 1943 werden uitgereikt 3545 nieu we boekjes (v. j. 1706). waaronder 449 aan schoolspaarders- (v j. 338), terwijl 620 boekjes (v. j. 796) werden inge trokken. Bij den aanvang van 1943 bedroeg het aantal in omloop zijnde boekjes 15.336. Dit aantal vermeerderde in '43 met 1925 tot 17.291, waaronder 2585 van op school sparende kinderen. Het gemiddeld tegoed per spaarder (de schoolspaarders buiten beschou wing gelaten) bedraagt thans f 403,27 (v. j. 315,91). Het aantal spaarbusjes in omloop is thans 3410 (v. j. 2989). Het aantal le digingen bedroeg 3705 (v. j. 2426), waarbij bleek, dat in de busjes ge spaard was f40.766.38 (v. j. f22.693,83). KONIJNENDIEFSTAL. Oudejaarsnacht werden uit een perceel in de Ferd. Bolsstraat wederom eenige konijnen gestolen. PLOTSELING ZIEKTEGEVAL. Een 17-jarig meisje v. T. uit Hensbroek verloor 1 Januari 's avonds om pl.m. 10.30 uur op het perron haar bewustzijn. Dr. Mol, die door het stationspersoneel was gewaarschuwd, adviseerde opname in het ziekenhuis. BIOSCOPEN. Operette. - Harmonie-Theater. Deze schitterende muzikale film van Willy Forst trok buitengewone be langstelling en zal zeker nog velen eenige uren van buitengewoon prettige ontspanning brengen. Naast Willy Forst treden bijzonder op den voor grond Maria Holst, Dora Komar en Paul Hörbiger. Theo op het huwelijkspad. - Cinema- Theater. Een zeer amusante film van Theo Lingen. die uitstekend tegenspel vindt in de eerste krachten Güsti Huber, Hilda Krahl en Gustav Frölich. Zij maken tezamen van deze film een kostelijk amusement. Liefdeskronkelpaden. - Alkm. Bios coop-Theater. Ook het ABT mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen en men heeft zich met de aardige film, die onder den veelzeggenden titel „Liefdeskron kelpaden" wordt vertoond ten zeerste vrmaakt. dank zij ook het goede spel. Het bad in de schuur. - Victoria- Theater. In het Victoria-Theater mag men constateeren, dat er voor het bad van de burgemeestersvrouw van Terbrück in Alkmaar en omgeving groote be langstelling bestaat. Deze constateert men trouwens niet alleen bij de toe schouwers in de zaal, maar ook ophet doek. De mannen van Terbrück ver dringen zich tijdens het baden van de bekoorlijke burgermoeder voor de re+en van het schuurtje, de burgemeester zoekt in arren moede het bed van de dienstbode op en verder staat deze To- bis-film vrijwel geheel in het teeken van de mannelijke nieuwsgierigheid naar vrouwelijke bekoorlijkheden. Eeni ge moraal zit er niet in en het eenige e-cuus kan zijn. dat het alles lang ge leden gebeurd is. Er zijn in Alkmaar wel eens stormen van verontwaardiging opgegaan over films, die er heel wat onschuldiger uit zagen, maar tenslotte ligt het niet op onzen weg te waarschuwen tegen films, die den toets der officieele critiek blijk baar doorstaan hebben. Prachtig zijn de opnamen met het kleurenprocedé- Agfacolor. Er komen allerlei typen op het doek, die zóó uit een schilderij van Jan Steen gestapt schijnen en de hoofd rollen zijn bij Heli Finkenzeller, Will Dohm en Richard Haussier in goede handeh. Vooraf nieuws uit binnen- en buiten land, een Ufa-oorlogsfilm en interes sante opnamen van „keukengeheimen". Tj. N. Adema. