DAGBLAD VOOR Tegenstellingen in het geallieerde kamp. Verbitterde gevechten in den sector Berditsjef. „Waarheid, dat'sal oud." D Verduister v. 16.45-8.45 u. Europa na dezen oorlog. Bekendmaking. Ernstig spoorwegongeluk in Spanje. STAD EN OMGEVING. 50-jarig jubileum S. W. Arntz. Aanval ten westen van Propoisk ingezet. Nieuwe terreuraanval op Kiel. Nieuws in 't kort. Een Noordhollandsche danste Ans Neefkes' fraaie debuut. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 8. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 181294. DONDERDAG 6 JANUARI 1944. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 146e Jaargang, No. 4, 2 pagina's. Prtfs der gewone advertenties in dexe éditie min. f 1.40. elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cent. (Van onzen politieken redacteur) AT aan Britsche zijde ook niet alles koek en ei is, hebben we kortelings kunnen vaststellen naar aanleiding van een bespreking, aan het barende boek „This above all van den Engelschen schrijver Eric Kmght gewijd De critiek, die in ait boek op de Engelsche leiding wordt fend, staat overigens n.et aheen Maar niet allen hebben het geluk, ,zu"<aafl gevierd man te worden ils Eric Kmght, die èn door de millioenenoplage va" het boek èn door de verfilmng plot- selng schatrijk werd. Heel wat slech ter is het een anderen Bntschen schrij ver vergaan, Michael Foot, wiens boek De veroordeeling van Mussolini on danks alle populariteit niet allee"aa" den verkoop werd onttrokken, doch die daarnaast ook nog door de publicat.e zijn positie van hoofdredacteur aan he Londensche dagblad „Evening Stan dard" verspeelde. Zooals de titel reeds aangeeft staat In het middelpunt van dit boek de ar restatie van Mussolini door Badoglio, die zoo laat Foot het verhaal z.ch af wikkelen. Mussolini aan de Geallieer den overlevert, zoodat hij voor een Britsch gerechtshof, komt te versch nen. De procureur-generaa beschul digt Mussolini er in zijn aank.acht van, dat hij één van de hoofdschuldigen va dezen oorlog is. De verdediger van Mus solini bestrijdt deze aanklacht en er ontwikkelt zich een levendig debat tus- schen rechters. den procureur den verdediger, de gezworenen en Mussoli ni zelf. Het gefingeerde proces in het boek krijgt een dramatische wending, als de verdediger van den voorzitter van het gerechtshof gedaan weet e krijgen, dat een aantal prominente Br.tsche staatslieden als getuigen zal worden gehoord. o ALS één der eerste getuigen moet sir Austen Chamberlain verschij nen Hij is echter reeds dood. De ver dediger krijgt verlof, enkele passages uit uitspraken van Chamberlain te doen voorlezen. Daarin heet het o.a.: Mussolini is een „wonderful and great man" die voor de grootmaking van zijn vaderland werkt". De inmiddels ook gestorven krantenkorjjng, lord Rothermere, die herhaaldelijk bij Mus solini te gast was, wordt met de vol gende passage geciteerd: „Het moest het vaste streven van eiken Britschen staatsman zijn, de vriendschap tus- schen Engeland en Italië in stand te houden en te versterken, daar zij waar devol voor beide landen is. Doordat Mussolini in de jaren 1922-24 Italië aan den afgrond van het bolsjewisme ont rukte, redde hij de civilisatie van de westelijke wereld. Het ligt boven het bevattingsvermogen van liberalen en socialisten. Mussolini's ware grootte te schatten". De bekende Britsche jour nalist, Ward Price, thans één van de felste ophitsers tegen de Asmogendhe- den, moet persoonlijk voor het getui- genbankje verschijnen. Hij moet de vroeger door hem geschreven woorden verifiëeren. „Voor alle Engelschen, die het gevaar inzien, waarheen hun land glijdt, staat Italië als een lichtend voorbeeld, dank zij Mussolini's krach tige persoonlijkheid". Uit de vele rede voeringen van den overleden premier Neville Chamberlain, laat de verdedi ger o.a. het volgende voorlezen: „Er bestaat thans een nieuw Italië, dat on der de voorbeeldige leiding van de groote persoonlijkheid Mussolini nieu we kracht bewijst." De nu'dige lord- kanselier Simon en sir Samuel Hoare, thans gezant te Madrid, zijn