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Ide, z.v. J. Wolzak en H. Vos. Albertus J., z.v. J. de Bruin en G. A. Scharlewi. Elisabeth B. A., d.v H. Burgering en E. B. A. Musen. Mein- dert J., z.v. S. Plinsinga en J. den HvA- der. Antonia E., d.v. K. M. Klomp en J. Dekker. Hermine H., d.v. F. S, W. Verschuur en E. H. Krech. ONDERTROUWD: Derk de Wit en Jo hanna Slippens. OVERLEDEN: Adriana A. A. Bel, geh. met C. Wagemaker, 30 jaar. Hendrika Groten, wed. van T. H. C. Overmars, 79 jaar. Cornelis Govers, gehuwd met C. Dekker, 75 jaar. Inbraak in melkfabriek. Inbrekers had den geen succes. - In den nacht van Woensdag op Donderlag is ingebroken in de Heilooër melkfabriek. De 'nbre- kers die zich toegar.g wisten te ver schaffen tot de fabriek, trachtten de deur van den boterkelder te forceererv hetgeen hun echter niet is gelukt. Bij de ontdekking van de inbraak werd niets vermist. Het door de politie inge stelde onderzoek, naar aanleiding van deze poging tot diefstal door middel van braak, wordt voortgezet. Een halve eeuw smid. - Zondag her dacht de heer N. Hoebe dzn dag waar op hij zich vóór 50 jaar ;n Bergen als smid vestigde. De heer Hoebe werd te Den Helder geboren, vertrok als 4-ja- rige naar 't Veld, waar zijn vader smid veearts was (ook zijn groot- en over grootvader beoefenden deze functie) en leerde daar aanvankelijk naast smid, ook voor veearts. De nieuwe wet op de veeartsenijkunde noopte hem, zich alleen als smid te bekwamen en 16* jaar is hij als zoodanig in Schoorl werkzaam eest. Toen hij 26 was, vestigde hij zich zelfstandig in Bergen in de typi sche smederij met er voor de oud-Hol- landsche travaille.waar thans de kunst handel van den heer Hopman is geves tigd. Als hoefsmid had hij zich reeds daartoe een naam verworven, dat van heinde en ver de boeren met paarden kwamen, die zich morilijk lieten be slaan en kwamen er dagen voor, dat door hem 10 paarden ^werden beslagen. Veel geld werd er toen niet verdiend, want voor een stel ijzers werd toen f 1.35 betaald. Ook voor het vuurwerk was Hfflbe een bekwaam vakman en in vele ge bouwen kent men in Bergen door hem gesmede ankers De zaak, die al een 15 jaar in de St. Anthoniusstraat gevestigd isr wordt thans door zijn zoon gedreven, maar af en toe neemt de thans 76-jar' j de sr idshamer nog in handen. De heer Hoebe behoort in Bergen tot de beste schaatsenrijders van de oude garde Als er ijs is "ziet men hem nog steeds op de baan verschijnen. VOOR BEROEP BEDANKT. Voor het beroep te Bergen heeft be dankt ds. J. M. de Jong te Noord- Schermer en Oterleek. Benoeming. - De burgemeester van Schoorl benoemde den heer W. A. Braakensiek, tijdelijk onderwijzer te Den Helder, tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Groet. Het hoofd dier school, de heer W. Bant, zal zich belasten met het onder wijs aan de centrale 7e en 8e leerjaren der beide openbare scholen in de ge meente. Deze zullen voórloopig geves tigd worden in een woonhuis in de buurtschap Catrijp. Gesnapt. Het is de politie geluk4, de hand te leggen op een uit Fi'ieèland afkomstigen arbeider, thans werkzaam in Heerhugowaard, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een arm band ter waarde van ongeveer f300, ten nadeele van don horlogemaker B te Noord-Scharwoude. De man heeft be kend en toegegeven, dat hij den arm band tijdens zijn vacantie in Friesland heeft verkocht. Hij is in verzekerde be waring gesteld. Sint Nicolaasfeest (Gouden Engel). - Woensdagmiddag werd het Sint Nico laasfeest gehouden voor de school jeugd; vooraf werd een uurtje besteed aan de kleintjes die nog niet naar de school gaan en die onder geleide op bezoek kwamen bij den goeden Sint en Pieterbaas in de zaal van den heer Schuit. Alle kleintjes ontvingen uit de han den van