eveneens als getuigen opgeroepen. Beiden erken nen. dat zij de politiek van Italië ten opzichte van Abessinië goedgekeurd en aangemoedigd hebben. De huidige ge zant in Washington, lord Halifax, eveneens in persoon verschenen, moet toegeven, dat hij in 1939 tijde-is een banket in Rome een toast op den ko ning-keizer van Italië en AethlopM! (Abessinië) heeft uitgebracht. De mi nister voor Indië, Amery, bekent te hebben gezegd, dat hij „niet van plan was, voor Abessinië ook maar den arm- sten straatjongen van Birmingham te willen offeren". Hore Belisha, voorma lig minister van Oorlog, moet toege ven, van Mussolini een orde voor „bij zondere verdiensten" te hebben ont vangen. HET hoogtepunt van dit dramatische getuigenverhoor vormen de verkla ringen van Winston Churchill. Als zijn naam afgeroepen wordt, blijkt, dat hij weer eens buitenslands is (groote hila riteit onder het publiek op de stamp volle tribune). Ook van hem worden verschillende brokstukken uit redevoeringen en kran tenartikelen voorgelezen. Zoo heeft Churchill eens gezegd: „W^pneer ik Italiaan zou zijn, zou ik met geheel mijn hart. van begin tot het einde, naast Mussolini staan in den strijd tegen den beestachtigen moorddorst en andere schandelijke uitspattingen van het bolsjewisme." Michael Foot laat het vonnis van den president van het gerechtshof niet vel len. Die taak blijft voor dén lezer be waard. Maar elke lezer zal na al deze suggesties, die op authentieke uitspra ken berusten zooals telkens wordt aan geduid. geen andere uitspraak kunnen doen dan Mussolini vrij te spreken. Hij is immers telkens op den ingeslagen weg door Britsche staatslieden aan gemoedigd. zooals elke getuigenverkla ring duidelijk tot uitdrukking brengt. Bovendien wordt nog breedvoerig aan getoond o.a. door den verdediger en Mussolini zelf, dat de Britten heele- maal geen recht hebben, zoo breed als censor morum in de politiek op te treden. Het boek had in Engeland een onge kend succes. Leedvermaak om het mo- reele échec der Britsche regeeri.ig' Iedereen greep er naarDoch niet lang. Plotseling was het op zekeren dag uit alle boekwinkels en stalletjes verdwenen. Tegelijk kwam een officieel bericht In de „Evening Standard", met de laco nieke mededeeling, dat de hoofdredac teur Michael Foot zijn functie aan het blad niet meer waarnam. Wat was er gebeurd? Op een der laatste zittingen van het Britsche oor logskabinet, kort vóór de conferent.e van Cairo, had Churchill een heftige woordenwisseling met lord Beaver- brook, lid van de Britsche regeering en tevens eigenaar van de „Evening De tocht van de U-boot naar het vijandelijk gebied werd weer met succes bekroond De commandant en de 1 ste W O. hebben reden tot lachen. Prachtig werk is tijdens dezen tocht weer verricht PK Trost/Atl-H/P m „hier w.a." In het W.A.-kwartiertje 'op Zaterdag 8 Januari a.s. over den zender Hilversum 1 van 18.4518.55 uur, zal het hoofd der afdeeling vorming en voorlichting van het stafkwartier der W.A., banleider J. J. van der Hout, een toespraak houden. Er worden eveneens eenige soldatenlie deren ten gehoore gebracht, MAX BLOKZIJL SPREEKT. In de serie brandende kwesties zal Max Blokzijl op Donderdag 6 Januari over Hilversum 1 om 18.45 uur zijn praatje houden, waarvan de titel is: ,Het schijnt zoo onbelangrijk". EINDEXAMEN H.B.S. Blijkens een mededeeling in de „St.- Crt." zal het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der H.B.S.'en met 5-j. c. dit jaar worden gehouden op 8, 9, 10 11, 12 en 13 Mei. h. c. felser overleden. In den afgeloopen nacht is te 's-Gra- venhage op 66-jarigen leeftijd overleden de heer H. C. Felser, oud-hoofdinspec teur der telegrafie en telefonie. Vrijdag 7 Januari 1944. ZoiPbp8 .50 uur, onder 16.42 uur. Maan onder 5.46 uur, op 14.47 uur. Van Kleffens in het Amerikaansche schuitje. BERLIJN, 5 Jan. (CD). Er be- staat in het Geallieerde kamp sinds jaar en dag een merkwaardige tegen stelling tusschen de appreciatie van de ongetwijfeld enorme krachtsont plooiing van het Roode leger en de waardeering van de Sovjet-Unie, die