Sint een aardigheidje en ver schillende tractaties, vele dezer klei ne dreumesjes zongen een Sint Nico- laasliedje. sommigen zelfs staande bo ven op een stoel wat de vele moeders en oma's wel verwonderd zullen heb ben. De opkomst en belangstelling voor dit gedeelte van het feest was dan ook zeer groot. Om half drie begon het feest voor de schooljeugd De voorzitter van het comité, de heer P Hart. sprak het openingswoord en heette namens de kinderen den Sint en Pieterbaas v^n harte welkom. Ookhiervoor was van de zijde dei ouders groote belangstel ling. Bovendien waren nog aanwezig de in dit jaar vertrokken onderwijze res mej. Landman en meester Schut, welke beiden ook werden verwelkomd en met hoera's der kinderen begroet Door het hoofd der school was me+ de kinderen der hoogste klasse een stukje ingestudeerd; het werd aller aardigst opgevoerd. Trots de feeststem ming werd er aandachtig geluisterd Verder werden alle kinderen door den Sint bedeeld, met schitterende ca- deaux en werden met milde hand ver snaperingen en tractaties rondgedeeld Vele kinderen uit de laagste klassen zongen een liedje _yoor den Sint. zelfs een groepje een zangspelletje, dat in gestudeerd was door mej Westerhof Enkelen werden door den Sint onder handen genomen die niet tot de braaf sten behoorden, maar dezen beloofden plechtig beterschap en verzoenden zich met den Sint. Dit schitterend geslaagde feest werd besloten door den voorzitter met een hartelijk woord van dank aan de bur gerij vooi haar ruime mate van mede werking en verder aan allen die er toe hadden bijgedragen dezen dag tot een waren feestdag te maken Waarn. hoofdred, Tj. N. Adema, Alk maar, tevens afd. buitenland; politiek redacteur H. J. J. Marinus, den Haag; chef van dienst Jac. Broersen te Hoorn, tevens afd. binnenland; kunst, letteren en wetenschappen H. P. van den Aard weg te Alkmaar: sport J. Werkman te Alkmaar; rayonredacteuren: Alkmaar, D A. Klomp te Alkmaar; Den Helder, A. C. van Kampen te Alkmaar: Schaden G H Leen te Alkmaar; West-Friesland, Jac Groot te Enkhuizen; Kennemerland, J Belterman te Beverwijk; Zaanstreek, W J Harwijne te Westzaan. Verantw. voor de adv.-rubriek W. Ra ge tlie, Koog aan de Zaan; voor de plaatselijke adv.: T. Bus, Alkmaar, BERLIJN, 3 Januari (DNB). In de eerste ochtenduren van heden is er te Berlijn opnieuw luchtalarm ge maakt. Uit eenige buitenwijken kwa men reeds gedurende het alarm ver scheidene berichten over het neer schieten van viermotorige bommen werpers binnen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. AANVAL OP GROOT-PARIJS. In de door een Anglo-Amerikaanschen terreuraanval van 31 December getrof fen Parijsche gemeenten vindt heden de begrafenis plaats van de slachtof fers, wier aantal tot 245 is gestegen; 278 zwaargewonden zijn in de zieken huizen opgenomen. Volgens de pers zijn 275 woonhui zen volkomen vernield en bijna 200 zwaar beschadigd. Opnieuw, aldus wordt geconstateerd, heeft men van meer dan 6000 meter hoogte bommen lukraak op de Fransche burgerbevoh king laten vallen. Kennemers verrassen Z.F C. 