eventueel zegevierend uit den strijd komend, als een der machtigste onder de groote mogendheden aan spraak zou willen maken op een be slissende stem in de leiding van Let na-oorlogsche wereldbestel. Officieel is er in de verhouding Downing- street. Witte Huis en het Kremlin uiteraard geem wolkje aan de lucht. Van de openbare meenïng in Engeland en vooral in de Vereenigde Staten kan men geenszins hetzelfde zeggen Zoo is het ook op het oogenblik weer interessant ,gade te slaan hoe zoowel de Engelsche als de Amerikaansche bladen huneerste pagina vullen met sensationeele. opschriften over den op- marsch der Sovjets, die „op eenige punten de vroegere Poolsch-Russische grens overschreden hebben" en met huichelende artikelen over het feit, dat het Roode leger nu nog „slechts" 600 km. van de Duitsche, nog „slechts" 400 km. van de Hongaarsche en nog „slechts" 200 km. van de Roemeensche grens staat. In Engeland is de tegenstelling tus schen de openbare meening en de offi- cieele opvatting nog het kleinst. Het lijkt onjuist dit zoo te verklaren, dat ChurchilL de discipline beter weet te handhaven dan Roosevelt. Het ziet er integendeel naar uit, dat in het alge meen de Engelsche couranten en an dere vertolkers der Engelsche openbare meening er van overtuigd zijn, dat En geland voor de Sovjet-Unie niet wer kelijk bevreesd behoeft te zijn, wan neer het eenerzijds met Stalin „fair play" speelt en hem de vrije hand laat in de Oost- en Zuid-Oost-Europeesche gebieden, die hij als de natuurlijke in vloedssfeer der Sovjet-Unie beschouwt, en er anderzijds voor zorgt, dat het door bepaalde combinaties sterk ge noeg blijkt om eventueel zijn woord kracht bij te zetten, met andere woor den: het lijdt geen twijfel of er be staat in „Engeland een .meerderheid, die gelooft aan een nieuwe „balance of powers", waarbij Engeland op het continent geen anderen tegenstander heeft dan Rusland, dat het in laatste instantie onder alle omstandigheden in bedwang heeft te houden, met een aan tal Europeesche landen op den voor grond en China en Amerika op den achtergrond. Gemiddelde Amerikaan wil dat Duitschland verslagen wordt. In de Vereenigde Staten denkt men over deze problemen heel anders. Voor opgesteld zij natuurlijk, dat een zeer groot deel van de Amerikaansche open bare meening zich van de toekomst van Europa niet zoo heel veel aantrekt. Een geraffineerde propaganda van vele jaren heeft er toe geleid, dat zoowel volgens Engelsche als Amerikaansche bronnen de haat tegen het nationaal- socialistische Duitschland in de Ver eenigde Staten nog veel grooter is dan in Engeland. De gemiddelde Ameri kaan wil daaróm koste wat kost dat Duitschland verslagen wordt. Maar verder gaat de oorlog voor de breede massa uitsluitend tegen Japan dat men uit alle veroverde gebieden wil ver drijven en dat de „man in The Street" zelfs het liefst in een mandaat of gou vernement-generaal zou willen zjen veranderd. Het denkend deel van het Ameri kaansche volk dat mank gaat aan imperialistische tendenties, welke men in deze kringen zelf soms ala een reactie op de vroegere tot in het absurde toe volgehouden iso lationistische aspiraties tracht te ver klaren, ziet in Rusland eigenlijk thans reeds den tegenstander van morgen, omdat öf Engeland in Europa óf in het Naburige Oosten, of Amerika zelf er in het Verre Oosten in botsing mee moet komen. De voormalige vice-president der Vereenigde taten. Wallace, heeft inder tijd reeds gewaarschuwd voor het ge vaar van een „derden wereldoorlog", waarbij hij ronduit de Sovjet-Unie als de vermoedelijke tegenstander van En geland en Amerika noemde. Ondanks een uiterst voorzichtige formuleering kon hij de verdenking niet heelemaal 'van zich afschuiven, dat hij minder tegen een derden wereldoorlog wilde waarschuwen, dan dat hij er toe wilde opwekken, om direct na dezen oorlog een preventieven strijd tegen de Sov jet-Unie te beginnen, hierdoor zou hij zich zoo gecompromitteerd hebben, dat Roosevelt zich gedwongen zag, hem op den achtergrond te schuiven. Hoe 't na-oorlogsche Europa er uit zal zien. Op het oogenblik is het „enfant ter rible" van den Senaat, Jönhson, die door een scherp artikel in de „Rockey Mountain News" groot opzien heeft gebaard. Johnson, die ondanks zijn voor den Europeaan onbegrijpelijke loslip pigheid en naïveteit in de Ver. Staten groote populariteit geniet en sterk tegen het communisme is, profeteert, dat het na-oorlogsche Europa er als volgt uit zal zien. De Sovjet-Unie zal de Oostzee-Staten, het noordelijke deel van den Balkan, Polen, Tsjecho-Slowa- keije, Duitschland en Frankrijk be- heerschen. Engeland zal Nederland en België met inbegrip van Belgisch Congo en de staten rond de Middel- landsche Zee beheerschen. „Dat John son niet over Nederlandsch Oost- Indië spreekt, vindt zijn verklaring in het aanvallend en verdedigend verdrag dat gelijk bekend tusschen En geland, de Ver. Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en de uitgeweken Ne- derlandsche regeëring' is gesloten." Het is dan ook begrijpelijk, dat de rede, die de Zuid-Afrikaansche minis ter-president Smuts in November 11. te Londen heeft gehouden, in de Ver. Staten weinig weerklank heeft ge vonden. Zooals men zich herinnert stelde Smuts zich op het standpunt, dat na den oorlog niet alleen Duitschland en Italië, maar minstens voor langen tijd ook Frankrijk uit de rij der groote mogendheden zou treden. Opdat En geland nu tegenover de Sovjet-Unie en de Ver. Staten niet al te zeer in het nadeel zou komen, sloeg hij voor, dat Nederland en België zich zou den vereenigen vermoedelijk be doelde hij ook nog, dat beide lan den met een deel van Duitschland zouden worden uitgebreid en dat de aldus hereenigde Nederlanden dan een blok zouden vormen met het Vereenigde Koninkrijk. Van Kleffens beantwoordt Smuts' rede. Blijkens de „Völkischer Beobachter" heeft thans de minister van Buitenland- sche Zaken der uitgeweken Nederland- sche regeering, Van Kleffens, de rede van Smuts uitvoerig beantwoord. Merkwaardigerwijze stelde mr. Van Kleffens zich in rechtstreeksche tegen spraak met de algemeen geldende En gelsche opvatting en wees hij ook het voorstel van Smuts betreffende een hereeniging der Nederlanden vierkant van de hand. In plaats daarvan sprak hij zich uit naam van zijn regeering uit voor een „zoo nauw mogelijke samenwerking tusschen Nederland, België en het herboren Frankrijk." Hij legde zich neer bij het feit, dat er in Oost-Europa een „Russisch blok" zou ontstaan, om dit Russische blok ver volgens practisch meteen den .oorlog te verklaren ofwel met een oorlog te bedreigen, door de vorming van een „Atlantic blok" voor te stellen, het welk zou bestaan uit het „arsenaal Ver. Staten en Canada", de „basis En geland" en een „bolwerk Frankrijk- België-Nederland" voor het geval, ,,dat er een nieuwe golf van geWeld over Europa zou komen." Hieruit blijkt wel dat mr. Van Kleffens tamelijk in Ame- rikaansch vaarwater verzeild is ge raakt. De „New York Herald Tri bune" heeft dan ook aan zijn rede, waarop tot dusverre geen Engelsch commentaar ter beschikking staat, een hoofdartikel gewijd, waarin wordt ge tracht het bewijs te leveren, dat mr. Van Kleffens zich volkomen achter het plan der „Big Four" heeft geschaard en dat het schijnbare verschil tusschen de voornoemde vriendschappelijke sa menwerking tusschen Engeland, de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en China en zijn blokvorming, uitsluitend dient te worden verklaard door het „nuchtere Hollandsche denken", dat de min of meer idealistische formuleering voor de praktijk heeft uitgewerkt. Standard". Om der lieve vrede wille, werd Michael Foot daarop op staanden voet ontslagen. Vondel zei reeds: „Waarheid, dat is al oud, vindt nergens heil noch heul De Höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: In de avonduren van 3 Januari 1944 is te Leiden op den directeur van het Arbeidsbureau aldaar, Gerardus Willem Diederix, een moordaanslag gepleegd. Diederix werd op den openbaren weg zwaar gewond door een van achteren op hem gelost pistoolschot. Ongetwijfeld is hier sprake van een misdrijf