't Was slechts een klein programma, dat dezen eersten Zondag van 1944 werd afgewerkt en aangezien er bovendien enkele wedtrijden werden uitgesteld, was de oogst al heel schraal. De eerste klasse leverde vrij norma le uitslagen: ADO won met duidelijke cijfers van HBS, Spekholzerheide en Noad speelden gelijk. Be Quick won van GVAV en HSC van Veendam. Slechts de uitslagen van Stormvo gelsSparta en FeyenoordRFC wa ren eventjes verrassend: de IJmuide- narenspeelden namelijk gelijk tegen de Rotterdammers en veroverden dus een kostbaar puntje en Feijenoord kon het tegen haar stadgenoot© RFC ook niet verder brengen dan een gelijk spel, waardoor zij dus een zeer kostbaar punt verloor. In de tweede klasse blijken de Ken- nemers weinig voor de onderste plaats te voelen en ze maakten gebruik van een inzinking van ZFC door de Zaan dammers in eigen huis met 20 ti kloppen. RCH stelde zich ook min of meer veilig door met 3-2 van HBC te winnen. De beide Alkmaarsche clubs deden het heel slecht: de Boys wer den in Wormerveer met 40 geklopt en Alcmaria leed op eigen terrein een 25-nederlaag tegen OSV. In de 3de klasse A moest Zaandijk tegen KW met een gelijk spel genoe gen nemen, zoodat QSC een besten dag had zonder zelf te spelen. De plaatse lijk o ontmoeting tusschen DEM en Be. verwijk leverde een klinkende 5ü-zege op voor de gaster, terwijl GVO geen moeite had met het arme Succes, dat nog steeds op succes zit te wachten*.. In de 3e klase R is Helder bijna kampioen. Het versloeg gisteren de eenige concurrente, Zandvoortmeeuwen, met 42 en heeft nu nog drie punten noodig. DTS liet zich kloppen door Ter rasvogels; 't werd 24, wat eigen lijk een tegenvaller is. Een tegenvaller was ook, dat Hollan- dia geen kans zag om TOG te ver slaan, hetgeen noodig geweest zou zijn, om nog 'n kans te maken op de eerste plaats. De Amsterdammers waren goed op dreef en wonnen met 60, zoodat ze vrijwel kampioen zijn. In de 4e klase A verloor LSVV thuis van Texel met 23 en het ziet er naar uit, dat de Langedijkers dit seizoen geen kampioen worden. Al blijft de spanning hier ook tot het laatste oogenblik bewaard! In de 4e klasse B gelukte het Al ways Forward niet, om thuis van het vrij sterke WW te winnen; integen deel, de gasten wonnen met 30. ALCMARIA'S SLECHTE BEGIN. Alcmaria zette het nieuwe jaar al heel slecht in: in een thuiswedstrijd tegen OSV werd het royaal met 2—5 geklopt, zulks tot groote teleurstelling van haar aanhang en.... tot groote verrassing van de tegenpartij, die zeer vermoedelijk op heel wat beter tegenspel had gerekend. En nu moet men niet zeggen, dat twee doelpunten in zuivere buitenspel-positie werden gemaakt en dat de scheidsrech ter een uitzonderlijk slechten dag had en daardoor dikwijls onbegrijpelijke beslis singen nam, dat moge allemaal waar zijn, maar even waar is, dat dit Alcmaria een heel poover spelletje voetbal speelde. Natuurlijk waren er uitzonderingen: Rootring speelde een goede partij, Maas- sen kon aan de nederlaag niets doen, de Waal ook niet, maar overigens.... Be houdens de eerste tien minuten was de witte voorhoede volkomen gevaarloos otïi- dat hier het afwacht-systeem geprefe reerd werd. Trouwens dat afwachten was een algemeen euvel en kostte eenige, misschien zelfs de beslissende doelpun ten. Door dat afwachten kregen de OSV- ers, die een levendig spel speelden, di verse kansen en dat leverde de Oostza- ners in de eerste helft vier doelpunten op, waarvan er dan twee buitenspgl- doelpunten waren. En wat Alcmaria tegen wind in niet lukte, deed OSV: het maakte er zelfs 5—0 van! Al was in die tweede helft de thuisclub ook sterker, al werd toen ook bijna voortdurend op de OSV-helft ge speeld. Pas in de laatste tien minuten zorgde Alcmaria voor een eenigszins dra- gelijken uitslag. 't Was de slechtste wedstrijd van het seizoen, dien we maar heel snel moeten vergeten We mogen nog slechts opmer ken, dat de invaller-rechtbuiten.beter was dan de meeste voorhoedespelers. En dat mag toch eigenlijk niet! UITSLAGEN VAN ZONDAG 2 JAN. Eersteklasse, district I: ADOHBS 41; StormvogelsSparta 00. Dïtrict II: FeijenoordRFC 33. District IV: SpekholzerheideNOAD 1—1. District V: Be QuickGVAV 21; HSCVeendam 40; SneekVelocitas afg. District I, Tweede klasse A: ZF De Kennemers 03; Alcmaria Vlctr- OSV 25; WFCAlkmaarsche Boys 4—0; RCH—HBC 3—2 Tweede klasse B: HerculesDWV 02; De SpartaanZeeburgla 22. District I, Derde klasse A: DEM Beverwijk 05; ZaandijkKW 11; GVOSucces 40. Derde klasse B: HelderZandv.- meeuwen 42; DTSTerrasvogels 2-4 Derde klasse C: ElectraZVV 33 Derde klasse D: TOGHollandia 60. Vierde klasse A: LSWTexel 23; OudesluisWatervogels af. Vierde klase B: Always Forward WW 0—3. Vierde klasse C: IEVUSVU 32. Reserve tweede klasse A: Helder 2 MFC 2 af.; EDO 2VSV 2 34; De Kennemers 2AFC 3 onb. Reserve tweede klasse C: Zeeburgia 2Hilversum 3 21; BFC 2Blauw Wit 3 1—6. Reserve derde klasse A: HRC 2 Alcmaria Victrix 3 af.; WFC 3ZFC 3 14 OSV 2—KW 2 af. Reserve derde klasse B: Meervogels 2—VVZ 2 3—2; ZFC 4—Hollandia 2 92; Zilvermeeuwen 2OSV 3 05. Aflevering opslagaardappelen. Daar nog tot en met 1 Januari 1944 op slagaardappelen afgeleverd mogen worden op de „machtigingen o^slagaardappelen'" kunnen handelaren deze machtigingen uiterlijk op Maandag 3 Januari 1944 bij den plaatselijken distributiedienst inleve ren ter verkrijging van een aardappel toe wijzing, welke van een zegel is voorzien. Rantsoenverhoogïng vervangingsmiddelen. Op den eerstvolgenden bon voor vervan gingsmiddelen, welke op 8 Januari a.s. wordt bekend gemaakt, zal een grootere hoeveelheid van de op dezen bon ver krijgbare artikelen kunnen worden afge leverd dan tot dusverre het geval was Ten einde den handel in staat te stellen op genoemden datum deze grootere hoe veelheden af te leveren, geven de toe wijzingen reeds met ingang van 27 De cember a.s. op het koopen hiervan recht Per rantsoen vervangingsmiddelen zullen de handelaren de hieronder vermelde hoeveelheden kunnen betrekken: hetzij 150 gram spijsaroma, soeparoma of soijs- en soeparoma (vroeger 50 gram), hetzij 100 gr. (max. 25 blokjes) bouillonblokjes, ex tractblokjes, bouillontabletten, -korrels, -poeder en -pasta, extracttabletten, -kor rels, -poeder en -pasta of soeppasta (vroe ger 50 gram), hetzij 150 gram soepblokjes -tabletten, -korrels en -poeder, of soep gedroogd of soep in drogen vorm (met uitzondering van vermicellisoep) (vroeger 100 gram) hetzij 150 gram juspasta, jus- blokjes, -tabletten, -korrels en -poeder (vroeger 100 gram), hetzij 150 gram van die producten, welke kunnen worden of zouden kunnen worden gebruikt voor de vergrooting van het olie-, vet- en boter- volume of voor de vervanging van olie, vet, boter, botersaus of room (vroeger 100 gram), hetzij 250 g ram plantenextract (vroeger 125 gram), hetzij 250 gram pi kante saus- en ketchup, (vroeger 200 gr.), hetzij 400 gram van het vervangingsmid del voor mayonaise (vroeger 200 gram), hetzij 400 gram van het vervangingsmid del voor slasaus (ongewijzigd). Hoewel deze hoeveelheden eerst aan het publiek op den per 9 Januari geldig te verklaren bon dienen te worden geleverd, dienen de detaillisten deze reeds met ingang van 27 December a.s. op de rant soenbonnen voor vervangingsmiddelen af te leveren. Bedrijfsgroep houtverwerkende ambachten. Ingeschrevenen bij de bedrijfsgroep houtverwerkende ambachten, Nieuwe Ha