uit politieke motieven. Als strafmaatregel is in Leiden het tijdstip, waarna men zich niet meer in de open lucht mag bevinden, tot nader order vervroegd tot 21 uur en het sluitingsuur voor openbare lo kalen tot 20 uur. Bovendien zijn een vijftigtal inwoners der gemeente Leiden gearresteerd, van wie op grond van hun politieke gezindheid moet worden aangenomen, dat zij den laffen moordaanslag goedkeuren. Bij deze arrestaties boden drie' personen tegenstand, resp. trachtten te vluch ten, waarbij zy werden neergescho ten. Als daders van den moordaanslag op Diederix komen vermoedelijk 2 personen in aanmerking, die in het duister niet meer konden worden herkend. De bevolking wordt hierbij uitge- noodigd aan de opsporing deel te ne men. Voor aanwijzingen, die leiden tot aanhouding van de daders, wordt een belooning van f 10.000.uitge loofd. Ter zake dienende mededee- lingen worden door elke Duitsche of Nederlandsche Politie-instantie in ontvangst genomen. OPVOLGER VAN MONTGOMERY IN ITALIë. LISSABON, 5 Jan. Naar Radio Londen meldt, is tot opvolger van ge neraal Montgomery als opperbevelheb ber van het achtste leger aangewezen generaal Sir Oliver Leeth. Deze was tot eind 1942 commandant van het 30e corps van het achtste leger. Hij is een der jongste corpscommandanten van het Britsche leger. MADRID. 5 Jan. Bij een spoor wegongeluk in den tunnel bij Leon zijn o.a. 70 zeekadetten, die op weg waren naar de vlootbasis El Ferrol del Cau- dillo, verongelukt. Men is er tot dus ver in geslaagd 33 zeekadetten, die ten deele zwaar gewond zijn en in een ziekenhuis werden opgenomen, te red den. Men vreest, dat de overigen niet meer in leven zijn. Nader wordt ten aanzien van dit on geluk nog bekend gemaakt, dat Dins dag 62 lijken uit den tunnel naar bui ten waren gebracht. Te Leon is reeds het stoffe'ijk overschot van 47 dooden onder groote belangstelling ter aarde besteld. Men is er nog niet. in geslaagd door te dringen tot de verbrande personen wagens. die vol reizigers waren. Men vreest, dat het aantal dooden de 200 te boven zal gaan. Tot dusverre zijn 150 gewonden bevrijd. Toen wij vernamen, dat os heer S. W. Arntz, dierecteur van de N.V, Hol- landseh IJzermagazijn De Wild, giste ren zijn 50-jarig jubileum in deze zaa* vierde, dachten wij aanstonds, dat dit een vergissing moest ajn, aangez en de nog jeugdige verschijning van den heer Arntz dit niet als mogelijk deed veronderstellen. Bij onderzoek bleek het even wel juist te zijn, want de heer Arntz kwam op 5 Januari 1894, na de Han delsschool te hebben doorloopen, als leerling bij zijn oom in de zaak in dienst. Dank zij zijn koopmanstalenten werd hij, toen het bedrijf, dat zich tot een landelijke onderneming ontwik kelde, in 'n N.V. werd omgezet, mede directeur. Op economisch gebied heeft de heer Arntz groote verdiensten. Vele jaren was hij penningmeester van de Nederl. Vereen, van IJzerhandelaren, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in N.-Holland. Ook op so ciaal gebied heeft hij zijn verdiensten. Vele jaren toch maakte hij deel uit van het Regentschap van het Centraal Zie kenhuis. Op grootsche wijze is de dag van gisteren voor hem een fenstdag gewor den. 's Morgens om 8 uur werd in de parochiekerk aan de Laat te zijner intentie een gezongen Mis opgedragen door pastoor Goes uit Castricum, broe der van zijn echtgenoote. Om half elf werden de jubilaris en zijn familieleden na het passeeren van een eerehaag van het personeel, worzien van in de zaak verkrijgbare landbouwgereed schappen, toegesproken door zijn me de-directeur,, den heer W. F, R. de Wild, die zijn groote verdiensten hul digde en hem, mede namens den ge delegeerd-commissaris A. Arntz, een door den kunstenaar Mension geschil derd portret aanbood, waarvan hij hoopte, dat het tot in lengte van ja ren de directiekamer zou sieren. Persoonlijk bood spr. den jubilaris mede namens zijn broer, lie de leiding heeft van het filiaal in Utrecht, een door Wim Koster geschilderd doek aan, voorstellende de terreinen en pakhui zen aan de Handelskade, toebehooren- de aan de firma. Het jongste dochtertje van den boek houder, den heer Blom, bood hierna mevr. Arntz bloemen aan. Namens het personeel vereerde de heer Blom den heer Arntz met een drietal Delftsche borden, waarvan het grootste een middellijn heeft van 35 c.M. beschilderd met de wapens van Alkmaar en Utrecht, het familiewapen en den gevelsteen van 1615, welke steen gemetseld was in het pand in de Huig- brouwerstraat, waar de heer De Wit oorspronkelijk de zaak gevestigd had en in den gevel van het nieuwe pand aan de Laat is overgebracht. Voorts bevat het bord de jaartallen 1894 en 1944, alsmede den naam van den heer Arntz. De oudste zoon van den jubilaris bood hierop een foto-album aan, dat een levendig beeld geeft van het bedrijf en waarin alle personen, die daarin werkzaam zijn, tijdens hun werkzaam heden zijn afgebeeld. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Jan. (DNB) Het op perbevel der weermacht maakt bekend: In het zuidelijke deel van het Oostelijke front is het ook giste ren slechts tot gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis geko men. In het gevechtsgebied ten zuid oosten en westen van Sjimotir zyn herhaalde krachtige aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en is een aantal vijandelijke tanks vernield. Eigen tankformaties sloegen in een verrassenden aanval een bolsjewis tisch regiment infanterie uiteen. Vooral in den sector van Berditsjef voerden de bolsjewieken hun aan vallen op. Na verbitterde gevechten werd het oostelijk deel der stad op gegeven, terwijl de bolsjewieken op de overige plaatsen afgeslagen wer den. Ten westen van Propoisk zette de vijand, na zware artillerie-voorberei ding met verscheidene divisies infante rie en talrijke tanks, op een smal front den aanval in. - De gevechten, die voor de bolsjewieken bijzonder zware ver liezen opleveren, zijn nog aan den gang. Pogingen van de bolsjewieken om ten noordwesten van Witebsk het de laat ste dagen door ons heroverde terre n terug te krijgen, zijn voor een deel in tegenaanvallen afgeslagen. Ten noorden van Newel is een met steun van tanks ondernomen aanval der bolsjewieken mislukt. Marinekust- batterijen hebben in Kroonstad in het ijs vastgevroren bolsjewistische specia le vaartuigen beschoten en talrijke treffers geplaatst op een motorschip. Aan het zuid-Italiaansche front heeft de vijand ten westen van Venafro her haalde malen onze gevechtsvoorposten met superieure strijdkrachten aange vallen, Hij werd met zware bloedige verliezen afgeslagen. Qok ten noordwesten van Ortona stortten verscheidene vijandelijke aan vallen voor nnze stellingen -ineen. BERLIJN, 5 Jan. (DNB). In de ochtenduren van 5 Januari vlogen krachtige formaties Amerikaansche bommenwerpers het Noord-Duitsche kustgebied binnen, zoo verneemt het DNB en ondernamen wederom een zwa- ren terreuraanval op het stedelijk ge bied van Kiel. Kleinere formaties vie len tegelijkertijd plaatsen in West- Duitsqhland aan, vooral de stad Düs- seldorf. De aanvallen vonden, zooals gebruikelijk, vanaf zeer groote hoogte boven een dichtaaneengesloten wolken dek plaats. De strijdkrachten der Duit sche luchtverdediging welen de Ame rikaansche bommenwerpers aan en brachten hun aanzienlijke verliezen toe. Ook de bezette geb eden in het Wes ten werden door Bntsch-Amerikgan- sche bommenwerpers in den lo^p van den 5en Januari aangevallen. De Duit sche luchtafweer had hier zeer veel succes en schoot zestien viermotorige bommenwerpers van het type Boeing B17 en zeven Amerikaansche jagers boven Frankrijk alleen neer. Het zicht was goed en de hemel vrij wel zonder wolken Het aantal door de krachtige formaties jachtvliegtuigen en jachtkruisers tezamen met de batte rijen luchtdoelartil itrie dien dag bo ven het Rijksgebied en de bezette ge bieden in het Westen neergeschoten vliegtuigen staat nog niet definit;ef vast, daar nog steecs berichten over successen binnenkomen. Thans staat echter reeds vast, dat meer dan 50 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, waarvan minstens vier vijfde viermotorige