venstraat 40, 's-Gravenhage, behooren, in dien zij tot op heden hun aanvrage ijzer en staal le kwartaal '44 en hun aanvraag voor hardhout 2e periode nog niet hebben ingediend, zulks te doen tusschen i en 15 Januari 1944 bij het secretariaat van de vak- of ondervakgroep waarbij zij zijn aangesloten, doch in geen geval bij het secretariaat der bedrijfsgroep. De aanvra gen .ijzer en staal dienen te geschieden op aanvraagformulieren „A" verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken, terwijl aanvraagformulieren voor hard hout verkrijgbaar zijn bij de vak- of on dervakgroepen. Bij invulling plege men overleg met den leverancier en vermelde 't organisatienummer, waaronder men bij de betreffende vak- of ondervakgroep is ingeschreven. Na 15 Januari 1944 ingeko men aanvragen kunnen niet in behande ling worden genomen. Varkenshaar. De directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen wijst huisslagers er op, dat zij ten aanzien van varkenshaar, dat bij door hen verrichte slachtingen valt, als volgt dienen te handelen: 1. Dit haar van den varkenshouder, bij wien een huisslachting plaats heeft over te nemen en te verzamelen. 2. Het verzamelde haar zorgvuldig te bewaren en wel zoo, dat broeiing en rotting worden voor komen. 3. Het verzamelde haar t.z.t. tegen de vastgestelde prijzen te ver- koopen aan de door den directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen aan te wijzen instanties, welke in een nadere publicatie worden bekend gemaakt. Met het Bedrijfschap voor vee en vleesch is overeengekomen, dat, indien huisslagers niet aan bovenstaande voorschriften vol- doën, de erkenning als huisslager door dit Bedrijfschap kan worden ingetrokken. Duitsche „Butter"- en margarine» onn en. Détaillisten moeten op de Duitsche bonnen voor „Butter" uitsluitend boter en op de Duitsche bonnen voor marga rine uitsluitend margarine afleveren. Bij inlevering van de bonnen voor „Butter" zullen de distrïbutiediensten toewijzingen of rantsoenbonnen voor boter uitreiken, en bij inlevering van de bonnen voor margarine toewijzingen of rantsoenbonnen voor margarine. Tellen en afleveren van hout. De directeur van het Staatsboschbeheer, hoofd van staatstoezicht op de bosschen, vestigt de aandacht van belanghebbenden e^ op, dat degenen aan wien last is ver strekt tot telling en oplevering van hout, vóór 5 Januari 1944 de desbetreffende op leveringsverklaringen volledig ingevuld en onderteekend moeten terug zenden aan den betrokken houtvester bij het staats beheer. De verzending kan ongefrankeerd ge schieden in de bijde verklaring gevoegde dienstenveloppen. De afzenders moeten in den linkerbo venhoek van de opleveringsverklaringen dezelfde serie-letters en nummers vermel den als op de lastgevingen eveneens in den linker bovenhoek voorkomen. Bureau- en teekenartikelen, schrijfgereedschap. Blijkens de Staatscourant van 28 Dec. 1943 is met ingang van dien datum het vervaardigen zonder vergunning van (ge heel of gedeeltelijk) metalen bureau- of schrijfartikelen, schrijfgereedschap en teekenartikelen of van onderdeelen daar van verboden. Onder vervaardiging wordt ook verstaan het samenstellen uit onder deelen. Voor het afmaken van de fabri cage, waarmede op het tijdstip van in werkingtreding van het verbod reeds was aangevangen, is nog een termijn van 2 maanden^ toegestaan. Aan de ondernemin gen, wel&e zich met het vervaardigen van bedoelde producten bezighouden, is een algemeene vergunning verleend voor de uitvoering van opdrachten, bestemd voor uitvoer naar andere landen dan Duitsch- land, het protectoraat Bohemen en Mora- vië, het generaal-gouvernement, Elzas- Lotharingen, Luxemburg en de bezette gebieden van Frankrijk, België, Noorwe gen, Denemarken en Servië, voor zoover hiervoor door den centralen dienst voor in- en uitvoer verstrekte grondstoffen- certificaten aanwezig zijn. In bijzonder dringende gevallen kunnen uitzonderings vergunningen worden verleend door den directeur van het Bureau voor de Meta- lenverwerkende Industrie (Riouwstraat 182, Den Haag). Verzoekers moeten hun aanvragen goed gemotiveerd en van gegevens voorzien in duplo indienen: a. indien zij betrekking hebben op weer- machts- en ,,Verlagerungs"-opdrachten, bij den Duitschen gevolmachtigde bij het Rijksbureau voor Verwerkende Indus trieën (Riouwstraat 170, Den Haag); b. in andere gevallen door tusschenkomst van het secretariaat der bedrijfsgroep, waar toe verzoeker behoort. Vervaardigingsverbod sigaren- en sigarettenaanstekers. Blijkens een in de Staatscourant van 28 Dec. 1943 opgenomen bekendmaking, is met ingang van dien datum de vervaar diging van sigaren- en sigarettenaanste kers van elke soort zonder vergunning verboden. Het verbod geldt voor alle op drachten. Een overgangstermijn van 2 maanden Is toegestaan voor het opgebrui ken van op het tijdstip vaii inwerking treding van het verbod aanwezig onbe werkt of gedeeltelijk bewerkt materiaal voor de fabricage van sigaren- en siga rettenaanstekers. In uitzonderingsgevallen kan een vergunning worden verleend door -den directeur van het Bureau voor de Metalen-verwerkende Industrie (Ri ouwstraat 182, Den Haag). Verzoekers moeten hun aanvraag goed gemotiveerd en van gegevens voorzien in duplo in dienen: a. voor zoover het weermachts- en „Verlagerungs"-opdrachten betreft, bij den Duitschen gevolmachtigde bij het Rijksbureau voor Verwerkende Indus- trieën (Riouwstraat 170, Den Haag); b. voor zoover het export-opdrachten be treft, door tusschenkomst van den cen- tralan dienst voor in- en uitvoer (Piet Heii'plein 6, Den Haag); c. in andere ge vallen door tusschenkomst van het se cretariaat der bedrijfsgroep, waartoe de verzoeker behoort. Als u in het duister tast omtrent een distributie probleem, staat de VIV0- winkeiier klaar met (een oplossing V0 0.R ALLE, LFVENSMIUDEitN Bestaat er garantie op voedingsmiddelen Ja. Zoodra op een ver-' pakking de naam W. A. Scholten voorkomt, heeft U de onwrikbare zekerheid, dat de inhoud goed, zuiver en smakelijk is. Dat geeft de waarde aan W. A. Scholten's Albumona, Bu- taroma, Transparanta, ver pakt aardappelmeel, sago, etc. W. A. SCHOLTEN'S Aardappelmeelfabrieken Inderdaad, zóó zwak en hulpelooskunnen Uw naas ten in het leven komen te staan indien gij niet tijdig zorgt voor een passende Levensverzekering bij „De Centrale". 'iïe/VLekeJit Nede/Uand Rijnstraat 28, Den Haag "Poèhi&g<zLs Z-cjn. rti&b} op cLg-bon.-. .kooplxcvtr eaxd^Lj zegels -fcojdljTt "fcaLkuns éón. zagetbjekosty om-ioodig 'fcycL x •iriaakvoui yrtxLc. Hoeve-dhcxLlf, QJLvl Lijstje, Ze willen altijd uit mijn kruikje drinken! Ik beb er altijd Florita in, zie je, en dat smaakt puik! Al heb ik 't den heelen dag in m'n kruik, dan nóg blij ven smaak en geur onover troffen. 'n Béste drank! Bijna net zoo fijn als thee! 10 tabletten 121/, cl. THEETABLETTEN met den echten theesmaak M.V KOFFIE HAMDELMU „MATAGALPA" ADAM

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 3