bommenwerpers, vernietigd werden. In enkele uren verloor de vijand aldus meer dan 400 man vliegend personeel. In tegenstelling daarmede zijn de Duitsche verliezen opmerkelijk ge ring. Groote party taphten gestolen. Gis ternacht is een inbraak gepleegd in een perceel aan het Singel te Amsterdam, waar een groot aantal tapijten, tezamen circa f 20.000 waard, is gestolen. Door vallend stuk schoorsteen getrof fen. Gistermiddag omstreeks twee uur is de 33-jarige mej. H. van H. te Tilburg toen zij bij de familie A. aan het Noor derpark op een binnenplaatsje matten aan het kloppen was, door een vallend stuk schoorsteen getroffen. De vrouw werd onmiddellijk gedood. Groote nationale konijnententoonstelling te Den Bosch. In de veemarkthallen te Dep Bosch zal op 8 en 9 Januari een groote nationale konijnententoonstelling worden gehouden. Uit alle deelen van 't land zijn voor deze tentoonstelling reeds inzendingen binnen gekomen. Te water geraakt en verdronken. Te Leeuwarden is de 24-jarige Harm Vfieling aan de Sneekerkade, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken Hij was op weg naar zijn werk bij de N.V. Friesche kolenhandel. Eenige uren na het ongeluk werd zijn lijk opgehaald In put gevallen en verdronken. Toen gistermorgen omstreeks acht uur de 52- jarige mej. A. Verstijnen, echtgenoote van N. Groenen, wonende le Reitsche- zijstraat te Tilburg, water ging halen uit een achter de woning gelegen put, is zij waarschijnlijk uitgegleden en met het hoofd voorover in het water gevallen Enkele minuten later werd de vrouw door haar man in het water liggend aange troffen De dood was toen evenwel reeds ingetreden. De reorganisatie der Roemeensche sport. Maarschalk Antonescu, staats- chef van Roemenië, benoemde met be trekking tot de reorganisatie der Roe meensche sport, welke door den chef der Roemeensche sport, professor Gheorghiu wordt uitgevoerd, de leden voor een sportcommissie, onder wie de comman dant van den Roemeenschen Arbeids dienst. generaal Palangeanu. Minder kranten in Peking. Vijf van de acht in Peking verschijnende dagbla den hebben opgehouden te bestaan. In een gemeenschappelijke verklaring heb ben de bladen den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid gedurende den oorlog zuinig te zijn. De heer Arntz dankte zichtbaar ont roerd. Hij herdacht den ouden heer De Wild, van wien hij de daadkracht had, die in hem gehuldigd was, en hii wijd de eveneens waardeerende woorden aan den overleden president-commis saris, den heer Vleming. Hij richtte nog een speciaal woord tot zijn mede directeur, den heer H. K. de Wild, dankte het personeel voor hun ca- deaux, door hen allen persoonlijk de hand te drukken, en verzekerde zijn zoon, dat het album buitengewoon ia zijn smaak was gevallen. Hierna werden yerverschingen ron#s< gediend. Van 2 tot 4 uur werd in de dancing van de Harmonie een zeer druk be zochte receptie gehouden. Een schat van bloemen, deputaties van oud-le den van de K. v. K., de vakgroep bur gerlijke en utiliteitsbouw, de Ned. Bui zenhandelaren, de Ned. Vereen, voor d«=>n Ijzerhandel, de Vereen. Hande laren Draad, de Mielewerken, de Ver. va Handelaren in Vlechtwerken, de Alkmaarsche Kegelbond, de Vereen. Brandstoffenhandel en Gemeentewei- ken, alsmede vertegenwoordigers uit den handel, de economische en de fi- nancieele wereld in stad on omgeving gi uigden van de waardeering en ach ting, die de henr Arntz gedurende zija werkzaam leven mocht veroveren. Ook vele toespraken waren het be wijs, dat de heer Arntz tot de geëerde personen van onze burgerij behoort, BESCHERMING DER JEUGD. De Burgemeester heeft de uitvoe® ring der beschikking van 28 Decem ber j.l. betreffende de beschérming van de jeugd opgedragen aan den Kapitein, Commandant van Politie, bij wien derhalve eventueel verzoeken om ontheffing moeten worden inge diend. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen Staatspractijkdiploma voor handel en administratie de dames T. L. G. Keesom en F. J. Ooms, beiden te Alkmaar. H. O. V. meester-serie. Zaterdagmiddag a.s. te 3 uur zal in de „Harmonie" het eerste concert van de Meester-Serie worden gegeven. Op dit concert zal de bekende Fran- sche violiste Janine Andrade, begeleid door Theo van der Pas, optreden. Uitgevoerd zullen worden de Sonate in A. gr. terts Op. 47 van L. v. Beethoven, gevolgd door de Sonate in g. kl, terts van Cl. Debussy. Na de pauze zal de Sonate voor viool en piano van César Franck ten gehoore worden gebracht. TOOXEELVOOR STELLING JACOB VAN LENNEP Zondag zal in het Gulden Vlies een bijzondere voorstelling worden gege ven. Een der meest bekende Haarlem- sche dilettantenvereenigingen n.I. „Ja cob van Lennep" treedt hier dan op met het beroemde kluchtspel: De Sa- bijnsche Maagdenroof (regie Joh. Kaart). Het zal ook zeker voor vele leden van dilettantenvereenigingen uit Alkmaar en omgeving interessant zijn eens ken nis te maken met één der groote zus ters uit Noordh. hoofdstad, een ver- eeniging, die reeds op vele concoursen groote successen behaalde. eenpansmaaltijd. Winterhulp meldt, dat a.s. Zondag 9 Ja nuari a.s. te 12.30 uur in het Wapen van Heemskerk een éénpansmaaltijd wordt gehouden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de wijk- en blokleiders op het kantoor Langestraat 87. Prijs f 0.50 voor volwas senen en 20 cent voor kinderen. Een be perkt aantal kaarten zijn gratis verkrijg baar. Den deelnemers wordt verzocht lepel en vork mede te brengen. brutaal geval van insluiping. Bij den heer v. d. L. in de v. d. Mey- straat werden uit de gang een prima heerenrijwiel met beste banden en een damesfiets gestolen. De heer L. kreeg juist bezoek en men merkte nog op, dat de buitendeur opengestaan had. Waar schijnlijk zijn de dieven in hun werk ge- stoord, toen cft* bewoner de voordeur ging sluiten. Later op den avond bleken d» zwijntjesjagers teruggekomen te zijn. Het slot, een zgn. Fransch, was met een looper geopend. Men wordt dus dringend in zijn eigen belang aangeraden zijn wo ning doelmatig af te sluiten met gren dels en knippen. Het was gisterenavond in hotel Igesz te Schagen werkelijk een, vooral voor Noord-Holland, merkwaardige gebeurtenis. Want daar danste voor het eerst in het publiek een eenvoudig Schagensch meisje, dat talent bleek te bezitten en, wanneer de voorteeke nen niet te zeer bedriegen, een goede toekomst tegemoet gaat. Na het eerste nummer „Danse Slave" werd al duidelijk, dat men hier niet met een dilettante in den gewonen zin van het woord te doen had. De bewe ging was weliswaar nog wat stroef, het geheel zat nog wat vast aan den grond, maar er was beweging en ont wapenende ernst en een streven naar uitdrukking. Doch met „Suite Oriën tale" won de jeugdige danseres het pleit; hier was stemming en een breed, sierlijk gebaar. In het matte licht werd' iets gesuggereerd van de mystiek van het Oosten. Ook de „Zigeunerdans" stond rijk en vol flonkering op het tooneel. In het traditioneele „Pizzicati" getuigde Ans Neefkes van haar gede gen en volhardende studie: in de zil veren muilen stond zij vast en fraai op de teenen. In „Ondergang" danste zij in een somber getint bruin gewaad de gemoedsbewegingen uit van een door het noodlot vervolgde en vernietigde vrouw, en zij deed het beklemmend, met sidderende, expressies van wan hoop, afschuw en overgave. Naar mijn gevoelen had echter het costuum, dat aan een middeleeuwsche page deed denken, anders en passender kunnen zijn. Er waren nog meer dansen. Een paar walsen en de Caprisco Catalan. Deze waren wat minder, niet zoo gescha keerd en niet zoo fel en glashelder van gebaar. Maar ja, Ans Neefkes be gint ook nog slechts. De groote ontlui king moet nu pas komen. In elk geval: het lot heeft het met deze jongedame uit den kop van Noord-Holland goed voor. Wanneer zij verstandig blijft en zich niet door het eerste succes laat bedwelmen, doch voortgaat met hard en getrouw te werken, zal stellig de tijd aanbreken, waarin de Muze der danskunst haar zoo licht als een veer zal maken; misschien wel zoo licht en gracieus als de Muze zélve. H. P. VAN DEN AARDWEG.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 1